i Voornaamste Nieuws K5S V erkeers.ongevaüen. Geraseiteraads- ïerk ezingen. Stadsn ïeuws Pruimtabak I.*» cent Vrijdag 51ste Jaargang No. 16561 Aangifte moei, op straffe ven verlies ven alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad Agenda 28 Mei 8 uur- - EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. PROVINCIALE LANDDAG VOOR DE ROOMSCHE DRANKBESTRIJDING. DE GEMEENTERAADS VERKIEZING TE BEVERWIJK. De R.K. Staatsparty wint twee zetels. SIWAflüISTEVIOHEID DOODELIJK ONGELUK TE BENNEBROEK. Schuur Verbrand. Het succes van de H.E.B.A. J. J. YVEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Een botsing' Prof. Lorentz naar Itallé. Ds abonnementsprijs oe3ras|t vö»> Haarlem en'Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi; Vooruit betaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970 XtJveffeniién 35 cents per rtjffeC\ Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer"*15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst j als ingezonden mededeeling 60 ct per regel Bij contract belangrijke korting. fljsabonnê's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaardcn f OnfiH Levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken door f f7r.fl bij een ongeval met f OCH - bij verlies van een hand, ICT bij verlies van een f Cf| bij'n breuk van f t, f» bij verlies v. ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verlies van beide armen, beide beenen of beide oogcn; doodelijken afloop«vU» een voet of een oog; J I«w» duim of wijsvingerwU been of arm; andere vin; een vingefc' Nu j.l Woensdag wederom in een groot eantal gemeenten, waaronder de vier grootste van het land, de verkiezingen voor den gemeenteraad hebben plaats gehad, is ®r aanleiding over de uitslagen van de ge meentelijke stembussen iets te zeggen. De indruk, welken de eerste uitslagen overal verspreid door bet land al hadden ge geven, is Woensdag bevestigd: er hebben heel Geinig verschuivingen plaats. Door het stelsel der evenredige vertegenwoordiging w het zeer moeilijk voor een of andere partij tij de stembus een overwinning van be tekenis te balen of een verpletterende nederlaag te lijden; de kleine wisselingen, *velke wij zien plaats hebben, zijn meestal aan toevalligheden te wijten. Verder hebben o'eze periodieke raadsverkiezingen een toe nemende belangstelling in de politiek ver toond; het aantal uitgebrachte stemmen was In veel plaatsen aanmerkelijk hooger dan in 1923. Maar ook blijft bet aantal ongeldige stemmen nog altijd verbazingwekkend 8root. Het zou de moeite waard zijn aan de ^eet te komen, hoeveel van die waardelooze S'emmen aan domheid en hoeveel aan opzet, san onwil van kiezers, die tegen hun zin naar de stembus gaan, zijn toe te schrijven. Maar de stemdwang verhindert dit helaas, ofschoon het enorm aantal blanco-stemmen 4e dwaasheid van den stemplicht hoe langer hoe duidelijker maakt. Eenige vaste lijn valt bij de uitslagen dezer raadsverkiezingen niet te trekken; er is Éeen speciale bedoeling bij de kiezers, geen Zwenking naar rechts of links, naar de S. D. A P. of naar christelijken kapt, naar libe rale gemeentepolitiek of sterkere overheids bemoeiing te constatee^en. Want, wanneer •Oen poogt op de uitslagen van een groep gemeenten een conclusie te bouwen, dan kan men die gevolgtrekking aan de hand van een andere cijfercombinatie weer ten onderste hoven werpen. Een paar voorbeelden. In tal van plaatsen *iet men den Vrijheidsbond een, twee, zelfs drie zetels winnen; maar in evenveel ge meenten moesten de liberalen een of meer ratels inboeten. Zoo b.v. verloor de Vrij heidsbond in Utrecht niet minder dan twee r-etels aan de Christelijke Historischen en aan de Vrijs democraten. Toch lijkt he', med» met het oog op wat de jongste Staten verkiezingen ,te zien hebben gegeven, niet geheel onaannemelijk om bij ons volk een langzame reactie op de overheidsbemoeiing van de laatste jaren in een flauwe opleving van de liberalen vooral in de groote handelssteden te vermoeden. Zoo b.v. Won de Vrijheidsbond in Amsterdam één retel en in Rotterdam één zetel, in Dord recht 3, in Arnhem 2 zetels enz., terwijl hun stemmencijfers hier en daar zeer guns'ig waren. Zoo b.v. in Den Haag, waar de Vt B. rijn gelijk aantal van 7 zetels behield, haalde hij 15,61 pet. van bet totaal aantal s'emmen tegen 12.8 pet. in 1923. In Amsterdam klom rijn percentage van 7.9 pet. in 1923 tot 12,21 ip 1927 en in Rotterdam van 7,9 tot 11,17 bij de verkiezing op Woensdag j.l. Dit is een verschijnsel, waarop te letten valt. Een tweede verschijnsel is de weinige Vooruitgang van de S. D. A. P. Het is duide lijk, dat deze partij op haar hoog'cpunt ge komen is; hier en daar kan men zelfs van een keerpunt spreken. Sommige overwinningen, deze week behaald, zijn niets dan schijn, zuiver toeval van de stembus. Zoo b.v. in Leiden, waar de S. D. A. P. twee zetels wint. De anti-rev. en de chr. bist. winnen daar ieder één zetel; terwijl de vrijz. dem. en de communisten er ieder één, en de democrati sche partij baar twee zetels verliest, t Is eer van de grootste verschuivingen, welke in eenigen Raad van ons land plaats hebben gehad. Maar dit geval kan niet als voor beeld dienen. De democratische partij was bijna nergens vertegenwoordigd; zij ver dwijnt dan ook uit den Raad van de Sleutel stad; wat een opschuiving van stemmen te weeg bracht. Verder heeft de S.D.A.P. het toeval mee gehad. In Leiden was de kiesdee- Ut ditmaal 907; en de S. D. A. P. heeft voor 8013 stemmen 10 zetels gekregen of 800 stemmen per zetel, terwijl de Katholieken lederen zetel met 870 s'emmen moesten be talen. Een zuiver gelukje dus in Leiden voor de S. D. A P. Sterker spreekt het echter dat de roode partij in steden, waar zij haar stempel op het gemeentebestuur heeft kun nen drukken, niet vooruit, zelfs achteruit gaat. Zoo b.v. verloor de roode partij in Goor, waar de socialistische burgemeester de roode vlag van het raadhuis laat wappe ren, drie zetels; zoo in Amsterdam, waar rood troef was, moet de S. D. A. P. een Zetel verliezen en raakt daardoor wellicht Zijn derden Wetboudersze'el kwijt; in Ro' terdam kon de roode partij niet vooruitko men en in Den Haag gaf alleen een grillig heid van het verkiezingsstelsel één zetel winst; percentsgewijze boekte de roode partij nagenoeg geen vooruitgang bij 1.923 in da residentie. Wel kan de roode partij in kleinere plaatsen hier en daar op een zeteltje winst bogen, vooral, waar kleinere partijtjes afvielen, of niet terugkwamen bij deze verkiezing, maar daar staan weer ver liesposten in groo'ere plaatsen tegenover Zoo b.v. in Dordrecht en Arnhem. De R.-K. Staatspartij heeft niet te klagen; Zij heeft zich over het algemeen goed ge- hendhaafd. Ernstige verliezen vallen nergens te boeken; hier en daar een enkele zetel verlies, waar weer winst elders tegenover slaat. De Staatspartij heeft, evenals bij de Statenverkiezingen, het geluk niet erg mee gehad. Hier en daar constateert men met spijt, dat het toeval ons niet mee was en dat wij onze zetels te duur moesten be'alen. In de groote steden staan wij er nog altijd het ongunstigst voor. Zoo haalde de R.K, St.p. in Rotterdam in 1923 17.3 pet. van het aantal stemmen en thans 16.18 pet.; in Den Haag in 1923 22.65 pet.; thans 21.15. Het aantal zetels bleef daar echter behouden. In Am sterdam, waar de verkiezingsstrijd tusschen R. K. en S. D. A. P. bijzonder fel was, had den deze beide groote partijen den wind tegen. Zoowel de R. K. als de S. D. A. P. gingen percentsgewijze vooruit. Zoo klom de R, K. Staatspartij van 16.6 pet. in 1923 tot 17.36 pet. Woensdag j.l. Toch verloren beide partijen één zetel. In Utrecht had de R. K. Staatspartij een fraaie stijging van haar stemmengetal, wat echter geen zetel winst opbracht. Bij de protestantscbe partijen zien wij weinig wisseling. De sterke groei van de Christ. Hist, zette bij deze raadsverkiezin gen niet door; de anti-rev. brokkelden hier en daar weer af; de Herv. Geref. en de Staatk. Geref. partijen hadden geen overwinningen van beteekenjs. Opmerkelijk is ten slotte, dat over de kleine partijen het vonnis voor goed geveld is In Rotterdam b.v. waren niet minder dan elf kleine partijen aan bod. waarvan er geen enkele 75 pet. van den kicsdeeler haalde. Daar viel ook de rapaljaan uit, zoodat de groote koopmansstad van dit schandaal verlost is. Onder dit verschijnsel van het échec der kleine partijen valt ook de R.-K. Volkspartij, welke bijna overal een aller droevigst figuur maakt. Om eenige cijfers te noemen in den Haag 304, in Amsterdam 1578, in Rotterdam.... 141 stemmen. In het bolwerk Utrecht kon ter nauwernood en bij geluk de eene zetel in den Raad behouden blijven. In Utrecht werden in totaal 4000 stemmen meer uitgebracht dan in 1923 en op de lijst van de R.-K. Volkspartij ditmaal 800 stemmen minder dan in 1923. Alleen in Nijmegen heeft de Volkspartij een ge lukje gehad. Daar is een Vrijzinnig-demo craat en een Vrijheidsbonder uitgevallen, welke twee zetels aan de dissident-Katho lieken gekomen zijn. In Tilburg is het ook al misère. Daar is de splitsing er al in een Arts-groep en een dissidente R.-K. Volkspartij. Met tweeën hebben zij nu de buit verdeeld; maar er is ook daar eer achteruitgang dan Vooruitgang bij 1923. Mocht deze verkiezing nu eens leeren, dat met groepsvorming niets po.ri'iefs wordt bereikt; dat men niet anders kan doen, dan den vooruitgang der ééne groote partij tegenhouden! Sociëteit „St. Ravo" Geel-Wit 5 uur. Gewone zittingen 7 uur. S. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. „H.E.B.A." Brongebouw Wedstrijden en avondconcert Geopend van 10 tot 5 uur en van 7 tot 11 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be kers 8 uur R- K. Bevolkingsbureau Kleine Theresia Stichting. Tehuis »our onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, s middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Me's- jes. Bloemhofftraat 1 Tevens bemid delingsbureau vod verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m t012 uur, des middags van 2A uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij- Bavo" Smedestraat 23. Van 810 dagavond. R. K. Leeszaal en Uifleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilert van kinderboeken. St. Marthavereen'gind Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jar.sstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Schoten, Woensdags van 2—3 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bav-jdorp) Donderdags van 23 uur. R, K. Reclasseeringsvereeniging, afdeelirg Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude GracntJ. Üitslu lend I clef 14141, fe Heemstede is gisteren de groote pro vinciale Landdag gehouden voor de Room- sche Drankbestrijding. Daaraan namen deel de afd. Noord-Scharwoude, Enkhuizen, Obdam, Warmenhuizen, Blokker. Krom menie, Beverwijk. Amsterdam, Haarlem, Lisse en Heemstede. Des morgens half 11 werd m de paro chiekerk van den H. Bavo te Heemstede een Hoogmis opgedragen, waaronder de Wel- etrw. heer A. Deesberg een Drankweer- predikalie hield. Hij deed dit aan de hand ovan Marius 16—20: „Iili autem profeet: praedicaverunt ubique," „Zij gingen uit, om overal te prediken." In zijn p-edikatie zette spr. allereerst uiteen het goed recht, der drankbeslrij- ding. Zij is het Apostolaat van de werke.n van barmhartigheid en beoefent zoowel de geestelijke als de lichamelijke werken en daarom juist is zij een krachtig apostolaat. Veel sympathie heeft de drankgestrijding ondervonden, doch daarnaast veel tegen kanting. wat spr. nader aangaf, om verder te wijzen op het groote nut der drankbe strijding, waarbij hij een eere-saluut bracht aan de pioniers en ijveraars voor de drank bestrijding, waarbij hij vooral ook insloot de zgn. stille werkers. In het verdere deel zijner predikatie ring spr. na, hoe drankbestrijding ook in den tcgenwoordigen tijd nog noodzakelijk is, omdat de wereld werke_s noodig heeft en daarvoor noodig zijn matige menschen. Drankbestrijding is ook nog noodig, om dat er evolutie is op economisch terrein, doch revolutie op godsdienstig gebied. Vereenigingsleven, ook op drankbestrij- dingsgebied, is daarom noodig, de ver schillende leiders zien het nut der actie in. Nog ging spr. uitvoerig na, dat de matigen voor de goede zaak offers moeten bren gen, om ten slotte met een fraaie perora tie zijn predikatie te besluiten. De optocht. Om 1 uur vond op de Kerklaan de op stelling piaats van de verschillende vcree- nigingen en met het muziekko-ps „Utile Duici", trok men door de gemeente. Een zevental vaandels werd in den stoet medegevoerd, terwijl het blauwe vaandel voor in den stoet prijkte. Langs Kerklaan, Raadhuisstraat, Valken burgerstraat, Heemsteedsche Dreef, Camp- laan, Raadhuisstraat, Binnenweg, Koedief- laan en Heerenweg trok men naar het Ver- eenigingsgebouw, waar de zaal 'zich lot in de verste hoeken vulde. O.m. waren aanwezig' de heeren. Ch v. d. Bilt, lid der Tweede Kamer; wethouder dr, E. A. M. Droog, Swolfs, gemeente secretaris;. mej. Criela.e.rs, lid van den Am sterdam s«;hen gemeenteraad en enkele raadsleden van Heemstede. De middag-vergadering. De voorzitter der Noord-Hollandsche Propagandaclub der Maria-vereeniging, mej. Som, -sprak een harte]"k welkomst woord. Zij wees er op, dat deze actie uit gaat van de provinciale propagandacommis- rie. De bedoeling van deze landdagen is de vurige drankbestrijders nog vuriger te maken en de lauwe menschen op te wek ken, de drankbestrijding te waardeeren en te steunen. Dan was het woord aan den heer H. B. v. d. Sande, die het onderwerp behandel de: „Is drankbestrijding nog wel noodig?" Deze zette in zijn inleiding uiteen, dal deze vraag misschien wel vreemd kan klin ken, omdat er zoovele tienduizenden drank bestrijders zijn. Maar toch is het geen vreemde vraag, want zelfs d-ankbestrij- ders stellen baar. Een voorvechter in dezen strijd vond den kamp zelfs te saai worden. Dat geschiedt bij een vuurvreter in de drankbestrijding. Toen de eerste glorietofcht van de drank- bstrijding voorbij was, mocht het blauwe leger toch niet gedemobiliseerd worden. Gelukkig is de strijd voortgezet en daaraan is het te danken, dat het Nederlandsche volk voor een groot deel zijn zedelijk wel zijn te danken heelt. Wie stelt de vraag, of drankbest-iiding nog wel noodig is. De dronkaard? Maar clie moet die vraag bevestigend antwoor den. In dit verband vond spr. gelegenheid, op de ellenden Van het drankmisbruik te wijzen en uiteen te zetten, dat de drank bestrijding gaat juist tegen die misbruiken. De vaag, of drankbestrijding nog we! noodig is, moet men stellen aan een moe der of een huisvrouw, wier zoon of man alles ten offer brengt aan den drankgod En zij zullen antwoorden, dat die bestrij ding noodig is, zoolang de drank als een beul in het huis hecrscht. Spr. ging verder na, hoe de verkee-de drinkgewoonten een hinderpaal vormer voor de goedwillcnden, zich te beteren van het overmatig gebruik van drank. Verder gaande, stipte sp". San, boe zelfs drankhandelaren het recht van bestaan erkennen van de drankbestrijding. Het drankmisbruik willen zij wel mee helpen bestrijden. Maar er is verschil van meenirg nve- den graad van het misbruik. Wat de drankbestrijders erg vinden, vinden zij lang niet erg. Ook sociologen en allen, die vermeer dering van de volkswelvaart wenschen, zijn van den nadeeligen invloed van het drankmisbruik overtuigd. Geen enkel maat- schapoelük vraagstuk is er, waarin de drankbestrijding niet gemoeid wordt. Ook de wetenschap acht de drankbe strijding niet overbodig, hetgeen spr. nader aantoonde. Dankbaar herdacht spr. dan den steun van de geestelijke overheid, die de d-ank- bstrijding een noodzakelijk liefdewerk noemt. De wereldliike overheid erkent ook het recht van bestaan der drankbestrijding, door haar zoowel moreel als financieel te steunen. Nog haalde spr. aan. wat liefdadigheids- en anc1e-e vereenigingen denken van drankbestrijding, om dan na te gaan, dat van algemeene matigheid niet gesproken kan worden. Slechts de fatsoensbegripper zijn gewijzigd en men schaamt zich wat meer dan vroeger, om als dronkaard langs -Ie straat te loopen. De moderne mensch leent er zich nier meer voor, zich aan her haalde dronkenschap over te geven. Die verbetering van vermindering der open bare dronkenschap is te danken aan het werk der drankbestrijding, maar zij m°g zich niet met dit halve werk vergenoegen Het doel was en is. de christelijke matig heid te herstellen. Nog steeds worden in Nederland per jaar gebruikt 8 millioen lUers wijn en 30 millioen litcrs ste-kor drank, terwijl 80 millioen li'ers b'er worden gebrouwen of ingevoerd. Per jaar wordt in Nederland 360 millioen aan alcohol houdende dranken besteed. Dat is 240 per jaar per gezin. Spr. ging dan uitvoerig na, hoe het drankmisbruik hecrscht in alle standen de maatschappij en hoe ook vrouwen en meis jes er zich steeds meer aan overgeven. Om dit alles concludeerde spr., dat drankbestrijding ook in dezen tijd nog noo dig is en spoorde allen aan, mede te wer ken daaraan, opdat bereikt worde, dat de christelijke matigheid weer in eere worde hersteld. Krachtig, dankbaar applaus viel spr. ten deel. Dan zong het dameskoor van den Heem- steedschen R. K. Vrouwenbond, onder lei ding van mei, Elza Wille en onder piano begeleiding "van mej. Annie Bonarius, enkele liederen, welke met hartelijke bij valsbetuigingen werden beloond. Na een- korte pauze werden door leden van den Meisjcsbond op keurige wijze eenige dansen uitgevoerd onder pianobe geleiding van mej. Lies v. d. Eijken, welke ook uitbundig applaus aan de talrijke aan wezigen ontlokten. Nadat het dameskoor op verdienstelijke wijze verschillende liederen gezpngen had was het woord aan den tweeden spreker van den middag, den Weleerw. Pater Aug. de Hart O. F. M., die het onderwerp be sprak: „Welke motieven hebben wij, Roomschen, om de drankbestrijding te pro- pageeren?" In een Baaie inleiding schetste spr., hoe men samengekomen was, om te demon- streeren, dat de actie voor de roomsche drankweer nog voortleeft in de zielen. Men is hier ook gekomen, om versterkt te worden in den strijd, opdat met nog meer energie gewerkt worde voor de room sche drankweer. Spr. stipte dan aan, hoeveel moois en goeds de drankzucht vernietigt en dat het alcoholisme de maatschappij stervend doet hederzinken, om haar dan te verlaten. Onder donderend applaus bracht sp-, een eere-saluut aan mgr. dr. Alphons A-iëns, en citeerde, wat deze van het alcoholisme Tot zijn eigenlijke rede komend, wensch- te spr. uiteen te zette.n, dat de katholie ken de drankbestrijding hebben te propa- geeren, omdat de strijd tegen het alcoho lisme bezien moet worden van bovenna tuurlijk standpunt en omdat het de katho lieke. christelijke Charitas moet zijn, waar door men zich moet laten inspireeren in den strijd tegen den alcohol. Spr. schilderde levendig de gevaren van den alcohol. Het alcoholisme rooft de kuischheid en b-engt menig jongeling en meisje ten val; bet offert jaarlijks 5003 men schen op het altaar der tuberculose. Het is de drank, welke de streken, waar het H. Gelóóf ongeschonden is bewaard, be rucht gemaakt heeft in de rechtzalen; het is de drank, welke de gevangenissen en krankzinnigengestichten vult; het is de drank, die den godsdienstzin uit bet harte rukt. De strijd tegen den alcohcl moét dus geveerd worden, omdat hij is een strijd voOr behoud van eer en deugd. Spr. ziet daarin een waar leeken-apostoliat, omdat men daardoor zielen brengt tot Christus. Breedvoerig ging spr. in het tweede deel zijner rede na, dat het de christelijke Cha ritas moet zijn, waardoor men zich bij den strijd moet laten leiden. Hii stipte daarbij de ellende van de drankzucht aan en wees cr op, dat hier nog een groot veld braak ligt voor den christelijken Charitas, om te be werken. In het slot zijner geestdriftige rede spoorde hij allen aan tot bestrijding van Het alcoholisme. Nadat het applaus na de rede van Pater Du Hart wat geluwd was, nam de. Wel- Eerw, Heer Kapelaan Witkamp het woord. Hij deelde mede, dat de HoogEerw. Heer Deken Plebaan Westerwoudt hier gaarne aanwezig was geweest, om blijk te geven van zijn sympathie voor de drankbestrijding, doch verhinderd was, en Z.Eerw. had opge dragen he mte verontschuldigen. Tevens wilde Z.Eerw. als priester en als adviseur dank brengen aan de sprekers van dezen dag. Wij zijn, aldus 'Z.Eerw. weer opgemonterd. Zij hebben in ons hart, als in dezen bloe- menstreek, de rose bloem geplukt van mede lijden en naastenliefde. Wij gaan weer de wereld in, opbouwend het wereldstadion, met als opperachitect de geheelonthouding, Laten dus wij, die er aan medewerken, worden geheelonthouders. Moge deze dag vruchten afwerpen, vooral voor het kruisvtrbond en Mariaverecniging in Heemstede, opdat deze aldeelingen steeds sterker worden. De heer J. Heil'g, voorzitter van de Noord-Hollandsche Propagandecomrnissie van het Kruisverbond bracht woorden van dank aan de sprekers, medewerkers en aanwezi gen, -waarna deze goedgeslaagde landdag met den Chr. groet gesloten werd. De uitslag van de Woensdag gehouden verkiez:ng van leden voor den gemeente raad, is als volgt: Ui gebracht 3930 stemmen, van onwaarde 118, geldige stemmen 3812. Lijst I (S. D. A. P.) 611 stemmen, 2 zetels. Lijst II: (Christ. Hist.) 232 s'„ 1 zetel. Lijst III (Neuirale Partij Maters) 364 st., 1 zetel. Lijst IV (Kath. S aatsp.) 1448 st.. 6 zetels. Lijst V (Anti-Rev.) 215 st.. geen zetel. Lijst VI (lijs Kerkhof) 36 st., geen zetel. Lijst VIJ (lijst Eijking) 440 st., 1 zetel. Lijst VIII (Vrijz. Dem.) 314 st., 1 ze el. Lijst IX (lijst Tijssen) 152 st., geen zetel- Gekozen zijn de volgende candidaten: S, D. A. P. Groo', J; Visser, J. Christ.-Hist. (Pattes). Lijst Neutralen (W. Ma'ersl Malers, W. RK. Staatspartij: Braun. J. F.: De Groot, W.; Welrgen, G.; Bran jes, N. C. M.; Zwa ger, C. A.; Aardenburg. L. Joh. Eijk'ng: Joh. Eijking J.; Tromp, M- Vrijz. Dem. (K. Steijn): Steijn. K. Allereerst mogen we dus met groote voldoening constateeren, dat de Roomsch- Katholieke Staatspartij een winst van 'wee zete's mag boeken.. Weliswaar trekt de Staatspartij op het ocgenblik in den raad vijf zetels, doch dit is een gevolg der uitputting van de lijst- Eijking. welke, na he' vertrek van den hcei Hergarden, geen candidaten meer beschik baar had. De Staatspartij zag z ch toen een vijfde zetel toegewezen, welke bezet werci dnor den hee<- Branljes. Drie van de thans zittende Katholieke per hall ons OVERTREFT ALLS ANDERE gAMIMNTi Ü.f. IfARRlU Vj>. TM. NWMMM. raadsleden (van zoover het de Staatspartij betreft), zijn herkozen, n.l. de heeren Zwa ger, Braun en Brantjes De heeren van Zutphen, do. 7 van de lijst, en Steenvoor den zullen niet in den raad terugkeeren. De heeren Groot. Welagsn en Aardenburg zullen als afgevaardigden in den raad zit ting nemen. Deze zes leden vormen, met de twee ge kozen Candida en van de z.g. wilde Kat- ho'ieke lijst, dus een Katholieke meerder heid van 8 tegenover 5 andersdenkenden. De groep-Eijking behaalde het zelfde resultaat als bij een vorige verkie zing. De heer Tromp, die reeds een zi lings- periode heeft medegemaakt, n.l. van 1919 tot '23. Ook de S.D.A.P. blijft op de zelfde sterkte. De Vrijzinnig democra en daaren tegen hebben een zetel verloren. De heer Gorter werd niet herkozen. De anti-revoluticnnairen hebben hun eenige zetel moeten offeren, zoodat ook de heer Slings niet meer in den raad zal terugkeeren. De Neutrale partij heeft den heer Maters in den raad behouden, evenals de Pro- testantsche kiezers, die den heer Pa.tes zijn plaats in den raad zien hernemen. De groep-Keikhof en de groep-Thijssen konden geen voldoend aantal stemmen be halen en kwam voor geen zetel in aanmer king. Gisteravond 11 uur liep op de rails onder Bennebroek een persoon, toen juist de stoomtram uit de richting Bennebroek naderde. Door tot nu toe onbekende oorzaak werd de man aangereden en onmiddellijk gedood. Het hoofd was hem van de romp gescheiden. Nader vernemen wij, dat het ongeluk ge- beprde tegenover het café „Oud Berg en Dal". Het slachtoffer is P. Wegers, man van pjiddelbaren leeftijd, wonende te De Zilk. Hij wilde uitwijken voor een auto, doch geraakte daarbij onder de tram en werd onmiddellijk gedood. Donderdagmiddag omstreeks baif drie brak brand uit in een scbuur van den landbouwer D. aan den Spieringweg te Vijfhuizen, De brad werd opgemerkt door de buren, die :n allerijl D. waarschuwden. Toan zii ter plaat se kwamen bleek, dat er van de schuur niets meer te redden viel: ook was het niet mogelijk et iets uit te dragen. Zeer spoedig was de brandspuit ter plaatse, doch daar de schuur, di met riet gedekt was. al zoo goed als verbrand was en de belendende percec- len geen gevaar opleverden, rukte zijn zon der dienst gedaan te hebben weer in. Hoogstwaarschijnlijk is de brand on'staan doordat een vonk uit het fornuis, dat in de schuur stond en iuist even te voren was aangemaakt, terecht is gekomen in de licut brandbare voorwerpen die daar aanwez:g waren. De schuur is laag verzekerd en ds inventaris als karnmolen. mclkwagent;es, bussen, een groote partij leege zakken, kce- deklcen enz. is niet verzekerd, zoodat de brand voor genoemden landbouwer een groote schade beteeent. EEN GEWFIGFRDE TOELAGE VOOR BOVENTALLIGE ONDEERWIJZFRS. Dnisdagmiddag werd in openbare zitting van Ged. Staten van Noord-Holland be handeld het Raadsbesluit van 23 Februari 1927 en het daartegen ingediende beroep schrift. Het bestuur der R.-K. Schoolvereeniging te Haarlem had een aanvrage ingediend om vergoeding krachtens art. 100 der L. O.- wet; de gemeenteraad stond deze vergoe ding niet toe. Voor dé R.-K. Schoolvereeniging trad op de heer J. Reit, hoofd der school. Spr. is voor zich overtuigd, dat hij de betrokken formulieren tijdig heeft ingediend ter se cretarie, d.w. z. in Januari. Positief verzeke ren kan spr. het echter niet, hoewel door verschillende omstandigheden het bnkans onmogelijk is, d.s.t het vergeten is. In Febr. werd snr. hierover getelefoneerd vanwege het Stadhuis. In Februari z.ün toen opnieuw de aanvragen ingezonden bij het gemeente bestuur, doch in de ontsteltenis over de on aangename tijding is het verkeerde model ingestuurd. De heer J. Pijzelman, hoofdcommies ter secretarie afL Onderwijs, zeide, dat in Ja nuari de stukken niet ontvangen w.aren. Spr. waarschuwde het hoofd der school hieromtrent, met de mededeeling dat hoogst waarschijnlijk de aanvrage over een be drag van 2213 niet zou worden toe gestaan. Later, in Maart, is een circulaire aan de schoolbesturen gezonden, om voortaan pre cies de da.ta in acht te nemen om de ver schillende stukken in te sturen; dezen koer zouden de stukken nog later, dus na Jan. mogen ingestuurd worden. De he«r Reith heeft dit stuk voor kennis geving aangenomen, in de vaste overtuiging dat hij de stukken voor de aanvrage reeds had ingezonden. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. Dinsdagavond was de drukte op de Heba Tentoonstelling weer bu tongewoon. In den uin was haast geen stoel onbezet en voor de bakkerij in werking stond het publick te dringen, om toch maar iets te zien van bet bereiden van al de heer,ijkheden, die daar voor het oog ven iedreen werden ge fabriceerd, Anderen stelden zich tevreden met op hun gemak aan een der vele tafel tjes plaats te nemen en lieten zich de pro- Uitslagen der gemeenteraadsverkiezingen in de voornaamste steden van ons land- De interdiocesane Missieweek te Nif« megen. Ingediend is het wetsontwerp ter aan vulling van de Ongevallenwet 1921 met een regeling betreffende de gelijkstelling van bepaalde beroepsziekten met ongeval- De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heelt nog een'ge zaken behandeld in verband met de militairen-relletjes te Assen. De „Flores" is blijkens nader bericht nog niet naar Sjanghai vertrokken. De ex-agent-majoor-inbreker uit Dor drecht is door het Ha&gsche Gerechtshof veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Een micislerieele circulaire is verschenen betreffende de bestrijding van het mond- en klauwzeer. De nieuwe Poolsche gezant bij bet Neder landsche Hof. De burgemeester van Nijmegen, de beer F. M. A. van Scbaeck Mathon is van de ILH. Sacramenten der Stervenden voor- Nog steeds worden de nasporingen naai jet lot van Nangesser en Coli voortgezet, y Lindbergh wordt gehuldigd. Nadere bijzonderheden omtrent de plecb tigheden bij gelegenheid van de bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen ge- neraal van Heutsz. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Staifstand» OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. Dc lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.35. Hoogste barometerstand 774.3 m3L te Scilly. e Laagste barometerstand 750.6 m.M. te Stockholm. Verwachtiig: In het Noorden, matige tot zwakke N. W. tot Z.W., in het Zuiden zwakke, veranderlijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zachter. ducten der bakkunst serveeren, alzoo ge nietend van het gezicht en den smaak te vens. Het gaat er gezellig toe op de Heba en ieder bezoeker die eenmaal daar ge weest is, wordt een propagandist voor de Heba. En geen wonder, 't Is een tentoon stelling zooals er misschien nog nooit een is gehouden, zelfs niet in onze groote ste den. En waar dit enorme succes vandaan komt? Voor een niet gering deel is dat te danken aan de wedstrijden. Het aan al inzendingen is overweldigend en er is bij lange niet genoeg ruimte om alles te p'aatsen. Telkens moeten er weer inzendin gen van vorige dagen worden weggeruimd. De kokerij-inzendingen zijn niet te be schrijven. Deze wedstrijden hadden gister plaats en het gedrang in de bovenzaal van belangstellenden was zo ogroot, dat het moeite kostte de orde te handhaven. Het was dan ook een schitterend gezicht. Wie di zien w'l, ga spoedig, went deze schote's blijven niet lang. aangezien ze uit den aard der zaak aan bederf onderhevig zijn. In totaal hebben pl.m. 40 koks deelge nomen, meest a'len van eerste hotels en res'aurants in het land. In bet bijzoder trok dc aadacht de inzending van den Chef-Kok van Hotel de Witte Brug te Den Haag. Vandea# hebb enplaats de weds'rijden in Paasch-, 'St, Nicolaas- en Kerstgebak, Imitate marsepein-sr hotels, luxe Brcod, gerezen Tu'bend, S okken enz. enz. Zona's men ziet, is er eiken dag wat an ders. Op welken dag men ook de Heba bezoekt altijd is er iets wat de bijzonder® aandacht verdient. Gisteren telde men 2832 bezoekers. Nabij dc Corneliabrug Ic Noordwijkerhout had gistermiddag een botsing plaats tusschen twee luxe auto's. Door den schok geraakt» de eene chauffeur zijn stuur kwijt, waardoor de auto van boven in de laagte reed en op het bloembollenland van de firma Van Waveren terecht kwam. Persoonlijke on ge-.' lukken kwamen niet voor. De andere auto kon de reis in de richting Haarlem ver-» volgen, terwijl met vereende krachten d» andere ook op den weg werd gebracht, om ook de verdere reis te volbrengen. Prof. dr. H. A. Lorentz zal zich in Sep tember naar Italië begeven 'er bijwoning van de herdenking van den lfösten s.cndag van Alessandro Volta te Coma

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1