Radïo-Omroep. FEUILLETON. Wat zal hij er mee doea? De Engelsche zakenwereld en de pers over het verbreken der Engelsch-Ruïsische betrekkingen. De academie van Wetenschappen te Moskou doet een beroep op de Engelsche wetenschappelijke wereld tot behoud van den wereldvrede. Het geschil Litauen-Memel zal voor den Volkenbond worden gebracht. Onder de Radio-berichten: Het regeeringsvoorstel tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met Rusland door het Britsche Lagerhuis goed gekeurd. Critiek van de Labour-partij en Lloyd George. De regeering stelt de vertrouwenskwestie. Treinbotsing in Spanje, zeven dooden, vijftien gewonden. Ook Canada verbreekt de betrekkingen met de Sovjet-Unie. GEM. BUITENL. BERICHTEN BINNENLANDSCH NIEUWS. Mr. H. Smeenge. Waarom de „Flores" naar Sjanghai De opheffing van Kanton, gerechten. De nieuwe Poolsche gezatit. De bijzetting van hot stoffelijk overschot van generaal Van Heutsz. Het monsterverbond te Aardenburg. De bevaarbaarmaking van de Linge. F. M. A. van Schaeck Mathon Baren Sweerts de Landas Wyborg. De ongevallznvjet en dc beroepsziekten. Het deelnemen van militairen aan verkiezingen. Belangrijke order voor de Nederl. Scheepswerven. LUCHTVERKEER. DE STOUTMOEDIGE VLUCHT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Dc Pineda binnengesleept. Een luchtschip verongelukt. SOCIAAL LEVEN. In lernaticnale vareeniging van Werkgevers. -AMDCOUW EN. VÏSSCHERIJ i ng aar f.,and- en Tuin» boizwongsvalle. ivst W22. De bestrijding van het mond- en klauwzeer. - Het verbreken der betrekkingen met Rusland. LONDEN, 25 Mei, De bladen nemen de mededeeling van Baldwin in het Lager huis met betrekking tolhet verbreken der be'rekkingen met Rusland vrij kalm op. De huis met betrekking tot het verbreken der regeering goed; de lieberale bladen uiten eenige bedenkingen, doch onlhouden zich van ernstige critiek. De „Times' betoogt, dat de beslissing der regeering niet beteekent een breuk met Rusland, doch slechts met de tegenwoordige Sovjet-regeering, Er is geen reden voor den handel, die tot nu toe tusschen beide landen gevoerd werd, te staken. Je „Daily Telegraph" keurt de verklaring van Baldwin goed. De „Morning Post" meent, dat gebleken is, dat het beter ware geweest, dat Rusland nooit zoover was gekomen. Je „Daily Mail" geelt haar voldoening te kennen over het teit, dat de regeering eindelijk na zes jaar beslo'en heeft de bolsjewisten uit het land te jagen. De „Westminster Gazette" vreest, dat wanneer Rusland teruggedrongen wordt tot een natie van paria's, cr weer een Europa van vóór den oorlog zal ontstaan. De „Daily News" meent dat Engeland op den duur een groote Europeesche natie met 160 millioen inwoners niet kan negeeren. De „Daily Chronicle" uit gelijksoortige be zwaren. Op welken grond, vraagt het blad, meent de regeering, da de Russische pro paganda thans zal ophouden. Je scherpsle critiek levert natuurlijk de „Daily Herald", welk blad het optreden der regeering ten zeerste afkeurt. Het blad meent dat dit een ernstige slag voor den Britschen handel beteekent en dat het aan tal werkloozen dientengevolge zal stijgen. Nog ernstiger noemt het blad de gevolgen voor den wereldvrede. PARIJS, 25 Mei. De ochtendbladen bespreken alle het verbreken der betrek kingen tusschen Engeland en Rusland en leveren commentaar al naar de politieke richting, die zij zijn toegedaan. Verschei dene bladen wijzen er met klem op, dat Frankrijk in zijn betrekkingen met Rusland zijn volledige vrijheid én objectieviteit moet - handhaven. De „Echo de Paris" meld', dat Poincaré Tschitscherin herinnerd heeft aan de linan- ciëele eischen van Frankrijk en dat Briand hem te kennen heeft gegeven, dat geen in menging in Fransche aangelegenheden zou worden toegestaan. De „Petit Parisien" merkt op, dat indien* de Sovjet Regeering thans een nieuw voor stel zou doen met betrekking tot de schul den dit voorstel rijkelijk laat zou zijn en van twijfelachtig opportunisme zou getuigen. De Matin schrijf*, dat de houding van Frankrijk tegenover Rusland slechts moet worden bepaald naar de bijzondere belan gen van ons land. Zoodra de Fransche re geering gelijksoortige feiten zou ontdekken als gebeurd is door het kabinet-Baldwin, dan zou zij daaruit onmiddellijk de noodige consequenties moeten trekken. Een breuk met de Sovjets moet gerecht vaardigd worden door onaanvechtbare ar gumenten. Het zou wenschelijk zijn, dat alle Europeesche regeeringen tegelijkertijd tot de overtuiging zouden komen, welke beslis send is geweest voor de houtjing van Brit- tannië. MacDonald terug. MacDonald, de leider der oppositie, was voor het eerst sedert zijn terugkeer uit Ame rika weer in het Lagerhuis aanwezig. Hij werd door alle partijen hartelijk begroet. De Engelsch-Russische betrekkingen. De Russen te Londen zijn reeds begonnen voorbereidingen te treffen tot hun spoedig vertrek. Zoowel in het gebouw van de Ru: sische ambassade als in het Arcos-gebouv wordt alles voor het vertrek gereed gemaakt De Britsche regeering zal een nota zenden aan de regeering te Moskou, waarin zij mededeeling doet van haar besluit inzake het verbreken van de diplomatieke en han delsbetrekkingen Een beroep der Russische geleerden. De Academie van Wetenschap heeft een beroep gepubliceerd aan het adres var ae Engelsche wetenschappelijke wereld, waarin ttij er op wijst dat de gebeurtenissen, voort vloeiend uit de huiszoekingen bij de han delsvertegenwoordiging der Unie' van Rus sische republieken, een nieuw gevaar voor een wereldoorlog in het leven roept, en de Engelsche geleerden uitnoodigt, evenals de geheele intellectueele wereld, om op te tre den ten gtraste van den vrede. Litsuen en Memel. Stresemann heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een telegram gezen- den met de mededeeling, dat leiddnde per sonen uit Memel tot de rijksregeering een petitie hebben gericht, waarin zij pro testeeren tegen de schending der au ono- mie van het gebied van Memel door Li- tauen. De Duitsche regeering verzoekt thans deze kwes'ie op de agenda te plaatsen van de op 13 Juni beginnende zitting van den Volkenbondsraad. De overstroomingen. Het ergste is geschied. Door het breken van den dijk bij Mocrea is de tot dusver nog gespaard gebleven helft van Louisia na's rijk alluviaal bekken, waar suiker en katoen werden verbouwd, overstroomd t.f zal dit spoedig zijn. Gelukkig voor New Orleans ligt het nieuwe overstroomde ge bied aan de overzijde van de Miss sippi, doch het omvatte 1/4 millioen acres met ettelijke volkrijke steden. De autoriteiten waarschuwden de bevol king, welke 100.000 personen telt, onver wijld haar woningen te ontruimen. Ten gevolge van deze nieuwe ramp is de schade weder met vele millioenen dollars toegenomen. De strijd om Harkau. Volgens draadlooze berichten uit Hankau van 24 Mei, zijn daar tallooze gewonden aangekomen van het front in Honan, waar uit blijkt, dat er een buitengemeen vinnige flag woedt. De roode autoriteiten te Han kau lijven op elke drie mannen één in om het front in Honan te versterken waar de Zuidelijke rooden tegen de Noordelijke troepen van Tsjang Tso Lin strijden. De Zu:delijken zenden ook troepan ui: tot het verdedigen van Woets'ang, tegenover Han kau, om de e.anvaHen van den Zuidelijken n'er.eraa' Hsiataojin, een bondgenoot van Tsjang Kai Sjek, en generaal Jangsen, den militairen gouverneur van Szetsjoean, Ie weerstaan. De ogerustheid te Hankau duurt voort. De schaarsch'e aan levens middelen wordt grooter, de prijzen stijgen. DE SCHRIK VAN BERLIJN-W. Sinds eenige weken wordt Berlijn-West verontrust door een gevaarlijke inbrekers- bende, zoodat de recherche reeds bijzondere afdeelingen heeft aangewezen voor nachte lijke patrou'llediensten in de hoop, de heeren to snappen. Tot dusver echter is geen spoor van hen gevonden. Bij hun vele inbraken ziin hun reeds kostbaarheden tot een ge schatte tptale waarde van lOO.OOP M. in han den gevallen. De meest brutale staaltjes van hun inbrekerskunst geven de nachtelijke be zoekers ten beste. De meest door hun ge liefkoosde weg om binnen te komen is via kelder of W. C. raampje. In een geval hebben zij gerust in den kelder van bet geplunderde huis hun buit in kisten gepakt, ora daarna het gestolene in veiligheid te brengen. Zii verrichten hun arbeid zoo haastig, dat zij geen spoor nalaten. De strijd tusschen de bende en de recher che wordt met begrijpelijke spanning door de betrokken Berlijners gevolgd! EEN BANK OPGELICHT. Dezer dagen is te Parijs de ingenieur Moat- ti, gedegeleerd commissaris van de aldaar gevestigde „Sociétè Fóncière du Calvados", gearresteerd als verdacht van oplichting. Het ■slachtoffer is de Banque de l'Union Pari- sienne; het gaat over een bedrag van 64:250 pond sterling, 771.000 gulden. De voornaam ste figuur in deze merkwaardige zaak is een geheimzinnig personage, die DoHèvre moet heeten en die, naar men vermoedt, de wijk heeft genomen naar Zwitserland met vijf millioen francs van het door misdrijf verkregen bedrag. Deze Dorfèvre had een rekening-couran' •an 100 pond bij de Westminster Bank, In het beg:n der vorige maand, zoo luidt iet verhaal, kreeg de Midland Overseas Bank te Londen order van de Banque de l'Union Parisienne om een som van 64.250 pond over te maken aan de Westminster Bank op de rekening van den heer Dorfèvre. Enkele dagen later kreeg de Midland Overseas Bank bevestiging van de Banque de l'Union Pari sienne van haar vroegere instructies. Alle stukken en documenten der Parijsche Bank waren oogenschijnfijk echt; zij droegen de handteekening van twee der directeuren van deze bank en dientengevolge werd de overdracht uitgevoerd. wPe h.eer Dorfèvre verzocht daarop aan de Westminster Bank om aan haar filiaal te Parijs order te geven het bedrag in francs uit te betalen aan den heer Moatti, commis saris van de Sociétè Foncière du Calvados. Hetgeen geschiedde. Later bleek evenwel, dat de orders voor de overdracht, zoogenaamd afkomstig van de rarijsche bank, vervalscht waren. Op grond daarvan werd Moatti gearresteerd. Hij be weerde onschuldig te zijn en zei dat hij te goeder trouw gehandeld had. Aan de politie Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do witn it", door JOS. P. H. HAMERS. 71 Daar ging plotseling de deur open en Lionel sprong naar binnen ender den uit roep: Moederlief, de kolonel is opzettelijk met mij mee gekomen om..." Hier bleef hij steken en keek Jasper Losely strak aan. Deze kwam hem een paar schreden tegemoet en s.ak hem de hand toe, maar bleef eensklaps staan bij het zien van kolonel Morley, die in den ingang van de deur stond. Niet dat hij vreesde door dezen herkend te worden, want de kolonel kende hem niet van aanzien, maar hij den kolonel wel. In zijn jeugd was de kolonel niet aan zijn aandacht ontsnapt, omdat hij een van die menscben was die als officier overal bekend zijn. En vreemd was net, maar enkel de aanblik van een man van eer als Morley, deed den pseudo-aanzienlijken heer in zijn schulp kruipen Ofschoon Jasper Losely heel goed wist dat hij nog altijd een pracht-exemplaar van een mensch mocht heeten. die tot de lijf wacht behoorde van Koningin Natuur, of schoon hij wist, dat zijn kleeding van top tot teen tegen de strengste critiek kon door staan, zoo was toch nauwelijks deze, lang niet knappe gestalte, wiens kleeding, of schoon van goede stof, toch niet onberis pelijk was, op den drempel verschenen, of Jasper Losely gevoelde zich nietig en kaal, alsof hij plotseling tot de maat van vijf voet was ingekrompen en z'n kleeren bij een uitdrager had gekocht. Zonder dat hij Losely scheen op te mer ken, had de kolonel de prachtige persoon lijkheid van den bedrieger met een quasi- onverschilligcn blik opgenomen, terwijl hij Iicm voorbij liep naar mevrouw Haughton. Hij, de menschenkenner, had hem direct doorzien en was tot de bevinding gekemen dat hij een vrouwenverderver en een op lichter voor zich had. De kolonel begroette clan eerbiedig de vrouw des huizes en zeide terwijl hij zich over haar uitgestoken hand lieenboog; dat hij gekomen was, om kennis te maken met de weduwe van een oud vriend met de moeder van een jongen vriend. „Zeker, kolonel Morley", antwoordde de weduwe „ik ben daar zeer gevoelig voor; en hebt gij den armen kapitein ook al ge kend? Het is mij aangenaam, zijn oude vrienden om mij heen te zien. Deze heer was ook een bijzondere vriend van mijn armen Charles." De kolonel had kleine oogen, die schit terden. Hij hief die oogen thans op, sloeg ze od Jasper, die nog altiid midden in het ver deelde Jïïj rnecfë, Ja{ Kif eé'nT^ën JefecTen te Cannes Dorfèvre had ontmoet, die zeide vermogend te zijn en zich bereid verklaarde twee millioen francs bij te dragen ter ver grooting van het kapitaal der Sociétè Fon cière. Ik heb fondsen in Engeland, zoo zou hij er aan hebben toegevoegd, en zal ze naar Parijs laten overmaken. Ik zal instructies aan de bank geven, dat het heele bedrag aan u kan worden uitbetaald; dan houdt u twee millioen francs en stelt mij het overige ter hand. Volgens Moatti ontving hij het heele be drag, waarvan hij twee millioen francs af hield; de rest zou hij aan Dorfèvre hebben overhandigd. De politie zoekt thans naar den geheimzin-' nigen Dorfèvre. In de groote vergaderzaal van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de Koop mansbeurs te Amsterdam, had de huldiging plaats ter gelegenheid van zijn 75sten ver jaardag van mr. Harmen Smeenge, griffier van het Gerechtshof te Amsterdam, en lid van de Eerste Kamer. De Minister van Waterstaat werd ver tegenwoordigd door mr. Silvergieter Hoog stad, administrateur bij het departement, het gemeentebesuur van Amsterdam door wet houders J, ter Haar en dr. Vos. Het woord werd gevoerd door mr. G. Vissering, president van de Nederlandsche Bank en door mr. Silvergieter Hoogstad. Het Tweede Kamerlid Vliegen heeft de volgende vragen gericht aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Marine a-i. „Kunnen de Ministers mededeelen of het persbericht, waarin wordt gemeld, dat, nu de Sumatra uit Sjanghai vertrokken is, waar uit toch zal moeten worden afgeleid, dat ook de Regeering de verdere aanwezigheid niet noodig achtte, een ander oorlogsschip, de „Flores", naar Sjanghai zal worden ge zonden, juist is? Kunnen de Ministers mededeelen, welke, zoo het bericht juist is, de redenen zijn, die de Regeering tot deze daad bewegen? Indien de Regeering meent, dat ook nu nog te Sjanghai een Nederlandsch schip aan wezig moet zijn om bij eventueel gevaar voor de daar verblijvende Nederlanders dezen ter hulp te komen, zou de regeering oan niet bereid zijn een ander schip, geen oorlogsschip, voor dat doel te charteren? Het departement van Marine deelt naar aanleiding van het Aneta-bericht uit Soera- Daja, betreffende het oorlogsschip „Flores" mede, dat het schip zich gereed moet houden om naar de Chineesche wateren te worden gezonden, indien dit eventueel noodig mocht blijken. In het verslag van de commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijz'?ing en verhooging van liet vierde hoofdstuk der staatsbegrociing 1926 Justitie, wordt door verschillende leden oen wensch uitgesproken, dat de .regeering de aanhangige wetsontwerpen o.m. strek- I kende tot ophef.ing van een aantal kanton gerechten, zou intrekken en in verband daar mede het wetsontwerp tot nadere wijziging an ac wet van 5 Juli 4910 een omwerking zou doen ondergaan. Woensdagmiddag heeft H. M. de Koningin ten paleize te 's-Gravenbage ontvangen den heer Stanislas Ketrzynski, ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Polen j jr ni?uwkenoemde gezatit werd door den minister van Buitenland sche Zaken aan dc Koningin voorgesteld. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaa's te Amsterdam zal, gelijk gemeld, op 9 Juni s.s. de plechtige bijzetting plaats hebben van het stoffelijk overschot van wijlen cïcn luitenanlgene*aal J. B. van 'JKeutsz, adju dant generaal van Nederi.-ndsch Indië, Groc kruis der Militaire Willemsorde, Grootkruis van den Nederlzndschen Leeuw en drager van den Eeresabel. Aan een door den commandant van het eldleger voor deze plechtigheid uitgege ten order is het volgende ontleend: He: stoffelijk overschot wordt 8 Juni per rem bij Zevenaar op Nederlandsch grond- I gebied gebracht; van dat grensstation zal 3H detachement poli ietroepan het sloffe- -ijk overschot begc e den naar Amoécrdcm. Te Amsterdam stelt het personeel zich op als wacht bi; den wagen, wanneer het stoffelijk overschot door ridders van de Militaire V/ i'lemsorde wordt uitgedragen en begeleid 1' de lijkbaar naar den lijkwas'eA. De lijkwagen wordt naar het Kon. Paleis geëscorteerd door een detachement poHtie- troepen da de ee-bewijzen verricht gedu rende den 1 ijd, dat het stoffelijk overschot in hel Paleis wordt gedragen. Een eerewacht komt in het geweer cn verricht eveneens de verschuldigde eerbe wijzen. Het stoffelijk overschot wordt in de rouwkamer gedragen door ridders van de Militaire Willemsorde. Officieren van het Ned.-Ind. leger betrekken eerepostcn bij de ka af alk. De plechtige bijzetting zal den volgen den dag plaats hebben met militaire eer bewijzen, waaraan vertegenwoordigers en de'achementen van alle onderdeden der weermacht h. t. 1. alsmede vertegenwoordi- geï's Van' TféT TT.-T, Tejfer zuïfen cfeefnemèn. Te 12 unr wordt het stoffelijk overschot uitgedragen door Ridders van de Militaire Riddersorde, De officieren, die de eere wacht hebben betrokken, scharen zich in 'wee rijen voor het Paleis, waartusschen- door de kist naar het affuit wordt gedra gen. Van het oogenblik af, dat het s'of- felijk overschot het Paleis wordt uitgedra gen, zal een oorlogsschip, op het IJ gele gen, 21 saluutschoten afgeven (minuut-sc'ho" ten). De route is als volgt: Dam, Mazes- en Aaronstraat, N.Z. Voorburgwal, Raadhuis straat, Heerengracht (evenzijde, Amstel, Blauwbrug, Amstel, Nieuwe Heerengracht, Horlusbrug, Plantage Middenlaan, Alexan- derplein, brug over. Buitensfegelgracht, Maurïtskade langs Koloniaal Instituut, Lin- naeusslraa', Spoorovergang. Linnaeusstraat, Middenweg, Kruislaan Nieuwe Oosterbe graafplaats. Aardenburg schrijft men aan de trek stond, met de eene hand nog half naar Lionel uitgestrekt, en zijn blikken op dezen heer latende ru3ten, herhaalde hij: „Een bijzondere vriend van Charles Haughton! Wel mevrouw, hij is dan de eenige zijner bijzondere vrienden, wien ik nooit te voren de eer had te zien.'\ Jasper, wien het niet aan moed ontbrak als hij in de klem zat, deed een krachtige poging om zich zelf meester te blijven, en zonder den kolonel te antwoorden, wiens aanmerking niet direct tot hem gericht was, zeide hij met gemaakte stem: „Ja, me vrouw Haughton, Charles was mijn bijzon dere vriend; maar hier lichtte hij zijn lorgnet op „deze heer was" hier liet hij het glas achteloos vallen niet van onzen stand, denk ikDaarna trad hij op Lionel toe en vatte zijn hand: „Ik moet mij aan u voorstellen 't Evenbeeld van uw vader op mijn woord! Ik zeide daar straks aan uw moeder, hoe zeer ik verlangde u te zien, en stelde haar juist voor, om te zamen naar den schouwburg te gaan. O mevrouw u kunt hem veilig aan mij toe vertrouwen. Jonge menschen moeten de wereld zien." Bij deze woorden gaf Jasper den zoon des huizes een knipoogje .waarmede hij gewoonlijk zijn jonge vrienden in verruk king bracht en in hun verderf lokte. Hij ging daarna voort: „Ja mevrouw jonge menschen moeten de wereld zien, maar op een onschadelijke manier op een wijze zooals een moeder het gaarne ziet. Wij zullen een avond bepalen zoodra ik Uit „Msb. In anti-rev. bladen leest men van coali- ies, gesloten tusschen diverse linksche partijen, waarover dan felle afkeuring wordt uitgesproken. Maar een politiek anti papistisch monsterverbond als in Aarden burg werd gevormd, is wel ie's dat zelden wordt geconstateerd. Hier hebben de Vrijzinnige partijen sa- gewerkt met de S.D.A.P. en.... met de Anti-Revolutionnairen. Deze laatste partij heef: zich laten paaien met een in uitzicht gestelden zetel en een listig spel van stem- mienverdeeling had bijna de Katholieke meerderheid in de minderheid gebracht. De zaak was schijnbaar zuiver berekend, maar hier bleek weer eens te meer, dat men- schelijke berekeningen dikwijls falen. Er waren vier lijsten ingediend voor de gemeenteraadsverkiezing; lijst 1 van de R.K., lijst 2 der S.D.A.P lijst en 3 der A.R. en lijst 4 der Vrijz. Partij. De eerste lijst behaalde 531 stemmen, lijst 2 114, lijst 3 104 en lijst 4 254 stemmen. Uit deze cijfers blijkt, dat lijst 3 (A.R,) met 4 stemmen meer ook een raadszetel zou hebben bekomen. De A.R. behaalden met de Prov. Statenverkiezing slechts 74 stemmen. Thans zijn verkozen verklaard door het hoofdstembureau 4 Ka'.h., 1 S.D.A.P. en 2 V rijz. Een groot aantal stemmen was blanco of van onwaarde uitgebracht, mogelijk als pretest van vele lc'ezers, die op deze wijze wilden toonen, met een dergelijk politiek monsterverbond niet gediend te zijn. Het rapport van de door Prov. Staten van Celderland ingestelde commissie tot bestu- -eg van de mogelijkheid van verbetering en bevaarbaarmaking van de Linge, is than: e cd gekemen. Het zal begin Juli in druk verschijnen. De burgemeester van Nijmegen, de heer F. M.A. van Schaeck Mathon is voorzien van de laatste H. H. Sacramenten der Ster venden. Baron Sweerts de Landas Wijbcrg, com missaris der Koningin in Zuid-Holland vier de dezer dagenonder vee! belangstelling ziin 75sten verjaardag. Na in Dekt voor ambtenaar Binn. Bestuur gestudeerd te hebben, vertrok de jonge heer Sweerts nog jong naar Indië, waar hij spoe dig opklom lot gouvernemenlssecretaris en li.l van den Raad van Indië. Bij gelegenheid van den Lombok-overval verwierf hij hef commandeurskruis van de Oranje Nassau: orde. Na zijn terugkeer in het vaderland werd hij eerst burgemeester van Arnhem, daarna in 1904 van de Residentie, welke Patste lunct'e hij in 1911 verwisselde met die van Commissaris der Kónining in de pro-' vir.cie Zuid-Hollland. Ingediend is liet wetsontwerp ter aanvul ling van de Ongeval'enwet 192! met een re geling betreffende de gelijkstelling van be paalde beroeps riekten met ongevallen. De voorgestelde gelijkstelling van be paalde beroepsziekten met ongevallen sluit z.ch onmiddellijk aan bij en vormt de nood zakelijke aanvulling op het bij de Statuten Generaal ingediende wetsvoorstel nopens voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het onlwerp-verdrag betreffende schade lcosstclling voor beroepsziekten, aangeno men door de zevende Internationale Arfceid- conferentie gehouden te Gcnéve van 19 Mei tot 19 Juni 1925. De voorgestelde regeling beantwoordt naar het den min'ste.- wil voorkomen aan d^ het <len minister wil voorkomen aan de eischen van vorenbedoeld ontwerp-ver- drag, en gaat nog verder dan dat ontwerp verdrag eischt. In het nieuw voorgestelde artiacl G"b worden n.m. nog een aantal an dere dan de in het onlwerp-verdrag ge noemde beroepsziekten aangewezen, terwijl verder bij de bepaling van het derde lid van het nieuwe artikel 87a aan de Konir.ing de bevoegdheid wordt voorbehouden, om bij algemeenen maatregel van bestuur nog an dere beroepsziekten dan de reeds in de wet genoemde gelijk te stellen met ongevallen overkomen in verhand met de dienstbe trekking. He' Tweede Kamerlid IC. ter Laan heeft aan den minister van Oorlog de vraag ge richt of de Minister bereid is de noodige maatregelen te nemen, opdat voortaan alle kiesjfcrccffffgcfe militairen ui de1 {fefegenïïeid worden gesteld om aan de stemming deel te nemen, opdat niet, zooals bij de jong ste verkiezingen voor de Provinciale 'Sta len en de gemeenteraden, militaipen niet kunnen deelnemen aan de stemming we gens oefenigen buiten hun woonplaats. De gunning heeft plaats gehad voor de vier molorvrachtschepen, waarvoor de di rectie van de Stoomvaartmij. „Nederland" onlangs offerten heeft aangevraagd bij binnen- en buitenlandsche scheepswerven. De geheele order is in Nederland ge plaatst kunnen worden, en wel bij de Ne derlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam, de Rotterdamsche Droogdok- /naatschappij te Rotterdam, en de Konink lijke Maatschappij ..De Schelde", te Vlaar- dingen. Beide eerstgenoemde maatschap pijen hebben elk opdracht gekregen voor den bouw van een schip, terwijl de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" twee dezer schepen zal bouwen. Hoe spoedig de behouden aankomst van Lindbergh op Franschen bodem bekend was, illustreert het volgende: Naar schatting hebben de New Yorksche bladen Zaterdagmiddag en Zondagmorgen een millioen extra exemplaren verkocht in verband met den vliegtocht van Lindbergh. De bladen in de andere steden der Ver- eenigde Staten vergrootten hun oplaag naar verhouding. Het eerste nieuws omtrent de aankomst van Lindbergh, werd zoowel in Noord- als in Zuid- en Midden-Amerika ontvangen, door een bericht van de United Press, dat drie minuten na de landing te Le Bourget ontvangen werd te New York, d. i. vijf a zeven minuten eerder dan de andere be richten. Nog geen minuut later was het nieuws in handen van de cliënten der United Press te San Francisco en alle tusschen- gelegen steden. Vier minuten na de landing te Le Bourget was het bericht ontvangen te Buenos Aires en in de meeste groote steden van Zuid-Amerika, De terugkeer van Lindbergh naar de V. S. houdt de Amerikanen begrijpelijkerwijs reeds duchtig bezig. Maar intusschen heeft, een half dozijn Amerikaansche stoombootmaatschappijen Lindbergh's moeder leerares in de schei kunde te Detroit geïnviteerd om als haar gast een trip naar Frankrijk te maken, ten einde dan vandaar met haar zoon terug te keeren. Naar verluidt heeft zij echte" bedankt, omdat ze haar leerlingen niet mid den in den cursus kan verlaten, Intusschen heeft mrs. Lindbergh ook nog even een aanbod van de hand gewezen, haar gedaan vanwege een filmmaatschappij, die haar wilde laten optreden in een film: „De Amerikaansche moeder". Intusschen blijven de uitnoodigingen voor een bezoek aan verschillende landen en steden Lindbergh toevloeien. Morgen kemf Lindbergh, des middags on. j 0 uur op het vliegveld te Brussel aan, waarna hij om 5'A uur naar het g.ai va j den Onbekenden Soldaat gaat, om dn- rr door den koning en de koningin te vorder: ontvangen. Eer» feestelijke ontvangst in de Acroc'iL en een diner besluiten dan dag, o.tic -5 is er receptie op het stadhuis 1'Kto T De Nederlandsche gezant te jh-. Loudon, heelt een bezoek aan de i Arae- rikaanschen gezant Herrick gebracht, ton einde Lindbergh persoonlijk geluk te wen- schen, wel is waar niet uit naam ei: icder- landsche .regeering, waarvoor hij geen machtiging had, maar toch uit naam .'an het Nederlandsche voik. Later bracht jhr, Loudon vervclgens een invitatie der Koa-nklijke Luchtvaart Maat schappij over, om een bezoek aan Neder land te brengen. Het is mogelijk dat Lind bergh de uitnoodiging zal aanvaarden en van Londen uit naar Amsterdam zal over- 1 omen, om ciaa.na zijn vlucht naar Stock-' holm voort te zetten. Na tc Brussel en Londen door Koning Albert en koning George ontvangen te zijn, zal Nederlands hulde aan den overw'nnaar van den Oceaan, aie de nieuwe en Oude Wereld zooveel nader to, e.kaar heeft gebracht, zeker niet minder grootsch zijn, meent de „Tel." Met dit al, worden het lot van Nungesse geven. Dc autoriteiten van Quebec hebben een tweede vliegtuig uitgezonden om te zoeken naar Nungesser en Coli. In de afge- loopen week heeft het eerste vliegtuig de Noordkust van de Golf van St. Laurens en Labrador afgezocht. De rcgeeiing is er thans van overtuigd, dat de Eranschen nooit zoo ver gekomen zijn. Hét zoeken wordt voo t- gezet in de straat van Belles Isles cn nabij New Foundland. Het tweede vliegluirf is Uitgerust met tenten, sleden en kanofs k?ee- ren en geneesmiddelen. De bemanning beslaat uit drie koppen. Reuter meldt, dat de Pinedo in de haven van Fayal (een der Azoreneilanden) is bin nengesleept. Het bestuurbare legerluchtschip T. C. 242 is te Saint Antonio (Texa) tijdens een poging tot opsijgen verongelukt. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. ZATERDAG 28 MF.T. HILVERSUM 1050 M. 12 uur Po- 'iticber, 12.352 uur Lunchmuzfek door het trio J. Castrelli 67.45 uur Vooravondconcert door het H. D, O.- orkest, o. 1. v. Nico Treep 745 uiir Politieiber. 10.30 uur Persber, 10.35 uur Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Een uurtje film muziek. Orkest o. 1. v. Hugo de Groot Aan het orgel J. Jong. DAVENTRY 1600 M. 3.20 uur Da- ventry-Octet en solisten (contra alt, ba- ri.on, pianio) 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Orkestconcert 6,50 uur Tijids., weerber.. nieuws 7.05 uur Orkestconcert 7.20 uur Lezing door Sir Oliver Lodge; The telepaty test 7.35 uur De sonates vein Beethoven 7.35 uur Lezing: Lawn Tennis 8.05 uur „Eric Coates"-cocert, o. 1, v. den componist. H. Nash, tenor 9.20 u'ur Weerber., nieuws 9.40 uur Lezing: Writers of today. Mr. Ridge 9.55 uur Wedstrijd om het amateur-kampioen schap golf 10.05 uur „The Gang concert-partij, Vroolijke muziek en zang 10.5011.20 uur Dansmuziek van het Savoy-hotel. Twee jazzband's, PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. - 10.50 —11.20 uur Concert 12.502.10 uur Orkestconcert 5.055.55 uur Concert. Orkest en solisten 8.50— 11.30 uur Galaconcert. L, Kartun. pianist. L Allegria NapolitanaNapolit, zanger. Mile. Llobères en M. Guiard, zang. Mr, Roussarie, declamatie. Mile. Dhamaris, zang Orkest enjazzband. LANGENBERG 469 M. 12,502.50 uur Kamermuziek. Harp-terzett, It Neukirchner, fluit. P. Buber. harp. H. Ingnaschack, sopraan 4.505.20 uur Sport-u tzending 5.506.50 uur Orkestconcert, 8.20—9.35 uur Ka mermuziek 11.35—12.20 uur Dans muziek. Iseglio-kapel. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 3.208.05 uur Lezingen en lessen 8.50 uur Concert in Frankfurt. Orkest, koor en solisten. HAMBURG 394.7 M. 12.50—3.10 uur 4.355.20 uur Scènes uit „Obe- ron van Weber 6.20—7.10 uur Vroolijk concert 8.20—12.10 uur Populair orkestconcert. Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 uur Dansmuziek 6.20 uur Engelsche les 7.50 uur Nieuwsber. 8.20 uur Orkestconcert 9.50—10.50 uur Dans muziek De Internst'onale Vereeni£ing van In- ciustrieeic ^Werkgevers heóft in haar dezer dagen e Zürich gehouden algemeene ver gadering onzen landgenoot mr. W. Cort van der Linden gekozen tot onder-voorzit- «r, heigeen medebreng', dat genoemde re an ging in 1930 haar algemeen congrei Néderlard ?a! Houden. de naspoiingen naar r en Coli niet opge- H 'xMUWy.v Trr»e iond ia hrt wetsontwerp tot wifz^ der Land- ei i :.utacuv/ongevallenwet - D t entwerp beoogt blijkens de M. vam f. in de eerste r'aa's een aansluiting aan het gelijktijdige ingoed:nde ontwerp van wet tot wijziging der Ongevallenwet -921, de gelijkstelling van bep?.a!de beroepsziekten met ongevallen overkomen in verband met de dienstbetrekking. a Een tweede vooir'eï betreft de uitbrei» ding van be-t bcg ip arbeider in den zin eer wet tot personen, die juridisch niet kunnen worden beschouwd krachtens ar- beidsoveresnkemst werkzaam te zijn, maar die in werkelijkheid locnarbe'der- en niet zelfstandig aannemer zijn, zoo als in de land- on tuinbouwbedrijven, veelvuldig voorkomt. In verband met de gewijzigdGezichtpunt ten omtrent de bestrijding van het mond en klauwzeer en met den tcgenwoordigen sf^d^ van deze ziekte hier te land, heeft de 3- inister van Landbouw ccn ri culaire tot dde burgemeesters gericht, va- in verschil lende aanwijzingen wor - gegeven voor namelijk met het doe!, d uitbreiding der ziekte zooveel mogelijk te k oerken. De te nemen maatregelen zulkn bc! -•{«' o het isolatie stelsel en in gevallen wear dit wen- fichehjk is van rijkswege aanwending van hoogimmtum-serum. In aansluiting met een cn ander heeft de minister zich ook gewend tot dezelfde orga nisaties, welke ecnigen tijd geleden op zijn uitnoodiging de voordrachten van den di recteur van den veeartsen-kundige dienst dr. Berger, en van den directeur van de rijksserum-inrichting, dr. Laurens, met be« trekking tct het onderwerp hebben bijge woond Z.E. heeft verzocht de veehouders op te wekken tot algeheele medewerking oij de toepassing dr. voorgeschreven maat regelen, inzonderheid ook wat betreft onek- i egel en, inzonderheid ook wat betreft on middellijke aangifte bij den burgemeester, indien hun vee ziekteverschijnsel vertoont of de stipte inachtneming van het verbod van vervoer van ziek en verdacht vee. weder de eer zal hebben U te komen be zoeken. Goeden morgen, mevrouw Haugh ton. Geef me nogmaals uw hand, mijn heer dit tot Lionel O, wij zullen groote vrienden worden. Gij moet eens met me gaan rijden in mijn cabriolet; ik'zal u met de teugels en de zweep leeren om gaan. Mijn oude vriend Charles, die ver stond de kunst. Goeden dag, goeden dig!" Geen spier had de kolonel vertrokken gedurende die vroolijke alleenspraak van den heer Losely. Maar toen deze al bui gend de kamer had verlaten en mevrouw Haughton hem had gegroet en den knecht gescheld had om hem uit te laten, toen sloeg de man van de wereld weder die kleine, schitterende oogen op, thans naar haar gelaat en zeide langzaam: „De bijzondere vriend van mijn ouden vriend ziet er niet kwaad uit, mevrouw. „En hij is zoo'n' levendig, zoo'n aange naam mensch" antwoordde de dame mét 'n lichten blos, maar izonder eenig ander tee- ken van verlegenheid. „Hij kan een ple zierig kennis voor Lionel worden". „Moederl?" riep de ondankbare knaap „dat kan u geen ernst zijn. Ik vind den man onuitstaanbaar. Als hij geen vriend van mijn vader geweest was, zou ik zeggen dat hij een. „Wat, Lionel?" vroeg de kolonel, vrien delijk „wat zou hij zijn?" „Een ploert, mijnheer!" „Lionel, schaamt gij U niet?" riep me vrouw Haugthon. „Welke gemeene woor den leeren die jongens toch op school, ko lonel." „Wij moeten zorgen, dat zij niets slech- ters leeren, wanneer" zij de school verlaten, lieve mevrouw. Ge zult het mij ten goede houden, maar de heer Darrell heeft, met Uwe goedkeuring natuurlijk, den jongeling zóó uitdrukkelijk aan mijn zorgen en leering opgedrongen, mij zóó openhartig zijn inzich ten en bedoelingen toevertrouwd, dat gij me wellicht de groote gunst zult bewijzen, van hem niet, tegen zijn zin, de kennisma king op te dringen van dien heer, die er zoo heel goed uitziet." Mevrouw Haughthon keek zuur, maar be dwong haar opkomende drift, De kolonel begon haar ontzag in te boezemen. „A propos", vervolgde de man van de wereld, „mag ik den naam weten van den bijzonderen vriend van mijn ouden vriend?" „Zijn naam? Dien weet ik waarlijk niet, \Misschien heeft hij zijn kaartje achtergela ten; schel eens Lionel." „U weet zijn naam niet en toch kent gij hem, mevrouw, en zoudt Uw zoon de we reld laten zien onder zijn leiding?" „De knecht verscheen. „Heeft die heer geen kaartje achtergelaten?" „Neen mevrouw." „Hebt gij niet naar zijn naam gevraagd toen hij kwam?" „Jawel mevrouw, maar hij zeide dat hij zich zelf wel zou aandienen." Toen de knecht weg was, riep mevrouw Haughthon bedroefd uit: „Ik heb verkeerd gedaan, kolonel, dal zie ik nu in. Maar Li onel zal U vertellen boe ilr „w in kennis ben gekomen. Hij had me bijna overreden en later sprak hij zoo harteliik over Uw lieven vader." „O, is dat die man! Dat dacht ik wer, riep Lionel en kuste zijn moeder, die bijna in tranen uitbarstte. „Ik kan het nu alles iT j- 'k verklaren kolonel Morley. ieder die een vriendelijk woord over mijn vader spreekt, wint daarmee direct het hart mijner moeder; is het niet zoo, moe derlief?" „En lang moge dat zoo blijven." zei de kolonel met vriendelijken ernst; „en moge het mijn paspoort tot Uw vertrouwen zijn, mevrouw Haughthon. Charles was mijn schoolkameraad en nog een kleine jangen, toen Darrell en ik In de eerste klas zaten; vergeef mij, als ik er bij voeg, dat, wan neer die heer van zooeven al een bijzon dere vriend van Charles Haughthon ge weest is, hij moeilijk een zeer verstandig vriend kan geweest zijn. Want, tenzij z'n uiterlijk zijn leeftijd tegenspreekt, kan hij weinig meer dan een knaap geweest zijn. toen Charles Haughton z'n zoon Lionel vaderloos achterliet." Bemerkend, hoe beschaamd movrouw Haughton er uit zag en hoe z< er zij haar onvoorzichtigheid scheen in 't zi.-n, stond de kolonel op, boog voor de vrouw des huizes en verzocht Lionel den volgenden ii-igtn bij h-.T. te li non ottt'iij'on. het geen gaarne werd aangen smsn. [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6