3e Nederl. Esperanto Congres Haarlem 2S en 29 Mei 1927. St. Franciscus-Tentoonstelling te Leiden. De staking aan de draadfabriek. In de brandweerkazerne opgesloten. Vrijwillige Burgerwacht Schoten. Jubileum A. J. de Kruyff. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. VELSEN. HAARLEMMERMEER. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Districtenwedstrijd HaarlemDen Haag—Utrecht. ROEIEN. ROEIERS LIEF EN LEED OP HET NOORDZEEKANAAL. Groote successen voor de Laga ploegen. VOETBAL-UITSLAGEN. DAMMEN. Jaarvergadering valfc den Ned. Dambond. De „Haarlemsche Damclub" II Kampioen van Nederland 2e klasse. HONKBAL. CRICKET. Ajax AHaarlem 2. Maandag is het congresbestuur voor de laatste maal vóór het conges bijeengekomen teneinde aan de voorbereidende werkzaam heden nog een laatste hand te leggen. Het bestuur kan met dankbaarheid op^zijn werk terugzien. Behoudens eenige kleinigheden is het bestuur gereed gekomen met de ver schillende schikkingen, Het congres belooft in alle opzichten te zullen slagen. Het feit, dat van, officieele zijde zoo'n groote belangstelling wordt be toond, heeft er niet weinig toe bijgedragen dat het aantal deelnemers zoo groot is. Meer dan 400 congressisten hebben zich laten in schrijven. Het programma voor Zaterdag vermeldt; le. Officieele opening te 3 uur, in de Gemeentelijke Concertzaal door Zijn Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; 2e. Rede van Dr. Edmond Privat uit Gc-, ïièvc (Fransch, Esperanto). 3e. Rede van Prof. Dr, Casimir uit Den Haag (Nederlandsch). Voorts zal dc heer W. H. Biele, Organ-st 'de- Waalsche Kerk, het orgel bespelen. Ter nagedachtenis van Dr. Zamenhof zal hi' spelen: Marche Funèbre et Chant Séra- ph'que, van A. Guilmant. Ter verdere opluistering van de openings, zit'.ing zal hij nog ten gehoore brengen: „La Èspero" (Bondslied van de Esperan tisten); Priêre et Berceuse, van A. Guil mant; Offertoire van Th. Dubois, Voorts zal er een tentoonstelling zijn van Esperanto-werken (literatuur,^ handel en verkeer, leermiddelen, couranten en tijd schriften). Des avonds te half negen zal in de Ge meentelijke Concertzaal de H. O. V., onder leiding van Nico Gerharz, een met zorg samengesteld programma ten gehoore bren gen. De volgende werken worden uitgevoerd: 1. Symphonïe No. 5 (e kl. terts) Op. 65, Tschaikowsky. 2. Zorahayda, legende, Joh. Svendsen. (De viool-solo door Willem Knikker.) 3. Letzter Frühling, E. Gricg. 4. Ficlandia, J- Sibelius. Des Zondags gaan de congressisten per extra trams naar Groenendaal, na des mor gens godsdienstoefeningen gehouden te heb ben in het Esperanto. Belangstellenden heb ben, voor zoover de ruimte het toelaat, toegang tot deze diensten. De Roomsch- Katholieke dienst wordt gehouden in de kapel van St. Joannes de Deo, de Protes- tantsche dienst in het Wijkgebouw der Ned. Herv, Gemi., Ged. Oude Gracht. Beide dien sten beginnen om 10)4 uur. De tweede dag wordt besloten met een gezellig samenzijn Het spreekt vanzelf, dat er dien dag ook een werkzitting i$. Het bestuur heeft nog pogingen gedaan om de Zaierdagmiddagzitting, die toch in derdaad van groot belang kan worden ge acht, door den H. D. O, uit te zenden. De weinige medewerking, om niet te zeg gen tegenwerking, is oorzaak dat dit plan niet door kan gaan. Overigens hebben wij reden tot groote dankbaarheid voor de medewerking van of ficieele personen. Ons uitgelezen eere comité getuigt daarvan Het bestuur heeft nog één wensch, n.l. deze, dat het aantal belangstellenden voor de openingszitting groot zal zijn. Voor hen, die willen komen luisteren, stellen wij gaar ne kaarten beschikbaar. Deze zijn op aan vrage verkrijgbaar bij den secretaris: Van Hogendorpstraat 9. Voorts wekken wij op tot het bezoek aan het concert op Zaterdagavond, Laat deze gelegenheid, om eens nader met Esperanto kennis te maken, niet voor bijgaan. Wedstrijd 24 Mei. Klasse A en B. Groep 12, Fantasie vul- taarten voor IJsschotels. Eerste prijs, 72 punten. N. J. Leufkens, chef Tenback, Amsterdam; le prijs, 70 p., P. J. A. Vermeulen, Schipluiden; 2e pr. 61 p.. D. W. van der Put. Zevenbergen; 3e pr. 48 p., H. W. Bebr;s, le Const, Huy- genstraat 19, Amsterdam; 3e pr. 47 p., P, J. van den Heuvel, Leidschestraat 25, Haarlem; eervolle verm. 42 p.. idem. Klasse A. Groep 10, Piece Montee van Nougat met of zonder Decors. 3e Prijs met 36 punten. F, Schmidt, Mr. Cornelisstraat 50. Haarlem. Klasse B. Groep 10. Piece Montee van getrokken suiker. le Prijs met 60 punten G. M. Hekelaar, den Haag, Molenstraat 10a; 3e pr. met 56 p, G. J. Reyrink, den Haag. Bankastraat 4; eervolle verm, met 5C p. W. Engelenburg, den Haag, Kempstraat 125; 2e pr. met 57 p. Velthoen, Patissier, Krasnapolsky. Groep 11. Dames Wedstrijd doozen „Union". le Prijs met 86 p. Mevr. C. Duiteroeyer, Passage 17, den Haag; le oriis met 84 p- Mevr. K. Alles v. d. Velden. Rotterdam; 2e prijs met 71 p. Mevr. Tummers, Heem stede, Binnenweg; 2e prijs met 70 p. Mej. Gretha de Vries, p.a. de Jager, van Wou- straat, Amsterdam; 3e priis met 67 p. Mevr Klapmeyer—Derr, Amsterdam; 3e prijs met 65 p. Mej. Kattenstarat, p.a. Kiebert, Am sterdam; 3e prijs met 63 n. Mej. Fr. Meeuwig, p.a. de. Jager, Amsterdam; eerv, verm, met 61 p. Mej. A. van der Heide, p.a. de Wilde, Amsterdam: eerv. verm, met 59 p. Mevr. Peterse, Dordrecht; eerv. verm, met 59 p. Mej. J. G. Uylenburg, Gierstraat. Haarlem; eerv. verm, met 56 p. Mej, C. Buys, p.a de Wilde. A'dam. Groep 21. Hors d'Oeuvre. le Priis met 129 p. L. van der Kloot, Rotterdam, Oostzeedijk 57; 2e prijs met 118 p. G. J. var der Krap. Rotterdam, Commandervstraat 23c.; 3e priis met 113 p. R. Gude, Diederikstraat 16. Haarlem; 3a priis met 111 p. H. Snippe, Korte Klever- laan 4. Bloemendaal. Groep 22. Viscbschotels. Eereprijs met 179 p. H. J. M. Ziessen, chef „Hotel Witte Brug", den Haag; le prijs met 152 p. F. van Meekeren. Garde Manger, Hotel ,,1'Europe", Amsterdam; 2e prijs met 131 p. F. Keur. chef-kok Hilde- brand, Haarlem; 2e priis met 129 o. F. Jasperse, chef-kok Hotel ,.den Hout Haarlem: 3e pr. met 123 p. J. Baggelaar, Krasnaoolsky. Amsterdam; eerv. verm, met 94 p. L. van der Kloot, Oostzeedijk 57. Groep 23. Vleeschschotels. le Priis met 168 punten. J. Bloem, Ho tel ,,tJe l'Eurooe", Amsterdam: 2e prijs met jsi p, P J. RoTerra. Z.mdvoort. „Beau Fr jour"; 3e pr. met 128 p. P. Meulenbroek Garde Mar.ger Trianon Amsterdam) eerv. verm 119 p. L, van der Kloot. Oostzee- di'l' 57. Rotterdam (Troep 24. Chaudfroids. Eereprüs met 179 p. H. J. M. Ziessen. Ho'el Witte Brug", den Haag; le m;"s rmt 152 p. M Verkuvk. Hotel „de l'Eu rooe". Amsterdam; 1» nrijs met 159 p'. H. 'J. M. Ziessen. Hotel „Witte Brug", den Haag; le prüs 150 n. E. Keur. chef-kok Hilde- hrand". Haarlem; 2e priis 146 o. F. van >srh, Riiswük. Ieplaar. 33; 2" nriis 145 P- E véur che'-kok Hi'debrarrt Haarlem: 3e prüs 138 O. F van Asr.h. Riiswük. Ierd-a" 33; 3e prüs 134 O Walfapr Frhur-r Hotel Patilez, dep Haa<t; 3e riis 132 p P, Me-den- broek, ..Trianon". Ams'efda-r Garde Man ger: eerv. verm. 112 p M. Poolman, Mai- fes Gude, .Tordepsstraat. Haarlem; eerv vein- (fis o C de Visser, Hotel „den Hout H,-a-1nrn. T?of!èr Groen 26, Puddingen en G'leiën, le Priis met 118, p. Maison Snippe, Korte Kleverlaan, Bloemendaal; le prijs met 1171 p. idem; 2e prijs met 192 p, S. P, C.^van Wely, Hoofds'raat 66, Noórdwiik aan Zee; 3e pi ijs met 96 p. idem, Woensdagmiddag half drie werd in de Lakenhal te Leiden de Sint Franciscus- tentoonstelling geopend, waarmee men de Franciscusfeesten te Leiden wil besluiten. Onder de aanwezigen bevonden zich de ZeerEerw. Heer J. D. Aengenent, professor te Warmond, de ZeerEerw. Heer Pater dr. J. H. Keijzers van het Sint Willebrordus- college te Katwijk en de ZeerEerw. Pater David Hdfevenaars, bibliothecaris van het Minderbroederskloosster te Weert. Verder waretf aanwezig professor Keesom en dr. Büchner, conservator aan de Univer siteitsbibliotheek, dr. R. v. d. Meulen, secre taris v. d. Ned. Mij. van Letterkunde en vertegenwoordigers van Studenten-organi saties. De tentoonstelling werd geopend met een rede van Dr. Gerard Brom. Voor deze expositie, die uitmunt door volledigheid en overzichtelijkheid is zeer veel Franciscus-litteratuur bijeengebracht. De levensbeschrijvingen, waarvan de oudste van 1229 dateert, liggen volgens ouderdom in de vitrines gerangschikt. De verzameling incunabelen er zijn 25 handschriften, 15 incunabelen en 12 post incunabelen verdienen de algemeene be langstelling van de bibliophielen, op wie deze tentoonstelling waarschijnlijk het meest aan trekking zal uitoefenen. Daaronder vindt men een zeer fraaie wiege- druk met de preeken en een werk van pater Lyra uit 1446. Daarnaast vindt men hier boekjes betref fende de tweede en der Orde. In de schilderkunst zijn vooral de beste jongere Katholieke meesters vertegenwoor digd, waardoor de expositie belangrijk wint aan belangwekkendheid in breedére kringen. Vertegenwoordigd zijn Albert Servaes, Joan Colette, Adrianus v. d. Plas en Lou Asperslagh. Verder zien we een serie lino leumsneden van Schlungerhausen, geïnspi reerd op het Zonnelied. Op de beeldende kunst op deze tentoon stelling vertegenwoordigd, zullen we dezer dagen in een afzonderlijk verslag terugkomen, Hoewel deze staking een kalm verloop had tot op dit moment is er nu eenige verandering gekomen. De Directie van de draadfabriek had namelijk een tweetal werkwilligen bereid gevonden om naar Haarlem te komen en het werk der stakers gedeeltelijk over te nemen. Dit werd weldra bij de stakers bekend met het gevolg, dat Woensdagavond bij het beëin digen van den werktijd alle stakers met nog een groot aantal andere metaalbewerkers bij den uitgang der fabriek hadden postgevat. Daar hiervan moeilijkheden werden ge vreesd, werd door de Directie de politie ge waarschuwd, die weldra versterkt aankwam om de werkwilligen te begeleiden. Daar ook het publiek meer en meer was toe gestroomd en de stakers een bij dergelijke ge legenheden bekend lied zongen, bleek weldra dat het wegbrengen tot groote moeilijkheden zou leiden, waarom besloten werd de werk willigen bij den chef der fabriek, wonende in de Ripperdastraat thuis te brengen. Hoewel zich bi) dit alles geen wanordelijkheden heb ben voorgedaan, bleef het in den omtrek der woning nog eenigen tijd rumoerig, doch de politie zorgde er voor, dat het niet te ver ging. Gisterenmorgen hoorden eenige voorbij gangers kindergeschrei komen uit de school aan de Ged. Oude Gracht, welke school ge deeltelijk voor brandweerkazerne is ingericht. De deur van de school was evenwel op slot, zoodat met roepen getracht moest worden te weten te komen, wie er schreide. Spoedig bleeK uit het antwoord, dat het een in de buurt wonend meisje was, dat op de plpats der school met nog eenige kinderen aan het spe len, bemerkte dat haar kameraadjes verdwe nen waren en de knip van het slot waarschijn lijk deden losspringen met het gevolg, dat het kind was opgesloten. Daar het reeds eenigen tijd duurde was het gaan schreien. Men trachtte toen door te bellen de aan dacht van den brandweerwacht te trekken, wat na eenigen tijd gelukte, doch toen deze beneden kwam moest hij mededeelen, dat ook hij de deur niet kon openen, daar hij evenmin een sleutel had. In deze tusschenbedrijven was het publiek, denkende dat er bij de brandweerkazerne heel wat te doen was, toegestroomd. De heer H. nam ten slotte het besluit om een ladder te leen te vragen, waarmede hij het kind over den hoogen muur haalde. Deze week hield de Vrijw. Burgerwacht te Schoten haar laatste algemeene (vergade ring. Tengevolge van de annexatie heeft zij opgehouden te bestaan als zelfstandige ver- eeniging en is in haar geheel overgegaan naar de Burgerwacht Haarlem, waartoe zij echter, wat de bevelvoering betreft, reeds behoorde. Daar de voorzitter, de heer L. Borst, juist kort te voren zijn functie had neergelegd leidde de heer Jonckbloedt, penningmeester deze afscheidsvergadering. De Hopman deelt mede, reeds overleg gepleegd te hebben met Haarlem, waarbij besloten was, dat Schoten zelfstandig zal blijven oefenen in de Cavaleriekazerne en wel in 't vervolg op Woensdagavond. Den eersten keer, Woensdag 1 Juni, zal het 7de vendel (Schoten) officieel worden overgedragen aan den Commandant der Haarlemsche Burgerwacht, den heer V. Lennep. De Hopman dankt alle leden voor de betoonde medewerking en hoopt dit ook te blijven ondervinden, om daardoor de goede reputatie van Schotens Burgerwacht te handhaven. Hij memoreert de vele ver diensten van den afgetreden voorzitter. Het applaus getuigt van de instemming der ver gadering. Voorts wordt besloten, aan te vragen, de verschillende medailles en eereteekenen die door de Burgerwacht van Schoten op de wedstrijden behaald zijn, in bewaring te geven aan den Hopman. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken zijn afgedaan, sluit de voorzitter met een woord van dank en opwekking deze laatste vergadering. AUTOBUS-CONCESSIES. Aan S. Hogeland, te Velsen, is door Ged. Staten van Noord-Holland vergunning ver leend -tot het in werking houden van een autobusdienst van Haarlem naar IJmuiden en terug. KINDERKOOR „POLYHYMNIA". Ter herdenking van het vijfjarig bestaan van bovengenoemd Kinderkoor zal Zondag 29 dezer een Concert worden gegeven in de Gemeentelijke Concertzaal, alhier. Op dit concert zullen o. m. de" werker, worden uitgevoerd, waarmede bet Kinder koor in de hoogste afdeeling van den Zang wedstrijd te Zandvoort met bet hoogste aan tal puntfen wérd bekroond met den eersten prijs en felicitatie der Jury. Als soliste zaï optreden 3e bekende co loratuurzangeres Mej. Jeanne Bacilek, te Amsterdam; door den heer Hub. Cuypers destijds „de Boheemsche Nachtegaal" gei noemd. Voorts zal medewerking verleend worden dcor den heer Jch. Sternheim, declamator, te Amsterdam. Het geheel belooft dus een belangwek kende avond te worden, een bezoek over waard. Gisteren herdacht de heer A. J. de Kruyff zijn 25-jarig jubileum als schilder, in dienst van de Centrale Werkplaats. Des morgens mocht de jubilaris reeds vele gelükwenschen en bloemstukken in ontvangst nemen. De heer Fortgens, ambtenaar van de Centrale Werkplaats, kwam namens de di rectie fiem gelükwenschen, sprak zeer waar- deerende woorden, en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Namens zijn collega's werd aan den jubi laris een fraaie pendule met coupes aangebo den, alsmede een fraai uitgevoerde oorkonde, voorstellende „voorheen en thans" Op het gebied van spoorwegen. Deze oorkonde is door een der collega's van den jubilaris ver vaardigd. De vele bloemstukken gaven blijk, dat de jubilaris onder zijn collega's en vrienden zeer gezien, is. Hedenavond zal hem door „Euphonia" om half negen een serenade gebracht worden. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan de lijst, bevattende de namen van de leden voor de stembureaux. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ontwerp-besluit tot verdeeling der ge meente in stemdistricten. B. en W. bieden er vaststelling aan een verordening tot aanwijzing der stem lokale^ B. en W, stellen voor, aan F. N. G. J. v. Bemmel eervol ontslag te verleenen als ambtenaar van den burgerlijken stand onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. B'. en W_ stellen voor, tot leden van hel Hoofdstembureau te benoemen N. H. Eldering, L. de Wilde, C. W. Jansen Hen driks en L. Evendijk en tot plaatsvervan gende leden G. W. Vaags, L. H. de Haan en A. v. Wingerde. B. en W. stellen voor, van J. A. Bronk- horst voor 900 aan te koopen 2 strookjes grond, groot 142 M2., gelegen aan de Lanck- horstlaan. B. en W. stellen voor, van J. P. Preijde voor 250 aan te koopen 1 perceel water, groot 1 M2., gelegen nabij de Laan, vaii Rozenburg. B. en W. vragen machtiging aan H, Brouwer toestemming te verleenen tot af wijking van herziening XLIII van het Uit breidingsplan. In de vergadering van den raad der ge meente op heden Vrijdag 27 Mei 1927, des avonds om 8 uur, zal nog de volgende sup;- pletoire agenda behandeld worden. Wijziging beslit tot verplaatsing van noodwoningen. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor als terrein waarheen de noodwoningen zullen worden overgeplaatst aan te wijzen een gedeelte van de Meerweg en grenzende aan de vroegere opslagplaats langs de Ring vaart. Besmetelijke ziekte. In de afgeloopen week heben zich alhier 3 gevallen van rood- vpnk voorgedaan. r^Crl Besmettelijke ziekte. Gedurende tje afgeloopen week Werd alhier een geval van roodvonk geconstateerd. Besmettelijke ziekte, In de afgeloopen week hebben zich alhier 3 gevallen van roodvonk voorgedaan. Besmettelijke ziekte. In de week van 15 tot 22 Mei is alhier 1 geval van doodvonk voorgevallen. Utrecht wint den Haagschen Courant-beker. Gistermiddag vond in de overdekte bad en zweminrichting „De Regentes" te 's-Gravenhage het derde en laatste ge deelte van den driestedenwedstrijd Haar lemDen HaagUtrecht plaats. Om onge veer 2 uup opent de voorzitter van den Haagschen Zwembond, de heer Peppink, dit zwemfeest en heel alle aanwezigen har telijk welkom. De regeling van dit zwemfeest was uit stekend in orde, de nummers verliepen vlot en zonder groote tusschenpoozen, ter wijl de keerpunten ook goed in ordé waren, zoodat om ongeveer 5)4 uur het zwemfeest geëindigd was. De jury bestaande uit de heeren: A. C. Stop, voorzitter kampvechter, Den Haag; J. A. Zwang, Haarlem; C. Minnes Jr., Utrecht, J. W. v. Doorn, Utrecht, M. Shr. M. Pool, Den Haag, J. v. Wijk, Secretaris der jury, Den Haag had een zware taak om het lijvige programma af te werken, Begonnen werd met het nummer 50 M. rugslag. Mej. H. Hannes-Duikma (Den Haag) behaalde hierin een mooie overwin ning, terwijl onze Haarlemsche dames dè cap, vooral voor Jan Hemtsbergen, die fei telijk te licht voor deze stugge pl,amk was, Mevr. Venema sprong heel goed en bezette de eerste plaats en mej. Doemen de vijfde plaats. Bij de heeren was v. d. Meer niet Zoo op dreef als anders en werd derd, Jac Hemtsbergen werd vijfde. Na de pauze werd begonnen met het nummer 50 M. vrije slag voor dames. Onze Haarlemsche dames konden het niet bol werken tegen Utrecht en Den Haag, Mej. Tym en Brouwer werden resp. 5 en 6. Dé 1G0 M. vrije slag heeren gaf een schitterende race tc zien. In de eerste serie straten i S. v. d. Meer, de Man en J. J. Prins. De eerste banen gaan in geweldig snel tempo, op de laatste baan zakt Prins echter af, S. v. d. Meer en De Man strij den zij aan zij; in de laatste spurt klopt v. d. Meer De Man met handslag, in den tijd van 1 min. 10 sec. Hierna smarten Schouw, v. Haselen en Lange. J. Schouw neemt direct de leiding voor van Haselen en de Lange, v. Haselen loopt op de derde baan in, maar de laatste baan weet Jan Schouw opnieuw dé leiding te nemen, tijd 1 min. 10.2 sec. Toen kwam plotseling de mededeeling dat Schouw ge- disquriificeerd was wegens „wandelen" in het ondiepe gedeelte, onbegrijpelijk was deze diskwalificatie. Ook in het numnier 4 X 50 M. wissel slagestafette dames, konden onze dames niet overdie van de andere bonden zege vieren. Na spannenden strijd werd Den Haag eerste. De heeren estafette 4 X. 50 M. wissel slag, gaf een spannende r.ace te zien. Op de eerste baan raakte Haarlem achter, Vrugt haalde echter op, terwijl de zijslag er voor zorgde dat met een kleine voor sprong werd gekeerd, terwijl v. ft. Meer de overwinning tot een voldongen feit maakte. Hierna volgde de pol'owedstrijd tusschen de dames zeventallen van den Haarlem- schen en Haagschen zwembond. DEN HAAG HAARLEM 5—0 Onder leiding van den heer A. C. Stop. stellen de zeventallen zich als volgt op: Haarlem. S. Zijlstra IJ. v. Abs Mevr. Knuijt B. Witkamp M. S. de Boer M. Doemen C. Kammeijer A. Schoufens. H. Hankes Drielsma, J. Box man, J. v. Tilburg, G. Stam. Mevr. M. Hankes-Drielsma. DEN HAAG. D. Coelingh. Aangezien mej. Kruger niet beschikbaar was, moest ter elfder ure nog een wijziging in het Haarlemsche zevental gebracht wor den. Mej. v. Abs werd links achter ge plaatst, terwijl Kammeijer voor ging spelen. Reeds dadelijk na den uitgooi blijkt, dat de Haagsche dames meer routine hebben dan de Haarlemsche dames en vooral dat ze veel sneller zijn. Na keurig combinatie spel weten de Hagenaars reeds spoedig te doelpunten. Steeds blijven de Haagsche da mes aanvallen, maar mej. Zijlstra is in een prachtvorm en weet alle onheil te voorko men. Eindelijk moet ze bezwijken voor een hard Schot van mei. Boxman, De Haarlem sche dames weren zich nu beter en lossen eenige schoten op het Haagsche doel, doch zonder succes. Bij een aanval der Haarlem mers valt mevr. Hankes Drielsma. mej. Doe- mera op ongeoorloofde wiize aan. de toege stane strafworp schiet ze echter hard tegen den paa). Het zes tegen zeven ziiti de Haar lemsche dames in de meerderheid, doch een pltselinge aanval wordt hun noodlottig. Mej. Hankes Drielsma scoort voor de derde maal. Spoedig hierna is hét rust. Na de rust pakker^ de Haarlemsche dames flink aan en zijn eenigen tijd in de meer- ''derhpidV.dödH, de achterhoede van den Haag is ,uit$t?^efid pp dfeef. Langzamerhand ver plaatst zich hét spel weer en mej. Zijlstra krijgt weer vele schoten te verwerken, het geen zij op uitstekende wiize verricht. Het duurt dan ook vrij lang voordat den Haag haar voorsprong kan vergrooten. Nog voor het -einde aanbreekt weet' mei. Boxman de stand' op 50 te brengen. De Haagsche dames behaalden dus een eclatante overwinning, die zii volkomen ver dienden. Als laatste nummer werd gehouden een polowedslriid tusschen de heeren van Den Haag en Utrecht, die met een 63 over winning voor Utrecht eindigde. Leenheer was bii Utrecht weer de man die voor de doelpunten zorgde. De volledige uitslagen luiden als volgt: 50 M. rugslag Dames: 1. H. Hankes- Drielsma, den Haag, 42,6 sec.: 2. A. de Man, Utrecht, 46.2 sec.; 3. M. Alleyn. Utrecht, 46.8 sec.; 4. B. Venema. Haarlem, 47 sec.; 5. H. v. Abs Haarlsm. 47.6 sec.; 6. S. Bil- hart, Den Haag, 47.8 sec.; Den Haag 7 pun ten; Utrecht 9; Haarlem 5. II. 100 M. rugslag Heeren: 1. J. tl. de Haas, Den Haag, 1 min. 19 sec.; 2. A. Lie- zenberg, Haarlem', 1 min. 22 sec.; 3, J. Brandenburg, Haarlem, 1 min. 26 sec.; 4. O. v. Leuven, Den Haag, 1 min. 29 sec 5. C. C. Leenheer, Ulrecht, 1 min. 30 sec.; 6. H. P. v. Haselen. Utreche, 1 min, 32 sec. Den Haag 9, Haarlem, Utrecht 3. III: Schoolslag Dames: 1. G. v. Norden, Haarlem, 44.6 sec.; 2. W. de Groot, Utrecht 44.6 sec.; 3. A. de Groot. Utrecht 46 sec.; 4, S. de Klerk, Haarlem 46.2 sec.; 5, M. Hankes Drielsma, Den Haag 46.2 sec.; 6. A. Schoutens, 46.4 sec.; Den Haag 3)4, Utrecht 9A, Haarlem 8 pun:en. IV. 100 M. schoolslag Heeren; 1. C. Vrugt Haarlem 1 mot. 23.2 sec,,; 2. D. de Man, Utrecht 1 mint. 23.6 sec.; 3. G. Hegie, Den Haag 1 mnt. 26.6 sec.; 4. H. Kooy, Haarlem 1 mut. 28.4 sec.; 5. Lief mek. Utrecht 1 mnt. 29 sec.; 6. H. Kriens, Den Haag 1 mint. 37,4 sec.; Den Haag 5, Utrecht 7, Haarlem 9 punten. V. 5 maal 50 M. vrijeslag estafette Dames: 1. Utrecht 3 min. 19.2 sec. W. de Groot, A. de Man, M. Allegn, A, de Groot en C. Lubrand. 2. Haarlem 3 min. 34.4 sec., B. Venema, A. Tyin, E. Bouwer. G. van Norden en S. de Klerk. Den Haag gedis- Den Haag 5, Utrecht 9, Haarlem 6. XI. 4 X 50 M. wisselslag estafette Dames. 1. D enHaag, 2 min. 52,2 sec. (H. Hankes, Drieksma, mevr. HankesDrielsma, T. Stef- felaar en F. Boxman/; 2. Utrecht 2 min. 56,6 sec. (M. Alleyn, A. de Groot, W. de Groot, C. Lubbrand); 3. Haarlem 3 min. 8 sec (H. v. Als, S. de Klerk, G. v. Norden, A. Tym). Den Haar 6, Utrecht 4, Haarlem.2 p. XII. 4 X 50 M. wisselslag estafette Heeren: 1. Haarlem 2 min. 20,8 sec. (A. Liesenberg C. Vrugt," P, v. Ommeren, S. v. d. Min); 2. Utrecht 2 min. 23,8 sec. (E. C. Lunheer, J. Lieftinck, D. de Man, J. v. Meerten); 3. Den Haag 2 min. 29 sec. (J. H. de Haas, G. Hegie^ H. F. L. Witt, C. J. v. Wijk). Den Haag 2, Utrecht 4, Haarlem 6 punten. Waterpolo. XIII. HaarlemD enHaag dames 05. XIV. Den HaagUtrecht heeren 36. Haarlem 5 9 8 9 4 4 8 6 3 6 2 6 No. Den Haag Utrecht I 7 9 II 9 3 III 3)4 9 'A IV 5 7 V 6 VI 2 6 VII 5 8 VIII 11 4 IX 10 'A TA X 5 9 XI 6 4 XII 2 4 XIII 6 XIV 6 Vorige st, 145 161 142 vierde en vijfde plaats bezette Het nummer 100 M. rugslag tracht eenqualificeerd. Den Haag 0, Utrecht 6, Haar- schitterende overwinning aan J. H. de Haas (Den Haag), die deze 100 M. zwom in 1 min. 19 sec, dus 2 sec binnen den record tijd van v. Willigenburg. Liesenberg en Brandenburg legden beslag op reSp. den tweeden en derden prijs. 50 meter schoolslag voor Dames maak ten Mej. de Groot (Utrecht) en mej, v. Norsten (Haarlem) een gelijken tijd, zöodat hierin de punten werden geduld Het scheen ons toe, dat mej. v. Norden niet zoo in conditie was als op de andere wedstrijden. Mej. Klerk werd vijfde. Op het nummer 100 M. schoolslag heeren zwom Vrugt schitterend en maakte een prachtigen tijd namelijk 1 min. 23,2 sec, de Man (Utrecht) zat hem dicht op de hielen en maakte 1 min. 23,6 sec. Rooy bezette de vierde plaats. De 5 maal 50 M. estafette vrije slag voor Dames gaf een spannenden strijd te zien tusschen Den Haag en Utrecht, Den Haag startte echter te vroeg, waardoor ze wer den gedisqualificeerd Haarlem, was een 20 M. achter. Het nummer 5 maal 50M estafette vrije slag gaf een uiterst spannende race te zien, tusschen de drie deelnemende ploe gen. Jan Schouw weet op de eerstè baan een flinke voorsprong te behélen ,Henk Vettewinkel was echter ongelukkig en zwom uit' de baan, waardoor de voorsprong geheel verloren ging. Liesenberg v. Om meren en v. d. Meer 'konden echfeV' geen voorsprong meer behalen met handslag verschil achten ze na Utrecht aan Hierna volgde het nummer scfióonsprin- lent 4 punien-, VI. 5 maal 50 M. vrijeslag estafette Hee ren: 1. Utrecht 2 min. 34.8 sec., J. Michon, C. C. Leurheer. H. P. v. Hasselen, D. de Man en J. v. Murten, 2. Haarlem 2. min. 35.1 sec., H, Vetiewinkei, J. 'Schouw. P. v. Ommeren. S. v. d. Meer en A. Luxen- burg, 3. Den Haag 2 mnt. 37.8 sec., J. C. v. d. Berge, J. J. Prins, F. Lange, C. J. v. Wijk en J. H de Haas. Ltrecht 6. Haarlem 4, Den Haag 2 punten. VII. Schoonspringcn voor Dames: 1. B. Vennema Haarlem 121.8; 2. A. de Groot, Utrecht 118; 3. T. Steffelaar, Den Haag 113.4; 4. M. de Groot. Utrecht 110.2; 5. M. Doemen, Haarlem 105.6; 6, Mevr. M. Han kes-Drielsma 87,7; Utrecht 8, Haarlem Den Haag 5. 8. Schoorispringen Heeren; 1. J. L. Sloten, den Haag, 1.76. 2. J. H. de Haas, den Haag, 1.27.1; 3. S. v. d. Meer, Haarlem, 123.8; 4. J. C. Tetenburg, Utrecht, 113.2; 5. J v. Hemsbergen, Haarlem, 107.6; 6. J. v. Leeu wen, Utrecht, 64.8; Den Haag 11; Utrecht 4; Haarlem 6 punten. 9. 50 Meter vrije slag dames. L mej.. J. Boseman, Den Haag, 36,2 sec.; 2, A. Schoutens, Den Haag, 28.1 sec.; 3. C. Lu- brand, Utrecht 38,1 sec.; 4. M. Alleen, Utrecht 40,2 sec.; 5. A. Tijm, Haarlem, 40.4 sec.; 6. E. Bouwer, Haarlem, 41.4 sec. Den Haag lOka, Utrecht TA, Haarlem 3. 10. 100 M. vrije slag heeren: 1. S. v. d. Meer, Haarlem, 1 min. 10 sec.; 2. J„,Sc.houw, Haarlem 1 min. 10.2 sec., ge- „discM- 3. D. de Man. Utrecht, 1 min. 10.2 sec.; 4V H. P. HaSchu, Utrecht 1 min. 11.4 sec.; gen voor dames-en heeren,-De'planfe-rva^-5r-F. "Lange, Den Haag," 1 min. l'HTsëc'ft 6.1 voor de meeste springers een groote handi- J. J, Puns. Den haaé. 1 min. 13.8 sec. J. J. Puns, Den haag, 1 min. 13.8 sec. Eindstand 216 244 212 Na afloop der wedstrijd reikte de heer A. C. Slop namens de directie van de Haag sche courant, den beker aan den voorzitter van den Utrechtsche Provincialen Zwem bond uit. A.b. „Stem", Hemelvaartsdag. Evenals voorgaande jaren was ook heden het Noord zeekanaal het domein van al wat student is of wat studentikoos wil doen. Heden was het „Varsity-day". Vertegenwoordigers van de volgende Universiteitssteden bekampten elkaar Utrecht, Groningen, Delft, Amster dam en Leiden. Als altijd is deze studenten dag weer uitnemend geslaagd, waarbij van daag de weersomstandigheden danig mee werkten. Ging de zon zoo nu en dan eens even schuil, in ieder geval regen is er niet gevallen. De wind woei voor de roeiers voor- deelig vrijwel geheel in den rug. Ter eenre zijde van het Kanaal was de gansche schare pleiziervaartuigen van „Piermegoggel" tot luxe-jacht verschenen, aan de andere zijde op het echte feestterrein een menigte van enthousiaste supporters, die hun voor keur niet onder stoelen of banken staken en bij een overwinning van „hun" ploeg in een staat van angstige „uitgelatenheid" overgingen. Echte Varsity-stemming en Var- sity-tooneelen. Ongeveer half drie vond de start van het eerste nummer plaats. De Overnaadsche Vieren van Nereus, Laga, Triton en Njord gingen af. Bij dit en de overige nummers uitgezonderd het nummer oude vier was de afstand tweeduizend meter. Het hoofd nummer ging over drie kilometer. De eerste vijf honderd meter ging Laga aan den kop, doch de Utrechtenaren kwamen gestaag opzetten en in 7 m. 37 s. won Triton de race. De Jonge Vieren kwamen nu te water, te weten Aegir, Njord, Laga en Nêreus. Dit werd de eerste onbedreigde zege voor de Delftenareri, slechts in den beginne bedreigd door Njord. Het Groningensche Aegir ver mocht in dezen strijd geen rol te spelen en kwam als laatste aan. Tijd van den win naar 7 m. 25 2/5 s. In het nummer Overnaadsche Tweeriems- gieken verschenen Njord en Triton. Dit bleken twee gelijkwaardige ploegen, die een nek-aan-nek /ace leverden, waarbij dan weer de Leidenaren, dan weer de Utrechtsche studs de leiding hadden. Met minimaal ver schil zegevierde tenslotte Njord. Tijd 8 m. 40 s. In het Skiff-nummer verraste de Laga- skiffeur Westerman door een soepelen stijl, waarvan waterwerk en inpik te bewonderen waren. Hij slaagde er in onbedreigd te win nen en liet als vierde achter zich de skiff kampioen 1926 Gravesteijn (Nereus). Tijd 7 m. 56 3/? s. Thans waren we feeds het hoofdnummer genaderd. De groote strijd in Oude Vieren tusschen de ploegen van Laga, Aegir, Njord, Triton en Nereus nam een aanvang. Bij den start zijn de roodgetruide Delftenaren het snelst weg, gevolgd door Nereus en Aegir. Njord en Triton hebben hun tempo niet te pakken. Na een driehonderd meter krijgen we een spurt van Nereus, die een geweldige struggle met Laga voeren. De Groningers blijven in de derde positie, zonder de leider te bedreigen. Deze stand blijft tot het einde behouden. Onbeschrijfelijke geestdrift en spanning verwekte de strijd tusschen Delft en Amsterdam. Bij het klinken van het schot van aankomst juichten zoowel Laga- als Nereusmenschen. Uitgemaakt wordt, dat Laga het hoofdnummer met een taflengte heeft gewonnen. Nereus 2, Aegir 3, op vijf lengten. Dood-gelukkig roeien de roodbaadjes hun eere-baan, terwijl donderende hoera's langs het Noordzeekanaal rollen. Het nu volgende nummer Minerva Vieren is een tace voor afgestudeerden. De vetranen van Delft zagen ook hier weer kans de zege weg te sleepen. O, die vraatzuchtige Laga- menschen Het slot is de race der Achten, ons inziens het mooiste nummer van een roeiwedstrijd. Hoe schitterend is,het gezicht van een aantal ploegen zoo gelijkmatig voortbewogen op het commando van den stuurman door een acht tal roeiriemen. Deze strijd imponeert steeds, 't Wordt al te gek, ook hier winnen de Delfte naren, gevolgd door Nereus A, Triton, Njord, Nereus B. Zooals men ziet, kwamen de Amsterdammers zelfs met twee ploegen uit, hetgeen voor het clubleven aldaar pleit. De tijd van den winnaar konden we niet gewaar worden. De studenten-roeiwedstrijden behooren weer tot het verleden, het roeiseizoen is officieel geopend. Eenige maanden zijn in aantocht, waarin op onze wateren te Sloten, Alphen, Utrecht, Amsterdam, Groningen en Haarlem roeiboot en roeispaan hoogtij zullen vieren, waarbij vele jongelingen in eerlijken strijd om de zege zullen kampen. Hopen we op goed roeiweer, hetwelk de bevordering en de vooruitgang van de roei- sport slechts ten goede kan komen. De resultaten zullen einde Juli in Sloten bij de nationale en eind Augustus op het Lago di Como bij de Europeesche kampioenschap pen blijken. Internationale wedstrijden. Eindhoven; Olymp, elft. D-Newcastle U. 2-4 Rotterdam: Zwaluwen-Roode Duivelc 2-1 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Amsterdam; Ajax-Velocitas 5-1 Almelo; Henaoles-Feyenoord 3-0 Heracles 6 5 1 - 13-5 11 N. A. C6 4 - 2 13h 9 8 Ajax 7 3 13 14-15 7 Feijenoord 6 2 1 3 7- 8 5 Velocitas 7 - 1 6 4-14 1 Promotie en degradatie. Tweede, klasse. Breda: Bredania-Bleyerheide 1-4. Vcnlo; V. V. V.-L. O. N. G. A. 2-3. t I Derfte Ictasse.-^^ Groningen: Foward-Leeuwarden II 2-i. Promotie en degradatie afd. IV. L. O. N. G. A5 4 - 1 13- 7 8 V. V. V5 3 - 2 12-8 6 Bleijerheide 4 2 - 2 6- 7 4 Bredania 6 1 - 5 6-15 2 Om den N.V.B.-beker. (Zesde ronde). Enschede: Enschede-Vitesse 2-4. Competitie. Tweede klasse, Warffrum: Warffrum-Velocitas II 0- Den Haag: V.U.C.-N.A.C. 5-2. Derde klasse Waalwijk: W.S.C.-Zaltbommel 4-2. Om het Gouden Kruis. Amsterdam: V.V.A.-Swift 1-3. Op Hemelvaartsdag vond te Rotterdam in „Pschorr" de Algemeene Jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond plaats. Aanwezig waren ruim 50 vereenigingen, uitbrengende totaal 1125 stemmen. Te 12 uur werd deze zeer drukbezochte vergadering door den lsten Voorzitter, Mr. Sim. de Jong, Amsterdam, geopend. De notulen der vorige vergadering, uit- gebracht door den lsten secretaris, den heef W. H. Lieve, Dordrecht, werden onveranderd onder dank goedgekeurd. Het jaarverslag van den lsten Secretaris lokte veel discussies uit, waarbij speciaal het i bestuursbeleid gedurende het afgeloopen hondsjaar door de afgevaardigden van „Jo- j zeph Blankenaar" Amsterdam, heftig werd becritiseerd. In 't bijzonder moest de regeling van den Meesterwedstrijd en den wedstrijd om het Kampioenschap van Nederland het ontgelden en eerst na een debat van ruim 2 uur kon de vergadering zich met de bonds- leiding in deze aangelegenheden vereenigen, j De rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer J. Voorburgh, Rotterdam, werd op voorstel van de Commis- sie van Kas-controle (J. Jorna en Th. Wol- fenbuttel, Delft) goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording van den Hoofd administrateur van het bondsorgaan, den heer J. W. van Dartelen, Heemstede. Beiden functionarissen werd onder ap-. plaus dank gebracht voor hun accuraat be- heer. De bestuursverkiezingen, welke hierna aan de orde kwamen, hadden den volgenden uit- slag de heer J. Voorburgh werd bij acclama- 1 j tie als Penningmeester herkozen, terwijlfin de vacaturen van 2 Commissarissen werd voor zien door de benoeming van den heer W. J; A. Matla (aftr.). Haarlem en den nieuwen mees ter W. C. J. Polman, 's Gravenhage. De heer J. Groenteman Jr. (aftr.) Amsterdam werd niet herkozen. Het bestuursvoorstel om in verband met de as. Olympische wedstrijden, gedurende wel- ke wedstrijden een groot Internationaal Dam- 1 tournooi zal worden georganiseerd, een hoof- delijken omslag te heffen van 5.- per vereeni- ging en 1.- voor elk lid, vond veel bestrijding zoo zelfs dat het Bestuur ten laatste haar voor stel introk en daarvoor in de plaats het voor stel „D. I. O." den Haag, overnam, welke Vereeniging slechts een hoofdelijken omslag van 0.25 per lid wenschte te heffen en verder de benoodigde gelden uit vrijwillige bijdragen der laden bijeen wenschte te brengen. Dit voorstel werd bij acclamatie aangeno men. Voorts worden door het bondsbestuur momenteel onderhandelingen gevoerd met de regeering om toestemming te verkrijgen tot het houden eener Olympiade-loterij. De bedoeling is dan om 8000 loten te plaatsen te gen ƒ1.- per stuk. Aan prijzen zal dan, be halve de voor deze loterij door de bondsleden te schenken prijzen, een bedrag van ca. 4000.- worden beschikbaar gesteld. Tot Hoofdredacteur van het bondsorgaan werd benoemd de heer J. Fabricius, Amster dam. Hierna kwamen in behandeling de ver schillende voorstellen der Vereenigingen tot wijziging van het wedstrijdreglement. i Hierover ontspon zich een zeer uitgebreide discussie, zoo zelfs, dat de heer J. W. van Dartelen („Haarlemsche Damclub") een orde voorstel indiende om de vergadering te ver dagen in verband met het feit dat nu reeds l 7 uur vergaderd was en de besprekingen een dusdanige wending hadden genomen, dat deze voorstellen, die op het wedstrijdwezen van zoo'n ingrijpenden aard waren, thans niet meer rustig konden worden besproken. De afgevaardigden waren thans te vermoeid i om deze belangrijke punten met een helder htofd te beschouwen en te bespreken, bo vendien moeten de Brabantsche en Twent- sche afgevaardigden naar huis. Dit voorstel werd met 632 tegen 349 stem men aangenomen, waarna de vergadering werd verdaagd tot den 2den Pinksterdag te Rotterdam. Daarna sloot de Voorzitter deze zeer druk bezochte vergadering. Op Hemelvaartsdag speelde de Haar lemsche Damclub" II te Utrecht in l'Eurof e tegen „Steeds Beter" I uit 's Hertogenbosch haar vierden Kampioenswedstrijd om het Na tionale 2de Klasse Club kampioenschap van den Nederlandschen Dambond. De Haarlemmers wonnen ook dezen keer met 137 en legden hiermede beslag op dea Nederlandschen Kampioenstitel. Haarlem heeft Zondag een zware partij. Ajax komt op bezoek! Ajax beschikt over een sterke en enthousiaste ploeg, die bet naar onze meening alleen zal afleggen te gen A.G.H.C. De finale van de Openings wedstrijden, die in Haarlem gespeeld is, heeft haar kracht goed laten zien Het negental van Haarlem zal wel op zijn sterkst zijn, maar de oefening van den eenen gespeelden wedstrijd steekt wel erg ongunstig af tegen de oefening die da Ajaxieden in reeds een zestal wedstrijden mooien wedstrijd aan de Kleverlaan, doch vreezen dat de twee winstpunten naar Amsterdam zullen gaan, In Amsterdam wordt Zaterdag nog voo^ de eerste klasse gespeeld. QuickBlauw Wit. A.G.H.C.—Z.R.C. Met „slechts" 9 invallers trok Haarlem 2 naar Amsterdam om het dit jaar voor het eerst in den N. C. B. uitkomende Ajax t« bekampen. Met het bat brachten de Amsterdammers cr nie veel van terecht en het Haarlem-team was juist goed voor 5 rust meer en behaalde aldus de overwinning. Haarlem scoort eerst 55 rns, waarvan v, Woerkom 23;alleen boven de 10 kwam Estman 523; Debois 3-4. Ajax werd toen vood 50 aan den kant ge zet. Visser bowlde Haarlemsche bondcijfera 818. Sasburg 211. Ajax waagde een tweede poging, die even. wel niet lukte. Haarlem had in de twoezle innings 123 runt gescoor„ I' I i I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7