HILLEGOM. GEMEENTERAAD Athletiek. WIJK AAN ZEE. BENNEBROEK BEVERWIJK HALFWEG. HOUTRAKPOLDER. LIJNDEN. IJMUIDEN. HALFWEG. ZWANENBURG. SANTPOOR1. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. Duivensport „De Zwaluw". Deze >stduivenvereeniging hield een wedvlucht naf Creil (Frankrijk), afstand 388 K.M. e sterke Westenwind en de regenbuitjes aakten het vliegen der duiven zeer moeilijk, e uitslag was als volgt 1. Th. van de Reep M. Koek 3. Jos van Etten 4. P. van de ;ep 5. Gebr. Zwaneveld 6. Jos. van Etten Idem 8. S. Warmendam 9. P. Seijse- r 10. S. Warmerdam 11. J. Reeuwijk I. W. Beijersbergen 13. M. Koek 14. em 15. H. Duwel 16. Th. v. d. Reep. Aankomst le duif 2.16.11 idem laatste 59.52. Voor de eerste duif en eerste aange- zzene waren medailles uitgeloofd, welke :ide gewonnen werden door den heer Th. d. Reep. Ook voor de 10e duif was een edaille beschikbaar gesteld, waarvoor de :er S. Warmerdam in aanmerking kwam. Deze vluctft werd tevens nationaal ge- ogen, uitgeschreven door een vereeniging t Maassluis. Zondag a.s. wordt gevlogen vanaf Arlon .uxemburg) België. Duivensport „Vooruit". Deze Post- rivenhoudersvereeniging hield een wed- ucht vanaf Mons (België). De eerste duif werd geconstateerd om ï.56.51. De prijzen werden gewonnen als )lgt le en 2e pr. C. Weijers 3e en 7e -. P. J. van der Aar 4e en 12e pr. Th. J. in Kuyk 5e pr. P. Scholte 6e pr. Th. roon8e pr. Gebr. Houtzager 9e pr. Maaskant10e 13e en 14e pr. H. Willem- 11e en 15e pr. C. Janssen Jr. De laatste rif werd geconstateerd 1.10.39. Zondag a. s. wordt gevlogen vanaf Noyon Jrankrijk) afstand 337 K. M. Een zeldzaamheid. Woensdag werd o de alg. begraafplaats alhier ter aarde be eld een vrouwelijke overledene van.... )3 jaar. Wij gelooven niet, dat er veel kerk- 3ven in Nederland zijn, waar een oudere in den schoot der aarde werd toevertrouwd. H. B. G. Woensdagavond hield de fd. Hillegom van het Hollar dseh Bloem- ollenkw. Genootschap een ledenvergade- ng in „Flora". De belangstelling was slechts latig. De voorzitter, de heer W. M. Ruig- )k opent met een woprd van welkom en rukt zijn spijt uit, dat de opkomst voor deze elangrijke vergadering niet grooter is. De ïcretaris leest nu de notulen, die onveran- erd en onder dankzegging worden vastge- ,-eld en geteekend. Hierna wordt overgegaan >t de benoeming van afgevaardigden voor de Jg. Vergadering voor Prijsraming, Maandag s.te houden in Haarlem.Voor de Hyacinthen 'orden gekozen de heeren F. Lommerse z. en A. Lommerse, sec. de heer D. E. fieuwenhuis. Voor Darwintulpen werd be- oemd de heer P. Goemans Az., voor Nar issen de heer C. Zwetsloot en voor vroege "ulpen en bijgoed de heer W. M. Ruigrok. 'ervolgens wordt de stand der gewassen bespreking gebracht. Wat de Hyacinthen etreft, was men van gevoelen, dat deze niet oo zwaar staan als het vorig jaar. Bij som- ïige soorten blijkt de wortel niet te sterk. Pat het zwartrand betreft, dit euvel acht men ven erg als het vorig jaar de manier van oodspuiten schijnt men thans meer te pre- ;reeren dan het afschoffelen. Een afdoend liddel tegen deze verraderlijke ziekte blijkt og niet gevonden. De stand werd goed ge- cht en voor die van den wortel afzijn, mid- ejmatig. De vroege Tulpen kregen het raedicaat goed, hetgeen ook voor de Dar- rins geldtin de laatste is echter veel vuur. )e Narcissen staan goed. De crocussen aarentegen doen een gewas verwachten, i at beneden het middelmatige blijft. De kans p slecht is veel grooter. Hierop volgde de i irijsraming der afdeeling, waarna rondvraag n sluiting. (Slot.) De heer Klaver vindt het betoog van den Iter Vooren heel mooi, maar is dankbaar, ©or hetgeen B. en W. deden. De praktijk iteft veel geleerd, n.l. dat er veel verdiend 5, maar de teering naar de nering gezet is, n.a.w. dat het bij velen weer opgemaakt is. let gaat onze gemeente de laatste jaren heel ;oed. We moeten echter niet vergeten, wat r voor de deur staat, dat bv. tulpen van 900 gezakt zijn tot f 210. Enkele slimme rot en, die vooruit keken, ruimden intijds hun >oeltje op. In plaats van eventueel later met :en grooten sprong omhoog te moeten, zal nen dan blij zijn, een spaarpotje te hebben, let is zoo jammer, dat de gemeente door de iroote schommelingen in het belasting- ijfer zulk een ongunstige naam heeft ge- tregen. De belasting staat nu op een hoogte, lat de menschen gerust naar hier kunnen comen, en we hun zeggen mogen: de belas ingen zijn laag en de plaats mooi. De heer Fijma: het gaat hier over een jaar, lat goed geweest is; spr. is het met den heer /ooren, niet met den heer Klaver eens. De heer Vooren: het is niet goed, be- asting te laten betalen, die onrechtmatig is. De heer Loerakker verbaast zich over den teer Klaver, die altoos getracht heeft, de >elasting zoo laag mogelijk te doen zijn. lu is er de gelegenheid, te verlagen; we mis- ,en eiken rechtsgrond, om meer te laten >etalen. De toestand is nu gunstig; hoe la- ;er de belasting, hoe aantrekkelijker de ge- neente. De heer Vooren heeft respect voor den teer Klaver, maar Hillegom had de laatste aren een slechten naam door de enorme tooge belasting. Thans is er voor niemand xn beletsel, hier te komen wonen. De uit- ocht van kapitaalkrachtigen was een strop, vaardoor we belangrijke voordeelen hebben noeten missen. De voorzitter: maar we hebben ook te vaken tegen teleurstellingen; 0,8 is het and, en een verlaging van 1,3 tot 0,95 is een nooie verlichting. De heer Vermeer zegt, de dingen anders te i.vn dan de heeren Loerakker en Fijma. Alle aadsleden zijn voor belastingverlaging, maar iet vaststellen van het vermenigvuldigings- ijfer is een moeielijke zaak, vroeger reeds, loch thans niet minder. Later komen de te- ;envallers. Zelf hebben we ook de onaange- ume verrassing gehad, dat we van 1,3 naar I,33 moesten. Het getuigt van finantieel be- eid, dat we een vaste basis houden. We mis- en elke zekerheid. Mogelijk is 't, dat de heer /ooren gelijk heeft maar daarom kunnen we len sprong niet wagen en zal spr. met het 'oorstel van B. en W meegaan. Het cijfer 1,33 heeft ons voor jaren een slechten naam >ezorgd. Zooals de voorzitter zegt, getuigt le opzet van wijs beleid, een gezonde basis en ijeit het voor onze credietwaardigheid. De heer Loerakker zegt, dat de heer Ver neer wel een breedvoerig betoog heeft ge- ïouden, maar spr. merkt daar tegenover op, lat er verleden jaar ook gewaarschuwd werd n e het advies van B. en W. volgden, het- I^-n in zekeren zin een strop was. Waarom noeten onze belastingbetalers meer betalen lan noodig is Zooals reeds gezegd werd, wil le heer Voc en niet het uiterste. 0,85- B. en JP. kunnen daa tree tev "o. De heer Klaver ik w .i terug ;omen op het- »een de heeren Loerakker en Fijma hebben gezegd. De vaststelling jaar op jaar is het ge vaarlijkste, dat er is. Stabiliteit wint het en het bedrijf staat er naar, dat er verandering komt. We krijgen een prachtverlaging, me dunkt, dat is al een aardig pleiziertje. (de heer Loer akker interpelleert is het dan geen pleizier tje, de belastingbetalers meer in den zak te laten houden De heer Klaver, voortgaande ik hoop, dat we het cijfer van B. en W. zullen aannemen. Op een bewering van den heer Fijma wil ik terugkomen. De arbeiders be talen, naar deze verdienen dat geloof ik en ze betaalden veel te veel, maar veel 'anderen deden hetzelfde. En door de progressie beta len de groote kapitalen zeker het meeste be lasting. Wethouder Baivers de voorz. heeft reeds een en ander over de houding van B. en W. gezegd. Het zou spr. spijten, als 0,95 niet werd aangenomen. De houding van de heeren Loerakker en Fijma bevreemdt spr. Het be drijf staat op een abnormale hoogte en de ommekeer komt. Ged. Staten van Z. H., met name het lid van Ged. Borghols een midden stander, juichen de houding van B. en W. toe. De heer Van de Loo deelt de zienswijze op- zichtens het hoofdbedrijf van den Wethouder niet. In tegenstelling van vroeger, toen het land hoogstens 15000 per bunder opbracht, wordt nu 30000 betaald. Voor een regel bol len werd 1000 betaald, de Hyacinthen zijn hooger in prijs we moeten niet de boeman uithangen. De heer Loerakker zegt, dat m ons hoofd vak altoos speculatie zit, maar spr. zou het beeld van den heer Balvers niet graag onder schrijven. In het bedrijf staat er de toestand gunstig voor dat een enkel artikel, dat welig teelt, in prijs daalt, zegt niets. Waar het cijfer van B. en W. normaal staat, zeggen Ged Staten ten fiat. Het behoeft niet gezet te worden op het kantje af, maar er is een beduidend ver schil,, anders zouden B. en W. geen bezwaar hebben, het voorstel van den heer Vooren over te nemen. Weth. De Vreugd in de verg. van B. en W. is de zaak breedvoerig besproken. De voor zichtigheid blijft de moeder der wijsheid. Handhaven we die, dan zal zij op den duur de Gemeente veel meer omhoog brengen. Spr. hoopt daarom, dat de Raad het voorstel van B. en W. zal aannemen. De heer Vooren men heeft mij niet over tuigd, dat ik het mis heb. Ik wil B. en W. nog verder tegemoet komen en het cijfer op 0,9 stellen. De heer Vermeer noemt dit pengelen. La ten wc het voorstel van B. en W. aannemen, dan zijn we veilig. Dat kleine beetje geeft toch ook niet. Het is gemakkelijk het cijfer omlaag te brengen schommelingen zijn gevaarlijk, (geïnterpelleerd wordt omhoog brengen is ook gemakkelijk De heer Vooren beteekent dat verschil niets? Voor groote inkomens beteekent het veel. Nu is al te becijferen, dat we volgend jaar niet omhoog moeten. Er is gezegd, de hee ren raden er naar? Dat doen B. en W. ook. De voorzitter maar wij raden secuurder. De heer Vooren we halen het uit de zak ken der menschen we kunnen het niet ver gelijken met een particulier bedrijf, het is geen verdienen. De heer Loerakker de heer Vermeer is principieel tegen schommelingen, maar ik ben principieel tegen het hooger stellen van het belastingcijfer dan noodig is al blijven we aan den veiligen kantik noem dat geen pengelen. De heer Vermeer B. en W. hebben het cijfer niet zonder meer gegeven. De heer Loerakker maar ze hebben ook geen critiek gegeven op de cijfers van den heer Vooren. De heer Jansen we kunnen niet vooruit zien, maar voor de voorzichtigheid zal spr. met B. en W. meegaan het is het veiligste dat men boven alles uitziet. De vooritter wil nu het voorstel van B. en W. in stemming brengen, doch de heer Loerakker merkt op, zonder in het beleid van- den voorzitter te willen treden, dat het voorstel Vooren verder strekking heeft. Dit komt nu eerst in stem ming en wordt verworpen met 93 stem men. Voor stemden de heeren Vooren, Fijma en Loerakker. Hierna komt het voorstel van B. en W. in in stemming, dat wordt aangenomen met ai- gemeene stemmen. Het vermenigvuldigings- cijfer wordt dus 0,95. 6. Verzoek J. J. Rusman om vergunning tot het plaatsen van een hek voor zijn wo ning aan de Leidsche straat alhier, voor de door den Raad vastgestelde rooilijn. Het verzoek wordt toegestaan, 7. Verzoek L. Teeuw alhier om vergun ning tot het plaatsen van een hek voor zijn nieuwe gebouwd woonhuis aan den Looster- weg II, voor de door den Raad vastgestelde rooilijn. Het verzoek wordt ingewilligd. 8. Verzoek N. Verhaar, Gemeenteveld wachter alhier, tot verandering van de door hem bewoonde ambtswoning en tot het doen aanbrengen van waterleiding en electrisch licht. De voorzitter deelt mede, dat een en ander f 1240 zal kosten. De heer Van Houten zegt, het is een oud huisje en de kosten zijn hoog. Zou het niet beter zijn, een ander huisje te bouwen. We zouden dit dan voor een kleine som kunnen verkoopen. Spr. meent, dat Wet. De Vreugd in dezen zin ook wel eens iets gehoord heeft. De voorzitter: we hebben althans een ambtswoning voor een veldwachter in tijd van nood. Weth. De Vreugd: Verhaar heeft wel eens gezegd, ik wou, dat ik een eigen huisje had dit is niet meer bewoonbaar in dezen staat. Het huis geeft f 140 huur, het kan goed in orde komen en het zou dwaas zijn, het voor een kleinigheid te verkoopen; laten we het maar houden. De heer Klaver wil het bedrag als het toelaatbaar is uit de gewone middelen betalen. De heer Loerakker heeft daar bezwaren tegen; het zou voor buiten de gemeente den schijn wekken, alsof we de centen maar op maakten, als we ze hebben. Een leening is het beste, want wij maken het goed voor een volgend geslacht. Het voorstel van B. en W. wordt nu met alg. st. aangenomen en de verbouwing zal geschieden. 9. Verzoeken adhaesiebetuiging inzake be roep concessie autobussen. De heer Vooren is het niet geheel oneens met B. en W., die de adressen voor ken nisgeving willen aannemen, en de bussen hebben hun sympathie eenigszins inge boet met de verhooging der abonnementen, maar het is toch niet goed dat de con cessie over 3 jaar ophoudt; het trambedrijf krijgt dan het monopolie. Spr. wil den termijn verlengen. Wat is er van de be loften der Tramdirectie gekomen, inzake de electrificatie? De voorzitter: De tramdirectie is in hooger beroep, we moeten dus nog afwachten maar een electrische verbinding zal een zegen voor de streek zijn. De heer Klaver verheugt zich er over dat B. en W. niet met Lisse meegaan. Het ver voer met de bussen is lang niet voldoende voor de massa. Telkens moet men wach ten wegens plaatsgebrek." De heer Loerakker wil ook iets zeggen, anders mocht de heer Jonkheer eens meenen, dat spr. bekeerd was. De bussen zijn het middel geweest, dat we een electrische tram krijgen. Bij alle grieven tegen de tram, moe ten we niet vergeten, dat door de smalle wegen de tram voor ontzettende moeielijk- heden heeft gestaan. De bussen zijn niet in staat, het geweldige vervoer te torsen. We staan voor het feit te gaan electrificeeren of opheffen. Daar we geen isolement wen- schen verheugt spr. zich over het prae-ad- vies. De stukken worden nu voor kennisgeving aangenomen. 10. (Later aan de agenda toegevoegd) Ver- zeek P de Jong alhier, om ontheffing van het bepaalde in art. 33 der Verordening, re gelende de volkshuisvesting in deze Gemeen te. Het verzoek wordt toegestaan. Rondvraag. Weth. Balvers zegt, dat j. 1. Vrijdag B. en W. vergaderd hebben met de Commissie voor werkverschaffing. Er zijn nog 70 werkeloozen. Gevoteerd was f 7000, terwijl we van het Rijk nog f 1100 ontvingen voor demping Kerksloot. Tot 14 Mei was er f 7745 uitgegeven en Zaterdag j. 1. nog f 325. Er rest dus nog f 30. Spr, wil den Raad na mens B. en W. en de Commissie vragen, of hij toestaat, de werkverschaffing nog enkele da gen te continueeren. De heer Loerakker zegt, als het over enkele dagen gaat, gaarne. Het zal een prikkel zijn, om werk te zoeken en ook de werkgevers zullen er wel, rekening mee houden. Daar niemand er tegen is, wordt al dus besloten. De heer Fijma vraagt, hoe het staat met een door hem gevraagde verordening, als de huurwetten straks ophouden. De secretaris zegt, dat er een extra vergadering door de Vereeniging van de Ned. Gemeenten dien aangaande gehouden is, 4 professoren achten zulk een verordening absoluut onmogelijk, de 5de geeft een halve maatregel. Spr. ziet er een fiasco in. 1 De heer Fijma zegt, dat hem 3 professoren bekend zijn, die zeggen, dat het wel kan. De gemeente is toch bevoegd, een verordening te maken. De secretaris maar de verordening is niet van krachtvolgens het Burgerlijk Wetboek mag geen verordening tegen de Wet optreden. We hebben in dezen geen stok achter de deur. De heer Klaver dan heeft het ook geen raison. De heer Loerakker ziet gevaar in het ge zegde de huiseigenaren lezen het en staan vrij. Kan er geen wet komen? Het is een publiek schandaal, hoe sommigen hun huur ders uitbuiten de goede niet te na gesproken. De voorzitter we zouden het nog eens in overweging kunnen nemen. De heer Fijma maar voor 19 Juli moet het in orde zijn. De secretaris het is een waagstuk. De heer Loerakker het kan ons niet sche len. U maakt de verordening maar en wij zul len ze wel goedkeuren. De secretaris maar Gedeputeerde Staten zullen haar vernietigen. De heer Van de Loo vraagt naar het hek op het Hof. De voorzitter het komt morgen in B. en W E)e heer Vermeer herinnert aan de enorme drukte met de Paaschdagen en roemt het tact volle optreden der politie. Spr. wil vanaf deze plaats een woord van dank daarover spreken en den Burgemeester verzoeken, die dank aan de politie over te brengen. De voorzitter: Dat heb ik persoonlijk reeds gedaan, maar ik zou verder willen gaan en een gratificatie ervoor willen geven, als de heeren daartegen geen bezwaar hebben. (Er wordt geïnterpelleerd: daar hebben ze ten minste meer aan). Niemand is daartegen, terwijl het bedrag aan den Voorzitter wordt overgelaten. Hierna sluiting. Het is misschien vele jongelui van Hille gom nog niet bekend dat hier sinds een jaar een athlethiekclub is opgericht. Deze club nu is een onderafdeeling der St. Jozef gez. en draagt de naam van H.A.C. Onder dezen naam zijn wij dan ook verleden jaar in wedstrijden uitgekomen en mochten wij dan geen groote successen boeken, toch kunnen wij met vertrouwen de toekomst te gemoet zien. Nu wil ik in een paar woorden alle Roomsche jongens van Hille gom aansporen om lid te worden van deze vereeniging. Het zou te veel plaats in ne men wanneer ik het nut en genoegen van de Athletiek gig beschrijven, maar gij allen hebt dat voldoende kunnen lezen in de verschillende artikelen over deze gezonde sport geschreven. In een plaats als Hille gom moeten ongetwijfeld goede krachten schuilen hetzij voor loop o fwerp nummers, Daarom Roomsche jongens van Hillegom, laat zien waartóe je in staat bent, denk aan het spreekwoord willen is kunnen, gooi af die lakschheid en wordt lid van de R. K. H. A. C. Werkt mede aan de bloei van deze vereeniging opdat eens de tijd moge komen dat heel R. K. Hillegoip er trots op kan gaan, zulk een club te bezitten. Ook voor de jongeren is er gelegenheid zich aan deze sport te wijden, daar wij ook een Ju nioren afd. hebben en het geldt ook voor hun, hoe eerder men begrijpt, hoe beter. Onze wekelijksche oefening vindt plaats des Maandagsavonds en staat onder de be kwame leiding van den heer N. de Zwager welke voor velen geen onbekende is en die zijn sporen op het athletiek terrein reeds verdiend heeft. De oefening voor de Junioren vindt plaats op Zaterdagmiddag 5 uur. Komt allen eens een kijkje nemen aan de Meerstraat, op het terrein van V. V. Concordia en geeft u op als lid. Om inlich tingen wende men zich tot de secretaris den heer J. C. v. Lierop, Meerstraat 1. Raadsverkiezing. Uitslag der stemming van den Raad der Gemeente Wijk aan Zee en Duin. In beide stemdistricten zijn uitge bracht 1931 geldige stemmen. Het tamelijk groote getal stemmen van onwaarde, te za- men 90, bewees in veel gevallen, of verre gaande onbekendheid met het stemmen, of onverschilligheid. Gekozen zijn 6 R.K. leden, dus 'l zelfde aantal. Ze zijn J. J. de Wildt, B. M. Vink; D. Zuiderduin; N. Tervoort; S. Bol Fzn.; W. Geijs. 3 Vrijz, Dem. n.l.! A. Priester, J. W. Eerhart en M. A. Huender. Van de Ger. Partij; D. Kruithof; en, last not least, een van de S.D.A.P., n.l. C. Gijsberts. De Raad is dus weer 6 rechts en 5 links, hoewel de Ger. Partij wel tot rechts kan gerekend wor den. De verhouding Kath. en niet Kath. is dezelfde gebleven. Te Wijk aan Zee kwamen alle kiezers op. Ook de oudste van de Ge meente, de 93-jarige Wed. v. d. Meij, kwam ook nog haar stemplicht vervullen. HET FESTIVAL Woensdagmiddag werd „Het Festival" ge houden ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum van het fanfarekorps Kunst na Ar beid, geopend. Om 4 uur klonken de vreug deschoten en direct daarop werden de zei len der verschillende vermakelijkheden op gehaald. De draaiorgels lieten hun toonen hooren, zoodat de stemming er spoedig in zat. De jubileerende vereeniging Kunst na Arbeid gaf na de opening een feestconcert onder leiding van Dir. Eug. H. Rap, oud kapelmeester van het Xe Reg. Infanterie te Haarlem. Door de Hoogwelgeb. heer K. J. G. Baron van Harderibroek. burgemees ter dezer gemeente, was een schriftelijke felicitatie ingekomen, eveneens van het lid J. H. de Groot Dit lid viert tevens zijn 25- jarig lidmaatschap, doch moest zich wegens familieomstandigheden van het jubileum ont houden. Des avonds omstreeks 8 uur was er reeds een groote menigte op het terrein en trams en autobu brachten steeds meer menschen aan. De R.K. Gvm.vcr. O. B. K. versterkt door eenige goede krachten van Ursus uit Haar lem, gaf ter opluistering een openlucht-uit voering onder leiding van Dir. Jac. v. d. Schrier. De belangstelling hiervoor was bij zonder groot en het goede werk der ver eeniging werd alleszins toegejuicht. Door de Hillegomsche Harmoniekapel was een groot concert aangeboden onder leiding van dir. J. D. Schouten De Hillegomsche Harmoniekapel heeft met deze opvoering ook veel succes gehad. Daarna werd tot half 11 volop genoten van de verschillende feesttenten. Intusschen was het feestterrein bijna vol- tfelooDen om te kunnen ggenieten van het vuurwerk. Om even over half elf schoten de eerste pijlen de lucht in. en met een lang leve Kunst na Arbeid eindigde het. Den volgenden dag 's morgens omstreeks half 12 ontvng de heer D. de Wit de Direc teuren en voorzitters der deelnemende ver- eenigingen in de groote tent, richtte tot hen een hartelijk welkomstwoord, waarna de eerewijn werd aangeboden. Het program vermeldde een muzikalen rondgang door de gemeente, hetwelk ter elf der ure door den Burgemeester is verboden, althans de toestemming daarvoor werd in getrokken Te vergoeding maakte iedere vereeniging een rondgang over het feestter rein, waarna opgestld werd voor de opvoe ring „Sons of the Brave" van Bidgoodt, op- der leiding van Dir. Eug. H. Rap. Hieraan namen 350 muzikanten deel. De opvoering slaagde schitterend. Na afloop der concerten, welke schitte rend verliepen, trok men naar het café „Oud Berg en Dal" alwaar de priisuitdeeling' plaats vond. De heer A. H. Schrama betreurde de han delwijze van den Burgemeester der gemeen te Bennebroek betreffende het intrekken van de vergunning voor de muzikale wandeling door de gemeente en stelde de volgende motie voor: AU deelnemende vereenigingen. bijeen bij het einde van het muzikale gedeelt, spreken hun afkuring uit over de wiize van hande len van den Burgemeester der gemeente Bennebroek om de muzikale wandeling door het dorp eerst goed en daarna af te keuren, Deze motie wordt ter kennis gebracht aan de pers en gaat verder over tot de orde van den dag. De motie werd met luid applaus begroet en met algemeene stemman aangsnomen. Hierna ontving iedere vereeniging een prij van f 50. De vol^nde medailles zijn nog uitgereikt: Aan de R.K. Gymnastiekvereniging O. B. K. Bennebroek. voor de welwillende mede werking op Woensdagavond. De Hillegom sche Harmoniekapel i.Hillegom" voor de be- langlooze medewerking op Woensdagavond, alsmede een herinneringsmedaille aan aUe deelnemende vereenigingen. MA DE RAADSVERKIEZING. Nadat de uitslag van de gemeenteraads verkiezing bekend geworden was, kwam de R. K. Propagandaclub in een der zalen van het K. S. A.-gebouw in feestelijke vergade ring bijeen om het succes van haar intensie- ven arbeid te vieren. De herkozen en nieuw herkozen raads leden, die, met uitzondering van de heeren Brantjes en Welage, tegenwoordig waren, hadden vele hartelijke felicitaties in ont vangst te nemen- Opgewekte speeches werden afgestoken, o.a. door den heer van Lent, die herinnerde aan het optimisme van Beverwijksche kat holieken en aan het vele werk, deer de wak kere groep propagandisten verricht, dat zulk een mooi succes heeft gehad. De heer van Lent bracht hulde aan hen, die materieelen steun Verleenden door het beschikbaar stellen van auto's voor het afhalen van kiezers en kiezeressen. Dan waren er nog de werkers in de K. S. A., het centrum van actie, waar men den geheelen dag gebogen zat over kaarten en lijsten en met naarstigen ijver naar nummers en namen zochtende wer kers op de stembureaux die lijstjes invulden en hulp verleende wanneer dat noodig was daar waren ook de menschen die per fiets of anderszins langs 's Heeren wegen snelden in dienst van de goede zaak en tenslotte richtte de heer van Lent zijn dankwoord vooral tot de propagandisten, die reeds maan den van tevoren in actie waren, die leiding gaven en organiseerden of de pen voerden, zopals de heeren A. Post, Joh. Tromp 3en Ph. v. d. Kolk e.a. De beste verwachtingen werden voorts uitgesproken ten opzichte van de nieuwe raadsleden. De heer W. de Groot, dankte ook namens de andere raadsleden, voor de gelukwenschen. Hij bracht hulde aan de afgetreden leden en hoopte verder, met zijn collega's, veel in het algemeen belang te zullen kunnen doen. De heer W. v. Zutphen, het afgetreden raadslid, bracht eveneens zijn felicitaties over en wees er daarna oo, onder hoeveel gunstiger omstandigheden de nieuwe partij zal kunnen werken, dank zij de meerderheid welke de katholieken thans in den raad ver kregen hebben. De avond werd voorts in opgewekte stem ming doorgebracht. Een vruchtbare gedach- tenwisseling over het heden en de toekomst, over kansen en nieuwe mogelijkheden voor onze katholieke partij, deed aan die stem ming geen afbreuk. Integendeel. Auto-ongeval. Woensdagmorgen om streeks half elf had aan den Rijksstraatweg nabij den z.g. Dikken molen wederom- een ongeval plaats. Van een uit Haarlem komenden auto liep een voorwiel af, met gevolg, dat deze tegen een juist passeerende vischauto van tegen overgestelde richting aanviel, met gevolg dat beide auto's belangrijke materiale schade opliepen. Een der auto's is naar de garage van den heer Pollé alhier vervoerd, terwijl de andere naar Amsterdam is getransporteerd Persoonlijke ongelukken kwamen met voor. Ongeval. Een ongeval dat goed afliep had plaats bij den heer v. Slunter aan den Zuiderweg. Terwijl men bezig was de kapberg op te winden, stortte de houten kap geheel in el kaar. Wonder boven wonder bekwam niemand letsel. St. Jozefsgezellen. Deze vereeniging gaf voor haar leden én begunstigers een feest avond, die uitmuntend geslaagd is. De Zeer Eerw. President, Pastoor Veek, sprak een openingswoord waarin Z. E. ontwikkelde het werken op maatschappelijk en geestelijk gebied van een Kolpingsvereeniging. Hierna werd opgevoerd: „De onuitstaanbare" van G. Nielen. Kosten noch moeiten waren ge spaard om succes te verzekeren. Het stuk is heel goed gespeeld en na elk bedrijf weerklonk dan ook 'n hartelijk applaus. De Z.E. Prae- ses dankte de spelers, en drong er bij hen op aan, dat zij op den ingeslagen weg zouden voortgaan. Het handgeklap van het publiek vroeg 't zelfde. Verkiezing. De Noordhoek heeft zich goed gehouden. Er is prachtig gestemd. Uit nomen enkele zieken zijn alle kiezeressen en kiezers trouw ter busse gegaan. Bij de Sta- ten-verkiezing bracht Noordhoek 854 Kath. stemmen uit, nu werd dit getal, ondanks alle pessimisme van enkele zwartkijkers, gehandhaafd (855). IJverde men er in dezen Kieskring voor om met drie niet-verbonden lijsten uit te komen, teneinde meer zekerheid te hebben om den 5en candidaat te verzekeren het resultaat van deze stemming heeft aange toond, dat deze weg de veiligste was. De Katholieken hebben nu het aantal leden, waarop zij recht hebbben. Hulde aan de wakkere propagandisten, die door hun wer ken op den dag der stemming, maar nóg meer door hun arbeid vóór de stemming, dit suc ces hebben mogelijk gemaakt. Binnengesleept. De stoomtrawler „Troel", IJm. 36, is gisternacht door den „Aneta" was in Engeland aan de markt ge weest en vond op haar reis naar de vis- scherïj 3e „Troef"' drijvende met een de fecte schroefas. Dit is reeds de 3e maal dat deze trawler te IJmuiden is (-''-"^"ge sleept. Wedvluchten. Bij de gehouden wed vlucht door de Postduivenvereniging „de Postduif" was de uitslag valnaf Creil (Frank rijk), afstand 382.856 K.M. 1, 3, 4, 11, 14, Gebr. de Leeuw 2, 5, 7, 8, 9, G. Tienstra 6, 10, A. Kikkert12, 13, D. Baas Bij de gehouden wedvlucht door de Post duivenvereeniging „de Luchtpost" was de uitslag vanaf Creil (Frankrijk) afstand 382.856 K.M. 1, 3, 19, G. Visbeen 2, 12, 16, 17, J. Tjalma 4, 9, 14, 15, J. Wilderom 5, 8, 10, Gebr. Maas 6, Gebr. v. d. Doel 7, 17, K. Visser; 11, 18, H. v. dZ'Kwast; 13, W. H. Spierings, 20, 21 B. Doeven 22, 23, 24 L. Westmaas. Losgelaten om 8 uur 5 min. Aankomst le duif 2 u. 12 m., 25 sec. aankomst 24e duif 3 u 44 m., 2 sec. Ongeval. Het driejarig zoontje van den heer A. K. aan den Zwanenburgerdijk, alhier, had het ongeluk van de trap te vallen. Aanvankelijk bleek het jongetje geen letsel te hebben gekregen, later werd het onwel en moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De toestand van het jongetje is niet van gevaar ontbloot. Ziekenfonds „Samenwerking". Het Ziekenfonds „Samenwerking" onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schoten en Omstr. belegd op Vrijdagavond a. s. te 8 uur een vergadering in Café „Rozestein" aan den Rijksstraatweg. Het doel van deze vergadering is, om aan het fonds, wat voor het meerendeel haar leden heeft te Jan Gijsenvaart en Schoten ook te Santpoort meer bekendheid te geven en alzoo een ieder van welke godsdienstige of politieke richting ook aan te sporen toe te treden als lid. Dat het fonds hier in een behoefte voor ziet kan zeer zeker blijken uit het feit, dat van de oprichting (1 Juni 1926) af 17 patiënten in verschillende ziekenhuizen te Haarlem ver pleegd zijn met een totaal van 243 verpleeg- dagen. Het komt ook hier voor, dat plaatsgenoo- ten, die op advies van hun huisdokter nood zakelijk in een ziekenhuis moeten worden opgenomen, in financieële zorgen geraken of zich tot de Gemeentelijke Overheid of een instelling van Armenzorg moeten wenden, waarvan men, na veel moeite gedaan krijgt, dat de kosten van verpleging door die licha men geheel of gedeeltelijk wordt gedragen. Het Ziekenfonds „Samenwerking" stelt een ieder in de gelegenheid, tegen een klein financieel offer, wanneer hen dit onheil over komt, in een ziekenhuis verpleegd te worden, zonder dat dit met groote uitgaven en moei lijkheden gepaard gaat. De heer J. G. van Kessel, oud-gemeente raadslid van Bloemendaal en voorzitter van het Ziekenhuisfonds „Voorzorg" te Overveen zal dien avond een uiteenzetting geven over de werkwijze van 't Ziekenhuisfonds. Voor een ieder dus een gelegenheid om van lasten, welke hem onverwacht kunnen over vallen, gevrijwaard te blijven. Het bestuur hoopt dat deze vergadering flink zal bezocht worden. Het concours van Sursum. Het concours, uitgeschreven door het Christelijk fanfare-corps Sursum alhier, is dank zij verschillenden gunstigen factoren, uitmuntend geslaagd. Het concours heeft veel drukte en gezelligheid in 't dorp ge bracht. Anders had men zeker een bijzonder stillen Hemelvaartsdag gehad. Er was ten minste van de groote drukte, die anders op dezen dag kan heerschen, zoo goed als niets te bespeuren. Het politierapport vermeldt geen enkel ongeval, hetgeen zeker een onge woon verschijnsel is voor den Hemelvaarts dag. Om 11 uur had de opstelling plaats van de deelnemende vereenigingen. Van 't Kerk plein werd vervolgens in een langen optocht gemarcheerd naar Overveen. Toen de ver eenigingen op het dorpsplein waren opgesteld en de voorzitters en dirigenten in „Van ouds het Raadhuis" waren bijeen gekomen, hield de burgemeester de volgende rede: Het gemeente bestuur van Bloemendaal verwelkomt allen, die hier gekomen zijn om deel te nemen aan het muziekconcours, dat heden gehouden zal worden in Elswout. Er zal heden veel van uw krachten gevergd wor den. Voor u allen is die wedstrijd heilzaam, omdat het een oefening is en een toetsen van uw muzikaal vermogen, waardoor gij in staat zult zijn, dat vermogen op te voeren tot hoogere ontwikkeling. De muziek is van alle schoone kunsten zeker wel die, welke in de laatste jaren het meest op prijs wordt gestald, dank zij de radio. Er gaan golven van muziek over de gansche aarde. Tot alle streken dringen zij door. En zelfs is er in ons Oost-Indië gelui- terd naar muziek, welke in Nederland werd uitgezonden. In afgelegen plaatsen, als de lichtschepen in zee, in ziekenhuizen, en in gevangenissen, overal doet de muziek hare wondere werking gevoelen. Zij brengt troost en vreugde, zij leidt de gedachte af van het slechte en voert tot het goede en verhevene. Hoe heerlijk is 't aan de muziek zijn vrijen tijd te wijden en aan een concours als heden gegeven wordt, zijn krachten en medewerking te mogen verkenen. Het gemeentebestuur hoopt, dat uw edel streven met goeden uit slag moge bekroond worden en gij met Vol doening op dezen dag zult blijven terugzien." Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer P. D. Klut, voorzitter van het Hoofdbestuur van den N. H. Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare-corpsen. Spreker dankte den Burgemeester voor zijn vrien delijke woorden, het gemeentebestuur en de ingezetenen voor hun medewerking en hoopte, dat de goede wenschen van den burgemeester in vervulling zouden gaan. Ten slotte werd nog gesproken door den heer K. J. van Apeldoorn, als voorzitter van de Concours-commissie. Deze richtte woor- dem van dank tot het gemeentebestuur voor den ondervonden steun, tot de ingezetenen, voor de ontvangen prijzen en de giften, opgehaald bij de collecte tot den gemeente architect, voor het met bekwamen spoed in orde brengen van de wegen in Bloemen daal eri tot de familie van der Vliet, voor het afstaan van het prachtige landgoed Elswout en tenslotte tot den heer Vrijland, die steeds bereid was, met raad en daad bij te staan. Vervolgens werd de eerewijn rondge diend, waarna de burgemeester wethouder Nederhasselt en vele raadsleden zich naar het balkon van het hotel begaven, tot het aanhooren van de aubade. Ten aanhoore van een groote menigte werden een 3-tal nummers uitgevoerd; n.l. het oude Wilhelmus, Dankt nu allen God en En avant les Campagnards. Deze muziek- hulde werd gebracht onder leiding van Sur- sum's directeur, den heer J. A. Meng. Hierna zetten de vereenigingen hun tocht weer voort naar het concoursterrein. Daar aangekomen, werd spoedig begonnen met den marschwedstrijd. Hieraan namen 7 vereeni gingen deel. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt N. 1. Patrimonium, Enkhuizen, 43% p. le prijs. No. 2. Wilhelmina, IJmuiden, 42 p. le pr. No 3. Oranje Harmoniekapel, Helder, 42 p. le pr. No. 4. Sursum, BLeniendaal, 37 p, 2e pr. No. 5. Soli Deo Gloria, Alkmaar 36 p. 2e pr No. 6. Cresendo, Hoorn, 34% p. 3e pr. No. 7. Sursum Corda, Krommenie, 34% p. 3e pr. (Maximum te behalen punten 50). De jury bestond uit de heeren: W. van Erp, Gep. Kapelmeester, te De Bilt. L. Leischouw, directeur stafmuziek Kon. Marine, Helder, Sam Vlessing, Toon kunstenaar, IJmuiden. Om 2 uur werd begonnen met den con cours-wedstrijd, na een openingswoord van Ds. J. C. van Dijk, te Bloemendaal. Ongeveer half 7 werd de volledige uitslag bekend gemaakt. Deze was als volgt 4e afd. Fanfare. Soli Deo Gloria, Breezand, le pr. 140 p. 4de afd. Harmonie Sursum Corda, Krommenie, le pr. L28 p, 3de afd. Fanfare. Soli Deo Gloria, Alkmaar, le pr. 123 p. 3de afd. Harmonie. Crescendo, Hoorn, le pr. 123 p. 2de afd. Fanfare. a. Patrimonium, Enkhuizen, 2e pr. 114 p. b. Sursum, Bloemendaal, 2de pr. 106% p. le afd. Fanfare. Sursum Corda, Andijk, le pr. 128% p. le afd. Harmonie. Soli Deo Gloria, Zaandam, le pr. 144 p. (met lof). Oranje Harmoniekapel, Helder, 2e pr. 112 p. Uitmuntendheid. Fanfare. Wilhelmina, IJmuiden, 2e pr. 114 p. Uitmuntendheid Harmonie. Soli Deo Gloria, Koog-Zaandijk le pr. 121 p. Eere-afdeeling Fanfare. Crescendo, Oostzaan. le pr. 141 p. (met lof). „Soli Deo Gloria" uit Zaandam, dat het hoogste aantal punten behaalde, ontving dus den zilveren wisselbeker. Nadat de uitslag bekend gemaakt was, ver trokken de meeste vereenigingen, „Wilhel mina" uit IJmuiden bleef nog, voor het geven van een avondconcert. Hiervan had het niet veel eer, want het koele weer schrikte blyk- baar velen af, dit concert te komen beluis teren. Toen om half 11 deze vereeniging onder fakkellicht het terrein spelende verliet, trok zij alles mee, wat zich nog op Elswout be vond. Sursum heeft dus de voldoening, hare plichten als gastvrouw prachtig te zijn nagekomen. Zij kan met genoegen op het goedgeslaagde concours terugzien. Onge lukken of incidenten kwamen niet voor. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij A. M. Michels, Schachgel- straat 16 rood Haarlem, een zakmes C. van Duin, Vogelenzangscheweg 322 Vogelenzang, een voorhamer de Wijs, Potgieterweg 9 Bloemendaal, een nummerplaat van auto 51569 Schuiten, Koningstraat 50 Zandvoort, een naafdop van auto Bas, Brederodelaan 11 Bloemendaal, een paar glacé handschoe nen A. Oosterhof, Alberdingk Thijmlaan 47 Bloemendaaleen zilveren broche C. Ra- vensbergen, Leidschevaartweg 26 Vogelen zang, een rijwielbelastingmerk 1927 K. Moerman, v. Stolberglaan 19 Aerdenhout, een paar handschoenen mej. L. Heiten, ho tel „Koozendaai" Overveen, een goud ringe tje met 3 steentjes Smit, Alb. Thijmlaan 41 Bloemendaal, een huissleutel M. Echhorn, Middentuindorplaan 17 Haarlem, een kinder- portemonnaie J. Karstens, Genestetweg 17 Bloemendaal, een rijwielbelastingmerk 1927 Maas, Bloemendaalscheweg 20 Bloemendaal, een portemonnaie inh. een horlogesleutel aan het bureau van politie te Overveen, een paar kinderschoentjes, 2 sleutels, 2 sleuteltjes, een hondenmuil korf, een zeegrasbed, eer rijwielbelastingmerk 1927, een dop van ees auto, een drukraampje voor fotografie. Raadsverkiezing. In de Woensdag avond gehouden vergadering der afd. Heem stede van den Vrijheidsbond, afd. Heemstede werd, na aanvulling van de bestaande be- stuursvacatures overgegaan tot het samen stellen eener candidatenlijst voor de a. s. Ge meenteraadsverkiezingen. Deze samenstelling is als volgt1. H. M. v. Unen, aftr 2. Mevr. R. C. A. de Voogd-de Vogel, aftr. 3. S. Rijkes 4. J. C. Dirks 5. J. F. Schmöle 6. Chr. J. G. v. d. Heijden 7 Ir. IJ. C. W. Herweijer. Vergadering tuinlieden. Woensdag avond hield de onderlinge tuinliedenvereeni- ging „Aerdenhout en O." haar maandelijk- sche vergadering in lokaal van Chr. Belangen. Na opening en Notulen deelde de Voorzit ter mede, dat er Hemelvaartsdag eene excur sie zou gehouden worden naar de stadstuinen in Haarlem, Voorz. verwacht eene groote deelname. Het bleek in de bedoeling te liggen van het bestuur iederen maand eene kleine excursie te houden in de omstreken. Verschillende plaatsen werden genoemd, waar het bestuur opdracht kreeg vergunningen daarvoor aan te vragen. Op een voorstel'om ook eene excur sie naar Aalsmeer te houden, werd besloten die in het najaar te doen plaats hebben. De groote jaarlijksche excursie zal dit jaar gehouden worden in de le helft van Augustus. Vermoedelijk zal het doel wel zijn om Nijme gen een bezoek te brengen. Dit zal op de eerstvolgende vergadering vastgesteld wor den. Ter keuring waren ingezonden door den heer Nieuwenhuis. Saxifraga Piramidales, waarvoor behaald werden 10 punten door den heer W. Hageman. Iris Hartuibrig en Gladio- lis Primulinus Harmonica, waarvoor 9 en 8 punten en door den heer A. v. Iperen Rabar ber Goliath, waarvoor 10 punten werden uit gereikt. Bovendien had de heer Nieuwenhuis nog verschillende planten ter opluistering ingezonden, o. a. Salvia's van stek en zaad. Alle inzenders gaven een korte inleiding over de kweekwijze. De keuringscommissie bestond uit de hee ren Niewerf, Voordenhake en Boting. De heer v. d. Ham hield daarna een cau serie over rots- en muurplanten, meer spe ciaal over stapelmuurtjes, omdat er tegen woordig veel stapelmuurtjes gemaakt worden, en, wat jammer is, zooveel slechte. De be doeling is, zegt spr., de natuur na te bootsen, wat niet gemakkelijk gaat. Als voorbeeld noemt spr. de ruïne van Brederode, een origineel exemplaar, evenzoo zijn er velen te vinden langs de Limburgsche Maas. Uitvoerig schetst spr. de bedoeling van een stapelmuurtje, wat soms als bedoeling heeft een talud te vervangen, maar veelal, omdat het mode is. Uitvoerig worden dan uiteengezet de manier van bouwen, het materiaal en de benoodigde planten, om eenig succes te hebben, en vooral wat de keus der planten betreft, men zeer oordeelkundig te werk moet gaan. Verschil lende vragen werden gesteld, en zeker naar genoegen beantwoord en de Voorz. was zeker de tolk der geheele vergadering, als hij den heer v. d. Ham dank zegt voor zijn leerzame causerie. De rondvraag leverde nog eenige leerzame stof, waarna sluiting. Excursie tuinlieden. Hemelvaartsdag brachten een 20—tl deden van de Onderlinge tupliedenvereeniging Aerdenhout en O. een btzofek aan de stadskweekerij te Haar lem. Door den chef der kweekerij werden zij rondgeleid, waarbij de bezoekers een beeld kregen van de groote massa planten, noodig voor het vullen der stadsperken. Vol belangstelling werden de goed ender- houden schooltuintjes in oogenschow eno- men< evenals de fraaie bloeiende Fassie- flora's. Het was een genotvollen en lee*a- men middag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8