Quick Quaker /tynM wnmiAaffldim Brieven uit Palestina. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde BladVrijdag 27 Mei 1927 ELCK WAT WILS. Ren sprekende foto uit Limburg. Hoe door de mijnverzakkingen de huizen scheuren alsof een aardbeving ze teisterden. Een gecompüceer'Je Eotsïrig. SOCIAAL LEVEN. De malaise in de Maastrichtsche glas- en aardewerk-industrie De arbeidsvoorwaarden voor de Rijnvaart. de spijs voor jong en oud. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. Slachtoffer van zijn plicht. Het collectief contract in het metaalbedrijf. MMIMll JERICHO EN DE DOODE ZEE. t Jericho van onze dagen gelegen aan den rechteroever van den Jordaan, heeft een zelfde aanzien al zoovele kleine dorpjes ift Palestina: een groep vierkante huisjes zon der orde of regelmaat in een smalle vlakte bij elkander neergezet. Maar eens was Je richo een groote stad. De geschiedenis heeft drie steden van de zen naam gekend. Het eerste Jericho lag 'n 3 K. M. meer westwaarts, aan den voet van het gebergte, dat Jeruzalem van den Jor daan scheidt. Het was voor Josue de eerste Vesting, welke hij als nieuw aanvoerder der Joden, moest innemen om zich den weg door Palestina te openen. De ruïnen, gevon den en blootgelegd in de jaren 19071909 door Prof. Sellin van Weenen wijzen uit, dat het Kanaanietisch Jericho, reeds ge sticht 3 a 4000 voor Chr. een zeer sterke Vesting was. Gebouwd in den vorm van een ellips was de stad omgeven door twee ring muren, onderling door nevenmuren met el kander verbenden. De stadswallen waren stellig 2 M. dik zooals hun overgebleven fun damenten terwijl men bij deze dikte ook een hoogte van 6 tot 8 Meter mag veronderstel len. De burcht in het noorderkwarier van de stad gelegen, was ook door een dubbelen ringmuur beschermd, de buitenste 1.50 M. en de binnenmuur 3.50 M. dik. Josué had zich echter omstreeks het jaar 1400 v. Chr. weinig van deze steenmassa's aan te trek ken, want wonderbaar vielen de stadsmuren op den zevenden dag der belegering als een kaartenhuis in elkander. Vijf eeuwen later bouwde Hiël uit Bethel de stad wederom op tegen het verbod van Josué in, doch deze nieuwe constructie on derging spoedig het lot van de eerste stad. Koning Herodes, die de vallei van den 'Jordaan, van Eleopatra ten geschenke had gekregen, bouwde het derde Jericho, doch nu dichter bij den Jordaan, ongeveer op de plaats van het tegenwoordige Er-Rika. Om reden van het bijzonder warme klimaat van dit punt van Palestina maakte de koning hier zijn winterpaleis met circus, theater en tuinen. Zelfs stierf hij hier en werd begraven op den berg der Franken, halverwege Jeri- phoBethlehem. Het eenige aantrekkelijke van Er-Rika zijn duidelijk het fijne zout op het zand der losse duinen, welke de wind hier in zijn speelsch- heid voordurend opwerpt en ook weer uit elkander stuift. Aan de Doode Zee regeert waarlijk de dood. Het eenige leven geven wiegelende golven, bewogen door den wind, welke ge durende het grootste gedeelte van het jaar in deze diepe kom naar hartelust zijn grillen uitgiert. De zee zelf, welke eigenijk een meer is, heeft een lengte van 75 kilometer en haar grootste breedte bedraagt 16 kilo meter. Als eenig verschijnsel in de wereld ligt ze 393 M. lager dan de spiegel van de Middellandsche Zee. Door de Arabieren de zee van Loth genoemd, ligt ze in het zuide lijk gedeelte van de vallei Ghor. welke zich uitstrekt van het geberte van den Hermon tot aan de Roode Zee. De Doode Zee is stel lig van vulkanischep oorsprong en ze be stond reeds vóór de verwoesting van Sodo- ma en Gomorha. Een bewijs hiervan is haar diepteverschil: terwijl de diepte in het noor den en het midden 300 M. bedraagt, liggen de ruïnen van de Pentapolis in het zuiden slechts 4 M. onder den waterspiegel. De ramp van Sodoma en Gomorha, waaraan de wateren der Doode Zee hun deel gehad hebben, kan men dan ook zoo uitleggen, dat de steden, door hemelvuur geteisterd, overstroomd zijn, toen de zee de vlakte van Siddin, waarin de steden lagen, blank zette. De Doode Zee is een meer zonder door strooming en zonder waterloozing; haar ver lies aan water geschiedt door de snelle ver damping tengevolge van een zeer hooge temperatuur (40° tot 50°). Terwijl de Jordaan en enkele kleinere rivieren eiken dag millioen ton water erin uitstorten, is het peil der zee in den regel standvastig, uitgezon derd gedurende de regenperioden, waarin het land aan de zuidkust over een kleine oppervlakte overstroomd wordt. Het water is door het gehalte aan Nemi- caliën zeer zwaar en heeff als gemiddeld soortelijk gewicht 1.16, gemiddeld soort, gew,, want in het noorden is het water weer lichter dan in het zuiden. Behalve solphaat broommagnesium, potasch en chloorkalk zijn chloosmagnesium en chloorsoda de over wegende bestanddeelen, welke in Het wa ter zijn opgelost. De aanwezigheid van EEN DAAD VAN GEMEENSCHAPSZIN. Een aantal vrouwen op Wieringen die samen bezig zijn de muziektent schoon te maken. He dadels- en bananentuinen( hier mogelijk door het zeer warme klimaat. Voorts leidt de weg uit het Oosten naar de havensteden van Palesina over dit dorp, zoodat ook nu, zooals ten tijde van Josué, Jericho de deur ,van Palestina kan genoemd worden. Van Jericho uit onderneemt men de wan deling, zoowel naar de Jordaan, als naar de Doode Zee. Na een drie kilometers buiten Jericho af gelegd te hebben tusschen heuvels van fijn, gloeiend zand, terwijl men, steeds die per dalend, in het dal van den Jordaan ook de toeneming der hitte zeer goed bemerkt, ziet men links Teil Djildjauliek, het oude Galgala, waar de Joden hun eerste Paschen in Palestina vierden. Hier hield de regen van het wonderbaar manna op, hier verbleef de ark des verbonds zes jaar en hier werd Saul tot koning uitgeroepen. Het zien van den Jordaan herinnert aan vele, en zelfs aan zeer vele bijbelfeiten. On der deze is zeker wel het voornaamste de doop van Jezus in deze rivier. Volgens zeer oude overlevering, niet jonger dan de derde eeuw na chr. zou deze doop in de nabijheid van het dorp Bethanië plaats gehad hebben, 'drie kilometer van den Jordaan. De tegen woordige brug doet dadelijk denken aan de wonderbare scheiding der wateren van de rivier bij den doortocht der Joden, een ver schijnsel, dat zich herhaalde op de gebeden van de profeten Elias en Eliseus, toen deze zich naar den anderen oever der rivier wilden begeven, terwijl ze de kunst van bruggen bouw niet verstonden. De wandeling van Jericho naar de Doode Zee is eentoniger en vraagt daarenboven nog wegens de bovenmatige hitte, welke bijna van pas tot pas toeneemt, meer inspanning. De route gaat dwars door een woestijn, hier en daar afgewisseld met enkele groepen van boomen en struiken, een uur gaans. Op een kwartier afstand van de zee ziet men zeer de overwegende chlooren en broommagne sium belet elk leven in en om de Doode Zee. Ten gevolge van het hooge soort. gew. kan een zwemmer slechts met moeite in de Doode Zee duiken en zoo hij zich aan de baren toevertrouwt, zal hij hierop blijven drijven zonder gevaar van zinken. Voor de rijkdom van chemicaliën stellen eenige Engelsche chemisten, de laatste maanden veel belangstelling. Deze beschou wen de Doode Zee als een goudmijn voor de chemie, welke gedurende de eerste eeuwen onuitputtelijk zal blijken. Onderhandelingen worden nog gevoerd over de keuze van uit- voerhaven voor deze chemicaliën, daar im mers op betrekkelijk korten afstand Akaba ligt, een onooglijk plaatsje, doch als toekom stige haven van de Doode Zee van zeer veel belang. Behalve in deze industrieele plannen is de Doode Zee nog opgenomen in het groote ontwerp van den Zionist Dr. Ruthenberg ter electrificatie van Palestina. De Doode Zee immers zal, volgens dit ontwerp te zamen met het dal van den Jordaan, het groote waterbekken vormen, waarin zich het water, aangevoerd door een kanaal uit de Middel landsche Zee, zal moeten storten. Deze plannen zijn gebaseerd op het groote ver schil in peil van de Middellandsche en de 'Doode Zee. De twee industrieele ontwer pen, reeds beide door de Engelsche Regee ring goedgekeurd, zullen voorzeker in de naaste toekomst wat leven brengen aan de verlaten en doodsche kusten van dit meer. Het groote zoutgehalte moet toegeschre ven worden aan de aanwezigheid van zout- heuvels ten zuiden van de zee. De hoogste top dezer heuvels is de Djebel Ousdoum Onder de vele puntige pyramiden en stom- pige heuvels vindt men er eenige, welke voor de zoutzuil gehouden worden, Waarin de vrouw van Loth veranderd werd. Vooral één dezer zoutpilaren, da hoogste van de vele, waarmede de top van den Ousdoum bezet is, geeft in juiste afbeelding een vrou wenfiguur van reusachtige afmetingen weer. Men zou de figuur willen toekennen aan een koningin, in volle majesteit gezeten op een troon van harden steen. Aan de voeten van dezen troon waakt reeds eeuwen en eeuwen met opengesperden bek en gezeten op de achterpooten de hond van Loth; een andere zoutzuil, waaromtrent veel fantastische ver halen in de Arabische wereld te ronde doen. Volgens de volgelingen van den pro feet immers heeft Mahomed eens overnacht in den omtrek van Hadithed. De eerste de beste tent binnengetreden, werd den profeet in plaats van schapenbout een gebraden hond voorgezet. De vrouw van den gastheer klaagde haar echtgenoot bij den profeet aan, waarop de laatste zijn oordeel velde: de hond door den profeet aangeraakt, herleefde onmiddellijk en sprong van het bord op den gastheer toe,' de vrouw kreeg de waarschu wing te vluchten op den dag, dat ze uit een aangewezen drogen put water zou zien stroomen. Dit verschijntel liet niet op zich wachten en eenige dagen na het vertrek van Mahomed vulde de put zich zoo overvloedig met water, dat dit laatste weldra buiten den put over de omliggende terreinen heen- stroomde. De vrouw vluchtte met haar kind op den arm de bergen in, doch op het hooren van het ruischende water achter zich, keek ze om en veranderde hierop in een steen. Aan dergelijke verhalen, welke in den volksmond voortleven, bemerkt men, hoe Mahomed veel uit de H, Schrift heeft be waard, wat met de zeden en den aard van het Oostersche "volk overeenkomt. Als laatste merkwaardigheid is nog de heet-water-rivier, welke zich op het gebied van Trans-Jordanië in de Doode Zee stort. Aan deze zijde glooien de bergen van Moab naar de Doode Zee af en vormen op eenigen afstand van de zee een landschap met veel ravijnen, waarvan vele van vulcanische vor ming. Halverwege een der toppen ontspringt een heetwaterhron, welke rijkelijk, een klein riviertje voedt, dat op zijn beurt na een hoogen waterval gevormd te hebben, zich in het dal neerstort en dan geleidelijk naar de zee afstroomt. Tusschen de bron en den wa terval is het water steeds op kookpunt, en zou men, daar een bad nemend, dadelijk ge kookt worden, iets wat eenige jaren gele den een Mahomedaansche vrouw overkomen is. Op een afstand van enkelo honderden' meters van den waterval, onder in het dal tusschen de bergen en de zee treft men in de Bomermaanden een tentkamp aan, opge. slagen, door bewoners van Palestina en Trans-Jordanië, die dit water ter genezing van vele ziekten benutten. Huizen, hotels en nog minder een ziekenhuis, treft men er niet aan, ofschoon, naar de resultaten te oordee- len, het water hier 'grootere geneeskracht bezit dan dat der warme bronnen van Tibe- riade. De plaats is wat woest en onherberg zaam en voor het grootste gedeelte van hel jaar geheel verlaten, doch de aanwezigheid van een bron van gezondmakend water zou iemand, met veel ondernemingsgeest er toe kunnen verleiden hier een hotel of zieken huis en fabriek van mineraal water neer te zetten. De eerste dagen dat men in de vallei ver toeft, is de hitte ondragelijk. Spoedig ech ter acclimatiseerd men zich hier en ook een gezond mensch vindt bij het baden veel ver lichting. Na het bad volgt er in den regel een overvloedige transpireering over geheel het lichaam en reeds na enkele baden neemt de gezondheid toe. De bezoekers, die gedu rende de zomermaanden aldaar eenige we ken doorbrengen, gevoelen zich door een ge- heele afzondering van het overige der we reld als leden van één familie, wat het ver blijf in den regel zeer genoeglijk maakt. Zoo is deze badplaats, ofschoon weinig be kend en bezocht, wellicht een der heilzaam ste, en ook door haar vrije afgesloten ligging, een der bekoorlijkste. Dr. J. B In het Buikslotermeer reed de vrachtauto van den heer Bak uit Edam, toen hij voor een paard en wagen moest uitwijken. Plot seling stopte hij, waardoor een auto, die er onmiddellijk achter reed, tegen den eer sten botste; de twee. die daar achter kwa men konden evenmin nog tijdig stoppen en reden eveneens op hun voorgangers in. Twee der auto's waren niet meer in staat, met eigen kracht weg te riiden. De resp. eigenaars waren zekere B; k uit Edam. Dc Jong uit Volendam, de z.g. „Vliegenier" uit Edam en de heer Th. Holling uit Monniken dam. De schade was vrij aanzienlijk, per soonlijke ongelukken kwamen echter niet De Kamer van Koophandel te Maastricht heeft besloten er bij de Limburgsche Ka merleden op aan te dringen, om van hun recht van interpellatie in de Kamer gebruik te maken, teneinde den minister alsnog er toe te brengen, zijn antwoord in de Kamer betreffende de outillage der Maastrichtsche fabrieken, welk antwoord gebaseerd was op een door hem ontvangen z.g. geheim rap port te herroepen of den naam van den samensteller van het bewuste rapport be kend te maken, waardoor het de Maastricht sche industrie mogelijk wordt gemaakt zich tegen de op haar geworpen blaam te verde digen. Door den Centralen Bond van Transport arbeiders wordt mededeeling gedaan van zijn voorstellen aan de werkgevers in de Rijn vaart. Behalve een toeslag van vijftig cent per man en per dag voor het varen met Neder- landsche sleep booten, wordt voor het sleep- VLUGKOKEND HAVERMOUT gezette redenen, heeft het bestuur van dei Metaalbewerkersbond zich bereid verklaard tot het voeren van verdere onderhandelinges met den Metaalbond. bootpersoneel hi) het aanvaarden van een „eerbiedwaardig"- Buitengewoon interes-* VALKOOG. Een schitterende foto van het fraaie dorpje Valkoog met zijn schilderachtige omgeving. nieuwe reis in het buitenland drie uur gele genheid gevraagd voor het doen van inkco- pen. Verder wordt de eisch gesteld dat stuurlieden en stokers den leeftijd van 18 jaar moeten hebben bereikt.Voor het per- De 24-jarige Nederlander M. van G. - - ka overschrijden d„ 8,,„. bij 's Heerenbergerbrug zijn pas aan controleereaden kommies vertoonen. Hier tegen opperde hij bezwaar en vel den kom mies, terwijl deze den pas nazag, plotseling met een mes aan. Hij gaf den ambtenaar een steek in de borst De toestand van den kommies is ernstig. De dader is in arrest gesteld (jen goeding voor laden of lossen in de haven 'c ManorOfl *o étnon DE SPUITDEMONSTRATIE. De spuit van Zaandijk, op een motorboot als drijvende spuit dienst doende. tusschen 's avonds negen en 's nachts twee uur en wel: f 2.50 voor schippers, f 2 voo? matrozen en f 1.50 voor jongens. Voor uren na twee uur 's nachts zouden die vergoedin gen resp. f5, f4 en f3 moeten bedragen. Voor lossen op Zaterdagmiddag na 3 uur wordt voor schippers een vergoeding van 60 cent, voor matrozen van 50 cent gevraagd. De Centrale Bond heeft aan de werkgevers verzocht vóór 31 Mei een beslissing te ne men op deze voorstellen. Genoemde datum is het laatste tijdstip waarop het besluit kan worden genomen of de bestaande overeen komst al of niet ongewijzigd zal voortduren. Het bestuur van den Algem. Nederl. Me taalbewerkersbond en de Bondsraad heeft een afwijzend standpunt ingenomen tegen de tegenvoorstellen van den Metaalbond in Zake het door de werknemers ingediende ontwerp-collectief contract in de metaal industrie. In een schrijven aan den Metaalbond deelt het werknemersbestuur mede, dat ook de leden van den Metaalbewerkersbond zich niet met voornoemde werkgeversvoorstellen kunnen vereenigen. De leden van den werknemersbond heb ben het bestuur echter opgedragen alsnog te pogen het totstandkomen van een collectieve arbeidsovereenkomst te bevorderen. Op grond van in den brief nader uiteen sant is de bespreking van Levie de Vrii„ proefschrift: „Een hypermodern geluid in d# wereld van den Islam", gegeven door D< Mulders: „Mohamed heeft een staat gei sticht op theocratischen grondslag". ,,Ad rem" een juister woord wetea we niet, bespreekt pater P. van Luvk S. J. een, anoniem werk over Joh. Bapt. de la Salk én een juistere typeering van de werken van den wereldberoemdcn Daedagoog Foerster, dan van zijn hand. is wel haast niet denkbaar. Hij bespreekt hier „Gods dienst en Karaktervorming" en „Opvoeding en Zelfopvoeding" en weet treffend juist de waarde dezer werken, speciaal voor ons, katholieken, te bepalen. We vinden verder in dit nummer vlotte besprekingen van merkwaardige romans en dichtbundels. In de rubriek „Geschiedenis" geeft o.m. prof. Dr. Huybers, pittige recensies, die het lezen overwaard zijn. Wederom een num mer van „Boekzaal" dat er met eere ziin mag. W. S. J. kalmeeren en worden gesterkl door Buu,e 75ct Bij Apoth en Drogisten BOEKZAAL DER GEHEELE WERELD. No. 10. Het Ne- derlandsche Boekhuis, Tilburg Een prachtnummer met boekbespreking gen. Het doet zoo prettig aan. dat bij elld nummer van „Boekzaal" het vertrouwen alom groeit. „Boekzaal" bliift voor de R.Kj Leeszalen en voor allen die met IectuuB iets te maken hebben een alleszins be trouwbare gids. Die het blad nog niet van nabii mochten kennen, moeten heusch eens. proefnummers aanvragen. „Boekzaal" ver dient werkelijk aller svmpathie. Deze af levering is weer zeer interessant. 7ü bevati alleen besprekingen, maar iuist HOE een boek besproken wordt. beDaalt de waarde van een bibliographisch tiidschriff. Laten wij enkele grepen doen. uit de fijne re censies van dit nummer Terecht wijst na- ter Dr. Luvckx O. P. er bij ziin bespreking van het 1ste deel der Nederlandscbe uit gave van St. Thomas' werken oo. dat def Thomas-literatuur er geen is voor gelegen- heidsthomisten. al verdient de Nederland- sche uitgave een uitbundige toeiuicbing Fan aangename waardering schitterend obicc- tief geeft natet Vriimoed O. F, M vani Gunning's Hef Kruis des Verlossers": te recht gebruikt hij voor dezea schrijver-theo loog alhoewel Calvinistisch, het epitheton* f. ,i i- i' 1 t i BESCHERMING VAN HET KIND VOOR SLECHTE CINEMA'S. De prefect van Bas-Rhin (Frankrijk) vaar digde een strenge verordening uit betreffen de het bezoek van cinematische voorstellin gen door de jeugd. Deze verordening bevat o.a. de volgende voorschrilten: Art. 2. Personen onder 16 iaar mogen slechts tot jeugdvoorstellingen worden toe gelaten. Kinderen onder 7 jaren moeten uit alle cinemavoorstellingen uitgesloten wor den, Art. 11. Bij jeugdvoorstellingen zijn uitge sloten filmen met geweldplegingen en ande ren, die een scha<Klüken moreelen invloed op kinaeren -uitoefenen kunnen. Art. 12. Kinderen, welke niet in begelei ding van de ouders zijn, moeten gedurende de voorstelling in de zaal volgens geslachten gescheiden bliiven. De film-controlecommissie bestaat uit drie vertegenwoordigers van den prefect, de opvoedingscommissie der onderwijzers, en de particuliere organisaties voor jeugdbe scherming. Het toenemen van slechte voorstellingen is niet alleen oorzaak van de steeds dieper vallende openbare zedelijkheid, maar paral lel daarmede stijgt de krimmaliteit. Zoo tel de Parijs b.v. in 1922 505 gevallen van kri- mindliteit, in 1923 738. in 1924:997, in 1925: 1165 en in 1926 zelfs 1633. KATHOLIEKE FEESTEN IN TRIER, I Trier, de oude bisschopsstad aan de Moe zel, zal in September a.s. met veel plechtig heid den dag herdenken, waarop, acht eeuwen geleden, het gebeente van den H. Matthias, bit eer brand in de Basiliek, on der het Maria-altaar werd ontdekt. De Hei lige Matthias is overigens de eenige apostel, die aan deze zijde van de Alpen begraven werd. De feestelijkheden zullen een week duren Mgr. Pacelli. de Pauselijke Nuntius te Ber lijn, alsook de aartsbisscop van Keulen en de bisschoppen van Mainz. Fulda. Speyer, Limburg en Luxemburg zullen ze met hun tegenwoordigheid vereeren Groote gods dienstige plechtigheden staan eveneens op het programma. Bedevaartgangers zullen uit alle streken van Duitschland naar Trizr komen. Ook vele buitenlandsche deelnemers worden ver wacht. ZALMVANGST IN DEN RIJN. De zalmvangst in den Rijn was sinds en kele jaren sterk achteruit gegaan, daar de zalm steeds zeldzamer m deze rivier was ge worden. Sinds enkele weken ziin echter weer grootere hoeveelheden van dezen ge- zochten visch in den Beneden-Riin gesigna leerd. zoodat op een spoedige hervatting van de Zalmvangst kan worden gerekend, DE KU-KLUX-KLAN. Onze lezers, die zoo nu en dan over deze secte in de bladen losse berichten te lezen krijgen, zullen wellicht met belangstelling iets meer hiervan willen weten. Het tijd schrift der Dominikanen te Montreal geeft in zijn Maart-nummer een studie, welke wij hier laten volgen: Er wordt in de Ver. Staten veel gespro ken over deze broederschap. Het doel van dit artikel is, te verklaren, hoe zij ont staan is en waardoor zii. ondanks haar voorbijgaande populariteit, invloed en leden verliest. Die taak is niet zoo gemakkelijk. Onze provincie heeft niet van de Klan te lijden gehad, hoewel sommigen aan haar hebben geweten de brandstichtingen in 1922 en 1923, die een tiental onzer ker ken heeft verwoest, waaronder vooral de oude basiliek van Quebec en die beweren, dat de verwoesting van het St. Bonifacius College en de Provencherschool haar werk is. In den afgeloopen herfst echter zijn bommenwerpers, uitgesproken aanhangers van de Klan, naar de gevangenis gezonden, omdat zij een katholieke kerk in de lucht wilden doen springen. De Ku-Klux-Klan is één van de duizend geheime vereenigingen. die men in de Ver- eenigde Staten kent. Volgens haar officiee- len leider onderscheidt deze vereeniging zich van de andere, doordat zii de preten tie heeft Amerika te zuiveren.... het on neembaar te maken, reusachtig en toch tot helpen bereid. Het te zuiveren van vreem de elementen, een aristocratie pur-sang- Yankee te vormen, wat men noemt den Amerikaan 100/1,00. De stichting had plaats in 1865 te Pulaski in Tenessee, waar een groep Zuidelijken een club wilden oprichten, die daarvoor een naam zochten. Een der aanwezigen, die wat Grieksch kende, stelde voor de club te doopen „Kukloi", wat in 't Grieksch beteekent kring, samenkomst. Laten we dan liever zeggen „Ku-Klux-Klan", meen de een attder. Ziin voorstel werd aangeno men en hem komt de twijfelachtige eer toe de vereeniging te hebben gedoopt, die later zooveel van zich zou doen spreken. Het was in de eerste dagen na den Ame- rikaanschen slavenoorlog. De kleurlingen, die voor t eerst de zegeningen der vrij heid genoten, hadden het hoofd verloren en onder het welwillende oog der ambte naren gaven alle Noordelijken zich aan rooverii over. Wat moest daartegen gedaan worden? Aangezien de Staat weigerde ze te be schermen, organiseerden de Zuidelijken zich onderling en aangezien zii de negers kenden als groote kinderen, d.w.z. als lichtgeloovig en lafhartig, sloten zij zich aan bij de Klan, die hen naar wensch hielp- Deze had juist haar eerste bijeenkomst te Nashville gehouden. Men had er een be stuur geïnstalleerd met namen, die voor een fatsoenlijk oor afschuwelijk klonken. Bovendien had men een boeman-costuum aangenomen: een lange, witte mantel der vroegere boetelingen, met den puntigen en buiten mate hoogen Hoed. naar 't schijnt gelijk aan dien. welke men vroeger de slachtoffers der Spaansche autodafé om hing; ten slotte een masker, dat den dra ger onzichtbaar maakt op oogen en neus na. De geheimzinnige broederschap huldigde nobele beginselen, want in 't eerste artikel van haar reglement noemde zii zich de be schermster der onderdrukten en wie was dat niet in 't Zuiden tiidens die verwarde periode? Eenmaal machtig geworden, zond zij haar troepen uit tegen de plunderaars, die tot nu toe ongestraft waren gebleven, Dip witte spookgestalten, die het land door trokken biï dag en des nachts voorna melijk in den pacht— hadden een toover- achtig effect op de negers, die als 't ware verdwenen. De leden der broederschap had den dat ook maai moeten doen. Niets is echter minder waar. Toen ze eenmaal suc ces hadden, gingen ze door met hun nach telijke plundertochten en gaven zich over aan aanslagen op mensohen en eigendom men. De groote inquisiieurs waren zelf moordenaars en roover geworden. Zoo erg werd de toestand, dat Washington tus- schenbeide moest komen De toenmalige president Grant pakte de zaak streng aan en onderdrukte de beweging. Vijftig aar later, omstreeks 1917, her rees in Atlanta, Georgië, de Klan uit zijn asch. Ook nu dachten William Joseph Simmons en zijn vrienden aan niets anders dan den tijd prettig zoek te brengen. In dien tijd gebeurde het. dat een zekere Thomas werd gearresteerd, omdat hij een man had doodgestoken: Dat was een lid van de Klan, maar niemand wijdde aandacht aan het feit. Waarom bemoeide de New York World zich met het geval? De New York World was het Noorden: De Zuidelij ken wierpen zich allen op de tegenpartij, werden binnen enkele maanden leden van de Klan, opgehitst door de Politici en op roermakers. De groote oorlog had ziin hoogtepunt bereikt; het land stond op 't punt zich in den strijd te mengen. Het was ook de tijd van de oorlogswinst. De Klan gaf zich uit voor de eenige vereeniging die waardig was te leven on der de vlag met de sterren, de ware Yankee. Zij frischte het oude klatergoud op van 1865 en begon stemmipg te ma ken tegen de vreemdelingen, die volgens haar ontzettende massa's vertegenwoordig de ia de .Vereenigde Staten. Die mooie. vaderlandslievende ijver belette haar intus- schen niet. om b.v. de wetten van haar dierbaar land te miskennen en een leven te leiden van diefstal, onderdrukking en moord De „World" van New-York, die een ernstige enquête had ingesteld omtrent deze onregelmatigheden, publiceerde in Januari 1923 het resultaat van haar on derzoek. Hier volgen over het enkele jaar van October 1920 tot October 1921 de misda dige handelingen, welke aan leden van de Klan ten laste worden gelegd: vier moor den, een ongeneeslijke verminking, een ge val van inspuiting met een zuur. 41 geese- lingen met de zweeo en vooral de zweep met vochtige koorden is een gelief koosd wapen van de Klan, 27 gevallen van1 bestrijking met teer. ook een der gewone, kwellingen. 5 ontvoeringen. Het iiar 1922 heeft nog erger dingen aan 't licht ge bracht. De senator Walsh meldt in een brief aan den attorney general Daugherty wat hij van een advocaat van Texas heeft vernomen. In dien staat vonden over een- periode van 18 maanden 500 gevallen vanj teerbestriiking plaats, geeselingen, hevig® aanvallen, en een serie gevallen van dood slag. De slachtoffers werden biina altijd na de marteling gemerkt met een gloeiend ijzee waarop de letters K. K. K. Dat waren dus de zachte meesters. Maar dergelijke exces sen konden niet van duur zijn. de KlajJ zou er van te gronde gaan; *5 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9