if vtjy l ngi Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Voornaamste Nieuws Leekepreeken. m Stadsnieuws. PIJLTJES [r Ijij Hl Zaterdag 28 Mei 1927 BSSKlgmgnBEieraB&BB 51ste Jaargang No. 16562 Aangliie moei, op straffe van verlies van c&lle rechten, geschieden ullerlifk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Agenda 29 Mei Agenda 30 Mei Een nieuwe tulp „Lindbergh' Wij controleeren Uwe uitloting e ngratis met volledige garantie tegen renteverlies. Apotheekdiensten. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIOING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: MGR. A. J. CALLIER. Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, bisschop van Haarlem, zal a.s. Zondag zijn 78sten verjaardag vieren. In verband met de toediening van het H. Vorm sel in de Kathedrale Kerk te Haarlem, zal Mgr. dien dag echter niet ont vangen. Vuurwerk te Zandvoort. De St. Pieterspenning in het Bisdom Haarlem. De staking aan de draad en draadnagelfabriek. Roomsch Katholieke Middenstandsvereeniging. NAAR DE 3e ÉTAPPE. GEMEENTERAAD. Bezoek R. K. School aan Heba. De muziektent in Den Hout. R. K. Jon«?st"dentenvereeniging St. Bavogilde. Contractactie Heiersbedrijf. BEVERWIJK. HERDENKINGSFEESTEN 1276—1926. Het tentoonstellingsterrein. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. De aKonnemerifsprils nedraajjl voert Haarlem ar Agentschappen: Per weck 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi- Vooruitbetaling 3 5S Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr 5970 ff! 'AdverïenfTén 35 Wsnïs per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 et. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den teksi als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle ibonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f 9311 bij verlies van een hand, jj m bij verhes van een f Cfl bij 'n breuk van f l fï bij t verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: «U," doodelij ken afloop £hj%3." een voet of een oog; 4 lui}," duim of wijsvinger d U beer of arm; vu." andere vinger. j verlies v. eea 190. DE GEZINSTAAK BIJ DE SEXUEELE OPVOEDING. Wanneer van sexueele opvoeding gespro ken wordt, dan denkt men daarbii gewoon lijk aan de moeilijkheden om de kinderen tot het twaalfde iaar in onwetendheid on schuldig te houden en ze verder met waak zaamheid en vage voorlichting door de moei lijke jaren van den overgang heen te helpen. Het is een groote misvatting te meenen, dat wij er daarmede af zijn; dat wii tegenover de gerijpte jongens en meisies van zestien tot twintig iaar niet anders te doen hebben dan te zorgen, dat zii vóór middernacht thui« zijn, den omgang met slechte vrienden of vriendinnen en verder gevaarlijke lec tuur. bioscopen, schouwburgen en dansge legenheden van bedenkeliik gehalte vermij den. AI die voorzorgsmaatregelen, al dat stellen van beletselen aan de ondeugd is prachtig en noodjg. maar daarmee zullen wij, zeker in onzen tijd, in heel veel gevallen ons doel niet bereiken. Goed beschouwd is zulk een zuiver nega tieve opvoeding en leiding altijd onvoldoen de, maar voor de vorige eeuw was rij ver klaarbaar, althans veel minder gevaarlijk dan voor onzen tijd. Men ging toen halt be wust en half onbewust van deze gedachte tlit: „laten wii de kinderen in zake het sexueele leven zoo lang mogelijk onkundig; wat zij voor hun eventueel huweliik moeten weten, dat zullen zij te zijner tiid wel hoo- renDeze opvatting was duldbaar en te vergeven, althans tc verklaren, in een tijd. dat heel het openbare leven onder een stempel van publiek fatsoen stond; toen de cabarets nog café's-chantants heetten en >n dezelfde buurt gevonden werden waar de bordeelen verscholen lagen, straten der groote steden, waarvan zelfs de naam in de nabijheid van jeugdige personen werd vermeden. Maar nu de lichte zeden op de meest openlijke manier op reclameplaten voor danshuizen en bioscopen en in de ge ïllustreerde bladen worden aangeprezen, nu de zedeloosheid onder het mom van kunst en vermaak in cabarets en dancings brutaal zich aanbiedt, nu gaat het niet meer aan tegenover die brute schaamteloosheid een zuiver negatieve houding aan te nemen. Voor de steden en den wijden omtrek, die door den rossen gloed der avondstad be schenen wordt, zou dit niet te verantwoor den zijn. Wij mogen niet meer vertrouwen op het aangeboren schaamtegevoel, dat wel voor het kwaad behoeden zal. Wij moeten in onzen tijd ernstig spreken tot het ver stand van de jeugd en langs dien weg van overtuiging, overreding en aankweeken van verantwoordelijkheid weer trachten te ko men tot een sterk ontwikkeld gevoel voor reinheid van leven, een gevoel, dat in onzen schaamteloozen tiid tot in de beste kringen geleden heeft. Die positieve opvoeding tot kuischheid is een mooie en dankbare taak, wanneer wii ons daaraan van heeler harte geven. Zij moet niet opzettelijk zijn; zij moet zich niet opdringen, maar spontaan komen, te pas bij iedere goede gelegenheid. En zulke gelegenheden doen zich in ieder gezin bii honderden voor. Het gaat er maar om, dat wij onzen geest op de hier be doelde voorlichting inrichten. Het is een bekend verschijnsel, dat de rij pende jeugd zich in de moeilijke overgangs jaren terug trekt, dat zii aan het dweepen slaat en in ongedurigheid vandaag harts tochtelijk een ideaal naloopt, om het mor gen weer te verguizen. In die iaren worden „de groote menschen" en speciaal de ouders en geestelijken als de vijanden beschouwd, als de bespieders, de betweters, de bedil lers de misgunners van wat der jeugd is. De vrijheidsdwang vraagt om los te komen uit het lastige toezicht, uit den kwell.nden huiselijken band, wat aanleiding geeft tot conflicten, althans tot lijdeliik verzet of op zijn minst een mokkend berusten in wat men zoo gaarne anders zou willen. Dat is de eerste aanleiding voor verstandige ou ders om met een positieve sexueele op voeding en voorlichting te beginnen. Voor op moet daarbii staan het volle vertrou wen der kinderen te winnen, wat gemak kelijker zal zijn. wanneer de opvoeding tot dan toe steeds op vertrouwen gebaseerd was. In die jaren vallen gemeenlijk de eer ste neigingen tot e. n zoogenaamde jeugdlief de te bespeuren, te ramen met een zoeken naar een oplossing voor de groote proble men van het levensbeginsel, 't (s van hel allerhoogste belang hiertegenover op een verstandige wijze stelling te nemen. Hoeveel wordt hier niet misdaan, doordat men in een ot ander uiterste valt. Er ziin ouders, die aldus redeneeren: wanneer mijn jongen van zeventien of achttien iaar één en het zelfde meisje heeft, waarmee hii geregeld omgaat, dan voorkom ik daarmede het flir ten met andere, laa' er dan ook al geen sprake van een huwelijk zijn. Om dezelfde reden slaan zii aan een dochter van zestien of zeventien den omgang met een jongen man toe: wanneer „hij" maai „aan huis" komt en men controle kan uitoefenen, denkt men grooter kwaad te voorkomen en dus zijn plicht te doen. Een ander verkeerd ui terste is. om bii de ontdekking, dat een van onze jongens of van onze bakvisschen een vriendin of vriend heeft een misbaar te maken alsof er een heusche misdaad was begaan De schuldige wordt met scheldwoor den overladen krijgt huisarrest, wordt als een gevangene behandeld. Hoeveel liefde en eerbied gaat er in die ontvankelijke jaren bii het kind voor de ouders niet verloren. Ziehier dus de eerste gelegenheid om als vriend, leidsman raadgever van het kind op te treden. Zwakheid en toegeeflijkheid zijn verkeerd. Men moet over die zooge naamde jeugdliefde, ook al meenen wij, dat ze onder ons oog gekoesterd wordt, niet licht denken. Ze verwart en verslapt, maakt onevenwichtig en geeft den betrokkene eeij totaal verkeerd denkbeeld van het le ven. Maar even verkeerd is het zulk een ionge neiging als een misdaad aan te reke nen. De iuiste- houding is deze: men gaat met zijn iongen of meisje rus'ig over het geval praten en vooral ernstig. Zulk een onderhoud zal a! aanstonds indruk maken Lees eens, wat bekwame schriivers over de jeugdliefde geschreven hebben en doe er uw voordeel mee Wijs op de beteekenis van Pefde tusschen man en vrouw; hoe de Schepper die neiging in ons hart bedoeld heeft; dat liefde en verliefdheid niet het zelfde is; dat de aantrekking der beide ge slachten m den mensch gelegd is om te komen tot een huweliik en dat het huwe lijk er is om kinderen groot te brengen Hoeveel lessen ziin daar niet aan vast te knoopen! Wanneer uw groot kind eenmaal bemerkt, dat gii bereid ziit die groote-men- schenzaken met hem te bespreken, zult gii zijn vertrouwen winnen. Hii of zii zal met vragen tot u komen en. wannzer gii zorgt beslagen te zijn, zult gii het gewonnen heb ben. Gii zult de liefde van uw kind be houden en in den vertrouweliiken omgang zult gii het een sterken steun in den storm- achtigen levenstijd geven. Op dien grondslag is voort te bouwen. Wanneer eenmaal in een groot gezin door de ouders zulk een verstandige houding is aangenomen, dan zal de huiskamer een bron van levenswijsheid voor een opgroeiend nieuw geslacht worden. De kinderen zullen bun kwellende vragen niet meer voor zich houden, maar vrijelijk met hun moeilijkhe den komen Dan is er overvloed- van gele genheid om den eerbied voor de kuisch heid en voor het huweliik aan te kweeken welke wii iuist in onzen tiid zoo hard noo- dig hebben Daar is het dagblad met zijn kolommen gemengd nieuws met zijn recht zaken, boekheoordep'ingen. verslagen van openbare vergaderingen, waarin allerlei pro blemen worden opgcworpen.waarbii dc Room- sche moraal een woordje meespreekt. Le- venservaren ouders zullen daarbii herbaal- deliik gelegenheid hebben om hun kinderen er oo te wijzen, dat er voor God geen dub bele moraal bestaat voor man en vrouw; dat vergrijpen tegen de levensvrucht voor God moord beteekenen: dat misdaden en allerlei verwoestingen in het leven herhaal delijk voortkomen uit een verkeerd begrip van liefde. Wat kunnen wii onze ionge man nen niet veel waardevols inprenten over de deugd van ridderlijkheid! Wanneer zij leeren kennen de waarde van vrouwen deugd en vrouweneer, dan zullen zij zelfs een ongepast woord, dat tegenover hun moe der, hun zus'ers of de vriendinnen van het huis wordt geuit, als een beleed,ging op vatten en afweren. Maar die ridderlijkheid zal hen zelf tevens'stalen in uren van ver leiding buitenshuis: om zich tegenover vreemde vrouwen of meisies niet te mis dragen, maar ook haai eer Ie eerbiedigen: zii zullen de opdringerige wezens en coquet- teerende schepsels uit natuurliiken weer zin van zich afstooten. Bii zulk een ver standige leiding zal een gezonde opva'ting van het huwelijk groeien, bet zal onbe suisde verlovingen voorkomen; het zal onze ionge menschen leeren. dat de basis voor een goed huweliik nooit enkel uiterlijke bekoorlijkheid, een „goede positie", geld of iets anders zuiver malerieels kan zijn; maar dat het huwelijksgeluk hoogers ei- schen stelt. Zoo wordt een opvoeding tot kuischheid tevens een school lot vorming van gelukkige menschen en kerngezonde christenen. Maar er is nog meer Zulk een hreede gezinsopvoeding zal uit het leven van onze jonge menschen ook veel ongelukkige en bange oogenblikken verwijderen. Juist zij die uit een godsdienstige omgeving voort komen. hebben den meesten last van ge wetensangsten en gemoedsbezwaren. En het zijn juist de zaken, met het geslachtelijk le ven samenhangend, welke de grootste moei lijkheden geven, zwarigheden, die iaren en jaren, soms tot op den ouden dag blijven drukken Hoeveel van die angsten en ziels zorgen zouden voorkomen worden, wanneer de ouders tijdig de vertrouwel'ngen van hun kinderen werden en hun in de moeiliikste iaren lot echte leidslieden waren. Waar kan het kind veiliger beschut voor ruwe en storende indrukken, voor soot over on wetendheid en schiinbaar domme vragen waar kan het zoekende en tastende ionge meisie en de onstuimige ionge man heter tot rust komen beter in evenwicht worden ge bracht. beter volop mensch en aanstaand echtgenoot worden, waar de waarde en be teekenis van gezm, huweliik en liefde beter leeren kennen dan in het gezin zelf? Roomsche ouders behoeven daarom niet te vragen, hoe in dezen moeiliiken tijd de voorlichting van de rijpende ieugd moet zijn en door wit ze moet geschieden Zorgt dat gii zelf op de hoogte ziit van uw taak en bedenkt dat gii zelf de eerst aangewe zenen ziit voor dit moeilijke,, maar dank bare en heerlijke werk! HOMO SAPIENS St. Josephsgezellengebcuw. JanssS-aat 59 Geopend van 12 tot 2 uur en van hall 7. tot 10 uur Verplichte opkomst van 3 tot half 10 uur Spaarkas 8 uur. „H.E.B.A." Brongebouw Geopend van 2 tot 5 uur en van 7 tot half 11 uu: avondconcert Officiëele sluiting half 11 uur. Sociëteit „Si. Bavo". Tooneelclüb R K. Vrouwenbond 8 uur Haarlem s Zang- genet 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur Propagandarvergadeilng Schoenmakerspatroons 7 uur Aan- Het was te verwachten, dat ook in de bloembollenstreek door velen met enthou siasme bet bericht ontvangen werd, dat de koene Amerikaan den Oceaan overwonnen had, waardoor de. nieuwe en de oude wereld wederom 'nader tot elkaar gebracht zijn. En geachtig aan onze en de Amerikaansche spreuk: „Laat bloemen uw tolk zijn," en „Say it with flowers," kwam de heer J. H. van Zonneveld te Bennebrock op het geluk kige denkbeeld om per vliegpost een prach tige gele tulp naar Parijs te zenden, met het vriendelijk verzoek aan den vlieger om daar aan den naam „Lindbergh" te mogen geven, schrijft het ,Wkbld. v. BI. Clt." De tulp werd rfekweckt door den heer Leo Toozen te Heemstede en is prachtig diep geel metuitstekenden vorm, stevigen steel, rortom een tulp, welke er zijn mag. Den heer Van Zonneveld gaarne onze hulde, dat hii deelhouders Drukkerij „De Spaarneslad 4 uur. St. Josephsgezellengebouw. Jansstraat 59 Repetiti leerlingen „Utile Dulci' - 8 uur Clubavond Damclub „T. en P." in de bovenzaal van 8 tot 10 uur Repe titie Rederijkers ,,St. Genesius 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. 1 empeliers- straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smëdestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 10— 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofrtraat 1 Tevens bemid delingsbureau vooi verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 2—4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Slrit- Ffanciscus Liefdewerk. Zóétestraat 11. Eiken Donderdag van 89 'A uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2—5 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken St. Marthavereenrgin<i Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E V. Maandag van 23 uur Donderdag van 1-2 uur. R. K. Kraamverplcging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-Ieden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsd-g van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseericgsverecnjging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenr: rkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw vau de Brandweer (Ged. Oude Gracnt). Uitslu tend Telef 14141 De Zondags- en Nachtdienst der apotheker wordt deze week tot Hemelvaartsdag waar genomen door: Duym Keur. Keizerstraat 6, Tel. 10378 en de firma H. Remmers Zn., Kruis straat 20, Tel. 10354. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Hagestraat 49. Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. Hedenavond om 10 uur zal he tvuurwerk van het strand worden afgestoken, dat ver leden week door het slechte weer werd uit gesteld. Kardinaal Gasparri heeft aan den Bis schop van Haarlem den allerhart-lijksten dank overgebracht van Zijn Heiligheid, Paus Pius XI, voor het zenden van 19.000. als opbrengst der St. Pei'.erspenning in het Bisdom Haarlem. Vooral omdat de nood van den H. Stoel zeer groot is, komt deze som den H. Vader zoo heerlijk troosten. Hij geeft allen Zijn Vaderlijken Zegen. met bloemen, en nog wel tulpen, heeft wil len vertolken en voor de toekomst heeft willen vastleggen, een sympathieke hulde aan den heldhaftigen vlieger. Bemiddelingsvoorstel. De Rijksbemiddelaar in het 2e dis'rict mr. S. de Vries Czn. heeft in verband met de staking aan de N.V. Haa-lemsche Draad en Na gel fabriek beide partijen gehoord en thans een advies uitgebrach'. Hij wijst er op, dat' de directie der fabriek niet meer met het bes uur van den Alg. Ned, Me taalarbeidersbond wenschtë te onderhan delen, omdat direct tot staking besloten is, zonder dat een termijn van 8 dagen in acht is genomen. De mogelijkheid om partijen gezamenlijk te hooren, was dus afgesneden. Het advies van den rijksbemiddelaar luidt: De directie handbave haar voorne men om het fabrieksrcglement, waarover overeenstemming was verkregen in te voe ren en handhavc ook haar aanbod inzake de uitkeeringen bij ziek e en ongeval. Zij trëkke de tegen 28 Mei gegeven ontslagen in. De arbeiders heffen direct de staking op en melden zich weder aan tot herva ting van den arbeid, wijl de direcFe. ware Don der 19 Mei de arbeid hervat, de dage» 17 en 18 nog had willen uitbetalen, betalen zij nu de helft van de dagen gedurende welke ges aakt is uit, naar het uurloon, in dien de arbeid terstond hervat wordt. De directie vestigt er onze aandach' cp, dat zij reeds toegezegd had beide dagen, waarop gestaakt werd, te beschouwen als vacant:edagen. dus als zoodanig uit te be talen en ze dan in mindering te brengen van de in dit jaar te geven vacantie. De feestelijke installatievergadering der Permanente Parochieele Propagandaclubs zal plaats vinden Vrijdag 3 Juni 1927, des avonds te half negen in de Groote Tuin- zaal van Café Brinkmann, aan de Groote Markt. De agenda vermeldt: Welkomstwoord door den Alg. Voorzitter der Vereeniging; Mededeelingsn; Feestelijke Propagandarede, uit te spreken door den heer Chr. M. Jansen, Directeur van het Cen traal Bureau van onzen Diocesanen Hoofd hond, te Amsterdam, Installatie der Propa gandisten door den Atg. Voorzitter der Pro- pagandacluhs; Een opwekkend woordje van den HoogEerwaarden Deken. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 1 Juni 1927 des na middags ten l1/* ure, zoo nocdig voort te zetten des avonds te 8 uur in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Vaststelling percentage belasting naar het inkomen, opcenten personeele belasting en wijziging tarief electriscfcen stroom met rapport Financieele Commissie. 3. Instelling functie seroloog-patholoog- anatoom. 4. Balans 1926 Woningbouwvereeniging a. „De Voorzorg", b. „Onze Woning", c. „Tuinwijk Noord", d. Kuis ter Cleeff". 5. Afwijking art. 10, 2a Bouwverordening 13 woonhuizen Zonnebloemstraat (Fa. Gebr. v. Rijswijk). 6. Bijdrage school voor Bouwkunde, ver sierende Kunsten en Kunstambachten. 7. Verordening aanwijzing stemlokalen. 8. Wijziging overeenkomst bediening sein- inrichting Lange Brug. 9. Verzoekschrift H.O.V. verhooging subsidie, enz. 10. Schrijven B. en W. betreffende mu ziektent in den Hout. 11. Verkoop grond a. Buitenrustlaan (Jac. Klerk), b. Twijnderslaan (Gebr. Jous- stra's Aannemersbedrijf en Kandelmaat- sc! appij). 12. Aanschaffing materieele gemeente reiniging. 13. Schrijven B. en W. inzake rijkssub sidie Middelbaar Onderwijs. 14. Benoeming van een tijd. leeraar Wiskunde H.B.S. B. met 5-i. c. Het bestuur der H.E.B.A. was zoo wel willend den leerlingen der R. K. Buitenge- wone L. S. een bezoek aan de tentoonstel ling toe te staan. Wat werden al die kunstproducten be- wonderdl' Bijna geen enkele s'and vergat -le kinderen eens te laten proeven van al dien overvloed. Eenige vroegen met begrijpelijke belang- Herhaaldelijk is geklaagd over de naar veler meen.ng onguns;ige plaats van de mu ziektent in den Hout. waardoor de concer ten daar niet tot hun recht komen. Ean commissie is benoemd om te onderzoeken op welke wijze daarin verbetering zou zijn te brengen en algemeen meende men dat de eenig mogelijke verbetering de bouw van een nieuwe tent zou zijn Maar. zooals wij reeds vroeger mededeelden, zou de bouw van een nieuwe tent eenige tienduizenden guldens koeten nog daargelaten de vraag of er in den Hout een gunstiger plaats tc vin den zou zijn dan de plek. waar nu de tent staat. Wat wii toen veronderstelden is nu ook hel voorstel van B. en W. geworden: zij stellen voor om af te zien van verplaat sing en een verbetering te krijgen door een andere verkeersregeling. Wii gelooven dal dit besluit toe te iuichen is. E~n zoo groot bedrag vcor een nieuwe muziektent zou al léén te verdedigen ziin. ind en daarmede wis en zeker een afdoende verbetering in- 'rad. Maar die zekerheid is er niet. Inte gendeel de kans is groot dat een ander stuk van onzen Hout bedorven wordt. s'ell'ng, wanneer er weder zoo'n tentoon stelling zou zijn. Wel een bewijs, dat het bezoek in den smaak gevallen was. Hulde aan den leider, het bestuur en de schenkers van al dat „lekkers". Vrijdagavond hield de Weleerw. Heer kapelaan H. A. C. M. Wennen voor boven genoemde vereeniging eene lezing, getiteld „Géén God"? die, vooral door baar rijken inhoud en de aangename wüze van voor dracht, in elk opzicht geslaafd mag heeten. De weleerw. spreker schetste, hoe, naar de beginselen van bet liberalisme en het socia lisme, het tegenwoordige sociaal-oecono- miscbe leven tracht zonder God zich te ont wikkelen, besprak vervolgens de consequen ties daarvan en wekte zijne toehoorders op tot een verdieping van hun religieus leven en tot een anostolaat daarvan naar vermogen. Het harteliike dankwoord van den voor zitter en het levendige applaus van de vele aanwezigen, bewezen dat sprekers woorden door allen hoog gewaardeerd werden. Onder de aanwezigen merkte men nog op een bestuurslid der Heemsteedsche Jonge- mannenvereeni'ging. Nadat men nog onderling van gedachten gewisseld had, werd deze geanimeerde ver gadering gesloten. Door de Haarlem.sche Heiersvereeniging „Broedertrouw" is aan de werkgevers in dat bedrijf een aantal voorstellen toegezonden geworden welke men verzoekt in den ver volge te willen vaststellen. In hoofdzaak zijn het verschillende tarieven voor de diverse werkzaamheden, doch in het slot wordt medegedeeld „Voorts wenschen wij onder Uwe aan dacht te brengen, dat in het vervolg geen werk meer door de werklieden in zijn ge heel zal worden aangenomen, waardoor de risico voor hun rekening komt, dat wil zeggen, dat voortaan alleen in loondienst zal worden gewerkt, hetzij in daggeld of aangenomen werk, volgens overeengekomen arbeidsvoorwaarden met dien verstande, dat sociale bepalingen, waterdrager enz. voor rekening komen van den werkgever. Tenslotte diene aan bovenstaande toege voegd, dat nimmer ontslag kan worden ge geven aan een ploeg, die reeds met een werk bego: nen is, tenzij voor den pat ooi, 'er be oordeeling van tcide partijen, hiervoor ge gronde redenen bestaan, terwijl de ploeg ver plicht is een éénmaal begonnen werk af te maken". Hierboven drukken wij af een plattegrond van de terreinen, waarop de tentoonstel lingsgebouwen zullen verrijzen Het hoofdterrein is, zooals wij reeds on langs berichtten, de strook grond, gelegen aan Akerendam- en Schoollaan, grenzend ann het bosch van „Akerendam". Hierop zullen de gebouwen verrijzen, waarin wordt ondergebracht de afdeelingen Land- en Tuinbouw en bloemen. Tevens zal op het terrein de consumptietent worden geplaatst De entree van het terrein zal worden ver fraaid door het aanleggen van een gazon. Op het groote open terrein gelegen in het hart van het Villapark, wordt geplaatst Tot burgemeester var Katwijk is benoemd cud-minisier mr. Schikking. De regeering heeft voor de noodlijdende gemeente Emmen een bedrag van 100.030 beschikbaar gesteld als voorschot op een eventueel neg nader te bepalen bijdrage uit 's Rijks kas. Voorburg en Rijswijk zullen vooralsnog niet door 's-Gravenhage worden gean nexeerd. Lindbergh in Frankrijk enthousiast gehul digd. De codificatie van het Internationaa recht; vragen van den heer Anema, Te 's-Gravenhage hebben zich bij een huisgezin van zeven personen vergiftigizgs- verschijnselen voorgedaan. Minister Siotemuker de Bruine vraagt heropening der beraadslagingen inzake hel wetsontwerp op de besmettelijke ziekten. Onder groote belangstelling heeft mgr. A. Hermus zijn z'lveren iubilcum als l*eraar aan het doofstommen- instituut te St. Mi- chiels Gestel gevierd. In Rome zijn bijzondere plechtigheden in verband met het 3e eeuwfeest der Propagan da gehouden. Mgr. H. Foilmann, magister-generaal van de Kruisheeren, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. De Staatscommissie tot onderzoek van het instituut iabrieksarts publiceert haar ver slag. De uitzending van politie-personeel naar Indië; het ministerieel antwoord op de vra gen van het Kamerlid Deckers. Mussolini houdt in de Italiaansche Kamer een groote rede. De breuk tusschen Engeland en Rusland officieel. De Russen krijgen tien dagen tijd om het Britscbe Rijk te verlaten. Zuid-Afrika zal niet de relaties met Rus land verbreken. De daders van den trein-aansiag bij Lci- ferde, die ter dood waren veroordeeld, krij gen levenslange tuchthuisstraf. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. StiJstantt. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.36 en overmorgen om 9.38. het gebouw voor de tentoonstelling op Han dels- en Industrieel gebied. Voor dit ge bouw wordt een fontein geplaatst Het Oud-Hollandsche Marktplein zal even tueel een plaats vinden op de binnenplaats van de school. Op de kruising Akerendam- laanSchoollaan wordt een muziektent opgeslagen. De toegangen tot de tentoonstellingster reinen komen in de Schoollaan ter hoogte van de villa van den heer Ir. Ingehousz en aan de andere zijde daar waar het school terrein begint. In de Akerendamlaan worden eveneens tourniquets geplaatst cp de scheiding vaa het Zuidelijk terrein. Langs drie verschillen de toegangswegen zal hel publiek dus de terreinen kunnen bereiken. Ter gelegener tijd komen wij op een ett ander uitvoerig terug. fenre/re Q x 50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1