Dubbele moraal. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. wmm i dag 3 51ste Jaargang No. 16562 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden ulferlifl*. driemaal vier en iwïniïg uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 31 Mei 3e NEDERL. ESPERANTO- CONGRES OP 28 EN 29 MEI TE HAARLEM. NED. TOONEEL VERBOND. De Ultrapiioon op de Heba. DE ZANGWEDSTRIJD TE ZANDVOORT. .1. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN (oningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Te Haarlem weiu zateiuagnnuuag het derde Nederlandsche Esperanto Congres geopend. Een kijkje in idc Gemeentelijke- Concertzaal waar ligt, Esperanto gongres .werd S^hoyden*. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi; vooruitbetaling 3,58 Bureaux: NASSAULAAN 49. 1 Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Adverlcntiên 35 cents per reget Vraag- en aanbod-advertenties l-* regels 60 ct. per plaatsing; elk» regel meer 15 ct., bij vooruitbetalim Advertentiën tusschen den teks als ingezonden mededeeling 60 per regeL Bij contract belangrijke korting Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden P Qfifcfl - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Sf) bij een ongeval met f OSfl bij verlies van een hand, f |OK bij verlies van een f Efl bij 'n breuk van f fi fl bij verlies v. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 U li U tlverlies van beide armen, beide beenen of beide oogèn: «U." doodelijken afloop; WU." een voet of een oog; 1 i duim of wijsvingerv U beer of arm; andere vin: e< vingt Er doet zich in Amsterdam een heel zonder ling geval voor: het bestuur van een bouw- vereeniginging heeft bij de justitie een 'aan klacht ingediend tegen den wethouder voor de volkshuisvesting en den directeur van den gemeentelijken woningdienst. Bij het ver nemen van die niet alledaagsche aanklacht is men allereerst geneigd te meenen, dat de klagers zich bezwaard gevoelen over h. i. cnwett.g streng optreden bij de uitvoering der bouwverordening tegenover particuliere bouwers of het bestuur van een bouwver- ceniging. Maar dan hoort men tot zijn ver bazing, dat de klacht betreft overtredingen van de Amsterdamsche bouwverordening door den wethouder en den directeur zelf! Het heet n.m. dat bij den gmeentelijken bouw van duizend eensgzinswoningen in het geannexeerde gedeelte onder Nieuwendam de buitenmuren, in strijd met de verorde ning op een dikte van 17 c.M. in plaats van 22 c.M. zijn aangebracht en dat de helling van de trappen 5 graden te weinig bedraagt. De dienst van Bouw- en Woningtoezicht ontkent het ten laste gelegde niet. Zij geeft de juistheid er van toe. Zelfs erkent de directeur, dat, toen de bouwplannen voor de bedoelde gemeentewoningen hem inder tijd werden voorgelegd, hij opmerkin gen van ongeveer gelijke strekking heeft gemaakt. Maar de Wethouder heeft er zich niet aan gestoord, heeft eenvoudig den bouw doorgezet. En de dienst van B. en W.-toezicht meende waar 't gemeentebouw betrof, niet dwingend te kunnen optreden En we krijgen dan allerlei excuses te hoo- ren, om het gebeurde goed te praten: voor gemeentebouw kan men de verordening soepeler toepassen dan voor particulieren, omdat deze onder een voortdurende direc tie-controle staat, omdat het onderhoud bij gemeentebouw intensiever is en er meer stelselmatige controle op de bewoning is enz. Men voelt, dat dit alles maar praatjes voor de vaak zijn. Wanneer de bouwver ordening een minimum-dikte voor buiten muren voorschrijft of een minimum helling voor de trappen bepaalt, dan kan men niet zeggen: die voorschriften kunnen verwaar loosd wórden, wanneer er maar goed toe zicht is op den bouw en op de bewoning. Het meest verbazingwekkende in het hier gesignaleerde geval is het gemak, waarmee de betrokken autoriteiten zich hier blijk baar van de zaak denken af te maken. Wat de socialistische Wethouder De Mi randa en de socialist ir. Keppler, directeur van hel Bouw- en Woningtoezicht, hier ver kondigen is niet anders dan een dubbele moraal in de gemeentepolitiek. Men kent den strijd, die nu al jaren gevoerd wordt dcor particuliere bouwers tegen den ge meentelijken bouw. In zooverre gemeente besturen in het algemeen den woningbouw bevorderen en slechts zelf het initiatief ne men voor woningtypen, die om financieele redenen door particulieren worden verwaar loosd, kan men zulk een houding van harte toejuichen. Er is een tijd geweest, dat voor de kleinste inkomens geen woningbouw mo gelijk was om de hooge loonen en de dure bouwmaterialen, In zulk een geval kon cte gemeente of wel den particulieren bouw subsidieeren of wel zelf dien bouw ter hand nemeji, wanneer dit voor de gemeentekas voordeeüger uitkwam. Dit laatste echter is, vooral in steden, waar de sociaal-democra ten in het gemeentebestuur de eerste viool speelden, nooit de leidende gedachte ge- weest.Woningbouw van gemeentewege werd een politieke leus, 'n verkiezingsmanoeuvre. En speciaal in de hoofdstad werd de be volking van de gedachte vervuld, dat de sociaal-democratische Wethouder de redder in de bestaande slechte woningtoestanden was. Maar dit streven komt in een verdacht licht, wanneer wij nu vernemen, dat aan de particuliere bouwers en aan sommige bouw- vereenigingen allerlei strenge eischen wer den gesteld, welke een loonenden bouw zoo goed als onmogelijk maakten terwijl de hoog geroemde gemeentelijke bouw behalve milden steun uit de gemeentekas ook nog vrijelijk allerlei lastige bepalingen der bouwverorde ning mocht negeeren, zonder dat de ter controle aangewezen gemeentediensten daarop aanmerking maakten, zonder dat de Raad, welke bevoegd is eventueele dispen saties toe te staan, daarin gekend werd. Zulk een oneerlijke concurrentie is in hooge mate lakenswaardig, te meer, waar het cp zulk een groote schaaal als- hier met niet minder dan duizend woningen te gelijk ge schiedde. Er is echter meer. Welk een indruk moet de toepassing van zulk een dubbele moraal op de burgerij maken? Het gaat hier niét om 'n kleinigheid. De vaststelling van bouw voorschriften en het geven vn bouwver gunningen zijn het onderwerp voor het eerste hoofdstuk der Woningwet. Het is indertijd een strijdvraag geweest, of de Rijkswetgever wel zoo ver mocht gaan, om aan de gemeenten dwingend voor te schrij ven bouwverordeningen te maken. Er waren er, die aldus redeneerden: wanneer de Rijkswetgever den woningbouw wil ter harte nemen, dan moeten de minimum-bepalingen bij de wet worden vastgesteld en de ge meenten kunnen dan worden aangewezen voorschriften, evenals dit b.v. geschied is met de kieswet, dé" m.'litiewet, de drankwet, arbeidswet enz. Maar o. i. terecht heeft de Rijkswetgever op dit terrein de gemeente lijke autonomie zooveel mogelijk geëerbie digd. Een gemeentebestuur kan beter dan de Rijkswetgever den woningbouw leiden naar plaatselijke' omstandigheden.Toch Ireeft de Wetgever (in art. 3) doen uitkomen, hoe zeer hem de bevordering van een goeden woningbouw ter harte ging door niet minder dan tien aanwijzingen te geven, als plaat sing der gebouwen ten aanzien van de rooi lijn, hoogtepeil van den vloer, afmetingen van vertrekken, trappen en portalen enz., waar omtrent in de bouwverordening minimum eischen dienden te worden gesteld. Gedepu teerde Stten werden voor het houden van toezicht op die verordeningen aangewezen en kregen zelfs de bevoegdheid om in die voorschriften veranderingen aan te brengen. Men zou zoo zeggen: zulke overheids bemoeiing was koren op den sociaal-dcmo- cratiscben molen. En het zijn dan ook altijd de sociaal-democraten geweest, die in de ge meenteraden voor zoo scherp mogelijke bouwverordeningen gestreden hebben. Die strijd vormt in Amsterdam zelfs een heel stuk gemeentelijke historie. Het wezen van een bouwverordening is het vaststellen van m i n i m u m-eischen. Wie daarboven uit wil gaan, wie betere woningen wil bouwen, is natuurlijk vrii. Maar het maakt nu toch wel een eigenaar - digen indruk, dat de socialistische Wethou der voor de Volkshuisvesting, gedekt door zijn partijgenoot, hoofdambtenaar bij het Bouw- en Woningtoezicht, die minimum- eischen overtreedt, alleen om maar te kun nen geuren: zie eens, hoeveel honderden woningen onder mijn beheer zijn gebouwd! Voor een partij, die altijd zoo den mond vol heeft over klassejustitie, is het voeren van zulk een dubbele moraal in de ge meentepolitiek wel een schrijnend verwijt! Sociëteit „Sf. Bavo", Collectanten Col lege „St. Jozef". 8 uur. Afdracht R.K. Grafische Bond. 8 uur. - Rechtskundig bureau, half 9. .St. Caecilia. 8 uur. St. Jospehsgezellengebouw. Jansstraat 59. Repetitie vioolclub van 8, tot 10 uur in de bovenzaal. Groote of St. Bavokerk. Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Gebouw Kamer van Koophandel., Kruisweg 70. Vergadering der Kamer, half 8. Schouwburg Jansweg. Lezing met licht beelden Kon. Ned. Ver. ..Onze Vloot', af- deeling Haarlem en omstreken. 8 uur. Groenendaal, Heemstede. Concert H. O. V., 8 uur. Luxor-Thealer. Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes.Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur.. Donderdag van 12 uur. R. K, Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Géd. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2-Ï--3. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavódorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groemqarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats. aan het gebouw van de Braind'weer (Gcd. Oude Gracht). Uitsluitend Telef '4141 Te drie uur in den namiddag werd Zater dag in het Gemeentelijk Concertgebouw, alhier, het 3e Neder]. Esperanto-Congres gevierd. De voorzitter van het plaatselijk congres comité, de heer E. de Wolf Jr., roept de talrijke aanwezigen het welkom toe, dankt voor de opkomst, welke de verwachtingen heeft overtroffen en spreekt de hoop uit, dat de belangstelling voor de beweging in cm toezicht te houden op de naleving dier de toekomst zal blijven groeien. De heer de Wolf verwelkomt in 't Espe ranto Dr. Edmond Privat, van Genève, die dit Congres met zijne gewaardeerde aan wezigheid opluistert Het presidium van het Congres wordt hierna overgedragen in handen van den heer P. Heilker, die zich bezwaard gevoelt om de zware taak, welke hij op zich heeft ge nomen bij deze macbiige opkomst, welke getuigd voor het ideaal, het propageeren van de schoonheid onzer inlernationale hulp taal. De voorzitter begroet de congressisten in onze schoone stad, neergelegd tusschen bosschen, duinen weiden en zee. Gaarne had spr. het woord gegeven aan den beschcrmhe.er van het congres, Z. E. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die helaas telegrafisch verhinder ring zond. Wij eerbiedigen deze, wetend, dat de minister onze taal en onze beweging heeft gesteund als geen ander, voor hein ge daan heeft. Het is onze vreugde te zien, hoe de bewe ging als een bruisende stroom voorwaarts gaat. Dat onze eere-voorzitter niet aan wezig kan zijn, ontmoedigt ons niet. Wij zijn toch verheugd. De beweging houdt stand ondanks onwetendheid, twijfelzucht, spot, nu reeds veertig jaar. Spr. dankt voor stof- felijken en moreelen steun. Wij yieren feest. Is in ons midden niet een gediplomeerd vorstentelg? De regeering erkend de bewe ging door het zenden van een rijkscommit- teerde bij de examens, waarvoor zich dit voorjaar 220 candidaten aanmeldden. Kon de Zamenhof hier aanwezig zijn! Zijn levenswerk heeft en zal de eeuwen trot se er en. De voorzitter deelt mede, hoe Hilversum het congres-comité maanden aan de lijn beeft gehouden, met het resultaat, dat geen uitzending zal plaats hebben. De heer W. H. Biele, organist der WaalB sche kerk speelt hierna op het orgel, ter nagedachtenis van Dr. Zamenhof: Marche funèbre en Chant Séraphique en A. Guil- mant. Thans wordt het woord gegeven aan Dr. Edmond Privat van Genève, die in een vlotte, sappige rede de beteekenis van de moedertaal uiteenzet en daarnaast het nut van een algemfeene wereldbulptaal. De ontvangst van Lindbergh in Parijs was overweldigend, meer dan vorstelijk, om de overwinning op den afstand, die hij be haalde. De vlucht van Lindbergh, was een „journée américaine," het congres te Haar lem is een „journée voor het Esperanto. De bergen in Zwitserland vormen een natuurlijken scheidsmuur en belemmeren dien omgang met omliggende en naburige volken. De mensch maakte tunnels door de [bergen en hief op die wijze den scheids- li muur op. De vernuftigemensch deed de afstanden verdwijnen op de aarde, en de zee, in de lucht; op dezelfde manier zal de algemeene taal de volken nader tot elkan der brengen. Spr. zet hierna het stelsel van Dr. Zamenhof uiteen, bespreekt de levendige beid en spoepelheid van Esperanto, schetst de moeilijkheden bij niet volkomen behei- schen van een vreemde taal, en bij gelegen heid van groote internationale samenkom sten (Volkenbond) en besloot met de groote technische en moreele kracht van Espe ranto te doen uitkomen. Nadat het orgel het bondslied der Espe rantisten heeft gespeeld (La Espero) komt Dr. Privat andermaal aar. 't Wuord, tUuj in Esperanto. De voorzitter dankt Dr. Privat voor zijn redevoeringen en bepleit het nut van Espe- ranto-Congressen, waar allen elkander kun nen verstaan. Andermaalwordt de aandacht gevraagd van het orgel: Prière et Berceuse van A. Guilmant. Prof. Casimir, Den Haag houdt hierna zijn rede over: „Esperanto en de Vredescon ferentie te Praag," Prof. Casimir vertelt van het congres te Praag, waarvan het resultaat vooro hem een openbaring was. Meer heeft spr. niet te zeggen, maar zal op verzoek van Dr. Privat nog een paar woorden er bij voegen. Op het congres te Praag is 't prof. Casimir duidelijk geworden, dat wat zijp vak be treft, Esperanto zich zeer bruikbaar toonde. Esperanto heeft de logische consequentie getrokken door met één woord de tegen stellingen te kunnen weergeven. Spr. stip pelt de logische lijn uit, waardoor het Esperanto wordt beheerscht, wat betreft de woordvorming, de verbuiging, meervouds vorming, waardoor ontstaan is het door Dr. Privat genoemde technische hulpmiddel, dat naar de meening van Prof. Casimir onom- stootelijk zijn verdienste heeft bewezen op zijn terrein, maar ook op ander gebied. Te Praag moest de vrede gezocht worden, iets wat men ook noemen kan den geest van Genève, Toenadering zoeken. De proble men der wereld worden hoe langer hoe meer van algemeen menschelijke structuur en daarom moet naar algemeene hulpmiddelen worden gezocht. Spr licht met voorbeelden toe, hoe bepaalde begrippen in eigen of vreemde taal niet met een enkel woord zijn weer te geven. Men moet vaak een omschrij ving geven. Een taal moet het gevoel kun nen weergeven en 's menschen hoogste ge voelens kunen vertolken. Spr. verheugt zich, dat op dit congres drie federaties in vreedzame samenwerking bijeenkomen. Zoo blijkt het Esperanto ook een nationaal bind middel te zijn. Spr. wil een extra woord zeggen voor onze arbeiders-esperantisten. De arbeiders wil len vaak op lateren leeftijd nog leeren. Wij willen de banden met het onderwijs zoo gaarne vasthouden. Begin jong, als hetkan op de L. S. Het Esperanto is een steun voor het aanleeren van andere talen en heeft niet alleen materieele, doch ook vormende j waarde. De toekomst is ons, mits we niet ver geten, dat we strijd en moeite niet ontzien moeten. (Langdurig applaus). De voorzitter zegt, dat de rede van Prof. Casimir zijn eigen gewicht in goud waard is. Spr. acht de rede van prof. Casimir van groot belang voor de Nederlandsche Espc rantisten. De heer Heilker dankt prof. Casimii namens de aanwezigen en namens de dui zenden, die zijn rede nog zullen lezen. Hierna speelt het orgel Offertoire van Th. Dubois. De pauze, welke hierna wordt gehouden, wordt benut met het bezichtigen der tentoonstelling. Na de pauze wordt nog door enkele afge vaardigden een kort woord gesproken, waarna de middagzitting wordt beëindigd. Des avonds werd den Congressisten een concert aangeboden door de H. O. V. in He' Gemeentelijk Concertgebouw. In een der zalen van,restaurant Brinkmann te Haarlem vergaderde Zaterdag hei Nederlandsch Tooneelverbond onder voo- zitterschap van prof. dr. P. v» Moerkerken. Als regeeringscommissaris was aangewezen i dr. J. F. M. Sterck. Goedgekeurd. werden de jaarverslagen SIS» van het hoofdbestuur en de verschillende afdeelingen, alsmede van de Tooneelschool Gok de financieele verslagen en bègroo- tingen van het Ned. Todneelvcrbond en de Tooneelschool werden goedgekeurd. De periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur mr. I. v. Schevichaven, J. Mignon en H. de Goede werden bij accla matie herkozen. In de vaca'ure van wijlen den heer M. Merens werd gekozen dr. Tjehbo Franken te Haarlem, De periodiek aftredende leden van de Comm. vaii Beheer en Toezicht, mevr. B. Holtrop-van Gelder en prof. dr. J. H. Scholte werden herkozen. De volgende jaarvergadering zal te Am sterdam gehouden worden. De voorzifter deed eenige mededeelingen over het internationale Theater-festival te Parijs. De heer Louis de Vries heeft een gezelschap van acteurs en actrices verza meld, dat ons nationaal tooneel in Parijs zal vertegenwoordigen. Dr. W. Royaards was aangezocht als regisseur van dit ge zelschap op te treden, doch was niet in staat deze uitnoodiging aan te nemen. De heer Louis de Vries deed nadere me dedeelingen óver de pogingen die aange wend waren 'om Nederland te doen ver tegenwoordigen te Parijs. De vraag was welke schrijver er moest uitkomen. Spr. zeide dat de naam Heyermans dan het eerst in de: gedachten komt. Opgevoerd zou dan .worden „Ghetfo", uit ieder ge zelschap moet dan een figuur gekozen worden, die hiervoor in aanmerking komt Onder applaus werd vernomen, dat alle aangezochte acteurs en actrices zich zon der geldelijke vergoeding ter beschikking hebben gesteld. De volgende tooneelistcn zouden dan naar Parijs gaan: L. de Vries, mevr. de Boer-v. Rijk, Dick v. Veen, H. Schwab, Sophie de Vries, Charl. Kohier, Paul Hut en H. Harms; regisseur Herm. Schwab. De kosten zullen 3000 bedragen. Van de zijde der Regeering is te kennen gegeven dat zij financieel deze onderne ming niet kan steunen. De heer Leon v. Lier sprak er zijn ver bazing over uit dat de Regeering de kos ten ad 3000 niet kan voteeren. Indien alle pogingen biertoe zullen mislukken, oordeelde spr. dat een collecte het geld zeker zal bijeenbrengen. Overigens kan men de Regeering niet te hard vallen, wegens het overgroote aantal van gelijke verzoe ken. De heer L. de Vries zeide dat misschien financieele steun zal verkregen worden van de wethouders van financiën te Amsterdam Rotterdam en Den Haag, en van het be stuur van Nederland in den Vreemde. Plannen zijn gemaakt om door het gezel schap in ons land voorstellingen van „Ghetto" te geven, waarvan de baten voor de Parijsche opvoering zullen komen. De heer Waterman meende, dat met hulp der pers zeer veel bereikt zou kunnen wor den, om het benoodigde geld bijeen te krijgen. De heer Fr. Luns deelde een en ander mede over het Tooneelmuseum. Wat momen teel vooral gemist wordt in een behuizing. Momenteel is de inventaris in kisten gepakt welke ondergebracht zijn in de Tooneel school. De financiën ontbreken om een huis te koopen of te huren. Belangstelling voor het Museum bestaat zeer zeker; dit jaar zijn weder vele schenkingen gedaan. Het gevolg van dezen onhoudbaren toestand is o.a. dat voor iedere informatie de geheele inventa ris moet onderzocht worden. Spr. hoopte, dat spoedig de zoo hoog noodige expositie ruimte verkregen zal worden. De afd. Amsterdam zal volgens mede deeling van den heer v. Lier pogingen doen om tijdens de Olympiade een tooneelten- stelling te houden. Onder dankzegging werd daarna de ver gadering gesloten. De deelnemers vereenigden zich later aan een noenmaal in restaurant Brinkmann. In den Stadsschouwburg werd een demon stratie gegeven door leerlingen der Tooneel school, onder leiding van Ko Arnoldi en Balth. Verhagen. Zondag, den laatsten dig van den wed strijd te Zandvoort traden 7 koren in het strijdperk: 4 gemengd en 3 mannenkoren, allen in de afdeeling Uitmuntendheid. De jurv bestond uit de heeren: Sem Dresden, Olivier Koop. Jos. de Klerk, Fred Roéske en Nic. Hoogerwerf. Verplicht koor: „Hymne" van laatstgenoemde. De belangstelling was zeer groot, de re geling voortreffelijk. „Excelsior", Wormerveer. maakte direct een muzikalen indruk. Goede opvatting en voordracht, welverzorgde klankvorming en uitspraak kenmerkten dit koor. Alleen was het klankvolume in de forti ontoereikend, „Zang en Vriendschap", Halfweg, pres teerde aanmerkelijk minder. Veel kleine on zuiverheden en minder mooie klank in de hooge stemligging werden opgemerkt. „Zang en Vriendschap", den Haag. be hoorde in deze afdeeling niet thuis. Geen voldoende stemmateriaal, dus ook geen be hoorlijken samenzang. „Concordia", Westzaan, stond bovenaan Over alle vakken een zeer goeden indruk Jammer, dat het in het vrije nummer iets zakte, waardoor de klank en voordracht minder tot recht kwam. De uitslag luidde: le Prijs a. met 318 punten „Concordia Westzaan: le pr. b. met 302 punten „Ex celsior", Wormerveer; 3e or. a met 240 pun ten „Zang en Vriendschap", Halfweg; 3e pr. b 226 punten „Zang en Vriendschap" den Haag Daarna zong het dubbelmannenkwartet „Orelio" buiten mededinging. Onder leiding van den beer Leenders zong dit kwartet 2 nummers op lofwaardige wiize. „Zanglust" den Haag. opende de uitmun Jendheid-afd. mannenkoren. Een beslist on voldoende praestatie voor deze, hoogste aideeling. Het behaalde 208 punten, 12 te kort voor een 3e priis. „Zaanlandsch Mannenkoor" daarentegen stond op boog peil. Prachtig stemmateriaal goed evenredig over de 4 partijen ver deeld, alles goed beheerscht. uitgezonderd toonhoogte. In het verplichte werk „Re quiem" van Roeske steeg het een halve toon en in het vriie werk „Gebed voor den tem pel" van denzelfden componist, daalde het een halve toon. „Harmonie". Amsterdam, bezat dezelfde goede eigenschappen als ziin voorganger doch zong beter op toon en gaf een nog stijlvollere vertolking van het verplichte koor, Tot slot een dubbel mannenkwartet uit Almelo, dat een minderwaardigen indruk maakte. De uitslag luidde als volgt: le Prijs A, met 369 punten, (hoogste aantal over de geheele wedstrijd be haald): „Harmonie", direct Karei Böhne; le prijs B. met 313 punten „Zaanlandsch Mannenkoor" directeur F. J. Sicking. Aan den eere-wedstriid. die des avonds werd gehouden, namen deel de vereenigin gen, die in de verschillende aid. een eerste prijs hadden behaald: 7 gemengde, I dames koor en 7 mannenkoren. De vereenigïngen uit de lage afdeelingen hadden natuurlijk een zware kamo tegen die uit de hoogere afdeelingen. Zij maakten echter toch een goed figuur. De volgorde der priizen werden niet ge heel volgens de afdeelingen behaald. Ver rassingen warén: St. Caeclia. Haarlem. 4e afd., die een vereeniging uit de 2e afd. ver sloeg en „Vox Humana" Santpoort en D. E. B. Beverwijk, resp. uit de 3e en 4e af deelingen. die boven de 2 vereenigingen uit de 2e afd. werden gesteld. De jury, die uit dezelfde heeren van den middagwedstriid bestond, maakte de vol gende uitslag bekend: Gemengde en dameskoren: le Prils met 266 ponten: Concordia, Westzaan; 2e priis met 255 punten: Excel sior, Worrrerveeo: 3e priis met 254 punten: Duin en Bosch, Bakkum; 4e priis 248 pun ten: Vox Humana. Santpoort: 5e prijs 238 punten: Zang en Vriendschap. Lansdorp; 6e priis met 232 punten: D. E. B„ Be verwijk. Aan de eerste 4 ziin directeursrijzen verhonden Mannenkoren: le Priis "1 met 319 punten: Harmonie, dir. Karei Böhne. Amsterdam: 2e prijs met 282 punten: Zaanlands Mannenkoor, Koog aan de Zaan; 3e prijs met 261 punten: Eu- teroe. Haarlem; 4e priis met 258 punten: Animato, Amsterdam: 5e priis met ??6 p. Harmonie, dir. L# C Keereweer. A'dam; 6e prijs met 227 p. St. Caecilia. Haarlem. Aan de eerste 4 priizen ziin directeurs- rtriirori H. M. de Koningin zal met Prinses Juliana Dinsdagavond en Woensdagavod een be zoek brengen aan de Philips-iabrieken te Eindhoven en daar voor de microfoon van den Phil'ps korte-golizender het woord richten resp. tot West- en Oost-Indië. Op zijn zegetocht in Frankrijk en in Bel gië te Brussel, is de koene vlieger Lindberg overal enthousiast gehuldigd. Het gouden priesterfeest van Z.Em. Kar» finaal Gasparri. Prof. dr. ir. G. v. Iterson is benoemd tot voorzitter van het Algemeen Landbouw Syndicaat. Op 74-jarigen leeftijd is overleden Mgr, H. M. F. Hollmann, magister generaal der orde van het H. Kruis. In de Maashaven te Rotterdam is een laad- brug aangevaren en in gestort. Een kraan drijver werd ernstig gewond, De materieele schade is zeer aanzienlijk. Vijf Atjefcsche verzetslieden, waaronder de beruchte leider Tjoet Ali, zijn in het Tapatoeansche neergelegd. Het Nederlandsch eskader, dat op oele- ningstocht naar Noorwegen is gegaan, wordt 1 Juni terugverwacht. Voor het eerst zijn acht artsen hygiënis ten gediplomeerd volgens het nieuw uitge werkte program van den gezondheidsraad. Het ministerieel standpunt inzake de be- noembaarhe:d der vrouw in de functie van griffier der Provinciale Staten- Volgens berichten uit Rome zou Mgr. van 3®y op het Consistorie van 20 Juni a.s. tot kardinaal worden benoemd. Het Engelsche witboek over den inval in het Arcos-gebouw, heeft aanle'ding gevon den tot huiszoekingen te Buenos-Aires, wrtr- bij arrestaties plaats vonden. Actie in de Duitsche metaal-industrie. Dreigende staking te Berlijn. Painle«£, de Fransche minister van Oor log, te Brussel aangekomen. Te Washington is een plan opgesteld voor de a.s. drie mogendheden conferentie. Japan zendt tweeduizend man troepen van Mandsjoerije naar Tsingtao. De bureaux van Hongkong gesloten- den Zeeliedenbond Se Minister Hoover over de Missisippi-ramp. Litwinof's antwoord op de Britsche nota. De terrenr van federale troepen in Mexico. Barometerstand 9 uur v.m.: 76Z Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen orden opgestoken om 9.39. Hoogste barometerstand 767.1 m.M., ia Isafjord. Laagste barometerstand 751.5 m.M., Ie Rochefort. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, meest licht tot h: ii bewolkt, waarschijnlijk droog weer, warmer. De dag der prijsuitreiking wordt later bekend gemaakt. Zilveren lauwerkrans van het Eere comité. Gouden medaille van de gemeen ie Zandvoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1