Een historisch moment. PUROL Wat zal hij er mee doen? Te Buenos-Aires hebben huiszoekingen plaats gehad, verband hou dend met den inval in het Arcos-gebouw. Painlevé, de Fransche Minis ter van oorlog, te Brussel aangekomen. Actie in de Duitsche metaal industrie. Dreigende staking te Berlijn. Te Washington is een plan op gesteld voor de drie mogendheden Conferentie. Japansche troepen uit Mandsjoerije naar Tsingtao gezonden. De bureaux van den Zeelieden- bond te Honkong gesloten. GEM. BUIT. BERICHTEN. HET EEREBURGERSCHAP VAN SAN FRANCISCO. BINNENLANDSCH NIEUWS. H.ivi. (Ie Koningin zal per radio haar volk in Oost en West toespreken Verbeteringsplannen voor den Haagweg. Kindertoelage van ambtenaren in tijdelijken dienst. De nieuwe scheuring in de communistische partij. De benoembaarheid v. vrouwen tot griffier der Prov. Staten. Duitsch bezoek aan Nederland Het bestuur v. Bommelerwaard wilde den dijk niet versterken. leder een derde deel. De Nederlandsche gezant te Berlijn. H. M. de Koningin-Moeder naar Almelo. Vreemdelingen als Staats^ ambtenaren. Doorzitten Stukloopen FEUILLETON. 173 Dc breuk tusschen Enge land en Rusland. Naar aanleiding van de publicatie van het Angelserie Witboek betreffende de resulta ten van den inval in het Arcosgebcuw, zijn te Buenos Ayres op verschillende adressen huiszoekingen verricht. Èr zijn documenten In beslag genomen. Verscheidene personen werden gearresteerd. De handelsdelegatie te Montreal vertrekt onver wijld. Uit Ottawa wordt aan de „Times" ge meld, dat Guerus uit Moskou een telegram heeft ontvangen, dat hem last geeft het han dels-agentschap te sluiten en onverwijld naar naar Rusland terug te keeren. De maaltijd met de Russen. In de gematigde Lagerhuiskringen fieerscht eenige ontstemming over het feit dat enkele leden der Arbeiderspartij Vrijdag middag, toen dus het besluit der regeering om met Rusland te breken door het Huis was goedgekeurd, den Russischen zaakge lastigde Rosengoltz, den leider der handels delegatie Gintsjoek, en eenige andere Sov jetambtenaren een afscheidsnoenmaal in een der zalen van het Lagerhuis hebben aange boden. Dit wordt als een zeer onkiesche daad en als een beleediging van het parlement be schouwd. Het initiatief tot de bijeenkomst ging uit Van de Britsch-Russische commissie der Labour Partij. In het geheel namen 50 per- Bonen aan den maaltijd deel, die gepresi deerd werd door Hicks, den voorzitter van den Algemeenen Raad van het Vakvereeni- gingscongres. Mede zaten o.a. aan Cotrine, secretaris van den Algemeenen Raad, Pur- cell, Lansbury, Ben Tilett, Bromley en miss Wilkinson. e leiders der Arbeiderspartij hadden Sic afzijdig gehouden. Uit Londen wordt gemeld dat het niet juist is dat MacDonald, gelijk oorspronke lijk werd beweerd, ook was uitgenoodigd, doch bedankt had. Sir William Davison is voornemens heden de aandacht van den Speaker voor dit feit te vragen en er op aan te dringen dat er maat regelen worden getroffen, waardoor iets der gelijks niet meer kan voorkomen. Het vertrek der Russen. Op order van de Arcos zal het Sovjet schip „Joesjar", dat Zaterdag met 35 Rus sen, wien het verblijf in Engeland ontzegd is, uit Londen zou vertrekken, onder wie zich ook Koling en Muller bevinden, die tot de Sovjet-handelsdelegatie behooren, eerst morgen vertrekken. Brand op de „Renown". De Britsche Admiraliteit deelt mede, dat er in de machinekamer van den slagkruiser „Renown", waarop de hertog en hertogin van York zich bevinden, een brand heeft gewoed. Er werd geen ernstige schade aan gericht, doch vier leden der bemanning werden gewond. Italiaansche communis ten te Lyon gearresteerd. Te Lyon werden drie Italiaansche com munisten gearresteerd, die een tooneel- voorstelling, welke de Italiaansche kolonie georganiseerd had ter herinnering aan het deelnemen van Italië aan den oorlog, tracht ten te verstoren. Tijdens de voorstelling drongen vier communisten met revolvers de kamer van de schouwburgdirectie bin nen. Zij losten eenige schoten en wondden den secretaris. De gearresteerde drie com munisten, verklaren niet geschoten te heb ben. Het twaalfde eeuwfeest van St. Hubertus. In verband met de feesten te Namen ter gelegenheid van den twaalfhonderdsten jaar dag van het overlijden van den Heiligen Hubertus is de kardinaal-legaat Sincero met gevolg, waaronder mgr. Eras, procurator van het Nederlandsch episcopaat te Rome, aldaar aangekomen. Je kardinaal werd door mgr. Heylen, bisschop van Namen, in de kathedraal ver welkomd. JPainlevé te Brussel. De Fransche minister van Oorlog Pain levé is Zaterdag te Brussel gearriveerd om de stad Namen het - Fransche oorlogskruis te overhandigen. Hij legde bloemen neer op het graf van den Onbekenden Soldaat en dinivrdebij den Franschen gezant, waar ook de koning en koningin aanwezig waren. De Volkenbondsliga. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft den deelnemers van het congres van den wereld bond van Volkenbondsvereenigingen in de feestzaal van het Berlijnsche raadhuis een diner aangeboden, waaraan ruim 400 gasten aanzaten. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de leider van de Nederlandsch delegatie, mr. Limburg, de onder-secretaris van den Volkenbond Dufour Feronce, vrij wel het geheele diplomatieke corps en ette- lijke Dtntsche politici. Zaterdagnamiddag bocd de rijkskanse lier van Buitenlandsche zaken dr. Stresemann den congresdeelnemers een thee aan in de mooie conferentiezaal van de persafdeeling der rijksregeering. Ook aan deze ontvangst namen tal van buitenlandsche diplomaten, met den pauselijken nuntius Pacelli aan het hoefd, deel. Het Nederlandsch gezantschap was vertegenwoordigd door mr. Thorbecke. Dreigende staking bij dc Berlijnsche metaalnijver heid. Heden en morgen wordt in de Berlijnsche metaalindustrie onder de arbeiders een refe rendum gehouden over het kort geleden door de commissie van arbitrage genomen beslissing inzake de werktijden. In deze be slissing was de werktijd vastgesteld op 48 uur per week en werd de werkgevers het recht toegekend iederen dag een uur te laten overwerken. In een vergadering, waaraan ruim 3000 bestuursleden van metaalbewerkersorgani saties deelnamen, werd deze beslissing met algemcene stemmen verworpen. De metaal bewerkersbonden staan op het standpunt, dat, zoolang het aantal werkelooze metaal bewerkers in Berlijn niet in belangrijke mate is afgenomen, overwerk in geen geval mag worden verricht. Dit aantal bedraagt name lijk ruim 30.000. Het referendum zal in 452 metaalbedrij ven met ruim 150.000 arbeiders worden ge houden. De vraag, die beantwoord moet worden luidt: staken of niet? Men vreest, dat de overgroote meerderheid der arbeiders zich vóór staking zal uitspreken. De metaalbewerkerssta king te Bremen. In de metaalindustrie te Bremen is een staking uitgebroken, waarbij ruim 3C00 ar beiders zijn betrokken. Verschillende be drijven werken nog, maar het personeel heeft aangekondigd, dat het a.s. Zaterdag eveneens het werk zal neerleggen. De staking heeft zich niet uitgebreid tot de scheepswer ven. De strijd gaat om het nieuwe collectieve arbeidscontract, dat de werkgevers weigeren aan te nemen. De breuk Engeland Rusland. De Russische commissaris van oorlog Worosjilow verklaarde in een vergadering: Vroeg r beteekende het verbreken der di plomatieke betrekkingen een oorlogsver klaring, tegenwoordig zijn de ideeën ver anderd en een breuk beteekent nog geen oorlog. Evenwel sluit het feit, dat Engeland ge durende twee jaren systematisch de blokkade tegen de Sovjet-Unie heeft voorbereid, niet het gevaar uit. De Sovjet-Unie kan een aanvalspoging van Engeland slechts tegen gaan door zich krachtig voor te bereiden. De Russische spionnage. Uit Kowno wordt aan het „Berl. Tag." gemeld, dat de wegens spionnage ten bate van Rusland gearresteerde generaal Klesjins- kis een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hij verklaarde, dat hij reeds sedert langen tijd in Litauen voor Rusland spionnage heeft gedreven en den Russen belangrijke militaire documenten in handen speelde. Een manifest der Por- tugeesche regeering. De regeering heeft een manifest tot de natie, het leger en de vloot gericht, waarin zij verklaart dat de regeering niet slechts een militair karakter heeft, maar door haar ar beid een groot gezag heeft verkregen. Zij bespreekt den gemeenschappelijk en door elk ministerie afzonderlijk verwezenlijkten arbeid, geeft een uiteenzetting van de doel einden, die zij nastreeft en wijst op de maat regelen, die zij heeft genomen en nog nemen zal. De vlaggenquaestie. In den Volksraad te Kaapstad heeft een heftige woordenwisseling plaats gevonden tusschen Hertzog en Smuts in het debat over de vlaggenquaestie. De premier herin nerde aan een memorandum van 1920, waarin door Smuts zelf de noodzakelijkheid van een nationale ZAfrikaansche vlag werd betoogd. Smuts zeide daarop dat Hertzog gebruik maakte van documenten, die hij uit de prul- Iemand had gevischt, en dat dit een soort spionnage jegens de toenmalige regeering kon worden genoemd. „Niets verachtelijkers dan dit kan worden gezegd," antwoordde Hertzog. De Speaker verzocht daarop den premier zijn woorden te matigen. De drie Mogendheden- conferentie. In een conferentie te Washington tusschen Kellogg, den staatssecretaris van buitenland sche zaken, en Hugh Gibson, Amerikaansch gezant te Brussel en leider der Amerikaan- sche delegatie naar de drie rr.ogendheden- conferenties te Genève, is een plan uitge werkt met betrekking tot de beperking der maritieme bewapening. De bijzonderheden van het plan zullen niet vóór de opening der conferentie op 20 Juni worden bekend gemaakt. Japansche troepenver plaatsing. Er is last gegeten tot het zenden van twee duizend man Japansche troepen uit Mands joerije naar Tsingtao in de provincie Sjan- toeng, met het doel leven en eigendom der Japanners in dit <*ehied te beschermen. •iel offensief in Honan. Niet-officieele berichten uit Hankau be vestigen, dat de nationalisten, welke in Ho nan, waar zij voor de Noordelijke wijken, ernstige verliezen hebben geleden, die op 14.000 man worden geschat. De slag duurt voort, daar een beslissende nederlaag der na tionalisten in Honan de ontruiming van Han kau noodzakelijk zou doen zijn. Tegelijkertijd rukken de gematigde natio nalistische troepen van Tsjang Kai Sjek bij kans zonder tegenstand te ontmoeten in de richting van Tientsin op. De Noordelijken trekken in de richting van Tsinanfoe terug. Troepenverplaatsingen. Behalve de 2000 man Japansche troepen uit Mandsjoerije, die naar Tsjingtao zullen worden gezonden, is er een transport van 2300 Amerikaansche marine-fuseliers ge reed om naar Tientsin te worden overge bracht. Een tweede transportschip in Ma nilla ontving order zich gereed te houden om 1300 marinesoldaten te vervoeren, waar schijnlijk eveneens naar Tientsin. De bureaux v^n den Zee- liedenbond te Honkong gesloten. Naar aanleiding van de voortdurende op ruiende bedrijvigheid der communisten te gen wet en orde heeft de politie een inval ge daan in de kantoren van het bestuur der af- deeling Honkong van den Zeeliedenbond te Kanton. Deze inval werd gevolgd door een lastgeving tot het sluiten van de bu reaux van den bond. Deze lastgeving werd gegeven door de regeeringsautoriteiten, die worden gesteund door de Chineesche koop lieden en de leden van den bond, welke lei ders met medeneming van de fondsen van den bond, de wijk namen naar Hankau. MOORD OP EEN PATIENT. Heden begint te Keulen een strafproces dat ook in Nederland wel de aandacht zal trekken. De hoofdbeklaagden in het drama, dat uitgeplozen zal worden, zijn de 31-jarige, praktiseerende dokter Matthias Bröcker, de architect Oberreuter en diens jeugdige vrouw. Dr. Bröcker wordt.beschuldigd van moord, mevrouw Oberreuter van aanstichting tot deze daad. Dr. Bröcker, die een zeer bekend arts in Keulen was, zou zijn patiënt, architect Oberreuter gedood hebben door middel van kwikzilverinjecties. De voorgeschiedenis van het proces is de volgende. De heer Oberreuter werd in Maart van het vorige jaar door zijn vriend dr. Bröcker voor griep behandeld. Daar de toestand van den patiënt, die tevens een hartkwaal had, steeds ernstiger werd, werd hij overgebracht naar het ziekenhuis, waar tegen de gewoonte, zijn huisarts hem bleef behandelen. De architect werd spoedig veel beter, zoodat reeds gedacht werd aan zijn ontslag uit het ziekenhuis, toen plotseling op 29 Maart een geheel onverwachte en onverklaarbare ach teruitgang optrad. En wel in die mate, dat na drie dagen de dood intrad. De ziekenhuisdok toren begrepen niets van dit plotselinge ziek teverloop verschillende symptomen wezen er echter op, dat de heer Oberreuter niet een na uurlijken dood was gestorven, maar over leden was tengevolge van kwikzilverver giftiging. Stervende had de zieke gesproken van een hem door zijn vriend toegediende injectie. Spoedig rees verdenking tegen dr. Bröcker in verband met diens verhouding tot mevrouw Oberreuter. Uitt de secie van het lijk bleek, dat inderdaad kwikzilverver giftiging de doodsoorzaak was geweest. Dr. Bröcker ontkende tegenover den genees heer- directeur van het ziekenhuis niet injecties te hebben toegediend. Alvorens de politie tot arrestatie kon overgaan, vluchtte de arts met mevrouw Oberreuter naar Nederland, waar zij eenigen tijd te Amsterdam woondén, totdat zij toe vallig door een Keulsch geestelijke aldaar herkend werden. Een ander geestelijke ge lukte het tenslotte hen te overreden zich vrijwillig ter beschikking te stellen van den Duitschen rechercheur, dien de Keulsche politie naar Amsterdam had gezonden. Voor de behandeling van het proces zij 10 deskundigen en 40 getuigen opgeroepen. Het proces zal waarschijnlijk eenige dagen duren. DE AUTO OP HET TROTTOIR. Donderdag zijn in Richmond (Surrey) een man en een vrouw gedood en ettelijke perso nen min of meer ernstig gewond, doordat een auto het trottoir opreed, nadat een poli tieagent, die meende een gestolen auto voor zich te zien, vruchteloos had getracht den wagen te doen stoppen. Het voertuig kwam terecht bij den ingang van een bankgebouw waar twee der drie inzittenden er uit spron gen, terwijl de derde kon worden aangehou den. Hij zal wegens manslag terechtstaan. Het ongeluk, dat zich in enkele seconden afspeelde, had plaats in de drukste straat der stad,welke op dat oogenblik vol wandelaars was, van wie velen door den schrik flauw vielen. Kort te voren was de politie gewaarschuwd dat een Ford was gestolen, waarbij de noo- dige bijzonderheden waren vermeld. De genoemde agent meende de auto te herkennen en gaf-het stopteeken, doch aan dit signaal werd geen gevolg gegeven. De agent blies op zijn fluit, sprong tegelijkertijd op de treeplank en klampte zich vast aan de auto, die naar de verkeerde zijde der straat overstak en een rijtuig aanreed, zoodat de agent ten gevolge van den schok weer van de auto werd geworpen. Een dertig meter verder vloog'de wagen het trottoir op, mid den in een troep wandelaars, die geen tijd hadden zich uit de voeten te maken. Met geweld kwam de auto tegen de deuren van het bankgebouw terecht, een der ban den knapte met een hevigen knal. Een man en een vrouw werden tegen den muur ver pletterd; de man en twee kinderen der ge- doode vrouw behoorden tot de gewonden. INBRAAK BIJ WERTHEIM. Met ongelooflijke brutaliteit is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken bij het „Warenhaus" van Wertheim te Ber lijn. Des nachts wordt steeds het geheele ge bouwencomplex streng bewaakt. Vlak achter den rug sis het ware van den contr öleerenden wachter is in de vroege morgenuren een inbreker langs de jalouzie van een uitstalkast naar boven geklauterd waar hij een ruit indrukte en met een stok waaraan een haak bevestigd was hengelde naar allerlei kostbaarheden. Op die wijze wist hij voor een waarde van 1500 M. buit te maken. Op zijn terugtocht werd de waag hals echter ontdekt: er volgde een klopjacht met behulp van de gealmeerde politie, met het gevolg dat de man tenslotte werd gevat Zijn buit had hij onderweg echter in allerlei hoeken en gaten weten te verstoppen slechts met groote moeite kon een en ander worden opgespoord. De inbreker bleek een reeds lang gezochte oude bekende van de politie te zijn. De eerste burgemeester van San Fran cisco heeft aan rijkspresident von Hinden burg meegedeeld, dat de gemeenteraad van San Francisco den uit den wereldoorlog bekenden graaf Felix von Luckner wegens zijn humane wijze van oorlog voeren, tot eereburger der stad heeft benoemd. Het eereburgerschap van San Francisco is tot dusver slechts aan zes menschen ver leend, onder wie de oceaanvlieger Lindbergh. DE KONINGIN VAN BELGIE BIJ DE MOEDER VAN NUNGESSER. Koningin Elizabeth van België heeft der r dagen incognito een bezoek gebracht aan Parijs en bij die gelegenheid de moeder van den vermisten Franschen vlieger Nungesser opgezocht. Het- onderhoud was zeer roerend. De koningin en de moeder van den held brachten den tijd in de herinnering terug, toen Charles Nungesser eerst in een bom bardementsvliegtuig. later in jachttoestel tijdens den oorlog in den sector van Yperen patrouilleerde. Zij herinnerden zich met name den dag dat Charles aan wien gevaar lijke buitenissigheden verboden waren, niet temin den tocht van Yperen naar Oostende volbracht met onafgebroken loopings 1 H. M. de Koningin heeft de directie der Philips Fabrieken te Eindhoven doen mede- deelen, dat H.M, het voornemen heeft, in gezelschap van H.K.H. Prinses Juliana, een bezoek te brengen aan de Philips' fabrieken en voor de microphoon van den Philips' kortegolf-zender het woord te richten tot Nederlandsch Oost- en West-Indië. Het bezoek zal geen officieel karakter dragen. In verband met het tusschen deze kolo niën en Nederland heerschende tijdsverschil zal H.M. Dinsdagnacht a.s. twaalf uur West- Indië, en Woensdagavond d.a.v. te negen uur, Nederlandsch Oost-Indië toespreken. Het is een uitermate heuglijk feit, dat aan onze Landsvrouwe de jongste ontwikkeling van de radio-techniek in Nederland, die alom in het buitenland eerbied heeft afge dwongen, met belangstelling heeft gevolgd. Zoowel in ons land, als in de beide kolo niën zal het zeer zeker hoogelijk gewaar deerd worden, dat H. M. den wensch te kennen heeft gegeven van de sedert eeni gen tijd bestaande mogelijkheid eener tele fonische communicatie met Nederlands Oost- cn West-Indië gebruik te maken. De onkosten worden geraamd op 1.175.500 B. en W. van Delft hebben bij den raad hunner gemeente een voorstel ingediend tot verbetering van den Haagweg onder de ge meente Delft en het doortrekken van de trambaan door Kalverbosch, Wateringsche Vest, Phoenixstraat, Westvest naar den Zuidwal. Dit plan komt in 't kort hierop neer: Van de Hoornburg af tot bij de Tol zal de tram geheel van den weg worden verwijderd en bracht op een nieuwe le maken aarden baan, dwars door het weiland. De straat zonder tramrails zal een breedte verkrijgen van 3 m. Van de tol af tot H.M, paal 16 zullen dc tramrails zoover Oostwaarts wor den verschoven, dat een rijwegbreedte van 8 m. kan worden verkregen. De Delftweg van H. M. paal 16 af tot Buitenrust kan verbreed worden door be strating van de oude trambaan. Hierdoor kan een zijwegbreedte van acht m. worder verkregen. Van Buitenrust af tot aan hel punt van sam:.ikomst met de de trambaan wordt een nieuwe acht m. breede straatweg aangelegd, terwijl van dit punt af tot aan de Brasserskade een nieuwe weg van acht m. met daarnaast een eigen baan van de tram wordt aangelegd. Deze baan gaat een brugje over de Broekmolensl. over. Ten zuiden van Brasserskade kan over een klein gedeelte gebruik worden gemaakt van een bestaande straat, n.l. de Vrijenbansche laan. Zoodra deze verlaten wordt kan het doorgaande verkeer naar Rotterdam gebruik maken van den door het Rijk aan te leggen verbin dingen met den Oostsingel, welke althans voorloopig deel zal uitmaken van den groo- ten verkeersweg Den HaagRotterdam ter wijl het verkeer voor Delft en de electrische tram een voldoend breeden oprit met ver zonken tramrails zullen volgen om via een nieuwe hooge brug over het Provinciaal kanaal en een afrit het Kalverbosch te be reiken. Volgens een kostenraming van ir. W. de Graaf te Amsterdam, opgemaakt in overleg met den directeur van Openbare werken te Delft worden de totale kosten geraamd op 1.175.000 waarvan 346.000 voor reke ning der gemeente zou komen. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid J, ter Laan in verband met de be slissing van den Pensioenraad om de kinder toelage van ambtenaren in tiidelijken dienst niet onder de door hen genoten wedde voor de berekening van het pensioen te doen vallen, deelt de minister van Financiën mede, dat de Pensioenraad heeft beslist, dat onder de in artikel 67 der Pensioenwet 1922 en in artikel 84 van de Wet van 28 Mei 1925 genoemde inkomsten de kindertoelage moet worden begrepen, maar dat het in dezelfde artikelen voorkomende begrip „wedde" moet worden begrepen in den zin zooals is aangewezen in artikel 31 der Pen sioenwet en dus niet kan omvatten de tijde lijk verbonden inkomst is. Aldus wordt bij de uitvoering dezer artikelen tweeerlei lijn gevolgd. In de bedoeling van den wetgever heeft dit niet gelegen, hoewel het aan de hand van de letter der wet te bepleiten is. Overwogen wordt of instelling van beroep bij den Centralen Raad van Beroep te dezen reeds voldoende is dan wel of wetswijziging noodig is. Reeds hebben wij melding gemaakt van de nieuwe scheuring in de communistische partij door het uittreden van 21 vooraan staande leden. In dit verband hebben de in het N.A.S. georganiseerde communisten aan de C.H.P. het volgende schrijven gezonden: „Onder den invloed der voorlichting en met medewerking van de huidige leiding der C.P.H. is klaarheid gekomen in de on klare en dubbelzinnige politiek, welke door de Komintern te Moskou in zake de vak- bewegingstaktick voor Holland is gevolgd. De Kominternresolutie, welke tot stand kwam gedurende de zitting der uitgebreide executieve heeft een duidelijk N.A.S.-vijan- dig karakter. Wel is waar wordt in zoovei de dubbelzinnigheid gehandhaafd, dat men blijft spreken over de bestrijding van de likwidatie-tendenzen en de vergrooting der groote federaties, doch de practische waarde dier resolutie is gelegen in de -positieve op dracht aan de C.H.P. leden om den afbouw der kleine, z.g.n. niet levenskrachtige N.A.S- organisaties voor te bereiden. Vergeefs is uit N.A.S.-kringen geprobeerd met behulp van R.V.I. deze antl-N.A.S.-uitspaak van de Ko- mertern ongedaan te maken. Terwijl de R.V.I. naar aanleiding van den drang uit N.A.S.-kringen een uitgebreid onderzoek liet instellen, wachtte zelfs de R.V.I. gevolg ge vende aan het bevel van Komintern, niet op de resultaten van haar eigen onderzoek en werden besluiten genomen, die de anti- N.A.S.resolutie van Komertern in practijk brengen. In deze omstandigheden is het voor Neder - landsche communisten, die in het N.A.S. een een revolutionnaire vakcentrale zien van wezenlijkste beteekenis en die in het N.A.S. de voornaamste kracht zien van de in Ne derland revolutionnair georganiseerde arbei ders, onmogelijk geworden langer met hun lidmaatschap een politiek te dekken, die in ha.r uitwerking en haar wezen zelf contra- revolutionnair is. Op grond van deze over wegingen verlaten zij met ingang van heden het verband der C.P.H. en der Komotern. Zij verklaren daarbij, dat zij hun kracht zullen blijven concentreeren op uitbouw en verster king van het N.A.S. in al zijn deelen, terwijl zij tevens N.A.S.-organisaties tot stand te zullen brengen in bedrijven en op plaatsen waar deze vakcentrale nog niet vertegen woordigd is". Het ministerieel standpunt. Blijkens de Memorie van Antwoord no pens bovengenoemd wetsontwerp kan ge makkelijk worden aangetoond, dat de practijk wel degelijk ertoe leidt, de uitslui ting van vrouwen voor de benoembaarheid tot griffier der Provinciale S aten op te hef fen. De bepaling is n.1. opgenomen op aan drang van den Commissaris der Koningin in een der provinciën. De ervaring heeft hem de overtuiging bijgebracht, dat de uitsluiting van vrouwen nadpelige gevolgen kan hebben. Bedoelde Commissaris heeft de gelegenheid gehad, een vrouwelijke hoofdamb enaar in haar werkzaamheden en optreden gade te slaan, die naar zijne mee ning het griffierschap met algeheele bc- heersching van de slof en met waardigheid zou kunnen bekleedcn, zoodat het uiter mate ongewenscht mag hceten, indien de Wet hare eventueele benoeming zou belet ten. De Minister van Bmnenlandsche Zaken en Landbouw ontkent, dat hier den wet gever een beginselkwestie ter beslissing wordt voorgelegd. De beginselkwestie ter besiiss'ng wordt voorgelegd. De beginsel strijd is reeds sedert jaren uitgestreden. Thans kan de strijd enkel loopen over de vraag of een bepaald ambt ook door vrou wen moet kunnen worden bekleed: de be- antweording van die vraag wordt door ge heel andere zienswijzen beheerscht dan ten aanzien van een beginselkwestie. Zoo is het ook opgevat door het zuiver naar rechts georiënteerd Kabinet-Ruijs de Bee- renbrouck, dat in art, 65 van het bij dc Tweede Kamer aanhangige ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet voor den gent-secretaris dezelfde bepaling opnam als hier voor den grilfier wordt voorge- steld. Om deze redenen kan de Minister ook niet inzien, dat het on'werp zich op dit punt niet zou verdragen met de gedragslijn, clie de tegenwoordige Ministers zich blij kens de Regeeringsverklaring van 11 Maart 1926 hebben gesteld.- Ten aanzien van de opmerking, dat het uit een sociaal oogpunt bedenkelijck is, dat zooveel betrekkingen, die voor man nen bstemd zijn, voor vrouwen worden opengesteld, merkt de Minister in de eer ste plaats op, dat de thans aan het woord zijnde leden in gebreke zijn gebleven aan te tocmen, dat het griffierschap van de S aten een betrekking is. uit haar aard voor mannen bestemd. Voorts kan het be zwaar in het onderhavige geval, waar het elf betrekkingen in het geheele land geldt, toch niet ernstig worden gevoeld. Ten slotte moet ook het aldus tot mini male afihetingen teruggebrachte bezwaar wijken, waar aan de rechtsgelijkheid van beide geslachten op een bepaald punt geen intrinsieke hinderpalen in den weg staan. De Minister kan niet inzien, waarom een vrouw wel lid van Gedeputeerde Staten of hoofd van een afdeeling van de provinciale griffie zou kunnen worden, maar den stap naar het griffierschap niet zou mogen doen. De Hafenbau-technische Gesellschaft Hamburg, een vooraanstaande Duitsche technisch-economische vereeniging, die wa terbouwkundigen, scheepsbouwers, fabri- kanten, ambtenaren en reeders zoowel op het gebied van zee- als van binnen-scheep vaart, samenbrengt, heelt gisteren en heden na afloop harer jaarvergadering te Duisburg op uitnoodiging van het Kon. Instituut van Ingenieurs en van de gemeente Rotterdam, een bezoek gebracht aan Nederland. Ged. Staten grijpen in. Dezer dagen had het gecombineerd Col lege van het polderdistrict Bommerwaard beneden den Meidijk besloten geen extra werk meer aan den Maasbandijk te zullen verrichten. Aangezien het niet te verant woorden valt om den onvoldoenden toe stand van de bedijking van dit polderdis trict nog langer te laten voortduren, waar door het district voortdurend aan ernstig gevaar bloot staat, hebben Géd. Staten van Gelderland besloten de noodige werken voor zoover nog niet geschied, op kosten van het district te doen bewerkstelligen. In verband hiermede zal op Zaterdag, 4 Juni a.s. aan het Provinciaal gebouw te Arnhem worden overgegaan tot de openbare aanoe- steding van het verzwaren van den Maas bandijk in de gemeenten Poederoyen en Zuilichem en het maken van bermen aan een drietal langs dien dijk gelegen kolken. Eindelijk is thans overeenstemming be reikt over de betaling van dc kosten van dichting van den Valuwschen Dijk, waarover de gem. Cuijk met het Rijk en de Provincie Noord-Brabant geprocedeerd heeft. Rijk, pro vincie en gemeente zullen nu ieder een derde deel der kosten dragen. Verder draagt hét Rijk 1/3 van de rente,, die ver schuldigd was over bet volle bedrag va» Jan. 1920 tot einde Maart 1927. De Haagsche correspondent van de „Voss. Ztg." heelt een onderhoud gehad met den nieuwen Nederlandschen gezant te Berlijn, graaf Van Limburg Stir'um, dit thans nog in Nederland Is. Hij deelde mede, dat hij half Juni zijn functie te Berlijn zal aanvaar den. Hij is o.a. voornemens in het lcgatiege- bouw eenige lezingen over Nederland cn Nederl.Indië te houden. H.M. Koningin-Moeder vertrok per trein van 11 uur 40 min. van Amersfoort naar Al melo teneinde een bezoek te brengen aan het volkssanatorium te Hellendoom ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van die instelling. H.M. was vergezeld door de Hof dames baronesse van Ittersum en baronesse Van Tuyl van Serooskerken, den kamerheer i.b.d. jhr. De Jonge van Zwijnsbergen en den particulieren secretaris baron Van Heemstra. Volgens het verslag van het wetsontwerp tot naturalisatie van Gerhard Henrich Awick en 20 anderen had de aandacht van sommige leden getrokken, dat onder de te naturisee- ren personen zich er twee bevinden, reedt in Nederlandschen staatsdienst. Deze leden achten het onjuist dat vreemdelingen als Staatsambtenaren worden aangesteld. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S I „What will he do witn it", door JOS. P. H. HAMERS En Jasper schreef vijf brieven in vijf da gen. Toen Jessica Haughton d envijfden gelezen had, aarzelde zij. De vrouw, diz zich in zulk een geval bedenkt, zal zeker althans een beleefd antwoord schrijven. Mevrouw Haughton schreef een kort briefje, maar het was beleefd zij stond hem een onderhoud toe tegen den volgenden dag, ofschoon in die vergunning doorstraalde, dat het slechts was, om den heer J, Courtenay Smith mondeling de vezekering te geven van haar onveranderlijke trouw aan de na gedachtenis van zijn betreurden vriend. Opgewonden en vol vreugde liet Jasper den brief van mevrouw Haughton aan Dolf Poole lezen en begon reeds het waar schijnlijke bedrag van het inkomen der we duwe te berekenen, benevens de waarde van haren inboedel op Gloucester Place. Daarna begaf hij zich naar juffr. Crane en stoutmoedig geworden door de hoop om voor goed van haar moederlijke voogdij ont slagen te worden, trotseerde hij haar slechte luim en vroeg om een paar pond. Hij was er zeker van dat hij dien avond gelukkig in 't spel zou wezen. Zij gaf hem het geld en zeide niets. Maar zij maakte uit zijn snoeve rij op, wat er werkelijk gebeurd was. Zoo dra Jasper vertrokken was, zette zij haar hoed op en ging uit. Laat in den avond belde een dame met een zwarte voile voor 't gelaat, aan een deftig huis op Gloucester Place en vroeg om mevrouw Haughton te spreken over dringende zaken. Zij werd binnen gelaten en bleef slechts vijf minuten. Den volgenden morgen, toen Jasper Lo sely vroolijk als een bruidegom die naar zijn bruid gaat, zich aan de deur der weduwe vertoonde, reikte de huisknecht hem een pakje over, en zeide hem norsch, dat zijn meesteres uit de stad was gegaan. Jasper kon zijn woede nauwelijks bedwingen, open de het pakje enzag z'n eigen brieven waarbij deze woorden gevoegd waren: „Mijnheer, Uw naam is niet Courtenay Smith. Als gij me nogmaals lastig valt, z,al ik de hulp der politie inroepen." Nog nooit had Jasper van een vrouwen hand zulk een slag in 't gezicht ontvangen. Hij stond letterlijk versuft en spoedde zich naar Arabella Crane. Voor haar had hij thans geen reden meer tot geheimhouding, maar wel behoefte aan sympathie. Hij gaf bij haar aan zijn woede en teleurstelling lucht in een stroom van verwenschingen Geen moeder kon hem beter en liefdeliiker getroost hebben dan Arabella. Zij sus'te en vleide hem, gaf hem een keurig middagmaal en maakte het hem daarna zóó aangenaam roet een gpmakkelijken stoel en een glas goeden wijn, dat de schurk, die Jasper Lo- sely heette, toen hij 's avonds laat opstond om naar zijn kamer terug te keeren, zeide: „Alles beschouwd, als ik een leelijken en domme kerel was en een zwak gestel had, dan zou ik toch een huiselijk man geworden zijn." TIENDE HOOFDSTUK. Hetzij Arabella Crane bewogen werd door deze woorden van Jasper of door een an dere opwelling, zij scheen plotseling het plan te hebben opgevat om den rampzaligen zondaar te bekeeren. Den volgenden dag begaf zij zich naar een verren bloedverwant een man die groote zaken deed en keerde terug met twee, lijvige, in perka ment gebonden boeken. Toen l.osely nu bij haar kwam om te eten, sprak rij op een toon, waarmede een teedore moeder een beimnnelijken luiaard van een zoon kan aan spreken: „Jasper, ge hebt veel tales ten; aan de speeltafel echter dien ze je niet; ge zijt knap in 't rekenen. Ik kan je gemak kelijk werk bezorgen, waarvoor ge ruim betaald zult worden. Een vriend van mij wilde gaarne deze boeken nagezien hebben. Hij verdenkt een van zijn klerken van be drog, maar. kan niet ontdekken waar bet schuilt. Gij kunt beter rekenen dan iemand anders cn kunt er tien goudstukken voor krijgen." Ofschoon Jasper in zijn jeugd aan kan toorwerk en Itaiiaansch boekhouden gewoon geweest was, trok hij een scheef gezicht bij het voor hem stuitend denkbeeld, om eer lijk werk te verrichten hoe gemakkelijk het ook mocht zijn en hoe ruim ook betaald. Maar tien goudstukken waren aanlokkelijk en in den loop van den avond haalde juf frouw Crane hem tot het werk over. Zij wenschte geen enkelen vrouwelijken kunstgreep te verzuimen, om den bandeloo- zen Losely or.^tor haar dak gelukkig le ma ken en had vosr zijn gemak gezorgd dcor marokijnen pantoffels en een prachtige ka merjapon, To ende mooie deugniet daar zoo in dat gemakkelijke kleedingstuk, in dat rustige vertrek nederzat, met zijn nog al tijd regelmatig profiel over die groote boe ken gebogen, met de onschuldige pen in dc sterke, fraaie gevormde hand, toen sloeg juffrouw Crane hem met een zachte uitdruk king in haar gelaat gade, om hem gezels schap te houden, was ook zij vlijtig aan 't werk gegaan, had den gouden vingerhoed uit z'n langen slaap gewekt, en zoomde en merkte met vlugge, kunstvaardige singers, nieuwe dassen voor den aangenomen zoon! Drie avonden achtereen wijdde Jasper zich aan dat schuldelooze leven tn «lien vreedzamen arbeid. Hij voltooide de hem opgedragen taalk en ontving tien goudstuk ken. Hoeveel van dat loon was gevloeid uit de eigen beurs van juffrouw Crane? Hij had drie fouten ontdekt, waardoor de verdenking van. de eerlijkheid van den boekhouder ge rechtvaardigd werd. Jasper werd geprezen om zijn nauwkeurigheid en hem werd nog gemakkelijker werk beloofd tegen nog be tere betaling. Daarop ging hij heen met de belofte, den volgenden dag terug te zuilen komen, hield een lofrede op het werken in 't algemeen en verklaarde in jaren niet zul ke prettige avonden te hebben doorge bracht, Hij verliet dus juffrouw Crane maar keerde niet terug, noc hin Pod- den-Place, noch naar zijn kamer m de buurt zelfs Poole wist niet waar hij was. Maar dit waardige persoontje leed aan rheumatische koortsen en was gedwongen zijn kamer te houden en Jasper Losely was er de man niet naar om de rust eener ziekenkamer te komen verstoren. Juffrouw Crane was menschlievender dan hij; zij bezocht Poole, vroolijkte hem op, bezorgde hem een ser- pleegster en schreef aan oom Sim. Poole was verblijd en hoopte, dat oom Sam, ver- teederd door het schouwspel van zijn ziek bed, zeggen zou: „bekommer U niet over Uw schulden: ik zal ze betalen." Hoe groot de teleursteling en de toorn van Arabella ook wezen mochten bij Jas per's ondankbare en geheimzinnige verdwij ning, zij vertrouwde vast op zijn terug komst. Tot haar dienstbode Brigitta Greggs, misschien het eenige wezen, dat eenige liefde toedroeg aan die alleen staapde vrouw en die diepen afschuw had voor Jasper Lo sely zeide zii met strakke bedaardheid-1 „die man heeft zich op mijn pad geworpen en het verduisterd. Hij ging heen en liet den nacht achter zich. Hij heeft het gewaagd terug te keeren; hij zal me nu niet meer ontsnappen eer het graf zich voor een van ons beiden opent." „Maar juffrouw, ge zult U toch niet in de macht stellen van zoo'n zwarte ziel?" „In zijn macht! Neen Brigitta, vrees niet, hij moet in de mijne komen; vroeg of laat in mijn macht. Geduld!" Terwijl zij nog sprak, hoorde men den klopper aan de deur. „Daar is hij; ik heb het wel gezegd- Gauw!" Maar het was Jasper Losely niet, het was Rugge. De tooneeldirecteur had in het verlies van Sofie of van zijn honderd pond niet berust, zonder veel echter vergeefsche moeite aan gewend te hebben om een van beiden terug te krijgen. Hij had Jasper opgezocht toen deze nog te St. James woonde, maar toen hij begon te spreken over de teruggave der honderd pond, opende Losely de deur en het venster en verzocht Rugge, onmiddellijk tus schen beide uitgangen te kiezen. Deze koos den meest gebruikelijken weg en gaf aan z'n verontwaardiging lucht door een dag vaarding van den deurwaarder, waarin hij Losely bedreigde met een aanklacht wegen/ oplichting en bedrog, (Wordt vervolöd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7