Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep Uit Rome komen berichten, dat Mgr. van Roey op het Consistorie van tO Juni e.k. tot kardinaal zal worden benoemd. Litwinof's antwoord op de Britsche nota. Minister Hoover over de Missisippï-ramp. Het optreden van federale Mexicaanse he troepen. Het verhaal van een geestelijke. •Nieuwe Fr arische Oceaan- stoomer. Mgr. "Van Roey kardinaal? iHet antwoord van Litwinof op de Britsche nota. De Missisippi-ramp. 'In een rede te New Orleans, die minister Hoover Zaterdag voor de radio hield, zeide hij. dat hoewel het Roode Kruis reeds 14 millioen dollar ingezameld had om hulp te kunnen bieden aan de slachtoffers van de óverstroomingen, minstens nog twee millioen noodig zijn. Door de overstroomingen zijn De terreur in Mexico. Het annexatie-spookvan Voorburg en Rijswijk verdwenen. N ederlandsche oorlogsbodems te Oslo. Hoogere pensioenen voor oud-militairen. Prof. dr. ir. G. van Itterson. Om de oude Maasbrug. Arm Utrecht, RADIONIEUWS. Radiotelefonische verbinding tusschen Hollands en Indië's hoofdsteden. UIT ONZE OOST. Wederom twee doodvonnissen. Een berucht Atjehsch leider neergelegd Achttien communisten v geïnterneerd. LUCHTVERKEER. DE STOUTMOEDIGE VLUCHT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Lindbergh op zijn zegetocht KERK EN SCHOOL. Mgr. H. M. F. Hollmann t Onthulling van het standbeeld van den H. Petrus Canisius. Het gouden Priesterfeest van Kardinaal Gasparri. SOCIAAL LEVEN. De eerste Nederlandsche gediplomeerde artsen- hygiënisten. Ned. R. K. Middenstandsbond. GEMENGD NIEUWS. Om één stem. Gevaarlijk spel met droevig einde. Roodvonk te Waddinxveen. Een groote laadbrug aan de Rotterdamsche haven ingestort. k Het nieuwe Fransche stoomschip de ,,Ile 3e France" toebehoorende aan de Comp, Gen. Transatlantique is gisteren van St. Nazaire naar le Havre vertrokken, van welke haven het op 21 Juli a.s. zijn eerste reis naar New-York zal ondernemen. Met den bouw van het schip is in 1924 be gonnen, het meet 42.000 ton, heeft een lengte van 790 voet en een breedte van 90 voet. Aan boord is plaats voor 684 eerste klas en ongeveer 1000 andere passa giers. De bemanning bestaat uit meer dan 800 koppen. Met het schip zijn 1200 arbei ders vertrokken,, die te le Havre de laatste hand zullen leggen aan de luxueuze inrich ting die alles wat tot nu toe op dit gebied werd gepresteerd zal overtreffen. Uit Rome wordt gemeld, dat mgr. Van Roey op het consistorie van 20 Juni e.k. tot kardinaal zal worden benoemd. litwinof heeft Zaterdag aan de Britsche aissie te Moskou het antwoord op de Britsche nota overhandigd. De beschuldigin gen van overtreding der handelsovereen- ifcomst worden absoluut ontkend en het antwoord verwijt de Britsche regeering, dat zij niet bereid is geweest de geschillen door •onderhandelingen te regelen. Verder wordt fceweerd, dat de Engelsche regeering van (begin tot eind haar beschuldigingen ba seert op vervalscht materiaal, terwijl de Sovjet-regeering steeds een correcte en loyale politiek heeft gevolgd. Het is vol gens Litwinof beneden de waardigheid van de Sovjet-regeering om op „insinuaties" .van de Britsche regeering te antwoordden. De volkeren van het Britsche keizerrijk wenschen zeer zeker in vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet-regeering en het Russische volk te leven, aldus vervolgt het entwoord, maar de Britschp regeering heeft gedurende haar geheele bestaan naar ge spannen betrekkingen gestreefd en de voor keur gegeven aan geweld en vijandigheid boven vrede en vriendschap. Littwinof ver klaart verder, dat de Britfche regeering de gevolgen zal moeten dragen van haar op treden. De Sovjet-regeering blijft er van overtuigd, dat de tijd nabij is, waarop het Britsche volk zijn vriendschappelijke aspi- relaties zal kunnen verwezenlijken. reeds 700.000 personen getroffen, van wie 600.000 afhankelijk zijn van den openbaren steun. De minister roemde ten zeerste het werk der hulpexpedities, die nu al vijf we ken lang eiken dag honderden personen onder de moeilijkste omstandigheden red den, zoodat tot op het oogerblik betrek kelijk weinig menschenlevens te betreuren zijn. Hoover wees ook op de moeilijkheden die ondervonden zullen worden bii het her stel van de normale toestanden. De over strooming heeft thans New Iberia en Mor gan City bereikt. Het aantal dooden bedraagt volgens op gave van het Roode Kruis in het geheele overstroomde gebied in totaal 114, name lijk 50 in Arkansas. 42 in Mississippi, 9 in Louisiana. 2 in Tennesee en 2 in Illinois. Het verhaal van een geestelijke. Een geestelijke, die teruggekeerd is van een bezoek aan uitgewken Mexicaansche geestelijken, die thans in Texas verblijf hou den, heeft een uitvoerig verhaal gepubli ceerd over het optreden van de Mexicaan sche federale troepen,' tegen de bevolking van Jalisco, onder bevel van den minister van Oorlog, generaal Amaro. Aanvankelijk weigerde de geestelijke de gruwelen, wel ke men hem vertelde, te gelooven, doch hij ontving van zoo vele verschillende zij den een bevestiging, dat hit niet langer aan de waarheid kon twiifelen. In het begin van Mei. toen de revolution- naire m Jalisco de macht in handen had den, besloot Amaro zelf het bevel over de federale troepen op zich te nemen. Op 15 Mei werd iedereen verboden de boerde rijen „in de streek van het bombardement" te verlaten, daar aangenomen werd, dat alle bewoners daar met de revolutionnai- ren badden samengespannen. Op 27 Mei werd met het bombardement begonnen om „degenen, die de rebellen hadden geholpen, uit te roeien". El Tore Hacienda lieten federale vliegtuigen boven de boerderiien en huizen bommen vallen, terwijl door de federale soldaten salvo's werden gelost. Vele huizen vlogen in brand. Eenige personen, die trachtten te ontvluchten werden neerge schoten, terwijl velen in de vlammen om kwamen. De gebombardeerde dorpen wa ren alle bewoond door vredelievende In dianen. daar de raddraaiers zich reeds tij dig in de bergen in veiligheid hadden ge bracht. Deze tactiek werd in den geheelen staat gevolgd. Te Leon Guanajuato werden twee priesters, een bruid en bruidegom alsmede de getuigen door soldaten tijdens de huwelijksplechtigheid gevangen genomen en even later geëxecuteerd, De lijken werden op het plein tentoon gesteld met de bekendmaking, dat de ge- executeerden de religieuze wetsbepalingen hadden overtreden. De geestelijke vertelde verder nog, dat drie bekende dames uit Mexico ontvoerd zijn. Zeventien priesters zouden op een kerkhof zijn neergeschoten. -7 u mededeeling van Ged. Staten van Zuid-Holland, dat zij vooralsnog geen vol doende termen aanwezig achten de an nexatie van Voorburg en Rijswijk door Den Haag te bevorderen, was voor het Ge meentebestuur van eerstgenoemde ge meente aanleiding een bijzondere bijeen komst te beleggen ter herdenking van dit feit. Behalve de nagenoeg voltallige raad ■waren in deze bijeenkomst mede aanwezig leden van den „dubbelen raad", leden van het anti-annexatiecomité, het ambtena- renpersoneel en verschillende andere be langstellenden. De burgmeester Jhr. Stern noemde het an zijn welkomstwoord een heugelijke ge beurtenis, welke, nadat vele jaren het annexatie-spook boven het hoofd gehangen heeft, aanleiding is geweest tot het bijeen groepen van deze bijeenkomst. Spr. bracht hulde aan het werk van het anti-annexatiecomité en wenschte de ge meente Voorburg hartelijk geiuk met het behaalde succes, dat z.L afdoende heeft «aangetoond, dat de aangevoerde motieven voor urgentie der annexatie onvoldoende waren. Spr. voegde daaraan toe zijn beste wenschen voor den groei en den bloei van «en zelfstandig Voorburg. Nog verschillende andere sprekers voer- 3 het woord in denzelfden geest. Het Nederlandsch eskader, bestaande uit het pantserschip „Hertog Hendrik", vier forpedobooten en twee onderzeebooten, is ■jte Oslo aangekomen onder commando van •ikapitein-ter-zee Keyser. Dit is daar het eerste bezoek van vreemde oorlogsschepen in dit^ jaar. Het vorige jaar is te Oslo de „Java geweest. De nieuwe torpedo-boo ten en duikbooten worden er zeer bewon derd. Ook heeft men er veel bewondering -ivoor het gedrag der matrozen, het echte Hype van zeelieden. Het eskader wordt tegen 1 Juni weder 1$e Nieuwediep terug verwacht. angediend is een wetsontwerp tot na dere verhooging van hoofdstuk XI der iStaatsbegrooting voor het dienstjaar 1927. jTer toelichting van de voorgestelde ver- boogingen en vermindering wordt o.m. het volgende medegedeeld. Verhooging van de artikelen 37 en 46 wordt voorgesteld naar aanleiding van dë 'door de Tweede Kamer in Maart 1927 aan- gejwmen conclusie van de commissie voor >de verzoekschriften, waarbij het oordeel ■iwerd uilgesproken, dat de pensioenen der toud-gepensionneerden van de troepen in Suriname en Curasao op denzelfden voet feehooren te worden verhoogd als voor de oud-gepensionneerden van het N. O. I.- Jeger is geschied. De minister kan met dit oordeel instem men. Daar deze oud-militairen hebben gediend onder vrijwel overeenkmstige, ten deele zelfs gelijke voorwaarden, voor wat betreft bezoldiging, kleeding, voeding en pensioenvooruitzichten, als hun ranggenoo- ten van het N. O. I.-leger. is het billijfc, Om ook hun pensioenen (jgagemeuten) voor «oover deze vóór JL Jan; 1920 jverden toen É«kend, op gelijke wijze te verhoogen als heeft plaats gehad en nog zal plaats hebben met. de pensioenen (gagementen) van de oud-militairen van laatstgenoemd leger, een en ander gerekend van 1 Jan. 1927 af. Het voornemen bestaat, om het gezamen lijk bedrag van 58.000 van de verhooging der artikelen 37 en 46. wanneer de uitkom sten van den dienst 1927 bekend zijn, voor zoover mogelijk, te compenseeren met overschotten op andere artikelen. Prof. dr. ir. G. van Iterson Jr., hoogleer- aar in de microscopische anatomie aan de Technische Hoogeschool te Delft is benoemd tot voorzitter van het Algemeen Landbouw Syndicaat te Batavia met een verbintenis van wtee jaar. Een verzoek tot H.M. de Koningin tot behoud van het monument. Het Comité tot behoud der Maasbrug te Maastricht {voorzitter J. Schaepkens te iuaastricht, secretaris dr. D. Sassen), heeft een verzoek tot H.M. de Koningin gericht. Het comité verzoekt de Koningin, Hare aandacht aan het Maasbrug-vraagstuk te schenken, opdat Hare tusschenkomst de redding moge beteekenen van een der schoonste sieraden van het land. B, en W. van Utrecht zullen den raad voorstellen den factor voor de inkomsten belasting vast te stellen op 0.65 (vorig jaar 0.52JL) Dit beteekent voor de Utrechtsche ingeze tenen eene belastingverhooging van plus minus 25 procent. Vermoedelijk zal het in de toekomst daarbij niet blijven. In verband met het succes van den korten golfzender van Malabar Radio, die Holland continu gehoord heeft, acht de Ned. Ind. Radiodienst het plan om de hoofdsteden in Holland en die in Icdië ten spoedigste met elkander te verbinden, zeer wel mogelijk. eD landraad van Pandeglang veroordeelde in de zaak van den moordaanslag op den assistent-wedana van Tjening in het Ban- tamsche twee personen tot de doodstraf en vijf personen tot twintig jaren gevangenis straf. Een patrouille onder bevel van den kapi tein der infanterie G. F. V. Gosenson legde in het Tapatoeansche en Kloeëtsche resp. één en vier verzetslieden neer, waaronder de beruchte leider Tjoet Ali, Onzerzijds werden geen xerliezeo.. geledem- Uit Batavia wördt gemeld, dat veertien communisten uit het Kedoesche en vier uit het Besoekische zijn geïnterneerd. Lindbergh valt letterlijk van de eene huldebetooging in de andere, van den eenen enthousiaste gelukwensch in den andere. Dagenlang heeft Parijs zich de eer gela ten den jongen koenen vlieger zijn welver dienden lof toe te zwaaien, Zaterdag is Brussel aan de beurt geweest. En nu zou Brussel na de ontvangst van le Bourget eens toonen, hoe het enthousiasme voor Lindbergh moest worden georganiseerd. Alles was voorzien. Inrichting van auto parken nabij het vliegveld. Op ieder kruis punt der straten van het Noordelijk deel der stad verkeersagenten met witte hand schoenen en witte helmen, vergezeld door politie-agenten om de processen-verbaal op te maken. Marechaussees te voet en te paard; het leger gemobiliseerd. Op alle tram lijnen naar bet vliegveld een lange proces sie van extra-wagens. Alle officiëele en particuliere autobussen van de stad, alsook de groote toeristencars naar het Noorden gekeerd. Het veld lag daar anders wel indrukwek kend in zijn uitgestrekte vlakte met al die wriemeling van de menschenmieren ter zijde, waarboven hier en daar de Ameri- kaansche kleuren wapperden. Om 1.30 steeg een escadrille van vijf Bel gische vliegers op die Lindbergh tegemoet gingen. Een kwartier nadien volgde een tweede escadrille van vijf vliegers. De mili taire muziek van het luchtvaartcorps speel de miserabel eenzaam voor het uitgestrekte veld en de blokkige wolken. De tekst van het telegram wordt van mond tot mond voortgezegd: hij is om 2.30 boven Valenciennes gezien. Het wordt 2.45. Een eerste vliegtuig verschijnt: De Fran sche voorbode van de „Spirit of St. Louis". Intusschen begint het van vliegtuigen onder de wolken te wemelen. Meestal twee dekkers. Maar plotseling is boven, tegen een aonkere wolk de grijze gracieuze silhouet van een eendekker te herkennen. Hij is het. Hij daalt van de wolken als van een troon, schijnt onzegbaar elegant langs een schuine zonnestraal af te glijden. Op 50 Meter van het veld schiet hij sierlijk bijna loodrecht opnieuw de hoogte in en vliegt dan vlak over de duizenden juichende toeschouwers heen, om met voorzichtige wielen op het midden van het veld neer te strijken. Het is 3.13. Plotseling is de ontgoocheling groot, Lindbergh heelt de gebouwen der luchtvaartmaatschappij gezien en stuurt zijn zilveren vogel dien kant uit van het publiek weg. Terstond wippen eenige officiëele perso nen in auto's en zetten over de vlakte den vluchteling na. Denkt hij misschien nog aan dien nacht en die menigte van le Bourget? Lindbergh laat zich overhalen terug te keeren en nu treedt hem een flinke stoet van ministers, journalisten, fotografen en twintig politie agenten tegemoet. De vogel staat stil. De begroetingsstoet eveneens. Een guitige jon genskop wordt lachend uit een luik van de vliegkabine gestoken. Een plotselinge ver warring ontstaat. De agenten vergeten hun dienst en orde om den lachenden knaap aan te zien, die de ministerhanden drukt en verder maar één zorg heeft ,den sleutel van zijn kabine aan veilige handen toe te vertrouwen. De fotografen overrompelen eerst elkaar, dan de ministers en ten slotte Lindbergh. Dë militaire kapel speelt het Amerikaan- sche volkslied. De premier zegt niets. Dui zenden handen wuiven met zakdoeken, hoeden, bloemen. Lindbergh heeft zijn lee- ren hoofddeksel afgedaan, zijn jas geopend en zijn blauwgestreepte hemd laten zien. Maar hij wordt rap in een auto gewerkt en eerst met den Amerikaanschen attaché Dunn en een tweede maal met den premier Jaspar langs de jubelende menigte gevoerd. Intusschen wordt de „Spirit of St. Louis" op een houten stellage gebracht, waarlangs het publiek straks defileeren, zal. Vooral voor het gebouw der Amerikaan sche ambassade heeft zich een dichte menigte verzameld en het hoerageroep is niet van de lucht, als de Oceaanvliegei nadert, die zichtbaar verlegen onder al dit huldebetoon is; hij maakt den indruk, dat hij zich daarboven in het luchtruim meer op zijn gemak gevoelt. De menigte wil den vlieger op het balcon zien, zonder erom te denken, dat Lindbergh nog eerst zijn aviateurspak voor de kapi teins-uniform moet verwisselen. Als de Amerikaan zich heeft verkleed, verschijnt hij echter onmiddellijk op het balcon en groet de menigte, die hem van de tuinen van het gezantschapsgbouw uit een storm achtige ovatie brengt. Daarna ontvangt de luchtheld het bezoek van een groot aantal journalisten; uit hun naam brengt de voorzitter der Belgische pers hulde aan den wonderbaarlijken piloot van de „Spirit of St. Louis Lindbergh ant woordt een weinig verlegen op de vele vra gen, die men hem stelt, In antwoord op een desbetreffende vraag verklaart Lindbergh, zooals de ,;Tel." mededeelt, dat hij niet gelooft zich naar Nederland te kunnen begeven. Zondagmid dag vertrekt hij naar Londen, waar hij ver moedelijk vier a vijf dagen zal blijven; van daar denkt hij vervolgens naar de Veree- nigde Staten terug te keeren. Om kwart over vijf begaf de vlieger zich naar het graf van den Onbekenden Soldaat, waar hij een palmtak neerlegde. Ook hier bereidde de menigte hem een buitengewoon warme ontvnagst. Om half zes arriveerde Lindbergh in het koninklijk paleis, waar hij door koning Albert, koningin Elizabeth en de geheele verdere koninklijke familie ont vangen werd. De koning overhandigde den held het ridderkruis der Leopoldsorde, ten overstaan der geheele koninklijke familie Lindbergh vertoefde gedurende twintig mi nuten in het paleis, waarna hij zich naar de Aeroclub begaf, waar hij het voorwerp was van een ongeëvenaard geestdriftige ont vangst. Hedenavond is hem een diner aan geboden door de Amerikaansche kolonie; ook de hertog van Brabant (de Belgische kroonprins) en verschillende kabinetsleden zullen daarbij aanzitten. Een mooie daad. De Amerikanen van Parijs hebben beslo ten een millioen francs bijeen te brengen voor de families van Nungesser en Coli, opdat deze toch zullen ontvangen, hetgeen de heldendaad der omgekomenen zou heb ben opgebracht. Een derde gedeelte van de som was reeds den eersten avond bijeen. Naar Amerika terug. Mrs. Lindbergh heeft verklaard, dat haar zoon het aanbod van de Amerikaansche regeering in zake het escorte van een oor logsschip heeft aangenomen. De Oceaan- vlieger zal zich vermoedelijk op 16 Juni inschepen voor de terugreis naar Amerika. In Londen, Engeland heeft "t niet minder gemaakt dan Frankrijk op Le Bourget. misschien nog wel erger. Toen de vliegmachine van Lindbergh zichtbaar -lërd en bjj het vliegveld gekomen, begon te dalen, was 3e duizendkoppige me nigte niet meer te houden. De afzettingen werden verbroken en alles stormde het vliegtuig, dat inmiddels op grooten afstand was gedaald, tegemoet. Met de grootste moeite kon men de machine nog bescher men en kon Lindbergh in een auto een der gebouwen bereiken waar hij door de offici- eele huldigingscommissie werd ontvangen. Maar toch zouden de honderdduizend enthousiasten nog den glimlachenden Lind bergh zien. Vlak naast het directiegebouw bevindt zich een kleine uitkijktoren en na dat met groote moeite de deur was vrijge maakt, kwam Lindbergh naar buiten. Langs een touwladdertje klom hij naar boven en hier, veilig voor het luid juichende publiek, vertelde hij, dat Londen het veel erger had gemaakt dan Parijs. Telkens als hij weer langs het primitieve laddertje wilde afdalen, drong de menigte weer op en moest Lind bergh zich vertoonen met zijn thans weer vroolijk lachende kop. Eindelijk maakte de politie ruim baan voor den auto van den Amerikaanschen gezant. Een cordon werd gevormd en nadat de gezant en eenige an dere persoonlijkheden met den vlieger had den plaats genomen, vertrok de auto langs een omweg. Zaterdagnacht is in het klooster der Paters Kruiseeren te St. Agatha bij Cuyck in den gezegenden ouderdom van 74 jaar overleden de Hoog Eerw. Heer Mgr. H. M. F. Hollmann, Magister-Generaal der Orde van het H. Kruis. Op den tweeden Pinksterdag, des n.m. te drie uur, zal te Nijmegen het standbeeld ter eere van den H. Petrus Canisius worden onthuld door Z, D. H. Mgr. Arnold Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Pater Bor- romeus houdt de onthullingsrede. Het Comité wenscht alle nakomelingen van den heilige uit te noodigen bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn, maar of schoon er een volledige stamboom van den H. Petrus Canisius bestaat, indertijd samen gesteld door Pater Van Miets S.J., zijn de adressen niet bekend, zoodat het niet doen lijk is persoonlijke uitnoodigingen aan allen rond te zenden. Het Comité noodigt daarom langs dezen weg alle nabestaanden van den H. Petrus Canisius uit een toegangskaart voor de plechtigheid van den tweeden Pinksterdag aan te vragen bij den secretaris van het Comité, den heer Alb. van der Kallen, Kronenburgersingel 13, Nijmegen. Met een plechtige H. Mis van dankzegging in zijn titelkerk, de San Lorenzo in Lucina, heeft 's Pausen staatssecretaris, Z. E. Pietro Kardinaal Gasparri, heden zijn Gouden Priesterfeest gevierd. De eigenlijke herdenkingsdag viel reeds op 31 Maart j.l. Maar de viering ervan werd in verband met den vastentijd tot 30 Mei uitgesteld, zooals men weet. Het geldt hier de viering van een feestdag, waaraan in zekere mate heel de Katholieke wereld behoort deel te nemen. Want het is de feestdag van een priester, die heel zijn firieste^leven rusteloos aan den dienst der Kerk heeft gewijd en die nu nog, ondanks zijn 75 jaren, een der hoogste, maar ook een der zwaarste en meest verantwoorde lijke plaatsen in het bestuur der Kerk in neemt. Ter inleidng van dit priesterlijke hoogfeest geeft de Msb. een korte levensschets van den jubileerenden kardinaal, waaraan wij het volgende ontleenen: Kardinaal Basparri werd den 5den Mei 1852 te Capovallazza di Ussita in Norcia ge boren. Hij maakte zijn eerste studies aan het diocesaan seminarie te Nepi en ging vandaar naar het pauselijk seminarie te Rome, waar hij met schitterend resultaat zijn studie-ijver beloond zag door de verwerving van het drievoudig doctoraat in de philosofie, de theologie en het kanoniek recht. Na zijn wijding koos kardinaal Mertel hem tot zijn particulier secretaris en terzelfder- tijd werd hij benoemd tot leeraar aan 't Romeinsch seminarie en aan het College der Propaganda Hij onderscheidde zich zoo zeer als pro fessor, dat, toen Fransche bisschoppen, aan Rome een professor in het kanoniek recht vroegen voor het Institut Catholique te Parijs, prof, Gasparri daarvoor onmiddellijk werd aangewezen. Negentien jaren lang, van 1879 tot 1898, doceerde hij aan het „Institut Catholique." In 1901 werd hij door Paus Leo XIII z.g. benoemd tot secretaris voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden. Het grootse werk, waaraan de naam van kardinaal Gasparri (Mgr. Gasparri was den 16den December 19007 kardinaal gecreëerd) verbonden is, is het geweldige werk der codificatie van het canoniek recht, hem door Paus Pius X z.g. toevertrouwd, en dat. dank voor een groot deel aan zijn groote kennis als canonist, spoediger dan men had durven verwachten, tot zulk een schitterend einde werd gevoerd. Nog bezig met deze grootsche taak, werd hij door Paus Benedictus XV, als opvolger van den op 20 Aug. 1914 overleden Paus Pius X, aangewezen om den hoogst verant woordelijken post van staatssecretaris van Zijne Heiligheid te bekleeden. Dit geschiedde der, 13en October 1914, na den dood van kardinaal Ferrata, den toenmaligen staats secretaris, die, nauwelijks benoemd, reeds kwam te overlijden. Kardinaal Gasparri bekleedt zijn hooge functie nu bijna 13 jaar. Gedurende verscheidene jaren heeft de Gezondheidsraad zich bezig gehouden met een onderzoek naar de wenscbelijkheid en de mogelijkheid, aan geneeskundigen, die een ambtelijken werkkring op hygiënisch maatschappelijk geneeskundig gebied ver kiezen voor hun, bijzondere studie, een breedere basis te verschaffen, dan de ge neeskundige opleiding aan de Universiteit biedt. Nadat in 1921 het denkbeeld van een bij zondere rijksinstelling voor opleiding van artsen tot hygiënisten niet voor verweze- lijking vatbaar was gebleken, bestudeerde de Gezondheidsraad een nieuwe oplossing naar Engelsch voorbeeld. De Gezondheids raad ontwierp nu een programma van op leiding, dat, goedgekeurd door d Rgeering, door elke over de noodige middelen be schikkende onderwijsorganisatie zal kunnen worden uitgevoerd. Op de samenstelling van dit programma wordt toezicht gehou den door een commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van den Gezondheidsraad en de vier faculteiten der «Jeneeskunde, onder voorzitterschap van den voorzitter van den Gezondheidsraad. In den cursus 1926/1927 is dit programma voor de eerste maal te Amsterdam uitge voerd onder de auspiciën van de Faculteit der Geneeskunde der Universiteit aidaar door een comité, waarin onder voorzitter schap van den hoogleeraar in de Gezond heidsleer eenige hoogleeraren en docenten in preventief geneeskundige wetenschap pen zich met den directeur van den Am- sterd^mschen Geneeskundigen en Gezond heidsdienst en eenige leiders van dien dienst hebben vereenigd. Dë in het pro gramma van den Gezondhedsraad omschre ven leergang A (mikrobiologie) werd ge durende de maanden October-December gegeven in het Laboratorium voor Gezond heidsleer der Universiteit met medewer ken Geneeskundigen Dienst en aan de king van een aantal aan den Gemeentelij- Amstcrdamsche Ziekenhuizen verbonden bacteriologen en serologen. De leergang B (algemeene hygiëne, epidemiologie, statis tiek, sanitaire oranisatie, geneeskundige voorzorg, medische polte, hygiënische tech nische voorzieningen enz.) werd van Janu- ati-April gegeven met medewerking van een groot aant,al in onderdeelen der prak tische hygiëne werkzame deskundigen, on der wie verscheidene rijksambtenaren. Aan leergang B waren verscheidene excursies en bijzondere voordrachten op het gebied der sociale patholigie eugenetica enz. verbonden. Het aantal artsen, d,at beide leergangen volledig heeft gevolgd bedroeg negen. Bo vendien volden tal van andere belangstel lenden het onderwijs in verschillende on derwerpen. Het examen, dat door vertegenwoordi gers van Faculteit en Comité in het bijzijn van den voorzitter van den Gezondheids raad als vertegenwoordiger der Regeering is afgenomen werd door acht deelnemers met goed gevolg afgelegd. De eerste acht Nederlandsche gediplomeerde hygiënisten zijn: Mej. J. Arondsohn, practiseerend arts te Amsterdam; mej. C. P. Avenarius, arts; P. Boer, arts, officier van ezondheid; mej. M. A. van Dijk, .arts, te 's Gravenhage; W. A. G. van Everdingen, arts, Amsterdam; M. G. Neurdenburg, arts, Amsterdam; mej, dr. A. Cb. Ruys, arts, Amsterdam; F. H. Ter- laak, arts, officier van gezondheid, Nedrl Inöië. Tegen 1928 beraamt het Amsterdatnsche comité (voorz, prof. dr. J, J. van Loghem, seer. dr. C. J. Brenkm,an) een nieuwen leergang. Het ligt dan in de bedoeling het onderwijs zoodanig in te richten, dat ook artsen, die reeds buiten Amsterdam in sociaal-hyglënischen dienst van Rijk, Pro- vncie, gemeente of particuliere instelling werkzaam zijn zonder al te groote' opoffe ring aan het onderwijs kunnen deelnemen. Vergadering van het hoofdbestuur. Dezer dagen vergaderde te Utrecht onder leiding van den heer C. J. G. Struycken, den Haag, het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Besloten werd met de beide andere Mid denstandsbonden een adres te zenden aan de Tweede Kamer, tegen de gelijkstelling in de /.ïektewet van de gehuwde en ongehuwde moeder het werd onjuist geacht den werk gever premie te doen betalen voor uitkeering bij bevalling der ongehuwde moeder. Eveneens werd besloten met de beide an dere Middenstandsbonden een gemeen schappelijke circulaire te zenden aan de aan gesloten afdeelingen, teneinde te bevorderen, dat tijdig overleg worde gepleegd over de be zetting der zetels in de verschillende Kamers van Koophandel. Medegedeeld werd, dat de besturen der drie bonden zich gewend hadden tot den Middenstandsraad, teneinde een bevrediging te kunnen krijgen voor de jarenlang be staande grief, dat cassabons boven 10.00 moeten worden gezegeld.. Welke stappen de Middenstandsraad even tueel zal doen, moet worden afgewacht. Ten aanzien der reorganisatie van den Ned. R. K. Bakkerspatroonsbond kon de voorzit ter mededeelen, dat het bestuur van den bond zich heeft kunnen vereenigen met het rapport der reorganisatie-commissie en dat dit rap port binnenkort aan de vergadering van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Bak kerspatroonsbond zal worden voorgelegd. De balans, verlies- en winstrekening over 1926 werden goedgekeurd. Met voldoening kon worden geconstateerd, dat het afgeloopen jaar ruim 5000 schuld kon worden afgelost. Hierna werden uitvoerige besprekingen gehouden naar aanleiding van het rapport der commissie- van Doorninck betreffende de op richting van een Centrale Middenstands- credietbank voor Nederland. Voorloopige besprekingen werden gehou den over de te nemen maatregelen, welke noodig zijn van de zijde der organisatie, om de oprichting der Centrale Middenstandsbank tot stand te brengen. Afgewacht moet thans worden de beslissing der Staten-Generaal. Intusschen kunnen de noodige besprekingen met de aangesloten bonden worden gehouden. 1 enslotte heeft de vergadering uitvoerig stilgestaan bij het ontwerp winkelsluitingswet en werktijdenbesluit voor winkels. De vergadering wenschte nog geen defini tief standpunt in te nemen, doch eerst af te wachten, welke gegevens van de aangesloten organisaties nog zullen binnenkomen. Wel was de vergadering eenstemmig van oordeel, dat met deze voorstellen niet bereikt was de zoo- noodige samenhang tusschen beide voorstel len. Om tot een sluitende regeling te komen, zou het zeer zeker noodig zijn, dat het werk tijdenbesluit zich hield aan den in de arbeids wet toegestane maximum arbeidsduur van 10 uur per dag en 55 uur per week. De uitslag van de te Rhenen gehouden ge meenteraadsverkiezing had tot resultaat, dat de rechtsche raad (8 rechts, 5 links) links is geworden (7 links, 6 rechts), daar de anti-re volutionairen juist één stem te weinig had den om een zetel toegewezen te krijgen. Echter doet zich nu het geval voor, dal het hoofdstembureau één biljet heeft geldig verklaard, dat door het desbetreffend stem bureau tot de ongeldigen was gerekend. In plaats van het rood gemaakte vakje, was een gat zichtbaar. Dit was achter den naam van den candidaat der anti-rev. Aldus werd die partij een zetel toegekend en is de raad weer rechts (7-6). De S. D. A. P. is daarover weinig ge sticht, want daardoor verliest zij één zetel. Aldus protesten van de S. D. A. P. ter plaatse! De kwestie is: heeft de kiezer met opzet dit gaatje gemaakt, om het biljet on geldig te maken, of is hier onwetendheid in het spel? Bij het afvoerkanaal te Scheveningen is een droevig ongeluk gebeurd. Eenige jongens waren aan het spelen op de houtvlotten, welke in het kanaal liggen. Zij sprongen van den kant op de vlotten en speelden daar krijgertje. DINSDAG 31 MEI. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politie- ber. 12.352 Lunchmuziek door het Trio J. Casrelli. 56.45 Vooravondcon cert door het H.D.O.-orkest o.l. van Nico Treep, Mevr. Koolhoven, zangeres. Aan de vleugel begeleid door Mevr. FrenselWe- gener-Koopman. 6.457.15 Engelsche les voor gevorderden. 7.157.45 Engel sche conversatieles. 7.45 Politieber. 10.30 Persber., 8.10 R.K. Avond in Oss. 11 Belangrijke mededeelingen van den heer A. Kolkman, waarin ieder luisteraar verras singen worden aangeboden. 2 a Viny Ridge, Bidgoor, b. Antingone, Rousseau (Harmo nie „Kunstliefde vermag alles") 3a. Paasch- hymne, Abt b. De omnibus conducteur, Sil- cher, c. Opgepast, v. d. Wulp, d. Ik houd van mijn Brabant, Hamers. (Jongenskoor „St. Caecillia Vereeniging". Fr. Norberti- nus, piano, Fr. Philcteus, viool) 4a. Dies Irae, Verhulst b. Reichmir den Perelenden Wein, Mania (N. v. Ederen, tenor). 5. Cau serie door den ZeerEerw. Pastoor Bloem. 6a De Uitwijkelingen, Gevaert. b. Zielenpro cessie, Olkoop. (Mannenkoor „Excelsior" 7a. Menuet, Dussek Burmester, b. VCanzona Bohm, c. Gavotte Rameau, (C. Baervaldt, viool, J. Koeken) 8. Credo (Missa „Terol gameus Domine" Thermignon, (Parochiaa Zangkoor „H. Hart"). 9. Wie aan den arme Cooymans (C. Peterse, bariton). 10. Le Tour billon Bouillon (L. Driessen- Ruysch, cla rinet). 11a. Martha Flotow, b. Zeppelin March Blankenberg (Harmonie „Kunstliefde vermag alles") DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Daven- try-kwartet en solisten (contra alt-trombone, piano, zangduet). 12.50 Lezing: Health and exercise. 1.202.20 Victor Olof Ses7 tet en sopraan 3.15 Voorlezing. 3.20 Muziekles. 5.05 Fransche les. 4.35 Le zing: The sh'adow of the earth. 4.50 Or kestconcert. 5.20 Causerie. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds, weerber. nieuws, 5 uur Dansmuziek. 7.20 Lezing: Bad to worse or bad to bet ter. 7.35 De werken van Bach, Pianomu ziek. 7.45 Lezing: Eclipses of the moon. 8.05 De militaire band, D. Cowen, contra air. 8.20 Speeches aan het banquet aan geboden aan de Fransche bemanning van de oorlogsschepen in Portsmouth. 9.20 Weerber., nieuws, 9.40 Lezing Music and the ordinary listener. 10 uur „The West Countree", Cornwall, Devon, Somerset, Or kest H. Heyner, bariton, E. Weatherley, de clamatie, De Lyrian Singers. 11.5012.20 Derby-Ball, Dansmuziek in Royal Albert Hall. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Trioconcert (piano, viool, cello). 9.0510.30 „Ma dame Butterfly", opera van Puccini, orkest, koor en solisten. LANGENBERG 469 M. 1.25— 2.25 Orkestconcert. 8.509.20 Vroolijk concert. 9.2010.50 Pianoconcert door Paul Schram, E. Grote, cello. 11.05 Sluiten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Her-uitzending van het programma van Frankfurt. Orkest en solisten. HAMBURG 394 M. 12.50—3.10 Orkestconcert. 4.355.20 Hongaarsche kamermuziek. 6.207.10 Vroolijk con cert. 8.2012.10 „Schulde der Musik", Die Sinfonie bis Beethoven, 4 Opernspiel und Opernballett des 17, und 18. Jahrhun- derts. Daarna dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 6.20 Fransche les. 8.20 10.20 Concert in de Dierentuin in Ant werpen, oJ.v. M. Flor Alpaerts. Een der jongens, de 8-jarige C. Vr„ w*>- nende in de Ripperdastraat aldaar, wilde ook meedoen, maar sprongen mis en viel in het water. Het ventje verdween «ogenblikkelijk naar de diepte en kwam niet meer boven. Op het geroep der kameraadjes, die na tuurlijk hevig verschrikt waren, kwamen twee agenten toesnellen, die dadelijk begon nen te dreggen. Aanvankelijk slaagden zij er niet in het slachtoffer te vinden. Eerst eenigen tijd later kon het lijkje opgehaald worden. Door de politie werd het lijkje naar de ouderlijke woning verVocrd. Het droevige ongeval verwekte in de buurt groote ontsteltenis. Te Waddinxveen breidt het aantal' ge vallen van roodvonk zich in de laatste dagen, zoodanig uit, dat strenge maatregelen wor den voorkomen dat deze ziekte daar een epidemische karakter gaat aannemen. De kraan-machinist ernstig gewond. Belangrijke materieele schade. In den vroegen morgen van Zaterdag, om streeks zeven uur, is in de Maashaven te Rotterdam een laadbrug, staande op de ter reinen van Thomson's havenbedrijf aange varen ^door den hoppenzuiger „Nicolas Cal- cagno" en daarop ineengestort. De hoppenzuiger, welke aan de terreinen van Thomson kolen had geladen, zou uit varen naar Montevideo. Het schip is ge- bourvd bij J. Meyers' Scheepsbouw maat schappij te Zalt-Bommel en het bureau Wijs muller zou den hopper naar de plaats van bestemming brengen. Toen het schip gebun kerd had, is het weggevaren. Waarschijnlijk is de kapitein afgeleid door 't uitwijken voor vaartuigen in de haven, in elk geval heeft hij niet bemerkt, dat de mast aan den hop per tegen het einde van de uitleggers van de laadbrug is gevaren. Omdat het schip bleef doorstoomen, is de laadbrug uit haar ver band getrokken en zij werd zoodanig ver wrongen, dat de voorpoot instortte. Met ge weldig gekraak is daarop het geheele voor ste gedeelte van de laadbrug ingestort. De zgn. „loopkat" welke zich juist achter den voorop bevond, en waarin zich de 56- jarige machinist K. Kooiman van 't Burgem. Hofmanpl. bevond, is gevallen op 'n door onder den kraan s taanden spoorwagen. Spoorwagen en kat werden verbrijzeld en de machinist werd zeer ernstig verwond. Zijn. beide armen zijn gebroken, hij bekwam in wendige kneuzingen en ook hoofdwonden. Per auto van den geneeskundigen dienst is de gewonde naar het ziekenhuis gebracht Het voorste gedeelte van de laadbrug is voorts op andere wagons gevallen, die ook verbrijzeld zijn. Door den zwaren val zijn de rails ter plaatse geheel verbogen. Hoe zwaar de val wel geweest is, blijkt uit het feit dat de dikke Mannesmann-vlaggestok, welke op de laadbrug staat, geknakt is. De uitlegger is in de Maashaven terecht gekomen. De schoeiing is over een groote lengte versplinterd. De schade, welke op 2 a 2Yi ton wordt geschat, is te wijten aan de navigatie van den hopper. De mast van den hopper is ver bogen. Behalve de machinist bevond zich tijdens het ongeval nog iemand op de laadbrug, die evenwel ongedeerd is gebleven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8