In en om Haarlem Voornaamste Nieuw: ID- Stadsnieuws Dinsdag 31 Mei 1927» i 51ste Jaargang No. 16564 Aanglite moei, op siralfe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk, driemaal vier en Iwinllg uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad De belastingvoorstellen van B. en W'. van Haarlem. (-* s B X f f f f Agenda 1 Juni De ponten te Velsen. Examen-commissie. Coöperatieve Levensverz. Mij. Concordia. Een Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze. „Mathesis Scientiarum Genitrix" Leiden. ST. FRANCISCUSTENTOON- STELLING TE LEIDEN. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Politiesportvereeniging „Haarlem". 'De abonnementsprijs rcHraagl vbör Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi' Tooruitbetaling 3 58 I Bureaux: NASSAULAAN 49. v Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970 Advertentiêh 35 cents per regc! Vraag- en aanbod-advertenties -1 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbeta! n Advertentiën tusschen den tek als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke kortin;. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfïflfï Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7EJÏ M bij een ongeval met OCH tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUll/ verlies van beide armen, beide beenen of beide oógen; "0doodelijken afloop 1 bij verlies van een hand, 4 bij verhes van een f [TO _xblj 'n breuk van f EO bij verlies v. c. a een voet of een oog; IZiw. duim of wijsvinger«"tl been of arm; 6tU." andere vingt.. In de raadszitting van a.s. Woensdag zul len de raadsleden een beslissing nemen over de in Haarlem in het nu loopende belasting jaar te heffen belastingen. Een en ander hebben wij reeds over de te volgen belastingpolitiek in het nieuwe Haar lem naar voren gebracht, doch slechts wat de groote lijnen betreft, zonder diep in te gaan op de merites van de voorstellen, die B. en W. dienaangaande nu doen. Het tegenvoorstel, dat de socialisten ge daan hebben, geeft ons aanleiding daarover Wat meer te zeggen. B. en W. stellen voor het percentage voor de evenredige heffing der Gemeentelijke In komstenbelasting te bepalen op l'A even als de twee vorige jaren; bovendien stellen zij voor de opcenten op de hoofdsom van de personeele belasting, die nu in Haarlem kun nen loopen tot 140, vast te stellen op 50. En ook stellen zij voor de verlaging van de ta rieven voor electriciteit, waartoe besloten is door den Raad, een jaar op te schorten. Het voorstel der sociaal-democraten ■wenscht de gemeentelijke opcenten op de personeele belasting niet te brengen op 5(J voor alle huurwaarden, maar wil eën gelei delijke progressie van 50 tot 140 opcenten toepassen. Hoe hooger dus de huurwaarde, hoe meer opcenten betaald moeten worden. De bedoeling der sociaal-democraten daar bij is natuurlijk, de menschen met de hoogste inkomens, de hoogste belasting te laten betalen. Maar laat men nu toch in vredesnaam, ook bij het doorvoeren van be ginselen, geen plompverloren voorstellen Jdoen, doch het gezond verstand laten wer- ïtken. Dat nu schijnt bij deze socialistische 'ivoorstellen zoek te zijn. j Zeer terecht wijzen. B. en W. van Haar lem er op, dat het aantal opcenten in Haar- Mlem belangrijk hooger is (50—140), dan in 1 «ie omliggende gemeenten (Heemstede 0, IcBlcemendaal 50) en zij meenen dat eene verlaging van deze opcenten tot 50 ge wen scht is. Het is duidelijk dat dit, behalve voor alle Haarlemmers, eene tegemoetkoming zal zijn taan de vele bewoners uit Heemstede en .'Bloemendaal, die nu Haarlemmers zijn ge worden en daardoor veel meer belastingen zullen moeten opbrengen dan. zij tot nu toe (betaald hebben. Nu kan men natuurlijk met de sociaal-democraten zeggen, dat die tege moetkoming aan de menschen met .grootere inkomens niet noodig is, maar dat is een domme politiek. En het is goed, dat de lagere inkomens, op wier stemmen de sociaal-de mocraten bij de a.s. verkiezingen azen, wete.'y dat de S. D. A. P. in dit opzicht een voor de arbeiders zeer verderfelijke politiek voe ren. Want met te hooge belastingen voor de groote inkomens, jaagt men deze de ge meente uit. Het behoud en de vestiging van groote inkomens in Haarlem is een belang voor alle HaarlenTmers, vooral ook en daar leggen wij grooten nadruk op voor 'de minder financiëel-krachtige ingezetenen, Jaagt men de groote inkomens uit Haarlem wegt dan moeten de overblijvenden hooger belasting betalen, waardoor nog meerdere goed gesitueerden de gemeente ontvluchten totdat een armlastige gemeente over blijft met een geweldigen belastingdruk, ook ivoor de arbeiders. Wij hebben de practijk in de afgeloopen jaren aan den lijve ondervon den in Haarlem en wat in een gemeente, waar bijna uitsluitend arbeiders wonen, aan belasting moet worden betaald, dat heeft "men in Schoten kunnen zien. Het is heusch geen anti-democratische politiek, maar politiek, ingegeven door ge zond verstand, om te trachten het verblijf in Haarlem aan groote inkomens dragelijk te maken. De eerste de beste gelegenheid om de grootere belastingbetalers, die wij dus hard noodig hebben, welwillend tegemoet te tre den, grijpen de sociaal-democraten echter aan om ze af te stooten. B. en W. stellen voor: verlaag de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting tot 50, dan zijn zi; even hoog als in Bloemendaal en maar 50 hooger dan in Heemstede. D'at zal de men schen, die in dure huizen wonen, prettig stemmen. Neen, zeggen de sociaal-democraten, laten £ij 140 opcenten betalen. Zullen daardoor dan de ingezetenen, die in goedkoopere hui zen wonen, minder moeten betalen? Neen, absoluut niet. Het schijnt alleen een door drijven te zijn van een socialistische leuze En dat is dom, want men mag toch allereerst vragen dat een beginsel wordt toegepast niet om het beginsel alleen, maar alleen daar waar het nuttig is. Hieronder geven wij een slaatje van de te betalen personeele belasting in 1927 en in 1928. De laatste kolom vermeldt de bedra gen die betaald moeten worden als het voorstel der S. D. A. P. zou worden toege past, de voorlaatste kolom geeft het bedrag aan, dat betaald wordt, als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Wij geven de bedragen zender aftrek voor kinderen en zender belasting voor meubilair. PERSONEELE BELASTING IN HAARLEM (zonder aftrek voor kinderen). 4> CU -a 3 -L CU «Ou» «-C -te "öl q! WO—- n3 r3 S u a V-4 Wi n p: H 3 CD 0) S u Qtaal ti talen i 1927. f* 15 OS CQ cv ja «e 3 04 - xn 2-c 3 CL 3 CL H O 3 3 o 3 - 4 au rT CU H .5 t» r -e U W H-3 oa"ö 13Q 2.60 1.70 nihil nihil 135 2.70 f 2.55 nihil nihil 140 2.80 f 3.40 nihil nihil 145 2.90 4.25 nihil nihil 150 f 3.00 f 5.10 nihil nihil 155 3.10 5.95 nihil nihil 160 3.20 f 6.80 nihil nihil 165 3.30 f 7.85 nihil nihil 170 3.40 f 8.50 nihil nihil 175 3.50 9.35 nihil nihil 180 3.60 10.20 nihil nihil 185 3.70 11.05 nihil nihil 190 3.80 f 11.90 nihil nihil 195 3.90 f 12.75 nihil nihil 200 4.00 f 13.60 nihil nihil 210 4.20 f 15.30 2.55 2.55 220 4.40 17.00 4.25 4.25 230 4.60 f 18.70 5.95 5.95 240 4.80 f 20.40 7.65 7.65 250 5.00 22.10 9.35 9.35 300 6.00 f 34.20 18.90 19.40 350 7.00 f 43.70 27.90 28.70 400 8.00 f 56.00 36.90 38.95 450 9.00 f 66.00 f 45.90 48.45 500 10.00 81.70 54.90 f 59.70 600 f 115.20 76.95 88.55 700 147.90 f 95.95 108.52 800 f 183.60 114.95 133.10 900 f 218.40 f 133.95 f 158.65 1000 f 246.40 157.95 f 185.15 f 1200 302.40 f 190.95 ƒ241.20 ƒ1400 358.40 f 228.95 313.30 ƒ1500 386.40 247.95 ƒ351.35 Hier blijkt uit, dat de menschen die in hui- Het verschil in opbrengst tusschen de door B. en W. voorgestelde helfing van opcen ten en die der S. D. A. P. is zoo miniem, dat wel geen college van B. en W. het zal aandurven om op dien grond de tariefsverla ging dan maar in te voeren. wlï Woensdag 1 Juni a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer C. Verhoeve, Tey- lerstraat 34 alhier, als koetsier-besteller in dienst trad bij „W. Bus, Stoomboot- |Maatscbappij." De heer Verhoeven, die, hoewel hij door de geheele stad zeer populair is, de laatste jaaen vooral in 't Leidsche kwartier en in in 't geheele Zuiden van Haarlem zijn dien sten verricht, zal het dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken, daar hij niet) alleen bij zijn clientèle, doch ook bij zijn Ichefs en collega's als een hartelijk, joviaal en plichtgetrouw mensch bekend staat. zen van lage huurwaarden wonen absoluut geen voordeel hebben van het voorstel der S. D. A. P. Maar waarom durven de socia listen in de toelichting op hun voorstel dan met een strak gezicht neerschrijven, dat de beperking in noodzakelijke uitgaven, die burgers met een laag inkomen zich nog altijd moeten opleggen, allerminst aanleiding geeft tot een verplaatsing van lasten als door het voorstel van B. en W. wordt teweegge bracht? Indien een burgerlijke partij bij zoo'n voorstel een dergelijke toelichting had dufVen geven, dan zou „Het Volk" klaar staan met de mededeeling, dat dit ongezou ten volksverlakkerij is, kiezersbedrog etc. Wat ons in dit voorstel der S. D. A. P. echter vooral tegenstaat, is het feit, dat menschen, die 6.per week huur verwo nen, zwaarder belast worden dan in het voor stel van B. en W. Men raadplege maar eens bovenstaand staatje. De S. D. A. P. zal toch niet durven beweren, dat menschen, die in dezen tijd 6.huur verwonen, rijkaards genoemd kunnen worden, die best wat meer belasting kunnen betalen? Een arbeider in Haarlem is niet zelden gedwongen in een huis te wonen van 10.huur per week en wij komen er tegen op, dat zij door de S. D. A. P, nog eens extra zwaaf worden belast. Als zelfs de tariefsverlaging voor de electriciteit door zou gaan, dan gaat voor deze menschen het voordeel daarvan geheel verloren door de hoogere personeele belas ting. Want men vergete niet, dat die tariefs verlaging nu slechts één jaar zou worden uitgesteld, maar die hoogere belasting zou jaren en jaren blijven bestaan. Ziedaar, waartoe een overhaast doordrijven van een beginsel leidt, wanneer dat zonder gezond verstand gebeurt. Inplaats van de lagere in komens te ontlasten, leggen de socialisten hen zwaardere lasten op. En dat alles om het pover genoegen de hoogere inkomens, dat zijn ingezetenen, die in huizen van hcogere huurwaarde wonen, een honderd gulden meer te laten betalen. Men zie daarvoor de gegevens voor huizen van 1000 en meer huur per jaar. Dat zijn er uit den aard der zaak niet vele en de meerdere inkomsten uit dien hoofde zullen voor de gemeentekas niet groot zijn. doch wel zijn die enkele ingezetenen, in den regel groote belastingbetalers, op wier be zit Haarlem grooten prijs moet stellen. Durft de S. D. A. P. nu de verantwoorde lijkheid aan om voor een luttele 100.be lasting per jaar meer, die ingezetenen naar Bloemendaal en Heemstede te drijven, waar de opcenten op de personeele belasting niet 140 maar 50 zijn? Voor die 100.— zullen die belastingbetalers niet wegloopen, zullen de socialisten zeggen. Wij draaien de zaak om en antwoorden: vermijdt om die luttele 100.zelfs den schijn en treedt de nieuwe Haarlemmers welwillend tegemoet, waar gij het zoo goedkoop kunt doen. De zaak staat zoo: indien het aantal opcenten op 50 wordt gesteld, dan zal dit een goeden indruk ma ken, stelt gij ze op 140, dan zal dit de be trokkenen zeer onaangenaam treffen. Door het voorstel der S. D. A. P. worden de lagere inkomens niet gebaat, vele worden zwaarder belast, verschillende zoo zwaar, dat zij niet profiteeren van een eventueele verlaging van den electriciteitsprijs, en het doel der S. D. A. P. wordt niet bereikt, want de hoogere inkomens zullen in de handel wijze der S. D. A. P. een motief kunnen vinden om te verhuizen. Wij meenen hiermede voldoende te heb ben aangetoond, dat doordrijven van een leuze, van een beginsel tot eiken prijs, zoo als de sociaal-democraten hier van plan zijn, zeer dom kan zijn en dit ook inderdaad is. Het zou ons dan ook zeer verwonderen als de overige raadsleden niet meer gezond ver stand aan den dag legden Woensdag. Maar, zoo zal wellicht iemand hiertegen aanvoeren, B. en W. zullen ook voorstellen cm de tariefsverlaging voor electriciteit niet ih te voeren. Wij weten niet of de sociaal-democraten zullen voorstellen om die tariefsverlaging wél in te voeren, maar dat is dan toch een kwestie, die niet kan samengekoppeld wor den met de vaststelling van de opcenten op de personeele belasting. Immers ook in dit opzicht is het voorstel der S. D. A. P. om de opcenten op 140 te stellen, onvoldoende. Sociëteit „St. Bavo". Examen candidaat gemeentesecretaris. 9 uur. Geref. Meis- jesvereeniging, 8 uur. Bestuur Retraite fonds, 8 uur. R.K. Bavolkingsbureau, 8 uur. R.K. Jonge Vrouwenbond, 8 uur. Propagandaclub R.K. Vrouwen bond. 8 uur. St. Josephsgezellengcbouw. Jansstraat 59. Repetitie muziekvereeniging „Utile Dulci", 8 uur. R. K. V. „Zwaluwen", elftal-commissie. 8 uur. Statenzaal Prinsenhof. Gemeenteraad, half 2 uur. „Luxor"-theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling. 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van hall 8half 9 uur V Zaterdags alleen van half 10— 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uiileenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hiér geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22, EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN, Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan bet gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. EEN VEILIGER AFSLUITING. Wij hebben voor eenigen tijd dat was. toen een auto-chassis over de „klap" van de pont in het Noordzee-kanaal is gereden reeds gewezen op de noodzakelijkheid van een betere afsluiting der ponten, met het oog op het steeds drukker wordende ver keer over het Kanaal. Thans kunnen wij mededeelen, dat reeds een der groote stoomponten, n.l. de „Kennemerland", van een betere en veiliger afsluiting is voorzien. De bewegingsinrichting van de z.g. klap is hier op dezelfde manier aangebracht, als op de kleine pont. Werd voorheen de klap door stoomdruk opgehouden, thans wordt zij opgehouden met kettingen, welke door middel van scharen worden vastgezet en die de klap geheel rechtstandig ophouden. Dit is inderdaad een uitstekende verbete ring. Voorheen was de stand van de klap, wanneer zij opgehouden was, iets of wat schuin, waardoor een voertuig, door een on handig of onvoorzichtig bestuurder, die wat slordig met het gaspedaal omgaat, betrekke lijk gemakkelijk met de voorwielen er over heen kan rijden. Was het voertuig zwaarder dan de stoomdruk, dan zeeg de klap naar heneden en het ongeluk was gebeurd. Bij de thans aangebrachte inrichting kan zulks niet meer. Nog eens: een goede verbetering. In de commissie, welke in 1927 te Haar lem belast is met het afnemen van de exa mens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in artikel 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878, is door den Minister van 0. K. en W. benoemd: a. tot lid en voorzitter: F. Eringa, inspeteur van het L. O. in de inspectie Hilversum, te Hilversum; b. tot lid en ondervoorzitter: G. H. Weustink, inspecteur van het L. O. in de inspectie Haarlem, te Haarlem; c. tot leden: R. Kuitert, leeraar aan de gemeentelijke kweekschool te Amsterdam; J. G. Nijk, directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Haarlem, te Haarlem; P. A. Versluys, dircteur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Amsterdam, te Wijk aan Zee en Duin; B. P. Prakken, hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam; G. Tjalsma, directeur der Rijkskweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Alkmaar, te Alkmaar; P. B. van Don, leeraar aan eene bijzon dere kweekschool voor onderwijzeressen te Bergen (N.-H.), te Alkmaar; J. N. H. Al, directeur eener bijzondere H. B. S, met 5-.iari<ietj c^ursus te Hilversum, te Hilversum: v N. W. A. Brugmans, leeraar aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Haarlem, te Haaarlem; W. Ph. Lindler, leeraar aan de gemeen telijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeresen te Amsterdam, te Bussem; R. Luyten, oud-leeraar eener Rijkskweek school, te Haarlem; G. Th. Vermeulen, directeur eener bij zondere kweekschool voor onderwijzers te Beverwijk, te Beverwijk; d. tot plaatsvervangende leden: A. Goudsmit, hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam; A. F. A. van Makkelenberg, hoofd eener openbare lager school te Amsterdam; J. H. van Ginkel, leeraar eener bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Haarlem, te Heemstede; dr. M. Visser, leeraar eener bijzondere H. B. S. te Amsterdam, te Amsterdam; J. Vis, oud-hoofd eener openbare school voor U. L. O., te Zaandam; G. Schutte, oud-hoofd eener bijzondere school, te Amsterdam. Tot lid en voorzitter eener zelfde com missie te Utrecht is benoemd: Tj. Sterringa, inspecteur van het L. O. fn de inspectie Zaandam, wonende te Haar lem. Uit het jaarverslag over 1926 van Concor dia lichten wij: De resultaten, in het volgend overzicht neergelegd, geven aanleiding tot tevreden heid. Immers de productie bleef op peil, de waarnemingen zijn gunstig en dc uitkomsten behoorlijk. De winst- en verliesrekening sluit met een bedrag van 1.625.056,97)4, die van Centr. Ziekenkas voor de R. K. Arbeidersver- eeniging met 80.722,95. Het gaat meestal niet gemakkelijk een nieuw instituut van gemeentewege op te richten, aldus schrijft het „Tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosheids-Raad", maar zooveel moeilijkheden als men te Haar lem heeft ontmoet bij de pogingen om aan den Dienst der Werkloosheidsbestrijding een afdeeling Beroepskeuze te verbinden, komen gelukkig ook niet immer voor. Het kan hier ons doel niet zijn de lijdens weg van het voorstel voor bovengenoemde instelling ook maar in grove trekken aan te duiden. Hier is het ook niet noodig te wijzen op alle politieke en andere bijkomstige ele menten, die de zaak vertroebeld hebben, ons interesseert alleen het vraagstuk der voorlichting bij Beroepskeuze als zoodanig. Voor ons geldt alleen de kwestie, wordt daar voor zorg gedragen en dat wel op een wijze, die een goede behandeling dezer aangelegen heid waarborgt. Hierna wordt in het tijdschrift in zijn ge heel het voorstel van B. en W. hetwelk aan den Raad is gedaan met de toelichting en ook dnota van het raadslid J. Gerritsz gememo reerd doch medegedeeld dat in de vergade ring van 30 Maart 1.1. het voorstel van B. en W werd aangenomen, waarover hetTijdschrift dan het volgende schrijft Hiermede heeft Haarlem een Bureau voor beroepskeuze gekregen, dat afwijkt van alle andere gemeente-bureaux. Als het inderdaad aan dè voorgeschreven taak kan beantwoor den zal het een centrale worden, eenigszins gelijkend op de rijks-centrale, die al zoo lang gevraagd wordt. Het zal meer een weten schappelijke en administratieve instelling dan een raadgevend bureau moeten zijn. Nu twijfelen wij er niet, of een zeer groote groep van Haarlem's ingezetenen zal zich om raad wenden tot het Gemeentelijk Bureau, maar daar de mogelijkheid van een sterke splitsing der particuliere bureaux in het oog moet worden gehouden, ligt het in den aard der zaak dat het Gemeente-Bureau in steeds grootere mate zijn taak zal vinden in het ver- schafffen van gegevens. Inzonderheid het voorschrift, dat het ge meentelijk bureau omtrent verschillende be roepen gegevens moet verzamelen in den meest uitgebreiden zin houdt een taak in, waarvan den omvang zelfs voor een middel matig groote stad als Haarlem nauwelijks te schatten is. Ook het verstrekken van tech nische en administratieve gegevens aan de particuliere bureaux is van niet geringe be- teekenis. Men kan er in lezen, dat de particu liere bureaux een zekere eenheid van admi nistratie zullen moeten vertoonen, waarvan het model wordt verstrekt döor het Gemeen telijk Bureau. Wanneer men bedenkt, dat onder gegevens omtrent de beroepen ver staan moet worden de technische beteeke- nis der beroepen, hun statistische en econo mische positie, de psychologische en me dische eischen van geschiktheid, de voor waarden en vereischten van toelating tot de leerling-opleiding in het beroep, dan krijgt men eenig denkbeeld van de geweldige taak, die hier aan een gemeentelijk bureau wordt opgedragen. Daarnaast is de taak der sub-commisssie voor de beroepskeuze beperkt. Haar is geen adviseerenden arbeid opgedragen. Zij is terug gebracht tot een instelling, die slechts raad zal geven aan het Bureau voor beroepskeuze over algemeene onderwerpen, de beroepskeuze rakend. Ook zoo echter kan zij een schoone en belangrijke taak vervullen. Zij zal de alge meene lijnen voor de organisatie kunnen trekken. Zij zal de leiding en richting aan het wetenschappelijk en economisch statis tisch onderzoek kunnen geven. Het is zeker jammer dat haar ledental zoo beperkt is gehouden en er geen gelegenheid bestaat zich deskundige leden op medisch, psychologisch en arbeids-technisch gebied te assumeeren. Indien dit wel het geval ware zou de ge meentelijke instelling zich de medewerking van particuliere zijde op verschillend gebied hebben kunnen verzekeren, hetgeen zonder twijfel de groote en zware taak, die aan het Bureau is toegewezen, had kunnen verge makkelijken. Wij zullen ons verder hier niet verdiepen in nabetrachtingen over wat mogelijk en wenschelijk zou zijn geweest, maar eenvoudig als feit aannemen, wat nu is besloten en dan zeggen wij, wij hopen dat het Haarlemsche Bureau er in moge slagen, werkelijk een centrale voor de voorlichting te worden. Het kan dan wellicht bij verwezenlijking van wat wij voor het heele Rijk wenschen, ons een stuk ondervinding laten zien, dat ons als gids kan dienen bij wat wij moeten behouden enwat wij moeten afwijzen. Aan het eindexamen der 6e klasse voor beschrijvende meetkunde en perspectief namen 24 leerlingen deel, waarvan 7 niet aan de gestelde eischen konden voldoen. Aan de overige 17 kon het diploma worden uitgereikt, n.l.: A. G. van Aken, Den Haag; G. H. Blanken-, Lelden; P. D. Groot, Doetinchem; M. Joon, Leiden; A. Leemans, Leiden; P. M. van Leeuwen, Leiden; G. J. van der Linden, Leiden; H. W. Marcelis, Leiden; P. J. Moens, Rotterdam; L. W. Muller, Apeldoorn; K. C. Roman, Leiden; J, M. Roos, Leiden; G. H. Schouten, Rotterdam; L C. Segaar, Leiden; G. A. de Vries, Leiden; H. Wind, Leiden en P. G. van IJsseldijk, Oegstgeest. Aan het eind-examen der 5de klasse voor wis- en natuurkunde namen 54 candidaten deel, waarvan 2 zich tijdens het examen terugtrokken. Van de overigen slaagden er 34. aan wie het diploma kon worden uitge reikt, Dc* namen der geslaagden zijn: D. van Beek, Leiden; B. G. J. van Bem- mel, Leiden; G. Broekhuizen (met lof) Lei den; J. J. Croesc. Leiden; H. de Groot, Leiden; M. Hassink (met lof), Haarlem; A. W. N. van Heeringen, Leiden; H. Heeseman, Den Haag; A. Hessing, Renkum; I. G. van der Horst., Leiden; L. P. H, Kautcbeen, Lei den; A. Kuivenhoven, Leiden; P. P. J. Met- scher, Leiden; H. H. Mugge (met lof), Leiden; J. Mugge, Leiden; G. A. A. Nouwens, Oegstgeest; H. C. Noyen, Den Paag; J. C. O'nvlee, Leiden; J. W. Otto, Leiden; C. Ie Pair (met lof), Leiden; D. Renooy (met lof), Den Haag; W, J. van der Reijden, Leiden; W, Reijngoud, Leiden; J. M. Roos, Leiden; E. Schouten (met lof), Amersfoort; C. B. Selier, Leiden; H. D. Sierag. Leieden; J. C. Verekley (met lof), Den Haag; H. G. Wer ners, Zuidwolde (Dr.); W. Wind, Leiden; J. W. van Wijk, Leiden; W. F. van Wijk, Lei den; W. F. Wijnnobe! (met lof), Leiden; P. G. van IJsseldijk, Oegstgeest; P. J. van der Zeeuw, Leiden. Aan 't eindexamen bouwkunde van de avondschool werd door 5 leerlingen deelge nomen. Het diploma kon uitgereikt worden aan: J. Buljs, Katwijk aan Zee; W. Ouwerkerk, Leiden en C. van Vliet, Leiden. Aan het eindexamen van den dagcursus, afdeeling werktuigen, namen 5 leerlingen deel. Het diploma verkregen: A. G. van Aken, Den Haag; A. J. Koppe, Amsterdam; H Wickevoort Crommelin, Den Haag en P. G. van IJsseldijk, Oegstgeest. Bij het eindexamen van den dagcursus af deeling bouwkunde, slaagden 3 van de 4 candidaten, en wel: J. N. Bouter, Leiden; J. Buijs, Katwijk aan Zee en W. J. van der Voet, Den Haag. In de afdeeling waterbouwkunde werd döor 2 leerlingen deelgenomen, die beiden slaagden: G. H. Blanken, Leiden en J. N. Bouter, Leiden. Werken van Colette. Servaes, Mol- kenboer, Matthieu Wiegman. Too- rop en Asperslagh. In de Lakenhal te Leiden een mooie centrale voor artistiek leren in Plolland wordt een Franciscustentooustelling gehou den Wellicht doet het «en beetje gezocht te wijzen op de toevallige omstandigheid, dat I men met het werk over den zoon van den lakenkoopman in de Lakenhal belandde, zoolang ik echter niet deze beschikking met een zekere vrome vrijmoedigheid de Voor zienigheid in de schoenen tracht te schui ven. zal niemand mij het kmderliike genoe gen betwisten, dit hier even aan te stippen. Wellicht is er geen heilige-gestalte, die op den litterairen schilder dieper indruk maakt, dan dc Franciscus-figuur zooals hij oprijst uit het broeiende coloriet der flu- weelen Middeleeuwen, versierd met de rijke steenen van Gods kostbare heiligen. Als een kostelijke robijn fonkelt Sint Frans op het paars en donkergroen sameet van het Umbrische land. Wat al facetten zijn er aan dien steen: de donkere broeiing der Appenijnsche avondbosschen, de vredige lichte glans der stille Fioretti. de stralende fonkeling van het biddende Zonnelied dat ,het heele gamma van de kleurrijke men- schenziel doorloopt, van het jubelende ada gio: „Geprezen zijt Gij Heer om broeder Zon" tot aan het huiverende largo van het: „zalig zijn zij die berusten en wachten." Schilders houden van Sint Frans: mis schien wel staan ze hem zoo nabij omdat ze door hun werk als vanzelfsprekend tot ar moede gedoemd zijn. Want voor een schil der maakt een huwelijk met de kunst of met vrouwe armoede niet veel verschil uit. Ondanks deze armoede gaan ook zij met vreugde door de polders en de duinen, zijn blij als een kind met een bloem en wat licht en vinden zoo den vrede zij het dikwijls slechts even die de bezittenden hartstochtelijk nastreven. De schilder, de echt Hollandsche schilder, heeft zich altijd in de eenvoud het beste thuis gevoeld. De eenvoudige dingn heb ben hem altijd aangetrokken van Vermeer tot Mankes toe en ze werden het voor werp van zijn beste scheppingen omdat ze het meest overeenkwamen met zijn zien, ruim en simpel als de vlakke oolders. De Duitsche schilder voelt zich professor en is niet tevreden voor er Dr. voor zijn naam staat, de Franschman is wijsgeer, de Engelschman beweegt zich gemakkelijk in de iaarliiksche Salons en in den handel, maar de Hollander voelt zich evenals Vla- men en Russen het meest verwant aan den arbeider. Als zijn werk niet voldoende op brengt gaat hij kippen houden of schapen fokken en is dan gelukkig als een koster op een welvarend dorp. En bii de Katholieke kunstenaars van ons land ik bedoel niet hen die per ongeluk Katholiek ziin en ook bij het resteerende percentage dat uit theosofen en communisten bestaat, vult naast Augus- tinus, Ruusbroec en 1 homas a Kempis de Fioretti de eereplaats op de boekenplank. Er is op de tentoonstelling te Leiden een heele rii reproducties naar fresco's van Cimabuc en Giotto en even vraag ik mij af of bi} een riike tentoonstelling als deze niet een sterker schifting raadzaam was geweest, omdat zii geen aanvulling be hoeft van afgietsels en reproducties, ware het niet dat door deze serie Francesco-fres co's de aandacht wordt gevestigd op de geestverwantschap tusschen den primitief- Italiaanschen meester en onze beste Katho lieke schilders. Immers .dc Franciscus van Matthieu Wiegman en de Fr. met het Lam van Jean Colette konden in denzelfden goudglanzenden tiid ontstaan ziin als de ge noemde fresco's uit de ervpie van St. Frans. Het werk van Colette onderscheidt zich door een beminneliiken eenvoud, een kin derlijkheid die iets van den Franciscaan- schen geest fden geest van St. Franciscus) suggereert. Ziin scbilderiitie deed mii even denken aan het werk van Kees Roovers. Matthieu Wiegman heeft een inzending van dezelfde kracht als ziin „Jesus en Jo hannes" dat in het Stedeliik Museum te Het gouden priesterfeest van Kardin; 1 Gasparri. Minisier Kan heelt wederom een bezoek gebracht aan de provincie Drente; bespr kingen werden gevoerd inzake de werkver schaffing. In het afdeelingsverslag wenschen de leden van den Indischen Volksraad overic inzake het wetsontwerp betreffende dc ivt a der militaire departementen. Steeds nieuwe onderscheidingen voor cea koenen vlieger Lindbergh. De statuten van het autobusbedrijf dei Ned. Spoorwegen zijn thans goedgekeurd; dc exploitatie kan beginnen. Vele leden van de Haienbaugesellscha^ te Hamburg hebben een bezoek gebracht aan 's-GraveDhage en Rotterdam. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het initiatieivoorste - Albarda tot invoering van het verplicht 7 e leerjaar. Nabij Uithoorn is een auto door den trein versplinterd. Een doodc en een gewonde. Painlevé, de Fransche minister van oorlog heeft aan de stad Namen het Fransche oor- iogskruis overhandigd. Britsche oorlogsschepen naar Egypte, in verband met den gespannen politieken toe stand in dat land. Japan zendt ook versterkingen naar Pe king en Tientsin. Noordwegen zal de Britsche belangen in Rusland behartigen. Barometerstand 9 uur v.m, 754 stilstand Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.40. Amsterdam hangt (of hing?) Het werk i' licht, rijk e sappig als bloesem. Albert Servaes moet zich als voormalig hutbewoner van het Vlaamsche land héél dicht, bij Franciscus voelen. Ziin visie is wat fel getortueerd en de Heilige heeft bij hem het aanstellerige van een spiritis tisch medium in trance. Toch zijn zijn beide groote tee^keningen vol sterk leven en suggestieve kracht. De tryptiek van Anton Molkenboer is warm van kleur, meesterlijk van compo sitie maar schoolmeesterlijk droog. Im poneerend is de machtige, méér dan le- vensgroote Franciscus van Adrianus van der Plas, knap van schildering en gloeiend van coloriet als bii den Venetiaanschen Titiaan. In een kleine teekening van Toorop, die hij even met kleur heeft opgewerkt om te laten zien, dat hij geen colorist is (al is het groentje lekker) vind ik niet de psyche van miin Franciscus en het Chineezerige doet een zekere begripsassociatie ontstaan, waardoor je onwillekeurig begint te vree zen dat Toorop in de war is geweest met Franciscus-Xaverius. Bij rouwe Armoede en Stigmatisatie var Lou Asperslagh staat de onbeheerschle compositie een rustige beschouwing him derliik in den weg. Alle bijeengenomen maken onze Rooms sche schilders het blijkt voldoende uil deze tentoonstelling -- waarachtig geen slechten indruk tegenover de machtelooze stillevens van visch- en fruitmaniakken, die de gewone exposities vullen, maar de op drachten laten nog te wenschen over, want nog altijd ziet men de H. Maagd nog het liefst als de middelmatige burgerdochter die goed d'r potie weet te koken en men ver langt nog altiid meer naar den zoetsappigen Sint Franciscus met zijn zorgvuldig gecul tiveerd baardje en dandveuzen snor, dan naar den eenvoudigen. beminneliiken maan ruigen Poëet van b.v. Joan Colette, dat dezer dagen in een bespreking „om van te schrikken" werd genoemd. Tot slot noem ik nog den boeienden ..Zonnelied-cyclus", knanpe en zeer mooie linoleumsneden van Schlangenhausen en een goede houtsnede van Jan Weiland. F. M- Bovengenoemde vereeniging nam op 24 Mei 1.1. deel aan de seriewedsirijeden, uitge schreven door de Alkmaarsche Politie Sport- vereen. ter herdenking van haar 2-jarig be staan. Door loting kwamen 10.30 tegenover el kaar: H. P. S. V. (Hilversum)H. P. S. V. (Haarlem) 1—4. In een aan beide zijden zeer goed gespeelden wedstrijd kwam Haarlem als winnaar uit edn strijd. Rust 01. Van 11.4512.45 speelde A. P. S. V- (Alkmaar)Z. P. S. V. (Zaanland) uits.ajj 3—1. Van 23 uur verliezersronde: Hilverc sumZaanland 60. Hierna werd de finale gespeeld: HaarlemAlkmaar 10. In een pittig gespeelde wedstrijd werd Haarlem dus winnaar voor 1 iaar van den fraaien wisselprijs (zilveren beker) terwijl 'n medaille uitgeloofd door Alkmaar's Vreem delingenverkeer als len prils werd gewon^ nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1