ÜTTt2*l Radio-Omroep. Do Fransche minister van» Oorlog, Painlevé, heeft Zondag aan de iad Namen het Fransche Oorlogskruis overhandigd. Britsche Oorlogsschepen naar Egypte in verband met de politieke spanning in dat land. Japan zendt ook versterkingen naar Peking en Tientsin. Onder de Radio-berichten: De Britsche nota met betrekking tot het gyptische leger overhandigd. De Noorsche regeering zal de Britsche belangen in Rusland behartigen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS, Minister Kan wederom naar Drente. De A. T. O. opgericht. De nieuwe scheuring in de communistische party. De verloven voor het leger. Duitsche ingenieurs op bezoek in ons land. Hoe kan aan kiezers en kiezeressen groote persoonlijke invloed worden toegekend. Toeval of opzet? 1 VERKEER EN POSTERIJEN. Per autobus van Den Haag naar Groningen en van Den Haag naar Maastricht. LUCHTVERKEER. DE STOUTMOEDIGE VLUCHT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Onderscheidingen voor Lindbergh. Naar onbekend Poolland. UIT ONZE OOST. De Zeven Provinciën" te Tandjong Priok. Te Sabang gearresteerd Het spoorwegongeluk bij Batavia. De fusie der militaire departementen. KERK EN SCHOOI! Het gouden priesterjubileum van Kardinaal Gasparri. Het Maria-genadebeeld» te Aken. RADIO-NIEUWS. „De Aetherbode". FEUILLETON, f at zal hij er mee doen? Het congres der Volkenbonds- verenigingen te Berlijn. Het congres van Volkenbondsvereenigin- en hield Zondag een openbare zitting. Ie delegaties gaven een kort overzicht, oor Nederland voerde mr. Limburg het oord; hij wees op de groote toeneming an het aantal leden van de Nederlandsche ereeniging en maakte melding van het be- luit van de Nederlandsche regeering om lken 18 Mei als Volkenbondsdag in de cholen te gedenken, welke mededeeling et luid applaus werd begroet. Tenslotte werd het Nederlandsche voor- el om de volgende jaarvergadering na 15 uni in Den Haag te houden, door het ongres met algemeene stemmen aangeno- en. Na afloop werd een bezoek aan Pots- am gebracht. De Zondag gehouden zitting van de Unie van Volkenbondsvereenigingen heeft een esolutie aangenomen, waarin er bij Span- 'e en Brazilië op wordt aangedrongen hun ittreden uit den Volkenbond nogmaals te verwegen en de zetels in den Raad c pnieuw e bezetten, waarop zij recht hebben. Painlevé te Brussel. De Fransche minister van oorlog Pain- evé, vergezeld van maarschalk Franchet D'Espérey heeft Zondag met groote plech tigheid het Fransch oorlogskruis aan de stad Namen overhandigd. Painlevé. mi- ister-president Jaspar, burgemeester Go- enveaux, hielden gelegenheidsredevoeringen ainlevé, zeide o.m.: „De weerstand van amen heeft het viifde Fransche leger in de gelegenheid gesteld zich aan een omsinge ling te onttrekken en zich aan de Marne op 'e stellen." Een défilé van schoolkinderen besloot de lechtigheden, 36 Personen bil cen auto-on geval gewond. Bij Erkelenz is een autobus, waarin zich 36 personen bevonden, die terugkeerden an den brandweerdag in Kreuznach te en een boom gereden. De autobus werd totaal vernield. Alle inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Eng*land's breuk met Rusland. Litwinow verklarart in een nota aan den ritschen zaakgelastigde, dat de radenre- eering zich niet verbaast over de verbre- ing van de betrekkingen tusschen Enge- nd en Rusland, daar zij op de hoogte was an de voorbereidselen daartoe. Lit- inow ontkent de beschuldigingen van het henden van de handelsovereenkomst, elke. zoo verklaart hij, gebaseerd zijn op niuiste inlichtingen en vervalschte döcu- enten, waarmede de Engelsche regeering nbeperkt heeft gewerkt. Litwinow acht en antwoord op de insinuaties van spion age van de handelsdelegatie beneden zich. De Arbeidersconferentie te Genive. De commissie voor de vriiheid van orga- isatie voor arbeiders en werkgevers heeft et 18 tegen 17 stemmen een voorstel aan- enomen van den gedelegeerde der Zwit- che werkgevers, ir. Tzant, volgens hetwelk 'n de internationale overeenkomst inzake Je vriiheid van organisatie een bepaling oet worden opgenomen, welke het recht aarborgt, dat men zich niet bij eenigerlei organisatie behoeft aan te sluiten wanneer men dit niet wenscht. Voorts werd eveneens een voorstel van Jen Franschen arbeidersgedelegeerde Jou- aux goedgekeurd, volgens hetwelk zoowel erkgevers als werknemers zich kunnen ansluiten bij de organisatie, waaraan zij de oorkeur geven. Communistische troebelen in Griekenland. De regeering heeft maatregelen genomen m de orde in Saloniki. Drama en Cavalla te handhaven, ten gevolge van de comrau- istiscbe ongeregeldheden, welke door ar- eiders in verschillende tabaksfabrieken erden uitgelokt. Oorlogsschepen naar Egypte. LONDEN, 30 Mei. De slagschepen .Barham", Royal", „Sovereingn" en Malaya" hebben bevel gekregen van Majta aar de Egyptische wateren te vertrekken. De „Daily Mail" verneemt, dat de sche en gezonden zijn in verband met de poli- 'eke spanning, welke de laatste dagen in gypte heerscht. Het gaat om de functie van en Sirdar. De Britsche Hooge Commissaris ïeeft den premier Sarwat Pasha medege- eeld, dat de Britsche regeering wenscht, at deze functie gehandhaafd blijft en dat e bekleed zal worden, evenals vroeger, or een Engelsch officier. li Twee duizend man Japanners naar Peking en Tientsin. De Japansche bladen melden, dat de re- eering nog twee duizend man troepen uit 'andsjoerije naar Peking en Tientsin zendt m leven en eigendom der vreemdelingen e beschermen. Vernomen wordt, dat de egeering ook maatregelen overweegt tot et verleenen van bescherming van de apanners in het Jangtsedal ingeval van vijandige demonstraties in verband met het zenden van Japansche troepen naar China .Officieel wordt bevestigd, dat met het oog op den voor de noordelijke troepen in de provincie Honan minder gunstigen toestand de regeering bereid is, elk oogenblik ver sterkingstroepen uit Mandsjoerije naar Pe king en Tientsin te zenden. Ook Britsche versterkingen naar het Noorden? De militaire attachés der mogendheden hebben de laatste dagen geconfereerd be treffende de verdediging van de vreemdelin gen in Noord-Cbina. Verwacht wordt, dat de Britten op het voorbeeld van de Japan ners versterkingstroepen naar het Noorden zullen zenden. Volgens een telegram uit Tokio aan de „Daily Mail" is het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken bezig met de opstelling van een ernstige waarschuwing zoowel aan Noord- als aan Zuid-China, be. helzende dat Japan leven, eigendom en be langen zijner onderdanen zal verdedigen en geen molestatie van zijn onderdanen zal dulden, noch bemoeilijking van militaire be wegingen, die het noodig mocht achten. Het offensief der Noordelijken. Successen van Tsjang Kai Sjek. Het ontbreken van nieuws uit het hoofd kwartier van Fengtien (de noordelijke troe pen) betreffende het offensief in Honan, Wijst er, naar men meent op, dat het offen sief zich niet gunstig ontwikkelt,Ander zijds duurt, volgens een draadloos bericht uit Nanking, de opmarsch der Zuidelijken in Anhoei voort. Gemeld wordt, dat de troe pen van Tsjang Kai Sjek Mingkwang, op 70 mijl afstands van Poekau, hebben veroverd, Andere troepen van Tsjng namen Pengpoe, op 110 mijl afstands van Poekau. VERBREKING VAN TROUWBELOFTE. Iu Engeland komen, zooals men weet, 0(>g geregeld geld processen voor wegens „breach of promise", verbreking van trouw- belofte. Thans is te Londen zulk een proces gaande, dat merkwaardig is om het feit, dat de man en het meisje niet langer dan zes jaren met elkaar verloofd zijn geweest en vierduizend minnebrieven met elkaar gewisseld hebben. Het geval heeft overi gens een. tragischen kant, omdat de man, die door het meisje wordt vervolgd, het slachtoffer is geworden van een eigen mo- reeie zwakheid, James Mackechnie en Agnes Graham zoo heeten de betrok kenen verloofden zich in 1920 met el kaar. Mackechnie ging kort daarop naar Malakka, waar hij een betrekking had ge kregen. Mej. Graham zou twee jaren later naar Malakka gaan om met haar verloofde in het huwelijk te treden; doch naderhand werd besloten tot 1925, wanneer Mackech- nie's dienstbetrekking zou zijn geëindigd en hij naar Engeland terug zou keeren. Hij was intusschen in netelige verwikkelingen geraakt, waarover hij zijn meisje inlichtte, dat hem daarop een brief schreef, waarin zij zich bereid verklaarde hem zijn vrijheid terug te geven en zeide, dat het niet haar bedoeling was, hem te binden. Mackech nie weigerde echter van dit aanbod gebruik te maken. De drukke briefwisseling, die had plaats gehad, werd vervolgens op de zelfden voet voortgezet, waarbij zij elkaar telkens weer hun liefde en trouw bezwoe ren. Nog kort voor dat Mackechnie naar Engeland terugkeerde verklaarde hij zijn meisje, dat hij nog altijd van haar hield en trotscb was op haar trouw en kloek ge drag. Doch nauwelijks bad hij voet aan wal gezet, of hij schreef een brief, waarin hij zijn meisje zijn vrijheid terug vroeg, niet omdat ze niet meer van hem hield, doch, zoo schreef hij, omdat hij baar niet waard was en hij haar zoo vaak bedrogen had. Hij had te Singapore jj.T. in de egnzaamhtid en narigheid van het koloniaal bestaan een vrouw leeren kennen, die hem in haar macht had gekregen en van wie hij zich niet meer los kon maken en met wie hij op dezelfde boot naar Engeland was gekomen. Kort daarop huwde hij dan ook met deze vrouw. Mej. Graham meende dat het gedrag van Mackechnie een gegronde reden was voor een eisch tot schadevergoeding. Met 1200 pond Sterling acht zij de onkosten voor haar uitrusting (280 pond) en het ge leden leed behoorlijk vergoed. De intieme minnebrieven, tusschen de twee menschen gewisseld, een ontzagwek kend dossier, doen nu dienst als het be wijsmateriaal voor de trouweloosheid van Mac. DE M1LLIOENEN VAN DEN MATROOS. Een matroos van den draadloozen dienst der marine te Rochefort bad aan ieder die het hooren wilde verteld, dat hij een som van 25 millioen dollar erfde, hem door zijn moeder vermaakt, die in Amerika was her trouwd en daar overleden was. Hij had als bewijs o.m. een telegram van een Ameri- kaansch notaris, die mededeelde op weg naar Frankrijk fe zijn om de erfenis fe komen regelen. Op het bericht van dit buitenkansje, dat door de bladen verspreid werd, ontving de matroos brieven van jonge meisjes, die een plotselinge genegenheid voor hem hadden opgevat, alsmede van uit vinders, die zich tot hem wendden om kapi taal voor hun inventies. De erfgenaam ant woordde op al die brieven, maar.... hij was voorloopig nog alleen matroos zonder eigen inkomsten. Eenige bankbiljetten om hem in staat te stellen, de afwikkeling der erfenis af te wachten, zouden hem niet onwelkom zijn.... En er waren meisjes, die hem geld zonden, bij elkaar eenige duizen den francs. Tot dezer dagen ontdekt werd, dat het heele verhaal van de erfenis uit de lucht was gegrepen, zelfs erger dan dat, want als het telegram van den notaris draadloos was overgekomen, zou het althans in letterlijken zin uit de lucht gegrepen en toch waar geweest zijn. Maar dat telegram had hij zelf verzonden; het was door het postkantoor opgevangen en aan hem be zorgd. De pseudo-erfgenaam zal nu voor den krijgsraad moeten verschijnen. EINDE EENER VENDETTA. In het dorp Aggius ,op Sardinië heeft on langs een aloude plechtigheid plaats ge had waardoor aan een jarenlange bloedveete een einde is gekomen. Een schapenfokker was vier jaar geleden met een zeis neerge veld. Hij stierf vóór de verdenking viel op den man van zijn nicht doch deze had een alibi en werd vrijgespoken. Niettemin werd weer een moord gepleegd. Een der ver moedelijke daders kreeg 33 jaar gevangenis straf. De bisschop van Tempio besloot tusschen- beide te komen om een eind te maken aan de bloedwraak. Hij riep zijn schare in de kerk bijeen. In een dubbele rij stonden tegenover elkaar de dertig gezinshoofden, jongen en ouden, die elkaar wraak gezworen hadden. Nadat de bisschop vrede en welbe hagen gepredikt had, begon hij met de plech tigheid der verzoening. Met het kruis in de hand ging hij naar de plaats waar de vijan den stonden. Een voor een stelde hij den mannen de vraag of zij bereid waren vrede te sluiten met hun vijanden en luide klonk telkens het bevestigende antwoord. Daarop noodigde de bisschop hen uit eerst het kruis en daarna hun vijanden te kussen. Aan de uitnoodiging werd voldaan en daarop trok ken de dertig man naar het huis eener vrouw, beschuldigd van medeplichtigheid aan een der moorden. Met groote plech tigheid ontving zij de mannen en omhelsde ze, Zoo is er eindelijk vrede in Aggius. DE SCHOONHEIDSWEDSTRIJD TE GALVESTON. De uitslag van den dezer dagen te Galve ston in Texas gehouden internationalen schoonheidswedstrijd is thans bekend. Het was een Amerikaansche, die den eersten prijs behaalde, met vele neuslengten vóór, om het nu eens onelegant uit te drukken. De Franeaise kreeg nummer vijf, de Italiaansche nummer tien. Het geruoht loopt, schertst de< „Temps", dat Mussolini diplomatieke ver- toogen tot Washington zal richten en men vreest voor fascistische betooogingen voor Maurice de Waleffe van het „Journal", de Amerikaansche consulaten in Italië. niet alleen de kampioen van de korte mans broek, maar ook een deskundige op het ge bied van vrouwelijk schoon was hij het niet die de Fransche deelneemster had uit verkoren? wijst er in zijn blad op, dat terwijl de Europeesche laöden (Frankrijk, Spanje, Duitschland en Engeland) ieder slechts met één schoone uitkwamen, Ame rika er niet minder dan dertig in het vuur had gebracht. Voorts doet hij uitkomen, dat Europa tegenover' Amerika in het nadeel was doordat de deelneemsters van hef oude werelddeel eerst op zee moesten zwal ken alvorens zich met die van de nieuwe wereld te meten. Bovendien was er nog de vermoeienis van het reizen en trekken door het overstroomde gebied der V. S. Miss France was toch al niet zwaar, schrijft de Waleffe verder. Miss Italy had vijf kilo ver loren. Miss Portugal glimlachte nog wel, maar het was een lach waaruit geen vroo- lijkheid blonk. Toch moest men nu niet denken dat de Europeesche schoonen voor heur verdriet naar de V. S. zijn getogen. Ze waren als vorstinnen ontvangen, "en van haar had er zelfs haar hart verloren. Het risico van het vak, meen de Waleffe. I De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, heeft zich gisteren naar Drente begeven. Met den Commissaris der Koningin en den inspecteur voor de werk verschaffing, den heer Jongbloed, heeft Z. E. eenige deelen der provincie bezocht en verschillende besprekingen gehouden. Naar het „Hbld." verneemt, is de Konink lijke bewilliging op de statuten der A.T.Cf. verkregen, zoqdat het autobusbedrijf der Nederlandsche spoorwegen thans met de exploitatie van zijn eerste buslijn een aan vang kan maken. Naar „De Tribune" verneemt is een verga dering gehouden van N. A. S.-bestuurders, waarin men tot de conclusie kwam, dat er schérp stelling moest worden genomen tegen de „liquidatie-politiek" van de Communisti sche Internationale en van de Roode Vak- Tnternationale ten opzichte van het N.A.S. Er werd besloten: 1. Den heer Th. J. Dissel terug te roepen naar Nederland. 2. Een vergadering van hoofdbesturen en P. A. S.-en uit te schrijven, ter bespreking van 3e huidige situatie. In deze vergadering zullen de eischen behandeld worden door het N. A. S.-bestuur aan de R. V. I. te stel len. De daarop te nemen beslissing van de R. V. I. zal het N. A. S.-bestuur er toe brengen de vraag te overwegen, of op het volgende N. A. S.-congres een voorstel aan hangig moet worden gemaakt met betrekking tot de internationale verbindingen van het N. A. S. Een binnenkort te verwachten Legerorder zal een ministerieele beschikking bevatten, waarbij, aangezien het wenschelijk is ge bleken de thans van kracht zijnde bepalin gen inzake verlof en bewegingsvrijheid in één legerorder samen te vatten, een verlofrege ling is vastgesteld en wel: een algemeen verlof voor; beroepspersoneel; vrijwilligers, op korten termijn en verlof spersoneel tij dens verplicht verblijf in werkelijken dienst; vrijwillig in werkelijken dienst zijnd verlofs- personeel en voorts regelingen van uitzonde ringsverlof, van bewegingsvrijheid, van ver lof en bewegingsvrijheid wegens gescheiden leven van het gezin; van buitenlandsch ver lof; van verlof voor het deelnemen aan wed strijden, jachtritten, enz., van verlof voor le den van vereenigingen tot het bijwonen van vergaderingen, van achterblijven van verlof of bewegingsvrijheid, en betreffende de con trole op uitzonderingsverlof en achterblij ven van verlof of bewegingsvrijheid. Zooals wij reeds hebben gemeld, hebben de leden der Hafenbautechnische Gesell- schaft uit Hamburg, in aansluiting op het congres dier vereeniging, dat dezer dagen te Duisburg gehouden werd, een bezoek ge bracht aan het Kon. Instituut van Ingenieurs te 's-Gravenhage en voorts aan de haven van Rotterdam. Sedert het bestaan der Ha fenbautechnische Gesellschaft, was dit het eerste buitenlandsch bezoek, dat onderno men werd. Het is geschied op uitnoodiging van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Zon dagavond werden de vele Duitsche gasten ontvangen in het gehouw van het Instituut' aan de Prinsengracht, waar de president, ir. o. J. Stieltjes, hen hartelijk welkom heette. Namens de Hafenbautechnische Gesell schaft werd de toespraak beantwoord door prof. De Thierry, die zijn dank uitsprak voor de uitnoodiging en de ontvangst. De spre ker wees er op, dat de betrekkingen, die reeds jaren tusschen de Duitsche en Neder landsche ingenieurs bestaan, door dit bezoek opnieuw versterkt worden. Onder de vele leden van het Instituut, die bij de ontvangst tegenwoordig waren, werden opgemerkt oud-minister Bongaerts, ir. Wortman, dffecteur-generaal der Zuider zeewerken en ir. Damme, directeur-generaal van de Posteijen en Telegrafie. Gistermorgen vertrok het gezelschap voor het aangekondigde bezoek naar Rotterdam, waaraan ook door Prins Hendrik werd deel genomen. Te Rotterdam werd het gezelschap ten stadhuize ontvangen door het gemeentebe stuur. De Secretaris der Nederlandsche Ver eeniging tot verbetering van het Kiesstelsel, de heer A. K. Hardenberg, Westersingel 51, Rotterdam, deelt ons mede. dat door het Bestuur van genoemde Vereeniging een voorstel is gericht tot de in de Tweede Kamer vertegenwoordigende politieke par tijen tot het houden eener conferentie ter bespreking van de vraag hoe. onder behoud van het tegenwoordige stelsel der Evenre dige Vertegenwoordiging, aan de kiezers en kiezeressen eene groote persoonlijke in vloed kan'worden toegekend. Voornoemd bestuur teekende bij die uit noodiging aan dat "het indertijd door de Vereeniging gepubliceerde Ontwerp slechts bedoelde een regeling aan te geven op welke wijze het bij voorbeeld „zou" kun nen. dat aan kiezers en kiezeressen een grootere persoonlijke invloed was gewaar borgd. Uit Leiden schrijft men aan „de Tijd"; Door de benoeming van mr. dr. J. Schok king tot burgemeester van Katwijk is zijn plaats op de Chr. Hist, lijst der Dinsdag j.l, gekozen leden voor den gemeenteraad reeds thans opengevallen. Er was reeds langen tijd sprake van, dat de heer Schokking ernstig in aanmer king kwam voor het burgemeestersambt te Katwijk en weken geleden was er reeds door de Anti-Revolutionnaire propagandis ten op gezinspeeld, dat de leider der Chr. Hist, toch niet in den gemeenteraad zou komen. Van Chr. Hist, ziide zweeg men echter, wijl de heer Schokking een gewel dig „trekpaard" is, zooals zulks bij de ver kiezingen heet, Intusschen doet het wel vreemd aan, dat de burgemeestersbenoeming nu iuist twee dagen na de raadsverkiezing komt. Toeval of opzet? Nachtdiensten. De N. V. Zuid-Hollandsche autohandel Maatschappij, die ook den busdienst Waal havenScheveningen exploiteert, heeft zich met een schrijven gericht tot die colleges van Gedeputeerde Staten der provincies Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Over- ijsel, Drente, Groningen en Limburg, waarin o. m. gezegd wordt: Ondergeteekende, de Naaml. Vennoot schap Z. H. A. M„ 'gevestigd fe 's-Graven hage, Pletterijkade 50, heeft de eer Uw college te verzoeken om toestemming tot het in werking brengen van autobuslijnen, speciaal voor nachtverbindingen tusschen 's-Gravenhage en Groningen, via Utrecht, Zwolle en 'sGravenhage en Maastricht, via Utrecht en Arnhem. De vertrektijden van beginpunten zullen steeds liggen tusschen 12 uur 's nachs en 6 uur v.m. In dit schrijven wordt verder gezegd, dat de Z. H. A. M. van de verschillende col leges reeds thans vernemen wil, of princi pieel tegen het verleenen van een dergelijke vergunning bezwaar zou bestaan. Het ligt in de bedoeling der Z. H. A. M. deze lijnen te exploiteeren met eerste klas materie.el, zoo noodig slaap- en restauratie wagens, welke ongeveer zullen zijn inge richt, wat uiterlijken vorm aangaat, als de wagens, die thans loopen op de lijn :hr eningenWaalhaven. Lindbergh heeft bekend gemaakt, dat hij definitief alle tot dusver voor de dagen na Woensdag getroffen afspraken, met inbe grip van de voorgenomen tocht naar Zweden, heeft afgezegd. Hij is voornemens naar Parijs te vliegen, van waar hij direct naar de VeF. Staten vertrekt aan boord van een passagiersschip of oorlogsschip. President Coolidge heeft zijn goedkeuring gehecht aan de verleening aan Lindbergh van het eerekruis voor buitengewone ver diensten op vliegggebied. Te St. Louis (U. S. A.) is een commissie van burgers benoemd, bestaande uit 250 leden, die zich zal bezighouden met de voorbereiding der plechtigheden bij Lind bergh's terugkeer en voor een passende ontvangst zal zorg dragen. Van Nungesser en Coli geen spoor. Het stoomschip „Sagona" is te New Foundland teruggekeerd, na vergeefs naar Nungesser en Coli te hebben gezocht. Een Reuterbericht van 29 Mei uit Far- banks op Alaska houdt in, dat kapitein Wil- kins met den piloot Graham per vliegtuig is vertrokken ter exploratie van het nog on bekend gebleven Noordpoolgebied en met eindbestemming naar Gramtland of naar Etah op Groenland. Wilkins hoopt te kunnen vaststellen of er een pool-vasteland bestaat. Hij stelt zich voor ook verder '♦-nschappelijk werk te doen, Hr. Ms. „Zeven Provinciën" arriveerde te Tandjong Priok. Er was groote belangstel ling. Vele autoriteiten waren aanwezig. Toen de Gouverneur-Generaal debarkeerde, wer den saluutschoten gelost Z.Exc. vertrok per auto maar Tjipanas. De bankier Salomon Servos uit Lübeck is te Sabang aan boord v.an het s.s. „Prins der Nederlanden" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" gearresteerd. De Duitsche re geering had zijn uitlevering gevraagd we gens bedriegelijke bankbreuk. Te snel gereden. Een onderzoek. Ingesteld naar de oor zaken van het derailleeren van twee wa gens en de locomotief van den passagiers- trein BuitenzorgBatavia Noord op 25 April j.l., waarbij drie leden van het trein personeel werden gewond en aanzienlijke schade werd aangericht, heeft uitgewezen, dat de trein met te groote snelheid heeft gereden. De Indische volksraad stelt er prijs op. gehoord te worden. In het afdeelingsverslag over de alge meene beschouwingen van den Volksraad betreffende de samenvoeging van de de partementen van Marine en Oorlog, merk ten verscheidene leden op, dat in dat geval de Volksraad geraadpleegd moet worden, ingevolge art. 71 van de Wet op de Indische Staatsregeling, aangezien het ontwerp Indië in belangrijke mate raakt. In verband met de verklaring van den minister van Oorlog, dat het advies van den Volksraad ter zake' niet gevraagd is, werd te kennen gegeven, dat het zeer op prijs zal worden gesteld, wanneer de Indische regeering zich met de Nederlandsche tele grafisch in verbinding zou stellen, ten einde te voorkomen, d,at de fusie buiten den Volksraad om voltrokken wordt. Ook wenscht men te bereiken, dat de Volks raad althans gehoord wordt over de con sequenties, die de samenvoeging zal heb ben voor de verdediging van Ned.-Indië. Art. 71 voornoemd bepaalt o. m„ dat de WOENSDAG, 1 JUNI. HILVERSUM, (A.N.R.O.) 1050 M. 12 uur Politieber. 12.352 Lunchmu- ziek door het Trio J. Castrelli, 23 Engelsche les voor kinderen. 34 uur Concert door het A.N.R.O., meisjeskoor Frau Sjouwk Gesterkamp, zang. Dirigent Willem van Warmelo. 5.3C6.15 Vooravöndconcert door het A.N.R.O.- orkest o.l. van Nico Treep. Mevr. Truus Berkhout, Scheepers, mezzo sopraan. 6.156.45 Lezing door den heer Dr. M. Amir, over: Pelgrimstocht naar Mekkr, 6.457.45 (Vervolg) Vooravondcon cert. 7.45 Politieber. 10.30 c.a. Pers- ber. 10.3512 uur Damsmuziek. DAVENTRY, 1600 M' 11.20 Daventry- kwartet en solisten (contra alt, tenor, piano). 12.05 Pianoconcert door R. Sil vester. 12.20 (vervolg) Concert- 1.20 2.20 Orkestconcert. 2.50 Verloop van de Derby-paardenrennen in Epsom. 5.05 Lezing: Health and commonsense. 4.20 Daventry-kwartet en solisten (viool, piano) 4.50 Voorlezing van gedichten van J. Braddöck. 5.05 (vervolg) Con cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgel bespeling. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds, weerber., nieuws. 7.05 (vervolg Orgelbespeling. 7.20 Lezing: Insects and disease. 7.35 Werken van Bach, Pianomuziek. 7.45 Lezing: Plant com munities. 8.05 Militair concert Band, trommelslagers, pijpers en hoornblazers van H.M. 2nd. Batt. Badfordshire and. Hertfordshire Regiment. 8.35 Variété 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Cause rie. 9.55 E. Bartlett, sopraan. 10 uur „The Prince of Court painters," schet. 10.20 E. Bartlett, sopraan. 10.30-— 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Triocon cert, (piano, viool, cello). 9.0511 „Faust", operafragmenten van Gonoud, Orkest, koor en solisten. LANGENBERG 469 M. 1.50—2.50 Orkestconcert. 5.506.50 Operette concert Orkest en solisten (piano, sopraan tenor). 8.359.20 Vroolijk concert. 9.20 Nederlandsche composities door het Werag-orkest. Daarna tot 12.20 Dansmu ziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.20 Feestconcert ter gelegenheid van de ope ning van de vergadering „Reichsverban- des Deutscher Orchester und Orchest- Musiker in Maagdeburg. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. HAMBURG, 394 7 M. 2.50—3.50 Feest ter gelegenheid v. d. Opening vap den Spoorweg naar het eiland Sylt,bijgewoond door den Rijkspresident. 5.205.50 Dansmuziek. 7.207.50 Orkestcon cert 8.2012.10 Feestconcert in Maag deburg. Daarna tot 12.10 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Concert Orkest en Mme Cambier, harp. 8 20 10,20 „Philemon et Baucis", operacomique in 2 acten van Gounod. Volksraad ful de gelegenheid dient te wor den gesteld, binnen een zoo noodig door den Gouverneur-Generaal te bepalen termijn, om van raad te dienen nopens de ontwer-, pen vani wet, uitsluitend of in belangrijka mate Ned.-Indië betreffende, vóórdat deze in behandeling komen bij de Staten-Gene- raaL i Gistermorgen heeft, naar men uit Rome aan de Msb. meldt, kardinaal-staatssecre* taris Gasparri, bij gelegenheid van zijn gouden priesterfeest, in de Capella Paolina in het Vaticaan een H. Mis opgedragen, v/aarna aan de bij den H. Stoel geaccredi- teerde diplomaten gelegenheid werd ge* geven hem hun gelukwenschen aan te bieden Des avonds werd in de titelkerk van den kardinaal, de San Lorenzo in Lucina, een plechtig Te Deum gezongen. Op 4 September a.s. zijn 'm de O. E. V, Munsterkerk te Aken, de plechtige kroning plaats hebben van het beroemde genade beeld van O. L. Vrouw. De kroning zal ge. schicc'en door en Pauselijke vertegenwoor diger- en wel door Mgr. graaf Alberto Mella di Sant' Elia, domheer van de Sint-Pieters kerk, dienstdoend geheim kamerheer van Z. H, den Paus. Met groote vreugde is dit bericht in Aken vernomen. Er zul.en groot sere feesten gehouden worden. In den loop der laaste 15 jaren is het slechts één keer voorgekomen, dat een dergelijke plechtig heid plaats vond. Het gold nl. de kroning van een Maria-beeld in Rome zelf. Verschenen is het eerste nummer van „De Aetherbode", het officieel orgaan van den Algemeenen Nederlndschen Radio- Omroep, onder redactie van Willem Vogt. Daarin wordt o. m. gepubliceerd het con tract, gesloten tusschen N.V. „De Eenheid" en de N.V. „De Radio-Omroep", waarvan alle aandeelen in het bezit zijn van den A. N. R. O. en welke N. V. is opgericht met het doel de exploitatie van het eigen orgaan ter hand te nemen. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door 10S. P. H. HAMERS. 4 i Hij was ook herhaalde malen bij juffrouw rane geweest, die hem wat tot kalmte racht door te erkennen dat Losely hem eer slecht behandeld had, dat hij in elk ge. al z'n geld moest terug hebben en die hem elooide, dat zij haar best zou doen om osely over te halen om te handelen als fatsoenlijk man". Aangaande Sofie scheen uffrouw Crane geheel onverschillig te zijn. e haat, die zij het kind had toegedragen at zoo lang onder haar toezicht had ge- taan, was veel verminderd door Lose- y's onnatuurlijk gedrag jegens zijn eigen ind. Het liet haar koud of Sofie bij Rugge f bij Waife was; het was haar genoeg, dat e dochter eener vrouw, die zij haatte, in lk geval ver beneden haar op de maat- chaappelijke ladder stond. Misschien zou zij als zij Rugge en Waife ad moeten kiezen, uit nijd de voorkeur aan e laatste hebben gegeven, omdat Waife op og lager sport van de ladder stond dan de Tecteur van het reizend tooneelgezel- ap. Al Rad zii Waife's naam ook, £e_- schandvlekt in de oogen van den heer Har- topp, zoo was dit toch niet opzettelijk ge schied, om wraak op hem uit te oefenen. AI verachtte zij Waife ook, die verachting was niet onvermengd met medelijden. Het was noodzakelijk geweest, den burgemeester die mededeelingen te doen welke zij gegeven had, om den man te bewegen, het hem toe vertrouwde kind af te staan, vóór de terug komst van Waife, En zij bewees den ouden man een dienst door hem een schokkend tooneel met Losely en een openlijk schan daal te besparen dat zijn verzet tegen Jas per's gezag over het kind, of oneenigheid tusschen hen beiden zou veroorzaakt hebben En daar het toen haar hoofddoel was, zich van Losely's trouw te verzekeren zoo waren alle mogelijke Waifes, Sofies, burgemeesters en directeuren, slechts pionnen in haar oog, die verzet of opgeofferd moesten worden, volgens het plan van haar schaakspel. Thans kwam Rugge opgewonden en adem loos, om juffrouw Crane mede te deelen, dat Wafie in Londen was gezien. De clown had hem gezien, niet ver van den Tower; maar de kreupele was verdwenen eer de clown die boven op een onnibus zat, tijd had om er af te komen. „En al had hij Waife, nu eens gekregen", merkte juffrouw Crane aan, „wat dan nog? Gij hebt volstrekt geen aanspraak op het bezit van den heer Waife." „Maar het natuurwonder moét bij die omzwervenden dief zijn", antwoordde'Rugge „In ieder geval heb ik een agent van de ge- heiroe politie aaq 't werk gezet, en wat ik u nu vragen wilde, is dit; als het noodig mocht zijn, dat Losely met mij voor het ge recht verscheen, om mijn recht op het door mij gekochte en betaalde natuurwonder te bewijzen, zoudt gij dan dien vermetelen, boozen mensch willen overhalen om niet op nieuw den beker van 't verdriet aan mijn lippen te brengen?" „Ik weet niet eens waar de heer Losely is. Misschien heeft hij Londen verlaten. „Ik heb hem gisteravond in den konink lijken schouwburg gezien. Ik zat op de shillingsplaats, en hij, die mij honderd pond schuldig is, mejuffrouw, hij zat in 'n loge." „Zool zijt ge er zeker van? Zat hij alleen?" „Met een dame, wel zoo!" roep Arabella met een Indische shawl, Ik ken die Indische shawls. Mijn vader leerde zij mij reeds vroeg onderscheiden, want hij was een sieraad van den Engelschen handel; hij was uitdrager. „En", vervolgde de verbolgen tooneel- directeur, „die man in zijn loge, welke in den koninklijken schouwburg meer dan twee pond kost en met den buit van Indië naast zich, richtte zijn tooneelkijker op mij, be keek mij in den engelenbak en zijn geweten zeide hem niet; zouden we niet van plaats moeten verwisselen, als ik dien heer zijn honderd pond betaalde? Kunnen zulke din gen plaats hebben en ons overvallen als een donderwolk zonder dat wij ons tén uiterste verbazen? Dat vraag ik u!" „Met een dame, wel zoo!" riep arabella, haar drift, die bij de woorden van den directeur voortdurend aangegroeid was, in woerden lucht gevend; „Z'n, dames zullen weten, wie de man is, die z'n eigen kind aan een comediespeler verkoopt. Zie eerst te ontdekken, waar het meisje is en kom dan weer hier, eer ge verder gaat. O, met een dame! Ga naar uw geheimen politieagent of liever zepd hem naar mij. We zullen eerst 'het adres van den heer Losely uitvorschen, Ik zal de kosten betalen. Verlaat u op mijn ijver mijnheer. Rugge." Getroost ging de directeur heen. Hij was nog niet lang weg toen Jasper zelf ver scheen. De schelm trad binnen met nog snoe- vender voorkomen dan gewoonlijk, alsof hij voor knorren vreesde en besloten had die te trotseeren. Maar juffrouw Crane verweet hem zijn lange afwezigheid niét en toonde zich evenmin verwonderd over zijn terug komst. Met echte vrouwelijke dubbelhartig heid ontving ze hem alsof er niets gebeurd was. Jasper, daardoor gerust gesteld begon uit eigen beweging zijn gedrag te verklaren en te verontschuldigen/Het was duidelijk, dat hij juffrouw Crane iets wilde verzoeken. „De zaak is, lieve vriendin", zeide hij, in 'n stoel vallend, „dat ik op den dag, dat wij elkander het laatst gezien hebben, het post kantoor voorbij ging, om te zien of er ook brieven voor mij waren. Gij lacht, gij gelooft mij niet Hier zijn ze", en Jasper haalde uit den zijzak van zijn jas, een nieuwe prachtige portefeulle van Russisch leder voor den dag en niet relief bewerkt, van binnen met zijde, voorzien van een met juweelen versierd pennekokertje en malachieten pennemes en meerdere snuisteren ia- nette kokertjes, in één woord een portefeuille zooals een man nooit voor zich zelf koopt. Jasper's aangenomen moeder bekeek het voorwerp, met nijdige blikken. Zij had het vroeger nooit gezien. Toornig neep zij de lippen samen. Uit de keurige portefeuille haalde de elegante Jasper twee brieven voor den dag, geschreven op Fransch papier en met vreemde postmerken gestempeld. Hij borg ze direct weer op, nadat hij haar slechts even de adressen had laten zien, en zeide. „Verbeeld U- die kerel, zoo trotsch op z'n geld, is toch naar Frankrijk gegaan, al wilde hij me niet gelooven om berichten in te winnen aangaande Sofie. Maar de vrouw, die hem op het verkeerde spoor had moeten brengen, heeft de vlucht genomen en hem niet ontmoet, Dat verwenschte schepsel! Wasch ik er zelf maar geweest. Ik heb ge hoord, dat hij nu naar Italië gegaan is; hij tracht mij om den tuin te leiden, hij schendt de wetten der natuur zwerft de wereld door met zijn handen in z'n bodemlooze zakken als de Wandelende Jood. Maar zie, tot ver goeding van m'n tegenspoed vond ik aan het postkantoor een brie! met aangenaam nieuws. Een rijke bejaarde dame, die geen kinderen heeft, wenscht een lief kind tot zich te nemen, heeft Sofie daartoe gekozen en zal zorgen dat het mij geen windeieren legt, als ik het kind aan haar afsta. Het is in alle opzichten wenschelijk, het kind bij 'n rijke familie te bezorgen. Maar daartoe is vooreerst noodig, Sofie terug te krijgen daartoe heb ik uw hulp noodig: ga-ziit-M^.1 knap. Goed schepsel, wat zou ik zonder u aanvangen? Het is zooals ge zegt, altijd, als ik een vriend noodig heb, kom ik bij u, Bella". Juffrouw Crane keek Jasper oplettend aan. „Ge weet waar het kind is", zei zo langzaam. „Nu ik houd het voor een uitgemaakte zaak dat zij bij den ouden man is; ik heb hem gisteren gezien." „Waar?" „Bij Londen-Bridge." „Wat hadt gij daar te doen? O, ik begrijp het... het station naar Dover; gaat ge buitenslands?" „Wel neen; ge zijt ook zoo verschrikke lijk achterdochtig. Maar het is waar, ik ben naar 't station geweest, om te vragen naar de bagage die een mijner vrienden daar had gelaten om afgehaald te wordfcn, Aan 't eind van de brug kreeg 'ik den ouden man in 't gezicht, veranderd verouderd, en blind aan één oog. Gij hadt mij gezegd, dat ik hem niet zou herkennen, maar ik kende hem aan z'n breede schouders, aan z'n draaien met zijn armen. Men .herkent iemand die men van zijn geboorte af, gekend heeft, zonder z'n gelaat te zien, O Bella! ik kan u zeggen dat ik mij week gevoelde, zoo week als de onnoozelste hals die ooit.. Jasper vol tooide de vergelijking niet, maar zweeg een oogenblik, haalde diep adem en zeide toen iets anders. tWordL. veiyolgd.1. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6