De korte golf en een w(jd perspectief Yoornaamste Nieuws Stadsnieuws Woensdag 51ste Jaargang No. 16565 Aangilte naoei, op slralïe van verlies ven alle reclrien, geschieden ulierlijk driemaal vier en twiniig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 2 Juni DE ONTDUIKING DER ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Om de boete van ongeveer 300.000. De tramwissels aan den Heerensingel. Ernstig ongeval. Belooning voor verleende hulp bij brand. Te water. Het onweer van gisteren. De huisvesting der Prov. Griffie van Noord-Holland. Duitsche ingenieurs te IJmuiden Het Hippische feest te Overveen. Ned. Handels- en Landbouw- bank te Haarlem. BURGERLIJKE STAND. Examens Lichamelijke Oefening. Examen Krankzinnlgenverple'nn;?. In Meer en Bosch te Heemstede slaagden voor bet eerste overgangsexamen A. Berk hout, J. Jansen, Y. Nieweg, F. Bakker, G. J. Stroo en G. A. Tunderman en voor het tweede overgangsexamen slaagden C. Blok en G. Dekker. De verbouwing van 't paviljoen „Welgelegen". J. J. WEBER 5c ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Röst. ...I LAATSTE NIEUWS. Ook in Ned. Oost lndi'è gehoord Een handelsverdrag tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slotvakije I Brand te Roermond. De abonnementsprijs oeSraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi' vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. [Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. 'Adverfentiën 35 cents per regel. Vraag- en. aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentien tusschen den tekst j als ingezonden mededeeling 60 ct per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een de verzekeringsvoorwaarden f OfljfSfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^fi bij een ongeval met f OCft bij verlies van een hand, 4 195 bij verlies van een f Cfi bij'n breuk van f tfl bijverliel der volgende uitkeermgen UUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: wü. doodelij ken afloop1 ud een voet of een oog; a IZJ," duim of wijsvingerd u beer of arm; tril." andere Gisterenavond hebben dan de stemmen van onze Koningin en prinses Juliana door de lucht getrild en ziin in West-Idië door de Nederlandsche kolonie en de inhcemsche Bevolking gehoord, terwijl daar in het verre westen de ochtend al was aangebroken; en jvan avond zullen dezelfde koninklijke stem men vernomen worden in dat groote eilan denrijk rondom den evenaar, waar meer dan yijftig millioen Nederlandsche onderdanen wonen. Deze mogelijkhid, dat de Landsvrouwe van liet moederland uit. de koloniale bevolking van de andere uiteinden der aarde kan toe spreken. is een mijlpaal in onze geschiede nis. En een der verheffendste factoren in dit vreugde-element is de wetenschap, dat het Nederlanders zijn, die deze mogelijkheid ge schapen hebben. Wat dezer" dagen met de Irorte golf aan de draadloos-telefonische toe- astellen in Eindhoven en Bandoeng is bereikt jas een nieuwe glorie voor het Neder landsche ras. j Eens in den tijd der groote ontdekkingen van onbekende werelddeelen stonden onze ioceaenvaarder vooraan in kloekheid en ver snuft met Spanjaarden en Portugeezen. Rond de Kaap, den stormhoek om, vond |inen den parel der Stille Zuidzee en de likoene Oost-Indiëvaarders hebben nooit kun- jncn vermoeden, dat zii door hun ontdekking Nederland zouden behoeden voor het verval tot een kleinen, onbeteekenenden staat, toen eenmaal de iaS-en van glorie voorbij waren, waarin onze vlag alle zeeën beheerschte en onze staatslieden en financiers den balans jvan Europa in handen hielden. Maar de eenmaal ontdekte riike koloniën iteijn altijd duizenden miilen van het moeder hand verwijderd geweest in letterlijken en Jielaas ook langen tijd in figuurlijken zin. Dat ^Nederland de bruine broeders en de rijke {eilanden zoo slecht kende was zeker voor Niet voornaamste deel aan den grooten af stand toe te schrijven. En aan het over bruggen van dien afstand hebben wij zelt niet meegewerkt. Honderd dagen duurde de vaart om de Kaap; aan een vreemdeling hadden wij het te danken, dat het Suez- ■k ana al werd gegraven en de reis tot vier weken werd verkort. Het internationale ver keer heeft den afstand gedeeltelijk over land, gedeeltelijk per boot tot twintig da gen verkort. Maar het zou aan onzen tijd zijn voorbehouden om te begrijpen, dat af stand niét bestaat, wanneer er slechts mid delen ziin deze door snelverkeer te over bruggen. De vliegpost heeft de correspon- dentletiid al weer aanmerkelijk verkort en de eerste poging van Nederlandsche vliegers cm in eenige etmalen van Holland uit Ba tavia te bereiken werd wel geen puur suc ces, doch opende niettemin het vooruitzicht op een vliegdienst in drie etappen. Met ze keren naijver hebben wii dezer dagen den jongen Amerikaan den oceaan zien overvlie gen en in het hart van menigen Hollandschen vliegenier zal het verlangen ziin opgekomen, om eindelijk voor goed een luchtlijn te leg gen tusschen het moederland aan de Noord en de rijke gewesten in de StSle Zuidzee. Mocht Nederland dan al niet het record van het afstandvliegen op ziin naam hebben, de koenheid en degeliike vastberadenheid, alsmede de ondernemingsgeest van onze Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij zijn ons waarborg, dat eerder de Archipel met deze lage landen dan Europa met Amerika door vaste luchtlijnen verbonden zullen zijn. Zpo daagt, zij het nog op verren afstand, het perspectief der overwinning van den ge weldigen afstand van West-Europa en Oost- Azië door de lucht. Onze vliegers moeten hier echter hun sporen nog verdienen. Op ander gebied is de grondslag voor het wel slagen al gelegd en tevens het record gesla gen. Hoe trotsch is ons voorgeslacht geweest op de uitvinding der telegrafie en hoe dank baar moeten wij niet ziin voor de gelegen heid, welke wii zooveel iaren hebben gehad om althans het allernoodzakliikste binnen eenige uren langs onderzeesche kabels over te seinen. Maar de telegraafdraad en -kabel is voor onzen tiid al weer een zeer primitief instrument, duur en onpractisch. De draad- looze telegrafie en telefonie is het groote wonder van deze eeuw. Men herinnert Zich hoe nu juist vier jaar geleden een Duitsche maatschappij op onze Veluwe een installatie voor draadlooze telegrafie bouwde met een krachtigen langen golf zender. Toen dr. de Groot zijn bergkloof-antenne op den Mala bar gebouwd had en eveneens van een lan gen golfzender der Telefunken maatschappij was voorzien, was de draadloos telegrafische verbinding tusschen Nederland en Indië een feit. Van dat oogenblik heeft de Nederland sche Rijkstelegraaf niet stil gezeten en Kootwijk nam spoedig met korte-golfzenders -het grootste deel der radio-telegrammen met Indië over. Het verheugende in deze luchtevolutie was, dat Indië den vooruit gang op den voet volgde. Terwijl de officieele aandacht aldus op de draadlooze telegrafie was gespitst, niet al' leen hier. maar in heel de beschaafde we reld, werkten in Eindhoven, bii Philips de ingenieurs in stilte aan het bereiken van een andere mogeliikheid: een verbinding met Indië en de verst afgelegen werelddeelen langs draadloos telefonischen weg. En wij herinneren het ons als een gebeurtenis van wsreldbeteekenis. dat op de jaarbeurs van dit voorjaar opeens werd medegedeeld Philips is in Medan gehoord! Nederlandsche ingenieurs hadden met draadloos-telefoni sche zending over de korte golf het heelal verop^erAv^ onze--' beroemdeorkestmeester, Mengelberg kon met Beethoven's onsterfe lijke negende svmphonide verraste luis teraars in Midden- en Zuid-Amerika in den Archipel, ia in Zuid-Afrka bereken. Het wonder was geschied! En ook nu weer bleef Indië niet achter. In een razend snel tempo bouwde de leider van den radio-dienst in Bandoeng, dr. de Groot, een nieuwen zender en verleden Zaterdag werd hii in ons land gehoord. Nederland heeft met eigen macht zich niet alleen onafhankelijk van het bui tenland gemaakt voor ziin verbinding met de koloniën, maar het staat ook bovenaan in de radio-telefonische vorderingen van onzen tiid. Was het voor het trotsche Brittanië niet om te knarsetanden, dat de zender van Eindhoven de muziek en sportverslagen uit Londen opving en <n klaar geluid aan de Britsche dominions in Zuid-Afrika en Amerika hooren deed? Dit heerlijk succes van menschelijk ver nuft en menschelijke energie is thans be kroond door de Nederlandsche vorstin, die niet geaarzeld heeft om zoo spoedig mogelijk haar welluidende stem door den aether te doen trillen en aan haar onderdanen aan het andere eind der wereld te doen hooren. En voor ons oog rijzen bij zulke snelle vorderingen der techniek de wijdste perspectieven. Zeker, er zullen nog heel wat moeilijkheden overwonnen moeten worden; de thans beroemde korte golf ondervindt in zijn weg door het onmetelijke luchtruim nog allerlei hindernissen, welke maken, dat de spreekstem niet op ieder willekeurig uur van den dag of den nacht, niet bij iedcren toestand van de lucht hoorbaar is. Maar, waar zooveel grootere moeilijkheden over wonnen zijn, daar past het vertrouwen, dat kleinere technische varvolmakingen de nog bestaande hindernissen spoedig te boven zullen komen. En met trots schrijven wij he den op de rol der historie, dat Nederland en Indië niet verder van elkaar meer afstaan, dan de ruimte welke de menschelijke stem overbruggen kan. Moge dit feit voor de ver broedering van Oost en West tevens een lichtend symbool zitn- Sociëteit „St. Bavo", Examen Gemeente administratie, 10 uur, Algemeene verga dering L. T. fi., 11 uur. R.K. Jonge Vrouwenbond, 8 uur. Esperanto, 8 uur. „Proza en Poëzie", 8 uur. Federatie Grossiers. 8 uur. Bestuur A. R. K. A„ 8 uur. Eerbied in God's Huis 8 uur. Vertrouwensmannen Spoor en Tram. 8 uur. Vertrouwensmannen Metaalbewer kers. 8 uur, St. Josephsgezellengebouw. Jansstraat 59. Repetitie Zangersgezellen, half 9. Groote of St Bavokerk. Orgelconcert van half 8 tot half 9. „Luxori'-theater. Bioscoopvoorstelling, 8 Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling. 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 7 - Geopend eiken dag van 10 tol 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens, Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes, Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Smt- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 )4 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R, K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek, "Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ging Bloemhofstraat I. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscns. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R, K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitslu tend Tclef 14141 Zooals wij gisteren reeds mededeelden, werd gisteren de behandeling der zaak te gen J. C. E, L. S. uit Haarlem, veroor deeld door de Haarlemsche rechtbank tct ongcyi?ei?^£;-30Q,C0(>;' boete wegens ontdui king der accijns op gedistilleerd, voer het Amsterdamsch gerechtshof voortgezet. Tot de pauze leverde thans het verhoor der getuigen geen nieuwe gezichtspunten op. Ook het getuigenverhoor. dat na de pauze plaats vond. wierp geen nieuw licht op de zaak. Te half vier schorste president mr. Bij- leveld de verdere behandeling dezer zaak tot Woensdag 15 Juni a.s. 's middags half twee. Alsdan zal nog worden gehoord een der voornaamste getuigen, die aan den Rijksadvocaat bericht had. door omstan digheden verhinderd te zijn thans ter te rechtzitting te verschijnen. In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Ge schillen van Bestuur, werd voorlezing ge daan van het Koninklijk Besluit, waarbij ongegrond is verklaard het beroep van B. en W. van Haarlem tegen de beslissing van Ged. Staten van Noord-Holland, houdende vergunning aan de Noord-Zu:d-iïollandscIie Tramweg Maatschappij voor den aanleg van wissels op de Hecrenvest te Haarlem. De vrachtrijder J. Terlouw, wonende aan den Kruisweg in de Haarlemmermeer, feted Dinsdagmorgen met zijn rijwiel op den Aals- meerderdijk in de richting van de brug over de Ringvaart, aldaar. Nabij het café van den heer Kniep, wilde hij uitwijken voor een op den* weg stilslaanden melkauto en reed daarom naar het midden van den weg, maar werd op hetzelfde moment gegrepen door een uit de richting Aalsmeer komende luxe auto. De bestuurder van dezen auto, die uit alle macht remde, kon niet voorkómen, dat T. in ernstige aanrijding kwam en' Van zijn rijwiel werd geslingerd en op den grond bleef liggen. De man werd in het café binnengedragen, alwaar de inmiddels ont boden geneesheer eenige inwendige, geluk kige niet ernstige kneuzingen constateerde. flet rijwiel van T. werd totaal vernield. Naar reeds werd gemeld, hebben twee jonge menschen uit Den Haag in den vroe gen Paasch-Zondagmorgen op hun reis naar Zaandam zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt bij het alarn\eeren en blusschen van een brand in het dorp Nieuw-Vennep. Ingeval zij zich van den brand, welke pas was ontstaan, niets hadden aangetrokken en stil waren doorgereden of huil Zöndagsche kleeren hadden ontzien, zou de brand veel erger gevolgen hebben behad. Daarom heeft de burgemeester zich ge wend tot de directies van alle bij dezen brand direct of indirect betrokken assuran tie-Maatschappijen en zij hebben zich, zon der eenige uitzondering gaarne bereid ver klaard om een gratificatie te schenken hls vergoeding voor geleden schade en beloo ning voor het krachtig, menschlievend hulpr betoon. Om de verrassing des te grooter te maken heeft de burgemeester van Haarlemmermeer dezer dagen, deze belooning persoonlijk aan hen uitgereikt. Op den Hoofdweg te Haarlemmermeer geraakte Maandagavond de bestuurder van een rijwiel, de heer C., uit Haarlem, door de verblindende lichten van een passeerden auto de kluts kwijt, waardoor hij het stuur niet meer meester kon blijven en met fiets en al in de Hoofdvaart terecht kwam. Een paar voorbijgangers slaagden er spoe dig in den man uit zijn levensgevaarlijke po sitie te bevrijden. Hij kwam er met een nat pak, den schrik en een gehavende fiets af. DR. A. DE VLETTER NAAR INDIE. De „N. R. Crt." schrijft: De rector van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal is, op uitnoodiging van ver scheidene ouders van kinderen, die het Kennemer Lyceum bezoeken en van vele andere belangstellenden, voornemens in het voorjaar van 1928 een reis door Ned Oost- Indië te maken. Hoofdbedoeling van de reis is bezoek aan de ouders der het Lyceum bezoekende leerlingen. Dr. de Vletter hoopt echter bij gebleken belangstelling, door lezingen en voordrachten, zooals hij dat in Nederland voor Volksuniversi'eitcn en dgl. telken jare wel doet, die belangstelling vcor Ne- derandsche en Nederlandsch-Indische on derwijs- en opvoedingskwesties te verhoo- gen of op te wekken; hij hoopt c.a. vol doende sympathie en steun te vinden voor de oprichting in Nederland van een be perkt internaat, een „Tehuis" voor kinde ren van in Indië verblijvende ouders, waar. vcor in Indische kringen in Nederland sympathie bestaat en reeds steun is toe gezegd. VACANTIE BU DE RECHTBANK. De Civiele zittingen der Rechtbank alhier, zullen gehouden worden op iederen Dins dag voormiddags 10 uur in de maanden Juli en Augustus. De strafzittingen zullen gehouden wor den cp 7 en 21 Juli en 11 en 25 Augustus, des voormiddags' 10 uur. FAILLISSEMENTEN VAN 31 MEI 1927, De Naaml. Vennootschap Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen ,.L' Esperance". gevestigd te Haarlem, dcch kantoor houdende te Amsterdam, 2e Nassaustraat 5, I; curator Mr A. Bruch, alhier. C. J. Romein, hooi- en stroohandelaar te Hoofddorp, curator Mr, L. G. van Dam, alhier Albert Koning Wzn. eendenhouder te Vo- lendam, Willen Tuynstraat, Wijk 8 no. 260; curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. J Duinker, koopman te Haarlem, Schouwtjeslaan 17; curator Mr. Julius Hoog, alhier; F. L Legerman, koopman in porcelem en aardewerk en handelsreiziger te Haarlem; Spaarwouderstraat 60, curator Mr. L. V. Hoog, alhier; A M. Vogt, kantoorbediende te Haarlem, Schóuwtjeslaan 43 zwart; curator Mr, A. F. H. Schreurs, alhier. Rechter Commissaris Mr. Dr Schutte. Opgeheven werden de faillissementen van: P. Sieuwertsen eertijds kruidenier te IJmuiden; curator Mr. F. A. Bijvoet, alhier. A H. Thoenes, te Haarlem, curator Mr. K, A. F. J. Pliester, alhier. De N-V. Architecten-ettcIag6nieeursb«r.eMi[ Schuitemaker te Haarlem; curator Mr A. F. H. Schreurs, alhier. A. Buys, te Zaandam; curator Mr. A. Bruch alhier. Door het verbindend worden der slotuit- deelingslijst is geëindigd het faillissement van H. van Kralingen Gzn., houthandelaar te Vel sen. Een koe doodgeslagen. Tijdens het korte, maar hevige onweder, is gistermiddag in den Wijkerpolder, nabij Beverwijk, een koe, toebehoorende aan den heer Van Wijngaarden te Beverwijk, door den bliksem getroffen en gedood. In het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van hoofdstuk V der Staatsbegroo- ting 1927 wordt 165.000 gevraagd voor inrichting van het paviljoen Welgelegen te Haarlem ten behoeve van de Provinciale Griffie van Noord-Holland, zijnde de eerste termijn van den post van uitvoering, ten bedrage van totaal 400.000.van eert nieuw plan, dat uit economische overwegin gen de beste oplossing wordt geacht en een alleszins voldoende huisvesting van de Pro vinciale Griffie van Noord-Holland moge lijk zal maken. Gistermorgen kamen aan het stalion te IJmuiden 26 Duitsche ingenieurs aan, leden van de Hafenbau Technische Gesellschait, om een bezoek te brengen aan de sluis- werken alhier. Zij werden vergezeld door Jkr. C. W. J. van Panhuys, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat. die de eerste hoofdingenieur was, belast met den sluisbouw te IJmuiden en die het voorbereidende werk en het ma- kfen der plannen heeft geleid. Te voet ging men naar het Noord-zee- i kanaal, waar twee motorbooten gereedj lagen, die hen over het kanaal brachten, i Door den hoofdingenieur van den Rijks waterstaat C. T Heyning, thans belast met de leiding van den sluisbouw, werd een korte voordracht over het werk gehouden, waarna de beeren zich weder aan boord van de motorbooten begaven, waarmede naar het Hinnensluishooid werd gevaren. Daar zag men het voorbijsleepen van de eerste groote sluisdeur, die gisteren ge plaatst werd. Vervolgens werd een rondgang gemaakt over de terreinen, waarbij hoofdingenieur Heyning de noodige inlichtingen verstrekte. Vervolgens brachten de motorbooten de Duitsche gasten naar den overkant. In hotel ;,Nommer I'" werd de lunch gebruikt. Des middags werd onder leiding van hoofdinge nieur G. Redeker een rondgang gemaakt door de Buitenhaven en de Visschers- haven. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN DE VICTORIA-BRON TE OBERLAHNSTEIN. In de gisteren gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders werd door de directie verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. De balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend be paald op 6 pet. De heer J. L. Koolhoven te Oberlahnstein, die volgens rooster aan de beurt van aftre ding was, werd opnieuw benoemd als direc teur, terwijl de heer J. Klever, eveneens volgens rooster 3an de beurt van aftreding, opnieuw werd benoemd als commissaris. HULDIGING LIEVEN DUVOSEL. Op de repetitie van morgenavond door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal cfe directeur, de heer Lieven Duvosel, door de leden gehuldigd worden. Hem zal een foto worden aangeboden. Deze huldiging is door de leden voorbereid om den directeur hun erkentelijkheid te betuigen voor wat hij voor de Liedettafel gedaan heeft. De huldi ging vindt plaats in het gebouw der vereeni ging aan de Jansstraat, BLAUWE WEEK ACTIE, Vanwege het Comité zal even als vorige jaren een kindersamenkomst worden ge houden in het gebouw Bloemhof, Bloemhof straat,des avonds 6 uur. De kinderoperette zal uitvoeren Dick en Dolly en diverse koor zangen, Als spreker zal optreden de kindervriend P. Crama, Nestor der Haarlemsche Drank bestrijding. Wij wekken een ieder op daar heen te gaan, waar de frisssche jeugd en de eer waarde grijsheid vereenigd zal zijn. Men verzoekt ons, er de aandacht op te willen vestigen, dat kaarten voor het hip pische feest te Overveen verkrijgbaar zijn tot en met 2 Juni. Scholierkaarten zijn tegen geringen prijs verkrijgbaar. In de algemeene vergadering van aan deelhouders van bovenstaande Bank, gis teren gehouden, werden balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd en bet divi dend vastgsteld op 4%, Tot commissiaris der Vennootschap werd herkozen de heer A. v. d. Plas, te Zandvcort. De verlies- en winstrekening over 1926 sluit met een bedrag van 42,210,00 14, de balans met een bedrag van 1.025.137.76)4. De Raad van Commissarissen brengt ia zijn verslag hulde aan de nagedachtenis van zijn overleden secretaris, den heer S. J. v. Beest v. Andel. Aan het jaarverslag ontleenen wij verder nog het volgende: „Het afgeloopen boekjaar gaf een ge leidelijke ontwikkeling van ons bedrijf en ook de resultaten van onze vestingen bui ten Haarlem waren bevredigend. In den loop van 1926 openden wij een kantoor te Oude Pekela en te Haren. Op beide plaat sen zien wij onze relatiën zich regelmatig uitbreiden. De dalende rentestand bleef niet zonder invloed op het eindcijfer van dé rente winst. Daarbij waren onze onkosten, als een gevolg van het uitbreiden onzer rela tiën en meerdere vestingen, hooger. Een der oorzaken, dat ons winstcijfer niet grooter is, bij ruimer omzeltpn en vermeerdering van clientèle, is ook gele gen in bet feit. dat de meeste deposito's op langen termijn loopen, waarop de oor spronkelijk overeengekomen rente moest worden vergoed, terwijl daar tegenover de rente, die wij m rekenintf-coitrsut moch- A verkïfgsn, da al tie- N» Over 1925 was de rentewinst 16892.83)4 dc provisie en incasso 21974.97)4; dit boekjaar gaf een rentewinst van 16327. en aan provisie en incasso 23166.95'A. In een binnenkort te houden buitenge wone algemeene vergadering van aandeel houders zullen voorstellen werden behan deld, het daarheen te leiden, dat het maat schappelijk kapitaal kan worden vergroot en meer aandeelen uitgegeven. Ook het verslag der directie herdenkt wijlen den heer v. Beest v. Andel. AANBESTEDINGEN. In de voormalige infanterie-kazerne aan den Koudenhorn werd hedenmorgen aanbe- steed: Het doen van voorzieningen aan militaire gehouwen en werken in den Haarlemmer- meerpolder, raming 2240. Laagste in schrijver G. W. Polderman. Haarlem (tapaarndam) 2124. Het doen van voorzieningen aan mili- aire gebouwen en werken van Uilgeest tot V eisen en b:j IJmuiden. raming 5865. Laagste inschrijver VV. Aafjes, Assendelft 5800. liet doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken ten Oosten van Haar lem, raming 2605. Laagste inschrijver G. W. Polderman, Haarlem (Spaarndam) 2563. Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Haarlem en te Overveen. raming 6390. Laagste inschrij ver G. de Graaff. Halfweg 6360. Een verving van militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden, raming 1900. Laagste inschrij ving fa. P. H. v. d. Bos. Heemstede, 2123, Een verving van militaire gebouwen en werken tc Haarlem en ten oosten van Haar lem, raming 2510. Laagste inschrijver J. Lucas, Haarlem ('Spaarndam) 2925. Het vtrbeteren van toegangswegen naar munitiemagazijnen in de vesting Holland van Uitgeest tot Velsen. ,van Uitgeest tot Ve'sen, raming 2475. Laagste inschrijver W. Aafjes, Assendeift, 2500. Het verbeteren van den toegangsweg naar het munitiemagazijn bij Rijnland's huis ten Oosten van Spaarndam. als onderdeel van het verbeteren van toegangswegen naar munifeiemagqaijnen in de vesting Holland lste gedeelte, raming 1960. Laagste in schrijver G. W. Polderman. Haarlem (Spaarndam) 1880. Getrouwd 31 Mei: C, M. L. Hommes en M. C. Alders. Rosenburgh, z. ETAOINCMFWLYPUSH Geboren 28 Mei: C. Zwiers-Giesberts, d. 29 Mei: J. A. J. v. d. Eijride-Versnel, d. M. de Bruin-de Boer, d. 30 Mei: C, W. H. de Bordes-v, Alderwerelt van Rosenburgh, z. 31 Mei: E. Berkhout-v. Veggel, d. W. M. Lemmers-Giesberts, d. E. Stals-v. d. Pieterman, d. Overleden 29 Mei: J. A. 6 d. z. v. J. L. v. d. Veldt, Houtvaart. H. de Jager, 59 j. Pieter Kies straat-,-30 Mei: H Feldhusen, 74 j. Ripperdapark. M. H. v, Vulpen-v. Die jen, 70 j. Aelbertbergstraat, M. M. v. Oploo, 69 j. Warmoesstraat. BRUG VOOR VOETGANGERS. Men is bezig een nieuwe brug aan te leggen voor de voetgangers over den Burg wal vanaf de Onze Live Vrouwen Gracht naar de Korte Heeerenvest. Deze brug die alleen voor voetgangers zal zijn krijgt een breedte van pl.m. 2 meter, en zal zeer ze ker het drukke verkeer in de Anthoniestraat waar de E.S.M. het verkeer zeer belemmert, ontlasten. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft goedgevonden te be palen, dat de commissie, aan welke is opge dragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrij gen tot het geven van middelbaar of lager onderwijs in de lichamelijke oefening, zitting zal houden, voor zooveel het schriftelijk ge deelte van die examens en het practisch zwemmen betreft, te Utrecht, voor wat het practisch gedeelte betreft, te Haarlem, en voor wat het mondelinge gedeelte aangaat, te Utrecht te benoemen tot lid en voorzitter dier commissie W. H. Nijsten, inspecteur van de lichamelijke opvoeding in de lste inspectie tot lid en ondervoorzitter M. F. Graaf land, inspecteur van de lichamelijke opvoe ding in de 2de inspectie tot leden dr. R. Brinkman, te Groningen dr. A. J. Fischer, te Deventer W. A. J. Goeting, te Haarlem W. de Graaf, te Middel burg J. van Hamersveld, te Amsterdam A. C. Heyn, te Delft L. Hofman, te Leeu warden H. S. Isbrücker, te 's Gravenhage dr. S. E. de Jongh, te Amsterdam ir. J. W Kips, te 's Gravenhage C. A. Klijsen, te 's Hertogenbosch J. M. J. Korpershoek, te Rotterdam Th. van 't Lam, te Haarlem J. van Ooijen, te Utrecht G. Rauws, te 'x Gravenhage dr. J. H. O. Reys, te 's Gra venhage E. J. Stegeman, te Gorinchem A. J. Tervoort, te 's Hertogenbosch J. W. Voncken, te Roermond H. L. Warnier, te HaarlemJ. Zeeman, te Amsterdam G. A. D. Wieringa, te Groningen tot plaatsvervangende leden J. H. Cle mens, te Enschedé J. Custers, te Eind hoven J. H. van Dijk, te Bilthoven C. M. van Hessen, te Groningen J. Hop, te Haar lem M. Houtkooper, te Heemstede J. M. Hundt,te Amsterdam dr. Th., de Jager, te Groningen dr. A. E. Marcuste Zwolle J. Meijerink, te AlmeloG. Plijnaar, te Utrecht M. L. de Preter, te Nijmegen P. J. Schijf, te Scheveningen IJ. Uhl, te 's Gravenhage dr. J. F. Vaas, te 's Graven hage dr. H. C. Voorhoede, te Amsterdam M. G. van Waart, te 's Gravenhage. De plannen omtrent de verbouwing van het Paviljoen „Welgelegen" in de Hout, ter huisvesting van de Provinciale Griffie rerkeeren nog steeds in een voorbereidend stadium.'. JMfliUtrxani «^«Besesttteelee- aan-. H.M. dc Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben gisteravond door den microfoon van den Philip's korte-gclizender West-India toegesproken. Te Rotterdam is de voorjaarvergadering gehouden ven het R.K. Werkliedenverbond in Nederland. De plechtige uitvaart en begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen Mgr. H. M. F. Hollmann, magister-generaal der Kruis- heeren. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft be handeld de zaak teger. een majoor van de militaire administratie, in verband _mct de malversaties bij het Centraal militair maga zijn tc Woerden. Tegen verdachte werd 4 jaar gevangenisstraf geëischt met ontslag uit den militairen dienst. Op het wetsontwerp op de collectieve arbeidsovereenkomst is een amendement- Stenhuis c.s. ingediend. Tijdens opgravingen bij de Lage Vuursche is een graipiaats, uit den (lijd vóór Christus dateerend, blootgelegd H.K.H. Prinses Juliana heeft een schilderij aangekocht voor de verloting ten bate van de Drcntsche venen. Zwaar weer heeft gewoed boven Zuid- Limburg. Het onderzoek naar het wrak van den ver misten loodschoer.er wordt voortgezet. Mca hoopt op resultaat. 1 De Tweede Kamer heeit gisteren in be handeling genomen bet wetsontwerp inzake nadere regeling van de collectieve arbeids overeenkomst. Frank Kodges neemt ontslag als secretaris der mijnwerkers-internationale. De reden van zijn heengaan. De Internationale Arbeidsconferentie te Genevé spreekt zich uit voor ziekteverze kering. De Britsche nota inzake de leger-organi- satie in Egypte overhandigd. De Komintern doet een beroep op de ar beiders der geheele wereld om Rusland te steunen en verklaart zich tegen de actie van Trotzky en Zinowjew. De buitenlandsche troepen te Peking enil Tientsin zullen aanzienlijk versterkt worden, f Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.31. Hoogste barometerstand 763.3 m. M. tel Laagste barometerstand 750.3 m. M. te'| Parijs: Verwachting: Zwakke tot matige, veran derlijke wind, meest uit Oostelijke richtingen-' meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen--1 of onweersbuien, weinig verandering in temperatuur des nachts. Overdag wellichtj iets warmer. besteding en uitvoering der verbouwings-l werken, naar men ons mededeelt, in def eerste maanden nog geen sprake zal zijn.l Thans is men bezig aan het gereedmaken! van teckeningen voor de bestekken, hers-.l wanneer deze gereed zijn, zal aan aanbe steding gedacht kunnen worden. Wel heeft dezer dagen te 's-Gravenhage de onderhandsche aanbesteding plaats ée"J had vfcn het sloopen er voormalige schooll voor Kunstnijverheid in den tuin van het j Paviljoen, doch de gunning daarvan heeft I nog niet plaats gehad. Wanneer dezel gunning is geschied, zal spoedig met het I afbreken van het schoolgebouw begonnen v/orden. In de plaats van dit gebou-w zal, zooals wij reeds vroeger mededeelden, een nieuwe vleugel in en tuin verrijzen. Uit Ned. Oost-Indië is heden bericht ont vangen, dat ook daar de toespraken vanl II. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juüana gisteravond tot West-Indië gehou den, woordelijk zijn verstaan. PARIJS, 1 Juni. Tusschen Frankrijk en TsjechoSlowakije, is gisteren een handels-1 verdrag geteekend. ROERMOND. Hedennacht is hel nieu we woonhuis van den heer J. van Schulte, door onbekende oorzaak uitgebrand. Dc fa milie bevindt zich in Winschoten. In hel perceel was een groote opslagplaats vanl koffie, fhee en tabak, welke eveneens ge-J heel uitbrandde. De schad wordt Joot f versekcrinn. tfedekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1