Radio-Omroep FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? Frank Hodges neemt ontslag als secretaris der mijnwerkers-inter nationale. De Internationale Arbeidsconïerentie te Genève spreekt zich uit voor ziekte-verzekering. Van de Italiaansche regeering zijn geen stappen te verwachten in verband met het verbreken der Engeisch- Russlsche betrekkingen. De Britsche motie Inzake de legerorganisatie in Egypte overhandigd. Onder de Radio-berichten: Het aftreden van Frank Hodges; de reden van zijn heengaan. De Komintern doet een beroep op de arbeiders der geheele wereld, om Rusland te steunen en verklaart zich tegen de actie van Trotzky en Zinowjew. De buitenlandsche troepen te Peking en Tientsin zuilen belangrijk versterkt worden. BINNENLANDSCH NIEUWS. Een sympathieke daad van H. K. H. Prinses Juliana. Oud-Minister de Waal Malefijt. Het zoeken naar het wrak van den loodsschoener. Buitenlandseh bezoek. Ter bezichtiging van wegconstructies. Kan men met een radio-loud speaker muziek „maken"? R.K. Comité Pleegouderstrein W eenenBoedapest. LUCHTVERKEER DE STOUTMOEDIGE VLUCHT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Hoe Lindbergh uit Amerika vertrok. Brand in 't vliegkamp LeipzigMackau. Het is een goede, oude ziel, maar vreemd in Londen. Ik heb het zeer druk gehad om een woning voor haar te vinden, haar goede leveranciers aan de hand te doen. Zij is ge wend weelderig te leven en kan het beta len. Ga nu uw hoed halen en laat mij zien dat gij heen gaat." DONDERDAG 2 JUNI. HILVERSUM (ANRO) 1050 M. 12.— Po- litieber. 12.35-2.Lunchmuziek door het Trio J. Castrelli. 3.30-4.30 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen. 5.30-6.Concert door Corns. Zwanenburg accordeonvirtu oos. 67.45 Concert door het A.N.R.O. orkest, o.l.v. Nico Treep. Louis Schuyer, cello. 7.45 Politiebericht. 10.30 c.a. Pers bericht. 8.10 Concert dcor het A.N.R.O. Symphonie-orkest o.l.v. Willem van War- meloa. Dick Weiman tenor. Jules Moes, bariton. Modern luchttourisme. UIT ONZE OOST. Wegens verduistering van f 25.000 Ter verantwoording geroepen. Moord op een opzichter. (Wordt yervolgdj J Hodges neemt ontslag als secre taris der Mijnwerkers-interna tionale. Het bestuur der mijnwerkers-internatio nale heeft aan zijn bureau opgedragen een brief te zenden aan het Internationaal Ar beidsbureau te Genève om te vragen hoe het staat met de enquête, door dit bureau in gesteld naar den toestanl in de mijnindustrie. De secretaris, Frank Hodges, heeft om persoonlijke redenen ontslag genomen. Hij werd voorloopig vervangen door den Bel gischen gedelegeerde Delattre. Het bureau van het secretariaat zal voorloopig naar Brussel worden overgebracht. Het bestuur nam een motie aan tegen de Britsche vakvereenigingswet. Volkenbondsvereenigingen. In de gisteren gehouden zitting der vol- kenbondsliga s zijn o.a. twee moties aange nomen, waarin de bijeenroeping der wereld- conferentie voor opvoeding en 'de oprichting der nationale toenaderingscomités met vreugde worden begroet. Kolonel Grosfield (Eng.) was van meening, dat de .deelnemers aan den wereldoorlog allen genoeg hadden van den- oorlog en zijn gevolgen. Echter hoorde men in Engeland veel te veel van Stablhelm e.a. reactionnaire organisaties in Duitschland. Zoo zou de op vatting ontstaan, dat er in Duitschland niets anders bestond dan Stahlhelm. Spr. had zich echter thans kunnen overtuigen, dat er nog vele andere Duitschers bestaan, die voor den vrede willen werken. De Amerikaansche, Italiaansche, Fransche Roemeensche, Engelsche en Tsjecho-Slo- waaksche organisaties van deelnemers aan den wereldoorlog doen een beroep op de Duitsche bonden om zich aaneen te sluiten met het oog op den gemeenschappelijken arbeid ten gunste van den vrede. Voorts werd een motie aangenomen, welke lessen omtrent werkzaamheid van het Int. Arbeidsbureau in het leerplan der scholen bepleit. i Pv,he.4 c,on£res heeft gisteren mevr. Bak ker, Nederland, een referaat gehouden over de nationale minderheden. Op haar voorstel werd besloten tot de uitgifte van een tijd schrift inzake de quaestie der minoriteiten. Propaganda voor den Volkenbond m de scholen. De Pruisische minister van eeredienst en onderwijs heeft aan alle onderwijs-autori- teïten een circulaire gezonden, waarin hij op dracht geeft in het vervolg op de scholen j Tre^?n' de werkiné en de doeleinden van den Volkenbond te doen uiteenzetten. Het conflict Engeland—Rusland. Waar aan de Duitsche avondbladen inzake vergunning aan de Arcosbeambten om het land binnen te komen wordt meegedeeld, moeten de aanvragen worden ingediend bij het Duitsche gezantschap te Londen. Deze aanvragen zullen worden ingewilligd tot een maximum van 120 en voor den tijd van ten hoogste zes weken. Uitbreiding der Russische luchtvloot. Aan het „BerL Tag." wordt uit Moskou gemeld dat overal in Rusland inzamelingen worden gehouden ten behoeve van de uit breiding der luchtvloot. Het passagiersverkeer met Engeland is stopgezet. Wereldbevolkings-conferentie. Van 31 Augustus tot 2 September zal te Ueneve de eerste wereldbevolkings-confe rentie worden gehouden tot bijwoning van welke een aantal sociologen, biologen en statistici uit verschillende landen worden worden uitgenoodigd. De bedoeling is door gemeenschappelijke bespreking een weten- schappelijken grondslag vormen voor inter nationaal overleg Een voorloopige Raad van Advies staat onder voorzitterschap van Sir Bernard Mallet, oud-statisticus van het Britsche Rijk. Leden van den raad zijn o.a. de bekende sociologen Havelock Ellis, J M Keynes en A. Grotjahn, Berlijn, de AmerU kanen R. Pearl en E M. East, beiden be kend door hun geschriften over het bevol kingsvraagstuk in Amerika, de biologen J. S. Huxley, F. A. E. Crew, hoogleeraren te Londen en Oxford, en R. Goldschmidt, Berlijn. Voor Nederland zijn prof. H. W. Methorst directeur van het Nederl. Nationaal Bureau voor de Statistiek, en ds. M. A. van Pfer- werden te Utrecht verzocht in den Raad zitting te nemen. Internationale Arbcidsconf eren tie. De commissie der internationale arbeids conïerentie heeft na een driedaagsch debat een principieels beslissing genomen inzake den inhoud der voorgestelde con'entie be treflende de ziekteverzekering De groote strijd liep over de quaestie, of de commissie den staten den plicht zou opleggen tot in voering van verplichte ziekteverzekering over te gaan ol wel of men met een stelsel van vrijwillige verzekering genoegen zou nemen De Nederlandsche werkgeversvertegen woordiger Regout bepleitte dat het begin sel der vrijheid ten aanzien der ziekteverze kering in de conventie gehandhaafd zou blij ven mits b.v, 75 pCt. van de arbeiders van een land door een vrijwillige verzekering beschermd zouden zijn De De Zwitsersche regeeringsvertegenwoordiger diende een amendement in in dezen zin, waarbij aan de staten ontheffing van de verplichting inzake ziekteverzekering zou worden verleend, wanneer deze staten konden waarborgen dat tenminste 75 pCt. der arbeiders door een vrijwillige ziekteverzekering beschermd zou zijn. Dit gaf de Nederlandsche regeeringsver- tegenwoordigster mej. Stemberg aanleiding tot de vraag aan de werkgeversgroep of zij bij aanneming van het Zwitsersche amende ment haar verzet tegen het ontwerp-conven- tie zou opgeven. Toen de werkgevers deze vraag bevestigend beantwoorden, had stem ming plaats. De Zwitsersche en Scandina vische regeerings-vertegenwoordigers stem den voor het amendement, van Zwitserland om zoodoende dé kans op een zoo groot mogelijk aantal ratificaties der conventie later te verhoogen, evenals de Nederland sche regeerings-vertegenwoordigster. die de belangen de arbeiders voldoend beschermd achtten door de bepaling dat 75 der ar beiders vrijwillig verzekerd moest zijn. Het Zwitsersche amendement werd echter toch met 37 tegen 26 stemmen verworpen, waarna art. 1 der conventie, waarin het beginsel van de verplichte ziekteverzekering is neer gelegd, met 38 tegen 18 stemmen en 7 stem men onthoudingen werd aangenomen. Een voorstel der werkgevers om de land arbeiders van de verplichte ziekteverzkering uit te sluiten, werd verworpen met 32 tegen 26 stemmen, waarna artikel 1 van het ont werp der conventie inzake ziekteverzekering van landarbeiders met 24 tegen 23 stemmen werd aangenomen. RomeMoskou. Ofschoon de fascistische bladen tot nu toe nog geen commentaar hebben geleverd op het verbreken der betrekkingen tusschen Engeland en Rusland, wordt de kracht.ge houding der Engelsche regeering in poli tieke kringen goedgekeurd. De breuk tusschen Engeland en Rusland zal evenwel geen invloed hebben op de be trekkingen tusschen Rome en Moskou, wel ke tot öp zekere hoogte vriendschappelijk kunnen worden genoemd. De houding van den diplomatieken vertegenwoordiger der Sovjet-regeering in Italië was altijd correct en hij heeft geen enkele poging gedaan communistische propaganda onder de Itali aansche arbeiders te voeren. Indien een der gelijke propaganda zou worden beproefd, zou de Italiaansche regeering ongetwijfeld niet aarzelen het voorbeeld van Engeland te volgen. Men meent evenwel, dat dit niet ncodig zal zijn. De verhouding van Egypte tot Engeland. Vernomen wordt, dat d8 Britsche nota inzake de voorgenomen reorganisatie van. het leger vervat is in stellige, doch zeer vriendschappelijke bewoordingen en dat er geen termijn is gesteld voor het antwoord, Chileensche communisten gearresteerd. De politie te Santiago arresteerde twee personen, wier namen voorkwamen op de lijst van vrienden der radenregeering, welke de politie te Londen in beslag nam bij de jongste huiszoeking in de kantoren van de Arcos. Nog twee andere Chileensche com munisten werden gearresteerd. De houding van Canada ten opzichte van Rusland. King, de Canadeesche premier, heelt Guesus, den vertegenwoordiger der radenre geering, medegedeeld, dat de regeering niet opnieuw 't verzoek in overweging zal nemen tot uitstel van een definitieve actie in ver band met het annuleeren van de handels overeenkomst en de voorrechten van de vertegenwoordigers der radenregeering in Canada. De Burgeroorlog in China. Naar men verneemt, is de aanval der troe pen van Fengtien (de Noordelijken) in Honan op 26 Mei op een volledig echec uitgeloo- pen. De Zuidelijken, dié 28 Mei een tegen aanval deden, bedreigden de flanken hunner tegenstanders en dwongen de Noordelijken tot een algmeenen terugtocht. De rechter vleugel trok ordelijk terug, doch de linker vleugel werd schier op de vlucht gejaagd. De Zuidelijken trachten dezen vleugel thans van het gros van het leger van Fengtien af te snijden. Andere generaals, zooals Feng Joe Hsiang en Jen Hsi Sjan, treffen toebe reidselen om zich bij de overwinnaars! aan te sluiten. De positie der Noordelijken is dien tengevolge hachelijk. Daar in dezen toestand zee ernstige complicaties schuilen, hebben de Engelschen en Japanners besloten, troe pen naar Noord-China te zenden. Een vredesconferentie voor China? Japan zou aan Tsjang-Tso-Lin in overwe ging hebben gegeven het houden eener wa penstilstandsconferentie voor te stellen, het vechten te staken, en zich op Moekden terug te trekken. Vervolgens zouden Feng, Tsjang- Tso-Lin en Tsjang-KaiijSjek de vredesvoor waarden vaststellen, zoo mogelijk in overleg met Japan, Groot-Britannië, Amerika, Frank rijk en Italië. Het bericht, zoo meldt de „D. T." verder, werd gedeeltelijk bevestigd door baron Ta- maka zelf, die in een interview ve-klaarde, dat hij zich had verzekerd van de goedkeu ring en de instemming der vier mogendhe den, alvorens hij bevel gaf tot het ontsche pen van Japansche troepen te Tsingtao ter betere bescherming der Japansche belangen in Sjantoeng. Prinses Juliana heeft op de voorjaarsten toonstelling van Arti et Amicitiae te Am sterdam aangekocht het schilderij „Lente- weelde" van den schilder E. R. D. Schaap. De Prinses heeft het schilderij ter beschik king gesteld als prijs voor de te Amsterdam te houden verloting ten bate van de Drent- sche venen. De oud-minister van Koloniën, de heer J. H. de Waal Malefijt, is kort na zijn aftreden als burgemeester van Katwijk ongesteld ge worden, De heer De Waal Malefijt wordt thans in een ziekeninrichting te Rotterdam verpleegd, waar hij een operatie zal moeten ondergaan. Nabij Terschelling zijn de onderzoekingen wederom begonnen naar het vermiste wrak van den loodsschoener. In dit verband ver klaarden de commandanten van de mijnen vegers M. 1, M. 2 en M. 3, die thans de on derzoekingen leiden, aan de „Tel." o.m. het volgende: „In het begin van Mei zijn wij hier aan gekomen," vertelde luitenant ter zee Heydt, „doch we hebben het met 't weer slecht ge-, troffen; bijna iederen dag waait het te hard en met dezen Noordenwind kunnen wij on mogelijk werken. Wij zitten buitengaats en zijn van 4-8 mijl benoorden het dorpje Hoorn de zee aan het afvisschen. De zee is daar buitengewoon onbestendig; wij bevin den ons daar in den ongunstigsten stormhoek van de gansche Nederlandsche kust. Zoodra de wind Noord-West wordt, ontstaat daar zulk een sterke stroom, dat wij onzen arbeid moeten staken. Dit is. ons nu reeds eenige malen overkomen." „Hebt u nog eenige dagen kunnen wer ken?" werd gevraagd. i „Ja. Vier dagen; 9, 17, 19 en 20 Mei. Doch dien laatsten dag kregen we het onder het vegen met slecht weder te kwaad; we zijn toen hard naar binnen gegaan, want Boom- kensdiep en Stortemelk kunnen in weinig tijds, het binnenloopen zooal niet onmoge lijk, dan toch hoogst moeilijk maken." „En hebt u eenige zekerheid gekregen omtrent de plaats, waar zich het wrak van den loodsschoener bevindt?" vroeg men. „Zekerheid niet. Maar wel koesteren wij eenige hoop, dat wij het wrak zullen vinden. Den laatsten dag hebben wij op 53.32 gr, N.B. en 0.25 O. lengte Amsterdam een wrak aangevischt, waarvan wij een stuk tros naar boven haalden. Doch er kan nog niet worden uitgemaakt, of dit gedeelte van den tros van den schoener dan wel van een ander wrak afkomstig is." In de Rotterdamsiche haven is dezer dagen aangekomen de Amerikaansche kruiser „Memphis". Nadat de commandant zijn op wachting bij het Rotterdamsche gemeentebe stuur had gemaakt, had te 's-Gravenhage in Huize Voorhout een noenmaal plaats, dat de minister van Marine, de heer Lambooy, ter eere van het bezoek van den Amerikaan- schen kruiser „Memphis" aan ons land aan den Amerikaanschen vice-admiraal en verdere genoodigden aanbood. Aan dit dejeuner zaten met den minister van Marine o.a. aan: jhr. mr. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Za ken; de Amerikaansche gezant, de heer Tobin; de marine-attaché der Amerikaansche Legatie, kapitein ter zee Leahy en vice- admiraal Burrage, commandant van het Ame rikaansche eskader in de Europeesche wate ren. Nadat dronken waren ingesteld op de Staatshoofden van beide landen, heeft mi nister Lambooy in de Engelsche taal een rede gehouden, welke door den Amrikaan- schen gezant, den heer Tobin, werd beant woord. Het bestuur van de Vereeniging „Het Nederlandsche Wegencongres" heeft beslo ten, dit jaar ter bezichtiging van verschil lende wegconstructies, welke deels gereed, deels in uitvoering zijn, 'n tweetal excursies te houden en wel de eerste ot> 16 Juni a.s. naar Zuid Oost Overiisel en de tweede op 8 Juli a.s. naar Amsterdam. Op eerstgenoemde excursie zullen achter eenvolgens bezocht worden verschillende Rijks- en Provinciale wegen benevens eeni ge wegen in de gemeente Enschedé. O.m. zullen in oogenschouw genomen worden we gen en proefvlakken met klein plaveisel, ce- mentbeton. soliditiebeton. a'cement, koper slakkeien met en zonder asphalt-wegvulling, gaudalite-beton, asphalttegels en asphalt- locs, rubber, asphalt, steenslag en hoog ovenslakken met en zonder oppervlakte-be handeling enz Op de excursie naar Am sterdam zullen verschillende moderne stads- bestratingen worden bezichtigd. De Hooge Raad heeft een cassatieberoep behandeld van G. A. S.. caféhouder te Slie- drecht. die door den kantonrechter aldaar was veroordeeld tot 1 boete wegens over treding van de politieverordening dier ge meente, waarin verboden wordt het maken of doen maken van muziek in openbare ge legenheden, zonder vergunning van B. eri W. Requirant had op den drempel tusschen zijn woonkamer en ziin café een radio-luid spreker neer gezet. De muziek, die daar door werd uitgezonden, was dus in het café duidelijk hoorbaar. De kantonrechter te Sliedrecht. zoowel als de rechtbank te Dord recht had den caféhouder veroordeeld. De verdachte had steeds aangevoerd, dat hij de muziek, die de radio te hooren gaf, niet „maakte". Ditzelfde verweer voerde thans mr. Ph. J. Frenkel uit Amsterdam voor den Hoogen Raad. Hij betoogde ter toelichting van eeni ge cassatiemiddelen, dat de gemeenteveror dening van Sliedrecht dateert van 1917. Deze kon dus nog geen betrekking hebben op radio-gebied. Invele gemeenteverordenin gen komt een bepaling als hier bedoeld, voor en door verschillende rechtscolleges is die met betrekking tot radio-muziek. verschil lend geïnterpreteerd. Zoo besliste de kan tonrechter te Amsterdam od 3 Januari 1925, dat hij, die radio-muziek ten gehoore brengt, een muziekuitvoering geeft. Doch de recht bank te Leeuwarden besliste op 2 Decem ber 1925, dat er in zulk een geval geen mu ziek „gemaakt" wordt. De kantonrechter te Gorinchem gaf een dito uitspraak. De requirant nu heeft niets anders gedaan, dan zijn toestel ingeschakeld op 'n bepaal de golflengte. Waren op die golflengte de trillingen aanwezig geweest van een rede voering, dan zou die redevoering zijn ge hoord. Thans werd muziek weergegeven. De requirant heeft dus in geen geval muziek gemaakt. De conclusie van het O. M. werd bepaald op Dinsdag 7 Juni. Het Comité te Weenen en te Budapest heeft alle regelingen getroffen, welke voor het bezoek der Hollandsiche gasten aldaar noodig zijn. De trein vertrekt op Donderdag 21 Juni a.s, te ongeveer 12 uur 's middags van Utrecht; in den nacht van Donderdag op Vrijdag wordt dóórgereisd; Vrijdag te on geveer 2 uur 's middags komt men in Wee- Thans, nu Lindbergh reeds overal gehul digd is, verschijnen per mail de eerste meer breedvoerige beschrijvingen van het vertrek van den jeugdigen vliegr uit Ame rika. Een correspondent beschrijft in de „Tel." het oogenblik van vertrek ongeveer als volgt: Drie uur in den nacht Ik sta te huiveren in mijn regenjas; het water druipt in een goot van mijn hoed; gelukkig heb ik m'n waterlaarzen aan. We plonzen in de modder als op een heiwerk. Iedereen raadpleegt barometers, weerbe richten en den vuilen hemel, die op alle plaatsen lekt als een zeef. De sterke electrische lampen stralen over het modderige vliegveld. Auto's prc- beeren door het slijk te ploegen. Het roode licht boven den Ryan-lcods werpt een bloedrood schijnsel over de diepe modder plassen. Hoe komt hij er op, om in dit weer te vertrekken? Maar hij moet evenals die ren en wilde volken een speciaal zintuig bezitten, dat als een barometer, op weer en luchtdruk reageert. De Radio Corporation of America, heeft juist het bericht getelefoneerd, dat het weer boven Nieuw Schotland gunstig, langs de ooskust van Maine en Halifax regen achtig en mistig is, met kans op helder zonnig weer en oostelijke winden. Die tij ding is voldoende voor Lindbergh om de „Spirit of St. Louis uit de loods te laten halen. Het begint voor de verandering te gieten. Een oogenblik schijnt er twijfel te heerschen, tot de jonge, zes voet lange jongen met de scherpe blauwe oogen, plot seling commandeert: „Laat de truck voor komen", Niemand laat een woord van pre test hooren. De zware Mack-truck komt door de modder aangeploegd en tien minn en later trekt de lange stcet over den hobbeligen weg naar het Roosevelt-vlieg- terreiR. De tocht gaat heel langzaam en voorzichtig in den neers'roomenden regen. Wij volgen met onze autc 's en stoppen nieuwe pijpen, om er den moed in te houden. Vlak vooi den ingang van het terrein is een diepe modderkuil, Vce'ie voor voetje wordt het 45 voet lange vliegtuig er over heen getrokken. Gelukkig! Alles is tot zoover zonder ongelukken afgeloopen. Ik zie voor de loods van de „America", alweer Fokker, Byrd. Acos'a en Neville staan. Zij willen Lindbergh uitgeleide doen. Monteurs warmen het Fokker-tcestel op en de vier „gebroeders" wandelen naar dc „Spirit of St. Louis". Zonder naar hun pas sen te vragen, laat de politie het vierman schap door, dat regelrecht op Lindbergh aanstevent. De „St. Louis" wordt van olie en benzine voorzien 425 gallon (een ga'lon 4 liter) benzine en 28 gallon olie zal zij meenemen, 2.550 en 195 pond. In het ge heel weegt het vliegtuig 4.730 pond volge laden, een duk van 14.9 pond op iederen vierkanten vee', van den vleugel, die 46 voet lang is. De motor is een lucht ge koelde Wright whirlwind van 200 P.K., voorzien van een stalen propellor, in te- gens eiling van de houten Fokker- en Be- lanca-propellors. De aanvangssnelheid wordt op 105 mijl per uur geschat, tot een gemiddelde van 120 bereikt wordt (me. den wind mee voorspelt Fokker, dat het vliegtuig 150 mijl kan maken). Honderden bezoekers s roomen van alle kanten aan, om den beroemden blonden Lindbergh te zien vertrekken. De politie heeft handen vol werk om de nieuwsgieri gen van het afgezette terrein te houden. 't Is zes uur en wonder boven wonder: het regent niet meer. Met doorwaakte ge zichten staan we in een vierkant om het vliegtuig. Lindbergh zelf heeft een dot poetskatoen genomen om een paar olie vlekken van de cockpit te vegen. Hij strijkt met de hand langs de fusillage als een jockey langs den hals van zijn paard. Er verschijnt een rossen gloed aan de oostkim; Lucky Lind' treft het. zegt Byrd en klopt den jongen vlieger op den schou der. Het klaart op. „Old man, we zuilen je uitgeleide doen". Byrd. Acos'a en Ne ville loopen kalm naar hun loods: de „America" staat als gereed om Lindbergh te volgen. Ze stappen in het vliegtuig, rij den over den verharden weg en s.ijgen na 2500 voet getaxied te hebben, als een vo gel op. „Ready?" vraagt Lindbergh, toen hij het geroffel van den Fokker boven zijn hoofd hoorde knallen. „Yes" antwoordt een me- chanicien. „Dan vooruit met de geit!" Hij drukt enkele journalisten de hand en zegt ironisch voor hij in de cockpit verdwijnt: ,,'t Is precies, alsof ik in den electrischcn steel van. Sing Sing ga zitten.... Wel!.... Ik heb evenveel kans om in Parijs aan te komen als een moordenaar, die gratie van gouverneur Smith moet krijgen.... Well! good luck Old man!" Zonder verdere galg achtige bespiegelingen, maar met een glim lach van verbeten zorg om den trillenden mond, probeert hij zijn lange lenden in de cockpit te wringen. Met een harden slag smijt hij de deur toe. De motor raast, raast. Niemand kikte, niemand schijnt een hoera over de lippen te kunnen krijgen. Iedereen begrijpt wat hier op het spel staat. De motor knalt als machinegeweer- vuur. Hij taxiet de „Spirit of St. Louis' over 't drassige terrein, al sneller, al snel ler1000, 2000. 3000 voet. „Op!" roept Fokker, die een beetje bleek om zijn neus naar den voortgaanden Lind bergh tuurtOpopmompelt hij, En nog rolt de „Spirit" over den grond, Kan ze niet stijgen? Nog 1000 voet.... even tilt zij zich zwaar van den grond om weer een beetje scheef neer te komen. Fokker staat op beide beenen te trillen. Ncu.nou.mompelt hijdaar gaat ze.,.. Goddank, zucht hij zwaar. En als in overleg met zichzelf zegt hij luid: Vijftig pond zwaarder en.... good bye Parijs. Het vliegtuig vliegt met groote moeite over het kabelnet van de telefoon, Twintig voet! roept een mechanicien. Lucky Lind Lindbergh te Londen. Reuter seinde gisteren: Lindbergh maakte hedenmorgen onver wacht een vlucht naar het vliegveld Ges port bij Portsmouth. Hij zal daar zijn vlieg tuig laten. De machine wordt gedemon teerd om op de torpedoboot te worden geplaatst, die Lindbergh naar Amerika zal brengen. De koning ontving Lindbergh te 10.35 in het Buckingham Palace en schonk hem het Britsche militaire luchtvaartkruis. Reuter meldt nog. dat Lindbergh 20 mi nuten bij den koning in audiëntie wa®. De menigte juichte geestdriftig toen hij het paleis verliet. Lindbergh ging vervolgens den Prins van Wales bezoeken. Een Lindbergh-postzegel. De federale autoritei'en te Washington hebben het plan opgevat, een Lindberg- postzegel te laten maken, waarvan de prijs hoefter zal zün dan de frankeerwaarde; het verschil zal ten goede komen aan de slachtoffers van de overstroomingen van de Missisippi. De genoemde autoriteiten verzekeren, dat deze zegel stellig een net'o provenu zou opleveren van 2 mülioen dollar (5 mu- lioen gulden), een bedrag dat men dadelijk noodig heeft voor de ramospoedige be volking van Louisiana en Arkansas Het was een heele consternatie op het vliegterrein LeipzigMackau. Door tot^ nog toe onbekende oorzaak brak brand uit :n een der groote vliegtuigloodsen, waar een groot aantal vliegtuigen oogeborgen was. On der die machines bevond zich ook t. viie- tuig H.N.A.D.P. van de K.L.M., dat op een van de vele tochten, die de Amerikaan sche dagbladmagnaat van Lear Black in de laats'e maanden gereseld met deze lucht vaartmaatschappij maakt, diezelfden dag te Leipzig was aangekomen. Door de groote voortvarendheid van het vliegtuigpersoncel en de hulp van de piloten Geysendorffer er, Scholte, die midden in den nacht ijlings van hun hotel naar 't terrein kwamen, ont snapte 't mooie vliegtuig aan 't dreigende aovr-ar van verbranden. Het kon nog juist bütiids uit de brandende hangar naar buiten gebrald worden, 'n Groot aantal toestellen werd een prooi der vlammen. Het reddings werk werd uitermate belemmerd en ge- vaarlük gemaakt door het steeds ontploffen van benzinevoorraden. De K.L.M.-machinc Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with st", door JOS. P. H. HAMERS. 75 „Hij verkocht iets in een mandje; lucifers laarzenveters en de drommel weet wat al meer. En dat hij, die knappe man! Tk had al het geld, dat ik bij me had, wel in z'n mandje willen gooien." „Waarom deedt ge het dan niet?" „Hoe kon ik dat doen? Hij zou me her kend hebben. Er zou spektakel van gekomen zijn, een oploop, allerlei gemeen volk om ons heen, Ik had niet gedacht dat het mij zou aangrijpen, hem lucifers te zien verkoo- pen. Ik ben blij dat ik hem te Gatesburg niet ontmoet heb. Zelfs voor die honderd pond zou ik hem niet in 't gezicht hebben willen zien. Neen, zooals hij zeide toen wij afscheid van elkaar namen: „de wereld is ruim genoeg voor ons beiden." Geef me wat brandewijn, Bella, dank u." „Gij hebt den ouden man niet gespreken; hij heeft u niet gezien; gij wildet. het kind terug hebben; gij wist dat het bij hem moest zijn, en gij zijt hem naar z'n woning gevolgd, is 't niet?" Neen" ik zou twee uren hebben moeten wachten. Een man als ik slenteren op de brug! Ik zou te veel in 't oog geloopen zijn. Hij zou me gauw gezien hebben, ofschoon ik mij aan z'n blinde zijde hield. Ik heb een jongen gebruikt om hem na te gaan en hier is zijn adres. Wilt ge er voor zorgen dat ik 't kind terug krijg, zonder dat ik er moeite mee heb, of mij behoef te vertoonen. Ik zou liever een regiment ruiterij aanvallen, dan den ouden man ruw aanspreken." „En toch wilt ge hem van zijn kleinkind berooven, van zijn eenigen troost?" vroeg juffrouw Crane. „Beuzelpost", roep Losely ongeduldig, het kind kan hem niet anders dan tot last zijn en zal het bij anderen goed hebben. Ter wille van dat kind verkoopt hij luci fers. Het zal een weldaad zijn hem te bevrij den van dat kind. Hij is nog veel knap per dan ik! Daar, geef hem dit geld, maar zeg hem niet, dat het van mij komt." Jasper Losely wierp zonder te tellen, twaalf a veertien goudstukken in de hand van juffrouw Crane en zulk een krachtige betoovering ligt er in de geringste goede daad, zelfs van het diepst verdorven wezen, dat deze buitengewone vlaag van edelmoe digheid in Jasper Losely's zwarte ziel uit oefende op de toornige en wraakzuchtige Arabella. Zij zag hem aan met een soort treurige verbazing. Maar in de snelle verandering van het vrouwenhart bracht juist het geval, dat naar liefde zweemde, de Jaloezie terug, die aan haat grensde. Hoe kwam hij aan zoo veel geld? Het was meer dan dc dwaze verkwis ter, dagen geleden, voor zijn schrijfwerk van haar ontvangen had. En dan die portefeuille „Zijt gij in eens rijk geworden, Jasper" en in de toon van juffrouw Crane klonk wan trouwen en spot. Een oogenblik stond hij verlegen maar ant woordde toch terwijl hij zich nog wat bran- de wijn inschonk; ,Ja, ik heb geluk in 't spel gehad. Nu, denk eens gunstig over die zaak, dan zijt ge een goede beste vrouw. Zie het kind vandaag nog te krijgen ik zal van avond komen hooren." „Moet ge haar dan direct naar Frankrijk brengen naar die waardige dame, die haar tot kind wil aanemen?" „Ge hebt het glad mis, Bella, de dame is in Londen. Het was voor haar goed dat ik naar 't station ging. Wees maar niet, ja- loersch; het is een oude dame!" „Ik jaloersch, Jasper? ge vergeet, dat ik je pleegmoeder ben. Een van die brieven be richtte u dus van de a.s. komst dier dame, gij hield briefwisseling metdie ude dame?" „Nu, juist geen bricfwisclings. Maar toen ik Parijs verliet, heb ik het postkantoor als mijn adres opgegeven in Frankrijk. En deze dame die belang stelde in mijn zaken da mes, die mij eens gezien hebben oude of jonge, stellen altijd belang in mij wist dat ik goede verwachtingen mocht koesteren ten opzichte yaa dat kind. En nu §chreef ik haar eenige dagen geleden, toen ik er zoo slecht aan toe was, een paar regels om haar te zeggen dat Sofie mij niets had opgebracht, en dat ik zonder de hulp eener goede vriendin dat waart gij op straat zou staan. In haar antwoord zeide zij, dat zij in Londen dacht te wezen op den zelfden tijd dat ik haar brief ontving en gaf mij hier een adres op, waar ik vernemen kon, waar ik haar zou kunnen vinden als zij aangekomen was. „Op één voorwaarde, lieve Jasper; dat ge hier blijft tot ik terug kom." Losely trok een scheef gezicht. Maar daar het bijna etenstijd was en hij nooit gebrek aan honger had, stemde hij er in toe om den tijd dat zij afwezig was, aan een middag naai te wijden. Juffrouw Crane liet aan hem de bestelling over van het eten en verliet het vertrek. Zij ging naar haar kamer en schelde Brigitta Greggs. Toen de trouwe dienstmaagd verscheen, zeide haar meesteres: „In den zijzak van mijnheer Losely's jas is een portefeuille;» daarin zijn een paar brieven die ik lezen moet. Ik zal mij houden of ik uitga, en de voordeur op een kier laten staan, zoodat ik er ongemerkt weer in kan komen. Ge moet zoo gauw mogelijk het eten opdoen. Wan neer de heer Losely dan, zooals gewoonlijk z'n jas uittrekt om zijn kamerjapon aan te doen, zie dan die portefeuille er uit te ne men, zonder dat hij het merkt. Breng ze mij hier in de kamer. Later kunt ge ze gemak kelijk weer op haar plaats brengen." Brigitta knikte en begreep. Jasper, die bij 't venster stond zag Jufrouw Crane het huis uitgaan en vlug voortloopen. Toen wierp hij zich op de sofa en begon te dutten dc sluimering werd dieper en hij geraakte vast in slaap. Zoo vond Brigitta hem toen zij binnen kwam om de tafel te dekken. Zij kwam op haar teenen nader en zag de ver gulde hoeken der portefeuille uit Jasper s zak te voorschijn komen. Zij aarzelde, maar vatte plotseling moed, haalde de por tefeuille uit den zak en vluchtte er mee naar de kamer van juffrouw Crane. Geen vijf minuten later stond deze weer op den drem pel. Snel doorsnuffelde de jaloersche vrouw de portefeuille, en schrikte toen zij in de voe ring, keurig met gouddraad gestikt, de woor den las: „Souvint toi de ta Gabriëlle". Er waren geen brieven in, behalve de twee, waarop Jasper haar slechts een blik ge gund had. Ze doorliep ze haastig, met schit terende oogen, en toen zij ze weder op hun plaats legde, en de portefeuille aan Brigitta terug gaf, was haar gelaat doodsbleek en trilde een huivering haar door de leden, Toen zij alleen was, leunde zij met het ge laat op haar handen en haar lippen bewogen DA\ ENTRY. 1600 M. 11.20 Bronkhurst- trio en solisten (sopraan, bariton, cello) 1,20-2.20 Gramofoonmuziek. 3.15 Voorle zing. 3,20 Evensong van de Westminster Abbey. 4.C5 Kniples. 4.20 Davenlrykwar tet en solisten (sopraan, bariton) 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Voor padvinders. 7.20 Causerie. 7.35 De werken van Bach. Pianomuziek. 7.45 Lezing: Out of the shadows, 19C0-1914. 8.05-9.20 Con cert o.l.v. Sir Edward Elgar, die ziin eigen werken dirigeert, Symphonie-orkest, koor en M. Brunskill, contra alt. 9.20 Weerb. nieuws. 9.40 Lezing: The songs of birds- 9.55 (vervolg) Elgar Concert. 10.55-12.20 Dansmuziek in het Savoy Hotel. PARIJS „Radio Paris" 1750 M. 10.53-11.20 Concert. 12.50-2.10 Orkestmuziek. 5.C5- 5.55 Klassiek uurtje. 9.05-10.50 Causerie: L'Histoire de la misique. Spaansche en Russisiche muziek. LANGENBERG, 469 M. 1.25-1.55 So praanzang en pianosoli. 1.55-2.55 Voor lezing van de werken van Felix Timmer mans. 5.50-6.50 Nederlandsche liederen en muziek. P. Mania, orgel. D. Feldin, cello. F. Mania-Coenen, mezzo sopraan. 8.50 „Ubern Sonntag", klucht in 3 acten van N. Coward. Daarna tot 12.20 dansmuziek. KONINGSWESTERHAUSEN 1250 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 3.20-8.05 Lezin gen en lessien. 8.50 Russische avond. Or kest en R. Korts bariton, F. Losey, so praan. 10.50-12.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M. 12.50-3.10 Orkest- mconcert. 5.20-6.15 Dansmuziek. 6.2017.— Orkestconcert. 8.20-12.10 Het Duitschei Volkslied. Causerie en zang .Daarna dans muziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Kindermatinee, 6.20-6.50 Vlaamsche les. 8.20 Orkestcon cert. 9:50-10.50 Dansmuziek. E. D. van de Woestijn, 2. mej. P. G. li, kan dus gelukkig haar tocht, die ditmaal naar Neurenberg, Leipzig, Dresden en Wee nen voert, vervolgen. Na terugkeer te Lon^ den zal de H.N.AD.P. zich nog eens met denzelfden passagier en diens gezelschap naar Kopenhagen begeven, om daarna de vlucht heen en weer naar Batavia te onder nemen. De Amerikaansche passagier, die zooveel reedsi met de K.L.M. gereisd heeft, is thans met bestuurders Geysendorffer en Scholte op een rondreis naar Neurenberg, Leipzig, Dresden en Weenen. Hij zal zich daarna naar Kopenhagen en Stockholm begeven. Omstreeks 13 Juni is de heer Lear Black voornemens om met het K.L.M. vliegtuig H.- N.A.D.P. eveneensi bestuurd door Gey sendorffer en Scholte, met als werktuigkun dige de K.L.M. mecano Uriot, de reis Londer» Batavia en terug te aanvaarden. De K.L.M.- kan in den laatsten tijd een groot succes" boeken met hare vliegtuigen in het buiten land. Zij heeft zich dan ook vooral in dit jaar er bijzonder op toegelegd de naam van hare maatschappij en van de firma Fokker in het buitenland zooveel mogelijk te ver spreiden. Hoezeer de groote vluchten van den heer van Lear Black hiertoe bijdragen, behoeft wel geen betoog. Behalve pleziervluchten in Nederland zel ve, welke de K.L.M. ter populariseering van het luchtverkeer organiseert 6. per persoon, heeft zij ook in den laatsten tijd pleziervluchten in het buitenland geor ganiseerd, zooals in Bazel en op Hemel vaartsdag j.l. te Géneve, waarbij den aan drang om met het K.L.M.-vliegtuig mede ta gaan zoo groot was, dat gendarmes en sol daten het publiek in toom moesten houden en 200 persionen met de K.L.M. vlogen. Zoo ook op 24 Mei op de luchthaven van Pa rijs, toen er aan alle Kamers van Koophan del van Frankrijk een banket werd aange boden onder voorzitterschap van den presi dent der Fransche republiek. Ook toen be stond er groote belangstelling voor de Fok- l ker-vliegtuigen en hebben 98 personen, o.a. Generaal Duval, met de K.L.M. gevlogen. Het aantal pleiziervliegers op Waalhaven en Schiphol is< in den laatsten tijd bijzondei" groot; hun aantal nadert thans einde Mei reeds het totaalcijfer over het geheele jaac 1926 De candidaat-notaris H. W. Roeby, dia 25000 verduisterde uit een nalatenschap is veroordeeld tot één jaar en zes maan den gevangenisstraf. Het hoofdbestuur van de Onderofficiers- vereeniging „Ons aller Belang" en dc schrij ver van een herdenkingsartikel, hetwelk in dat orgaan verschenen is ter gelegen heid van het onlangs gevierde vereeni- gingsjubileum-, zijn ter verantwoording ge roepen, omdat het artikel uitingen bevatte, die in s'rijd worden geacht met de krijgs tucht. De Landraad te Menes veroordeelde ter zake van moord op een opzichter der Staatsspoorwegen Benjamins, tijdens de communistische relletjes ln het Bantamsche in de eerste helft van November 1926, twee inlanders tot de doodstraf en een tot le venslange gevangenisstraf. zich, also! zij in zich zelve sprak. Daarna ging zij zacht de trap af, bereikte de straat en liep haastig voort, Brigitta was niet bijtijds me) de porte feuille terug, want oen zij weder binnen kwam, draaide Losely zich om en rekte zich uit éls tusschen waken en slapen. Zij Het de portefeuille er uit om haar in een anderen vallen, vlak voor de canapé. Hij zou dus, wanneer hij ontwaakte, denken, dat zij uit z'n zak gevallen was door de beweging d>e hij in z'n slaap gemaakt had. En inderdaad, toen hij opstond, en het eten op talel was, raapte hij de portefeuille zonder achter docht op. Maar het was gelukkig dat Brigit ta niet gewacht had op de gelegenheid, die juffrouw Crane haar aan de hand had ge daan. Want toen hij de chambercloak aan trok, bedacht hij dat zijn jas wel eens afge borsteld mocht worden en to enhij het klee- dingstuk aan de meid overgaf, nam hij de portefeuille er uit o mhaar in een anderen zak te steken. Juffrouw Crane kwam binnen een paar uren weer thuis. Zij kwam terug met teleur stelling op het gelaat, waardoor Jasper al direct voorbereid werd op de boodschap, dat de vogels die hij meende te sangen, ontsnapt waren „Ze zijn vanmiddag vertrokken", zei juf frouw Crane en wierp Jasper's goudstukken' op tafel, alsof zij er zich de vingers aan brandde, „Maar laat de vluchtelingen aafl mij over, ik zal ze wel vinden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6