SOCIAAL LEVEN. Het heengaan v. Frank Hodges. De Arbeidsconferentie. De komintern. De burgeroorlog in China. Versterking der Buitenlandsche troepen in Tientsin en Peking. Hei wetsontwerp op de collec tieve arbeidsovereenkomst Het Jubileum v. „Hellendoorn" „Land verhuizing" Het landbouw-ongevallenfonds. De werkverschaffing in Drente. Classificatie van het Spoorweg personeel. De landbouwbelangen der Provincies om de Zuiderzee. Is Maastrichts Industrie achterlijk? Schriftelijke Staatsinrichting. Examen cursus Staatsinrichting. Het verzwijgen van ongevallen R.K. Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond. De voor jaarvergadering van het R. K. Werkliedenverbond. BINNENLANDSCH NIEUWS. H. M. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA SPREKEN WEST-INDIË TOE. Feest in het Philipsdorp te Eindhoven. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Wetsontwerp tot goedkeuring van den oa- GEMENGD NIEUWS. Zwaar weer in Zuid-Limburg. Roodvonk en typhus te Vuren. RECHTZAKEN. De militaire relletjes. Zooals gemeld, is Frank Hodges, de secre taris der internationale mijnwerkersorganisa tie, om persoonlijke redenen als zoodanig afgetreden. Uit nadere berichten in de Engel sche pers blijkt, dat het uitvoerend bestuur der mijnwerkersfederatie, nadat het twee rapporten, een van de voorzitters van den Duitschen Mijnwerkersbond en de Belgische Mijnwerkersorganisatie en één van den pen ningmeester der Engelsche Federatie had ge-» hoord, besloot dat Hodges zijin functie moest neerleggen. De Engelsche Federatie had be zwaar tegen het aanblijven van Hodges, om dat hij de voorwaarden zijner benoeming had geschonden door het aanvaarden van het lid maatschap van de Engelsche Electriciteits- commissie, waardoor Hodges niet langer vrij was om zijn tijd geheel aan de mijnwerkers- internationale te wijden, terwijl de aanvaar ding van een functie uit de handen der En gelsche regeering hem ongeschikt maakte voor een officiëele positie in de mijnwerkers organisatie. De Duitsche en Belgische mijin- werkerspresidenten waren het er echter over eens, dat er geen bezwaar bestond dat Hod ges naast het mijnwerkerssecretariaat de tweede genoemde functie vervulde. Het is duidelijk, dat Frank Hodges voor den tegen stand der Engelsche mijnwerkers heeft moe ten zwichten, te meer daar zij gemachtidg waren, met uittreding van de Britsche Fede ratie uit de Internationale te dreigen, indien Hodges gehandhaafd werd. De houding van de Engelsche mijnwerkers moet men bezien in het licht van de jongste groote mijnwer kersstaking, waarin Hodges aanleidiijg vond om, terwijl zij nog aan den gang was, scherpe critiek op de leiding te oefenen, waaruit een scherp conflict met Cook ontstond. Uit het jaarverslag, dat door den direc teur van het Internationale Arbeidsbureau, Albert Thomas, aan de Arbeidsconferentie werd uitgebracht, blijkt, dat het aantal werkloozen in de geheele wereld in 1926 on geveer 10 millioen bedroeg. In negentien landen is een werkloosheidsverzekering in gevoerd, waardoor de sociale nood zeer aan zienlijk verlicht wordt. De commissie voor de minimumloonen besloot de conferentie op te dragen een vragenlijst tot de regeeringen te richten be treffende de methoden tot vaststelling dezer minimumloonen. Daarbij moet in het bizon der rekening worden gehouden met de huisindustrie. De gewone plenaire vergadering van de Communistische Internationale te Moskou is gisteren gesloten. Zij heeft eenige resoluties aangenomen, o.m. betrekking hebbende op de qua.esties van het naderende oorlogsge vaar, de Chineesche revolutie en de actie der oopositie. In een motie nopens het optreden van Trotzki als candidaat voor het executief comité en in de plenaire zitting en van den Serviër Woejewitsj als lid van het execu tief comité wordt verklaard, dat hun prin- cipieele opvattingen en hun optreden on- vereenigbaar zijn met hun positie in het executief comité. De plenaire vergadering publiceert 'n ma nifest, waarin de arbeidende en onderdruk te bevolking der geheele wereld ter verde diging der Chineesche revolutie en ter on dersteuning der U.S.S.R. worden opgeroe pen en waarin er op gewezen wordt, dat de breuk tusschen Engeland en Rusland duidt op ernstig oorlogsgevaar. Verder wordt in de motie voorgesteld, Trotzki te royeeren, ingeval hij zijn schis- matische actie niet staakt, terwijl nog ge meld wordt, dat in de motie aan het cen traal comité wordt opgedragen krachtige maatregelen te nemen ter bescherming der partij tegen het tot verdeeldheid leidend streven van Trotzki en Zinowjew. De berichten uit China wijzen er op, dat het leger van Tsiang Kai Sjek de knie van de rivier de Hwai heeft geforceerd. Een ander zuidelijk leger moet het belangrijke spoorwegkruispunt Tsjengtsjau in Honan genomen hebben. Na diepgaand onderzoek en wegens de mogelijkheid van ineenstorting der Noor delijken alsmede in het algemeen rekening houdend met de gebeurtenissen van den laat sten tijd te Nanking en in het dal van de Blauwe Rivier (de Jangtsel is beslist, dat het noodzakelijk is het effectief der vreemde troepen te Tientsin en te Peking van 7000 op 16000 te brengen ter bescher ming van leven en igendom der vreemde lingen. Verondersteld wordt dat Groot-Brittan- nië, de Vereenigde Staten, Frankrijk en Japan tusschen Tientsin en Peking een troepenmacht zullen hebben gelijkstaande met een brigade. Het denkbeeld wordt overwogen om de spoorwegverbinding Pe king-Tientsin door middel van vliegtuig- natrouilles te beschermen. Bri'sche vrouwen en kinderen buiten de legatiewijk zijn gewaarschuwd om niet in Peking te blijven. De Tweede-Kamerleden Stenhuis c.s. heb ben een amendement voorgesteld op art. 4 van het wetsontwerp tot nadere regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst. Zij stellen voor dit artikel als volgt te lezen; „Een vereeniging welke een collectief ar beidsovereenkomst heeft aangegaan, draagt zorg dat ieder harer leden die bij de over eenkomst betrokken is, zoo spoedig mogelijk den woordelijken inhoud der overeenkomst althans een door de partijen onderteekende uiteenzetting van den zakelijken inhoud daarvan in zijn bezit heeft. Indien door de partijen een toelichting op de collectieve ar beidsovereenkomst is opgesteld, geldt deze verpliching ook ten aanzien van de toelich ting, ten ware de uiteenzeting van den zake lijken inhoud aan de leden is verstrekt," Het volksanatorium „Hellendoorn" vierde gisteren zijn 25-jarig jubileum. Des middags was een herdenkingsplechtigheid georgani seerd. De voorzitter der vereeniging tot Oprich ting van Instandhouding van Volkssanatoria voor Borstlijders in Nederland, de heer mr. G. Jannink, opende de plechtigheid met een woord van welkom tot alle aanwezigen, in 't bijzonder tot H.M. de Koningin-Moeder en minister Slotemaker de Bruine. Spr. ging daarna kort de geschiedenis van de vereeni ging na, waarbij hij er op wees, dat bij de op richting plaats was voor 54 patiënten. Thans zijn er 1886. Nadat door mevr. Noordewier-Reddingius eenige liederen ten gehoore waren gebracht voerde minister Slotemaker de Bruine het woord. Nadat nog verschillende personen gespro ken gesproken hadden, bezichtigde H.M. Koningin-Moeder de inrichting. In het jaarverslag 1926 van de Ned. Ver eeniging „Landverhuizing" te 's Gravenhage wordt o.m. opgemerkt: i Ook gedurende 1926 was de emigratielust alleen groot voor de V.S. wat te meer de aandacht trekt, omdat voor dat land vrijwel geen propaganda wordt gemaakt en evenmin wordt geworven. Opmerkelijk, doch zeer verklaarbaar is, daar voor de andere emigratielanden niet tegenstaande de daarvoor gemaakte propa ganda en drukke werving de emigratielust in Nederland gering bleef. „Zoolang die lan den geen betere kansen bieden in verschil lende beroepen, zal er van een belangrijke toeneming der emigratie naar die landen geen sprake zijn." Een wetsontwerp is ingediend tot aanvul ling en verhoogging van hoofdstuk X (Arbeid Handel en Nijverheid) der Staatsbegrooting 1927. O.m. wordt 283.430 aangevraagd voor vergoeding aan het Landbouw-ongeval lenfonds van het door dat fonds over het tijdvak 1 Mei 1923 tot 1 November 1926 ge leden tekort op de administratiekosten, welke ingevolge het gepaalde bij de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922 voor reke ning der bedrijfsvereenigingen komen. Bij den tocht welken Minister Kan Maan dag door Drente deed, vergezeld door den commissaris der koningin, mr. Linthorst Ho- man en den rijksinspecteur voor de steun- verleening in Drente den heer ir. Jongbloed, werden achtereenvolgens de ontginningen Witteveen, Kibbelveen en Ermerveen be zocht. Voorts had ten gemeentehuize te Emmen een bespreking plaats met den burgemeester dier gemeente. Des namiddags ging de tocht door de Emmervenen, waarbij te Nieuw-Am- sterdam verschillende verveningen in oogen- schouw werden genomen. Na een bezoek bij pastoor H. Jongerius te Klazinaveen en aan het buurthuis te Emmererfscheidenveen werden op de terugreis naar Assen nog de Boschwachterijen Odoorn en Schoonloo be zichtigd, alsmede de bouw van een sluis in het kanaal Ruinen-Schoonoord. De Centrale Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel hebben het volgend telegram gezonden aan den minister van Waterstaat: „De Centrale Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel in congres te Utrecht bijeen, kennisnemende van de uiteenzetting van den stand er onderhandelingen inzake de clas sificatie. overwegende de noodzakelijkheid dat de verhooging in klassen van 43 gemeenten ook voor het spoorwegpersoneel moet gelden. van oordeel dat de minister van Water staat, in tegenstelling met zijne houding in zake de classificatie voor het Rijkspersoneel zijne medewerking voor die van het spoor wegpersoneel geheel achterwege heeft ge laten. dringt er met klem op aan dat alsnog ten spoedigste de 43 plaatsen ook in de rege ling van het spoorwegpersoneel zullen wor den opgenomen." Door den R. K. Ned. Boeren- en Tuinders- bond, door den Chr. Boeren- en Tuinders- bond in Nederland en het Kon. Ned. Land- bouwcomité is ter zake het Zuiderzeepeil een adres aan den minister van Waterstaat gericht, waarin o.m. het volgende gezegd wordt: Bij de wet van 29 Juni 1925 werd vast gesteld, dat hei peil van de afgesloten Zui derzee om militaire redenen voorloopig zou moeten worden gehandhaafd op 0.13 m. N.A.P. Herinnerd wordt aan de bezwaren, in de Eerste Kamer tegen dit peil naar voren ge bracht bij de behandeling van dit wetsont werp, wijze afwaterende gronden, tuurlijke wijze afwach terende gronden. Adressanten meenen om verschillende redenen, dat op kosten van het Rijk hierin voorzien moet worden voordat de afsluiting een feit zal zijne mede voor de zoetwater voorziening van Friesland en Holland. Naar hun meenig kunnen de nadeelen die aan het peil van 0.13 m. -- N.A.P. zijn verbonden worden opgeheven indien zorg gedragen wordt dat de IJmeer-afsluiting met bijbehoorende werke wordt uitgevoerd tegelijk met de Zuiderzee-afsluiting zoodat zij beide op hetzelfde tijdstip klaar zijn. Aan gelijktijdige uitvoering zijn volgens adressanten de volgende voordeelen ver bonden: le In de belangen van 's Lands verdediging wordt op voldoende wijze voorzien zonder andere belangen te schaden; 2e er behoeven geen tijdelijke voorzie ningen te worden getroffen voor de afwate ring der natuurlijk loopende gronden; 3e onnoodig renteverlies wordt voorko men; 4e. de voordeelen van de watervoorzie ning van Friesland en Holland treden onmid dellijk na de Zuiderzeeafsluiting op. 5e. Het groote moreele nadeel wordt voorkomen, dat de indruk wordt gewekt, dat de landbouwbelangen van de provinciën om de Zuiderzee gelegen, onnoodig worden opge offerd aan de militaire belangen Door de Kamer van Koophandel te Maas tricht is 'n request gezonden aan den minis ter van Financiën waariu o.m. gezegd wordt. „Uw schrijven, van 12 April 1.1, inhouden- den antwoord op het schrijven der Kamer I van 5 April werd in de algemeene vergacte- ring der Kamer van 23 dezer besproken. De Kamer betreurt het, dat het betreffende ambtelijk rapport als zijnde van vertrouwe- lijken aard, volgens schrijven van Z.Exc. niet kan worden overgelegd. De thans beslaande situatie voor de be treffende industriën is deze, dat in het open baar melding is gemaakt van een ongunstig rapport omtrent hunne outillage, doch dat de daarin vervatte akte van beschuldiging hun wordt onthouden. Zoodat ieder verweer onmogelijk is. De Kamer van Koophandel besluit het reglement ten slotte met de opmerking, dat zij haar meening heeft willen kenbaar ma ken, opdat uit haar stilzwijgen niet zou ge concludeerd worden, dat de Maastrichtsche industrie werkelijk achterlijk is. Daar verschillende personen die aan den schriftelijken cursus Staatsinrichting gaarne zcuden deelnemen, verzochten om, zoo mo gelijk, den aanvang van den cursus eenige maanden uit te stellen besloot het Centraal Bureau der K.S.A, den cursus niet te doen aanvangen op 1 Juni, maar op 1 Sept. as De gelegenheid tot aanmelding, hetzij bij den heer v. Sas, Prof. P. Willemstraat 72, Maastricht hetzij bij het Centiaal Bureau der K.S.A. Steenschuur 17, Leiden bestaat thans nog tot 1 Sept. e.k. De aandacht van belangstellenden wordt er op gevestigd, dat in den loop der Juli maand vanwege de K.S A. tiet mondeling examen Staatsinrichting zal worden afgenc- Ook niet cursisten kunnen aan dit exa men te Utrecht, men. deelnemen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Heer van Sas Prof. P. Willemstraat 72, Leiden. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Drop, heeft tot ministers van arbeid, han del en nijverheid, van waterstaat en van justitie de volgende vragen s;ericht: X. Willen de ministers mededeelen. wat er waar is van het gerucht, dat van de vorig jaar geconstateerde overtredingen van art, oó Ongevallenwet 1921 (verzwijging van on gevallen) geen enkele openbaar is berecht, doordat de betrokken werkgevers, waaron der ook de Staatsmanen, in de gelegenheid zijn gesteld op grond van het z.g. Boete- wetje de behandeling van de processen-ver baal door boetebetaling te voorkomen? II. Willen de ministers, indien het in vraag I gestelde waar mocht zijn. mededeelen, op welke gronden de bevoegde rechtscolleges tot de afdoening van deze kwesties op ge noemde wijze hebben medegewerkt? III. Willen de ministers in ieder geval doen onderzoeken en mededeelen, hoeveel overtreding van art. 66 Ongev.wet 1921 zijn geconstateerd en welke ondernemingen dit betrof, alsmede hoe groot het aantal overtredingen in elk dier ondernemingen was? IV. Zijn de ministers niet van oordeel, dat in elk geval bij de Staatsmijnen een be handeling, waardoor deze aangelegenheid aan 't publieke oordel wordt onttrokken, niet kan worden toegestaan, en wat is de betrokken minister van waterstaat van plan daartegen te doen? In de jongste vergadering van het bestuur van den R.K. Nederl. Boeren- en Tuinders- bond is, bliiens den R.K, Boerenstand, met belangstelling kennis genomen van een brief van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw betreffende den stand van het mond- en klauwzeer en de middelen om deze ziekte binnen behoorlijke grenzen te houden. Besloten werd aan den minister te berichten, dat het bestuur van den R.K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond gaarne be reid is al zijn invloed op de veehouders aan te wenden teneinde dezen ertoe te brengen steeds hun wettelijke verplichtingen inzake aangifte van zieke of verdachte gevallen en verbod van vervoer van ziek of verdacht vee trouw na te komen. Van den voorzitter der commissie van voorbereiding eener organisatie van den economischen voorlichtingsdienst was bericht ingekomen, dat deze commissie voornemens is om de vooraanstaande lichamen en ver- eenigingen. die op het gebied van het be drijfsleven werkzaam zijn, in de gelegenheid te stellen alles wat zii meenen dat in het belang van een reorganisatie van den econo mischen voorlichtingsdienst kan zijn, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling ter kennis van de commissie te brengen. Het bestuur be sloot deze aangelegenheid aanhangig te ma ken bij de aangesloten organisaties en daar na met de commissie in verbinding te tre den. Het bestuur betuigde zijn instemming met het plan der R.K. Emigratievereeniging om tegen het einde dezes iaars een R.K. emigratie-congres te houden en verklaarde zich bereid om bij te drageij in de kosten van dit congres. Op verzoek van he bestuur der Land bouwtentoonstelling te Boxtel werden de data der te Boxel te houden algemeene vergadering van den R.K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond nader vastgesteld op 30 en 31 Augustus. Aan de a.s. algemeen# vergadering zal een ontwerp-adres aan de regeering worden voorgelegd, waarin wordt aangedrongen op wijziging van de richting der Nederlandsche handelspolitiek in de eener meer actieve handelspolitiek in die eener meer actieve handelspolitiek. Te Rotterdam is gisteren de voorjaars vergadering begonnen van het R. K, Werk liedenverbond in Nederland onder voorzit terschap van den heer A. C. de Bruijn, die in zijn openingsrede o.m. het volgende me moreerde: Het jaar 1926 is geweest een jaar van werken en zwoegen. Daar is vooreerst het werk. tón doel heb bende de eigen organisatie vooral plaatse lijk te verstevigen en le verdiepen. Dat werk is van ontzaglijk belang. Dit geldt niet enkel de organisatie der mannen, doch niet minder die voor de vrouwen en voor de jeugdige werkers. De vrouwenorganisatie vroeg volle aan dacht en met welwillende medewerking van het Doorluchtig Episcopaat is het mo gelijk geworden, de katholieke arbeidsters in een passende, doelmatige organisatie te brengen. Met de organisatie onzer jongens vlot het nog niet al te best. Er is echter reden om aan te nemen, dat wij op den duur ook met betrekking tot de organisatie onzer arbeidersjeugd zullen bereiken het beste wat mogelijk is. Niet uitvoerig behoeft gesproken te wor den over 't werk door het Verbond in het afgeloopen jaar verricht. Het Jaarboek licht daarover voldoende in. Slechts enkele be merkingen. En dan in de eerste plaats onze actie om den vorm der Katholieke Staa'spartij zoodanige wijziging te brengen, dat den socialen organisaties overeenkomstig haar taak en verantwoordelijkheid direct zeg genschap zou worden gegeven met betrek king tot het sociaal- en economisch- politiek gebeuren. Ons pogen heeft, schijnbaar althans, voorloopig tot betrekkelijk geringe resul taten geleid. Men ls vooralsnog niet verder gekomen i'an- ons Verbond in den Partijraad toe le talen met adviseerende stem. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het Ver- bondsbestuur u zal voorstellen de verhou ding tot de politieke organisatie opnieuw en afzonderlijk onder het oog te zien. Het werk der sociale organisatie, dus het be'ang der arbeiders. is te veel afhan kelijk van het politiek gebeuren, dan dat wij ons van het vraagstuk politieke en so ciale organisatie zouden moeten afmaken. Het totale ledental van de aangesloten bonden steeg in '26 tot 105.968 tot 114.276 en het is nog steeds stijgende. Het Verbond was ock in Genève ter Economische Wereldcouferen ie volkomen op zijn plaats. En ten spijt, en ondanks de akelige kleinzieligheid -of de kleinzielige akelig heid en grenzenlooze bekrompenheid van den Nederlandschcn soc. dem. „moderne" regeeriiv's-arbeidersgedelegeerde, die wei gerde zijn medewerking te verleenen, op dat onze „technische raadsman" het woord zou kunnen voeren, heeft de stem van de katholieke en protestantsche arbeiders toch klaar geklonken. Wij zullen het gebruikelijke protest te gen dergelijke machtsmisbruik achterwege laten. Wij dienen echter te vragen, of de Regeering dergelijk kortzichtig optreden ongestraft moet toelaten en zoo neen, welke maatregelen zij' dan denkt te nemen, opdat voorkomen worde, dat in de toe komst ons land op zóó ergernisgevende wijze vertegenwoordigd wordt. Overigens dienen onze arbeiders uit het gebeurde te Genève deze oude les te put ten; waar de socialisten de macht hebben treden zij het recht en het belang van anderen, met name van de Katholieken, met voeten. Vervolgens had de onthulling plaats van hel nieuwe vaandel, volgens ontwerp van den architect Van Groenewegen. Na een verklaring van de symboliek door den heer Brouwer verrichtte pastoor J. G. van Schailc de wijding. Nadat het strijdlied was gezongen, werd met de agenda begonnen. Eenige mededeelingen werden door den voorzitter gedaan. Vooreerst dat onderhandelingen gaande zijn met de Nederl, Mij, tot bevordering der Geneeskunde t.z, kaiholieke zieken fondsen. Vervolgens, clat men werkt aan een concreet voorstel i. z. pensioenregeling voor de gesalarieerde bestuurders. Het jaarverslag van den secretaris en het financieel verslag werden goedgekeurd. De heer J. A. Schutte werd als bestuurs lid herkozen. De heeren H. Brouwer en A. van Rijen, die eveneens dit jaar moeten aftreden, zijn door hunne resp. bonden opnieuw tot be stuurslid aangewezen. In de vacature, ont staan door de tusschentijdsche af.reding van den heer H. J. Moll werd door den Bredasche Dioc. Bond benoemd de heer C. N orb art. Voor de vacature in de controle commis sie zal de Limb, Dioc. Bond worden uitge- noodigd een lid aan te wijzen. Behandeld werden vervolgens het jaarver slag van „Herwonnen Levenskracht", van het Sanatorium „Berg en Bosch" en van „Concordia". Bij de behandeling van dit laatste verslag waarschuwde de voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond om niet al te licht vertrouwen te schenken aan verzekerings instellingen, welke het praedicaat „R. K. voeren. De ondervinding van den laatsten tijd geeft aanleiding tot die waarschuwing- Na de pauze hield de heer Willem Nieu- wenhuis een inleiding over: de godsdien- stig-zedelijke beteekenis van den arbeid. Deze inleiding werd met veel applaus be loond en verwierf een sympathiek dank woord van den voorzitter. Vervolgens hield de heer Henri Hermans een inleiding over: Wat is noodig om in de huidige omstandigheden ons economisch leven te behoeden voor de nadeelen, waar mede de buitenlandsche concurrentie het bedreigt". Na een gedachtenwisseling en en kele vragen, die door den inleider werden beantwoord, werd de vergadering geschorst tot- hedenmorgen half twaalf. H.M. de Koningin en Prinses Juliana heb ben gisteravond door de microfoon van^ den Philips korte-golfzender te Eindhoven West- Indië toegesproken. Begrijpelijk dus, dat er groot feest was in het Philipsdorp bij dit Koninklijk bezoek. Alles was uitgeloopen en duizenden had den zich langs den spoorweg opgesteld en juichten de vorstelijke personen, die beide voor een der ramen van den Koninklijken wagon verschenen waren, uitbundig toe, De Koningin wuifde spontaan met de hand. De Koninklijke trein stopte voor het ont ruimde en door de marechaussee bewaakte emplacement, waarop de burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk, bij H. M. werd toegelaten om Haar op Eindhovensch grondgebied te begroeten. Vervolgens trok de koninkliike trein op naar het emplacement te Nuenen. waar H.M. den nacht in den trein door zal brengen. Toen de trein passeerde, prijkten alle Philipsfabrieken in volle licht; honderden vlaggen, meestal in de kleuren oranje-blanje- hleu, wapperden van de torens en daken en uit de gevels der fabrieken en aan alle in woners van het PhiLps-dorp waren gratis vlaggen verstrekt, zoodat elke woning in dat dorp met een vlag gesierd is. Het Philips- sportveld is extra in orde gemaat en met vele vlaggen omgeven. Hier zouden de Ko ningin en de Prinses hedenmiddag door bet Philipspersoneel worden begroet. De uilzending naar West-ïndic was ver vroegd van 12 uur op 10 40 uur. terwijl zoo als men weet, de uitzending voor Oost-Indië hedenavond vervroegd is van 9 op 7 uur. Omstreeks half elf in den avond arriveer den H. M. de Koningin en de Prinses per auto's in gezelschap van den heer A. F. Philips van af Nuenen door het villa-park over het Sfationsplein en langs den Paral lelweg op weg naar de studio. Bij aankomst speelde de Philips-harmonic de nationale hymne waarmee de uitzending voor de West aanving. Langs den weg stond een reusachtige me nigte opgesteld, welke de vorstelijk perso- sonen levendig toejuichte. Voor den microfoon van den Philips korte golfzender sprak H. M. de Koningin aldus: Suriname en Curacao. Het is mij een groote vreugde dat Neder- landsch vernuft met het doorzettingsvermo gen waarvan ons volk van ouds bekend is, op zoo'n schitterende wijze dc laatste moei lijkheden heeft overwinnen en voor de men- scheliike stem de afstanden beeftdoen weg vallen, die de dcelen van miin rijk scheiden. Ik grijp deze gelegenheid gaarne aan, aller eerst om mün dank uit te spreken voor de talrijke blijken van liefde en aanhankelijk tón aanzien van mij en mijn Huis. welke mij uit uw midden bij menige gebeurtenis van hiizonderen aard hebben bereikt. De telkens daarbij tot uiting gekomen gevoelens hebben mij steeds dieper getroffen en erkentelijk gestemd. Ik koester het vertrouwen, dat de banden, die Curacao en Sur.r.ame aan het moederland hechten en die den stempel van eeuwen dragen, in gemeenschappelijk stre ven immer meer zull-'n worden versterkt en verinnigd. Het ook bij u levende besef, dat Neder land en dc overzcesche gewesten in Ame rika in lief en leed. in streven en cultuur één moeten zijn en blijven, moge steeds die per wortel schieten en tot volle ontwikke ling geraken. Mijn beide vertegenwoordigers in West- Indië, gij die getoond hebt uw beste krach ten aan uw gewesten te willen geven, moge het u en uwe medewerkers bii het vervullen van uw moeilijke taak tot steun zijn mijn persoonlijke verzekering te vernemen, dat ik uw streven met warme belangstelling volg. Ik wensch u ingezetenen van Suriname toe, dat ondervonden tegenslagen ten spijt reeds in het nabiie verschiet moge liggen een wederopleving in nieuwe vormen van de wel vaart van weleer tot heil inzonderheid van de samenleving in hun door de natuur met kwistige hand gezegende gewest. Ik houd mij overtuigd, dat tenslotte ook hier de zon uit de wolken van het heden le voorschijn zal treden en roep hen allen op. om door eendrachtige samenwerking op elk gebied ook hunnerzijds die toekomst te helpen voorbereiden. Met u, ingezetenen van Curacao, verheug ik mii in den toenemenden bloei Van uw ge west. Mijn hoop is, dat daaruit voor u allen, zoowel van de Benedenwindschc elanden als van de Bovenwindsche eilanden, blijven de zegenrijke gevolgen zullen voortkomen. Met trots zie ik Willemstad een vooraan staande plaats innemen in de rii der groote wereldhavens en die hoe langer hoe meer bevestigd. Nieuwe tijden brengen nieuwe eischen. nieuwe lijden brengen ook vroe ger niet gedroomde middelen, maar van alle eeuwen blijkt dat wie zich geheel g.eeft aan een zware taak, in zijn overgave daaraan beloond wordt met den moed om opgewekt te volharden. Het volbrengen ligt in Gods hand. Geve Hij daartoe Zijn zegen. Na de rede van de Koningin werd het Wien Neerlandsch Bloed gespeeld en gal de aankondiger in het laboratorium het woord aan Prinses Juliana. De toespraak van Prinses Juliana. Prinses Juliana sprak daarna aldus: „Het is een zoo bijzonder aardig denk beeld, dat ik vandaag met u allan spreek en wel langs dezen nieuwen weg. waarvan de ontdekking immers van zoo groote beteeke nis zal blijken te zijn. Zii het ook van uit de verte en voor u onzichtbaar, toch doet het mij eprecht veel genoegen om thans met u in verbinding te ziin. Het was voor mij reeds een bijzondere gewaarw jrd'ng, dat ik eenige weken geleden op mijn eigen kamer kon genieten van hetzelfde sca me concert, dal ook aan u door de Philips' fabrieken zoo vriendelijk werd aangeboden en nu door dit gesprek de groote afstand, die jns scveidt, op eenmaal schijnt te zijn wegg vallen, zal ook voor Mii dit eerste persoonlijke con tact met West-Indië een onvergetelijke her- ir.ner.rg blijven. Het belangr.il.e b iricht van enkele dagen geleden, dal de heer dr. ir. (k Groot te Bandoeng er in geslaagd was van uit Java een gesprek met Nederland ie voeren, schijnt met toepassing van deze methode ook de mogelijkheid tot het voe ren van geregelde gesprekken ook tusschen de West en Nederland naderbij te brengen. Ik behoef u wel niet te zeggen boe zeer ik mij er in zal verheugen, indien op deze wijze de banden tusschen u en ons nauwer zullen kunnen worden toegehaald. Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan om naast de dankbetuiging, die ik reeds aan den Gouverneur van Suriname en curaqao heb gericht voor de mij aangeboden geluk- wenschen, nogmaals uiting te geven aan mijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling en medeleven, waarmede ik kort geleden op mijn achttienden verjaardag werd verrast en voor de wijze, waarop ook bij u die dag werd herdacht. Hoewel ik nog nimmer onze West heb aanschouwd, voel ik mij toch gelukkig tegenover dat gedeelte van ons Rijk niet meer geheel een vreemde, omdat ik door mijn studie reeds het een en ander heb geleerd van de staatsinstel lingen en verhoudingen in de verschillende deelen van ons gebied in Amerika en v^n de vraagstukken, die de ontwikkeling daar van beheerschen. Natuurlijk hoop ik mij zooveel mogelijk op de hoogte te blijven stellen van al hetgeen met de welvaart en den vooruitgang van West-Indië samenhangt Met mijn ouders bezocht ik veertien da gen geleden het Zeemanshuis te Amster dam alwaar wij veel West-Indische zeelie den ontmoetten en één hunner ons zeer warm toesprak. Wii waren zeer getroffen door de gevoelens die daaruit bleken. Ik moge eindigen met den wensch, dat nu deze mooie nieuwe communicatie mij het groote voorrecht schonk heden met u in aanraking te komen, zii ons in staat moge stellen elkander nader te treden op elk ge bied des levens, waar dit noodig en mogelijk mocht zijn en dienstbaar zii aan het bevor deren der gemeenschappelijke gevoelens, die zoo velen aan deze en aan gene zijdeit der zeeën samenverbinden. Ik heb gezegd. De toespraak van H. K. H. Prinses Juliana duurde tien minuten. Nadat Prinses Juliana haar toespraak be ëindigd had, begaf het gezelschap zich naar het lokaal, waar de zcndinstallatie is op gesteld. H. M. liet zich hieromtrent_verschil lende onderdeden voorlichten en zich in het bijzonder de groote watergekoelde zendlam- pen toonen. Vervolgens begaf bet gezelschap zich naar de bibliotheek van het labora torium. Onderscheidingen. Hier overhandigde H .M. de Koningin per soonlijk aan den heer A, F. Philips, directeur van dé N. V. Philips' Gloeilampen Fabrieken de Eere-medaille in goud voor voortvarend heid en vernuft, verbonden aan de Huisorde van Oranje. Verder deelde II. M. de Koningin mede, dat zij den heer J. J. Numans en Dr. B. van der Pol Jr. had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de bibliotheek was een tentoonstelling ingericht van alle gegevens, die betrekking hebben op de met uitzendingen naar Opst- en Wcst-ïndië verkregen resultaten. H. M. de Koningin liet zich hier door den hqer A. b. Philips voorlichten. Hiermede was het bezoek van H. M.de Koningin en Prinses Juliana aan de Philip» fabrieken voor dezen avond geëindigd. In den voormiddag hebben H. M. en de Prinses heden om half elf uur de Philips fabrieken bezocht, terwijl zij m den middag de sociale instellingen der N. V. met een bezoek zullen vereeren. Als plechtig besluit van het feest wordt hedenavond na het vert-ek der hooge gasten op bet Philips-sportveld een vuurwerk voor het personeel afgestoken. De redevoeringen goed over gekomen. Uit West-Indië ontvingen wij hedennacht eenige oPiriëele telegrammen, meldende, dat zoowel de toespraak van H. M. de Koningin als die van H. K, H. Prinses Juliana uitste kend waren overgekomen en dat woord voor woord kon worden verstaan. Gisteren vergaderde de Tweede Kamer onder voorzitterschap van jhr-t mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen een tiental kleinere wetsontwerpen, waaronder: derhandschen verkoop aan de provincie Noord-Holland van de voormalige linie of inundatiekade onder Ouder-Amstel Wetsontwerp tot goedkeuring van de op 19 Juni 1926 te Parijs tusschen de Neder landsche regcering voor Nederland en voof Nederlandsch-Indië eenerzi'r's en de regee ringen van Groot-Brittannië en Noord Ier land en van Indië anderzijds gesloten over eenkomst met bijlage en protocol nopens het beheer van het quarantainestation te Kama- ran, alsmede van de in artikel 14 der over eenkomst bedoelde notawisseling Wetsontwerp tot goedkeuring van 't ver drag met aanhangsel en bijbeboorend proto col van onderteekening nopens de meting van binnenvaartuigen van 27 November 1925 benevens aanvullende regelingen. Wetsontwerp tot verhooging van het 4e hoofdstuk der staatsbeg-ooting voor 1927 (uitbreiding van den Hoogen Raad en vaa de arr. rechtbank te 's Gravenhage). Vervolgens wordt behandeld bet wetsont werp: nadere regeling van de collectieve ar- beids-overeenkomst. Ee-ste spreker is de heer Veraart (R.K.) die behandelt de ontwikkeling der collectie ve arbeidsovereenkomst in 't algemeen. Geea van beide partijen heeft de Collectieve Ar beidsovereenkomst beschouwd als een pri vaatrechtelijke regeling, zij moet beschouwd worden als een regeling van zeer vérstrek- kenden aard, van de grootste beteekenis voor het bedrijf. In vele gevallen is de scha de bij verbreking der overeenkomst niet te Schatten en ook door een partij niet te be talen. biet is dan ook een verkeerd stand punt bij den kantonrechter aan te kloppen om schade-vergoeding. Collectieve arbeidsovereenkomsten hefc ben een eigen rechtspraak .Voor den gewo nen rechter deugt deze materie niet. Wel is in 1905 de collectieve arbeidsovereen komst in het Burgerlijk Wetboek gepli^ats maar toen waren er nog geen sterke vak- vereenigingen, die de overeenkomst kon den dragen. Thans staan de zaken anders e" de practijk stelt geheel andere eischen. N" komt de regeering echter slechts met een re geling, die deels overbodig, deels hinderlijke bepalingen bevat. Spreker is dan ook voor loopig niet geneigd, zijn stem aan dit ont werp te geven. De heer KNOTTENBELT (V.B.) is va- meening, dat het geheel in de lijn van onz burgerlijke wetgeving ligt, dat thans ee regeling wordt vastgesteld voor de privaat rechtelijke gevolgen der collectieve arbeids overeenkomst. De heer STENHUIS (S.D.A.P.) betoogt he nut van de collectieve arbeidsovereenkomst die weliswaar de conflicten vergroot en vr. langer duur maakt, maar z.i. verre te ve- kiezen is boven conlr 1 loosheid, die gueril la-oorlogen mogelijk akt. Bij spreker e- zijn partijgenooten bestaat er tegen dit ont werp geen bezwaar. De heer KERSTEN (S G P.) verklaart zie vooralsnog tegen liet wetsontwerp. Nadat de heer OUD (V.D.) het woord heef gevoerd, bepleit de heer SANNES (S.D.A.P. invoering van verplichte arbitrage en dien een motie in, waarin de kamer de wensche lijkheid uitspreekt, dat de minister met ee desbetreffend ontwerp komt. De Kamer besluit met 53 tegen 36 stem men de motie direct in behandeling te nemen. De heer KORTENHORST (R.K.), evenals de heer Heemskerk (A.R.) verklaren zien voorstanders van het wetsontwerp. De heer KRIJGER (C.H.) acht het juist leiding te geven aan een materie, die uit de maatschappij zelf is opgekomen. De heer L. DE VISSER (C.P.) acht de meening, dat de collectieve arbeidsovereen komst vrede in de maatschappij zal waarbor gen, een illusie. Hierna wordt de vergadering verdaagd to hedenmiddag één uur: dan zal de ministe van Justitie, de heer Donner, aan het woor komen. Gisternacht heeft een buitengewoon he vig onweer, gepaard met zwaren regenval over een deel van Zuid-Limburg gewoed. Door den neerstortenden regen zijn vel beken buiten 'haar oevers getreden. In ver schillende straten te Heerlen werde grond en steen door het water losgespoeld. Sedert den laatsten tijd komen te Vure verschillende gevallen van roodvonk voor, waarvan het aan'al zich nog steeds uit breidt. Ook een geval van typhus is et thans geconstateerd. DE MALVERSATIES BIJ HET CENTRA MILITAIR MAGAZIJN TE WOERDEN, Het Hoog Militair Gerechtshof te 's Gra venhage heeft gisteren behandeld de zaa tegen den majoor van de militaire admini stratie W. H. E., gewezen hoofd van he Centraal Magazijn te Woerden, wien f laste is gelegd ten eerste, d,at hij in 192 een tekort in kas had van 10.000, wa'iri hij heeft voorzien door het laten opmake van twee rekeningen van houtleveringen, welke niet geschied waren, doch geboekt waren voor bedragen, die samen op 1 n~ 10.000 bedragen; ten tweede, dat hij tw rekeningen in het kasboek heeft opgeno men. Verdachte ontkende, dat er een tekort in kas was en beweerde de rekening niet te hebben laten opmaken. De president z. ide o. a„ dat hij het wonderlijk vond, dat verdachte zich deze houtleveringen niet meer kon herinneren. Bij het getuige verhoor werden verschil lende bezwarende verklaringen afgelegd. Zoo zeide een majoor-ambtenaar dat er zooveel werk voor den majoor werd gedaan aan den auto, de booten en den tuin( dat deze, als hij het had moeten betalen, er voortdurend wel zes man voor bad moeten bezoldigen. Deze get. deelde verder mede, dat er voor honderdduizenden in rekening gebracht werd voor zaken, welke nooit ge- leved zijn. Er werd b.v. in een paar weken voor 120.000 aan touw besteld. Na bet verhoor der getuigen nam de ad vocaat-fiscaal requisitoir. Hij wees op het bedroevende van het feit, dat hier een man als misdadiger zit, die zjch door eigen vlijt een positie verworven beeft, maar die ver vallen is tot ongeoorloofde praktijken. De geheele zaak is beschamend, aldus spr., om- at hier gebleken is, dat de controle onvol doende was, waardoor de praktijken moge lijk werden. Spr, acht het ten laste gelegde bewezen. De omstandigheden, waaronder de feiten ge pleegd werden, wijzen op corruptie van het begin tot het eind, schaamteloos en met het roeken van misbruik van zijn positie. De hquding van bekt. vond spr. niet sympathiek Spr. eischle vier iaren gevangenisstraf met ontslag uil den militairen dienst De Krijgsraad te 's Hertogepbosch heelt in verband met de militaire relletjes den ser geant Knotter te Arnersfoor wegens nalatig, heid in bet nemen van strenge maatregelen van geweld veroordeeld tot 7 dagen rievan- genisstraf. Z'dks conform den eisch. F fee- eischt, werd vrijgesproken, met v 'mg der zaak naar den commandeerende officier. Luit. Knaap tegen wien een dag. WM kende hoojjer fcjxgep U»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7