Nederland opnieuw door een stormramp geteisterd. i Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen. Boven den GeSderschen Achterhoek en Overijssel, Donderdag 2 Juni 1927»* 51ste Jaargang No. 16566 Aangifte moei, op straffe van verlies van alle reduien, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na Iret ongeval Dit nummer bestaat uit 11 bladzijden - Eerste Blad Vele doden en honderden gewonden. Honderden huizen, fabrieken en boerderijen vernield. Honderden hoornen ontworteld. Menschen weggeslingerd. Hartverscheuren de voorvallen. ^{TOTAAL 5 DOODEN. H. M. DE KONINGIN BEZOEKT HET GETEISTERDE GEBIED. NA DE CATASTROPHE Totaal S dooden. H. M. de Koningin naar het geteisterde gebied. SP J. J. WEBER ZOON OPTICIENS F ABRIKAN TER Koningstraat 10 Haarlem. PLAATSELIJK NIEUWS. DE STORMRAMP. Weldadigheidsconcert door door de H. O. V. Door den bliksem gedood. X De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal br Vooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Advertentién 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den teks' als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL v Bij contract belangrijke korting. Mie abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QHOfi - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 75(1 bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f RQ j>Ü nbreuK v^.n tgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 OUUU." verlies van beide armenfbeide beenen of beide oogen; 1 doodelij ken afloopCUU." een voet of een oog; s Md, duim of wijsvinger- «*U beer of arm, ana re ving (Van speciale berichtgevers). Gisterenmiddag rond 4 uur. half vijf, is ons land door een stormramp geteisterd, die den vorm van een cycloon aannam en verwoesiingen aanrichtte, die naar de eerste berichten doen vermoeden, de ramp van Borculo moet ove. .reffen. Het is wederom de Geldersche Achterhoek en Overijssel, die het zwaarst werden geteisterd. Onmiddellijk rebben wii naatregelen ge nomen. om onze lezers door speciale be richtgeving, in geschreven woord en door middel van foto's zoo volledig mogelijk over dezen ramp in te Jichien. Een onzer berichtgevers schrijft ons: Het was Woensdagavond rond half acht, toen iedereen in onze omgeving nog praatte over den hevigen storm, vergezeld van stort buien en bliksemslag, die zich n den na middag boven Westelijk Nederland in wijde omgeving ontlastte, dat de eer ste berichten over een stormramp, die het Oostelijk deel van ons land zou hebben geteisterd, begonnen door te sijpelen. Maar wij dachten onmiddellijk aan overdrijving. De herinnering aan de ramp van Borculo zou den erichtgever wel parten spelen. Maar te half 9 waaide het bevestigend te legram het redactie-bureau binnen. De ge ruchten bleken maar al te waar te zijn. Het luidde: Woensdagmiddag heeft in den Achterhoek een hevige storm gewoed, welke in verschil lende plaatsen groote schade heeft aange richt, vooral in Neede en Groenloo. Het landschap vertoont denzelfden aanblik als bij de ramp van Borculo in Augustas 1925. Er zijn dooden en gewonden. Zeer veel huizen zijn verwoest in Olden- zaal Eibergen, Hupsel. Neede. Groenloo, Bel trum, Hathmen en Harfsen. Verschillende telefonische en telegrafi sche verbindingen ziin verbroken. Nadere informaties bevestigden de eerste indrukken volkomen. De omvang van den ramp bleek zeer groot te zijn. Van alle kanten werden be richten ontvangen over den storm en de schade, die aangericht werd. Vooral Groen- lo zou hevig geteisterd ziin. maar latere in formaties bleken 1. t centrum van de ramp te. verleggen naar Neede. Daar werd de fa briek van de firma Ten Weeme verwoest. Drie leden van het personeel zouden ver ongelukt zijn. De telefonische gemeenschap met Neede was verbroken. Ook Eibergen zou zeer geteisterd ziin. In de buurtschap Aveest moet geen enkel huis ziin blijven staan. Evenals Aveest werden ook Olden, Eibergen en Huppel zwaar geteisterd. Het aan'al dooden steeg al spoedig tot vijf, ierwiil gesproken werd van honderden ge wonden, die opgenomen zouden ziin in de ziekenhuizen te Groenio, In Bathmen en Harfsen zijn verscheidene boerderijen inge stort en de omgeving van Deventer ontkwam uit aan den geweldige greep van den wer velstorm. In Harfsen werden vele boerde rijen verwoest en personen gewond. Aldus de eerste berichten, die wel in Staat waren een geheel redactiebureau in Opschudding te brengen. En inderdaad: de toestand in het Gelder- icbe en Overifsselsche is erg. Evenals bij de ramp van Borculo loopen de menschen acg als versuft rond vanwege den door- gestanen angst en het is alsof men de ramp van Borculo opnieuw hoort verhalen, wan- Beer men ooggetuigen naar hun indrukken vraagt. Zij zagen een hoos naderen, veel stcfwolken, waardoor een rossen gloed en dan kwam het vreeselijke over hen. Eigenaardig is 't, dat zoovelen van meening zijn, dat het aantal dooden en gewonden veel grooter zou geweest zijn, Indien men niet eenige jaren geleden de leering van Borculo had gehad. Nu wist men wat men te doen had in deze omstan digheden. Velen zagen den wervelwind in de verte aankomen en vluchtten uit hun huizen en liepen het vrije veld in. Een droevig schouwspel was het toen zij later hun eigendommen terugvonden: als puin. Wie op het plat eland nableef dacht aan een hevigen brand. In Groenio, waar- langsheen de cycloon eigenlijk heenging, werd men spoedig na het noodweer gewaar dat er iets ernstigs in den omtrek was ge beurd. Want van alle zijden kwam men om hulp naar dit welvarende stadie. De dokters ning van de weduwe Sloot, die we met haar dochter aantroffen bij het geheel verwoeste huis. De fabrieksschoorsteen is er op het ketel huis gevallen. Van een der ketels werd dc stoomleiding vernield, zoodal de sloom kon ontsnappen De andere ketel kon nog tijdig worden afgeblazen. Berichten uit verschillende plaatsen. ZEVENAAR, 1 Juni. Hedenmiddag te on geveer half vier woedde boven de buurt schappen Ooy en Engelveld, onder de ge meente Zevenaar, een orkaan. Een 16-tal boerenwoningen werd geteisterd; de daken van de huizen werden afgerukt; Enkele mu ren scheurden en bezweken. Een kersen boomgaard werd grootendeels vernield.Ver- scheidene boomen werden met wortel en al uit den grond gerukt. NEEDE, 1 Juni. Hedenmiddag te 4 uur woedde hier over een breedte van circa 500 meter een cycloon en verwoestte een 20-tal huizen geheel. Ook de groote tex tielfabriek der firma Terweems werd ver nield. Daar vielen vele gwonden. Op het station, waar een machineloods verwoest werd, vluchtten de arbeiders onder ie trei nen, maar dc wagens gingen aan het rollen en waarschijnlijk is zoodoende een 12-jarig meisje van de familie Z. onder den trein geraakt en gedood. Verder ziin er nog 15 zwaar en 200 lichtgewonden, die allen door spoedig verschenen medische hulp binnen een uur verbonden waren. De zwaargewon den zijn naar Enschedé vervoerd. Uit Deventer kwam de commissaris van politie, de heer van Tricht, spoedig ter plaatse, terwijl ook dokter Offerhaus aan het hoofd van een Roode Kruis-brigade arriveerde. Aan den burgemeester van Deventer werd verzocht, meldt het Persbureau Vas Diaz, om nachtleger en loodsen. Naar het bureau is reeds een houten hulpschool op vracht auto's geladen en deze gaat nog vanavond naar Neede onderweg. Zij, biedt ruimte voor zes gezinnen. Ook de buurtschappen Lieveld, Beltrum, Eefsele bij Groenloo zijn geteisterd. Te Beltrem zijn twee dooden. Het ziekenhuis te Groenloo ligt vol gewonden. Ook Ei bergen heeft schade geleden. In de buurt van Deventer zijn Harfsen en de buurt schappen Zuidloo. Onder-B,a.thmen geteis terd. Verscheidene boerderijen te Harfsen stortten in. Er zijn, voor zoover bekend, drie gewonden. Te Bathmen deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het landschap ziet er uit als in Borculo in 1925 Overal versperren zware boomen, die als rietjes afgeknapt zijn, de wegen. Verschil lende telefoon- en telegraafverbindingen zijn gestoord. WINTERSWIJK. Alhier woedde he denmiddag om 4.40 uur een cycloon in de buurt tusschen Groenio en Lichtenvoorde. Boerderijen zijn totaal verwoest. Beltrum rijn twee personen gedood, terwijl in Groenio drie dooden zijn. Naar liet ziekenhuis .te Groenio ziin acht zwaar gewonden vervoerd. Ook in het ziekenhuis te Winterswijk zijn gewonden opgenomen, waaronder een stervende. Uil Enschedé wordt gemeld, dat Woens dagavond alle doktoren zooveel mogelijk verpleegsters zijn opgeroepen om met zie kenauto s naar Neede te komen om daar hulp te verleenen. In Bornebroek bij Almelo zijn twintig hui zen verwoest. Ook zijn gwonden. HENGELO, 1 Juni. De cycloon, die Woensdagmiddag woedde, is even heftig geweest als in Augustus 1925. De dorpen Liefelde en Bellrum zijn grootendeels ver woest. De wegen naar Borculo en Ruurb zijn over een afstand van eenige honderden meters met afgknapte boomen versperd, zoodat hel geheele .verkeer gestremd is. Verscheidene boerderijen zijn verwoest. Dc burgemeester van Groenl.s heeft in zijn auto tientallen gewonden, waaronde" zeer ernstige, naar het ziekenhuis vervoerd. Er is naar Den Haag aan het Roode Kruis cm hulp geseind. Ook aan het Departe ment van Oorlog is hulp gevraagd in den vorm van genietroepen. In verschillende plaatsen in de omgeving VARSSEVELD, 1 Juni. Hedenmiddag halfvier heeft de stormramp ook te Lichten voorde gewoed. Ongeveer 100 huizen, meest boerderijen, werden verwoest. Drie per sonen zijn zwaar gewond en verscheidene licht gewond. De schade, die zeer groot is, is nog niet onder cijfers te brengen. Bijdragen voor steun worden .gaarne ingewacht bij den burgemeester en bij het op te richten comité. VERHALEN VAN OOGGETUIGEN Kapitein Mustert, commandant van de Compagnie Torpcdisten, die bezig is een wrak op te ruimen in den Rijn tusschen Lobith en Millingen, meldt aan het Pers bureau Vaz Dias het volgende: Ook bij Lobith en Millingen Jiulp naar dit weivareuue siaaie. ue aoixers huizon uit Groenio Dr. de Greef. dr Wentbolt cnZIfn vele hulzen vermeld, dr. Sicheren spoedden zich per auto naar de LievJde en Beltrum om burch'schappen Lief ride en hulp te verleenen. Trouwens alle dokters uit den geheelen Achterhoek ziin gemobili seerd. Hel aantal omgewaaide boomen is De geheele weg naar Winterswijk is ver sperd door omgewaaid-r boomen. vernielde bekken en sfukken van daken, zoodat vele automobilisten e^n greoten omweg moesten maken om in Winterswijk te komen. Een jongen uit Eibergen werd een eind door de lucht gesl'ngerd en neergesmakt achter een buis. In bedenkelijk en tm stand werd bij naar Groenio vervoerd en in bet ziekenhuis op^enorr»'Ti De geb"eU hnurtsclmn Puwenbof is met den grond gelii'- ,semaakt. De cvcloon deed hier n'et a's in Borculo. Daar waren de hui zen diVw'Ms maar rtedeel'el"k omvergewor pen b:er we-den de woningen v-ak tot op dc fundamenten weggevaagd zoo b.v. de wo GROENLO, 1 Juni. Het eerste bericht dat Vas D;az uit deze plaats en omgeving luidde: Deze ramp die hier in de omgeving heeft plaats gehad, overtreft die van Borculo. Het aantal dooden is zeker grooier. De verwoes- ting is enorm. ALMELO, 1 Juni. Een hevige wind hoos woedd even buiten de kom van deze gemeente. De windhoos ging van den Oude Deldenscheweg over Bavenkel in de rich ting van Geesteren. Aan den Bavenkel weg zijn 20 boerderijen geheel of gedeeltelijk verwoest. Twee dames werden door vallend puin gewond. De wachtpost 7 werd geheel vernield. De boerderij Konynenbelt in de Gravenailée is in puin geslagen, Hedenmiddag om drie uur moesten wij plotseling onze werkzaamheden staken. Fel flitsten de bliksemstralen door de lucht en hagelsteenen, zoo groot als knikkers vielen neer. De wind stak hevig op en de lucht verduisterde. Onze duiker is gelukkig juist uit den zwaren stroom, opgehaald. De la ding is geplaatst, doch wij kunnen niet ver der; het wordt te gevaarlijk. De kracht van den wind neemt toe. De manschappen krij gen order laag in de vaartuigen te gaan zitten. Daar zien wij plotseling enkele hon derden meters benedenstrooms van ons een zwerm zwarte voorwerpen door de lucht vliegen. Het zijn de luiken van een afva- renden Rijnaak. Nabij den steiger van Mil lingen kan een lange opvarenden sleep van negen schepen zich niet mer klaar houden en waait dwars door de rivier. Een der schippers wijst naar boven en zegt: „Een windhoos kapitein. Kijk die wolken dwar relen en kringelen". Wij kijken angstig toe en beseffen het gevaar. De steenfabriek nabij Miliigen verdwijntt dan in een rose stofwolk. Wij denken aan brand, want de bliksemstralen schieten loodrecht naar beneden. Van een opvarend zeilschip, dat zijn tui gage niet snel genoeg kan bergen, slaan de zeilen uit de luiken. In Millingen blijken later van een aantal huizen de daken te zijn afgeslagen. In het bijzonder heeft de openbare school geleden. Dank zij het kranig optreden van het hoofd der school, kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Op het moment van den storm bevonden zich alle kinderen in de school en wilden er uit. De zware boomen op de binnenplaats van de school werden ontwor teld en vernield. De stukken vlogen naar alle kanten. De. hoofdonderwijzer, die het gevaar zag, hield de kinderen met kracht binnen. Toen het dak van zijn pannen was ontdaan en het plafond begon te kraken, wilde hij de kinderen onder de banken ber gen. Toen ging de storm liggen en hadden geen verdere ongevallen plaats. Op den loswal te Millingen werd een hou ten opslagplaats van den heer Gasthuizen, waarin een drietal jongens schuilplaats had gezocht tegen het noodweer, in de rivier geworpen. Een der jongens kon zich bijtijds uit de loods verwijderen. De beide anderen vielen te water. Zij konden zich echter op de brokstukken van de loods redden. De windhoos verplaatste zich in Noord oostelijke richting en passeerde de rivier loodrecht. Te vier uur werd het dorp Giesbeek ge teisterd. Ongeveer honderd woningen zijn van de daken beroofd, terwijl ook de top van den korenmolen werd weggemaaid. Een dak van een nabijstaand huis werd geheel afgerukt. Het electrisch net is ook zwaar beschadigd, evenals het telefoonnet, MILITAIRE HULP GEVRAAGD. DEN HAAG. 1 Juni. Op het Departe ment van Binnenlandsche Zaken is een te legram ontvangen van den burgemeester van Lichtenvoorde, waarin om militaire hulp gevraagd wordt. Het telegram werd onmiddellijk doorges'uurd naar het Mi nisterie van Oorlog. Een detachement ge nietroepen is uit Utrecht vertrokken naar Lichtenvoorde, ter verleening van assisten tie. Gemeld kan nog worden dat de 30 man genietroepen hedennacht 12 uur te Neede verwacht worden. PRINS HENDRIK NAAR HET GETEISTERDE GEBIED. DEN HAAG. 1 Juni. De Prins vertrekt morgenochtend, vergezeld van den eersten onder-voorzitter van het Nederiandsche Roode Kruis Jhr. J. H. Roèll. naar het door den cycloon geteisterde gebied. MINISTER KAN NAAR DEN ACHTERHOEK. DEN HAAG, 1 Juni. Minister Kan vertrekt morgen per eerste trein naar het geteisterde gebied. EEN OMROEP OM STEUN VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. DEN HAAG, 1 Juni. De divisie-com missaris van het Nederiandsche Roode Kruis, Jhr. Engelen seinde Om 4.35 uit Eibergen welk telegram het Hoofdbe stuur eerst in den avond bereikte dat aldaar een cycloon heerscht en materieele hulp zeker noodig zou zijn. Inmiddels ont ving het Hoofdbestuur bericht van het af- deelingsbes uur in Lochem dat de secre taris van dat bestuur, dr. Plantenga en eenige andere medici, naar Neede en Eibergen zijn vertrokken tot het verleenen van hulp. Ook de kringcommissaris van het Nederiandsche Roode Kruis in Deventer, dr. Offerhaus was met zijn beide assisten ten en vele andere doktoren uit Deventer naar het terrein van de ramp vertrokken. Hulp zal door het Roode Kruis, zoo noodig onmiddellijk door zijn transportcolonnes en uit zijn kringmagazijnen te Hengelo en De venter worden verleend. Volgens ingekomen berichten zijn o.a. Neede, Eigergon en Lichtenvoorde getrof- en. Naar Neede en Lichtenvoorde zijn elk 30 man genietroepen vertrokken. In laatst genoemde plaats zijn 100 huizen verwoest. Naar men ons mededeelde zijn vele ge wonden en ook dooden te be reuren. De in verband met de ramp naar Neede gedirigeerde manschappen van de genie zijn onmiddellijk na ontvangst van de or der uit Utrecht vertrokken en kunnen hedennacht om 12 uur in Neede aankomen Het Hoofdbestuur van bet Nedell'and- sche Roode Kruis zendt den volgenden oproep: CYCLOON 1 Evenals bij den stormramp in 1925 en bij den watersnood in 1926 het geval was, doet Eet Nederiandsche Roode Kruis thans weer een beroep op het Nederiandsche volk, teneinde den nood der slachtoffers te kunnen lenigen. Het Hoofdbestuur van het Nederiandsche Roode Kruis, Princessegracht 27 te Den Haag, neemt gaarne de gelden per post wissel of per giro, no. 22120. onder vermel ding „Cycloonramp" in ontvangst. Bedenkt dat snelle hulp dubbele hulp is! Het is duidelijk, dat bij een ramp van d>n omvang een regelmatige berichtgeving niet mogelijk is. Voortdurend komen nieuwe en oude berichten binnen. Wij laten hieronder dus berichten van onze eigen en andere berichtgevers volgen in laastc volg orde. Twee Hoozen? De windhoozen. Het schijnt, dat er twee windhoozen hun vernielend werk hebben gedaan. Bij Millingen en bijna pal noo delijk daar van te Angerlo, dat niet ver van Doesburg dicht bij den IJsel ligt, is de eene hoos aan het werk geweest. De andere heeft meer oostelijk het land nog veel erger geteisterd. Lichtenvoorde ten noorden van Aalten kreeg den eersten aanval te verduren, met de ernstige gevolgen, vandaar trok het on heil in noordelijke richting over Lievevelde en BeUrum ten zuiden en ten noordwesten van Groenio naar Nede. De weg van Win terswijk naar Ruurlo werd voor een deel van zijn boomen beroofd en Groenio en Ei bergen leden ook zwaar. Neede heeft daarna een aanval te ver duren gehad met noodlottige gevolgen. Daar trok dc hoos het Overijsselsche in en waar schijnlijk heeft de hoos zich daarna weer in de lucht v- heven, om ten noordwesten van Delden zijn baan lager over de aarde te vervolgen. In de streek tusschen Delden en Almelo hebben verschillende dorpen en buurtschappen, vooral Borne en Zenderen zwaar geleden. Te Neede. Te Neede zijn acht personen zwaar ge wond, terwijl het aantal licht gekwetsten tachtig a honderd bedraagt. De zwaar ge wonden zijn naar Enschede vervoerd. Het telefoonverkeer met Neede is door de cycioonramp gestoord. Omtrent de verwoestingen te Neede meldt men nog nader. Tot nu toe is de chaos rondom Winters wijk nog niet te overzien. De ramp, welke de streek rondom Groenio en Neede heeft getroffen, is waarschijnlijk de zwaarste die ons land tot heden heeft getroffen en over treft die van Borculo, welke nog zoo versch in het geheugen ligt. Uit de fabriek van Terweeme te Neede werden dadelijk na den cycloon twee d~o- den weggedragen, terwijl er 250 gewonden zijn. Boomen van meer don mansdikte wer den uit den grond getrokken én soms hon derden meters weggeslingerd. Een moeder was met haar kind in de weide, toen het kind plotseling we'd weggerukt en honderd nieter vevdcr uls ccn vonnlooze klomp werd gevonden. Twee wagons werden bij het station over een stootblok heengedrukt en kwamen on dersthoven een eind verder te liggen. Ar beidt- kroren onder de machines cm zich in veiligheid te stellen. Een dorschmachine in een weide werd opgenomen en boven op een huis gekwakt. Ook de omgeving van Eibergen is zeer geteisterd. In de buurtschap Avest is na genoeg geen enkel huis blijven staan; ook de buurtscap Hupsel is zwaar geteisterd- Vast staat, dat onder de gemeente Eiber gen één pe-soon gedood en vele personen zijn gewond. Ook in de omgeving van Deventer beeft de storm vreeselijk huisgehouden. In Bath- men en Harfsen ziin verscheidene boerde rij eningestort of beschadigd. In laatstge noemde plaats moeten verschillende per sonen zijn gewond. Nog een ooggetuige. Een ooggetuige geeft eenige indrukken weer in het Hbld. Men ging per aütobus van Rekken naar Ruurlo. Tegen vier uur heeft bet gezelschap tus schen Eibergen en Borculo de cycloon waargenomen. Men zag plotseling een don kere lucht en in de verte een kolossale wolk, hetgeen aan wolkbreuk deed denken. Plotseling merkte een van de leden var. het gezelschap op, dat dc wolk van de aarde omhoog steeg en zich daarna ver toonde als een groote kolom van zwarte wolken, die draaiende de richting van de autobus naderden. Een der passagiers ge lastte den chauffeur te stoppen. De wagen werd stopgezet en enkele oogenblikken la ter op nog geen 50 meter afstand joeg de cycloon langs den auto heen, waarbij werd opgemerkt, dat dakpannen, hooi en ande re voorwerpen hoog in de lucht geslingerd door den wind werden meegevoerd. Een oogenblik. later was de cycloon voorbij en zag men het dak van een nabijzijrde boerderij vernield, de schuur ingestort. Bij nader onderzoek bemerkte men, dat de varkens onder het puin; bedolven lagen. Toen- de tocht werd voortgezet, bespeurde nien overal zwaar beschadigde woningen en boerenhofsteden. In de buurt van Bor culo moest worden stilgehouden, omdat de weg door omgewaaide boomen versperd was. In Borculo wist men nog niets van de cycloon. In Beltrum ziin twee dooden en vele gewonden. Het ziekenhuis te Groenloo ligt vol gekwetsten. Een boerderij is verwoest. De wegen zijn versperd. Van alle kan ten stroomen reeds hulp en bezoekers naar de plaats des onheils. Ook Eibergen zelf moet geteisterd zijn. Wat Beltrum betreft, daar zijn naar schatting vijftig boerderijen met den grond gelijk gemaakt. Drie menschen zijn gedood: namelijk de jeugdige Spi'ker, J. Papen, een gehuwde man, en zekere Peppelenbosch, eveneens gehuwd. Bij dézen laatste heeft het onge luk het gezin biizonder zwaar getroffen. Vier kinderen en twee gebrekkige zusters waren in huis. Een der laatslcn is ernstig gewond. In totaal zijn te Beltrum vijftien personen zwaar gekwetst, die allen in het ziekenhuis te Groenloo zijn opgenomen, Ock het gehucht Lievelc'e is geteisterd. Daar moeten twaalf gewonden zijn. Enorme schade. Als men Twente nader beschouwt, komt men al spoedig tot de overtuiging, dat de schade door dc winhoos van gistermiddag berokkend aanzienlijk grooter is dan oor spronkelijk gedacht werd. Ofschoon de te velde staande gewassen n:et zoo heel erg geleden hebben, is toch de sch-de aan boerderijen en schuren toegebracht zeer groot. Ia den Bolkshock en aan de Wateregge in de gemeente Almelo is ook nog een tiental boerderijen ernstig beschadigd. Verschillende personen zagen den wind hoos geruimen tijd tevoren naderen. De hoos was als een rookkolom maar naar boven trechtervormig, die zich met spron gen voortbewoog. De grootste duisternis was reeds voorbij, ver'elde bakker Frielink, aan den Tub- bergschen weg aan een vertegenwoo-diger van het ,HbId.", toen de hoos. die hij al een minuut of tien had zien aankomen zich onder een oorverdoovend lawaai op zijn huis en bakkerij stortte. De groo e windmolen die een eind achter de bakkerij is gelegen, kreeg vrijwel geen letsel. De kracht van den wervelwind werd op eigenaardige manier gedemonstreerd aan een nieuwe fiets, dip bij de boerderij van Brouwen onder Gees eren tegen den muur was geplaatst. De boerderij werd totaal vernield. terwijl de fiets in het we land werd gevonden net of een reus haar in e'kaar had gedraaid. Natuurlijk hebben een groot aantal boomen en telegraafpalen het moeten on'geiden. Eigenaardig is hierbij, dat men verschillende boomen zag, die wa ren blijven staan, doch al him bladeren misten, terwijl van andere boomen alleen de bladnerven waren overgebleven alsof de rupsen ze hadden kaalgevreten. Boerderijen verwoest. De „Tel." meldt nog: Verscheidene boerderijen en huizen on der Almelo en Ambt-De'den en in de buurtschappen Zenderen. Harbrinkhoek en Bornerbrock zijn met den grond gelijk ge maakt of gedeeltelijk vernield. Vele boo men zijn ontworteld of middendoor ge broken. Ook onder Wier. Di'denerbroek en En ter zijn groote verwoestingen aangericht- In Wiene zijn de groote boerderijen van Wilmink. Scho'ten. Ziethof Knuders, Wer- n'nk, Workel en Bebseler, grootendeels verwees'-. In Deldenerbroek troffen boer derijen van De Haar. Ensink. Sofhuis, Kraayenvcld en Veneklaas hetzelfde lot. Belangrijke schade kregen ock de boerde rijen van Brummelbuis te Wiene, Brum- melhuis t e Deldenerbroek, Spoorler en Freriksen te Wiene en het baanwachters huis van Stokreef. Verschillende personen zijn gewond aan hoofd, armen en beenen. De vrouw van Wernink. en zijn dochter zijn naar het ziekenhuis te Dclden ver voerd. De cementfabriek en de wasschcrij aan den weg DeldenGoor, kregen belang rijke pannonschade. Honderden dennen aan denzelfden weg zijn ontworteld en ge broken. Geheel verwoest is het Eiberbosch en het Schicht. De weg Delden—Rijssen is versperd door omgewaaide beuken. Te Backenhagen zijn zware boomen on'wor- teld, vele telefoonpalen langs de lijn DeJ- den—Goor zün afgeknapt. Een nieuw huis van Ten Pierik te Wiene werd geheel vernield- De cycloon werd waargenomen van den watertoren te Delden. Het geheele perso neel trok dadelijk uit om den straatweg DeldenGoor vrij te maken, wat in een paar uur gelukte. Prins Hendrik naar de plaats des onheils. Hedenmorgen is Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van den luitenant-generaal jhr. J. H. Röell, le ondervoorzitter van het Ned Roode Kruis, naar de door den cycloon geteisterde streek vertrokken. Ook Z.Exc. minister Kan, minister van Binnenlandsche Zaken, is met den eersten taein vanmorgen naar de plaats des onheils gegaan. Onmiddellijk na het bekend worden der catastrophe, is de Commissaris der Koningin mr. S. baror. van Heemstra naar de plaats van de ramp vertrokken. Het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis zendt den volgenden oproep: Nadere berichten. Uil Groenio werd hedenmorgen aan het persbureau Vas Diaz gemeld. De stormramp die gisterenmiddag deze omgeving geteisterd heeft, blijkt inderdaad veel ernstiger te zijn, dan die in Augusus 1925 te Borculo. Slechts eenige minuten woedde de wervelstorm en in dien korten tijd werden tientallen en tien tallen huizen tot een puinhoop gemaakt. In den afgeloopen nacht heeft men de Ruur- loschen weg, die gisteren door de omverge worpen boomen totaal versperd was, zoo goed mogelijk vrij gemaakt. Bij de hulpver- ieening in Beltrum en andere buurtschappen in de omgeving, moesten deze buurtschap pen langs een omweg bereikt worden. Wij hadden hedenmorgen een onderhoud met mevrouw Kraakman, de echtgenoote van den burgemeester van Groenio. Zij verklaarde, zelfs den wervelstorm te hebben zien aan komen. Zij zeide o.m.: het is een verschrik kelijke toestand, veel erger dan twee jaar geleden. Er zijn veel meer dooden en ge wonden. Het aantal huizen, dat ingestort is. lijkt niet zoo groot, omdat zij verspreid lig gen. maar het is zeker grooter. In 1925 waren de menschen versuft van den schrik Dit is thans niet het geval, maar de aanblik van bet vervoer cler lijken heeit een diepen in druk gemaakt. Het persbureau Vas Diaz meldt, dat Don derdagmorgen de telefonische verbindingen met verschillende plaatsen in den Achter hoek nog verbroken waren. Er is in den af geloopen nacht hard gewerkt, om de verbin dingen zoo goed mogelijk weer tot stand te brengen, doch hedenmorgen waren o.a. Tubbergen, Neede en Lichtenvoorde, de plaatsen in welker omgeving de stormramp ernstig heeft huisgehouden telefonisch nog onbereikbaar. Men hoopt, dat wanneer he denmorgen de genietroejien zullen zijn aan gekomen, spoedig de verbindingen te heb ben hersteld. Een speciale verslaggever van het pers bureau Vaz Dias in den Achterhoek meldt: Hedenmorgen maakten wij een autotocht om rustig te kunnen nagaan, wat er waar is van de berichten omtrent het onheil dat'de cvcloon in den Achterhoek zou hebben te weeggebracht. Wii hebben kunnen consta- teeren. dat gelukkig het aantal dooden niet zoo groot is, als aanvankelijk werd gemeld. Tot dusver staat vast. dat ovf-leden zijn 5 personen, nl. de 13-iarige A. W. Zandwijk uit Neede. de timmerman Wormmeester uit Eibergen. die te Neede werd gedood, de 33- jarige J. Papen, die levenloos in een weide onder de gemeen e Eibergen werd gevon den, de 45-i f 'ge B. Brinke. die e"n vrouw en vier kinaeren achterlaat, uit F:berg~n, en de 20-jarige landbouwersknecht J. G. Spiekes uit de buurtschap Beltrum, onder de gemeente Eibergen. H M. de Koningin wordt hedenmiddag te half een te Neede verwacht, voor een be zoek aan het geteisterde gebied. Een zware stormramp heelt wederom den Achterhoek van Gelderland en Twente ge teisterd. De verwoestingen zijn on'za»hjK. Vijl dooden zijn te betreuren, vele personen werden gewond, honderden boerderijen ver woest. H. M. de Koningin is naar de plaats des onheils vertrokken. i De Tweede Kamer heelt behandeld het wetsontwerp ter nadere regeling van de Collectieve aibeidsovereenkomst. De Portugeesche bankbiljetten aHaïre in hooger beroep voer het Gerechts,.of te 's Gravenhage. De voorjaarsvergadering van het R, K. Werkliedenverbond in Nederland. H. M. de Koningin en Prinses Juliana hebben gisteren andermaal voor de n:cro- loon van den Philips kortegoii zender ge sproken, thans tot Oost-IncHë. ProL dr. J. te Winckel. t Het verbreken van relaties met Rusland wordt door leden van het Brilsche Lager huis a£.p scherpe critiek onderworpen. Het werkloosheidcijfer was op 23 Mei j.l, in Engeland het laagst sedert 1920. Mexico zal alle Amerikaansche goede ren boycotten. Een tornado heeft in België groote scha de aangericht aan gebouwen en beplanting gen. Stormen, onweer en hagelslag hebben verschillende deelen van Duitschland ge teisterd. Barometerstand 9 uur v.m. 760; vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgca worden opgestoken om 9.42. Op voorstel van den heer Bos. lid der H. O. V.f zal een weldadigheidsconcert gegeven worden, waaraan alle leden van het orkest onmiddellijk «spontaan hun volle medewerking hebben toegezegd. De plan nen zullen zoo spoedig mogelijk uitgewerkt worden. Tijdens een onweder. dat gistermiddag tusschen 4 uur en half 5 beven onze ge meente woedde, werd de werkman W. Leije, werkzaam bij de firma G. van Parijs en Zonen in den tuin aan den Stationsweg te Lisse door den bliksem getroffen op slag gedood. De ongelukk ge was 40 jaar oud en laat een vrouw met vijf nog jeugdige kinderen achter. TWEE PAARDEN OP HOL. Dinsdag sloegen tijdens de paardenmarkt te Hoofddorp een tweetal paarden plot seling op hol. In razende vaart holden de dieren de binnenwegen van het dorp door tot schrik der bewoners. Het scheelde maar heel weinig of een klein jongetje, dat op den weg speelde, was onder de hoeven der woes e paarden terecht gekomen. Het karretje, waarmede het kind speelde, werd vernield. Ten slotte konden de beesten na veel moeite tot s'aan worden gebracht, nadat nog een paar kleine hekjes waren vertrapt. WIEL AFGELOOPEN. Op den Hoofdweg tc Hoofddorp geraakte een wiel van een zwaar beladen boeren wagen los en liep van de as af. Het voorgedecl e van den wagen dompte daardoor, met het gevolg dat de bestuur der van zijn zitplaats op den grond vieL Hij bekwam eenige lichte kwe'suren. Het kostte veel tijd en mceite voor het gerij weer naar de boerderij was overge bracht. AUTO-ONGEVAL. Woensdagmorgen sloeg nabij den Ben- nebroekerweg te Hoofddorp een roet pak- stroo beladen vrachtauto van den heer K. alhier, omver. De bestuurder wist er intilds af te springen, doch geraakte daarbij in de wegsloo Hij kwam met den schrik ea een nat pak vrij. Met veel moeite gelukte het om den autg weer berijdbaar te maken, -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1