UÏÏEM FEUILLETON Wat zal hij er mee doen? Critiek in het Engelsche Hoogerhuis op de breuk met Rusland. Op 23 Mei |X was het werkloosheidcijfer in Engeland het laagst sedert 1920. De Britsche oorlogsschepen te Alexandrië aangekomen. Mexico zal alle Amerikaansche goederen boycotten. Onder de Radio-berichten: Een tornado in België richt groote schade aan gebouwen en beplantingen aan. Communistische relletjes te War schau; elf gewonden, talrijke arrestaties. GEM. BUITENL. BERICHTEN- het Diner der russen in het DE ENGELSCHE KONING NAAR GENT. spoor ontdekt en thans zott een arrestatie GEMENGD NIEUWS. 't Was niet de juiste weg. éen onbetrouwbaar, inspecteur. Misbruik van vertrouwen. Een internationale oplichters bende. Een raadselachtige geschiedenis Als Leiden zijn ontzet gaat herdenken Als de schepen geladen werden. Verdronken. Cocaïne-zwendelaars en smokkelaars Omdat Anna Paulowna een nieuw raadhuis had gekregen. Ambtelijke logica. Uit het Vaticaan. In den tuin van het Vaticaan, alwaar de Heilige Vader meestal den namiddag door brengt, heeft de Paus jongstleden in intie- men kring eenige monniken, de kardinaal Vico, de Fransche gezant bij den Heiligen Stoel, eenige Prelaten, een hem gewijd stand beeld van de Heilige Theresia ingewijd; het standbeeld bevindt zich in een stil uithoekje van den tuin, in den ouden muur van den Leotoren ingebouwd. Een koor van monni ken ontving den Paus, die met een auto was aangekomen, waarna de onthulling plaats vond. De liturgische wijding werd door den Bisschop van St. Claude volvoerd; de Hei lige Vader zelf was in het gebed verzonken. Daarop knoopte de Paus met de aanwezigen een gesprek aan en overhandigde den Bis schop van St. Claude een étui, waarin eene afbeelding in miniatuur van de Heilige met een stukje van haar eerste lijkkist zich be vond. Op de afbeelding had de Paus eigen handig de woorden geschreven: „Posuit me custodem in hortis vaticanis, XVII, maii 1927, Pius P.P. XI. Ter gelegenheid van de feestelijkheden bij het regeeringsjubileum van den Spaan- schen Koning in Madrid, heeft de aposto lische Nuntius den Koning een eigenhandig schrijven van den Paus ter hand gesteld, waarin de Heilige Vader den jubileerenden vorst zijne gelukwenschen uitsprak. Een an der eigenhandig schrijven van Z.H. ontving de Podesti van Milaan op. den feestdag van den Hl. Paus V; Kardinaal Gasparri heeft per telegram de heil- en zegenwenschen van den Heiligen Vader aan het Eucharistisch congres.hetwelk in Ancona plaats vond, overgebracht. Namens den Paus, heeft de de apostolische afgevaardigde in Washing ton, Mgr. Fumasoni Biondi in het Witte Huis, aan President Coolidge de deelneming van den Paus in het groote ongeluk der over strooming van de Mississipi betuigd. Taltijke pelgrims hebben Rome weer be- zocht, waaronder een groot aantal bedevaart gangers uit Bologna, Parma en Ferrara, on der leiding van P. Santi opvielen. De deel nemers hebben gedurende den duur van hunne tocht 10 dagen elke dag de H. Communie ontvangen. De kardinaal von Westminster, Bourne, is met een groot gezelschap pelgrims, waar onder verschillende Bisschoppen, te Rome aangekomen, en heeft het graf van den Hei ligen Gregorius, den Apostel van Engeland bezocht. Terzake de Zaligspreking van Palis Pius X, hebben het bestuur en de leden der „Schildwacht" zich met eene petitie tot den H. Vader gewend. De recruten der Zwitsersche garde wer den dit jaar op 14 Mei beëedigd, de tradi- tioneele datum is anders 6 Mei. Onder lei ding van den Bisschop van Bazel en Lugano Mgr. Joseph Ambühl is met dezen dag een groot gezelschap Zwitsersche pelgrims te Rome aangekomen, die met de officieren van de Garde door den Heiligen Vader in audiën tie werden ontvangen; het gezelschap heeft den Paus een prachtig album waarin alle photografieën van pelgrimstochten uit Zwit serland gedurende het jubeljaar zich be vonden, aangeboden. De onthulling van het Kruis in het Collo- seum werd door de koningin van Italië, den Minister van Onderwijs en den gouverneur van Rome bijgewoond. Meer dan 50000 menschen vulden de geweldige ruimte der arena; kinderen, leerlingen van alle scholen, studenten Balillen, Padvinders, alles was op gekomen dit schouwspel en plechtigheid, als ware het een symbool van den nieuwen koers van de huidige regeering, bij te wo nen. Het kruis is op den bodem van het theater, alwaar in vroegere tijden zooveel christenen den martelaarsdood zijn gestor ven, opgericht. De regeering, welke in 1874 aan het roer vtas, geloofde toen het kruis voor immer en altijd te hebben weggeruimd. Het Vaticaan verklaart, dat alle geruch ten en berichten over het restaureeren en verbouwen van de paleizen van het Vaticaan geheel uit de lucht zijn gegrepen. De „Os- servatore Romano" deelt mede, dat de Di rectie van het Vaticaan met de pijnlijkste nauwkeurigheid over de kunstschatten van het Vaticaan een waakzaam oog houdt; inge val dat noodig zoude blijken te zijn, dat de gebouwen of de kunstschatten onder han den moeten worden genomen, zullen be voegde vaklieden ook uit de leekenwereld om raad worden gevraagd. Engeland's breuk met Rusland. In het Hoogerhuis oefenden verscheiden Labourpeers crietiek op de breuk met Rusland, speciaal op grond van de evtl. noodlottige gevolgen voor den internationalen toestand. Lord Reading, de liberale oud-onderkoning van Indië, verklaarde, dat de regeering een beter besef van de moeilijkheden van den toestand in Europa en Azië zou hebben ge toond; indien zij zich tevreden had gesteld met de verwijdering der propagandisten en de intrekking van de voorrechten der han delsdelegatie. Balfour, die uit naam der regeering ant woordde, zeide het verbreken der betrek kingen te betreuren, maar, voegde hij er bij, een diplomatie, welke niet anders deed dan valsche beloften afleggen, leidde tot zeer weinig goeds. De breuk, welke 18 maanden geleden de geheele wereld zou heb ben opgeschriktt had voorzoover hij kon na gaan, geen schadelijke gevolgen op inter nationaal gebied, welke ook. Birkenhead verklaarde, dat het Britsche prestige over de geheele wereld aanzienlijk zou toenemen door de ontmaskering van deze bedriegerij. De werkloosheid in Enge- land. Op 23 Mei j.l. bedroeg het aantal werk- loozen in Groot-Brittannië 978.200, welk cijfer het laagste is sedert 1920. De ver mindering bedraagt 28.817 sedert 16 Mei en 619.479 in vergelijking met de overeen komstige week van het vorige jaar. Maatregelen tot bescher ming der openbare zede lijkheid in Duitschland en Oostenrijk. De bond voor zedelijkheid in het volk heeft voor korten tijd geleden te Münthen eene algemeene vergadering gehouden. Het uitgebrachte verslag berichte over de ge nomen maatregelen, den verkoop van ge schriften van verderfelijken en onzedelijken inhoud in de boek- ea schrijfwarenzaken in de buurt van scholen tegen te gaan, door adressen van aanbeveling te geven voor die boekwinkels, die zich bereid verklaard hebben dergelijke lectuur niet ten verkoop aan te bieden. Verder werd geageerd tegen de colportage van tijdschriften waaraan aanstoot zoude kunnen worden genomen en heeft men- de autoriteiten verzocht het vrije baden en zwemmen tegen te gaan, door gesloten badinrichtingen öp te richten met afdeelingen voor mannelijke en vrou welijke personen, welke afdeelingen streng van elkaar moeten zijn gescheiden; maatre gelen zijn beraamd de helaas veel voorko mende gevallen van afdrijving tegen te gaan, terwijl pogingen in het werk werden gesteld de controle op films en op theater stukken, naaktcultuur, kleeding, z.g. rhytli- mische gymnastiek etc. in te voeren of de reeds bestaande controle te verscherpen. De nadruk werd er op gelegd, dat door bepalingen alleen een volk niet op moreel ge bied beter kan worden gemaakt, wanneer de verzoekingen in woord en beeld niet worden geweerd en de hoofdoorzaak niet wordt weggenomen. Te München zal thans een ressort voor het onderzoeken van films worden opgericht; als competent hiervoor werd door den bond van Duitsche schrijvers Heinrich Mann en Bruno Frank voorgesteld. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft hierin toege stemd en tegelijkertijd den redacteur van het tijdschruift „Simplizissimus" Dr. Her mann Sinzheimer als medelid aangesteld! De „Bayerische Kurier" schrijft hierover: „Die tot dusver de hoop koesterde, dat de Wet op „Schmutz und Schund" tot een goed resultaat zoude voeren, komt bedrogen uit, wanneer wordt bemerkt, dat diegenen, die zich tegen deze wet met hand en tand hebben geweerd, in de commissie van on derzoek plaats zullen nemen; het beste mid del tot sabotage." Te Voralberg bestaat eene censuur op films; alle op te voeren stukken moeten voor de eerste openbare opvoering aan den ver tegenwoordiger van de regeering worden vertoond; deze bepaalt dan welk stuk van de film uit zedelijke overwegingen moet worden weggelaten, of verbiedt de opvoering in zijn geheeL De bolschewistische propa gandafilm „Die Bucht des Todes," die het schrikbewind der „witte Terreur" voor oogen wil voeren, werd door de regeering als eene tendentieuse revolutionaire film geheel verboden. Het Rotary-congres. Het Rotary-congres te Ostende dat Juni a.s. door koning Albert geopend zal worden, heeft in hooge mate de belangstelling van Amerikanen. Zes schepen van de Cunard- lijn zullen drie duizend Amerikanen naar België brengen. Drie schepen zullen te Vlissingen voor anker gaan liggen en de drie andere zullen naar Antwerpen opvaren. De Engelsch-Egyptische betrekkingen. De Engelsche oorlogsschepen „Malaya" en „Barham" zijn te Alexandrië aangeko men. De „Royal Sovereign" is te Port Said aan gekomen. Alle drie schepen komen van Malta Het Egyptische kabinet is na een langdu rige zitting met het ontwerp-antwoordt op de Engelsche nota gereedgekomen. Het zou in verzoeningsgezinden geest gesteld zijn. Boycott Amerikaan sche waren. Als weerwraak voor wat wordt uitgelegd als een embargo door de V.S. geplaatst op goederen in de V.S. gekocht door verschil lende Mexicaansche regeeringsdiensten, heeft president Calles allen Mexicaansche openbaren diensten gelast Amerikaansche goederen te boycotten. De betrekkingen tusschen Rusland-Japan. Anikjef, de Russische handelscommissa ris, die Dinsdagavond naar Moskou ver trok, zeide van meening te zijn, dat de breuk tusschen Groot-Britannië en de radenregee- ring den Russisch-Japanschen handel ten goede zal komen. Hij verklaarde dat hij in Juli in Japan zou terugkeeren met groote handelsbestellingen voor dit land. HET PROCES TE KEULEN. Bij de voortzetting van het moordproces te Keulen schijnt de opinie over dr. Bröcker zich geleidelijk te wijzigen. Met groote sympathie werd de verklaring aangehoord van de bruid van beklaagde, die weigerde getuigenis af te leggen en verzekerde, dat zij zich als diens bruid blijft beschouwen en hem zal trouwen zoodra hij weer op vrije voeten is. De geestelijken, die den dokter kennen, schilderden hem als een rustig, arbeidzaam, steeds behulpzaam mensch. Een patiënt getuigde, dat de dokter hem eens op een betreffende opmerking over diens drinken gezegd had, dat hij zijn ge dachten moest afleiden, daar hij zware tijden doormaakte. Dezelfde getuige deelde mede, dat het nog eens was voorgekomen, dat de dokter een patiënt een te sterke injectie had gegeven. Naast de klachten over zijn drankmisbruik, waren de meeste getuigen het erover eehs,| dat de heer Bröcker een goed dokter was,| die vooral veel goed deed aan arme patiënten.: Een broer van den gedooden architect ver klaarde, dat deze een opgewonden persoon was, die neiging had tot excessen over te slaan. Hij achtte deze trekken van zijn broer een gevolg van de slechte verhouding die in het ouderlijk huis had bestaan. Mevrouw Oberreuter achtte hij niet in staat iemand tot moord op haar man aan te zetten. Veel schuld aan het ongelukkig huwelijk schijnt de architect te hebben gehad, die zijn vrouw herhaaldelijk mishandeld heeft. In het proces werden gisteren ongeveer de helft der 53 getuigen gehoord, van wie, eenigen, meest bloedverwanten van den be klaagde, van hun recht om te weigeren ge tuigenis af te leggen, gebruik maakten. Eenige anderen légden ongunstige verkla- ringen af ten aanzien van mevr. Oberrëu- ters reputatie. Heden loopt het getuigenverhoor af en begint dat der deskundigen. LAGER HUIS. Het conservatieve Lagerhuislid Sir Wil liam Davidson zit het eetpartijtje, dat arbei dersleden van het Lagerhuis Rozengolz der zaakgelastigde der Radenregeering, in hel parlementsgebouw aanboden juist nadat hel Lagerhuis het regeeringsbesluit tot verbre king van de betrekkingen met Rusland had gesanctioneerd, nog altijd dwars. Zooals men weet heeft de speaker een desbetreffende critiek niet toegelaten en hem naar de zgn. keukencommissie verwezen. „Sir William maakt van de wenk gebruik en zal in deze commissie de vraag stellen, of er ook eenig precedent is, dat een groep leden de uitge sproken meening van het Huis tartte in hét Huis zelf, zooals naar zijn meening in het onderhavige geval was geschied. Een aantal arbeidersleden meent bij wijze van tegenzet te mogen wiizen op in de me moires van Sir Henry Wilson vermelde in triges in Ulster. Lansbury heeft dan ook ken nis gegeven van het voornemen om de aan dacht te vestigen op „opruiende propaganda onder de gewapende strijdkrachten der kroon" en den koning te verzoeken „om van de lijst van den Geheimen Raad alle leden te schrappen, die zich hebben schuldig ge maakt aan opruiende propaganda." Deze motie is o.a. tegen Lord Birkenhead gericht, doch het is waarschijnlijk dat zij niet wordt toegelaten, omdat zij betrekking heeft op reeds langgeleden voorvallen. - De koning van Engeland zal op 24 Juli naar Gent komen om aldaar tegenwoordig te zijn bij de inhuldiging van het monument der gesneuvelde Engelsche soldaten. DE ZAAK-DANIELS, Volgens de Engelsche bladen heeft Des- ruelles, commissaris van politie te Rijssel, last gekregen het onderzoek naar den dood van de Engelsche verpleegster Daniels te Boulogne, dat eenigen tijd geleden werd ge staakt te hervatten. Men heeft een* nieuw zeer waarschijnlijk zijn. ZESTIGDUIZEND AANDEELEN VER BRAND. Een dezer dagen zijn in het gerechtshof te Brussel ongeveer 60.000 valsche aandeelen vernietigd van de Spoorwegmaatschappij Gent—Terneuzen, die in Januari 1926 in beslag waren genomen en waarover een pro ces werd gevoerd. In tegenwoordigheid van den griffier wer den de stukken in de ovens geworpen en na twèe en een half uur waren allen verbrand. DE MARTELAARS VAN OSTIA BIJ ROME. In de oude Zeehaven en vroegere Romein- sche stapelplaats Ostia, waar binnenkort, zooals ook te Delphi, Syracuse en Pompeji antieke schouwspelen zullen worden gegeven, werd voor eene week geleden een plechtig heid van geheel anderen aard gehouden. Het „Collegium cultorum artyrum" begaf zich per extra-trein naar oud-Ostia, alwaar bij de ruines van het oude kapitool de H. Mis werd gelezen. Kardinaal Vannutelli, die Bisschop van Ostia is, gaf den herderlijken zegen: de leider van de opdelvings-commis- sie, Professor Calza bedankte den kardinaal. Een lid van bovengenoemd College, de be kende onderzoeker Professor Horaz Ma- rucchi hield daarop eene redevoering over christelijke herinneringen aan Ostia en ge dacht de martelaars, die aldaar hun leven voor het geloof hebben gelaten. Met den kardinaal aan het hoofd begaf men zich ver volgens naar het oude Oratorium van Ostia, waar een gedenkplaat voor de hier gestorven martelaars werd onthuld. DÈ WETGEVING IN DE VEREENIGDE STATEN. Een zekere William Helm heeft zich de moeite getroost alle wetten, die in de Unie en in de verschillende staten van kracht zijn, tesamen te tellen en kwam toen op het reus achtige cijfer van 10 millioen wetten, d.w.z. op 12 Amerikaansche burgers eene wet! Wij hebben dus, zoo schrijft het tijdschrift „America" tien millioen wetten, die niemand kent en ook geen mensch kan kennen; in weerwil van dit record in wetten, hebben wij het hoogste percentage in de criminali teit ook een record onder alle be schaafde staten aer wereld. De Cilvilta Cattolica noemt eenige van deze wetten, die wel een eigenaardige strek king hebben. Een staat legt aan een meisje of eene weduwe, die weigeren een hun ge daan huwelijksaanzoek aan te nemen eene boete van 100 dollars op, resp. eene gevange nisstraf van 6 maanden! Eene andere wet verbiedt het gebruik van papierservetten in hotels; eene Staat heeft bepaald, dat op den dag der verkiezingen alle kerkklokken een kwartier lang moeten luiden; in weer eene andere staat mogen de werkgevers van hunne ondergeschikten geene photografie verlangen. In eene bepaaldestad mogen de bewoners alleen dan verhuizen, wanneer zij van te vo ren hun nieuwe adres op een daarvoor be stemd bureau hebben opgegeven. In een der Vele staten mogen die couranten, wanneer zij bij den dag van verschijnen hierbij niet het juiste uur, dat zij zijn verschenen, hebben aangegeven, niet worden uitgegeven. Deze inflatie in wetten vindt men ook op een ge bied, waar de staat weinig te zoeken heeft en het domein" van de kerk of familie is. Senator Reed verklaarde voor eenigen tijd geleden Wij moeten noodzakelijk met deze massa wetten schipbreuk leiden, daar een politieagent onmogelijk de plaats van een priester kan innemen en de aanwijzingen van eene vrouwelijke politieambtenaar on mogelijk met de vermaningen van eene moe der kunnen gelijkstaan. DE LAATSTE VIER BISSCHOPPEN IN MEXICO. Te Nogales (Arizona Ver. Staten) zijn de in April van dit jaar uit Mexico verdreven Bisschoppen Aguirre Y. Razos Sinaloa en Azpitiay Y. Tepec, aangekomen. Hetzelfde lot onderging den Aartsbisschop Tritschler Y. Cordova van Jjaukatan, die de 16de Bis schop is, die verbannen is; zeven andere Bis schoppen zijn geïnterneerd, ze houden zich verborgen, terwijl men van vier anderen niets afweët. Deze laatste vier zijn de Bisschp Raf- fael Guizar Y. Valennia van Vera Cruz, An ton Guizar Y. Valentia van Chihuahua, de Bisschop Velasco van Colima en Ortizy van Chilapa. In de residenties der laatst genoem de vier Bisschoppen hebben groote onlusten en oproeren plaats gevonden en neemt men aan, dat deze verhinderd zijn hun ambt waar te nemen. Positieve berichten omtrent hun lot ontbreken ten eenen male. Gistermorgen met hoog water is het uit gaande s.s. „Arizona" de Schelde bij Bath omhoog gevaren en niet meer vlot geko men. Verscheidene sleepbooten zijn naar de strandingsplaats vertrokken. Door den directeur van de Noord-Hol- landsche Levensverzekering Mij. is bij de politie aangifte gedaan, dat een vroegere inspecteur der maatschappij, wonende te Rotterdam, twee inwoners van Delft heeft opgelicht voor resp. 100 en 110. De man is te Rotterdam gearresteerd en ter beschikking van de Delftsche politie ge steld. De Delftsche politje heeft in een hotel te Delft gearresteerd den 55-jangen "boekhou der C- A. Lijst uit Leiderdorp, verdacht van verduistering van eenige duizenden gul dens ten nadeele van een firma te Leider dorp, waar hij jaren lang heeft gewerkt. De man is ter beschikking van den burge meester van Leiderdorp gesteld. Hoe zij hun slag probeerden te slaan. Omstreeks Paschen was te Roermond, aldus meldt men aan de Limb. Koerier, een groot schilderij van Patinier te zien. Het is thans komen vast te staan, dat met behulp van dit schilderij een interna tionale oplichtersbende heeft geprobeerd, zijn slag te slaan. Een der heeren, de Belgische letterkun dige en kunstkenner Jacques Boonen, is j.l. Donderdag op last der justitie gearres teerd en te Roermond in bewaring gesteld. Hij schijnt de eenige te zijn op wie de Nederlandsche justitie vat heeft. Jacques Boonen heeft uitgebreide rela ties in ons land vooral met dagbladen bij vele waarvan hij voor niet onbelangrijke bedragen in het krijt staat en die hij door allerlei voorspieglingen hun goede geld heeft'weten afhandig te maken. Verschil lende Limburgsche bladen zijn daaronder. Ook heeft hij de kunstliefde van talrijke geestelijken en personen van aanzien weten uit te buiten. In Asselt is zijn schuitje echter gestrand. Al eerder had hij van rector Pinckers, aldaar, een renteloos voorschot weten los te krijgen, die hij zou terugbetalen uit de opbrengst van de uitgave van een boek, dat in Hasselt zou verschijnen. In totaal beliep dit 1310. Het boek is echter nooit ver schenen en het geld was verdwenen. Uit „dankbaarheid" voor de genereuze wijze, waarop de rector hem in zijn zor gelijke omstandigheden hielp ging dr. Boo nen antiquiteiten- verzamelen voor het nieu we museum van rector Pinckers. Hij kreeg daartoe van den rector een introductie. Later bleek, dat dr. Boonen de waarde volle dingen, die hij in' handen kreeg aan den man bracht en de valsche en waarde- looze aan het museum schonk. Rector Pinckers vertrouwde de man nog steeds; hij wilde geen antiquiteiten meer cadeau hebben, doch gaf aan dr. B. 500 met de opdracht antiquiteiten geschikt voor het museum te koopen. Deze sluierde wat rommel voor ten hoogste 100 waarde en de-- andere 400 verdwenen. Toen kwam de Patinier. Deze werd schriftelijk te koop aangeboden Voor 15000 door een Duitsche dame. Het schil derij arriveerde en bij nader onderzoek van den rector bleek, dat het een zeer be schadigd doek was geweest, waar bijna niets meer opstond en dat gehel opnieuw is overgeschilderd, zoodat in het werk van Patinier niet veel meer over was. De rec tor deeld^ dit mede aan de aanbieders er was een Duitsche heer ook op het too- neel verschenen doch deze waren van meening, dat de kunstwaarde niettemin nog groot was. De anderen verdwenen van het tdoneel, behalve dr. Boonen, die wat later wist te vertellen, dat hij het schilderij kon ver- koopen in Antwerpen. Hij vroeg een voor schot van 1000 om de weelde- en invoer- belasting te kunnen betalen. Het schilderij ging de grens over, maar naar later bleek, zonder inkomende rech ten. Van Antwerpen uit schreef Jacques Boo nen, dat het schilderij in het museum aldaar verkocht was vOor 500.000 francs. Op sluwe wijze trachtte hij de waarheid van die mededeeling te staven. Inmiddels had dr. Boonen in Brussel een schilderij gekocht op naam van den rector, voor 10.000 fr. Het schilderij arriveerde in Asselt, doch de ré'c'tOr wist' van niets. Toen Boonen naar Asselt kwam om over deze zaak te praten, légde de'politie de hand op hem en voerde hemi gevankelijk naar Roermond. Het geheimzinnige onbewoonde huis. Als 't niet waar is,.... toch aardig gevonden. ,Een bekend Amsterdamsch arts, dr. Z., werd niet lang geleden des nachts door bel len gewekt. Er stond iemand voor de deur die hem dringend verzocht om mee te gaan naar een doodzieke vrouw, die ergens.aan den buitenkant der stad woonde. Mevrouw Z. raadde haar echtgenoot aan om niet mee te gaan. Zij meende zich te herinneren, dat het adres, dat de man noemde, een onbewoond huis was en vrees de, dat er sprake was van een koraplot tegen haar echtgenoot. Dr. Z. vond echter, dat plicht boven vrees ging en nadat de man vertrokken was, kleedde hij zich aan en begaf zich daarna naar het opgegeven adres. Daar aangkomen, werd hem de deur door den^elfden man, die hem gehaald had, ge opend. Hij werd naar een Jcamer op de eerste verdieping gebracht, waar hij een jonge vrouw, klaarblijkelijk teringlijdster, te bed vond liggen. Dr. Z. vroeg den man om voor de patiënte wat thee te zetten en hij schreef een recept, dat hij op den schoorsteenmantel legde eh dat men den volgenden dag in de apotheek moest laten klaar maken. Tenslotte beloofde hij, dat hij den volgenden dag terug zou komen. Tegen den middag van denl volgenden dag deed hij dat inderdaad. Echter hoe hij ook belde, niemand deèd hem open. Een man, die in den tuin aan het werk was, zei, dat het huis al twee jaar lang onbewoond was. De dokter wildevdat niet gelooven, waarop de tuinman aanbood om hem te overtuigen. Daartoe deed hij de deuren open en foen dr. Z. binnen kwam, vond hij alle kamers leeg. Het stof lag duimendik op de trappen en op de vloeren en toen men de kamer op de eerste Verdieping binnenkwam, bleek stof en rommel het eenige ameuble ment te zijn. Een bed was niet te beken nen. Op den schoorsteenmantel echter lag het recept, dat dr. Z. dien nacht ge schreven had. Wellicht zullen onze lezers eenigszins VeiWncfcr'cI opkijken van bovenstaand be* richt en waarschijnlijk is er ook wel iemand, die er niet veel waarde aan hecht, omdat 'tte zonderling is. Mischien wordt hem de zaak en ook de waarde van het verhaal duidelijker als wij er aan toevoegen, dat bovenstaande ge schiedenis geheel voor rekening mo^t ge steld worden van het Weensche blad „Das Neue Wiener Journal", dat bet eerst met dit bericht gekomen is. „Het Volk", dat het geheimzinnig Amstetdamsch verhaal in hef Weensch blad ontdekte deelde het zijn lezers mede. Met dat al, is de Amsterdamsche e« Nederlandsche pers onkundig geweest van dit mysterieus gebeuren, en kwam het Weensche blad met de „primeur". Maafl het zal ook wel in dit geval zijn, zooals 't gaat met meer dergelijke uilheemsche tijdingen: „Al is 't niet waar.toch is he* aardig gevonden. „De Leidsche Hout." De 3 October-vereeniging te Leiden beeft in haar vergadering weer de feesten voor 1927 op 3 October vastgesteld. Voordat men de plannen besprak, deelde de voorzitter mede, dat de nieuwe burge meester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen» der traditie getrouw, bereid is gevonden het eerevoorzitterschap der vereeniging te aan vaarden. Bij acclamatie werd besloten, om den oud- burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, het eere-lidmaatschap der vereeniging aan te bieden. Hierna werd overgegaan tot het bespre ken van de komende feestviering. Do ochtend- en avondfeesten waren al heel spoedig vastgesteld, een getrouwe copie van zooveel vroegere jaren met reveille, koraalmuziek, uitdeeling van haring en wittebrood, het avondfeest op het Schutters, veld, vuurwerk enz, enz. Voor het middagfeest was een plan voor een optocht ingekomen, dat aangevuld door den bekenden tooneelspeler Nico de Jong en den kuns'schilder Franken, beiden uit Den Haag, „De Leidsche Hout" in beeld wil brengen. Een goed plan, omdat „De Leidsche Hout," thans aller belangstelling heeft. De optocht zal bestaan uit drie afdeelin gen, n.l. het Bosch en de Menschheid, het Bosch en zijn bewoners en het Huwelijk van de Leidsche Hout met de Leidsche Burgerij. Elk dezer drie groepen zal uit vier wagens bestaan. Het slot zal de Leidsche Stedemaagd voor stellen, die het huwelijk tusschen De Leid sche Hout en Leidens burgerij .inzegent In den laatsfen tijd is van het terrein van een ijzergieterij aan de Maas te Rotterdam een hoeveelheid van 25.000 K.G. gietijzer, 'er waarde van 1500, ontvreemd. De dief stallen zijn vermoedelijk gepleegd tiidens het laden van schepen. Te 's-Hertogenbosch is de 22-jarige J. van Osch, stoker op een heimachine, in de Zuid- Willemsvaart verdronken. De man laat een vrouw en een kind achter. Het lijk is op gehaald. Met z'n vieren te Brussel geknipt en opgesloten. Dezer dagen kwam het de Brusselsche politie ter oore, dat sluikhandelaars in cocaïne bijeenkwamen in een dra-nkl'dka'il in het centrum der stad. Maandag hebben eenige' inspecteurs in het betreffende lokaal een inval gedaan en vier personen aange houden. Een werd in het bezit gevonden van een half kilogram cocaïne ter waarde van 300.000 francs, In de centrale politie-afdee- ling werden zij geïdentificeerd als H. E-, 30 jaar oud en woonachtig te Woerden, die ook een verblijfplaats te Antwerpen heeft, als Joseph H. van St. Jostenoode, Virginie B. en Arsène C. zonder vaste woonplaats. Het schijnt dat E. de cocaïne invoerde, terwijl de anderen heji bij de verspreiding hielpen. De vier personen zijn ter beschikking van de Justitie gesteld en opgesloten. Nader zal over hun lot beslist worden. Anne Paulowna heeft een nieuw raadhuis gekregen, 't Was wel noodig. Om dit heuge lijk feit te vieren, werd Dinsdag in tegen woordigheid van de leden van Ged. Staten, de heeren jhr. mr, D. E. van Leunen, A. W. Michels, D. Kooijman, den griffier mr. Ven'ing Meinesz, alsmede het gemeentebestuur van Anna Paulowna, en zeer vele plaatselijke, burgerlijke en militaire autoriteiten, in open bare zifting van den Raad het nieuw- verbouwde raadhuis in gebruik genomen. In tegenstelling met het oude, zijn de verschil lende diensten der secretarie, de bureaux Bevolking, Militaire Zaken, Onderwijs, Financiën, Algemeene Zaken, Personeel en Pensioenen, alsmede de archieven, thans ruim en doelmatig gehuisvest. De verbou wing is geschied door den dienst van Ge meentewerken, De totale kosten bedragen 101.720. De relaties van de Rijkspostspaarbank krijgen, vertelt het „Volk", een couvert toe gezonden, dat de aanwijzing bevat: „Ter inzending van uw spaarbankboekje, ter rentebijschrijving in de maand waarin de eerste inleg geschiedde. Wie het na tweemaal lezen meent begre pen te hebben, wordt echter door de volgen de toclicbting uit den droom geholpen: „Had deze plaats in Januari dan mag bet boekje niet in die maand, doch behoort het in FËBRUARI te worden ingezonden." Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 76 Jasper gaf lucht aan z'n verstoord gemoed door een reeks van verwenschingen; cn toen, niet wetend waartoe de vindingrijkheid van juffrouw Crane hem voor 't oogenblik zou kunneu dienen, dronk hij den brandewijn, die er nog was op, en wenschte haar goe den nacht met de Oelofte van spoedig weer te komen maar zonder zijn adres opgeven. Zoodra hij vertrokken was, riep julrouw Crane Brigittta bij zich. „Ge hebt mij verleden week verteld dat uw zwager Simpson naar Amerika wil gaan, dat men hem daar werk had aangeboden, maar dat hij de reiskosten niet kon betalen. Ik heb toen beloofd, dat ik hem zou helpen als ik u er een dienst mede bewees." „Gij zijt een engel, juffrouw", riep Bri- gitta" „en moagt gij in de andere wereld, waar geen schurken met zwarte zielen zijn naar verdienste beloond worden." „Genoeg", zei juffrouw Crane, niet erg in haar schik met dezen dankbaren zegewensch „Gij zijt mij trouw geweest, zooals niemand ooit was; maar ditmaal bewijs ik u zulk een groote wederdienst niet als ik van plan was. De dienst is wederkeerig als uw zwager mij een gunst wil bewijzen, luister. Hij neemt zijn dochter mee, nog bijna een kind. Laten zij zich op de boot doen inschrijven. Onder de namen van William en Sofie Waife. Ze kunnen natuurlijk hen eigen namen weer aannemen zoodra, de reis ten einde is Hier is hun reisgeld. Geen dank! Ik kan het geld missen. Ga uw zwager morgen ochtend di rect opzoeken en denk er aan, dat zij met de eerste boot vertrekken moeten, die Don derdag van Liverpool gaat." EIFDE HOOFDSTUK. Uit welke bron Jasper Losely zijn geld ook geput mocht hebben, waarvan hij zoo mild de goudstukken had afgenomen om Waife te troosten over het gemis van Sofie, die bron droogde óf op óf werd geheel onevenredig aan zijne behoeften; want Losely's behoef ten hadden de eigenschappen van voor uit breiding vatbaar te zijn. Zij waren, met ma thematische nauwkeurigheid berekend naar den staat zijner financiën, altijd vijf maal de som overtreffend van de middelen die te zijner beschikking stonden. Jasper zat dus op zwart zaad en ging Poole een bezoek brengen die langzaam beter werd, maar rog niet in staat was z'n kamer te verlaten. Hij trof hem in nog treu riger stemming dan gewoonlijk, omdat zijn peetoom, oom Sam hem verklaard had, niet voor de schulden van zijn petekind aanspra kelijk te zijn en hem den raad had gegeven zich maar failliet te verklaren, waarna er misschien een schikking zou kunnen getrof fen worden. Toen Jasper dit hoorde, begon hij zich over zijn eigen droevig gebrek aan geld te bekla gen. „En juist", zoo riep hij theatraal uit „nu een der schoonste vrouwen opzettelijk uit Parijs is overgekomen om mij te bezoeken!"' Een dame, Dolf die er rijtuigen op na houdt! Ik had u graag aan haar willen voorstellen, maar ge waart niet wel genoeg om uit te gaan. Maar je begrijpt, ik kan niet „altijd geld van haar leenen; kon dat maar! Daar heb je moeder Crane, die haar hemd van 't lijf zou verkoopen voor mij; maar (awel, mijnheer, zij knort altijd en maakt mij daar- daardoor half gek. Bovendien spant ze ipij strikken Dolf, om mij te verlagen en mij aan 't werk te zet ten als een gemeene klerk." Dolf Poole, die zelf een „gemeene klerk" was, zette een grimmig,gezicht. „Wij zijn dus", zoo vervolgde Losely, „beiden totaal op en mijn mcenxng is dat niets anders overblijft dan een stouten slag te slaan." „Ik heb niets tegen, het slaan van een stouten slag, maar ik zie niet in hoe." „Niet?", vroeg Jasper, „Zijt ge nog nooit in Rusland geweest? Waarom zouden we daar niet met ons beiden heen gaan? De Russen zijn dol op whist;: wij zullen onder de groote lui komen en leven als prinsen." Daarop schilderde hij het Russische leven, zorgeloos en prettig, in zulke verleidelijke kleuren, dat Dolf Poole zijn vermoeide oog léden sloot en zich verbeeldde dat hij op Newa in een slede zat, in kostbaar bont ge huld, terwijl een gravin hem met het eten wachtte en hij eèn dozijn graven zag, die om fabelachtige sommen wilden wedden dat Jas per Losely het spel verloor. Toen bij zijn vriend in de sfeer van deze Iuchtkasteelen verplaatst had zeide jasper, in de practtische wereld teruggekeerd, dat men niet naar Petersburg kan komen, noch, wanneer men daar eenmaal was, om grof geld kon beginnen te spelen, zonder een kapitaaltje in handen te hebben. „Ik zal u zeggen, wat we zullen doen. Mevrouw Caumartin leeft op een grooten voet/ Zie dat ge van den ouden Lathane uw patroon, gedaan krijgt, dat hij een wissel van haar op drie maanden van 500 pond disconteert en dan zullen wij ons met de Noorderzon uit de voeten maken." Poole schudde het hoofd. „Daar is de oude Latham een veel le slimme vogel voor; een Vreemde! Hij zou ze kerheid voor het geld moeten hebben." „Ik zal borg zijn." Dolf schilde nogmaals het hoofd, nog na drukkelijker dan de eerste maal. /.Maar gij zegt," riep Losely ongeduldig, „dat liij wissels disconteert en er rijk door wordt. „Ja, hij wordt er rijk door wat misschien niet*het geval zou zijn, als hij het papier waarvan gij spreekt zou discon- teeren." „Hebt gij wissels bezorgd welke hij gedis conteerd heeft?" „Ja, maar goede." „Elke wissel is goed, waaronder een so- liede naam slaat. Wij kunnen een wissel met 'n solieden naam teckenen, als wij 't hand schrift kunnen namaken!" Dolf sprong verschrikt op en verbleekte, Hij was wel een schurk; hij speelde valsch; hij lich-tte zijn vrienden wel eens op, maat valsche handteekeningen maken! Die mis daad was hem nog nieuw. Hij kreeg de koorts, enkel door er over te hooren spreken Gelukkig voor Poole kwam juist oom Sam binnen. Oom Sam, een schrander oud koop man, had nauwelijks een blik op den schit terenden Losely geworpen, of hij vatte een achterdochtigen 'afkeer voor hem op, even als een oude ervaren gans een vos zou be schouwen, dien zij in gesprek vond met haar jongen Hij had al genoeg van de levenswijze en de vrienden van Dolf gehoord, om in te zien welk vleesch hij in Jasper Losély in de kuip had. Toen oom Sam dezen heer zag als een échten fat gekleed met de manieren van een bokser, zag hij in hem ook de ver eeniging van alle zonden. Hij maakte zich dus zóó onaangenaam, dat Losely van zijn gezelschap niets moest hebben en spoedig vertrok. Én toen oom Sam, met behulp van de verpleegster. Dolf weer te bed had ge bracht, zeide hij kort en goed, dat als hij ooit weer dat heerschap van zooeven in Poo le's kamer aantrof, deze nooit weer een een: van z n oom zou zien. Dolf begon te snikken, waarop z'n oom weer vriendelijker werd, hem op de schou ders klopte en zeide: „Zoodra ge beter zijt, zal ik je meenemen naar m'n buitentje en je van de verleiding afhouden, totdat ik een vrouw voor je gevonden heb, die je wikte haren wel glad zal kammen," bij welk vroo- lijk vooruitzicht, Poole nog droeviger bego* te huilen. Bij z'n vertrek gaf oom Sam aan de hospi ta van Poole het bevel, om in geen geval iemand van die verkwistende vrienden toe gang te verleenen en vooral niet dien kerel, die hij er pas had aangetroffen. „Het leven van mijn neef is er mee gemoeid", zeide hij, „en wat er voor U meer op aan komt, uw rekening ook. Toen Jasper zich dus dien zelfden avond weer aan de deur van Poole vertoonde, ont zegde diens hospita hem den toegang en zich niet om zijn tegenwerpingen bekommerend, smeet zij de déur voor zijn neus dicht. Maar Jaspfer, die door mevrouw Caumartin aangevuurd, Londen wenschte te verlaten om naar St. Petersburg te gaan, slaagde er in een geheime en drukke correspondentie te onderhodden met Poole, door tusschen- komst van de verpleegster, die niet onom koopbaar bleek te zijn Wel bleef Poole den schurkenstreek hem door Jasper voorgesteld weigeren, maar hij deed een even afschu welijk plan aan de hand, dat door Jasper; geholpen, door mevrouw Caumartin, aanga» grepen en snel op touw gezet werd»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6