Politieke scheidingslyn. INGEZONDEN. „HET BROKKENHUIS" DONKERE SPAARNE No. 34. tieve voorlichting. De redactie van een dag blad is in het geheel niet gesteld op groote branden toch zal zij desnoods tien kolom men beschikbaar stellen, wanneer er op één dag tien groote branden uitbreken. PLAATSELIJK NIEUWS. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN R.-K. LAND- EN TUINBOUW- BOND IN HET BISDOM HAARLEM. DE PROVINCIALE GRIFFIE VAN NOORD-HOLLAND. Vervanging door nieuwen aanbouw met Archiefbouw. Personalia. Elementaire Verstandsoefeningen. Autobus-concessie De staking bij de Haarl. Draad en Draadnagelfabriek. N.V. Van Waveren's Graanhandel. De Indische reis van Dr. A. de Vletter voorEoopig uitgesteld. (Ingezonden). Het samengaan van rood en roomsch wordt bepleit om zieltjes voor rood te winnen en vooral nu de roomsche fractie er niets van hebben moet, tracht men de argelooze kie zers diets te maken, dat het stemmen op rood niet in strijd is met de godsdienstige belijde nis. We hebben reeds verschillende argumen ten en zaken behandeld om aan te toonen, dat wij er precies anders over denken. Dezen keer bepalen wij ons tot de openbare leeszalen en hoe hier ter stede door de soci's werd ge handeld tegenover de roomschen. Ons roomsche standpunt is, dat de open bare leeszalen veel geestelijk vergif bevatten, hetwelk veroorzaakt, dat met kunne, leeftijd en onderscheidingsvermogen der lezers reke ning dient gehouden te worden. Evengoed als ieder normaal mensch zich van elk lichamelijk vergif zal onthouden, behoort hij het geeste lijk venijn te weren en is het gebruik er van noodzakelijk, dan is een „deskundig" gebruik geboden. De ongeloovige politici roepen van de daken „vrijheid van het woord en ge schrift", doch opmerkelijk is wel, dat zij even foed als wij in hun pers censuur toepassen, ■laar al ware dit niet zoo, al zouden bijvoor beeld de socialistische bladen als „Het Volk" en „De Voorwaarts" veelzijdig zijn in hun persbeschouwingen én zelfs in zeker opzicht Kunnen verklaren, „wij geven óók roomsche lectuur", dan nog staan wij radicaal tegenover hun inzicht. Wij zijn absoluut niet tegen het bijbrengen van ontwikkeling, hetgeen wij trouwens op vele verschillende wijzen hebben bewezen, doch het voorzetten van rijp en groen aan iedereen, zonder onderscheid van geslacht, leeftijd en oordeel achten wij ver derfelijk, in sommige gevallen kan het vergif zelfs een doodelijke uitwerking hebben. Dit verschil van inzicht noopt ons tot de oprichting van eigen roomsch katholieke lees zalen. Hierbij krijgen wij het oordeel om niet alleen het geestelijk vergif volmaakt te weren, doch bovendien door geestelijk voedsel te vervangen. Om ons te bepalen tot de in onze kringen algemeen bekende boekwerken op sociologisch gebied van De Bruin Catreyn PeschAengenent, en andere Roomsche schrijvers, welke in de openbare bibliotheken meestal ontbreken, zijn in de onze wel te vinden. Dit kost geld, veel geld. Geen nood, zegt de socialist, voor de ontwikkeling van het volk kan het geld nimmer een „bezwaar" worden, doch de particuliere leeszalen moeten maar zien rond te komen. Het gaat zoo buitenge woon gemakkelijk om maar van den grooten hoop af te nemen, en dan tot de tegenstanders te zeggen, „maak dan gebruik van de open bare leeszaal," wetend, dat wij op principieele gronden er geen gebruik van kunnen en mo gen maken. Voor een openbare leeszaal geeft men nooit geld genoeg uit, dat bleek ook in onzen Haar- lemschen gemeenteraad, toen een vrijzinnig democratische wethouder het zelfs al te erg vond en althans het voteeren van een bepaal de som in eens niet noodig achtte. De katho lieken gingen bij de stemming met den vrij zinnigen wethouder mede op de door hem ontwikkelde argumenten, hetgeen onmid dellijk tengevolge had, dat de socialisten Keerwolf en Joosten voorstelden de subsidie voor onze roomsche leeszaal met 1000.- te verminderen. Nog twee katholieke instellin gen zagen hare subsidie-aanvragen in gevaar gebracht, alleen maar, omdat de roomsche raadsleden het hadden aangedurfd te stem men naar eer en geweten. De socialisten stelden- en stemden voor om de Openbare Leeszaal over 1926 met/42704.00 te bekosti gen en de R. K. Leeszaal kon 3500.- krijgen. Nog geen tiende deel toestaan en dan kunnen de heeren concurreeren tegen onze roomsche instelling. Gelijk bij het onderwijs over de gansche linie moet het socialistische onderwijs overheidszorg zijn en de schatkist is de bron, waaruit alle kosten geput worden en dan ons schamper toeroepen, als ge er omtrent het on derwijs andere meeningen op na houdt, be taal het dan maar zelf. De Groningsche motie spreekt zich voor de „gelijkstelling" uit, doch kunnen we je meppen, dan doen we het. Bij de behandeling der bedoelde begrooting zagen de socialisten er kans toe in anderhalf uur tijds drie subsidies voor roomsche cultureele instellingen te bestrijden en in gevaar te brengen, omdat wij iets vroegen, wat van ge meentewege bestaat en daarvan gebruik kun nen maken, alsof wij het met onze beginselen op een accoordje kunnen gooien. Iedere Haarlemmer, die de behandeling van dergelijke zaken in den gemeenteraad mee maakt, zal het met ons eens zijn, dat van een samengaan in de politiek van roomschen en socialisten geen sprake kan zijn. Willen de roomsche kiezers de roomsche cultureele in stellingen behouden en tot grooteren bloei brengen dan ijvere men voor een versterkte roomsche raadsfractie. PARVUS. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Gedurende de laatste 3 weken werd we derom in vriendelijken dank ontvangen van mevr. L. 2 pakke goed en diversen; van mevr. L. 2 pakken goed en diversen; van en diversen; van mevr. de W. te Heemstede, 2 dekens, 1 japon en 1 paar kousen; van mevr. B. 1 matras. 1 kinderstoel, 1 wieg; van mevr. B. 3 pakjes goed; van mevr. S. vouwwagentje; van mevr. P. 2 wollen dekens overgordijnen en div. goederen: van mevr. van R. Aerdenhout. 2 doozen en 1 pakje goed; van mevr. R. v. d. L. te Bloemendaal, 2 doozen met kleeren: van mevr. H. klee- dingstukken en diversen; van mevr. S. 2 pakken kleeding en 1 doos: van mevr. H. 1 deken en eenige kleedingstukken; van mevr. van W. te Bloemendaal. 2 doozen goed; van mevr. L. 1 pak kleeding; van mevr. V. 1 doos en 1 kist met kleeding en diversen; van mevr. R. een pak kleeding, 1 petroleumkachel: van mevr. B. te Heem stede, diverse kleeding en goederen; van mevr. R. te Bloemendaal. 1 pakie kinder goed, 2 paar kinderschoenen en diversen; Van mevr. van L. 1 pakie goed, 2 para- pluies; van mevr. K. 1 pak kleeding. 1 ma tras; van mevr. H. 1 kinderwagen, 1 stoel; van mevr. van A. 1 kinderwagen, van het St, Elisabeths Gasthuis. 7 kinderledikanten; van mevr. M. 1 pak kleeren: van mevr. Z. 1 2-persoons matras: van mevr. van R. Aer denhout, 1 hout ledikant. 1 stroo en 1 kapok matras. 3 stoelen. 1 tafel. 3 zinken kinder- badies en diversen: van mevr. G. 1 mand met kleeren. 3 matrassen en 1 wollen de ken: van mevr. O. 1 pak kleeding; van N. N. 1 ruststoel, 1 hondenmand: van mevr. G, te Bloemendaal, 1 pak kleeding; van mevr. E. te Overveen. 1 pak kleeding, 1 hoed: van mevr. van Oi 1 vogelkooi en diverse goederen; van mevr. v. D. 2 pakken kleeren en dameshoeden: van Mevr. V. J. 1 fornuis. 1 pakie goed; van mevr. v. d. H. R. 1 karpet. 1 ledikant. 1 kist met borden en schalen en diversen; van mevr. B. v. d. S. diverse kleeding; van mei. H. 1 kinderwa gen; van mevr. M. 6 iassen en 3 vesten; van mevr. R. diverse goederen; van mevr. H. 1 zak met goed; van mevr. A. 10 paar schoenen; van mevr. K. te Heemstede, 1 armstoel. 1 bed; van mevr. H. 1 fornuis met pijp; van mevr. Dr. M. 1 pakie goed; van mevr. B. 1 fornuis: van mevr. B. 1 doos goed; van mevr. K. 1 ledikant, 2 paar schoe nen; «an mevr. C. C. 1 mand met goed; van meur C, 1 mand. met diversen; van mevr. E. 3 paÈtes goe3: van mevr. W. te Bloemendaal, 1 kinderwagen, 1 parapluiebak en diverse speelgoed; van mevr. V. te Heem stede, 1 pak kleeren, 2 paraoluies en eenige hoeden; van mevr. A. 1 kindersportkar, 1 kinderledikant, 1 pakie kindergoed; van H. 1 kinderwagen: van mevr. R. 3 pakjes goed; van mevr. O. 1 vloerkleed, 1 pak kleeren, 1 theetafel, 1 petroleumkachel, 1 lamp enz.; van N. N. 1 pak kleeding; van Mej. v. d. M. te Overveen. 1 invalidewagen, en van Mevr. M. v, M, eenige kleeding stukken. Gedurende de maanden Juni. Juli en Au gustus zal er, evenals het vorige iaar, geen geregelde uitreiking van goederen plaats hebben, doch zullen alleen de z.g. spoed gevallen in behandeling worden genomen. Verder kunnen de instellingen van welda digheid. huisbezoekersfsters) etc. op de ge wone wijze gebruik blijven maken van het Brokkenhuis. Voorts zullen ook gedurende bovengenoemde maanden gaarne goederen en voorwerpen in ontvangst worden geno men. daar het in de bedoeling ligt, met September a.s. wederom een aanvang te maken met de werkzaamheden. De adressen voor het afhalen der goede ren. wat in het vervolg op Dinsdag, Don derdag en Zaterdag kan geschieden, kun nen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Donkere Soaame 34 en Tel. voor Haarlem onder no.'s 12700 en 12998 en voor Bloemendaal onder no. 22115. terwijl Zuster Schouten. St. Elisabeth's Gasthuis, gaarne bereid is, giften en goederen voor het goede doel in ontvangst nemen. HET F FS TT TT ro. Laten de muziekvereenigingen zorgen, dat zij evenveel publiek trekken als thans de Sportclubs en zij krijgen een geheele pagina in de courant Redactie N. H. Ct, DE MUZIEK EN DE PERS. Het is toch een niet te ontkennen treurig feit, dat door de gemeentelijke autoriteiten weinig of in 't geheel geen steun verleend wordt aan Harmonie en Fanfarekorpsen en dat bijna al die Vereenigingen gebukt gaan onder zwaar finantieele zorg. Wat is de oorzaak? Dat na te gaan heeft mij doen zien, dat volgens mijn meening de Pers hier niet weinig schuldig aan is. Langen tijd heb ik de couranten nauwlet tend gevolgd en tot mijn spijt heb ik kunnen constateeren, dat de Pers, de machtige pers zeer weinig zorg besteedt aan alles wat de muziek in 't bijzonder betreft. Wat de H. O. V. betreft, zeker, hier maakte de N. H. Cour. een goed figuur vooral wat steun betrof om dat korps te behouden, maar om de dilettanten- muziekvereenigingen populair te maken, doet zoo goed als niet een Dagblad. De uitgave des Maandags vergast het publiek op kolommen van verslagen van de onbenulligste football- clubjes. terwijl hoogstaande prestaties van muziek en ook zelfs zang maar even worden aangeroerd. Het gebeurt, dat door een Mu- ziekvereen. een concert wordt gegeven, na zeer lange voorbereiding goede muziek wordt gemaakt en men daar een verslaggever ge stuurd krijgt, die niets van muziek afweet, laat staan tegenover de instrumentatie geheel vreemd staat. Het natuurlijk gevolg is, dat op deze wijze de muziek bij het volk geen ingang vindt. De leden der vele muziekkorpsen voe len zich in een apart afgesloten wereldje en waardeeren elkaar onderling in hun streven om het gehalte der muziekkorpsen op een zoo hoog mogelijk peil te brengen. Men ver gelijke hier onze stad met zoovele andere plaatsen vooral in het Zuiden van ons land, hier ziet men de gemeente duizenden guldens besteden aan sportterreinen enz. maar wat doet men voor het andere deel van het volk, dat de muziek beoefent, niets, totaal niets. Het kwaad wreekt zich van de laagste tot de hoogste sport in de muzikale wereld, de H. O. V. staat op het punt om opgedoekt te worden. Ik herinner mij, dat een jaar geleden de mooie Harmoniekapel „de Eendracht" te Velsen op het Internationaal concours te Brussel een eersten prijs verwierf; met een simpele vermelding zweeg de Pers de zaak verder doojl. Wat een groote som geld ver- eischt een muziekkorps, en wat een langdu rige studie en toch zoo'n minderwaardige be handeling. Een van de vele staaltjes, hoe het gaat, wanneer het een of ander feestelijk jaar lij ksch congres of Landdag op zoo'n dag mu ziek noodig heeft. Over het algemeen gaat het zoo Mijnheer wij hebben muziek noodig voor onzen propagandaoptocht, goede marsch- muziek ziet U, met een flink aantal musici Ziet U, maar het kan niet veel lijden, 't is voor het goede doel ziet U, na eenig confereeren weet het Bestuur het voor elkaar te krijgen en er kan een optocht met vaandels en muziek plaaTs hebben, welwillend ziet U. Het mu ziekkorps offert zijn vrijen Zondag en maken 35 man sterk goede marschmuziek, langs den weg verheugde gezichten, ramen worden ge opend, in een woord: de propagandaoptocht heeft succes. De 35 muzikanten hebben zich zeer ingespannen, komen vermoeid op de bestemmingsplaats, het congresbestuur is dankbaar en voldaan, den volgenden dag ko lommen, gewijd aan den spreker, de muziek wordt ampel melding van gemaakt, men weet niet eens welke marschen gespeeld zijn, ziet hier een van de vele staaltjes, hoe men ons volk muzikaal opvoedt. Laten wij hopen, dat in de toekomst dit moge veranderen, de mu ziekkorpsen in stad en omgeving moeten de handen ineenslaan. De gemeente Haarlem beginne aan het voormalig Schoten een mu ziektent te geven, die 22000 menschen in dat kwartier hebben daar recht op, aan de mu ziek is het dan op het programma altijd een paar volksliederen te plaatsen, vooral die in slaan bij het publiek. Het is te hopen, dat dit schrijven de aandacht moge trekken van diegenen, waarvan de Muziekvereenigingen moreelen steun verwachten. De muzikanten begrijpen gelukkig wel, dat diegene, die met de betiteling Hoempa's schermt getuigenis geeft van domheid en on kunde, aan hun zijde is het om die waardee ring door steeds onze muziek hooger op te voeren respect af te dwingen. H. Naschrift. Den geachten inzender mo gen wij opmerlen, dat hij de taak van de pers hier toch niet geheel juist weergeeft. Wanneer de pers voortdurend reclame moest maken voor alles, wat goed en nuttig is, zou er geen plaats voor de zuivere berichtgeving over blijven. Aan de muziek als kunstuiting wordt in ons blad alle recht gedaan. Alle uitvoerin gen van erkende muzikale organisaties worden door bekwame verslaggevers in ons blad be sproken. Tegenover het dilettantisme mag de pers geen andere dan een welwillende hou ding aannemen zoo b. v. worden de con coursen van Zangvereenigingen regelmatig vermeld en besproken en wel door deskun digen (zooals Zondag nog te Zandvoort). De klacht over de ruimte aan de sport afgestaan, is aan een verkeerd adres gericht. Wanneer men billijk is in zijn oordeel, zal men moeten toegeven, dat in leidende artikelen voortdu rend tegen de excessen van de sport en tegen het overdreven sportenthousiasme gewaar schuwd wordtanderzijds moeten 's Maan dags eenige pagina's voor de sportuitvoerin- gen gereserveerd worden omdat de groote massa nu eenmaal verzot is op die in het open baar gespeelde wedsfrijden en een dagblad zijn plicht verzaakt, wanneer het dit beeld van het leven niet getrouw weerspiegelt. Het gaat hier niet om voorkeur, doch slechts om objec- Te 11 uur Donderdagmorgen werd de alge- meene vergadering van den L. T. B, ge opend, waarop 42 afdeelingen zijn vertegen woordigd, met een inleidend woord van den voorzitter, den heer N. Dekker, burge meester van Obdam, die releveert, wat in het afgeloopen jaar is tot stand gekomen. We kunnen bogen op de buitengewone werkzaamheid van de onderwijscommissie, die de eerste landbouw winterschool zal stichten, en de oprichting van de Landbouw Huishoudschool te Bergen. Spr. hoopt, dat beide onderwijsinstituten veel zullen bijdragen tot het vereenigings- leven en daodwerkelijken steun zullen mo gen ontvangen. De tweede voorzitter, de heer Groen, wiidt een bijzonder woord aan den voorzitter, die uithoofde zijner zware ziek te voor den bond dreigde verloren te gaan. Hij wenschte alle leden geluk en niet in het minst den voorzitter zelf. met dit herstel en spreekt den wensch uit. dat de herstelde bondsvoorzitter nog tal van iaren de leiding der zaken zal mogen behouden. (Applaus). De voorzitter dankt voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken. De notulen der vorige algemeene verga dering werden door den secretaris voorge lezen en goedgekeurd. Punt 3 van de agenda vermeldt de behan deling van de verlies- en winstrekening. Alvorens daartoe over te gaan. deelt de voorzitter mede, dat de heer Heiimeijer, die benoemd is te Voorhout aan de landbouw school, 1 Juli a.s. onzen bnd gaat verlaten. Ook de heer Fles zal heengaan. De heeren zullen tot 1 Septemer de be langen van den bond bliiven behartigen. Het accountantsverslaö wordt zonder stemming of discussie goedgekeurd. Punt 4, Behandeling voorstellen van de afdeelingen. Een voorstel van de afd. Lutiebroek in zake het 7e leerjaar wordt naar punt 6 verschoven. De afd. Castricum stelt voor een wijziging te krijgen in de jachtwet-betreffende het bemachtigen van schadelijk gedierte. De vertegenwoordiger van de afdeeling Castricum licht het voorstel toe. Het beoogt den ambtcliiken weg te bekorten ter ver krijging van een vergunning. Er zijn men schen, die negen maanden hebben moeten wachten op de vergunning. Dit kan zeer schadelijk zijn voor den land bouwer. in wiens streek (de duinstreek) Veelvuldig schadelijk gedierte voorkomt. Komt de vergunning dan eindelijk af. dan is de schade reeds aangericht. Dit is het paard achter den wagen spannen. De schade-com missie ressorteert onder het hoofd: voorko men van schade. Spr. heeft het gevoel, dat de belangen der jagers sterker spreken dan die der tuinders. 'Deze opmerking is niet bedoeld als critiek. Laten we bii de com missie van voorbereiding aandringen, dat de vergunningen rechtstreeks zooals vroeger kunnen worden afgegeven door den burge meester. Er zijn burgemeesters, die te vrij gevig zijn, anderen die te nauwgezet zijn. Daarom wil spr. de schade-commissie niet afschaffen. Op het oogenblik duurt het reeds langer dan vier maanden, dat de vergunningen zitn 3 De"2voorzitter heeft met belangstelling van de mededeelingen der afd Castricum ken nis genomen. Meent de afgevaardigde, dat we er zijn, als de burgemeester de verto ning uitreikt? De voorzitter heeft hierom trent gegronden twijfel. Bij vele burgemees ters blijft het jachtterrein nummer een. Er moet nog een ander correctief worden ge- V°De heer Lommen repliceert. Laat de scha de-commissie een beroepscommissie worden. Spr. geeft ook we' eens vergunningen af voor de vogelenwct. Ook dat geeft metde oplossing. Spr. wenscht met den ouden to - stand terug, maar een controleerende scha de-commissie. - Aangenomen wordt, dat in deze rich ing stappen zullen worden gedaan. De afd. Berkel stelt voor. dat aan den bedrijfsraad twee patroons en twee ar ei ders zullen worden toegevoegd en te bevo.- deren. dat goede vakkringen worden ge- V°Dedsecretaris licht het voorstel toe en stelt voor het aan den bedrnfsraad voor ifen der afgevaardigden van Berkel be toogt, dat de toestander in het tumbedrijt plaatselijk verschillen - De voorziter brengt in het midden dat de bedrijfsraad zijn eigen statuten heeft Vol gende week houdt de algemeene bedn;i!s- raad vergadering. Deze zaak kan daar door den heer van Baar worden ehandelü. Het komt den heer Groen nuttig voor tijdens deze vergadering een uitspraak te verkrijgen. Het betreft hier t laatste sta dium in een conflict. In de arbitrage-com missie worden nu beide partHen toegevoegd, dc menschen zelf, die t conflict hebben. De heer de Kok deelt mede. dat in Ber- kei 'n moeilijk conflict zich heeft voorge daan. Over de uitspraak schijnt men daar niet tevreden te zijn. In de toekomst zal h moeilijk zijn een conflict aanhangig te ma ken. Een wijziging in de organisatie kan verbeterng brengén Rector Kok, de gees adv vind t niet sympathiek, dat de afd. Berkel met dreige menten komt. Het vertrouwen m den be drijfsraad is daar weg Wit moeten den in druk vermijden, dat m den bedrijfsraa.i luch tig wordt geoordeeld. Spr. acht het beter, dat de samenstelling blijft zooals ze is. De voorzitter meent, dat het moeiluk is een uitspraak te doen in deze zaak. Laten de heeren ze in den bedrijfsraad ter sprake j brengen, waar ze meer op haar plaats is dan hier. De heer Groen wil niet zoover gaan, om een stemming uit te lokken. Rector Kok: Is het niet juist, dat de kwes tie in den algemeenen bedrijfsraad aan de orde wordt gesteld. De uitspraak in deze vergadering acht de geest. adv. van weinig WiDe heer Groen meent, dat deze zaak thuis hoort in den bijzonderen bedrijfsraad van den L. T. B De afgevaardigde van Berkel zegt, dat het de afdeeling moeilijk zal vallen bii een nieuw conflict zich weer tot den bedrnfsraad te wenden. Verschillende afgevaardigden zetten htn zienswijze omtrent de kwestie uiteen De voorzitter meent, dat na de gehouden beschouwingen de tegenwoordige samenstel ling de gewenschte is. Herziening van een uitspraak kan dagelijks worden aangevraagd. Laat Berkel die meening mee naar huis nemen. Het tweede gedeelte van het voorstel der afd. Berkel wordt verschoven, ven. De afd. Pijnacker heeft eeri voorstel om trent den zomertffS, ?de voorzitter acfft ac tie hiertegen, nutteloos momenteel), om trent 't verbod op de mollenvangst, waarop de voorzitter eveneens niet zal ingaan. Ten aanzien van het laatste punt wet op den land- en tuinbouw kan de afdeeling alle toezegging worden gedaan. Een voorstel Boskoop inzake invoerrech ten op kweekerii-producten voor Oslo zal nader worden behandeld. Een voorstel van den heer Heiimeijer tot verlaging der waterleiding-tarieven heeft de aandacht van het bestuur. De heer Heymeijer licht het voorstel toe. Aangedrongen wordt door spr. meer gebruik te maken van waterleiding. Meer gebruik komt ook het provinciaal waterleidingbe drijf ten goede. Punt 5. Behandeling van de motie aange nomen op de Alg. Vergadering van den Dioc. Tuidersbond op 14 Maart i.l. om bij de Regeering aan te dringen op de mogelijk heid. tot 't nemen van retorsie-maatregelen in onze wetgeving vast te leggen. De motie luidde als volgt: De R.K. Diocesane L. T. B. in algemeene vergadering bijeen op 2 Juni 1927 te Haar lem; Overwegende, dat de export van land- en tuinbouwproducten een vitaal belang is voor den Nederlandschen Land- en Tuinbouw; Constateerende. dat de uitvoer van bouw producten steeds ernstiger belemmeringen ondervindt tengevolge van de handelspoli tiek van de regeeringen der verschillende exportlanden; Overtuigd, dat door het toepassen van re torsiemaatregelen de export aanzienlijk kan worden bevorderd: spreekt als hare meening uit. dat een differentieele behande ing van de buiten- landsche staten bij de regeling van de in- en uitvoer geenszins een protectionistisch karakter draagt; dat het dringend noodzakelijk is, dat de mogelijkheid van het nemen van retorsie- maatregelen in onze wetgeving wordt vast gelegd en dat er bij het nemen van retorsie maatregelen ernstig naar gestreefd dient te worden, dat deze maatregelen een preven tieve werking hebben De heer Groen licht het voorstel uitvoe rig toe. waarna de motie zonder stemming wordt aangenomen. Alvorens de ochtendzitting te beëindigen, houdt de geest. adv.. Rector Kok, de vol gende rede: De boerenorganisaties staan in de algemeene belangstelling. Spr. vestigt de aandacht op den krachtigen Boerenbond in België, die 1200 afdeelingen telt en die het platteland voor het socialisme heeft behoed. Spr. schetst de groote gevaren die het plat teland van de ziide van het socialisme be dreigen. en bepleit het nut der katholieke organisatie. Kardinaal van Rossum heeft zijn groote tevredenheid uiegesproken over den Belgischen Boerenbond. Ook onze Bisschop volgt met belangstelling dc ontwikkeling van onzen katholieken boerenbond, en betreurt het. dat slechts 5000 tuinders lid zijn, waar 12000 zou kunnen worden bereikt. Het volgend jaar viert Mgr. zijn vijf en twintig jarig bisschopsfeest. De voltooiing der Kathedraal zal Mgr. gaarne zien, maar aangenamer zal het Mgr. ziin als feestgave te mogen vernemen, dat er 10.000 leden zijn georganiseerd. Spr. wijst op de actie voor de Hanze, en de belangstelling van dezen 78- iarigen kerkvorst voor onze midden standers en tuinders. Niet omdat de geestelijken het willen, maar om door de organisatie de wereld te hervormen, moeten we ons organiseeren. Er zijn er nog, die het katholiek organisatie-leven kwalifi ceren als iets minderwaardigs. Daardooi wordt de organisatie belemmerd. De zoons hooren het van vader en groeien op in die verkeerde denkbeelden. Onder de jonge boeren loopen er bosjes rond. die niet geor ganiseerd ziin. Laten we die jongeren inlijven. Spr. benut deze gelegenheid om de land- bouw-winterschool aan te bevelen. Spr. dankt den heer de Kok van Loosduinen, voor zijn ijveren, dat we de subsidie heb ben gekregen voor deze school. Ook brengt de geest adv. hulde aan de gemeente Voorhout. De zaak is nu leerlingen te krijgen voor dit instituut. Laten we er alles op zetten onze jongens mee te geven, wat ze door onderwijs meekrijgen, een onvervreemdbaar bezit voor het heele leven. Hoe meer ont wikkeling, hoe heter het ons zal gaan, Laten we zorgen in November met 25 flinke leer lingen te kunnen beginnen. De school in Bergen moet ook bevolkt worden. De meis jes daar worden geen juffertjes. Die komen naar huis met groote liefde voor het boe ren- en tuindersvak. Van de landbouwscool komen ook geen heertjes. De voorzitter dankt den geestelijken ad viseur voor ziin rede. NAMIDDAG-VERGADERING. Bij de heropening der vergadering te 2 uur 15 in den namiddag komt allereerst punt 6: „Onze houding tegenover het zeven de leerjaar" aan de orde. waarbij de zeer- eerw, heer Rector J. P. J. Kok de volgende inleiding houdt, na vooraf gewezen te heb ben op de gelegenheid tot het houden van retraiten. Vooral op het platteland heeft dit punt de gemoederen in beweging gebracht. Wat is voor het platteland het meest aanbeve lenswaardig; verplicht 7e leerjaar of ver plicht vervolgonderwijs. Allereerst wijst spr. op de bestaande wettelijke regeling in de lager onderwijswet, die een zevenjarig leer plan voorschrijft en de leerplichtwet, ei- schende een leertijd van zeven iaren. De kinderen konden op 12 en 13-jarigen leeftijd de school verlaten, zonder evenwel arbeid te kunnen verrichten. De aan sluiting was derhalve verbroken: er is een klove tusschen de onderwijs- en de arbeids wet, De gelegenheid bestond voortgezet on- derwiis te volgen. In 1926 waren er 6701 scholen, waarvan 1733 zonder en 4968 met een 7e leerjaar. Op tal van andere plaatsen konden kin deren de 6e klas doubleeren. Het kabinet-De Geer stelt pogingen in 't werk bovengenoemde klove te overbruggen. Pogingen daartoe worden zoowel van on derwijs- als arbeiderszijde gedaan. Het ver plichte zevende leerjaar wordt in 1930 een feit en het gaat dus alleen om een ver vroegde invoering. De onderwijzers hebben voor volledige vorming het 7e leerjaar noo dig en de organisaties hebben zich in dien geest uitgesproken. De godsdienstkennis be klijft bii de kindéren in het 7e leerjaar het best. Thans zijn er circa 2000 onderwijzers werkloos, die nu geld kosten en die straks bij de invoering emplooi vinden. Werkver ruiming dus. Vervolgonderwijs of 7e leerjaar, is thans de vraag. Het is plicht den kinderen zoo veel mogelijk voor het leven mee te geven. Goed en zooveel mogeliik onderwijs is daar toe broodnoodig. Algemeen wordt dit helaas nog niet ingezien. In den land- of tuinbouw is vakkennis vereischte. Op de cursussen is degelijk, voorbereidend onderwijs noodzakelijk. Ook voor anderen is de vooropleiding van 't grotste belang. Kennis van welk vak ook vindt steun in de voor-opleiding. Er zijn er, die de voorkeur geven aan ver plicht vervolgonderwijs, dat vroegere te werkstelling in het bedriif mogeliik maakt. Spr. wil dit niet bevorderen. Het 7e leerjaar omvat heel wat meer vak ken dan het vervolg-onderwijs. De verste viging der verworven kennis is noodig voor alle vakken. Het leerplan omvat meer les uren. Het vervolgonderwijs moet buiten de ge wone schooluren worden gegeven. Daarte gen ziin bezwaren, voor de avonduren zelfs moreele bezwaren. Spr. besluit, dat de Voorfrèur moet gege ven worden aan het 7e leerjaar. De voorzitter dankt den geest. adv. voor zijne inleiding en verwijst naar het prae- advies van 't hoofdbestuur; De heer LAKEMAN kan zich in hoofd zaak voor het 7e leerjaar verklaren, doch bespreekt de moeilijkheden bij een grooter kindertal. Het platteland wordt door de re geering niet vertroeteld over het algemeen. De heer KOSTER van Bovenkarspel wijst op den ongelijken aanleg van de kinderen. De jaren van 1214 ziin 't vruchtbaarst voor de school, maar ook voor 't werk. De wereld kan niet van geleerdheid bestaan. De Z.Eerw. Pastoor van Heilo vreest als conservatief pastoor te worden be schouwd. Z.Eerw. is nu tien jaar pastoor op 't platteland. De moeder ziet uit naar hulp vooral van 't meisje. Spr. heeft het oog op gezinnen, zooals op Heilo zoovele voorko men. Hoe meer ontwikkeling, hoe beter. Kan de wetgever geen bepaling maken, dat de inspecteur op advies van 't hoofd of school bestuur vrijstelling geeft van het verplichte 7de leerjaar, voor die gezinnen, waar de kinderen het meest noodig ziin. De heer DE BOER brengt in 't midden, dat ook de iongens thuis welkom zijn na 't 6e leerjaar. Spr. wil 't 7e leerjaar faculta tief gesteld zien. De geest. adv. beantwoordt de sprekers. Spr. voelt de bezwaren voor groote ge zinnen; deze mogen evenwel niet bij andere gezinnen ten achter komen. Het teveel aan onderwijzers is ontstaan door de wijziging van 1924. dat zal verdwijnen als 't 7e leer jaar is ingevoerd. Spr. kan niet beoordelen, of de wetgever een uitzondering kan stel len. Al deze kwesties komen echter later aan de orde. De bedoeling is echter, in welken geest wenscht de vergadering zich uit te spreken? De geestelijkheid heeft zich verklaard vóór 't 7e leerjaar, mede met het oog op het godsdienstonderwijs. De voorzitter zet uiteen, dat gebrek aan localiteit een kwestie van plaatseliiken aard is. De vergadering zal zich moeten uitspre ken over het prae-advies van 't hoofdbe stuur. In dit opzicht verschilt de spr. van den geestel. adviseur. Rector KOK heeft zoo algemeen mogelijk willen zijn en beide stroomingen ampel be sproken. Spr. kan zich echter volkomen ver eenigen met den voorzitter, die zich houden wil aan 't prae-advies van 't hoofdbestuur. De heer GROEN wenscht de leeftijdsgrens te zien vervroegd met een half jaar. Het doorloopen van alle klassen klemt veel meer. In paedagogische kringen is een deel voor, een ander tegen vervroeging. De Z.Eerw. heer Pastoor van Heilo brengt in 't midden, dat in het dekenaat Alkmaar ^es plattelands-pastoors zich tegen het 7e leerjaar hebben verklaard. Spr. meent, dat het surplus aan onderwiizers ontstaan is, door het invoeren der 48-leerlingen klassen, niet door de wetswijziging van 1924 en brengt andermaal ziin voorstel om uitzon deringsgevallen te stellen, ter sPrake. De heer Hoogervorst van Langeraar ver klaart zich tegen het verplichte 7e leerjaar. De voorzitter vestigt er de aandacht op, dat het de bedoeling is de meeningen der gewestelijke organisaties tot één geheel te vereenigen. Spr. ziet niet veel heil in het betrekken van den inspecteur in deze kwes tie en behandelt de kwestie van 't half jaar en den toelatings-leeftijd. Spr. acht 5%> iaar een geschikten leeftijd voor toelating.. Een hoogere grens brengt uitbreiding der bewaar scholen mee. Wat automatisch werkelijk heid moet worden, kan door een wetswij ziging worden uitgeschakeld. Spr. wil het prae-advies van 't hoofdbestuur aanbjevelen. Na eenige discussies wordt besloten dit punt aldus aan den Nederl. Boerenbond door te geven Punt 8. Wijziging van de statuten in ver band met een voorstel tot reorganisatie. Bespreking dezer reorganisatie wordt pre matuur getfcht door enkele aanwezigen De voorzitter zet uiteen, wat de aanlei ding is geweest tot het voorstel dezer reor ganisatie. Een gebrek aan leven, gezond vereenigingsleven in verschillende groepen. Met uitstel bereiken we niets. Daarom is tot dit middel de toevlucht genomen. Hoe eer der de zaak wordt aangepakt, des te beter voor het vereenigingsleven. De heer Groen onderstreept en vult de woorden van den voorzitter aan. Er moet iets gebeuren; reden'voor uitstel is er niet. Enkele afdeelingen brengen nog opmerkin gen naar voren, in verband met de uiteen- loopende belangen der verschillende kringen en groepen. Ree!or Kok beantwoordt de sprekers en geeft aan. op welke manier deze bezwaren zijn te ondervangen. Als afgevaardigden van den Boerenbond bespreekt de heer Verkleii deze reorgani satie. Gaat ze door, dan houdt de Boeren bond op te bestaan. En waar moeten dan de leden heen? De heer GROEN betoogt, dat deze reor ganisatie ten gevolge heeft, dat we twee groote groepen krijgen: tuinders en boeren. Het gaat meer over de algemeene dan over de speciale belangen. De kringen behouden vrijheid voor hun speciale belangen. Na eenige discussie wordt overgegaan tot artikelsgewijze behandeling der voorgestelde wijzigingen, welke zonder stemming en zon der belangrijke veranderingen worden aan genomen. De voorzitter dankt voor de aangename medewerking der afgevaardigden, waardoor zijne taak als voorzitter is vergemakkelijkt. Het besprokene en behandelde in deze ver gadering in eigen afdeelingen bespreken, is de wensch van den voorzitter. Spr. bepleit de noodzakelijkheid van een eigen tehuis voor onze studenten te Wage- ningen, dat met steun van de organisatie kan tot stand komen. Spr. hoopt, dat dit tehuis spoedig zal kunnen verrijzen. Spr. betreurt, dat de ontwikkelingsdagen voor den boerenbond door zoo weinigen onzer le den zijn meegemaakt. Met een dankwoord aan allen, die tot het welslagen dezer vergadering hebben meege werkt, in 't bijzonder aan den geestel. ad viseur. sluit de voorzitter deze bijeenkomst. Aangevraagd wordt o.a. voor inrichting van het Paviljoen .Welgelegen" te Haarlem ten behoeve van de Provinciale Griffie van Noord-Holland 165.000. Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen wij nog de volgende bijzonderheden: Het bij de ontwerp Bouwfondsbegrooting 1926 als eerste termijn aangevraagde bedrag van 100.000 is bij nota van wijziging teruggenomen, omdat het niet mogelijk was gebleken in dat jaar met de voorbereiding van het werk, de verbouwing betreffende, gereed te komen, terwijl het in de bedoeling lag dien post te brengen op de ontwerp- bcgrooting voor 1927. Sedert is gebleken, dat door uitvoering van het oorspronkelijke plan, hetwelk de verbouwing beoogde van het bij het pavil joen .Welgelegen" behoorende gebouw, waarin de school voor Bouwkunde en Kunstnijverheid gevestigd is geweest, geen afdoende verbetering kan worden verkre gen, zoodat, indien dat plan werd verwe zenlijkt, na verloop van tijd tot stichting van een nieuw administratiegebouw zou moeten worden overgegaan. Nader tusschen de Departementen van Financiën en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gepleegd overleg heeft geleid tot het ontwerpen van een nieuw plan, hetwelk in hoofdzaak hierop neerkomt, dat het vorengenoemde schoolgebouw, in stede van te wor3en verbouwd, zal worden geamo- veerd en vervangen door een nieuwen aan- bouw met archiefbouw. Door uitvoering van dit nieuwe plan, het welk uit economische overwegingen de beste oplossing wordt geacht, zal een alles zins voldoende huisvesting van de Provin ciale Griffie van Noord-Holland worden verkregen, waarbij rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat in de toekomst de behoefte aan meerdere bureau ruimte zich zal laten voelen. De kosten van een en ander worden ge raamd op 300.000, waarvan als eerste termijn thans wordt aangevraagd een be drag van 165.000. Tot onderwijzeres aan de Maria-school, Koninginneweg 1, te Zandvoort, is benoemd mej. C. S. Schavemaker te Haarlem. De vereeniging tot bevordering van Ele mentaire Verstandsoefeningen hield dezer dagen haar jaarvergadering te Haarlem. De voorzitter de heer W. Kraak, wees er in zijn openingswoord op, dat er in het afgeloopen jaar door verschillende omstan digheden weinig propaganda voor de leer middelen der vereeniging is gevoerd, doch de belangstelling er voor is nog steeds groot en het materiaal vindt in de scholen voor voorbereidend onderwijs meer en meer in gang- Er zal getracht worden tot aanvulling en uitbreiding der oefeningen te komen, o a. ook door uitgaven op dit gebied, ook door niet-leden der vereeniging, financiëel te steunen, terwijl gehoopt wordt de plannen voor de propaganda dit jaar ten uitvoer te kunnen brengen. Evenals in het afgeloopen jaar, zal door de vereeniging een korting op de leermiddelen worden gegeven, zoodat ook de scholen met een beperkt budget ge makkelijker tot invoering kunnen overgaan en zooveel mogelijk van deze voor indivi dueel werk zoo zeer geschikte oefeningen kan worden geprofiteerd. Op de Haarlemsche scholen voor voorbe reidend onderwijs, bestaat bij de ouders der leerlingen groote belangstelling voor de Elementaire Verstandsoefeningen en zijn de resultaten zeer gunstig te noemen. Door Ged. Staten van Noord-Holland 3g aan J. en P. Fontijn. te Wormer, vergun ning verleend tot het in werking houden van autobusdiensten van Wormerveer over Purmerend naar Edam en terug en van As sendelft naar Purmerend en terug (op Dinsda g). Deze staking is thans geëindigd. Zooals bekend, had de Directie zich niet bereid verklaard om met de vertegenwoor digers van de arbeiders te onderhandelen, alvorens de arbeid hervat was. Op verzoek echter van deze vertegen woordigers was een der Commissarissen, die toevallig op de fabriek aanwezig was, bereid de onderhandelingen op te nemen. In het verloop van deze bespreking werden de volgende punten behandeld. 1. Vermindering garantieloon van 60 op 50 ct. per uur. De arbeiders gingen hiermede accoord. 2. De Directie handhaaft haar voornemen om het fabrieksreglement, waarover over eenstemming was verkregen, in te voeren. 3. De directie handhaaft haar aanbod in zake uitkeering bij ziekte en ongeval op basis van doorsnee-tariefloon. 4. Christelijke feestdagen en vacantiedagen worden als voorheen uitbetaald op grond van het uurloon. 5. Reparatievergoeding. Dit punt wordt nader onderzocht. Tariefloonen: De Directie verklaart rich bereid de tariefloonen niet te verlagen, ech- ter met dien verstande, dat alle nieuwe om standigheden, die op het vatsstellen van deze tariefloonen invloed kunnen uitoefenen, event, aanschaffing moderne machines, om stellen bedrijf voor hoogere productie, con currentie, etc., wederzijds onderzocht zul len worden, alvorens tot verandering over te gaan. Bovendien zullen door arbeidnemers en arbeidgevers een onderzoek ingesteld wor den naar de tariefloonen op andere gelijk soortige fabrieken. Heden 2 Juni kan de arbeid door het mee- rendeel der arbeiders weder hervat worden, terwijl de rest morgen zal aanvangen. Heden werd de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. „Van Waveren's Graanhandel" gehouden ten kantore der vennootschap aan het Kenaupark No. 5, alhier. Uit het jaarverslag der Directie bleek, dat het afgeloopen boekjaar voor de vennoot schap gunstig was. Van de winst 611.397,30/4 werd 10C1.000,bestemd voor afschrijving op vaste goederen en 300.000,voor vor ming eener extra reserve. Hef dividend werd bepaald op 6% voor de prioriteits-aandeelen; 6% voor de prefe rente aandeelen en 10% voor de gewone aandeden. Op winstbewijzen wordt 60,— uitgekeerd. Volgens mededeeling der Directie is de gang van zaken ook in het thans loopende boekjaar bevredigend gebleven. De aftredende commissaris, de heer Mr. W. E. van Waveren werd herkozen. In aansluiting en ter verbetering van de uit de Indische bladen overgenomen mede deeling, dat dr. A. de Vletter, rector van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, een studiereis door Ned Oost-Indië zou maken, moet worden bericht, dat deze reis door bijzondere omstandigheden voorloopig is uitgesteld. HET EUCHARISTISCH TRIDUUM VOOR ZIEKEN. De belangstelling voor het Eucharistisch Triduum voor zieken te Bloemendaal op 21, 22 en 23 Juni a.s. belooft wederom zeer groot te zijn. Reeds 130 zieken hebben zich voor deelname aangemeld, en onder hen zijn cr zeer velen, die nooit of bijna nooit in de kerk kunnen komen. Voor hen dus in 't bij zonder zal het Eucharistisch Triduum een openbaring zijn en de hartelijke bereidwil ligheid, waarmede tal van gezonden zich thans reeds hun volle instemming met het aanstaand triduum betuigen, doet een volko men welslagen verwachten. Men verzoekt ons nog te willen mede- deelen, dat ook nog de volgende week ge legenheid bestaat om zich voor deelname aan te melden en wel Maandag (Tweeden Pinksterdag) na het ziekenlof, des middags in de R. K. Kerk te Bloernendaal en Woens dag 8 Juni des middags van 3 tot 5 uur bij Zuster Casander in de Mariastichting. Ook wordt er aan herinnerd, dat indien er zijn, die een auto beschikbaar willen stellen voor het vervoer der patëntien, hun aanbod zoowel bij Zusten Casander in de Mariastichting, als bij pastoor Willenborg to Bloemendaal hartelijk welkom zal zijn. „De stille predikant", bij de bezoekers der vorige Tridua welbekend, heeft zijn post weer ingenomen in het kerkje van Bloemen daal, om te ontvangen hetgeen men als blijft van sympathie wenscht bij te dragen, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10