De ernstige stormramp In dei Gelderschen achterhoek ei Overijsel. tï;125.- Voornaamste Nieuws Wat er verwoest is m Neerlands Oosthoek. Thans zijn zeven menschenlevens te betreuren. soa Vrijdag 3 Juni 1927 51ste Jaargang No. 16567 AangMIe moei, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval I Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad Nadere bijzonderheden omtrent de noodlottige vernielingen Treurige verhalen geteisterd werd Hulp dringend noodzakelijk Reeds is een actie begonnen - belangstelling Woorden van deelneming in de Tweede Kamer Hoe Neede Vorstelijke J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN 7 t Koningstraat 10 HaarleiO, De abonnementsprijs Bedraagt toot Haarlem en Agentschappen:. Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi' Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT 'Adverfenfién 35 cenïs per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Ule abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OHOfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CO bij een ongeval met f OCfl bij legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen 1 «UUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen: /«II." doodelijken afloop 1 £«U." eer j verlies van een een voet of een bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f Afl bijverliesv.ee JU beer of arm I duim of wijsvinger andere vinga V 'V* "'•Wsv»**-*' y--; Nadere bijzonderheden omtrent de era* stige stormramp in den Gelderschen Ach" terhoek en Twente. Groote verwoestingen zijn aangericht. Allerwege wordt hulp ver» leend. Overal in den lande worden steun- acties georganiseerd. Vorstelijke belangstel ling voor de geteisterde streken. Woorden van deelneming in de Tweede Kamer. Het aantal daoden is tot zeven gestegen. De Tweede Kamer heelt gisteren voort gezet de behandeling van het wetsontwerp ter nadere regeling der collectieve arbeids overeenkomst. Het geheim rapport betreffende de glas- en aardewerkindustrie te Maastricht; vt«- gen van het Tweede Kamerlid Hermans. Nabij Roermond is een Iandlooper dood langs den weg aangetroffen, bloedend uit vele wonden. Men vermoedt, dat hier mis drijf in het spel is. De moord in de Rosestraat te Rotterdam. Tegen dien moordenaar is 7 jaar gevangenis straf geëischt. Ook de bezninigingscommissie Pop heeft een advies uitgebracht over de werking va* bet instituut van den iabrieksarts. Een vliegtuig dat te Soerabaja was opge stegen, is gisteren bij het Westgat in zee ge vallen en met twee koppen bemanning verdwenen. Bijzonderheden over het noodweer i* Duitschland; een dorp geheel verwoest. De oud-rijkskanselier Luther legt ver klaringen af in het proces Bermat omtrent de handelingen van wijlen minister Höile. Een Poolsche nota inzake Wilna. De debatten over het IjciiersmonopoUo in de Fransche Kamer. De Zuid-Airikaansche vlaggenwet h tweede lezing aangenomen en naar dl commissie van partijleiders verwezen. Het werk van enkele minut«* bracht deze verwoesting tot stand. Dit is de korte samenvatting val v.en Wartier uurs, waarin andermaal het Oos- en van ons land geteisterd is, misschien ,'ooals nooit te voren. „Misschien", schriji ik met opzet, want, hoewel na den pani- echen schrik van het eerste oogenblik een iwijle rust is ingetreden, die den omvang der ontzaglijke verwoestingen beter laat aan schouwen, zal het toch nog wel geruimen tijd duren, voordat de geheele beteekenis Van de catastrophe zich voor het oog af- teekent, waaruit men dan de geleden schade kan constateeren. De verwoestingen, de puinhoopen en ru ïnes beschrijven! Het is bijna ondoenlijk en terwijl ik tusschen vormlooze steenen mas- tea's rondloop, hier en daar voorzichtig om gevallen boomen overklim, de menschen, wier kostbaarste bezittingen met één slag, Ija letterlijk met één slag weggevaagd zijn, teie rondzoeken, of wellicht nog een of ander aan den ramp ontkomen is, voel ik me bijna onmachtig tegenover de geweldig grootsche kracht, die dit uitwerkte, om de droeve lijnen van dit schouwspel te trek ken. Toch, hoe diep treurig, hoe indroevig bet is, als men bij het aanschouwen van zooveel ellende, zich aan het schrijven zet, cm zijn indrukken vast te leggen, toch mag ik mijn bewondering niet verbloemen voor de bevolking van den Achterhoek en Twen te, ook hier van Neede, die niet bij de pakken neerzit, maar ondanks zooveel te genslag moedig het hoofd biedt aan de V-llende en met alle mogelijke kracht de ten dienste staande hulpmiddelen aangrijpt, om te redden, wat gered kan worden, om te herwinnen, wat nog gespaard werd. Het is geen gemeenplaats, als ik de eerste indrukken, welke mij bij mijn komst bier bevingen, uitdruk in dit eene „trooste loos". Troosteloos was de aanblik van Neede na het catastrophale bezoek van den moor denden cycloon. Het leek als had hier de oorlogsverwoesting maandenlang hoogtij gevierd en haar Satanisch geweld botge vierd op de vredige behuizingen en het vreedzaam, mooi landschap, als had een bencje barbaren met woesten lust gemoord verhield geplunderd, wat maar te bekomen was. wel tienduizend K.G. wegend, letterlijk vernield, de groote textielfabriek van Ter Weeme een ruïne, de groote fabrieks schoorsteen in tweeën gebroken, de groote werkplaatsen ingestort, dat alles te zamen laat eenigszins de kracht van den cycloon vermoeden. Haar juist te schatten is feitelijk alleen mogelijk door eigen aanschouwing, als men tegelijk ^ïet geheele bijna onafzienbare ter- Hoe Lievelde geteisterd werd. De verwoestingen in Lievelde hebben wij gisteren reeds in 't kort kunnen beschrijven De kracht van den cycloon laat zich nog uit het volgende voorval opmaken: Een jongen die op een landweg fietste en de zware wolken op zich afkomen, sprong van zijn fiets en vol angst emarmde hij een boom. Öp het oogenblik, dat hij midden in den cycloon was, knapte de boom ter hoogte van het middel va ndea jenge* af. De jongen hield den boom vast, Werd opgenomen en twee-honderd meter verder neergesmakt. Zijn jas en vest waren hem afgerukt en ner gens meer te vinden. Ook zijn fiets lag een1 paar honderd meter verder. De jongen zelf was er nogal goed afgekomen. Alleen klaag de hij over pijn in de borststreek. Lievelde zelf geeft een treurigen aanblik. Slechts met moeite kan men zich een weg banen door stukken afgerukt hout, pannen kalk, puin, riet, steenen, enz. Trotsche boer- Met het restant van hun have en goed op weg, zoekend naar onderdak. rein der verwoesting voor zich heeft. Be- deri'jen resultaten van jarenlang nijver wer woners vertelden ons hoe zij het gevaar hadden zien naderen en hoe zij reeds in stinctmatig hadden gevoeld, dat een cate- strophe naderde. De windhoos vertoonde zich voor aller Huizen zijn neergeslagen, als kaarten- verschrikte blikken als een groote donkere Boomen ontworteld en huizen verwoest. Een foto uit de buur» van Groenioo, ken, waren in één oogenblik met den grond gelijk gemaakt. Een enkele muur is hier en daar blijven staan. Van een boerderij staat nog een muur met den schoorsteen. Het for nuis dat er onder stond, is geheel verwron gen. Door de uitstekende zorgen van den bur gemeester is een plaatselijk comité gevormd, Gisteren heeft men maatregelen ter voor ziening van de dakloozen getroffen. De tele foonverbindingen met Lichtenvoorde is ver broken. Telegrammen moeten via Varsse- veld per auto worden vervoerd. Met het oog op de te verwachten drukte, is de luitenant der mafechaussee's, De Josselin de Jong, met zes manschappen te Lichtenvoorde ge arriveerd. Rondom Almelo. Rondom Almelo is de verwoesting even eens ernstig. Almelo zelf is er vrijwel goed afgekomen, maar reeds op den Borneschen straatweg bij het landgoed Bavink, ziet men de sporen van vernieling. Het was geweldig, wat hier de orkaan had teweeg gebracht. Voor het twee verdiepingen hooge landhuis was een zware beuk uit den grond gerukt en vervolgens opgenomen door den storm. Een groote serre voor het huis was eenvoudig afgeschoren; verschillende gedeelten op grooten afstand gedeponeerd. Het was een geluid, zoo zeide de heer Ten Kate, tot pers-vertegenwoordigers, of er honderden goederentreinen door de lucht donderden. Dc heer Ellens had den cycloon zien aan komen. Hij stond juist voor zijn huis. Het had eerst gehageld, waarna het wat lichter was geworden, toen eensklaps aan den hori zon een ^onkete streep, een windhoos, zich yertoonde^ en het merkwaardige was, dal Ónze eigen verslaggever schrijft ons: NEEDE, 2 Juni. Met maaiende zeis heeft de onverbidde lijke dood vijf menschenlevens verwoest; de catastrophe van enkele oogenblikken heeft honderden personen mi* of meer ernstig verwond en een vernielende satanisch ge weldige kracht heeft have en goed met moordenden schok vernietigd, duizenden, honderdduizenden guldens aan schade aan richtend. hoopen ineengesmeten en de geweldigste kracht schijnt zich te hebben geconcen treerd op den Haaksbergschen weg. Hier is letterlijk niets behouden. De trot sche berkenrijen, die een lust voor de oogen waren, thans neergemaaid als 't gras door één enkelen zeisslag. Er is geen door komen aan. Van de meeste huizen de daken finaal afgerukt, muren omvergeworpen, geen ruit meer heel, lantaarnpalen versperren u den weg, de groote loods verpletterd als 't ware, een groote goederenwagen, misschien zuil, die als uit den grond verees. Het on weer, waarmee die komst gespaard ging, was misschien niet zoo hevig, maar plotse ling viel de duisternis en tegelijk daarmee kwam het geweld. Ontzaglijke rukken en stooten, het was het enorm geweld, waarmee de hoos over Neede streek en in wilde duizelingwek kende vaart meesleurde wat niet tegen het vernielend element bestand was. Een groote zwarte massa was 't, met allerlei onbestem de substanties, die woest dooreen dwarrel den. Het waren de treurige getuigen van wat reeds aan de verwoesting in Neede was vooraf gegaan. In bonte warreling sto ven pannen, steenen, houten binten voorbij. Slechts enkele oogenblikken was 't, onher stelbaar verlies had het aangericht, voor duizenden guldens was vernietigd, menschen levens waren te betreuren. De reddende hand, bereidvaardige hulp is thans reeds ter plaatse en tracht in den eersten nood te voorzien en het geleden verlies zooveel mogelijk te verzachten. Maar het zal veel, zeer veel van Neder lands volk vragen om hier te herstellen wat verwoest werd. De berichten echter, die thans reeds tot hier doordringen, dat spontaan een hulpac tie van alle kanten wordt opgezet wettigt het vertrouwen, dat de liefdevolle mildda digheid van ons volk de zoo zwaar getrof fen landgenooten niet zal vergeten. Moge het zoo zijn. deze den vorm van een trechter had, doch naar boven oploopend. Daarop zag men aan beide kanten de wolken op den cycloon toesformen. Het was een imposant schouw spel, hoewel angstig. Ten slotte kreeg het den vorm van een kegel en zag men het volk gevaarte met groote snelheid voorttrekken, zijn vernielend werk voltooiend. In den omtrek van Bavin- kel werd een tiental boerderijen compleet vernietigd. Juist op het landgoed van den heer Ten Kate werd een kleine boerderij met schuur en hooiberg finaal in elkaar ge drukt. De vrouw, die juist voor de deur stond, werd met deur en al een eind wegge slingerd en het zinken dak zeker een twee honderd meter het land in. Wonder boven wonder kwamen de bewo ners er, behalve met eenige lichte Ontvellin gen, met den schrik vrij. Tot de slachtoffers behoorde hier alleen een varken, dat onder een hooischuur werd verpletterd. De aan blik. die hier de getroffen streek toonde, deed denken aan de foto's van den terug tocht der Duitschers in België; niets bleef op hun weg gespaard. Onder de Wateregge werd een gezin in een boerderij door het neervallend geboomte in de woning zoo donderend geweld. Dikke balken knapten af alsof het rietjes waren. De hooge fa brieksschoorsteen brak in tweeën en de bovens'e helft viel op de weverij. Groote klompen steen kwamen terecht tusschen de weefmachines. Een ander stuk viel door hel dak van het ketelhuis en sloeg de veiligheidsklep van den ketel. Het gevaarlijke hiervan was. dat de stoom met een dikken straal omhoog spoot en het vreeswekkende geluid verhoogde den schrik zn de ontsteltenis van dc honderden arbei ders nog meer. De dikke stoomwolk was oorzaak, dat men aanvankelijk dacht, dat de fabriek in brand stond. Dat dit inder daad niet zoo was, mag 'n geluk genoemd worden. Aan de achterzijde stortte een garenloods ineen. De houtsplinters vlogen in het rond. De vallende balken en steenen ver"irzaak- fen alleen bij deze fabriek 20 gewonden, De meest voorkomende kwetsuren waren snijl wonden aan de handen en kneuzingen aan het hoofd. Niemand is er echter ernstig aan toe. Toen de arbeiders na het gebeurde zoo goed en kwaad als het ging uit de fabriek gevlucht waren, schoot dc derde verdieping Een overzicht van de fabriek der Fa. Ter Weeme en Zn. waar vele arbeiders gewond werden. De groote schoorsteen knapte geheel af. compleet opgesloten, dat men er niet meer uit kon en moest wachten tot men verlost werd. In deze streek lagen de kippen en kuikens bij tientallen dood langs de weilan den, terwijl sommige wegen onbegaanbaar waren door duizenden dakpannen, die van de daken waren afgerukt. Onder Bornebroek ten Zuiden van Almelo, was een geheel sparrenbosch ontworteld, en de weg op tal van punten door honderden boomen ver sperd. Door snel ingrijpen wist men het ver keer weer spoedig mogelijk te maken. Ook in dezen omtrek zag men tal van ver nielde boerderijen. Heel erg heeft de cycloon ook op den weg van. Delden naar Goor huisgehouden, spe ciaal onder het gehucht Wiene. Het Twicke. Ier Bosch lag zoo goed als geheel tegen den grond over een afstand van 1 K.M. breedte. Zware boomstammen lagen links en rechts over den weg verspreid en slechts met de uiterste voorzichtigheid kon men hier pas- seeren. Maréchaussees en rijksveldwachters zorgden hier voor het verkeer. Het was een droevig gezicht, dit 'raaie bosch in een der- gelijken toestand te moeten aanschouwen. In dit gedeelte waren de boeren ook zeer zwaar getroffen. Een oud Geldersch boertje met een verband om zijn hoofd, vertelde aan een verslaggever van de „Tel." met tra nen in de oogen, hoe hij alles wat hij bezat, in een paar seconden had verloren. Dat hij een vrij ernstige hoofdwonde had opgeloo- pen door een neervallende balk, telde hij niet zoo zwaar dan dat ziin huis en hof in puin lagen, zijn eenig paard gedood onder het omgevallen huis en vele varkens en big gen omgekomen onder het neergeplofte dak. Zoo was hier een aantal boerderijen vlak bij elkaar en aan weesziiden van den spoor weg DeldenHengelo ten offer gevallen aan den Orkaan. Hieronder waren twee groote boerenplaatsen, waarvan één nog pas nieuw opgebouwd. Het aantal gewonden was hier vrij beduidend. Een vrouw was met een zeer zware hoofdwond naar bet ziekenhuis vervoerd en haar knecht eenige honderden meters door het luchtruim geslingerd en met een ernstige beenwond opgenomen. Toch was hij er nog goed afgekomen, gezien den afstand, dien hii door de lucht was wegge worpen. Hier was ook van een boerderij het dak afgerukt en zoo ver weggevoerd, dat men het niet meer terug heeft gevonden. Deze s'reek toont over een brecde linie een groote ruïne. In luttele seconden zijn hier tientallen boeren in zorg gedompeld. Toch mag het nog een geluk heeten, dat zij hun vee in de weide hadden en niet op stal. Dan ware voorzeker de schade niet te overzien geweest. A'leen van het kleinere vee, als varkens, kalveren, big gen en kippen werden ontelbare gedood Het telefoon- entelegraafverkeer heeft op tal van plaatsen ernstige vrtraging en is op sommige punen ghel onmogelijk. De textielfabriek fe Neede verwoest. Verschrikkelijk is de verwoesting, welke de cycloon in de textielfabriek te Neede heeft aangericht. Het personeel, zoo vertelde een oogge tuige, was ten getale van acht man op het kantoor aanwezig. Men hoorde een krach'ig gedruisch en uit het raam kijkend bemerkte men, dat eenige boomen ont worteld werden. Gedachtig aan hef ge beulde te Borculo, vluchtte fret personeel naar buiten. Nauwelijks was het daar of de cycloon rukte aan het kantoorgebouw en duwde het in elkaar. Pê meenstoriing ging gepaaid met een, van het hoofdgebouw af en verpletterde drie andere loodsen. Naast de fabriek stond een groote tuin- bouwloods, toebehoorend aan de spoorwe gen. Deze loods, die ongeveer honderd meter lang is werd op een vreeselijke manier ge kraakt en schoof in elkaar. Het ongeluk in de fabriek was oorzaak, dat twee dooden te betreuren zijn, die later zijn getransporteerd. Dc stoker der fabriek, die zich niet uit de voeten kon maken, werd zwaar gewond. De gewonden zijn naar dc verschillende ziekenhuizen in den omtrek vervoerd. Een droevig ongeval gebeurde op de spoorbaan waar, gelijk gemeld het 14- jarig meisje Zandwijk werd gedood. Op het oogenblik dat een wagon die wel licht aan het rollen was geraakt, de helling van het emplacement afreed, stak zij de spoorbaan over. Het kind werd gegrepen en was onmiddellijk dood. In Beltrum. Ook in Beltrum is het erger gesteld, dan men denkt. Het was of er brand was uitgebroken, zoo zeiden vrijwel allen. Vlammend rood was de lucht en daarachter de onheilspellende duis ternis, welke leek op rook, waarin vogels zwermden, maar het waren geen vogels, doch stukken huisraad. Hagelsteenen kletterden neer. Toen de cycloon naderde, hebben velen ge dacht aan 1925. Zij legden zich plat op hét gras buitenshuis. Dat is veler redding ge weest. Angst? „Wij hadden geen tijd om angstig te zijn: zóó dreigde het gevaar, zóó was de vernie- jling een feit." We ontsteltenis, wel ontroering, maar geen angst, doch wel fyerusting en vertrou wen, dat de midadigheidszin van Nederland ook ditmaal zich niet onbetuigd zal laten. Het klinkt zoo eenvoudig, als die boeren vrouwen vertellen, dat in luttele minuten, tijds haar woning is vernield, maar ontzet tend is het te bekennen, wat in die enkele oogenblikken is verwoest. De vrucht van jaren moeizamen arbeid is te loor gegaan. I Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Vooruit* Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.43. Toch, en dit is opvallend, is van 'n gedruk-» te stemming weinig te bespeuren. Al zijn er eigenaars, zooals de heer Terweenen, dia hun droefenis niet pogen te verbergen, de meerderheid der bevolking schijnt een stellig vertrouwen te hebben, dat hier de schade even volledig zal worden hersteld als in Bor» culo het geval is geweest. Te Beltrum deelde de politie mede, dai er in 't gehucht 28 huizen totaal verwoes! zijn en in de buitenbuurten nog ongeveer 32 Vannacht zijn er soldaten uit Arnhem aam gekomen. In Zuidloo, gemeente Bathem heeft d« fenen het ergst, omdat zij ver in het lané woonden en de gewonden dus moeilijk t< vervoeren waren. Allen zijn intusschen naai het R. K. Ziekenhuis overgebracht. D» meeste bewoners van de ingestorte huizei zijn bij de andere ingezetenen gehuisvest; Politie bewaakt den toegang tot de pui» hoopen. In Zuidloo en Harfseq Een Achterhoekcorrespondent van hel Hbld. deelt aan zijn blad mede: In Zuidloo, gemente Bathmen heeft d< cycloon slechts een geringe aanraking gei had met de aarde, toch is er een groote ven woesting aangericht. Wij vonden het hut' de schuur en den hooiberg van de wed Schutter totaal verwoest, evenals de boeren; hoeve van Kleine Horstman. Persoonlijk; ongelukken hadden niet plaats Vee! erger is het gesteld in Harfsen, genr Gorssel, waarheen wij ons eveneens begavei Daar is een noodlottige verwoesting aanga richt nabij de school. Vernield zijn daw d Bij het SDOorwe£-erojplaeemen$ te Neede. De loodsen stortten jg en de wagons geheel omgekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1