SOCIAAL LEVEN. MARKTNIEUWS. AND Het lucifersmonopolie in de Fransche Kamer. De Engelsch-Russische handel. Het proces te Keulen. De stormschade. De vlaggenkwestie. KUNST EN KENNIS Nog steeds het geheim rapport betreffende de Maastrichtsche industrieën. Overeenstemming aan den Langendijk. Het Bezoldigingsbesluit. Het instituut fabrieksarts. De eendenhoudersbedrijven langs de Zuiderzee. Voor slechthoorenden. Mag da. 1 Nederland op de Intern. Muziektentoonstelling te Frankfort. Eduard Cuypers. t De opgravingen te Lage Vuursche. Kleine oorzakengroote gevolgen. GEMENGD NIEUWS. Dood langs den weg gevonden. Een wolkbreuk boven Tilburg. BlNNENLANDSCH NIEUWS. Een vrouwelijke hoogleeraar te Amsterdam. LUCHTVERKEER. Een vliegtuig in zee gevallen. Twee inzittenden verdronken. RADIO-NIEUWS. De toespraken van H. M. de Koningin en Prinses Juliana tot Oost en West. UIT ONZE OOST. De conferentie met den gouverneur-generaal. KERK EN SCHOOL. Het St. Franciscus Liefdewerk in het bisdom Haarlem. Lijst der Bedevaarten naar Brielle 1927. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De bestrijding van het mond en klauwzeer. De uitvoer van levend vee. Het duel tusschen Poincaré en de link- s.:he tegenstanders van de verpach.ing van et lucifersmonopolie is gisteren voortge- z;.t. Nadat Poincaré zijn verdediging van Pet voors'.el beëindigd had. ontwikkelde ce rapporteur der commissie bezwaren, :c voornamelijk daarop neerkomen, dat c.e conventie niet voordeelig genoeg voor r. ;n staat is en dat men een vreemde r ra'schappij als de Svenska niet een zoo- i anig overwicht op de Fransche fabricatie mag geven. Op een gegeven oogenblik wekte de opmerking van den rapporteur, at men volstrekt niet aan Zweden ver- renden is voor de levering der houtjes, maar die zeer goed ook in Rusland koopen an, zulk een tumult, dat de discussie eenigen tijd moest worden opgeschort. Dit bewijst hoezeer de kwestie van het com munisme het parlementaire leven hier blijkt te beheerschen. Sansatie wekte ook het verwijt van den r-pporteur, dat als Poincaré de 80 millioen collars van de „Svenska" zoo noodig oor- ceel'. voor de Fransche financiën, bij de a ertrouwensvraag diende te stellen. Poin caré antwoordde, dat hij dit zeker zou t oen, indien hij alleen minister van Finan- iën was, maar dat hij als premier be- eacht moet zijn op het voortbestaan van he: kabinet van nationale eenheid, dat r.oodig is voor het financieel herstel. .Daarom ook hebben de drie ministers, die tegen het ontwerp zijn, zich er niet tegen t erzët, dat dit werd ingediend. De discussie werd daarna tot heden ver daagd. De uitslag der stemming blijft nog steeds onzeker. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een verklaring in het Lagerhuis aangegeven, onder welke voorwaarden de Russen in het vervolg in Engeland handel zullen mogen drijven. Hij zeide. dat de re geering den handel tusschen Rusland en ingeland niet wenschie te bemoeilijken. Zij zal aan de Russen, die bona fide wen- schen te handelen, dezelfde faciliteiten verleenen als de onderdanen van andere landen. Visa zullen op dezelfde wijze als voorheen worden gegeven, alleen zullen er in het vervolg geen ambtenaren van Gro-ot - Brittannië meer aanwezig zijn voor de controle. Elke vergunning om in Engeland handel te komen drijven, wordt verstrekt op voorwaarde, dat de houder van het paspoort zich niet met propaganda ten nadeele van Grpot-Brittannië zal bezig houden. De leider van de opposi'ie, Clynes, toonde zich met dit antwoord geheel voldaan. Na bijna drie uur te hebben beraadslaagd velde de rechtbank in het proces Bröcher- Oberreu'er het volgende vonnis: Bekl. Bröcher wordt wegens moord ter dood veroordeeld, de burgerlijke rechten worden hem ontnomen. Bekl, mevr, Oberreuter wordt wegens be- guns'iging tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van zes maanden pre ventive hechtenis. Het O.M. eischte iegen dr. Broecker en tegen mevrouw Oberreuter de doodstraf. Volgens ontvangen berichten heeft de storm, die gisteren in een gedeelte van Brussel enorme schade heeft gesticht, even eens groote verwoestingen aangericht in de omgeving van Namen, in het Noorden van Oost-Vlaanderen en in het Zuiden van Luxemburg. Overal was de schade zeer be langrijk, doch nergens zijn personen ge wond. De Volksraad heeft de vlaggewet in tweede lezing met 69 tegen 54 stemmen goedgekeurd en haar naar een commissie verwezen bestaande uit de leiders van alle partijen. De minister van binnenlandsche zaken zeide, dat dit een nieuwe volledige gelegenheid zou geven om een oplossing te vinden. Van hef netto voordeelig saldo kon een bedrag van 2.995.08 aan het reserve fonds worden toegevoegd. Het rapport der finantieele commissie was vol lof over het gevoerde beheer, waarna onder applaus de rekening werd goedgekeurd. Herkozen werd tot lid van het College van Commissarissen de heer W. H. de Wildt te Uitgeest. De voorgestelde wijzigingen van het re glement werden door den Directeur, den heer Nico van Ommen te Leiden, uitvoe rig toegelicht en verdedigd, waarna deze voorstellen met algemeene stemmen wer den aangenomen. Tot nieuw lid der Finan. Commissie werd benoemd de heer Jac, v. d. Broek, Poel dijk. Na de rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Vragen van het Tweede Kamerlid Hermans. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft tot den minister van Financiën de vraag gericht of hij de minister nu sommige bladen en sommige vereenigingen een wellicht te ver gaande conclusie trekken uit zijn op 1 April j.l. in de Eerste Kamer gehouden redevoering bereid is om de Kamer: lo. in kennis te stellen met den inhoud van het ambtelijk rapport over de cerami- sche industrie te Maastricht, waarin, vol gens genoemde redevoering, „gewezen wordt op merkwaardige tegenstellingen, die bestaan tusschen de outillage van sommige abrieken en die van andere soortgelijke fabrieken, die niet noodlijdend zijn"? 2o. mede te deelen: a. welke „soortge lijke" en „niet-noodlijdende" fabrieken in dat rapport worden bedoeld; b. of de sa mensteller van het rapport in de fabrieken, waarover hij rapporteerde, al of niet onder leiding van deskundigen, een onderzoek heeft ingesteld; c. uit welke feitelijke gege vens is afgeleid, dat er „niet noodlijdende" en „soortgelijke" fabrieken als te Maas tricht worden aangetroffen in het cerami- sche bedrijf? Voorts wordt gevraagd of de minister kan mededeelen, of al de onderzoekingen, be sprekingen en conferenties, die den laatsten lijd door of namens zijn ambtgenoot van Arbeid, Handel en Nijverheid hebben plaats gehad, om den noodtoestand der ceramische industrie te leeren kennen, de Regeering aanleiding hebben gegeven tot het voorbe reiden van maatregelen en, zoo ja, welke? Thans is volledige overeenstemming be reikt tusschen de vereeniging van Trans portarbeiders en Groentenexporteurs en handelaars aan den Langendijk omtrent de arbeidsvoorwaarden. De ten vorigen jare uitgesloten transportarbeiders, die wegens hun optreden bij de staking niet meer wer den erkend, zijn weer in de ploeg opgeno men. Het dagelijksch bestuur van de Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst heeft zich per adres tot de Tweede ^amer gewend met verzoek, er bij de Re- geering op te blijven aandringen, thans reeds maatregelen te nemen om te komen tot herziening van het Bezoldigingsbesluit. In dit adres merkt genoemd bestuur op dat zijns inziens enkel de ongunstige stand van 's Rijks financiën den grondslag voor de salarisverlaging vormde, dat de verlaging is doorgedreven met de publicatie van cijfers, die achteraf bleken den toestand te on gunstig weer te geven, en dat daarna in sterke mate verbetering der Rijksmiddelen heeft plaats gehad, welke verbetering een aanhoudend karakter heeft aangenomen. Volgens het bestuur zijn voorts de aangevoerde argumenten voor de toege paste verlaging daardoor komen te verval len. Bovendien voert het bestuur als argu ment aan dat de gemeentelijke en provin ciale ambtenaren zoomede het spoorweg personeel in een gunstiger salarispositie verkeeren dan het Rijkspersoneel, dat het levenspeil van het Rijkspersonel ligt bene den het algemeen levenspeil in Nederland, en dat in de onderlinge verhoudingen der salarieering voor de verschillende ambte naren tal van onjuistheden bestaan. Ook een adres van de bezuinigings commissie-Pop. Naar aanleiding van het onlangs aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid uitgebrachte verslag van de commissie-No- lens, tot onderzoek naar de werking Van 't Instituut van de fabrieksarts, wordt aan de Msb. medegedeeld, dat ook de Bezuinigings commissie-Pop over de wenschelijkheid om ten aanzien van ondernemingen, waaraan een fabrieksarts is verbonden, afwijking van het bepaalde in artikel 66 der Ongevallenwet 1921 over de verplichting tot ongevalsaan gifte, toe te laten, dien Minister van advies beeft gediend. Dit advies, dat naar het blad meent, in overeenstemming is met een voorstel van de commissie-Van IJsselsteijn inzake de kos ten der sociale verzekering, sluit zich in hoofdzaken aan bij dat der commissie-No- lens, doch wijkt in zoover daarvan af, dat het met inachtneming van de noodige alge meene door den wetgever te stellen rege len, welke gericht zijn op de waarborging van de rechten en belangen der verzekerden voor het overige aan het Bestuur der Rijks verzekeringsbank de bevoegdheid wil zien gegeven, om naar de omstandigheden van elk bijzonder geval met werkgevers, die aan hunne onderneming een aan te stellen eischen voldoenden geneeskund. dienst heb ben verbonden, een regeling te treffen, wel ke ten opzichte van de ongevalsaangifte, de wijze, waarop de geneeskundige behande ling zal worden verleend en de vaststelling en de uitbetaling der tijdelijke uitkeering van de gewone wettelijke voorschriften af wijkt. Zooals uit het rapport der commissie- Nolww blijkt, adviseert deze tot een voor alle gevallen uniform wettelijke regeling. Hun voortbestaan na de drooglegging. Onder rubriek „belanghebbenden" voor komende artikel 1 der Zuiderzeesteunwet, staan ook de eendenhouders vermeld en wel om het feit, dat de eierproductie ten nauwste samenhangt met de voeding der eenden; de eenden toch hebben dierlijk zuiver verteer baar eiwit in hun voedsel noodig en dit wordt haar toebedeeld door vischvoer, n.l. nest, of kleine Zuiderzeevisch, puf, of ondermaatsche Noordzeevisch en mosselen. Op advies eener desbetreffende Staatscom missie zal de regeering vrij stellig een z.g. pufverbod uitvaardigen, waarbij het visschen binnen 5 mijlen van de Noordzeekust ver boden zal zijn. Hierdoor komt een einde aan den pufaanvoer De afsluitdijk Wieringen Zurich, heeft de ontzilting van het Y- en Ysselmeer ten gevolge, zoodat de visscherij op nest ook ophoudt, waardoor de mosselen nog alleen zouden overblijven als economisch eendenvischvoer. Het gevaar echter, dat door de afsluiting der Zuiderzee de mosselbanken bij Wieringen verzanden zullen, is lang niet denkbeeldig zoo min als de omstandigheid, dat door de te verwachten verandering in den golfstroom ten Noorden van den afsluit dijk het gebied der huidige mosselbanken voor de teelt ongeschikt zal worden. Het aanvoeren van mosselen uit Zeeland is bo vendien om meer den een reden onmogelijk. De Zuiderzeedrooglegging bedreigt dus het voortbestaan der eendenhouderijen, een spe ciaal in Waterland en wel meer bepaalde lijk in Volendam belangrijke bron van be staan Geen der tot nog toe in verband daar mede in den handel gebrachte vischvoeder voldoet of bevredigt ten volle. Al moge de kwaliteit soms aanwezig zijn. de prijs is dan vaak een beletsel. Op initiatief en onder controle van den Burgemeester van Edam, onder welke ge meente Volendam ressorteert, zijn er sedert eenige maanden te Volendam proeven ge nomen met een kunstvoeder door een der grootste Amsterdamsche firma's op aanwij zing van genoemden titularis samengesteld; deze proeven, welke ook de belangstelling der generale commissie van de Zuiderzee steunwet hebben gaande gemaakt, hebben voorloopig een dusdanig succes, dat de een denhouders aldaar algemeen aandringen op het verkrijgbaar stellen van dat kunstvoer. In overleg met genoemden burgemeester, heeft de betrokken firma thans besloten het voeder, waarvoor' patent is aangevraagd in den handel te brengen. Wanneer in de toekomst blijken mag, dat dit voeder werkelijk een oplossing vermag te brengen van dit moeilijk vraagstuk, dan zul len de moeilijkheden voor dc regeering in zake de economische verwording der Zuider zeeplaatsen, in het bijzonder het vraagstuk der schadeloosstellingen aan belanghebben den, belangrijk verlicht en verminderd wor den. ONDERLINGE BRANDVERZEKERING L. T. B. Men schrijft ons: Woensdag 1 Juni j.l. hield deze Brand waarborg-Maatschappij, gevestigd te Lei den, hare jaarvergadering in hotel „Gulden Vlies" te Alkmaar. De Voorzitter, de heer J. G. Geukeboom te Weesperkarspel, opende met een toe passelijk woord de vergadering, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Na behandeling van eenige mededeelin. gen en ingekomen stukken, werd het in druk verschenen jaarverslag met balans, verlies- en winstrekening behandeld. Hieruit bleek, dat de Maatschappij steeds groeide en het afgeloopen boekjaar het kapitaal met 2 millioen vermeerderde. Teneinde slechthoorenden in den schouw burg in staat te stellen, op welken rang ook gezeten, alle op het tooneel gevoerde ge sprekken even goed te kunnen verstaan als normaal hoorende toeschouwers kunnen, wordt in de Gemeente Schouwburg te Arn hem een Theater Acousticon installatie aan gebracht. Dit is de eerste inrichting van dien aard hier ter lande. In Amerika vindt men deze installatie's in verscheidene Schouwburgen, o.a. in het welbekende Metropolitan Opera House te New-York, De slechthoo$-enden kunnen tegen een ge ring geldelijk offer een „aansluiting" bij de zaalbeambten huren, evenals thans met too- neelkiikers het geval is. De installatie wordt uitgevoerd door de N. V. American Acousticon Dictograph Company te Arnhem. In het St. Elisabethsgesticht te Dongen, is na een kortstondige ziekte, in den ouder dom van bijna 91 jaar overleden, mevr. Minderop-van Berckel, de bekende Katholie ke belletriste, die onder den schuilnaam „Magda" lange jaren in vele tijdschriften en bladen schreef. Ook Nederland zal op de Internationale Muziektentoonstelling „Die Musik im Leben der Völker" te Frankfort a. M., vertegen woordigd zijn. De samenstelling van de Ne- derlandsche afdeeling is vanwege het de partement van Onderwijs, K. en W, opge dragen aan dr. Joh. Wagenaar en dr. K. P. Bernet Kempers. De inzending zal hoofdzakelijk bestaan uit composities van hedendaagsche Nederland- sche componisten, muziek-historische- en -theoretische publicaties, prospectussen, jaarboeken e.d. der belangrijkste muziek scholen en conservatoria, programma's der groote orkesten enz. Men hoopt, dat ook de tegenwoordige eigenaar van het museum Scheurleer bereid zal worden gevonden het een en ander uit deze, voor ons land eenige verzameling af te staan, terwijl de N. V. „Philips Radio" te Eindhoven beloofd heeft een aantal van haar fabrikaten te zullen inzenden, Te 's-Gravenhage, waar hij sedert eeilige weken verpleegd werd, is overleden de bouwmeester Eduard Cuypers. Eduard Cuypers heeft zich niet alleen in Nederland, doch ook in Nederlandsch-Indië een grooten naam verworven, door de talrijke kunstwer ken, die van zijn scheppende hand in den loop der jaren zijn verrezen. 1 Omtrent de opgravingen te Lage Vuursche gcm. Baarn, deelde dr .A, van Geffen te Groningen, onder wiens leiding met behulp van het Biologisch Archeologisch Instituut van de Groningsche Universiteit deze op gravingen werden verricht, nog mede: Met toestemming van de familie Bosch van Drakestein zijn nabij de z.g. „grot" op het landgoed Groot Drakestein onderzocht de grafheuvels uit den overgangstijd van het steen- en bronstijdvak, de z.g. aencolithi- cum. Twee van deze grafheuvels zijn geken merkt door de aanwezigheid van een hoofd graf, waarin een persoon begraven werd, met afzonderlijke bijgraven. Het eigenaar dige van deze heuvels is, dat in twee ervan een hoofdgraf is geconstateerd omgeven door een steenkrans in het eene en door twee steenkransen in het andere geval. Het is een novum dat tusschen de beide steen- kransen dezer laatste heuvels zijn geconsta teerd overblijfselen van een houtbouw. Daarbij zijn nog gevonden in het eene geval een vuursteenen dolk en een z.g. walsvormige bijl. In het andere graf werd gevonden een dergelijke dolk en en strijdhamer van dyoriet. Als merkwaardigheid mag nog worden vermeld, dat in hooger niveau in den jonge ren brqnstijd was bijgezet een groote urn met verbrande menschenbeenderen. Op de helling van de grafheuvels kwam hier en daar brandgrafjes uit den Romeinschen Volksverhuizingstijd voor. Het gouden eeuwfeest van dc mondharmonica. De zomer van het jaar 1927 brengt een bijzonder jubileum: De honderste verjaar dag van de mondharmonica. In het kleine plaatsje Trossingen, gele gen in het Zwarte Woud, een hoofdzetel van de Duitsche Harmonica-Industrie is men reeds sinds maanden bezig om te zor gen dat de herdenking van de vervaardi ging der eerste mondharmonica op waardi ge wijze gevierd zal worden. Een sfeer van romantiek zweeft om het ontstaan van de mondharmonica. Honderd jaren geleden woonde in Trossingen de la kenwever Christian Messner, een eenvoudig en braaf man, die zich van zijn tijdgenoo- ten onderscheidde door een drang naar weten, welke gepaard ging met een niet alledaagschen ondernemingsgeest. De jonge Messner stelde zich de taak om door een horizontale ligging van meta len toontjes een goedkoop en bruikbaar muziekinstrument voor de breede lagen der volksklasse te vervaardigen. Zijn vader, een handswerkman van den ouden stempel, vond de pogingen va.n zijn zcon slechts tijdverspilling en beuzelarij en verbood hem tenslotte ermee verder te gaan. De zoon echter, zette zijn pogingen in het geheim voort. Als werkplaats dien de hem de voor nieuwsgierige blikken ge vrijwaarde duiventil. Hij nam den muziek leeraar van het dorp in vertrouwen en deze stond hem met raad en daad ter zijde. En op zekeren dag was het pleit gewon nen. De gelukkige uitvinder hield in zijn bekwame en vlijtige handen de eerste mondharmonicat Het was geen instrument zoo volmaakt als de tegenwoordige mond orgel. In Ieder 'geval echter een Instrument dat de basis voor een mondharmonica vormde en aan de toentertijd bescheiden eischen voldeed. Het bestond slechts uit 2 deelen: één uit hout en verder de uit lood vervaardigde stemplaten waarin de gleuven voor de toontjes gevijld waren. Zonder dralen ging Messner ertoe over van zijn uitvinding partij te trekken. De eer ste instrumenten verkocht hij aan vrien den en kennissen, op de kermis en bij feestelijke gelegenheden. Door vele reizen in Zuid-Duitschland, Oostenrijk en Zwitser land verwierf het aardige instrument spoe dig een groote vermaardheid en werd het vooruitzicht geopend op een omzet op greote schaal. Voor Trossingen was het een geluk dat de jonge Messner in de duiventil van zijn vader een ongestoorde toevlucht gevon den had. Honderd jaren geleden was Tros singen een eenvoudig dorpje in het Zwar te Woud, waarvan de bewoners zich als kleine boeren- en handwerkslieden door het leven sloegen. Tegenwoordig behoort Trossingen tot de bloeiendste industrieplaatsen van het Zwar te Woud. Onder Sevenum (L.) is dood langs den weg gevonden een landlooper, wiens identiteit nog niet kon worden vestgesteld. De man was overdekt met zware wonden. Het parket uit Roermond heeft zich ter plaatse begeven tot het instellen van een onderzoek. Vermoedelijk heeft hier een misdaad plaats gehad, v. Nader wordt nog gemeld: Het lijk van den landlooper was door eenige schoolkinderen, die vogelnesten zoch ten, ostdekt. De marechaussee heeft thans de identiteit van den verslagene vastgesteld: het is de 60-jarige landlooper-venter C. ten Dappe ren, die reeds veruimen tijd vermist werd. Het lijk was in verregaanden staat van ontbinding en vertoonde vele diepe sijwon- den, voornamelijk in het gelaat en aa de haden. Het onderzoek, door het parket inge steld, heeft uitgewezen, dat hier sprake is van roofmoord. Alle zakken van den ver moorde waren binnenste buiten gekeerd, terwijl eenige centen op den grond ver spreid lagen. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. Woensdagmiddag ontlastte zich boven Til burg een wolkbreuk, welke gepaard ging met een hevig onweer. De massa neervallende regen was zoo groot, dat de rioleerbuizen deze niet konden verzetten, zoodat de meeste straten geheel blank stonden en het water verscheidene huizen en kelder» bin nenstroomde. Zeer vele daken en goten ble ken ook niet bestand te zijn tegen dezen slagregen. Op een paar plaatsen sloeg de bliksem in, gelukkig zonder noemenswaar dige schade toe te brengen. Ruim een half uur hield het noodweer aan, doch nog ge- ruimen tijd daarna was het verkeer door overstroomend water in verscheidene straten gestremd. De Amsterdamsche Gemeenteraad be noemde in de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. dr. De Bruin, tot hoog leeraar in de paediatrie (kindergeneeskunde) mej. dr. Cornelia C. de Lange, kinderarts te Amsterdam, Met haar doet de eerste vrouwe lijke hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit haar intrede. Een van de drie W.A.-vliegtuigen, welke gisteravond van Soerabaja zijn uitgevlogen, stortte in het Westgat, veetig mijl van het lichtschip, in zee. Noch van het vliegtuig, noch van de inzit tenden, den piloot korperaal-vliegtuigmaker F. C. van der Beek, en den zee-waarnemer, milicien-onderofficier J. M. Graadt van Roggen, is iets te vinden. Vijf W.A.-vlieg tuigen, twee Dornier-walvliegtuigen, Hr. Ms. „Krakatau en Hr. Ms. torpedoboot „Kroko dil" hebben den geheelen morgen de zee vruchteloos afgezocht. De opsporingspogin gen worden voortgezet. Nadat onmiddellijk na afloop van de toe spraken van Dinsdagnacht en Woensdag avond j.l. in het Philips' laboratorium tele grafisch berichten waren ontvangen van den Radiodienst in West-, resp. Oost-Indië, dat alles woord voor woord verstaan werd, zijn heden vele nadere telegrafische berichten door de Philips' fabrieken ontvangen. Door den waarnemenden Gouverneur van Curasao werd zoowel aan H.M. de Koningin als aan H.K.H. Prinses Juliana een uitvoerig telegram van dank en hulde gericht voor de woorden tot Curasao gesproken. Ook de Gouverneur van Suriname richtte telegrafisch aan H. M. dé Koningin zijn dank voor de toespraak. Van den voorzitter van den Volksraad te Weltevreden werd het volgende telegram ontvangen: „De leden van den Volksraad hebben in het Raadsgebouw uitnemend de redevoeringen; van H.M. de Koningin en van H.K.H. Prinses Juliana kunnen volgen. Zij brengen U hulde en dank voor het schit teren succes". De Indo-Raad te Tandjong-Priok richtte het navolgende telegram tot de Philips fa brieken: „Heden Indo-Raad juist in alle volkomen heid toespraken H.M. en H.K.H. aangehoord hebbende, gevoelen behoefte U hulde te be tuigen voor hetgeen U verrichtte in het be lang yan nauwe aansluiting Nederland en Indië". Verder werden nog telegrammen ontvan gen uit S. John, New-Foundtand, uit Pang- kalan, Brandan, Medan, Sydey, Oslo Falun Barcelona, Lissabon, terwijl uit Warschau een telegram van Hr. Ms. gezant eveneens de goede ontvangst meldde. Uit Batavia wordt gemeld: Ten paleize op Rijswijk werd wederom een conferentie van den gouverneur-gene- raai met de vertegenwoordigers van de Indische Pers gehouden. De incomplete nota. In den aanvang van de conferentie ver klaarde de landvoogd, dat hem nader ge bleken is, dat uit de nota inzake de P. K. I. aan de leden van den Volksraad aange boden ook nog een viertal hoofdstuk ken; die in de geheime nota voorkwamen, zijn weggelaten. Ten eerste: een hoofdstuk over de com munistische infectie, die plaats heeft van uit Mekka. Ten tweede: een hoofdstuk over het com munisme onder de Chineezen. Deze beide hoofdstukken waren n.l. bei de in een nota, die de organisatie van den P. K, I. behandelt, naar het inzicht van den landvoogd, niet op hun plaats. Ten derde is uit de nota weggelaten het feitelijk relaas der plaats gehad hebbende onlusten, omdat dit reeds afzonderlijk ge publiceerd was. Ten vierde is uit de nota weggelaten een hoofdstuk, dat de mislukking beschrijft van de aanraking tusschen communisten en intellectueelen. Het kwam den landvoogd n.l. voor, dat publicatie van dit hoofdstuk een onverdiende blaam op velen zou heb ben geworpen. De landvoogd verklaarde prijs te stellen op deze vervollediging van. zijne in de voorlaatste persconferentie ver strekte mededeeling, welke Z.E. overigens geheel handhaafd. De samenstelling van den Volksraad. De G.-G. verklaarde dat hij, nadat hij verschillende personen over dit onderwerp had gepolst, de overtuiging is toegedaan, dat wijziging van de samenstelling van den Volksraad inderdaad urgent is, „ja onaf wijsbaar". De conferentie met de regenten. De conferenties der regenten van Oost en Midden-Java zijn buitengewoon belang rijk gebleken. De regenten verklaarden daarbij n.l. eenstemmig, dat ten eerste: het inlandsche bestuur administratief overla den is, en ten tweede: dat het slechte func- tionneeren van het dessawezen eveneens oorzaak is van. het gemis aan contact tus schen inlandsch bestuur en bevolking. Voor stellen tot uitbreiding van personeel tot steun, van het inlandsch bestuur zijn nog niet ontvangen. AMSTERDAM, 2 Juni. Aardappelen. (Be richt v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bon ten 55.50, id. Blauwen 55.50, id. Bra- vo's 4.505.25, id. Roodstar 4.504.75, id. Blauwe poters 2.252.50, id. Bonte po ters 2.252.50, id. Bravo poters 2.25 2.50, Friesche Blauwen 5.505.70 p. hl. Langedijker Muizen 20, Drielingen Mui zen/ 14, Westl. Muizen 20, id. Kleine Mui zen 14, id. Kriel ronde 1012, Zomer Malta/18—19 p. 100 kg. AMSTERDAM, 2 Juni. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong Koene.) Fruit. Druiven Frankenthalers 2.503.40, Aardbeien extra f 1.70—2.10, idem 1/1.40— 1.60, Aardbeien0.230.25 p. doosje, Prole- fic Bessen 2.20—2.50 p. kg. perziken extra ƒ0.240.32 Perziken 1/0.140.20 p. stuk. Groenten. Asperges dik wit 0.520.75, dun wit 0.240.30, dik blauw 0.350.40 per bosje Bloemkool extra 0.240.28, idem 1/0.150.20, Kassnijboonen/'1.702, Kasspercieboonen 1.401.65, Peulen 38 54, Spinazie 36, Postelein 810 To maten/5060, alles per 100 kg.Peen 13 17, Rabarber 8—12, Prei 6—8, Selderie 1418, Pieterselie 1619, Raapstelen f 13 per 100 bos Sla extra 1.402.40, idem 1/0.701.20, Andijvie 2.804.10 per 100 krop Nieuwe aardappelen 0.200.25, Drielingen f 624 per 100 kg. Komkom mers geel 1822, idem wit 1620, idem groen 1418 p. 100 stuks. Bloemen. Rozen Hadley 712, Golden Ophelia 35, Ophelia 35, Sunburst 2 4, Verschure 34, Keizerin 46.50. Columbia 46, Cordez 68, Marcel Royer 47 per 100 stuks. Diversen Pioe nen 23.50, Violieren 610 per 100 tak Am. Anjers 814, Gladiolen 48, Irissen 12.40, Papavers 23.50. Tulpen Ja- panschè lelies f 1012, Lathyrus in div. kleuren 0.150.25 per bosje. Snijgroen 4 8 per 100 ranken. Planten. Hortensia's 1.202.00, klein 0.400.70, Zonalen Crampels 0.220.24, Jean me Clare 0-210.24, Rubin 0.22 0.25, Pultatums rood 0.220.26, rose 18 20, Koningin 0.200.22, Cineraria's 0.30 0.35, Canselaria's 0.300.35, Begonia's 0.40—0.45, Spirea's 0.25—0.35, Coleüs 0.300.52, Tradescantia's 0.240.26, Plumosa's 0.070.12 per stuk. Tot voorzitter van het Centraal Verband van St. Franciscus Liefdewerken in het Bis dom Haarlem is door Z. D. H, den Bisschop benoemd de Zeer Eerw. Pater J. Corver, Priester van het H. Hart. Mei: 18 Seminarie Warmond; Juni: 1 Utrecht. 7 Oud Heusden, 9 Geer- truidenberg, 14 Oude Tonge, 15 Gouda, 20 Roosendaal, 21 Gorcum, 22 Moerdijk, 23 Feyenoord (Rotterdam). 29 Delfshaven; Juli: 5 Tilburg, 6 Rotterdam. 7 Alphen, 10 Brielle, 11 Delft, 12 Bergen op Zoom, 13 Rotterdam, 14 Amsterdam. 18 Leiden, 19 Den Haag, 20 Dordrecht, 21 Haarlem, 26 's-Hertogenbo>sch, 27 Vlaardingen, 28 Schiedam; Augustus: 1 Schoonhoven. 2 Westland, 3 Schipluiden, 8 Breda, 10 Weert. 11 Alk maar, 17 Leidschendaro. In de vergadering van den Zuid-Holland- schen bond van Veeehandelaren hield de voorzitter de heer M. de Haas een beschou wing over de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Hij deed het volgende voorstel aan de hand: Volgens de statistieken zijn er in ons land ruim twee millioen stuks rundvee, ander half millioen varkens en 700.000 schapen. Indien er nu een belasting geheven zou wor den van rundvee en varkens 10 cent en van schapen 5 cent per stuk per jaar, dan zou van deze belasting volgens mededeeling van een deskundige, een mond- en klauwzeer instituut onderhouden kunnen worden. De opbrengst van deze belasting zou n.l. onge veer 400.000 zijn, waarvan instituut en 200.000 voor de bestrijding bij een even- tueele mond- en klauwzeer-epidemie be stemd zou kunnen worden. Als dus de re geering zorgde voor den opbouw van het instituut en de directie belanghebbenden voor het onderhoud, dan zou eerstens ge noeg serum gemaakt kunnen worden voor gratis beschikbaarstelling en tweedens zon "444e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 2 5e klasse 12e lijst. Hooge prijzen. 6247 10642 1500. 447 8884 20849 1000. 1633 4171 5141 14375 1S780 /40<k 17205 19621 20901 ƒ200. 1835 5107 5816 6023 8244 8641 9804 12935 16587 17647 18524 100. Prijzen van 70. 211 309 368 377 411 456 700 783 880 967 1016 1325 1567 1569 1683 1698 1699 1789 1912 1916 1975 2023 2049 2083 2238 2354 2482 2517 2535 2946 3079 3082 3476 3520 3542 3687 4103 4195 4213 4244 4496 4538 4788 5032 5042 5200 5217 5340 5357 5410 5607 5813 5866 5931 5999 6001 6313 6366 6447 6489 6598 6647 6763 6S59 6865 6977 7050 7083 7271 7402 7458 7462 7628 7686 7739 7951 7997 8027 8028 8269 8396 8669 8886 8956 9052 9197 9215 9364 9378 9576 9677 9720 9812 9884 9901 9910 9917 9976 10121 10240 10578 10664 10696 10704 10788 10798 10844 11099 11200 11232 11470 11472 11577 11590 11594 11707 11936 12140 12288 12382 12570 12652 12706 12828 12922 13104 13145 13330 13461 13524 13594 13686 13701 138-34 13865 13898 13957 14006 14046 14052 14265 14430 14558 14589 14789 14815 15008 15044 15302 15314 15427 15676 15756 15811 15832 15888 16016 16048 16125 16261 16267 16288 16297 16384 16739 16747 16856 16868 16895 16932 17018 17169 17245 17269 17713 17774 17825 17943 17979 18137 18394 18403 18443 18498 18591 18899 18923 19319 19402 19419 19458 19474 19505 19606 19718 19752 19815 19840 19921 20029 20248 20336 20521 20595 20661 20858 NIETEN. 12125 478 1491 1900 2129 3046 4079 4559 5350 5962 6492 7048 7516 8311 9211 9768 10105 10717 11309 11848 12671 13376 13863 14148 14980 15744 16108 16564 16984 17798 18424 19394 19705 20184 62 65 112 113 222 270 330 342 358 407 449 469 472 539 550 553 569 585 591 604 60S 688 722 790 808 824 831 832! 856 870 936 948 958 959 9901 1065 1112 1168 1198 1203 1215 123S 1245 1263 1271 12S5 1314 1326 13571 1366 1372 1401 1402 1428 1479 1517; 1524 1611 1634 1711 1722 1833 18431 1865 1895 1896 1897 1911 1921 1924! 1936 1944 1948 1981 2002 2054 207 L' 2143 2161 2183 2201 2222 2231 2235 2283 2288 2321 2376 2387 2405 2442 2448 2463 2504 2515 2532 2533 25371 2615 2638 2729 2880 2890 2930 2983 3018 3053 3057 3128 3189 3204 3239 3313 3322 3330 3342 3420 3466 3499 3504 3524 3569 3620 3661 3679 3720 3736 3743 3771 3784 3794 3809 3877 3902 3950 3990 4029 4107 4120 4144 4183 4210 4269 4293 4336 4372 4405 4407 4417 4423 4441 4500 4513 4517, 4530 4599 4636 4679 4710 4720 4727i 4731 4733 4737 4740 4779 4794 4796 4804 4827 4843 4862 4867 4924 4941- 496Ó 5053 5073 5078 5082 5093 5142 5156 5161 5186 5194 5216 5222 5406 5428 5465 5472 5531 5546 5613 5652 5660 5665 5798 5847 5850 5856 5888 5943 5951 5959 5965 6004 6008 601S 6046 6073 6118 6123 6149 6202 6306 6339 6358 6361 6426 6428 6460 6466 6493 6546 6576 6604 6608 6635 6688 6694 6701 6798 6807 6843 6852 6873 6924 6940 7015 7017 7041 7110 7122 7145 7167 7171 7187 7248 7263 7347 7366 7388 7427 7436 7449 7459 7500 7519 7677 7727 7809 7840 7872 7897 7899 7957 7959 7984 7986 8046 8059 8067 8070 8115 8127 8131 8215 8223 8283 8352 8418 8450 8495 8503 8541 8557 8601 8635 8661 8675 8791 8807 8856 8866 8874 8895 8945 9058 9072 9097 9112 9127 9146 9175 9201 9244 9250 9259 9307 9310 9315 9347 9363 9393 9416 9429 9438 9443 9477 9538 9612 9654 9749 9801 9802 9816 9830 9835 9842 9855 9905 9908 9928 9952 10192 10250 10277 10298 10308 10391 10396 10415 10416 10424 10483 10570 10666 10690 10721 10755 10784 10832 10867 10909 10910 10913 10940 10956 10975 10984 11011 11025 11030 11043 11102 11201 11235 11238 11359 11435 11480 11509 11539 11605 11614 11626 11640 11641 11748 11756 11799 11829 11855 11906 11907 11939 11952 11983 12039 12050 12060 12089 12158 12175 12177 12234 12245 12266 12316 12321 12322 12365 12390 12395 12424 12579 12606 12695 12801 12821 12839 12881 12883 12944 12964 12997 13015 13043 13050 13087, 13108 13120 13123 13132 13134 13143 13154 13188 13197 13214 13251 13356 13426 13435 13441 13445 13456 13489 13635 13646 13708 13731 13755 13768 13798 13807 13842 13851 13872 13896 13906 13911 13955 13999 14018 14064 14095 14107 14127 14129 14146 14159 14206 14215 14221 14226 14229 14235 14264 14414 14422 14431 14452 14517 14552 14628 14654 14660 14674 14676 14686 14715 14734 14834 14845 14859 14955 14957 14996 150011 15013 15029 15041 15052 15107 15109 15139; 15170 15174 15182 15198 15201 15207 15209 15214 15222 15227 15230 15252 15255 15278: 15403 15405 15511 15530 15545 15555 15625 15631 15635 15655 15668 15699 15747. 15766 15785 15808 15819 15843 15844 15921; 15949 15955 16019 16030 16072 16078 16090 16166 16202 16206 16223 16236 16258 16265 16293 16358 16368 16372 16443 16461 16469 16476 16499 16522 16531 16539 16562 16614 16666 16681 16689 16749 16812 16834 16847- 16871 16892- 16904 16917 17017 17035 17093 17105 17121 17126 17133 17140 17246 17258 17293 17294 17303 17313 17316 17362 17404' 17434 17450 17463 17479 17490 17511 175411 17609 17666 17692 17765 17784 17799 17856 17903 17956 17984 18000 18001 18023 18029 18049 18078 18172 18194 18202 18224 18268 18273 18299 18306 18320 18347 18395 18406 18472 18503 18505 18508 18568 18572 18602 18605 18627 18631 18643 18755 18796 18802 18813 18823 18838 18915 18916 18978 18987 19076 19127 19141 19211 19259 19269 19295 19317 19398 19448 19492 19502 19519 19564 19576 19617 19644 19672 19716 19725 19726 19738 19751 19755 19781 19800 19809 19814 19830 19860 19904 19924 19929 19990 20055 20O60 20106 20107 20118 20136 20175 20260 20276 20305 20317 20368 20386 20435 20464 20484 20552 20554 20559 20600 20620 20669 20687 20701 20711 20781 20816 20820 20840 20944 er een voldoend kwantum serum in voor raad zijn om bij eventueel uitbreken van het mond- en klauwzeer een groote uitbrei ding te voorkomen. De vergadering ging accoord met het voorstel van den voorzitter om het volgende telegram aan den minister van landbouw te zenden: De leden van den Z, H. Bond enz. stellen Uwe Excellentie hierdoor in kennis, dat zij er van overtuigd zijn, dat hier in Neder land een dringende behoefte bestaat aan eeen mond- en klauwzeer instituut, dat aan de tegenwoordige eischen voldoet. Zij zijn volgaarne bereid daarvoor een financieel offer te brengen en willen dit Uwe Excel lentie gaarne nader mondeling toelichten- Hooge keurloonen. Het Tweede-Kamerlid de heer Leenstra heeft tot den minister van Binnenlandsche Zaken en L. de volgende vragen gericht: Heeft de minister kennis genomen van de klachten dat de bestaande hooge keurloonen nog steeds een belemmering vormen voor den uitvoer va levend vee? Is de minister bereid, nu er eenige opleving schijnt te komen in den uitvoer, dezen ex port zoo krachtig mogelijk te bevorderen, o.a, door de keurloonen tot de werkelijke kosten terug te brengen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6