Radio-Omroep FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? De Russische handelsdelegatie is gisteren uit Londen vertrokken. Eijzonderheden over den wervelstorm in Duitschiand. De beraadsla gingen van het Egyptische kabinet over de Engeische nota. Onder de Radio-berichten: Dr. Bröcher te Keulen is tegen zijn doodvonnis in hooger beroep gegaan. De officier van Justitie heeft verzet aangeteekend tegen het Gnnis van mevrouw Oberreuter. Ook Beieren en Mecklenburg door storm en noodweer bezocht. Het Egyptische antwoord op de Britsche nota overhandigd. GEMENGD NIEUWS. Het was geen noodsein... maar waschgoed. De bliksem sloeg in Per luxe auto heenper vrachtauto terug. Overreden en gedood. Het drama op den Rijn nabij Arnhem. Ongenood bezoeken hoe men het verwijderde. RADIO-NIEUWS. .99 yjfóïGrrfê/Tz. ^Steeds fiot JVêeuwste z>z /iac/co C-zST* V<i££i/rx//qre De Engelsch-Russische betrek kingen met Engeland. De Russische handelsdelegatie is uit En geland vertrokken. Zij telde 75 personen, met inbegrip van Rosengolz en Ginisjoek. Een aantal Britsche arbeidersleiders deed hun uitgeleide. Aan Rosengolz werden verscheiden bou- quetten roode bloemen aangeboden. Het heengaan van Frank Hodges. Zooals wij mededeelden is Frank Hod ges, voornamelijk als gevolg van de oppo sitie van de Engeische Federatie van Mijn werkers, afgetreden als secretaris van de Internationale Mijnwerkersorgarisatie. Frank Hodge's motiveering van zijn ont- verklaart, dat hij daaromtrent nadere mede- gelegd, omdat hij zijn onbelemmerde vrij heid van denken en handelen terugwensch- te ten dienste van zijn eigen landslieden en ten volle mede te werken aan de be langrijke taak om de mijnwerkers van Groot-Brittannië in staat te stellen om te delen in de voordeelen van een betere techniek en organisatie in de mijnindustrie. Cook geeft intusschen te verstaan, dat Frank Hodges motiveering van zijn ont slagneming in strijd is met de waarheid en verklaart, dat hij daaromtrent adere mede- deelingen zal doen. Intusschen mag men verwachten, dat Hodges Cook thans den strijd om de lei ding der mijnwerkers zal betwisten. De Engelsch-Russische handel. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat den minister van. binnenlandsche zaken in het Lagerhuis gevraagd werd of hij, gezien het ontbreken van consuls en van maatre gelen ter bescherming van Britsche scheep- vaartbelangen en zeelieden in Russische havens de Britsche scheepvaart- belangen zou adviseeren voort te gaan met handel te drijven op de havens. Joynson Hicks zeide, dat aan de Ncorsche regeering gevraagd was zich met de belangen der Britsche onderdanen in Rusland te belasten. Hij zog geen reden waarom Britsche schepen n.et zouden door gaan met handel te drijven met Rusland of Russische schepen met Engeland. De wervelstorm in Duitschiand De windhoos, die in Du tschland woedde heeft den volgenden weg genomen: Almelo (Ned.)EscheLingen. Ook het plaatsje Schepsdorf heeft zwaar geleden; hier wer den meer dan 20 personen gewond. Het dak van het raadhuis werd weggeslagen. Na Lingen aan de Eems te hebben ge teisterd, trok de windhoos naar het zuide lijk gedeelte van Oldenburg, waar in de streek van Cloppenburg de dorpjes Auen, Ilolthaus en Lienerloh ernstig te lijden had den. Te Auen werden alle 27 huizen geheel of ten deele met den grond gelijk gemaakt en 8 personen gewond. Te Holthaus zijn 11 huizen grootendeels vernield. Menschenle- vens zijn niet te betreuren. Te Lienerloh zijn twee personen zwaar gekwetst. Een ooggetuige van de catastrofe te Lin gen vertelt in het „Berl. Tag." o.a. het volgende. Woensdagmiddag tegen vijf uur had zich een geduchte onweersbui boven de stad samengepakt. Plotseling» vormde zich een ongeveer 100 m. hooge, trechtervormige windhoos, die met razende snelheid en ge weldig lawaai de stad naderde en overal vernielende sporen achterliet. Het werd stikdonker, laaghangende zwarte wolken raasden met beangstigende vaart vootbij. Platseling kraakte en brak het overal alsof de stad onder trommelvuur lag. Binnen vijf minuten was het ongeluk geschied en ge leek Lingen een puinhoop. Gebouwen zijn gekraakt als kaartenhuizen; stukken dak, balken en pannen bedekten de straten. In de tuinen werden de tuinhuisjes wegge vaagd, van de ooftboomen staat cr geen een meer. Als na een grooten brand rijzen stukken muur uit de ruïne op. Prachtige linden-allée's zijn, verwoest, dikke eiken- er. beukenboomen zijn afgeknapt en heb ben in hun val huizen vernield. Bij nader onderzoek is de schade veel grooter dan eerst gedacht werd. De wer velwind is juist door het centrum van de stad gegaan. De straten vormen een chaos. Overal hangen de telefoondraden gebroken over huizen en pleinen. In 't groote stads park staat geen boom meer overeind: als lucifers zijn de zwaarste stammen afge knapt. De totale schade wordt op twee millioen M. geschat. Uit het bezette gebied. De afgevaardigde van de Palts in den Beierschen landdag hebben een vraag tot dë Beiersche regeering gericht, waarin zij er op wijzen, dat de klachten over excessen en moiestaties door soldaten van 't bezettings- leger te Germersheim voortdurend toene men. Zij verzoeken de regeering met de rijksregeering stappen te doen, opdat daar aan van Fransche zijde een einde wordt ge maakt. Spoorwegongeluk. Negen dooden. De om 8 uur 20 's avonds uit Parijs naar Rijssel vertrekkende express is gisteren te gen twee uur 's ochtends in het station van Dessay bij Moulins gederailleerd. Alle wag gons op vier na werden omver geworpen. Op het oogenblik worden negen dooden en een aantal gewonden gemeld. Het bezoek van Amery. Aan de maaltijd, dien de Fransche Kolo niale Unie aan Amery, den Britschen minis ter van koloniën heeft aangeboden en waar aan o.a. Poinc are deelnam, verklaarde deze laatste in een rede dat de koloniën, die zoo geruimen tijd de beide landen scheidden, thans dienden om de vriendschapsbanden nauwer toe te halen. Vervolgens bracht hij hulde aan de Britsche koloniale politiek en legde den nadruk op de rol der koloniale troepen tijdens den oorlog. De ontvangst, welke Engeland president Doumergue heeft bereid, heeit bewezen, dat er nooit tusschen de beidt naties meer wederzijdsch vertrou wen en werkelijke genegenheid heeft be staan. Amery schefste uitvoerig de geschiedenis van dë kolon'ale bezittingen der beide lan den, wierp een blik op de in de toekomst door haar te spelen rol en legde den nadruk op de beschavingsrol van de hoofdsteden in het moederland. De Fransche gepensionneerden. In de Fransche Kamer heeft Poincaré op een vraag van Bouyssou meegedeeld dat de gepensioneerden 600 millioen zullen ontvan gen boven de hun over 1927 toegekende 300 willioen en dat de zaak definitief in de wet op de middelen zal worden geregeld. Bouys sou verklaare zich voldaan en namens de commissie voor de pensioenen hechtte Goude er zijn goedkeuring aan. Bezuiniging in Noorwegen. Volgens de bladen is de Noorsche regee ring voornemens aan het Storting voor te stellen alle rijkssalarissen en loonen met in gang van 1 Januari met 10 pet. te verlagen, waarmee ongeveer 20 millioen kronen zal worden bespaard. Actie van het Oostenrijksche P. T. T.-personeel. De niet-soc.-democratische organisaties van post-, telegraaf- en teleloonbeambten heb ben den bondskanselier medegedeeld, dat zij het ultimaum der Technische Unie en der Postvakvereeniging niet als bindend be schouwen, daar met haar vertegenwoordi gers geen contact heeft plaats gehad, hetgeen zij als een breuk der solidariteit beschouwen. Bondskanselier Seipel deed de toezegging, dat hij de niet-soc.-dem. organisaties aan de te houden besprekingen zou laten deelne- Communistfsche agitatie in Griekenland. Uit Saloniki wordt aan de bladen gemeld: Gisteren hielden 200 communisten, allen in dienst bij de tabaksfabrieken, een luidruch tige betooging voor het paleis van den gou verneur. Door politie en gendarmerie gesommeerd uiteen te gaan, verschansten zij zich in het .Arbeidershuis", van waaruit zij op de po litie schoten. Deze drong na versterking te hebben gekregen, het gebouw binnen en ar resteerde 135 betoogers, onder wie commu nistische afgevaardigden. Eenige personen werden gewond. Engeland en Egypte. Het Egyptische kabinet schijnt te aarze len een punt in de Britsche nota te aan vaarden, niet omdat het niet geneigd is om in overeenstemming met den wensch van Groot-Brittannië in den toestand te voor zien, maar omdat het niet geneigd is, den vorm te aanvaarden, waarin de Britsche eisch werd ingediend. Het kabinet komt opnieuw bijeen om te trachten een voor beide partijen aannemelijke formule te vinden. In antwoord op een in de kamer gestelde vraag, zeide Sarw-t Pasja, de premier, dat het zenden van Britsche oorlogsschepen naar de Egyptische wateren steunde op een ge dachte, die niet in overeenstemming was met de werkelijke feiten, en dat er in Egypte geen beweging gaande was, welke leven en eigendom der buitenlanders be dreigde. Overal heerschte vrede en veilig heid, terwijl de buitenlanders zeiven zeer kalm waren. Er bestond groote hoop, dat aan het onderhavige conflict een einde zou komen, dank zij den geest van vriendschap, welke de betrekkingen tusschen Engeland en Egypte beheerschte op een wijze, welke de belangen en eer van Egypte verzekerde. Sidky Pasja, oud-minister van Financiën zeide, dat de Kamer het recht had zich verwonderd te toonen over de geuite be schuldiging, dat een politieke partij van het leger een politiek instrument wenscht te maken. Niets van dien aard was gebleken, of zou naar alle waarschijnlijkheid blijken. De Kamer wenschte in haar geledingen slechts, dat het leger een instrument zou zijn ten behoeve van de orde en zich van de politiek afzijdig zou houden, gelijk dit in alle beschaafde landen het geval was. De onderhandelingen over Tanger. Aangaande de hransch-Spaansche onder ham elingen over het statuut van Tanger zegt de „Mafin", dat de laatste nota der Spaansche regeering de thesus handhaaft, welke gelijk staat met de vervanging van Frankrijk door Spanje als overhcerschende mogendheid in Tanger. Aan Fransche zijde legt men de laatste hand aan een memorandum, dat een re- capituleerend karakter heeft en verzoe nende voorstellen doet. Indien geen ac coord mogelijk is na deze laatste gedach- tenwisseling, zal het zeer moeilijk worden om Spanje voldoening te geven en de be staande verdragen te herzien. Wanneer de zaken zco staan, rijst de vraag of Madrid gevolg zal geven aan zijn bedreiging met ontruiming. Daar echter de militaire samen werking, evenals de „zuiveringsoperaties" zijn hervat, moet gehoopt worden dat het zoo'n, vaart niet zal loopen. Fransche versterkingstroepen naar Peking. Vernomen wordt, dat binnenkort nog twee compagnies Fransche troepen van Tientsin naar Peking komen. Het eerste bataljon Fransche versterkingstrocpen uit Frankrijk worot 14 Juni te Tientsin verwacht. Vernomen wordt, dat de legatietroepen te Peking onder bevel zullen staan van den Amcrikaanschen kolonel Little. De Amerikaansche troepen macht naar Tientsin. De geheele Ameiikaansche troepenmacht in China wordt, met uitzondering van een klein detachement te Peking, naar Tientsin overgebracht in verband met moeilijkheden, ciie daar ter stede worden verwacht. Geen overplaatsing der Fran sche legatie. De „Echo de Paris zegt dat de Fransche regeering op het oogenblik r,iet geneigd schijnt het voorbeeld van Engeland te vol gen, dat de overplaatsing van de Britsche legatie van Peking naar Tientsin overweegt. Naar aanleiding van een bericht, dat te bcheveningen noodseinen werden opge merkt, welke naar later bleek zouden ge geven zijn door den rmjnenlegger „Douwe Aukes deelt het departement van Ma rine mede, dat van het hijschen van een noodsein, door den mijnenlegger „Douwe i"iUce^j ^een sPrake is geweest. De moge lijkheid bestaat echter, dat het abusieve lijk hijsc'hen van een bal aan boord van de vcor Terheide ten anker liggende ...Dou we Aukes" gecombineerd met'het feit, dat in de voorto-p eenig waschgoed te drogen hing, aanleiding kan zijn geweest tot de veronderstelling dal een noodsein gehe- schen was. (Internationaal is n.l, aangeno men, dat als noodsein bij dag beschouwd wordt het toonen van een bal waarboven of waaronder een vierkante vlag geheschen is). Te Moergestel (N.-Br.) is tengvolge van het inslaan van de bliksem totaal af gebrand de boerderij van \V. op 't Hoog, gelegen in de Heikan'sche straat. Aan blusschen viel niet te denken. De geheele inboedel ging nagenoeg verloren. Verzeke ring dekt de schade. Een aanrijding met ernstige gevolgen. De kruidenier Blom uit Eemnes, die met ziyn huifkar van Bunschoten huiswaarts keerde, werd te Eemnes door een auto, waarin eenige heeren gezeten waren, in volle vaart aangrêtlen. Op advies van een dokter uit Laren en dr. Dover te Baarn werd Blom, van wien o.m. beide beenen gebroken waren, naar het ziekenhuis te Laren vervoerd. De inzit'enden van de luxe auto. die ernstige bloedwonden oplie pen, werden door een vrachtauto mee naar Soest genomen. De au'o en de huifkar wer den grootendeels vernield. Te Gron:ngen heeft een gemeentelijke autobus een 6-;arig knaapje H. Steenhuis overreden. Het kind was biina onmiddel lijk dood. Het lijk van den leeraar Hoekstra gevonden. Ter hoogte van de Stoomsleephelling te Arnhem is opgehaald het lijk van den heer Hoeks'ra. leeraar aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Arnhem, die Donder dag (Hemelvaartsdag) bij een zeiltocht op den Rijn met zijn beide zoontje® verdronk. De lijkjes van de kinderen ziin nog niet gevonden. Den heer W. Appel, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur te Alkmaar, is een onaangenaam avontuur overkomen. Omstreeks 8 uur 's avonds vervoegde zich een dezer dagen aan zijn woning aan den Nieuwlandei singel de werklooze J. H. H,, die zich er over beklaagde, dat hij als werk loos vrijgezel slechts een uitkeering van 5.kreeg. De heer Appel, beloofde Ccn man, er in de volgende vergadering van het B. A, over te zullen spreken. Plotseling echter sprong H. naar de trap en begaf .zich naar boven, waar hij zich in de kamer van den zoon van den heer Ap pel opsloot. De politie, die gewaarschuwd werd, open de de deur met een anderen sleutel en vond en man te bed liggen. Hij was niet te bewegen het bed te verlaten. De agenen van politie dienden hem daarop eenige sla gen met den gummistok toe, doch dit had geen ander resultaat dan dat hij schreeuwde wende den politiemannen scheldwoorden naar het hoofd slingerde. Ten einde raad besloot men dr. Hoender- veld zenuwarts, te ontbieden. Deze diende H een paar morphine-injeclies toe, die hem wat kalmeerden, 's Avonds nog is hij onder politiegeleide naar het Provinciaal Zie kenhuis „Duin en Bosch" te Castricum ver voerd. Een paar weken geleden had H. zich bij den burgemeester ook over het met ont vangen van een uitkeering beklaagd. Hij raakte toen zoo opgewonden, dat hij in hel portaal een vaas stuk sloeg. Twee jaar geleden is H. verpleegd te Me- demblik. ONZE HOUDING IN DE RADIO BEWEGING. Nu men in de afgeloopen week begonnen is met den bouw van onzen zender te Hui len bij Laren, en ons de mededeeling werd gedaan, dat de masten reeds gereed ston den en men aan het technisch gedeelte van den zender reeds geruimen tijd was werk zaam geweest, is het noodzakelijk, vooral met het oog op de groote verwarring, die er buiten ons rechtschen heerscht in de radio-beweging van ons land nog eens dui delijk ons standpunt uiteen te zetten. Wij achten den radio-omroep uit godsdien stig en cultureel oogpunt van het grootste gewicht voor ons Katholieke volk, en in zekeren zin ook voor alle inwoners van ons vaderland. Dat men het ook van links zoo ebschouwt blijkt duidelijk al was het misschien alleen maar uit de geschiede nis der laatste maanden. Wie thans van het groot gewicht dezer zaak ni»t overtuigd is, behoort tot het slag menschen, die in de wereld leven zonder te weten, wat er in de wereld omgaat. Van den beginne af hebben wij ons op grondwettelijk standpunt gesteld, en niet zooals door anderen beweerd werd ons -rachten meester te maken van den gehee- !en omroep (men heeft dat wel geprobeerd aan den overkant) maar aan ieder der groo te groepen van ons vaderland het deel van den omroep willen geven, dat het krachtens zijn importantie toekomt. Dat was de lijn, die wij rechtschen volgden in onze mede werking tot het rapport der Staatscommis sie voor den nationalen omroep. Volgens deze lijn lag het voor- de hand dat wij, daar de zender te Hilversum zoo goed als ge.heel was in de handen van links, en de huurders van dien zender niet bereid waren ons af te staan, wat ons krachtens onzen invloed en onze organisatie toekwam, ons tot de regeering wendden om deze een zendver gunning en zender te vragen, die geheel door de rechtsche groepen zou worden bezet. De bedoeling hiervan was duidelijk: Wij willen Hilversum geheel aan links overlaten, en zouden den nieuwen zender geheel voor rechts gebruiken. Op deze wijze konden all gróëpen van eenige beteekenis aan beide kanten tot hun recht komen en wij kregen reeds, wat met den nationalen omroep beoogd werd: een vertegenwoordiging van alle richtingen. Welnu de regeering vond deze regeling billijk en gaf ons de christelijken samen een vergunning om te bouwen en te zenden. Van dit oogenblik af stonden wij op ons zelf en ging ons verder niet meer aan, op welke wijze de linksche zender onder de linksche groepen zou wer den verdeeld. Wij hebben alléén te doen met den onzen gereed te maken, wat ons na heel veel moeilijkheden, dank zij de medewerking der regeering, die de billijkheid van onze verlangens inzag, gelukte. Nu staat op het oogenblik ons land overeind met de kwestie H.D.O.A.N.R.O. en de verdere linksche groepen, waarbij zich volkomen volgens hun echt de nieuwe omroep vereenitJing gevoegd heeft, de N.O.V., onder de leidiitg van het liberale element van ons land. Hoe die linksche groepen tot overeenstem ming zullen komen, weten wij niet, en het is ook onze zaak niet. Alleen hebben wij ver klaard en herhalen het nog eens: wij K.R.O. zijn bereid tot elke samenwerking die onze beginselen niet raakt, en willen niets liever, dan met de linksche omroepen in vrede en onderlinge waardeering leven. Doch nu, juist nu in dezen tijd, die buiten ons om plaats heeft, achten wij het nood zakelijk onze geloolsgenooten te waarschu wen. Zoo langzamerhand is het voor hel publiek thans wel duidelijk geworden, dat er krachten zijn in ons land, die zich, om welke reden dan ook, willen meester maken van den omroep en die als de omroep een werkelijk culturecle zaak wil zijn en blijven, met alle macht daaruit moeten geweerd wor den. Met name is thans meer dan duidelijk, dat de nieuwe A.N.R.O. staat onder de hoede van „De Telergaaf", het blad dat voor eenige maanden een reeks van artikelen schreef tegen den sectarischen omroep, die een foto publiceerde van de H.D.O.-heeren met een onderschrift dat ons aanduidde als degenen, die den aether infecteerden (besmetten). A.N.R.O. en Telegraaf: ze waren alle vroe ger de beste vrienden; nu is het tweeman schap broederlijk aan elkaar verbonden, en blijft er voor ons Katholieken geen twijfel meer over, wat wij aan den gewezen H.D.O. hebben, nadat hij zijn stichting heeft opge heven en de Vennootschap „De Eenheid" (Holdert) zijn belangen beeft toevertrouwd. En daarom Katholieken van Nederland, kent uw zaak. Deze nieuwe omroep is niet de Uwe evenmin en nog veel minder als de H.D.O. het was. Als vroeger de richting van den H.D.O. u niet duidelijk was, thans nu hij broederlijk met „De Telegraaf" optrekt,i is er voor u geen plaats meer onder zijn vaandel. Er scheidon ons nog een paar maanden van de ingebruikneming van onzen nieuwen zen der. Een groot gedeelte van ons Katholiek volk is bij ons aangesloten, maar duizenden mankeeren nog. Vóór die zender het eerst zal uitzenden, vóór wij feestelijk hem zullen openen, zorgt er voor, dat u zijn blijvend bestaan verze kerd hebt door uw gcldelijken steun. Nogmaals het groot Katholiek belang vraagt het van U! De Telegraaf had dezer dagen een plaat van Louis Raemakers, „Verzamelen" stond er boven. Het was de heraut van den A.N.R. O. „Het luistevvinkenheir schaart zich in hechte trouw om de A.N.R.O.-banier." Wij herhalen die woorden maar voor onze luiste raas: „Verzamelen"! De tijd is gekomen, dat niet meer gewacht mag worden. „Het hcir van onze katholieke luisteraars schaart zich in hechte trouw om de K.R.D.-banier. En wij zijn zeker van de overwinning, wanneer al onze Katholieken (luisteraars of niet, want het gaat bij ons om de principiecle zaak) onzen Klaroenstoot begrijpen". Secretariaat K. R. O. Heerengracht 46, Tel. 49687 Amsterdam. ZONDAG 5 JUNI. HILVERSUM, 1059 M. 8.30—9.30 R. K. Mor genwijding. Caecilia-kwartet, de dames M. Hiller-Höhne en I. Nesvadba, sopraan, de dames C. Poederbach en J. Bartelsman, alt, de heeren C. Visser, tenor, W. v. Tul der, bas, o. 1. van Mej. A. v. Rooyen, 1 Gebet, Handel. 2 Hymne, Gliick. 3. Wann Ich einmal soil scheiden, Bach. 4 Jesu meine Freude, Bach. 5 Rede door den heer P. de Waart, Red. van „De Tijd", Lid v. d. Klare Waarheid over; Pinkster- gedachten 6. Ave Verum Corpus, Hozart. 7. Morgengebet, Mendels-sohn-Bartholdy. 8. Wes bis an das Ende beharrt, Mendels- sohn-Bartholdy. 9 Salvum fac fegem., Hauptbann. 11.15 Eerstee uitzending van de Neder- landsche Omroep Vereeniging. Mevr. Lies- beth Poolmann-Meissner en de heeren W. de Jong (cello) en J. R. Gravelotte, piano 11.15 Openingsrede door den voorzitter der Nederlandsche Omroepvereeniging Oud-Minister Dr. F. E. Posthuma. 1.002.30 Kamermuziekmiddag door het Haydn-Kwartet. P. Kramer, le viool, A. de Groot, 2e viool. H. v. d. Bosch, altviool H. J. L. Lysen, cello. Allen leden van het Concertgebouw-quartet, Tusschen de nummers treden de leden van het kwartet solistisch op. 2,30 Middagconcert in „Ar- tis", Amsterdam. Het muziekkoros van het 5e Reg. Inf. te Amersfoort. Dirigent: W. v. d. Glas 8.00 Persber. en sportuit slagen. 8.10 Symphenie Concert door het A:N.R.O. symohonie-orkest, o. 1. van Willem v. Warmelo, met medew. van Bussumsch a capella koor. Dir. A. G. v. d. Voort. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert Wire less mannenkoor en Railway clearing Hou se mannenkoor. Symphonie-orkest „The love feast of the Apostles", Wagner. Een bijbelsche scene voor koor en orkest. 4.35 Vertellingen uit het oude Testament. 4.40 Vervolg-concert. 5.20 British Memorial Service 'uitgezonden van de Cenotaph- Speeches en zang door het Westmins'er Abbey-koor. 5.405.55 Lezing. Cruising among the cannibals. 6.508.05 Kerk dienst. 8.20 Schotsche Dsalm. in dichtmaat. Koorzang. 9.15 Liefdadigheids-oproep. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Concert. Albert Sandler-orkest en O. Kavann, contra alt tot 10.50. PARIJS. RADIO PARIS, 1750 M. 12.20— I.05 Gewijde muziek. Gem. koor. Gods dienstige causerie 1.052.20 Orkest con cert. Homonyme Jazz. 8.50—11.00 Dans muziek door het orkest Mario Cabes. LANGENBERG 469 M. 7.50—9.20 Pinkster concert. Orkest en koor. 9.2010.20 Kath. Morgenwijding. 1.202.20 Pinkste- concert. Orkest en koor. 5.506.50 Con cert. Meldericher soloq-„tartet. 8,20 „Trou badour", opera in 4 acten( Verdi Daar na dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M en BERLIJN 484 en 566 M, 6.508.20 Morgen- genconcert. 9.20 Morgenconcert. 11.50- 1.10 Orkestconcert. 5.206.50 Orkestcon cert. 7.50 „Hanneles Himmefahrt" opera van Graener, 10.50—12.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7. M. 9.35—11.15 Morgen concert 11.2012,50 Pinksterconcert. 3.05 4.00 Orkest-concert, 4.006.05 Kurcon- cert in Norderney. 6.056.30 „Rettung aus Seenot", uitzending uit Norderney 6.308.10 Orkestconcert. 8.5011.10 „Pfingstheimalspiele auf Norderney". Daarna radio-cabaret. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.2010.20 Galoconcert. Orkest en Hr. Angenot, tenor. Tusschen 11.20 en 12.20 Speech van den Koning in de Kursaal. Ostende. Voorhout te "s-Gravenhage; C. G. IJssel- stijn Jr., cellosolo.; 4.305.30 Vrou wenuurtje, door mevr. Lidth de Jeude, over; Een stem uit Hongarije, 5.30 6.30 Kinderuuttje door mevr. Ant. van Dijk; 6.307.15 Diner-concert door het Kling-Ensemble; Cor Kling piano, L. Peereboom, viool; Miep Kling cello. 7.45 Politieber. (event.) 8 uur Pers ber. en Sportuitslagen 8.10 uur ,.De Geisha", operette in 3 bedr. (Degeschie- denis van een Japansch theehuis). Muziek van Sydney Jones. Alg, vcor- ber. Chris de Vos. Roilverdeeling: Mi mosa San (de Geisha) Maria v. d. Eynde; Molly (haar vriendin) Be ty v. d. Bosch- Schmidt Juliette (een Fransche trans- la'rice bij Wunshi) Jeanne Horsten; Re ginald Fairfax (Engelsch marine-officier) Jules Moes.» Wunshi (de eigenaar van het theehuis. Jan Grootveld. Cunning ham (Engelsch Officier). A. Alexanders. Markies Imari (chef der politie) Herre de Vos. Katana (luitenant bij de Keizerlijke Japansche artillerie), J. Jansen; Lady Constance (rijke Egelsche dame), Magda vvn Danck, Takamini (sergeant bij de po itie) I. Monasch. Het versterkt A.N. R.O.-orkest, DAVENTRY. 1609 M. 11,20 Daventry- kwartet en so'is en (sopraan, tenor piano).12.05 Orkestconcert: 12.20 ver volg Concert 1,202,20 Orgelconcert, 3.21) Dansmuziek; 4.05 Murray Ash- ford's entertainers; muziek en zang. 4.50 Dansmuziek. 5,20 Huishoudpraat- je. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daven- try-:kwar et. 6.45 Causerie. 6.50 Tijd sein, weerber. nieuws. 7.05 Daventry- 'kwartet. 7.20 Literaire critiek. 7.35 sona'es van Beethoven. 7.45 Fransche voorlez'ng. 8.05 Internationale liedjes met banjobegel. 8.20 Concert, D. Va ne, sopraan. H. Williams, bariton; R. Gourley, humorist; Mr. Flo sam en Jet sam:, humoristen. Militaire band. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 vervolg con cert. 10.35 Een spelletje bridge. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1750 M. 12.202.20 Orkestccncert 5.055.55 Co-ncert. Mme. Lacolley, piano; Mme. Huberval en M. Landeau, declamatie. M. Galant zanger, Mile. Joly, viool; Mile. Rey, piano; 9.0511 uur Fragmenten uit de operette „Si J'e'ais roi". operette van Adam. LANGENCERG, 469 M. 9.20—10.20 Evang. Morgenfeest. 12.301.15 De clamaties door Ilse Fischer Ramin; 1.20 2,20 concert, Palitie-kapel. 7.50 11.05 „Grafin Mariza", operette in 3 ac- len van Kalman. Daarna tot 12.20 dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN. 1250 M. en EERLIJN 484 M. 6.50—8.20 Morgen concert. 9.20 Orkestconcert. 11.30 1.10 Populair concert; 5.506.50 Po pulair concert; 8.5010.50 Oud-Duit- sche liederen en dansen. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394,7 M. 9,35—11.15 Mor genconcert. 1.253.20 Pinkstercon cert. 3.205.20 Concert. Orkest en solisten. 5,597,40 Pinkstercon- cert. 8.20—11.10 „Der böse Geist Lump-ici Ba^ibundua". of „Das lieder- liche Klceb'att", klucKt in 3 acten, BRUSSEL. 5C9 M. 5.20—6.20 Ccncert Radio-trio. 8.2010.20 Orkestconcert. RADIO-MOORS Telefoon 14609 - VAKKUNDIG Koningstraat - Haarlem ADRES 27 MAANDAG 6 JUNL HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politiebe richten 12.352 uur Lunchmuziek uit restaurant .„Trianon" te Amsterdam.; 2.304.30 Tweede Zangmiddag van ,,Ons Hollandsch Lied", o. 1. v. J. D. v. Rams- horst, bas; mevr. A. v. Ramshorst, mez zosopraan; zangclub Con Amore en het sii'ijkgezelschap „Lidadohe" in Huize DINSDAG 7 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie ber. 12.352.00 Lunchmuziek door het Trianon-Trio. 4.305.00 Lezing door den heer W. J. Bastiaan, over Vacantie- reizen. 5.006.45 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest, o. 1. v. Nico Treep. Maria Sehievink, sopraan. 6.45 7.15 Engeische les voor gevorderden. 7.157.45 Engeische conversatieles. 7.45 Politieber. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daven- try-kwartet en solisten (contra alt, bari ton, piano, guitaar, banjo). 1.202.20 Victor Olof Sextet en S. Russell, cello. 3.20 Daventry-kwartet en F. Woodhouse, bariton. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Lezing Jupiter's shadow and his nine moons. 4.50 (Vervolg) Concert. 5.20 Lezing Holidays at home and abroad. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerb., nieuws.7.05 Dans muziek. 7.20 Lezing The manufac ture of gas. 7.35 De sonates van Beet hoven. 7.45 Lezing Eclipses Jupiter's satelites. 8.G5 Variété. 8.45 Mr. Flot sam en Jetsam, humoristen. 9.00 Lezing: Music and the ordinary listener. 9.20 weerb., nieuws. 9.3511.20 „The wandering Jew" (De wandelende Jood), tooneelstuk in 4 episodes van E. Temple Thurston. 11.2012.20 Dansmuziek. LANGENBERG 469 M. 1.50—2.50 Liederen en vioclscli. 8.459.15. Vroo- lijk concert. W Kcsel met A. Schmidt a. d. vleugel. 9.20 Stemmen en klanken uit romantischen tijd. W. Wahl en H. Del- sizian, declamatie. Muckermannsche da meskoor K. Marstaller, harp. A. Plath, hoorn. Fr. Lindner, hoorn. 10.40 Sluiten. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.20 Orkestconcert. 5.055.55 Concert. Orkest en solisten (piano, viool, cello). 9.C511.00 Fragmenten u. d. opera's ,,L' Hirondeile", van Pierre Jeay en „Tosca" van Puccini. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 11.207.15 Lezingen en lessen. 7.15 8.05 Morike-gedenkfeest M. Abler, zangeres. R. Wikarski, piano. 8.50 10.20 Concert-Orkest. C. Weikhardt, vi ool, J. Kohier, cello, P. Bender, bariton. HAMBURG 394.7 M. 12.50—3.10 Orkestconcert. 4.355.20 Noorsche muziek. 6.2C7.10 Vroolijk concert. 7.4511.10 „Jonny spielt auf", opera in 2 acten. Daarna dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.2C—6.20 Dans muziek. 6.20 Les. 8.2010.20 Orkestconcert in A.ntwerpen. Vrii bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do witn it", door ]OS. P. H. HAMERS. 78 TWAALFDE HOOFDSTUK. Juffrouw Crane vond Poole #in zijn kleine ziw.amertje, behangen met portretten van boksers, operazangeressen en harddravers Samuel Dolf was geheel gekleed en op. Zijn wangen, gewoonlijk bleek, gloeiden. Hij verkeerde blijkbaar in een staat van groote opgewondenheid, boog diep voor juffrouw Crane, noemde haar gravin, vroeg ol zij on langs nog naar 't vastebnd geweest was en of zij mevrouw Caumariin kende; verder of de adel in St. Petersburg uit prettige lieden bestond of uit stijve, vervelende kerels. Hij wachtte niet eens op antwoord. Zijn hoofd was in de war. Arabella Crane legde ccnskhps haar hand op z'n schouder. „Ge zijt op weg naar de galg", zeide zé met nadruk, „op je knieën, zeg me alias en ik zal je geheim bewaren; lieg, cn ge zijt verloren!" Poole barstte in tranen uit en viel op de knieën zooals hem bevolen was. Binnen tien minuten wist juffrouw Crane alles wat weten wilde, nam de brieven van f.osely mee en Poole minder licht van hoofd cn veel lichter van hart achterlatend, haastte zii zich naar oom Sam, in het Gloucestcr-kofliehuis. „Neem nog vandaag uw neef mee naar buiten", zeide zc tot den ouden heer, „en verlies hem in het eerste half jaar niet uit het oog. Hij zal nooit een goed mensch wor den, maar ge kunt hem misschien voor den galg bewaren." Eer oom Sam kon antwoorden was zij ver dwenen. Vervolgens ging zij naar den woning van den rechercheur, dien zij reeds vroeger in' di nst had gehad. Geen half uur nadat zij dien man gesproken had, stond Atabclla Crane in de straat, waar de aanzienlijke wo- •ring van mevrouw Caumariin gelegen was. De straatlantaarns brandden reeds. De straat die bij dag al stil was, was nu nagenoeg ge heel verlaten. Al de vensters van het huis der Fransche vrouw waren van blinden voorzien, behalve de zaal waar zij zat. Uit die zaal stroomde het licht over een balcon, vol levende bloemen; een der vensters stond half oper. Nu cn dan kon de bcspiedxlei, vin dc pin?1". waar zij stond, even dc scha duw eener gedaante achter de gordijnen be speuren, o! den klank van een luiden lacli vernemen. Daar stond Arabella Crane, in haar don- ker-grijzen japon en nog donkerder mantel, onbeweeglijk op die vensters te staren. De enkele voetganger, die daar voorbijging, keek willekeurig om naar het gelaat van haar, die daar zco onbeweeglijk stil stond en even on willekeurig naar het huis, waarheen zij haai blikken wendde. Niemand die haar dus aan zag, kon zich weerhouden van zich in gis singen te verdiepen aangaande het onheil dat dit huis werd aangekondigd door die don kere, schitterende oogen, die het met zulk een dreigende gloed aanstaarden. Zoo bleef zij staan, nu en dan even heen en weer loopend, evenals een schildwacht maar altijd op dezelfde plek terug keerend even onbewegelijk als te voren. Zoo stond zij daar, uren lang. De duisternis van den avond werd nacht, de nacht loste zich op tn de morgenschemering en nog altijd stond zc daar op straat, en nog altijd waren haar oogen op dat huis gericht. Eindelijk werd de deur zacht geopend. Een lang man stapte er uit onder het neu riën van een Fransch liedje. Toen hij recht op dc plek toetrad, waar Arabella Crane op wacht stond, slak zij haar langen arm en magere hand uit den donkeren mantel en greep hem vast. Hij schrikte en herkende haar. „Gij hier", riep hij uit; „gij op dit uur!" „Jasjaer I osely, ik ben hier om u te waar schuwen. Morgen zal de justitie in dat ge vloekte buis zijn. Morgen zal die vrouw een gevangene wezen; niet om haar zwaarste misdaden, want die vallen buiten het bereik der wet, maar om de geringste die zij bedre ven heeft, wordt zij vervolgd, zal zij gevan gen genomen worden. Neen, gij zult niet terugkeeren om haar te waarschuwen zcoaïs ik u doe; als gij het doet, zult gij in haai lot deelcn. Ik trek m'n handen van u af." „Wat zegt ge toch?" antwoordde Jasper, „spreek duidelijker. Als die arme mevrouw Caumartin in een val gelokt is, wat ik niet waarschijnlijk acht wat heb ik dan daarmee te maken?" „De vrouw, die gij Caumartin noemt, is uit Parijs gevlucht om aan 't gerecht te ontsnap pen. Men is haar op 't spoor gekomen; de Fransche regeering eischt 'haar uitlcverin-. Wat, gij lacht er om? Gij gelooft het niet?' „Zeker niet." „Maar er zijn beschuldigingen tegen haai ingebracht door Engeische handelaars en als het bewezen kan worden, dat gij haa-. onder haar waren naam gekend hebt, als de eerlooze Gabriëlle Desmarets; wanneer het bewezen wordt, dat gij de Fransche bankbil jetten hebt uitgegeven die zij gestolen heelt, als gij haar medcplichige zijt geweest in het verkrijgen van goederen onder een valschen naam; als gij, verrijkt door baar gestolen goed, haar hier hebt geholpen en aange spoord om haar bedriegerijen voort te zet ten, zult gij dan veilig zijn vcor de Engeische wet, al zijt ge het misschien voor de Fran sche? Ge kunt onschuldig zijn. Jasper en dan hebt ge niets te vreezen; ge kunt schul dig zijn, en dan, verberg u of volg mij!" Jasper zweeg. Zijn eerste opwelling was om juffrouw Crane een onbepaald vertrou wen te schenken en geen oogenblik te ver liezen in het volgen van iederen raad, dien haar greoter versland hem aan de hand gat, om zich te verbergen of te vluchten. Maat eensklaps bedenkend dat Poole op zich ge nomen had den wissecl van 1000 pond den volgenden dag te bezorgen, en dat, indien de vlucht noodzakelijk was hij nog een kans had om dien buit mee te nemen besloot hij in z'n natuurlijke vermetelheid en in de gre tige hebzucht die daarmee gepaard ging, zich aan een uitstel van althans nog eenige uren te wagen. En bovendien, kon Bella het gevaar niet vergrooten? Was het niet de raad eener jaloersche vrouw? „Bella zeide hij, z'n scherpe oogen op haar vestigend terwijl hij naast haar voort liep, „hoe weel gij al die bijzonderheden?" „Van een agent der geheime politic, dien ik gebruikt heb om Sofie op te sporen, In mijn onderhandelingen met hem, werd na tuurlijk de naam van Jasper Losely. als haai wettelijke beschermer genoemd. Die naam was reeds verbonden met dien der gemeene Caumartin. Dus wordt ge door tusschenkomst van het kind, dat ge aan die vrouw hadt. willen overleveren, behoed voor het gevaai van te dcelcn in de schande cn dc straf diei zelfde vrouw." „Malligheid!" antwoordde Jasper, of schoon Arabella's woorden hem een huiie- ring aanjoegen; „nu ik er over nadenk, ge loof ik niet dat men iets zal kunnen bewij zen. Ik bon niet gehouden te weten waarom een dame haar naam verandert, noch hoe zij aan haar geld komt. En wat haar crediet bij de leveranciers betreft, dat is niet de moeite waard om over te spreken Het meeste wat zij gekocht heeft, is betaald, en wat niet is betaald, is minder waard dan haar goed. Ik laat me niet zoo gauw bang maken, maar ik ben u toch verplicht. Ga nu naar huis, het is schrikkelijk laat. Goe den nacht." „Jasper, bedenk u wel. Als ge die vrouw weer ziet als ge beproeft haar te redden, wordt dit mij bekend en ge verliest in mij uw laatste hoop, de laatste plank in een alles verzwelgende zee." Arabella sprak deze woorden zóó plechtig uit, dat zij het verharde hart van den diep bedorven man doortrilden. „Ik wensch haar niet te redden of in vei ligheid te brengen" zeide hij met zelfzuch tige oprechtheid, „en na hetgeen gij gezegd hebt, zou ik even lief in een schip gaan dat in brand staat, als in da huis. Maar geef me eenige uren tijd om te overleggen wat mij le doen slaat." „Ja, denk er over na; ik wacht u morgen bil me." Hij ging zijns weegs, langs de in schemer licht gehulde straat naar de nieuwe woning, welke hij gehuurd had in de nabijheid van 't aanzienlijke huis. Zij trok haar mantel dich ter om haar magere gestalte, en betrad in de tegenovergestelde richting nog eenzamer straten totdat zij haar deur bereikte waar zij opgewacht werd door de trouwe Brigitta,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10