Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Vrijdag 3 Juni 1927 Vacantiegangers: juicht! Waarom samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine? Bezuinigingen bij 't Nijverheids. onderwijs. De minister van financiën, voorzitter van 3en raad van ministers heeft: j| Prinses Juliana als student. De classificatie der gemeenten. De codificatie van het Internationaal recht. De Belgische propaganda in Zuid-Limburg. LUCHTVERKEER. DE TOCHT OVER DEN OCEAAN. Een tragisch einde. Vruchteloos zoeken naar het verdwenen vliegtuig. Een mislukte noodlanding. Stoutmoedige plannen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER UITLOTINGEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De F. I. F. A. Conferentie te Helsingfors. CRICKET. VOETBAL MARKTNIEUWS. Tegen het communisme in Frankrijk. Het spoorwegongeluk. Het proces te Keulen. Het stormweer in Duitschland. Ook Mecklenburg door een orkaan bezocht. Hitte te Berlijn. Het Egyptische antwoord aan Engeland overhandigd. Ongeluk op den Nijl. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp betreffende goedkoopere paspoorten en langeren geldigheidsduur aangenomen. Een open brief van de Vereeniging „Onze Vloot", De vereeniging „Onze Vloot" heeft een Open Brief gericht aan de leden der Staten- Generaal, van den Volksraad van Ned.-Indië en van den Kol. Raad van W.-Indië. Herinnerd wordt aan den strijd van de Vereeniging voor de instandhouding van een staatsmarine onder zelfstandig beheer en tegen splitsing en samenvoeging, waarin.' 'de volgende vragen aan de Volksvertegen woordiging werden gericht: „Is het in beginsel juist, de Staatsmarine in wezen en behoeften geheel verschil lend van het leger niet alleen, doch waar van de moederlandsche defensietaak slechts een zeer klein onderdeel vormt der alge- meene taak vast te koppelen aan een leger, dat zijn taak uitsluitend in de ver dediging van het moederland vindt? „Kan het Nederlandsche volk met zijn groote scheepvaartbelangen het element „zee" in zijn Ministerraad missen? „Acht gij de bemoeienis van een minister van Defensie, die het geheeele Europeesch beroepspersoneel en bijna al het materieel moet leveren voor de maritieme verdediging yan Indië, met de vloot in Indië gering? „Weet gij, dat er geen overcompleet, 'doch een tekort aan personeel heerscht, dat dientengevolge hier te lande van 't grootere materieel slechts één opleidingsschip, Hr. Ms. „Hertog Hendrik", in dienst is, dat als zoo danig in eventueele gevallen niet voor uit zending ter bescherming van Nederlandsche belangen in aanmerking kan komen? I „Weet gij, dat desondanks versoberings maatregelen op personeelsgebied werden 'aangekondigd, en dat daarbij gewezen werd op de noodzaak van een nieuwe Dienst plichtwet voor de Zeemacht, die nog niet m behandeling is en waarin gesproken werdt van een verhooging van diensttijd yan acht tot veertien maanden? „Acht gij het éénhoofdig beheer hoofd argument voor het wetsontwerp over het leger hier te lande en de geheele marine, idie voornamelijk in Indië dient, van zóóveel waarde, dat alle nadeelen daarvoor dienen te wijken. „Hebt gij uit de vage mededeelingen en önvoldoend gegronde verwachtingen over de organisatie van het Departement van De fensie een indruk kunnen krijgen van de ycordeelen van het éénhoofdig beheer en yan de te verkrijgen bezuiniging door „sa menvoeging" der luchtvaartdiensten? „Acht gij het logisch, dat op een Depar tement van Defensie wèl de geneeskundige dienst van het leger is vertegenwoordigd, doch niet die der Staatsmarine, en dat po gingen worden gedaan, een zeer goed be kend staanden dienst als het Loodswezen, naar een ander departement over te doen gaan? „Zijt gij niet van meening, dat een ra- tioneele verdeeling der gelden over leger en vloot Regeeringszaak is en niet de taak van léén minister v.an Defensie? „Acht gij het juist, dat over dit wets ontwerp, waarmede de maritieme belangen nauw zijn gemoeid, niet het advies der Indische Regeering en van den Volksraad werd ingewonnen, en geen enkel advies, noch van den Raad van State, noch van den Raad van Defensie, noch van eenige hooggeplaatste marinedeskundige, wordt Overgelegd? „Waartoe de spoed, waarop de Regeering Han dringt? „Acht gij het wetsontwerp van zóó wei nig belang, dat het in, eenige dagen vóór het zomerreces, behandeld kan worden? En ten slotte: zijt gif bevreesd voor toe komstige splitsing der marine?" a. ingesteld eene commnsie tot onder hoek naar de mogelijkheid van bezuiniging bij het nijverheidsonderwijs, welke commis sie in verband met den uits'ag van haar on derhoek tevens zal hebben na te gaan, of en, zoo ja, onder welke voorwaarden te zij ner tijd opheffing van het ia de Nijverheids- onderwijswet opgenomen stopartikel zou kunnen plaats hebben; b. de commisie opgedragen haar rapport oit te brengen aan de bezuinigingscommis- lüe.i c. in die commissie benoemd: tot lid en voorzitter: A. M. Touw, Direc- jleur der grofsmederij te Leiden. tot lid: ir. H. Damaran, directeur der ko ninklijke school voor kunst, techniek en am bacht, te 's-Hertogenbosch; ir. M. H Dam me, directeur der werkplaatsen van Werk spoor te Utrecht; ir. J. GouJiiaan jr. hoofd ingenieur bij de Maatschappij voor schceps- en werktuigbouw Feyenoord te Rotterdam; H. J. de Groot, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs; A. L. Hengeveld, directeur der ambachtsschool en avondvak- teekenschool te Haarlem; mevrouw J. 0ver voordeGordon, voorzitster van de vak school voor meisjes te Leiden; C. P. J. Zaal berg, directeurgeneraal van den arbeid te "s Gravenhage; mr. Philip J. Idenburg, se- jCretaris van de Bezuinigingscommissie. Prinses Juliana die met ingang van den nieuwen cursus aan de Leidsche Univer siteit komt studeeren zal als lid toetreden tot de Vereeniging van Vrouwelijke Studen ten te Leiden zal ook zoo nu en dan het clublokaal der meisjesstudenten in het Nuts- jgebouw bezoeken. Dr. Moller schrijft aan Minister de Geer. |f Naar te Maastricht vernomen wordt, heeft het lid der Tweede Kamer, dr. Moller een schrijven gericht tot minister de Geer over dc voorgenomen wijziging in de classificatie. Hij heeft den minister nogmaals ernstig ge wezen op het stelsellooze in de classificatie cn tevens op de groote onbillijkheid, welke men nu staat te begaan ten opzichte van Zuid-Limburg. Geen enkele Limburgsche gemeente mag volgens dr. Moller in klasse verlaagd worden integendeel meerdere Lim burgsche plaatsen komen op goede gronden, voor verhooging in aanmerking. Op de 26 Juni te Sittard te houden pro- lestmeeting zal dr. Moller als spreker op treden, terwijl ook dr. Poels de vergadering zal bijwonen en een enkel woord tot de aanwezigen zal richten. Antwoord op vragen van den heer Anema. Op de vragen van den heer Anema, be treffende stappen der Nederlandsche Re geering tot bijeenroeping van, een derde Haagsche vredesconferentie, heeft de heer Beelaerts van Blokland, minister van Bui- tenlandsche Zaken, het volgende geant woord: De voorstelling gegeven in den brief van den Amerikaanschen Staatssecretaris Kel logg aan den heer Porter, d-d. 11 Mei 1926, waarin wordt medegedeeld, dat in Mei 1925 de Nederlandsche regeering informeel de zienswijze, der Amrikaansche regeering heeft gevraagd betreffende bijeenroeping van een derde Haagsche vredes-cenferentie, aan welke mededeeling door den Staatssecretaris wordt toegevoegd, dat het hier niet be trof een bepaald en welomschreven voor stel tot het bijeenroepen v.an een zoodanige conferentie, maar dat het slechts gold een gedachtenwisseling omtrent het standpunt van de beide regeeringen ten aanzien van een eventueele conferentie van dezen aard, is volledig en juist. De Nederlandsche regeering heeft zich bij de tot dusver ondernomen stappen laten ieiden door de overweging, dat op dit ge bied, waar Nederland reeds vroeger een rol heeft gespeeld, het wellicht verder ook nut tigen arbeid zou kunnen verrichten door verschillende stroomingen, die zich hier openbaren, te coöraineeren en aldus kracht verspilling en rivaliteit tegen te gaan. Het ligt in den aard der zaak, dat zoodanig slrev envooropstelt de volledige medewer king van alle betrokkenen. In verband hier mede is niet wel in te zien, hoe hier sprake zou kunnen zijn van het vcrleenen van steun aan politieke stroomingen in Amerika, die den Volkenbond niet gunstig gezind zijn. De Regeering heeft zich ter bevoegder plaatse er van kunnen overtuigen, dat ook in den Volkenbond haar streven wordt begrepen en gewaardeerd. De Belgische regeering weet van niefs. De Belgische front-afgevaardigde van op den Bosch, had aan de Belgische ministers van spoorwegen en van landsverdediging een vraag gesteld in verband met den vlieg- tuigread boven Maastricht en het werven van proclamaties. De ministerieele antwoorden luiden: dat geen Belgisch militair vliegtuig, noch 'n Belgische militaire loods boven Maastricht zijn gevlogen met een vliegtuig, waarvan men veronderstelt, dat het van Belgische nationaliteit zou zijn. De raid mag vergele ken worden met de raid van een civielen auto, op vreemden bodem en bestuurd door een civiel. In de eventualiteit van een in deze voor waarden gepleegde overtreding, moet de re geering van het vreemde land in kwestie maatregelen nemen. Het antwoord van den tweeden minister luidt: „Ik weet niet welk' vliegtuig boven Maastricht heeft gevlogen, om er propa- ganda-biljetten te strooien. Uit het onder zoek der registers blijkt, zonder dat eenigen twijfel mogelijk is, dat op den bepaalden dag geen militair en ook geen ander vliegtuig is opgestegen op een der Belgische mili taire vliegvelden Men mag dus zonder vrees zeggen, dat hier geen militair vliegtuig voor gebruikt is." Eerst 35 dagen, nu 33 uur. In het „Journal" herinnert een mede werker, naar aanleiding van Lindbergh's oceaan-vlucht, aan de geleidelijke versnel- lig van den overtocht over den grooten vijver tusschen Oude en Nieuwe Wereld. Welk een afstand reeds lag er tusschen de 35 dagen heen- en 45 dagen terugreis, die de zeilschepen uit Le Havre varend op New York in het begin der vorige eeuw volbrachten, de verrichtingen der „snelvarende zeil-„clippers" van de der tiger jaren met hun 20-daagsche overtoch ten en de prestaties der eerste rader- stcombooten uit 1851 met 13 a 15 dagen! In 1864 deed de „Washingon". die den postdienst HavreNew York onderhield, haar eerste traversée van 3200 mijlen in 13 dagen 12 uur heen, en 13 dagen terug. De „Normandia" verbeterde het recort in 1883 tot op 9 dagen en de „Bourgogne" tot op 7 dagen 13 uur. Van dat oogenblik af begint dan het tijdvak der records, van de dolle jacht naar verovering van het blauwe lint, de „bleue ribbon". De Duitschers brengen hun vermaarde „Deutschland" in de vaart, die te Southampton binnenloopt, getooid met een geweldigen wimpel, waarop in enorme letters: Made in Germany, als een uittarting aan Engeland. Het schip doet de 30.82 mijl van Sandy-Hook (New-York) 'tot Cherbourg in 5 dagen, 11 uur 5 minuten, cl.w.z. met 23.51 mijl per uur. Het vernederd Engeland spant zijn krachten in. Het antwoord laat niet op zich wachten. De „Lusitania" maakt de 2791 mijl van Qucenstown tot Sandy-Hook in 4 dagen 19 uur 52 miuten, een snelheid van 24 mijl per uur. Duitschland verliest het spel. Het bouwt wel grootere maar geen snellere oceaanschepen. De oorlog komt. Sindsdien schijnen dc oceaanstoomero nog buiten adem: van hun vooroorlogsche record-inspanningen. Zij blijven op zijn hoogst bij hun oude presta ties en laten het terrein der records vrij voor verkenningsvaarïuigcn en torpedoja gers, die fantastische snelheden bereiken, onbekommerd omi den koienprijs. De eco nomische noden van den vrede dwingen daarentegen de koopvaardij tot betrach ting van „economische snelheden", die be neden het peil van voorheen blijven. Maar in een tijd, dat op het land een auto over de 330 K.M. per uur rijdt, moet ook de oceaan sneller overspannen kunnen worden. Juist in den tijd, dat de scheepvaart zich weer in een vruchtbare snelheidsconcur- rentie begint te storten, verschijnt dan de „boy" en doorzwaait zijn 5800 K. M. in 33% uure brengt Broadway een Champs- Elysées op weinig meer dan een etmaal van elkaar.... Bij Bordeaux is, naar aan het „Hbld." gemeld wordt, een tragisch vliegongeluk voorgevallen. Een medisch hoogleeraar, die een officiersvrouw was gaan bezoeken te Cazeaux (Gironde) had onmiddellijke ope ratie noodig geoordeeld en last gegeven de zieke naar Bordeaux te vervoeren in een vliegtuig. Hijzelf volgde in een tweede, de echtgenoot in een derde vlieg'uig. Onder weg geraakte het tweede toes'el in brand. De professor tracht'.e van plaats te verwis selen en viel van groote hoogte omlaag. De bestuurder landde met 't brandende vlieg tuig en kwam met ernstige brandwonden vrij. Gisteren meldden wij, dat een vliegtuig, dat te Soerabaja was opgestegen, bij, het Westgat in zee gevallen was en met twee personen bemanning in de golven was ver dwenen. Het zoeken naar het verdwenen vlieg tuig is tot dusver vruchteloos geweest. Het ongeluk is zeer waarschijnlijk het gevclg van een noodlanding, waarbij de drijvers stuksloegen. De vliegers in de andere, tegelijk met het verongeluk'e toestel uitgevlogen vlieg tuigen keerden, toen zij de vermissing be merkten, terug. Zij zagen cp zee een zeer beschadigd vliegtuig, waarvan de piloot verdwenen was, de waarnemer had zich vas-'. geklemd aan een wrakstuk. Het was hun echter onmogelijk om te^ dalen. Zij bleven daarom in de nabijheid tot hun benzinevoorraad opraakte en zij terug moesten. Toen een toestel van de Aeroluft Ges. van Koningsbergen naar Berliin vertrok, weigerde klaarblijkelijk de motor, zoodat de bestuurder gedwongen werd te landen op een onder water geloopen weide. De machine sloeg over den kop. Van de vier inzittenden werd één persoon er uit ge slingerd en gewond. Het vliegtuig was slechts weiirg beschadigd, maar kon nog niet in veiligheid gebracht worden. Een vlucht om de wereld. Medegedeeld wordt, dat de vliegers Linton Wells en luitenant Leigh voorne mens zijn einde Juli te starten van Long Is land en le beproeven in 360 uur een vlucht rond de wereld le maken, een afstand van 20.000 mijlen. Het vliegtuig zal zoo uitge rust zijn, dat het zoowel op het water als op het land kan dalen. De route za' zijn! Scjn FranciscoHonoloeloe-Midway Is landKasoemigauraCharbinIrkoetsk Omsk—Moskou—Parijs—Londen—Qucen stown—St. Johns—New Foundland—New- York, Bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer stelde gisteren de voorzit ter voor Donderdag 9 Juni bij den aan vang der vergadering verschillende ont werpen aan de orde te stellen en aan de agenda toe te voegen o.m. het ontwerp comptabiliei' swet. Aldus besloten. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de centrale afdeeling besloen heeft cp 8 Juni, 15 Juni en zoo noodig voort te zetten op 16 Juni in de afdeeliflgen le onderzoeken o.m, de ontwerpen wijziging Dienstplichtwet en Haringweije. Aan de orde waren de volgende ontwer pen: 1 wijziging en verhooging van het 4e hoofdstuk der Siaatsbegrooiing voor 1926, 2 naasting van den spoorweg van En schedé naar de NederlandschPruisische grens in de richiing van Ahaus, 3 bekrach tiging van een overeenkomst met de Ne derlandschV/es'faalsche Spoorwegmaat schappij in liquidatie, betreffende den naastingprijs van den spoorweg van Zut- phen langs Winterswijk naar de Pruisische grenzen in de richting van Borken en van Bocholt, 4 wijziging van de zegelwet 1917 en van'de wet op de kanseleriirechten. Deze ontwerpen werden zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Voortgegaan werd met de behandeling van het wetsontwerp ter nadere regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst. De heer VAN SCHAIK (R.K.) licht een amendement toe om de bepaling, dat de leden eener vereeniging, die door een col lectieve arbeidsovereenkomst gebonden zijn, daardoor gebonden blijven ook na het verlies van het lidmaatschap, tot dwingend recht te maken. Dit amendement wordt aangenomen met 43 tegen 28 stemmen. Verder werd aangenomen een amende- ment-v. Schaik om ontbinding eener ver eeniging geen invloed te doen hebben op de rechten en plichten van pariijen. Het is gebleken voor te komen dat vereenigingen, die van een contract afwijken, de ver eeniging eenvoudig on'bonden Een amendement-van 'Schaik op artikel 14 om sanctie te geven aan de bepaling, waarbij verboden wordt dat een werkge ver, die met een organisatie een collectief contract heeft, met ongeorganiseerden con tracten sluit, die bepalingen inhouden af wijkend van het collectief contract, werd na discussie teruggenomen. De heer v. SCHAIK (R.K.) licht ten .slotte op art. 16 een amendement toe om in plaats van de bepaling, dat indien de schade niet in geld waardeerbaar is, de rechter een schadevergoeding vaststelt naar billijkheid, te lezen, dat in geval de schade niet op geld waardeerbaar is, als schadevergoeding een som geld naar bil lijkheid verschuldigd zal zijn. De MINISTER neemt het amendement over. Besloten wordt dat de eindstemming over het wetsontwerp op een nader te bepalen dag plaats zal hebben. Daarop wordt de vergadering verdaagd tot Woensdag 1 uur. IC i g 0, jjj»a Welke tak van sport ge ook beoefent "a<B£51 DQfift tC&ra Akkers Klooster* ©il balsem zal U waarde, .ei' éBk gaas n» volle diensten bewij. «1 ?E. zen. Masseeren ird Akker's Kloosterbalsem (60 cent) maakt Uw spieren lenig en sterk en vergroot Uw uithoudingsvermogen. En als heelmiddel bij won den en open plekken (blaren in de handen dooi roeien en tennissen, doorzitten en doorloopen stuk gevallen knieën, schrammen en andere kwet suren) is Akker's Kloosterbalsem onovertroffen Zuiverend, genezend en ontsteking-werend - dat zijn de eigenschappen, waaraan Kloosterbalsem, naasi zijn verrassende werking het eensluidende oordee; der ontelbare <t trouwe gebrui- JiOUd ZCO&O0U kers dankt: STAD PARIJS 1904. Trekking 25 Mei. No. 42816 is betaalbaar met frs. 100.000 De nummers 230545 en 233852 zijn betaal baar elk met frs. 10.000 De 10 volgende nupnners zijn betaalbaar elk met frs. 1000: 9779, 32572, 40377, 43716, 100301, 127843, 169748, 188518, 280940, 335937. CREDIT FONplER DE FRANCE. Trekking 23 Mei. Obl. cummunales 1912 No. 1943917 is betaalbaar met frs. 100.000 No. 415943 is betaalbaar met frs, 10.000. De twaalf volgende nummers zijn betaal baar elk met frs. 1000. 70682, 121606, 138471, 302552. 494544, 786947, 1017890, 1511530, 1648716, 1650928, 1955710, 1959527. Verder zijn 100 nummers betaalbaar met frs. 500 Holland is hierbij zeer geïnteresseerd. Vandaag is het voetbalparlement te Hel singfors bijeen gekomen voor zijn jaarlijksch congres, waarbij circa 50 landen zullen ver tegenwoordigd zijn. Nimmer is deze conferentie van zoovee! waarde voor ons land geweest, als juist deze. Hoewel de pers er over het algemeen nog weinig uitdrukking aan gegeven heeft, stond nog langen tijd te bezien, of het voet- bal-tournooi bij de Amsterdamsche Olym piade wel doorgang zou kunnen vinden. Schijnbaar zweeg men om geen noodelooze ongerustheid te verwekken, in de veronder stelling verkeerend, dat men door minnelijke schikking tot een compromis zou geraken. En op het oogenblik is cr alle grond te ge- looven, dat ook inderdaad dat compromis gevonden is. Tenzij deze conferentie anders beslist. Maar danDat 'thier het ama- teursvraagstuk betreft,lijkt mij zoowel voor georiënteerdon als niet georiënteerden, vrij overbodig te zeggen. En meer speciaal de vergoeding wegens loonderving. Deze bepaling heeft aan tal van landen zeer veel moeilijkheden gegeven, die wel van zoodanigen omvang waren, dat zij niet in staat bleken met hun krachiigste elftallen naar Amsterdam te komen. Hier komen wij dus voor het feit, dat slechts zuivere amateurs aan de Olympische Spelen mogen deelnemen. Op het congres van het Internationaal Olympisch Comité, dat in April 1.1. gehouden werd, heeft Baron Schimmelpenninck van der Oye, in zijn kwa liteit van voorzitter van het N. O. C. nog pogingen in het werk gesteld, de uitvoering dezer bepaling verschoven te krijgen tot na 1928, welk voorstel echter werd verworpen. Tal van landen hebben dan ook hunne definitieve toezegging aangehouden tot de huidige F. I. F. A.-confercntie, waaruit dus geconcludeerd kan weden, dat de toestand ernstiger, is, dan menigeen bevroed, Intusschen hebben besprekingen plaats gehad met den praeses van het bovenge noemde I. O. C., die zeer listig een modus ontdekte, waardoor men tusschen dc mazen van het amateurs-reglement zou kunnen doorkruipen. Deze Franschman zei, dat ver goeding aan deelnemers verboden is, doch nergens vindt hij vermeld, dat men zulks niet aan het gezin van den deelnemer mag uitkeeren. De Nieuwe Rotterdamsche Crt. heeft hier op gereageerd en deelt mede, dat de heer Baillet Latour bezijden de waarheid is «n is stellig overtuigd, dat de F. I. F. A.-leden deze modus niet tolerceren zullen. Dat over dit vraagstuk dus nog wel in den breede te Helsingfors zal gesproken wor den, daarvan is een ieder reeds bij voorbaat overtuigd. Hierbij kunnen wij alleen de wensch uitspreken, dat de overwegingen ten gunste van onze Olympiade uitvallen mogen, In het tegenovergestelde geval durven wij t financiëele fiasco nog niet onder het oog zien. De agenda voor de Helsingforsche confe rentie heeft men als volgt opgesteld: Punt 1: Begrooting 19271928. Punt 2: Voorste! van Oostenrijk en Hon garije tot uitsluiting van den Amerikaan schen Voetbal Bond. Punt 3: Wereld-kampioenschappen. Punt 4: Toetreding tot het permanente bureau van internationale sportbonden. Punt 5: Olympiade 1928: a. amateursbcpalingen. b. besprekingen wedstrijd-systeem. c. scheidsrechter®. Punt 6: Bestuursverkiezing. Punt 7: Vaststelling congres 19271928. Punt 8: Vaststelling inte-nationale wed- strijden 19271928, Punt 9: Wat verder ter tafel komt. Een lijvig programma al zoo, dat niet min der dan drie dagen vergt. Zooals gezegd is punt 5 voor ons van zeer groot belang, Centraal Europa is bij zonder geïnteresseerd bij punt 3. Óp 5 en 6 Februari 1.1. heeft te Zürich een sub-com missie deze aangelegenheid in studie geno men en is de strekking van deze commissie, de invoering van een Europa- en Wereld- Beker en het Wereld-kampioenschap. Het voorstel Europa- en Wereld-beker brengen amateurs en beroepsspelers in een zelfden strijd, terwijl het wereld-kampioenschap een voorstel van Duitsche zijde gesepa reerd voor amateurs en beroepsspelers zou worden verspeeld. Het laatste punt^is in zooverre van groote beteekenis, dat t een zuivere scheiding tusschen beide categoriën in de hand zal werken. Gedurende het congres heeft men boven dien een steden-voetbal-toumooi georgani seerd, waaraan de volgende steden deelne men: Oslo, Stockholm, Helsingfors, Reval en Dresden. Intusschen kan men verzekerd zijn, dat in de meeste landen der wereld met belang stelling de loopende besprekingen zullen worden gevolgd en de uitslag tegemoet zien. PINKSTERPROGRAMMA. Zondag. le klasse. Quick—H. C. C. I HilversumA. C. C. PhoenixH. C. C. II Rood en WitV. R. A. AjaxV. O. C. 2e klasse. Haarlem IIR. C, H. V. R. A. II—R. en W. II Ajax (A.)Albion. Maandag. le klasse. Hermes D. V, SV. O. C. P. W.—H. C. C. I HaarlemQuick V. R. A.—V. V. V. A. C. C.Phoenix 2e klasse. VleermuizenAjax (A.l V. V. V. II—V. R. A. II R. en W. II—R. C. H. OVERZICHT. De wedstrijden van Zondag j.l. leverden bijna zonder uitzondering resulta'en op, zooals wij die in ons vorig overzicht voor spelden, al hadden wij voor Rood en Wit een wat gemakkelijker overwinning en voor Haarlem een meer sprekende neder laag verwacht. Vooral wat dit laatste be treft, zullen wij wel niet de eenige zijn geweest. De verjongde Haarlem-ploeg heeft zich in de residentie uitstekend ge weerd en na de minder gunstige resulta ten der vorige wedstrijden en de sombere geruchten voor de toekomst blijkt toch dat de Haarlem-ploeg ondanks het verlies van enkele goede krachten, nog wel eerste klasse fahig is. Misschien klinkt dit wat eigenaardig, daar Haarlem toch den wed strijd tegen de Haagsche verloor, doch ook uit een nederlaag kan men. vooral bij cricket, nog wel gunstige conclusies trek ken en de eerste overwinning voor Maas c.s. zal dan ook heusch zoo lang niet meer op zich laten wachten. Wanneer we zeggen, dat Rood en Wit tegen de nieuwe eerste klasser danig te genviel, is dit slechts ten deele juist. Aan <fe wickets faalden de Rood en Witters inderdaad bijna volkomen, doch de wijze waarop de Haarlemmers tenslotte een schijnbaar verloren wedstrijd neg in een behoorlijke overwinning wisten om te zet ten, verdient- toch weer een speciale ver melding, welke voor 90 pCt. op naam komt van den veteraan Posthuma. Vooral in de tweede innings was het vermakelijk te zien, hoe volkomen de Phoenix bats man op zijn geweldige off-breaks faalden. De Rood en Wit crack trof het hierbij na tuurlijk goed, dat de Haagsche batsman zijn bowlen absoluut niet kenden. Met looj in de schoenen trokken zij naar de wic kets en het zelfvertrouwen was uit den aard der zaak nihil. Zoo wacht e den „ouwe baas" een vrij gemakkelijke tr-ak, welke niettemin toch weer met gulden letters in de cricket historie zal worden genoteerd. Het Haag sche elftal viel zeer mee. doch hun wed- strijdrou'.me schoot tekort en zoo ge beurde het, dat diverse batsmen in de tweede innings het er op aanlegden den beschikbaren tijd uit te spelen. R, en W, stond n.l. op dé eerste innings achter, terwijl weer anderen het meer op de benoodigde runs schenen aan te leg gen. Beide mogelijkheden waren voor de Hagenaars bereikbaar geweest, wanneer men zich maar tot het een^ of ander had bepaald. Nu werd Posthuma's taak er nog door vergemakkelijkt. Het Pinkster-programma heeft zoowel voor Rood en Wit als voor Haarlem een thuiswedstrijd. De Spanjaardslaanclub ontvangt Zondag V, R. A. De ontmoe in- gen tusschen deze beide tegenstanders da teeren reeds uit den ouden tijd en bij dc vermelding van dezen wedstrijd komen ons onwillekeurig de namen van Schroder, His- gen van Waveren en Diemer Kool in her innering. Eenige veteranen a:s Posthuma, Rincker en Mr, Hamburger Swens spelen thans nog geregeld. Heel wat spannende strijden zijn 'us- schen deze Amsterdammers en Haarlem mers geleverd. Ook thans schijnen ons de elf'allen ongeveer van gelijke kracht en kan een aardige ontmoeting worden ver wacht. Rood en Wit zal aan de wickets heel wat meer moeten prestceren dan in de laa'ste wedstrijden, wil zij het nog steeds zoo gevaarlijke bowlen van Rincker met succes weerstaan. Toch kan de wed strijd o.i. wel aoor dc Spanjaardsclub wor den gewonnen. Ilaa'lsm speelt Maandag d.a.v. tegen het Nijmeegsche Quick, in welke ontmoe ting de Schoterwegciub reeds de kans krijgt waarop wij hierboven doelden. Niet dat de Nïjmegenaren 'zoo zwak zijn. Zelfs z tien eenige uitstekende krachten in het elfal, doch niemand zal het ons kwalijk ne men, dat wij na de eervolle nederlaag te gen de Haagsche wat optimist zijn. Onze tweede klassers blijven bij huis. R. C. H. speelt zoowel Zondag als Maandag. De tegenstanders zijn resp. Haar lem II en Rood en Wit II. Beide wedstrijden worden uit gespeeld en wij gelooven niet dat de R. C. H.'ers er eenige winstpunten uit zullen halen. Wel ligt de kranige overwinning op Rood en Wit II nog versch in ons geheugen, doch de Spanjaardslaan-menschen zullen er maar al le veel prijs op stellen om ditmaal re vanche te nemen, terwijl Haarlem II in de voorgaande wedstrijden zulke schitte rende resultaten wist te bereiken dat wij Zondag moeilijk een nederlaag voor de thuis spelende Schoterweg-reserves kun nen verwachten. Nog even dienen wij de aandacht te vestigen op de ontmoeting R. C. H.Rood en Wit II, welke op hot mooie Bloemen- daal-terrein werd gespeeld. Hier was de siualie ongeveer dezelfde als bij Rood en WitPhoenix. Ook hier had R. C, H. op de eerste innings een geringe voorsprong en stond zij in de tweede inning voor het feit den iijd uit te spelen of ongeveer 100 runs te maken. De R. C. H.'ers hielden zich echter uitstekend aan het consigne „prik ken", doch dat dit toch nog niet zoo heel eenvoudig was, moge blijken uit het feit, dat de twee laatste batsmen op de mat waren toen de laatste over werd gebowld. Ze hielden het echter en R. C. H. sleepte de beide puntjes uit het vuur. Een mooi resultaat voor de Racing Club. want al had Rood en Wit eenige invallers, diverse heel goede krachten maakten toch deel uit van het Spanjaardslaantesm. HET VQETBALPRCGRAMMA. Het N. V. B.-programma vermeldt vol gens de „Sportkroniek" voor a.s. Maandag (Tweeden Pinksterdag) de volgende wed strijden: Kampioenschap van Nederland. Almelo: HeraclesN. A. C. Promotie en degradatie. Tweede klas. Lelden: A. S. C.—D. H. C. Bleyerheide: BleyerheideL. O. N. G. PL Om den N. V. B.-Beker. (Halve eindstrijden.) Utrecht: VitesseStormvogels. Roterdam: N. O. A. D.V. U. C. I MEDEMBLIK, 2 Juni 1927. Ansjovis 57 60 per K. G. Hoogste 190 K.K. Laagste 20 K.G. 105 Vaartuigen. AMSTERDAM, 3 Juni. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene). Fruit. Druiven Frankenthalers f 2/0—3.20, aard beien extra f 1.(02.10, idem I f 1/01.60 per kg.; aardbeien f 0.23—0.25 p. doosje; profelic bessen f 2.202.50 per kg. per ziken extra f 0.23—0.32, perziken I f 0.14— 0.20 p. stuk. Groenten. Asperges dik wit f 0.500.70, dun wit f 0.20—0.26, dik blauw f 0.30—0.36 per bosje bloemkool extra f 0.240.26, idem I f 0.150.20, kassnijboonen f 1.702, snijboonen f 1.401.65, peulen f 3853, spinazie f 35, postelein f 810, tomaten f 50§0, alles per 100 kg. Peen f 1317, rabarber f 812, prei f 68, selderie f 14 f 18, pieterselie f 1619, raapstelen f 13 per 100 bos sla extra f 1.402.40, idem I f 0.701.20, andijvie f 2.804.10 per 100 krop nieuwe aardappelen f 0.180.23, drielingen f 1624 per 100 kg. komkom mers geel f 1822, idem wit f 1620, idem groen f 1418 p. 100 stuks. Bloemen. Rozen. Hadley f 814, Golden Ophelia f 35, Ophelia f 35, Sunbiurst f 24, Verschure f 35, Keiaerin f 412, Columbia f 46, Cordez f 68, Marcel Royer f 46 per 100 stuks Pioenen f 1.50— 3, Violieren f 610 per iOO tak Am. Anjers II f 79, Gladiolen f 43, Irissen f 0.50 2.CO, Papavers f 1.50—3 per 100 st.Japan- sche lelies f 1114 p. 100 kelk, Lathyrus in div. kleuren f 10—22 per bosje Snijgroen f 48 per 100 ranken. Planten. Hortensia's f 1.20—2, klein f 0.40 0.70, Zonalen Crampels f 0.220.24, Jean me dare f 0.210.24, Rubin f 0.22 f 0.25, Pultatums rood f 0.220.26, rose f 1820, Koningin f 2022, Cineraria's f 0.30—0.35, Canselaria's f 0.300.35, Be gonia's f 0.40-0.45, Spirea's f 0.25—0.35, Ccleüs f 0.3Q—0.52, Tradescantia's f 0.24— f 0.26, Plumosa's f 0 07—0.12 alles per stuk. AMSTERDAM, 3 Juni. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f 55.50, Blauwen f 55.50, Bra- vo's f 4.505.25, Roodstar f 4.50—4.75, Blauwe poters f 2.252.50, Bonte poters f 2.252.50, Bravo, poters f 2.252.50, Friesche Roodstar f 4.75 p. hl.; Langendijker Muizen f 17—20, Kleine f 13—15, Zomer Malta f 18—19 p. 100 kg. ALKMAAR, 3 Juni. Kaas. Ter markt waren 190 stapels, wegende 230.000 kg. Fa- briekskaas, kleine f 39, commissie f 42, boe renkaas kleine f 42, commissie f 45. Handel matig. ZWOLLE, 3 Juni. Boter. Aangevoerd 80/8 v., 15/6 en 440 stukken, samen 1970 kg. Prijzen per 1/8 v. f 38% per kg. f 1.801. Vee. Aangevoerd 704 runderen, 141 gras- kal vetfen, 189 nuchtere kalveren, 37 schapen, 240 lammeren, 341 varkens en 996 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.64— f 0.96, id. kalveren f 11.50, idem varkens f 0.580.64 per kg. schapen f 1438. De handel in neurende koeien, versch- gekalfde koeien en vaarzen was flauw, prijzen als vorige week en vet vee en kalveren rede lijk tot prijzen van vorige week stieren minder. LEEUWARDEN, 3 Juni. Boter. Aan voer 19/3 en74/6 v. Mijn hoogste prijs f 1.78, middenprijs f 1.77, laagste f 1.66. Veiling hoogste prijs f 1.70, laarste f 1.54. Ncteering van de commissie f 1.86, commissie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) f 1.86. Kaas. Sleutelkaas f 0.150.39, nagelkaas f 0.080.23, Goud- sche f 0.170.62, Edammer f 0.230.93. Aanvoer 42.843. UTRECHT, 3 Juni. Kaas. Aangevoerd 161 partijen, tezamen 52.850 kg. Prijzen le soort 34—37, 2e s. 31—33, rijksmerk 43. Handel matig. TIEL, 2 Juni. Fruit. (Tielsche Veilings- vereeniging.) Aardbeien 1.45, kruisbes sen 15 c., alles per k.g. w De Kamer hervatte het debat over de communistische propaganda. Hulin zeide namens de radicale en radi caal-socialistische fractie, dat het eenige middel om het communisme te bestrijden was met beslistheid een politiek te volgen van breeden socialen vooruitgang. Dit is beter dan een finanmicele politiek voor het grootste deel uit indirecte belastingen be staande. Poincairé antwoordde ik ben de eerste die begonnen is de belofte te houden, die gij deedt en dank zij die politiek.. (biet werd de Kamer rumoerig). Te midden van het tumult zeide Poincairé „Eenige dagen vóór ik aan het bewind kwam was de schatkist in een dergelijken toestand, dat men op de markt te Londen poogde de kopervoorraden van het minis terie van oorlog te verhandelen. Uit een nader bericht over het spoorweg ongeluk bij Moulins schijnt te moeten wor den opgemaakt, dat er, in strijd met het eerste bericht, geen dooden bij te betreu- waren. Dit nadere bericht spreekt namelijk alleen van zeven gewonden en zestien per sonen die kneuzingen kregen. De trein ging niet naar Rijssel maar naar Nimes. De in het proces le Keulen ter dood ver oordeelde dr, Bröcher is van dit vonnis in hooger beroep gegaan. De officier van justitie heeft verzet aan- geteekend tegen het vonnis, waarbij me vrouw Oberreuter tol vijf jaren gevangenis straf is veroordeeld. Uit Augsburg wo'-dt gemeld, dat Centraal Zwaben door een geweldigen orkaan, ge paard met hagelbuien, is geteisterd. De te velde staande oogst is voor het grootste gedeelte vernield. De wervclsiorm veroor zaakte een buitengewoon groote schade. Zware boomen braken als rietjes, de tak ken werden honderden meters ver wegge slingerd. In de stad Giinzburg werd de 25 meter hooge watertoren benevens een fa brieksschoorsteen omvergeworpen. Honder den vruchlboomen en telegraafpalen zijn geknakt. Het Pruisische kabine' heeft besloten een bedrag van 200.000 Mark ter beschikking van den regeeringspresident van Osnabrück te stellen voor leniging van den. eersten nood in het door den wervelstorm geteis terde Eemsgcbicd In de stad Lingen schijnt de schade nog aanmerkelijk grooter te zi'.u. dan men aa"" vankelijk heeft aangenomen. De materieele schade bedraagt er minstens een millioea Mark. Gisterenmiddag is een groot gedeelte van zuidelijk Mecklenburg door een wervel storm en een onweer geteisterd, die ge paard gingen met hagelbuien. Te Parchim zijn fabrieksschoorsteenen in gestort en vele daken beschadigd. Hevige regens zetten de straten onder water, de hagel vernielde tallooze ruiten, vele boo men zijn middendoor gebroken. Te Berlijn heerschte naar een radiogram meldt, gisteren nu en dan 33 gr. hitte. Gisteren heerschte te Boedapest een ge weldige hitte, welke zelfs in de schaduw 35 gr. bedroeg. Zij maakt talrijke slachtoffers. Ook op straat zakten vele personen in el kaar. Het antwoord van Egypte is aan den Brit* schen hoogen commissaris aangeboden. Een boot, die pelgrims vervoerde vaa Minie naar Samaloet is in aanvaring geko men met een sleepboot, die omsloeg. Er zijn zestien personen verdronken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 13