Gratis Ongelukken-Verzekering Stadsnieuws DE ACTIE DER R.K. MIDDEN STANDSVEREENIGING Installatie van de Propavanda- clubs. Het Eigen Gebouw van de Vereen, voor Bloembollencultuur. Diefstal. Spaarne 108 te Haarlem. Kunstzalen fa. Boskamp en Zonen. Vergadering met Besturen- Ambtenaren Organisaties. Opening nieuwe auto-showroom. ERNSTIGE AANRIJDING. Credit Communal de Be'gique. Theater „De Kroon* Personalia. De Luilakmarkt. RIJKSWEGEN. Jubileum. De watermchine aan het werk. Programma Weldadigheid naar Vermogen. Teyler's Museum. In feestelijke vergadering werden giste renavond in een der zalen van restaurant- Brinkmann de permanente parochieele pro- pagandaclubs der R.K. Middenstands-ver- eemgtng geïnstalleerd. De zaal was met pal men en bloemen op origineele en fijnzinnige wijze versierd. Beelden van de patroon heiligen der verschillende parochiën sierden de tafeltjes, waaraan de aanwezigen parochie- gewijze aanzaten bloemen in de Pauselijke Bisschoppelijke en stedelijke kleuren vorm den een artistieke versiering. Achter de be stuurstafel was het vaandel der Hanze ge plaatst. Ter vergadering was aanwezig de Hoog- Eerwaarde Heer Plebaan L. A. A.M. Wester- woudt, alsmede verschillende ZeerEerw. Heeren pastoors en kapelaans der stad. De voorzitter, de heer P. J. M. v. Tete- ring, hield de openingsrede, waarin hij allen welkom heette. Sprekend over de wijze, waarop de Hoog- Eerw. Heer Plebaan de laatste" gehouden propaganda-actie heeft gesteund, vervolgde spr. Ik ben er zeker van hem op mijn beurt aangenaam te zijn door u te verzoeken, dat straks niemand van hier zal gaan, of hij zal zijn schreden gericht hebben naar den Mannentoren, die in de zaal was opgesteld, ten einde daardoor, ook in dezen kring, onzen Plebaan te helpen in diens prijzens waardig en loffelijk streven om volgend jaar bij het jubilé van onzen Bisschop, Z. D. H. een zeldzame Kathedraal te kunnen aan bieden, n.l. een, welke geheel is afgebouwd. Spr. bracht daarna dank aan Z. D. H. den Bisschop, de E. E: geestelijkheid en allen die medewerking bij de actie verleend hadden. Spr. deelde dan mede, dat nadat de actie begonnen is, het ledental tot op dit oogen- blik gestegen is van 252 tot 443, zocdat er een winst is te boeken van 189 leden, een ledenaanwas dus van 75 Wel mogen we zeggen, dat we dankbaar gestemd kunnen zijn, aldus spr. Dankbaar, ja, maar niet voldaan Geenszins Honder den en honderden Roomsche Middenstanders staan nog buiten de Roomsche organisatie. Dit moet en dat zal anders, d.w.z., beter worden 1 De secretaris las vervolgens de berichten van verhindering voor, waarna de voorzitter het woord gaf aan den heer Chris Jansen, directeur van het Centraal Bureau te Amster dam. Ik sta dezen avond in de zeer bijzondere situatie, aldus begon spr., van „na den slag". Want deze vergadering is bijeengekomen, na een zeer vredelievenden oorlog, de buiten gewone en krachtige actie der R.K. Midden- standsvereeniging. Men is bovendien niet bijeengekomen om te treuren en te beraad slagen om te herwinnen wat verloren is gegaan. Men kan hier integendeel victorie roepen na de groote winst, die de intensieve strijd heeft opgeleverd. Spr. was van oordeel dat het jammer was dat de voorzitter iemand had uitgenoodigd hier te spreken, die noch eenig aandeel in de voorbereiding noch in de voltooiing van de overwinning heeft gehad. Spr. voelt zich in de positie van officieren die, ver van het front, in de soos bij een bittertje en een sigaar iederen dag den oorlog zaten te winnen. Niettemin is het spr., een groote eer te spreken voor strijders die kruitdamp hebben geroken, die met voorbeeldelooze ijver en intensiviteit hebben gestreden, zoodat de invloed van de betaalde overwinning niet alleen tot Haarlem blijft beperkt, maar een krachtige opwekking zal zijn voor het geheele diocees, en in Rotterdam reeds is gezegd in een vergadering Haarlem docet. Als spr. dan herdenkt het werk dat in de dagen der propaganda is gepresteerd, dan komt het eerst in de herinnering het groote aandeel in den strijd en ook in de overwin ning, van de geestelijkheid der stad, de Hoog eerw. Heer Deken en de Zeereerw. Heeren pastoors. De Middenstand, aldus spr., is in dit op zicht niet verwend,hetgeen begrijpelijk is, als men het gecompliceerde probleem van grootbedrijf en massa, stelt tegenover het schijnbaar zoo veel meer gedetailleerde kwes tie van den kleineren groep van den R. K. Middenstand. Nu toch die bijzondere in teresse der geestelijkheid in Haarlem is ge bleken voor den Haarlemschen industriee- len en handeldrijvenden Middenstand, laat mea dan erkeijnen dat groote dank is ver schuldigd aan de wijze waarop door de gees telijkheid de actie is gediend, dank allereerst aan Z. D. H. den Bisschop, aan den Hoog- Eerw. Heer Deken, de Zeereerw. heeren pastoors, de sprekers die liet Woord hebben gevoerd. j Het zou jammer zijn indien de gevolgen i der actie, die zooveel perspectieven heeft geopend, beperkt bleven tot Haarlem. Spr. hoopte daarom dat de eerwaarde sprekers, die 't woord hebben gevoerd op de propagan- da-vergaderingen, ook een kruistocht zou den ondernemen door het geheele diocees, opdat het succes van Haarlem ook het succes worden mocht van de Hanze in het Bisdom Haarlem. De heer Jansen weidde vervolgens uit over de bevoorrechting die de Haarlerrlsche R. K. Middenstand heeft genoten, door de medewerking der R. K.pers in de afgeloopen actie. Het bestuur, inzonderheid de voorzitter der R. K. Middenstandsvereeniging, behoort warme hulde gebracht te worden, voor de activiteit waarmede de veelomvattende voor bereidingen der propaganda zijn onderno men. Want het is niet waar, zooals buiten Haarlem wordt gefluisterd hier en daar, dat'het plan is uitgegaan van het Centraal Bureau te Amsterdam. De eer, het auteurs recht behoort aan Haarlem, aan het Haar- lemsche bestuur en den Haarlemschen voor zitter. Na een korte pauze zette de heer Jansen zijn rede voort. Hij wees er op, wat de roomsche solida riteit eigenlijk moest zijn en hoe moeilijk het blijkens de practijk schijnt te zijn, het eerste beginsel dier solidariteit te verwezen lijken. Het solidariteitsgevoel wordt in het gewone leven te veel vergeten. Van slagen is geen sprake, zoolang de verlossende daad uitblijft. Geestdriftig en met ijver moet een beweging, gesteund worden, waarmede niet direct zijn belangen zijn gemoeid. Dat is de beteekenis van de actie in Haarlem. De pro pagandisten hebben getoond, de solidari- teitsidée in practijk te willen brengen dat is de verlossende daad geweest. Niet toegelaten mag worden, dat de R. K. Middenstandsvereeniging een inférieure plaats inneemt in het aspect, dat Haarlem biedt. Hulde bracht spr. aan hen, die het leen- tal met 60 tot 70% wsten ter verhoogen, maar wees er in dit verband op, dat desondanks niet gerust mag worden, om alle katholieken in de roomsche organisatie te brengen. Pro paganda, onvermoeide propaganda is daartoe noodig. Vastzuigen moet men zich aan wat men verkregen heeft, vasthouden wat men bereikt heeft. Oppassen moet men echter voor zelfbedrog, en niet zich zelf wijsmaken, dat het wel goed zal blijven. Als niet meer kracht ontplooid wordt, zal er over een aantal jaren misrekening komen, welke zich wreken zal in de positie van den middenstand. Daartegen moet gewaakt worden. Spr. voelt, dat hier de sterke muur zal gebouwd worden van een hechter roomschen middenstand en om dat te bereiken, spoort hij de propagandisten in een enthousiast slotwoord aan. Levendig applaus vertolkte, hoezeer de aanwezigen het met spr. eens waren, terwijl de heer Van Tetering hartelijke woor den van dank sprak tot den heer Jansen. De algemeen voorzitter van de R. K. Pro- pagandaclub, de heer H. Holt, bJacht warme woorden van hulde en dank aan den heer Van Tetering, voor wat hij in deze actie heeft bewerkt. Spr. installeerde vervolgens de propagan disten met eenige vriendelijke woorden en uitte den wensch, dat op hun actie rijkelijk Gods zegen zou rusten en hun arbeid groot succes zou mogen hebben. Ook op deze rede volgde luid applaus, waarna Plebaan Westerwoudt er met een kernachtig woordje op wees, dat deze avond bedoeld te zijn, te overwegen, hoe we den aangebroken zomertijd moeten doorkomen om straks den oogst binnen te halen. Spr. wees er op, dat voor verkrijging van successen vooral gebeden moet worden en in dat verband spoorde hij aan, op het naderende feest van het H. Hart zich te veréenigen om het H. Hart-altaar, om daar vooral hartelijk te bidden. Daarna kan men uitgaan in Haar lem, om bijeen te brengen wat bijeen be hoort te zijn, opdat men triumphator wordt en men later het eigenlijke oogstfeest kan vieren. Ook thans klonk weer hartelijk applaus op, onderstreept door het dankwoord van4 den voorzitter. Rector Kok sloot zich dan aan bij hen, die dnk gebracht hadden aan hen, die de ac tie zoo uitstekend voorbereid en gevoerd hadden, inzonderheid aan den heer Van Tetering. Hij deelde voorts mede, dat er een retraite voor jonge middenstanders gehouden zal worden. Dan stelde hij allen het heilig ideaal voor oogen, waarvoor men strijden moet, n.l. voor Koning Christus, spoorde aan te bidden om de gaven van den H. Geest, wees er op, wat met volharding in de actie te bereiken is en stipte aan, dat onophoudelijk voort- gearbeid moet worden, opdat het doel be reikt wordt, dat men zich gesteld heeft. Vervolgens werd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. Het was in den waren zin des woords een feestvergadering geweest. Niet alleen om de fraaie versiering of om de ververschingen, welke in ruime mate werden rondgedeeld, maar vooral door den goeden geest, welke er heerschte, om het enthousiasme, dat allen bezielde, nog versterkt door de verschillende sprekers. Dit alles houdt beloften in voor de toekomst en juist daarom vooral is de feest vergadering, als zóódanig bedoeld, ook vol ledig als zoodanig geslaagd. Wij lezen in het „Wkbld. voor Bloembol lencultuur": Ter zake van den bouw van het Eigen Ge bouw werden door het hoofdbestuur allerlei besprekingen gevoerd, waarbij o.m. de ver warming en ventilatie ter sprake kkamen,- Op advies van den architect zal in het ge bouw voornamelijk ten behoeve van de voor de beurs bestemde lokaliteiten, een ge combineerde verwarraings- en ventilatie-in- richfing worden aangebracht. De ventilatie zal volgens de nieuwste techniek worden opgelost in combinatie met de verwarming. Inzake de inrichting van de beurszaal wa ren besprekingen gevoerd met een door den Bond van Bloembollenhandelaren daartoe aangewezen commissie. Aan de geuite wen- schen znl zooveel mogelijk worden tege moetgekomen. Maatregelen worden getroffen, dat de aan besteding, welke nubück zal geschieden, in de laatste dagen der maand Juni zal kunnen plaats vinden. Zoo mogelijk zal reeds voor 1 Augustus het werk worden aangevangen. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van 50.uit een winkellade in de Spaarnwoudestraat. In „Heemschut" schrijft de heer C. Visser Eenige jaren geleden slaagde de Ver- eeniging „ÉEendrick de Keyser" er in om de hand te leggen op het perceel Spaarne 108 te Haarlem, welks fraaie gevel thans tot in lengte van dagen het sieraad zal blijven van de Spaarnestad. Slaan we het boek „Oude Gebouwen in Haarlem," in 1907 door Van der Steur samen gesteld en door de Vereeniging „Haerlem" uitgegeven op, dan vinden we den gevel als volgt beschreven. Begin 17e eeuw. „Fraaie, goed bewaarde gevel met de oorspronkelijke kruiskozijnen in den topgevel. De trapgevel bekroond met driehoekig fronton, in het fries het jaartal 1637. Vermoedelijk kreeg de beëindiging van den trapgevel dat jaar zijn tegenwoordige gedaante. Ónder het fronton een nisje ge vormd door pilastertjes met sterk voor springende hoêkblokken, steunende op Con soles met leeuwenmasker. Het bovenste zoldervenster gedekt met rechten strek alle overige vensters met tudorbogen met aanzet- en sluitstukken. Op de sluitstukken maskers. De topgevel kozijnen gesteld op doorloopende cordonbanden, tevens dienende als afdekkingslijsten van den trapgevel Blokken versieren de penanten, de neggen der kozijnen en de trappen van den trap gevel. Op de aanzetsteenen en sluitstukken der ontlastingsbogen zijn verhoogde kussens aangebracht. Het deurkozijn is versierd met zeer fraaie in den ontlastingsboog rond-1 gaande profillett in baksteen. ITet kalf van het deurkozijn toont een zeilend schip." De meening, dat alleen de bekroning van den gevel uit 1637 zou zijn, lijkt ons aan vechtbaar. Want daarmede kan niets anders bedoeld zijn dan dat deze top ooit anders zou zijn geweest en dat hij een dertig jaar na de stichting van den gevel, door den hui- digen zou zijn vervangen. Waarom? We kunnen niet aannemen, dat hij toen reeds bouwvallig zal zijn ge weest. De gevel zij zelve, nu ongeveer 300 jaren oud, het bewijs, dat de oude metselaar mortel en steenen met de noodige zorg heeft gekozen en verwerkt. Hecht en sterk tart ook thans nog het metselwerk de eeuwen, dat de top zoo spoedig moest worden ver vangen wij kunnen het niet gelooven. Mode? Neen, dat wil er, bij ons ook niet in. Zóó waren onze voorouders niet. Trou wens, geenszins was deze wijze van gevel- bekronen omstreeks 1600 in Haarlem on bekend. Beziet den top van het„Proveniers- huis", Groote Houtsraat 144, waarvan de gevel in 1592 werd gebouwd, dan heeft men daarvoor reeds een vrij sterk sprekend bewijs. Ook andere Haarlemsche gevels toonen een soortgelijke beëindiging, wij noemen Dam straat 13 van omstreeks 1600, Botermarkt 25 van 1610 en Gasthuisstraat 32 van 1612. Dié top is wel echt en origineel. Wij mee- nen met gerustheid te mogen aannemen, dat de gevel van Spaarne 108 in hoofdzaak nog geheel den vorm bezit zooals de bouw meester dien heeft ontworpen en in 1637 heeft doen uitvoeren. Wij zeggen „in hoofdzaak". Want er valt ook op veranderingen te wijzen. De geveltop met zijn trappen en vensters is zonder twijfel volkomen ongeschonden. Een fortuintje, want hoe hecht en sterk het metselwerk ook moge zijn, juist de trapgevel met zijn vele uitsteeksels bood aan regen, wind en zon alle gelegenheid om hun sloo- penden invloed te doen gelden. Maar onze top, we zeiden het reeds, heeft glorierijk gedurende een drietal eeuwen weerstand weten te bieden aan die toch zoo beproefde sloopende krachten. Ook de zolder- en vliering kozijnen, kloeke kruiskpzijnen, zij zijn nog geheel intact gebleven. De kozijnen van de eerste verdieping staan nog nauwkeurig op hun oorspronkelijke plaats. Het zullen echter ooit óók kruisko zijnen zijn geweest. De kruisen zijn verdwe nen en hebben plaats gemaakt voor een acht- tiende-eeuwsche roedeverdeeiing. Wat hunne breedte betreft zijn de kozijnen van de benedenverdieping wel oorspronkelijk maar we achten het wel mogelijk, zelfs waar schijnlijk, dat de bovendorpels ooit een laag of wat hooger hebben gelegen. De impost band onder de aanzetsteenen der bogen schijnt dit wel uit te Vijzen. Dit wordt waar schijnlijker, wanneer men het arrangement, vergelijkt met dat van de kozijnen der eerste verdieping. Zoo meenen we ook, dat de on derdorpels van de raamkozijnen vroeger belangrijk hooger, zelfs tot onder den eersten band van den gevel hebben gelegen, 't Waren waarschijnlijk ook kruiskozijnen, de natuur- steenen banden en blokken in de penanten geven een vrij stellige aanwijzing in deze richting. Wie de afbeelding goed beziet zal het op vallen, dat de linkerkant van den gevel niet onbelangrijk afwijkt van den rechter kant. Vrij stellig is de gevel van No. 108 gelijk met eenzelfden of soortgelijken gevel ter rechterzijde, gebouwd. Het had toen met dien gevel een gemeenschappelijk penant. Dit penant is doorgehakt toen die gevel in de 18e eeuw plaats moest maken voor dien welke thans rechts van onzen gevel staat. Hoewel in den gevel de Vlaamsche of Dortsche invloed niet is te ontkennen, men zie slechts de omlijsting van den ingang met geprofileerden bak- en natuursteen, heeft hij zich toch in hoofdzaak van dezen invloed vrijgemaakt, in zijn wezen zijn hier de vor men van de Hollandsche Renaissance aan wezig. f Het scheepje op het deurkalf herinnert aan de tijden van weleer toen Haarlem als regel ook zeebouwende schepen binnen haar veste zag. Langs het IJ en het Noorder- spaarne was de stad gemakkelijk te berei ken, zelfs kon langs het Zuiderspaarne en de Haarlemmermeer een groot aantal plaatsen in den omtrek worden bereikt. Menig Haar lemmer zal in oude tijden zijn boterham hebben gedankt aan het toen zeer drukke scheepvaartverkeer en misschien was het wel een feeder, die het scheepje op het kalf deed beitelen en die zóó zijn betrekking tot het zilte nat vilde aangeven. C. VISSER. I Expositie van curiosa betreilenfde het tijdperk Napoleon I, In de kunsthandel Boskamp en Zonen ie Overveen exposeert de bekende verzame laar van antiquiteiten, medailles en oor konden, de heer H. H. Theunisse achtereen volgens zijn prachtige collecties curiosa, be trekking hebbende op de algemecne of vaderlandsche geschiedenis en de cultuur van China, Japan, Indië, Brazilië en Afrika. Het ligt in de bedoeling van den verza melaar om zijn collecties onder de" aandacht te brengen van leerlingen der hoogerc scho- len, opdat zij aan de hand van hun onder wijzers uit het tentoongestelde voordeel en leering zullen trekken. Niettemin de curiositeiten, door den heer Theunisse bijeengebracht, ook de belang stelling waard voor allen die zich voor his torie niet alleen, maar ook voor munten en medailles interesseeren en datgene wat de verzamelaar in een lange reeks van jaren in binnen- en buitenland bijeenbracht, ver dient in ruimen kring gezien te worden. De vitrine door dc fa. Boskamp daartoe in een harêr zalen beschikbaar gesteld zal achtereenvolgens de groepen bevatten waarin de heer Theunisse zijn verzameling verdeeld heeft. Ditmaal werd een aanvraag gemaakt met de expositie en curiositeiten betrekking hebbende op he ijdvak van Na poleon Bonaparte. De groote vitrine bevat vele kostbare 'do cumenten en zeldzame penningen en me dailles en hoewel hier in een kort bestek een kolossale hoeveelheid merkwaadighe- den zijn bijeengebracht, is alies toch zeer overzichtelijk op het zwarte laken neerge legd, zoodat deze verzameling ook voor leeken zeer bevattelijk, temeer waar bij ieder voorwerp een kaartje is geplaatst met duidelijke toelichtingen. Zoo zien wij het bijeen We noemen slechts enkele curiosa uit velerlei tal rijke Bulletins van de Groote Armée uit "Witepsk, Viaszona en Moscou. Andere oor konden moesten wegens omvang achter wege blijven. Verder: een boekwerk La Vita intima de Napoleon, een manifest: „Rechts intima de Napoleon, een manifest: „Rechten van den mensch en burger", een wetboek van Napoleon, ingericht voor het Koninkrijk Holland, een gravure naar het leven van Robespierre, assignaten granaat-kogels, me dailles: Legion d' honneur en Waterloo-me- daille, talrijke pennings, betrekking hebben de op gewichtjge gebeurtenissen, (we noe men er slechts enkele) na Austerlitz. Vrede Luneville, overtrekken van den Donau, toch naar Rusland, terugtocht uit Rusland, lan ding te Camves na de Ballingschap op Elba het Weenen Congres etc. Naast de penningen liggen nog talrijke series munten tentoongesteld. Het lijdt geen twijfel dat deze collectie de belangstelling zal trekken van oudheid kundigen, muntenliefhebbers en geschied kundigen, terwijl zij slechts ruimschoots ge legenheid biedt de kennis der geschiedenis nog eens wat op te frisschen. z Naar wij vernemen heeft gistermiddag ten Stadhuize Cen verga,dring plaats gevonden van de besturen der Ambtenaarsorganisa ties onder voorzitterschap van den her Rei- nalda. Aan deze vergadering namen tevens er.kele directeuren van sommige gemeente lijke bedrijven deel. Op deze vergadering werd besproken de overname van verschillende ambtenaren, die voorheen bij ce gemeente Scholen in dienst waren en hun tewerkstelling bij de gemeente Haarlem, waarover in enkele kriin- gen entstemming heerscht. Inzake de gevoerde besprekingen is aan de vergadering geheimhouding opgelegd en er zal evenmin een perscommuniqué over verstrekt worden. Evenwel deelde men ons mede, dat er wel overeenstemming is be reikt geworden- Gisteravond is de nieuwe auto-s'howroom van den heer J. W. Michielsen aan de Turf markt geopend. Tegelijk met de opening van deze showroom was ook de uitbreiding van de garage tot stand gekomen. Een en ander is nu een keurig geheel geworden en een zeer belangrijke aanwinst voor onze stad. In de nieuwe auto-showroom stond een keurige Chevrolet, model 1927, terwijl het personeel de aardige attentie had een auto geheel van kunstbloemen vervaardigd daar naast op te stellen. Een geheel nieuw soort vloerbedekking is aangebracht, geleverd door de fa. Massazoo, alhier, hetgeen o.m. dit voordeel heeft dat de clie er in het ge heel niet op inwerkt, doch gewoon kan worden weggeschrobt. De garage heeft htans 3 uitrijen: 2 aan de Beretstraat en 1 aan de Turfmarkt. Tevens werden 2 nieuwe licht- kappen aangebracht, terwijl de heele, garage alsmede de showroom en het nieuwe privé- kantoor van centrale verwarming zijn voor zien. Konden vóór de uitbreiding 20 auto's, gestald worden: thans is dit getal tot 40 uitgebreid. Een meisje rijdt tegen een tram op. Gisteravond omstreeks half 9 uur heeft een zeer ernstige aanrijding plaats gehad aan den Binnenweg onder Heemstede. De Duitsche dienstbode, genaamd Elisabeth Gendt, in betrekking bij de familie H„ Kle verlaan 173, kwam per fiets uit de Heem stedelaan en reed tegen de tram op, die uit de richting Haarlem kwam. In bewus- teloozen toes'and werd zij opgenomen en per auto vervoerd naar dc Maria-Stichting. Hoewel zij hedenochtend hii kennis was, is de toestand zeer ernstig te noemen, ten gevolge van inwendige kneuzingen in het hoofd. Maatschappij voor Belgisch Gemeente- crediet. De fn. Ovens en Zonen bericht de uitgifte van Belg, Frs. 75.000.000 6 pet. obligatiën, Jnidende san toonder in confures van frs. 500. frS. 1000. U. 5000 en frs. 10.000. De inschriivin* op bovengenoemde obbgatiënis opengesteld on Vrijdag 10 Jnni 1927 ten kantore van de fa. Ovens fe Harlem, bii- kantonr Kniiswptf 70- Amsterdam kan- Het was te voorzien, dat Watt en Watt in de Kroon zou geprolongeerd wor den, aangezien de prestaties dezer luidjes van dien aard zijn dat de menschen er allersmakelijkst m moeten lachen. Het bijprogramma brengt verschillende amusante stukies die er wel zullen ingaan al doen ze wangen niet zoo popelen van ge noegen als de beide wat'ies. De teekenfilm brengt een goed geslaagde afwisseling, zoo dat men kan zeggen een aangenaam vroolijk avondje te hebben, wanneer men een gan getje naar het Kroon-theater gemaakt heeft. De heer Weyert van Zanen (fa, P. Clau sing) alhier, werd benoemd als jurylid vcor de te houden Nat, tentoonstelling van Foto grafische Kunst, ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van den Ned Fotografischen Kunstkring. Wat oqJc vall'. de traditie der luilak- markt s f i pal in Haarlem. Groeie.* kan de belangstelling niet meer, maar onverflauwd groot blijft zij, want geen Haarlemmer, die zich respecteert, verzuimt om er heen te gaan. Hij gaat er heen als hij klein is aan de hand van vader of moeder en niemand neemt het den ouders kwalijk, dat zij soms om elf uur nog met hun kroost op de markt dwalen. Hij gaat er heen op den jongelingsleeftijd, en op den rijperen leeftijd en in den avend van het leven is het nog een zijner plich ten, die hij meent niet te mogen verzui men. 's Avonds is het 't drukst, want dan hebben de meeste Haarlemmers den tijd; zij, die overdag eenige uurtjes vrij kunnen maken, gaan Vrijdagmiddags of Zaterdag morgen. De echte getrouwen van de Lui lak-markt zijn Zaterdagsmorgens 4, 5 uur present. Het is een aantrekkelijke drukte. Dit jaar werkte het weer al bijzonder gced mede. Het was niet te warm en zelfs het traditioneele regenbuitje bleef achter wege. De bloemenhandelaars maakten goede zaken. Althans waren verschillende zeer tevreden. Anderen, die wij spraken, meen» den minder- kooplust op te merken, maar het is moeilijk uit te maken, waar dat aan lag. Wij mogen dan weer spreken van een geslaagde Haarlemsche bloemenmarkt en het is niet te voorzien, dat deze Haarlem sche aan'rekkelijkheid spoedig door ge brek aan belangstelling sterven zal. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot: onteigening van perceelen. erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor verbtering van den Rijksweg van Haarlem naar Velsen in de gemeenten Haarlem, Schoten en Velsen. de heeren Schokking, Droogleever Fortuvn. mej. Katz en d heeren Gerhard en Bakker. Woensdag 29 Juni a.s. herdenkt de heef W. Opdam, agent-rechercheur, den dag, .waarop hij vóór 25 jaar bij het politie korps hier ter stede benoemd werd. Ter afvoering van overtollig water in de* binnen en buitenwateren van de gemeente heeft gis'.eren de watermachine te Spaam- dam gewerkt. van de Orgelbespeling in de Groote of SL Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 7 Juni 1927, des namiddags van 2—3 uur. door den heer George Robert. 1. Concert D gr. t. G. F. HandeT Allegro. Andante con moto. Fuga- 2. „Schmücke dich, o liebe Seele Jl E. Blach. 3. Fuge as moll Joh. Brahms. 4. „Was Gott tut, das ist wohlgetan" A. Guilmant. 5. Deux Improvisations C. 'Saint Saëns. 6. Grand Ghoeur Th. Dubois. In de gistermiddag gehouden algemeen? en bestuursvergadering van de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen, zijn de heer M. A. Jacobson tot bestuurslid en de hee ren jhr. J. van Reigrsbeerg Versluys en J. C. Dirks respectievelijk tot voozitter en vice- voorzitter gekozen, terwijl mevrouw D. M. van. WeerdenSloof tot administratrice be noemd werd. Men verzoekt ons mede te deelen. dat het Teyle's Museum lsten Pinksterdag den geheelen dag gesloten is. Daarentegen zal he den 2den Zondag van Juni van 14 uur voor het publiek ge opend zijn. Artikel 1. i.ieraoor deelen wij mea'e, dat alle betalende abonné's gratis tegen on gelukken verzekerd zijn op de onder staande voorwaarden De ingeschreven geabonneerde p de „Nieuw Haarl. Courant" is zoo lang zijn abonnement duurt, zoolang dit blad verschijnt en zoolang de di- directie van de „Nieuwe Haarl. Crt. J de verzekering doet duren, ver-1 zekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voor waarden Artikel 2. Als verzekerden worden beschouwd alle betalende geabonneerden, die aan de volgende vereischten voldoen d. gedurende minstens twee weken als geabonneerde in de registers van de „Nieuwe Haarl. Courant" zijn ingeschreven b. tusschen 18 en 60 ,aar zijn c. niet lijden aan ziekte; of ge breken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, en vol komen het gebruik hebber van hun ledem-.ten en zintuigen. Artikel 3. Onder het ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk ietse) (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, on afhankelijk van zijn eigen wil over- Women, en waarvan het bewijs ge leverd wordt dat zulks door van bui ten af toegebracht geweld werd ver oorzaakt, met het gevolg hierna in Art. 3. De uitkeeringen bedragen 500 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is' van de levens lange ongeschiktheid van den ver zekerde, waaronder verstaa.. wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, bov den enkel of den pols, of onherstelb; gezichtsverlies uit beide oogen (tota e blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 'pO guides indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeluk. 250 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de ampu tatie van één hand of één voet boven een pols of enkel, of van het onher stelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen tien' dagen na den da tum van het ongeval. 125 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de ampu tatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 125 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de ampu tatie van alle leden van een wijs vinger, binnen tien dagen na den da tum van liet ongeval; 40gu den. indien het ongeluk (val lende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en recht streeksche oorzaak is van de am putatie van alle leden van een an dere vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. SO gulden, indien het ongeluk (val lende binnen de grenzen van deze voorwaarden de eenige en recht streeksche" oorzaak is van de breuk van een boven en/of onderarm ol van de breuk van een boven- en/of onder been, terwijl onvci .linderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6 krachtens deze verzekering alle uit keeringen op het hoofd van één per soon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan 3000 gulden kunnen bedragen. Onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats rijpen van een on geluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling of anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat net verlies van vóór het ongeluk 'reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aan merking kómt bij uitkeering. Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers aan een hand ten gevolge, dan gaat de voile te ver- leenen uitkeering in geen geval het bedrag tc boven dat voor het vcrliec van de geheele hand is vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan ééne uitkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk air verlies van een boven- of onderarm of been ten gevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal- worden verleend. Artikel 4. De uitkeering ingeval van over lijden geschiedt aan de echt enoote, of Jj ontsteltenis daarvan aan de erfgenamen van den gcdondên abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oo„en geschie den aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, za1 de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk etsel en de oorzaak :n he' gevolg daarva bewezen zijn ten genoège de: Directie van de „Nieuwe Haarl Courant". Artikel 5 De voorwaa den verzekeren niet tegen dood of verhes van ledematen of oogen of breek van ledematen direct oi indirect, veroorzaakt a. door eenige ziekte kwaal ot voorbeschiktheid van den verzekerde b. door eenige heelkundige operatie ot door uitputting als gevolg daar van (tenzij die operatie r.oid- keliik was wegens het letsel waai tegen verzekerd is) c. door een bevalling, ook al moent de dood eroorzaakt rijn door een ongeluk d. door zonnesteek, ot terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zichzelvn te dragen e. door zelfverminking, zelfmoord ot poging daartoe, hetzij w.llekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was f. In duei, of gedurende de voor bereiding tot of deelneming aan wed- str den, of bij vlieg- of luchtvaart- tochten, ot bij baden, zwemmen of wielrijden -. g. door grove nalatigheid ot grove onvoorzichtigheid, of door vechten of aanvallen tegen den persoo van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroerten Deze voorwaarden verzekeren ech ter wel tegen gevallen waarbij het .ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging of wel bij poging tot redding van per sonen, of tot afwending van d-eigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné .n staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht bege ven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar eene andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede; of indien hij zich in krijgsdien t te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van de „Nieuwe Haarl. Courant" te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen of de Directie van de „Nieuwe Haarl. Cou rant' de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen of krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukke lijk uitgesloten allen die zich met de bereiding het verwe ken ot prou nemingen met buskruit, schietkatoen, nitro-glycerine, dynamiet, laplita acetyleengas ot andere licht ontplof hare stoffen bezig houden o, daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenminge dt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelijken. Zeevisschers, zeevarenden en per soneel van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkeeringen. Verlies van lede maten wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevrige heeft aan d n wal plaats had. Indien de evolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waar in dc verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt éventueel geen hoogere schadeloosstelling be taald, dan die, welke volgens bet oordeel van den geneeskundigen ad viseur van de „Nieuwe Haarl Cou rant" zou hebben moeten zijn uitge keerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met be trekking ot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel tj. ingeval een geabonneerde een on geluk overkomt moeten in alle ge vallen alle bijzonderheden daarom trent en omtrent het bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk ge meld worden aan de directie va-i de „Nieuwe Haarl Courant", Nassau- laan 49 en indien zoodanige ken nisgeving niet binnen 24 uur na het ongeluk is geschied dan zullen geene gelden betaald worden indie.i de getroffene zeevarend;, is, moet dkennisgeving van het over lijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van h t on geluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het on- eluk, moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder ge neeskundigc behandeling te blijven en de voorschriften van den genees heer onafgebroken op te volgen, tot dat hij volkomen hersteld is In ieder geval moet den geneesheer van de „Nieuwe Haarl. Courant" toe gestaan worden den verwonde te on derzoeken wanneer en zoo dikwijls dat billijkerwijze gcëischt kan worden, en de „Nieuwe Haarl Courant" heeft eveneens vrijheid om zoodanige ge nees- en heelkundige behandeling te verstrekken als zij noodig acht. En elk bewijs hetwelk genoemde Directie van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld zal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, ge geven moeten worden Ingeval van eenig ongeluk met do - delijken afloop moet hiervan aan de Directie van de „Nieuwe Haarl. Cou rant" te Haarlem, schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend za. zijn geworden. Het niet nakomen van een f meerdere der n dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden ve - lor.n doen gaan Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behan- delenden geneesheer ingevulde aan- vrage-forniulier tot uitkeering. en in geval van overlijden van de doodacte. kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vor dering. De overgelegde stukken blij ven het eigendom van de Dire.tie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene. die de uitkeering aanvraagt. Ahe bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zu'len betaalbaar zijn fen kantore van de „Nieuwe Haart Courant" slechts na on vangst van eene door den recht hebbende geteekende quitantie en tegen overlegging der laatste uitge reikte abonnementsquirantie. Van geen som d;e verschil.digd s za inte est betaald .tvorden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wei verschuldigd zou ijn terwijl de aansprakelijkheid voor uit betaling van eenig bedrag ophoudt wanneer het niet binnen een maand nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd Artikel 7. Alle geschillen uit deze voorwaar den voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Ne derlanders, bij onverdeelde i-euze door partijen te benoemen. Bij weige» ring of bij gebreke van overeenstem ming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den bevoegden rechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zul len elk haar eigen kosten dragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Het ontvangbewijs van den ver zekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal in ieder geval vol ledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op de vaststelb'ng der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, "hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van de „Nieuwe Haarl. Courant" te Haarlem. Artikel 9. De Directie van de „Nieuwe Haarl. Courant zal ten allen tijde't recht heb ben deze verzekering te doen eindi gen of wijzigingen daarin aan te bren gen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aankondiging in de „Nieuwe Haarl Courant" of hare bijlage van kracht zal worden. Art. 10. In geen enkel geval zal voor eenzelfde ongeluk 'n geabonneerde op de „Nieu we Haarl Courant", die tevens ge abonneerd mocht zijn op een andere uitgaveder Vennootschapdie de „Nieu we Haarl Courant" uitgeeft, op meer dan één uitkeeriny van deze Vennoot schap kunnen aanspraak maken. Men wordt beleefd verzocht dit blad te bewaren cn de voorwaarde» goed door te lezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 14