PLATTEGROND VAN HAARLEM NOORD WIJKERH0UT 4 Gebroeders AMAR Gebr.Th- eoW. van BRUGGEN HEERENWEG - N00RDWIJKERH0UT JEAN CHALANDO GENOTVOLLE ZOMER Klooster balsem Bij het 75-jarig bestaan van de droog gelegde Haarlemmermeer. - !t,.„ 4 Builen. MENAGERIE DER m Ken slag tusschen een Kaper en een Koopvaardijschuit op het Haarlemmermeer. Het Stoomgemaal de Cruquius. LAWN-TENNIS. V L; Een practische Amerikaan maakte de motor van zijn auto geschikt om ook een boot voort te drijven. Hoewel zooiets zeer gemakkelijk kan zijn, lijkt ons de methode toch minder practisch. Een wrak, bij dc droogmaking gevonden. CRICKET. Zooeven verschenen: en naaste omgeving. MET VOLLEDIG STRATENBOEKJE SAMENGESTELD VOLGENS OFFICIEELE GEGEVENS MET OP.TEEKENING VAN DE NIEUWE GRENSWIJZIGINGEN AUTOBUS EN TRAMLIJNEN. EERSTE DRUK. MEI 1927 PRUS i 0.90. TE KOOP TE KOOP KAARLEMMERS Te Huur: Villa's, halve Villa's en Heerenhuizen vanaf f700 p. jaar Gebr. Corns. L en Hendrik KWAK Hzn. Zal in onze stad zijne voorstellingen geven den 15, 16, 17, 18 en 19 JUNI. Leveranciers van Regisseur van het Circus AMAR, Poste Restante Haarlem. Nog vóór Pinksteren een nieuw gekocht bij ons, garadeert U een Heeren- en Damesrijwielen in alle p: ijzen en modellen, direct uit voor raad leverbaar. Ziet onze etalages Alleenvertegenwoordigers dér Ned. Kroon- en Jüncker J,C.R, Rijwielen TELEFOON 0027 »itiInneringen uit Je Historie. II. De stom van 29 November 1836 is een historisch evenement geworden in de ge schiedenis v^n de droogmaking der Haar lemmermeer; we schreven t reeds in ons eerste artikel. Het was een keerpunt, het cogenblik, -waarop schijnbaar gewacht was en waarop men begreep, dat 't niet langer zoo ging. Beschrijvingen, de een na den ender, vertellen van de woedende kracht, die voor de zooveelste maal weer enorme schade aan de oevers van de Haarlemmer meer aanrichtte. „Personen en landschappen", een werkje van S. Abrahams! en J. Eigenhuis, vlecht i-en beschrijving in een van hare verhalen. Het tooneel soeelt zich af aan den rand van het meer, waar de visscher Spaargaren woont. Als de loeiende storm en het opstuwend water hem gewekt hebben, waagt hij zich met zijn jongen zoon Kees buiten. „Daar stonden ze met wapperende baren en vliegende dasslippen, midden in één golvende zee. waarboven wild heen en waar zwiepende elzen en wilgenta-kken uit kwamen, of riethalmen, die regelmatig neerstreken en weer stram zich trachtten op te richten. Donker blikkerde het water overal in dé rondte, met hier en daar witte schuimstre- pen. De heele werf rimpelde het over, rond om de schuur, om bet huis héén. En alleen wat verder een zwarte streep, waarover het schuim geregeld heenspatte. Dat was de smalle dijk, dien Rijnland de vorige eeuw om het Haarlemmermeer had Wel merkwaardig is het officieele mo tief, dat tot deze benoeming leidde. Zou men aanvankelijk denken, dat het vooruitzicht op zoovele duizenden Hectaren vruchtbaar land, een integreerende factor bij de beoordeeling van de noodzakelijkheid der droogmaking zou vormen, de motivee ring der Koninklijke daad luidde anders. Motief was: „de ondervinding van den lzatsten winter, die de noodzakelijkheid had doen gevoelen cm de droogmaking opnieuw in opzettelijke overweging te nemen" En om alleen op deze overweging nog eens'den nadruk te leggen, constateerde Gevers van Endegeest, die later voorzitter van de com missie van beheer en toezigt over de droog making van het Haarlemmermeer" was, in de zitting der Tweede Kamer: „De droog making van het meer heeft niet ten hoofd doel om juist lar.d aan te winnen, maar om gevaar af te weren. Het was nimmer het doel, om, door de droogmaking van het Haarlemmermeer, speciaal den landboow te bevorderen, land aan te \vinnen, maar hoofdzakelijk was het dool om gevaar af te weren." Dat de droomakingsplannen niet overal met evenveel enthousiasme ontvangen wer den, kan zoozeer geen verbazing wekken, want ieder plan hoe goed dit in zich dan ook moge zijn heeft zijn vóór- en tegen standers. Typeerend toch is de meening, welke vertelt, menschen, van hun jeugd af ge- making een economisch zeer verstandige woon, in het slijk te leven en in moerassen te zwoegen, gespierde forsche mannen, want de zwakken en tragen vallen af. Wie niet gelijk met hen opwerkt, wordt uit hun 1 midden geweerd. Geen daggelder uit den omtrek van het Haarlemmermeer, die het beoroefde, of hij moest al spoedig voor den onafgebroken zwaren arbeid zwichten. De huisvesting der eerste bewoners was niet bijster voortreffelijk. De meeste inwo ners woonden in keten en, zooals Boekei bet beschrijft: zoo hier en daar, zonder eenige de minste smaak of orde in plaat sing of bouwtrant, vertoont zich een ar moedige hut, door nog armoediger men schen bewoond; half en half in modder en slijk verloren, hadden deze hutten menig maal slechts één enkele opening, waardoor rook, damp en stiklucht tegelijk aan alle frissche levenslucht deri weg betwistten; hei schenen slechts dierenhokken te zijn. Maar er zijn pioniers geweest, stoere molens het werk laten doen, waarvan hij de kosten raamde op 6.630.000. Het duurste plan was dat van baron van Lijnden, da.t een raming had van 7 millioen. Het voornaamste verschil was in dil plan tegenover de andere, dat baron van Lijnden gebruikk wilde maaken van „stoomtuigen" in plaats van watermolens. Achttie „Stoomtuigen" zouden voldoende laten opwerpen, om den totalen ondergang! hlm ongeduld hem willende voorkomen van de omringende dorpen te voorkomen En achter het huisje van den vischkooper Spaargaren was een groote opening in die- dijk het Balkecgat waar Westainder- plassen en Haarlemmermeer ineenliepen Door dat gat kwamen de golven zwart glanzend aanrollen, wel een meter hoog, en spatten met schuimvlokken over het riet land uit Kees vond het niets onveilig zoo in zijn ■watergat. Hij liet kordaat vaders hand los en gleed over den glibberiger., overstroom den bodem van het erf, regelrecht naar het kleine tjalkje, dat dobberde aan den stei ger. Hij klauterde er op en bed er schik in, zoo te wiegelen en de beenen geschoord, brutaalweg bet Balkengzt in te turen, naar ai hel woelende water, dat de Westen wind naar den kant van Aalsmeer op stuurde. De storm en het zoo veroorzaakte hooge water van 29 Nov. 1836, waardoor de lan derijen onder Aalsmeer en Sloten zooveel gt'eden hadden, gaf Koning Willem I aan leiding, spoed te maken met ziin plan tot droogmaking van het Haarlemmermeer. Het meer mocht anders nog eens tot Amsterdam doorbreken en de lage veenstrook heele- rr.aal wegspoelen, die het van de Legmeer- plassen scheidde, waarna het een tweede Zuiderzee zou worden van Leiden tot Am sterdam, van Haarlem tot Utrecht." Op den 7en Augustus 1837 benoemde Koning Willem I een Staatscommissie, die tot taak had, alle vorige gemaakte droog- kggingsplannen te beschouwen, het beste daaruit ie nemen, om zoo op de voordee- hgste wijze het groote werk te kunnen voltooien. zijn om de plas in weinige jaren leeg te Bilderdijlc er op nahield. die met minder pompen, dan Gods toorn over zulk een plan viees- de: „Men zegt," zoo schreef hij, „dat de. Het werk der Staatscommissie was in- Nederlanders hun land geschapen hebben, j tusschen niet benijdenswaardig als men ?n dil klinkt zeer fraai; maar de waarheid tevens in aanmerking neemt, dat behalve der zaak is, dat God het hun toebereidde' deze drie plannen er nog twaalf andere waren, waarvan de ontwerpers natuurlijk allen hun product voor verreweg het beste hielden. De definitieve plannen, welke de Staats commissie in 1837 aan de regeering voor legde. betroffen niet alleen de eigenlijke droogmaking, maar ook de afwatering van het Hoogheemraadschap Rijnland, waar van de boezem door ds drooglegging van het Haarlemmermeer, dat daarvan een deel uitmaakte, zóó aanzienlijk zou1 wor den verkleind, dat men eerst een oplos sing moest zoeken voor de afwatering van dat Waterschap, alvorens aan de droog making van het Meer te kur.nen denken. Men krijgt een goed denkbeeld van die vermindering van het waterschap, als men berekent, dat de boezem van Rijnland een oppervlakte besloeg van 22700 H. A., ter wijl het meer 18.000 H. A. groot was. In de eerste plaats' kwamen dus de belangen van Rijnland in aanmerking; konden die niet worden bevredigd, dan moest de zaak opgegeven worden. De volkswil is soms ondoorgrondelijk en dit ondervond de commissie eveneens. Hoewel met opdracht der regeering de plannen waren gereedgemaakt en ze tot wetsontwerp waren gepromoveerd, kouden ze bij eerste indiening in de Tweede Ka mer de meerderheid van stemmen niet halen. Daardoor echte* liet de Koning, die zich als promotor in deze zaak opwierp, niet entmoedigen. Veranderingen werden, waar ncodig bleek, aangebracht, een Koninglijke boodschap wees de voornaamste Staats mannen op de noodzakelijkheid van de droogmaking en het slot was, dat de „Wet op de droogmaking van het Haarlemmer meer werd goedgekeurd en aangenomen bii be,sluit van 22 Maart 1839. Een com missie" van toezigt" en beheer kreeg de opperste leiding. Over de volledige mede werking van Rijnland was men echter niet al te best te spreken, laat staan dat Rijn land er enthousiast voor was. Dies moest men aan 't onderhandelen, want Rijnlands medewerking was noodig, wilde men kunnen beginnen. Door al dit over en wee* gepraat werd de aanvang van het werk, zelfs nog 214 jaar vertraagd en al was reeds in 1840 de eerste der millioenen steken gronds op eenigszins officieele wijze verwerkt, toch kon men met dc feitelijke uit maling niet eerder be ginnen dan op 7 Juni 1848. Drie groote „Stoomtuigen" werden ge bouwd; „de Leeghwaler", de „Lijnden" en de „Cruquius", die de kapitale som kostten van 2.405.433. Het ontzaglijke werk werd met spoed ge daan. Aanvankelijk leek het onoverkome lijk, onbegrijpelijk bijna, dat drie stoom tuigen 724 millioen M3 water ofwel 724.000 millioen liter zouden moeten verwerken. De „Leeghwafer" was 't eerst aan 'twerk in 1848; 19 April 1849 kwamen ook dc „Lijnden" en „Cruquius" helpen. Langzaam maar zeker daalde de water- J spiegel'en al meer en meer kromp de „reus" ineen. Vurige bewonderaars van het groote het op een allervernufligste wijze bederven nebbe, om cr eindelijk meê te verzinken. Men drijft echter dat droogmaken en zal et, vermoedelijk, eenroacl doordrijven; en de beweegreden daarvan bestaat in uitzicht op geldwinst, maar de uitvoering zal dan '•vheelen ondergang der Provintie met zich sleepen De geschiedenis heefl Bilderdijk intusschen wel geheel in hel ongelijk gesteld, want de Haarlemmermeer met haar rijke cultures is wel iets anders geworden, dan „de geheele ondergang der Provintie". „Men zal de droogmaking eenmaal door drijven", vreesde Bilderdijk en de droog making i s doorgedreven en nu dc nood aan den man kwam, zelfs met verbijsterende snelheid, want de Staatscommissie, welke in 1837 werd benoemd, was na 2Vi maand reeds met haar omvangrijk werk gereed. De hoofdbestanddelen van bet door de commissie ontworpen plan waren genomen uit de reeds veel vroeger geopperde plan nen der drie personen, die daarbij de grootste rol hadden gespeeld, n.l. van I.teghwaler (plan 1643), Cruquius (plan 1742) en baron van Lijnden (plan 1821). Leeghwater had de heele meer willen indijken behalve het Kagermeer. Vervol gens 166 watermolens bouwen, telkens dieper het meer in, die hel werk moesten doen. Een werkwijze dus, die gelijk was aan die, welke men gevolgd bad bij de drooglegging van Beemster, Purmer en Wcrmer. De totale kosten raamde hij op 3.600.000. Het plan van. Cruquius Was duurder Deze wilde niet alleen het Kagermeer maar ook het Spicringmeer buiten de droogmaking houden. Ook hij wilde water- daad is gesteld, waarvan thans de voor deden met grage band worden geplukt. Haarlemmermeer, proficiat! DE PARIJSCHE TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN. Mej. Bouman in de finale. Door een keurige overwinning op Mfss Heine is Mej. Bouman er in geslaagd zich in de finale te plaatsen, waar zij uitkomt tegen Miss Peacock. De uitslagen luiden Heeren enkelspel Demi finale La Co chet 97, 63, 62. Dames enkelspel mej. Bouman si. Miss Heine 57, 64, 63 Miss Peacock si. Miss Bennet 57, 61, 97. o Gemengd dubbel spel. kwart finale Mme. mannen, met taaie volharding werkend aan Bourgeois en Lacostc si. Kea Bouman en den vooruitgang van den pasgewonnen j Timmer, 75, 61 Mad. Bordes en Boro werk volgden met aandacht de vorderingen en N. Beets uitte zijn vreugde; Nu wordt de slokop opgeslokt Nu raakt zijn rijk ten einde Nu ligt de grove Waterreus Zieltogend op zijn breeden ,neus En jammert van ellende. i Nu slinkt zijn buik met ieder dag, Zijn onderkin en wangen; Nu droogt bij als een stokvisch uit En hoort wel dat zijn doodsklok luidt, In onze zegezangen. 1 Juli 1852 was d e groote dag. Het werk der droogmaking was ten einde en meer dan drie jaren lang hadden de stoomwerktuigen geploeterd, aanvankelijk tegen het woeste geweld van het groote menster, terwijl hel leek, of men niet zou slagen, allengs echter winnend, tot ten slotte de laatste kubieke meters water ver zwelgen waren. Oogenblikkelijk reeds kwamen de eerste swoners zich vestigen en hoewel de bo dem een ware wildernis was, hield de stroom van immigranten jaiet op. Ze vonden er aanvankelijk een onher bergzaam oord, terwijl bovendien een groot deel van den bcdem dras bleef, want pas drooggemaakte gronden nemen het water zeer moeilijk op. Mer. kon op sommige plaatsen absoluut niet loopen, laat staan paard rijden, want men had grooten kans in den modder te blijven steken. De paar den, die op het land werkten, moesten voorzien worden van plankjes onder de pobten, wilde men iets kunnen uitrichten. Bovendien werd dit alles nog verergerd door het feit, dat ongeveer anderhalf jaar na de droogmaking het water in den pol der weer gestegen was tot 4 A.P. Niet minder ongeregeld ging het de eerste jaren, wat betreft het administratief ge deelte. Jarenlang heerschte er verwarring, totdat de uiteindelijke beslissing viel in 1855, waar bij op 7 Juli van dat jaar het nieuw ge wonnen l,amd als één gemeente „Haarlem mermeer" ging behooren tot de provincie Noord-Holland. Tot de eerste bewoners behoorden zeer waarschijnlijk vele polderjongens, die, aan vankelijk werkzaam bij de droogmaking, na afloop van dit werk in de nieuwe boeren bedrijven bleven. Het waren, zooals Gevers van Endegeest grond. Reeds 25 jaar nadat de meer droog was telde de gemeente een zielental van 14.318. Vanaf 1880 ging dc bevolkingsgroei voor spoedig en daarmede verdwenen ook vele oer-toestanden, die de eerste jaren na de drooglegging hadden gekenmerkt, 'De land- en tuinbouw, die hoofdfactor is van het bedrijf in den polder, heeft een zeer voorname plaats ingenomen en Haar lemmermeer met zijn ruim 25000 inwoners mag er zijn. Van de gewassen, die er voor de bewo ners van het meeste belang zijn, mogen we noemen de teelt van rogge, koolzaad, haver, tra si. Miss Saunders en Turnbull, 63, 6—4. Dames dubbelspel Miss Watson en Miss Saunders w. o. Mile. Cousin en Mile. Grasset, Miss Peacock en Miss Heine si. Mile. Pom en Marthieu, 62, 62. Kwart finale Mile. Rosenbaum en Mile. Arnanry si. Mile. Devé en Mile. Cowquet, 68, 63. 86. Heerendubbelspel Kwart finl e Brugnon en Cochet sl. Van Lennep en Timmer, 64, 64, 86 Raymond en Condon sl. Kleii.sch roth en Von Kehrling 64, 75, 62. tarwe, gerst, vlas, aardappelen, boonen. suikerbieten en in de laatste jaren neemt de teelt van tuinbouwgewassen steeds toe, zooals van groenten, zaden en ook bloem bollen. Vijf en zeventig jaar! Voor Haarlemmer meer een gedenkwaardige datum, een mijl paal op den weg der gestadige ontwikke ling, een feit, om niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Op een officieele herdenking heeft de Haarlemmermeer feitelijk ook wel recht en ontkend kan niet worden dat daartoe ook wel aanleiding is. De tijd heeft geleerd, dat met de droog- „HAARLEM." oe Pinksterdagen worden op het Haarlemterrein een tweetal zeer interessante wedstrijden gespeeld. Op den eersten Pinksterdag ontvangt het reserve-team zijn plaatselijke concurrent R. C. H. Het elftal van Sasburg dat tot heden onge slagen is, zal ongetwijfeld het beste beentje voorzetten en lijkt ons op papier ook ster ker. Maar temeer waar het een derby is zullen de R.C.LI.ers alles in 't werk stellen om de overwinningenreeks van Haarlem te sluiten, zoodat een spannende kamp ver wacht wordt. Op den tweeden Pinksterdag zal captain Maas met z'n mannen in 't veld treden te genover het Nijmeegsche Quick, voor vele Haarlemmers een onbekende. Zal dit de eer ste Haarlem-zege worden? Quick is een geduchte tegenstander, be wees dit o.a. verleden jaar nog door 'n den eindstrijd om den Telegraafbeker „de Groote Haagsche" te verslaan. Liefhebbers kunnen dus Maandag eens kennis maken met het uitstekende bowlen van Terwiel, en zeer ze ker van een goeden wedstrijd genieten. Haarlem komt uit met: Maas, Teensma, v. Damme, J. Fosco, Bieshaar, v. Woerkom, Hazes, N. Nagtzaam, Onkenhout Langelaar en v. d. Berg. Hopen we dat goed weer en goed cricket voor een groote belangstelling zorgen. OM DEN HOLDERT-BEKER. STORMVOGELS—VITESSE. De volgende Stormvogels zullen 2den Pink. sterdag trachten op het U. V. V.-terrein Vi tesse een nederlaag toe te brengen: Thijssen, Haak, Koster, Visman, Snoeks, Van der Velden, Vengcr, Oldenburg, Houtkamp, v. d. Velde, de Jonge, Gelukt deze poging, dan hebben de IJmui- denaren de finale bereikt. UHgare: G. EIKELENBOOM, Bloemendaalscheweg 42. Telefoon 22324. BLOEMENDAAL Verkrijgbaar bij den Boek handel en aan de Kiosken. een pracht Kinderwagen van 175.- 1 een geheel nieuw moderne bekleede l°°r L45-Z-,Eun ^ciet 10' Salon Wieg, naar ontwerp eener Een Waschtafeltje 5.—. Een Trap-1 B' v naaimachine, Phoenix, 20.-. j Kunstschilder, van 12o.— voor 59. Adres: GED. OUDE GRACHT 45a. Adres: GED. OUDE GRACHT 45a. igMSgp cn beurse he plekken dadelijk Inwrijven met Akkert Klooster- balsem. Zwelling, pijn en bloed- ophooping verdwijnen spoorloos vestigt U thans in Nieuw-Haarlem (Bosch en Vaart). gelegen aan den voet der Haarlemmerhout en aan de tram halte Haarlem-Amsterdam. Inl. Heemstede's Woningbureau BIJKANTOOR Haarlem, Schouwtjesplein 5 Telefoon 14122 KOOPERS of HUURDERS geen kosten. GROOT CIRCUS Binnenkort kan de aankomst van dit geweldige Fransche Circus weer worden verwacht, met een geheel nieuw Programma van de meest buiten gewone attracties, zooals alleen het Circus AMAR kan brengen. Het Circus AMAR is het grootste van Europa. Zie voor nadere inlichtingen onze aankondiging in een der volgende bladen. Fourage, (stroo, hooi, haver enz.) vleesch, melk, aardappelen, verhuurders van kamers (in hotels of bij particulieren), leveranciers van aarde, zaagsel enz. enz. worden verzoent hun adres ten spoedigste in te zenden aan den Heer RIJWIEL «WltPiXW'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8