De Stormramp boven den Gelder- schen Achterhoek en OverijseL X X z z X X X X 1 H. M. de Koningin bezoekt de geteisterde streken en troost en bemoedigt de bevolking in haar ellende. DEKKLEEDEN TOUW Zomersproeten ELCK WAT WILS TREKJES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Zaterdag 4 Juni 1927 In Gelderland wordt de schade op ruim 1 millioen geschat. Met man en macht wordt hulp verleend. Allerwege wordt de telegrafische en telefonische verbinding hersteld. GEMENGD NIEUWS. Knoeierijen bij 't Stadstimmer- huis in Rotterdam? ver- HOFFMANN, Spaarne 42-44 dwijnen spoedig door een pot Sprutol Bij alle Drogisten. INGEZONDEN. Broeder Willibaldus Instituut St. Louis Oudenbosch. g. Na 't succes der kruiswoordenraadsels, voorspelien we ook de nieuwe spoorboekjes, Zomerdienst 1927, een sclroone toekomst. De perrons der groote steden zijn dagelijks overladen van de talloozen, die in razende wanhoop hun spoorboekjes 'beturen en met het angstzweet op het voorhoofd berekenen hoe laat de trein van 0.23 blieft te vertrekken. Er worden reeds stappen gedaan om op de drukke lijnen n speciale dienst in het leven te roepen van het Roode Kruis, die zich hoofdzakelijk zal moeten belasten met het ver plegen van bewusteloozen, transporteeren van krankzinnigen en het opsporen van ongelukkigen, die noch bewusteloos, noch krankzinnig, maar spoorloos verdwenen zijn. Door te ontkomen aan de ernstige gevol gen van 'n te overvloedig gebruik van 't spoorboekjeraden we onze lezers aan bij een event, spoorreis reeds de avond tevoren een aanvang te maken met het bestudeeren van den spoorgids. Overal hoorden we gedurende deze wüken klachten, maar men dient te bedenken, dat niet de spoorwagen voor ons zijn, maar dat wij er zijn voor de spoorwegen. „Begrepen?" „Zeker, heb ik het begrepen." No. 500. Het, onheil is voorbij, de slag was raak, bracht ontzettende verwoesting, vernietigde •wat eens schoon en kostbaar was, vaagde menschenlevens weg, doch nu keert lang zamerhand de rust weer. De bevolking in de geteisterde streken van het Oostelijk deel van Nederland be rust in haar ellende, draagt het leed met mannenkracht, gesterkt door het besef en geschraagd door het onwankelbaar vertrou wen, dat Nederland zijn landgenooten in hun droefenis niet zal vergeten. De landsvrouwe zelf heeft het heerlijke voorbeeld van naastenliefde weer gegeven. Zij heeft bewezen met haar volk niet alleen in vreugdige uren, maar ook in droeve bange oogenblikken mee te leven. Zelf heeft zij zich van den omvang der ramp willen overtuigen, zelf heeft zij de bevolking willen bezoeken, het leed trach tend te verzachten, de getroffenen bemoe digende woorden toesprekd. Dankbaar, met innige voldoening zal die troost met beide handen aangegrepen zijn. Aankomst der Koningin. Per Koninklijken trein arriveerde Hare Majesteit gisterenmorgen te half elf te Ruurlo, waar de commissaris der Koningin, Baron van Heemstra en de burgemeester van Ruurlo in het koninklijk salonrijtuig ontvangen werden. Daar zette de Commis saris der Koningin den toestand uiteen en werd overwogen naar de omgeving van Lichtenvoorde te gaan. Ook Prinses Juliana was meegekomen. Om bij elven stegen H. M. de Koningin en Prinses Juliana, met Baron van Geen, den commissaris der Koningin en groot gevolg in drie auto's en onmiddellijk werd gereden naar Lichtenvoor de, waar de burgemeester zich bij den stoet voegde. De tocht ging dan naar Livelde, langs smalle landwegen, dezelfde, die de Prins heeft genomen. Daar werden de boerderijen van Nieboer en Kortebeek bezocht, waar ook de Prins Donderdag was. Belangstellend informeer de de Koningin, hoe alles verloopen was. Boer Kortebeek, wiens huis geheel plat ligt, vertelde hoe hij met de deur naar buiten werd gesmeten en twintig meter door den storm werd meegesleept. Mijn dochter zeide hij, werd eveneens naar buiten ge drukt. Mijn kleindochtertje bleef onder de puinhoopen achter. Men vond haar, toen er hulp kwam, spelende met mijn tabaksdoos. De man, die verschillende wonden aan het hoofd, armen en voeten heeft, vertelde vrijuit alles, boe het gebeurde. De Koningin vroeg: Heb je pijn? En hoe gaat het met je familie? Die zijn allemaal gezond, zegt boer Kor tebeek. Hij brengt dan de Koningin op de ruïne van zijn huis. De Koningin zegt hem: „^v Pas toch op je zieken voet, anders doe je I zaiieijjif Neede, Eibergen en Lievelde. Hoe pijn. Ben je al over den schrik vee[ de schade bedraagt, is nog niet ti je zult wel weer gauw beter worden, en dan de schrik vergeten zijn," zei de Koningin. „Hou je maar ilink hoor!" Het waren dezelfde gewonden, die door den Prins bezocht werden en allen waren zeer dankbaar voor de koninklijke belang stelling. Vervolgens werd naar Eibergen gereden. De geheele bevolking was te hoop geloo- pen en juichte de vorstelijke personen toe. Dan ging 't voort naar Neede. Er had hier nog een alleraardigst voorval letje plaats. Een oued boer trad inesen op den auto van de Koningin toe en vroeg: „Zou 't noe te veul gevroagd zèn als ik vroeg om de Koningin een hand te moagen geven?" Wel neen," zeide H.M. en gaf den ouden boer een ferme hand, waarop hij zich verle gen, maar toch heel blij weer terugtrok. Een bezoek werd gebracht aan Ruwe Hoek. De soldaten, die op een dak bezig waren, namen, geschrokken, daar in eens en onver wacht de Koningin voor zich te zien, wanke lende op den rand van het dak, de houding aan, met veel moeite pogend hun evenwicht te bewaren. Daarop werd bezocht de boer Zandwijk, wiens kinderen zoo ongelukkig bij de ramp getroffen werden. Gelijk bekend, werd zijn dochtertje door een spoorwagen gedood. H.M. betuigde Zandwijk haar innig mede lijden en toen de man verdrietig zeide, dat hij nog zoo'n pijn had en ziek was, troostte zij hem met de woorden: „Kom, kom, je moet geduld hebben. Men is er niet maar zoo ineens weer boven op," De Koningin herhaalde meermalen zeer onder den indruk te zijn van de ramp, die deze arme bevolking en ongelukkige streek zoo wreed heeft getrofien. In zeer snel tempo werd daarop gereden naar Enschede, steeds gevolgd door de don kere, dreigende bui. Enschede werd om zes uur bereikt, waar onmiddellijk gereden werd naar het R. K. ziekenhuis, waar drie gewon den liggen, terwijl verder het ziekenhuis van de Vereeniging Ziekenzorg werd bezocht. Daarmede was het programma van dezen dag ten einde, dat oorspronkelijk over twee da gen verdeeld, in één langen dag afgedaan was, en kon naar het Loo worden terugge keerd. De Commissaris der Koningin ver haalt van zijn tocht. Baron van Voorst tot Voorst heeft eenige indrukken aan de „Tel." weergegeven van zijn tocht, dien hij door het geteisterde ge bied gemaakt heeft. In hoofdzaak werden in Overijsel de ge meente Tubbergen, Almelo, Borne, Delden, Ambt-Delden en Bathmen getroffen, ver haalde hij. In Gelderland waren het hoofd- bekend, werd de moeder van dit gezin na de ramp opgenomen met gebroken beenen, terwijl de vader ernstige hoofdwonden op liep. Het gezin Zandijk is dus wel zwaar ge troffen. Hoe groot is de schade. Ten einde een globale raming der aan gerichte schade te maken, heeft Ir. A. M.' Kuysten, inpechteur van de Volkshuisves ting te Arnhem en lid van het Provinciaal Comité tot Hulpverleening, het geteisterde gebied geincpecteerd. Hij verklaarde: „Al zijn de gevolgen van dezen cycloon ook heel ernstig aldus de heer Kuysten indruk is toch, dat de schade bij lange na niet zoo groot is als bij den beruchten storm in 1925. Volgens mijn onderzoek zijn te Lichtenvoorde 68 woningen beschadigd, waaronder 38, die geheel vernield zijn. Te Eibergen zijn 75 woningen beschadigd, waar van 45 totaal vernield. In Neede werden 120 woningen beschadigd en een derde deel is daarvan vernield. In Giesbeek zijn zes bc erdetrijen beschadigd, waaronder drie ge heel vernield zijn. Verder is er wat schade bij Zevenaar. In totaal zijn in Gelderland ongeveer 300 wo ningen beschadigd en daaronder zijn er on geveer 150, die totaal vernield zijn en op nieuw opgebouwd moeten worden. De gedupeerde bewoners zijn veelal ge zeten landbouwers, althans wat men in Gel derland daaronder verstaat. Velen hebben nu met één slag hun eigendommen verloren. De aangerichte gebouwenschade schat ik, na hetgeen ik in Gelderland heb gezien, op rond één millioen gulden. Hierbij is echter niet gerekend de schade aan de textiel fabriek te Neêde, die eenige tonnen be draagt. Het fabriekscomplex beslaat een oppervlakte van niet minder dan een hec tare. Gisteren heeft de eigenaar reeds de eerste stappen tot herstel gedaan en reeds 85.000 dakpannen besteld. Er is een geluk bij een ongeluk, n.I. dat de orkaan nu niet de bebouwde kommen der dorpen heeft geteisterd, doch in de dun bevolkte landbouwstreken heeft gewoed. je weer heen? Daarna wordt bij boer Paske nog een bezoek gebracht. H. M. liet hem alles ver tellen, hoe hij worstelde tegen den storm om zijn huis te bereiken, waar zijn familie nog in was. Hij vertelde van den doodsangst voor zijn familie. Vervolgenswerd gereden aaar Winters wijk, waar de gewonden bezocht worden, eerst in het katholieke en dan in het protes- tantsche ziekenhuis. Onmiddellijk daarop werd doorgereden naar Groenlo, waarheen de prinses reeds gegaan was via Beltrum. Te Groenlo, werd geluncht, waarna de tocht werd voortgezet. Na de lunch brachten H. M. de Koningin en de Prinses gisteren een bezoek aan het St. Vincentius Gasthuis te Groenlo, waar de gewonden werden bezocht. De Eerwaarde Broeders ontvingen de Koningin aan de deur en dankten H. M. hartelijk voor de be langstelling, die zij voor de gewonden toonde. Bij het naar binnen gaan van het gebouw had een leuk incidentje plaats. H. M. zag in den tuin een jongen, die aan een ruggemerg- ziekte lijdende was, op zijn wagentje liggen. De Eerwaarde Broeders hadden permissie gegeven om met dit wagentje in den tuin te komen, opdat dc jongen zoodoende de Ko ningin kon zien. Zij zag den 14-jarigen knaap onmiddellijk liggen en sprak hem aan: ..En, beste jongen, hoe lang lig je daar nu al?" „Zeven jaar Majesteit" zeide de knaap, die nog nooit de Koningin gezien had en daar zijn vreugde over uitte. „Hou je maar flink, hoor" zeide de Ko ningin. In het gesticht onderhield H. M. zich lang met de gewonden, bloemen van de Prinses gevende, vooral met een oude vrouw, die te schatten. In ieder geval zal het een aanzien lijk bedrag zijn naar wat ik er van gezien heb. Ik heb de verschillende burgemeesters geseind, om opgave te doen, doch nog geen voldoende gegevens binnengekregen. Wat overigens den tocht van den cycloon betreft, ik heb de merkwaardigste dingen gezien. Bijvoorbeeld een prikkeldraad-hek om 'n land, waarop de storm toch eigenlijk weinig vat heeft, zou men zeggen, dat geheel opgerold teruggevonden werd. In een totaal verwoest café onder Tubbergen was alleen de tapkast met talrijke glazen en karaffen geheel onbeschadigd overgebleven en in een verwoeste boerderij werd in een hoekje een heilig hartbeeldje met papieren bloemen en een kaarsje ongerept teruggevonden. Een boer vertelde mij, hoe hij een zwarte streep aan de lucht zag aankomen. Vlug riep zijn vrouw toe: „Der oet, der oet!" Beiden waren buitenshuis gevlucht en plat op den grond gaan liggen, waarbij de man zijn arm beschermend om zijn vrouw had heengeslagen. „Het was mie net, alsof er tien vliegmachines over mij heen zoemden", vertelde man, „en ineens werden onze oogen, oore en neuzen volgestopt met mod der. Pikzwart zagen we! Maar het was zoo afgeloopen. Toen wij opstonden, bleek dc heele boerderij tegen den grond te liggen!" Natuurlijk is men gaan zoeken naar de oorzaak, dat opnieuw deze streek getroffen werd en iemand, die beweerde het te weten zeide hij, dat het leven omdat hier radium in den grond zit. Dit zou dén cycloon aan trekken! Of het waar is? Zwaar getroffen. De correspondent te Eibergen van V. D. met nog vijf leden van haar gezin in het 1 meldt nog, dat thans ook het oudste doch- ziekenhuis lag. liertje van de familie Zandwijk 3an de be- „Je moet nu maar niet verdrietig zijn, I komen verwondingen is overleden. Gelijk De cycloon op zijn weg. Het natuurverschijnsel, dat in den Ach terhoek en in Twente zijn spoor van ge weldige verwoesting heeft achtergelaten, draagt geheel het karakter van een wind hoos, maar van een van buitengewone af meting en intensiteit. Het oordeel van per sonen, die de verwoestingen hebben gezien, v/elke vroeger te Borculo zijn aangedicht, luidt eenstemmig, dat de kracht van deze hoos grooter is geweest dan van de vroe gere. Waren toen voornamelijk de daken vernield, nu ziet men in de zone van de sterkste verwoesting vrijwel alles platge drukt. Alle boomen liggen in Zuid-Noorde lijke richting tegen den grond en de huizen met muren en al in de richting van de stormbaan tegen den grond geslagen. Volgens ooggetuigen had de hoos de ge wone slurfvormige gedaante en was duide lijk een draaiing om een verticale as tegen overgesteld aan de richting van de wijzers van een uurwerk te onderkennen. Nu eens kon men onder den donkeren zuil door de lichte lucht zien. dan weer raakte de slurf den grond, geheel in overeenstemming met het feit. dat tusschen de verwoeste gedeel ten de baan zich niet of slechts onduide lijk heeft afgeteekend, doordat de hoos zich van den grond heeft losgemaakt. Het spoor loopt in een rechte liin van een punt ten Zuiden van Lichtenvoorde, dicht ten Oosten van die plaats langs, vlak ten Oosten van het station te Neede, om dan veel verder naar het Noorden den weg van Delden naar Goor te kruisen op een punt, ongeveer een derde van den afstand Mis schen die beide plaatsen aan den kant van Delden. Waar de hoos het ergst heeft huisgehou den, liep dit spoor als een rechte, vuile, bruin-zwarte, met modder en afbraak be dekte strook van ongeveer 100 M. breedte door het land. In dit spoor liggen de buizen neergesla gen en de boomen liggen, met modder be dekt. tegen den grond, geheel kaal, de bla deren afgerukt en afgescheurd. De wind richting is in de vuile strook van de zwaarste verwoesting, voor zoover is na gegaan, overal Zuid geweest, samenvallende met de richting van de stormbaan. Aan weerskanten van genoemde strook bevindt zich een zone van geringere bescha diging, waarin geen vuil op de voorwerpen te zien is; deze zone breidt zich aan weers kanten van de middenstrook van ongeveer tweehonderd meter uit. zoodat de geheele breedte van het spoor ongeveer vijfhonderd v meter bedraagt, gedeeltelijk iets minder. Rechts van de strook zijn de boomen I meestal iets naar binnen gevallen, wijzende op een wind van Z.Z.O. tot Z.O. richting. Aan den linkerrand der baan zijn de boo men over het algemeen eveneens naar bin nen gevallen, met Z.W, tot W. wind. Op sommige punten kan men in de linkerhelft der baan boomen zien liggen, die aangeven dat zij met N.W. tot N. wind zijn gevallen en aan den weg van Delden naar Goor be vindt zich een onbeschadigde strook van eenige meters tusschen de zone met Zuide lijken en die met Noordelijken wind, blijk baar het betrekkelijk stille centrum van het wervel. Deze waarnemingen zijn zeer goed in overeenstemming met de aanneming van een verticalen wervel, die tegen de wijzers van een uurwerk indraait. Het modderspoor van zwaarste verwoesting vormt dan de rechterflank van de wervelbaan, waar de algemeene windrichting en de windrichting in de wervelbaan elkaar versterkten. Te Neede vielen onweer en hagelslag niet met het overtrekken der Koos samen, maar gingen er aan vooraf. De verbinding met het tooneel van de ramp. Vanwege het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie wordt medegedeeld: Van de stormramp welke den Achter hoek en Twente teisterde, heeft de tele graaf- en telefoondienst eveneens zijn deel gekregen. Tallooze verbindingen zijn ge stoord en verschillende kantoren waren lijdelijk van elke communicatie met de buitenwereld afgesloten Met man en macht is men echer onmiddellijk aan den arbeid getrokken om zoo spoedig mogelijk de verbindingen, zoo noodig provisorisch, te herstellen, zoodat reeds thans vrijwel alle kantoren weder, hetzij per telefoon of per telegraaf bereikbaar zijn. Een motordienst werd ingesteld van Lichtenvoorde, dat geen enkele verbinding meer bezit, naar Groenlo waar nog een 4-tal lijnen intact gebleven zijn. De grootste schade ondervond de tele foonverbinding ZutfenHengelo, waar tus schen de statios Delden en Goor de ge heele lijn met palen en al over een afstan 1 van 1K.M. volkomen vernield is. Reeds Jn den afgeloopen nacht is een vrachtau' o van het Centraal magazijn te 's-Graven- hage met een kabel naar deze s'reek ver trokken om een tijdelijke verbinding tot stand te brengen, die naar men hoopt zeer spoedig in gebruik kan worden gesteld. Te Neede, dat het centrum van de ramp is, ziet men een belangrijk telegraafver- keer tegemoet; het post- en telegraafkan toor aldaar is dag en nacht opengesteld en een sneltelegraaf-toestel is reeds daar heen onderweg om, tegelijk met de her stelde lijnverbinding in gebruik te kunnen worden gesteld. Van het postpersoneel is. voor zoover bekend, alleen de bestelier te Bellrum on derweg door den storm overvallen en vrij ernstig gewond; zijn tasch met correspon dentie en eenig zilvergeld is in het onge- reede geraakt. Het is te verwachten, dat door de geno men maatregelen extra ploegenpersoneel zijn met het noodige materieel uit Zwolle en Zutphen naar de getroffen streek ver trokken de overlast, welke door het publiek wordt ondervonden van een niet goed werkenden telegraaf- en telefoon dienst, tot een minimum zal kunnen wor den beperkt, al zal het nog wel eenigen tijd duren voor alles weder normaal is. Steun. De politie doet een inval in een vergadering van aannemers. Bij het Stadstimmerhuis te Rotterdam zijn wederom knoeierijen aan het licht gekomen. Men herinnert zich, dat eenige jaren geleden eveneens aan het timmerhuis fraude is ge pleegd en wel tusschen aannemers en amb- tenaien. Thans heft de politie opnieuw on geregeldheden meenen te ontdekken. De chef van de Centrale Recherche, commissa ris C. van der Pol, deelde aan de „Tel. mede, dat hij als hulp-officier van Justitie gemeend had te moeten ingrijpen, daar hem dingen ter oore waren gekomen, die het dag licht niet konden zien, doch waarvan even min vaststond, dat zij in strijd met de wet waren, J.l. Dinsdag werd in het Café Eden in de Hoogstraat een vergadering gehouden van een aantal aannemers. De recherche deed op deze vergadering een inval, waarbij alle ter vergadering aanwezige bescheiden in beslag werden genomen, terwijl ten huize van den voorzitter, den aannemer G. H. K. aan den Schiedamschen Weg, eveneens eenige stukken in beslag werden genomen. Er volgde daarop proces-verbaal ter zake van oplichting tegen een tweetal aannemers. Verder werden eenige ambtenaren van het Timmerhuis verdacht zich aan fraude te heb ben schuldig gemaakt. De zaak is thans in handen van de Justitie, die verder zal heb ben uit te maken of hier inderdaad van op lichting sprake is. Gevraagd werd nog of de geruchten juist waren, dat de inbeslagneming de vergade ring betrekking had op het instellen van een onderzoek naar een afspraak tusschen aan nemers in zake hetverhoogen van de in schrijvingen voor Rotterdams openbare wer ken met een z.g. opzet: een bedrag, dat later onder de inschrijvers wordt verdeeld, als belooning voor de moeite en kosten, die een inschrijving medebrengt ook voor 'den aannemer, die niet voor de uitvoering van het werk in kwestie in aanmerking komt. De commissaris ontkende dik Over den waren aard der zaak wenschte hij zich ech ter in dit stadium van de zaak niet uit te laten. Telefoon 12127 Een Aneta-telegram uit Makassar d.d. heden meldt nog: De afd. van het Roode Kruis alhier, heeft 3000 overgemaakt voor de slachtoffers van de ramp in den Achterhoek Voor den inhoud van dezen Rubriek stel! dc Redactie zich niet aansprakelijK- Op den 27 Juni a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat Broeder Wdl.baldus in de Orde trad der Congregatie der Boeders van «ten H. Aloysius, te Oudenbosch Allev zime oud-le<Vlingen z»-len dezen hoogst sympathieken en bekwamen leer meester nog dankbaar herinneren en zuller er gaane toe bijdragen om dezen Eerwaar den Broeder van St. Louis op dien daf een blijk te geven vanbh]vende hoogc waardeering. groote dankbaarheid en huld Jammer, dat aan ondergeteekenden n.e! bekend zijn alle adressen van zijn oud- leerlingen, slechts enkele zijn ondergetee kenden bekend, waarom langs dezen wef een beroep wordt gedaan op allen, die wil len deelnemen aan een geschenk, «jat op den dag van het gouden jubileum, in der vorm van een som gelds aan den jubilaris zal worden aangeboden. Ondergeteekenden vleien zich met at hoop. dat zeer velen gaarne een post- wisseltje aan een der ondergeteekender zullen willen overmaken. Elke gift wordt dankbaar aanvaard at namen der deelnemers zullen dan lubilan: worden bekend gemaakt. het totaal dei giften zal ieder deelnemer worden mee- ^itdèf' lezer-oud-leerling van Broedei Willibald vuile dan dadelijk een postwissel; formuliertje in en bezorge dat met zijn bijdrage terstond ter post. Bij voorbaat hartelijk dank, WOUTERLOOD, Pastoor Beverwijk STULEMEYER, burgemeester Bergen op Zootr OUDSHOORN, Piet Heinstraat 88, Den Haaf DUSSELDORP, Gem. secretaris Tilburg GOUVERNEUR, burgemeester Sassenheim, z Levensdans. Ergens in 'n hotel zijn twee ionge men schen gevonden Allebei met 'n kogel door hun hoofd teen. 't Meisje had de revolver vast. Meer welen we eigenlijk niet. Er ging 'n schokje door 't heele land. Zoo'n gewoonte-schokje 'n Collectief schrik-zuchtje. De kranten stonden er vol van.... maar wisten per slot van rekening óók niks méér te vertellen. Toen kreeg je nog een paar kolommen met „nadere bijzonderheden"toen nog 'n paar roerende verslagen van de ter- aarde-bestellingen. En toen was 't afgeloopen. En intusschen waren er weer'n paar nieuwe schokjes door t land geg~«i>. De twee jonge menschen zijn begra ven.... En als 't nog 'n weekje verder is, wordt 't „geval" door de buitenstaander niet eens meer aangeroerd. Ergens in 'n hotel zijn twee ionge men schen gevonden. De ouders zijn er kapot van, Wie is niet begaan met het lot van de vier menschen, die treuren om t verlies van hun liefste bezit.... hun eigen vleesch en bloed. En dan op zóó'n verschrikkelijke manier. Al leven die arme ouders nog twintig, «lertig, veertig jaar.... de wond zal open blijven..'., nooit zullen ze zoo iets kunnen vergeten. En die ongelukkige menschen matten hun gepijnigde hersens af met vragen.... vragen.... vragen Die onbeantwoord blijven.... I Twee schoten uit 'n kleine revolver.... in 'n s'ille hotelkamer.... En twee jonge levens waren uitgeblazen. Twee jonge, lachende levens met 'n we reld vol idealen. Was het 'n dubbele zelfmoord? Was het moord en zelfmoord? We weten het niet. Niemand weet het. Er is er maar één. Die het weet.... en recht zal spreken. Eén, Die in Zijn oneindige wijsheid en barmhartigheid en liefde alle omstandig heden zal wegen met 'n onfeilbaar-zuivere schaal. De menschen zullen praten en wikken en zéggen-vooral zéggen ja,... zon der diep in te gaan op het waarom. Om het waarom van die twee zal het misschien niet gaan Wie weet ligt het eigenlijke waarom al sinds 'n paar eeuwen ergens begraven.... Twee jonge, lachende levens.... en twee schoten uit 'n kleine revolver: Er wordt gegist, verondersteld.... en 't raadsel wordt moeilijker gemaakt. Er wordt gefluisterd van dit en gefluis terd van datkwaadsprekerij en laster hebben weer nieuw, pikant voedsel voor 'n tijdje. Voor 'n klein tijdje Want dan is er al wéér wat nieuws.... en anders is 't met goed fatsoen niet bij te houden. Er wordt van alles bijgehaald en bijge maakt.... en dat bijgemaakte wordt aan gedikt.... en weer verderop worden over dat aangedikte de hoofden bijeen gesto ken.... en de kleine menschen zullen zeggen, dat ze het weten. Twee levens, die mooi, o, zoo mooi wa ren want elk jong leven is mooi als 't niet te vroeg bedorven is. Hij was student.... hij had groote plan nen misschien. Wat zou hij geworden zijn? Dokter, meester in de rechten, professor? De we tenschap biedt tegenwoordig zooveel mo gelijkheden voor 'n prachtcarrière. Waar droomden ze van.... en waarom moest nu ineens al dat mooie....? Het antwoord is_ 'n huivering En de vrome in 'n stille kamerhoek pre velt 'n gebed. U zegt, meneer van der Hummes? O, pardon, mag ik u even voorstellen: Meneer van der Hummes, hoofdvertegen woordiger van 'n geweldig buitenlandsch buis. Hij ziet er zeer gesoigneerd uit, zooals u bij nadere beschouwing zult bemerken. Hij draagt 'n duur, grijs pak met 'n paars motiefje. De tint van z'n zijden sokken harmo nieert met die van z'n mahonie-kleurige schoenen. Over z'n vest pinkelt 'n 18-karaats gouden ketting. Meneer van der Hummes' haren glanzen van de brillantine, z'n gelaat wordt door 'n permanente behandeling met crème de la Rose beschermd tegen de invloeden van het weder. U heeft 'm waarschijnlijk al ruiken aan komen. Z'n sikje is niet grooter dan 'n flinke hromvlieg, maar 't flatteert.... Z'n snorretje, niet te groot en niet te klein, en zwarter dan wanneer meneer van der Hv.mmes nog geen toilet heeft ge maakt, wijst glorieus naar z'n zeer ver standige oogen, die u van achter de uilen- bril-glazen met schildpad montuur min zaam toe-knipperen. We zijn nog niet klaar.... meneer van der Hummes is nog niet volledig voorge steld. Onder z'n arm draagt hij 'n actentasch van krokodillen-leder.die tasch draagt ie altijd, want zonder de tasch is meneer van der Hummes geen meneer van der Hummes En de hand van diezelfde arm omklemt 'n wandelstok met zilveren peertjes-knop. Hij heeft de stok in 't midden vast want droeg ie 'm bij de peertjes-knop, dan zou dat jammer zijn van die knop. „Pardon, u zei. meneer van der Hum- rads?" „Ik zei.... hm.... dat ik zooiets ^eel gewoon vind," ,0, juist, heel gewoon...." „Natuurlijk.... Die twee jongeluitjes. n-ja, 't is heel Onaangenaam voor de ach- terblijvenden.van hun standpunt be zien wellicht verschrikkelijk, maar-c.... die twee jongelui, of een van de twee, dat blijft op stuk van zaken gelijk, hebben n eind gemaakt aan 'n leven, dat hen volgens hun meening niets meer geven kon.... zoo beschouw ik dat, ziet u.... Hebben zij om dat leven gevraagd? Welnu, dan leven zij het zoolang ze zelf willen.... heel ge woon.... En dat gezwam over 'n ander leven na dit leven.... och. die dogma ties zijn we ontgroeid.... 'n heel andere tijd niewaar? 'n Hcél andere tijd. meneer.... vroeger werd de jeugd braaf en bang ge- niet houden, maar tegenwoordig denken de meeste ouders daar anders over.... de cultureele ontwikkelingsgang, meneer.... we zijn in ons nuchler Hollandje eigenlijk nog heel achterlijk en heel weinig ge wendin Frankrijk, Duitschland, Ame rika, meneer, daar worden zulke gevalle tjes nauwelijks meer bekeken.... daar gaan jonge meisjes zich met 'n lachend ge zicht verdrinken, met tweeën of drieën te zamendat wordt gewoon afgespro ken.Als 't leven hen van alles heeft gegeven, en ze vooruit weten, dat er niets méér uit te halen is.... niu, dan gooien ze 't weg.... heusch.... ja. ia. natuurlijk, de nabestaanden.... maar och, als die dr zelf ook zoo over denken.... dan zullen ze er spoedig overheen zijn „O.... ja.... kijk u eris hier meneer van der Hummes.ik zal me wel wach ten, om met 'n mensch als u.... met zóó n door-en-door-verknetterd wijs mensch over die zaken te disputeeren.... ik ben maar 'n arm, klein stumperdje, 'n slaafsch na- volgelingetjenooit verder geleerd dan 't gewone lagere onderwijs.... en dan nog maar op 'n Roomsche school, u begrijp: ik begin daar niet aan.... dat zou me heelemaal niet passen ook.... vooral nou ik met eenige zekerheid mag veron derstellen, dat uw ouders óók in die „cul tureele ontwikkelingsgang" hebben mcegc- 'oopen. En als dat niet zoo is.... nou.... dan hoop ik voor uwes ouwers.... dat ze dood zijn.... o, pardon, dat zei ik maar in m'n dommigheid, hoor.... En als dc ouders van die twee er óók over denken zooals u.... nou, meneer van der Hum mes, dan geloof ik, dat 't „waarom" niet zoo ver gezocht hoeft te worden.... óf.... dan is 't misschien le laat gekomen.... afijn, daar hopen domme menschjes zooals ik dan maar 't beste van.... daarvoor zijn we dan ook in die stomme, ouwe dogma - Mes grootgebracht... hebben we óók om gevraagd, is 't niet zoo? Nee maar, uwes heeft heelegaar gelijk, hoor. uwes heeft eigenlijk gezcid 'n soort sluier van onze bijziende oogen weggetrok ken.... gunst, gunst-ja. wat ziinne me hier dan nog afgrijselijk achter.... verbeel-jc, we rillen asse we zooies lezen.... en in Frankrijk en Amerika en zoo.... gunsie- munsie-nog-tocMaar.... uwee zeii zelf, meneer van der Hum,mes. dat t beter wordtnou, dan hceven we eigenlijk niet te boomen.... de wereld-kanker- bacillen benne maar voor 't bij-elkaar- vegenverkwisting, genotzucht, atheïs me, vrije opvoeding, vrijheid in alles en riles en alles in Amsterdam kunnen we al met de centen van de gemeente stukken worden opgevoerd, die de christe lijkheid weer es 'n lekkere opmepper ge ven.... gaan we vooruit, of niet? Nou, en als dan de ouwers van uw soort maar heel gewoon doorgaan met hun kinderen pre cies te laten doen wat ze zelf willen de kanker-bacillen—kweekers zorgen wel voor de rest.... die ontdekken telkens weer 'n nieuwigheidje. om de lieve lol lige vroolijke levensdans aan de gang te houden. ij En dan zalle we spoedig heelemaal niet meer vreemd opkijken van 'n duizend on tijdige lijkies méér.zelfs de ouwers niet.... tenminste, als er dan nog van ouwers gesproken kan worden.... want volgens 'n zeker blad is n moeder nou al niks meer dan 'nNee, pardon, meneer van der Hummes, neemt uwee me niet kwalijk, maar nou zou ik in m n domnvg- heid haast vergeten, dat er op t oogenblik nog 'n s!uk of wat fezoendeliike ouwers zijn, die dit lezenen daar v/ou k nog 'n beetje rekening mee houwen, as u t me pirremeteert.en ik durf, ik kan toch niet tegen u redeneeren'k zou gauw misselijk worden, weet u....? En dat past heelemadl niet tegenover 'n fijne, ruikende meneer as u. Dag meneer van der Hummes.de groeten aan dc mil joen andere van der Hummesen. hoera, we leven nog! Charleston, cocktail, cbam- bre separé, apenklier, vrije liefde, talis man, zwendel, kampeer-nachten, co-educa tie-uitwassen, lectuur voor allen.... zoele uil, zoek uit, zoek uit.... hier ondérwijst men de jeugd.... van je hela, hola..-- G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9