VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE RAMP IR DER ACHTERHOEK 41 De Radio-antithese. erkeers.onge vallen. Voornaamste Nieuws Maria-Stichting Stadsnieuws Dinsdag 51ste Jaargang No. 16569 Aangliie moei, op straffe van verlSes van^alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad 8 Juni De herclassificatie van gemeenten. De Onderwijzeres te Vogelenzang. B. en W. zullen den Raad voorstellen in beroep te gaan bij de Kroon. Stedelijk Stormramp Comité 1927. Kampdag fe Velseroord Voor de „Stille armen". f. Hospes t. waaiH—HwmB Attentie Onze abonné's worden er op attent gemaakt, alsdat in het nummer van j.l. Zaterdag 4 Juni de voorwaarden voor de Gratis - OngevaSlenverze kering zijn afgedrukt. IJMUIDEN. De groote sluis weer hersteld. BEVERWIJK. VOORSTEL GEMEENTELIJKE HUURVERORDENING. HEEMSTEDE. HAARLEMMEKLIEDE. VOGELENZANG. HILLEGOM. 4? lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. HEEMSKERK. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voet Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal3,25 Franco per post per kwartaal bi: Vooruitbetaling 3 5® Bureaux: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13S66 (3 lijnen] Postrekeining Nr. 5970. ik Advertentiën 35 cents per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken door verlies van beide amien, beide beenen of beide oogen; Alle bonne's op dit blad zija, ingevolge de versekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verues van betde arntu, ul UBlut,uuScUi - owucuKen anoopw. een voer oi een oog - auim oi wijsvinger- Deen ot tra; tv. ar.fl bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f |01ï bij verlies van een f Cf) bij'n breuk van f 1(1 doodelijken afloop CuiU." een voet of een oog; duim of wijsvinger- dlf been of arm; *U«* bij verlies v. een andere vingefc- Toen in radiokringen de strijd over de or ganisatie van de Nederlandscbe uitzendingen in de luoht op z'n felst was, benoemde de regeering een staatscommissie om haar van advies te dienen bij hel stelling nemen in deze voor ons volk belangrijke aangelegen- beid. Deze staatscommissie (de commissie- Ruys de Beerenbrouck) stelde naar men zich zal herinneren voor, om een nationalen zen der ten dienste te stellen van de drie groote radiovereenigingen of zooveel meer serieuze organisaties als zich nog mochten vormen, en daarbij een zoo billijk mogelijke verdee ling van de beschikbare uren te bevorderen. Deze voorstellen kwamen in botsing met de meening van hen, die cén nationalen Om roep voorstonden. Maar de leden der staats commissie konden er zich op beroepen de lijn gevolgd te hebben, waarlangs bet cultu- reele leven in Nederland boe langer boe meer is gegaan, n.m. volgens de splitsing in levensbeschouwing. Zóó is ons schoolwezen, zoo ook de politiek, de pers enz. ten onzent gegroeid. Zóó ook zou de radiopubli catie zijn. Deze laatste heeft echter een eigen kant: zij is niet enkel voor binncn- landsch gebruik bestemd, maar brengt ook .voor een deel de Nederlandsche cultuur over de grenzen. En ten tweede: radiouitzendin gen bepalen zich voornamelijk tot het ver spreiden van muzikale uitvoeringen, weten schappelijke lezingen en dergelijke, waardoor het mogelijk zou zijn een programma samen tc stellen, hetwelk geen enkele richting aan stoot gaf. Zoo kwam de strijd voor den Na tionalen Omroep. Na de publicatie van het rapport der com- missie-Ruys riep het hoofdbestuur van bet Algemeen Nederlandsch Verbond een andere commissie in bet leven om bet werk der commissie-Ruys over te doen. Hierin hadden personen van de verschillende richtingen, waarin ons volk in politieken en religieusen zin gesplitst is, plaats genomen. Bij de in stallatierede bleek, wat er van deze com missie werd verwacht. Of het rapport de' radio staatscommissie Ruys wel in eenigs- zins ruimeren kring bevrediging bad gewekt, werd betwijfeld. Zeer velen zouden naar een Nationalen Omroep verlangen. „Een Neder- lansche Nationale Omroep beeft niet alleen verplichtingen tegenover eigen volk, maar behoort zich ook toe te leggen op de bevre diging der culturecle behoeften van hen, die buiten Nederland wonende, tot den Neder- landschen stam behooren en door den Ne- derlandschen radio-omroep kunnen verkrij gen wat hun eigen land hen onthoudt." Zoo werd de commissie door den voorzitter van het Nederlandsch Verbond haar taak geïn spireerd. En die commissie men moge baar naast een staatscommissie een vreemde verschijning achten heeft voldaan aan wat van haar verwacht werd. Zij heeft een ont- werp-regeling gemaakt voor een Nationalen Omroep en in de toelichting daarbij ver klaard, dat zij ondanks haar veelzijdige sa menstelling eensgezind tot dit concept ge komen is, met dit voorbehoud, dat ieder lid voor zich door deze regeling wel niet het beste bereikt acht, wat te hereiken is, maar een compromis, ontstaan door zooveel moge lijk begrijpen van eikanders standpunt en zucht tot onderlinge toenadering. Nu dient voorop gesteld, dat ook de com missie-Ruys uit personen van de meest uit- eenloopcnde levensbeschouwingen was sa- menigefteld en ook daar het streven heeft voorgezeten om tot een compromis te komen. Ook het voorstel der commissie-Ruys is da vrucht van een pogen tot begrijpen van elkanders standpunt. Wanneer dan ook de uitkomst der twee studies zoo geheel ver schillend is, moet dit waarschijnlijk hieraan worden toegeschreven, dat bij de commissie- Ruys geen bepaalde uitkomst vóórzat, ter wijl in de commissie van bet Algemeen Ne derlandsch Verbond opzettelijk onderzocht W hoe tot een Nationalen Omroep zou te ko men zijn. Hoe denkt nu de commissie uit het Alg. Ned. Verbond dezen Nationalen Omroep te stichten, zóó, dat in technischen zin het beste wordt bereikt en bovendien alle par tijen tevreden worden? Daarvoor is gedacht één ongesplitste Nantonalc Omroep, bestuurd door een commissie, welke in haar samen stelling een zoo getrouw mogelijke afspiege ling van de verschillende levensbeschouwin gen omvat. De voorzitter zal benoemd wer den door den Minister van Waterstaat. Var der zal de commissie bestaan uit 18 leden, waarvan 9 vertegenwoordigers van vereeni- gingen, die zich bewegen op hét gebied van gezin en schooi, wetenschap, toonkunst, kun sten en letteren, economie, techniek, sport, toerisme enz. Vervolgens 6 kerkdijken: 2 Ne derlandsch Hervormden (1 recht- en een vrij zinnig); 2 Roomsch-Katholieken (aan te wij zen door den Aartsbsischop van Utrecht); 1 Gereformeerde; 1 Israëliet en ten slotte 3 luisteraars (aan tc wijzen door de veracni- gingen van radio-luisteraars). Dan zal er zijn een bezoldigd directeur, te benoemen door den Minister voornoemd op aanbeveling der commissie. Gelijk men ziet is voor dc alzijdigheid vol doende gezorgd, maar juist deze alzijdigheid doet al aanstonds de vraag rijzen: hoe zal men bij zooveel verscheidenheid tot een eenheid en eensgezindheid in de dagelijk- sche leiding komen? De oplossing is aldus gedacht: de commissie leidt en beheert den Nationalen Omroep. Zij benoemt uit haar midden 2 of 4 leden, die te zamen met den voorzitter het dagelijkscb bestuur vormen. Practisch zal de leiding dus in handen liggen van 3 of 5 personen, wat al reeds uit deze bepaling blijkt: „Het dagelijksche bestuur regelt de werkzaamheden van den directeur en is verantwoordelijk voor den inhoud van de programma's der uitzendingen." En ziehier nu ons bezwaar, het bezwaar, wat van den aanvang af tegen een Nationa len Omroep in ongesplitsten vorm bestond en waarvoor de commissie-Ruys geen an dere oplossing wist, dan de drie droote stroo mingen in ons volksleven, welke nu al reeds prijs hebben gesteld op zelfstandigheid bij de uilzendingen, daartoe de gelegenheid te geven. De commissie uit het Nederlandsch Verbond acht deze splitsing niet noodig. Daar is over te praten, maar dan moet een oplossing voor de moeilijkheden worden ge geven. Welke bier aan de hand wordt ge daan is er geene. Immers, waarborgen, dat de Katholieke, de protestantsch-christelijke uitzendingen enz. tot haar recht kunnen ko men, zooals dit nu reeds ten deele geschiedt en zooals de betrokkenen dit wenschen, zulke waarborgen daarvoor ontbreken, Wij kunnen ons althans niet voorstellen, dat de bestaande radiovereenigingen genoegen zul len nemen, met een heterogene commissie, welke hier wordt aanbevolen, tenzij naast een Algemeencn Omroep, waarop toezicht geoefend kan worden in den geest als hier voorgesteld, de groote godsdienstig-maat- schappelijke stroomingen hun eigen (gesub sidieerden) zende.r kunnen hebben. Maar daarover spreekt de commissie uit het Alg. Ned Verbond niet. En daarom zal haar neu trale commissie bij de meerderheid van ons volk wel geen genade vinden. Sociëteit „St. Bavo". Haarlejnsche In koop Combinatie, half 9. R.K. Jonge Vrouwenbond, 8 uur. Bestuur R.K. Volksbond, half 8. Ledenvergadering Bouwvakbond, 8 uur. R.K. Bevolkings bureau. 8 uur. St. Josepbsgezcliengebouw, Jansstraat 59. Repetitie muziekver. „Utfie Dulci" van 810 uur. R. K. V. „Zwaluwen", elf talcommissie, 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Bisschoppelijk Musenm Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Thcresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur "s Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraa't 11. Eiken Donderdag van 89K uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8-—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en (Jitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitlcenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jarsstraai 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde tc richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—-3. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracnt). Uitsluitend Telef 14141, Het rapport der sub-commissie van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in zake Ambtenaarszaken strekt er toe om één gemeente, cn wel Velsen (met uitzondering van 't onderdeel IJmui- den) van de eerste naar de tweede klasse te brengen, en voots om onder de gemeen ten te verhoogen van de tweede naar de eerste klasse o.m. Zandvoort. Naar wij vernemen zal eerstdaags de Ge meenteraadsleden van Bloemendaal een voorstel bereiken van B. en W. waarbij wordt voorgesteld in beroep te gaan bij dc Kroon tegen de beslissing van Ged. Staten inzake het ontslag van mevr. Klinkenberg— Meeteren, de onlangs ontslagen en door Ged. Staten van Noord-Holland wederom in eere herstelde onderwijzeres te Vogelenzang. Dit voorstel zal in de vergadering van den Gemeenteraad van Woensdag 15 Juni a.s in bespreking worden gebracht. Zaterdagavond omstreeks half 10 is de 69-jarige J. P. wonende alhier, aangereden door een auto, komende van den Wagenweg in de richting Groote Houtstraat. De voet ganger wilde oversteken doch wegens bij ziendheid zag hij de auto niet naderen. Met een enkclbreuk en eenige schaafwonden is hij vervoerd naar het S(. Elisabeths Gast huis. Er is geen levensgevaar aanwezig. Maandagmiddag omstreeks 12 uur r«ed een auto door de Kruisstraat in dc richting van het station en wilde dc Ridderstraat inrijden. Uit de richting Groote Markt kwam met groote snelhed een motorrijder van de militaire motorbrigade, die zijn vaart niet meer kon. verminderen, waardoor een aanrijding ontstond. De auto was zwaar be schadigd. Zondag zijn op den hoek van hef Spaarnc en de Lieve Vroukc Gracht twee auto's te gen elkaar opgereden. De bestuurders had den elkaar niet begrepen. In een der autos zat het zoontje van P. alhier, die met zijn voorhoofd tegen de ruit kwam. Hij werd niet gevaarlijk verwond. EXCURSIE DER R. K. HUISHOUD SCHOOL NAAR DE MODELSTQQM- WASSCHERIJ, JAC. VAN HOOFF Zn. Vrijdagmorgen bezocht de hoogste klas» bestaande uit meerdere jongedames,genoemde stoomwasscherij. De dames werden rond geleide gedaan door den heer J. van Hooff en diens zoon den heer W. van Hooff. Het geheeie bedrijfsproces van AZ werd in oogenschouw genomen en nader toegelicht. Met zeer veel belangstelling werden de uit eenzettingen der beide firmanten aanhoord. De wasscherij, machinekamer, hand- en machinale strijkafdeeling, de mangelafdee- ling, de waterreiniger trokken veel belang stelling bij de jongedames. Op het kantoor had het gezelschap nog de gelegenheid vanaf de verschillende photo's de ontwikkeling van het waschbedrijf van stampkuip tot machinale wasscherij, gade te slaan. De in druk dér dames was zeer ten gunste van het moderne waschbedrijf-, en draagt er metter tijd veel toe bij dat de dameswereld in het algemeen op de hoogte komt van het moderne interieur van een wasscherij. In Amerika is het reeds eenige jaren ge woonte, dat de jongedames van H. B. S. en Gymnasium, dat leerlingen van een Middel baar Technische School en zelfs studenten in de chemie aan Universiteiten, eens per jaar de moderne wasscherijen bezoeken De georganiseerde Waschindustrie van Haarlem en omgeving zal dergelijke bezoe ken ten zeerste op prijs stellen, om zoodoende het jongere geslacht voor te lichten omtrent het verzorgingsvraagstuk der linnenkast in de wasscherij. Inderdaad noodzakelijk, want met dc nationale wasch zijn kapitalen gemoeid, waarop een fractie bezuiniging via het wasch proces reeds duizenden per jaar ten bate van de bezitters der nationale wasch kan be sparen. POSTDIENST TE HAARLEM. Vragen aan den Minister over de proefdienstregeling. De heer L. L. H. de Visser, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat op 31 Mei 1926 voor het bestellend personeel aan 't postkantoor Haarlem een dienstrege'ing op proef is ingevoerd, welke regeling op 16 Maart 1927 door den directeur-generaal van de P. T. T. is goedgekeurd? 2. Is het verder den minister bekend, dat deze regeling loopt over 62 weken, na welke periode de brievenbestellers pas recht kunnen doen gelden op teruggave of vergoeding van overuren 3 Is het voorts den minister bekend, dat na afloop der regeling d. i. na 62 weken of 372 werkdagen, ieder besteller 282 keer 's morgens om 4.30 of 5.30 is begonnen en 's avonds om 8.30 is geëindigd, waardoor 288 keer de rust tusschen twee opeenvolgende dagelijksche diensttijden (nachtrust) slechts 9 uur bedraagt? 4. Weet de minister, dat het betrokken personeel herhaaldelijk zijn bezwaren tegen de regeling ter kennis van den directeur van het postkantoor heeft gebracht, zonder dat aan de hoofdbezwaren wordt tegemoet ge komen en dat door de houding van den di recteur het overleg ter plaatse zeer stroef werkt 5. Is de minister niet van oordeel, dat in het algemeen een dienstregeling voor P. T. T.-personeel zoodanig moet worden samen gesteld, dat na verloop van drie weken een berekening van het aantal verrichte arbeids uren mogelijk is, waarna teruggave of ver goeding van overuren kan volgen 6. Is de minister bereid een onderzoek te doen instellen naar de verhouding tusschen den directeur en personeel van het postkan toor te Haarlem en zijn medewerking tc verleenen, opdat in overleg met de ter plaatse bestaande afdeelingen van algemeene bonden van P. T. T.-personeel een dienstregeling tot stand komt, waardoor de bezwaren van het personeel worden opgeheven VERVOLG-ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend dat van 1 September a. s. tot en met 30 April 1928 van gemeentewege gelegenheid zal worden gegeven tot het ontvangen van vervolgonderwijs, en wel in afzonderlijke klassen, zoowel voor jongens als voor meisjes, op Maandag- Dinsdag- Donderdag- en Vrij dag-avond van 6 tot 8 uur dat de aangifte tot deelneming kan geschie den op Maandag 13, Dinsdag 14 en Donder dag 16 Juni a. s., des avonds van 7 tot 8 uur, bij de Hoofden van de vervolgcursussen a. in het gebouw der school aan de Park laan No. 108 b. in het gebouw der school aan de Tempe liersstraat No. 1 en c. in het gebouw der School aan de Nassau- laan No. 37 a (volgens een afzonderlijk leer plan) dat bij die aangifte moeten worden over gelegd een geboortebewijs en een bewijs van koepok-inenting. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS REIS VEREENIGING. Door de afdeeüng Haarlem is voor de maand Juni het volgende progiamma samen gesteld geworden Woensdag 8 Juni Fietstocht in de omgeving van Haarlem, samen komst 19 uur Zijlweg bij de Sierkan. Zondag 12 Juni Bondsdag te Soestduinen, vertrek uit Haarlem 7 uur 32, terug 22 uur 44. Zondag 19 Juni bezoek aan de bijenstand „Mellona" te Santpoort onder deskundige leiding van den heer Meza. Na de interres santé bezichtiging van het leven der bijen, zul len in het bosch „Neethof" diverse spelen óm prijzen georganiseerd worden. Samenkomst 9 uur 45 viaduct Jansweg. Zondag 26 Juni per fiets en autobus naar Wijk aan Zee, waar op het strand diverse spelen orn prijzen gehouden zullen worden. Samenkomst 9 uur 30 viaduct Jansweg. Zondag 3 Juli bezoek aan het Crematorium te Westerveld, onder deskundige leiding van de Directie-, samenkomst 9 uur 45 viaduct Jansweg. Na bezoek aan het Crematorium, dat pl. in. 1 uur zal duren naar den speel tuin voor gezamenlijk koffiedrinken. Zondag 10 Juli groote autotocht naar Apeldoorn, waarvoor twee tourauto's gehuurd zijn geworden OVERNAME AUTOBUSLIJN. Naar men ons mededeelt heeft de Brock- way Maatschappij, welke reeds een lijn Haar lemVelsen exploiteert, onderhandelingen gevoerd om-nog meerdere lijnen in exploitatie tc verkrijgen. Als resultaat hiervan heeft de firma Ho- geland te IJmuiden de exploitatie van zijn lijn overgedragen aan de Brockway Maatschappij die voorloopig deze op dezelfde wijze als dc firma Hogeïand zal voortzetten. Daar de heer Hogeland voorloopig zelf aan de lijn verbon den zal blijven, behoeft geen andere conces sie door de maatschappij te worden aange vraagd aan Ged. Staten van Noord-Holland. 'ACTIÉ TAXI CHAUFFEURS TE AM STERDAM. Evenals hier ter stede hecrscht ook te Am sterdam groote ontstemming onder de taxi chauffeurs over de nieuwe arbeidsvoorwaar den, die de Directie der A. R. M. voor de taxi-chauffeurs wil invoeren. Het Algemeen Secretariaat van boven genoemd Comité deelt mede, dat bij de vermelding der samenstelling van het Stede lijk Stormramp Comité 1927 abusievelijk do volgende camc.n zijn uitgevallen: Dr. A. A. G. Land, Kring-Commissaris voor Noord-Hclland van het Nederlandsche Roode Kruis; Mevr. Ch. LevenkampPlanten, Penning- meesteressc der Aid.. Haarlem van het Ned. Roode Kruis; Jhr. Mr. E. IJ. E. Teding van Berkhout, Voorzitter der Afd Haarlem van het Ned. Roode Kruis. Gelden ten bate der slachtoffers van den Stormramp kunnen per post gegireerd wor den en wel op de volgende Postrekening; „Amsterdamsche Bank, Bijkantoor Haarlem No. 31186". Beleefd wordt verzocht op de strook te vermelden: „Voor 't Stormrampcomité", Verder maakt nog dee' uit van hot co mité Ch. de Vries, voorzittet der afd. Haar lem der Chr. Dcmocr. Unie. Op het landgoed van jhr. J. W. G. Bo- rc.el van Hogdanden is gisteren do kamp dag van het Leger des Heils gehouden, waaraan deelnamen de korpsen van Am sterdam, Zaandam, Haarlem, Hilversum en IJmuiden. Uit dankbaarheid voor een verkregen gunst, V. O. 5. Alhier is in het St, Elisabeth's Gasthuis overleden den heer H. Hospes, onderwijzer bij de Openbare-Lagere School. Tal van katholieke jongens, door de om standigheden in vroegeren tijd gedwongen Het openbare onderwijs te volgen, hebben den overledene leeren kennen als een sym pathieke onderwijzer. DE ADMINISTRATIE. Bedevaart. Op Donderdag 9 Juni a.s., zal er in hot lokaal der Zusterschool des avonds een vergadering worden gehou den, waarop worden uitgenoodigd alle R. K. mannen cn jongelingen der parochie St. Gregorius. Besproken zal worden de bedevaart naar Heilo, welke des Zondags wordt gehouden. Een ieder (en naar wij hopen velen) die aan dc bedevaart wenscht deel te nemen, word dan ook op de vergadering verwacht. Vergadering R. K. Volksbond. Op Don derdag 9 Juni a.s. zal er in het Patronaats gebouw een vergadering worden gehouden van den Ned. R. K, Volksbond, afd. IJmui- duif-Oost. De agenda verluidt: Opening, Notulen. Ingekomen stukken Periodieke verkiezing, 1 vac. candidaatstelling. Bespreking Congres Nijmegen. Deelnemende Congresleden wor den dringend verzocht aanwezig te zijm met het oog op het logies aldaar. Kleine Ency cliekbespreking. Rondvraag en sluiting. j.l. Zondag den lsen Pinksterdag des mid dags te 3 uur, was de grooe sluits weer hersteld zoodat het schutten der schepen van en naar Zee weer geregeld kon ge schiedden. In een tijdsbestek van 35 uur heeft men de stuk gevaren sluisdeur door middel van een drijvende kraan van zijn plaats geno men, en deze vervangen door een reserve- sluisdeur welke steeds op het sluiseiland op de helling aanwezig is en aldaar werd onderhouden en nagezien. Dat dit werk zeer valt niet te ontkennen, want tijdens dc lage water stand werden de schepen door middel van de ebdeuren geschut. De aangevaren vloeddeur door het s.s. Adonis van de K. S. M. Nederland, was onder water van zijn draaipunt geraakt doordat de ve-bindingsbouten waren ge broken waarmede dit scharnierstuk aan de sluisdeur is bevestigd. Tijdens het binnenkomen van de groote passagiersschepen Zaterdag en Zondag trok het herstellingswerk zeer veel belangstel ling daar de duiker hier terdege de man was die een hoofdrol had te vervullen. Naar wij vernemen wordt de scha-1" op 80.000.geraamd. Gemeentezaken. Voor dc benoeming van een hoofd der Openbare School voor Zwakzinnige kinderen hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. M. J. Gcudeke te Vlaardingen; 2. P. J. Timmer te Utrecht; 3. A, v. Dam te Utrecht. B. en W. deelen den Raad mee, dat nog zijn ingekomen 4 adressen ondertcekend door 410 inwoners van Wijk aan Zee en Duin, met verzoek tot samenvoeging van deze gemeente met Beverwijk. De heer J. Groot heeft het volgende voor stel bij den Gemeenteraad ingediend, dat aldus wordt toegelicht; Nadat de Huurcommissie is opgeheven zijn reeds zooveel gevallen van tiuurver- hooging voorgekomen, dat het m.i. niet al leen wenschelijk, maar zelfs zeer noodzake- lijk voorkomt, dat hieraan een einde wordt gemaakt. Er zijn ondergeteekende huurverhoogir.- gen bekend van 0.75, 0.80, 1.1.50 en 2.per week, voor huizen, welke voor deze verhoogingen ten hoogste 4.50 a -r week mochten opbren''~- Badhuis. In het badhuis aan de Post kaan werden in de week van 30 Mei tot en met 4 Juni genomen 499 douchebaden, 45 kuipbaden. Aan 32 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot ksotdoos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 7 volwassenen gebruik gemaakt. Aanbesteding. De inschrijvers voor de op Zaterdag 4 Juni j.l. gehouden aanbeste ding waren: Gebr. Aberson, Hilversum, resp. perceel I, 3680G; II 3580, III 40200; W. Aafjes, Assendelft, resp. per ceel I, 32000, II 4125, III, 36125; L. Nieu- meijer, Hattum, perceel I niet, II niet, III 37590; P. L. Langeveld, Neder Harduix- veled, perc. I, 34000, II 4500, III 38500; G. de Adel, Beverwijk, perc, I 31200, II 4100, 34000; G. Heusema, Haren, perc. I niet, II 4700, III 44230; G. Burger, Am sterdam, perc. I niet, II 4000, UI 56227; H. BakxH. Steenkist, Haarlem, perc. I 36100, II 3745, perc. III niet; D. Basjes, Half weg, perc. I 35000. II 5800, perc. II niet; L. H. v. Essen, Halfweg, perc. I 31772, II 3679, III 34980; F. v. d. Pol, Amsterdam, perc. I niet, II 3960, III 34472; H. Jalouigh, Amsterdam, perc. I niet, II 4493, III 44665. Het werk zal later worden gegund. Op den eersten Pinksterdag des middags om 5 uur reed een motorrijwiel, komende uit Amsterdam op de Leidsclievaart, die niet meer berijdbaar is, alwaar de voorvork brak. De berijder en zijn vrouw, die op de duo was gezeten, kwamen ever den weg te vallen. Zij bekwamen eenige kwetsuren en werden bij den heer Lagerman verbonden. De vrachtrijder P. heeft de gekwetsten en de motor vervoerd. Het is te hopen dat deze weg. waar een zeer druk verkeer over de beruchte lengte van 00 M. spoedig wordf hersteld. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. de Jong en M. A. K. Heldt. J. van El en W. J. Geitenbeek, Getrouwd; A. van Honschoten en A. Af- fourlit; F. J. Deen en H. v. d. Berg. Geboren; 2 d. van M. M. M. Kuitens Kiehake; d. van A. van den Wolfde Kooker; z. van M. J. J. de GrootBeijers- bergen; z. van W. van TrigtBrouwer; z. van A, J. de BabanderPeterson; d. van J. Lommcrsevan Staveren; d. van A. J. van AmerongenSteenvoorden. Overleden: A. Goldcnberg, m. 50 jaar; A. de Boer, m. 9 mnd. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vorig bedrag 222.50 N. N2.50 E. D. 10— Mej. Stals, ter eere v. h. H. Hart 3. Th. N. de Bic, ter eere van den H. Geest 2-50 Familie L2.50 Ter gelegenheid van den verjaar dag van tante Truus9.45 N, N-25. Him. voor de noodlijdenden500. N. N10— N. N10— K. K10— Totaal 807.40 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. De Stormramp boven den Gelderschen Achterhoek en Twente. H. M. de Koningin» H. M. Koningin-Moeder en H. K. H, Prinses Juliana schenken giften tot leniging der noo- Ook Indië helpt. Bijzonderheden omtrent de ramp. De begrafenis der slachtoffers. Chambcrlin, Zaterdagmorgen met het Bcllanca-vliegtuig uit New-York vertrokken voor een vlucht over den Oceaan naar Ber lijn heeft twee noodlandingen moeten maken in Duitschland, Bij de 2de noodlanding op korten afstand van Berlijn, brak de propel» lor van het vliegtuig. De vliegers zijn onge deerd. Neerlands grootste panneniabriek, nul. die van de N.V. „de VrJk" te Echt is in asch ge legd. De schade wordt geraamd op een mil- li oen. Verschenen is de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp betreffende bet wegenfonds. Het Rijkswegenplan ia thans vastgesteld. De commissie van onderzoek omtrent een Nationalen Draadloozen Omroep publiceert haar rapport. Het eerste radioteiefonische kruisgesprek tussciien Nederland en Ned.-Indië is gebon den. Er bestaan plannen voor de oprichting van een nieuwe Philips Radiofabriek, waar van de kosten geraamd worden op 4 mil- lioen. De Officier van Justitie te Breda heeft hooger beroep aangeteekend tegen de uit spraak der rechtbank, waarbij de gewezen gemeente-ontvanger van Bergen op Zoom van het hem ten laste gelegde werd vrijge sproken. '1 Een brutale overval ie Gilze (N.-Ba.), Een vrouw mishandeld, beroofd en in een put geworpen. De verlaagde paspcorttarieven op 1 Juli ia werking? De wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid. Mr. P. Bauduin is benoemd tot advocaat- generaal bij het Amsterdamsch gerechtshof. Het verloren Indische vliegtuig; stukken vermoedelijk van het vermiste vliegtuig, zijn gevonden. Zie verder Laatste Nieuws. Waterleidingè Einde April bedroeg het aantal bij de Waterleiding aangeslotenen voor Hillegom 773 ocrceclen of 8 pCt„ voor Lisse 1050 of 14 pCl., voor Sassenhcim 591 of 13 pCt., voor Warmond 460 of 16 pCt. Als we deze gtcallen eens naastig bezien, dan rijzen verschillende vragen; R.v. is er, gezien deze cijfers van een bderijf dat 2L- jaar werkt wel behoefte aan een waterlci- ding geweest ?Men zou haast zeggen: neen! Verder: is het gezien het gering aan tal aangeslotenen te verwonderen, dat er naast zécr duur water nog een Hink te kort is? Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Stilstand. Onze Pastoor. De Z.Eerw. heer Pas toor Heijtveld, sedert September 1926 pas toor dezer parochie, is door Z. D. H. de Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te Voorhout en de WelEerw. heer L. Ph. J. Paulussen, kapelaan aan de kerk van O. L. V. Visitatie te Schiedam, tot pastoor van Heemskerk. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.47. Naar. waarnemingen in den morgen van 7 Juni. Hoogste barCmeterstand 767.5, Toulouse. Laagste barometerstand 751.6, Haparanda. Verwachting: Matige tijdelijk wellicht krachtige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke oplaringen, regenbuien later opklarend, wei- nig verandering ia temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1