Radio-Omroep FEUILLETON. Waf zal hij er mee doen? Het afscheid der Russische Chamberlain's auto-ongeval. 1 GEM. BUITENL. BERICHTEN. propagandisten uit Engeland. BINNENLANDSCH NIEUWS. Bezuiniging op het nijverheids onderwijs. Buitenlanders in Staatsdienst. Luitenant-generaal Muller Massis. De verlaagde paspoorttarieven. Een beleefdheidsbezoek Wat er in den nacht van 10 op 11 Januari 1027 te Zundert gebeurde. Het Rijkswegenplan is thans vastgelegd. Het rapport der Staatscommissie Rutgers. De burgemeester van Nijmegen. LUCHTVERKEER. Het verloren Indisch vliegtuig. Een botsing tusschen twee vliegtuigen. RADIONIEUWS. 1alloEindhoven! Hier Malabar! Een nievive Philips Radio- fabriek. De inrichting en regeling van een naiionalen Radio-omroep. Engeland en Rusland. Vrijdag zijn de meest der tot de Russische legatie en handelsdelegatie behoorende Rus sen onder leiding van den heer Rosengolz uit Engeland vertrokken. Kun werd door een groep van uiterst linksche leden geest driftig uitgeleide gedaan, dezelfde lieden, die dezer dagen aan eenige dezer Russen in het Lagerhuis een afscheidsmaal hebben aan geboden. Er werd bij het vertrek van de trein op het station met roede vlaggen ge zwaaid en werd vroolijk gezongen en de heer Rozengolz zelf maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens weer aan de pers een verklaring af te leggen, waarin hij nog eens aan het Britsche volk deed weten, dat het weldra berouw zal hebben van de dwaze maatregelen, welke door zijn regeering om redenen van binnenlandsche politiek tegen hen waren opgenomen, en waardoor de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de twee groote rijken. Groot-Brittannië en Rus land, werden opgeofferd aan het prestige van een minister, die met zijn inval in de Russische bureelen een zoo groot fiasco had geleden. Men ziet het, aan vrijmoedigheid ont breekt het ook den heer Rozengolz niet. En vooral zijn verwijzing naar de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de beide lan den zal in Britsche kringen op prijs worden gesteld. Van de Russische vriendschap heeft men in den loop der jaren al zeer merkwaar dige ondervindingen opgedaan. De Britsche missie zou Vrijdag Moskou verlaten, zoo is dan dus de verbreking der betrekkingen een feit geworden. Recht- streeksch diplomatiek verkeer bestaat er tusschen beide landen niet meer. Polen blijft strikt neutraal. De Poolsche minister van buitenlandsche Zaken Zaleski heeft naar uit Warschau wordt medegedeeld, dat de Poolsche regeering heeft besloten in het Russisch-Engelsche conflict strenge neutraliteit te handhaven. Een dergelijke verklaring heeft de Pool sche gezant te Londen in het Foreign Office afgelegd. De crisis in Roemenie. In Roemenië heeft thans het ministerie Avarescoe ontslag genomen, dat ook onmid- delijk is aanvaard. Generaal Avarescoe heeft dus geweigerd te voldoen aan het verlangen van den koning, die wilde dat hij zich met de andere partijen zou verstaan over de vor ming van een concentratiekabinet. Hem was tot vier Juni tijd gelaten om aan dit verlan gen van den koning te voldoen. Zijn aftreden toont, dat hij niet 'bereid is aan 's konings wensch gehoor te geven. Het is nu echter de groote vraag aan wie de vorming van een nieuw ministerie zal worden opgedragen. Het heet dat Bratianu, de liberale leider, eveneens zou weigeren een regeering te vormen op den door den koning verlangden grondslag. En zoo meent men dan ook te Boekarest, dat een of ander neutrale, niet in het partijleven op den voor grond tredende persoonlijkheid met de kabinetsformatie zou worden belast. Duidelijk is echter de politieke situatie niet, daar er op het oogenblik in Roemenië een scherpe censuur wordt uitgeoefend, waardoor grootendeels ook de berichtgeving van de buitenlandsche correspondentien wordt belemmerd. Wat er dus achter de Roemeensche scher men eigenlijk gaande is, zal de toekomst pas kunnen leeren. HET JONGSTE FRANSCHE SPOOR WEGONGELUK. Uit de Fransche bladen blijkt dat er bij het spoorwegongeval op de lijn Parijs Nimes, in tegenstelling met de tegenstrij dige berichten, negen personen zouden zijn gedood en zeven gewond. De oorzaak vrn het spoorwegongeluk bij Moulins blijkt geweest te zijn, dat van een goederentrein, die op het spoor naast dat van den. express ParijsNimes reed, door het breken van een as een wagen was ont spoord deze wagen was op het spoor van den express terechtgekomen jui.t toen deze met een vaart van 95 km. kwam aanrijden. De locomotief van den express kwam door den schok in een korenveld terecht, den machinist onder zich verpletterend. De stoker werd in het korenveld geworpen en ontkwam aldus als door een wonder aan den dood. De goederenwagen achter den tender ontspoorde evenals het eerste rijtuig, een derde-klas-wagen. Het voorste gedeelte van dit rijtuig was geheel verbrijzeld. Geluk kig zaten hierin slechts enkele reizigers Jcij werden op slag gedood. Van de negen dooden waren er volgens de jongste berichten acht herkend. Onder hen bevond zich een echtpaar, dat op de huwelijksreis was. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do witn it". Hoor ]OS. P. H- HAMERS. 19 DERTIENDE HOOFDSTUK. Den volgenden morgen was juffrouw Crane nauwelijks gekleed, toen Rugge aan haar deur klopte. Den vorigen dag had de agent der geheime politie hem bericht dat hij tot de ontdekking was gekomen, dat William en Sofie Waile naar Amerika onder zeil waren. Buiten zich zelf van woede, rende de directeur naar het kantoor van den stoom- bootdienst, en kreeg daar vergunning om de boeken in te zien, die de hatelijke tijding bevestigden. Als om hem in zijn bedrogen toestand te bespotten, vond hij bij z'n thuis komst een beleeld briefje van den heer Go- tober, waarin deze rechtsgeleerde hem ver zocht eens aan z'n kantoor te komen om te spreken over een jeugdige actrice, Sofie Waife genaamd, tevens gaf de heer Goto'oer te kennen, dat dit bezoek hem voordeel zou kunnen aanbrengen. DE EGYPTISCHE BETREKKINGEN MET ENGELAND. De bladen melden uit Kairo, dat het ant woord der Egyptische regeering op de Brit sche nota de eischen van Engeland inzake de benoeming van den Sirdar inwilligt, doch wijzigingen voorstelt betreffende de andere punten. HET TRAMONGELUK TE KASSEL. Het vreeselijke tramongeluk te Kassei krijgt naar het heet een zonderling nsspel. Tegen de tramdifectie zou een vervolging ingesteld worden omdat gereden wordt op een door de betreffende autoriteiten niet goedgekeurd traject. Nu wordt het betrok ken vrij steile traject niet sinds enkele dagen bereden, doch sinds jaren Sinds jaren is de weg in bedrijf, blijkbaar dan voorfdurend zonder officieele goedkeuring. Negen dooden en 17 zwaargewonden, constateert de „Vor- warts", zijn dus noodig geweest om de autori teiten tot de ontdekking te brengen, dat sinds op een niet goedgekeurden weg wordt ge reden In welk geval echter niet alleen de tramdirectie schuld treffen zou 1 MARKIES LANSDOWNE t Markies Lansdowne is Vrijdagmorgen overleden. Lord Lansdowne, die 14 Januari 1345 uit een oud adellijk geslacht geboren werd, heeft twee jaren geleden onder buitengewoon groote belangstelling van het publiek zijn tachtigsten verjaardag gevierd, inderdaad is er onder de oude garde van staatslieden geen, die meer politieke en diplomatieke functies in dienst van het Britsche Rijk heeft vervuld dan hij. Nauwelijks 25 jaren oud treedt hij reeds op als lord of Treasury. Via het ondersecretarisschap van Oorlog en Indië wordt hij in 1883 gouverneur-generaal van Canada. In 1888 wordt hij benoemd tot den hoogen post van onderkoning van Indië. In het moederland teruggekeerd treedt hij van 1895 tot 1900 op als minister van Oorlog en van 1900 tot 1905 als minister van Buiten landsche Zaken. Daarna volgt hij lord Salis bury op als leider van de Conservatieve Partij in het Hoogerhuis. Een staatsman met machtige denkbeelden is lord Lansdowne eigenlijk niet geweest, al kenmerkt de periode, waarin hij optrad in de gewichtige functie van minister van Bui tenlandsche Zaken, zich wel door twee bijzondere feiten. In de eerste plaats heeft hij, in 1902, het eerst enkele jaren geleden beëindigde bondgenootschappelijk verdrag met Japan gesloten, in de. tweede plaats heeft hij met Frankrijk de onderhandelingen ingeleid, die in 1905 de entente cordiale tot resultaat hadden. Het voorstel tot het sluiten van het verdrag met Japan ging van Japan zelf uit, dat een beveiliging tegen Rus land zocht, doch Lansdowne' staatswijsheid heeft hem toch onmiddellijk de beteekenis er van ook voor de positie van Engeland zoo wel in Azië als in Europa zelf waar het in tijd van oorlog zijn vloot kon concen- treeren, zooals in den grooten oorlog is ge bleken doen inzien. Wat de toenadering tot Frankrijk aangaat, deze was een groot succes voor Lansdowne, die ze tot stand bracht in weerwil van de groote ontstem ming die toen op het heele continent tegen Groot-Brittannië bestond wegens den Boe renoorlog. Een succes vooral, omdat hij, met Frankrijk de koloniale quaesties, die er waren, regelende, de vrije hand voor Enge land in Egypte verkreeg (terwijl Frankfijk de vrije hand verkreeg in Marokko). Naast Lansdowne's optreden als minister van Buitenlandsche Zaken moet wat zijn positie in de binnenlandsche politiek betreft zijn onverzettelijke houding tegen Home Rule voor Ierland worden genoemd. Als ge volg daarvan werd destijds zijn huis aan de Kenmare River, in Kerry, door Iersche re publikeinen, die hem fel haatten, verbrand HET ONGEVAL VAN CHAMBERLAIN. In een deel van onze vorige editie hebben wij medegedeeld, dat aan Sir Austen Cham- berhin, den Engelschen minister van Bui tenlandsche Zaken, een ongeval is overko men. Een nader Reuter-bericht meldt, dat Chamberlain in zijn auto op weg was naar zijn huis toen zijn chauffeur, om te voorko men dat hij een zich op den rijweg bevin denden vrouw zou overrijden, den wagen deed uitwijken, die tegèn een tijdelijken vluchtheuvel op White Hall Square optorn de. De automobiel werd beschadigd, terwijl een groot deel der ruiten brak. Chamberlain kreeg een snijwonde aan het voorhoofd, een zijner vingers werd gekwetst. Hij werd naar het Westminster Hospitaal gebracht, waar zijn kwetsuren werden behandeld. Hij was echter in staat, met verbonden hoofd huis waarts te keeren. Hij verkharde aan een persvertegenwoordx jer, c'ie hem thuis kwam opzoeken, dat hij slechts een lichte snijwonde aan het voorhoofd ba.!, dat zij niets te betee- kencn had, en dat hij volgens zijn plan, naar Genève zou vertrekken. Hij zal echter eerst 14 dagen vacantie nemen te Aix les Bains. V DE RIVIERPOLITIEDIENST OP DEN RIJN, Op instigatie van den (particulieren) Be wakingsdienst op de groote stroomen te Rot terdam, zullen in de periode van 20 tot en met 23 dezer Fransche, Duitsche en Holland- sche politie-autoriteiten samenkomen ten einde Frankrijk's deelneming aan de inter nationale samenwerking der rivier-politie diensten in de verschillende Rijnoeverstaten nader onder de oogen te zien. Daar bedacht Rugge, dat Losely, uit ge wetensangst, hem misschien door zijn zaak waarnemer, zijn 100 pond terug wilde geven. Hij spoedde zich onmiddellijk naar het kan toor van den advocaat en werd direct in diens tegenwoordigheid toegelaten. ,,Ik vraag u wel verschooning, mijnheer", zei de heer Gotober met deftige beleefdheid „maar ik hoorde voor een paar dagen van m'n eersten klerk, die het toevallig van een mijner vrienden gehoord had, die de wedren nen had bijgewoond, dat gij te Humberston in die week voorstellingen hadt gegeven met een jonge actrice op de affiches, Julia Ara- minta geheeten, en die, naar ik heb verno men, vroeger in Surrey en elders op uw too- neel is opgetreden. Men meende echter dat zij die vroegere overeenkomst verbroken had en uw toonecl met haren grootvader, William Waife, had verlaten. Ik heb last van een aanzienlijken cliënt, dia zeer rijld is, en uit zuivere menschlie- vendheid belang stelt in genoemden William en Sofie Waife, om hun verblijf te ontdek, ken. Wees daarom zoo goed, het kind aan mijn zorg over te geven, alsook het adres van haar grootvader, als deze zich niet bi) u bevindt. Zonder verdere bevelen van mijn cliënt, die buiten 's lands is, af te wachten, kan ik u wel zeggen, dat het verlies van de jeugdige actrice u ruimschoots zal ver goed worden." „Mijnheer", riep de rampzalige en onvoor zichtige Rugge uit, „ik heb 100 pond voor 't duivelsche kind betaald. Zij was voor die Na de toetreding van Eelgië in het vorig jaar, is Zwitserland in het begin van dit jaar toegestreden tot de internationale samen werking der rivierpolitiediensten, waarbij aanvankelijk slechts de Duitsche Rijnoever staten en Nederland aangesloten waren. Bij toetreding van Frankrijk zal het inter nationaal politietoezicht op den Rijn zich zonder onderbreking uitstrekken van het unt in Zwitserland waar de rivier bevaar- aar is tot de West-Europeesche zeehavens, waar de Rijn zijn eindpunt vindt. De bijeenkomst Zal op 20 dezer te Keulen geopend worden, op den 21sten wordt per poütieboot van de „Preusissche Rheinpoli- zci" naar Duisburg-Ruhrort gevaren; van Duisburg wordt de tocht per auto vervolgd naar Nijmegen en van daar naar Rotterdam. EEN SPOORWEGONGELUK. Op de spoorlijn RajowitzRawanska (Po len) ontspoorde een trein, doordat de rails tengevolge van de groote hitte te sterk wa ren uitgezet en dientengevolge verbogen. Drie wagons werden ernstig beschadigd, omstreeks 15 personen bekwamen lichte verwondingen. Het lid der Tweede Kamer de heer Deckers heeft den minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, ge vraagd, of hij bereid is de commissie het onderzoek naar de mogelijkheid van bezui niging op het nijverheidsonderwijs, waarin deskundigen zitting hebben op het gebied van het middelbaar technisch onderwijs, het ambach'sotndefwijs en 't huishoudonderwijs, uit te breiden met een lid, dat deskundig is op 't gebied van het landbouwhuishoudon- derwijs. In een Nota n.a.v. het Verslag over het wetsontwerp tot naturalisatie van Gerhard Helnrich Awick en 20 anderen, beantwoordt de Minister van Justitie de opmerkng van sommige leden, dat onder de te raturali- seeren personen, zich er twee bevinden, die reeds in Nederlandschen Staatsdienst zou den zijn; hij is van oordeel, dat in het ter zake opgemerkte geen bedenking legen net ontwern behoeft te worden gezien.' Naar de „Avondpost" meldt is bij den commandant van het veldleger, luiienant- ger.eraal Muller Massis. het voornemen ge rezen, om binnenkort het leger te verlaten. Als zijn opvolger komt, naar het blad uit zeer goede bren verneemt, ernstig in aan merking de generaal-maioor E. F. Insinger, inspecteur der Artillerie. Behoudens goedkeuring door de Eerste Kamer, waaraan echter niet geiwijfeld be hoeft te worden, ligt het in de bedoeling om het door de Tweede Kamer aangeko men wetsontwerp in zake de verlaging der kosten van het paspoort en de verlenging van den geldigheidsduur tot twee jaar, zoo mogelijk op 1 Juli in werking te doen tre den. In het wetsontwerp zelf rs geen datum 1 van iniwerkingtreding Jbepaald. Wanneer c'e Eerste Kamer bedoeld wetsontwerp zal be handelen, kan naar de „Tel." verneemt, nog niet gezegd worden. Z. K. H. de Prins heeft Zaterdag een be leefdheidsbezoek gebracht aan den ex-kei zer van Duitschland te Doorn. Opnieuw een onderzoek gevraagd. Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft den Minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: I. Wil de minister al dan niet vertrou welijk inzage doen verstrekken van het advies van den auditeur-militair, waarop de garnizoenscommandant te 's-Hertogen- bosch beslist heeft, dat tegen de mare chaussees Klaassen en Coolen, gedeta cheerd te Zundert, geen strafvervolging zal worden inges'eld ter zuke Van het in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 in het „Wapen van Nassau" te Zundert voor gevallene, omdat deze marechaussees vol strekt uit noodw'eer zouden hebben ge handeld? II. Wil de minister doen onderzoeken, op welke wijze he< gerechtelijk vooronder zoek omtrent het geval te Zundert, waar bij C. van Meer het leven list, heeft plaats gehad en wil de minis'er het resultaat van dat onderzoek mesdeelén? III. Is de lezing van het geval, die de minister in de „Handelingen" Eerste Ka mer 6 April 1927 geeft, dat n.l, „de wacht- meesler gedrukt stond tegen een tafel en de ander (Van Meer) boven hem stond met een mes", owtleend aan ambtelijke dos siers, waarin verklaringen zijn opgenomen van degenen, die het geheele geval heb ben meegemaakt, n.l, de weduwe Van Meer, de diens bode, een autoverhuurder en een fruithandelaar, of was deze lez ng gebaseerd op verklaringen alleen van de betrokken mrechaus&ees? IV. Wil de Minister doen onderzoeken of de verhouing tusschen de marechaus sees Klaassen en Coolen te Zundert eener- zijds en de bevolking anderzijds goed dan wel gespannen is en in hoeverre het hoofc! der politie in die gemeente daarin partij kiest of daarbij betrokken is? V. Ls de Minister niet van oordeel, dat som drie jaren lang aan mijn tooncel verbon den zij is mij ontstolen. Geef mij mijn hon derd pond terug, en ik zal u zeggen waar zij is, en haar laaghartige grootvader ook." Toen hij zoo ongustig hoorde spreken over de lieden, die aan de belangloozc liefdadig heid van zijn rijken cliënt waren aanbevolen, trok de slimme procureur zijn geldhorens weer in. „Mijnheer Rugge" zeide hij, „ik meen uit uw woorden te moeten opmaken dat gij het kind Solie, alias Julia Araminta niet in mijn handen kunt stellen. Gij vraagt mij honderd pond voor het belicht waar zij zich bevindt. Kunt gij wettige aanspraken op haar laten geleien?" „Zeker mijnheef! zij is mijn eigendom." „Dan is het duidelijk, dat, al weet gij waar \?ij is, zij zich buiten uw bereik be vindt en gij haar dus niet aan mij kunt af staan. Misschien is zij in den hemel." „Dat verwenschte kind! Neen mijnheer, in Amerika of op Wetj daarheen." „Zijt ge daar zeker van?" „Ik kom daar juist van het kantoor van den stoombootdienst en heb hun namen op de> lijst der passagiers zien staan. William en 'Sofie Waife, vertrokken van Liverpool, Don derdag vóór acht dagen." „En ze hadden met u een contract geslo- ten? Uw geld ontvangen? Zij hebben het eene verbroken en zijn met het andere op den loop gegaan! Slecht volk, m yh er.' „Dat moogt ge wel zeggen; d* geheele boel is een troep bedriegers. En dan die on- in verband met den aard en den omvang der persberichten, over heigeen in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 in het „Wapen van Nassau" is voorgevallen, het antwoord op de vragen van den heer Drop, dd. 21 Maart 1927 gegeven, alsmede de uiteenzetting in de „Handelingen" E-erste Kamer, onvoldoende zijn en is de minister bereid alsnog een volledig onderzoek ter zake te dóen instellen en daarvan de resul taten te publiceeren? Belangrijke veranderingen en wijzigingen. In de Mem. van An'.wcord aan de Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot Vaststel ling van de begrooting van het Wegenfonds voor 1927, tot wijziging der Watérstaatsbe- grooting voor da', dienstjaar en tot wijziging en verhooging van de begroeiing van Finan ciën voor 1927 (voorschot aan het Wegen fonds) stelt de minister van Waterstaat de vraag, of niet eenigermate word! overdre ven wanneer ernsitge ontstemming wordt geuit over het beleid van de regeering ten aanzien van dc wegen. Wanneer immers van beleid sprake is, komt er nog veel meer te berde dan enkel de geldelijke opzet der zaak en ia dit licht betwijfelt de minister of hij ten aanzien van beleid met betrekking tot de wegen is te kort gescholen. Overigens ver toont het eindcijfer van de begrooting van het Wegionds (omstreeks 15.000.00C) ver geleken bij hetgeen tot nu toe voor de wegen werd aangevraagd een zeer beteekenisvollc 3-ijging. In volgende jaren zal dit cijfer nog Kunnen worden verhoogd, doch met hetgeen thans aan de debetzijde van het fonds voor komt, wordt de behoefte voor 1927 op be vredigende wijze gedekt. Ook de minister is over'uigd, dat er met voortvarendheid moet worden gewerkt, maar hij moet, vooral in den aanvang toch waarschuwen tegen over ijling en legen het te hoog spannen van de verpachtingen. Alleen met het heffen van weggeld is men er niet! Allereerst moet het achterstallige onderhoud worden ingehaald, hetgeen met verbetering gepaard kan gaan, zonder dat zulks hinderlijk zou mogen zijn aan het streven om het Rijkswegennet bin nen bekwamacn termijn gedacht wordt aan een termijn van vijf jaren in behoor lijken berijdbaren toestand te hebben. Voor het overige tnoeten dan bes'aar.de wegen worden verbeterd en nieuwe wegen aange legd, Complexen van wegen, die in het Rijkswegenplan als nieuwe Rijkswegen zijn opgenomen, moeten worden overgedragen en op hun nieuwe bestemming ingericht. Het Rijkswegenplan is, naar de minister mededeelt, inmiddels door de Kroon vastge steld. Het beoogt veel ingrijpender wijziging dan dat van minister Lcly. Op het plan is slechts de algemeene richting van bepaalde verbindingen aangegeven. De mogelijkheid bestaat, dat de eerste opzet van het plan achteraf hetzij wat schetsmatig, zal blijken tc zijn geweest, hetzij gerechtvaardigde verwachtingen on bevredigd zou hebben gelaten. Maar niets belet Wijziging van het plan desgewenscht onverwijld ter hand te nemen, ten einde tot een meer bevredigend plan te geraken. De minister meent echter, dat hij aanvan kelijk in de samenstelling van het plan niet ongelukkig is geweest, en dat, wanneer het zal zijn uilgevoerd, een zeer belangrijke verbetering van het primaire verkeersnet zal zijn verkregen. Nu het Hijkswegenplan is vastgesteld, is het niet mogelijk aanstonds nieuwe wegen daarin op te nemen. Bij de te verwachten eventueele wijziging zal wellicht aandacht zijn te wijden aan de opmerkingen over den weg AmsterdamWormervccrKrommenie en aan den tol te Zaandijk, Bij de verbete ring van de Rijkswegen zal in de eerste plaats moeten worden gestreefd naar een keuze van de juiste verharding, ook van een zoodanige, die practisch stofvrij is. Bij de uilvoering van de wegenverbetering wordt er ernstig naar gestreefd, dat het verkeer zoo min mogelijk hinder onder vindt van de uitvoering der werken. Drie minderheidsnota's. Naar de Msb. verneemt, zal het rapport der Staatscommissie-Rutgers inzake het M.O. binnenkort verschijnen. Het zal drie minderheidsnota's bevatten. De toestand van den burgemeester van Nijmegen, den heer F, M. A. v. Schaeck Mathon is na eenige dagen ernstigen zorg te hebben gebaard, thans aanmerkeliik ver beterd. Stukken gevonden. Nabij Bawean is het achterstuk an een drijver van het verloren vliegtuig gevonden. In een toespraak tot het personeel van den marine-vliegtuigdienst betuigde vice-admi- raal Gooszen, ook namens den G. G., deel neming met het ongeluk, dat den dienst ge troffen heeft. Hij zeide, dat het vertrouwen in de capaciteiten van den vliegdienst on geschokt was. De nasporingen naar het vlieg tuig en de bemanning zijn gestaakt. De „Kro kodil" is naar Bawean vertrokken, om naar de aangespoelde stukken een onderzoek in te r' !en. Op het militair vliegveld Olpütz te Praag zijn twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst. De beide piloten en waarnemers zijn ge dood. dankbaarheidl", vervolgde Rugge. „Ik was meer dan een vader voor dat kind; ik droomde van het tooneel in York, maar.. hier snoot de acteur zijn neus in de plooien van een Verschrikkelijk vuilen rooden zak doek. De heer Gotober, die nu alles wist wat bij, wenschte te weten en die geen zeer week hartig man was voorname procureurs zijn dat zelden keek op zijn horloge cn zeide; „Gij zijt, naar ik zie zeer slecht behan deld. Ik moet u groeten; ik heb een afspraak in de city. Ik kan ti uw honderd pond niet terug bezorgen maar tnag ik u deze kleinig heid aanbieden het was een banknoot noot van vijf pond voor den tijd dien gij verloren hebt om hier te komen." Daarop schelde de procureur zijn huis knecht, die den tooneeldirecteur klitliet. Nog den zelfden avond schreef de heer Gotober aan Guy Darrell, dat het hem na veel moeite en onderzoek gelukt was, met zekerheid te kunnen melden, dat de reizen de tooneelspeler en het ltleine meisje, wier opsporing Darrell hem had opgedragen, zeer slechte lieden waren, die het land verlaten hadden om naar Amerika te gaan, zooals slechte wezens, gelukkig voor Engeland, meestal doen. Deze brief kwam in 't bezit von Guy Dar rell toen bij ver weg was in Italic en Lionel's verhaal van het kleine meisje niet versch meer in zijn sombere gedachten lag, Hij dacht natuurlijk dat de knaap misleid was geworden door een lief gezichtje en z'n Kruisgssprekken. De eerste poging tot het voeren van kruisgesprekken tusschen Holland en Indië, Eindhoven en Malabar is Vrijdagavond met het eerste succes bekroond. Het eerste kruisgesprek tusschen het Philips' laborato rium te Eindhoven en het telefofiiestation te Malabar heelt plaats gevonden. Hoewel dc ontvangst van Malabar te Eind hoven ook nog zwak en moeiiijk versta-n- baar was en vele malen herhalingen uit In dië ncodig bleken, werden toch gedurende ongeveer een half uur op verschillende over en weer gestelde vragen antwoorden ver kregen. De uit Eindhoven gestelde vraag hoe de ontvangst van den Philipszender was werd geantwoord met de meciedeeüng, dat deze uitstekend en zonder fading ontvangen werd. Verder werd op een vraag uit Eindhoven naar de gebezigde lampen door Malabar medegedeeld, dat alle daar gebruikte lam pen eveneens Phiiipslsmpen met waterkoe ling waren. Het eerste telefonisch kruisgesprek tus schen Nederland en India werd dus niet al leen verwezenlijkt door Nederlandsche inge nieurs, maar ook met behulp van Neder- lnndsch fabrikaat. Daar ook bij deze proeven de Philipszen der in Indië zoo gced werd ontvangen en door het station Malabar steeds onmiddel lijk werl geantwoord, ra de woorden in de Fhilips-siudio gesproken, mag men aan het slagen van deze prceven zeer Zeker de ver wachting verbinden, dat telefonische kruis gesprekken met Indië niet lang meer op zich zullen laten wachten. Naar de „Msb." verneemt, bestaan er sinds eenigen tijd bij de N.V. Philips Radio industrie grootsche plannen cm over tc gaan tot den bouw van een nieuwe Radio-fabriek, waarvan de kosten 4 miilioen zullen be dragen. Het rapport der commissie van onderzoek. Het hoofdbestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond heeft met een begelei dend schrijven aan den Minister van Water staat doen toekomen het rapport van de op 10 Dec. J.l. geïnstalleerde commissie, door het bestuur in het ltven geroepen om een regeling voor een radio-omroep ie ontwer pen, die de eenheid van het Nederlandsche volk zou doen uitkomen en in zoo ruim mogelijken kring bevrediging zou vinden. De commissie, beslaande uit de heeren jhr. mr. J L. VV. C. vofi Weiier, voorzitter; mr. B. de Gaay Fortman, secretaris; prof. W. Nölet, ir. P. J. Ott de Vries, A. W. K. Tam- son en ir. P. J. van Voorst Vader en mevr. W. Wijnaendts Francken-Dyserinck, con stateert in haar rapport, dat in het A.N.V. de uiteenloopende richtingen op godsdienstig en politiek gebied eendrachtig samenwer ken. Bovendien behoort zegt de commis sie de Nederlandsche Omroep zich in te spannen om cok buiten Nederland een zoo groot mogelijken kring van hen, die op Uitingen van Nederlandsche cultuur prijs stellen, te bereiken. Ofschoon de oplossing, waartoe de com missie gekomen is niet het beste is, wat ieder lid voor zich zou wenschen, heeft de commissie toch eenstemmig het volgende ontwerp aangeboden; Art. 1. Ten dienste van het Nederland sche volk als eenheid en ter bevordering van zijn cultureele belangen, stelde de Re geering een ongesplitslen Nationalen Om roep in, welke zoodanig zal zijn ingericht, dat de verschillende levensbeschouwingen daarin tot haar recht komen en welke, in dien technisch mogelijk, ook dienst kan doen voor de bewoners van de overzeesche ge bieden en andere landen, waar Nederlandsch wordt verstaan. Art. 2. Deze Omroep zal bestuurd wor den door een commissie, welke in haar sa menstelling een zoo getrouw mogelijke af- spiegcling zij van de verschillende levensbe schouwingen en welke zal bestaan uit een door den Minister van Waterstaat te benoe men voorzitter, benevens 18 leden, van welke zullen zijn: 9 vertegenwoordigers van groepen, welke de Regeering samenstelt uit een lijst van vereenigingen van Nederlan ders; 6 kerkdijken, verdeeld als volgt: 2 Nederlandsch Hervormden (1 recht- en 1 vrijzinnig) aan te wijzen door de Algemeene Synode van de Nederlandsch Hervormde Kerk; 2 Roomsch Katholieken, aan te wij zen door den Aartsbisschop van Utrecht; 1 Gereformeerde, aan te wijzen door de De- putaten der Gereformeerde kerken voor de correspondentie met de hoogC overheid; 1 Israëliet, aan te wijzen door de Permanente Commissie uit de Centrale Commissie tol de Algemeene Zaken van het Nederlandsch Israëlitische Kerkgenootschap; 3 luisteraars. De 9 vertegenwoordigers van de groepen worden benoemd door de Regeering. Elke groep heeft het recht daartoe een aanbeve ling van 3 personen bij de Regeering in te lienen. De 3 luisteraars worden eveneens door de Regeering benoemd. Rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen van luisteraars kunnen te dien einde een aanbeveling van 3 personen inzenden. Om de twee jaar treedt een derde gedeelte van elk der drie rubrieken af volgens een bij loting opgemaakten rooster. De aftredenden zijn terstond weder benoembaar. De leden der commissie hebben recht op vergoeding van reis- en verblijfkosten. Art. 3. Er is een bezoldigd directeur, die benoemd wordt door den Minister van Wa terstaat, op aanbeveling van de commissie. Art, 4. De commissie leidt en beheert den Nationalen Omroep. Zij benoemt uit baar e'gen vriendelijk, onervaren hart. En zoo, ja zoo eindigt de helft der pogin gen van menschel), die de lastige uitvoering van menschlievende plannen aan anderen toevertrouwen! VEERTIENDE HOOFDSTUK. We hebben Rugge voor de deur van juf frouw Crane laten staan. Toen hij binnen gelaten was, stormde hij de kamer binnen, het zweet van z'n voorhoofd afvegend. „Juffrouw, ze zijn naar Amerika". „Dat heb ik gehoord"; zei juffrouw Crane, bedaard. „Gij hebt aanspraak op de teruggave van het geld." „Recht, natuurlijk, maar..." „Hier is het; geef mij het contract terug waardoor het kind aan u verbonden is". De tooneeldirecteur staarde op een pakje banknoten; hij kon zijn oogen niet geloo- ven. Gretig stak hij zijn hand uit, maar juf frouw Crane zei koeltjes: „Eerst het con tract." Daarop haalde Rugge een vettige porte feuille uit z'n binnenzak en nam er het nut- •Iooze contract uit.* „Gij hebt u nu voortaan over niets meer te beklagen", zei juffrouw Crane, „cn of gij het kind weerop uw weg ontmoet of niet, gij hebt alle aanspraak op haar verloren. Denk daar wel aan." „Den hemel zij dank, juffrouw; ik heb genoeg van het schepsel. Maar gij ziit een fatsoenlijk mensch, door ten door, Sla mij WOENSDAG 8 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politic- ber. 12.031.20 Lunchmuziek docr het Trianontrio. 5.006.15 Vdor- avondconcert door het A.N.R.O.-orkest, o.l.v. Nico Treep. Bella Kopman, viool. 6.156.45 Lezing door den heer J. de Meza, dir. van de Bijenstand „Mellona" te Santpoort, over Hoogtij in de Bijen wereld. 6.45 (Vervolg) Vooravondcon- ccrt. Bella Hopman, viool, met pianobegel. van Mej. Hooman. 7.45 Politieber. 8.10 R. K. Radioavond in 's-Iiertohgen- boscb. la. Gouden Jufcelmarsch, Akker b. Nymphenfeest, ouverture, Akher. ('s-Kertogenbosch muziekcorps). 2. Ope ningswoord door Pater Boomaars C.S.R., Rector Eerw. Paters Redemptoristen. 3a. Pastorale, Martens, b. Grand Choeur, Dubois. (Op het nieuwe orgel van de St. Josephkerk, door Rob. Gevers), c. Ave Maria, Kahn, d-x O vera digna Hoxtia (Rob. Gevers, tenor, Fr.M.Edwinus,orgel), e. Qui autem docti fuerint, Kreutmaier (St. Alphonsufkoor der St. Josephkerk). 4a. Loquebar, Introitus van het feest van St. Catharina. b. O, hoe rood zijn ons Uw wonden, Griesbacker. c. Meszeken, tekst v. Wierts. d- ne Keer, G. Gezelle, v. Ronnes. (Jongenskoor van de school van St. Catharina). 5. No. 2, 3 en 4, uit de Saxaphoonsonate van P. v. d. Akker. (Saxaphoonquartet uit ds leden van 't 's-Hertogenbosch Muziekcorps). 6. Sancta et Immaculata, Hragh (St. A'phonsuskoor der St. Josephkerk). 7a. Grootvader zei, Grootmoeder zei, Scheurs. b. Porke Plebs, over menschelijkheid, Fleuackers. (De clamaties door Fr. M. Theotimus). 8. Aan dacht. Cellosolo door R. v. d. Akker, pianobegel. M. v. d. Akker. 9. Ricnzi de Wagner, Akkér. 1. Wilhelmus, oude toon- ze ting ('s~Herto~enbosch muziekcorps). 10.30 Per/oer. 10.30 Dansmuziek o.l.v. Willem Swaap. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Daven- trykwaitet en solisten (sopraan, bas, viool, piano). 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 E. Cruft's Octet en solisten (tenor, contra alt, viool). 4.05 Lezing Health and cotnmonsense. 4.20 (Vervolg) Concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orgelbespeling (vervolg). 7.320 Lezing: What the economie conference has dis cussed. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Plant communities. 8.05 Mr. Flotsam en Jetsam. 8.20 nummers van Pli. Braham uit de revue van Chariot, met schetsen. Orkest, koor en solisten. 9.20 Weerb., nieuws. 9.4011.20 Een avond van het jaar 1870. V. Lambelct, sopraan. L. Gcwings, tenor. H. Seott cn E. Lancbester, koor en orkest. 11.20 12.20 Dansmuziek. PARUS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.10 —11.20 Concert. 12.50—2.20 Orkestconcert. 5.035.55 Orkestcon cert. 9.05 Concert, Orkest, instrumen tale en vocale solisten. 11.00 Sluiten. LANGENBERG 469 M. 1.50—2.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Orkestcon cert. Isegliokapel en Toni Poppitz Witt, sopraan. 8.509.15 Vroolijke muziek. 9.20 Opera-avond, Werag-orkest en Gidia Buccarini, zangeres. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSYERHAUSEN 12.50 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 12.20— 8.05 Lezingen en lessen.9.20 Uit Ita- liaansche opera's, José Riavis, zanger. 10.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG 394.7 M. 2.25—3.10 Kamermuziek. 5.205.55 Dansmuziek. 6.207.00 Lenteconcert. 7.20— 7.40 Orkestconcert. S.20 Bandonfon- concert. 9.20 Vroolijk concert. 10.20 —11.10 Walsmuziek. Daarna dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Orkest, concert. 8.2010.20 „Le Rei d'Ys"- opera van Lalo. midden 2 of 4 leden, die tezamen met den voorzitter der commissie het dagelijksch be stuur vormen. De leden van het dagelijksch ■•r genieten een bezoldiging. Het dage lijksch bestuur regelt de werkzaamheden van ilen directeur en is verantwoordelijk voor den inhoud van de programma's der uitzendingen. Art. 5. De technische leiding wordt opge dragen aan het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphic. Art. 6. Ter bestrijding van de kosten der instelling, betalen de „luisteraars" een jaar- lijksche bijdrage, die zoo laag mogelijk wordt gesteld, daar de Nationale Omroep geen winst beoogt, Ziekenhuizen en blinden kun nen van betaling worden vrijgesteld. In de toelichting merkt de commissie op, dat zij in art. 1 den kring van belangen zoo wijd mogelijk getrokken heeft, verwachtend, dat bij de samenstelling der uitzendprogram- ma's het dagelijksch bestuur van den NaTio- nalen Omroep zoo groot mogelijke veelzij digheid in acht zal nemen. De samenstelling der commissie, bedoeld in art. 2, zou kunnen geschieden uit een lijst van vereenigingen, welke zich bewegen op het gebied van gezin en school, natio nale en internationale belangen, wetenschap pen, toonkunst, kunst en letteren, economie, techniek, sport, toerisme. De commissie aqht het noodig, dat ook aan vrouwen zetels in de commissie voor den N. O. zuilen worden toegewezen. Bij art. 6 zegt de commissie, het oog t* hebben op een eenvormig tarief. Zij hoopt met haar voorstel den grondslag voor eenr edelijke oplossing van het Neder landsche racïio-vraaagstuk te hebben ge legd. toe, dat ik uw voor levenslang op de lijst mijner vrijkaarten schrijf." Toen Rugge verdwenen was,, riep Ara bella Crane haar trouwe Brigitta bij zich „Hemelsche goedheid.'" riep Brigitta uit toen zij haar meesters zag; „wie zou zeggen dat gij den geheclen nacht niet geslapen hebt. Gij hebt er in geen jaren zoo goed uitgezien," „Ik zal u zeggen hoe dat komt. Ik heb ge daan wat ik sinds jaren niet gedacht had ooit meer te zuilen doen, een goede daad. Dat kind, die Sofie, gij herinnert u, hoe wreed ik haar behandelde." „O juffrouw, daarvan moet ge u niet be schuldigen; gij hebt haar gekleed en ge voed, toen haar vader, die schurk, haar tl zond juist aan u. Hoe zoudt ge, zijn kind hebben kunnen slreelen en liefkozen?" kozen?" Juffrouw Crane liet somber het hoofd hangen. „Gedane zaken nemen geen keer; ik heb dat kind nog kunnen redden en nu schijnt er een vloek van mijn ziel geheven le zijn. Luister nu. Ik ga Londen en Enge land verlaten, waarschijnlijk dezen avond, Gij moet het huis blijven bewonen, opdat het voor mij in orde gehouden worde, en ik er ieder oogenblik in kan komen, wanneer ik terug keer. De man die de huishuur voor mi; int, zal u geld geven als ge het noodig hebt. Leef niet karig, Brigitta. Ik heb niets die treurige jaren gespaard; ik had nieis anders dat mijn belangstelling bezig hield en ik ben rijker dan ik schijn."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7