De Siena, at'iip bo v ea den Gelder- schen Achterhoek en Overijsel. PUUQL HULP WORDT VAN ALLE KANTEN GEBRACHT De begrafenis der slachtoffers. Treffende bijzonderheden nog over de ramp. Indië helpt - Giften van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. AND Onder de Radio-berichten: Zware ontploffing bij Krakau. Het nieuwe Roemeensche Kabinet. Een drievoudig verbond tusschen Tsjang-Tso-Lin, Tsjang-Kai-Sjek en Jen-Hai-Sjan? Een kruithuis in de lucht De betrekkingen van Albanië met Zuid'Slavië. De kabinetscrisis in Roemenië Amerikaansche troepen op weg naarT ientsin. De strijd om Peking. Een drievoudig verbond? Doorzitten Stukloopen EEN NIEUWE VLUCHT OVER DEN ATLANTISCH EN OCEAAN. Chamberlin kan zijn tocht niet geheel voltooien. Twee noodlandingen op Duitsch gebied. GEMENGD NIEUWS. Door den bliksem gedood. Een offerbloklicbter. Drie vliegen in één klap Neerlands grootste pannen- fabriek in Iichtenlaaie Laffe beroovers. Hij was den agenten te shm af. De dienstbode was de schuldige Bestekken en plannen werden tot 15 maal toe gestolen. RECHTZAKEN. Mr. P. Bauduin. De cx-gemcenfe-onivanget van Bergen-op-Zoom. Het is maar één van de vele wonderen die bij den typhoon gebeuren moesten, al dus schrijft W. in de „Tel." Tweehonderd huizen stortten neer en maakten vier doo- den. Daar ligt het boerderijtje van boer Reyering te Lievelde. Het is slechts een puinhoop. Een platte berg van afval. Het uitsteken van een paar balken wijst er op, dat hier een woning was, een verbogen fiets en een jas er tusschen, dat hier de menschen woonden. De puinhoop is plat. Toen de tornado van een huis dezen berg puin maakte, leefden er vijf menschen in en zochten in het ouwe trouwe huis schuil tegen het noodweer, dat dreigde. Zooals een dier bescherming zoekt in zijn hoL Het was verkeerd, maar primitief en uit de natuur. In eens begon dit huis te kraken, schudden en bersten. De muren zakten scheef, het dak stortte op de eerste verdie ping. Deze verdieping begon door te zak ken. Er waren een vader en twee kleine kinderen, waarvan één ruim een jaar en er waren twee oudjes, de vader en de moeder van het boertje. Hij greep zijn oudste kindje, drong het naar de deur, maar meteen viel die deur achterover, wierp hem met zijn kind weer naar binnen. Er was een gat. Daardoor zoog de tornado hen naar buiten en nam zè beiden mee. In de wei sleurde hij hen van elkaar. Toen de orkaan als een laatste oordeel over hen was gegaan, zag hij het kind liggen. Het leetde trachtte weer op adem te komen, schreide toen, doch dit het meest van schrik. Maar de boer zocht naar meer. Een even dierbaar bezit. Zijn jongste en de twee oudjes. Hij zag het veld over, daar waren ze niet. Plat lag het huis. In de doodsche stilte, die na het geweld heerschen ging, klonk hun kermen uit het puin op. Toen is hij als een razende op dien puinhoop losgestormd, terwijl het meisje met starre schrikoogen de ruïne van haar wereld aanzag. Gerukt heeft hij aan de balken, gewrikt met zijn nagels aan de steenen. O God, o God, help! help! kermden de beide oudjes; help! help! Onbewust, dat spijkers zijn beenen en armen openscheuren, dat splinters in zijn vleesch drongen en steenan hem wonden sloegen, vocht hij tegen dien puinhoop, ter wijl telkens weer zijn rauwe noodkreet „help! help!" over het eenzame veld ging. Op eenige honderden meters vandaar een andere boerderij. Ook geraakt en neerge- smakt. Menschen, die nog met zichzelven te doen hadden. Hij vocht niet alleen. Hoe lang weet hij niet, met steenen en balken Machteloos toch en aan ale zijden gewond. Hij vocht als het dier met den moed der wanhoop, onbewust en onverschillig voor eigen ge vaar en tegen een starre overmacht. Eindelijk èèn, dan vier ten slotte een tien tal menschen, die ter hulp snelden. Met ver eende krachten wordt het dak opgelicht, waaronder de oudjes, de mond en longen vol, puin en kalk, die ophouden te roepen. Hij wrong zich tusschen de ontstane ruimte voelde een been en hand.. één oudie werd aan het puin ontworsteld. Voort, voort nog twee waren er onder. Ik stond er Donderdag met den Prins en Vrijdag met- de Koningin, en Reyering deed zijn simpel verhaal. Dan realiseer je niet, wat daar gevochten is door dezen man alleeen. Maar toen H.M. even een andere hoeve bezocht, heb ik het nog eens aanschouwd. Een wreede draak met slagtanden in alle richtingen. Brokken balken, stukken ijzer, tot spiets gespleten binten, hoekige brok ken muur, roestige spijkers en meer dan uit de ruïne las ik uit zijn nog groote schrik oogen den woesten strijd, die hier ge voerd is. Het andere oudje werd eveneens gevon den. Beiden slechts gewond, Daar zat de kleine, zei hij eenvoudig. Een klein holletje bijna als door Godde lijke voorzienigheid opgebouwd boven het teere, blonde hoofdje van 't anderhalfjarig kind. Het was uit de wieg genomen. De wieg was onder den muur geplet, maar het zat, kleine gcluiddjes uitslootend en de vinger tjes blij spelende met vaders tabaksdoos, dit zoo mooi glom. Onbewuts van het groote drama van den tornado, het ge-weldigeS^ge- vaar, dat over de wieg getogen was, en lachte, dat die oude tabaksdoos zoo heel mooi was en „knap, knap," zei. Alsof dit getveldige en wrtede ruwe na tuurgeweld toch een heel teer hart had ge had en voorzichtig het blonde hoofdje een veilig brokje dak van balken, splinters en puin had gebouwd, waar het rustig verder spelen kon. Het is maar één van de vele wonderen, die bij zoo woest geweld gebeuren zouden. De begrafenis der slachtoffers. Zaterdagochtend werden twee slachtof fers van de cycloonramp op het R. K. kerk hof te Groenlo ter aarde besteld en des middags had op de protestantsche begraaf plaats de teraardebestelling van een derde slachtoffer plaats. Vele autoriteiten en no- belen woonden de droeve p'echtigheid bij. Op het stadhuis te Groenlo is onder voor- «itterschap van den Commissaris der Ko ningin een druk bezochte vergadering ge houden, waaraan werd deelgenomen door de burgemeesters van Lichtenvoorde, Eibergen, Neede en andere gemeenten, leden van het provinciaal comité „Stormramp 1925," waar van vele burgemeesters lid zijn, het hoofd bestuur van den Alg. Boeren- en Tuiriders- tond, den inspecteur van Volkshuisvesting, den onder-voorzitter van het Roode Kruis en andere autoriteiten. Hoe men den cycloon zag. De burgemeester van Holten, mr. A, P. R. C. baron van der Borsch van Verwolde, heeft aan het „Hbld." mededeelingen van het noodweer op Woensdagnamiddag j.l., die hij kon doen van het hoogste punt in de omgeving. Hij bewoont de villa „De Berg op den hoogen uitlooper aan den zuidwest hoek van den HolteTberg. Van daar overziet men den achterhoek en het geheele land schap van Salland en den bovenloop van den IJsel. De heer van der Borsch en zijn familie Zagen met angst het noodweer komen, doch werden tevens geboeid door een indrukwek kend schouwspel. Van Holten uit gezien kwam tusschen Lochem en Zutfen van hoog «rit de wolken een lange zwarte slurf naar het aardoppervlak, die als tastend over den grond ging. Plotseling was het alsof op de aarde een explosie plaats had, want van den grond rees langzaam een donkere wolk op. Het kwam den waarnemers voor, dat deze explosie te Harfsen plaats had. Direct daarop kwam een ander gevaarte uit de luchten, dat nu den vorm had van een slang, die kronkelend daalde naar de aarde en bij aanraking van het aaroppervlak eveneens een explosie scheen te veroorzaken. Van Holten uit gezien geschiedde dii..rechtó ;van Zutfen. Een derde slangvormig lichaam liet zich zien, doch 'dit verdween weer, nadat het recht op Holten was aangekomen. De heer Van der Borch stond op het punt met zijn familie uit het huis te vluchten. Men bleef binnen, omdat het gevaar scheen te wijken. Tijdens de waarnemingen heeft de burgemeester nog kunnen zien, dat de barometer bij de nadering van den cycloon daalde tot ongekende diepte en enkele seconden later vooruitliep tot normalen stand, ook al werd toen het natuurverschijn sel nog gevolgd door krachtige windstooten. De heer Van der Borch zeide dat de ver schijnselen alleen in de door hem aange duide richting zichtbaar waren en niet bo ven Neede, omdat in die richting niet te obstrveeren was. De aard van de ramp. De heer Ir. H. v. d. Kaa, hoofdinspecteur van de Volkshuisvesting, heeft een bezoek gebracht aan de geteisterde streken van Gelderland en Overijsel. Hij heeft verklaard: „Mijn indruk is, dat de ramp heel veel in lievigheid en karakter overeenkomt met die van 1925, hoewel in laatstgenoemd jaar het geteisterde gebied in Gelederland meer ge concentreerd was, en nu meer verspreid. Overijsel is thans relatief meer geteisterd dan in 1925. Hoewel niets bestand is tegen de kracht van den cycloon getuige de fabriek van Ter Weeme te Neede die toch wel op soli de wijze is gebouwd staat toch wel vast dat wanneer bij den bouw der huizen en boerderijen een soliede wijze van bouwen was gevolgd en beschoten kappen aanwezig waren geweest, de schade aan huizen en boerderijen toegebracht, niet zoo groot zou zijn geweest als thans het geval is. Een lichtzijde van een ramp als deze, zoo vervolgde de heer Van der Kaa, zooals ook het geval is met de stormramp van 1925 en de overstroomingsramp, die in 't bijzon der het land van Maas en Waal teisterden, is dan ook dat de huizen die weer worden opgebouwd, in den regel hechter en solider worden dan de vernielde. Thans is het dus een goede gelegenheid om aan slechte woningtoestanden een einde te maken, gelijk in het land van Maas en Waal, waav ten gevolge van de overstroo ming rond 4000 woningen vernield of be schadigd zijn. Ten slotte hoopte de heer v. d. Kaa dal de liefdadigheidszin bij ons volk zich ter dege zal uiten, want wie de bewuste stre ken bezoekt, wordt vervuld met deernis met de getroffenen. Giften van H.M, de Koningin en Prinses Juliana. H. M, de Koningin heeft aan het Natio naal Steuncomité „Stormramp 1925", dat thans ook ten bate van de slachtoffers van de jongste stormramp in den Achterhoek werkzaam zal blijven, een bedrag van 5000. doen toekomen. De Prinses heeft voor hetzelfde doel aan dit comité een be drag van 3000 geschonken. Indië helps. Het bestuur van den Kon. Nationalen Bond „Het Oranje Kruis" ontving van het Smeroenfonds te Batavia telegrafisch reeds 50.000 voor de slachtoffers van de ramp. Op de vraag of verdere geldefijke hulp noo- dig is, werd bevestigend geantwoord. Het Roode Kruis. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft tot hedenochtend voor de stormramp slachtoffers in totaal 12.903.70 ontvangen. Gift van H.M. Koningin Moeder. H. M. de Koningin Moeder heeft langs telegraf ischen weg een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ten bate van de slachtoffers van de cycloon ramp. Hef buitenland. Minister Vandervelde ontving van den Belgischen gezant le 's-Gravenhage een te legram, waarin deze mededeelt, dat de Ned. minister van Buitenlandsche Zaken hem heeft opgedragen, zijnen Belgischen ambt genoot zijne groote erkentelijkheid te be- tiugen voor de bewijzen van deelneming der Belgische regeering met de ramp, welke Nederland heeft getroffen. Tevens gaf minister Beelaerts van Blok land uiting aan de hoop, dat de storm, welke ook in België woedde, daar geen slachtoffers heeft gemaakt. Minister Kan naar het verwoeste gebied. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, begeeft zich naar Vrie- zenveen, ten einde daar de turfbriketten- fabriek ('E.N.T.U.M., patent-Rudeman) in werking te zien. De minister zal tevens enkele deelen van het verwoeste gebied in den Achterhoek bezoeken. Steunverleening. Men schrijft ons uit Lichtenvoorde; Vrijdagavond vergaderde in het Palro- naatsgebouw te Lichtenvoorde bet Plaatse lijk Steuncomité, waarbij zich een groot aantal belangstellenden uit de gemeente en de buurtschappen had gevoegek De Burge meester bracht een uitvoerig verslag uit van al hetgeen tot nu toe was verricht, en het bleek daaruit, dat zoowel door hem zelf als de ambtenaren van de secretarie een berg werk was verzet, waarvoor Z. E. A. dan. ook zeer tereebt namens alle ingezete nen door zijn voorganger, den heer Van Basten Batenburg, werd gehuldigd. Een geweldige energie was ook ontwik keld door de Commissie van Herstel, die met behulp van alle beschikbare vakmen sehen en dertig uiterst behulpzame en werkzame manschappen van de Genie, kar- revrachten hout en honderden rollen asfalt hadden verwerkt, om daken te vervangen, schuren en stallen in „woningen" om te zetten en loodsen te bouwen. Het moet voor deze Commissie wel een heerlijke ge- dachle zijn, wanneer zij morgenavond weet, dat aan alle dakloozen een voorloopig cLa.k of noodwoning is bezorgd. Van verschillende plaatsen waren aanbie dingen gekomen voor meel, brood, marga rine en kleeren. Broodgebrek is er gelukkig niet, maar toch is het voor de getrofienen een troost, dat zooveel om hen wordt ge dacht, is bet nóg meer voor de Commissie een bemoediging, dat allerwege in het land de grootheid van de ramp eenigermate ge voeld wordt. Dat woord „eenigermate" houdt in bet geheel geen klacht in, maar het moet worden gezegd, omdat iemand, die geen oog- en oorgetuige is, beseffen kan, welk 'leed geleden wprdt. Al waren dan ook sommige cijfers van dooiden r-n gewonden iets te groot, niemand in den lande be hoeft bevreesd te zijn, dat overdrijving aan gewend wordt bij de bede om hulp, die niet dringend genoeg kan worden herhaald, „Geen angst voor de toekomst," was het bemoedigend woord van onze groote Lands vrouwe, die persoonlijk Vrijdagmiddag dc getroffenen kwam troosten. „Alles komt in orde," w.as het mannelijk woord, dat Z.K.H. de Prins gisteren tot de armen sprak, „Voortgaan, Burgemeester! Het Land zal helpen!' was het krachtig woord, het bevel van Z.Exc. Minister Kan. En de dakloozen zijn vol moed en het Comité is vol ver trouwen. Natuurlijk organiseerde het Comité dezen avond eerst de geldinzameling in eigen ge meente, waar huis aan huis niet alleen "wordt gecollecteerd, maar ook inschrïfvivA gen worden aangenomen, die in termijnen kunnen worden afbetaald. Maar om voort te gaan en te blijven doorwerken tot verdere hulpverleeniitg, werden Commissies ingesteld voor het ver strekken van kleeding en meubelen, gaan de tuinlui, geholpen door boerenjongens uit de buurtschappen, rond, om de jonge boomen weer te herplanten, worden ledikanten en beddegoed gedistribueerd, zoodat de aller eerste en ergste nood ten spoedigste wordt gelenigd en gered wordt, wat nog te redden valt. Wij steunen op het Koninklijk woord, op de hulp v,a.n het Natibnaal Steuncomité in ■ereeniging met het R.-K. Huisvestings- omité, op het Roode Kruis en op de lief dadigheid van heel Nederland. WARSCHAU, 5 Juni. Hedenmorgen had te Tonie, bij Krakau, een zware ontploffing plaats in een kruitmagazijn. Overal in Kra kau werden de vensterruiten verbrijzeld, 'erwijl vele huizen werden beschadigd, o.a. de zetel der autoriteiten van het Wojwode- schap en de chirurgische kliniek der univer siteit. Glassplinters wondden een honderd personen. Op de plaats der ontploffing zelf werden verscheidene personen zwaar ver wond. Tonie ligt tien K.M. van Krakau af. Des niettemin werd de ontploffing zeer goed waargenomen. De eerste indruk, dien de be volking kreeg, was dien van een aard beving. Nadere berichten melden, dat de ontplof fing op twee punt enplaats had. De voor naamste ontploffing had plaats om bij half elf in het fort Witkowice, waar van 133.000 K.G. geschut munitie 40.000 K.G. in de lucht vloog. Een aantal huizen in Witkowice en den omtrek werd bijna volkomen vernield. Eén soldaat, die op wacht stond, werd ge dood; meer dan tachtig burgers werden ernstig gewond. In totaal kregen meer dan driehonderd personen kwetsuren, meeren- deels aan de oogen. De slachtoffers zijn voornamelijk kinderen in een asyl te Wit kowice en zieken in de hospitalen. De be volking heelt het terrein der explosie ge ëvacueerd. De plaats der ontploffing is met een militair cordon omgeven. De ontploffing zou te wijten zijn aan de chemische ontbinding van meer dan tien jaar oude Oostenrijksche ontplofbare stof fen, die in een kruitkelder lagen opgetast. Een buitengewone kabinetsraad besloot tot het verleenen van steun aan de slacht offers van de onploffing en wel met een half millioen zloty. De vice-premier Bartel is naar Krakau vertrokken. BELGRADO, 5 Juni. De Zuid-Slavische zaakgelastige te Tirana vertrok gisteren avond uit Durazzo. Hij scheepte zich met het personeel der legatie in aan boord van een Zuid-Slavisch schip met bestemming naar Kato. Zijn vertrek zou als beweegre den hebben het feit, dat de Albaneesche regeering de voorwaarden, door de regee ring te Belgrado in haar tweede nota ge steld betreffende dc arrestatie van den drogman der legatie van Zuid-Slavië, niet heeft aanvaard. GENEVE. 6 Juni In een lang telegram aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond zet de Albaneesche regeering het geval uiteen van den Albaneeschen onder daan, in wiens woning bij een huiszoeking compromitteerende documenten werden ge vonden. Zij zeg! dat de Albaneesche regee ring heeft gepoogd de zaak in een geest van buitengemeene inschikkelijkheid te onder zoeken, doch gestuit is op onverzoenlijkheid van de regeering le Belgrado, die tenslotte de leden der Zuid-Slavische legatie terug riep. BOEKAREST, 5 Juni. Daar het generaal Averescu niet mogelijk bleek een nationale regeering te vormen, verzocht hij den ko ning hem van zijn opdracht te ontslaan. De koning droeg daarop Barboe Stirbey dc vorming van een nationale regeering op. BOEKAREST, 5 Juni. Het nieuwe kabinet is als volgt samengesteld: Stirbey, president van den ministerraad, minister van Buitenlandsche Zaken; ad inte rim Buitenlandsche Zaken; Argetoian, Domeinen; ad interim Indus trie; Stelian Popescu, Justitie; Lupu onderwijs, ad interim Openbare Ge zondheid; Lapedatu, Eeredienst; Generaal Angelescu, Oorlog; Dimitriu, Verkeerswezen; Capitanescu, onder-secretaris van Binnen landsche Zaken. De nieuwe ministers zullen vandaag in functie treden. Het parlement zal worden ontbonden. Bin nen dertig dagen zullen nieuwe verkiezin gen plaats hebben. BOEKAREST, 6 Juni. Het kabinet werd aangevuld door de volgende benoemingen; Propovici, Financiën; Juniane Arbeid; Habilla, Openbare Werken! Severdan, onder minister van Buitenland sche Zaken. De ministers werden aangewezen door de Nationale Boerenpartij, die zich heeft aan gesloten bij het Concentratie kabinet Nu het kabinet definitief is samengesteld, is het parlement ontbonden. De nieuwe ver kiezingen zijn vastgesteld op 7 Juli. Het nieuwe parlement komt 27 Juli bijeen, TIENSTIN, 5 Juni, Een regiment Ameri kaansche mariniers is op weg naar Tientsin te Takoe aangekomen. PEKING, 5 Juni, De berichten, die melden dat de troepen van Fengtien (Tsjang Tso Lin) voornemens zijn zich uit Peking terug te trekken, zijn ongegrond. Er zijn geen teekenen, die wijzen op abnormale troepen bewegingen en voor zooveel bekend, zijn geen Zuidelijke troepen de Gele Rivier over getrokken. PEKING, 6 Juni. Uit het hoofdkwarlier van Tsjang Tso Lin wordt medegedeeld., dat er onderhandelingen gaande zijn om te ko- rr.en tot een drievoudig verbond tussche/ Tsjang Tso Lin, Tsjang Kai Sjek en Jen Hai Sjan, den militaire gouverneur van Sjansi. Het verbond zal zijn gebaseerd op gemeenschappelijk verzet tegen het commi- nisme en de aanvaarding van de beginse len van wijlen Soes Jat Sen (het vroegere hoofd der Kantonnecsche regecring maar dezen keer in een moerassig veld nabij het Pruisische stadje Cottbus. L)e machine zonk diep in den grond en de propeller brak af. De Amerikanen telefoneerden weliswaar onmiddellijk naar Berlijn om een nieuwen propeller, waarbij zij de afmetingen nauw keurig opgaven, doch men slaagde er giste ren nog niet in te Berlijn een passend on derdeel voor de Amerikaansche machine te vinden. Zoo bleef het voorloopig bij een vliegtocht New YorkCottbus. Heden wordt de Bellanca te Berlijn ver wacht. Chamberlin heeft verklaard, dat hij het plan had rechtstreeks naar Berlijn te vliegen, waar hij eenige dagen zal blijven. Zijn plan om einde dezer week naar Weenen en dan naar Rome te vliegen, slaat eveneens vast, ook dat hij via Parijs en Londen naar Ame rika zal terugvliegen. Een nieuwe vlucht over den Atlantischen Oceaan is gedaan door den Amerikaanschen vlieger Clarence Chamberlin, Hij heeft zijn tocht willen uitstrekken tot Berlijn, doch na verreweg het grootste deel \an zijn koenen tocht te hebben volbracht, heeft hij tweemaal een noodlanding moeten doen boven Duitsch gebied. Bij de tweede noodlanding, op korten af stand tan Berlijn brak de propeller van de machine en moest de tocht, met de haven in zicht gestaakt worden. Chamberlin en zijn passagier Charles Levine kwamen er ongedeerd af. Zaterdagmorgen te 6.07 had de start te New York met het Bellanca-vliegtuig plaats onder zeer groote belangstelling. Ook het sensationeel element ontbrak niet. Want reeds lang was bekend, dat Chamberlin zijn poging om naar Europa te vliegen, niet al leen zou doen, doch tot op het laatste oogenblik was zorgvuldig geheim gehouden, wie zijn metgezel zijn zou. Wel gingen er ge ruchten, dat het bekend worden van den naam van Chamberlin's passagier opzien zou baren. Inderdaad was dit het geval. Eenige seconden voordat Chamberlin startte sprong namelijk Charles Levine, die den tocht van Chamberlin financieert, in de „Columbia." Levine was in zijn gewone daagsche cos- tuum, zonder hoed en had in het geheel geen bagage bij zich. Levine's vrouw wist niets van de plannen van haar man om met Chamberlin mee te gaan. Toen zij op het laatste oogenblik haar man in de „Columbia" zag springen, viel zij in zwijm, doch de omstanders slaagden er spoedig in haar weer bij te brengen. Ook de echtgenoote van Chamberlin viel in onmacht toen de machine zich van den grond ver hief. Hel was reeds jaren een geliefkoosd denk beeld van Levine om den Atlantischen Oce aan per vliegtuig over te steken. Thans is hij de eerste passagier op een transatlan tische vluchi. Levine is directeur van de maatschappij, die de „Columbia" heeft ver vaardigd. Alvorens Chamberlin in zijn machine stapte, schreef hij met potlood een briefje aan Lindbergh, waarin hij zegt; Het spijt mij, dat ik u niet kan welkom heeten in Ame rika, maar ik moest mijn voordeel doen met de weersgesteldheid. Ik ga weg." Darna had de start plaats. Een eerste poging was mislukt, omdat het Bellanca- vliegtuig van de cementen startbaan afreed. Maar nadat de machine weer in goede po sitie was gebracht, gekikte de start naar wensch. Een eindweegs werd de vlieger vergezeld van een andere machine, waarin filmoperateurs, die de Bellanca filmden. Nadat de Bellanca nog voor het laatst boven Amerikaansch grondgebied was ge signaleerd en de groote tocht over den on- metelijken Oceaan dus was begonnen, ving men reeds op het vaste land van Europa aan met de toebereidselen voor een ont vangst. De vliegvelden, gelegen op de route, welke Chamberlin waarschijnlijk zou volgen, werden gereed gehouden en alles was waakzaam. Intusschen was men het over de route welke Chamberlin zou nemen, niet geheel eens. Marine- en hydrografische deskundigen verklaarden zelfs, dat uit den koers van Chamberlin over Halifax de aanwijzing zou kunnen worden gezien, dat hij op weg was naar Parijs en Rome in plaats van naar Berlijn. Hij bevond zich namelijk reeds op 140 K.M. van de logische route New-York Berlijn. 1 och bleek naar latere berichten, dat de Bellanca op weg was naar Berlijn. Zelfs moest Chamberlin den juisten weg niet goed kunnen vinden. Zoo kwam hij boven Dortmund, waar hij zeer laag boven het vliegveld vloog en vroeg naar de route naar Berlijn. Nadat dit was medegedeeld, verdween de vlieger weer pijlsnel in de aangegeven richting. Echter zou hij zijn doel niet bereiken, want terwijl op het Tempelhofer vliegveld, de groote vlieghaven van Berlijn, de Ame rikaansche Stars and Stripes geheschen wer den, terwijl buikige brandweerlieden op hun koperen instrumenten marsch na marsch speelden om de wachtende autoriteiten wak ker te houden, terwijl duizenden politieman nen sedert middernacht het weinig talrijke J3erlijnsche publiek als gold het een verga dering van zware misdadigers bewaakten, daalde de Amerikaansche vlieger Clarence Chamberlin met zijn „Columbia" niet ver van Eisleben. Zijn benzinevoorraad was uitgeput en daar hij zijn vlucht niet als een tocht New YorkEisleben in de geschie denis wilde vereeuwigd zien, besloot hij een beroep te doen op den benzinevoorraad van het Saksische dorp. Dit gebeurde Maandagmorgen om negen uur. Blijkbaar was de benzine, die Cham berlin daar opdeed, een al te ingenieus mengsel, maar hij slaagde er niettemin in 35 minuten later opnieuw op te stijgen. Hij wilde tot eiken prijs Berlijn bereiken. De Saksische benzine bracht weldra dc bougies van zijn motoren in dc war. Om twaalf uur ging de „Miss Columbia" opnieuw omlaag, Te Tholen is een 13-jarige jongen die in een deuropening stond door den bliksem ge troffen, hij was onmiddellijk dood. Een jon ger kind werd ook bewusteloos geslagen, maar kon in het leven worden gehouden. Bij de politic te Gouda werd aangifte ge daan van diefstal van geld uit een offer blok in de RK. Kerk aan den Kleiweg al daar. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat de dader is de 21-jarige meubel maker B. S. J„ te 's-Gravenhage, die in andere plaatsen meer van dergelijke dief stallen heeft gepleegd en zooals reeds ge meld werd, dezer dagen gearresteerd en in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage is opgesloten. Het te Gouda ontvreemde bedrag is mét het breekijzer, waarmede het offerblok is geopend, in beslag genomen. In den nacht van Woensdag op Donder dag is er te Rotterdam bii drie firma's aan de Kaasmarkt ingebroken. Te weten bij de firma J. Boer, in meubelen, bit Mersel s handel in pelterijen, heeren- en dameshoe den en bij de firma A. Harmeijer. eveneens in dameshoeden. De dieven hebben zich toegang weten te verschaffen, door een brandgang, die uit komt in de Vrouwensteeg. aan den achter kant van genoemde panden, vermoedelijk met valsche sleutels. Van de firima Mersel hebben zij 100 aan kasgeld meegenomen benevens eenige pelterijen, van de firma Boer, een pak gordijnstoffen en van de firma Harmeiier eenige hoeden. De gordijn stoffen en de boeden hebben zij echter achter gelaten, vermoedelijk daar de in brekers gestoord ziin. De schade wordt door deskundigen geschat op een millioen gulden. Zaterdag is te Echt (L.) een geweldige brand uitgebroken in de grootste Neder landsche pannenfabriek, toebehoorende aan de N.V. „De Valk." De ljrand ontstond in den Zuide lijken vleugel der fabriek. Hier zijn naast pannen talrijke houten stellages en latten ondergebracht, die een dankbaar voedsel voor het vuur vormden. De vlammen laaiden dan ook in korten tijd hoog op. Enorme rookkolommen stegen tot hoog in de lucht. De brandweer der fabriek, die onmid dellijk ter plaatse was, tastte het vuur met kracht aan, maar was tegen de enorme vuur zee niet opgewassen Telefonisch werden daarom de brandweren van Venlo, Maas tricht, Roermond en de brandspuit van het Missiehuis te Stcyl te hulp geroepen. Reeds een uur later was de brandweer van Roer mond met veel materiaal ter plaatse. Intusschen laaiden de vlammen steeds hooger op de geheele Zuidelijke vleugel van het gebouwencomplex was nu reeds aange tast. Ook de brandweer van Maastricht en die van het Missiehuis der Paters arriveer den spoedig. Te zeven uur stortte met don derend geweld de Zuidelijke vleugel over een lengte van plus minus 40 meter in. Balken' knapten als lucifers af, gloeiende vonken vlogen in het rond, sissend en kra kend kwam de massa naar beneden. Met vereende krachten spande men zich intusschen in dc machinekamer, waarin zich voor een waarde van meer dan 100.000 machinerieën bevond, te behouden, waarin men ten slotte na groote inspanning is ge slaagd, Te acht uur was de brandweer de situatie in zooverre meester, dat van uitbrei ding geen sprake meer was. Met tientallen stralen men pompte het water uit de op eenigen aistand stroomende Maas werd gewerkt om de vuurzee te blusschen en om negen uur kon gëzegd worden, dat de brand zoo goed als bedwongen was. De bedrijfsleider, de heer J. de Haas, deelde mede, dat het bedrag van de schade op het oogenblik nog niet met juistheid is vast te stellen. De woningen van den direc teur en van de inspecteurs en opzichters zijn gespaard gebleven. Merkwaardig is nog, dat ook in Augustus 1925 een groote brand in de fabriek heeft gewoed. De arbeiders, die !oen ten gevolge daarvan werkloos waren geworden, zijn toen door de directie bij den wederopbouw te werk gesteld. Het wordt niet onmogelijk ge acht, dat voor de velen, wien nu eenzelfde lot treft, op soortgelijke wiize een regeling wordt getroffen. Van deskundige zijde werd verzekerd, dat de schade op ongeveer een millioen gulden geraamd moet worden. Een weerlooze vronw overvallen, verwond, beroofd en in een put geworpen. Toen de arbeider C, Magten, die aan een fabriek te Gilze werkzaam is, in de buurt schap Molenschot (N.-Br.) Zaterdagmiddag legpn zes uur huiswaarts keerde, vond hij nabij den put zijn vrouw bewusteloos op den grond liggen. Zij was drijfnat en bloedde uit verschillende wonden, waarvan de ern stigste een hoofdwonde was. De man vond de deur van zijn woning geslo'en, binnen was overigens alles in orde. Geld was er in huis niet te vinden geweest, daar de vrouw gewend was al het aanwezige geld bij zich te dragen. Dit geld, naar schatting ongeveer honderd gulden, is echter verdwenen. Men vermoedt, dat een of meer personen de vrouw in haar woning hebben overvallen en haar, na haar beroofd te hebben, in den niet diepen put hebben geworpen, Later moeten zij de vrouw er weer ui! gehaald hebben. Dc misdaad is vergemakkelijkt doordat dc woning vrij eenzaam op de heide is gelegen. Het meest nabij gelegen huis staat circa 600 meter verder. De politie stelt een onder zoek in. Nader verneemt de „Tel." nog, dat om half vier een zuster van het slachtoffers haar nog heeft bezocht. Vermoedelijk is de misdaad oms'reeks vier uur gepleegd. Nader wordt nog het volgende vemomen De vrouw moet wel de sleutels van dft kasten en van het huisje, dat een 20 minutes, gaans fat de heide ligt, doch niet Het geld, dat inmid-defa» teruggevonden is, bii zich heb ben geïHci. Zij droeg die sleutels aan een band aan haar schort. Deze band is voor een deel nabij het huisje teruggevonden. De die ven zijn blijkbaar w 1 in de woning geweest en hebben het. na de vrouw bewusteloos in de put te hebben gesmeten, geheel door zocht. Zij hebben daarbii echter een ouden mantel over het hoofd gezien, waarin zich in een der zakken een bedrag van ongeveer 100. bevond. Vernomen wordt nog, dat de vrouw, een enkel oogenblik tot bewustzijn is terugge keerd. Zij gaf een onduidelijke korte aanoui- ding van een der daders. Onmiddellijk hier op viel zij wederom in zwijm. De marechaussee meent den daders op het spoor te zijn. - Glasgerinkel was een krijgslist. Wederom is ingebroken te Woerden in het kantoor van de Fabriek voor Melkpro ducten „Excelsior", Een politieagent, die iederen nacht ook deze fabriek controleert, vond de kantoordeur open. Onraad ver moedende, riep hij zijn collega. De inbre ker, die dit waarschijnlijk hoorde, sloeg met een stoel aan de achterzijde van het ge bouwtje een ruit in. De agenten spoedden zich naar de achterzijde, om den inbreker op te vangen, doch hiervan maakte de dief gebruik, om door de voordeur het gebouw te verlaten, achterna gezeten door de agen'.en. Deze hadden waarschijnlijk een dergelijke inbrekerslist niet verwacht. Het is hun n:et gelukt, den inbreker te achterhalen. De toe bereidselen voor het openbreken van de brandkast waren reeds gemaakt. Een zak met inbrekerswerktuigen is door den dief achtergelaten. Een geheele serie inbraken. Het onderzoek naar de daders van de her- haaide inbraken bij den heer A. van Aren- donk, Korvelscheweg te Tilburg, heeft vol gens de „N.T.C." dingen aan het licht ge bracht, die de recherche een geheel ander spoor gaven dan aanvankelijk werd gevolgd. Het was de recherche reeds bij dc tweede inbraak opgevallen, dat er aanwijzingen waren die reden gaven om bij hare nasporin gen rekening te houden met de mogelijkheid, dat de inbraken niet van buiten af doch van binnen uit waren gepleegd. Het verdere onderzoek in deze richting wettigde meer en meer het vermoeden dat geen vreemden uit wraakneming of uit zucht naar diefstal het huis waren binnengedron gen, doch dat de inbraken gefingeerd wer den door de dienstbode van den heer A. v. A. Zoodra alles wat hieromtrent een aanwij zing zou kunnen geven was onderzocht, ging de recherche Donderdagmiddag over tot de arrestatie van de dienstbode. Zij heeft reeds bekend zich aan een en ander te hebben schuldig gemaakt; met name legde zij eene volledige bekentenis af voor wat de tweede inbraak betreft De eerste inbraak geschiedde onder vrij wel dezelfde omstandigheden en verder staat ook vast, dat bij het derde verschijnen der gefingeerde dieven de dreigbrief die door dezen zou zijn achtergelaten, van de daarin bedreigde zelve afkomstig was. Men kan zeggen dal het meisje bij haar avontuurlijke buitensporigheden op handige wijze is te werk gegaan. De aanwijzingen die de recherche verzamelde waren niet zóó duidelijk dat tot onmiddellijke arrestatie kon worden overgegaan en bovendien bleek, clat ook de heer en mevr. v. A. niet het ge ringste vermoeden hadden, omdat het meisje haar werk deed er. zich gedroeg op een wijze" die niet anders dan buitengewone tevreden heid konden schenken. Bovendien bleek de politie door ingewonnen informaties, dat ook de antecedenten van de dienstbode ia vroegere betrekkingen niet de minste reden tot verdenking gaven. Zij stond overal even gunstig bekend. De aangehoudende de 29-jarige C. M., af komstig uit Hoeven bij Breda werd heden morgen naar Breda op transport gesteld ter beschikking van den Off. van Justitie. Het staat vast, dat geen hebzucht de dienstbode tot deze daden dreef. Er moet eerder van een geestelijke afwijking of zie kelijke neiging gesproken worden. De recherche verzekerde, dat het meisje geen medeplichtigen heeft gehad. Twee aannemers te Rotterdam wegens verduistering vervolgd. In aansluiting aan de mededeelingen over de gepleegde iraude aan het „Timmerhuis" te Rotterdam, kan de „Tel." nog het volgen de melden; Reeds geruimen tijd had het de aandacht getrokken, dat aannemers, die niet uitgenoodigd waren om in te schrijven bij de uitvoering van werken voor de gemeente Rotterdam, toch volkomen op dc hoogte waren en in het bezit van bestekken en teekeningen bleken. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat een klerk van Plaatse lijke Werken er een gewoonte van maakte, bestekken en plannen op het Timmerhuis in handen tc spelen van niet-gerechtigden. Hij ontving daarvoor dan een ruime belooning. Hij wist echter niet, waarvoor deze plannen werden gebruikt. Voor zoover was na le gaan, had hij zich reeds 15 maal aan deze verduistering schuldig gemaakt. De aannemers, die op deze wijze in het bezit waren geraakt van bestekken, kwamen dan toch op de voor-besprekingen, hoewel zij niet waren uitgenoodigd, mee in te schrijven. Zij achtten zich dan gerechtigd mee te deelen in den opzet, dat is het be drag, dat door de inschrijvers op de aan- neemsom wordt gelegd, om later onder de uitgeslotenen verdeeld te worden. Zij heb ben dus valschelijk zich gelden laten uitha len, die hun niet toekwamen en zullen jCswege, wegens oplichting, worden ver volgd. De bedoeling van den inval bij de voorvergadering in „Eden" was, om de ge stolen bestekken in banden krijgen. Tegen den klerk is proces-verbaal opge maakt wegens verduistering. De twee aan nemers, die op deze vergadering aanwezig waren en zich in het bezit bevonden van ae gestolen bestekken, zullen, wegens verduis tering, worden vervolgd. Bij Kon. Besluit is tot advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, met in gang van 15 Juni 1927 benoemd mr. P. M. F. Bauduin, thans substituut officier van Justitie bij de arrondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage, Het O, M. in hooger beroep. De Officier van Justitie te Breda heeft hooger beroep aangeteekend tegen de uit spraak van de rechtbank te Breda, die den oud-gemeenteontvanger van Bcrgen-op- Zoom, De M., voor kort had vrijgesproken. De Officier van Justitie had een voor waardelijke veroordeeling gevraagd van zes maanden, met een proeftijd van twee jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8