Brieven uit Frankrijk. Brieven uit Begië, Sp -jljf •Voorstelling Episode uit de' slag Witte van Haemsfede, tc KraanJIc/Lek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Dinsdag 7 Juni 192 7 SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. Van de Stadionbaan. Een foto van de finish der groote Derby-race in Engeland. Het passeeren der eindstreep. Zwaluwen IBeverwijk I. Tc Amsterdam arriveerde dezer dagen met de Hollandsche Stoomboot- Maatschappij de eerste tram zonder rails, bestemd voor de gemeente (Kroningen. Dit voertuig zal binnenkort in gebruik worden genomen. SCHIETEN. HAARL. SCHIETBÖND. KERK EN SCHOOL Seriewedstrij den R. K. S. V. „Santpoort". CRICKET. R. K. Lyceum te Alkmaar Pastoor L. Offermans. Superior der Jesuïeten-missie op Java. LAATSTE NIEUWS. De tocht van Chamberlin Zwaluwen ID. E. M. II 12. Een overzichtelijke foto van het hippische spel, dat Zaterdag op den Blinkert plaats vond. Een gezicht op dc besghadigdc .dcuren yan de Groote Sluis te IJmuideiy Een portret van Generaal van HcuU wiens stoffelijk overschot op 9 Juni a.s., onder grooten luister op de nieu we Oosterbegraafplaats te Amster dam zal worden bijgezet. y j\ ROND DE LINDBERGH-HULDIGING. Een slanke, grooier dan gewone gestalte, eenigszins gebogen door t gedurig ineen gekrompen zitten in het vernepen hokje. De gang ietwat wiegelend, als v.an een zee man. Boven het ranke, maar kloek gebouw de lichaam, een glunder gelaat, bijna jon gensachtig schalks, zelfs nu hij naar de redevoering van den Voorzitter der Pers- ve-reeniging luistert, in het vorstelijke hotel van den Amerika anschen gezant, omringd van den ambassade-secretaris, den vertegen woordiger des Konings, de militaire en bur gerlijke overheden. Öogen, die in den ernst nog een colijke tinteling behouden en een mond, wiens natuurlijkste trek een tanden- ontblootende lachplooi lijkt. Lange, gespier de handen, forsch door t hanteéren van den schokkenden stuurstang, en nu een beetje grappig, bij het elegant vasthouden van den nieuwen vilten hoed, hem met zijn fashio- rabel Dakje te Parijs bezorgd door den Amerikaanschen ambassadeur. Boven het hooge, zonnige voorhoofd, de leuke streuve- ling van de wel in streep gekamde, doch weerbarstig dooreenkriewelende haren De rijpe jeugd, de jonge man, met nog iets van het snaaksche der guitenjaren, en met te midden der reusachtige rocirvherrie, dat prettig haast-bedeesde, dat bekoorlijk- eenvoudige, als van een kind, dat plots terechtgekomen is in het land zijner droo- men en de werkelijkheid nog mooier vindt, dan de nochtans zoo heerlijke verbeelding. Zooals Parijs, heeft Brussel den rukwind der vervoering over zich voelen gaan, bij het opwachten, het onthalen, het huldigen van den jongen man, wiens naam en daad voortaan behooren tot de wereldgeschiede nis, En wie het', op dien onvergetelijken 28 Mei niet meeleefde, kan zich onmogelijk de ontzaglijkheid van den toeloop der me nigte, op en rond het vliegveld van Evere, bij Brussel, voorstellen. Het leek een uit tocht der bevolking, wijkend vcor naderend vijandelijk leger, zooals dc ontruiming van Antwerpen op 7 October 1914. Hier echter, gelukkig, geen angstige gezichten, geen treurige troepen, geen nare ellende-stoeten. Hier een gewoel en gewemel van tiendui zenden voetgangers, van honderden en nog eens honderden auto's en lietsen, langzaam vorderend op dc menigte-overkropte baan. En na het urenlange,' geduldig wachten in groeiend ongeduld, eensklaps: de machtige beroering onder de samengedrongen men- schenmassa; de tallooze oogen strak ge vestigd op dat ééne aansnellende punt, nu eens denker, dan weer glinsterend in t ach ter een wolk uitschietend zonlicjit stip ja van triomfantelijke menschelijke kunde en durf, in de voortaan aL een eigen gebied inge lijfde ruimte. Dan, de zilverig blinkende machine kringend boven de duizenden hoof den, als een wijle zwevend op de luchtver plaatsing, verwekt door het uitbundig ge juich van duizenden monden, en sierlijk neerzwevend op het wijde plein, bij laat ste natrilling van de gele vleugeldoeken... Eenige stonden nog.... 't Kleine geluk kig toeval. Wat hij trouwens zelf in alle oprechtheid erkend heeft. Welnu, daar worden en dagelijks in alle middens der maatschappij daden verricht, die in waarde verre die van Lindbergh's Oceaansprong overtreffen, en waarvoor het volk niet alleen geen geest drift, maar zelfs geen belangstelling over heeft. Behoudens de familieleden en enkele vrienden, denkt er niemand aan, een Mis sionaris, die na tientallen van jaren afbeu len en roemloozen arbeid in den' vreemde, gebroken naar hier terugkomt, te gaan op wachten bij het aanleggen van de boot en hartstochtelijk toe te juichen. Zelfs als hij, min of meer opgeknapt, het in de zoo over- verdiende rust in 't vaderland toch niet meer uithoudt en weerkeert naar zijn hei denen, om hun het allerlaatste van zijn krachten en het allerinnigste, van zijn hart te geven, dan volstaan een paar regel tjes onder de rubriek „Kerkelijk Nieuws", om op de meest onverschillige wijze dit heldenfeit aan. het meest onverschillig pu bliek mede te deelen. „Zoo, zoo.... Die Pater is al over de zestig, en gaat nu voor de derde maal terug naar ChinaZoo, zoo.... 'n Kranig man.».. Wat zegt de markt vandaag?" Het evenwicht der waardeverhoudingen is gebroken. De schaal slaat zwaar door naar den kant der louter stoffelijke zaken, 's Volks geestdrift, schoon in zichzelf, gaat te zeer, gaat te uitsluitend naar physieke eigenschappen, terwijl de geestelijke gaven het overschot of in 't geheel n.ets, ontvan gen. Bij omstandigheden als de heden door leefde, komt zulks in hoog relief uit op den gladden achtergrond van het dage- lijksch leven. Alleen voor stoute stukken, waarbij lichaamsbchen dighe.d, spierkracht den prijs behalen, is de menigte nog warm te krijgen, Ondertusschen wordt dc geest meer en meer verwaarloosd, achteruitge drongen, beschouwd als een misbaar weel- de-artikel, dat bestemd is voor enkele uil - ge-zonderden, en waaraan de massa geen behoefte heeft. Dit wil nu' heelem.aal geen sourdine zijn op de uitgelatenheid der huldiging van den bekwamen en koenen Oceaanovervlieg':r, die zoowel door de uitzonderlijkheid van zijn manhaftige daad, als door de uitzon derlijkheid van zijn bescheiden eenvóud-in- de-glorie, als ex held wordt gehuldigd en als een vorst wordt gevierd. Dit wil enkel even wijzen op de bedenkelijke misgroeiing van 's volks mentaliteit, geheel gekeerd naar en ingenomen door een haast uitslui tend materialistische levensbeschouwing en derhalve ook levensbeleving. Kan die mentaliteit zoo ontgloeien voor de vlucht der Gedachte, als voor de vlucht der machine?i E. Linart wint den Pinkster-prijs. Ondanks het feit dat de voetbalwedstrijd Amsterdam—Brussel ettelijke duizenden sport-enthousiasten naar het Ajax-terrein bad gelokt, was het op het Stadion Zondag middag ook vrij vol en geen wonder ook, want de naam Linart stond op het pro gramma. Deze populaire Belgische stayer en wereldkampioen, die de vier kruisjes al bijna bereikt heeft, toonde ook Zondag weer nog steeds de grootste stayer te zijn. Zijn tegenstanders waren Snoek, Schle- baum en den Duitscher Saldow, Van deze drie was de grootste loop zeker op Snoek gericht. Hij rijdt snel en soeple en wist in de wereld-kampioenschappen 1925 voor Li nart te eindigen. Zondagmiddag wou 't echter niet lukken. Verschillende malen was hij los, vooral in den eersten rit. Schlebaum was in goeden vorm en eindigde den eersten keer op 200, een tweeden keer op 20 M. achter Linart. Er werden 2 manches van 40 K.M. gere den. In beide speelde Saldow geen rol, In len eersten rit in de startvolgordc Snoek (Kaser), Saldow (Schubert), Schle baum (massi cot) en Linart (Pasquier Sr.). Saldow moet zich al spoedig met de 4e plaats tevreden stellen. Dan volgt na 20 ronden een aanval van W Verscheidene invallers moeten de elftallen completeeren, doch daar beide over goede •eserves beschikken, wordt goede kwaliteit ipel geleverd. De wind doet nog al eens afbreuk en ver scheidene schoten raken achter. Bij een der aanvallen van Bv,meent Zw, achterhoede dat scheidsrechter voor offside zal fluiten, doch deze constateAt niets en Bv. spreekt door. De Zw. keeper weet de bal daardoor niet te verwerken en maakt corner. Hieruit ontstaat penalty, die Bv. benut. De Zw. zetten alles op voor den gelijkma ker, vooral het spel van middenvoor en midhalf valt hierbij op. Met onveranderden stand breekt rust aan. Met het oog op vertrek Zw. wordt direct echter te laat om den achterstand welke z;j op de le innings reeds boekten nog in te halen. R.C.H. scoort in de le innings 36 runs. Waar Haarlem 75 tegen ever steid. Met nog 2 uur speeltijd tracht RC.H. dan nog een andere beslissing te forceeren wat haar ten slotte niet is mogen gelukken. Voer de 2de maal ingaande scoren zij een keurige 120 voor 80 waarop zij sluiten en trachten Haarlem in het nog resteerende uur uit te krijgen. Wanneer er reeds 8 wickets neer zijn voor 40 runs is de tijd verstreken en moei R.C.H. II de overwinning aan Haarlem. ob laten, welke dus met 39 runs op de le in nings zegeviert. Zomer competitiewedstrijd 1927 op buks. Deze wedstrijd wordt gehouden op Flo bert-buks 6 m.m. afstand 12 Meter, schijf „Bloemendaal" houding staande of knie- Inde, vanuit de Schiettent op de schiet banen in de duinen aan den Zeeweg te Over- veen. Deelname is gratis opengesteld voor alle bij den Bond aangesloten vereenigingen. Geschoten wordt in 4 ronden en wel in dc maanden JuniJuliAugustus en Septem ber, telkens iederen 2den Zaterdag der maand van 's middags 25 u. en eiken 2den Zondag der maand van 10 tot 12 uur. Aan elke ronde nemen telkens vijf schut ters van iedere vereeniging deel, die achter eenvolgens twee series van 5 schoten lossen. De schutters mogen elke ronde verwisseld worden. Elke deelnemende vereeniging ontvangt een mdaille, voorzien van rangnummer en puntenaantal. De hoogste korpsschutter ontvangt een eerekruis. (rangschikkinghoogst aantal punten in deji ronden te zamen, beste laag ste serie van 10 schoten, voorlaagste, enz. beste laagste schot, voorlaagste enz. loting). Schlebaum op Snoek.. Beiden raken los, waarvan Pasquier Sr. profiteert en Linart de leiding krijgt. Schlebaum blijft dus op de tweede plaats en Snoek wordt van no. een no. drie. Ondertusschen wordt Saldow, die zijn hoogste punt blijkbaar ook al ge passeerd is, enkele malen gelapt. Ook Snoek, van wien Kaser vaak te veel vergde, raakte achter. Als Linart Snoek ge passeerd heeft, wil hij even later ook Schlebaum voorbij, maar de taaie Amster dammer laat hem niet voorbij komen. Of schoon Schlebaum nog 26 ronden voor het einde van rijwiel moet verwisselen, krijgt hij geen achterstand. De uitslag is dus: 1. Linart in 35 min. 3 2/5 sec. 2. Schlebaum, 200 M. 3. Snoek. 2850 M. 4. Saldow, 15 banen, pl.m, 50 M. Dc tweede rit was niet zoo interessant. Linart had na het startschot den kop en won. Schlebaum vertrok en eindigde als tweede. Saldow deed weer het zelfde als !n den eersten rit. Hij had spoedig weer de 4e plaats en behield deze. Wel trachtte Snoek Schlebaum te passeeren, maar dit mislukte. De uitslag was: 1. Linart in 33 min. 3- sec. 2. Schlebaum, 20 M. 3. Snoek, 200 M, 4. Saldow, 6 p. 4. Saldow ,8 p. Wat de overige nummers betreft nog dit: Zieleman won den rit over 2400 M. voor nieuwelingen, Bakker den premierit voor profs en den jachtrit, Emous den handicap wedstrijd over 800 M. vóór profs, en Leene en Bustaan den tandemwedstrijd. Voor Hoevens den 20 K.M. voor amateurs won, reed onze wegkampioen 1927 J. v. d, Heijden, een eere ronde. Te een uur wordt begonnen met den wed strijd Zwaluwen IIID. S. S, II. Laatstgenoemde heeft slechts 8 man, doch weet door fanatiek op den bal zitten de Zw. op eigen helft te dringen, waar de verdedi ging alle zeiten moet bijzetten om scoren te voorkomen. Dan werkt zw. zich los en bei den doelen verkeeren beurteling in gevaar. Tot rust blijft gelijk opgaand spel, waarin niet gescoord Wordt. Direct na de hervatting blijkt dat de Zw. wat beter spel vertoonen en den keeper van D. S. S. krijgt veel te verwerken, wat hem goed afgaat. Ten slotte moet hij zwichten voor een keurig aangegeven bal en Zw. leidt. Gelei delijk voeren zij den stand op tot 30, waarmee het einde aanbreekt. begonnen en beide doelverdedigers worden direct aan 't werk gezet. Als de Zw. keeper een bal onvoldoende wegwerkt, is een Bv. er als de kippen bij en vergroot de voorsprong. De Zw. beginnen dan iets te verslappen en steeds is Bv. voor hun doel. Een keurig ingekopte bal wordt zeer terecht geannu leerd wegens ofside. Nog vele schoten met de Zw. keeper stop pen, wat hij onberispelijk doet en waarmee hij zijn club voor grootere nederlaag be hoedde. Einde komt met 20 voor Beverwijk. Het was een goede wedstrijd, waarbij, ondanks de koude, veel publiek tegenwoordig was. Dc uitspraken der scheidsrechters waren wel eens minder gelukkig, wat we anders van Tillemans niet gewend zijn. P. J. A. M. R. K. V. V. „Zwaluwen". Secretaris: J. C. Kruijver Jr., Tweede Zuidpolderstraat 16. (Officieel). Woensdag 8 Juni a.s. Algemeene Leden vergadering te 8 uur precies in het gebouw der St. Jos. Gez. Vereen., Jansstraat 59, De Agenda is als volgt: 1. Opening, 2. Notulen, 3. Ingekomen stukken en mededeelingen, 4. Verslagen, 5. Bestuursverkiezing (afgetreden Secretaris en Penningmeester), 6. Rondvraag en Sluiting. Het Bestuur vertrouwd dat alle leden deze vergadering zullen bijwonen en op tijd s.v.p. Heeren, Zaterdag a.s. trainen op 't Sport park. PROGRAMMA ZONDAG 12 JUNI A.S. Nederlaagwedstrijden Teylingen. R.-K. V. Z. IITeylingen II, 1 uur. R.-K. V. Z. ITeylingen I, 2'A uur. JOOP. R.C.H. II—HAARLEM 3b 't Gaat met ÜC.A. II den verkerden weg op. Wisten zij in de eerste wedstrijden 3 winstpunten te behalen de laatste weken doen zij niet anders dan verliezen. Hoewel dit geenszins noodzakelijk is daar zij beter kunnen, hetgeen zij Zaterdag j.i. nog de monstreerden in hun 2e inings. Het bleek Het Curatorium van het in begin Sep tember a.s. te openen R. K. Lyceum te Alk maar heeft uit 19 sollicitanten benoemd tot eersten Rector van het Lyceum den heer M. van der Weijst, leeraar aan de R. K, Lyceum te Eindhoven en 's Hertogenbosch. Naar men ons mededeelde, zal de benoe ming der overige leeraren een tachtigtal sollicitanten hebben zich hiervoor aange meld spoedig volgen. Verder 'kan worden medegedeeld, dat Dr. H. Moller uit Tilburg, Lid der Tweede Ka mer der Staten Generaal en Voorzitter van „Chr. Middelbaar Onderwijs" in Noord Brabant zich bereid heeft verklaard om een lezing te houden zoowel in Alknmaar als in Hoorn. Deze lezing zal gehouden worden op Woensdag 8 Juni a.s. des middags 3 uur te Hoorn in het Sint Josephgezellen- gebouw en 's avonds 7 uur (met het oog cp het vertrek der treinen naar buiten) in Alk maar in „Het Gulden Vlies" Choorstraat. Dr. Moller zal daar een uiteenzetting ge ven van het karakter van het Lyceum en van alles wat voor ouders en opvoeders van belang kan zijn om de keuze van een ver dere studierichting voor de kinderen te kunnen bepalen. De ZeerEerw. Heer L. Offermans, pastoor te Lierop, die dezer dagen zijn 40-jarig pries terfeest vierde, is benoemd tot rid'der in de orde van Oranje Nassau. Tot Superior der missie op Java van de P. P. Jesuïeten is benoemd de HoogEerw. Pater Adrianus van Kalken S.J. KOTTBUS, 7 Juni. Hedenmorgen zal het vliegtuig van Chamberlin dat in den af- geloopen nacht gerepareerd is naar het vliegveld gebracht worden. De start naar Berlijn zal hedenmiddag plaats hebben. "trofscV antwoorden: „'Ja, Parijs is één der Parijs. Dan zal bij even trotsch uitroepen oudste steden ter wereld". Vertel hem daar- „Ja, maar bij ons is alles veel moderner, entegen, dat er een stad is, nog ouder dan c Toen ik mijn brief besloot met de ver onderstelling dat het wel weer een sport evenement zou zijn, die nu de mislukte vlucht van Nungesser en Coli, na de Inter nationale tenniswedstrijden enz, de voor naamste plaats in do publieke belangstelling zou komen innemen had ik niet gedacht dat deze sportgebeurtenis weer een Oceaan- vlucht zou zijn. lukkig, rond, eet onder een boom gezeten, van zijn ellenlange brooden en drinkt er zijn roode of witte wijn van één franc zoo veel per halve liter. En als hij dan tegen etenstijd de metro terug neemt, dan voelt hij zich verkwikt en kijkt tersluiks in de spiegelruiten om te zien of hij bruin ge worden is. De Parijzenaars, de Franschen in het al- Beide ploegen zijn volledig en vertoonen een goed spel. Beide voorhoeden combinee ren keurig, goed gesteunl door de halflinies. Tien minuten na begin begaat een der Zw. backs een fout en een der toesnellende D. E. M.'crs geeft zijn club de leiding, Zw. gooit er nog een schepje op en is gevaarlijk voor 't doel. Een prachtsohot tref! de lat, terwijl kort daarop een kanjer van een schot door een Ier backs met de hand ver werkt wordt. Uit de hierdoor onstane straf schop maakl Zw, gelijk. Met Zw. in den aan val breekt rust aan. Stand 11. Na rust hetzelfde vlug opgaande spel met D. E, M. iels in de meerderheid. Bij een van haar vele aanvallen maakt een Zw. hands in het beTuchte gebied. De veroorzaker der eerste penalfc plaatst zich achter den bal en maakt geen fout, 21. Zwaluwen komt meer opzetten en zwer men herhaaldelijk voor het doel van D.E.M., dat kranig verdedigd wordt en waar men verder scoren weet te voorkomen. Met Zw. in den aanval komt het einde. De sgeelt de verhouding goed weer. Ik wist toen niet, dat, eenige dagen nadat mijn brief afgedrukt was, Charles Lind bergh, „Le Gosse du Ciel", zooals een jong Fransch schrijver hem noemde, zijn, zoo verschillend beoordeelde vlucht zou aan vangen. „Zoo verschillend beoordeeld" dat wil zeggen, voordat ze was geworden, één der grootste overwinningen ooit door de menschheid behaald. Want al die artikelen in de gewone dag bladen en in sport- en vakpers, al die rede voeringen tijden® recepties en di-ners, alle teT zijner eere, hebben één der voornaam ste overwinningen van den jongen luchtheid verzwegen, of, beter nog, juist door al de eer, Lindbergh bewezen, is men licht ge neigd één der tegenstanders, n.I. het onge loof der massa, te vergeten. Thans, nu de tocht gelukt is, ziet „men" algemeen het belang er van in. Een vaste verbinding New-YorkParijs; zelfs een vaste passagierslijn, ziet men in het ver schiet! Maar eenige weken 'geleden, eenige dagen voordat, „dc blonde jongen" zijn vlucht aanving, hoe werd er toen over ge dacht? Een roekelooze kwajongensstreek, noemde deze het, een dobbelen met het leven, noemde het een ander. En dan, dat ongeloof der menschen in zijn onderneming, was wel een der zwaarste tegenstanders, die de jonge aviateur te overwinnen had. Men stalt Lindbergh gewoonlijk voor, als den overwinnaar van* den afstand, de over-, winnaar der stilte, der luchten, van den Oceaan enz^ maar dat hij ook de overwin naar is van de^en, misschien wel z'n ge vaarlijksten vijand, daaraan heeft men, merkwaardig genoeg, geen aandacht ge schonken. Ik ben geen technicus op luchtvaartge bied, het is niet aan mij, Lindbergh's gewel dige, prestatie te taxeeren. Ik kan niet be- oc.rdeelen hoe zwaar de hinderpalen waren die hij op zijn tocht door onbekende lucht lagen te overwinnen had, maar wat ik mij wel kan indenken, dat is de geweldige zelf- beheersching die er voor noodig is, om vijf- en-dertig uren lang alleen te zijn met niets dan lucht en water aan alle kanten. Vijfen dertig uren alleen met het niet, zooals com mandant Weiss het noemt; De golven klotsten, klotsten hel eeuwige lied.... De zon ging op, ging weer onder.. Sneeuw dwarrelde, nevels belemmerde het zien, verdwenen, kwamen weer.... en overal in het onbegrensde luchtruim lag de dood in hinderlaag. en Lindbergh vloog, vloogvijfendertig uren lang Dat was niet de Lindbergh met den vroo- lijken jongenskop, met den onbezorgden glimlach dat was niet de jonge Amerikaan dien Parijs toejuichte na zijn overwinning. Dat was een denker een strijder, dat was een man, die gebruik wist te maken van het gezonde verstand, van het gezonde lichaam, die de natuur hem geschonken ha<K Einde Mei, begin Juni, zoo tegen den tijd dat het aantal vreemdelingen in Parijs zich begint te verdubbelen, gaan de echte Parij zenaars „a la campagne"; a la campagne, vat men in Holland op als naar buiten, als de stad uit gaan. Bijvoorbeeld naar de zee. in het bosch, de bergen in, of wat dan ook. Als een Hollander zegt, ik ga naar bulten, dan wil dat in negen van de tien gevallen zeëfien, Jut hij voor eenige weken de stad uit gaat. De Parijzenaar daarentegen, neemt deze uitdrukking veel letterlijker „a la cam pagne n.I. beteekent, behalve natuurlijk „naar buitenook „op het veld", in de vlakte kortom, alles wat niet tot de stad van inwoning is. Een Parijzenaar nu, gaat reeds „a la' campagne" ;als hij 's middags om twee uur in de metro stapt, die hem naar het een of andere bosch, soms zelfs ;s een park al voldoende, brengt. Daar loopt hij dan eenige uren, volmaakt ge- gemeen trouwens, zijn zeer „hokvast". Ver reweg de meesten komen nooit in het bui tenland en heel veel Franschen zijn er, die nooit buiten de stad hunner inwoning ko men. Schijnt dus het reizen voor de Franschen weinig aanlokkelijks te hebben, de lange werktijden hier, de korte vacanties en de kleine salarissen, maken dit voor het over- groote^ deel der bevolking onmogelijk. En zoo moeten dus, ambtenaren, kantoorbe dienden, werklieden ,enz. willen ze tenmin ste af en toe wat frissche buitenlucht in ademen, wel genoegen nemen met de stads parken en de bosschen in den omtrek. En daar de Franschen niet anders ge wend zijn en ook niet zoo heel veel meer verlangen, vermaken ze zich, tijdens hun uilstedigheid van enkele uren. misschien meer, dan menige verwende millionnair op zijn groote builenlandsche reizen. Bovendien, een echte Parijzenaar voelt zich op den duur toch maar alleen gelukkig in Parijs. Ik ken maar weinig steden, die zoo door haar inwoners bemind worden, als Parijs. En niet alleen, dat ze van hun stad houden, ze zijn er trotsch op ook. Ze zijn trotsch op de schoonheid van Parijs zelf, op zijn mooie omstreken, op zijn breede boulevards enz. enz. Ze zijn zelfs trotsch op zijn nau we, kronkelige straatjes, op zijn oude, slecht ingerichte huizen. Warit bewijst dat alles niet dat Parijs, behalve één der mooiste steden der wereld, ook één der oudste is? Ook op zijn verkeersagenten is de Pa rijzenaar trotsch: Want: is niet het Parij- sche verkeer drukker, dan welk verkeer ter wereld ook? En is, ondanks dat, het verkeer niet veel beter geregeld dan bij voorbeeld in New-'York? Vertel een Parijzenaar gerust, dat in New York tien maal zooveel autobussen, auto's enz. zijn dan in Parijs; hij zal u onmiddel lijk antwoorden, dat er in New-York 28 maal zooveel rijweg is, dusHet is trou wens onbegonnen werk, te trachten een Pa rijzenaar te overtuigen,, dat er steden be staan, waar iets beters is dan in Parijs. Deel hem bijv, een onweerlegbaar feit mede als: „New-York' is veel moderner gebouwd, veel practischer ingericht". Hij zal u vol

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9