Pakkisten KAUB HALFWEG IOTTGERING TELEFOON 34 Berichten uit onze vorige oplage. DE SPAARNEBANK „St. Michael" uit Heemstede op Concours. Uit Schoten's Geschiedenis. Vliegeroplating voor reclamedoeleinden. Nted. R.-K. Bond van Transportarbei ders „St. Bonifacius". Verlof Drankwe.. De MagistratUL Uit de rails geloopet. Een ernstige val. Kwade Droes. Diefstal van hout. Rijwiel ontvreemd. Aangehouden. Personalia. Het tijd om Uw voor de verzending van Uw bloembollen - te beste! ien - levert ze U GOED en GOEDKOOP voor VERVEN en STOOMEN GR. HOUTSTR. 5a. TELEFOON 1071* De ernstige vechtpartij te Weert De concesies voor het mijnveld Vlodrop. Een jongman pleegt 'n aanslag te Warschau op den Russischen gezant Wajkow. Onder den trein vermorzeld. VIJFHUIZEN. HEEMSTEDE. De raadsverkiezingen. ZANDVOORT. BLOEMENDAAL. 80 78 184 779-1 385 499 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. kófr< koers ^MENGD NIEUWS. Een sterke maag. 2en Pinksterdag nam de Harmonie ,,St.- Aichaël" deel aan het concous, uitgeschre- en door de Rotterdamsche Postharmonie e Rotterdam. Zij kwamen uit in de 2e afdeeling en be- iaalden een eersten prijs. «EVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Moerkerk, •ange Poellaan 2, bril in étui; A. Dorsman, Hogendorpstraat 11, busje groente; C. Ciitkamp, Lange Heerenstraat 12, broche; Dijkstra, Hofdijkslraat 52, bal; A. J. Gee- en, Raadhuisstraat 101, Heemstede, broche v. Dubelaar, Groote Houtstraat 103, brocjie; V. Henr.eveld, Glasblazerstraat 7, bril in étui; N. v. Dantzig, Eendrachtstraat 43, roche; B. Groen, v. Zeggelenstraat 33, eintuur, zwart; W. Zwart, Assendelvqrstr. ceintuur, geel; M. Ran, Ilycanstraat 33, arneering japon; J. Zwarte, Rozenprieelstr. 6b, dameshandschoen; Steenbakker, Molen- traat 14, gele herdershond, gebracht naar le Kennel „Fauna' G. v. Putten, Gen. de Vetstr, 37, zw. witte hond, idem; E. ten loom; Tyboutstraat 6rd., bezoekkaart Gast- uis; J. Hoenderdos, Gasthuisstraat 11, tram aart; J. Vetter, Rollandstraat 2, medaillon net jiortret; J. Ransijn, Drossestraat 19, mtonummerplaat; J. Reis, Oranjeboomstr. 4, oorknopje; A. Dubelaar, Groote Houtstr. 03, kinderportemonnaie m.i.; J. M. Groenc- eld, Aelbartsbergstraat 117, damesporte- aonnaie m.i.; J. v. d. Vossen, Heerenweg 89, ieemstede, halsketting; Holleman, Rijks traatweg 21, rijwiel; P. v. Zonneveld, Pla- 'ellastraat 20, riem; J. Vervoeren, Popcling- j traat IA, rjrg; A Pomper, De Clorcqstr. 38, rijwielbel. merk; C, Dreijer, Burgwal 6rd., idem. D. Mcsscher, Spaarne 102, Ford-wieldop. J. Versteeg, Oostvest, woonschip ,,Jo- •.anna" G 1228, tabakzakje. De Zwarte, Gen. Ironjéstraat 39, zakkam. Arenas, Meidoorn- lein 27, ring. Politiebureau, Smedestraat, leute!. L. v. Voorst, Archipelstraat 17, rii- vielbel.merk, Hilterman, Rijksstraatweg 162, '.'nderrijgschoen. W. Toornend, Julianapark 3, damestasch m.i. en sleutel aan ring. Po- itiebureau Smedest-aat, ceintuur, waschteii n emmer. J. v. d. Poorten, Gen. Cronjé- traat 69, hondenpenning. W. F. de Vries, Spaarnhovenstraat 45, kinderportemonnaie n.i. H. W. Scherpenhuizen, Spaanschevaari- traat 29, rozenkrans. J. Koetsier, Achter- veg 10, Schoten, kindertaschje met kerk- 'oek, rozenkrans en 2 portemonnaies. Bij helder weder zullen, blijkens een be- iebt aan luchtvarenden van het ministerie an waterstaat, op ongeregeVe tijdstippen, loch uitsluitend overdag, op verschillende daatsen in Nederland, zooals wellicht te Amsterdam. Rotterdam, 's-Gravenhage, Sche eningen, Zandvoort en Hoek van Holland, •n gelijk ook op andere plaatsen, een twee- al aan elkaar verbonden vliegers voor re- lamedoeleinden worden opgelaten. De bovenste vlieger (grootste afmetingen .45 M.) zal zich niet hooger dan plm. 200 A. boven den grond bevinden; 50 M. daar- mder bevindt zich de tweede vlieger groot te afmeting 2.45) en 50 M. onder dezen aatsten een vlag van 4.60 M. bij 3.65 M. Het liegerkoord is overigens niet gemerkt. Dezer dagen hield de afd, Haarlem van 'ovengenoemden bond haar ledenvergade- ing. De agenda bevatte belangrijke punten, '.a. aftreden van den voorzitter en pen- ingmeester. Aan den voorzitter, die meende een te moeten gaan, werd algemeen ver- ocht wederom zijn functie te aanvaarden. Iet Hoofdbestuurslid, de heer Janzen ver vees naar een artikeltje in de Bondskrant an Juni, de groei en bloei van de afd. faarlem. Naar aanleiding daarvan vindt ook lij, dat de kundige voorzitter niet heen moet jaan De voorzitter besloot daarom, als zoo- lanig aan te blijven Vervolgens maakt de lenningmeester, de heer C. van den Slaak, e vergadering opmerkzaam, dat het ock ijn beurt was van aftreden. Dit was met op- et niet bekend gemaakt, omdat men alge neen van meening was, dat die functie hem t beste is toevertrouwd. Nadat van de rondvraag nog door enkele s gebruik gemaakt, sluit de voorzitter de ergadering met gebed. Burgemeester en Wethouders van Haar- em brengen, overeenkomstig art. 37 Drank- vet, ter openbare kennis, dat is ingekomen •en verzoekschrift van P. Louter om verlof, ot het verkoopen van uitsluitend alcohol- rijen drank, voor gebruik ter plaatse van erkoop in de beneden- en boven-voorloka- tteit van het perceel aan de Groote Hout maat 61. Wij ontvingen ter kennismaking ,,De Ma gistratuur", orgaan van de Vereeniging van burgemeesters, Wethouders en Secretaris sen „Groen van Prinsterer" Zondagmiddag omstreeks half 2 is nabij wissel voor het perceel Kennemerplein een aanhangwagen van de tram uit de ails geloopen, waardoor de koppelstang rak. Het voertuig is door een andere tram veer in de rails gebracht. Het verkeer on- '.ervond een vertraging van 10 minuten. Zaterdagavond kwart over elf verliet de 7-jarige W. D. alhier een woning aan de 'ijlstraat. Buiten gekomen verloor hij piot- ding zijn bewustzijn en viel daarbij zoo ïsvig op de straat, dat hij een schedelbreuk ^ekwam. Hij is per auto naar de Maria- stichting overgebracht en verkeert in evensgevaar. Bij een paard in het woonwagenkamp is wade droes geconstateerd. Het paard is ter «bservatie overgebracht naar het Slachthuis. Door de recherche zijn Zaterdag aange- iouden, A. W. 30 jaar en C. E. 20 jaar, bei en wonende alhier, die van een bouwwerk an de Slachthuisbuurt een partij hout ter vaarde van J 20 hadden ontvreemd. Zaterdagmiddag is een rijwiel ontvreemd, vetwelk stond in een 9chuur aan den Heyt- luizerweg. Door de recherche is aangehouden A. K., erdacht van dicistal van een rijwiel ten ladecle van iemand uit Amersfoort. Mede s aangehouden H.H., eveneens wonende ai der, verdacht van heling van dat rijwiel. De heer J. Spaander, fa. Klinkspoor, is ge slaagd voor het examen van opticien, uitge schreven door het Technisch Optisch Ge- aootschap. Zoo is dan Schoten na jaren bespreken, nadat er kolommen notulen geschreven zijn, nadat er Kilometerslange voorstellen en beswaren, brieven en missiven over gewisseld zijn, deel van Haarlem geworden. Toch is het dit al jaren eerder geweest, zij het onder anderen vorm.Dat was in den tijd der heerlijk heden. Toen kocht Haarlem stuk bij stuk het Heerlijkheidsrecht over vele heerlijkheden in den omtrek. Dat was voor een groot c'eel om het behoud eener goede politie. De rechts macht van Haarlem strekte zich n.l. niet verder uit dan tot de grenzen, de vrijheid van Haarlem. Een misdadiger buiten Haarlem gekomen was daar vrij. Geen schout of Schepen, of Schoutendienaar kon hem over de streep deren. Vooral in de hooge heerlijk heid van Brederode woonden veel lui die Haarlem als jachtveld beschouwden. Daartoe kwamen ze vóór 't poortsluiten in de stad om bij het openen der poort, vóór en alleer dus hun euveldaden ontdekt waren, buiten Haar lems gebied te komen. Op deze wijze kocht Haarlem de heerlijkheden Noord- en Zuid- Akendam (aan den Schoterweg even voorbij het Frans Flalsplein staat nog de hardsteenen grenspaal en aan de Kennemerstraat, 50 pas van het Stads Armenhuis aan den Scho tersingel) Verder Schoten, Zaanen, Schooter- bosch, Hoogerwoerd, Schotervlieland., Haar- iemmerliede, Hofambacht enz. Nadat de hooge heerlijkheid Brederode aan de Grafelijkheid was vervallen, gingen de Staten deze in kleinere splitsen en ver koopen, maar behielden de jurisdictie (recht spraak) aan zich. Evenwel in het leenregis- ter der Graaflijkheid moest een bepaald persoon zijn ingeschreven. Een lid der vroed schap werd daartoe aangewezen en op bem een leenbrief gepasseerd. Deze was dan sterfteer, d.w.z., dat met zijn dood den titel van Heer van.ophield en dus niet op zijn Zoon overging. De burgemeester of een der oudste leden der vroedschap oefende de rechten der heerlijkheid uit zonder er zelf de voordeelen van te hebben. De baten kwa men aan de stad. We willen iets breeder vertellen, hoe b.v. Haarlem aan Schoten kwam d.i. wat wij nu Oud-Schoten noemen. 1 Mei 1776 kwam dit aan Haarlem. Toen was Philip Jacob Dutzy schout (dorpsburge meester) en tevens secretaris en bode. Pen sionaris Zeebergh deelde in de Vroedschaps vergadering van 1 April van dat jaar mede, dat Schoten-Akendam, Haarlemmerliede en Hofambacht te koop waren en zei o.a. dat het verkrijgen daarvan „bijzonder van Aken- dam met het Territoir van Haarlem, altoos met reede voor deze stad was geccnsidereerd (beschouwd) als een allerwenscheiijkste zaak." Graag ook hadden „Burgemeesteren" de toegangswegen naar de stad in hun macht dan ook kon bouwtoezicht worden uit geoefend en gewaakt worden, dat de belas tingen op het platteland niet zoo laag werden, dat men daarmee een voorwendsel had zich even buiten de stad te vestigen. Ook deelde Haarlem's Pensioner' ""--bergh mede, dat „de voordeelen der goederen, be staande in het Sclu :cretaris-Ampt, een rijkelijken Inti de som van f 25.000.die voor koG^iijs geëischt werd, konden opleveren". Tot de voordeeligste hoorde o.a. die „der Turfton". In Schoten werd n.l. in vroeger jaren turfgraverij uit geoefend. Een schilderij op den schouw in de studeerkamer van het Stadsarchief brengt dit kleurig in beeld. Haarlem heeft niet die voordeelen geplukt, die men zich toen droom de. Wel was de vrijheid van dieven en ra- bouwen nu uit, want over de grens van Haar lem waren ze nog in de „vrijheid" van Haar lem. De Haarlemsche politie kon hen ook daar arresteeren. en de schepenen hen vonnissen voor delicten, buiten de stad, maar nog in de „vrijheid" gepleegd. De magistraten van de 18e eeuw zorgden voor een goede „limietscheidinge", want de limiet tusschen Schoten en Schcterbcsch en Zaanen moest worden vastgesteld. Op een dag van 't jaar 1772 in October kwamen de heeren bijeen op de Hofstede „Overton". Twee gezworen landmeters waren er bij. Dat passen en meten en gewichtig bezien kunnen we ons voorstellen. Ten slotte zijn door de landmeters zeven houten palen gezet ter scheiding der heerlijkheden Schoten en Zatnen. Daarna werden ze wit geverfd de vier groote met klapmutsen en de drie kleine met roode koppen. De namen der heerlijk heden werden er opgeschilderd. Nu wisten Abraham Oosterman voor Zanen en Pieter Martens voor Schoten precies het „scheid". Vrouwe Margaretha Elisabeth Loot, de weduwe van genoemden Pieters Martens verkocht 1776 het nu goed „bepaalde" Schoten aan Haarlem voor f 22.000.Zij was in 1745 bij den dood van haar vader Ambachtsvrouwe geworden of zooals de nog middeleeuwsche termen luiden „met de heerlijkheid verlyd ende gevestieerd." In die 18e eeuw bestond er nog een Stadhouder van de leenen en Leenmannen der Grafelijk heid Holland. Maar laat ik u daarmee niet vermoeien. De ambachtsvrouwe kwam 10 Mei 1776 even uit Amsterdam over en liet Notaris Gallé een volmacht opmaken, waarbij ze aan Bauco Roelof Van der Meulen, Procu reur bij het Hof van Holland toestaat voor genoemden stadhouder der Leenen in haar naam te verschijnen. Jean Gisberto Decker. Raad in de Vroedschap werd Sterfheer en werd met Schoten verleid. Zoo moest hij op zijn middeleeuwsch „in den name ende van weegen deeze stad" hulde doen „ende belooven manschap." Schoten heette nu wel een onsterfelijk leen van Haarlem, maar in 1851 verkocht Haarlem het heerlijke recht. De gemeente Schoten is ontstaan uit zeven heerlijkheden, waarvan Oud-Schoten tot kern een dorp Oud-Schoten had en de andere niet eens gehuchten waren. Vandaar dat voormalig Schoten een 50 jaar terug vaak genoemd werd Schoten en Gehuchten. Die zeven Heerlijkheden van Haarlem komende waren Zuid-Akendam, Hoger- woerd, Schoterbosch, Zaanen, Schoten, Scho tervlieland en Noord-Akendam. Die heer lijkheden werden achtereenvolgens voor f 146800 gekocht. 26 Juli 1851 zijn in het voormalig logement de Gouden Leeuw in de Zijlstraat van wege het Gemeentebestuur in publieke veiling verkocht Schoten, Noord en Zuid-Akendam voor f 590 aan J. van der Vlugt Schoterbosch en Hoogerwoerd wer den toen opgehouden. Van Schoten en Gehuchten kwam al tien tallen jaren geleden een groot deel bij annexa tie aan Haarlem n.l. het tegenwoordige Kleverparkkwartier (teen ter tijd één groot weidencomplex. Het stak tusschen Klever laan Schoterweg- en Singel, dus de „Hu- zaren"-kazerne met omgeving, de begraaf plaats tot het nu (gedempte) Spaansche Vaartje en verder daar langs naar het Westen tor de Delft. Een annexatie van geheel Schoten is al eerder ter sprake gekomen. Dat was een kleine 20 jaar terug, toen de Haarlemmers over de streep het steeds groeiende Schoter kwartier meer en meer gingen bevolken Toen wenschte de bloemenstad zich niet met het arbeiderskwartier te vereenigen. Zij voorzag in de toekomst veel lasten, weinig lusten en al moest ?e daar voor ook derven de vette brokken, die haar aan Heenistees randen langs den Overveenschen weg zoo j aanlokkelijk schenen, liever de villa-be woners opgeofferd dan zich een financieel zwakke bevolking op den hals geschoven te zien. Sinds die wettig uitgesproken scheiding brak een kommervolle tijd voor Schoten aan. Schier aan alles was gebrek verlichting, be strating, onderwijs, politie en het budget van het boerendorp je, dat tot voorstad van Haar lem was uitgedijd, kon bij lange na niet in het allernoodzakelijkst voorzien. Dan bij Haarlem aangeklopt. Maar wreed, hooghartig wees de stad het verzoek om gas af. „Ik geef niets, anders moet ik mijn fabriek ver- greoten". Dat moest later toch. Schoten moest toen zelf tot stichting eener gasfabriek overgaan. Met een schuld van ongeveêr J f 300.000 stond ze daar aan het Spaarne. Schoten heeft lang gesukkeld met zijn onder wijs en nog is dat n et uit. De pas geopende school C in het oude dorp telt reeds meer dan 250 kinderen. Het contingent boven de Jan Gijzenvaart zou deze nu reeds meer dan voldoende bevolken. Een nieuwe school in de Indische buurt is dan ook noodig en het 1 ij tonder onderwijs vraagt aan de westzijde - an den straatweg ook om schoolruimte. Maar 20 jaar terug ging een groot deel van Schotens kinderen op de stadscholen. Toen kwam Mr. J. H. Thiel en schoten zou voor zijn eigen kinderen zorgen, en toen kwamen de scholen op het Pretoriaplein, aan de Soenda- straat, aan de Overtonstraat enz. enz. Toen klaagde men „Hoewel Schoten een kind van Haarlem is (haar jongere generatie im- i mers zocht daar een woonplaats), heeft het j j van zijn moeder weinig bijstand genoten. Het moest vroeg op eigen beenen ieeren staan met een huishoudgeld, dat niet toe- reikend was voor zijn veie behoeften." Ondanks dat is Schoten gegroeid, tegen alle verdrukking in. Ruim een half jaar ge- j leden n.l. 20 October 1926 kreeg het zijn 20.000ste bewoner. Ruim een kwart eeuw geleden was het j een klein dorpje met vele armoedige huizen, I w aarvan vele met vele andere om de bree- j d ere brug over de Jan Gijzenvaart en om i den verbreeden grooten verkeersweg naar het Noorden zijn afgebroken. Toen liep men van Haarlem naar Schoten langs groote j weidevlakten, afgewisseld met tuinen, bloemkweekerijen en weinige kleine huizen- i groepen. De bevolking op 1 Januari 1900 612 in- j woners, was in 10 jaar al meer dan 15 maal zoo groot geworden en gestegen tot 9291. Op 1 Januari 1920 was ze 12886. Daar zien j we de na-oorlogsweeën betrekkelijken stil stand, want 1921 is het 13093, 1922 13607,1 1923 14C43. Dan gaat het weer in versneld tempo n.l.: 1 Januari 1924 15434, dito 1925: 17007, dito 1926 18095 en nu naderen we j de 21060. Na 1924 kwam de bouwwoede] los. In 1926 kwamen er honderden huizen gereed en nog zijn tientallen in aanbouw. In Napoleon's tijd waren Schoten en Spaarn- dam vereenigd onder één bestuur. Later j nog was burgemeester Führop secretaris van Schoten en Spaarndam beide. Met zijn komst werd een nieuw tijdperk ingeluid. Haarlem had zich „het Klooster" het buiten tegen over de cavalleriekazerne laten ontglippen en bouwspeculanten gingen er verwoed aan het werk. Al heel gauw werd in het Schoter kwartier belangstelling geboren voor de Schotensche politiek, die geen plattelands- politiek kon blijven. De Heeren Hoog en de Graaf deden vandaar uit hun intrede in het knussige raadshuis van Schoten aan den hoek van den Vergierdenweg. Nog vroeger waren in dat gebouwtje met het houten klokketorentje school en rechthuis vereenigd. Toen waren Teeuwen en Van Schie veehouders, wethouder van 't dorp. Maar Schoten breidde zich uit. Het „Kwar tier" werd hoofdzaak en het dorp bijzaak. Na eenige jaren was het geen plattelandsraad meer. In 1907 en 1908 werd het nieuwe raadhuis gebouwd, dat nu als politiebureau is bestemd. Toen stond het nog midden tus schen het Schoterkwartier en Oud-Schoten en nu staat het al in een huizenzee en Oud- Schoten begint zich van een landelijk dorpje te ontwikkelen tot een stadskwartier. We meldden reeds twee raadhuizen of op zijn ouderwetsch rechthuizen van Schoten. Maar het oude Rechthuis van Schoten stond dicht bij Haarlem tusschen de tegen woordige Schoterstraat en Vroomstraat. Aan die oude dagen herinnert nog Schoterweg 46 „Het Wapen van Schoten", een sigaren winkel. I NU Thans gevCstigd te nog) onderscheidene boerenhofsteden, wier ligging en namen ons de adellijke huizingen van vroegere bezitters der heerlijkheden voor den geest roepen. Daar rechts lag oudtijds Huisduinen (terrein remise gele tram), links Hogerwoerd, Schoterbosch, verder Huis Zanen. QWat verder aan gene zijde van de Schoterbeek ligt. Zuid-Overton. Die boer derij was vroeger deel van het buiten Ovei ton en was 50 jaar geleden eigendom van H. J. Koenen te Amsterdam. Tijdens het Beleg van Haarlem 15721573 was de Graaf van Bossu gelegerd op Zuid-Overton, dat toen aan den Haarlemschen Burgemeester Nicolaas Van der Laan toebehoorde, Op korten afstand vandaar lag het schoone buitengoed Schoter- rust. Op dezelfde hoogte recht was Klein Boekenrode en iets verder aan de Jan Gijzen vaart, het Huis te Schoten. Daar komen we op de Kerklaan uit tusschen station Sant poort en den Schoterweg. Dat was eenmaal een hoofdlaan van het fraaie buiten Sparen- hoven. Hier trekt in de eerste plaats onze aandacht de in 1857 gebouwde R.K. Kerk, die aan Sint Bavo is opgedragen, ter ver vanging van een oude vervallene. Zoowel in- als uitwendig is het keurig net ingericht gebouw, dat met de fraaie pastorie, de een voudig nette begraafplaats en het naast en achtergelegen plantzoen een recht bevallig geheel vormt. Uw oog is getroffen geweest door den hoogen steenen muur, die een nagenoeg driehoekig golvend terrein insloot. Dat was indertijd het exercitieterrein der Huzaren, die alweer vele Haarlemmers niet eens ge kend hebbe. Nu een korte verklaring daar van. Evenals het grootste deel van Haarlem ligt Schoten op een zandplaat of wel een ouden duinrug. Het zijn de binnenduinen, die zich ongeveer vanaf Lisse en Hiilegom noordwaarts uitstrekken en waarvan in den loop der tijden veel afgegraven en vooral voor den bloembollenteelt in cultuur ge bracht werd. Tusschen deze binnenduinen, die behalve hier te Schoten (zie b.v. pavil joen welgelegen, Groenendaal, Bennebroe- kerbosch) veelal mooi begroeid zijn en de westelijker gelegen breede duinenreeks lig gen de venen, die uit zwarte grond bestaan en rijk aan weiden en zware teelgronden. Nu, dit golvend terrein aan het exercitie- terrein der Huzaren, de hoogten achter de Lighal zijn nog overschotten van de binnen duinen met de heuvels der begraafplaats. De zandbult aan het einde van den Spaarn- hoverweg is voor eenige maanden verdwenen. Intusschen ben ik vergeten het Schoter voetpad met U te vervolgen. Daarom weer terug naar de Jan Gijzenvaart, de brug over en tusschen de hagen door, steeds met de Schotensche Sint Bavo in 't gezicht. Spoedig ziet ge het tegenwoordige einde, maar vroe ger liep het langs den Meerlenhof en kwam een eind verderop uit op den straatweg naar Santpoort. ROERMOND, 7 Juni. Oe rechtbank te Roermond veroordeelde leden H. J. uit Weert wegens zware mishandeling van H. Meijers den dood van dezen ten gevolge hebbende, tot 2 jaar gevangenisstraf. ROERMOND, 7 Juni. Naar de Nw. Koe- rier verneemt, is heden de termijn, aan de concessionarissen voor het mijnveld Vlo drop gesteld, binnen welken had moeten worden verklaard, dat de concessie voor het mijnveld Vlodrop al dan niet wordt aan- vaard, verstreken, zonder dat het consor- ium heeft meegedeeld, dat het de concessie aanvaard. WARSCHAU, 7 Juni. Toen hedenmor gen de Russische gezant te Warschau Waf- kow die in verband met den terugkeer van den Russischen zaakgelastigde uit Lon den Rosenkow naar Moskou zijn vertrek uit Warschau naar Moskou had uitgesteld, he- denmorgen op het station te Warschau op Rosengolz wachte, werd hij plotseling door een jongeman aangevallen. Deze lose een revolverschot op hem en trof hem in de harsteek. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. De dader is gearresteerd. Hij is een leerling van het Russisch gymnasium te Warschau. Nader wordt ons gemeld: Dc Russische gezant Wafk'ow die na den op hem gepleegden aanslag naar het zieken huis was overgebracht is onmiddellijk na aankomst aan de gevolgen overleden. Hij is door acht schoten getroffen VEENENDAAL, 7 Juni. De koopman W. Brokke te Veenendaal, die gistermiddag te ongeveer half vijf met zijn fiets langs de spoorbaan reed, werd, bij het oversteken der Griftbrug, dicht bij de halte Heuvelsche steeg door den sneltrein gegrepen en ver morzeld. Nog vroeger stond „het Rechthuis van Schoten" verder naar den kant van Sant poort ter plaatse var) het Huis Zaanen aan den Alkmaarschen Straatweg. Toen was het bekend als 't Roode Kruys cf 't Wapen van Schoten (een rood Kruis op een zilveren Veld). lit; De Schoterweg is de laatste maanden een moderne weg geworden, maar velen kennen niet den Ouden weg, evenwijdig er mee, die vóór 150 jaar de weg was en waarvan „de Middenweg" een gemoderniseerd deel is. Die weg begon tegenover den Kruisweg, dus langs het Buitenhuis, het Ziekenhuis en liep vóór 50 jaar midden door het weiland langs het alweer gewezen Huis ter Spijt. Vele Haarlemmers zullen nog tot pi. m. 15 jaar ge leden het klaphek gekend hebben aan -de Kleverlaan, waar het Schotervoetpad zich voortzette. De Doodweg liep er evenwijdig mee. Ten Westen der Begraafplaats.Na een wandeling daarheen was daar het nog in tense landelijke gedeelte der oude heerlijk heden Zuid-Akendam, Hoogerwoerd, Schter- bosch, Zanen, Schotervlieland, Schoten, Noord-Akendam. Hier op dit Noord-Aken dam begint een modern Oud-Schoten te verrijzen. Die wandeling was een verrukking nog twintig jaar terug (voor een deel ten minste) met heer'ijke uitzichten cp de duinen en bosschen van Bloemendaal en Santpoort. Die wandeling was evenwel niet zoo heel gemakkelijk, al werd de moeite rijkclijlq beloond. De weg was tamelijk los èn zandig. Langs het voetpad zag men (voor een dee Egoïstisch, onsociaal. Het is meer dan erg hoe den laatsten tijd de maximumsnelheid door auto's en motor rijtuigen in Vijfhuizen overschreden wordt. Er zijn er die de borden totaal negeeren en met de zelfde snelheid het dorp doorjagen als die zij hebben op de lange eenzame pol der wegen. Alleen als er politie in ziclit is weten zij hun gang te temperen. Het zijn niet alleen vreemde autobestuurders die den weg onveilig maken, ook personen uit de naaste omgeving kunnen er over heen jagen dat den weg alleen hun toekomt, zich er om bekommerend dat er drie scholen in de kom van het dorp zijn, zoodat er af en toe veel kinderen op den Weg zijn. Het zou ongetwij feld worden gewaardeerd, als deze snel heidsmaniakken eens inzagen wat de gevol gen kunnen zijn van dat roekelooze rijden. H1LLEGOM. Duivensport. Zondag hield de Post duivenvereniging „de Zwaluw" een wed vlucht vanaf Wierzburg (Duitschland) af stand 467 K.M. De duiven kwamen met hon denweer en Z.Westenwind als volgt: 1. P. v. d. Reep; 2. J. Reeuwijk; 3. P. v. d. Reep, 4. S. Warmerdam; 5. M. Koek. 6. W. Beijersbergen; 7. J. Reeuwijk; 8. Gebr. Zwa- neveld; 9. Jos. v. Etten; 10. J. Reeuwijk, 11. Th. v. d. Reep; 12. Gebr. Zwaneveld; 13. H. Duwel. Aankomst le duif 3.45,24; aan komst laatste duif 5.47.44. Vele goede vlie gers lieten lang op zich wachten en troffen onderweg onweder en slagregen. Zondag a.s. wordt er niet gevlogen. In de gehouden Bondswedvlucht vanaf Libramont op 8 Mei behaalde P. v. d. Reep den len prijs; J. Reuwijk 5e, 30e en 41e, Gebr. Zwanenveld 7e, 13e eb 25e prijs. H. Duwel 10e prijs. 10e prijs Jo v. Etten 12e pr. Th. v. d. Reep 28e, 46e en 60e prijs P. Seijsener 29e pr. M. Koek 24e prijs. Zeker een mooi succes voor „de Zwaluw" De heer Th. v. d. Reep won als laatste prijswinner een naamstempel. Bouwen. Aan de firma Wieden zijn alhier opgedragen het bouwen van een Land huis aan de Wilhelminalaan, voor rekening van den heer H. A. Francken. Bij loing is de nummering der lijs'en van candidaten voor den gemeen'c.and aldus vastgesteld 1. S. D. A. P. 2. Vrijheidsbeond. 3. R.-K. Staatspartij. 4. Chris. Hist, Unie. 5. Ani Revclut. 6. Lijst Vring, Burgerlijke Stand, Ondertrouwd: HL Over en G. M. van Oers. J. Boorgert- man en M. Baars. Getrouwd: S. Vader met R. Frederiks. C. Jansen met W. H. Gozeling. P. G. Grimberg met A. M. van Straten. D. H. Goede met C. Smith. Geboren: W. Treffers-van Rbeenen, z. J. A. van der Zijden-Rijsbergen z. Overleden: A. de Winter 82 j. P. Monsma 24 j. 7- 1 Stormramp. Voor de stormramp bier Vrijdag en Zaterdag a.s. em in a ling gehouden worden voor de sl c' c van den storrmamp. Nummering der c-zuFrkatJifofèn. D? loting voor dc canriiautsUjzten voor dm 'e. mm ent era a-I hadden den vrDcndén uiisl-v' V-i'o li'-t G. P. Mi-Ugn str.ndsKiepve re*oigbvh 3 /nti Rev. Pr f' VT"-t J. C. J aan; 5. P. K. St el-- ''artij; 6 T ijst dr. Bornwaté": 7. Cbr. Hl«t. Unie, 8, Vrijheidsbond, 9. S.D.A.P. 3% Nederland 1919 i023/16 b% Nederland 1923 1 0111 16 4H Nederl 1917 lOO^s 1)4 N l. 1926 6. 977 8 N.-l. 1923 D.. 1015g HoIL Lloyd 43 Oude Vaart 81 dito Gem. Eigend 28 Mij. „Nederland"185 Scheepvaart-Unie 19 Z1 /2 Rotterd Lloyd 1721 2 Paketvaart 237 Oude Boot931 4 Boll. Stoomboot 60 b Jurgens gew. 173 Nederl Kunstzijde 315 Maecubee 1153/g Holl Kunstzijde '173/4 Koloniale Bank 254s/4 Indische Bank '75 Gert. Handel Mij l66^/^ Reso dito 1664/8 Phoenix 1181 Geconsolideerde 2401 Kon Olie 3751/a U S. Steel 175 Marine 8S/4 Marine pret 523/8 a V. A780 Java Cultuur 395 Vorstenlanden '82 Actions id. 166 1 Poerwoderjo 133* 2 Oude Dell 4611/s Senembab 475 Deli Batavia499 A'dam Rubber 32 1 34 Serbadjadi 320 Silau 159 Allied Sumatra 114 Oostkust 2531/? V. I. C. 01991 2 Deli Bat. Rubber 278i/g Dordtsche Petr. 356 Southern Rails 1261 /4 Union 1783/4 Anaconda 921/1fi 781/J 1023 16 10l"/ic 1001/8 977 g UlS/g 170 237 3 1731/4 3161/2 116-7 163/ 4 252 175 1657/8 166 3721/4 1741/2 89/l6 52 182 165 130 461-2 473-4 3161/2-7 325 1 160 113 2523/4 196 1 282 1 355 1 77i/f 8 1UNI Ë.^Kotc LAATSTE BERLIJN PARIJS BRUSSEL EEN EN LONDEN STOCKHOLM OPENHAGEN 'SLO AZEL NEW-YORK OME PRAAG WARSCHAU 59.16 9.79 34.70 35.20 12 121 2 66.90 66.80 64.70 48 05 2.493/, 13.75 7.42 28.- 444e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 7 Ju Se Klasse 14e LUst. Hooge Drilzen. 14037 1000. 5538 6580 8797 17680 ƒ400. 5409 7995 15460 20690 ƒ200. 1228 3512 8753 9690 9806 11654 13014 13618 16034 18126 19088 19266 20177 20676 100. Prijzen van 70. 387 409 417 696 749 841 1389 1425 1430 2149 2178 2188 2659 2671 2842 3016 3080 3295 3436 3571 3578 3875 3968 3978 4315 4429 4575 4628 4935 5045 5436 5559 5624 210 618 1352 1857 2594 2996 3407 3837 4306 4611 5414 5780 6083 6448 7457 8210 8932 5849 6094 6788 7478 8/56 9079 5891 6104 6857 7488 8446 9253 9726 5917 6111 6878 7543 8537 9483 9942 437 878 1589 2220 2915 3334 3627 4122 4579 5066 5678 5998 6257 6912 8021 8606 9485 493 1241 1648 2431 2917 3344 3707 4124 4596 5103 5727 6006 6296 6968 8054 8691 523 1282 1731 2543 2963. 3393 3820 4142. 4602 5269 5739 6022 6342 7251 8168 8903 9514 9564 9568 9695 9726 9942 9982 10070 10170 10207 10228 10432 10488 10526 10603 10608 10679 10686 10736 10897 10967 11003 11021 11085 11319 13324 11411 11429 11477 11493 11666 11729 11764 11859 11941 12002 12034 12103 12142 12193 12223 12312 12337 12.351 12487 12518 12592 12659 12679 12778 12819 12841 12895 12939 12954 12972 13003 13059 13158 13179 13259 13364 13428 13471 13535 13752 13962 13971 13972 14062 14099 14249 14376 14434 14476 14492 14503 14549 146S2 14779 14846 14890 14936 15060 15065 15U75 15123 15197 15199 15256 15401 15433 15449 15488 15547 15571 15620 15571 15673 15740 15751 15907 15997 16250 16268 1630S 16407. 16446 16650 16671 16744 16974 172.35 172S7 1778.3 17836 17849 17996 18015 18086 1S15S 18186 18218 18297 18332 18350 18378 184.37 18469 18580 18783 18788 18790 18894 19060 19297 19337 19531 19572 19827 19941 20208 20275 20356 20424 20663 20589 20863 101 244 579 707 830 1005 1136 1469 1807 1973 2117 2296 2488 2708 2921- 3076 34.39 3585 3782 4001 4416 4692 48.30 5147 5299 5335 5535 5681 6007 6102 6332 6512 6697 6760 6944 7100 7322 7521 7806 8069 8357 8443 8673 8889 9105 9238 9387 9614 9781 9889 10151 10330 10722 11022 11172 11441 11561 11722 11893 12058 12325 12610 13005 13137 13207 13627 13747 13870 14182 14490 14708 15032 15246 15385 15485 15711 15999 16000 16180 16388 16560 16641 16811 17180 17425 17599 17763 18030 182.34 18466 18650 J8S67 18972 19125 19313 19482 19634 19837 20012 20267 20404 20667 20768 8065 70 m 153 245 586 728 902 1029 1154 I54S 1817 1986 2119 2299 2518 2727 2957 .3092 3443 3588 .3801 4041 4503 4746 4900 5148 5,306 5384 5563 5764 6010 6133 6350 65.37 6699 6774 6947 7182 7350 7580 7950 8071 8365 8473 8682 8910 9110 9273 9404 9663 9797 9923 10199 10395 10740 11028 11207 11486 11585 11734 11915 12066 12330 12689 13010 13138 13218 1.3629 13765 13S71 14188 14587 14740 15062 15291 15400 15502 15730 NIETEN. 189 340 593 731 909 1037 1188 1598 1891 2008 2126 2304 2558 2780 2961 3129 3473 3592 3832 4087 4528 47.54 5011 5213 5310 5433 5597 5854 6012 6141 6374 6551 6708 6812 6954 7186 7363 7669 7998 8101 83f9 8523 8703 8968 9153 9283 9412 9665 9803 9933 196 382 597 745 924 1071 1312 1696 1908 2012 2197 2.317 2587 2785 2988 3140 3477 3594 3860 4129 4595 4772 5030 5239 5311 5437 5630 5915 6017 6168 6417 6596 6716 6-824 6973 7206 7399 7708 8034 8112 8380 8536 8723 9012 9168 9297 9414 9668 9805 9974 10223 10227 10479 10506 10773 10796 11035 11051 11290 11293 11490 11492 11596 11617 11751 11769 11919 11974 12096 12112 12335 12432 12707 12847 13019 13062 13140 13150 13228 13419 13639 13641 13771 13790 13928 13932 14210 14343 14594 14632 14790 14S01 15076 15084 15300 15307 15411 15438 15505 15513 15739 15810 206 397 602 813 935 1078 1336 1697 1915 2062' 2237 2356 2631 2794 3001 3237 3488 3644 3879 4130 4624 4791 5054 5241 5318 5456 5651 5952 6036 6314 6433 6613 6724 6832 6988 7232 7411 7734 8040 8153 8413 8633 8726 9022 9193 9314 9499 9701 9822 9993 10234 10557 10891 11071 11338 11515 11627 11783 11986 12183 12447 12864 13064 13163 13492 13643 13791 13995 14384 14640 14804 15158 15340 15448 15607 15876 231 518 642 823 954 1087 1341 1724 1941 2108 2281 2359 2677 2812 3007 3305 3550 3708 3963 4207 4666 4808 5055 5242 5324 5460 5661 5971 6C45 6319 6462 6648 6736 6856 7062 7302 7457 7747 8053 8190 8414 8637 8830 9051 9208 9324 9528 9766 9828 10004 10251 10661 10934 11072 11387 11516 11653 11833 12033 12184 12521 12870 13066 13191 13548 13666 13792 14013 14385 14650 14896 15176 15368 15457 15618 15923 236 544 701 828 977 1128 1432 1791 1971 2109 2285 2396 2687 2829 3014 3423 3583 3754 3984 4334 4670 4828 5088 5280 5334 5503 5671 5979 6060 6325 6474 66S3 6737 6908 7078 7313 7505 7759 8056 8277 8416 8659 8833 9093 9217 9338 9543 9769 9837 10021 10258 10715 1094.3 11097 11414 11527 11713 11847 12047 12308 12523 12999 13068 13199 13582 13671 13849 14135 14404 14697 14971 15187 15372 15469 15700 15995 16036 16086 16188 16208 16389 16391 16578 16579 16737 16753 16827 16929 17204 17214 17457 17469 17650 17656 17789 1//8.14 18041 18046 18241 18248 18483 18488 18697 18727 18880 18925 18998 18999 19140 19160 19316 19326 19499 19527 19637 19707 19882 19922 20015 20034 20283 20294 2C548 20586 20671 20673 20878 20888 met 70 m.z. .z. met niet. 16128 16130 16141 16145 16232 16294 16300 16336 16439 16519 16535 r6540 16600 16606 16631 16632 16782 16787 16789 16S10 16948 16953 17046 17148 17225 17327 17342 17413 17520 17523 17527 17544 17660 17662 17674 17738 17840 17942 17976 18017 18111 18130 18142 1SI76 18258 18264 18316 18461: 18511 18545 18551 18573 18735 18747 18806 18842 18943 18945 1S961 18971 19044 19053 19087 19112 19163 19204 19258 19288 19338 19437 19452 19472 19547 19561 19583 19618 19728 197c 19754 19806 19952 19969 19982 20002 20064 20072 20160 20217 20304 20307 20345 20395 20588 20642 >57 20662 20675 20693 20749 20753 20924 20939 8035 met 70: 18128 met De Londensche diertenluin heeft zoo juist een s'ruisvogel door den dood verloren. Het dier had een langen spijker ingeslikt, die den maagwand doorboord had. Die maag scheen anders nog al wat te kunnen ver dragen. Ze bleek namelijk te bevatten twee dameszakdocken en een heeren dito, drie handschoenen; een meter dik touw; een stuk van een fotografietoestel, nog een spijker van vier duim; vier griffels; zeven munls'ukken; een gedeelte van een kam van celluloid; een stuk van een gouden hals ketting met slot; een ventiel van een fiets band; een koperen sleutel; een dozijn stuk ken draad; schroeven; spijkers en koperen klinknagels en een stuk hout van vier duim. Daarbij kwam, zooals trouwens verwacht was, een respectabele hoeveelheid stukjes steen. WOERDEN, 8 Juni. Koas. Aangevoerd 537 partijen. 1ste kwal. 4245, 2de kw. 3539, zwaardere Rijksmerk 4245, met Rijksmerk 3741; Zware 47. Han del matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2