DE NIEUWE STORMRAMP het station Lichtevoorde gegeven werd: BOVEN DEN GELDERSCHENI ACHTERHOEK EN TWENTE.. BINNENLANDSCH NIEUWS De militairen en kun stemplicht. De spoorweg Gouda-Alphen. VERKEER EN POSTERIJEN. Kleine goederen in brieven. UIT ONZE OOST. Moord voor vijf gulden. Door hun gids vermoort KUNST EN KENNIS Katholiek Sociaal weekblad. Mannenadel en Vrouweneer. Een onderscheiding voor prof. Keesom. De moord op den Russischen gezant Wojkow. Het Servisch-Albaneesch conflict. De tweede was van de Mississippi. Petroleumbronnen in brand. De beschieting van Engelsche schepen op de Wangpoe. MARKTNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. De zon eclips van 29 Juni. De Dr. Cuypers-hulde te Roermond. Met zijn auto in de Lek. Een zonderlinge inbreker. Een auto door den trein vermorzeld. 4 4 4 land gaan en van tijd tot tijd, als een boer derij gepasseerd werd, warrelden er van allerlei voorwerpen en brokken een eind de hoogte in, daarna werd de zuil van onde ren weer regelmatiger, om bij de volgende boerderij weer tot zoo'n ontploffing-achtig gezicht aanleiding te geven. Daarbij hoorde men voordurend) een geraas „als van een vliegmachine". Na de eerste dagen, die een stroom van berichten brachten over dc noodlotitge ge volgen van de nieuwe stormramp boven den Gelderschen Achterhoek en Twente, zet men zich thans aan het schrijven van be schouwingen over den aard van het onheil en de verschillende kwesties, die daarmede nauw samenhangen. Over het catastrophale natuurverschijn sel, den windhoos, geeft dr. M. Pinkhof in het Hbld." een gedocumenteerde uiteen zetting, waaraan wij het volgende ont Wat den aard van dit natuurverschijnsel aangaat, blijkt wel duidelijk, dat we te doen hebben met windhoozen op groote schaal. Men mag daarvoor ock den naam trombe •gebruiken en desnoods ook dien van torna do, waarmee in Noord-Amerika overeen komstige gevallen worden betiteld, hen cycloon is echter iets anders. Dit is een centrum van zeer lagen luchtdruk, dat in zijn omgeving een orkaan veroorzaakt, waarvan de baan meer dan 100 K.M. breed kan zijn. Typische cyclonen komen voor in de omgeving van de Golf van Mexico lm September trok er een over Florida), in de T-. i i J - "DUi li r%*-\iin on Ket bezoek van minister Kan. Gisteren heeft Minister Kan, vergezeld van Baron van Lijnden, chef van den Rijks gebouwendienst, en van den Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, Ba ron van Voorst tot Voorst, de geteisterde streken in Overijsel bezocht. In Deventer begon men den tocht. Te Ambt-Delden werden de verschillende vernielde boerde rijen in oogenschouw genomen. Met ver scheidene personen uit die streek wisselde de minister eenige hartelijke woorden. Ook in Bornerbroek bezichtigde het ge zelschap alles, wat door de ramp verwoest was. Daarna hield men te Bavinkel halt om een bezoek te brengen aan de plaats, wel ke het meest door den storm te lijden heeft gehad. Ten slotte heeft de minister ook te Tubbergen een kijkje genomen. Een navolgenswaardig voorbeeld. De directie der Storkfabrieken te Hen gelo ontving van de zijde van het personeel Golf van Bengalen, bij <3e Philippijncn en j^et voorstel, de geheele fabriek één uu 0 zscën van Ocst-A? (taiioens), in fi in Ju»* »ij... j algemeen dus op de tropische zeeën (be halve vlak bij de evenaar; in ons Indie b.v. ontbreken ze). De Tornado's daarentegen zijn typische vastelandverschijnselen en ook te doen overwerken en het aldus te ver dienen geld ter beschikking te stel len van het Comité voor de Stormramp. De directie kon zich zeer wel met dit u voorstel vereenigen en verbond daaraan de dc windhoozen, die in Europa verwoestin- toezegging, dat de vennootschap een gelijk gen aanrichten, doen dit op het vasteland, bedrag als> het door het personeel op deze Wanneer waterhoozen op zee optreden, is wijze bijeengebrachte, aan bedoeld comité het meestal dicht bij de kust. i zal afdragen Een windhoos is in de meeste gevallen oveHeg met de Afdeelmgsbesturen, een begeleidend verschijnsel van een on weer. En dit ook in den letterlijken zin van het woord, omdat de hoos naast het on weer voorttrekt. Dit is nu weer even goed gebleken als in Aug. 1925. Ook thans lag de strook met hevig onweer, zweren slagregen en hagel links van de hoosbaan. Rechts daarvan bleef het zelfs geheel droog. Aan het station Lichtevoorde, A K.M. van. dc verwoeste strook, was het tijdens het voor bijtrekken kalm, droog weer en verder meer Oostwaarts, b.v. te Winterswijk, zag men niet anders dan een zwarte lucht en ver wijderd onweer in het westen. De hoosbaan. was dus eigenlijk de Ooste lijke grens van een geweldig onweerstelsel, dat dien middag met een secundaire depres sie ons land in N.O.lijke richting passeerde, in het centrum des lands was het onweer het hevigst (Veenendaal, De Bilt). De machinekamer van het helsche appa raat, dat zooveel verwoesting teweeg heefi gebracht, bevond zich dus in hooger sferen. Wat is nu echter de werking aan de aard oppervlakte geweest? Wij meenen dit het best duidelijk te kunnen maken door een vergelijking, die ongetwijfeld in verschillen de opzichten mank zal gaan, maar wat de hoofdzaak betreft wel bruikbaar is. Men stelle zith voor een stofzuiger, waar aan een slang Is gekoppeld om er op eeni- gen afstand van den motor mee te kunnen werken. Door het aan de as van den motor bevestigde schoepenrad wordt lucht ui een bepaalde richting weggeslingerd, zoodat er aan de zijde van de slang een luchtverdun ning ontstaat. Dientengevolge zal nu door de opening van de slang lucht toestroomen. Hoe grooter de luchtverdunning is, des te krachtiger is de luchtstroom en des te ge makkelijker neemt hij voorwerpen mee. Houdt men het vrije uiteinde van de slang nu midden in de lucht, dan zal de lucht van alle kanten gemakkelijk toegang vinden en het bijspiikeren van de luchtver dunning zal gemakkelijk plaats hebben, zoodat de absolute waarde van die verdun ning betrekkelijk gering zal zijn. Wanneer men echter de uitmonding van 'de slang bijna geheel tegen den grond af sluit, zal de lucht moeilijker toetreden, de verdunning binnen zal grooter worden en door het grootere drukverschil met buiten Zal de luchtstroom in de opening een groo tere kracht ontwikkelen. Nu de windhoos: boven in de lucht be vindt zich een werveling, die als een „Hol- landsche schoep" lucht aanzuigt. Zoolang het uiteinde van den wervel zich in de vrije atmosfeer bevindt, zal de luchtverdunning nog betrekkelijk gemakkelijk aangevuld worden. Nu komt het uiteinde echter dicht bij den grond. De toestroomende lucht- massa's ondervinden meer weerstand, kun nen het tekort in den wervel niet zoo snel aanvullen, het drukverschil tusschen binnen en buiten wordt grooter en daarmee de kracht Hiermede is in groote trekken een proeve van verklaring gegeven van het merkwaar dige feit wat on9 bij het bezoek aan het getroffen gebied in hooge mate opviel, n 1. dat de grootste kracht door de hoos ont wikkeld is speciaal bij de groote uitsteken de voorwerpen; huizen en groote boomen. Men staat er versteld van, dat tusschen totaal verwoeste boerderijen allerlei kleine voorwerpen, b.v. de te velde staande rogge, bessenstruiken, hekken e. d. intact zijn ge bleven. De weerstand, dien een boerderij te weegbrengt, zou dus de luchtverdunning er boven even moeten vermeerderen en daar door de lucht, die toch toestroomt, een grootere kracht geven, Dat het aan de aardoppervlakte niet de wervelende lucht zelf is, die dc verwoesting teweegbrengt, maar wel de toestroomende aangezogen lucht, bliikt ook uit de valrich- ting der hoornen. Geheel overeenkomstig vroegere gevallen, liggen de toppen der ge vallen boomen in de richting van het mid den der baan en dan schuin naar voren. Nu deze Z.-N. was gericht lagen de boomen aan de Oostzijde met hun toppen naar het N.W. en die aan de westzijde naar het N.O. Zeer duidelijk was dat te zien te Lichtevoorde. De hoosbaan trok da,ar juist over de plaats waar de Vragenderweg (rechts) en de Groenloosche weg (links) uiteen loopen en was daar nog smal (60 a 80 m. breed). Langs eerstgenoemden weg lagen de boo men naar 't N.N.W., alngs den anderen naar het N.O. Bij Lievelde kon men op een breed weiland, waarover de hoos gepasseerd was, op den achtergrond over een breedte van pl.m. 200 M. de boomen van weerszijden naar het midden gebogen, gebroken en ge vallen zien. Ten slotte nog eenige woorden over het uiterlijk van de hoos. Dezen keer heeft men haar veel duidelijker als een trechter zien aankomen of passeeren dan in 1925, toen de algemeene duisternis en de nabijheid van zwaar onweer het uitzicht belemmerde. Te Lichtenvoorde zag men haar omkranst door meegevoerde takken en bladeren. Ve len der ooggetuigen schilderden den trech ter als zwart, doch bovenaan met witten „stoom" omhuld. Vlak voor het passeeren was het geweldig warm en drukkend, zoo dat men ons zelfs wist te vertellen, dat verderop het graan zwart geschroeid was van de hitte In werkelijkheid g ng het hier cm het zwarte modderspoor. Van tijd tot tijd verbreedde de voet van den trechter zich, maar nooit zoo brood als de top in de verte scheen te zijn. Het meest frappeerde ons de beschrijving die ons bij die ook allen zonder uitzondering met het voorstel accoord gingen, werd besloten de fabriek a.s. Donderdag 9 Juni in plaats van 5% uur om 6% uur te doen stoppen. De beambten van het hoofdkantoor werken dan tot half zeven De wederopbouw. Met krachtige hand wordt het werk van den wederopbouw aangepakt en dit wettigt de hoop, dat zoo spoedig mogelijk veel van het verwoeste weer vernieuwd of her steld zal zijn. Ten gemeentehuize te Groenlo heeft onder presidium van den Commissa ris der Koningin in deze provincie mr. S. baron van Heemstra, een vergadering plaats gehad, van het opgerichte Geldersche steuncomité met de burgemesters der door den storm geteisterde gemeenten. Het Geldersche steuncomité werd uitge breid met den heer J. van Machelenbergh, directeur van het Nederlandsch R. K. Huis vestingscomité. Er werd besloten een uitvoerend comité te benoemen, dat de dagelijksche leiding van het herstelwerk in handen zal hebben. In dit uitvoerend comité werden benoemd de heeren H. F. M. C. graaf van Limburg Stirum, mr. J. A. Timmerman en ir. A. M. Kuysten. In de eerste plaats zal thans de schade getaxeerd worden, althans de schade aan die gebouwen, die voor herstel in aanmer king komen en dus niet die van de vele woningen welke vernield zijn. Met techni sche hulp zullen deze taxaties plaats heb ben. Waar mogelijk, wordt reeds met herstel, indien dit niet te groote afmetingen aan neemt, begonnen. Voorts is besloten, geen bouwbureau op te richten. Bij den opbouw zal decentralisa tie worden toegepast, waardoor in elke gemeente als het ware een afzonderlijke organisatie het werk ter hand zal nemen onder toezicht van deskundigen. Het uit voerend comité heeft de nadere organisatie van een en ander in handen. Bij de taxaties en het herstel zal de hulp worden ingeroepen van de deskundigen, die reeds in dienst van de bouwbureaux te Borculo en in het land van Maas en Waal hun arbeid hebben verricht. Op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid K. ter Laan betreffende het ne men van maatregelen ter zake van de deel neming aan de stemming door alle kiesge rechtigde militairen, deelt de minister van Oorlog het volgende mede: De ter zake be staande bepalingen waarborgen naar het oordeel van den minister, dat alle kiesge rechtigde militairen in de gelegenheid zijn deel te nemen aan de stemming dar Tweede Kamer der Staten-Generaal. voor de Provin ciale Staten en voor de gemeenteraden. Klachten dat deze bepalingen niet zouden zijn toegepast, hebben hem niet bereikt, zoodat, indien den minister geen concrete gevallen worden genoemd, er ''oor hem geen aanleiding bestaat, thans bijzondere maatre gelen te treffen. Overigens zal het geven van gelegenheid tot uitoefening van den stemplicht in een binnenkort verschijnende legerorder nopens het verleenen van ver loven opnieuw worden vastgelegd. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid Lovink, in verband met den aanleg van den spoorweg GoudaBoskoopAlphen aan den Rijn heeft mir'ster Van der Vegte ge antwoord. dat het juist is. dat de werken betreffende den aanleg van den spoorweg GoudaBoskoopAlphen san den Rijn vertraging ondervinden, ten gevolge van het voornemen van de Regeering, om nader te overwegen, of de totstandkoming van dezen spoorweg wel noodzakelijk is te achten. De vraag of de minister bereid is mede te deelen tot welk resultaat het onderzoek te dezer zake leidde of wel hoever dat on derzoek gevorderd is en birnen welk tijds bestek de afwerk :ng van den betrokken spoorweg eventueel raag worden verwacht, kan de minister niet tijdig beantwoorden, aangezien dit onderzoek nog niet is afge- loopen. Practische maatregelen, In het algemeen mogen in het internatio naal verkeer brieven en andere stukken, welke per briefpost verzonden worden, geen voorwerpen bevatten, welke aan invoer recht zijn onderworpen. Gebleken is even wel, dat voor de verzending van kleine hoe- veelheden goederen waarvoor invoerrech- ten verschuldigd zijn, door belanghebbenden gaarne gebruik zou worden gemaakt van een vluggere vèrzendingsgelegenheid dan de pakketpostdienst biedt. Daarom is door d meeste landen een regeling getroffen, we ke hij wrijze van uitzondering onder bepaalde voorwaarden verzending van dergelijke goederen per brief toelaat. Dc voorwaar den zijn: le. De zending moet volledig volgens het tarief der brieven gefrankeerd zijn. Meermalen komt het voor dat de afzen ders het port niet volledig hebben voldaan en dat de zendingen b.v. zijn gefrankeerd volgens het tarief der monsters. De stukken kunnen dan alleen worden uitgereikt tegen betaling van verhoogd briefport, waarmee soms vrij aanzienlijke bedragen gemoeid zijn; 2e De zenring moet voorzien zijn van een behoorlijk ingevuld groen etiket, met 't opschrift „Douane'' (peut être ouvert d'of- fice). Deze etiketten zijn kosteloos aan dé postkantoren verkrijgbaar. Het gebeurt niet zelden, dat het etiket „Douane" ontbreekt* Aangezien de post dienst in verband met het brievengeheim dan niet bevoegd is den brief aan de douane over te geven of te doen openen en even min kan medewerken tot ontduiking van het invoerrecht door uitreiking aan den ge adresseerde, moet de brief aan den afzen der worden teruggezonden. In sommige lan den wordt in zoo'n geval de zehding een voudig verbeurd verklaard. Uit een en ander blijkt, dat ten gevolge v,an een nalatigheid van Jen afzender door dé geadresseerden moeilijkheden worden ondervonden. Belanghebbenden hier te lan de, die zendingen als de bovenbedoelde uit het buitenland verwachten, zullen dus goed doen de aandacht van de afzenders te ves tigen op de terzake gestelde bepalingen. Het verkeerde knaapje werd geworgd. Eenigen tijd geleden, aldus de „Loc.heeft heeft in een der dessa's, ressorteerende on der Djoeana, een lugubere moordgeschiede nis plaats gehad, welke bereids door den landraad te Smarang berecht werd. Wirjo had verscheidene saw.ah's en een huisje en ging allerwege voor zeer welge steld door. Zijn bezittingen zouden bij zijn overlijden aan zijn eenigen zoon, nog een knaap, komen. Dit nu bracht een van zijn jaloersche familieleden op het booze plan, zich van het ventje te ontdoen, teneinde in het bezit van de erfenis tc geraken. Een handlanger werd gevonden, die eerst voor 2.50 Later voor 5 genegen was het karweitje op zich te nemen, om Voor luttele zilverstukken een onschuldig kind te dooden. Het zoontje van Wirjo was gewoon met eenige ander knapen van zijn leeftijd des nachts in de langgar te slapen en daar na derde op een nacht het helsche werk zijn voltooiing. Daar Wirjo er warmpjes in zat, kon hij zich de uitgaven van een kussen voor zijn zoontje permitteeren en in de langgar was het ventje de eenige, die in het bezit van zco'n luxe-artikel was. Op den bewusten nacht, dat de moordenaar het huisje binnen geslopen was, tastte hij dan ook langs de geen kwaad vermoedende rustig in een rij slapende jongens, of hij een hoofd op een bantal kon ontdekken. De moordenaar vond inderdaad het kus sen, wurgde zijn slachtoffer en wilde zich uit de voeten maken. Geruiscliloos scheen alles toch niet gebeurd te zijn, want hij werd den volgenden dag als de dader aan gewezen. Toen bleek pas, dat een ander knaapje het slachtoffer van het beulswerk was ge worden. Toevallig was Wirjo's zoon, de aan staande erfgenaam, dien nacht afwezig en had een van zijn vriendjes van die afwezig, heid willen profiteeren, door van den ban tal gebruik te maken. Dit heeft hij met den dood moeten bekoopen. De moordenaar werd tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld en berustte on middellijk, mits zijn lastgever ook zijn straf kreeg! Deze werd echter wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Twee lijken in een ravijn gevonden. Op den 18den Maart 1.1. vertrokken twee personen, een Javaansch hulp-onderwijzer en een Chinees uit Ponggok bij Klaten om den Merbaboe te beklimmen. Een paar gid sen uit Selo werden voor dit doel gehuurd. Een der gidsen bracht het tweetal berg- kümmers ter halver hoogte en de andere zou hun den weg naar den top wijzen. De familieleden hoorden verder niets van het tweetal; noch de Javaan, noch de Chi nees kwamen terug en eerst sedert enkele dagen heeft de familie zich gevyend tot de politie, meldt de „N. Vorstenlanden". De Bojolalische veldpolitie kreeg toen opdracht, het tweetal op le sporen. Men besteeg den» top en het mocht gelukken twee lijken te ontdekken in een ravijntje. Beiden verkeerden in staat van ontbinding, terwijl de hoofden van de lichamen waren gescheiden. Deze lijken bleken die van de vermisten tc zijn. ^je werden door de politie ter schou- uing meegenomen naar Bojolali. De geneesheer zeide, dat het heel goed mogelijk was, dat de hoofden door inwer king van het vocht losgeraakt zijn van de lichamen. Beide lijken waren beroofd. Na ingewon nen informatie bleek, dat de Chinees vijf gulden bij zich had en de Javaan eenig geld en een horloge. Op de lijken werd niets gevonden. Het is gelukt één der beide gidsen te arresteeren. De andere bleek gevlucht. te stichten monument ter eere van dr. Cuy- pers. Behalve deze drie ontwerpen van de beeldhouwers Andriessen, Zijl en Van den Eynde, zijn op het laatste oogenblik nog teekeningen van andere beeldhouwers, waar bij eenige uit Roermond, gevraagd. Het ontwerp van Andriessen vertoont een rustbank, waarop dr. Cuypers in gedachten neerzit. De stijl van de bank is in overeen stemming met dien van de Muiderkerk; de versiering wordt gevormd door zes symboli sche figuren, verschillende kunsten vertegen woordigend. Het ontwerp van Zijl, voor uitvoering in brons gedacht, is een standbeeld; het stelt dr. Cuypers in staande houding voor met een rol teekenpapier in de hand. Het ontwerp van Van den Eynde is het meest architectonische; dr. Cuypers is staande afgebeeld vóór een kolom;- vier figu ren vervolledigen de compositie. Bij elk van de ontwerpen is een fragment op ware grootte gevoegd, voorstellend den kop van dr. Cuypers. Katholiek Sociaal Weekblad No. 23 bevat De Rechter als „mensch", door mr. F. F. T. B. Van de Ven. Het Socialisme in het Zuiden, door P. Paschasius, O.M. Cap. Nog geen verbroedering, door P. J. J. Nuyens. Vrouwenrubriek Over internationale samenwerking tot verheffing van den Vroed vrouwenstand, door Prof. Frans Daels, en mevrouw A. J. De Graafvan der Eist. Uit Tijdschriften De Internationale Orga nisatie van den Arbeid in het jaar 1926, door H. Henseler. De Sociaal-revolutionaire Partij in Rusland in het Landbouwvraagstuk, I, door Viktor Tchernow. Economische- en Sociale Kroniek Arbeidsloon Arbeids- loonen in Duitschland. Handel en Nijver heid Klompen-industrie. Middenstand Opleiding van Winkelpersoneel. Arbeids duur Arbeidsduur in de Metaal-industrie. Landbouw, Tuinbouw, Veeteelt Voorzie ning in de Duitsche behoeften aan melk en zuivelproducten. Verbruik van bevroren vleesch. De Coöp. Centrale Boerenleen bank van Eindhoven. Prijzen en kosten van levensonderhoudIndexcijfers. Kosten van levensonderhoud, Amsterdam, Den Haag Ontvangen Boeken. Feuilleton Fré- déric Ozanam, door Bernard Faulquier. 23. De Juni-aflevering opent met een citaat uit den jongsten vastenbrief van den Bis schop van Haarlem over verkeerde lectuur en onzedige kleeding. Pater Mr. Duijnstee geeft zijn zevende artikel over „Opvoeding tot Kuischheid" en heeft het dezen keer over de voorlichting aan meisjes. „Wat leert Rusland" Een artikel van de hand van Dr. Aussens, geeft een overzicht over de toestanden in Sowjet-Rusland. In een artikel „Jozef van Egypte" schil dert Pater Vergens C. C. den strijd, waarvan de H. Schrift ons verhaalt tusschen de hei- densche vrouw en den kuischen Jozef en doet daarbij vooral uitkomen, hoe Jozef alle afweermiddelen gebruikt en daarom mag vertrouwen in de schutse des Heeren. Van de hand van den directeur van het Centraal Bureau treffen wij aan een uittrek sel uit het jaarverslag van de Kinder- en Zedenpolitie te Rotterdam. In een artikel „Kranige Medehelpers" wordt medegedeeld, hoe het voorbeeld van den beroemden Abbé Bethléem navolging vond bij drie kranige jongens, die den moed hadden een zedeloos aanplakbiljet af te scheuren. Zooals steeds, wordt de aflevering besloten met een rubriek „Van Hier en Ginds", die zeer interessante mededeelingen bevat uit binnen- en buitenland. Eere-doctor der Leuvensche Universiteit. Ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest ter herdenking van de stichting van de uni versiteit te Leuven op 28 en 29 dezer, zal aan prof. Keesom het ecre-doctoraat in de natuurkunde dier Universiteit worden ver leend. WARSCHAU, 7 Juni. Omtrent den moord op den Russischen gezant Wojkow te Warschau kan nog het volgende worden gemeld: Wojkow wilde te 9.40 naar Moskou ver trekken en wandelde voor het vertrek van den trein op het perron heen en weer. Op een gegeven oogenblik werd hij aangespro ken door een in een donkerblauw costuum gekleed jongmensch, met wien hij een ge sprek voerde, dat verscheidene minuten duurde en een zeer levendig karakter droeg. Wojkow maakte eensklaps een ge baar van ongeduld en wendde zich om, waarop de jongeman een revolver trok en eenige schot enloste. Wojkow draaide zich om, trok eveneens zijn revolver en loste vier schoten op zijn aanvaller. Er ontstond een geregeld vuurgevecht, in den loop waarvan Wojkow in de borst getrolfen werd en ter aarde stortte. Hij werd onmid dellijk naar een der ziekenhuizen overge bracht, waar hij door een professor geope reerd werd. Tijdens de operatie verschenen de minister van buitenlandsche zaken, de directeur van het protocol en die van het departement van diplomatieke zaken. Woj kow stierf te 10.45. De dader, Boris Ko- werda genaamd, is 20 jaar oud en gym nasiast te Wilna. Terwijl hij den aanslag pleegde, moet hij gezegd hebben: „Dat is de verdiende straf voor het internationale Rusland. Wij willen een nationaal Rus land." Maarschalk Pilsoedski en de leden der regeering hebben condolatiekaarten op het Russisch gezantschap afgegeven. De ver moorde gezant schijnt niet onder speciale bescherming te hebben gestaan, aangezien hij zulks nimmer wenschte. De regeering is bijeengekomen om te beslissen voor welk gerecht de dader zich zal hebben te ver antwoorden. RIGA, 7 Juni. Naar uit Moskou ge meld wordt, werd de regeering te Moskou langs draadloozen weg van de vermoording van haar gezant te Warschau op de hoogte gebracht. De Raad van Volkscommissaris sen kwam onmiddellijk bijeen, doch er wer den nog geen besluiten genomen. Door de Sovjet-regeering wordt thans een nota aan Polen opgesteld. De Poolsche gezant te Moskou Petek heeft aan de Sovjetregeering zijn leedwezen betuigd. De kanselier van het Warschausch gezantschap Ulianow werd opgedragen de zaken van den vermoorde over te nemen. De bladen te/Moskou zijn met extra-edities uitgekomen en in de stra ten werden taliooze meetings gehouden. Naar gemeld wordt, heeft de Poolsche communistische partij een manifest tegen Pilsudski gepubliceerd en stelt de pers dier partij de Poolsche socialisten voor den moord verantwoordelijk. LONDEN, 7 Juni. Sir Eric Drum mond, de secretaris-generaal van den Volkenhond, heeft aan de AlbaneescTié regeering in antwoord op haar telegram geseind, dat hij uit inlichtingen, inmiddels uit Belgrado ontvangen, de gevolgtrekking meent te moeten maken, da' het niet ge- wenscht is het Servisch-Albaneesch ge schil op de eerstvolgende agenda van de vergadering van den Volkenbondsraad te plaatsen. Sir Eric somt de redenen daar voor op en doet een dringend beroep op de Albaneesche en Servische regeeringen om te trachten het gerezen geschil in de minne, en dus zonder interventie van den Volkenbondsraad, cp te lossen. PARIJS, 7 Juni. In Fransche kringen wordt verklaard, dat Frankrijk van het begin van het Albancesch-Servisoh conflict af al zijn invfbed te Tirana en te Belgrado heeft ingezet om het betreurenswaardige incident tot zijn juiste posi.ie. die niet van politieken aard is. terug te brengen. LONDEN, 7 Juni. In verantwoorde lijke Londensche kringen schijnt men n:et geneigd het Albaneesch-Servisch geschil als zeer ernstig te beschouwen. Men zegt zelfs, dat zekere kringen geneigd zijn, het incident te overdrijven, opdat de heele kwestie van de b'erekkingen tusschen Italië, Albanië en Servië Maandag voor den Voikenbontfsraad gebracht worde. NEW ORLEANS, 7 Juni. Er is een nieuwe uittocht begonnen in verschillende dis'ricten van Missouri en Illinois tenge- vclge van den nieuwen was van de Mis- sisippi, waardoor de lage gronden, die in April en Mei overstroomd zijn. opnieuw aan het water ten prooi vallen. Volgens de berichten zijn de nieuw gezaaide veld vruchten vernield. V) BERLIJN, 7 Juni. Gisternacht zijn in het Roemeensche petroleumgebied bij Moreni 5 bronnen uitgebrand. 17 menschen kwamen om het leven. Het vuur is nog niet gedoofd De materieelee schad is groot. LONDEN, 7 Juni. De admiraliteit maakt bekend, dat op Wangpoe bij Loenghau weer op Engelsch motorbooten is gescho ten door de Chineesche soldaten. Een motorbarkas van de Hawkin, het vlagge- schip van den vice-admiraal sir Reginald Tyrrwhite most terugkeeren. De poper bevelhebber heeft aan den Chineeschen commissaris van buitenlandsche zaken mee gedeeld, dat als de Chineesche generaal, wiens mannen zich aan deze schietpartijen schuldig maken, niet in persoon aan boord van de Hawkins komt om zijn excuses aan te bieden, bij zich de vrijheid voorbehoudt zelf te zijnertijd de noodige tuchtigings maatregelen te nemen. Blijkens een N. T. A.-Sericht uit Stock holm is de Nederlandsche cclipsexpeditie, waaraan deelnemen professor Pannekoek, dr. Minnaert en de heeren Van Doorn en Blee- ker, te Gallivare in Lapland aangekomen. Ook een Duitsche expeditie is aangekomen en er worden nog van verschillende landen expedities verwacht. „Hemel en Dampkring" van Juni bevat eenige mededeelingen over de zoneclips, die vroeg in den ochtend van 29 Juni zal zijn waar te nemen. De zóne der totale verduistering begint in den Atlantischen Oceaan, strekt zich uit over Engeland, over de geheele lengte var* Scandinavië, de Noordelijke IJszee, Kam- sjatka en eindigt in den Grooten Oceaan. In Engeland stijgt de belangstelling voor de totale eclips met den dag. Het is daar de eerste sinds 1724 en de laatste vóór 1999! In den namiddag van 28 Juni zullen er extra- treinen loopen van Londen naar de totali- teitszóne, en daags daarna terug. Waarne mers van Greenwich zullen post vatten te Giggleswick; dr. Lockyer en Mc. Clean te Hartlepool, professor Turner en Knox-Shaw te Southport, Father O'Connor op de sterren- wwachct van Stonyhursl College, dat in de tolaliteitszöne ligt. Professor Newall van Cambridge gaat waarnemingen doen te Al in Noorwegen. Ook Amerikaansche expedities van Cormick-Chaloner Solar- cn Harvard Observatory begeven zich naar Scandinavië en nog andere zullen volgen. Expositie van drie ontwerpen voor het racnumcnt. Te Roermond had in de Harmoniezaal ge durende de Pinksterdagen een tentoonstel- ling plaats van de drie ontwerpen voor het De bestuurder verdronken. De bode F. de Bruin, wonende te Bergam bacht is gistermorgen door onbekende oor zaak tusschen Bergambacht en Ammcrstol in de Lek gereden en verdronken. De bode was op weg om zijn dienst te onderhouden tusschen GoudaStolwijkBergambacht en Ammcrstol. Wilde hij den ouden man doen stikken of in de vlammen doen omkomen? Een zeer zonderlinge inbreker heeft zijn luguber werk gedaan in den nacht van Zaterdag op Zondag in een eenzaam wo ninkje in den Noorder IJpoldcr (N.) voor bij het tuindorp Ooslzaan. Dit huisje is verre van hecht en sterk, het is geheel van hout en alles behalve goed gesloten. Zoo wordt de voordeur tegen gehouden door een stukje touw. Toen het nog don ker was. hoorde de bewoner, een 71-jarig man, dat iemand in het huisje was. Het stommelen kwam dichter bii en de man, die in een bedstede lag, bemerkte een vreemdeling, die in het vervallen gebouwtje rondsloop. Toen de oude het deurtje van zijn bedstede opende, kreeg hij een hev gen klap op de hand. welke vermoedelijk wel voor zijn hoofd zal zijn bedoeld. De dader duwde de deurtjes van de bed stede met geweld dicht en schoof er een kast voor, zoodat voor den beiaarden man geen ontsnappen mogelijk was. De dief stal een por emonnaie met een bedrag van 25 en verdween daarna. Met moeite schoof de bewoner de kast weg en toen bemerkte hij tot zijn verba zing, dat er tevens brand was uitgebroken. De inbreker had in het woonvertrekje een hoop kranten neergelegd benevens oude kleeding van den bewoner, waarna hij al les in brand stak. Met een emmer water wist de man het brandje te blusschen. Welke bedoeling de dader met deze brandstichting had is niet bekend. Mogelijk is het, dat hij den oude heeft willen doen stikken. Een der inzittenden gedood, twee andere gewond.. Bij Haarloo onder de gemeente Borculo is gisterenmiddag ongeveer 4 uur een auto uit Rotterdam door den trein, komende uit Borculo, gegrepen en totaal vernietigd. Van de drie inzittenden werd één ge dood. een licht- en een zwaar gewond. Deze overweg is buitengewoon gevaarlijk, aan beide kanten werd het uitzicht door boog-opgeschoten rogge bemoe üikt en bet had reeds bevreemding gewekt, dat dezer dagen nu het verkeer in deze streek zoo druk is in verband met dc plaa s gehad hebbende stormramp hier geen politiepo t was geplaatst. AMSTERDAM, 7 Juni. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop) Zeeuw- sche bonten f 5.756, id. blauwen 5.756, id. bravo's f 56.50, id. roodstar f 4.755, id. blauwe poters f 2.503, id. bonte poters, f 2.503, id. bravo poters f 2.502.75, per Hl.; Westl. muizen f 1315, zomer Malta f 1819 per 100 Kg.; Andijker kleine mui zen f 1315, Langedijker muizen f 1517, per 100 Kg.; Anna Paulowna Zand f 5.50 6.50, id. roodstar f 4.755, Hillegommer zandaardappelen f 5.506.50 per Hl. AMSTERDAM, 7 Juni. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 429 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kw. 110122 ct., 2e kw. 90110 ct„ 3e kw. 7090 ct., per Kg. slachtgewicht; 80 melk- en kalf- koeien f 300375 per stuk; 96 vette kalve ren le kw. 90100 st. 2e kw. 7090 ct., 3e kw. 6070 ct. per Kg. levend gewicht; 130 nuchtere kalveren f 916, 31 schapen f 30 40 per stuk; 600 varkens Hollandsche Overz. en Geldersche le kw. 7677 ct. (en kele boven noteering), 2e kw. 7576 ct., vette varkens 7576 ct. per Kg. slachtgew 60 paarden f 100250 per stuk. AMSTERDAM 7 Juni. (Noteering v.h. Veilinggebouw De Jong «5c Koene). Fruit Druiven Frankenthalers f 210300, aard beien extra f 1.401.80 id. I f 1.201.40 per Kg.; aardbeien f 0.22;0.23 per doosje, Prolefic bessen fl.702.00, gewone roode bessen f 1.201.40 per Kg. perziken extra f 0.23—0.30 perziken I f1213 per stuk. Groenten Asperges dik wit f 0.600.80 dun wit f 0.200.26 dik blauw 1 0.320.33 per bosje; bloemkool extra f 2024 id. I f 1015 kassnijboonen f 1.601.90, kas- spercieboonen f 120145, peulen f 3040 spinazie f 23, postelein f 36, tomaten f 4052 alles per 100 Kg. peen f 1317, rabarber f 812, prei f 68, selderie f 10 —12, peterselie f 12—14, raapstelen f 1—3, per 100 bos, sla extra f 1.402.40, id. I 0.70 1.20, andijvie f2.804.10, per 100 krop; nieuwe aardappelen f 0.130.18 drielingen f 1420 per 100 Kg.; komkommers geel f 1822, id. wit f 1620, idem groen f 14 18 per 100 stuks. Bloemen. Rozen Hadley f'8—17. Golden Ophelia f5—7, Ophelia f 5 6, Sunburst f 36, Verschure f 35, Kei zerin f 5—8, Columbia t 5—9, Cordes f 6—8 Marcel Royer f 53 per 100 stuks. GDiver- sen Pioenen f 1.503.50, violieren f8 12, per 100 tak. Am. Anjers f 7—9, gladiolen f4—7, irissen f 0.50—2.50, papavers f 1.50 2.50 per 100 st.; Japansche lelies f 1114 per 100 kelk; lathyrus in div. kleuren f 14 24 per bosje; snijgroen f 4—8 per 100 ran ken. Planten. Hortensia's f 1.202.klein f0.400.70. Zonalen Crampels f0 220.24 Jean me Clare f 0,210.24, Rubin f 0.22 0.25, Pultatums trood 10.180.23, rose f 0.180.20 koningin f 0.200.22, Cine raria's f 0.300.35, Canselaria's f 0.30 0.35, begonia's f 0.400.45, Sperea's f 0.25 Coleus f3052, Tradescantia's f 0.240.26 Plumosa's f 0.070.12 alles per stuk. ROTTERDAM, 7 Juni. Eieren. (Rotterd.' VeTing) Aanvoer 180 0C0 stuks. Prijzen kip pen- f 4.406.25, eenden- t 4.803.30. Vee. Ter markt waren aangevoerd 155 paarden, 7 veulens, 877 magere runderen, 196 vette runderen, 313 vette en graskalveren 743 nuchtere kalveren 310 schapen of lam meren, 921 varkens, 116 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien ne kw. 105115 ct., 2e kw. 95—85 ct., 3e kw. 75—65 ct„ ossen le kw. 92 1 96ct. 2e kw. 85—75 ct., 3e kw. 65—55" ct.. stieren le kw 80—85 ct., 2e kw. 70—60 ct., 3e kw. 50 ct. per Kg.; vette k alveren le kw. 160180 ct., 2e kw. 140 120 ct., 3e kw. 105—85 ct., schapen le kw. 7580 ct., 2e kw. 6585 ct., 3e kw. 45 ct., lammeren 8090 ct., varkens le kw. 6264 ct., 2e kw. 58—57 ct., 3e kw. 55—53 ct., ex port 63—66 ct., melkkoeien f 195345 kalf- koeien f 210425, stieren f 185385 pin ken f 150165, vaarzen f 165185, werk paarden f 100300, slachtpaarden f 95 150, hitten f 95165, nuchtere kalveren f 8 14, fokkalveren f 1628, biggen f 1012 overloopers f 2032. Vet vee en vette kalveren in de le soorten redelijk verhandeld, 2e en 3e soorten met matigen handel en afwijkende prijzen. Scha pen en lammeren alsook nuchtere kalveren matig verhandeld. Melk- en kalfkoeien met redelijken handel, in de goede soorten prijs houdend. Biggen en overloopers traag ver handeld. Varkens met matigen handel, zou ters prijdshoudend. Paarden matig verhan deld. GRONINGEN, 7 Juni. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt: 7 Juni 31 Mei. f- 14,00-15.00 14.50-15.50 13.50-14.25 13.25-14.25 f 13.00-15.00 14.5C-15.50 13.50-14.40 13.25-14.25 12.50-13.20 11.00-11.50 10.50-11.30 12.50-13.25 11.00-11.50 10.50-11,40 tt tt tt tt tt 25.00-37.00 25.00-37.50 16.00-25.00 11.25-13.25 12.50-18.50 12.50-18.50 16.00-26.00 11.50-13.85 12.50-18.50 tt Zomer tarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. g. Zomergerst Witte haver Zwarte haver Gele haver BI. Peulvr. Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche bn. Karwijzaad Koolzaad Geel mstzaad Kanariezaad Lijnzaad blbl. Idem witbl. BI. maanzaad De korting en bijbetaling bedragen thans, voor tarwe natuurgewiebt 7 ct., rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ct. per Kg. APELDOORN, 7 Juni Eieren. Aanvoer 100.000 stuks. Prijs f 5—6, middelprijs f 5.75 Handel traag. PURMEREND, 7 Juni. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 190.000 eenden- eieretf f 4.404.60 en 70.000 kipeieren f4.50 tot f 7. TEXEL, (Oude Schild) 7 Juni. Lamme ren Aanvoer 3775 stuks. Prijs f 12.5018.50 GRONINGEN, 7 Juni. Vee. Kalf- ea melkkoeien le soort f 350400, 2e f 28C— 310, 3e f 180210, vroegmelkkoeien le soort f 325—375, 2e soort f 250—300; kalfvaar- zen le soort f 275—300, 2e soort f 170—190; stieren Te soort f 0.800.84, 2e soort f 0.66 f 0.660.72, slachtvee le soort f 0.96—1.00 2e soort f 0.80—0.86 per Kg. slachtgewicht; melkschapen f 40—50; vette schapen le s. f 3438( 2e soort f 2530 weideschapen 1« f 3638, 2e soort f 2523, weidelammeren f 1016, vette kalverenf 1.141.18, 2e soort f 1.041.08 vette lammeren f 1621, loopvarkens f 1720, vette varkens le soort f 0.80—0.82, 2e soort f 0.54—0.59 zouters f 0.840.64, biggen f 713, f 1251.75 per week. Aanvoer Q< vette koeien, 339 kalveren, 315 kalf- en melkvee, 37 stieren, 247 schapen, 540 lammeren, 324 vette en Londensche var kens, 526 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd met vlug, maat prijshoudend verhandeld. Het slachtvee werd bij zeer kleinen aanvoer, in verband met de Israëlitische feestdagen, vlug en te gen veel hoogere prijzen opgeruimd. Stieren, vette en nuchtere kalveren iets lager. Vette schapen prijshoudend. Vette lammeren en weidelammeren hooger. Vette varkens prijs houdend Zouters iets lager Handel in biggen als vorige week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7