VOOR DE SLACHTOFFERS a Oorlog en Marine. V e**Wrs^on^evallen. VAK DE DAMP IN DEK ACHTERHOEK Voornaamste Nieuws Stadsnieuws Donderdag 9 Juni 1927 51ste Jaargang No. 16571 Aangifte moet, op straffe van verlies vets» salie rechten, geschieden uaifierliJR driemaal vier en twintig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 0 Juni EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Mazelen. Veiling. HET ZIEKENAPOSTOLAAT EN DE EUCHARISTISCHE TRIDUA VOOR ZIEKEN. Het eeuwfeest van St. Aloysius. Voor de slachtoffers van den stormramp. R.K. Athl. Club „Excelsior" Tram vertraging. Personalia. BURGERLIJKE STAND. Besmettelijke ziekte. Circus Amar in Haarlem. Excursie naar „De Spaarnestad". BINNENLANDS CH NIEUWS. G. G. van As. t SOCIAAL LEVEN. De actie in de Rijnvaart. KUNST EN KENNIS. Maatschappij der Nederl. Letterkunde. LAATSTE NIEUWS. Het opruimingswerk in den Gelderschen Achterhoek en Twente. Uit Marokko. Bijlegging van het geschil op den Balkan? Auto-aanslag. De Duitsck-Fransche commercieele besprekingen. Een nieuwe vliegtocht naar Indië. Ook de vader van Levine naar Duitschland. r MARKTNIEUWS. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week f 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi' irooruitbetaling 3,58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr 5970 HEME NAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfipfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kfl bij een ongeval met fOCH bij verlies van een hand, 4 IOC bij verlies van een f KfJ bij'n breuk van f tn bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: OU." doodelijken afloop ooU," een voet of een oog; itio, duim of wijsvingerU beer of arm; *U. and verlies v. eea andere vinger. Het kan met de wetgeving en de politiek somtijds zonderling loopen. Daar heeft de Tweede Kamer een wetsontwerp in behan deling genomen om van kracht te verklaren een Koninklijk Besluit van27 Septem ber 1920! Wij bedoelen het K. B. waarbij de departementen van Oorlog en Marine werden opgeheven en één departement van Defensie werd ingesteld. Bijna zeven jaren heeft het ontwerp dus gerust en eigenlijk is de zaak al veel langer aan de orde. In Mei 1912 trad de heer Colijn, toenmaals minister van Oorlog, op als Minister van Marine ad interim. De za ken gingen onder één hoofd zoo goed, dat in December van hetzelfde jaar besloten werd de twee departementen samen te smelten tot één Departement van Defensie. Maar in de politiek zijn weinig zaken duur zaam. Het volgend jaar moest de regeering aftreden en in September 1913 was er weer een afzonderlijk departement van Oorlog en één van Marine. Toen kwam de groote oor log; 's-lands verdediging stond op het eerste plan. Niemand dacht dus aan verandering van den toestand. Twee jaren na den wapen stilstand, in 1920, was de samensmelting der twee militaire departementen echter weer aan de orde; een desbetreffende motie van mr. Bomans in de 2de Kamer kreeg een meerderheid en het wetsontwerp om het ééne departement van defensie op vaste, wettelijke basis te stellen verscheen, maar was eerst zeven jaren later, n.m. gisteren in de Kamer in behandeling. Vooraf is er vooral in Marine-, maar ook in Legerkringen een stormpje tegen dit wetsontwerp aangeblazen. Wafcneer men de vlagofficieren en militaire grootheden moest gelooven, die nu en dan in den Haag een protestvergadering tegen het wetsontwerp hielden of wel in de liberale dagbladen en hun eigen beroepstijdschriften felle critiek op het wetsontwerp uitoefenden, dan zou men haast gaan gelooven, dat door de samen voeging van Oorlog en Marine ons land in een toestand zou komen, die van ontwape ning niet ver verwijderd was. Nu heeft die critiek aan nuchter denken den altijd eenigszins zonderling toegeschenen. Immers vóór den grooten oorlog, in 1912— 1913, heeft men over het ééne departement van defensie nooit klachten gehoord en ook later, na 1918, toen het denkbeeld opnieuw opkwam werd er geen felle strijd tegen ge voerd. En nu is het verwonderlijke, dat sinds dien de actie voor bezuinigirig op mili taire uitgaven sterk is toegenomen, alsook de drang voor vereenvoudiging en beperking van alle militaire instituten. Ook in ons land toch dringt de geest van Genève door. En niettegenstaande dat is hel verzet tegen samenstelling van Oorlog en Marine den laatsten tijd grooter geweest dan ooit. De critiek heeft zich voornamelijk hier aan vastgeklampt, dat er in 1912 twee direc teuren generaal, één voor Marine en één voor oorlogszaken was, onder het beleid van één Minister. Wanneer dan die minister van defensie een legerautoriteit is wat meestal het geval is dan behoeft de Ma rine zich nog niet misdeeld en achter gesteld te achten; immers de zeemacht heeft dan toch aan het departement haar eigen direc- teur-generaal. En nu is in het laatste wets ontwerp van die ti/ee directeuren afgezien, vandaar vooral verzet in Marinekringen. De opposanten vergeten echter, dat in landen met heel wat grooter weermacht dan de onze, Engeland en Frankrijk b.v. het departementale beheer herhaaldelijk in han den was van niet-militairen. Daarbij komt verder, dat in 1912 een plan aanhangig was van een uitbreiding der Marine, terwijl thans aan uitzetting van Leger en Vloot natuurlijk niet gedacht wordt; wel aan het tegendeel. ..De Standaard deelde ten overvloede dezer dagen nog mee, dat zulk een afzonderlijk directeur-generaal voor de Marine ook door wat anders te vervangen is. Toen de heer Colijn minister van Marine ad interim en later minister van de saamgesmolten depar tementen was, stelde hij een Raad van vlag officieren in, die op vaste tijden aan het departement samenkwam en daar al of niet met den Minister over -belangrijke aange legenheden beraadslaagde. Het tweede, grootere bezwaar der oppo sitie was de bezorgdheid, dat door de sa mensmelting der beide militaire departemen ten zou worden vooruitgeloopen op een eventueele en vaak besproken reorganisatie der Marine in dien zin, dat er een kustver dediging voor het moederland en een afzon derlijke marine voor Indië zou komen, het denkbeeld dus om de eene onverdeelde Staatsmarine los te laten. Of Minister Lambooy al te kennen gal, dat hij met de samenvoeging der departe menten dit vraagstuk onbeslist liet, ja zelfs een wetsvoorstel aanvaardde, dat de onver deelde Staatsmarine tot basis had, het mocht niet baten, men is het, fusieplan blijven be strijden op motieven, alle berustende op de vrees, dat te eeniger tijd de verdediging van Indië ter zee van de Nederlandsche Zee vracht zóu gescheiden wórden. Nu willen wij de beteekenis van dit vraag stuk niet onderschatten. Ook ons zou het verkeerd toeschijnen, wanneer zoo maar incidenteel, erger ter sluiks, onder het mom van de instelling van het ééne departement van defensie over de toekomstige inrichting onzer Marine zou worden beslist. Maar er is geen enkel bewijs geleverd, dat daarvoor bezwaar bestaat. Ook de felle critiek van our'-minister van Dijk in de Tweede Kamer zitting van gisteren, heeft daarvoor geen doorslaande argumenten gebracht. Op vrees en vage verwachting alleen, is geen politiek te bouwen. Slechts op reëele gronden kan en moet worden beslist, of tot een departe mentale vereenvoudiging, als thans wordt voorgesteld, kan worden overgegaan. Wij twijfelen er niet aan, of minister Lambooy zal die gronden vandaag in de Kamer aan geven, voor zoover zij uit het verleden nog niet zijn komen vast te staan. De heer v. d. Bilt, die nog eens extra naar de bezuinigingen heelt gevraagd, welke uit de fusie der departementen zullen voort vloeien, heeft Z.Exc. trouwens wel gencon; om de voordeden der samenstelling in dé tails aan te geven. Wie zooals in dit blad vroeger herhaal delijk is geschied voor ons land de samen smelting der twee militaire departementen als een landsbelang ziet, mag verwachten, dat de Kamer geen kapstok zoekt om deze zaak opnieuw aan op te hangen, maar haar thans definitief ten einde brengt. Sociëteit „St, Bavo". Haarlem s Gemengd Koor 8 uur. Bestuur R, K. Kiesvereeni- ging 8 uur „Alberdingh Thijm" 8 uur. - Bestuur R. K. Volksbond 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. St. Josephsgezellengebouw. Jansstraat 59. Geopend van 8 to.t 10 uur. Gem. Concertgebouw Steunconccrt „H. O. V." en „Zang en Vriendschap" voor de slachtoffers der stormramp 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middégs van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half -10— 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. «Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavondTel 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89K> uur. R. K. Bevoikmgsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10-12. van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ginp. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverplcging van de Derde Orde St. Franciscns. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 2«3 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R, K. Reclesseeringsvereeaiging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- VincentiusveieenigiDg, N. Groenmarkt 22. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Graodi). Uitsiu tend lelef. 14141 In Haarlemmermeer doen zich nog eeni- ge gevallen van mazelen voor. Thans zijn daar weder twee kinderen van 3 dn 4 jaar aan deze ziekte overleden. Door notaris Wildervanck de Blécourt te Bloemsndaal is Woensdag in Café Rust hoek te Bloemendaal publiek geveild het perceel aan den N. Stationsweg 22 als mede een paardenstal met wagenschuur, hooizolder en erf met afdak en burger- woonluiis aan den Bloemend, weg Nrs. 10 en 12, tezamen groot 3.75 Aren. Alle perceelen worden geopend. Ruim anderhalf jaar bestaat thans het Ziekenapostolaat, op 1 November 1925 in gesteld door den Z.eerw. heer pastoor L. J. Willenhoirg, uit Bloemendaal. Reeds verschillende malen hebben wij de zegenrijke werking en de groote harte lijkheid, waarmede het ontvangen is, in t licht gesteld en het zal den velen bewonde raars -Van het Ziekenapostolaat ongetwijfeld genoegen doen te vernemen, dat het aposto-' laat' 'n ongekende levensvatbaarheid toont. Sedert 1 November 1925 tot 1 Juni 1927 hebben zich niet minder dan 5847 zieken aangemeld, van wie in dien tijd er 275 ge nezen zijn, terwijl 697 overleden, zoodat het Ziekenapostolaat thans telt 4875 leden, waaronder mogen gerekend worden 2 bis schoppen, 56 priesters en 206 religieuzen. Niet minder belangrijk is de deelname aan de Eucharistische ziekentridua, als men v/eet, dat zich voor de tridua, welke dit jaar in Bloemendaal en Haarlem gehouden worden, biina 200 patiënten opgaven, waar onder zeer velen, die in geen jaren in de kerk konden komen. Voor hen ongetwijfeld zal het Eucharisti sche leest, hetwelk zij drie dagen lang zul len mogen vieren, een onvergetelijk oogen- blik zijn. Velen zullen komen, zij zullen gebracht worden naar Jezus in Zijn H. Sacrament waarnaar zij zoo verlangen. De liefderijke bereidwilligheid van zoo vele gezonden, vrienden en bewonderaars var. dit ziekenwerk, hebben welwillend een auto beschikbaar gesteld, 's morgens van 8 tot 9 uur en 's middags van 4 tot 5 uur, om de patiënten te halen en naar de kerk te brengen, maar nog meer auto's zouden welkom zijn, zoo deelde men ons mede. Daarom doen de voorbereiders van de tri dus andermaal een beroep op degenen, die willen medewerken aan het welslagen der tridua en een auto ter beschikking willen stellen. Hun aanbod zal pastoor Willenborg hoogst welkom zijn. Aller hulp is ook zulk een bewijs van sym pathie met het triduum. De stille predikant, de bezoekers der vorige tridua weten wat hiermede bedoeld wodt staat gereed om te ontvangen, wat men uit sympathie wil schenken om de tridua te doen slagen. Bewonderenswaardig is het, te overpein zen, hoe het Ziekenapostolaat, dat zelf het meest evidente bewijs van vertrouwen op de Voorzienigheid wil geven, -immers het vraagt geen bijdragen van zijn leden zijn werk doet. Pastoor Wilenborg rekende ons voor, hoe iedere zieke, die in het Apostolaat treedt, aan' 't Apostolaat ongeveer 50 ets. kost; dat maakt dus voor 5847 zieken bijna 3000. Dan kost het verzenden der brieven aan de leden iedere maand aan het Aposto laat 5 ets. voor ieder lid, dus bijna 300. En dat iedere maand. De belangstelling, die zich ook uit in de talrijke giften, die zoovelen geheel vrijwillig aan het Apostolaat schenken, heeft zich in de afgeloopen anderhal! jaar onomwonden getoond en het is alleszins begrijpelijk dat er gehoopt wordt op steeds grootere uit breiding van aller belangstelling ook in den hier bedoelden vorm, opdat het Ziekenapos tolaat ongehinderd zijn hoogst nuttig werk kan blijven voortzetten. Zooals bekend is wordt bij gelegenheid van het Eeuwfeest van St. AJoysius deze week een Triduum gehouden voor de man nelijke jeugd, d;w.z. de jongens en jonge mannen. Al degenen, die hieraan deelnemen, zul len de volgende beloften hierbij afleggen; Ter herinnering aan mijne belofte, gedaan in het jaar 1926 iel gelegenheid van het Atoysiusjubileum, heb ik het wereldprograiji der katholieke jeugd onderleekend. Wij, Roomsche jongens, met de jeugd van geheel de wereld in den geest vergaderd om het graf van onzen H. Patroon, nemen het vast besluit het voorbeeld van den H. Aloysius na te volgen om daardoor in staat te zijn de maatschappij door frisch katho liek leven te redden. Daarom beloven wij het volgende; 1. Niettegenstaande onverschilligheid en afval van velen, blijven wij hét katholiek gelooi getrouw. 2. De H Kerk van Christus zijn wij bereid te verdedigen tegen den aanval van hare vijanden. 3. De Katholieke kuituur willen wij ons eigen maken en diepere studie van onzen Heiligen godsdienst als eerste plicht be schouwen. 4. En omdat alle hechte kracht volledige heerschappij over de driften veronderstelt, moeten wij naar het voorbeeld van den H. Aloysius, onze reinheid ongeschonden be waren door de veelvuldige communie en de godsvrucht tot de H. Maagd. 5. Eindelijk zullen wij in ons aankweeker de deugden van een echt katholiek jongens karakter; wij willen zijn; getrouw en op recht, vol liefde voor de waarheid, dank baar tegenover ouders en weldoeners, vrien den onder elkaar en vol goedheid tegen over zwakken. Door de voorspraak van de H. Maagd en van den H. Aloysius onzen patroon, vragen wij aan het H. Hart van Jezus, dat Hij onze voornemens wil. zegenen, overvloedige ge nade Verleenen om eraan getrouw te blij ven en onze zwakke krachten gebruiken om Christus' vrede te doen heerschen in Chris tus' rijk. Deze oorkonde zal in een prachtuitgave met een begeleidende lijst van handteeke- ningen van al degenen die deze beloften hebben afgelegd aan Z. H. den Paus worden aangeboden. Zeer zeker een prachtige daad! Autobotsingen. Hedennacht ongeveer 12 uur kwam een Ford-auto rijdende op den Leidschestraatwcg in de richting Leiden in aanraking met de boomen langs den weg, waardoor het ve hikel een salto-mortale maakte en geheel gehavend aan den slootkant terecht kwam. De bestuurder, de heer J. de C., uit Lei den en inzittende dame werden naar den Haag overgebracht na eerst verbonden te zijn. Ongeveer 3 K.M. verder botsten twee per sonenauto's tegen elkaar, waardoor beiden wagens onklaar werden. De inzittenden kwa men met den schrik vrij. De Haarlemsche Tooneelvereeniging „To nevo" geeft Woensdag 15 Juni en Zaterdag 18 Juni 2 voorstellingen ten bate van de- slachtoffers van de Stormramp. Deze wor den gegeven in den Schouwburg aan den Jansweg. De directeuren van den Schouw burg, de heeren Kaart en Muller, hebben geheel belangloos hun zaal aan „Tonevo - voor die beide avonden afgestaan. Eveneens heeft zij de gratis medewerking verkregen van de Haaremsche Jazz-Band „Chrima.pi onder leiding van den hear Piet J. v. Zut- phen. Daar „Tonevo" reeds verscheidene malen met haar weldadigheidsvoorstellingcn mooie resultaten mocht ondervinden, zal zij ook ditmaal voor de slachtoffers van de Stormramp wel een belangrijk bedrag bijeen weten te brengen. Het is aan het pubiek, deze avonden te doen slagen. De toegangs prijs is niet hoog gesteld. Opger. 17 Juni Aangesl. b. d. D.H.A.K. Secretariaat: KI. Houtstraat 117 r. Zooals de meeste leden wel zullen ge hoord hebben, is er deze week een Tridium ter eere van den H Aloysius. Om nu deze avonden zoo trouw mogelijk te bezoeken, wat zeker zijn nut zal hebben, is er hedenavond geen gelegenheid voor te oefenen. Het is wel eenigszins jammer, met het oog op den wedstrijd, daar er 2den Pink sterdag en heden niet kon worden geoefend, doch bij een zoo bij uitstek geschikte gele genheid vertrouwt het bestuur er op, dat alle leden deze mooie avonden zoo trouw mogelijk zullen bezoeken. Dinsdagmiddag om 2 uur brak in de Bar- teljorisstraat op de trambaan het wiel van een met zink beladen handwagen. Het tram verkeer ondervond hierdoor een vertraging van 10 minuten. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in de commissie, in 1927 belast met het exaroineeren van hen, 1927 belast met het examineeren van on derwijs in handelsterminologie en handels correspondentie in vreemde talen wenschen te verkrijgen, o.m. benoemd tot lid en voor zitter mr. J. H. Thiel, inspecteur van het handelsonderwijs te Haarlem. Ondertrouwd; 8 Juni, D. J. de Koning en M. G. Bon. D. Anderson en J. Stuit. A. Koppes en H. G. A. Goorhuis. T. L. v. d. Landen en J. J. SchiLman. A. S. Huifcenga en J. M. Breek. Getrouwd: 8 Juni, D. Plantjé en G. J. Wessels. L. Veen en G. H. B. Doorn bosch. F. Zwart en S. de Jong. B. Stevenhaagen en J. IJzermans. F. J. v. Vlijmen en L. Bos. P. v. d. Klis en P. Leemans E. K. de Lugt en H. de Nobel. M. G. v. Maas en F. C. Smits. J. H. Glas en A, v. Neste L. Breeman en A. Bakker. F. A. M. P. Weldron-Willing en H. F. Margadant, Geboren: 6 Juni, z. van A. H. Veenboven- Houtsma. d. van T. Gabriel-v. d. Zee, 8 Juni, d. van M. Breed-Landwerd. Overleden; 6 Juni, M. de Klerk, 77 j., Scheepmakérsdijk 7 Juni, A. v. d. Meerl Noorman, 54 j.. Gasthuisvest. 8 Juni, H. v. Huizen, 37 j., Doelstraat. In de week van 29 Mei tot 5 Juni is alhier 1 geval van roodvonk geconstateerd. Het Fransche circus Amar zal te Haar lem voorstellingen geven op 15, 16, 17 en 18 Juni a.s. Het programma vermeldt ver schillende nieuwe attracties. - vV. De excursie, wel!;e hedenavond zou plaats vinden, is uitgesteld tot Donderdag 16 Juni a.s. Leden van den R. K. Volksbond, die hieraan nog willen deelnemen, kunnen zich opgeven aan gebouw „St. Bavo", Smede straat 23. 7 e 's Gravenhage i9 overleden de heet G. G. van As, inspecteur bij het lager on derwijs in de inspectie Delft. De heer van As was vroeger verbonden aan de redactie van het Chr. Hist, dagblad „De Nederlander" en schreef verschillende Christelijke boeken onder den schuilnaam „Schrijver." Ook te Haarlem was de heer van As werkzaam. De Ned. Federatie van Transportarbeiders heeft op 5 Juni en volgende dagen te Ruhrort vergaderingen gehouden met het Rijnvaartpersoneel. Op de eerste vergade ring is onderstaande motie met algeraeene stemmen, zoowel van de leden der Fede ratie als van den C. B. van Transportarbei ders aangenomen. „De vergadering van Hollandsch Rijnvaart- personeel enz. van oordcel, dat de door de Federatie reeds in 1924 gestelde eischen; 2.50 per week verhooging op alle loonen en 0.50 per dag extra voor het varen boven de Ruhr, zoomede de door de Federatie in het begin van dit jaar gestelde eischen, n.L één vrije dag p. week, 12-urige nachtrust en dat des Zaterdags na 's middags twee uur en Zondags in de Ruhr geen nieuwe sleep wordt aangemaakt vóór des Maandagsmor gens daaraanvolgend, door het geheele Rijn vaartpersoneel dienen te worden onder steund; constateert met genoegen, dat de laatste der hiergenoemde eischen reeds door een deel der patroons op den Rijn, zij het ook voorloopig als proef, wordt doorgevoerd; besluit de actie voor verbetering van loon- en arbeidsvoorwaarden met kracht voort te zetten en Uringt bij de besturen van de Federatie en den C. B. aan, dat zij in deze tot samenwerking komen en eischt, dat de Federatie door de werkgevers bij de onderhandelingen zal worden erkend." In de Nutszaal te Leiden is hedenmorgen de jaarvergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde begonnen onder leiding van den voorzitter, den heer Frits Hopman te Rotterdam. De bekendmaking had plaats van het werk dat het bestuur der maatschappij voor het vereenigingsjaar 19261927 op advies van de Commissie voor de Schoone Lette ren met den jaarlijks uitgeloofden prijs van aanmoediging van 1000 heelt bekroond. Blijkens het advies der commissie voor Schoone Letteren had deze met beirekking tot de toekenning van den jaarlijkschen prijs ditmaal geen gemakkelijke taak. De commis sie toch moest zich in haar keuze beperken tot letterkundige werken, in de laatste twee jaar verschenen, terwijl de commissie zelve heeft bepaald, dat zij haar aandacht voornamelijk zou schenken aan schrijvers, die nog niet voldoende tot het publiek zijn doorgedrongen, en bijzondere aanbeveling verdienen. Daarenboven was de commissie van oordeel, dat een roman ditmaal bij voorkeur diende in aanmerking ;e komen. Binnen deze grenzen nu vond zij geen werk, zoodanig uitstekend boven alle andere, dat het onmiddellijk en ontwijfelbaar voor toe kenning van een prijs was aangewezen. Ver schillende werken, elk voor zich zelf in be paalde opzichten lofwaardig, oongen om den voorrang. Ten slotte vereenigde zich de keuze van de meerderheid der commissie zich op den roman „Het Wassende Water" van Herman de Man, omdat zij van oordeel was hierdoor den prijs toe te kennen aan het werk, dat zich boven de andere in aanmerking komende onderscheidde door volledigheid en gaaiheid, en zoowel in den bouw van het verhaal als in de typeering der verschillende gestalten en het weergeven der omgeving, waarin de handeling zich afspeelt van op merkelijke begaa'dheid blijk geeft. Het ver heugt de commissie daarenboven, hierdoor de aandacht te kunnen vestigen op een ver haal uit het hedendaagsche Nederlandsche boerenleven, dat in de Aipderne letteren wat stiefmoederlijk bedeeld bleef. ARNHEM, 9 Juni. Aan den oproep van het hoofdbestuur van den A. B. T. B., ge richt tot de jonge boeren om gratis het op ruimingswerk der ruïnes te doen. is voldaan. Woensdag waren in de provincie Gelder land ongeveer 400 jonge boeren opgekomen en in de provincie Overijsel ongeveer 100. MADRID, 9 Juni. Volgens berichten uit Marokko is bii een aanval van Spaansche vliegtuigen op do stellingen der Marokka nen, de bekende Kabvlenleider Bakar door een bom gedood. Aan zijn dood wordt groo te beteekenis gehechc. PARIJS, 9 Juni. In Pariische kringen re kent men thans op een spoedige bijlegging van het geschil tusschen Albanië en Joego- Slavio. De „Echo de Paris" meldt, dat de Fran sche gezant te Belgrado op advies van Briand reeds eergisteren de regeering te Belgrado heeft geadviseerd de nota aan de Albaneesche regeering in te trekken De Engelsche regeering is van de stapoen der Fransche regeerng in kennis gesteld. MOSKOU, 9 Juni.1 Nabii Minisk heeft een automobiel-ongeluk plaats gehad. waarbij de chauffeur en eenige leden van de Russische en Poolsche geheime politie werden gedood en twee andere personen werden gewond Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het ongeluk het gevolg is van een aanslag. BERLIJN. 8 Juni. De Duitsche delegatie voor de Duitsch-Fransche besprekingen in zake de sluiting van het handelsverdrag is Dinsdagavond naar Parijs vertrokken om de onderhandelingen te hervatten, LONDEN, 8 Juni. Officieel wordt beves tigd, dat onder de auspiciën van het Depar tement van Luchtvaart nieuwe pogingen zullen worden ondernomen om het nonstop- vliegrecord te breken. De datum is nog niet vastgesteld, doch de machine, die gebruikt zal worden is reeds uitgekozen. Het zal een Hawker Horsley-Aeroplane riin. gelijk aan die, welke gebruikt werd door de luitenants Carr en Gillman c«j hun vlucht naar Indië. Het personeel, dat aan den tocht zal deel nemen, is nog niet aangewezen, doch de bladen spreken Iwet vermoeden uit. dat Carr wederom de machine zal besturen. De ma chine is niet speciaal voor deze vlucht ontworpen en gebouwd, doch is een bom bardementsvliegtuig, ;dat geladen, zeven ton weegt. De start zal waarschijnlijk vanuit Cranwell (Lincolnshire) plaats hebben, even als bii de laatste vlucht naar Indië het ge val was. BREMEN, 8 Juni. Nadat de beide echt- genooten van de koene tsans-ocea an vliegers reeds de overtocht naar Duitschland met het stoomschip van de NOrddeutsche Lloyd hadden aanvaard, beeft opk de vader van Levine, het plan opgevat zijn zoon persoon lijk met het behaalde succes geluk te wen schen. Hii zal den den lOen Juni naar Bre men vertrekken. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vorig bedrag 894.60 A5.— D2.50 N. NL50 Drie zusjes A. J. E. F1.50 N. N1 Ter eere van den H. Antonius van G. H2.50 Voor de gezondheid mijner moeder van J. v. M0-50 C. R. J. v. d. M2.50 J. L. v. A. H. v. J2. P. B. S1— Mevr. N. N1. v Totaal 915.60 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst zullen verantwoord worden. BEVERWIJK. 8 Juni. R.K. Coöperatieve Tuindersver. Kennemerland. Aardbeien f 1 1.20 per Kg.; Wortelen 1420 ct.. Selde rie 68 ct.. Rabarber le 1317 ct., idem 2e 610 ct., A-nerges D.W. 54—65, D B 38">5 c'.. Dun W. 1729 ct. per bos: Pos telein 50—64 ct nor kist: Sla f 0.75—' '5 ner 50 st"ks: Aanspoelen 89 cl. per Kg TT'en 17 ct. per bos. PURMEREND, 8 Juni. Afslagvereeniging Beemster. Pui-merend en Omstreken Aard- apoolen 3.754.75: H. Aardappelen f 3 —3.75 per 25 Kg.: Slaboonen f 0.550.65 ner 100 stuks: Srijbconen f 0.78 K.G Peu len F 0.400,46, Doperwten f 0.540.58 De Minister van Justitie heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den Nieuw- Malthusiaanscken Bond om de Koninklijke goedkeuring op de statuien te verleenen. De Tweede Kamer heeft gisteren behan deld het wetsontwerp: Wettelijke voorzie ningen naar aanleiding van de opheffing der departementen van Marine en van Oorlog en van de instelling van een departement van Defensie. Per vliegtuig orer den Atlantischen Oceaan. Byrd bereidt een derde Oceaan- vlucht voor. De volgende week per K. L. M.-vliegtuig gaan Geysendorilcr en Scholte naar Batavia. Na de stormramp boven den Gelderschen Achterhoek en Twente. Raming van de schade. Herman de Man heeft den prijs gekregen van de Maatschapptij der Nederlandsche Letterkunde voor zijn roman „Het wassende Water". Verschenen is he jaarverslag 1926 der Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij. Een winst van ruim 100 milLioen is gemaakt in 1926. Een dividend van 23 pCt. zal worden uitgekeerd. De schade door de jongste stormramp in Zeeuwsch-Vlaanderen aangericht, is nogal aanzienlijk. Een windhoos nabij Abbekerk heeft schade aangericht. Verschenen is het jaarverslag 1926 der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot reorganisatie van het Middenstands- credietwezen. De bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen generaal J. B. van Heuszt. Aankomst te Amsterdam. Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.49. Hoogste barometerstand 770 te Ssafjord. Laagste barometerstand 750.6 te Stockholm. Verwachting. Matige tot zwakken weste lijke tot Zuidwestelijiken wind. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Aanvanke lijk weinig verandering in temperatuur, la ter iets warmer. 3075 ct. per 5 Kg.; Postelein 4580 per 5 Kg. Sla 0.802 per 100 krop; Rabarber 5.2017.20 er 100 bos; Wortelen 16— 24 per 100 bos; Prei 1.205.90 per 100 bos. HAARLEM 8 Juni 1927. Gr oen ten ma-Ik te Haarlem. Bloemkool 0.06-0.34 p. st- An dijvie 1.1.40 p. k.; Postelein 0-60-1. p. k.f Spinazie 0.40-1.10 p- Peulen 2.75-3.25 p. 20 p.; Wortelen 0.14-0.20 p. b.; Raapstelen 0.70-2.p. 100 b.; Ra barber 0.10-0.20 p .b.; Radijs 0.03-0.07 p. b.; Komkommers 0.12-0.22 p. st.; Asper ges 0.45-0.80 p. b.; Sla 0.60-3— p. 100 per Kg.: Aardbeien 0.100.23 per doosje: kr.; Selderie 0.06-0.15 p. b.; Pieterselie Bloemkool 536 per 100 stuks; Spinazie/ 006-0.12 p. b.; Prei 0.06-0.12 p. b. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1