Maria- Stichting DE SPJ*ARIMEBA*2K HET STEDELUK STORM- RAMP-COMITE 1927. Do installatievergadering. Ket Organisatieplan. Een straaïcollecte op 20 Juni. £c*.' DE A.S. RAADSVERKIEZINGEN. Een hulp-secretarie in Spaarndam. RUwieldief gesnapt. Rijwieldiefstal. Wijziging werktijden N. Z. H. Tramwegpersoneel. Zonnestraal-collecte. Duivensport. Aanrijdlnc. Sfedeiijk Stormramp-Comité 1927. VAN ONZE RECHTBANK. De valschheid in geschrifte by een echtscheidingskwestie. Ernstige mishandeling. MR. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN 25 JAAR RAADSLID. BRANDSTICHTING? DE HEER J. SCHREUDERS. Brand. skthef BLOEMENDAAL. VELSEN. HEEMSTEDE. KUNST EN KENNIS. GEVALLkN. Maatschappij der Nederl. Letterkunde G. G. van As. f 'OOVie 97% lul«/s 172 233 166 Reb. 378 '24% 50 776 381-3 179 gcb. 62% 12512 b 459 472 496 309 320 1 153-5 105 247 187-8 263-5 357 1 78% Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 59.16 59.15 PARIJS 9.78 9.78 BRUSSEL. 34.68 34.68 EENEN 35.20 35.15 LONDEN 12.12*/1 12.121/ STOCKHOLM 66.85 66.80 KOPENHAGEN 66.75 66.70 64.70 64.75 BAZEL 1 48.04 48.03 NEW-YORK 2.49 2.495/ ROME t 13.82 13.79 PRAAG 7.45 7.40 WARSCHAU 26.— 28.— lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek LAATSTE NIEUWS. Het onderzoek naar Nungesser en Coli gestaakt. Een vlucht om de wereld in 12 dagen. Prijzen van 2333 15355 15395! 15544 16181'! Onder zand bedolven. De bijzetting van het stoffelijk overschot van generaal Van Heutsz. Brand in de locomotieven- loods te Doetinchem. Diefstal van koperdraad te Delft. Uitbreiding van de Philips- fabrieken. NIETEN. 15145 5e "'asse 15e Lijst: 9494 en 9628 m.z. met 70. \X oensdagavond kv amen in de oude raad zaal len Slachu.ze bijeen de; dames en hce- u, cie trégenoodigd waren om zitting te nemen in hei, op initiatief van den burge- m-;c ter, opgerichte Sicdelijk Stormramp- eoajité-1327. De opkomst was prachtig te noemen, ./lechts van er.kcien waren berichten van va. hindering ingekomen, evenwel ten volle syrnpa c.cr.a met het voortreffelijk werk van het comité. Zooals dikwijls htt geval is, waren ook thans bij de samenstelling van het Comité sommigen vergeten. Dit is ie betreuren, doch Ciocr de haast, welke de zaak vorderde, alleszins te begrijpen. In hoofdzaak had men z. h laten lemen door de ledenlijsten der comité s van 1925 en 1926. Inn.i idels zullen alsnog worden uitgenoo- di.ju to. ciit comité toe te treden: de heeren J. Roza, secretaris van den Haarlemschen Bestuurdersbond en Dr. W. B. Smit, wonend in het voormalig Spaarndam, voor dit nieuwe stadsgedeelte speciaal. De voorziiter van het Stedelijk Comité, c heer Levenkamp, opende de vergade ring, decl-e mede, dat de burgemeester we gens drin ende ambtsbezigheden zich moest ia cn verontschuldigen, doch bracht den leden den dank van den burgemeester over Voor hun bereidwilligheid in dit comité zit ting te hebben genomen. Spr. zegt vervolgens, dat zeker wel allen 0 v er den indruk zijn gekomen van de droeve ramp, waardoor thans voor de twee de maal de Achterhoek van ons land is ge- tro.fcn geworden. VI allicht wordt de totale schade van thans, wanneer deze zal zijn vastgesteld, r.-wg erger dan die van 1925! i cgen het verlies der menschenlevens, v. elke door deze cycloonramp te betreuren zijn, staan wij, menschen, machteloos, doch de verliezen aan have en goed, door vlijl en stoeren arbeid verkregen, kunnen wij mede h:lpen dragen en verminderen met onze hulp, onze bijdragen. Daardoor ver zachten wij leed en ellende! 'sog nimmer is in dergelijke treurige om standigheden een vergeefsch beroep gedaan op Haarlem's Burgerij! Ook thans zal zij weder haren plicht be- g'kipen en haar aandeel willen nemen in de gevraagde steunverleening. Hiermede verklaarde de voorzitter deze commissie geïnstalleerd. Onmiddellijk daarop vingen de besprekin gen aan ever de sieunactie. Verschillende aanbiedingen van buiten, als niet direct kunnende dienen voor de specifiek Haarlemsche actie, werden na amoele besprekingen ter zijde gelegd. Dan kwam de penningmeester aan het woord en legde in klinkende cijfers voor de rc uitaten van 1925 en 1926, uit de jaren van de Borculoramp en van den Water snood, resultaten, behaald door vereenigin- gen, weike respect afdwongen. Unaniem werd besloten, dat het comité ook thans weer ten spoedigste de hulp en medewerking van dezen zal inrcWipen, over tuigd, dat zij ook thans weer degelijke plan nen zullen uitwerken om den nationjlen nood mede te helpen lenigen. Reeds was het Roode Kruis begonnem met Inteckenlijsten te deponeeren voor de per- soneelen in bureaux, fabrieken en werk plaatsen, doch onmiddellijk was hiermede opgehouden, toen de burgemeester het Ste delijk Comité ging oprichten. De vergadering was éc algemeen voor, dat met dezen voortreffeiijken vorm van steun- actie zou worden doorgegaan. Met het de poneeren, laten circuleeren dezer lijsten en ten slotte het ophalen der totaal-bedragen werd belast de heer G. J. Wiedijk, Pope- lingstraat 2, alhier, die hiertoe voorzien is van een door den Commissaris van Politie gewaarmerkte machtiging. Het comité doet een beroep op de direc ties en hoofden van bedrijven om ten bate dezer actie alle mogelijke faciliteiten te willen verleenen. In principe gaf reeds de burgemeester van Haarlem, onder nadere goedkeuring van het College van ,B en W., zijn toestemming voor de gemeentelijke bureaux van Bedrij ven. De directeur van het postkantoor ver leende ook reeds zijn hartelijke toestem ming. Een gelijke toestemming werd langs telegrafischcn weg nog verkregen van de di rectie van de Ned. Staatsspoorwegen te Utrecht voor wat betreft het personen- en goederenstaticn te Haarlem, alsmede voor dc Centrale Werkplaatsen. Tal van particu liere instellingen en fabrieken gaven haar volle medewerking. Het denkbeeld werd aan de band gedaan voor het aanbieden dezer lijsten een dames comité te vormen. Besloten werd de uit voering dezer actie over te dragen aan de Haarlemsche afdeeling van het Roode Kruis, welks Dagelïjksch Bestuur, ter vergadering aanwezig, zich hiertoe gaarne bereid ver klaarde. In een na-vergadering besloot men tot liet toezenden van inteekencirculaires met strooken, welke later zouden Worden veranwoord, zoodat ieder in de gelegenheid zal zijn de noodige controle zelf - uit te oefenen. Met de wenschen van degenen, die alleen letters, initialen of motto's willen vermeld hebben, zal ook rekening worden gehouden. Toegejuicht en aangenomen werd het voorstel, om wanneer hiertoe de toestem ming zal zijn verkregen van de Arbeidsin spectie, aan de besturen der organisaties ven werkgevers en werknemers te verzoe- ken hun leden in overweging te geven, dat er in de fabrieken en werkplaatsen een uur zal worden overgewerkt en het loon daarvan zal worden gestort in de steunkas. Een uur werken en laten werken om den grootcn nood van den evenmensch te leni- erder werd in overweging gegeven reeds het kind aan te leeren cm de helpende hand uit te strekken, wanneer andere menschen, door ongelukken en rampen getroffen, in dc grootste ellende zijn komen te vervallen. Met den wethouder van Onderwijs zal worden besproken, in hoeverre het mogelijk z.il zijn, dat op de scholen des morgens met de kinderen over deze ramp zal worden ge sproken en hen op te wekken des middags uit hun eigen spaarpot een kleinigheid mede te brengen voor de collecte, welke alsdan met gesloten bussen zal plaats hebben. Ten slotte werd eveneens unaniem besio- 1 ten tot het houden eener straatcollecte. Zij zal plaats hebben op Maandag 20 Juni. Op voorstel van den voorzitter en de vergadering juichte dit van heeler harte toe werd de voorbereiding en de geheele or ganisatie dezer straatcollecte overgedragen en toevertrouwd aan de bekende actieve en goede zorgen van liet Haarlemsche Roode Kruis, welks Dagelijltsch Bestuur zich eefii- ge medewerkers voor de uitvoering zal as- sumeeren. De gelden, welke zullen binnenkomen, worden door den Alg. Penningmeester iover- i gedragen aan het inmiddels reeds aangewe- zn Nationale Comité. Reeds na afloop der vergadering van het Stedelijk Comité vergaderde het Dagelijksch Bectuur van het Roode Kruis met enkele anderen en trof reeds toen verschillende voorbereidende maatregelen. Het is te begrijpen, dat voor dezen col- ecl rdr.g, welke thans voor het eerst in Groot-Haarlem zal plaats hebben, tal van menschlievcnde helpsters en helpers zullen noodjg zijn. Het is daarom, dat beleefdelijk verzocht wordt, zich reeds nu op te geven aan het Bureau van het Roode Kruis, adres: Kenau straat no. 9, telefoon no. 10810. Opgemerkt evenwel moet worden, dat meisjes ber.eden de 16 jaren niet kunnen worden aangenomen. Ingezetenen van Haarlem, van welken rang of stand gij zijt, bedenkt, dat het hier gaat om de leninging van een zeer grooten nood, dat een zeer belangrijk gedeelte van uw landgenooten door een geweldige ramp is getroffen geworden, schrijft het comité. Laten wij door een algemeens hulp en medewerking van onze dankbaarheid doer blijken, dat wij van dit ontzettend onheó bevrijd en bespaard zijn gebleven. Laat hier spreken uw menschlievend hart, werkt met ons mede en aarzelt niet uwe medewerking te verleenen. Slechts met deze kunnen en zullen wij slagen in het doel, dat het stedelijke slorm- rampcomité zich voorstelt; lijden te ver zachten en ncoden te lenigen van zwaar getroffen evenmenschen. Bij de nummering van de candidatenlijsten voor de a.s. raadsverkiezingen verkreeg de lijst van Dr. H. v Beeck v. Vcllenhoven, die alleen in kieskring 1 is gesteld, no. 14. Bij de indiening van candidatenliislen op 24 Mei maakte het den indruk alsof deze lijst een bijlijst der Christ. Hist. Unie was, doch het besluur der Christ. Hist. Kiesvereeni- ging deelt ons mede, dat hier geen sprake is van een bijlijst der Christ. Hist. Unie, al thans van geen officieele lijst der Christ. Hist. Unie. De liist is buiten het bestuur om en zonder zijn instemming ingediend en nog vruchteloos wordt gezocht aar degenen, die de geestelijke vaders of moeders van de indiening van deze lijst zijn. Wel heeft men natuurliik vermoedens. Ook het hoofdbestuur der Christ. Hist. Unie is met het geval bezig, doch zoolang door de indieners van de lijst of door de propagators er van niet openlijk misbruik wordt gemaakt van den naar Christ. Unie, is er voer het Hoofdbestuur geen reden om in te griipen. Hoe deze zaak 4ich verder ontwikkelen zal, is nog niet te zeggen, doch waarschijnlijk zal deze lijst wel afbreuk doen aan het aantal stemmen, dat de offi cieele lijsten der Christ. Unie zullen heb ben. Door uitstedigheid van den betrokkene was bet niet mogelijk den heer v. Beek- Vollenhove naar zijn meening over deze kwestie te vragen. Een'ge oud-Spaarndammers hebben het verzoek tot het gemeentebestuur van Haarlem gericht, om in 't vroegere Spaarn dam een onder-afdeeling van de gemeente secretarie te vestigen, daar de verre af stand grooten last voor de aldaar wonen den veroorzaakt. Naar wij echter vernemen bestaat er wei nig kans. dat aan dit verzoek voldaan zal worden. Gisterenmiddag werd bij de politie aangif te gedaan dat in de Paarlaarsteeg een dn- mesrijwiel was ontvreemd. Onmiddellijk werd door een rechercheur en de bena deelde jongedame met de motorbrigade een onderzoek ingesteld. In de nabijheid va^i Haarlem werd de 25-jarige C. S. uit Am- sterdam gevonden, rijdend op liet gestolen rij'iiel. Hij werd aangehouden en in bewa ring gesteld. Voor een woning aan 't Krom is gisteren een rijwiel ontvreemd. Thans is de werktijdverdeeling in hoofdzaak van Bureau-, werkplaats- en wegpersoneel zoodanig, dat een middag rustpoos van IK of 114 uur wordt genoten. Men neemt in overweging deze pauze tot lA uur terug te brengen. Hierdoor zou men kunnen bereiken, dat de aanvang der dag werkzaamheden of beëindiging zou kunnen worden verlaat of vervroegd. Het betrokken personeel kan zich over deze aangelegen heid uitspreken. Blijkt dan dat er voor bo venstaande wijziging edn meerderheid is, dan zal deze worden ingevoerd. In het an dere geval dus niet. De commissie voor de organisatie van den Zonnestraal-dag verzoekt ons te willen me- dcdeelen dat collectanten(trices) voor de straat- en huiscollect- on 25 Juni a.s. zich kunnen aanmelden bii den heer N. L. Herfst, Brederodeweg 43, postadres Santpoort. De commissie hoopt dat velen aan den oproep gehoor zullen geven. „Gevleugelde Vrienden, Heemstede", Zondag werd gevlogen van St. Maxenell, 370.8 K.M. In concours waren 60 duiven. Losgelaten om 7 uur v.m. bereikte no. 1 haar hok om 12 uur 7 min. 34 sec., en de laatste prijswinnaar om 12 uur 18 min. lis. De prijzen werden als volgt gewonnen; 1. A. J. Timmermans; 2. N. Leuven; 3, 4, 10 J. Vollebrecht; 5 F J. Deursen; 6 W. v. Huis; 7, 8, 12 A. J. Verdonschot; 9 A, v. Zadel; 11 A. Eveleens. De voor deze vlucht uitgeloofde me daille werd gewonnen door den heer A. J. Timmermans. De ecreprijzen werden gewonnen door N. Leuven cn J. Vollebrecht. Op de Zanderbrug werd gisterenmorgen 10 uur een 18-jarige jongen die achter een handwagen liep, aangereden door een auto, die niet wachtte tot andere auto's, die uit de tegenovergestelde richting naderden, ge passeerd waren De enkel van den aangereden werd ont wricht. De politie stelt een onderzoek in. Tol en met hedenmorgen is hij den Pen ningmeester van het Stedelijk Stormramp Comité 1927 binnengekomen J. v. d. V/.. Haarlem 10— Mevrouw A. K. M25. Patiënt V 10. Rcode Kruis Lijst van N. N2.50 waarschuwd wordt. Aldus kon de brand na vertraging aan den Staf gemeld worden, doch door een vergissing met een onbetee- kenend brandje in perceel Knmpersingcl 48, rukte de brandweer niet uit. Op de L. Hee- renvest werd het vuur door de bewoners gebluscht; de keuken brandde geheel, de woonkamer gedeeltelijk uit. Na informatie bij de Brandweer gewerd ons een andere lezing van het geval. De brand werd gemeld op nummer 14141, waardoor de automatische alarmeering van den Staf, die bij opbelling van 15333 ge schiedt, niet tot stand gebracht werd. De employé van de seinzaal, die eerst kort in dienst was, wist niet spoedig handelend op te treden, zoodat de Staf niet gewaarschuwd werd. Ondertusschen had een der leden van den Staf het brandje op de Kampervest bezocht en bracht bericht op de seinzaal dat voor dit geval optreden van de brand weer niet noodig was. W. de G., tegen wien door den Officier van Justitie de vorige week 9 maanden ge vangenisstraf was geëischt, wegens valsch heid in geschrifte bij een echtscheidings zaak, werd heden veroordeeld tot 5 maan den gevangenisstraf. In Oosthuizen heerscht een minder goede verstandhouding tusschen O. d. H. en S. K„ die meer dan eens tot uiting kwam in pla gerijen en schelden. Op den avond van 27 Februari, toen de H. bij de woning van K. arbeidde, kwam de laatste naar hem toe, om hem ter verantwoording te roepen over plagerijen, waartoe anderen door de H. werden aangezet. De H. voelde niet veel voor verantwoording en op een gegeven oogenblik voelde K. dat hij geslagen of ge stompt werd en een wonde boven zijn oog hevig bloedde. Waarmede deze wonde was toegebracht, wist hij niet; hij voelde slechts dat hij veel bloed verloor. De H. gaf een geheel ander verhaal. Vol gens hem kwam K. uit het donker te voor schijn, klaarblijkelijk met minder vredelie vende bedoelingen. Hij kon zich niet her inneren dat hij K. geslagen had of met een mes verwond. K. kwam op hem af en greep hem bij de keel met de mededeeling dat hij met1 hem wilde afrekenen. Dr. V., als deskundige gehoord, verklaarde, dat K bij hem was gekomen om zich Ie laten behandelen. Het leek get. dat de wonde veroorzaakt kon zijn door een mes. D. de H. zeide hierover, dat hij zijn mes niet gebruikt heeft, doch wel geroepen: „Pas op, ik heb een mes". Met een gesloten mes kan volgens den deskundige de wonde echter niet zijn toegebracht. S. K. moest in het ooglijdersge^ticht te Amsterdam worden opgenomen, waar het gewonde oog door een glazen is vervangen. Getuigen k décharge werden gehoord, waarvan de een verklaarde dat de vrouw van S. K. gezegd zou hebben dat K. den twist begonnen was volgens zijn zeggen en een ander dit absoluut ontkende. De Officier achtte het bewijs geleverd, dat K. door D. de H, gestoken is. De om standigheden wijzen er echter op, dat de ernstige verwonding minder is te wijten aan opzet dan aan een ongeluk, Waardoor juist het oog werd geraakt. Spr, vroeg daarom een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar en onder de voorwaarde, dat de H. alle kosten van de verpleging betaalt. De verdediger, mr. Simons, viel de be wijsvoering aan PI. vestigde de aandacht er op, dat de eenige getuige S. K. is, met wien verdachte in onmin leefde en gevochten heeft en dat het onwaarschijnlijk is dat de klap, waarvan K. heeft gesproken, is gege ven met een open mes, terwijl de deskun dige verklaard heeft dat de wonde een steekwonde is; met een open mes krijgt men geen klap. PI. las brieven voor, waaruit blijkt, dat verdachte zeer goed bekend staat en vroeg vrijspraak, subs, een voorwaardelijke geld boete. Uitspraak 16 Juni a.s. Den 17en Juni a.s. zal bet 25 nar geleden zijn, dat de heer Mr, J, N. J. E. Heerkans Thijssen tot ltd van den Haarlemschen Ge meenteraad werd gekozen. Den 16en Juli d.a.v. werd hij als raadslid geïnstalleerd. Naar wij vernemen vormt zich een commis sie uit de raadsleden om onzen wethouder op den 16en Juli te huldigen. Naar ons hedenmiddag werd medegedeeld zou er gisteren in de De Witstraat ie°ts zeer ernstigs hebben plaats gevonden. Een man en vrouw zouden oneenigheid met elkander gekregen hebben, waarbij de man zijn vrouw en kinderen opgesloten zou hebben Daarna zou hij zoo goed als alles in het huis vernield hebben, o.m. het linnengoed door middel van vitriool. Ten slotte zou hij den geheelen boel in brand hebben gesto ken. Het vuur zou echter nog tijdig ge bluscht zijn en de vrouw gered. Ziedaar een verhaal, griezelig in al zijn bijzonderheden cn met het voor de ge voelens van rechtvaardigheid bevredigen de slot, dat de man in voorloopige hech tenis ges'eld was. Bij onderzoek bleek ons echter, dat de nuchtere werkelijkheid veel minder was. Ontdaan van alle franje is de geheele ge schiedenis deze, dat in een perceel aan de De Wits'raat gisterenmorgen vroeg, toen de meeste bewoners nog te bed lagen, brand is ontslaan, welke tijdig gebluscht is kunnen worden. Als verdacht van brand stichting is de bewoner gearresteerd. Saldo vorige verantwoording 47.50 Totaal 257.50 De heer J. Schreuders, voormalig direc teur der Hollandsche Handelsbank, die reeds vanaf het najaar Van het vorige jaar in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" verpleegd wo-dt. za! hedenavond dit ziekenhuis ver laten en in het Huis van Bewaring terug- keeren. Vertraging bij de alarmeering. In ptrceel L, Heerenvevt 48 brak gisteren middag kwart voor twee brand uit door het vlamvatten van een gasslang. De brandweer werd opgebeld, doch er werd geen gehoor verkregen. Daarna werd 14141 opgebeld, het nummer van den Ongevallendienst, die ook in de seinzaal van de Brandweer ge- KOFFIÉ De Stormrampcollecte. Gisteren heeft de Bloemendaalsche Vrijwillige Brand weer de aangekondigde collecte voor de slachtoffers van de stormramp gehouden. In vol ornaat zijn de mannen er op uitge trokken helm op en uniform aan, per brand weerauto van de eene buurt naar de andere, rijdend, natuurlijk onder luid belgekiingel om de aandacht te trekken. Heel eigenaar dig waren de collecteja, wat moeten we hier invullen Als brandweermannen konden zij natuurlijk geen busje of een kerke- zakje gebruiken. Daarom hadden de collec tanten zich voorzien van een eind brandweer slang, van onderen van een bodem voorzien, 't Boveneinde was gemonteerd met een soort trechter, een soort fluitketel, waarvan de bodem was voorzien van een gleuf, waardoor de offeraars hun gaven aan de vreemdsoor- tigen, doch origineelen gtldzak konden toevertrouwen. We veronderstellen, dat de menschen nog al succes hebben gehad met hun werk. In elk geval komt hun een woord van hulde toe voor hun edel streven. Burgerlijke stand. Geboren W. v. d. KommerOlyve, z. J. M. van Vliet v. Bodegom, d. M. C. VinkLafeber, d. J. SmitJonker, d. M. Tolvan der Plas, d. S. v. d. Paard Katnminga, d. G. A. PellemansHoes, d. Ondertrouwd H. F. Broekhuizen en D. v. Baarsel K. v. d. Grijn en E. Versteeg D. Koning en H. E. Ledegang B. J. G. Glimmerveen en W. M. E. v. Raven- steijn O. van Veen en M. de Graaf H. C. Schelvis en C. Jansen J. J. Boogaard en G. H. J. Boon J. Dil en J. Knijtijzer J. E. Beentjes en E. C. de Jong A. Geer- lofs en H. Post G. A. de Bakker en J. H. v. d. Bos J. P. Bierman en C. J. Nijman. Getrouwd N. Bosman en D. C. J. de Ruiter J. Wielinga en J. Griekspoor E. C. Smit en C. v. d. Wijk M. Rasch en C. A. Wolzak P. de Bie en F. Kempe H. Borst en H. Jonker H. Wichman en J. Nol J. G. Nelis en A. M. J. Heere mans W. C. Spiers en W. J. C!. Schmidt- tneier Th. A. Harsveld en C Floris J. G. Starreveld en J. C. Butter. Overleden Heinrich Rudolf Gonner- man, 45 j., echtgen. van N. Mets. Bartho- lomeus Bruyns, 22 j., ongehuwd. Corne- lis Burger, 70 jaar, echtgen. van S. C. v. Straten. Antonius H. M. Blüm, 6 j., Z. v. D. Th. J. Blüm. Stormramp-Comité. Het in deze ge meente opgerichte Comité „Stormramp in 'n Oosten des Lands", is nog aangevuld mei den heer Ds. D. J. Boerkoel, te Velsen. Besmettelijke ziekte. In de afgcloopen Week zijn in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgevallen Muziekcorpsen op concours. Zoowel „Eensgezindheid" als „St. Michael" Zijn 2en Pinksterdag op concours geweest, en hebben een zeer goede figuur gemaakt. „Eensgezindheid" trok naar Blaricum, om er in de 3e afdeeling uit te komen, met als verplicht nummer „Deux Petites Célèbres" en als vrij nummer „Ouverture Joyeuse". Hiermede behaalde zij een eersten prijs. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling was, ook in den Marschwedstrijd uit te komen, ging deze niet door, maar werd dit nummer gemeenschappelijk uitgevoerd. Des avonds werd nog deelgnomen aan de Eereafdeeling. Daar het te laat werd om den uitslag der Jury af te wachten, was hier de uitslag nog niet van bekend. „St. Michael" trok r.aar Rotterdam, om in het concours, uitgeschreven door de Rotterdamsche Postharmonie in de 2e afdee ling uit te komen met als verplicht nummer „Fantasie sur ie petit Due" en als vrije num mer „Ouverture Fantastique". Dit was de eerste maal, dat het corps in die afdeeling uitkwam, en al was het hoogste suc ces niet bereikt, om een len prijs te beha len waren 260 punten noodig met 246 punten, kende de jury hun een 2en prijs tce, v/at voor een eersten keer een goed succes mag heeten. In ons nieuws van gisteren werd abusieve lijk gemeld, dat „Sint Michael" een eersten prijs behaalde. Hedenmiddag 12 uur kreeg een man, tij delijk vertoevende in een logement aan de De Witstraat, een flauwte op het Ver- wuift. Een lid van E. H. B., O., die toeval lig passeerde, behandelde hem, nadat hij in de winkel van Vroom en Dreesman was binnengebracht, die zulks welwillend aan bood. Per auto is de man naar zijn loge ment vervoerd. Op buitenstaanders maakte het geval een grootcn indruk om da', het slachtoffer een houten been bad en zijn arm, wegen® een kneuzing, in een ver band droeg. In de Nutszaal te Leiden is hedenmorgen de jaarvergadering van de Maa'schappij der Ncderlandsche Letterkunde begonnen onder leiding van den voorzitter, den heer Frits Hopman te Rotterdam. De bekendmaking had plaats van het werk dat het bestuur der maatschappij voor het vereenigingsjaar 1926—1927 op advies van de Commissie voor de Schoorte Lette ren met dén jaarlijks uitgeloofden prijs van aanmoediging van 1C00 heeft bekroond. Blijkens het advies der commissie voor Schoone Letteren had deze met betrekking tot de toekenning van den jaarlijkschen prijs ditmaal geen gemakkelijke taak. De commis sie toch moest zich in haar keuze beperken tot letterkundige werken, in de laatste twee jaar verschenen, terwijl de commissie zelve heeft bepaald, dat zij haar aandacht voornamelijk zou schenken aan schrijvers, die nog niet voldoende tot het publiek zijn doorgedrongen, en bijzondere aanbeveling verdienen. Daarenboven was .de commissie van oordeel, dat een roman ditmaal bij voorkeur diende in aanmerking te komen. Binnen deze grenzen nu vond zij geen werk, zoodanig uitstekend boven alle andere, dat het onmiddellijk en ontwijfelbaar voor toe kenning van een prijs was aangewezen. Ver schillende werken, elk voor zich zelf in be paalde opzichten lofwaardig, dongen om den voorrang. Ten.slotle vereenigde zich de keuze van de meerderheid der commissie zich op den roman „Het Wassende Water" van Herman de Man. omdat zij van oordeel was hierdoor den prijs toe te kennen aan het werk, dat zich boven de andere in aanmerking komende onderscheidde door volledigheid en gaafheid, en zoowel in den bouw van het verhaal als in de typeering der verschillende gestalten en het weergeven der omgeving, waarin de handeling zich aispeelt van op merkelijke begaafdheid blijk geeft. Het ver heugt de commissie daarenboven, hierdoor de aandacht te kunnen vestigen op een ver haal uit het hedendaagschc Nederlandsche boerenleven, dat in de moderne letteren wat stiefmoederlijk bedeeld bleef. Ie 's Gravenhage is overladen de heer G, G. van As, inspecteur bij het lager on derwijs in de inspectie Delft. Dc heer van As was vroeger verbonden aan de redactie van het Chr. Hist, dagblad „De Nederlander" en schreef verschi'lende Christelijke boeken onder den schuilnaam „Schrijver." Ook te Haarlem wns de heer van As wZ'kzaam. j% Nederlanc, 19D 101 15 16 b% Nederland 1923 10 !5; g VA Nederl 1917 1001/16 N. I. 1926 8. 977/8 b% N.-f. 1923 D.. 1015s Holl Lloyd 37x/2 Oude Vaart 79x/2 dito Gem. Eigend. 74 Mij „Nederland".. 185 1 Scheepvaart-Unie '99 Rotterd Lloyd 172 Paketvaart 239 1 Oude Boot 94 Boll. Stoomboot 601 2 b ■lufgens gew. 17oX/2 Nederl. Kunstzijde 313 Maecubee I 141 a Holt Kunstzijde 114-1-/ g Koloniale Bank 2523/^ Indische Bank 1753/^ Ccrt. Handel Mij.. l661/2 Reso dito 1661/4 b Phoenix1181 Geconsolideerde 2301 Kon Olie 3731/< U S. Steel 124% Marine comm811/ 16 Marine preL 501/4 H. V. A. 773 Java Cultuur 385 Vorstenlanden 1781 4 Actions id. 16 1 Poerwoderjo l241/4 Oude Deli 4641 /2 Senembah471x/a Deli Batavia497 A'dam Rubber 3153/4 Serbadjadi 315 Silau 157 Allied Sumatra 1 131 Oostkust 2501/2 V. L C. 01901/2 Deli Bat. Rubber 270% Dordtsche Petr. 353 Southern Rails 126 Union 178x/j Anaconda 92 Wabasb 77X1/ia I0!15/ifi 1015/g 77 74% 184 93% b 173% 310 112%-3 U5%-6 254 176 166% 9 JUNI EcKsl-c LAATSTE KOERS KOERS 1 v 1 4 OSLO 1 1 1 1 11 t i ft 1 plaats voor 430.000, alsmede het bouwen van een fabriek voor artikelen op radio- gebied op het terrein van de Philips' Glas fabrieken voor 800.000. De werken zullen worden ui'gevoerd dorr de N.V. Hollancsche Maatschappij tot het maken van V/erken in gewapend beton tc Den Haag. PARIJS, 9 Juni. Uil Ottawa wordt be- raeld, dat de regeering het onderzoek mc' vliegtuigen naar de Fransche vliegers Nun gesser en Coli heeft doen staken, daar el! spoor ontbreekt. SAN FRANCISCO, 9 Juni. Gemeld wordt, dat de vroeger Fransche mililaire vlieger Dail voornemens is in 12 dagen om de wereld te vliegen. Hij is voornemens in Francisco te starten en te vliegen over Tokio, Singapore, Egypte, Europa en Amerika. 444e STAATSLOTERIJ. Trekkina van Donderu-a 9 Juni. 5e Klasse I6e Lijst. Hooee prijzen. 1890 1000 met prctn'e van ƒ30.000. 1266 2323 4610 12553 13981 14999 20746 1000. 2251 6902 8257 9523 19582 7 400. 3913 7,826 16716 17SR5 ƒ200. 746 2676 10212 11008 11226 13077 13335 14969 14976 1S197 19195 100. ƒ70. 3 172 183 240 261 374 406 592 737 766 815 881 895 905 1137 1139 1145 1229 1364 1591 1762 1812 1839 1978 2061 2156 2207 2212 2415 2544 2588 2658 2674 2831 3058 3124 3152 3273 3312 3350 3498 3514 3642 3764 3798 3826 3874 4046 4066 4128 4265 4277 4340 4547 4590 4664 4735 4749 5036 5047 5007 5352 5361 5390 5427 5697 5766 5769 5934 5967 6041 6416 6423 6575 6605 6691 6693 6723 6828 6904 6910 7000 7075 7204 7341 7377 7397 7401 7537 7665 7726 7823 7914 7041 7948 8007 8090 8156 8291 8366 8370 8532 8534 8545 8593 8674 8787 8501 8806 8827 8867 8915 8976 9266 9382 94.57 9462 9471 9569 9634 9640 9678 9731 9743 9779 9853 9892 9964 9970 10129 10194 10368 104 20 10472 10496 10533 10569 10584 10669 107O2 10752 10781 10815 10819 10840 108.54 10919 109O4 11065 11100 11124 11318 11755 11784 12035 12069 12253 12412 12434 12661 12714 12747 12787 12947 12948' 1315.3 13337 13367 13436 13647 13603 13728 13801 13899 14026 14054 14209 14390 14410 14513 14519 14526 14649 14778 14024 15164 15183 15196 16051 16063 16079 16117 16153 16200 16205 162.31 16272 16323 16509 16527 16594 16742 16768 16844 16982 17028 17112: 17314 17373 17449 17557 17580 17615 17687 17989 18059 18181 18244 18345 18444 18465 18493 18526 18549 18574 18576 18669 18765 18812 18852 18057 19084 193t8 19330 19405 10615 19737 19863 19998 20075 20208 20382 20502 20557 20755 20783 20975 HEERLEN, 9 Juni. De 36-jarige W. J. Vreuls is gisteravond omstreeks 6 uur te Nieuwenhagen bedolven geraakt bij een i afschuiving in een zandgroeve. De onge- lukkige werd dood te voorschijn gehaald. Hij laat een vrouw en 5 kinderen achter. AMSTERDAM, 9 Juni, Onder de kran sen, welke bij de bijzetting van het stoffe lijk overschot van generaal van Heutsz werden bezorgd, bevond Zich ook een van H. M, de Koningin. DOET1NCHEM, 9 Juni, Hedennacht is vermoedelijk door een schoorsteen-defect brand ontslaan in de locomoticvenloods op het Stationsemplacement. De locomotieven werden onmiddellijk in veiligheid gebracht. Het cliemagazijn en de machinistenkamer zijn totaal uitgebrand. Ten gevolge van den brand is de watertoevoer afgesneden en kunnen de locomotieven tijdelijk hier niet van water worden voorzien. DELFT, 9 Juni. Gedurende de laatste weken werden herhaalde malen rollen koperdraad gestolen op de kabelfabriek te Delft. Deze rollen werden dezer dagen op gespoord, o.a. bij den koopman, die het koper gekocht had van een opkoopef C. J. uit Rotterdam. Deze, een bekende van de Justitie, is aangehouden. EINDHOVEN, 9 Juni. De Directie der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven heeft aanbesteed een gebouw tot uit breiding van de bestaande machinewerk- 12 156 158 221 230 246 419 468 475 491 513 542 587 595 609 611 666 692 805 820 833 851 867 875 932 939 1000 1050 1083 1085 1101 1235 1246 1247 1270 1278 1315 1324 1416 1426 1445 1475 1534 1553 1605 1607 1608 1627 1647 1666 1782 1790 1892 1926 1929 1974 1990 2130 2133 2150 2157 2174 2186 2211 2232 2248 2249 2253 2257 2263 2270 2315 2318 2332 2379 2388 2407 2410 2491 2496 2519 2522 2693 2703 2706 2720 2723 2724 2725 2732 .2752 2767 2768 2790 2872 2874 2882 2956 3002 3023 3033 3039 3067 3135 3136 3154 3196 3228 3231 3286 3294 3461 3541 3557 3587 3638 3647 3733 3742 J744 3799 3859 3873 3892 3897 3975 3995 4011 4024 4063 4148 4224 4233 4237 4252 4291 4327 4378 4404 4413 4447 4453 4465 4470 4494 4527 4588 4592 4621 4647 4649 4653 4688 4713 4726 4784 4803 4812 4870 4894 4917 4930 4964 5059 5074 5096 5153 5190 5261 5265 5291 5338 5348 5370 5415 5421 5458 5467 5510 5577 5600 5615 5675 5691 5718 5730 5795 5824 5834 5842 5881 5900 5905 5950 6136 6152 6157 6218 62.30 6280 6424 6432 6436 6440 6452 6499 6540 6545 6610 6614 6649 6712 6745 6747 6784 6796 6832 6836 6846 6929 6948 6972 6975 7031 70.39 7044 7047 7091 7094 7116 7131 7200 7246 7294 7309 7329 7364 7365 7372 7383 7414 7445 7455 7469 7486 7509 7518 7532 7571 7614 7619 7640 7682 7690 7702 7720 7728 7789 7825 7854 7889 7933 7943 7945 8049 8074 8078 8138 8144 8145 8161 8175 8186 8209 8237 8252 8260 8309 8343 8347 8358 8361 8483 8585 8589 8678 8686 8694 8725 8734 8745 8763 8818 8860 8861 8902 8906 8922 8933 8953 8995 9000 9044 9045 9070 9076 9147 9181 9228 9279 9321 9329 9330 9373 9377 9415 9451 9470 9502 9506 9524 9599 9680 9683 9689 9718 9733 9752 9788 9814 9826 9829 9872 9989 10008 10078 10110 10122 10155 10156 10208 10243 10267 10289 10306 10310 10329 10341 10367 10378 103.83 10451 10494 10500 10503 10522 10582 10590 10597 10662 10703 10705 10767 10790 10805 10821 10825 10845 10871 10973 11007 11053 11079 11094 11096 11117 11129 11141 11143 11158 11166 11167 11204 11208 11267 11315 11383 11454 11505 11555 11638 11652 11667 11763 11773 11774 11835 11854 11921 11927 11932 11954 12003 12017 12027 12085 12115 12129 12146 12179 12220 12233 12242 12289 15293 12307 12333 12499 12536 12604 12630 12646 12680 12690 12740 12775 12793 12817 12833 12857 12900 12919 12929 129.31 12951 12969 13051 13136 13157 13186 13255 13292 13207 13303 13307 13407 13413 13426 13440 13502 13504 13564 13574 13602 13616 13679 13710 1.3738 13767 13866 13925 1.3987 14005 14041 14069 14081 14102 14105 14156 14158 14168 14214 14224 14232 14243 14244 14260 14271 14276 14305 14328 14335 14348 14398 14407 14436 14498 14507 14597 14601 14683 14688 14691 14718 14719 14722 14736 14777 14792 14798 14849 14870 14910 14925 14927 14950 14967 14978 14995 15015 15050 15136 15151 15260 15298 13315 15364 15.386 15416 15459 15461 15462 15467 15475 15476 15519' 15565 15581 15589 15837 1569.3 15706 15804 15809 15866 15915 15934 15969 16075 16080 16098 16100 16134 16183 16235 16296 16309 16373 16401 16425 16427 164.81 16465 16504 16324 16610 1661.3 16630 16637 16775 16831 16836 16910 16912 16918 16923 16942 17000 17010 17061 17089 17094 17125 17171 17193 17224 17239 17241 17256 17259 17263 17301 17315 17329 17384 17481 17488 17522 17549 17571 17575 17591 17608 17619 17635 17652 17663 17665 17684 17707 17741 17757 17760 17782 17785 17794 17800 17804 17850 17896 17914 17931 17932 17947 17953 18006 18034 18050 18057 18066 18072 18095 18135 18189 18212 18221 18226 18253 18292 tS321 18327 18331 18385 18478 18743 18795 18834 18866 18889 18902 18907 1S973 19017 19026 19027 19042 19049 19071 19096 19105 19183 19203 19296 19223 19231 19240 19241 19270 19275 19298 19309 19349 19354 19381 19459 19477 19487 19552 19567 19574 19612 19709 i9735 19812 19821 19876 19879 19887 19911 19927 19935 19946 19991 19995 20024 20032 20052 20085 20087 20133 20146 20176 20178 20199 20222 20236 20272 20384 20392 20488 30543 20553 20558 20665 20688 20708 20733 20740" 20767 20S08 20839 20842 20866 20S77 ,20946 209S3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2