•i LUCHTVERKEER. DE TOCHT VAN CHAMBERLIN OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Een derde transatlantische vlucht; Byrd treft voor bereidingen. FINANCIEN. De Kon. Ned. Petroleum Maatschappij. RADIO-NIEUWS. Pe Indische draadlooze omroep. De kortegolf uitzending naar schepen op zee. RECHTZAKEN. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. De Stormramp. De militaire relletjes te Assen en Amersfoort op 21 Juni voor het Hoog Militair Gerechtshof TWEEDE KAMER. De samenvoeging van de departementen van Oorlog en van Marine. GEMENGD NIEUWS. Na het melken. Met auto en al over den kop. Een windhoos in 't klein. DE STORMRAMP BOVEN DEN GELDERSCHEN ACHTERHOEK EN TWENTE. Veel is noodig om de schade te herstellen. Ook Axel is niet gespaard geworden. AND Onder de Radio-berichten: De mogendheden trachten het Albaneesch- Zuid-SIavisch conflict ondershands te doen regelen. Bommen in een vergadering te Moskou. Na den moord op Wojkow. Bommen in een clubgebouw. De Antwerpsche havenplannen. Albanië en Zuid-Slavië. Een orkaan in Wit-Rusland. Brand in een bedehuis. MARKTNIEUWS. Trekking van Woensdag 8 Junk 5e Klasse 15e Lijst. Hooge prijzen. "4 I 199 I De derde transatlaniische vlucht wordt thans voorbereid. Byrd maakt eiken dag proefvluchten met den van drie motoren voorzienen Fokker-eendekker. Byrd zal echter niet vertrekken voordat Lindbergh in de V. S. is teruggseerd; op zijn tocht wordt hij vergezeld van een piloot en een mécanicien. De huldiging van Chamberlin. In bet Amerikaansche gezantschap werd Chamberlin en Levine een diner aangebo den, waaraan slechts elf personen deelna men. Tot laat in den avond bleef een groo- te menschenmenigte voor het gebouw ver zameld, die telkens weer verlangde de vlie gers te zien. Toen men bemerkte, dat zij zich niet meer wilden vertoonen. werd den vliegers uit het publiek een telegram ge zonden, met het verzoek nog eens naar bui ten te komen. Chamberlin en Levine kwa men daarop na afloop van het diner, even na tienen, nog eens voor het venster. Het publiek juichte hun toe en iemand uit het publiek hield in het Engelsch een toespraak, waarvoor Chamberln met enkele woorden dankte. Later heeft Chamberlin een telefonisch gesprek gevoerd met Londen, waarbij hij be richtte van plan te zijn binnen eenige da gen naar Londen te vertrekken. Omtrent Chamberlin's mededeeling, dat hij van plan is weer naar Amerika terug te vliegen, is men in vliegenierskringen te Londen van meening, dat een tocht over den oceaan in wesleliike richting veel moei lijker is, daar niet op de medewerking van den wind gerekend kan worden. Een der gelijke vlucht is nog nooit door een vlieg tuig volbracht. Voor de ontvangst van Chamberlin te Londen wordt o.a. een banket van de Royal Aero-club voorbereid, zooal zulks ook bij de ontvangst van Lindbergh geschiedde. Schennis van het Staatsmonopolie. Men meent te weten, dat de Amerikaan sche regeering een onderzoek instelt naar de handelwijze van den postdirecteur te Hampstead (New York) die de postzegels van 250 brieven afstempelde, welke Le vine met bestemming Voor Duitschland mee nam. Levine n.l. had geen machtiging om poststukken te vervoeren. Postzegelliefheb bers verklaren nu, dat die gestempelde post zegels elk als souvenir wel 50 dollar waard zijn. Voor de moeders van Nungesser en Coli. Er is een comité gevormd onder praesi- 8ium van den vroegeren Amerikaanschen gezant te Berlijn, Gerard, dat zich ten doel stelt een bedrag van 150.000 dollar bijeen te brengen voor de moedei s van Nungesser en Coli. Verschenen is het jaarverslag over 1926 der Koninklijke Ned. Maatschappij tot Ex ploitatie van petroleum bronnen in Ned. Indië. Hieruit blijkt, dat de winst bedraagt 101.595.945 (in 1925: 94.500.194). Het dividend is bepaald op 23J4 pet., (in 1925: 23 pet.). Het verslag over den toestand van het bedrijf komt tot de volgende conculsie:-* In verband met het feit, dat wij door onze stijgende productie in verschillende landen in staat gesteld zijn op de meest economische wijze onze producten te dis- tribueeren ten gevolge waarvan onze risico's belangrijk verminderden als mede in verband met de omstandigheid, dat de te onzen dienste staande distribu tie-organisaties in, practisch gesproken, alle landen ter wereld voortdurend nog verbeterd en uitgebreid worden zien wij de toekomst met vol vertrouwen tege moet, ondanks de daling der prijzen, sinds het begin van 1927, als gevolg van de be langrijke overproductie. In aansluiting op het „Aneta"-telegram yan 2 Juni j.l. omtrent de persconferentie, waarbij de G. G. onder meer verklaarde, dat de onderhandelingen voor een draad looze omroep in Indië niet opschieten, verneemt het „Aneta"-kantoor, dat thans door belanghebbenden telegrafisch bericht uit Indië is ontvangen, dat er flinke voort gang is gekomen in de desbetreffende on derhandelingen, zoodat voor verder uitstel geenerlei vrees meer behpeft te bestaan. Ten vervolge op het dezer dagen in de pers verschenen bericht omtrent het ge bruik van de korte golf voor berichten- wisseling met schepen op zee wordt thans vanwege het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie medegedeeld, dat tusschen den Rijkstelegraafdienst en de Nederland- sche Telegraafmaatschappij „Radio Hol land" is overeengekomen om de afwikke ling van het telegramverkeer tusschen de daartoe uitgeruste schepen van genoemde maatschappij en het Rijkskuststation voor taan mede in de korte golven te doen ge- «chieden. Voor de op deze wijze gewis selde telegrammen zullen voorshands de bestaande taksen worden toegepast. De invoering van deze regeling geschiedt bij wijze van proef en in afwachting van de beslissing der ,a.s. radioconferentie. Gisteravond vergaderde de Eerste Kamer onder voorzitterschap van den heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. \De VGORZITTER zegt naar aanleiding van de plaats gehad hebbende stormramp in den Achterhoek het volgende: Geachte medeleden, Na den watersnood, waarvan de nadeelige gevolgen door de natie nauwelijks gelenigd zijn, treft een gedeelte van ons vaderland een nieuwe ramp, die, behalve den dood van eenige medeburgers, groote schade be rokkende. Wij allen werden bij het vernemen dezer nieuwe beproeving diep ontroerd. Ik ben er dan ook zeker van, Uw aller tolk te zijn, wanneer ik onze hartelijke deelneming be tuig aan de diep getroffenen. Het is haast overbodig, hun te verzekeren, dat ook thans onze landgenooten zich zullen beijveren zooveel mogelijk hulp te ver- leenen. Met het oog op onzen gemeenschapszin en niet minder op onze algemeene bekende hulpvaardigheid, meen ik ook nu het recht te hebben, gezien het reeds geschiede en hetgeen verder in voorbereiding is, te ver wachten, dat veel gelenigd zal worden en dat de zwaar beproefde bevolking, met ver trouwen cp God, het door haar ondervon den leed met berusting zal kunnen dragen. De rede werd staande aangehoord. Vervolgends deelt de VOORZITTER mede, dat de Centrale Afdeeling besloten heeft, heden, na afloop der openbare vergadering een aantal wetsontwerpen te onderzoeken. Daaronder zijn eenige zeer spoedeischen- de. Iii verband hiermee stelt hij voor, deze toe te voegên aan de agenda en Donder dagavond te behandelen in dien zij in staat van wijzen zijn. Hiertoe wordt besloten. Naar aanleiding hiervan merkt de heer v. EMBDEN (V.B.) op, dat onder de ont werpen, die in de afdeelingen zullen wor den onderzocht, niet voorkomt dat betref fende verlaging der paspoorten (wijziging zegelwet en wet op kanselarijrechten). Hij acht het van belang, dat het reizend pu bliek weet, waarop het na 1 Juli, tijdstip, waarop gedach werd, dat de wet in wer king zou treden, aan toe is. In verband daarmee zou hij gaarne zien, dat het ont werp zeer spoedig in de afdeelingen wordt onderzocht. De heer DE GIJSELAAR (C.H.) sluit zich daarbij aan. De VOORZITTER heeft er geen bezwaar tegen, het ontwerp^Donderdagavond 9 Juni te onderzoeken in de afdeelingen. Aldus wordt besloten Hierna wordt de vergadering verdaagd tot hedenavond 8 uur. Dinsdag 21 Juni zal voor het Hoog Mili tair Gerechtshof behandeld worden de zaak tegen kapitein Glasius, die in ver band met de militaire relletjes in Assen voor den krijgsraad te Ben Bosch heeft terechtgestaan, doch door dien raad van het hem ten laste gelegde werd vrijgespro ken. Voorts zullen dien dag voor het Hoog Militair Gerechtshof te-echtstaan luitenant Knaap en sergeant Knottel, tegen wie in verband met de militaire relletjes in Amersfoort een vervolging was ingesteld. Zooals men zich herinneren zal, werd lui tenant Knaap door den Krfjgs-aad te Den Bosch vrijgesproken, terwijl sergeant Knot tel tot zeven dagen gevangenisstraf werd Veroordeeld. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer onder voorzitterschap van den heer Jhr. mr. Ch, Ruys de Beeren- brouck kwam aan de orde het wetsontwerp: wettelijke voorzieningen naar aanleiding van de opheffing van de departementen van Ma rine en van Oorlog en van de instelling van een departement van Defensie. De heer DUYMAER VAN TWIST A.R. lichtte eenige technische bezwaren tegen dit ontwerp toe, Spreker's voornaamste bezwaren zouden echter ondervangen kunnen worden als de minister èn voor de Marine èn voor het Leger een directeur-generaal wilde aanstel len. VKan hij die concessie niet doen, dan zal spr. tegen 't ontwerp moeten stemmen. De heer v. d BILT R.K. zeide, gaarne de verklaring van den minister aan te ne men, dat dit ontwerp niet vooruitloopt op de splitsing der Marine. Spr. hoopt, dat dit laatste denkbeeld voorgoed van de baan is. De heer v. d. Bilt is ook van meening, dat de taak der Marine zoo omvangrijk is, dat het beheer daarvan niet als een bijbaantje is te beschouwen. Vooral ten ozichte van Indië zal in de toekomst van de Marine veel gevergd wor den en de verdediging van Indië zal veel meer kosten dan die van Nederland alleen. Bovendien moet er gedacht worden aan het belangrijke van vlagvertoon en de perso- neels-organisatie, die in de toekomst ook de grootste aandacht van den Minister zal vra gen, Met de plannen te dien opzichte kan spr. zich wel vereenigen, Spr. heeft met genoegen gezien, dat een deel van het marine-personeel aan de taak der kustverdediging in Nederland wordt ge zet. Hij zou willen vragen of het niet mo gelijk is, de geheele kustverdediging onder te brengen bij de marine, Vervolgens zal de aandacht van den mi nister gevraagd werden door de opleiding van inlandsch personeel. De proeven, geno men met de indienstneming van meer per soneel uit Indië zelf, zijn niet gunstig ver- loopen. De opleiding dezer menschen is om slachtig, moeilijk en duur. Al deze zaken maken de samenvoeging der militaire depar tementen niet zoo eenvoudig. Spr. staat dan ook voorloopig afwijzend tegenover het ont werp. De beweerde bezuiniging kan spr. niet aannemen. De minister noemt geen cijfers, maar men kan zich aan deze zaak toch niet af maken met eenige algemeene opmerkin gen. Wel becijfert de minister op den vlieg- dienst een bezuiniging van 1K millioen, doch deze schijnt ook wel te verkrijgen zon der de samenvoeging. De deskundige leiding van marine eischt den geheelen mensch. Spr. is er niet van overtuigd, dat samenvoeging der militaire departementen noodig en ge. wenscht is. Dp heer SNOECK HENKEMANS C.H., be toogt dat, wanneer de samenvoeging tot stand komt, er voortaan bij het overleg tusschen regeering en Staten-Generaal geen minister zal zijn, die op het gebied der ma rine bii uitstek deskundig zal zijn. Juist in verband met onze beperkte middelen is het noodzakelijk, dat er iemand is. die zich ge heel kan geven aan de taak, om met die wei nige middelen het beste te bereiken.^ fen aanzien van de splitsing der marine is spr. niet gerust gesteld, al heeft de minister ont kend, dat dit ontwerp een eerste stap in de richting is. Onder minister Lambooy's eer ste ministerschap had de regeering immers die splitsing urgent verklaard. Het is niet ge bleken, dat de minister dit denkbeeld voor goed heeft prijs gegeven. Er bestaat aanlei ding, te gelooven, dat de minister zijn plan nen wel zal uitvoeren, zoodra bii daarvoor kans ziet. Deze gedachte is op zichzelf reeds genoeg om het aanhangige ontwerp niet te steunen. Spr. uit de hoop, dat het ontwerp zal worden tezui'óencmen of afgewezen. De beer TILANUS C.H. beziet het vraag stuk van departementaal administratief oog- nunt en wüst op alinea 1 van art. 71 der Grondwet: de Koning s'elt ministerieelc de partementen in Aan deze bevo'g 'heid van deKroon wil spr. in geen enkel opzicht raken, maar waar de considerans van dit ontwerp zegt, dat maatregelen noodig war den geach'" wenscht hij. dat de Kon. Be slint waarbij tot die opheffing is besloten, moet worden ingetrokken. Spr. legt er den nadruk op, dat de ma rine door de opheffing van het departement den man, die haar speciale eischen kent en haar belangen behartigt, zal moeten missen, vraagt, of hier niet een ontwerp wordt behandeld, waarvan de gevolgen niet goed zijn onder de oogen gezien. De minis ter kan zeggen, dat die bezwaren moeten worden gericht lot hen. die in 1920 het ont werp onderteekenden. Hierin ligt slechts een schijn van waarheid. Wanneer men de afdeelingen en de amb tenaren van Oorlog en Marine samentelt, krijgt spr. 20 afdeelingen met 225 ambte naren, die zeer heterogene vraagstukken hebben te behandelen. Het Inkt den heer Tilanus onmogelijk, dat één man daarvoor de verantwoordelijkheid kan dragen en aan zulk een departement leiding kan geven. Indien men eenmaal de thans voorgestelde stap heefl gedaan, dan is terugkeer zeer moeilijk. Spreker kan dan ook niet ernstig genoeg waarschuwen tegen aanneming van dit ontwerp. Vervolgens gaat de heer J. J- C. VAN DIJK A.R, de geschiedenis der militaire de partementen na en wijst er op. dat het vraagstuk der samenvoeging reeds in de vo rige eeuw aanhangig was. Het vraagstuk is voor ons land speciaal moeilijk, doordat het een groot koloniaal Rijk is. Wat nu dit ontwerp betreft, het vraag stuk der splitsing der marine vraagt dade lijk de aandacht wanneer het om samenvoe ging der departementen gaat. Kan aan het gecombineerde departement, dat dan toch reeds zoo overbelast is, ook nog worden opgedragen de maritieme verdediging van Indië? Zal het ontwerp dus mogelijk zijn, zonder de splitsing? Als men dezen be windsman zou willen volgen, zou men de overtuiging moeten hebben, dat hij de za ken goed doorzien heeft. Het is echter be denkelijk, dat daarvan niets is gebleken. Verder vraagt spr. of over een zoo be langrijk ontwerp niet het advies had moe ten worden gevraagd van de Indische re- gecring en van den Volksraad. Dit had niet alleen oorbaar geweest, maar zelfs wen- schelijk. Volgens spr. zou de samenvoeging des noods alleen te aanvaarden zijn, indien le ger en vloot elk onder leiding van een directeur-generaal werden gebracht. De heer VAN RIJCKEVORSEL (R. K.), betoogt, dat het vraagstuk der fusie van de beide militaire departementen reeds veel te lang hangende is. Hij hoopte, dat nu einde lijk een definitieve beslissing mag volgen. Het vraagstuk hangt samen met dat der splitsing van de marine, waarbij Indië ten nauwste is betrokken. Spr. zou gaarne van den minister vernemen of hij thans afziet van de plannen tot splitsing der marine, die in de memorie van toelichting waren opge nomen. Van die splitsing is spr. beslist tegenstander. Nederland is een groote koloniale mo gendheid, en wel de tweede van de wereld. De taak der Indische marine is zéér veel omvattend. Spr. acht het niet ondenkbaar, dat in de gefusioneerde defensie de geest der landmacht zal gaan domineeren, het geen zeer ten nadeele van de Indische ma rine zou zijn. In dit verband verzoekt spr. den minister, diens plan aldus te wijzigen, dat althans van niet-samenvoegbare dienSten de leiding on der afzonderlijke direcleuren-generaal wordt gebracht. De overige leiding zou dan onder een secretaris-generaal met aan het hoofd een politiek minister kunnen komen. De heer BRAUTIGAM S. D. verklaart zich voorstander van het wetsontwerp. Daar na wordt de vergadering verdaagd tot he denmiddag, 1 uur. Bij haar woning verdronken. De wed,uwe de R. te Waddinxveen, ging dezer dagen in de middaguren per vlet haar koeien melken. Toen zij niet terugkeerde ging men op onderzoek uit en vond men 't schuitje nabij de woning met melkbussen beladen; de vrouw evenwel was niet te vinden. In allerijl ging men dreggen. Men slaagde erin de vrouw spoedig boven te brengen, doch pogingen om de levensgees ten o-f te wekken, bleken vergeefsch. Een gewonde. Op den weg Wijler-Groesbeek slipte een auto, waarin vier heeren zaten en sloeg over den kop. De bestuurder, de heer J. A. G. Smit, reiziger van beroep, uit Nijmegen, kwam bii den val in aanra king met de openstaande ruit van het por tier, waarbij hem vier vingers werden afge sneden. De andere inzit i enden bleven onge deerd, De auto werd zwaar beschadigd. De gewonde werd door een geneesheer verbonden en diens auto naar Nijmegen vervoerd. Toch nog betrekkelijk veel schade. Te Abbekerk (N.-H.) vertoonde zich dezer dagen een eigenaardig natuurver schijnsel. Er stak plotseling een krachtige wind op, gevolgd door een doodsche stil-e. Op 't moment, dat de wind zoo s.erk was, zag men boven het perceel van. D. Snel een lichte wolk, waarin verschillende voor werpen dwarrelden. Nader :s geblekgn, dat er een zware kist met glas opgenomen en een 200 M. verder het bouwland was ingeslingerd, over een broeikast heen, waarvan 30 ruiten vernield werden. Van een schuurtje werden de deuren af gerukt en in de lucht geslingerd. Een slootje werd leeggezogen. Van een dak kapelletje werd ook een deur afgeslagen. Op de velden werden de gewassen, tegen den grond gedrukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade, door de stormramp in Over- ijsel veroorzaakt, wordt, naar het Hbld, verneemt, bij voorloopige berekening ge schat op 800.000, terwijl de schade, die heid van het 60-jarig bestaan dezer ver- eeniging met ingang van 17 Juni 1927 aan de postkan'oren verkrijgbaar worden ge steld, reeds Donderdag 9 Juni de postzegel van 5 cent met de beellenis van den voor zitter van het Ned. Roode Kruis, Prins Hendrik aan de pos kantoren verkrijgbaar zal worden gesteld tegen den prijs van 7 cent. Er heeft zich te Gent een comité ge vormd onder voorzitterschap van den con sul der Nederlanden, den heer Goemans om bij de Nederlanders in Oost-Vlaanderen, gelden te verzamelen ten einde de slacht offers van de stormramp welke op 1 Juni 1.1. weer een gedeelte van Nederland teis terde, te steunen, Het comité beslaat verder uit de heeren J. J. van Siifhout en H. Hevmans resp. voorzitter en secretaris- van de Nederland- sche Vereeniging van Weldadigheid; J. van der Schoot en W, Laatsman voorzit'er en secretaris der Vereeniging „Nederland". De autoriteiten brengen een bezoek aan de verwoestingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook daar heeft men uw hulp noodig! Axel, Zeeuwsch-Vlaanderen is ook niet gespaard gebleven en heeft danig van den storm te lijden gehad, zooals wij reeds eer der hebben bericht. De autoriteiten hebben thans een bezoek aan het verwoeste gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderen gebracht. De commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. kwam. vergezeld van dr. L. J. A. van der Harst, hoofdcom- groot 166 hectaren waar zoowel als in den aangrenzenden Eugeniepolder, groot 80 hectaren, de oogst bijna geheel vernield is De schade is op dit oogenblik neg niet e benaderen. Aan de overzijde van het kanaal, onder de gemeente Westdorpe, in den oud- en den nieuw-Papeschor-pclder, zijn over een strook ter breedte van drie to'. vier kilometer de halmgewassen afgesneden. Daar zijn het vooral de kleinere landbou wers, die getrcffen zijn. Wethouder Belier wees er op, dat deze menschen grondig geruïneerd zijn. Hij sprak de hoop uit, dat het milddadig Nederland Ook deze slachtoffers van de natuurramp niet zal vergeten. De Commissaris verze kerde bij het nationaal steuncomité een en ander te zullen bespreken. Vervolgens ging de tocht naar de ge meente Axel, waar de landbouwer H. van den Acker, die een groot bedrijf heeft, meedeelde, dat van hem ongeveer 125 ge meten oogst zoo goed als vernield is. Al leen van de suikerbieten zal nog wel wat terecht komen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Axelsche Sass ng bij den landbouwer Jac. Dekker, waar de schuur gedeeltelijk is ingestort. Over een breede strook kan men duidelijk de aangerichte verwoesting van den oogst zien. Enkele boeren hebben den ploeg er al ingezet, ommigen met het doel den grond braak :e leggen, terwijl anderen reeds opnieuw 'lebben gezaaid. In het Zuidwesten en Noordoosten van Axel zijn naar schatting 1600 hectaren bebouwd land getrofffen, erwijl in het stadje zelf in vele woningen al van ruiten in één straat alleen 500 stuks waren verbroken. We houder W. M. Koster, aan wiens hoeve ook een be mies ter prof. griffie in O-Zeeuwsch-Vlaan. zoek werd.Jcbracht. t grootje ecl deren, om zich persoonlijk van den toe stand op de hoogte te stellen van de door den storm aangerichte schade. De heeren werden te Ter Neuzen opgewacht door de heeren Blok, burgemeester van Axel en Hendrikse burgemeester van Westdorpe. Het eerste doel van den tocht was Sluis kil waar in het R.K. ziekenhuis verpleegd wordt de arbeider H. van de Vijver, die, zooals men weet, ernstig gewond werd. De patiënt bleek zeer opgeruimd en vol goe den moed op een spoedig herstel. y?r* volgens ging men naar den Papeschorpoldcr van zijn veelbelovenden oogst vernield. In deze gemeente zijn hel voornamelijk groote bedrijven, die getroffen zijn. Dit is ook het teval in de gemeenten Boschkapelle en oppeldijk. In Boschkapelle is eeé opper vlakte van ?5 H.A. verwoest, in Stoppel dijk naar schatting het drievoudge. De Commissaris bracht bii verschillende getroffenen een bezoek en sprak hun woorden van bemoediging toe. Ten slo.te keerde Jhr. Quarles van Ufford naar Teur- neuzen terug om vandaar per provinciale boot de thuisreis te aanvaarden. RIGA, 8 Juni. Naar uit Moskou wordt ge meld, schuiven de „Prawda en de „Iswes- tia" de schuld van den moord op Wojkow op de schouders van Engeland. Daarbij deelen deze bladen ook reeds mede, dat Moskou een tweede nota aan de Poolsche regeering uitwerkt. De verkla ring van den Poolschen gezant Patek zou door de Russische regeering koel zijn ont- vangen. j Dezelfde bladen melden verder, dat de opwinding in de Oekrajine als gevolg van. den moord zoo groot is, dat represailles tegen Polen worden gevreesd. De Russische zaakgelastigde te Warschau Celjanow zal nog heden bij het ministerie van buitenlandsche zaken den eisch indie nen, den moordenaar voor een krijgsraad te laten terechtstaan en hem de doodstraf te doen ondergaan. Het politiek bureau te Moskou heeft een buitengewone zitting gehouden, waarin aan de regeering den eisch is gesteld, te War schau aan te dringen op het verbieden van alle Russische emigranten-bladen; ook zou den de leiders der emigranten over de grens moeten worden uitgewezen. In een manifest der Communistische In ternationale wordt Engeland voor de ge heele moord-affaire aansprakelijk gesteld. Engeland zou n.l. in Polen aan anti-Russi sche groepen steun verleenen. Eerst na den terugkeer van Tsjitsjerin zul len definitieve stappen worden gedaan. WARSCHAU, 8 Juni. Naar aanleiding van den moord op Wojkom zijn volgens dc „Abendpost" te Warschau en Wilna huis zoekingen verricht, waarbij 35 Russen zijn gearresteerd, onder wie de voornaamste leden der Russische emigranten-kolonie, de vertegenwoordiger van grootvorst Nikolai, een tsaristisch oud-generaal enz. Przeglond Wieczorny betoogt, dat deze arrestaties door de resultaten van het on derzoek niet worden gerechtvaardigd. MOSKOU, 8 Juni. Vreemdelingen hebben gisterenavond gedurende een bijeenkomst van de leden van de debating-afdeeling der Communistische Partij twee bommen ge worpen in de zakenclub te Leningrad. Het gebouw werd vernield. 26 personen werden gewond. De beide mannen ontkwamen. BRUSSEL, 8 Juni. In de Kamer zeide J,aspar bij een debat over het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst tus schen den Staat en de Stad Antwerpen, dat de commissie, die den aanleg bestudeert van verbindingskanalen tusschen Maas en Schelde, binnen veertien dagen haar plan, bij de regeering zal kunnen indienen. Daar de verwezenlijking van dit plan thans reeds mogelijk wordt geacht, is de regeering voor nemens het algemeen plan der Scheldewer- ken in zijn geheel uit te voeren. De over eenkomst werd goedgekeurd. LONDEN, 8 Juni. Men meent te weten, dat de regeeringen van Groot-Britannië, Italië en Frankrijk tc Tirana en Belgrado hun invloed aanwenden tot het verkrijgen van overeenstemming tusschen Albanië en Zuid-Slavië ten aanzien van het incident, ontstaan door het arresteeren van een drogman. Het schijnt twijfelachtig of de quaslie ter sprake zal worden gebnachfin de vergadering van den Raad van den Volkenbond, MOSkOU, 8 Juni. Vandaag woedde 'een vernielende storm boven Wit-Rusland. Dc storm was buitengewoon hevig in het dis trict Borissow. De Berésina is buiten haar oevers getreden. Een deel der stad Boris- scw staat onder water. Ook een gedeelte van bet traject van den spoorweg van Mos kou naar Wit-Rusland werd vernield. Het treinverkeer tusschen Minsk en Orsja is stopgezet. De storm duurde 3 lA uur. BERLIJN, 8 Juni. Naar de avondbladen uit Jeruzrdetn melden, brak in een Moham- medaansch bedehuis, waarin zich 600 per sonen hadden verzameld, brand uit. Twin tig personen vonden den dood in de vlam men. AMSTERDAM, 8 Juni. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuw che bonten 66.25, id. blauwen 66.25, id. bravo's 5.506, id. roodstar 55.25, id. blauwe poters 3—3.50, id. bonte poters 33.50, IJpolder eigenheimers ƒ5.506 per hl; Westl. muizen ƒ1819, id. kleine muizen ƒ1516, Andijker muizen 16 17, id. kleine muizen 14—15, Langedijker muizen 17—18 p. 100 kg Anna Paulowna Zand 5.50—6.50, id. ioodstar 4.75—5, Friesche roodstar ƒ55.25 per hlZomer Malta ƒ1850—19 yper 100 kg. AMSTERDAM, 8 Juni. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene). Fruit. Druiven Frankenthalers 1.902.80, aard beien extra ƒ1.261.72, idem I ƒ0.70 0.86 p. kg idem p. doosje 0.210.24. Prolefic bessen ƒ1.201.40, gewone roode bessen ƒ11.20 alles p. kg. Perziken extra 230.30, idem I 0.120.18. Netrr.eloenen 1.602.40 per stuk. $WGroenten. Asperges dik wit 0.560.72, dun wit 0.20—0.26, dik blauw 0.300.38 per bosje. Bloemkool extra 1922, idem I ƒ9.109.15, kassnijboonen ƒ160190, Zeeland eenige dagen tevoren door dc^ kasspercieboonen 120 145, peulen ƒ24- stormramp is toegebracht, voornamelijk aan den oogst, volgens berichten, die in Den Haag zijn ontvangen, op ten minste een gelijk bedrag wordt getaxeerd. Wanneer deze bedragen opgeteld worden bij de schade in den Achterhoek, kan men de som berekenen, welke weer noodig zal zijn voor het hers el in de getroffen gebieden. Die som zal in de raillioenen loopen. De op brengst wordt weer verwacht uit de of- vervaardigheid van hel Nedcrlandsche volk, want evenmin als bij de vorige ge- i iegenheden zal de regeerlng thans kunnen I bijspringen, Roode-Kruis-Postzegel. Het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis maakt bekend, dat. in overleg met I het Hoofdbestuur van de Posterijen, van de Roode Kruispostzegels, welke ter gelegen- 30, spinazie 47, tomaten 4046, alles per 100 kg. Peen 1824, rabarber 610, prei ƒ48, selderie ƒ10ql2, pieterselie ƒ1214, raapstelen ƒ13 per 100 bos. Sla extra 1.402.40, idem I 0.40 —1.20, andijvie ƒ2.80—5.10 per 100 krop. Nieuwe aardappelen 1821, drielingen ƒ1420 per 100 kg. Komkommers geel ƒ1520, idem wit ƒ14—18, idem groen 1216 per 100 stuks. Bloemen. Rozen. Hadley ƒ813, Golden Ophelia 57, Sunburst 36, Verschure 36, Keizerin 59, Columbia ƒ58, Cordez 68, Marcel Royer 58 per 100 stuks. Diversen. Pioenen 1.503, Violie- ren 812 per 100 tak. Am. Anjers II 79, Gladiolen 47, Irissen 0.502.50, Pa pavers ƒ1.502.80 p. 100 st. Japansche lelies ƒ1114 p. 100 kelk. Lathyrus in div. kleuren ƒ0.140.22 per bosje. Snijgroen 49 per 100 ranken. Planten. Hrotensia's 1.202, klein ƒ0.40 0.70, Zonalen Crampels 0.220.24, Jean me Clare ƒ0.210.24, Rubin ƒ0.22p.24, Pultatums rood ƒ0.240.25, rose 0.23 0.24, Koningin ƒ0.160.18, Canselaria's 0.300.35, B gonia's 0.400.45, Spirea's 0.250.35, Coleüs 0.420.48, alles per stuk. Afrikaantjes ƒ1.251.50 per bakje. AMSTERDAM, 8 Juni. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 260 vette kalveren le qual. 95105, (een prima kalf boven noteering), 2e id. 8494,3de id.7082 ct. per|kg. levend gewicht75 nuchtere kal veren 1319 per stuk 460 varkens Hol- landsche overz. en Geldersche le qual. vleeschvarkens 7778, vette varkens 7476 c. per kg. slachtgewicht. GRONINGEN, 7 Juni. Eieren. Op de eiermarkt bedroegen de prijzen heden 4.25 —5. ELST (Bet.), 7 Juni. (Fruitveiling V. V. O. B.) Aardbeien 1ste s. 1.101.60, 2de s. 0.701 per kg. 's-HERTOGENBOSCH, 7 Juni. Boter. ■(Bericht v/d. Coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 34.650 kg. Hoogste prijs 1.86, laagste prijs 1.65, middel prijs 1.82. WOERDEN, 8 Juni. Kaas. Ter markt wa ren 537 partijen. Prijzen Goudsche le soort 4245, 2e soort 3539, rijksmerk le soort 4245, 2e soort 3741, zware 47. Handel matig. MAASTRICHT, 8 Juni. Botermjjn. Aan voer 170.300 kg.- Hoogste prijs 1.93, mid- denprijs 1.82, laagste 1.70 per kg. ROERMOND, 7 Juni. Eieren. Aanvoer 4.750.000 stuks. Hoogste prijs 6.30, inidden- prijs 5.75, laagste 5.20 kleine eieren 4.50 5.10. Eendeneieren 5.306. VENLO, 7 Juni. Eieren. (Veiling van de Coöp. Veilingver.) Aangevoerd 1.200.000 eieren. Kipeieren 5.406.50, kleine 4.40 5.30, eendeieren 5.405.50, ganseieren 12.10—12.90. GOUDA, 9 Juni. Vemarkt. Aangevoerd in totaal 2679 stuks, waarvan: 211 vette varkens 3032 ct. per pd., 2 pet. korting; 846 magede varkens 3545 per stuk, Londensche 2527 ct. per pd„ levend met 2 pet. korting; zouters 3032 ct. per pd., levend met 2 pet. korting; 1538 biggen j 12 18, 9 runderen 250300, 111 .nuchtere kalveren 1320, 2 graskalveren, 5 schapen en lammeren ƒ- 2532, 60 paarden 150250, 2 bokken en geiten 47, 41 lammeren 1218, per stuk. Handel; vette varkens vlug, magere var kens matig, Londensche vlug, 'zouters vlug, biggen matig, runderen vlug, paarden vlug, nuchtere kalveren vlug, schapen vlug, bok ken en geiten vlug, lammeren vlug. Algemeene markt: 371 partijen kaas, le kwal. met Rijksmerk J 4245, 2e kwal. met Ri,ksme-k 3841, le kwal. zonder Rijksmerk 37—40, 2e kwal zonder Rijks merk 33—36, zware 48, handel matig, 454 partijen eieren, kippeneieren 56, eendeneieren 4.505.50, per 100 stuks, hadnel vlug; 147 ponden boter, goeboter 85—95 ct„ weiboter 80—85 ct., per pond, handel vlug. 444e STAATSLOTERIJ. 14S6S 25.000. 4439 15 000. 6053 11814 13306 20165 O000. 1321 3398 17073 20785 400. 3084 7953 200. 131 2563 4259 5828 6274 7143 9195 12878 14230 14429 15599 18115 f 100. Prliren van 70. 6 138 152 161 287 370 5'0 555 759 781 876 920 IPS 1084 1111 1113 11-6 1446 15.1 1660 1770 1943 2015 2152 2434 2446 2531 2637 2666 2S33 2879 3071 3089 3109 3122 3U7 3263 3267 3278 3365 3383 3535 3586 3673 3960 4081 4154 4192 4459 4580 4581 4704 4722 4778 4885 4939 4968 5017 5049 5083 5359 5368 5426 5501 5521 5645 5812 5817 6028 6029 6033 6062 6266 6362 6378 6427 6520 6553 6573 6652 6661 6746 6870 6911 7004 7060 7303 7594 7595 7647 7769 7847 7805 8036 8048 8060 8148 8224 8229 8486 8493 8739 8894 8929 9025 9034 9109 9115 9160 9284 9671 9688 9817 9875 10027 10045 10083 10160 10188 10233 10413 10507 10565 -10602 10632 107-^6 10830 10850 10925 10969 11057 11498 11602 11685 11689 11870 11904 11070 12005 12057 12136 12217 12319 12511 12762 12901 12957 13009 13028 13185 13358 13387 13522 13599 13756 13796 13918 14027 14110 14218 14223 14256 14443 14496 14538 14645 14659 14720 14885 14923 14987 15078 15143 15271 15348 15358 15498 15726 15805 15998 16359 16494 16669 16725 16822 16848 17104 17184 17331 17429 17436 17491 17654 17755 17801 17918 18081 18145 18158 18249 18285 18372 18509 18570 18588 18660 18667 18688 18769 18860 19111 19171 19232 19246 19818 1990S 19977 19992 20132 20189 20198 20237 20533 20697 20776 20876 20993 12176 446 1011 1502 2162 2852 3230 3570 4305 4816 5308 5771 6195 6567 6986 7670 8130 8790 9125 9978 10292 10814 11574 11998 12713 13190 13861 14373 14796 15299 16195 16898 17502 1S14S 18579 190O3I 19959 20.391" 14 324 559 981 1158 1503 1249 1503 1715 1816 2004 2137 2309 2481 2911 3127 3336 3621 3923 4115 4310 4454 4623 4798 4974 5150 5385 5532 5748 6160 6379 6727 6945 7(157 7253 7461 7695 7922 8171 8298 8539 8627 8778 8967 9fll 9291 9534 9783 42 335 648 1021 1176 1538 1356 1538 1725 1849 2005 2138 2355 2569 2914 3181 3341 3635 3957 4159 4352 4484 4675 4865 4975 5166 5389 5621 5S93 6173 6391 6780 6965 7092 7254 7501 7716 7938 8182 8353 8550 8649 8843 9001 9149 9292 9541 9787 NIETEN. 55 64 415 771 343 747 1070 1100 1177 1187 1545 1376 1580 1380 1545 1580. 1741 1752 1859 1874 2055 2066 2205 2236 2367 2368 2636 2753 2958 2975 3200 3202 3366 33S8 3692 3867 3981 3997 4166 4205 4366 4381 4535-, 4541 4694 4712 4873 4879 5021 5112 5210 5221 5398 5453 5623 5683 5968 6003 6208 6238 6498 6603 67S9 6797 6967 6994 7128 71*4 7278 7360 7526 7554 7802 7837 7979 8041 8183 8211 8391 8406 9991 lu016 10197 10236 10296 10321 10562 10630 10713 10720 11120 11126 11236 11299 11382 11398 11511 11533 11668 11706 11948 11973 12071 12076 12224 12237 12401 12425 12666 12697 12761 12786 13169 13229 13370 13423 13557 13649 13831 13857 14042 14076 14255 14269 14441 14473 14618 14625 14SOO 14811 15011 15025 15098 15110 15274 15279 15378 15389 15518 15540 15669 15670 15S78 15916 16094 16197 16298 16313 16472 16479 16662 16803 16949 16976 17107 17160 17321 17356 17561 17598 17637 17704 17858 17892 18138 18147 18411 18457 18645 18647 .18878 18898 19047 19064 19139 19194 193)2 19332 19504 19550 19690 19780 20006 20035 20291 20306 20526 20531 20681 20714 20942 20947 ,5e Klasse m.z, 17135»- 8670 8S75 9004 9178 9295 9510 9824 10081 10238 10355 10668 10793 11152 11323 11406 11534 11780 12000 12088 12259 12450 12701 12795 13262 13429 13681 13869 14108 14299 14524 14684 14884 15037 15125 15286 15392 15580 15688 15957 16211 16314 16569 16815 16986 1722Ö 17364 17601 17772 17897 18T62 18470 18711 18905 19074 19247 19386 19551 19785 20134 20316 20565 20725 8684 8876 9057 9222 9406 9628 9848 10145 10259 10441 10673 10833 11170 11325 11423 11546 11808 12006 12091 12260 12573 12715 12810 13326 13487 13689 138S5 14111 14319 14547 14695 14907 15038 15152 15308 15479 15586 15797 16020 16219 16317 16604 16853 16999 17292 17391 17613 17808 17973 18192 18507 18733 18927 19079 19251 19401 19576 19852 20143 20329 20590 20775 86 462 775 1105 1192 1691 1409 1691 1765 1878 2096 2266 2374 2781 3021 3251 3552 3871 4069 4241 4382 4552 4714 4892 5128 5244 5454 5733 6075 6265 6650 6872 6999 7196 7407 7563 7839 8052 8242 8436 8698 8877 9095 9242 9407 9664 9862 10154 10264 10452 10676 10987 11206 11330 11427 11575 11818 12024 12124 12302 12587 12725 12958 13332 13491 13691 13S91 14121 14332 14555 14772 14943 15046 15157 15319 15495 15616 15813 16039 16233 16346 16624 16880 17021 17296 17471 17616 17819 17990 18193 18550 18764 f8968 19115 19255 19410 19654 19869 20163 20380 20597 20880 114 531 844 1110 1209 1706 1436 1706 1773 1898 2114 2276 2381 2878 3063 3277 3555 3889 4071 4288 4415 4554 4743 4940 5134 5254 5477 5734 6086 6291 6672 6880 7010 7208 7439 7641 7881 8077 8253 8464 8704 8887 9124 9276 9493 9684 9887 10171 102S8 10199 10687 10990 11215 11348 11485 11593 11820 12042 12138 12313 12649 12743 13096 13354 13520 13732 13964 14241 14372 14565 14785 14954 15051 15163 15353 15508 15640 15823 16041 16248 16396 16638 16896 17036 17302 17494 17617 17830 18112 1S2S2 18586 18797 18995 19122 19281 19442 19580 19915 20240 20425 20608 20905 535 893 8 1127, I 1216 I 1707 1461 1707 1795 2134 2277' 2467,, 2889! 3113 33311 356Ü 3899 4077 4303 4422 4556 i 4744 4949 5145 5373' 5 5511 5744: 6145 6338: 6709 6897 7016 7219 7454 7653 7906) 80981 8282 8488 8754 8912 9136 9299 9494 9730 9899 10182 10290 10531 10694 10991 11227. 11355 11501 11616 11944 12046 12144 12376 12650 12746 13101 13368 13531 13814 13S77 14254 14424 14572 147S8 15010 150S9 15248 15360 15514 15561 15857 i 16047 16253 16423 16645 16944 17066 17317 17495 17631 17855 18122 81349 1S609 1SS77 19041 19133 19294 19493 196S2 19937 20268 20448 20560 20925 13e Lijst: 5324 m.z. 4324: 14133: l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7