- 'V De plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen luitenant-generaal J. B, van Heutsz. AH mimpmë V inkomst van het stoffelijk overschot van Generaal van Heutsz te erdam. De kist wordt uit den specialen wagen van den Zwitserschen trein gedragen. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Nieuw Malthusiaansche bond. Mededeelingen van de R.K. Staatspartij. De verplichtendstelling van het zevende leerjaar. LUCHTVERKEER Het tragisch vliegongeluk te Bournemouth. Lear Black en de K. L. M. Het verkeer EuropaAmerika per vliegtuig. KERK EN SCHOOL. De Limburgsche bedevaart naar Lourdes. SOCIAAL LEVEN. Georganiseerd overleg. STOOMVAARTLIJNEN. AuLbC Gisteren is ■wijlen Ger aangekomen, wit Zevenaai v Ook de lede; Generaal Swar heer C. G. V het overbreng schot van C1 a - hadden, wa-en mede het lik net Centraai 1 Ter ontvan kelijke corr.rr n de com apitein Kloi :genwot>rt!ig .'illemsorc's. er, vervcige, nepen, Overs litaire pc ::t' ofdcomrr.ifa m, de heer 3e wagon,-r rd op het d •'eclte van J half-stok an stelde i -gaan van c «lijst note:; Militaire 'vi\ rgen, pres, nr. kist t te Amsterdam! stoffelijk overschot van an Heutsz te Amsterdam den trein, die om 11 uur vertrokken, an het uitvoerend comité: kolonel Veltman en de ier Kraane, die zich met i van het stoffelijk over- :e naar Amsterdam belast et denzelfden trein, waar- rrvoerd is, om 3 uur op tion aangekomen, waren aanwezig de plaat- nt majoor H. C. Rouffaer dant der militaire Polrtie, Ook waren op het perron 16 ridders in de Militaire reden den rang van offi- een detachement politie- van Dam, commandant der roepen te den Haag en de c van Politie te Amster- J. Marcusse. arin het lijk was vervoerd, )de spoor op het Westelijk het station, waarboven de oei, geleid. militaire politie zich in een gevolgd door een escorte }uten kist door ridders in ilemsorde naar buiten werd iteerden de militairen het gedekt met de nationale en een t kernstuk van den bond van rs in de Militaire Willemsorde bene den rang an officier, op welks linten der, na? i van den bond de woorden: zacht; eneraal!" te lezen waren. ridderl lis met de woorden Moed, d, Trouw, lag eveneens in bloemen op tluweeler kussen, cp de kist. "Veigens erd door de ridders de lijk in den jkwagen gedragen, die voor aan van en gvolgd door een escorte 50 man tereden politie-troepen onder lando van kapitein Goedewaagen naar Dam rcec. k werd de militaire lijkstoet door de rs in de Militaire Willemsorde, als- door generaal Swart, kolonel Velt- oen heer C. G. Vattier Kraane, ma- Rouffaer vergezeld van zijn adjudant, ein Dinsma, en door kapt. Kloeke ge- vrouw Wed. van Buurenvan Heutsz, aster v n den generaal, alsmede enkele re familieleden, woonden de plechtig- op het .tation bij. er velen onder het publiek, dat zich et Darnrrk had opgesteld, ontblootten ïoofd, teen de militaire lijkstoet voel - >k. Het was reeds over half vier toen ouwstoet op den Dam arriveerde. De vacht, bestaande uit marinetroepen en s. presenteerde de geweren. De aan lijkwagen voorafgaande politie-troepen enteerden de sabel toen de kist door lidders der Mil. Wilelmsorde uit den agen werd gedragen. den ingang van het Paleis waar een baldakijn was aangebracht, was de in- ant van het Paleis, Jhr L. Six aanwe- ;n stomen de officieren die de eere- ït ir. de rouwkamer zullen betrekken '.aie opgesteld. idat het stoffelijk overschot het Paleis binnengedragen werd de vlag van den halfst'k geheschen. plecht gheid der overbrenging had al- ■elangs'. :lling. het C entraal-Station te Amsterdam, 1 als an dat van de Weesperpoort htc h denmorgen een ongewone mili- jediiiv igheid Hoofdofficieren, officie- onderofficieren en minderen als ver- oordi 'ers van alle onderdeden der cht, werden met verschillende trei- agev «erd, om deel te nemen aan de e bijzetting van het stoffelijk over- an wijlen den luiienant-generaal J. Heulsz. sie met de tamboers. Bij het in beweging komen wordt treurmuziek gespeeld. Achter dit muziekkorps komen de verschillende militaire onderwijsinrichtingen gevolgd door de deputaties van de genadiers en jagers. Hierbij sluiten aan de divisies van de- infan terie. Achter de infanterie loopt het vuurpele- ton te zamen 80 man, samengesteld uit de Kol. Reserve, Inlandsche troepen Mariniers en Grenadiers, Thans volgt het eigenlijke hoofdgedeelte. Voorop gaat de Koninklijke Militaire Kapel, Onmiddellijk daarbij sluiten zich aan opper en vlago.ficieren, benevens de deputaties van de wapens en dienstvakken. Aan de affuit vooraf gaat de commandant van het .veldleger met zijn staf. De affuit wordt getrokken door zes paar den, die aan den teugel worden geleid. De kist wordt gedekt door de driekleur, waar naast vier slippendragers loopen, n.l. de luite nants-generaal b.d. K. N. A. Swart, C K. v. Rietschoten, S. A. Dryber en C. K. Dijkstra. Achter de affuit volgen de 16 lidders der Mill. Willemsorde die als dragers hebben gefungeerd. Hierop volgen enkele hofrijtuigen, gere den van den bok. In het eerste heeft Z. K. H. Prins Hendrik, als vertegenwoordiger van H. M, de Koningin plaats genomen. In de overige koetsen hoog-waardighcidsbe- kleeders en familie. Achter deze rijtuigen schrijden officieren en onderofficieren, allen dragers van de Mil. Willemsorde, die onder generaal "an Heutsz hebben gediend. Dit gedeelte wordt gesloten ^oor het stafmuziekkorps van de Marine. Alsnu volgen de vertegenwoordigende afdeelingen van het Oost-Indische leger, waarbij zich bevindt het detachement dat voor deze gelegenheid uit de Koloniën is overgekomen Hierachter sluit zich aan de marine gevolgd door genie en artillerie. De stoet wordt gesloten met marechaussee en cavalerie. Gedurende den marsch naar de^ Ooster- begraafplaats werd door de verschillende muziekkorpsen, welke in den stoet meelie pen treurmuziek gegeven, of werd door de tamboers de doodenmarsch geslagen. Langzaam werd voortgeschreden langs Heerengracht Amstel N. Heerengracht, Plan tage, Middenlaan naar de Linnaeusstraat. Bij de Kruislaan gekomen marcheerde het voorste gedeelte van den stoet de be graafplaats op behalve de cavalerie, welke de Kruislaan vervolgt. De troepen die voor de affuit liepen mar- cheeren over een der rijwegen rechts van het hoofdgebouw gelegen. Het vuurpeleton stelt zich bij den ingang rechts en links op. Inmiddels hebben de ridders van de Mil. Willemsorde die achter de affuit liepen de kist er van afgenomen en dragen deze het kerkhof op. Wanneer zij langs het vuurpele ton schrijden wordt het eerste salvo afge geven. Tusschen de zeer talrijke genoodigden die de beide wegen langs het Middengazon vullen wordt voortgeschreden naar het op dit gazon opgestelde katafalk. Achter de kits hebben zich inmiddels aangesloten zij die in de rijtuigen meekwamen bovendien de hoofd en vlagofficieren. Onder het spelen van treurmuziek door de Kon. Militaire Kapel die achter de hees ters verborgen staat, verzamelen zich ook de vaandeldragers langs het middenpark. Allereerst treedt daarop naar de spreek plaats de oud. gouverneur-generaal van Ned. Indië Idenburgh als voorzitter der commis sie, die o.m. het volgende zeide: Het bericht, dat op 11 Juli 1924 de luite nant-generaal, adjudant-generaal van Hare Majesteit de Koningin, oud gouverneur- generaal van Nederl. Indië Joannes Bene- di*tus van Heutsz te Montreux overleden was, kwam niet onverwacht. Het was be kend, dat deze man van groote kracht en van (nachtige energie, de laatste jaren lijdende was, en dat hoop op herstel niet mocht wor- militairen, die aankwamen aan hei aal station gingen naar het Beursge- 1 die welke arriveerden aan de Wees- 1 aort naar de Oranje-NassauKazerne, gen half twaalf trokken a! deze mili- t afdeelingen, nog aangevuld met ma- troepen, naar het Koninklijk Paleis op Dam, waar, zooals men weet het stof- 1 k o erschot in een rouwkamer was ge- T vtst. in groot gedeelte van de troepen namen X its op den Dam. Dit plein kreeg daar- r geen schitterenden aanblik van kleuri- unilnrmen, want alle militairen waren in 1 i grijs veldtenue Een ander gedeelte van de militaire de- t dementen ging zich opstellen in de i idhuisstraat en op de Heerengracht. lidd Ierwijl werd de familie van wijlen eraal van Heutsz ontvangen ten Paleize, ar ook Prins Hendrik en de opper- en foffi ieren zich vereenigden. )m - ngeveer 12 uur wordt het stoffelijk rsclut uitgedragen door Ridder svan de itairn Willemsorde. Tusschen de officie- -, di>: de eerewacht in de rouwkamer Iden betrokken en zich thans in twee n '-adden geschaard werd de kist naar aHi it gedragen )p 1 et oogenblik dat de kist naar buiter, rdt gebracht, slaan tamboers van de ma- e een roffel. De troepen op den Dam pre- ïtee' en het geweer. Wanneer de kist op affuit, dat 'door zes paarden wordt ge kke a, wordt bevestigd nemen de comman- at van het veldleger luit.-generaal Muller issis en zijn staf benevens de hoofdoffi- ren hun plaats in den stoet in. De kop van den stoet bevindt zich reeds nneer het stoffelijk overschot van gene- d van Heutz wordt uitgedragen, op de -erengracht bij de Oude Spiegelstraat. Deze stoet wordt geopend door een es- rte vavaltrie van het le rigiment huzaren, i erop volgt de muziek van de tweede divi- den gekoesterd. Toch trof het bericht van zijn verscheiden diep, allen, die hem in zijn werkzaamheid hadden gekend en die er zich van konden rekenschap geven hoeveel èn Nederland èn Indië aan deze groote Neder lander te danken heeft. In hem ontviel ons de leger aanvoerder, die in Atjeh door zijne bezielende troepen leiding den vrede herstelde; de staatsman die tot de Landvoogdy geroepen, aan de gedachte van de Indische staatkundigen eenheidsvorm en inhoud wist te geven; de Nederlander, die het welzijn van Indië zoe kend, zijn geheele leven en al zijn gaven stelde in den dienst van zijn Koningin en van zijn vaderland. Zijn stoffelijk overschot kon niet en mocht niet zoo werd het in wijden kring gevoeld blijvend in den vreemde aan den schoot der aarde worden toevertrouwd, maar behoorde te rusten in vaderlandschen bodem. Hif, de groote Ne derlander, moet te midden van Nederlan ders, in Nederland's hoofdstad worden ter aarde besteld. Het was deze gedachte, die onmiddellijk na zijn verscheiden velen in een commissie vereenigde, welke de nagedachtenis van ge neraal Van Heutsz wilde eeren, allereerst door hem hier ter stede een laatste rust plaats te bereiden. Daarnaast stond dan het denkbeeld om hem ook op andere wijze hulde te betoonen. De steun en medewerking, die deze com missie ondervond, overtroffen hare verwach ting; en nu wij gereed staan om de, als eer ste daad van piëteit bedoelde bijzetting in Nederlandschen bodem te volvoeren, voelt de commissie en speciaal het uit haar ge vormde Comité van Uilvoering zich ge drongen om voor die ruimschoots ondervon den medewerking haren warmen dank te betuigen aan allen, die haar steunden. Persoonlijk wensch ik te getuigen van mijne groote achting en eerbiedige hulde voor den man, die met grooten moed de zwaarste verantwoordelijkheid wist te dra gen; die met voortreffelijk beleid 's lands zaken in Indië bestuurde; die met onver zwakte trouw zijn Vorstin en zijn land diende; die ook trouw was in zijn vriend schap, en in het erkennen van de verdien sten vari hen, die hem steunden in zijn ar beid. Een man, die groote talenten had; •wien veel geschonken was; die veel tot stand mocht brengen; voor wiens bezit ons volk God heeft te danken; wiens nagedach tenis in Nederland en in Indië in hooge eer zal voortleven. Voorts treedt naar voren de minister van Koloniën, dr. J, C. Koningsberger, die in het licht stelt de groote bekwaamheden van generaal van Heutsz als staatsman. Hierna is het woord aan den luit.-gene raal H. N. A. Swart, die doet uitkomen hoe veel we aan van Heutsz als krijgsman te danken hebben. De rij der sprekers werd gesloten door den heer C. G. Vattier Kraane. Na afloop van deze redevoeringen -wordt de kist wederom door de 14 ridders der Mil. Willemsorde, die naast de katafalk ge schaard bleven, opgenomen en gedragen naar de graftombe. In dit uit Zweedsch graniet opgerichte monument wordt de kist met het stoffelijk hulsel geplaatst, terwijl de muziek van de Marine treurmuziek laat hooren. Wanneer de kist in de tombe is geplaatst wordt een tweede salvo van het vuurpleton voor dit monument afgegeven. Een groot aantal kransen van de verschil lende corpsen en militaire en andere ver- eenigingen worden daarna gelegd. Allen die zich op het plankier op het middenperk bevonden, benevens de vaandel dragers hebben zich voor de tombe ge schaard. Z. K. Hoogheid Prins Hendrik heeft zich nog met enkele andere hoog-waardig- heidsbekleeders naast het monument opge steld, terwijl de genoodigden ook naderbij zijn getreden. Thans begint het défilé der troepen in ge woon marschtempo. Zij marcheeren thans ontdaan van alle rouwteekenen langs het monument, waarvan de geopende koperen deur nog toelaat een blik te werpen in het van metselsteenen gebouwde gewelf. Hierna is de grootsche plechtigheid ten einde. De troepen marcheeren naar het Koloniaal Instituut -waar de stoet ontbonden wordt. Koninklijke goedkeuring der statuten geweigerd. Eenige dag engeleden deelden wij reeds mede, dat op de aanvage van den Nieuw Malthusiaanschen bond om de Koninklijke goedkeuring zijner statuten afwijzend zou beschikt worden. De Minister van Justitie heeft thans bij resolutie van 4 Juni 1927 die afwijzende beschikking genomen en wel in de volgende termen: De Minister van Justitie, Gezien de op hem vanwege de Koningin verstrekte machtiging betrekkelijk het ver zoekschrift van het bestuur der verceni- ging: „Nieuw-Malthusiaansche Bond" (Ver- eeniging ter bevordering van bewuste rege ling van het kindertal", gevestigd te 's-Gra- venhage, om haar erkenning door goed keuring van de daarbij overgelegde statu ten; Gelet op de verzoekschriften van ker keraden en christelijk-godsdienstige corpo raties, van heP rabbinaat der Nederlandsch Israëlietische Hoofdsynagoge te Amster dam, van vereenigingen tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, tot bescherming van meisjes tegen ontucht en prostitutie, van vrouwen-, boeren- en volksbonden en andere beroeps- en maatschappelijke orga nisaties, om de gevraagde erkenning niet te verleenen; Gelet op de ingewonnen ambtsberichten; Gezien de artikelen 2 en 3 van de over gelegde statuten, luidende: „Artikel 2. Het doel van den Bond is: a. verspreiding van kennis omtrent het be volkingsvraagstuk en van zijn invloed op den geestelijken en stoffelijken toestand der samenleving; b. verspreiding van kennis omtrent zede lijk en wettelijk geoorloofde middelen, waarmee ouders, in het belang hunner fa milie en in dat van de samenleving, de con ceptie voorkomen van kinderen, die de normale zedelijke en economische ontwik keling van het gezin zullen belemmeren en voor wie geen vooruitzicht is op een menschwaardig bestaan. Artikl 3. De Bond tracht deze doelein den te bereiken: adoor het uitgeven van populaire ge schriften en verspreiding daarvan zooveel mogelijk kosteloos, doch "zoo niet, dan tegen den geringst mogelijken prijs; b. door het houden van voordrachten; c. door zoo ruim mogelijke openstelling van de gelegenheid van door daartoe be voegden inlichtingen te verschaffen aan on- en minvermogenden omtrent de toe passing van de in artikel 2 sub b bedoelde middelen, een en ander met volkomen in achtneming van desbetreffende wetsbepa lingen"; Gelet op de artikelen 1371 en 1373 van het Burgerlijk Wetboek en de artikelen 2, 3 en 7 van de wet van 22 April 1885 (Staatsblad no. 32), tot regeling en beper king der uitoefening van bet recht van ver- eeniging en vergadering: „Overwegende, dat, daargelaten of niet reeds het in artikel 2 van de statuten om schreven doel, uitgelegd dan naar de be doeling der ontwerpers, die blijkbaar het bestaan van zedelijk en wettelijk geoor loofde middelen ter voorkoming van zwan gerschap aannemen, de vereeniging stem pelt tot een door de wet verbodene en alzoo rechtens niet bestaande in elk geval de werkzaamheid van eene vereeni ging als deze, zooals die, in overeenstem ming met de ruime omschrijving in artikel 3 van de statuten, is en wordt gevoerd, een gevaar oplevert voor de openbare orde en goede zeden en mitsdien eene verster king van die werkzaamheid, als in het ver krijgen en bezitten van rechtspersoonlijk heid zou zijn gelegen, in strijd zou zijn met het algemeen belang." Geeft ingevolge machtiging van Hare Majesteit de Koningin aan verzoekers te kennen, dat op voorgeschreven gronden, het verzoek voor een gunstige beschikking niet vatbaar is. 's-Gravenhage, den 4en Juni 1927. De Minister voornoemd, (w.g.) DONNER. De Partijraadvergadering van 2 Juli a.s. wordt niet uitgesteld. Het Parlijsecretariaat verzoekt ons het navolgende mede te deelen: Naar aanleiding van eenige ingekomen verzoeken om uitstel der Partijraadverga- dering van 2 Juli a.s. heeft de Voorzitter van het Partijbestuur aan de leden van dit bestuur de vraag voorgelegd of dit uitstel gewenscht werd geacht. Hel besluit van het Partijbestuur is, de Partijvergadering niet uit te stellen. Verschuiving der Kiesreglement-behan deling naar de November-vergadering is zonder schade voor het vastgestelde werk program van den partijraad niet mogelijk, J zooals is uiteengezet in het perscommuni qué van Woensdag 25 Mei 1.1. Verschuiving der Partijraadvergadering naar September werd evenzeer onge- wenscht geacht, wijl twee vergaderingen zoo dicht op elkaar gesteld de belangstel ling en deelname ongunstig zouden kunnen beïnvloeden. Maar vooral nu men zich alom over het bezwaar der gelijktijdige actie voor de ge meenteraadsverkiezingen heeft heengezet, ip verschillende plaatselijke kiesvereeni- gingen de behandeling van het rapport op behoorlijke wijze heeft plaats gevonden en de Rijkskieskringvergaderingen zijn uitge schreven of reeds gehouden, werd het ver keerd geacht in de termijnen nu wijziging te gaan brengen. De ervaring heeft geleerd, dat degenen, wien 't onderwerp interesseerde, voldoende gelegenheid wisten te vinden, om van het onderhavige rapport rustig kennis te ne men en zich een oordeel te vormen. Het Partijbestuur wijst er op, dat volgens art. 15 lid 6 van het Partijreglement nog tot 28 Juni a.s. amendementen door de be sturen dér Rijkskieskringen kunnen worden ingezonden. Alleen kan over deze amende menten vanzelfsprekend door het Partij bestuur geen praeadvies worden gegeven, 't Was terwille hiervan, dat de termijn van inzending op 13 Juni werd bepaald. Mocht men hier of daar niet gereed kun nen komen vóór 13 Juni, dan kan met het bovenstaande rekening worden gehouden. Met verder uitstel acht het Partijbestuur de zaak van het Kiesreglement niet ge diend, wijl bij zoodanig uitstel de aanwe zige belangstelling in het rapport van hen, die de behandeling onmiddellijk ter hand nemen, gevaar loopt te verslappen. Ter wijl voor het andere partijwerk. dat drin gend uitvoering behoeft, uitstel evenzeer nadeelig zou zijn en moet worden verme den. In Kamerkringen is men van oordeel, dat de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de L. O.-wet en de Leerplichwet (invoering van den zevenjarigen leerplicht) niet zoo tijdig zal inkomen, dat het wetsontwerp nog in deze zitting door de Tweede Kamer zal kunnen worden behandeld. Het Voorloopig Verslag is. gelijk bekend, reeds 5 Mei f.1, ingediend. Reeds maakten wij melding van het tra gisch vliegongeluk te Bournemouth. Het heeft aan twee vermaarde vliegers het leven gekost, aan W. H. Longton, een wereldbe roemd piloot, en aan majoor Openshaw. Zij kwamen om in het gezicht van hun vrouwen en duizenden toeschouwers. In de laatste ronde van den eersten vliegwedstrijd die gehouden werd, haakten hun toestellen in de lucht aan elkaar vast en stortte in een vlammenbundel neer. Bij een keerpunt had de botsing plaats. Longton en Openshaw waren in den wedstrijd elkaar opzij geko men, Longton scheen een poging te doen om onder Openshaw's toestel door te schieten en hem voorbij te komen. De toestellen en terden elkaar en ploften toen als een steen neer. De vlammen slogen te hoog op om een poging tot redding van de vliegers mogelijk te maken. In het toestel waarin majoor Openshaw zijn dood vond, was hij een week voor Paschen met zijn jonge vróuw op hun huwelijksreis vertrokken. Longton was een van de vermetelste vliegers in Engeland en had duizenden menschen in opwinding ge bracht door zijn vermetele luchtacrobatiek bij demonstraties van de luchtmacht. Vóór dit ongeluk was er al bij de Pinkster wedstrijden te Bournemouth een vlieger om gekomen, maar de vertooning is toch door gegaan. Alleen kwam men overeen, dat er niet meel dan drie deelnemers aan elke „heat" zouden zijn. De volgende week een vlucht naar Batavia. Men schrijft aan het Haagsche Aneta- kantoor De heer van Lear Black, de bekende Ame- rikaansche luchttoerist, heeft thans met de K. L. M. zijn laatste rondvlucht door Euro pa gemaakt, waarbij naar Neuerenberg, Dresden, Leipzig en Weenen werd gevlogen. Op zijn terugreis van Weenen naar Londen werd dit traject van 1200 K.M. met het vliegtuig HNADP, door de K.L.M.-pilo- ten Geysendorffer en Scholte bestuurd, zonder tusschenlanding afgelegd. De K.L.M. heeft zoo langzamerhand wel groote bekendheid met haar lange-afstands- vluchten door Europa verworven. Herinnerd mag hierbij worden aan de vlucht Napels Parijs, welke met hetzelfde vliegtuig, den zelfden passagier en dezelfde bestuurders, eveneens zonder tusschenlanding werd vol bracht. De controleerende douane-beambte vond als laatsten stempel op de papieren Napels. Het was zeer moeilijk hem de over tuiging bij te brengen, dat inderdaad tusschen Napels en Parijs geen tusschenlanding was gemaakt In Londen, waar men intusschen zoo aan een en ander, wat de non-stop- vluchten der K.L.M. betreft, gewend is geraakt, kon men ook moeilijk zijn bewon dering voor de non-stop-vlucht Weenen Londen vetbergen. De heer van Lear Black heeft met 't ge noemde K. L. M. vliegtuig en de beide K. L. M.-bestuurders, sinds 1 Maart van dit jaar in Europa ongeveer 22.500 K.M. afgelegd, ruim den halven omtrek der aarde. Hij maakt nu nog een korte reis Londen Glasgow en terug. Daarna komt het vlieg tuig naar de Waalhaven om voor de groote vlucht naar Batavia in gereedheid te worden gebracht, welke de heer van Lear Black met de K.L.M.-piloten Geysendorffer en Scholte als bestuurders, in den loop van de volgende week zal aanvangen. Een typisch bewijs voor den vooruitgang der techniek op luchtvaartgebied, voor de verbeterde inrichting der routes en grootere kennis van de luchtnavigatie, is wel, dat deze reis naar Nederlandsch-Indië, die korten tijd terug nog uitvoerigen pioniersarbeid van van der Hoop vergde, thans vrijwel zon der voorbereidende werkzaamheden kan worden ondernomen. Nieuwe perspectieven. Moeilijkheden, welke nog te overwinnen zijn Professor Junkers, die zijn reusachtig vliegtuig voltooit, dat voor het luchtverkeer over den Oceaan moet dienen, geeft aan een medewerker van het „Kölner Tage- blatt" belangwekkende mededeelingen over de Oceaan-vlucht, die binnenkort zal plaats vinden. Professor Junckers zeide o.a.: Men heeft door Lindberg's oceaanvlucht, die een schitterende sportieve prestatie is nieuwe hoop gekregen voor het overzee- verkeer. Toch beteekent de daad van Lindbergh nog niet de praktische beheer- sching van den Oceaan. De machine van Lindbergh is een recordmachine., of juister uitgedrukt, een vliegende tank, die behalve den piloot en een voldoenden voorraad brandstof, geenerlei vracht kan meenemen Praktische, doch slechts bescheidene proe ven in deze richting kunnen alleen worden genomen met een toestel, dat minstens 100 ;Ajj» v .-$•) Hoe de sluis te IJmuiden er na de aanvaring door de „Adonis" uitzag. kilogram nut last kan meenemen, d.w.z. één passagier en een bagage. De Amerikanen stellen zich de opening van een luchtverkeerslijn op eigenaardige wijze voor. Een geld-consoritum wil op den weg, midden in den Oceaan, kunstmatige eilanden bouwen en deze als stations voor tusschenlandingen inrichten. Zelfs wanneer men er van af ziet, dat door de stormen op den Oceaan deze steunpunten slechts in ge ringe mate betrouwbaar gemaakt kunnen worden, moet men bedenken, dat het Oceaan-vliegtuig het snelverkeer moet die nen. Zulk een snelverkeer, dat het stoom- bootenverkeer werkelijk met succes kan vullen, is alleen dan mogelijk, wanneer het met een start zonder tusschenlanding wordt uitgevoerd. Voor de definitieve oplossing van het pro bleem is nog een fase te overwinnen. Ben zine en olie hebben tot nu toe de hoofdbe lasting van het het vliegtuig uitgemaakt Bij een vlucht op verre afstanden wordt deze belasting enorm vergroot. Daar de bouw der vliegtuigen voor overzee tot in de kleinste bijzonderheden is vastgelegd, moet er een motor worden vervaardigd, die slechts een klein gedeelte van de brand stoffen verbruikt, die tot nu toe noodig wa ren. Deze motor der toekomst zal binnen koren tijd gevonden zijn. Zijn verbruik aan brandstoffen bedraagt voor den heelen vlieg- afstand 500 K.G. benzine terwijl het tegen woordig verbruik bij dezelfde prestatie op denzelfden afstand 2000 tot 6000 K. G. uitmaakt. De kwestie der brandstoffen is nog niet geheel opgelost. Daartegenover is men er reeds in geslaagd, het olie-verbruik tot 'n minimum te verminderen van olie- en waarde van een vermindering van olie- en brandstofverbruik is, dat het voor den mo- torbouw gebruikte staal aanmerkelijk beter moet worden. Een samengaan van de Junc- kerswerken met de staalindustrie zal ook hierin de verwachte oplossing geven. Na de overwinning van deze laatste tech nische moeilijkheden staat voor de Duitsche Oceaanvlucht de weg open. Zooals reeds dikwijls werd betoogd, wil men niet de re cordgedachte maar het probleem „wereld verkeer" dienen. Eerst hebben de Junckers- werken het plan, op eigen kosten een proef vluchtlijn .tusschen Duitschland en Amerika in te richten, Daarbij zullen practische on dervindingen voor een latere uitbreiding kunnen worden opgedaan. De rentabiliteit van de onderneming hangt vooral af van post- en vrachtverkeer. Pas in de tweede plaats komt het passagiers-verkeer er bij. Er kan daarom nog niet worden opgegeven hoe hoog de vlucht DuitschlandAmerika ongeveer zou komen te staan. De verdragen der Junckers-werken met de Duitsche Luft-Hansa laten de zelfstan dige inrichting der Amerika-lijn toe. Het is nog niet bepaald, of de voorloopige Oceaan- vlucht-dienst later aansluiting zal zoeken bij een der reeds bestaande vluchtverkecr- ondernemingen. Een telegram uit Parijs deelt mede, dat de eerste groep pelgrims der Limburgsche bedevaart naar Lourdes Dinsdagavond na een voorspoedige reis te Parijs en Lisieux is aangekomen. Allen bevonden zich wel. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Bijzondere Commissie voor georgani seerd overleg voor de dienstvakken der di recte belastingen, enz. en der registratie enz. werd besloten ontkennend te antwoorden op de haar door den Minister van Finan ciën ter beantwoording voorgelegde vraag of op de groote losplaatsen de verifica teurs der invoerrechten en accijnzen van het verrichten van nachtdienst behooren te wor den vrijgesteld. Voorts besloot zij gunstig te adviseeren op een adres van de Broeder schap van Ontvangers der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen om wijziging van de voor de ontvangers getroffen bij zondere regeling hunner bezoldiging in dien zin, dat de diensttijd voor sollicitatie in aanmerking zou komen in plaats van den werkelijken diensttijd als ontvanger, met dien verstande, dat voor de ontvangers die aan 't verlicht examen voor ontvanger heb ben voldaan, of daarmede zijn gelijkgesteld eene uitzondering op dezen regel zal worden genicakt. Ten slotte vereenigde de commissie zich. behoudens enkele ondergeschikte wij zigingen, met de door den Minister van Fi nanciën voorgenomen regeling van den diensttijd aan de kleine g ensknntoren der invoerrechten. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALBLASSERDAM 7/6 Holtenau gep., Riga n. Rotterdam. BATAVIER IV 8/6 v. m. 8 u. v. Rott. U Gravesend. BEURSPLEIN 7/6 v. Rott. te Lulea. GELDERLAND en ZEELAND, sleepb. 7/6 op 36 gr. 28' N. B. en 7 gr. 18' W. L. Paler mo n. Londen, met een Ital. m. schoener op sleept. HAGNO 4/6 Gibraltar gep., Oran n. Cape Race v. o. (verb.). JANTIENA m. s. 5/6 v. Grangemouth n. Methil. JOHANNA 7/6 v. Poortershaven te Nantes. KATENDRECHT 7/6 Zea gep-, Batoum n. Lond. KEILEHAVEN 5/6 Cape Race gep., Swan sea n. Montreal. MAASHAVEN 5/6 v. Rott. te Sunderland. NEPTUNUS m. s. Oosterhuis, 4/6 v. Emden te Stockholm. OCEAAN m. s. de Winter, 4/6 v. Halstavik te Danzig. SCHOUWEN 8/6 v. m. 8 u. 35 mijl N. W. v/d. N. Waterweg, Montreal n. Hamburg. ST. JANSLAND 4/6 v. Rouaan n. New- castlc. STENTOR sleepb. 7/6 v. Rott. te Hajburg met lichter „Frisia" op sleeptouw. TRITO 7/6 v. Rott. te Dublin. UTRECHT, sleepb., 6/6 te Dover binnenge- loopen wegens storm, zette 7/6 de reis voort Rott. n. Teneriffe, met een sleepb. en bak op sleept. VLAANDEREN sleepb., 5/6 v. La Rochelle n. Antwerpen, met s. s. „Lamproie" op sleept. VREEWIJK 6/6 v. Rott. te Caen. WAALHAVEN 4/6 v. Norfolk n. Thic® Rivers. WASSENAAR 4/5 ;Brunsbuttel gep. Kol- visto naar Port Talbot. WM BARENDSZ sleepb. 7/6 op 29 gr. 17* N.B. en 57 gr. 18' W.L., New Vork naar Rouaan, met de „Wotan" op sleept. ZEEHOND m.s., Nooitgedacht, 6/6 van Korsoer te Singborg. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JAN PIETERSZ. COEN (uitr.) 7/6 te Port Said. KRAKATAU 8/6 v. Batavia te Amst. RADJA (thuisr.) pass. 7/6 Perim. KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND (uitr.) pass. 6/6 Oues- sant. GELRIA (uitr.) pass. 7/6 v.m. 8 u. Fernando Noronha. SALLAND (thuisr.) 7/6 n.m. 6 u. te Tene riffe. WATERLAND (uitr.) pass. 7/6 n.m, 7 u, Fernando Noronha. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPP, AGAMEMNON 7/6 v. Constantinopei n. Bourdeaux. ALKMAAR (uitr.) 7/6 te Curasao. BAARN 6/6 v. Callao n. Cerro Azul. CLIO 6/6 v. Algiers n. Malta. DOROS 7/6 v. Totosa te Valencia en vertr. n. Carthagena. EUTERPE 7/6 v. Amst. te Bordeaux. MARS 7/6 v. Barcelona n. Genua. NEREUS, Vigo n. Amst., pass. 8/6 v.m, 1 u. 45 Dungeness. NERO 6/6 v. Amst. te Gothenburg. NOTOS 7/6 v. Cadix n. Faro. ODYSSEUS 6/6 v. Amst. te Barcelon». ORANJE NASSAU 6/6 v. W.-Indië ta New York. ORION 7/6 bv. Volo te Salonica. POLLUX 8/6 v. Palermo te Amst. SATURNUS 7/6 v. Algiers n. Amst. ZEUS 7/6 v. Gibraltar n. Oran. HOLLAND—AMERIKA LIJN. MAASDAM, Rott. n. New Orleans, 7/6 te Vera Cruz. NEBRASKA, Rott. n/d. Pacifickust, 8/6 v. Londen. NIEUW AMSTERDAM 7/6 v. Rott. n. New York. VEENDAM, Rott. n. New York, pass. 7/6 Cape Race. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OOSTKERK 8/6 v. Antwerpen te Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER (thuisr.) 8/6 v. Padang. MADIOEN (uitr.) 8/6 te Antwerpen. SAMARINDA 8/6 v. Batavia, I. v. Londen, te Rotterdam. TAMBORA (uitr.) 7/6 v. Tanger,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8