Binnenlandsch Nieuws. unr het AND- t /Ten communiqué der Russische regeering. De inhoud van het Russische communiqué De Saarcommissie. De onrust in Portugal. De Burgeroorlog in China. Na een slag, die 36 uur geduurd heeft, n.l, van Zondagavond tot Dinsdag, hebben „Times' te Sjanghai de troepen van Tsjang Kai Sjek Hantsjwang aan den spoorweg Tientsin—Poekau genomen en de troepeij van Sjantoeng gedwongen van het groote Kanaal terug te trekken naar Lintsjeng. Het heette, dat de Sjantoengers 60.000 man troepen aan weerszijden van het kanaal hadden. Naar de Oostzeestaten. Het Internationaal Mijnbouw- kundig Congres te Heerlen. Burgemeester J. v. d. Ven. De kostelooze sleepdienst DordrechtAntwerpen. R. K. Kamercentrale Leiden. denRijÜ e" heer Be* Ui' Alphen aan faTmfi' Mol3" ?erkd 0P' dat het lada"- STATEN GENERAAL EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. Zal het mijnveld Vlodrop niet in exploitatie komen? DE STORMRAMP IN DEN GELDERSCHEN ACHTER HOEK EN TWENTE. Thans is ook het achtste slachtoffer overleden. Vergadering van het Dageljjksch bestuur van het Nationaal Steuncomité Stormramp 1927. Baarn bloeit, dank zij „Baarns Bloei". Onvoorzichtig spel. De Hollandsche nieuwe. Een bejaard bruidje. KUNST EN KENNIS. De cursus in het Gregoriaansch VERKEER EN POSTERUEN! De spoorwegverbinding NederlandMoskou. RECHTZAKEN. Een lastige kermisklant. De moord te Oss. MARKTNIEUWS. 9 Juni. (Noteering v/h. Jong Koene.) Fruit. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De visscherij in 1926. i MOSKOU, 9 Juni. In een communiqué cr radenregeering betreffende aanslagen op leden en vertegenwoordigers der Russische regeering wordt verklaard, dat Engelsche bidden terstond na den moord op Wojkqw een interview met den voormaligen tsaris- t. 3 ei: en diplomaat Sablin publiceerden, die moordenaar onmiddellijk rechtvaardigde. De Engelsche hand, welke die van den oe-schen staatsburger, die den moord pleegde, bestuurde, zoo zegt het communi- que verder, was hierin duidelijk te erkennen. de aanslag van uit een ravijn bij .ir?k op den plaatsvervangenden gevol machtigde der G. P. Oe. voor het Wit-Rus- sische militaire district bij het transport van een van spionnage verdachten Pool, verder de bomaanslag in de communistische club te leningrad, alsmede verscheiden brandstich tenden cn sabotagedaden in fabrieken wor den door het communiqué aan Engelsche invloeden toegeschreven. Het is volkomen duidelijk, dat de Engel sche regeering bij deze oorlogstoebereidse- Ien tegen de U.S.S.R. er met alle middelen en op alle manieren in snel tempo naar streeft dén vreedzamen arbeid in de Unie te verstoren. De radenregeering acht het haar plicht de tegen haar gerichte politiek van het Brit- sche kabinet en zijn agenten aan het licht te brengen. Zij richt tot de arbeidende bevol- k'ng de uitnoodiging de -fabrieken, stations, c -z. te beschermen en stelt het de G. P. Oe. tot taak krachtige maatregelen te nemen voor de bescherming des lands tegen bui- tcnlandsche spionnen, brandstichters en moordenaars. De regeering verklaart, dat zij, steunende op de arbeidende massa, voor nemens is het land van deze vijandelijke personen te zuiveren en den socialistischen wederopbouw voor alle aanslagen te be- he-men. (Da aanslag bij Misk, waarvan in boven staand bericht sprake is, was gericht tegen oen Russische ambtenaar Oplnski, die een van spionnage verdachten officier van den Poolschen geheimen dienst per spoorweg lorrie vervoerde. Tot het desbetreffend be- bericht bleek dit niet geheel duidelijk. LONDEN, 9 Juni. In regeeringskringen wordt het merkwaardige communiqué der Russische regeering, waarin Engeland en Frankrijk van terrorisme worden beschul digd, met schouderophalen ontvangen. Het wordt er beschouwd als een vervolg op de propaganda, die tegen Engeland begonnen is na de vermoording van den Russischen gezant te Warschau. (In het boven staande uittreksel wordt Frankrijk niet genoemd). De „British United Press" publiceert nog de volgende bijzonderheden uit 't commu niqué: In den zomer van 1925 werd een zich noemend Finsch koopman aan de grens aangehouden. Hij bleek te zijn een bekend Engelsch spion, de vliegeroflicier kapitein George Riles. Hij zeide, dat de heer Win ston Churcill hem persoonlijk instruclies had gegeven. Hiervan had de Russische regeering sedert bevestiging gekregen. Op 10 Mei werd een oud-officier van het leger der „Witte" Russen gearresteerd. Hij stond in rechtstreeksche betrekking tot den heer Waite, den leider van de consulaire afdee- ling der Briische ambassade te Moskou. Hij had op last van den ambassadeur het Kremlin in de lucht moeten doen vliegen en tevens het Grand Théatre, waarin een massavergadering werd gehouden. Op 3 Juni kon de politie nog juist beletten, dat een huis aan het Loebjankaplein tc Moskou werd opgeblazen. De bom was van Britsch maaksel en, gevuld met Fransche meliniet. Op 7 Juni werd de ambassadeur Wojkow te Warschau vermoord en het is duidelijk, dat ook hierin Groot-Brittannië de hand heeft gehad. Voorts maakt het communipué melding van een brand in een militaire opslagplaats te Leningrad, op order van de Ëstlandsche agenten van Groot-Britannië aangestoken, en van een brand in een labriek bij Lenin grad, door een Fin veroorzaakt op last van de Finschc agenten van Groot-Britannië. Het is volkomen duidelijk, eindigt het com muniqué, dat Engeland een oorlog tracht te provoceeren en tracht, den vredelievenden aibeid der raden-regeering onmogelijk te maken. De waarnemende voorzitter van den Raad van den Volkenbond Stresemann heeft sir Ernest Wilton tot 31 Maart 1928 benoemd tot lid en voorzitter der bestuurscommissie voor het Saargebied. De benoeming is ge schied op voorstel van Scialoja, den rappor teur van den V. B. raad voor Saarqucs'ies en na raadpleging van alle leden van den Raad. Wilton heeft een aantal functies be kleed in het Verre Oósien; o.a. was hij eenige jaren buitenlandsch hoofdinspecteur der Chineesche zoutgabelle. LISSABON, 9 Juni De minister van Oor log spreekt de geruchten tegen, volgens welke de orde zou zijn verstoord. De troe penbeweging, die gisteravond plaats had, was het gevolg van een verkeerde inter pretatie van instructies. Er heerscht vol komen rust. De Nederlandsche gezant te Kopenhagen, de heer Ridder van Rappard, die ook voor de Oostzeestaten geaccrediteerd is, zal de volgende week een bezoek van zes weken brengen aan Kowno, Riga en Reval. Hij zal daarbij vergezeld worden door den gezant- schaps-secretaris kapt. Witmans. Te Heerlen wordt het Internationaal Mijn- bouwkundig Congres gehouden. Aanwezig zijn congressisten uit Engeland, Duitschland, Oostenrijk, België, Frankrijk, opanje, Polen en Cechoslo-wakije. De burgemeester van Nistelrode, de heer »v'.d'nVen' heef,t ontslag aangevraagd met 1 Juli. Daarna zal hij zijn intrede doen (België) BenedlctÖner-klo°ster te Afflighem R Y.°IglnS ,,he.' "Hbld; vaa Antw." heeft de Belgische Ministerraad Woensdagmiddag be- aloten „het stelsel van kosteloozen sleep dienst uit te breiden tusschen Antwerpen en Dordrecht heen en weer." i De R. K. Kamer-Centrale Leiden heeft een algemeene vergadering gehouden in het gebouw van den R. K. Volksbond te Leiden onder voorzitterschap van den heer J. P vjouverneur. j -De voorzitter herdacht met weemoed en dankbaarheid twee overleden politieke voor mannen m den kring, den heer v. d, Meer uit dnnrrv?ef k de,e!de de voorzitter mede, dat door het bestuur een geschil naar aanleiding van de gemeenteraadsverkiezing te Hille- gersberg is onderzocht en bijgelegd, in zijn jaarverslag wees de secretaris de ta met 1496 is toegenomen, en nu bedraagt ar 2''n locale kitsvereenigingen aangesloten. Van de reglementen der locale kiesvereenigingen zijn er nog 39, die geen tZh1 be/uur dcr R' K. Kamer-Centrale goedgekeurd reglement hebben; door het reglement van den Partijraad wordt deze goedkeuring vereischt. De penningmeester, de heer Hordijk, na7 ae" financieel verslag uit, waaruit bKek, dat de inkomsten bedroegen f 1494.86, de uitgaven 126730. Een desbetreffende commissie, de heeren Heyker, Pannebakker orde bevonden3 na*ezien en in Voor het boekjaar 1927 werd dezelfde Commissie opnieuw benoemd. Het bestuur stelde voor, de contributie te brentjen van 5 op 6 cent per lid; na ko-le discussie wordt dit voorstel z. h. st. aange- Domen. Aan de orde was daarna een motie van de K. K. Kicsver. te Warmond, waarin de ver gadering don wensch uitspreekt,, dat voor elke vergadering van den Partijraad ten ver- Codering van de R. K. Kamer-Centrale wordt gciiouden. Het bestuur adviseert daarvoor geen dwintfer.de bepaling te maken; het be- stuur verklaart zich bereid, zooveel moge- lijk en voor zoover noodig aan hetgeen de motie beoogt tegemoet te komen. Do aigevi.ar'-igdc van Warmond,, de heer ...cholvinc v 'rklaort, cat Warmond met deze toezc.'g'ng van lv t bestuur der R. K Kamer-Centrale tevreden is. Hi-rnj is aan de orde de behandeling var. het rapport der Kiesreglement-commissie, hetwelk op de vergadering van den Partij raad op 2 Juli a.s. te Utrecht aan de orde zal komen. Door Leiden en Warmond waren amende menten ingediend, om het aantal kwaliteits zetels te bepalen op 1/3; door Gouda, Pijn- acker en door het bestuur waren amende- hoogstens de helft te bepalen. Hierover werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Bij de stemming werd het amendement, dat 1/3 voorstelde verworpen. Het bestuur wijzigde nu zijn voorstel in „minstens 1/3 en hoogstens Het werd nu zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Verder waren door Leiden, Warmond en door het bestuur amendementen ingediend, om niet afzonderlijk te stemmen over de plaatsvervangers. Deze amendementen wer den na korte bespreking zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Door Gouda en het bestuur waren amen dementen voorgesteld, om de kwaliteitscan- didaten niet per se te plaatsen voor de eigen candidaten. Deze amendementen waren vooral voor gesteld, om de lijsten 200 aantrekkelijk mo gelijk te maken. De amendementen worden na eenige be strijding ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting der vergade ring. In de vergadering van de Eerste Kamer werden gisteren de volgende wetsontwerpen zonder de hoofdelijke stemming aange nomen; 1. Verhooging van het IVde Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1927 (Uitbreiding van den Hoogen Raad en van de Arrondis- sements-Rechtbank te 's-Gravenhage). 2. Regeling van de begrooting en reke ningen van Landsbedrijven in Nederlandsch- Indië. 3. Uitbreiding van de toepasselijkheid van de wet van 10 Februari 1910 (Staatsblad no, 55) tot de bevolking van Suriname en van Curasao. 4. Onteigening van perceelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten noo dig voor de verbetering van de Jonkers vaart, in de gemeente Leek. 5. Onteigening van perceelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor de overbrugging van de Een- dracht, in de gemeente ïholen en Halsteren. 6. Nadere regeling van den aanleg en de exploitatie van den electrischen tramweg van 's-Gravenhage (Station S.S.) naar Sche- veningen. 7. Goedkeuring van het verdrag rpet aan hangsel en bijbehoorend protocol betreffen de de meting van binnenvaartuigen. Bij het wetsontwerp sub 1 beantwoord de MINISTER VAN JUSTITIE, de heer DON- NER, de in het Eindverslag gestelde vra gen. De heer SLINGENBERG (V.D.) zegt geen enkel bezwaar tegen dit wetsontwerp te hebben doch wijdt een enkel woord aan het instituut der raadsheeren- plaatsvervangers bij den Hoogen Raad. Met de uitbreiding van het aantal zaken bij den Hoogen Raad is in- cidenteel samengevallen de ongesteldheid van eenige Raadsheeren, waardoor de moei lijkheid van de afdoening der zaken werd .ergroot. Het instituut der raadsheeren- plaatsvervangers bij de Gerechtshoven heeft voortreffelijk gewerkt. Spr. is al tevreden wonneer de Minister 'c invoering van dit instituut bij den Hoó- *cn Raad ncgeens rustig wil overwegen, eker moeten belangrijke principiecle ar resten niet met plaatsvervangers gewezen worden. Maar er zijn tal van belastingzaken, waarbij een raadsheer-plaatsvervangers goede diensten zou kunnen bewijzen. Spr. geloof niet dat de rechtsbedeeling er onder zou lijden. Daarna deelt de VOORZITTER mede, dat het in zijn voornemen ligt tte vergadering weder bijeen te roepen op Dinsdag 21 dezer des avonds half 9 uur. Hierop wordt de vergadering te half 9 uur gesloten, waarna de Kamer zich in de at- deelingen begeeft. In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren een aantal kleine wetsont werpen zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Daarna werd de beraadslaging I voortgezet over het wetsontwerp: wette lijke voorzieningen naar aanleiding van de opheffing van de departementen van Ma rine en van Oorlog en van de instelling van een departement van Defensie. De heer DECKERS (R.K.) constateerde dat men met een hardnekkigheid, een be tere zaak waardig, verband hlijft leggen tusschen deze samenvoeging en de split sing der marine. Hij herinnerde er aan, dat hijzelf de splitsing aan de orde heeft ge steld in de Kamervergadering van 23 Oc- tober 1923. Dat was echter een andere splitsing dan die welke thans in het ge ding is gebracht. Ook is spr. het er niet mee eens, dat adviezen uit Indië hadden moeten werden gevraagd. Er verandert immers absoluut niets met betrekking tot de Verdediging van Indiê, De samenvoeging is een zuiver interne aangelegenheid van Nederland. In die samenvoeging kan spr, slechts voor- deelen zien ook uit een oogpunt van landsverdediging, De samenvoeging zal eenheid brengen in het defensiebeeld. Dit beteekent allerminst een degradatie van de marine. Het is im mers gebleken, dat de zoo noodige sa menwerking tusschen oorlog en marine niet Steeds aanwezig is. De eenheid, die dit Ontwerp brengt moet ook aan Ned.- Indië ten goede komen. Daarnaast zijn dan toch ook de financieéle voordeelen. De heer Decker» eindigt zijn betoog met de mededeeliüg, dat hij en het groot ste gedeelte van zijn fraetiegenooten vóór het ontwerp zullen stemmen. De heer BOON (V.B.) vindt het ontwerp funest. Hij heeft ook geen deskundige voorstanders van de samenvoeging kun nen vinden. Nóch de Generale S!af, noch de Raad van Defensie hebben gunstig geadviseerd. Wat nu de beweerdè bezuiniging betreft, deze wordt door den minister becijferd op 1)2 millioen, maar daaronder is begrepen de opheffing der watervliegtuigen. Wat de marine aanschaft, moet door de land macht gebeuren. De verplaatsing van de opleiding zal duur worden. Spr. gelooft, dat de bezuiniging niet alleen illusoir is en dat de mogelijkheid groot is, dat de sa menvoeging verschillende kosten met zich zal brengen. Spr, betoogt verder, dat aan het hoofd der marine behoort te staan iemand die de Indische marine en ook Indië zelf kent. Gezegd is, dat de Volksraad heelt aan gedrongen, om het zenden Van het ont werp om advies, Doch kan de minis er mededeeien, of hij een dusdanig telegram heelt ontvangen? En zou dé minister be reid zijn, alsnog dit advies te vragen. Spr. moet een minister beklagen, die een der gelijk ontwerp ziet aangenomen met steun der nuhiliftische fracties, wier bedoeling is zooveel mogelijk af te breken, De heer Marchant is van mcening, dat vele tegenstanders van het ontwerp angst voor ontwapening hebben. Deze angst houdt een doelmatige reorganisatie tegen en weerhoudt dat een eind gemaakt wordt aan geldverkwisting. De practifk heeft ook geleerd, dat die taak om marine en leger le beheeren voor één man niet te zwaar is. De heer Westerveld had in den tijd van zijn ministerschap nog tijd om een bezoldigingsbesluit uit te werken. Dat hij het slecht deed, is mogelijk, maar hij nam er toch den tijd voor. Spr. betoogt verder, dat de Minister er volkomen in geslaagd is, het verwijt, dat hij vooruit loopt op de splitsing, als on gemotiveerd van de hand te wijzen. Te genover dit verwijt staan de zaken zóó, dat da oppositie dezen minister kwijt wil om van de splitsing af te zijn. Zeer terecht merkte de minister op, dat de Volksraad met deze zaak niets te ma ken heeft, Alle eer aan den Volksraad, maar deze zaak is er één die Nederland zelfstandig zal beslissen. In zijn antwoord geeft de MINIS1ER VAN OORLOG, de heer LAMBOOY, al lereerst een historisch overzicht van zijn ontwerp en gaat terug lot 1912, toen tot de samenwerking der militaire departe menten werd besloten, Het wetsontwerp kwam niet in behandeling voor de kabi netswijziging en gedurende den oorlog is begrijpelijkerwijze niet getornd aan de sa menstelling der departementen. Toen heeft, in 1920, het ministerie Ruys de Becrenbrouck het on'werp ingediend. Dit was het ontwerp-Pop. Toen deze aftrad en de heer v. Dijk minister werd, deelde hij aan de Kamer mede, dat hij de instelling van een directeur-generaalschap niet ge- wenscht achtte. Spr. brengt in herinnering, dat de heer v. Dijk gisteren het tegendeel bepleitte. Nu heeft spr. tot zijn groote verbazing de rede van den heer Bopn gehoord, In 1922 zeide wijlen de heer Dresselhuys, dat samenvoeging der militaire departementen hem noodzakelijk voorkwam. En hij stemde tegen art. 1 der Marinebegrooting, omdat was afgeweken van de samenvoeging, En ook de heer Boon stemde tegen! Wanneer er dan iemand is, die niet het recht heeft, aan minister Lambooy te verwijten, wat kapitein Lambooy zeide, dan is dat zeker de heer Boon. Groote bezwaren acht spr. verbonden aan het instituut van directeuren-generaal. Deze heeren zullen militaire technici zijn. Men zal dan de oudsten moeten nemen, die, hoe voortreffelijk op zichzelf ook, juist niet geschikt zouden zijn voor die functie. Hel instituut vormt een noode- loozen schakel, die tot noodelooze compli catie» zou aanleiding geven. Om die klip te omzeilen, heeft spr. een raad-adviseur gekozen, zonder gezagsfunctie. Spr. moet bestrijden, dat twee departe menten te veel werk voor één man zou den geven. De heer Coliin had ook twee departementen te behee-.'n en heeft nog dezer dagen aan spr. verklaard, dat hij die taak niet te zwaar acht. Ook spr. heeft in de 20 laatste maanden die overtuiging gekregen. Spr. heeft van de splitsing nooit Princi- pienreiterei willen maken. Als hij een re geling kon vinden, waarbij het personeel- vraagstuk tot een goede oplossing was te brengen, dan zouden de voordeelen der splitsing bereikt worden, zonder nochtans tot die splitsing over te gaan. En het doet spr. genoegen, te kunnen mededeeien, dat hij door studie van dit vraagstuk tot zulk een regeling is gekomen. Deze komt hierop neer; over en weer dienend personeel en alleen voor zoover het noodig is, Indië meer personeel te geven dan het uit Nederland kan krijgen, daar voor een soort Indisch verband te ontwer pen, Als spr. op deze wijze het overcom pleet weggewerkt kan krijgen, is de split sing natuurlijk van de bz.an en spr. heeft bcop, dat het daartoe komen zal. De taak van een minister van defensie is slechts voor 5 pel. technisch cn voor 95 pdt. organiseerend. En technische adviezen kan de minister krijgen zooveel hij wil, In 1928 zullen in Nederland nocd'g zijn 2900 man beroepspersonel buiten dat in eerste opleiding. Wat Indië betreft, daarvoor verandert r.iets. Voor Indië is het ontwerp allerminst belangrijk. Wat nu de samenvoeging der vliegdiensten betreft, de bezuiniging wordt verkregen doordat er geen zeevliegtuigen meer worden aangeschaft, doordat het zee- vliegkamp wordt afgeschaft en hst bedrijf wordt versoberd. Meer vliegtuigen voor de landmacht zijn daarvoor niet noodig. Als men zich inricht voor den oorlog, zijn de zeevliegluigen overbodig. Ten slotte wijst de minister er nog p, dat geen enkel bij-oogmerk hem geleid heeft om dit ontwerp te verdedigen. Of het een nasleep zal hebben, zal afhangen van de regeering en de volksvertegenwoordiging, Enkele leden repliceej-en. Bij zijn dupliek zegt de minister, dat het Kabinet afstand doet van splitsing der Marine, Hierna wordt de stemming bepaald op 3edenmiddag 1 uur en de vergadering ver- aagd tot heden. Nog geen voldoend kapitaal aanwezig. Vele bewoners van de streek van Mid den-Limburg en speciaal die van Roermond zijn door de tijding, dat de concessionaris sen geen gebruik hebben gemaakt van de geboden gelegenheid een mijnindustrie te Vlodrop te vestigen, onaangenaam verrast. Vooral Ook, omdat na de vele optimis tische beschouwingen in sommige bladen en de gunstige berichten oVer de resulta ten der boringen, men er op rekende, dat nog dit jaar met den aanleg begonnen zou worden. Echter wordt in geologische kringen over de mogelijkheid om tot mijnontginning in dit deel van Limburg te geraken, pessimis tisch geoordeeld. Naar de „Tel." verneemt, hebben de bo ringen bij Vlodrop een gunstiger resultaat gehad, dan verwacht werd. Een groot bezwaar is echter, dat het ontginbare gedeelte van het mijnveld be trekkelijk klein en niet voor uitbreiding vatbaar is. Vooral in den tegenwoofdigen lijd, nu zich op de wereldkolenmarkt zeer donkere perspectieven openen, is het moeilijk om voldoende kapitaal voor den aanleg van een nieuwe mijn te krijgen. Volgens deskundigen is thans eene lucra tieve ontginning van een mijn alleen dan mogelijk, wanneer de aanleg met betrekke lijk geringe kosten gepaard kan gaan en de te ontginnen lagen van dien omvang zijn, dat met aanwending van de moderne ont ginningsmethoden, de exploitatie van zulk een aard kan zijn, dat zij de concurrentie het hoofd kan bieden. Het consortium-Biermans heeft tot dus verre geen voldoende kapitaal kunnen vin den om den aanleg van een mijn te finan cieren. Het consortium geeft echter zijne pogin gen om voldoende kapitaal bijeen te krijgen nog niet op en rekent er op: dat, ook al is de tijd, waarin over de al of niet aanneming van de concessie beslist moet worden, ver streken, de regeering toch bereid zal zijn het consortium ter wille fe zijn en de con cessie op de bekende voorwaarden af te geven. Het Dagelijksche Bestuur van het Natio naal Steuncomité „Stormramp 1927" heeft Woensdag te Arnhem vergaderd, in de eer ste plaats om na te gaan of en in hoever de wederopbouw en het weer in bedrijf stellen van de textiel-fabriek va'n de firma Van Weeme te Neede, die grootendeels door den storm vernield werd, bevorderd kunnen worden. Deze fabriek telt 300 werk lieden, die thans voor het meerendeel wer keloos zijn geworden. Verwerkt wordt per week 7000 aan loon. Wel is met veel in spanning een kleine afdeeling der fabriek weder in gebruik genomen, doch ongeveer 250 werklieden zullen tijdelijk niet kunnen werken. Het Dagelijksch Bestuur was van mee ning, dat het dringend noodig is zoo spoe dig mogelijk met het herstel der materieele schade te beginnen en hoopt, dat men, nu er maatregelen zijn genomen, over ruim drie maanden zoo ver zal kunnen ziin, dat de fhbriek weer werken kan, zij het dan' nog niet in vol bedrijf. k®sprekingen werde" bijgewoond door den Rijks Nijverheids-Consulent te Deven ter, den heer H. Steketee, die zich bereid verklaard heeft het Comité van voorlich ting te dienen. De schade. Verder heeft het Comité zich voor zoo ver mogelijk op de hoogte gesteld van den toestand in Gelderland. In de eerste be hoeften wordt voorzien: het komt er nu op aan de geleden schade op te nemen ten einde een plan voor het herstel op te ma ken en met de taxatie der toe te kennen vergoedingen te beginnen. Gebleken is, dat ongeveer 130 boerde rijen in de geheele provincie zijn vernield, terwijl een nagenoeg gelijk aantal andere min of meer van den cycloon hebben ge leden. Het is nog niet mogelijk tot een nauw keurige taxatie over te gnan. Globaal ge rekend wordt er aangenomen, dat de schade I;500.000 bedraagt met inbegrip van die der bovenbedoelde fabriek. De toestand in Overifssel 's Middags ging de tocht naar Overijssel waar het Cómité le Delden, waar het met den Commissaris der Koningin den heer mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst samen kwam. Bezichtigd werd de omgeving tot Henge velde. De verwoesting in deze provincie tot en nijbij Almelo is niet minder dan in Gelderland, althans wat de schade aan het geboomte en aan den oogst betreft en de aanblik van dit alles is niet minder droev'g- 70 boerderijen zijn vernield en voor den wederoobouw wordt) tferekend, dat er tus schen f 700.000 en f. 800.000 noodig zal zi'n Tn beide provincies is men reeds begon men voorbereidende maatregelen te treff" teneinde de geteisterde bevolking te hel pen. Wat het Comité noodig heeft, dat is d- overtuiging dat het in staat gesteld mo' worden het werk te volbrengen, met n~ derc woorden, dat de noodige gelden b: een gebracht zullen worden. Het heeft de verwachting, dat ons Vol begrijpen zal dat het helpen moet en l~ veis zal beseffen dat. moedige hnln noc' zakelijk is, te meer omdat de geleden scha de zich nog veel verder uitstrekt dan tot Gelderland en Overijssel. Voor den winter dient men gereed te zijn. Voor de ramp van 1925 werd bijna 300.000 geofferd, dit keer zal niet veel minder noodig zijn. Het steuncomité. Herinnerd wordt, dat het Nationaal Steun comité „Stormramp 1927" aldus is samen gesteld; Eere-leden: Mr. J. B. Kan. Minister van Binnénlandsche Zaken en Landbouw; mr. H, v. d. Vegte, Minister van Waterstaat; mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noordbrabant; mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gelderland; E. C. Baron Sweerts de Landas Wijborgh, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland; Jhr mr. dr. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord- Holiand; Jhr, mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koning n in Zeeland; dr. H. Th. 's Jacob, Commissi,ris der Koningin in Utrecht; mr. P. A. V. Baton van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in Friesland; mr. A, E. J. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Overijssel: Jhr, mr. A. W. L. Jiarda van Starkenborgh Stacbouwer, Commissaris der Koningin in Groningen; mr, J. T. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in Dren the; mr, E. O. J. M. Baron van Hövell tot Westerflier, Commissaris der Koningin in Limburg; W. de Vlugt, burgemeester der ge meente Amsterdam; mr. dr. J. Wytema, bur. gemeester der gemeente Rotterdam; mr. J. A, N. Patijn, burgemeester der gemeente 's-Gravenhage. Leden; Dr, C. J. K. van Aalst, president directeur van de Ned. Handel-Maatschap- pij te Amsterdam; S. van der Bergh Jr„ lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Wassenaar: Jhr. S. van Citters, oud- Commissaris der Koningin in Gelderland, te Brummen; Mr. D. P. D. Fabius, lid van den Raad van State te 's-Gravenhage; Dr. N. M. Josephus Jitta te 's-Gravenhage; Mr. Abr. van der Hoeven, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, le Rotterdam; Jhr. H. Loudon, te Wassenaar; Mr. F. A. A, Graaf van Lijnden van Sandenburgh, oud- Commissaris der Koningin in Utrecht, te 's-Gravenhage; Mr. W. A, Mees, te Rot terdam; Mgr. Dr. W. H. Nolens, Minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage;; F. J. M. van Ogtrop. te Amsterdam; Mgr. C. C. Prinsen, voorzitter van het R.K. Huisves tingscomité te 's-Hertogenbosch; jhr. J. H, Roëll, vice-voorzitter Van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage; Mr. G. Vissering, president van de Nederlandsche Bank te Amsterdam; F. M. Wibaut, wethouder van Amsterdam. Het dagelijksch bestuur is aldus samen gesteld; Jhr. J. H. Roëll, voorzitter; Dr. N. M. Josephus Jitta, secretaris: F. J. M. van Ogtrop, penningmeester; Mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant; Mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gelderland. Het achtste slachtoffer. In het St. Vincentius Ziekenhuis te Groenlo is overleden de heer E, H. Klein Gehbink uit het gehucht Beltrum. Deze 75 80-jarige oude man werd bij de jongste stormramp zwaar gewond en daarna in genoemd ziekenhuis opgenomen. De begra fenis heeft Zaterdagmorgen om 9 uur te Beltrum plaats. Dit is het achtste slachtoffer dat bij deze ramp het leven liet en wel het vijfde uit het kleine plaatsje Beltrum. Met het oog op de plannen van „Baarn's Bloei" om dezen zomer pleiziertochtjes te organiseeren naar Spakenburg, had het be stuur dezer vereeniging een proeftocht ge organiseerd, waaraan o.m. deelnamen de burgemeester, de wethouder van Publieke Werken en vertegenwoordigers van V. V.- besturen uit den omtrek. Om halfdrie ver trokken, arriveerde het gezelschap over de Eem en de Zuideizee om vier uur te Spa kenburg. Er werd een rondwandeling door het dorp gemaakt, terwijl de bezoekers, die nog nooit in Spakenburg geweest waren, verwonderd stonden over den eigenaardi- gen bouwtrant der huizen en de typische kleederdracht der bewoners, die daar voor oud en jong gelijk is. Nadat een paar bin nenhuisjes bezichtigd waren, scheepten de deelpemers zich weer in en arriveerden om halfzeven te Baarn. Allen waren opgetogen over dezen heerlijken tocht en de burge meester gaf dan ook als zijn meening te kennen, dat deze pleiziertochten in de toe komst zeer zeker zouden slagen. Een meisje moet het met den dood bekoopen. Dezer dagen gooide te Stein een jongen een lucifer in een plasje benzine. Het 20- jarig meisje P, A., dat een volle bus ben zine van de brandende plek wilde verwij deren, kwam daardoor met de vlammen in aanraking. Met ernstige brandwonden is zij naar haar woning overgebracht, waar zij aan de gevolgen is overleden. Woensdag is de eerste Hollandsche haring aan H. M. de Koningin aangeboden. Deze haring was afkomstig van den stoomlogger „Neptunus", VI. 44, schipper H. Struys, van de N. V. Recderijkantoor v.h. firma Joost Pot te Vlaardingen, Onder zeer groote belangstelling had te Venlo de inzegening plaat, van het huwelijk tusschen de 77-jarige, onder den naam van „Madammeke" algemeen bekende wed. Reuser en den 62-jarigen eer M. Vroomen. Er was zoo'n groote menigte belangstellen den op de been, dat de politie de straat moest afzetten. Eenige kinderen werden in 't gedrang onder den voet geloopen. Het bejaarde bruidspaar was ten slotte blij vei lig weer thuis te zijn. bedrijf over het geheel bevredigend, grooten deels als gevolg van het stilliggen van het meerendeel der Britsche stoomtrawlvloot wegens de mijnwerkersstaking in Groot- Brittannië, welke staking van Mei tot De cember duurde. De uitkomsien van de Noordzee-haring- visscherij waren, evenals het vorige jaar, over het algemeen onbevredigend. Van de beugvisscherij vermeldt het ver slag eveneens onvoldoende resultaten, niet tegenstaande de vangst van kolmaatjesha- ring in het voorjaar van de stoombeugers gunstig was. De binnen- en rivicrvisscherij. De visscherij in de Zuiderzee, de Lauwer zee en den Dollart leverde volgens het ver slag over het algemeen minder op dan in 1925. Voorts vermeldt het verslag aangaande den toestand in het oesterbedrijf, dat deze niet onbevredigend was, hoewel de produc tie in vergelijking tot die van vóór den oor log nog gering was. Bij het mosselbedrijf waren de financieele uitkomsten ondanks de ruime verzending, over het geheel niet gunstig, hetgeen in ver band stond met de daling in den koers van den Belgischen en den Franschen franc. De vangsten van winterzalmen waren be langrijk lager, die van kleine zomerzalmen echter veel beter dan in 1925. De elfvangst was weder gering, doch de vangst van fint in het voorjaar was goed 'en nog beter dan in 1925. Bovendien waren de fintprijzen zeer bevredigend. Het verslag wijst er verder op dat de vangsten van de overige vischsoorten in de rivieren en in de binnenwateren over het ge heel minder gunstig waren dan in 1925. Eenige cijfer*. Uit het verslag blijkt dat in 1926 in het totaal zijn aangevoerd 200.849.000 K.G. visch cn schaal- en weekdieren ter waarde van bijna 29.000.000 tegen in 1925 188.826.000 K.G. visch en schaal- en weekdieren ter waarde van bijna 29.700.000. In deze cij- ie.rs zijn niet begrepen de vangsten der ri vier- en binnenvisscherij met uitzondering van de trekvisschen. Uitgevoerd werd in 1926 aan visch, schaal- en weekdieren voor een waarde van bijna f' 25.800.000 tegen voor ruim 28,000.000 itt 1925. De cursus, die pater dr. Caecillianus Hul- gens O.F.M. evenals vorige jaren aan het Conservatorium van de afdeeling Amster dam der Mij. tot Bevordering der Toonkunst zal geven, zal behalve de geschiedenis en de theorie van het Gregoriaansch ook omvatten de practische uitvoering der gezangen. Omtrent de spoorwegverbinding tusschen Nederland en Moskou wordt het volgende gemeld: De verbinding via Warschau is 107 K.M. korter dan via Riga en de reisduur in elke richting ongeveer vijf uur korter (via War schau duurt de reis van Berlijn af 42 u. 28 m. heen en 41 u. 50 m. terug, via Riga 47 u. 10 m. en 46 u. 50 m.). Bij het reizen via War schau is er tevens een grensovergang minder en dus een visum minder noodig. De reis via Warschau wordt binnenkort nog met 70 K.M. verkort en het Poolsche ministerie van Verkeer heeft stappen gedaan bij de andere departementen om vereenvou diging van pas- en douaneformaliteiten aan de grenzen te verkrijgen, waardoor het op onthoud aan de grensstations korter zal zijn. De reis via Warschau is goedkooper dan via Riga. Het verschil bedraagt thans in de le klas circa 18 dollar, in de 11e klas ca. 13 dollar en in de Ille klas ca. 8 dollar. Dezer dagen heeft voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch in hooger beroep terecht gestaan een jonge werkman uit Zundert wien door de rechtbank te Breda 2 jaar ge vangenisstraf was opgelegd wegens poging tot aanranding van een meisje, met wie hij op een kermis gedanst had en terzake van mishandeling van den vader, die het meisje ter hulp kwam, tengevolge van welke mis handeling het gezichtsvermogen van den man onherstelbaar werd aangedaan. Verdachte ontkende. De advocaat-generaal requireerde dria jaar gevangenisstraf. Uitspraak 2 Juni, Vier jaar gevangenisstraf tegen den dader geëischt. Het O.M. bij de rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft ttegen den 29-jarigen arbeider L. G. te Oss, die 15 Januari, Marinus van Nuland heeft doodgestoken vier jaren ge vangenisstraf geëischt. Verschenen zijn de officieels gegevens. Verschenen is het Verslag over de Vis scherij gedurende het jaar 1926 (Verslagen en Mededeelingen van de aid. Visscherijen No. 11). Evenals vorige jaren bevat dit verslag een beknopt overzicht van de uitkomsten der verschillende takken van visscherij en maakt het verder melding van hetgeen in het afgeloopen jaar van Regeeringswege is Geschied ter bevordering van de visscherij, •ilsmede van de in 1926 door de Rijksinstitu- en voor visscherijonderzoek en het Nedtr- 'andsch Visscherij-proefstation verrichte v'erkzaamheden en onderzoekingen. Aan het erslag zijn een groot aantal tabellen toege- oegd, bevattende uitgebreide statistische 'egevens omtrent vangsten enz. De zeevisscherij. 0,m, wprdt gewezen op de voor onzen isch-export naar België en Frankrijk on- mstige gevolgen van de financicecle crisis, elke genoemde landen in 1926 hadden tc 'oorsfaan. Volgens het verslag waren de uitkomsten van het Nederlandsche stoomlrawlvisscherij- AMSTERDAM, 9 Veiling-gebouw De Druiven Frankenthafers f 1.902.8Ó, aard beien f 1.40—1.90, id. le soort f 0.801.80 per kg. aardbeien f 0.220.28 per doosje profelic bessen f 1.201.50, gewone roode bessen f 11.20 per kg. perziken extra f 0.230.30, id. le soort f 0.120.18, nett^ meloenen f 1.602.40 per stuk. Groenten. Asperges dik wit f 0.560.74, dun wit f 0.20 f 0.26, dik blauw f 0.350.40 per bosje bloemkool extra f 1922, id. le srt. f 1015, kassnijboonen f 1.401.70, peulen f 2430, spinazie f 47, postelein f 48, tomaten f 4046, alles per 100 kg.peen f 1832, rabarber f 714, prei f 48, selderie f 10 12, pieterselie f 1214, raapstelen f 13 per 100 bos sla extra f 1.40—2.40, idem le soort f 0.401.20, andijvie f 2.805.10 per 100 krop nieuwe aardappelen f 0.16— 0.20, drielingen f 0.130.17 per kg. kom kommers geel f 1318, idem wit I 1216, idem groen f 1014 per 100 st. Bloemen. Rozen. Hardley f 615, Golden Ophelia f 47, Ophelia f 46, Sunburst f 24, Verschure f 25, Keizerin f 47, Columbia f 46, Cordez f 3-5, Marcel Royer f 46 per 100 stuks. Diversen. Pioenen f 1.502.80, Violieren f 611 per 100 tak. Am. Anjers f 10—14, Gladiolen f 47, Iris sen f 0.402.30, Papavers f 1.503 per 100 stuks, Tulpen. Jï^pansche lelies f 1114 per 100 kelk. Lathyrus in div. kleuren f 0.14 f 0.20 per bosje, Snijgroen f 48 per 100 ranken. Planten. Hortensia's f 1.202, klein f 0.40—0.70, Zonalen Crampels f 0.220.24, Jean me Clare f 0.210.24, Rubin f 0.22 f 0.24, Pultatums rood f 0.240.25, rose f 0.230.24, Koningin f 0.160.18, Canse- laria's f 0.30—0.35, Begonia's f 0.400.45, Spirea's f 0.250.35, Coleils f 0.420.48, T radescantia's f 0.190.20, Plumosa's f 0.07 0.12, alles per stuk. Afrikaantjes f 1.25 f 1.50 per bakje. GOUDA, 9 Juni. Kaas. Ter piarkt waren 471 partijen. Prijzen le soort f 3740, 2e soort f 3336 rijksmerk le soort f 42—45, 2e soort f 3841, zware f 48. Handel matig. HOORN, 9 Juni. Kaas. Aangevoerd 7 stapels fabriekskaas f 41 12 st. boerenkaas f 42 V2 3 st. fabriekscommissie f 44 22 st. boerencommissie f 45 totaal 44 stapels» wegende 38,286 kg. Handel goed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6