Uw Haar JBINNENLANDSCH NIEUWS. Groote Nationale Jaarvergade ring van R.-K. Esperantisten I in Tilburg. De „Aetherbode" en de lucht, De dag van 24 uur en de Zomertijd. Het rapport der internationale economische conferentie. De bestrijding der flesschen- trekkerij. De vèrplichtendstelling van het zevende leerjaar. Wanneer komt de memorie van antwoord? De zevenjarige leerplicht De installatie van Katwijks nieuwe burgemeester. De samenvoeging der departementen van oorlog en van marine. De begrooting van het wegen fonds voor 1927. Geen vervanging van het b ander ollestelsel. De uitvoer van kersen naar Engeland. VERKEER EN POSTERIJEN. Hoe zijn de passagiers aan boord van de mailschepen naar Indië op de snelste wijze te Marseille of te Genua te bereiken? Als beginnelingen moeten leeren motor- of autorijden. wordt gezond en sterk hei krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijit beter zitten 't voldoet iedereen STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. KERK EN SCHOOL'. De Limburgsche Bedevaartgangers naar Lourdes „Roomsch" GEMENGD NIEUWS. MARKTNIEUWS. DE STORMRAMP IN DEN GELDERSCHEN ACHTER HOEK EN TWENTE. Onder de Radio-berichten: De positie der Fransche regeering. groeiende onafhankelijkheid der linksche meerderheid. De Albaneesche gezant te Belgrado door zijn regeering terug geroepen. Deze wenscht echter aldaar te blijven. De Chineesche burgeroorlog(joel thans nog \e zijm, in enkele zittingen Het Fransche lucifersmonopolie Hel Albaneesche conflici mét Zuid'Slavië. De moord op Wojkow. i es «esiteipefa* -*- sib»** - - Op 28 en 29 Mei 1.1. heeft te Haarlem het 3de Ned. Esperanto-Congres plaats gehad, dat een schitterend succes is geweest voor Esperanto in 't algemeen. Nu zal op Zondag 19 Juni, te Tilburg, een groote vergadering plaats hebben van uit fluitend Katholieke Esperantisten. Dat deze vergadering als zeer gewichtig wordt be schouwd, moge wel hieruit blijken, dat nie mand minder dan Z. D. H. Mgr. A. F. Die pen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, het eerevoorzitterschap heeft willen aanvaar den, en tal van vooraanstaande personen op Onderwijs-gebied lid van het Eere- Comité zijn, zooal9: De Hoogeerw. heer J. F. M. Sanders, Deken van Tliburg; Dr. Th. A. J. Goossens, Rector Magnificus v. d. R. K. Handels-Hoogeschool; Dr. J. Verhoeven, Rector v. h. R. K. Lyceum; Frater M. Thar- cisio, Ruperior Generaal der Eerw. Fraters v. Tilburg; Zuster M. Christine, Algemeene Overste der Eerw. Zusters v. Tilburg; P. M. de Jong Vein den Heuvel, lid der Eerste Kamer; Dr. H. Moller, lid der Tweede Ka mer; Mr. J. van den Mortel, Wethouder van Onderwijs der gem. Tilburg; terwijl als spre kers zullen optreden; Dr. Gerlach Royen, O. F. M. uit Heerlen en P. Schendeler, uit Eindhoven, secretaris van I. K. U. E. Om circa 11 uur zal in een der openbare kerken een plechtige H. Mis plaats hebben, waaronder predicatie in Esperanto. De sprekersi zullen optreden in de namid dag-vergadering. Mogen dan vele Katholieke Esperantisten op 19 Juni naar Tilburg trekken, opdat ook hier bij ons, Katholieken, dezelfde groote belangstelling blijkt voor de wereld-hulp taal Esperanto, die, volgens het woord van Kardinaal van Rossum „geroepen is om de Kerk groote diensten te bewijzen". Het is de wensch van Mgr. Diepen, dat vooral op Onderwijsgebied groote aandacht worde gewijd aan Esperanto, opdat spoedig de achterstand ingehaald wordt, wat betreft Katholieke studieboeken en litteratuur. De Tilb. Esp. Vereeniging „Ame kaj Pace" bereidt zich ter dege voor om haar Katho lieke Samideanoj op waardige wijze te ont vangen. Het bestuur van den Handels- en Kan- toorbediendenbond „Mercurius", zond 'n open brief aan de directie van de „Tele graaf", waarin het er bezwaar tegen maakt dat de administratie van de „Aetherbode", administratie-adres Keizersgracht 3%, 'Amsterdam, niet aldaar, maar op de bu reau van de „Telegraaf" geschiedt en wel des avonds tusschen 8 en 12 uur door een yeertigtal kantoorbedienden, werkzaam bij de administratie van de „Telegraaf", wien gevraagd is, of zii eiken avond van 812 uur wilden komen werken Natuurlijk „wilden" zij dat, want het niet-willen zou onvermijdelijk beteekenen ontslag. Men verzekerde het bestuur zoo lezen we in het „Volk" dat de directie uit deze bereidverklaring der veertig kantoor bedienden de conclusie getrokken heeft, dat zij salarieering van dezen extra-arbeid met neer dan een kopie koffie en een stukje taart per avond overbodig achten. In eik geval deze te betalen met 25 pCt. boven bet gemiddelde uurloon. De „Telegraaf" denkt zeker, dat men schen, die met aether omgaan, wel van de lucht kunnen leven.... Intusschen zal het publiek niet bijster tregloopen met zulk een Aetherbode. De heer Braat, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van waterstaat ide volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat velen in 'den lande ongemak oudervinden van de in kleeding van het thans bestaande spoor boekje om uit te rekenen hoe laat de trein vertrekt en (of) aankomt, en velen daarvoor papier en potlood moeten gebruiken, terwijl die moeilijkheid nog vergroot wordt, indien hun huisklok zonnetijd gaat? Is de minister ook niet van meening, dat dergelijke onnoodige last voorkomen moet Worden? Is zijne excellentie bereid, ten einde het In Nederland reizende publiek in bescher ming te nemen, te bevorderen, dat het spoorboekje voortaan in den ouden stijl gedrukt wordt? Een Nederlandse he vertaling? Het Eerste Kamerlid Colijn heeft de vol gende vragen gericht tot den minister van Financiën: Heeft de regeering reeds kennis genomen van den inhoud van het rapport der Inter nationale Economische Conferentie te Ge- nève? Is de regeering bereid aan de Staten- Generaal mededeeling te doen van haar standpunt met betrekking tot de aanbeve lingen en resoluties in dat rapport vervat? Is de regeering niet van oordeel, dat het aanbeveling verdient van harentwege een vertaling van bedoeld rapport in het Neder- landsch te doen verschijnen en deze verta ling algemeen verkrijgbaar te stellen? Bij het onderzoek door de vaste commis sie voor privaat- en strafrecht uit de Twee de Kamer van het wetsontwerp tot aanvul ling van het Wetb, van Strafrecht met een bepaling tot bestrijding van de z.g. fles- schentrekkerij, werd waardeering uitgespro ken voor de indiening van dit wetsontwerp. Verscheidene leden maakten echter de op merking, dat de voorgestelde strafbepaling een kwaad zoekt te temperen of te bestrij den, dat in elk individueel geval kan wor den vermeden en dat stellig tot geringe af metingen zou kunnen worden teruggebracht door onderlinge samenwerking van de mid denstanders. In een collectieve regeling van een behoorlijke credietverleening zullen zij meer steun vinden dan in een strafbepaling als de voorgestelde. Zij die beoogen goede ren te verkrijgen zonder tegenprestatie, zul len dat in den regel doen in den vorm van oplichting, strafbaar gesteld bij artikel 326 jw. v. S, ^Ook zal het delict geenszins gemakkelijk zijn te bewijzen. En zal het voorgestelde wel toepassing kunnen erlangen, al9 de kooper bij of na het sluiten der koopover eenkomst een zij het ook maar gering deel der koopsom betaalt? De leden hier aan het woord, kwamen dan ook tot de conclusie, dat het wellipht beter ware, dat dit wetsontwerp het Staats blad niet zou bereiken, temeer omdat ook de redactie van het artikel niet wie houd baar schijnt. Andere leden achtten de tot standkoming van een strafbepaling ge- wenscbt. Eenige leden meenden, dat de volgende redactie aan sommige, zij het niet aan alle geopperde bezwaren zou ie gemoet komen: Hij die bij herhaling opzettelijk goederen koopt, en na levering niet of niet ten volle betaalt, wordt gestraft met een gevangenis- Straf van ten hoogste drie jaren. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft de volgende vragen gericht tot den ministerr Van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: Is de Minister voornemens, de Memorie van Antwoord nopens de wetsontwerpen tot wijziging der Lager-onderwijswet en der Leerplichtwet zoo tijdig bij de Kamer in te dienen, dat de openbare behandeling van die wetsontwerpen in de Tweede Kamer nog vóór haar uiteengaan kan plaats heb ben? Indien de Minister niet voornemens is, zijn Memorie van Antwoord tijdig in te zenden, hoe denkt de Minister dan te kun nen bevorderen, dat, overeenkomstig de be doeling van het eerste der beide wetsont werpen, overal de gelegenheid zal bestaan, om onderwijs te ontvangen in het zevende leeraar? De Tweede Kamer weigert het initiatief- ontwerp nog in deze zitting te behandelen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 50 tegen 32 stemmen verworpen het voor stel van den heer Albarda om alsnog het initiatief-ontwerp der sociaal-democraten tot invoering van den zevenjarigen leer plicht aan de agenda toe te voegen. Vóór 't voorstel stemden de soc.-dem., de vrijz.-dem. en de heer Arts R.K. Volks partij, Maandag 13 Juni a.s. fcal te Katwijk aan Zee de nieuwe burgemeester mr. J. Schok king geïnstalleerd worden. Verschillende rergeeringspersonen en eenige Kamerleden zullen dit feest bijwonen. De officieele ont vangst zal geschieden aan het begin van de gemeente, bij de Sandtlaan, waarna de installatie zal plaats vinden te Katwijk ad. Rijn, waar kinderen, achter het gemeente huis opogesteld, een aubade zullen brengen. Daarna wordt op het gemeentehuis receptie gehouden. Vervolgens wordt een rijtoer on dernomen door Katwijk a d. Rijn naar Kat wijk aan Zee. Bij het Groot Badhotel zullen zangvereenigingen liederen ten gehoore brengen. Gyranastiekvereenigingen zullen een turnuitvoéring geven. De voorzitter van het feestcomité, ds. Voorsteegh zal een kor te rede uitspreken. Het wetsontwerp met 55 tegen 31 stemmen door de Tweede Kamer aangenomen. In de Tweede Kamer had gisteren de stemming plaats over het- wetsontwerp over de opheffinig van de departementen, van Marine en Oorlog en de instelling van een departement van Defensie. Het wetsont werp werd aangenomen met 55 tegen 31 stemmen. Tegen stemden de c.h. de v.h. de a.r. behalve de heeren: Scheurer, De Wilde en v. d. Heuvel; de R.K. v. d. Bilt, Van Rijckevorsel en Van Vuuren, alsmede de heeren Zandt, Kersten en Lingbeek. Aan de agenda voor de openbare verga deringen van de Tweede Kamer is o.m, toegevoegd het ontwerp Begrooting van het Wegenfonds voor 1927. Over enkele dagen zal het rapport ver schijnen van de commissie-Verschaik in zake de tabaksbelasting. Naar de „Maasbode" verneemt, is de commissie er niet in geslaagd, te voldoen aan dat gedeelte van haar opdracht om een wetsontwerp uit te werken voor een belastingheffing ter vervanging van het banderollestelsel. Een verklaring van herkomst vereischt. De waarnemend directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van be langhebbenden, dat, naar thans gebleken is, het besluit der Ëngelsche Regeering ten aanzien van den invoer van kersen, af komstig uit Frankrijk. De' invoer in Enge land en Wales van kersen, gegroeid in Nederland en van daaruit rechtstreeks verzonden, kan derhalve nog zonder ver klaringen van herkomst geschieden. De meeste menschen in het moederland, die aan opvarenden van de Hollandsche mailbooten nog correspondentie willen toe zenden naar Marseille of Genua doen zulks door op het adres van den brief behalve den naam van den geadresseerde en het stoomschip waarop hij zich bevindt de aan duiding te stellen: „per adres de agent van de Stoomvaart Maatschappij Rotterdamsche Lloyd te Marseille (resp. van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" te Genua)" Brieven aldus geadresseerd worden op de gewone wijze uitgewisseld aan den Fran- schen (resp. Italiaanschen) postdienst en bij aankomst op het postkantoor te Marseille (resp. dat te Genua) besteld aan het kan toor van den agent van de Stoomvaart maatschappij, die op zijn beurt de brieven naar het schip overbrengt. Aan boord van alle passagiersschepen van de Stoomvaart Maatschappijen „Rotter damsche Lloyd" en „Nederland" bevindt zich echter een postagent, die de scha kel vormt tusschen de opvarenden en den postdienst. Voor de op de uitreis zijnde schepen nu worden hier te lande recht- streeksche postzendingen gevormd, gericht aan dien postagent. Voor de schepen van de Rotterdamsche Lloyd ge schiedt deze verzending naar Marseille des Woensdags en des Donderdags om de 14 dagen (8 en 9 Juni en zoo vervolgens) 's-Woensdags met den trein welke 19.41 van Amsterdam vertrekt en Donderdags van Rotterdam met den trein van 10.22; voro de schepen van de Maatschappij Ne derland naar Genua den daarop volgenden Donderdag om de 14 dagen (dus 16 Juni enz.) met den trein van 5.12 van Amster dam naar Arnhem en met dien van 5.32 van Rotterdam naar Utrecht. Het spreekt van zelf dat de brieven, op genomen in deze zendingen, welke rechtstreeks van den trein naar de boot gaan, spoediger bestemming bereiken, dan die welke nog eerst de tusschenkomst van het postkantoor en van den agent der Stoomvaartmaatschappij ter plaatse be hoeven. Om correspondentie in deze rechtstreek- sche zendingen te doen opnemen, adresseere men niet alleen met den naam van ge adresseerde ea dien van het schip waarop hij zich bevindt te Marseille of Genua en trekke over het geheele adresvlak twee elkaar snijdende lijnen, loopende van hoek tot hoek, zonder evenwel de postzegels te raken. Brieven, welke bij opneming in de rechtstreeksche zending nog tijdig voor het vertrek van het schip zouden zijn aange komen, zullen door verzending op andere wijze de aansluiting nog juist kunnen Het lid van de Tweede Kamer mej. Katz, richtte tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen, le. Is de Minister bereid, mede te dee- Ien, op welke gronden het „leeren rijden" als bedoeld in art. 2 sub c, van het Kon. besluit d.d. 30 April 1927, tot vaststelling van voorschriften ter uitvoering van de Motor- en Rijwielwet, uitsluitend zal mogen plaats vinden „buiten de bebouwde kom eener gemeente"? 2e. Is de minister niet van oordeel, dat juist het rijden binnen de bebouwde kom men dikwijls het moeilijkst is en dus juist dient te worden aangeleerd? 3e, Is de minister bereid te bevorderen, dat een nader Kon. besluit wordt uitgelokt, waarin alsnog onder de noodige waarborgen voor de veiligheid van het verkeer ge legenheid geopénd wordt, tot „leeren rijden" ook binnen de bebouwde kommen? 4e. Is de minister dan bereid te bevor deren, dat alsnog aan het bovenbedoeld Kon. besluit een bepaling worde toege voegd in den volgenden geest: „dat gereden worde buiten de bebouwde kom eener gemeente, tenzij de rijlessen worden ge geven op een specialen leswageen, waarbij de handrem en een extra debrayage (ont- koppelingsj-pedaal in het onmiddelijk be reik zijn van hem, die onder zijn toezicht doet besturen (de lessen geeft)"? indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot samenvoeging der departe menten van Oorlog en Marine met 55 tegen 31 stemmen aangenomen. De heer KLEEkEKOOPER S.D.A.P. vroeg verlof eenige vragen te mogen richten tot den minister van Justitie over de niet- erkenning als rechtspersoon van den N. M. B. en in verband daarmee over de wen- schelijkhpid van de herziening der wette lijke regeling van het vereenigingswezen. Besloten werd, op dat verzoek nader te beslissen. Vervolgens werd een voorstel-Albarda, om het initiatief-voorstel tot verplichtend stelling van het zevende leerjaar nog aan de agenda toe te voegen, verworpen met 50 tegen 12 stemmen. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp: Voorzieningen tegen besmet telijke ziekten, welke behandeling ge schorst was op 1 April j.l. Op verzoek van den minister van Arbeid H. en N. wordt besloten art. 18 te doen vervallen. Art. 19 wordt vastgesteld. Op art. 32 wordt een amendement van den heer VAN DEN BERGH S.D.A.P. be- oogende een redactieverbetering, overge nomen. Het artikel wordt vastgesteld, even als art. 33, 34 en 35. Op artr. 36 licht mevr. DE VRIES-BRUINS S.D.A.P. een amendement toe, waarvan de bedoeling is, de bestaande artikelen over de inenting geheel in stand te houden, maar een beteren waarborg te geven voor de gegrondheid van de vrijstelling van in enting wegens gezondheidsbezwaren. Spreekster wil dezen grooteren waar borg bereiken door te bepalen, dat onder de beide geneeskundigen, die een dusdanige verklaring afgeven, die één moet zijn de inspecteur der volksgezondheid of een door hem aan te wijzen geneesheer. Het amendement wordt AANGENOMEN met 39 tegen 33 stemmen. Vóór stemden sociaal-democraten, vrijz.. dem., Vrijheids bond, de heeren Bomans R.K.. Kortenhorst R.K., Bulten R.K. en v. Sasse v, Ysselt R.K. In verband hiermede vraagt de minister opnieuw schorsing der beraadslagingen, hetgeen wordt toegestaan. Vervolgens is aan de orde het wetsont werp tot wijziging van de artikelen 20, 131 en 991 van het Burgerlijk Wetboek en van art. 858 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, zoomede van de artikelen 22 en 23 der Wet op het Notarisambt, strekkende tot het toelaten van vrouwen als getuigen bij akten. Mevr. BAKKERNORT V. D. betreurt het, dat van deze gelegenheid geen gebruik gemaakt is om de vrouw toe te laten tot het notarisambt. Spr. dient een motie in, de regeering uitnoodigende wettelijke maat regelen voor te stellen, die dit mogelijk ken. Het wetsontwerp werd met 51 tegen 10 stemmen aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming worden voorts aangenomen: 1. de conclusie van het verslag der com missie -omtrent de inlichtingen op het adres van N. H. Tiessens, sergeant bij het regi ment genietroepen in garnizoen te Utrecht, houdende verzoek te willen bevorderen, dat aan adressant met terugwerkende kracht de geschiktheid van sergeant-majoor-instructeur wordt verleend; 2. de conclusie van het verslag der com missie omtrent de inlichtingen op het adres van F. M. M. J. Erens te Schaesberg L., houdende verzoek om goedkeuring van door hem verkregen mijnbouwvergunningen, dan wel toekenningen van een behoorlijke schadevergoeding. Hierna is aan de orde het wetsontwerp tot vaststelling van een comptabiliteitswet' De algemeene beraadslagingen worden ge opend en gesloten. Dan wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag 1 uur. De Limburgsche bedevaartgangers, in to taal 700 Nederlandscbe pelgrims, waaronder onder 120 zieken, zijn te Lourdes na een voorspoedigen reis gearriveerd. Allen be vinden zich in goeden welstand. Het weer is uitstekend. Pater Felix Olten behandelt in het „Schild" de benaming „Roomsch." Hij zegt o. m.; Het is volkomen waar, dat speciaal de katholieken in Nederland, meer dan ergens anders en nu meer dan vroeger dat woord Roomsch-Katholiek, of enkel Roomsch, ge bruiken. En de on-Katholieken van Neder land doen het nog meer dan wij zelf en de laatste tijden met opzet. Dat moet bij alle goede bedoelingen onzerzijds ons toch tot nadenken brengen. Om dien opzet der niet-Katholieken zou' ik er zelfs sterk voor zijn om niet meer over Roomschen te spreken, In de ons omringende landen kent men die samenkoppeling ook wel, maar men ge bruikt ze veel minder dan hier. En vooral het woord Roomsche, zonder Katholiek er bij, kent men elders of heelemaal niet, of men gebruikt het slechts heel zelden. G.aat het maar eens na in het Fransch, Engelsch en Duitsch. Door ons, Katholieken, wordt dit goed bedoeld; wij willen door die bij voeging Roomsch het middelpunt der Ka tholieke Kerk aangeven en ons in gehoor zaamheid verbonden zijn met den Paus van Rome, den opvolger van den H. Petrus en het zichtbare hoofd der Katholieke Kerk. Zoo gebruikt is het goed bedoeld, maar toch nog overbodig, gelijk wij straks zullen zien. De niet-Katholieken hebben vaak met dit schermen met Roomsch of Roomschen, be wust of onbewust, een andere bedoeling. Vooral dn de laatste tijden is duidelijk bewuste opzet waar te nemen. Zij eischen n.l. voor hun Kerken ook de Katholiciteit, d.w.z. de algemeenheid op en door dat woord Roomsch-Katholiek willen zij dan aanduiden, dat wij slechts een onderdeel zijn der ééne Katholieke Kerk va,n Chris tus. Dit nu is absoluut onjuist. Alleen onze Kerk is waarlijk Katholiek, Zij alleen om vat in ongerepte eenheid van leer, bestuur en genade-middelen alle tijden en alle plaat sen. De eenheid is wel degelijk noodig voor het begrip katholiek. Overal één, dat is het kenmerk der katholiciteit en dat is alleen onze Kerk. De andere, on-katholieke, chris telijke kerken hebben niet Je eenheid van Ier, bstuur en genademiddlen, op alle plaat sen en in alle tijden. En zoo is ht naar mijne mening wenschlijk, dat wij wat min- dr dan tot nu toe werken met het woord Roomsch. In de allereerste eeuwen der Kerk hebben groote en geleerde mannen er herhaaldelijk op gewezen, dat Katholiek onze naam is en dat daar niets bij hoeft. En nog niet zoolang geleden schreef Peus Benedictus VX z.g.: „uw naam zij Christen, uw bijnaam Katholiek". Als conclusie geldt dit: de benaming Room schen zoo weinig mogelijk, liefst heelemaal niet. De benaming Roomsch-Katholieken zal men wel niet geheel kunnen vermijden. Wat ook zoo erg niet is. Maar toch mogen en moeten wij Katholieken van Nederland vooral thans, gerust heel wat spaarzamer zijn in het gebruiken van dit woord, omdat wij daardoor onze tegenstanders den wind in de zeilen geven, uij moeten bedenken en onderschrijven het woord van Pacianus, een schrijver uit de vierde eeuw: „Christen is mijn naam, Katholiek mijn familienaam," De naam Roomsch en Roomsch-Katholiek is hier vooral ontstaan door invloed van het Protestantisme en mede door de staatkunde van lateren tijd. 112 vette kalveren 45110, 353 nuchtere kalveren 816 356 vette schapen 20 42 280 weideschapen 1827 1057 lam meren 916 957 vette varkens 55140, per kg. 0.58—0.66 70 magere varkens 25 55 508 kleine biggen 815 102 paarden 38 bokken. De handel in melk- en kalfkoeien was kalm in vette koeien vlugger stieren vas ter pinken weinig aangevoerd vette kalve ren en nuchtere kalveren iets vaster wolvee prijshoudend varkens prijshoudend zou ters flauwer (6465 c. per kg). Eieren. Aanvoer 46000 kippen- 4.50 a 6.50 3800 eenden- 4.50 5.50. AMSTERDAM, 10 Juni. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwse! e bonten 6.50—7, id. blauwen 6.50—7, id. bravo's 6.50—7, id. roodstar 5.80—6.50, id. bonte star 5.80—6.50, id. blauwe poters 3.504, id. bonte poters 3.504, IJpolder bravo's 6.507 per hlWestl. muizen 17 18, id. kleine muizen 1415, Andijker muizen 1617, id. kleine muizen 1215, Langedijker muizen 16—17 per 100 kg Fnesche roodstar 5.80—6.50, id. roodbon ten 5.806.50 per hl.Zomer Malta 19 19.50 per 100 kg. AMSTERDAM, 10 Juni. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene.) Fruit. Druiven Frankenthalers 1.90—2.60, aard beien extra 1.40—1.90, idem 1/0.80—1.20 p. kg aardbeien 0.22—0.28 p. doosje Pro- lefie bessen 1,201,50, gewone roode bes- se?/ per Perziken extra 0.23 0-30 perziken I 0.1218, netmeloenen 1.60—2.40 per stuk. Groenten. Asperges dik wit 0.56—0.74, dun wit 0.20—0.26, dik blauw 0.35—0.40 per bosje bloemkool extra 1922, extra idem I 1015, kassnijboonen 140—170, Pe, f 30, spinazie 4—7, postelein 4—8, tomaten 40—46, alles per 100 kg. peen 18—32, rabarber 714, prei 48, selderie 10—12, pieterselie 12—14, raap- s a n 3 per 100 bos sla extra 1.40 2.40, idem I 0.40—1.20, andijvie 2.80— 5.10 per 100 krop nieuwe aardappelen 16— 20, drielingen 1317 per 100 kg.kom kommers geel 13—18, idem wit 12—16, idem groen 10—14 per 100 stuks. Bloemen. Hadley 8—15, Golden Ophelia 4—6, Ophelia 4—6, Sunburst 2—4, Ver- s,CaT% -C.33, Keizerin 47, Columbia 4—7, Cordez 35, Marcel Royer j 4-6 per 100 stuks Pioenen 1.50—2.80 Violieren 6—11 per 100 tak Am. Anjers 10—14, Gladiolen 4—7, Irissen 0.40—2.30, Papa vers 1.503 per 100 st.Japansche lelies 1 Per 100 kelk Lathyrus in div. kleu ren 1018 per bosje, Snijgroen 49 per 100 ranken. Planten. Hortensia's 1.20—2, klein 0.40 0.70, Zonalen Crampels 0.180.20, Jean me Clare 0.21—0.24, Rubin 0.20—0.22, Pultatums rood 0.18—0.20, rose 0.17—0.20 Koningin 0.16—0.18, Begonia's 0.40—0.75 Spirea's 0.25—0.35. Coleüs 0.42—0.48, Tradescantia's 0.16—0.18, Plumosa's 0.07 0.12, alles per stuk Afrikaantjes 1.25- 1-50 per bakje. ALKMAAR, 10 Juni. Kaas. Ter markt waren 190 stapels, wegende 235.000 kg. Fa- b'rieks kaas, kleine 39, commissie 43, boe renkaas kleine 39, commissie 43. Handel matig. ELST, (Bet.) 9 Juni. Kersen. Bij de giste- ren gehouden groote kersenverkoopingen werd naar schatting 913 ct. per kilo op het hout betaald. In tegenstelling met andere plaatsen is er te Eist een goed gewas. UTRECHT, 10 Juni. Kaas. Aangevoerd 255 partijen, te zamen 84.350 kg. Prijzen le soort 3638, 2e s. 3335, rijksmerk 36 40, zware 45. Handel matig. LEEUWARDEN, 10 Juni. Boter. Aanvoer 16/3 en 86/6 v. Mijn hoogste prijs 1.75, mid- denprijs 1.74, laagste 1.64. Veiling hoog ste prijs 1.62, laagste 1.57. Noteering van de commissie 1.81, commissie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) 1.83. Kaas. Sleutel kaas 0.07—0.40, nagelkaas 0.14—0.23, Goud- sche 0.120.65, Edammer 0.160.69. Aanvoer 37.395. ZWOLLE, 10 Juni. Boter. Aangevoerd 80/8 v., 15/6 en 440 stukken, samen 1970 kg Prijzen per 1 8 v. 36, per kg. 1.90—2. 0. Vee. Aangevoerd 549 runderen, 165 gras kalveren, 109 nuchtere kalveren, 22 schapen, 264 lammeren, 332 varkens en 861 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.661, id. kalveren 11.45, idem varkens 0.60 0.62 per kg schapen 1538. De handel in alle soorten slachtvee was bij korten aanvoer» willig in neurende koeien, verschgek-lfde koeien en vaarzen stug, duur. LEEUWARDEN, 10 Juni. Vee. Aange voerd 116 stieren,'/110580,296 vette koeien 185370, per kg. 0.751 645 melk- en kalfkoeien 145410, 67 pinken 75170 Dr. W. L. Slot Jr., directeur van de Rekkensche Inrichtingen, schrijft: Gisteren maakte ik, als lid van den gemeenteraad van Eibergen, met den burgemeester de zer gemeente een tocht langs de ver woeste hoeven, gelegen op het grondge bied van Eibergen. Het bleek ons, dat 61 huizen volkomen zijn verwoest, terwijl een groot aantal glas- en pannenschade heeft geleden. Zullen deze hoeven weer in be hoorlijken toestand worden gebracht, dan zal daarvoor noodig wezen, zuinig bere kend, 600.000 gulden. Nu blijkt het mij, dat in Holland de om vang van de ramp van den cycloon van Wcensdag 1 Juni niet voldoende wordt gekend. De reden is duidelijk. Duizenden bij duizenden menschen hebben in auto's, gedurende de Pinksterdagen, onze streken bezocht. Men rijdt dan over de hoofdwegen, van waar men in 't geheel geen indruk kan krijgen van het ontzettende wat er ge beurd is. Men moet over de zandwegen trekken om de ruines te zien. Doet men dit, dan bemerkt men, dat de ramp van 1925, gekomen over Borculo, minder schade heeft aangericht dan de laatste. Ik schrijf deze regelen in de hoop, dat zij er toe mogen medewerken, om te ge ven. Laat het Nederlandsche volk ook nu toonen, dat het, waar geleden wordt, één is en dat het niet ten onrechte den naam draagt van een philantropisch volk te zijn De barak, geschonken door H. M. de Koningin. Er wordt nader gemeld, dat de barak, die de Koningin ter beschikking van den burgemeester van Neede heeft gesteld en die door het personeel van het Loo van het Aardhuis naar Neede werd overge bracht en aldaar opgeslagen, thans door eenige der daklooze gezinnen is betrokken. Van het Loo werden voorts eenige tim merlieden naar Neede gezonden, om al daar behulpzaam te zijn bij den opbouw, terwijl een aantal stoelen van het Loo naar Neede werd overgebracht ter meubileermg van noodwoningen. Verleden week, bij het neerschrijven van de eerste indrukken over de ramp, welke den achterhoek en een deel van Overijsel heeft geteisterd, hebben wij, aldus het „Hbld,", ook even aangestipt het werk dat de geniesoldaten hebben verricht. Eigenlijk zijn die wakkeren wat in de verdrukking gekomen. Niet voldoende aandacht is gevestigd op het kranige werk dezer manschappen. De storm had zijn vernielend werk ver richt; ook de draden van telefoon en tele graaf waren geknapt. Maar voor zoover het nog mogelijk was, gingen de aanvra gen om hulp naar alle richtingen uit. zij bereikten ook de officieren der genie. De manschappen zouden vóór het avond appèl hun vrij#n avond genieten. Het lot had anders beschikt. Aantreden, met het pioniersgereedschap. Direct naar Neede. De soldaten zullen wel hebben „gekan kerd". Dat moéten zit hebben gedaan, omdat zij anders geen soldaten zouden zijn ^Maaf'zij deden wat hun werd opgedra gen. Zij 'lieten zich, te Ruurlo, laden in vracht-auto's, kwamen in Neede, waar, r444e STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 10 Juni. 5e Klasse I7e Lijst Hooge orijzen. 20578 niet. met premie van 3000. 1848 200. Prijzen van 70. 2292 2457 2987 6725 7163 10181 1080É 12333 12471 13659 14009 14093 14417 16394 17618 18633 19608 NIETEN: 276 348 429 599 825 996 1521' 2298 2456 2603 2627 2818 2936 4091 4106 4145 4216 4474 4542 4627 4792 5124 6151 6297 6830 6866 7038 7737 7869 7876 7883 8240 9005 9503 9600 10332 10433 10469 10912 11504 11523 11767 12151 12692 13018 14032 14090 14270 14854 14882 14938 15019 15053 15082 15242 15570. 15758 15818 15993 16163 16252 16627 16661 16854 17201 17260 17399 17625 17961 18047 18432 18581 18673 18700 18820 19005 19157 19446 19619 19740 20046 i 5e Klasse 16e Lijst: 12333 m.z. 13332: 134261 m.z. 13424: 14398 en 18743*m.z. met 70. J enkele uren na de ramp, geen nachtlogies was. Op stoelen, op den grond, hebben de manschappen een paar uren gedommeld tot het eerste ochtendgloren. Nauwelijks was er op den weg iets te onderscheiden cf zij togen op pad. Zaag den boomstammen door, maakten de we gen vrij. Zóó snel hebben zij gewerkt, dat zij, die in den vroegèn ochtend na den storm op den weg naar Eibergen reden, niet kon den begrijpen, dat deze weg geheel ver sperd was geweest. Zij zijn getrokken naar de huisjes aan den Haaksbergschen weg, hebben, voor de bewoners, uit de puinhoopen gered wat nog bruikbaar was. Wankele muren, weike gevaar opleverden, hebben zij omgehaald. Hun ijver werkte aanstekelijk. Ook de burgerij in de geteisterde dorpjes ging met ijver aan het werk om geringe schade te herstellen; ruiten in te zitten, pannen op de daken te leggen. „Aanpakken" was dadelijk alles devies. Maar wat men deed was toch eigen lijk verhoudingsgewijze maar heel weinig. Wegen vrij maken, gevaarlijke stukken muur Verwijderen, opruimen. Doch voor het veel grootere werk, den wederopbouw van de tientallen vernielde boerderijen, van de honderden in elkaar gerammeide huizen is meer noodig dan goeden wil, dan ijver. Daar zijn voor noo dig bouwmateriaal en arbeidskrachten, allemaal dingen, welke heel veel geld kes- De bedrijven moeten worden hersteld, opdat de textiel- en landarbeiders weer aan het werk kunnen gaan. De wakkere geniesoldaten en de burgerij hebben het eerste herstelwerk verricht; het werk waar slechts goeden wil voor noodig was. De bevolking vertrouwt, dat Nederland haar in staat zal stellen ook het groote werk van het volkomen herstel te verrichten. Een mooie gitt. De directie van de Ro t. Lloyd heeft een partij oude linnengoederen, al» lakens, kussensloopen, handdoeken, oude dekens, eenige teenen wiegjes, enz. ter beschik king van het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis gesteld, teneinde deze goede- ren aan te wenden voor de slachtoffers van de stoimramp. H. M. de Koningin informeert naar den toestand der gewonden. Gisteren heeft baronesse van Heemstra, echtgenoote van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, namens H. M. de Koningin, de ziekenhuizen te Groenlo en Winterswijk bezocht om te informeeren naar den toestand der gewon den van de stormramp. De beide zieken huizen te Winterswijk ontvingen tevens het volgende telegram. „Beleefd verzoek mij nogmaals ten be hoeve Koningin te willen inlichten toe stand gewonden Stormramp t> (w.g.) Van Geen, secretaris der Koningin Het Algemeen Ziekenhuis heeft het vol gend antwoord gezonden; Toestand gewonden zeer goed. (w.rf.) Directie Algemeen Ziekenhuis. Het R. K. Ziekenhuis „St Elisabeth" ver zond het volgende antwoord: Toestand blijft nog hetzelfde, doch met buiten gevaar, (w.g.) Zuster Overste. r» />L' Lr spoed had aangedrongen, schijnt zijn fenig HANKAU, 10 Juni. De tallooze met gewonden geladen treinen, die blijven aan komen, bieden een verschrikkelijken aan blik. De gewonden worden vervoerd m beestenwagens en liggen in het vuil, ve len zonder eenig verband. Bij aankomst te Hankau zijn zij verplicht om onverzorgd te blijven liggen, totdat zij plaats kunnen krijgen in de tjokvolle hospitalen der bui tenlanders, of de zalen van het pesthuis der Chineezenstad. Er heerscht een ver schrikkelijk gebrek aan artsen en genees middelen, doordat de Amerikaansche en Britsche artsen voor het roeerendeel door de bevolking zijn weggejaagd. PARIJS, 10 Juni. Poincaré heeft he denochtend in de kamer een nederlaag ge leden door de verwerping van het regee- ringsvoorstel inzake de verleening van het lucifersmonopolie aan een particulier con sortium, welke nederlaag hem werd toege bracht door de linksche groepen onder lei ding van den afgevaardigde Moro Giafferri, die gisteren een rede tegen het monopolie had gehouden. Deze gebeurtenis wordt als een persoon lijke slag voor den premier beschouwd. Toen bij de Kamer verliet, zeide Poincaré: „Ik hoop, dat mijn tegenstanders morgen bun stemming niet zullen hebben te be treuren." PARIJS, 10 Juni. De uitslag van de stemming over de verpachting van het lu cifersmonopolie is een zware slag voor Poincaré het bestaan van het ministerie niet op het spel wilde zetten had hij dat ze met enkele stemmen meerderheid zou worden aangenomen. Hoewel de ver trouwensvraag niet gesteld was, omdat Poincaré het bsetaan van het ministerie toch duidelijk genoeg te kennen gegeven, hoeveel prijs hij stelde op deze transactie en hoezeer hij deze noodig had voor zijn voortzetting van de saneering. Dat de Ka mer hem hierin niet gevolgd is, is een ern stig symptoon van het g-oeiende gevoel van onafhankelijkheid bij de linksche meer derheid en voorspelt waarschijnlijk nog, vóór de vacantie moeilijke dagen voor de regeering, vooral bij de behandeling van de nieuwe kieswet, waarover tusschen links en rechts ernstig meenigsverschil bestaat. Merkwaardig is de houding der regeering ten opzichte van het douane-ontwerp. Na- een schijnbehandeling van het eigenlijke tarief te beginnen en daarna hei vervolg tot na de vacantie uit te stellen. Aangezien als dan de begrooting alle aandacht vragen zal, is thans nog volstrekt niet te voorzien, of en wanneer het nieuwe tarief wet zal wor den. Het verzet uit allerlei kringen in bin nen- en buitenland gerezen tegen het ont werp, dat het leven nog zooveel duurder maken zal en dat daarom de députés zoo kort vóór de verkiezingen al zeer weinig geneigd zijn aan te nemen, is zeker niet vreemd aan deze gewijzigde houding. BELGRADO, 10 Juni. De Albaneesche gezant te Belgrado, Tsena bey, heeft van zijn regeering instructie gekregen de Zuid- Slavische hoofdstad te verlaten. De gezant zou hebben verklaard, dat hij met Achmed bey zou breken. BERLIJN, 10 Juni. De Albaneesche gezant te Belgrado, zoo verneemt de cor respondent van het „Berl. Tag," aldaar, moet in den kring zijner vrienden hebben verklaard, dat hij er niet aan denkt, aan de opdracht van zijn regeering. Belgrado te verlaten, gevolg te geven. Hij is het met de houding, die zijn regeering aanneemt, niet eens. Hij zal gaarne zijn ontslag nemen als gezant, maar geen mensch ter wereld kan hem beletten aan zijn vriendschappe lijke gevoelens jegens Zuid-Slavië uiting te blijven geven. Ik zal mijn pas van de Zuid- Slavische regeering aanvaarden, zeide de gezant, maar haar meteen verzoeken, als particulier persoon in Belgrado te mogen blijven. WARSCHAU, 10 Juni. De arrestaties onder de Russische monarchisten in Polen worden voortgezet. Een gedeelte der ge arresteerden is wegens gebrek aan bewijs weer vrijgelaten. De politieke gevangenen le Warschau en in de provincie hebben tegen de Poolsche maatregelen gepro testeerd. WARSCHAU, 10 Juni. Gedurende twee dagen bezochten 50.000 personen de Russische legatie, waar het lijk van Woj kow op een praalbed was neergelegd. Het werd met de eerbewijzen, die aan een overleden Poolschen generaal worden ge- dat de minisii.» vs.- Handel eerct jp grootso braeïit, naar kat station getransporteerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10