RECHTZAKEN. Moskou'antwoord aan Polen. Nieuwe anti-bolsjewistische aanslag. Gasontploffing te Brussel. Noord-Italië geteisterd door stormweer. De Amerikaansche vloot. LINDEERG's TERUGKEER IN AMERIKA. Enthousiaste begroeting. Een triomphante lijke ontvangst. A msterd amBatavia per vliegtuig. VERKEER EN POSTERIJEN. Het continental havenverkeer Amsterdam, Rotterdam Antwerpen en Hamburg. De Hooge Raad. GEMENGD NIEUWS. DE STORMRAMP IN DEN GELDERSCHEM ACHTER. HOEK EN OVERUSED. Hulp is dringend gewensclit om de eersie nooclen te lenigen. Merkwaardige genezingen te Lourdes. Brutale „vaklui' aan het werk. Een brandkast geforceerd; 1500 ontvreemd. Hij wilde graag in bet gesticht. Het smokkeMïama tc Sluis. Een lijk uit zee opgehaald. Een reebok levend gevangen. Het werd te bont. - Ze hadden geen licht. Zwaar weer. Met zijn auto tegen een boom. AmsterdamBussum. Een nieuw rijwielpad- •Eindelijk opgehelderd. Een noodlottig Voorzichtig!, wanneer men een weg oversteekt. Aan een wissen dood ontsnapt. Naar het buitenland. Het drama op den portiekstoep te 's-Gravenhage. KERK EN SCHOOL. Het St. Willibrorduscollege. wordt van Katwijk naar Den Haag verplaats.. MARKTNIEUWS. IW-V j R.T. méér dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Hamburg ten slotte ontving 1436 schepen, metende 1.694.221 R.T., zijnde 419, met 377.197 R.T. méér. MOSKOU, 12 Juni. Het antwoord van deSovjet-regeering op de Poolsche nota in zake den moord op Wojkof is overhan digd aan den Poolschen gezant te Moskou. De Sovjet-regeering verklaart met vol doening kennis te nemen van het leedwe zen, waaraan de Poolsche regeering uiting heeft gegeven en met bijzondere voldoening van de mededeeling, dat zoowel de Pocl- sche regeering als de openbare meening verontwaardigd is over den moord en dezen volstrekt veroordeelt .Voorts dankt de Sovjetregeering de Poolsche regeering voor haar aanbod om de weduwe van Wojkof schadeloos te stellen; zij is echter van oordeel, dat het de Sovjet-rcgccring is, die voor het onderhoud van de familie Wojkof dient te zorgen. De Sovjet-regeering verklaart verder, dat zij den moord beschouwt als een van de uitingen van een systematischen ge- regelden strijd, gericht tegen de Sovjeit- Unie door de duistere krachten der we reldactie en de vijanden van den vrede, die speculeeren op de spanning in de internationale atmosfeer ten gevolge van het geschil met Engeland. De Sovjet-regeering beschouwt de lank moedigheid der Poolsche autoriteiten je gens de organisaties, die actie voeren te gen het Sovjet-stesel, als een belemme ring voor de ontwikkeling van de goede betrekkingen tusschen de twee landen. De nota verklaart nog, dat het vaststaat, dat de moordenaar een Poolsch burger is, de zoon van een contra-revolutionnair lei der, die zich in Polen liet naturaliseeren na zijn vertrek uit de Sovjet-Unie. De So vjet-regeering kan niet toelaten, dat Polen alle verantwoordelijkheid voor den moord afwijst onder voorwendsel, dat Wojkof de persoonlijke bewaking, welke hem was aan geboden, van de hand had gewezen. Zij hoopt, dat de Poolsche regeering, ten einde blijk te geven dat zij inderdaad verlangend is, de vreedzame betrekkingen te verste vigen, zonder verwijl voldoening zal geven aan de elementaire verlangens der Sovjet- Unie. De Sovjet-regeering verwacht, dat de Pool sche regeering; le. de zaak in alle onder deden zal instrueeren en de schuldigen streng zal straffen; 2e. toelaat, dat de Sov- jelvertegenwoordigers deeloemen aan het gerechtelijk onderzoek; 3e. onmiddellijk krachtige maatregelen zal nemen om eer. einde te maken aan de activiteit van de zich in Polen bevindende organisaties, die gericht zijn tegen de Sovjet-Unie., Naar Reuter nog meldt, eischt de Russi sche nota, dat alle organisaties en personen, wier actie tegen Rusland is gericht, uit Po len zullen worden verdreven. De nota wijst er op, dat alleen daadwerkelijke maatrege len van Polen kunnen worden aanvaard, en niet alleen officieele verklaringen. MOSKOU, 12 Juni Een nieuwe aanslag op een voor aanstaande persoonlijkheid van het Soviet-regime is gepleegd in de nabij heid van Moskou, te Bitza. Door nog onbe kend gebleven daders is het lid van de Communistische Academie Wladimir Toerol vermoord. Toerof was in 1923 plaatsvervangend chef van de Handelsver tegenwoordiging te Berlijn. Nadere bijzonderheden omtrent den aan slag zijn nog niet bekend. BRUSStL, 12 Juni. Hedenmorgen om elf uur heeft een zeer hevige gasontploffing de bewoners van het stadsgedeelte bij de Rue Gentilhomme opgeschrikt. Een kap perswinkel werd volkomen verwoest, ter wijl in de aangrenzende straten alle ruiten werden vernield. Twee voorbijgangers wer den gewond en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Door de kracht der ontploffing werden de klinkers uit de straat geslingerd. Een der steen kwam terecht bij de St. G<^dule-kerk, een afstand van 300 meter. De bewoners van den kapperswinkel kon den worden gered, doch zij werden in ern- stigen toestand naar het ziekenhuis getrans porteerd. MILAAN, 12 Juni Noord-Italië is gis teren geteisterd door een aantal hevige bri- weders, die verscheidene slachtoffers hebben gemaakt en veel schade aangericht. Cassano d'Adda op 25 K.M.. afstand van Milaan werd door een cycloon getroffen Daken werden van de huizen geslingerd en een goederentrein in het station werd omver ge worpen. Twintig personen werden gewond De aangerichte schade ffe aanzienlijk. De opperbevelhebber van de Amerikaan sche vloot, admiraal Hughes, is benoemd tot „hoofd der vlootoperaties" een functie correspondeerend met de Britsche van Eerste-Lord der Admiraliteit in de plaats van admiraal Eberlc, die voorzitter wordt van den algemeenen marineraad. Lindbergh is in Amerika teruggekeerd en daar ontvangen op een wijze zooals den jongen held past, enthousiast begroet door een geestdriftige menigte. Zaterdagmorgen even voor twaalven was het toen Lind bergh van den kruiser „Memphis", van waar hij vol belangstelling had staan kijken naar de inmiddels tot meer dan tweehon derd vermeerderde vliegtuigen en het ge weldige luchtschip Los Angelos, die boven het schip cirkelden, te Washington aan wal stapte, In de hoofdstad des rijks is Lind bergh ontvangen op een wijze, zooals slechts weinige terugkeerende helden voor hem ooit ontvangen zijn. Van het oogenblik af, dat de kruiser aan de kade gemeerd lag, drongen tienduizen den tegen de politie-cordons op en juichten den held, die op even nonchalante wijze de Amerikaansche harten veroverde als hij de wereldrecords heeft veroverd, toe tot hun kelen heesch waren. Iedereen was daar aanwezig om den held te huldigen, van den president der Vereenigde Staten tot den ge- gewonen straatjongen. De jonge vlieger werd met eerbewijzen overstelpt. Caesar kan niet op meer overtuigende wijze door een enthousiaste bevolking binnengehaald zijn. Voor hen, die dit ongeëvenaarde schouwspel gadesloegen, was het alsof Lind bergh hier aankwam, als een triomfantelijk overwinnaar die binnen wordt gehaald, om geven door een Irotsch vertoon van krijgs macht, zoo groot was het gejuich der op gewonden ongediddige menigte. Alles wat een dankbare regeering en een bewonde rend volk Lindbergh als belooning konden geven, ontving hij. President Coolidge was de eerste, die den dank der bevolking uitsprak jegens „een roemrijken burger uit de republiek, een overwinnaar van de lucht, den man, die den band, welke ons bindt aan een zuster- natie aan de andere zijde van den Oceaan, versterkt heeft." Terwijl Coolidge den held decoreerde met het „Distinguished Flying Cross" zeide de president, dat deze deco ratie was „een symbool van waardeering voor wat u is en voor wat u heeft gedaan." De president prees het gedragi van Lind bergh in het buitenland, waar hij geëerd is door vele Europcesche regeerders. „Zonder Eigendunk", aldus vervolgde de president, „hebt gij geweigerd van een heldendaad een handelszaak te maken en u daardoor bij ie dereen bemind gemaakt Gij zijt onbedorven teruggekeerd en hebt uw onbcvlekten roem mee naar het vaderland teruggebracht." De rede van Coolidge werd uitgesproken bij het Washington-monument, waar de pre sident met een reusachtige menigte rustig had staan te wachten tot Lindbergh met zijn moeder, die als eerste haar zoon op den kruiser had begroet, arriveerde. De muziek zette de „Stars and Stripes for ever" in, en de resident drukte Lind bergh de hand, terwijl mevrouw Lindbergh verzocht werd naast mevr. Coolidge plaats te nemen. Toen de president zijn rede wilde be ginnen, brak echter zoo een oorverdoovend gejuich uit, dat hij weer ging zitten en ver scheidene minuten verliepen, voordat de pre sident zijn rede kon uitspreken. Telkenmale als hij den naam van Lindbergh uitsprak, ontstond een stormachtig applaus en toen hij ook den naam van mevrouw Lindbergh noemde, was de menigte niet meer te hou den. De president keerde zich naar haar toe, waarna zij opstond en buigend voor de hulde dankte. Aan het eind van zijn redevoering hechtte de president het eere- kruis op de borst van den aviateur, onder de versierselen van het Legioen van Eer. Dit was het teeken voor een nieuwe uit barsting van gejuich. De president schudde daarop Lindbergh wederom de hand, waarna deze zich voor de microphoon plaatste om de rede te be antwoorden. Dat was wederom het teeken voor een minutenlang aanhoudend gejuich en eindelijk kon de held langzaam en dui- deliik zijn rede" uitspreken. „Op den avond van den 24sten Mei," j»o zeide hij, „arriveerde ik op le Bour- get. Gedurende de week die ik in Frank rijk, den dag, dien ik in België en de korte periode die ik in Londen doorbracht, heeft 'iet volk van Frankrijk en het volk van Europa mij verzocht een boodschap aan het volk van Amerika mee terug te nemen. Op elke bijeenkomst of vergadering, die ik bij~- woonde, was het dezelfde boodschap: Gij hebt de aanhankelijkheid van het volk van Frankrijk en van Europa voor het volk van Amerika kunnen zien." Op dit punt van zijn redevoering werd Lindbergh door een donderend applaus on derbroken en toen hij na eenige minuten zijn rede vervolgde, zeide hij: „Bij uw tprugkeer naar uw land, zoo heeft men mij gezegd, neem dan deze boodschap van Frankrijk en Europa naar de Vereenig de Staten mee. Ik dank u." Hiermede was de rede van Lindbergh be ëindigd. De menigte juichte, de president schudde Lindbergh nogmaals de hand, de muziek speelde en ten slotte namen Lindbergh en zijn moeder plaats in de auto van den pre sident, die hen naar het Witie Huis bracht, waar zij gedurende hun verblijf in Washing ton de gasten van den president zijn. Omtrent de feestelijkheden wordt nog aan de „Tel." gemeld, dat ter eere van Lind bergh een parade werd gehouden, waaraan door afdeelingen cavalerie, infanterie en. artillerie werd deelgenomen, terwijl de stoet besloten werd door auto's, waarin ongeveer tachtig leden van het comité van ontvangst hadden plaats genomen. Het oorspronkelijke plan, dat vliegtuigen boven de troepen zou den cirkelen, werd niet uitgevoerd, daar het luchtvaart-departement zulks had ver boden. De machines bleven echter op eeni- gen afstand van de parade-plaats >n de lucht. In 5 weken heen en terug. De eerste passagier, die per K. L. M., naar fed.-ïndië en terug zal vliegen, de Ameri kaan Van Lear Black, zal Woensdagmorgen a.s. om. halfvier van Schiphol vertrekken Bestuurder zijn de bekende K. L. M.-vlie gers Geysendorffer en Scholte, die met den zelfden passagier reeds omstreeks 22.000 K, M. in Europa hebben gevolgen, d.w.z. een afstand gelijk aan den halven omtrek der aarde. Ook een werktuigkundige der K. L. M. gaat mede op de vlucht. De heer Van Lear Black is vergezeld van zijn bediende. Het ligt in de bedoeling de reis naar Ba tavia en terug in vijf weken te volbrengen. Daar het echter een reis is, welke zaken met groot-tourisme combineert, wordt er uitsluitend rekening gehouden met de wen- sehen van den passagier en beoogt de K. L. M. niet recordtijden te maken. De route die gevolgd zal worden, is: Am sterdam, Boedapest, Constantinopcl, Alep po, Bagdad, Bender, Abbas, Karatsji, Am- bala (of Delhi,) Alagabad, Calcutta, Ran goon, Bangkok, Sengora, Medan (of Singa pore), Batavia. Voor het vertrek zal de heer Van Lear Black de gast van het Comité Vliegtocht Nederland-Indië zijn. Gedurende de maand Mei zijn in de haven van Amsterdam aangekomen 295 zeesche pen, melende 380.419 netto reg.ton; dit is 57 méér dan een jaar geleden en een tonnage- toeneming van 26,545 R.T. Rotterdam vertoont met 1136 schapen en 1.884.378 R.T. een vermeerdering, bij Mei 1926, van 75 schepen en 164.079 R.T. Antwerpen boekte 973 schepen, met 1.671.184 R.T., of 162 schepen en 146.043 Lijsten van aanbeveling. De Hooge Raad der Nederlanden heeft aan de Tweede Kamer twee lijsten van aan beveling gezonden, elke van zes candidaten voor twee raadsheerplaatsen, in verband met de uitbreiding van het college met twee leden, mogelijk gemaakt door de wet ,tot wijziging van art. 8 van het IV e hoofd stuk der Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1927. Op de eerste lijst komen voor: le. Dr. J. V. van Dijck, hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de gem. universiteit te Amsterdam en raadsheer- plaatsvervanger in het Gerechtshof te Am sterdam; 2e. dr. H. A. E. Modderman, advo caat en procureür te Amsterdam; 3e. dr. W, A. van Woudenberg Hamstra; raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam; 4e dr. R. W, J. C. de Menthon Bake; raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam; 5e dr. F. Kra nenburg, kantonrechter te Amsterdam; 6e. dr. J. A. F. van Asperen, rechter in de rechtbank te 's-Gravenhage. Op de tweede 'lijst komen voor; le. dr. O. W. Sipkes, raadsheer in het Ge rechtshof te 's-Gravenhage; 2e dr. Id. A. E. Modderman, advocaat en procureur te Am sterdam; 3e. dr. W. A. van Woudenberg Hamstra, raadsheer in het Gcrechlshof te Amsterdam; 4e. dr. A. H. M. J. van Kan, lid van het college van curatoren van de rechts- höogeschool te Batavia en hooglecraar in Ncd.-Indisch burgerlijk recht (Voorzitter der faculteit) aan genoemde rechtshoogeschool; 5e. dr. R. W. J .C. de Menthon Bakle, raads heer in het Gerechtshof tc Arnhem; 6e. dr. F. Kranenburg, kantonrechter te Amster dam. Naar men aan het Corr. Bur. mededeelt, hebben de heeren drs. J. Wolterbeek Mul ler, advocaat en procureur te 's-Graven- 'nage en J. M. Jolles, raadsheer in het Ge rechtshof te Amsterdam, het verlangen te kennen gegeven voor een benoeming tot lid van den Hoogen Raad der Nederlanden niet in aanmerking te komen. Het dames-comité te Lichtenvoorde, be last met de kleedingvocrziening voor de ge- troffenen in deze gemeente, kon reeds Zater dagmiddag met het uitdeden^ van kleercn werkzaam zijn. Flet Oranje-Kruis had gezon den ongeveer 900 stuks groote kleeding- stukken, jassen, broeken, hemden, rokken en 190 paar kousen en sokken. De meubelen, die door het R. K. Huisves- vestingscomité werden toegezegd, zijn in aantocht, waaronder tafels, stoeien, fornui zen, verder borden, lepels, vorken, lakens enz., om den eersten nood te lenigen. Vol vertrouwen wordt ook de verdere hulp te gemoet gezien. SfraatcoUecite. Op verzoek van den voorzitter der afd. Amsterdam van het Roode Kruis is door den burgemeester van Amsterdam het ini tiatief genomen tot vorming van een comité voor een straatcollecte, ten bate van de slachtoffers in het oosten van ons land. Een der jonge dames die Zaterdag deel namen aan de Roode Kruis-collecte te 's-Gravenhage tot leniging van den door de stormramp veroorzaakten nood heeft, toen Prinses Juliana het Koninklijk Paleis, in de omgeving waarvan de collectrice zich op hield, verliet, een belangrijke bijdrage van de Prinses ontvangen. Het steuncomité „Stormramp 1927". Wegens de veelzijdige werkzaamheden en de uitgebreidheid van de aangerichte ver woestingen ten gevolge van de stormramp hebben de Commissarissen der Koningin in de Provincies Overijssel, mr. A. E. baron Van Voorst tot Vdofst, en Zeeland," jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. zich op daartoe gedaan verzoek bereid verklaard zitting te nemen in het dagelijksch bestuur van bet nationaal steuncomité „Stormramp 1927", De opbrengstt van de collecte te 's-Gra venhage en bate van de slachtoffers van de jongste stormramp, heeft de verwachtingen overtroffen. Tegen 10 uur Zaterdagavond was er reeds 60.000 binnen. Met de jongste Engelsche nationale bede vaart naar Lourdes was ook de 22-jarige miss Mary Healy, wonende Derwent Street 47 te Holbeek (Leeds), meegegaan, die reeds bijna vier jaren lang niet zonder krukken kon loopen wegens een tuberculeuse aan doening van den enkel. Haar vader en haar broer waren beiden aan tuberculose gestor ven. Mis9 Healy was eenige jaren onder genees kundige behandeling geweest in 't Leeds In firmary en verbleef verleden jaar zes maan den in het Killingbeck Sanatorium. Toen zij deze laatste inrichting verliet, werd haar medegedeeld, dat ze nooit weer beter kon worcUn. Merkwaardig was ook, dat een dokter re Leeds, die* blijkbaar nim mer behoorlijke studie gemaakt had van de vele plotselinge genezingen te Lourdes van organische (dus niet door suggestie tc gene zen) ziekten, die op bet bureau der medi sche constaleeringen aldaar onder alle mo gelijke wetenschappelijke voorzorgen en waarborgen zijn onderzocht en geregistreerd, toen hij hoorde, dat zij naar Lourdes ging, vroeg, of ze niet wist, dat haar voet delect was, maar niet haar zenuwstelsel. Ondanks alles, geloofde Mary Healy vast, dat ze zou genezen ,als ze naar Lourdes ging. Om haar hiertoe in staat te stellen, hadden medeleden van de Maria-congregatie waarvan zij lid was, een sommetje, noodig voor de reis, bijeengebracht. Toen zij te Lourdes was aangekomen, daalde ze tweemaal in de piscine af, doch voelde daarop een hevigere pijn in den voet dan ooit. Zij had echter de overtuiging, dat zijl zou genezen en, nadat ze dan volgenden dag opnieuw in de piscine was afgedaald, merkte ze dat haar voet weer recht was, terwijl haar hiel den grond raakte. Zij was nu ook in staat, 'n schoen aan te trekken, ofschoon ze daarvan vrij veel hinder had. Zij hiel? echter vol, keerde naar de grot terug en ging daar zitten, terwijl een pries ter den rozenkrans bad. Daarna had ze absoluut geen hinder meer van haar voet en vier doctoren, waaronder een Franschc specialist en een Protcstnnt- sche dokter, constateerden, dat ze v/erke'lök genezen was. Een andere merkwaardige genezing, meldt de „Msb.", was die van een 5-jarig jongetje, dat met dezelfde bedevaart was meegeko men. Het knaapje, Leslie Gallagher gehee- ten, was afkomstig uit Leeds, waar zijn ouders wonen in Elgin Straat no. 5. Het ventje had reeds een operatie onder gaan voor staar en aan één der oogen was het kind volslagen blind. Nadat het knaapje op den eersten dag na aankomst te Lourdes, in de piscine was ge dompeld, werd er een verbetering in het euvel geconstateerd. Deze verbetering nam geleidelijk toe en het jongetje is thans in staat alles nauwkeurig te beschrijven, wat men hem voorhoudt, terwijl hij voordien alles zag als een vlek. Een goudsmidswinkel, die het ontgelden moest. Te Rotterdam heeft Zaterdagnacht in den goudsmidswinkel van N. V. W. Simons aan den Nieuwen Binnenweg 145 aldaar, een brutale inbraak plaats gehad, waarbij voor 2 a 3000 aan gouden en diamanten sie raden zijn ontvreemd. De wijze, waarop de inbrekers te werk zijn gegaan, doet ver moeden, dat men met „vaklui" te doen heeft, die zich van te voren nauwkeurig op de hoogte hadden gesteld van de wijze waarop zóu moeten wOrden gewerkt, waarschijnlijk hebben de inbrekers 's avonds te voren een café in de buurt bezocht; zij hadden koffers bij zich om den buit te ber gen en zijn in den nanacht door een gang tusschen eenige tuinen en ria over schut tingen te zijn geklommen, bij een loods ge komen. Na hierop te zijn geklauterd, wisten zij het winkelpand aan de achterzijde op de eerste verdieping binnen te dringen door een wellicht reeds openstaand keukenraam. De winkelier en zijn vrouw, die aan de voorzijde sliepen, hebben niets gehoord, trouwens de toegang door de keuken naar den winkel is gemakkelijk. In den winkel, die aan de voorzijde niet door luiken of anderszins is afgesloten, zoodat een opmerk zaam voorbijganger de aanwezigheid van de inbrekers gemakkelijk had kunnen bemer ken, hebben de dieven snel en met kennis van zaken nagenoeg alle gouden en met edel- steeneu bezette sieraden bijeengezocht, ter wijl alles wat zilver of doublé was, niet door hen werd aangeroerd. Langs denzclf- den weg keerden zij met hun buit terug, slechts weinige sporen achterlatende. Des morgens toen de melkboer belde, werd de winkelier, die niet verzekerd is, pas gewaar welk onheil hem getroffen had. De politie stelde onmiddellijk een uitge breid onderzoek in, waarbij politiehonden een spoor wezen naar bet café in de buurt. De vrouw van den winkelier heeft daags te voren eenige personen gezien, die zich op verdachte wijze bij den winkel ophiel den. Vermist worden 40 gladde gouden rin gen, 2 brillanten broches, 1 gouden- broche, 44 gouden heerenhorloges, 2 diamanten hee- renringen, 4 diamanten damesringen, 16 gouden colliers, 60 gouden heeren. en da mes armbandhorloges met leeren band, 4 4 gouden damesarmbandhorloges met gou den schakel, 40 diverse gouden ringen met steencn, 5 gouden horlogekettingen, 7 kris tallen flacons met gouden dop. 20 alpacca beursjes, 24 doublé colliers, een aantal dou blé damesarmbanden en verschillende gou den manchetknOGpen. Het geheel vertegen woordigt een waarde van enkele duizenden guldens. De politie van het bureau Witte de With- straat heeft met behulp van speurhonden een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men heeft echter nog geen spoor van de daders hunnen ontdekken. Te Kaatsheuvel is, naar men aan de Mor gen mededeelt, ingebroken in het kantoor van de firma A. Schalken-van Vuist, Schoen fabriek. De brandkast is geforceerd. Er werd l500. ontvreemd. Toen des morgens omstreeks kwart over acht iemand van het kantoorpersoneel op de fabriek kwam, kon hij dadelijk bespeuren dat er ongewenschte bezoekers waren ge weest, De brandkast stond open en was door middel van een steekvlam zwaar ge havend. De deur aan den achteringang der fabriek was geforceerd. Dat alle'S volgens de regelen der kunst, zoodat er blijkbaar mannen van het vak aan het werk zijn ge weest. In de brandkast bevond zich een groote hoeveelheid klein geld meest zilver, tot een totaal bedrag van f 1500. De dieven hebben alles meegenomen, oo een bedrag van 1.20 na, dat was achtergebleven. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek, cr zijn voetstappen en vingerafdrukken ach- terg.claten, maar anders heeft men gqen en kele aailwijziging omtrent den dader. De vriend, die hem een doodeiijk middel voorschreef. Een grijsaard uit St. Gilles-Waas wilde graag een onderkomen hebben in het ouder lingengesticht van die gemeente, maar hoe hij ook aandrong, hij bleek de voorwaarden tot opname daarin niet te vervullen. Ten einde raad wendde hii zich (ot een vriend, die gelukkiger dan hii. in het ge sticht zijn laatste jaren sliitcn mocht, en deze bracht hem od een niet alledaagschen inval. Hij zou een drankie innemen, water met een poeder, dat zijn vriend hem verstrekte. Hij zou dan ziek' worden en. daar hij 79 jaar oud en zonder middelen van bestaan was, zou men hem wel moeten toelaten. En eens in het gesticht binnen, kon hij er wel blijven Ook, Zoo gezegd, zoo gedaan. De ongelukkige dronk het verdachte brouwsel werd ziek en ter verpleging in het geslicht opgenomen. Daar verergerde echter ziin toestand van uur tot uur zoodanig, dat in stervensnood, de oude man zijn geheim aan een genees heer verklapte, waarna hij overleed. Het parket van Dendermonde heeft, naar het Dagblad van N.B. meldt, een onderzoek ingesteld. Men zal zich herinneren, dat op 2 April j.l. te Sluis bij de aanhouding van twee Belgische smokkelaars door middel van een barricade op den werf de opperwachtmees ter der marechaussee Bri-déc het leven liet. De beide smokkelaars J, P., uit Doornik, en Pb., uit Moeskron, werden gearresteerd, terwijl in hun auto vijf vaten spiritus wer den aangetroffen. De verdachten werden naar het Huis van Bewaring fe Middelburg gebracht. Niettegenstaande hun. zaak nog moet dienen, zijn beiden thans uit de voor- loopige hechtenis ontslagen en over de grenzen gebracht De kan.- is dus groot, naar de „Tel."' verneemt, dat de zaak bij verstek zal worden hehandc-ld. De bemanning van een Scheveningschen logger heeft ter hoogte van het Wande'- hoofd te Scheveningen uit z|>- opgehaald bet lijk van een vrouw, naar sshatting on geveer dertig jaar oud. De identiteit van de drenkelinge kon nog niet vastgesteld worden. Dezer dagen gelukte het een postbeambte op het stationsplein te Roermond een ver-1 dwaalden reebok te vangen. Men kreeg het dier levend in handen, Daar het vangen van reeën nu cenin: - in strijd is met de leiter der Jachtwet, ook al gebeurt dat midden in de stad, is, naar de N. Vent. Crt. meldt, hiervan proces-vcr- baal opgemaakt. Het als overtuigingsstuk in beslag genomen reebokje wordt ten behoe ve van 's lands schatkist verkocht en zal naar het hertenkamp te Maastricht ver huizen. Naar aanleiding van klach'en over aller lei ongewenschte toestandén en overlast, ontstaan door het kampeeren in de heide, nabij 't Bluk onder de gemeente Eemnes, hebben B. en W. van Baarn den Raad voor gesteld aan de politieverordening enkele artikelen toe te voegen, waarin het kam peeren in deze gemeente, onverschillig op welk terrein, hetzij op den openbaren weg, hetzij op particulieren grond, wordt ver boden, tenzij door B cn W. hiertoe ver gunning wordt verleend. In den afgeloopen nacht hebben een drie tal Amsterdammers ingebroken in dc fabric'; van melkproducten de Geld-ersche Vallei. Veel geluk hebben ze echter niet gehad, daar zij slechts een vijftal guldens wisten te bemachtigen. Na afloop Vertrokken zij per rijwiel, doch daar ccn hunner geen licht op had, trokken zij dc aandacht van eenige agenten. De man, die. reed zonder licht werd gegrepen, waar bij onderzoek bleek, dat hij het geld, afkomstig van de inbraak in zijn bezit had. De beide anderen wie' n te ontkomen. Donderdag woedde beven Nijmegen en omgeving een fel onweder, gepaard met hevige regens. De bliksem sloeg op een tiental plaatsen in o.a. in de meisjes H.B.S. en in het gebouw van do „Geldelander Hier en daar werd een boom neergeslagen of de telefoon vernield, nergens werd evenwel groots schade aangericht. De heer Rutgers van Rozenburg, grif fier bij het kantongerecht te Bergen, reed op den Leeuwarder Straatweg, door een nog niet opgehelderde ooizaak, met zijn auto tegen een boom. De botsing kwam hard aan. De heer R. geraakte met het hoofd door de vooruit, waarbij hij ernstig aan het gelaat werd gewond; hij heeft ifeel bloedverlies geleden. De auto werd gedeeltelijk ver nield. Door den A. N. W. B. worden sinds eeni- gen tijd met de betrokken bestuurscolleges besprekingen gevoerd over een aan te leg gen rijwielpad AmsterdamBussum. Zooals men weet, wordt van Amsterdam uit, ge woonlijk de Muiderstrataweg en vervolgens de Naarderstraatwcg gsvolgd. A.nderen ped delden, langs Weesper Zandpad ên 's-Gra- velandscheweg, welke laatste route, uit een oogpunt van natuurschoon, zeker de voor keur verdient, doch welke het bezwaar van den Muiderstraatweg overlast van het snelverkeer ook al niet wegneemt. Men hoopt aan dit bezwaar zooveel moge lijk tegemoet te komen, door het aanleggen van een rijwielpad, hetwelk een aanvang zou nemen op den Muiderstraatweg bij de Paplaan. Vandaar zou het pad lcopen tot den spoordijk AmsterdamWeesp. Van Weesp uit zai het pad loopen langs den voet van den spoordijk naar Bussum tot den Keverdijk, vanwaar men den 's-Gravelund- scheweg wil volgen tot het sluisje bij het fort Uitermeer. Alsdan leidt het rijwielpad langs den polderdijk, welke voor dat doel verbeterd moet worden en vervolgens links af langs de hoogspanningsmasten van het P. E. N. om zich dan te splitsen. Een pad zal n.l. van daar leiden naar Bantam, het andere naar' de kom van Bussum. Wat betreft het gcdeélte van het aan te leggen pad tusschen Weesp en den Muider- straatwg, verneemt de „Tel.", dat ook neg een andere route overwogen wordt en wel in verband met het onlangs door den raad van Weesp genomen besluit'in zake ontei gening van gronden tusschen den Korte Muiderstraatweg en de Papelaan. Zou deze onteigening binnen niet te langen tijd haar beslag krijgen, dan zou het in 't voornemen liggen, het rijwielpad door de alsdan nieuw verkregen gemeenteterreinen aan te leggen. Van de zijde van den A. N. W. B. is men bereids druk doende de voorbereidende maatregelen te treffen. Verschillende ge meentebesturen moeien er in gekend wor den, vports de directie der Nederlandsche Spoorwegen, alsook het bestuur van „Stad en Lande". Voor een groot deel zal het nieuw aan te leggen rijwielpad door Wcesper grondgebied loopen, zoodat te zijner tijd de raad van Weesp een zeker bedrag zal moeten vot.ee- ren voor het onderhoud van het aan te leg gen pad. Te Rotterdam werd in den nacht van 3 op 4 Juni j.l. ingebroken in het café van K. S. in de Ecnhoornslraat te Rotterdam. De dief verschafte zich toegang door een bovenraam en stal uit de buffetlade 16 aan klein geld, een portefehiile, een hor loge en eenige doosjes cigarelten. Voprts nam hij eenige z.g.n. siergranaten mee, ln verband met deze inbraak is thans aange houden de 32-jarige zwervende Duitsche zeeman L. S. die in het bezit bleek van de gestolen goederen. Deze man, die we gens diefstallen in Hamburg onlangs drie jaar gevangenisstraf had ondergaan, was met een Duitsch schip korten tijd geleden in Amsterdam aangekomen en werd daar afgemonsterd, daar de matrozen den kap- tcin gewaarschuwd hadden, dat hij een zeo- manszak met inbrekerswerkluigen bij zich had. Toen de kapitein eenige dagen geleden te Rotterdam was, ontmoette hij den ont slagen zeeman cn waarschuwde dc politie. Zijn aanhouding in 'n logement op Katen- drecht volgde, doch S. trachtte loen een zeemanszak van een ander mede tc nemen, daar dc zijne tegen hem getuigende werk tuigen bevatte. Aanvankelijk ontkende hij, Schuldig te zijn aan de inbraak in het café, doch toen langer ontkennen niet mogelijk meer was, gaf hij toe de dader te zijn. Kort voor de inbraak was hij in het café geweest en had gemerkt, dat een boven raam een gemakkelijke toegangsweg was voor een inbreker. Toen hij in den bewtis- ten nacht doelloos door de stad zwierf herinnerde hij zich dit plotseling cn vol voerde zijn daad. Op de steenfabriek Ruiter waard te Zui- lichem heeft H. L., haas op die fabriek, bij ccn twist zijn broer S. L., mei een mes ccn diepe buikwonde toegebracht. De getrof fene, voor wiens leven mefl vr«st, mag niet vervoerd worden. Te De Bilt is een droevig one val ge beurd. De lieer W. van D. reed rp der. Amsterdamsehen straatweg per rijwiel inde richting van hst dorp op het iietspad aan de linkerzijde van den weg. Uit dezelfde richting kwam de eer D. uit Dalfsen oer auto. De wielrijder stak plotseling zondei waarschuwing den weg over en werd doo den auto gegrepen. Zijn fiets 'werd totaa vernield, terwijl de heer Van D. in ernstiger toestand naar de Rijksklinieken te Utrech vervoerd werd. De dronken bestuurder zal er meer van hooren. De groentekoopman H. J. B. reed me zijn vrachtauto over den Deventerweg ir de richting van Windcsheim. De afsluitboo men van den overweg waren gesloten, daai de ijlgoederentrein van Groningen, die o goed 10 uur alhier moet arriveeren, in aan tocht was. B„ die onder den invloed va sterhe drank verkeerde, zag niet, dat ge noemde overweg door dc boomen afgeslote was en reed dan ook door. Op hetzelfde moment werd de auto dooi den trein aangereden. De wagen werd op z: gestooten en bekwam schade aan het fra me. De groentekcopman, die niet beseftt aan welk «en gevaar hii ontsnapt was, kor zijn reis voortzetten, doch werd spoedi door de politie achterhaald en geverkaü seerd. De Nederlanders, d e. zooals men weet een bezoek aan het Rijnland brengen, zijr te Dusseldorf gearriveerd. Het gezelscha werd door vertegenwoordigers van bande, en indüstrie verwelkomd, waarbij de vice voorzitter van de K. v. K. alhier gelegen heid had te wijzen op de nauwe economi sche betrekkingen tusschen Nederland e het Rijnland. Vervolgens werd een bezoek gebracht aar fabrieken en o.a. aan het laboratorium voot ijzeronderzoek. Gisteren werd de reis naai Duisburg voortgezet. Een eisch tot schadevergoeding. Mevrouw W. M. SmeetsCasteleijn weduwe van A. M. J. Smeets, wonend Wolmaranstraat 102, te Den Hag. heeft zie mede namens haar dochters Wilhelmina Maria Smeets tot den Raad gericht, naai aanleiding vah het bekende dram», dat zich in den nacht van 5 op 6 April 1.1. heeft af gespeeld in de Fishersraat te Den Haag waarbij de heer Smeets, blijkbaar meenende op zijn eigen stoep te staan, trachtte dc voordeur bij de familie Offers te openen, en daarna door een te hulp geroepen po. litie-agent met een gummistok is geslagen zoodat S. van de stoep viel en zonder tol bewustzijn te zijn gekomen, is gestorven. Daar de gemeente 's-Gravenhage, volgens requestrante aansprakelijk is, verzoekt z' een uitkeering ten bedrage van de som die haar echtgenoot verdiende als eigenaai van een lampenkappenbedrijf en houdei ven agenturen. Daar Smeets acht-en-veertig jaar was er per jaar 3500 verdiende, verzoek requestrante voor haar en haar kindercr een uitkeering van 60.000 in eens of 5 per week tijdens haar leven en 30 pc: week voor haar kinderen, wanneer dez na haar overlijden blijven leven. Haar echtgenoot stond, hetgeen zij ooi bewijzen kan door derden, als een goec huisvader, met goedaardig karakter be kend en was op den bewusten avond vol komen nuchter. t Zooals men zich herinneren zal, was e' reeds jaren geleden sprake van, dat het S Willibrordus-college der Eenv. Paters Je suifen te Katwijk naar Den Haag zou wor den overgebracht. De ogrlog heeft dez plannen doen uitstellen. Een drietal jarei geleden werd op het 6 H.A. groote terrein tusschen Raamweg £n Westduinlaan het S Aloysius-college gebohwd, maar het S Willibrordus-college bleef voerloopig nö| in Katwijk. Thans is evenwel, naar aan de „Msb." ge meld wordt, de definitieve beslissing gen men om het Katwijksche internaat naar Dei Haag te verplaatsen. Reeds is men met de grondwerken voo het nieuwe gebouw, dat aan dtn Raamwc verrijzen zal, begonnen. Architect P. G Buskens uit Rotterdam, heeft de plnnne voor het Sint Willibrordus-colfege aan de Raamweg ontworpen, terwijl de uitvoerin ervan is opgedragen aan de firma G. Nolle te Den Haag. Het internaat zal plaats bieden voor ee lÖO-fal jongens; het is de bedoeling, het vc gend jaar de laagste klassen van Katwij r.iet meer met nieuwe leerlingen aan te vu len, maar de leerlingen, die zich daarvoo aanmelden, cp het nieuwe college te plaat sen. Zoo zal dc overgang van Katwijk naa 's-Gravenhage geleidelijk plaats hebben, j De leejingen van het nieuwe St. Wil! brorduscoiiege zullen de lessen, zoow voor gymnasium als H. B. S., volgen in d lokalen van het St. Aloysius-college. Over gens zal het St. Willibrordus-college gehe op zichzelf staan; het zal zijn eigen reet hebben, er zullen afzonderlijke recreatie- e eetzalen zijn, een kapel, enz. De kapel z op de verdieping van het middengedee! gelegen zijn. Tenslotte wordt nog vernomen, dat h nieuwe St. Willibrordus-college volgens d bestekvoorwaarden, op 1 Juli 1928 geree ïr.oet zijn. TER AAR, 9 Juni 1927. R.K. Tuinder verecniging „Tuindcrsbelang". Peul 1.952.65, Snijboonen I 9.208.S0, pa 10 K.G. Kropsla 80 cent per 109 stu' Bloemkool I 1315, id. II 75, p 100 stuks. TER AAR, 9 Juni 1927. R.K. Tui. deravereeniging „St. Phocas". 213 zak ken Peulen jong 2.653.00, 785 zakk.. idem I 2.152.30, 30 zakken idem 1.952.09, Snijboonen I 8.709.2 per 10 K.G. Afolagverscnig'iag Beemster, Purmerend Omstreken". Vrijdag 10 Juni. Aardapp len 3.25-4.25, kl. aardappelen 3.0 3.50 per zak 25 K.G.; Slaboonen 0.42 0.46, Snijboonen 0.43—0.72 per 100: Pe ien 15.18., Doperwten 19.23. p 50 K.G.; Kruisbessen 11.80 per 100 K. Aardbeiziën 0.120.30 per doosje; Bloe kool 8.37. n?r 100; Spinazie 0.2?0.8 Postelijn 0.501.00 per mnd. 5 K.G.; S f 0.201.60 per 100 kroo: Rabarber f 7. 14.40, Wortelen 16.10—28.80, Prei 0.70 5.90 per 100 bos. VOLENDAM. 10 Juni. De visichaanva aan den afslag is buitengewoon weinig. M bcsteede voor lijnaal 9496 cent, vo kwakaal 5860 cent, voor hoek bot 44- cent per pond. Van alen hijra vangst cn zeer duur. ekele spannen a d- 'i nog van 11' 100 K.G. ansjovis, pri 45 cent per K.G. '"DE.MBLIK, 9 Juni 1927 Ahsjov 0.530.55 p. K.G. 91 Vaattuigen. Vang 5726 K.G. Hoogste 209 K.G Laagste 25 K.(

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 13