STADSNIEUWS. Dit nnmmer bestaat nil 20 bladzijden waaronder bet Qeïllnstreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Verkeers-ongevallen. Voornaamste Nieuws Effecten, coupons, vreemd geld, credietbrieven. Zaterdag 11 Juni 1927 51ste Jaargang No. 16573 Aangiile moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden ui Éérlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Agenda 12 Juni Agenda 13 Juni DE KANALISATIE VAN WEST-FRIESLAND. Goedkoope trein. DE KWESTIE AAN DE O. L. SCHOOL TE VOGELENZANG Waarom Gedep. Staten 't raads besluit vernietigden. Weg verbetering. Pellen van gerooide bloembollen DE PRIESTERWIJDINGEN. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 v Haarlem. Telegraphisch Weerbericht SPAARNDAM. Lantaarnpaal omvergereden. Benoeming. Uit het stucadoorsbedriif. Een Jubileum. KERKNIEUWS. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi;' Vooruit betaling 358 I Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. Advertentién 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den teksi als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. hand, f IOC bij verhes van een f Gfl bij'n breuk van f *0 - bij verlies v.eec een voet of een oog; l^«t* duim of wijsvinger- "U beer of arm; 1 andere vinger. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ojljlfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CJ1 bij een ongeval met f OCR m bij verhes van een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU.~ verlies van"beide armen, beide beenen of beide oogen; dóodelijken afloop«<JU. eet 192. HELDENHONGER, Wij hebben de laatste weken weer eens een verschijnsel waargenomen, dat er spe ciaal een van onzen tijd schijnt te zijn en Waarover onze burger-filosofen maar niet uitgepraat raken. Ik bedoel het bijna krank zinnige enthousiasme, waarmee een Ameri- kaansche oceaanvlieger in de wereldsteden Parijs en Londen is ontvangen en de wat mindere, maar niettemin toch uitbundige geestdrift, welke de Berlijnschc bevolking aan den dag legde voor de passagiers van het tweeds vliegtuig, dat de groote zee óverkwam. t Dat massa-geschreeuw voor een of ande ren sportheld geeft telkens aanleiding tot bespiegelingen over de leeghoofdigheid en karakterloosheid der duizendkoppige menig te; men ziet er in een dalen van ons be schavingspeil; een overprikkeling van de zenuwen van ons levend geslacht; een gebrek aan evenwicht; een gebrek ook aan afmeten van de dingen naar hun juiste waarde, enz, Maar met dat al vergeet men, dat er in dit soort critiek een gevaar schuilt, waarop het mij goed schijnt vandaag eens te wijzen. Het is niet moeilijk om het enthousiasme, waarmee Lindbergh in Parijs en Londen ont- v an gen werd en de spanning, waarmee zoo wel aan deze als aan gene zijde van den oceaan de prestaties van den Amerikaan- schen vlieger gevolgd werden, toe te schrijven aan de booze sensatiezucht van onzen „lijd. We loopen dan echter kans niet geheel billijk, zelfs onjuist in ons oordeel te zijn. t Is n.m. een feit, dat er in de menschen als volk, als groote massa, een gezond in stinct leeft, hetwelk op bepaalde oogen- blikken verrassend juist werkt. En zoo is bet onbetwistbaar, dat het bericht: er is een jonge Amerikaan opgestegen, die trach ten zal in één onafgebroken vlucht den cceaan over te steken, door heel de wereld ging als een electiische schok. Het was een feit, dat sprak tot de verbeelding. Men kan gerust aannemen, dat het grootste deel ider menschheid zich niet regelmatig op de hoogte houdt van de vorderingen der vlieg kunst. Voor het overgroote deel was de raam Lindbergh een vreemde, evenals het feit, dat in de Vereenigde Staten premies Op een non-stop vlucht naar Europa wa ren uitgeloofd, dat er combinaties waren 'gevormd, vliegtuigen gebouwd, ondernemin gen op touw gezet, om den overtocht te wagen. Zulke berichten dringen meestaf slechts tot bepaalde kringen, maar niet tot ide groote massa door. Het eene bericht ech ter; daar is een man opgestegen te New- York met het doel om in een onafgebroken vlucht naar Parijs te vliegen, dat pakte de me* nigte en liet haar niet meer los.Waarom? Om de sensatie, om het gevoel van een nieuwe gewaarwording, uit louter nieuws gierigheid naar Bet al of niet lukken van de waaghalzerij? Neen, ik durf veilig aan nemen, dat de geweldige spanning, welke van dien bewusten Vrijdagavond tot Zon dagochtend in de wereld geheerscht heeft, sympathie was met den held, die een. nieuw tijdperk in de geschiedenis van het wereld verkeer ging openen. Die man moest een held zijn; wanneer hij slaagde, zouden an deren volgen; zijn ervaringen zouden vol- génden proefnemingen ten goede komen en zoo zou geleidelijk aan de ontwikkeling yan het luchtverkeer op grooten afstand, de verbinding van werelddeelen worden be reikt. Zoo zijn alle groote uitvindingen prac- tisch bruikbaar gemaakt: het wachten is ge woonlijk op een held of een leger van hel den, om de bruikbaarheid te beproeven en de mogelijkheden te meten. Lindbergh moes! aulk een held zijn. Dat voelde het groote publiek instinctmatig; en wat ons na de behouden landing over den jongen vliege nier is medegedeeld, heeft bewezen, dat de Volksziel ook hier weer de waarheid zui- yer heeft aangevoeld. Lindbergh immers is gebleken te zijn een rasechte held, die gedemonstreerd heeft dat heldenmoed niet aan een bepaalden tijd of cultuur gebonden is; dat hij altijd bestaat, doch slechts een gelegenheid noodig heeft om zich te uiten. In zijn eigen land waa de jonge vlieger al lang bekend als een koen en onvervaard man, die bij den postdienst menig staaltje van onversaagdheid had ge leverd. Maar zooals iedere ware, echte held was hij eenvoudig, ging niet trotsch op zijn kunnen doch putte de kunst, welke in zijn vermogen lag, geheel en al uit. Tot die kunst behoort zekerheid in de ruimte. Van daar dat hij tot vier maal toe met een valscherm uit een vliegtuig sproflg op dui- linjwekkende hoogte. Zijn omgesing noem de dat krankzinnigheid; hij zelf wist, wat hij deed: het was de training in het lucht ruim, welke hij noodig had. Er is dan ook in de prestatie van Lindbergh niets the atraals, vets gezochts of gekunstelds; zijn slagen is ook niet aan toeval of zuiver ge luk toe te schrijven. Geheel zelfstandig, niet steunend op reclame-burcaux, impres ario's of geldmagnaten, geheel op eigen (gelegenheid heeft hij zijn tocht voorbereid, zdjr toestel ingericht, zijn route vastgesteld. zijn luchtvaart bestudeerd. Toen hij klaar was, ging hij zitten wachten op een gun stig weerbericht Als het eerste binnen komt aarzelt hij geen oogenblik; bijna, on gemerkt stapt hij in zijn toestel, aanvaard! de groote reis -geheel alleen en slaagt. Menschen als Lindbergh slagen bijna al tijd, omdat het geen sensatiezoekers, geen waaghalzen zonder meer zijn, maar echte helden, die weten wat zij willen, wier hel denmoed voorkomt uit een of andere diep- gevestigde overtuiging en die de kracht, het doorzettingsvermogen, den ijzeren wil heb ben om te juister tijd hun inzicht te doen zegevieren. Dat is ware heldenmoed en deze wordt als iets zeldzaams nog steeds hooge- lijk vereerd. Naar die echte helden hongert de massa nog altijd en wanneer zij van tijd tot tijd zich vergaapt aan een kwssi-held, aan een door geldmakers en reclamebureaus vooruitgeschoven kunstenmaker of sportmani- ak, dan komt dit, omdat haar onderscheidings vermogen niet scherp genoeg is. De honger naar helden doet vaak een met een dieren huid bekleeden komediant voor een ech ten leeuw aanzien. Hiermee blijft echter de stelling overeind, dat de groote massa hon gerig is naar helden en heldenmoed; dat het ingeboren is in het menschelijk ras om waarlijk groote mannen te huldigen, zooals Grieken en Romeinen de overwinnaars der slagvelden op hun schouders namen en zege vierend ronddroegen. En wanneer Wij dit zelfde enthousiasme der menigte zich som rijds zien verspillen aan menschen, die met ware grootheid en echten heldenmoed niets gemeen hebben, dan komt dit, omdat onze tijd niet genoeg helden meer kent om den aangeboren heldenbonger .te bevitedigen. Dus is heldenmoed dan toch een deugd, die gebonden :s aan een bepa da tijdperk? Neen in zooverre niet, dat er in de eene eeuw meer heldennaturen zouden geboren worden dan in de andere; maar en hier komen wij op het kwaad van onzen tijd, waarop het de bedoeling is den vinger te leggen er zijn perioden en daarvan heb- "ben wij er een achter den rug en zitten er misschiec ng midden in, w irin ie ge legenheid om heldenmoed te toonett niet cebodea wordt, ja opzettelijk wordt afge sneden. Wanneer bijvoorbeeld begaafdheden van hoofd of hart of liever nog van beiden samengaan met een sterken wil, een on verzettelijk cn toch evenwi:htig karakter met scherpzinnigheid en fijn vernuft, dan zijn alle voorwaarden aanwezig voor een bijzonder mensch, voor iemand, die ujtstef kt boven de massa, voor een groot man. Die <,root..eiet zal afhangen van de mate. waarin hem boven cpgt somde eigenschappen zijn toebedeeld door de natuur. Maar dat alles is niet voldoende. Opvoeding, ontwikkeling en omgeving zullen zeer veel tot de al of niet ontplooiing der genoemde eigenschap pen bijdragen. Maar ook al verkeert zulk een persoon in de meest gunstige omstan digheden of slaat hij zich door ongunstige been, dan nog is zijn welslagen niet ver zekerd. Dit hangt voor een goed deel af van de gelegenheid, welke hem geboden wordt zijn gaven te ontwikkelen. En ziehier nu de kwaal van onzen tijd, die schreeuwt over democratie en daarmee zegt te be doelen gelijkheid van levenskans voor al len; die de lagere scholen voor iedereen openstelt, ja zelfs tot leeren dwingt; dia studiebeurzen aan middelbare en zelfs hoo- gere scholen openstelt voor alles, wat maar even boven de middelmaat is, maar die ware grootheid en superioriteit naar bene den haalt. En dan doen wij alweer verkeerd om daarvan de schuld te geven aan wat daft smalend genoemd wordt „de groote massa". Neen, die weet groote menschelijke gaven nog wel te waardeeren, wanneer zij ze maar te zien krijgt in het ware dicht. Maar de vijanden van de superieure naturen zijn de kleine godheidjes onder or.s, de men schen met middelmatige talentten en slappe karakters, de naijverigen op den roem van anderen, de bevreesden voor originaliteit; de huiverigen voor een sterken wil; dege nen, die bij intuïtie gevoelen tegenover de krachtige overtuiging van een meer begaaf de en een geestelijk sterkere geen voldoen de argumenten te hebben. En al dezulken werken mee aan het nivelleringsproces, hetwelk wij op ieder gebied in onze samen leving zich zien voltrekken. Wanneer er geklaagd wordt over het gebrek aan mannen, aan leiding gevende personen, aan krachtige figuren, dan komt dit niet, omdat God deze niet meer laat geboren worden, maar omdat de tijdgeest hun den pas afsnijdt en de gelegenheid ont-> houdt hun gaven in dienst van anderen te stellen. Dit is een der voornaamste redenen, waarom er zooveel scheef gaat in de poli tiek, het vereenigingsleven en in wat men noemt de zakenwereld. Voor de leidende functies wordt gezocht naar menschen, die met hun overtuiging weten te schipperen; immers, we leven in een tijd van compro missen, waarin voor het doorzetten van een krachtigen wil of voor origineele denkbeel den geen plaats is. In zulk een tijd krijgen de jabroeren en mooipraters de beste kans. Begaafdheid, karaktervastheid, heldenmoed, die meestal van nature bescheiden zijn, hou den zich terug en laten de plaats open voor de middelmatigheid. Want het is nu ®en- maal een kenmerk van echte heldennaturen om in hun vastgewortelde overtuiging niet te wankelen. En deze overtuiging moet meestal, omdat zij een kern van genialiteit draagt, in botsing komen met de heerschen- de meening. Werden wij daaraan dezer da gen nog niet herinnerd bij de huldiging van de nagedachtenis van Van Heutsz? Waaraan- heeft deze held zijn roem van „schepper van nieuwe waarden" voor ons vaderl^pd te danken? Hieraan, dat zijn overtuiging recht draads inging tegen de meeningen, welke een kwart eeuw lang over de wijze van oorlogvoeren en het béstuur van de inboor lingen geldend waren en omdat hij, toen hij eenmaal de gelegenheid kreeg om eigen inzicht in daad om te zetten, regelrecht op zijn doel afging, door alle hindernissen heen. Had de beschamende ellende, waarin de Nederlandsche Koloniën verzonken waren, niet genoopt, om te buigen voor een andere overtuiging dan de toen heerschende, wel licht ware de rijke Oost voor ons vader land al- verloren geweest. Heldenmoed is niet gebonden aan tijd en omstandigheden; superieure naturen worden er altijd geboren; het ligt slechts aan ons zelf, aan hen vooral, die verantwoordelijk heid dragen, de gelegenheid te geven, dat zij zich doén gelden. En niet „de massa'' heeft schuld, wanneer veel edele menschen- bloesem niet tot wasdom komt, maar juist zij, die op ieder terrein hun invloed kunnen doen gelden om de besten naar voren te schuiven. Want „de massa" is heldenhon- gerig; dat beeft dezer dagen Lindbergh nog geleerd. HOMO SAPIENS. -f""1"M1 "f f -1" l' 4 -1, V. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 12 tot 2 uur en van half 7 tot 10 uur. Verplichte opkomst van 8 tot half 10 uur. Spaarkas 8 uur. Den Hout Concert in de tent door de H. O. V. half 3 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. ■,Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Electricienspatroons 8 uur Kanarieteejt 8 uur Haar lem's Zanggenot 8 uur Propaganda- club R. K. Klesvereeniging 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur Dio cesaan Kruisverbond half 11 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie leerlingen „Utile Dulci" r, 8 uur Clubavond damclub „T. en P." van 8 tot 10 uur in de bovenzaal Repetitie Rederiikers „St. Genesius" 8 uur. .Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en Jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedcstr- 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle Werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uifleenbibtiofheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Ultleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereen'ginö Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gpzellig samerzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 1-2 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R, K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveteeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproépplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef 14141 APOTHEEKDIENSTEN. De Zondags- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: P. Th. A. van Rijn. Kleine Houtweg 15 Tel. 10539; fa. C. G. Loomeijer Zn., Zijl- weg 88. Tel. 12495 en de Schoterbosch- Apotheek, Rijksstraatweg 35, Tel. 12711. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Hagestrnat 49. Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. De Besturen van gemeenten en water schappen, die als belanghebbenden zijn te beschouwen bij de Kanaiisa'ie van West Friesland, zijn door de „Commissie van Aalst" opgeroepen tot het bijwonen van epn vergadering, die 29 Juni des namiddags 2 uur ten stadhuize te Alkmaar zal worden gehóuden. Bij de oproeping is gevoegd een schaal, vermeldende de bedragen, die elke belang hebbende voor elk onderdeel der kanali satie, gedurende 40 jaren per jaar zal hebben te betalen- De commissie stelt zich voor, om, nadat pver de bijdragen in den geest van haar ont werp niet de belanghebbenden overeen stemming is verkregen, aan het Provinciaal Bestuur eenige regelen voor te stellen, die 'en aanzien van de bijdragen zullen gelden. De meest belangrijke zijn hier wel: le. Er behoeft slechts te worden be taald tot en met het veertigste jaar, ver- loopen na den datum, waarop de eerste bijdrage is toegezegd en door het Provin ciaal bestuur als zoodanig is etkend; 2e. In gebieden, waarin werken voor de kanalisatie worden aangelegd en waar men niet tot medewerking bereid is gevonden, zullen door het Provinciaal bestuur heffin gen mogen worden gevraagd voor goederen, voor dat gebied geladen en gelost tot een bedrag, als nader door dat bestuur zal worden bepaaald. Nog kan worden medegedeeld, dat be kend is, dat reeds enkele belangrijke Colleges in beginsel besloten hebben, het door de Commissie voorgestelde bedrag te aanvaarden. Zondag 19 Juni a.s., loopt een goedkoope treinvan Enkhuizen, Hoorn, Zaandam en Amsterdam C.S naar Arnhem en Nijmegen v.v. Verdere bijzonderheden vindt men in een advertentie in dit nummer. Thans is in druk verschenen een voorstel van B. en W. van Bloemendaal, om in be roep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij hgt besluit van Bloemendaalschen raad, om mevr. K. M. ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de O.L. School te Vogelenzang, werd ver nietigd. In de motiveering van hun besluit zeggen Ged. Staten o.m. Mevr. K, M. heeft als onderwijzeres aan de O. L. school E te Vogelenzang, in die hoedanigheid een aan hare zorg toever trouwden 7-jarigen leerling zoodanig gekne pen, volgens het oordeel van den raad, dat nog vier weken daarna de daardoor ont stane verwondingen niet volkomen waren genezen en die leerling bovendien en tege lijkertijd heeft geschopt. Volgens het hoofd der school hadden zich reeds herhaaldelijk ouders met klachten over het hardhandig optreden van genoem de onderwijzeres, aan de school vervoegd, welke door hem steeds waren gesust. Het plegen van zoo ernstige feitelijkhe den, als waaraan zij zich heeft schuldig ge maakt, kan bij eene onderwijzeres niet wor den geduld, aldus voornoemd besluit, en dat zij, ook wanneer leerlingen niet gehoor zaam zijn, genoeg zelfbeheersching behoct te bezitten om zich niet tot dergelijke af keurenswaardige handelingen te laten ver leiden. Overwogen is door Ged. Staten, dat B. en W. in overeenstemming met het advies van den Inspecteur van het Léger Onder wijs in de Inspectie Haarlem appellante wegens het in dc eerste overweging van het raadsbesluit genoemde feit aanvankeli'k hebben gestraft met schorsing voor den tijd van 14 dagen met behoud van wedde, welke schorsing later norf met 5 d-gen is verlengd; dat genoemd College, blükens zijn desbe treffend voorstel aan den Raad, nadien tot het inzicht is gekomen, dat appellante, on danks herhaalde terechtwijzingen van het hoofd der school, reeds dikwüls hardhandig was opgetreden en dat zij daarin med'e aan leiding hebben gevonden den Raad voor te stellen, aan appellante onmiddellijk ingaand ontslag te verleenen. met welk voorstel de Raad blijkens de tweede overweging van zijn besluit, zich^ heeft vereenigd; dat het ontslag derhalve niet slechts is gebaseerd op het feit, waarvoor appellante door B. en W. was geschorst, doch mede op andere feiten van beweerd hardhandig optreden; dat noch uit de gewisselde stukken, noch bij de mondelinge behandeling ter openbare behandeling ter openbare vergadering van hun college, heizij het bestaan van zoodanige andere feiten, hetzij het meermalen deswege door het hoofd der school aan appellante geven van terechtwijzigingen is komen vast te staan. Daarentegen is uit de verklaringen van het hoofd dej- school ter openbare verga dering gebleken, dat hem uit eigen waar neming omtrent zoodanige feiten niets be kend is geworden en dat, hetgeen hij des wege aan B. en W. heeft gerapporteerd, na genoeg uitsluilend steunde op mededeelin- gen, hem geworden nadat het feit, in de eerste overweging van het raadsbesluit ver meld, ruchtbaar was geworden, mededee- lingen, waarvan de juistheid, ook blijkens het dienaangaande door de politie ingestel de onderzoek, niet kon worden gecontro leerd. Ook uit het ambtsbericht van den Inspec teur van het Lager Onderwijs in de inspec tie Haarlem blijkt, dat hem, nóch door het hoofd der school, nóch door een der ou ders van schoolgaande kinderen, nóch door iemand anders, voor October 1926 iets is medegedeeld om.rent hardhandig optreden van appellante, zoodat het feit waarvoor appellante door B. en W. is geschorst in welke straf zij heeft berust derhalve, naar het oordeel van hun College, als een op zich zelf staand incident moet worden beschouwd, doch niet als een symptoom van doorloopend gebrek aan zelfbeheersching tegenover hare leerlingen. Daar niet is gebleken, dat het op zichzelf afkeurenswaardige feit, waarvoor appellan te door B, en W. was gestraft met schor sing nog daargelaten of het in het ont slagbesluit juist is omschreven een scha kel vormt in eene reeks andere feiten van soortgelijken aard, de overwegingen, waar op de Raad het ontslag heeft doen steunen, in haar onderling verband en samenhang onjuist moet worden geacht, is het betref fende raadsbesluit vernietigd. AANRIJDING. Donderdagmiddag werd aan de Liede. een heer, die op de fiets zich naar Haarlem begaf, door een achter hem aankomenden vrachtauto aangereden, met het gevolg, dat de heer zich ernsiig aan de knieën be zeerde. Een juist passeerende passagiers auto nam den hee'r met diens fiets inede naar Haarlem. Het tegelpad te Halfweg naar Amsfer dam, wordt wederom opgehoogd en alzoo verbeterd. Overwerk aangevraagd. De Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur, gevestigd te Haarlem, heeft den Minister van Arbeid verzocht om vergun ning te verleenen, dat arbeiders van 16 jaren of ouder, 10 uren per dag en 55 uren per week mogen werken aan het pellen der gerooide bloembollen en wel gedurende het tijdvak van 13 Juni tot en met 20 Aug. a.s In de kathedrale kerk „St. Bavo" vond hedenmorgen de jaarlijksche priesterwijding plaats. Zooals altijd, bestond voor deze plechtigheid ook thans weer zeer groote belangstelling, ook van buiten de stad. Met auto's, autobussen en andere vervoermidde len was men van buiten de stad gekomen. Z. D. H. werd bij de plechtigheid geassis teerd door de Zeereerw. Zeergel. Heeren J. H. Niekel en S. de Korte, professoren aan bet Groot-Seminarie Warmond, terwijl ver dere assistentie verleend werd door stu denten van het seminarie Warmond. Ook werd aan een aantal E.E H.H. de wijding van het sub-diaconaat toegediend. De namen der nieuw-gewijden, waaronderr weder verschillende Haarlemmers zijn, vindt men elders in dit nummer, onder de rubriek „Kerknieuws" vermeld De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot samenvoeging van de de partementen van Oorlog en van Marine en tot instelling van een Departement van Defensie aangenomen met 55 tegen 31 stem men. Een voorstel-Albarda om het soc.-dem. initiatiei-ontwerp tot invoering van den 7- jarigen leerplicht aan de agenda toe te voe gen, werd gisteren door de Tweede Kamer verworpen met 50 tegen 31 stemmen. De commissie-van Schalk inzake de ta baksbelasting is er niet in geslaagd een wetsontwerp uit te werken voor een be lastingheffing ter vervanging van het bande- rolIenstelseL Verschenen is het voorloopig verslag van de vaste commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot bestrijding van de ilesschen- trekkerij. De behandeling van de Besmettelijke* ziekten-wet is in de Tweede Kamer opnieuw geschorst Te Leiden is in een huis, waarin een aan' tal Indonesiërs gevestigd is, een huiszoe king gedaan. Verschillende schrifturen zijn in beslag genomen. Ingediend is het wetsontwerp tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken. Plaatselijke keuze wordt voorge steld. v Het ministerieel antwoord, aan den heec Fleskens inzake de malaise in de klompen industrie. Barometerstand 9 uur v.m.; 763. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.50 en overmorgen om 9.51. Hoogste barometerstand: 765.1 mM, te Isa- fjord. Laagste barometerstand: 750.7 m.M. te Haparanda. Verwachting: Matige Oostelijke tot Noor delijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen in het Noorden; in het Zuiden kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. "EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar A. J. K. de Vries en Mej. E. Kuijpers, hopen 17 Juni a.s. hun 50-jarige echtvereeniging te vieren. Beide verkee- ren nog in een goede gezondheid en de Bruidegom geniet steeds een ijverige werklust. Voor de woning is een eerepoort geplaa'st en vele bloemen en felicitaties mocht het bruidspaar dezer dagen in ont vangst nemen. Bovenstaand plaatsen wij bij uitzondering de foto's van het krasse gouden echtpaar. Gistermiddag ongeveer 4 uur werd de gaslantaarn, staande hoek Heinsius-Oldebar- neveldtlaan door een auto omver en in tweeën gereden; het bovenstuk was geheel verbrijzeld. De auto scheen echter niet veel schade gekregen te hebben, want deze ver volgde even later zijn tocht. Een bewoner belde de Haarl. lichtfabrie ken op, die dadelijk maatregelen trof. Tot politie-agent bij het politiekorps te Rotterdam is benoemd de heer C. Walters, alhier. Naar wij vernemen, zijn thans al de ge rezen moeilijkheden inzake de afsluiting van een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor het stucadoorsbedrijf uit den weg geruimd en is al reeds de beslissing gevallen, zoodat voor een jaar de arbeids voorwaarden weder geregeld zijn. Datum 7 Juli zal de heer A. Rikkerj het feit herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Imperial (oude gasfa briek). Daar bij de overname door d* gemeente werd bepaald dat de dienstjaren, bij de Imperial gemaakt mede zouden tel len bij de gemeente, kan dus gezegd wor den, dat heer Rikkers zijn 25-jarig dienst- jubileum zal vieren. Na eerst aan het gemeente gasbedrijf verbonden te zijn ge weest is hij sinds eenigen tijd incasseer der bij den gemeentelijken incasso-dienst. Z, D. H. de Bisschop van Haarlem heeft heden in de Kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem toegediend de H Wijding van het Priesterschap aan de volgende W.E. Heeren: Th. van Baar; J. v. H. Berg; F. Bollinger; L. Boomgaard; A. de Bot; J. Bouman; N. Grei'.emann; G. Heemskerk; Tb. Lampe; F. Lohman; S. Mol; A. Nieten; C. Nysten; C. Pouw; A. v. Rooyen; W Simons; J. Staadegaard; A. Weber; C. Westerkamp; G. H. v. Wieden; H. de Wijs en aan den E.E. Pater fr. J Bouman, Ord Carm. De H. Wijding van het Subdiaconaat aan de volgende EEk Heeren: J. v. Ettinger; W Berding; W, Blok; P. Bottelier; A. Brouwer; J. v. Dael; J. Dek ker;, J. Franse; W. Haring; P. Jong; J. Karskens; A. v. Nohelen; H. Rouw; C. de Ruyter; A. Schaaper; P. Stammeyer; N, Steur; J. v. Stralen; H. Tabink; M. _H, v. Togt; J, Veerman; J. Verkley en Th, v, Vugt. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, zat Diasdeg *A geen audiëntie verleenen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1