UTTËFI STORMRAMP 1927 L. l Radio-Omroep e DEKKLEEDEN TOUW Wat zal hij er mee doen? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Zaterdag 11 Juni 1927 De Poolsche nota aan Moskou inzake den moord op Woikou en de Russische aantijgingen tegen Engeiand. Interventie van Frankrijk, Engeland en Italië tusschen Albanië en Zuid-Slavie. De plannen van Tsjang Kai Sjek. GEM. BUIT. BERICHTEN. FINANCIËN. Sodalitas-medicorum oblatorum ordinis sancti benedicti. HOFFMANN, Spaarne 42-44 GEMENGD NIEUWS. Het regenc'e steenen. In het Oosten van ons land staan honderden, óók op Uw hulp te wachten. FEUILLETON. Na den moord op Wojkow, Dc Pdfelsche regeering heeft aan de re geering te Moskou haar antwoo'd op de no ta van Litwinow in zake den moord op den Russischen gezant, Wojkow, doen toeko men. Met grooten nadruk kómt de Pool sche regeering in dat antwoord op tegen de in de Russische nota vervatte beschuldi gingen en wijst zij elke verantwoordelijk heid af voor de gepleegde misdaad. Maar zij toont zich overigens, zooals trouwens na de eerste verklaringen was te vervrach ten. volkomen bereid rekening te houden met het feit, dat de moord op Poolsch ge bied is gepleegd en tot het dragen van ze kere consequenties, welke hieruit voort vloeien, De Poolsche regeering verklaart immers het verleenen van een schadeloos stelling aan de familie van den vermoorden gezant in welwillende overweging te zul len nemen, indien hiertoe een verlangen zou worden kenbaar gemaakt. Uit de in zeer kalme bewoordingen ge stelde Poolsche antwoordnota blijkt wel duidelijk, dat de Poolsche regeering al het mogelijke wil doen om de Russen van haar goeden wil te overtuigen, en elke ver scherping in de Poolsch-Russische betrek kingen te voorkomen. Dat zal trouwens ook wel in de bedoe ling liggen van de Sovjetregeering, die dan ook haar scherpste pijlen richt, niet tegen Polen, maar legen England, dat, in een com muniqué, waa'van we uitvoerig hebben melding gemaakt van allerlei booze machi naties tegen Rusland wordt bericht Het moge in de Russische propaganda passen om steeds en overal achter de com plotten en gewelddaden van de slachtoffers der bolsjewistische onderdrukking de ver borgen hand van de Britsche regeering te bespeuren, de dwaasheid van deze vage en ongefundeerde beschuldigingen ligt er toch wel al te dik op om indruk te kunnen ma ken. Zooals in dc de tijden van het Tsaristische regime de slachtoffers van willekeur en on derdrukking complotten smeedden tegen de dragers van dit stelsel, zoo kon het niet anders of de slachtoffers van de tegen woordige despotie zouden op hun beurt wraak nemen voor het hun aangedane on recht. En men behoeft dus volstrekt niet aan booze buitenlandsche invloeden te den ken, als de Russisfche machthebbers van thans met dezelfde munt worden betaald, welke zij in den Tsaristischen tijd ge bruikten. In de West-Europeesche landen, waar moord niet tot de gebruikelijke politieke middelen behoort, is overigens de afkeuring van de thans geplegde politieke misdaden zeker niet minder sterk, dan zij dit was in den ouden tijd van de .revolutionnaire woe lingen tegen het Tsaristisch regime. Albanië en Zuid-Slavië- Dc Zuid-Slavische minister van buitenl. zaken Marinkowitsj heeft Donderdagavond aan journalisten medegedeeld, dat de ge zanten van Engeland, Frankrijk en Italië hem in den loop van den dag hun opwach ting hebben gemaakt en hém hebben me degedeeld, dat hun regeeringen voornemens zijn in het conflict met Albanië te interve- nieeren. In antwoord op een vraag ver klaarde Marinkowitsj, dat Zuid-Slavië niet voornemens is een beroep op den Volken bond te doen Uit China. De gemeenteraad van 'Sjanghai heeft be slopen tot het verwijderen van alle prik keldraadversperringen binnen de vreemde- lingenwijk. Deze maatregel geldt niet voor de versperringen, welke de vreemdelingen- wijk van de Chineesche wijk scheiden, die alleen krachtens besluit der militaire autoriteiten kunnen verdwijnen. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft aan een persman meegedeeld, dat hij en de chris ten-generaal Feng Joe Hsiang samenwer ken bij den opmarsch naar Peking en dat Jen Sji Sjan, de model-gouverneur der pro vincie Sjansi, eveneens met Nanking sa menwerkt. Drie legers zullen, zoo deelde Tsjang nog mee, naar Peking oprukken: een onder bevel van generaal Jen uit de provincie Sjansi, een onder generaal Feng, die noordwaarts uit de provincie Honan langs den spoorweg PekingHankau kal oprukken en een onder Tsjang zelf, dat noordwaarts zal oprukken langs den spoorweg SjanghaiPeking, met Tientsin als eerste doel. Tengevolge van de weigering der Brit- •che autoriteiten om het gebruik toe te staan van het rollend materiaal van den spoorweg SjanghaiNanking, heeft Ssjang Kai Sjek maar één trein tot zijn beschik king voor het troepenvervoer tusschen Nanking en de noordelijk daarvan gelegen stad Hsoetsjaufoe. FRANSCHE JOURNALISTIEK Steeds meer stemmen gaan op om te protesteeren tegen de lankmoedigheid der regeering, die tot dusver met geen enkele daad heeft gereageerd op de smadelijke wijze, waarop zij dag aan dag door de communisten zoowel als de rovalisten be jegend wordt. Men verwondert er zich over dat een kabinet, waarin mannen zit ten als Poincaré, Briand en Barthou, zich maar rustig door de extremistische bladen laat ui schelden. En zonder nu direct den royalist Léon Daudet over één kam te scheren met communistische agitatoren als Cachin en Vaillant-Couturier, acht men het gewenscht, voor het pres ige der regee ring, dat er maatregelen worden genomen om den schreeuwers den mond te snoeren. Als voorbeeld van hetgeen er tegen woordig rn Frankrijk straffeloos in de pers tot regeeringspersonen kan worden gezegd, diene de volgende tirade van Daudet in de „Action Franyaise": „Dient er opnieuw aan te worden herinnerd dat de regeering van dit regime van moordenaars (hiermede is de republiek bedoeld!), na mij door zijn rechtbank van knechten, als rechters ver momd, tot vijf maanden gevangenisstraf zonder uitstel te hebben veroordeeld, niet gedurfd heeft mij in de gevangenis te wer pen?".... En Daudet wijst er op, dat hij als veroordeelde elke week zijn onbe trouwbare rechters bij den kraag vat en door elkaar schudt met de rust van straf feloos uit te gaan en in volmaakte vrij heid! Niet minder erg is wat de communist Vaillant-Cou urier in de „Humanité" den „ignoble" Barthou (minister van justitie nog wel!) naar het hoofd slingert in ver band met de voedselstaking van eenige anarchisten. „Terwijl sedert vier dagen," zoo schrijft hij, „twee politiebeamb en de ademhaling, den slaap en de minste bewe ging beloeren van onze kameraad Suzanne G rault, die in het hospitaal Saint-Louis aan het bed is gekluisterd, zijn de anar chisten Lauzille, Giardin en Bucco aan hun 18en dag van voedselstaking ter ver dediging van een tol dusver aan alle poli tieke gedetineerden toegekend recht: de vermindering van hun straf met een kwart gedeelte. Lauzille en Girardin zijn, aan het einde hunner krachten, naar het hospitaal Cochin vervoerd Zal men ze laten sler- ven? Zal men pogen ze met geweld te voeden? In het eene zoowel als in het andere geval zal de verfoeilijke „Petit- Barthou" wel zijn aandeel nemen aan de ploertige wreedheid der onderdrukking. Hij zal dan zijn vollen plicht als beul hebben gedaan!".... Men bedenke eens: zulke taal in de Nederlandsche pers! DE VALSCHE SPEELPENNINGEN. Wij hebben indertijd melding gemaakt van de arresta ie van twee Oostenrijksche vrouwen in het casino van Mont? Carlo, in wier bezit men voor een waarde van ca. 2000 frs. aan valsche fiches van de .speelbank vond. Een harer is thans door de rechtbank te Nice veroordeeld to.t 15 maanden gevangenisstraf; de andere werd vrijgesproken, omdat zij van haar vriendin al'een speelpenningen in ontvangst had genomen ten einde deze te wisselen. Naar verluidt zijn in de Riviera voor een bedrag van een millioen frs. aan derge lijke valsche speelpenningen in omloop ge bracht. EEN REGELING MET HET WÜRTEM- BERGSCHE VORSTENHUIS. De Wurtembergsche regeering heeft, als definitieve regeling met het voormalige vor stenhuis, met generaal-veldmaarschalk her tog Albrecht van Wurtemberg een overeen komst gesloten, waarbij het hertogelijk huis een rente van 123.500 mark wordt toege kend uit de particuliere eigendommen van dat huis, waarover de Staat de controle heeft, of welke aan den Staat zijn overge dragen. ZWITSERLAND TEGEN HET BOLSJEWISME. De Stendenraad nam heden met 20 tegen 4 stemmen een voorstel aan van den katho liek-conservatieven afgevaardigde Savoy (Freiburg), waarbij de Bondsraad wordt utgenoodigd alle mogelijke maatregelen te treffen om te verhinderen, dat bolsjewiek» sche organisaties in Zwitserland doordrin gen, waardoor de door de constitutie en wetten des lands gewaarborgde politieke en sociale instellingen zouden kunnen wor den benadeeld, AUTOBANDIETEN. Een employé van een mijnwerkersbond werd Donderdagmiddag op weg naar Byl- fang, waar hij aan invaliden ondersteunings gelden moest uitbetalen, door een auto in gehaald, De inzittenden sprongen uit den wagen, wierpen zich op den ongelukkige en doodden hem door een schot in het hart. Dc roovers maakten ca. 19.000 mark buit. In waanzinnige vaart vluchtten zij, reden wandelaars omver, maar kregen bij Nieder- Wenigern zelf een ongeluk met hun auto zoodat zij hun vlucht te voet moesten voortzetten. De politie te Essen zette hen terstond na. ANTI-BOLSJEWTSTEN TE MOSKOU GEFUSILLEERD. Een communiqué van de Gpoe deelt mee dat twintig anti-bolsjewisten, meerendeels oud-officieren van den fsaar, wegens con- tra-revolutionnaire daden zijn gefusilleerd. DE SJEIK. Emir Sjalan een der machtigste en meest vooraanstaande Bedouïenenhoofden, ont moette onlangs te Damascus een Engelsche padvindster. Op het eerste gezicht werd hij op haar verliefd en om geen tijd te ver spillen bood hij aan haar te huwen en tot „koningin van de woestijn" te maken. Het meisje had daar niet het minste bezwaar tegen, maar de Britsche consul te Damas cus, die dacht, dat de sjeik het padvind- stertje had geschaakt, liet haar terughalen. De emir kwam met haar mee en nu ver klaarde zij, den sjeik te hebben gehuwd, wijl zij hem minde. Het jonge paar ging daarop weer woestijnwaarts. 8 Eerste Hypothecaire Obligatie- leening f 850.000. Vanaf heden is de inschrijving opengesteld op de le serie groot f 450.000 van de 8 Eerste Hypothecaire Obligatieleening groot f 850.000 in stukken van f 1000, f~500 en f 100 tot den koers van 98 ten laste van de Sodalitas Medicoruin Oblatorum Ordinis Sancti Benedicti te Budapest. In de vreemde missiën zijn niet alleen geest lijken maar ook geneesheeren noodig. De verschillende Missie-Congregaties hebben steeds Europeesche doctoren voor de missie landen geëngageerd. Sinds Z.E. Kardinaal van Rossum Prefect is van de Congregatie tot Voortplanting des Geloof?, wordt door de kerkelijke overlieden aan de „Medische Mi sie" veel aandacht geschonken. Te Milaan, Würzburg, Brussel en Budapest ontstonden bijzondere instellingen tot steun en uit breiding dezer practische zending. In Hon garije streefde men sinds 1923 er naar een eigen gezelschap van missie-doctoren in het leven te roepen. Op 21 November 1926 werd de „Sodalitas-Medicorum Oblatorum Ordinis Sancti Benedicti" opgericht. Op 14 Maart daaropvolgend verleende Z. E. Kardinaal Dr. Joannes Csernoch, Aarts bisschop van Esztergom en Vorst-Primaat van Hongarije, aan de statuten van het Gezelschap de kerkelijke goedkeuring, ndat de Aart-Abt van Pannonhalma, Dr. Remigius Bardos, de Oblaten in de Orde der Bene dictijnen had geïncorporeerd. De stichter zag weldra in, dat alleen dan z'n moeiten met blijvend succes zouden bekroond worden, wanneer de „Medische Missie" naast vaste bronnen van inkomsten ook eigen sanatoria voor de verdere opleiding der missie-artsen in het moederland zou bezitten en aarzelde dan ook niet, toen zich onlangs de gelegenheid voordeed, het Mat- toni Salzbad (Bitterwasser) met bijbehoorende gebouwen voor dat doel te koopen, te meer daar hem hiertoe de geestelijke en wereld lijke autoriteiten aanmoedigden, resp. toe stemming verleenden. Thans wenscht deze „Medische Missie" met Pauselijke machtiging en goedkeuring door den Vorst-Aartsbisschoppelijken Stoel van Esztergom (Gran) eene geldleening aan te gaan groot f 850 000.welke in hoofd zaak dient ter afbetaling van de rest-koop- som van bovengenoemd bad en sanatorium. Het restant zal voor verbeteringen en uitbreiding worden besteed, nadat een vol doend bedrijfskapitaal Zal zijn gereserveerd. ZONDAG 12 JUNI. HILVERSUM, 1050 M. 10.15—12.00 Dienst in de St. Plechelmuskerk te Ol- denzaal. Zangkoor van 52 knapen en 30 heeren-zangers, o.l.v. Toon Borghuis. Organist is de heer H. A. Vastert. Predi katie wordt gehouden door den heer P. Pannen. Voor het „Kyrië" (Introïtus) Tob. 12-6' Ps. 8:1. Na het „Gloria in excelsis' (Graduale) Dan. 3 55, 56. Dan. 3 52. Na het „Credo" (Offertorium) Tob. 12.. Na het „Domine sum dignus" (Commu- nio) Toto. 12:6. Voor de H. Mis wordt gespeeld op het orgel Improvisatie van Corn. Bonten op. 52. a - Andante, b- Alla breve. Na den dienst Postludium van J. Nuenen. Het gem. zangkoor zingt de „Missa Secunda Pontificalis", van Don Lorenzo Perosi in cis-mol, met begel. van orgel. Voor den Zegen Tantum Ergo Sacramentum, van Joh. Winnubst met orgelbegel. en het „Laudate Dominum" 5st. gem. koor a capella van Lud. Viadan?.. 12-001.30 Lunchmuziek door het Tri anonSalontrio. 1.302.30 ITav/aiïan muziek door het Hawaiian Radio Vijftal, bestaande uit Chris de Vos Jr., Hawaiian guitaar. Eug. Scholten, Hawaiian guitaar. jan de Vos, Bas guitaar. K. Fernandes, guitaar. Chris Seegers, Ukulele. 2.30 Aansluiting van „Artis" te Amsterdam. Concert door het muziekcorps van het Regiment Genietroepen te Utrecht. Di rigent W. v. d. Bly. 8,00 Persber. en sportuitslagen. 8.10 Concert door het A.N.R.O.-symphonie-orkest. o.l.v. Wil lem van Warmelo. Ket A.N.R.O.-gem. koor en de dames Lotti MuskensSleurs, sopraan. E. Thole, alt. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert. M. Thomas, sopraan. R. Palmer, bariton. De Salisbury Singers. Y. Arnaud, piano. G. Pitsch, cello. 5.305.50 Voorle zing uit „The Divize adventure", van F Macleod. 8.20 De kickken van St. Martin-in-the-fields. 8.30 Kerkdienst. 9.15 Liefdadigheidsoproep. 9.20. Wcerber., nieuws. 9.35 Werken van Mozart door orkest. F. Holding, sopraan. Ch. Draper, clarinet. 11.0011.20 „The silent Fellowship", van Cardiff. PARIJS „TADIO-PARIS", 1750 M. 12.201.05 gewijde muziek en preek. 1.052.10 Orkestconcert. 5.055.55 De Bomonyme Jazz. Dansmuziek. i 8.5010.50 Dansmuziek. Orkest Mario Cs^ps» LANGÈNBERG, 469 M. 9.20—10.20 Evang. morgenfeest. 12.201.35 Le zing Shakespeare's Königsdramen. 1.352.50 Concert. Orkest en R. Grote, cello. 4.206.20 Voetbalwedstrijd om het kampioenschap van Duitschland. 7.20 „Carmen", opera in 4 acten van Bizet. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN, 484 cn 566 M. 6.50 Vroeg- concert. 9.20 Morgenconcert. 11.50 1.10 Orkestconcert. 5.206.50 ..Was wir bringen", van Goetfie en „Titus" van Mozart. 8.15 Lezing. 8.50 In een Lunapark te Berlijn. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. HAMBURG. 394,7 M. 9.35—11.15 Morgenconcert, koor en solisten. 1.25 2.20 Orkestconcert. 3.054.35 Orkest concert. 5.507.40 Orkestconcert. 8.2011.10 Vroclijk concert. Daarna dans muziek in Café Wallhof. BRUSSEL, 509 M. 8.20—10.20 Con cert. Orkest en Mme. ce Brauwer, zang fietNieuwste in/lac/to. //erstefiï. 7j?esi pewaar/jortfrf. Telefoon 12127 MAANDAG 13 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 12.352.00 Lunchmuziek door het Triancn Salon Trio. 3.304.30 Vrouwenuurtje. 5.006.00 Kinder uurtje door Mevr. Antoinette van Dijk. 6.007.45 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest, o.l.v. Nico Treep. Mar- uitzending ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van Nijkerk's klokkenspel. 1. Nykerltsch Fanfarekorps, dir. J. v. Rossum. 2. Openingswoord door den voorzitter van het comité, den heer H. Teijgeier. 3a A capella-koor „Hallelujah", dir. O. Rooke. 4. Rede door den Burge meester van Nij kerk, J. C. A. M. van Kluijve. 5. Mandoline-ensemble „Con Amore", dir. D. de Jong. 6. Nijkerks Kinderkoor, dir. Joh. W. Meijll. 7. „Een boerenbruiloft", karakterschets, H. Smits, door het mandoline-orkest. 8. Propagan- darede van Dr. J. Casparie, voorz. v. d. Al?. Klokkenspelver. 9. Nijkerks Vocaal Kwartet, dir. J. W. Meijll. 10. Vioolsolo door den heer A. Bryan, begel. van den heer Joh. W. Meyll, piano. 11. A capella- koor. 12 Nijkerk's Fanfarecorps. Daarna (c.a. 10.45) Carillonbespeling door de bejaardiers F. Timmermans, Joh. W. Meyll en G. Nees. c.a. 10.00 Persber DAVENTRY 1600 M. 11-20 Daven- try-kwartet en solisten (sopraan, bariton, viool, piano). 1.20—2.20 Orgelconcert. 3.15 Voorlezing. 3.20 Lezing Everv-day things of the past-Norman England. 4.Ö5 Dansmuziek. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry-kwartet. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Daventry-kwar tet. 7.20 Dram. critiek. 7.35 De sona tes van Beethoven. Pianomuziek. 7.45 Spaansche causerie. 8.05 Militaire band en D. Bennett, sopraan. 9.20 Weerb., nieuws. 9.40 Mr. A. P. Herbert. 9.55 Royal Artillery Band. T. Kinni- burgh, bas. 10.30 Mr. A. J. Alan The suit case. 10.4511.20 De band. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert. Declamatie, piano- en vioolmuziek. - 90511.00 „Noces de Jaennette", ope rette. LANGENBERG 469 M. 1.50—2.50, Liederen en aria's door solisten (sopraan bariton, fluit, piano). 5.506.50 Orkest concert. 8.35 Werken van de Strausse en door het Werag-orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.30 Het Schlesische Landesorkest. Dr. ZeunerRosenthal, zang. 9.20 Orgel concert in de Georgskerk te Hamburg. HAMBURG 394.7" M. 12.50—3.10 Orkestconcert. 4.35 Liedjes bij de luit en declamaties. 5.206.15 Gra- mofoonmuziek. 6.20—7.20 Orkest concert. 7.208.10 Orkestconcert. 8.20 Vroolijk concert. 9.2011.10 Orgelbespeling in de Georgskerk. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 Or kestconcert. - 8.2010.20 Concert. Or kest en Hr. Sprengels Viaamsche hu morist. RADIO-MOORS Koningstraat 27 Telefoon 14609 Haarlem VAKKUNDIG ADRES i De MaurilLensche kranten hebben dezer dagen t a zeldzaam natuurverschijnsel ge meld: een sleenenrergen. die hei dorpje Calanla in Aragon teisterde Od een zonni- gen dag verscheen boven de nlaats een onheilspellende als met lood bevrachte wolk, die een hagel van steenen over het stadje liet regenen. A'le huizen met de ge vels aan den stormkant hadden gebroken ruiten en het gesteente was zelfs door de daken tot in de huizen doorgredrongen. Er was geen droppel regen gevallen Een medewerker van de „Franf. Ztg." ver bindt aan deze mededeeling de opmerking, dat in tropische gebieden zulke steenenre gens wel meer voorkomen. Hijzelf beleefde er een in den wereldoorlog in toenmalig Duitsch-Zuid-West Afrika, in het district Warmbad. Het was tegen den avond, toen aan den horizon een wolkje ter grooite van een hand zichtbaar werd, tegen den kobalt- blauwen hemei. Met ongelooflijke snelheid nam het in omvang toe. In weinig minuten was de heele omgeving bedekt door een inktzwarte wolkenmassa. In de verte was de lucht prachtig blauw. Het was verstik kend heet, De paarden voor de wagens be gonnen van angstig voorgevoel te steigeren en toen da=>rCD de regenlooze wolk een ratelende lading fijne en zeer fiine steen tjes over het land ontlaadde was er geen houden meer aan Ten overvloede sloop in het smerende duister een akhals tusschen de paardenbeenen door, en het volgend oogenblik sloeg het geheele kamt) van 200 paarden in krankzinnige paniek op bol, alle een andere richting op. Piinliik ranselde de fijne kiezelregen op gezicht en handen, en ten slotte was er maar één redding: de jas uittrekken en om het gezicht geslagen hou den en aldus zich ter aarde werpen. Toen na een paar minuten de steentiesregen op hield, lag het geheele kamp onder een fijn puntig gruis en hadden velen ondanks voor zorgsmaatregelen, vrij diepe wondjes in rug en hals. Daarop viel met ongewone snelheid de tropennacht in. iiüsjflil Mjht' '"Tiïirrrr- V-ii. i. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with it", door JOS. P. H. HAMERS. 83 „Ja mijnheer, dat moet het wel. Misschien niet op uw overdreven dankbaarheid voor een dienst, welke gij in elk geval niet moet afmeten naar de gevolgen welke zij voor u heeft, maar naar de geringe moeite, welke zij mij heeft gekost; neen, misschien niet op uw dankbaarheid, maar op uw achting, zeker." „Ik zeg u, neen! Meent gij dat ik iemand's karakter niet bevoordeelen kan, tenzij hij me al de geheimen, al de dwalin gen, zoo gewilt, van zijn vroeger leven toe vertrouwt? Mijnheer Waife! als gij in vroe ger jaren iets misdaan hebt, gevoelt ge dan geen berouw? En meent ge. dst ik intus- schen als mensch een oordeel durf te vellen over u? Ik, een nieuweling in het leven, die tot heden vóór verleiding bewaard bleef door zorgvuldige ouders en mijn gelukkig gesternte,zou ik den grijzen veteraan, moe de van den tocht door 't harde leven, ge wond in den strijd, durven beoordeelen, en hard Feoordeelen?" „Gij zijl een edel mensch, mijnheer", ant woordde Waife zeer aangedaan, en onthoud wat ik u zeg; gij zult den mantel der liefde, eenmaal als eerekleed dragen Maar luister. De heer Hartopp is ook een welwillend, vriendelijk mensch, die zeer slim is bij al z'n eenvoudigheid; en toen hij hoorde wat er tegen mij getuigd werd, hield hij me on geschikt om mijn kleindochter bij me te houden. Hij zou me zeker een aalmoes ge- gegeven hebben als ik er om gevraagd had, maar niet z'n hand. Neem uwe handen van mijn schouder mijnheer, ge zoudt ze kunnen besmetten." En George nam zijn handen van den schou der- van den zwerver maar alleen om de hand te vatten die ze afweerde, en die wor stelde om den handdruk te voorkomen. „Gij zijt onschuldig, riep hij. „Vergeef mij dat ik U sprak van berouw alsof ge schul dig geweest waart Ik voel dat gij onschuldig zijt; ik voel het aan mijn eigen hart Ik tart u, te zeggen dat gij schuldig zijt aan hetgeen men u ten laste legt, of aan wat uw goeden naam verduisterd heeft of aan hetgeen Har topp in uw nadeel geloofde. Zie mij aan en zeg; ik ben niet onschuldig men heeft mij niet belasterd." Waife bleef stom en onbewegelijk zitten. De jonkman in wiens binnenste al die edele en groote hoedanigheden nog in wind selen verborgen lagen zonder welke nooit een schitterend redenaar of predikant be staan heeft, de jonkman, ging als door een plotselinge ingeving bezield recht overeind staan en den ouden die daar met afgewend gelaat, ncol-gcsl.gen oogen en zwoegende ademhaling nederzat, strak aanziende, zeide hij plechtig: „Vergeet; dat ik weldra een leeraar in onze kerk zal zijn, wiens plicht het is het oor te buigen naar de lippen der schande en van de misdaad, wiens hand, wanneer gij ten hemel wijst, door geen menschelijke aan raking kan besmet worden, wiens verheven roeping vol mededoogen aan de zijde van den zondaar is. Zie mij aan, maar als man, als man van eer. Zie, deze hand reik ik u toe. Wanneer gij als man van eer kunt zeg gen dat gij iets gedaan hebt, dat, wanneer alle harten gelezen en alle geheimen geopen baard konden worden de uitspraak der menschelijk gerechtigheid tot afspiegeling zou maken van het oordeel der goddelijke alwetendheid en u zou verbieden, deze hand aan te nemen, wijs haar dan af, ga weer weg en wij scheiden! Maar, als gij zulk een daad niet op uw geweten hebt, al onderwerpt go u aan de beschuldiging daarvan, dan beveel ik u in naam. der waarheid, als man van eer tot man van eer. deze rechterhand aan te nemen." De zwerver stond op als door een on weerstaanbare macht gedwongen, en nam de hem toegereikte hand aan George om klemde hem daarop als een zoon. „Gij weet" zeide hij „dat ik de hand, welke gij in de uwe hebt genomen, nooit verbaden, nooit verjagen zal, maar is het zoo onmogelijk, u weder te verheffen in den rang waarin gij thans hoort?i' „Ja, dat gaat de menschelijke macht te boven." antwoordde Waife, smrrtclijk aan gedaan; ,wcet, dat het mij niet alleen on mogelijk is, mij le zuiveren van de blaam die op mii drukt, maar dat ik zelfs aan geen sterveling een enkel bewijs mijner onschuld kan toevertrouwen, als ik onschuldig ben, of van mijn bekeering, als ik schuldig ben. En terwijl ik dit zeg, en u smeek hel grooter genade te achten mij te veroordec- len dan te ondervragen want dat onder vragen is voor mij een vreeselijke ma. teling —7 kan ik uw medelijden niet afwijzen, maar zou het bespotting wezen mij eerbied toe te dragen." „Wat!" roép Morley uit „zou ik de ziels kracht niet eerbiedigen, welke de laster niet kan verpletteren? Zou die zielskracht mogelijk zijn, als gij geen zielsrust vond en het bewustzijn dal geen valsche getuigen den eeuwigen rechter misleiden kunnen? Zou ik geen eerbied voor U heben? Ik heb u gelukkig gezien ten spijt van de menschen, en daarom weet ik dat de wolk, die U omringt, niet hef fronsen van den hemel is." „O," riep Waife, terwijl de tranen hem langs de wangen biggelden," en geen uur ge leden spotte ik met menschelijke vriend schap! En nu, o mijnheer, de Voorzienigheid is zoo goed jegens mij, en goed voor mij juist daar,, waar de boosheid der menschen mij het dieps, gegriefd heeft. Het is waar, gij zondt de vrouw op mij af die mij mijn kleinkind ontroofde en mij de achting van den goeden heer Hartopp ontnam. Welnu, gij ziet het, ik heb mijn lieve Sofie terug, wij wonen in he huisje dat ik boven alle anderen heb gekozen, en die vrouw, die zelfde vrouw, kenl mijn schuilplaats, voor zag. mil zeifs vert b"t gefuB^ckHf* d-< j' noodig had om die te verkrijgen. Zij heeft mijn kleinkind bevrijd van een hatelijke dicstboosheid. v had kunnen verzetten, en zal over ons waken, ons waa.„c..u.. ..v neer wij door nieuwe vervolgingen verjaagd worden. En als ge mij vraagt, hoe die vrouw zoo veranderd is, hoe zij plotseling van een hardvochtige vijandin tot een reddende be waakster bekeerd is, dan moe ik antwoor den: niet door eenigen kunstgreep of over redingskracht van mij. De Voorzienigheid ver zachtte haar hart en stemde het tot liefde rijkheid, juist op 't oogenblik toen geen macht op aarde ons had kunnen verlossen uit de handen vanvan „Zeg niets meer", George, uit; „ik raad het al! Het papier, dat die vrouw mij liet zien, was een wettig stuk waarbij Uw arme kleine Sofie werd over gegeven aan de zorg van haar vader. O, ik begrijp het, van dien vader wilt gij geen kwaad zeggen, maar toch wildet gij Uw kleinkind uit de handen van dien vader red den: Zeg niets meer. En zijt ge werkelijk tevreden met gindsche kleine woning en u nederig handwerk?" „O, als dat gelukkig lev enmaar duren kon. Sofie is zoo vroolijk, zoo gelukkig. Hebt gij haar laatst niet hooren zingen? Zij zong vroeger nooit. Maar we waren nog geen week hier, toen zij, even als een vogel van zelve begon te zingen, zonder dat iemand het haar geleerd had. Maar wan neer eenig kwaad gericht van mij uit Gates- burg of elders naar hier overwaaide, dan zouden we weggezonden worden." „Vrees niet," antwoordde George Morley „dat de laster U van hier verdrijven zal. Lady Montfort is mijn nicht, zooals gé weet, maar ge weet niet, wat een edele vrouw zij is. Ik zal haar over U spreken. Maak U niet ongerust. Zij zal mij op mijn woord ge- looven, wanneer ik haar zeg: dat is een goed mensch. En als zij meer vraagt, zal het vol doende zijn haar te zeggen: zij die betere dagen gekend hebben spreken niet gaarne met vreemden over het verledene." „Ik dank U oprecht," antwoordde Waife opgeruimder. „Nog één gunst moet ik U vragen als gij in het papier, dat men u heeft laten zien, den naam hebt gelezen, of in Uw geheugen bewaart, van der. man, die ge machtigd werd om Sofie als z'n kind op te eischen, noem hem dan niet bij lady Mont fort. Ik weet niet of zij dien naam ooit gehoord heeft, maar hel zou kunnen zijn enenHier zweeg hij en toen sprak hij voort, zonder den zin te eindi gen „gij zijt zoo goed voor mij mijnheer Mor ley, dat ik u m'n vertrouwen wil schenken, zoo ver ik kan. Ge ziet 'k ben 'n oud man en mijn hoofddoel is, Sofie 'n vriendin te be zorgen, wanneer ik er niet meer zal zijn. O, gij kunt U niet voorstellen, hoe ik verlang, dat kind onder de koesterende oogen eener vrouw te zien. Misschien, als lady Mont fort mijn lieve Sofie zag, zou zij van haar houden .Als dat eens gebeuren mocht! En Sofie voegde Waife er trolscH bij „heeft recht op achtinlg. Zij is niet als ik, ieder krol is goed genoeg voor mij, 'maar voor haar!" ij ,.Ik zal er aan denken", zeide George Morley, diep bewogen; wanneer mijn nicht lerug komt, zal zij Sofie zien."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9