Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. Postrekeining Nr. 5970. Maandag 13 Juni 19*27 -♦♦ 51ste Jaargang No. 16574 Bij contract belangrijke iortiag. Aangifte moet, op straffe van "verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hef ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Verklaarbaar maar niet te verontschul digen. 14 Juni Agenda Eerste H.H. Missen. De priesterwijdingen hebben elk jaar onder veel belangstelling plaats, den Zaterdag na Pinksteren, in de Kathedraal. Hierboven een kiekje, dat genomen werd toen j.l. Zaterdag de plechtigheid om ongeveer half één afgeloopen was. ammmmsmm Gisterenmiddag reed een auto door de leuning van de brug over de Brouwersvaart te Overveen, op den Korten Zijlweg. Hierboven een kiekje van dén auto en de belangstelling. .a T*. Tot de nieuw gewijde priesters behoorden ook de gebroeders Jozef Bouman O.C. en Joannes Bonman. In een open rijtuig werden zij Zater dagmiddng vanaf de Kathedraal naar de ouderlijke woning aan de Rollandstraat gereden. Ze waren vergezeld van cenige familieleden. DE GROOTE COLLECTEDAG OP MAANDAG, 20 JUNI A.S. Veler medewerking gevraagd! J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Doodelijk ongeval. Eindexamens Gymnasium. SOCIAAL LEVEN. St. Raphael. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) MMS^P^— P^ 4 Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f *300(1 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7.!fl bij een ongeval met f Ouf| bij verlies van een hand, f f OCJ bij verlies van een f Cfl 'a ^>T?c': *an f 4Q f vetfies V ,i ®gen ongevallen verzekerd voor een der vergende uitkeeringen 1 O U U UverKes van beide armen, beide beénen of beide oogen; doodelijken afloopauVm" een voet of een oog; Ittxl, duim of wijsvinger; - been of aan*» arraere vinpee. Tot de gewone taak van den Roomschen publicist behoort het te wijzen op de fouten van de tegenpartij; te signaleeren, wat in liberale en socialistische kringen voorvalt, opdat wij ons kunnen hoeden voor wat wij elders als afschrikwekkend voorbeeld zien. Op eigen fouten wijzen is een minder aange name taak; zoo het mogelijk is, doen wij de wasch liever binnenshuis, maar het kan ge- wenscht en noodig zijn om op een of ander verschijnsel in onze kringen ook al strekt ons dit nu juist niet tot eer de aandacht ie vestigen, wanneer er kans is daardoor ver betering te krijgen. Zulk een verschijnsel meenen i*'ij de laat ste jaren onder ons Nederlandscbe Katholie ken, waar te nemen, waar het betreft de milddadigheid bij rampen van algemeenen aard. Het feit heeft de aandacht getrokken; er ■wordt over gefluisterd en gemompeld; laten wij er liever openlijk over spreken en nog liever er een einde aan maken: wij, Neder- landsche Katholieken, dragen bij groote na tionale ongelukken, niet naar draagkracht en evenredigheid bij. De cycloon, welke 1 Juni j.l. den Geldersch-Overijselschen Achterhoek teisterde, heeft het ten derde male in korten tijd uitgewezen. Eén voor beeld demonstreert, wat wij bedoelen, af doende. De steunlijst voor de slachtoffers van de laatste ramp noteert in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Zaterdagavond zeventig duizend gulden; het Katholieke Rot terdamsche orgaan „de Maasbode" kon dienzelfden avond nog geen drie duizend gulden noteeren en onder dit bedrag was dan nog één gift van duizend*gulden. Men gevoelt, dat hierin iets scheefs ligt. Want de verhoudingen zijn elders even erg of erger- De meeste Roomsche bladen zijn zelfs, door ervaring geleerd, zoo wijs geworden, geen steunlijsten bij gelegenheden als hier be doeld, te openen. Het contrast met liberale en neutrale collega's is te groot. Nu dient het nergens voor dit feit te ver zwijgen of te trachten het te verbloemen. Het heeft naar wij bemerkt hebben al reeds lang, ook buiten onze kringen, de aandacht getrokken en wij meenen goed te doen door openlijke bespreking te beproeven hier beterschap te brengen. Het feit zelf-is zeer verklaarbaar. Dat bij nationale inzamelingen het meerendeel der groote giften niet uit Roomsche beuzaeea kan komen is begrijpelijk. Het groot-kapftaal is nu eenmaal voornamelijk in handen van niet- Katholieken. Maar daarmee zijn wij er niet. Want het verschil ligt niet enkel in de grootte, maar ook en vooral in het aan tal der giften. En daarop dient o.i. eens gewezen te worden. Het is bekend, dat de Katholieken bij geen andere groep in liefdadigheidszin ten achter siaan. Integendeel, wij zouden kunnen zeg gen, dat zij het geven aan anderen van huis uit meekrijgen. Als kind leeren wij al reeds het nut en de noodzakelijkheid van het geven van aalmoezen en opgroeiend wordt deze les tot Roomsche practijk. Zou er één groep onder de Nederlandsche bevolking zijn aan te wijzen, welke naar draagkracht meer voor liefdadige instellin gen, voor kerken, kloosters, patronaten, zie kenhuizen en de missiën bijdraagt dan de Katholieken? Hoeveel nieuwe parochies moeten er niet worden gesticht om een enkel voorbeeld te noemen en hoe groote sommen worden daardoor alleen al niet voor nieuwe kerken gevraagd? Dan zijn daar al lereërst de bewoners van zulk een parochie zelf, groote buurten, waar de kapitaalkrach tigen soms geheel ontbreken. En dan is het vaak roerend om te hooren, welke offers de geloovigen zich getroosten om óf wel een nieuwen kerkbouw tot stand te brengen, óf wel om den schuldenlast van een met veel zorg gestichte kerk te helpen delgen. En be halve deze parochianen zelf wordt op de anderen van een zelfde diocees herhaaldelijk een beroep gedaan om hulp en steun. En telkens weer aan blijkt de Roomsche chari- tas onuitputtelijk. Dit is één voorbeeld. Het is met tientallen te vermeerderen. De liefdewerken van Room- schen oorsprong zijn niet te tellen; zij ver meerderen met den dag, door geestelijken en maatschappelijken nood en altijd maar weer aan staan de Katholieken van iederen rang en stand gereed om te steunen en te helpen. Iedere nieuwe bede om hulp begint dan ook stereotiep met de inleiding, dat men het bijna niet durft wagen wederom een beroep te doen om de mildheid der geloofsgenooten. Maar.... het moet! En zoo vindt de Roomsche hand dage lijks, soms meermalen daags gelegenheid om de naastenliefde te beoefenen door het ge ven van aalmoezen. En het is al lang een gesprek van den dag in onze kringen, oi onze gemeenschap op deze wijze niet lang zamerhand te zwaar wordt belast. Maar onze geestelijke voorgangers wijzen als antwoord op die moeilijkheid er voortdurend terecht op, dat nog nooit iemand van milddadigheid *rm is geworden; dat. wat den arme gegeven wordt, Gode is geleend. Deze Roomsche practijk, welke builen onzen eigen kring niet voldoende bekend is, verklaart waarom de Katholieken niet zoo gemakkelijk gereed staan met het openen van hun beurs, wanneer voor een of ander nationale ramp een beroep wordt gedaan op geheel de bevolking. Menschen, die niet zooals wij, dag in dag uit, met den bedelnap worden lastig gevallen, die niet voortdurend door de geloofspredikers in de verre missie landen worden herinnerd aan de geestelijke en lichamelijke ellende, waarin de arme hei denen verzonken liggen, zij worden eens in een jaar of in de twee of drie jaren vee! gemakkelijker opgeschrikt en tot geven ge noopt, wanneer zij vernemen van een onheil, dat hun landgenooten getroffen heeft. De mensch is van nature lot liefdadigheid ge neigd en voor velen, die de overvloedige gelegenheden tot weldoen missen, welke ons, Katholieken, geboden worden, moet een stormramp of een watersnood een bijna wel kome aanleiding zijn om voor zwaar be proefden een gift af te zonderen. Hierdoor is dus verklaard, waarom er bij ons, Katholieken, een zekere achterstand valt te constateeren, wanneer bij nationale rampen een beroep op het geheele volk wordt gedaan. Maar die verklaring is niet tevens een verontschuldiging. Wij dienen ons van dit feit rekenschap te geven en tevens te erkennen, dat wij niet juist handelen. Wij voelen ons als alle andere Nederlanders, leden van ééne groote gemeenschap. Wij doen in niets onder voor anderen in trouw en aanhankelijkheid voor het Vorstenhuis; in vaderlandsliefde; in eerbied voor recht en orde. Laten wij dan ook even als anderen meevoelen, wanneer een deel dier vaderland- sche gemeenschap door zware rampen ge troffen wordt en de hulp niet aan anderen overlaten. Wanneer in ons blad een buiten- landsche pastoor, wiens kerk beschadigd is, een beroep doet op onze lezers; wanneer een missionaris een nieuwe fiets, een ziek meisje een wagentje vraagt, enz., dan stroomen er rijkelijk giften, die meestal het dubbele brengen van de gevraagde som. Wat betee- kenen echter die kleine dingen bij een ramp als nu dezer dagen weer een deel van ons land trof, waar voor m i 1 I i o e n e n schade werd aangericht; waar in weinige oogenblikken honderden landgenooten van alles, van het dak boven hun huis, van hun huisraad, van hun werkgelegenheid werden beroofd; velen zelfs gedood en zwaar ge wond? Bij zulk een ramp moet de liefdadig heid algemeen zijn. Niemand moet willen achterblijven; niemand moet kunnen zeggen: ik heb bij de steunverleening niet bijgedragen. Daarom moet het aantal giften legio zijn, al zijn de bijdragen zelf dan niet zoo groot. Laten wij, Katholieken, ons op dit punt eens herzien. Zeker, voor ons geweten voelen wij ons rustig, wanneer ons de plicht van aalmoezen geven wordt voorgehouden; want de liefdadigheidszin der Roomschen in Ne derland is spreekwoordelijk. Maar tegenover de Nederlandsche gemeenschap, waarin wij leven, waarin wij ons gelukkig en veilig voe len, waarin wij, in vergelijking met zoovele minder gelukkigen in andere landen, een welvarend en vreedzaam bestaan genieten, tegenover zulk een gemeenschap moeten wij den heiligen plicht gevoelen om naar vermo gen te helpen, wanneer een deel door een zware ramp getroffen wordt. De zwaar geteisterde streken van Gelder land en Overijsel vragen milliocnen. De steunactie moet daarom met kracht worden doorgezel. Mogen de komende dagen getuigen, dal ook de Nederlandsche Katholieken hier hun plicht kennen! Sociëteit „St. Bavo". Melkslijters „On derling Belang", 8 uur. Bestuur Over heidspersoneel, 8 uur Bestuur R. K. Grafische bond, 8 u. Ledenvergadering Trampersoneel, 8 uur. „St. Caecilia", 8 uur. Rechtskundig bureau, half 9 uur. St. Josephsgczellengebouw, .Jansstraat 59. Zaal voor de gezellen gesloten. Repe titie vioolclub in de 't St. Rosa-patronaat aan de Nassaulaan. Groote of St. Bavokerk. Orgelconcert van 2 tot 3 uur. Café-Restaurant „Brinkmann". Algemee- ne vergadering Nederlandsche Banketbak- kersvereeniging, 10 uur. Bioscoopvoorstelling Bioscoopvoorstel- „Luxor"-Theater 8 uur. Theater „De Kroon" ling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m- 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11, Eiken Donderdag van 89% uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uftleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeker, van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag vaD 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvcreenigisg, afdceling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP HU ONGELUKKEN. Ongevallendienst. Centrale oproepplaats aan het gebouw tan de Brandweer lUed. Oude UraeiHj, Uitsluileud ieiel. i'il4i. Een broederpaar, priester gewijd. Van de 22 priesters, die Z. D. H. de Bis schop van Haarlem op den Uuatertemper- Zaterdag van Pinksteren wijdde, waren niet minder aan drie, zonen der parochie „Sint Havo" aan de Leidscnevaart. Vfij geiooven wel dat geen paroch: in ons Bisdom van deze groep neomysten zooveel voor zich opeisente als de Kathedrale Kerk. Wat dan ook een groote eere is! Onder de wijr delingen was ook een pater Carmeliet, de weleerw. heer Jozei Bouman en zijn broe der Joannes, priester van het seminarie Warmond. Het was een treffende gedachte deze beide broeders op denzeifden dag, op hetzeltde uur, in dezelfde kerk en door denzeltden Kerkvorst te doen wijden. Aan deze gedachte gaf Mgr. Gallier welwillend uitvoering. En zoo zag de kathedraal het niet alleaaagsche schouwspel, dat twee ge broeders Zondag op denzelfden dag nun eerste H, Mis opdroegen in hun parochie kerk, elkander assisteerden en als om strijd bun familieleden deden genieten van ae vreugden, die een jong priester vermag te geven. Wat 'n ontroerende blijdschap en trots voor de beide ouders der levieten! De derde wijdeling was de weleerw. heer K. Westerkamp, die hedenmorgen zijn le H. Mis opdroeg. Met hun drieën celebreerden zij den vooravond van het dubbele feest, Zaterdag, een plechtig Lof, dat door vele geloovigen werd bijgewoond. Het was ais een aanschouwelijk plechtig Veni Creator ten aanvang van vruchtbaren priesterarbeid of als men wil een liefelijk Te Deum ter be ëindiging van jarenlange voorbereiding tot het heilig priesterambt. Celebrans was de weleerw. heer J. Bouman. diaken de wel eerw. heer Jozef Bouman en subdiaken de weleerw. heer K. Westerkamp. Zondagmorgen om half 8 droeg de wel eerw. heer Joannes Bouman O. C. zijn eer ste H. Mis een gelezen op, waarbij als presbyter assistens fungeerde (elke eer ste M. Mis moet met assistentie plaats heb ben) de weleerw. heer Bolle O. F. M., een heerneef der jonge priesters.' E was onge woon veel belangstelling van de zijde der geloovigen bij deze stille H. Mis en op de voorste stoelenrijen hadden vele familiele den plaats genomen, aan wie, het voorrecht gegund was uit de handen van den nieuwen priester het allereerst de H. Communie te ontvangen. Om 9 uur juichtij de klokken, jubelde het orgel en honderden geloovigen vulden de wijde kathedraal tot in alle hoeken. Deze plechtige gezongen H. Mis werd op gedragen door den weleerw. heer Joannes Bouman met assistentie van zijn heerbroer als diaken, den hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt als presbyter-assis- tens eu den weleerw. heer C. Kroft, oud kapelaan der parochie, als sub-diaken. Ce- remoniarius was de weleerw. heer J. Boon, die verleden jaai in de Kathedraal zijn eer ste H. Mis opdroeg. De uitvoering van de mooie misgezangen vond onder leiding van aden weleerw. heer kapelaan Sprenger plaats en getuigde van deugdelijk en gestage stu die van het kathedrale zangkoor. De reeds genoemde heerneef van den cele- brans, de weleerw. heer G. Dolle O. F. M., hield een zeer toepasselijke feestpredikatie, want de tekst, dien de predikant voor deze gelegenheid had gekozen n.l. Mattheus 4e hoofdstuk, vers 21: „En van daar gaande, zag Hij twee andere broeders Jacobus van Zehedeus, en zijn broeder Joannes en Hij riep hen. En onmiddellijk verlieten zij hun netten en hun vader en volgden Hem", paste hier zeer gojïd als men weet, dat de doopnamen der beide broeders zijn Joan nes en Jacobus. Zoo ook riep Jezus deze beide broeders om voortaan menschenzielen te redden. Met een herinnering aan het Pinksterfeest, waarop de apostelen den H. Geest ontvingen, paste spr. dit toe op de roeping van deze beide priesters en dan wees de gewijde redenaar er op, dat de manier waarop Jezus Jacobus en Joannes riep, geleek op de wijze, waarop hij deze beide broeders iot Zich riep. Hij zeide een- voudig: volgt mij en zij volgden. In de apos- citeerde hen met hun hoogwaardig ambt en telen riep Jezus de eenvoudigen. Zoo ook sprak den wensch uit, dat nog vele leden hier en de reden waarom Jezus de apos- van het patronaat tot de heilige roeping van telen riep was al evenzeer gelijk aan dien, het priesterschap mogen geraken, waarom deze priesters werden uitverkoren. Toen sprak de prefect van de Maria- Zij zullen het Rijk Gods op aarde hebben Congregatie de neomisten met cenige wei- te verbreiden; zij zullen Christus' helpers gekozen woorden toe en vroeg aan het slot zijn. Over den arbeid van den priester den priesterlijken zegen te willen geven aan had spr. schoone gedachten. Die is: Chris- alle jongens. tus' leer verbreiden; Christus tot de men- Hel was een indrukwekkend oogenblik schen brengen en de menschen naar God toen de jongens den zegen van deze jonge voeren. priesters mochten ontvangen. In het tweede deel van zijn predikatie Hierna sprak de HoogEerw. Heer Plebaan wees hij er op, dat de beide apostelen Ja- een enkel woord, dat de jongens de pries- cobus en Joannes tegenwoordig waren bij ters altijd in eere moesten houden, vooral de verheerlijking van Christus op den Tha- °P het patronaat. Want zoo in dit huis de bor, maar ook bij Zijn vernedering cn Zijn priester met geëerd wordt, zou spr. dit ge- smarten ;n den Hof van Gethsemané. Zoo kouw onmiddellijk sluiten, gaat het ook den priester, zoo za! het ook. Tot slot sprak de WelEerw. Heer J. Bou- dezen Jacobus en Joannes gaan. Zij zullen man een kort dankwoord en spoorde allen hun Thabor hebben, zooals nu op dit luis- aan toch vooral ijverige leden te blijven van terrijke feest en bij menige andere gele genheid wellicht, maar ook zullen zij hun Calvarië krijgen. Ongetwijfeld. En hij spoorde hen aan zoowel de vreugden als het- lijden als clirsitenen, als apostelen te dragen. In een slotwoord vond spr. gelegen heid de ouders te feliciteeren. Rond elf uur ■was de plechtigheid geëindigd. Des avonds besloot een plechtig Lof met Te Deum voor een met geloovigen over volle kathedraal de plechtigheid. Als sub diaken fungeerde hier de zeereerw. heer pastoor J. Th. Jacobs, oud-kapelaan der parochie. Een huldiging in het Patronaat. De gebroeders Bouman werden Zondag avond gehuldigd in het patronaatsgebouw aan de Westergracht. Te half zeven kwamen daar alle patro naatsjongens bijeen. De directeur, de WelEerw. Heer kape laan Bangert, deelde aan de jongens mede, dat zij om 7 uur de beide pas gewijde pries ters, alsmede den oud-directeur van het pa tronaat hier mochten ontvangen. Een dave rend applaus steeg bij dit nieuws op. de Maria-Congregatie, want ook hij. als mede zijn broer, hebben de roeping tot he* priesterschap gevonden aan de voeten van Maria. „Door Maria tot God." Verder zeide spr. dat hij de jongens van de Bavoparociiïe en hij was ervan over tuigd, dat dit ook met zijn broer het geval was, nog dikwijls in zijn gebeden zou ge denken. Hierna woonden allen het Lof bij. Vermelden wij nog dat de beide jonge priesters Zaterdagmiddag, na de wijding per open rijtuig van de kathedraal naar hun woning aan de Rollandstraat zijn gereden en daar onder groote belangstelling zijn ge arriveerd. Voor deze attentie had een der buren gezorgd. Vele vlaggen hingen uit. Voor het huis was een kleine versiering aangebracht. Van de vele cadeaux, die de béide priesters ontvingen, vermelden wij een enveloppe met inhoud voor pater Bou man en een schrijfbureau, tafel en stoelen voor den WelEerw heer Joannes Bouman. - .- vj 1.V G,. -<A.; Tc 7 uur kwamen dan ook beide E.E. H.H. geestelijken vergezeld van den HoogEerw. Heer Plebaan, den oud-directeur van het patronaat, den ZeerEerw. Heer J. Th. Ja cobs, familieleden en E.E. H.H. geestelijken, onder daverend applaus van de jongens binnen. Nadat allen hadden plaats genomen, nam kapelaan Bangert het woord en heette de jonggewijde priesters, die lid waren geweest van het patronaat, van harte welkom, feli- Het Bestuur der Afd. Haarlem en Om streken van „Het Nederlandsche Roode Kruis" verzoekt om het volgende te publi- ceeren De groote Collectedag op Maandag 20 de jer, wordt gehouden namens het ,,Stede-s lijk Stormrampcomité-\921"doch dit Comité heeft aan onze Vereeniging verzocht zich met de Organisatie daarvan te willen belasten. Gaarne hebben wij de ze opdracht aan vaard. Doch, wil een en ander goed functio- beeren, dan is de hulp van zeer vele dame en heeren vereischt. (Meisjes beneden de 16 jaren kunnen niet worden aangenomen). Laat men zich uit alle rangen en standen voor dit edele doel ten spoedigste opgeven Slechts met de medewerking van zeer velen kan deze groote collecte dag goed ge organiseerd worden cn zal hij zeer zeker slagen. In het belang eener goede voorbereiding, geeft U onverwijld op aan het Bureau Roode Kruis, Kenaustraat 9, telefoon 1081. Lindbergh in Amerika teruggekeerd en 4e Washington onder enorme geestdrift m duizenden personen ontvangen Verschenen is de memorie van antwoord van den minister van Financiën betreffende het wetsontwerp inzake de opridifSag Centrale Mfddenstandscredietbank. De memorie van antwoord is nopens het wetsontwerp betreffende de overeenkomst met de Robaver- Leniging der nooden in het geteisterde gebied. Milddadigheid voor den wederop bouw is dringend gewenscht. De Hooge Raad heeft aan de Kamer twee lijsten van aanbeveling gezon den voor twee raadsheerplaatsen. Te Rotterdam is een brutale inbraak ge pleegd in een goudsmidswinkeL Voor eenige dbizenden guldens aan sieraden zjfe ge stolen. De belastingheffing van Nederlander* in het buitenland. Een adres van bef Algemeen Nederlandsch Verbond. Vergelijkende cijiers van bet sebeepfraart- verkeer voor Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen en Hamburg. De bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen generaal Van Heutsz. Een dankbetuiging van luitenant-generaal Muffer- Massis. J Merkwaardige genezingen te Lour des. Het St Willibrorduscollege zal van Kat wijk naar Den Haag worden overgebracht. Te Rotterdam is een groot meelpakimis uitgebrand. Zie verder Laatste Nieuws. 4^# Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruifc Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.51. Op het terrein der papierfabriek van Van Gelder en Zonen te Velsen is de 16-jarige K. P. van een hoogte van vijf meter ge vallen. Met vermoedelijk een schedelbreuk werd de jongen naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Te Alkmaar zijn geslaagd voor diploma A: mej. M. G. N. Caro, Krommenie; mej. P. E. Eyma, Egmond a. Zee en mej. S. C. Offers Alkmaar. Voor diploma B mej. M. Hazeloop, Alk maar; en de heer L. W. Labberté, Krom menie. Eén candidaat werd algewezen. Zondag heeft „St. Raphaël", de Bond van Roomsche Spoorwegmannen, een uitstekend geslaagden Bondsdag gehouden te Venlo terwijl hier aan de westkust het weer guur en regenachtig was, trof St. Rafaël in Lim burg een zomerschen dag. Venlo was feestelijk versierd met vlag gen cn eerebogen. Het Gemeentebestuur, onder leiding van den burgermeester, mr. Berger zelf, had tot de feestelijke ontvangst bijgedragen. In de St. Martinus- keTk werd allereerst een plechtige hoog mis opgedragen te kwart voor twaalf, waaronder pastoor Donders, de bondsad- viseur een toespraak hield. Na de mis werd 'n optocht samengesteld waaraan een groot aantal afdeelingen deelnam, 't Was een orachtige, fleurige toet waarin twee p-aaHvagens werden meegevoerd en waar- n verschillende mu ziekkorpsen 4ot <fe opluistering en goede stemming meewerk ten. Op de Markt aan gekomen, had de officieële ontvangst van het hoofdbestuur door het Gemeentebestuur op het Raadhuis plaats. Daarna trok de stoet verder door de stad naar het concert gebouw. waar de algemeene vergadering plaats had. De heer Hcllemans, Bondsvoorzitter, hield hier een rede en memoreerde, dat deze dag een voorbereiding is voor het zilveren feest van St. Raphaël, dat 28 Februari 1928 te 's Bosch luisterijk gevierd^al worden, bij welke gelegenheid het feestgeschenk zal zijn: een eigen Herstellingsoord. Ook pastoor Donders voerde nog het woord, terwijl pater v. d. Geest O. P. een heerlijke feestrede hield. St. Raphaël mag irctsch zijn op dezen wel geslaagden dag. J. HELLEMJNS, Bondsvoorzitter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1