Voornaamste Nieuws Het geval „Leon Daudet'') Stadsnieuws HET STEDELIJK STORMRAMP-COMITÉ 1927. Dinsdag 14 Juni 1927 51ste Jaargang No. 16575 Aaagiiie moei, op straffe van verlies van alle reelaten, geschieden ulterllfk driemaal vier en twintig uren na hef ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad Agenda 15 Juni Prof. dr. A. van Rooij aan een groot gevaar ontsnapt. Inbraak te Heemskerk. De brandstichting in de De Witstraat. Voor de Stille Armen. De Stormramp. BILJARTEN VAN IS—20 JUNI DE WEEK VAN HULPACTIE. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen. „De Groote Kwak." De abonnementsprijs bedraagt vao» Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi- Vooruitbetaling 3 5S Bureaux: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13S66 f3 lijnen) Postrekeining Nr. 5970. 'Advertentiën 35 cents per regel - Vr-aag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 et per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regeL Bij contract belangrijke korting. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7SO bij een ongeval met -f OCfl bij verlies van een hand, f 1911 bij verlies van een f CH bij 'n breuk van f Ijl i; I f «JU. doodelij ken afloop I uvlf. een voet of em oog; Wd, duim of wijsvingerbeen of arm 7TU. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I dUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen hij verlies v. eea andere vingeiw Momenteel is de publieke opinie, zoowel in Frankrijk als elders in niet onbelangrijke mate geïnteresseerd door de vraag, ol de gevangenisstraf van 5 maanden, waartoe Leon Daudet, de royalistische leider,, des- tiids is veroordeeld, inderdaad tegen hem ten uitvoer zal worden gelegd.") Het is wellicht niet ongewenscht, over deze kwestie het een en ander mede te deelenj te meer waar het blijkt,, dat de inlichtingen, door een gedeelte der Nederlandsche pers over het geval verspreid, niet in alle opzichten de toedracht der feiten juist weergeven. Zco deelt b.v. „De Tijd' 'van 11 Juni mede, dat „de heer Leen Daudethet de fransche regeering tracht moeilijk te maken door zich niet vrijwillig voor het ondergaan der gevangenisstraf beschikbaar te stellen, dc.ch zich in het gebouw der „Action fran- Caise" te verschansen, aldus de regeering voor het alternatief stellend, om öf zich met geweld van zijn persoon meester te maken, hetgeen op bloedvergieten uitloopt, öf hem met rust te laten en daardoor zich de verwijten van socialisten en communis ten op den hals te halen,, dat ze zich te genover rechtsche oproerlingen zwakker, toegeeflijker betoont. De Onbevangen lezer van dergelijk „nieuws" krijgt aldus den indruk, dat de „oproer ling"Daudet, nota bene tot gevangenisstraf veroordeeld, de gelegenheid te baat neemt, de regeering eens flink in moeilijkheden te brengen, weinig vermoedend, dat het hier een geval betreft, zóó tragisch en zóó ver bijsterend, dat niet alleen de aanklagers van Daudet, doch ook een groot gedeelte der fransche pers hun diepe verontwaardi ging hebben uitgesproken over het voor nemen der fransche regeering, om Daudet zijn straf te laten ondergaan. Wat is de kwestie? Zaterdag 24 November 1923 werd hei 14-jarig zoontje van Daudet, Philippe, eenigst - kind, doodelijk gewond door revol verschoten, gevonden in den boekwinkel van een zekeren Klaoutter, te Parijs;, in een taxi geplaatst, stierf het ongelukkige kind Onderweg, De fransche politie nam zelfmoord als de doodsoorzaak aan; Daudet hiertegenover hield staande, dat zijn'kind het slachtoffer W/as geworden van een aanslag met het deel hem, Daudet, den vader, te treffen. Tallooze artikelen werden door hem a^n deze stelling in de „Action francaïse" ge wijd; hij beschuldigde de politie en den taxi-chauffeur Bajot, die zijn dooden zoon in zijn taxi had vervoerd, mede in het com plot te zijn betrokken geweest. Op het eerste gezicht fantastische beweringen, die echter bij lezing en overweging der door Daudethiervoor aangevoerde argumenten, aan waarschijnlijkheid wonnen.. Bajot diende ten slotte een aanklacht wegens laster tegen Daudet in, vergezeld van een eisch tot schadevergoeding wegens nadeel, geleden in zijn eer en goeden naam. D.d. 16 Novem ber 1925 werd Daudet, na een hcc;'.~.t sn-, ri ttend en sensationeel proces, veroordeeld toi 5 maanden gevangenisstraf, 1500 frs. boete en betaling van een schadevergoeding van 25G00 frs. aan Bajot. De verontwaardiging over dit vonnis was Overweldigend. „Een schande-uitspraak", noemde het de „Liberté"; „het heeft de jury behaagd, om een vader te veroordeelen, die de herinnering aan zijn kind verdedigt, de 'algeheele publieke opinie zal op haar beurt dit vonnis veroordeelen", schreef de „Gaulois"; „de uitspraak van de jury van de Seine zal geen verlichting brengen aan hen, die beangst zijn door dit verschrikke lijk drama, waarbij te veel verdachte ma chinaties zijn te voorschijn gekomen," riep de Rappel" uit; „Bajot heeft zijn 25000 frs. en bij alleen is voldaan," schreef de „Fi garo". Inderdaad, het uiterst langdurig proces had de geheimzinnige dood van den onge- lukkigen Philippe niet opgehelderd en voor ieder, die het proces heeft gevolgd, is het ook thans neg een onopgeloste vraag of Philippe niet inderdaad is vermoord. Doch hetzij de beschuldigingen van Dau det juist of niet juist zijn geweest, zijn ver- cordeeling tot 5 maanden gevangenisstraf blijfit een wrange bijsmaak behouden en verhoogt niet de bewondering voor een land, w,a,ar moordenaressen „uit hartstocht" waar een mevr. Caillaux, de moordenares van Calmette, directeur der „Figaro", waar een Germainc Berton, die op uiterst laag hartige en laffe v.ijze Marius Plateau, se cretaris der „A. F. vermoordde, worden vrijgesproken, doch een vader, die de na gedachtenis van zijn kind verdedigt, ver oordeeld wordt. Men kan moeilijk den indruk van zich afzetten, dat. bij de genoemde voorbeelden en het gevel Daudet met twee maten is ge meten en de overweging „dat 't hier slechts een royalist gold," méde haar invloed heeft doen gelden. De fransche regeerin'g scheen met den af loop van het proces toch wel eenigszins verlegen te zijn, want nadat in den aanvang van 1926 het door Daudet ingesteld beroep in cassatie was verworpen en zijn vcroor- decling dus onherroepelijk was geworden, werd er toch niet aan gedacht het onvoor waardelijk vonnis ten uitvoer te leggen. Daudet bleef op vrije voeten. Men is dan ook licht geneigd te vragen, waarom thans, meer dan een jaar na de veroordeeling, de regeering aanstalten maakte, Daudet tc arresteeren. De reden hiertoe is zóó zonderling, dat men zijn ooren haast niet durft gelooven. Gelijk van algemeene bekendheid is, neemt de communistische propaganda in Frankrijk hand over hand toe; wat lieden als VaillantCouturier, Cachin, Doriot op dit gebied presleeren, grenst aan het on gelooflijke; geen wonder, dat de regeering van alle kanten is gesommeerd eindelijk eens doeltreffende maatregelen tegen deze fu neste propaganda te nemen. Eind April hield minister Serraut 'n rede te Algiers, 8 Mei de heer Poincaré 'n rede te Bar-le-Duc, waarin de vaste wil van het gouvernement tot uiting werd gebracht om hel communistisch gevaar krachtig to bestrijden; tevens werd kort nadien de vraag onderzocht of er termen aanwezig waren de parlementaire onschendbaarheid van eenige vooraanstaande communisten op te heffen. Dit alles is uitstekend, doch minder uit stekend is het feit, dat men terzelfder tijd maatregelen treft, Daudet te arresteeren, met de klaarblijkelijke bedoeling, gelijk door een groot gedeelte der fransche pers wordt medegedeeld, om de communisten een ge noegen fr. doen. Een dergelijke combinatie had men ziph nog kunnen voorstellen, in dien Daudet. om politieke redenen, wegens opruiing,, ophitsing, veroordeeld was, doch een op zijn zachtst uitgedrukt „zonderling" vonnis ten uitvoer leggen tegen een van zijn eenigst kind beroofden vader om daar door de communisten in het gevlei te ko men, is wel zóó ongelooflijk, dat het met reden de algemeene verontwaardiging heeft gaande gemaakt. Niet alleen rechtsche bla den als de „Figaro", „Liberté", „Journal", doch ook meer links staande als de „Temps" „Intransigeant" en ,,Le Petit Parisian"' heb ben ernstige protesten doen hooren. Een geheel buiten de politieke twisten taand economisch blad „l'Êxportateur fran cais" schrijft onder den titel „Een onrecht vaardigheid te vermijden"; „wij hebben niet de gewoonte ons met politieke t«visten bezig te houden, onze rol is een heel an dere. Doch nooit hebben handel en indus trie, waarmede wij ons op de eerste plaats bezig houden, meer behoefte gehad aan openbare rust dan wel thans. Wij geloo ven dan ook onze stem te moeten voegen bij de fransche bladen, die bijna unaniem, protesteeren tegen de gevangenneming van Leon Daudet. een maatregel die inoppor tuun is en bij uitstek geschikt den binnen- landschen vrede te verstoren. Het ver schrikt ons nog meer, nu het verluidt dat het gouvernement cp deze wijze een aan vang wil maken met den aangekqndigden strijd tegen het communisme. Wat te den ken, inderdaad, van e»n strijd, die geopend wordt met het aanbieden van een offer aan den vijand." Nog scherper zegt de „Courricr de l'etu- de": „gij zult dan, wat te laat tot de ont dekking komen, heeren ministers, dat de goede franschen, reeds al te lang gewan trouwd en bespot, even goed in staat zijn tot een uitbarsting van woede, als de gele en zwarte benden van communistische ver raders, waarvan gij de chefs niet gevangen durft zetten". „Wij zullen niet toestaan, dat men in de zelfde gevangenis opsluit den vader, die de nagedachtenis van zijn kind heeft verde digd en den afschuwelijken verrader (Do- not), wiens gebaren, woorden en geschrif ten allen Frankrijk bejeedigen," schrijft we der een ander blad; „als men Daudet durft gevangen zetten, om aldus een vergoeding te geven voor de noodzakelijke maatrege len, toegepast op de communistische mis dadigers, zal de publieke opinie dit duur te staan doen komen aan hen, die deze schan de op zich hebben geladen," heet het weer elders. Men ziet. de verontwaardiging is alge meen en terecht. Het is dan ook niet te verwonderen, dat Daudet niet den minsten lust gevoelt, als prooi ter verzadiging v.an de communisten dienst te doen en derhalve geweigerd heeft zich vrijwillig voor het on dergaan zijner straf aan lè' melden, toen hij, gelijk' in Frankrijk gebruikelijk is, de uitnoodiging ontving, zich uiterlijk Vrijdag 1.1. ter beschikking te stellen. Dien dag had hij zich opgesloten in dc bureaux der „A. F."; een groot aantal roy alisten had zich voor en in het gebouw opgesteld, vastbesloten, desnoods met ge weld zich te verzetten tegen iedere arres tatie van Daudet. Dien dag heeft de re geering aan haar plan geen gevolg gegeven. De heftige verontwaardiging, die haar voor nemens tot zelfs bij felle tegenstanders van de royalisten heeft gewekt, moet wel tot nadenken hebben gestemd; de publieke opinie te Parijs is verontwaardigd en ver bolgen; niet, omdat de publieke opinie royalistisch is, doch wijl de tegenstelling tusschen eenerzijds vrijspraak van moorde naressen als madame Caillaux en Germainc Bertou, ontoerekenbaar verklaring van Bonneioy, moordenares van Philippe Ber ger, penningmeester der „A. F."; het niet vervolgd worden van de vele aanslagen, destijds onder het ministerschap van Schra- meck, op patriotten en leden der „A. F.' 'gepleegd, die eerst ophielden, nadat Maur- ras Schrameck bedreigd had hem te dooden, zoo hij tegen die moordpartijen geen an dere maatregelen nam dan zijn zonderlinge betiteling der moorden als twisten en ge welddadigheden der partijen" en anderzijds het veroordeelen tot gevangenisstraf van eer. vader, die de nagedachtenis van zijn kind verdedigt, té sterk en /té opvallend is; vooral ook, wijl men thans eindelijk doel treffende maatregelen tegen de communis ten, die te lang reeds straffeloos rondloo- pen, wenschte te zien genomen en men het daarom onduldbaar acht, dat Da.udet zou worden gebruikt om de hardheid der even tueel tegen de commuinsten té nemen maatre gelen voor hen tc verzachten. De N. H. Cl. schreef Zaterdag, dat men zich uitingen, als Daudet zich in de A. F. veroorloofde tegen de regeering, in de Nederlandsche pers niet kan voorstellen; dit moge waar zijn m.i. stelt, wat „de Tribune" naar aanleiding van de begrafenis van generaal van Heutz heeft durven schrijven, al die uitingen in de scha duw mien mag hirbij dan echter ook niet vergeten, dat, hetgeen in Frankrijk meermalen geschiedt, hier te lande ook vol maakt ondenkbaar zou zijn. Dr. Mr. F. A. BIJVOET. lemsche Inkoopcombinatie half 9 uur. St. Jospehgezellengebouw Jansstraat 59, Repetitie muziekvereeniging „Utile luwen", elftalcommissie 8 uur. Raadhuis Overeveen Gemeenteraad Bloemendaal 2 uur. Terrein ZaanenlaanPoiuricrenstraat Cir cus „Amar" 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 - Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis *our onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur s Zaterdags alleen van half 10— 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's.avonds van. 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van hel Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en fJitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marihavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor. Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R. K. Kraam ver pleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraal 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toeset. Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R, K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeUng Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale opro'epplaats aaa het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend ïelet. 14141. Vel verre van door het opnemen van dit artikel geacht te willen worden partij te trekken voor de royalistische aclic in Frankrijk of de politiek van de „Action Fran<;aise" verleenen wij niettemin gaarne pleats aan deze uiteenzetting van het be faamde geval „Léon Daudet", door mr. Bij voet, omdat hierdoori op zoo zaakkundige wijze een helder licht geworpen wordt op de betreurenswaardige verhoudingen in het Fransche openbare leven. 2) Dit artikel werd geschreven, toén de arrestatie van Daudet (gisterenmorgen) nog geen feit was. Redactie N. H. Ct. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Jonge Vrou wenbond 8 uur, Post en Telegrafie 8 uur. Herwonnen Levenskracht 8 uur. Bestuur „St. Marcus" 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Haar- Zaterdag, wordt aan de Maasbode be richt, is prof. dr. A. van Rooy uit Amster dam met zijn auto op weg naar Bonn tegen een boom gebotst. Prof. van Rooy, die zelf aan het stuur zat, alsmede de overige in zittenden kwamen met den schrik vrij. De auto werd geheel vernield. Zondagmorgen, terwijl de bewoners naar de kerk waren, hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot de woning van den heer A, v. Z. Om binnen te komen, heeft de dader een ruit verbroken aan de achterzijde van het woonhuis. Eenmaal bin nen, heeft hij de sleutels kunnen bemach tigen om zijn onderzoekingstocht voort te zetten. Het is gelukt eenig geld te bemach tigen. Tevens wordt een gouden dames-, horloge met ketting en een heeren-horloge vermist. Alles was doorzocht en geopend zonder beschadiging. Een kastje was met geweld geopend, hoewel de sleutels in hun handen was gevallen. Na aangifte bij de politie, is deze direct aan de opsporing be gonnen, tót nog toe zonder resultaat. Wel werd door den politiehond een spoor ge volgd, wat ten slotte toch geen goed ge volg had. Dader of daders zijn waarschijn lijk op een rijwiel verder gegaan. Dat men goed met den toestand op de hoogte was, kon worden opgemaakt, uit het feit, dat van het oogenblik, dat de bewoners ter kerk waren, is gebruik gemaakt om Jen slag te slaan. Het is te wenschen, dat de politie de daders mag ontdekken. Het was voor de bewoners zeker geen prettige thuiskomst De vrouw gearresteerd. Gelijk wij bericht hebben, werd in den loop der vorige week een bewoner van de De Witsliiaat aangehouden als verdacht van brandstichting. In zijn woning was brand geweest, die gelukkig door omwo nenden tijdig 'kon gebluscht worden. Ver schillende aanwijzingen deden de politie er toe overgaan den man lc arresteeren, die ook bekende den brand te hebben ge sticht. Ook de echtgenoote van den aan gehoudene werd gehoord, waarbij al spoe dig bleek, dat zij verschillende onjuiste in lichtingen gaf. Tevens kwam aan het licht, dat de man door zijn verklaringen de schuld op zich zelf wilde laden. Een en ander was aanleiding dat de vrouw weder naar het politiebureau werd geleid orn op nieuw gehoord te worden. Na een verhoor van ongeveer 4 uur bekende zij tenslotte den brand te hebbén gesticht. Haar vroe gere verklaringen, waarbij zij o.a. haar on gelukkig huwelijksleven geheel aan den man weet, bleken alle> valsch. Zij heeft het vuur in haar woning aangestoken en is gevlucht, terwijl twee kinderen in het huis sliepen. Het brandje werd toen door de buren gebluscht. Daarna is zij naar haar woning teruggekeerd, heeft voor den twee den keer brand gesticht en is gevlucht met medeneming van een der kinderen. Het onderzoek heelt aan het licht ge bracht dat de vrouw aan een keelziekte lijdt, die tot gevolg heeft, dat zij niet al tijd voor haar daden verantwoordelijk kan worden gesteld. Daarom is zij na het ver hoor door den rechter-commissaris weder op vrije voeten gesteld. Ingekomen giften N. N. t/e v. d. H. Theresia voor ver kregen gunst en ter navolging 2. N.N2.— N.N5.— N.N1.— Mevrouw B. 5. N. N50.— N. N25.— Indien ge bijgeval na behoorlijk Uw offer gebracht te hebben voor de slachtoffers van den stormramp, nog iets voor ons beschikbaar kunt stellen, doe het dan, bedenkende dat in onze onmiddellijke omgeving ongelukkigen zijn, die door de stormen des levens en den nood der tij den getroffen, eveneens have en goed hebben verloren. En met het weinige dat na den storm nog overbleef, de ruine, waarop ze treuren voor het oog der menschen bedekkende, trachten ze in alle stilte, onopgemerkt bijna, zonder klacht vele ontberingen dragende, uit eigen kracht de geleden schade te herstellen. Doch dit is ook hier te zwaar, zij moeten ge holpen worden, helptGiften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer courant en aan het adres van onzen penning meester, Gasthuissingel 64 Postgiro 13543. Een reclame-affiche voor de collecte. Wij ontvingen een exemplaar van de reclame-affiche voor de algemeene collecte, oie Maandag 20 Juni a.s. gehouden wordt voor dé slachtoffers van de Stormramp in den Achterhoek. De plaat stelt een vrouw voor, d;e in doffe wanhoop, een kind op haar arm, in haar wrakgeslagen huisje neer zit. De voorstelling is van greote sugges tieve kracht en geeft op treffende wijze het groote leed weer dal de cycloon in het ge teisterde gebied heeft gebracht, zoodat deze plaat ongetwijfeld tot het succes van de collecte zal bijdragen. De teekenaar, A. v. d, Vossen, die de teekening ontwierp, en de firma, M. A. Jacobson, die haar heeft gedrukt, hebben hun diensten belangeloos aan het Storm- irumo-Comité aangeboden. Op uitnoodiging van de Billardclub „Het groene Laken", gevestigd in café lun chroom Frans Pigge, Koningstraat 6, speelt hedenavond om haif negen de bekende Kras-instructeur J. v. d. Daan een match met voorgift. De secretaris van het Stedelijk Stormramp comité 1927 schrijft ons Het was donker, steeds donkerder gewor den tot angstaanjagends toe, in den laten na middag van den eersten dag onzer „Zomer maand." En op de ingebouwde kantoren, in werk plaatsen en winkels moesten de lichten ontsto ken wordeneen geweldig onweer scheen op til Doch een en ander liep, tenminste hier, goed af en na een poos klaarde de lucht weer op Voorbij Althans in het Westen van ons land Maar degenen, die 's avonds op hun kan toor, of in hun huiskamer rustig gezeten, op Vas Diaz hadden ingesteld rond tien uur, zij hoorden meer en anders.... Toen vernamen zij voor het eerst, dat we derom een cycloon had huisgehouden in het Oosten van ons Vaderland, in den Gelder- schen Achterhoek voornamelijk. En een lange opsomming, hoewel toen nog onvolledig, van ongelukken en vernielingen volgde. Een ieder, die deze in-droeve tijding ver nam, moet wel van ontzetting zijn aangegre pen, en tegelijk zal wel bij velen spontaan het voornemen zijn opgeweld Hier moet weer krachtige hulp worden geboden Het was onder dezen verschen indruk, dat het Dag. Bestuur der Middenstandscentrale nog dienzelfden nacht een telegram aan „Het Roode Kruis" in gereedheid bracht, meedee- lend, dat wederom de Centrale met hare Or-J ganisaties gereed stond in natura steun te ver- schaffen. Want de Handeldrijvende en de Industriee- le Middenstand onzer Stad, die zeer zeker, indien noodig, strijdt en opkomt voor de be langen van zijn Stand, weet en beseft tevens, dat hij óók een algemeene sociale taal^heeft te vervuilen nuttig te zijn voor, en zich te ge ven aan de behartiging van het algemeen be lang van ons Vaderland. Het Ned. Roode Kruis, ten zee.rste het aan bod waardeerend, seinde, dat het, indien noo dig, daarvan gaarne gebruik zou maken. Inmiddels had onze Burgervader op Vrij dag 3 Juni j. 1. aan den heerN. Levenkamp, Directeur der Haarlemsche Bankvereeniging, de vereerende opdracht gegeven een Stedelijk Steuncomité op te richten en te vormen. En toen denzelfden dag de heer Leven kamp ons opbelde en vroeg of wij ons met het Secretariaat der Commissie zouden willen belasten, toen hebben wij, ondanks een over lading met werkzaamheden, niet geaarzeld ons bereid te verklaren, omdat wij hier niet alleen konden, maar mede moesten helpen nood en ellende van onze evenmenschen te lenigen. Reeds den volgenden dag, Zaterdag, was het Comité saamgesteld en de vroegere Ste delijke Steuncomité's van 1925 en 1926 dien den daarbij tot richtsnoer voor deze nieuwe samenstelling. Dienzelfden dag nog konden wij de oprichting van het „Stedelijk Storm- rampcomité-1927" in onze dagbladen publi- ceeren, waarvan onze Burgemeester het Eere- Voorzitterschap aanvaard had. Wel werden bij de vorming, eenige fouten gemaakt, personen overgeslagen, doch alles geheel onwillekeurig, en niet zoodra werden wij op een en ander attent gemaakt, of wij herstelden alsnog ten spoedigste de gemaakte vergissing. En Woensdag der afgeloopen week werd het Comité in de oude Raadszaal van ons Stadhuis, welke reeds zoo dikwijls gastvrijheid bood voor dergelijke nobele in tenties/geïnstalleerd en werd de Sfaunactie aangevangen en georganiseerd. Onze Stad zal nu deze week in het brand punt staan van naastenliefde en hulpverlee ning Van Aerdennout uit, waar de voorzitter van ons Stedelijk Comité woont met zijn Echtge noote, Mevrouw Levenkamp-Planten, de zoo actieve Penningmeesteresse van onze Haaar- lemsche Roode Kruisafdeeling, die in de da gen van den Watersnood niet schroomde zelf de binnenkomende goederen mede te helpen behandelen en sorteeren, vandaar uit zal de ze week in diezelfde richting, Zuidwest- Noordoost, doch thans in gunstigen zin, een Cycloon over onze stad worden gezonden. Ja, want geen al-vernielende, rouw, ellende en armoede brengende maar een Cycloon een ontemb're storm van naastenliefde, van hulp en steun, welke bedoeld is eenige com pensatie te geven voor hetgeen de geweldige natuurkrachten in den Achterhoek van ons Vaderland aan dood, verderf en vernieling ge bracht hebben. Die storm van meevoelende, meehelpende charitatieve liefde zal deze week eveneens met ontemb're kracht over onze Bloemenstad ont ketend worden en hij zal zijn hoogtij en zijn grootsten triomf vieren tot besluit, volgende week Maandag, met de Algemeene openbare Straatcollecte. Met medewerking onzer Plaatselijke Pers, immer bereid goede werken te steunen en te bevorderen, ga ik U iederen dag dezer week een en ander vertellen over deze steunactie en derzelver resultaten, in de vaste overtuiging, dat allen onzer stadgenooten met hun gelde lijk offer daarna werkdadig zullen deelnemen, opdat Haarlem in de rij onzer steden ook op dit gebied, thans weer, gelijk in het verleden, een eerste en een eereplaats zal innemen. Ja, bedriegen de voorteekenen ons niet, dan zal onze stad deze week blaken van geestdrift, be zield als onze stadgenooten zullen zijn met het heilige vuur van naastenliefde en plichts besef. De steun der minstbedeelden. Zooals altijd blijven de minst met aardsche goederen bedeelden wederom niet ten achter. Met een hart vol medelijden offeren zij hun need'rige penningen. In de fabrieken en werkplaatsen, op kanto ren en ateliers, kortom overal, waar een ge noegzaam aantal werkneemsters en werkne mers arbeid verricht zijn of worden door ons genummerde Inteekenlijsten van het Stedelijk Stormrampcomité gedeponeerd en met de medewerking van de Personeelen zal voor een behoorlijke circulatie worden zorg gedragen. Lijsten worden op eerste aanvrage onmiddellijk toegezonden. Aan medewerking van de zijde der Direc ties, chefs, kortom der Werkgevers, ontbreekt het ons mede niet. Het College van B. en W. schonk zijn volle medewerking voor wat betreft de Gem. Be drijven, Inrichtingen Bureaux, enz. De Directie der Ned. Spoorwegen voor het Personen- en het Goederenstation, als mede voor de Centr. Werkplaatsen. De Di recteur van ons Postkantoor, der Strafgevan genis Directies der Particuliere Bedrijven, enz. enz. Met spanning zien wij de resultaten van al deze Steunlijsten tegemoet. De steun van werkgevers, enz. Het spreekt vanzelf, waar het werknemers- personeel zoo'n verheven voorbeeld aan den dag zal leggen van edelmoedige goedhartig heid en hulpvaardigheid, dat óók onze werk gevers, notabelen en, in het algemeen, alle overige Stadgenooten het niet zullen laten bij een sympathiebetuiging of bij moreelen steun, doch dat ook zij op klinkende wijze hun mêelijdend en mêevoelend hart zullen laten spreken. Men stelle zich eens voor, dat onzer stad, onzen bedrijven en zaken een dergelijke ramp zou overkomen zijn, welke nu voor de tweede maal het Oosten van ons Land teisterde In ruimen getale zijn dan ook vandaag en worden morgen de oproepcirculaires om steun verspreid en wij zijn er zeker van, onze Haarlemmers kennend, dat het deze week bij den penningmeester van het Stede lijk Comité, den heer T. H. Koning, Direc teur van het Bijkantoor Amsterdamsche Bank, Groote Houtstraat 95, zal stormen met toegezonden inteekenbiljetten. Ook van degenen, die bij vergissing geen Circulaire zouden hebben ontvangen. Laten Zij zich hierom niet weerhouden, doch het goede doel even hartelijk steunen De gel den worden overgedragen aan het Nationale Steuncomité. De Opioepingscirculaire, door den Eere- Voorzitter, het Bestuur en alle Leden van het Comité onderteekend, luidt als volgt Ons Nederlandsche Volk, in het dagelijk- sche leven verdeeld en gesplitst op zoo ve lerlei gebied, vertoont nochtans in at zijn geledingen, in alle rangen en standen, een bewonderenswaardigen en historischen ka raktertrek, welke ons Vaderland, in het ver leden zoowel als in het heden, siert en tot eere strekt, respect en waardeering afdwingt óók ver buiten onze Landspalen. Niet zoodra kan ons Land of een deel van onzen Geboortegrond door een ramp getroffen worden, of ailerwege daagt hulp op. Dan voelen de Nederlanders zich weer één menschen van de meest uiteenloopende richtingen en maatschappelijke posities ont moeten elkaar om de handen ineen te slaan teneinde lijden en nood van den evenmcnsch, die in rouw, ellende of armoede gedompeld is, bij te staan, te troosten en te steunen. Bewonderenswaardige karaktertrek van het Nederlandsche Volk En bet was destijds juist gezien, toen door de Regeering gezegd werd, dat Staatssteun deze nobele uiting van onzen volksaard nooit of nimmer zou mogen onderdrukken of verstikken. In 1925 was het Borculo In 1926 de watersnood En alles en allen liepen te weer om hulp te bieden Thans in 1927 de derde Nationale Ramp I De Storm, die de vorige week onzen mooieo Achterhoek teisterde en een schade aan richtte, niet zoo gecentraliseerd als in 1925 met de Borculoramp, doch over een grooter oppervlak verdeeld, en in zijn massale ge volgen, naar het zich laat aanzien, die van 1925 overtreffend. Steeds bleven wij, wonend in het Westen des Lands, van al deze droeve onheilen ge spaard. Dubbele plicht van dankbaarheid en naastenliefde zullen ons met blijdschap be wegen daarginds onze hulp, onzen steun te brengen. Geen wonder, dat het op initia tief van het Hoofd onzer Stad, opgerichte Stedelijk Stormrampcomité-1927 spontaan tot stand kwam. Dit Stedelijk Comité wendt zich thans ook tot U voor Uwe Bijdrage en noodigt U j uit onderstaande strook zoo spoedig mógelijk ingevuld te willen toezenden aan onzen Na den tocht over den Atlantischen Oce aan; Chamberlln en Levine verhalen van hun avontuurlijke vlucht. De hulpactie voor de getroffenen door de stormramp in den Gelderschen Achterhoek en Twente. Mr. Dr. J. Schokking is gisteren als bur gemeester van Katwijk geïnstalleerd. Nadere bijzonderheden over de huiszoe kingen bij de Indonesische Studenten te Lel den en 's Gravenhagc. De start van Luitenant Koppen voor een vlucht HollandBelgië is bepaald op 1 Oc tober a.s- Wegens malaise in de Maastrichtsche in dustrie zijn aldaar 95 arbeiders ontslagen. Te Maastricht vergaderde de Katholieke Wetenschappelijke vereeniging. Verschenen is het rapport der Commissie van Advies inzake de samenvoeging der mi litaire vliegdiensten. Op den straatweg Stiens-Leeuwarden zijn in de afgeloopen nacht dronken automobi listen met hun auto in de sloot gereden. Een meest hei met den dood bekoopen- De malversaties bij het militair kleeding- magazijn te Woerden. Majoor E. veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit den militairen dienst. Barometerstand 9 uur v.m.; 764. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen v.orden opgestoken om 9.52. Verwachting: Matige, Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewojkt tot betrokken. Waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Penningmeester, den heer T. H. Koning Directeur Amsterdamsche Bank, Bijkantoor, Haarlem, Groote Houtstraat 95. Eiken dag zullen de ingekomen gelden in onze 3 Stedelijke Bladen worden verant woord en het totaal zal gestort worden in de kas van het. Nationaal Steuncomité. Morgen hoop ik u mede te deelen op welke andere wijzen hulp tot steunverleening wordt voorbereid of reeds verleend is. Want ieder heeft het in alie Bladen kun nen lezen er is ontzaglijk veel geld noodig. Immers, de schade overtreft die van 1925 Geeft veel Geeft spoedig Hoeveel gij moet geven Meer dan gij Voornemens waart Geeft, wat gij van anderen zoudt hopen, wanneer de Ramp over onze Stad ware ge komen. Wordt deze maatstaf aangelegd, dan wordt de steun van Haarlem enorm Het Bestuur brengt ter kennis van d« leden, dat op Zondag 27 Juni, aanvangend te 2 uur, nationale wedstrijden zullen ge houden worden, uitgeschreven door de Rot- terdamsche Vrijwillige Brigade tot het Red den van Drenkelingen en „Strandwacht Hoek van Holland". Onder meer vermeldt het programma; A Behendigheidswedstrijd, zwemmen met drenkeling in kopgreep. B. Onder water zwemmen. C. Kampioenschap gekleed popduiken. D. Estaiettewedstrijd met vervoer val drenkeling, E. Opdrachtwedstrijden; alles voor Dames en Heeren Inlichtingen verschaft de lc secretari» der Brigade, de heer D. van Leersum, Ar- nulfstraat 13. Inschr-ijving sluit onherroepe lijk 18 Juni. Voorts ontving het bestuur der Brigade een uitnoodiging van de Leidsche Zwemclub met daaraan verbonden Red dingsbrigade voor deelname aan nationale wedstrijden op Zondag 10 Juli, te één uur aan den Hoogen Rijndijk. Op hel programma staan o.a.: A. 4 x 25 M. estafette met pseudo-dren- keling (voor aangesloten brigades). B. Opdrachtwedstrijden in ploegen van 3 personen. C. Bondskampioenschap voor Nederland: 150 M. gekleed zwemmen, waarvan 25 M. mei gekleeden drenkeling. D. Gekleed popduiken. Alles voor Dames en Heeren. Inschrijvingen, uitsluitend via hef secreta riaat. den heer D. van Leersum, uiterlijk 4 Juli. Het Bestuur wekt de leden op, aan bovengenoemde wedstrijden deel te nemen. Zaterdagmiddag hield bovengenoemd vischcollege haar eerste kaswedslrijd in. dit seizoen. De vangst was niet schiiierent}. De volgende hseren behaalden een prijs: Verhaart le; Geldorp 2e; Knappert 3e; Out 4e; Roelois 5e en Nouwland 6e. Aan de waterkant werden de prijzen uit- .■'ereikf. Onr' gc Uiig gekout ging men huiswaarts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1