f 3000.- f 75" - fesLs?; f 250.- «-gs'ss'sft 125.- ?so - fissfias Nationale Spaar- en Emissiebank VO0R DE SLACHTOFFERS VAN K RAMP II Hl ACHTERHOEK Politieke evolutie Voornaamste Nieuws Stadsnieuws 31' pCt Aangifte moet, op stratle van verlies van alle rechten, geschieden. uiterlijk driemaal vier en twintig uren na foei or.gcval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 16 Juni EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Faillissementen van 14 Juni 1927. De commissie voor de uitbrei dingsplannen Haarlem en omgeving. Nog goed afgeloopen. Voor de derde maal in brand gestoken. Melati van Java. t De boer en de ezel. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Varkensleververgiftiging? Bü HIFIIWF HflflBLEHSCHE COURAHT Üi Postrekeining Nr. 5970. Woensdag 15 Juni 1927 W 51ste Jaargang No. 16578 bü contract belangrijke korting. Hel lezen der verslegen der bijeenkom sten van de Rijkskieskringorganisaties, waarop het nieuwe concept-kiesreglement voor den Algemeenen Bond besproken werd, levert eigenaardige gewaarwordingen op. Bij veel critiek en bii verschillende op merkingen, welke men te zien krijgt, is men aanvankelijk geneigd kregelig te worden over zóó weinig begrip van een zoo be langrijke zaak, als waai bet hier om gaat. De groote oppositie richtte zich natuur lijk tegen de bepaling, wrarbij het centraal college de bevoegdheid krijgt om het aantal zoogenaamde kwaliteitzetels aan te wijzen en wel tot een aantal van twee derden der te verwachten katholieke Kamerzetels. Wij hebben er in- onze besprekingen over het nieuwe kiesreglement eenige malen op ge wezen, dat hier het zwaartepunt der voor stellen ligt; dat de bevcegdheid hier, aan het centraal college te geven, groot is; maar dat de vernuftige oplossing welke zij door het vermijden van een persone n- advies (de oude steen des aanstoots) ver schaft, het vertrouwen moet wekken, dat hier een geschikte leiddraad voor de ver kiezingen gevonden is. Om echter duidelijk te maken, dat deze bevoegdheid een deli cate is en zware verantwoordelijkheid mee brengt, adviseerden wii in het desbetreffen de artikel te doen opnemen: „t e n h o o g- s t e twee derden," opdat het centrale col lege er van overtuigd zou zijn, dat door haar bevoegdheid de katholieke Kamerfrac tie voorzien werd van de noodzakelijke speciale krachten maar ook niet meer dan noodig. „Ten hoogste twee derden" leek een goede grens. En wie de toelichting bij het concept-reglement goed gelezen had, wist daaruit al reeds, dat de commissie, welke het reglement samenstelde, ook niet anders had bedoeld. Welke is nu het resultaat van de gewel dige oppositie, tegen dit kernpunt van het nieuwe reglement losgebroken? Dit: dat geen kieskring het stelsel der kwaliteitsze tels heeft durven afwijzen; dat er wel veel tegen gemopperd is, doch dat het verzet zich hoofdzakelijk tegen het getal twee der den, dus de groote bevoegdheid van het centraal college bepaalde, met dezen uitslag in de kieskringen, welke j.l. Zaterdag en Zondag vergaderden, dat Haarlem het aan tal op de helft stelde, nadat een voorstel om één derde vast te leggen verworpen was; dat in Utrecht het bestuur ook voorstelde, maar dat de vergadering zich voor 2/3 uitsprak; dat Gelderland zich voor den Bosch zich voor „hoogstens" 2/3, Limburg voor één kwaliteitszetel per kies kring en Overijsel voor hoogstens 2/3 ver klaarde. Merkwaardig het verloop van zulk een oppositie te zien, b.v in Limburg, waar het verzet ten slotte het besluit baarde van één kwaliteitszetel per kieskring. Wanneer men nu weet, dat er 18 kieskringen zijn en 2/3 van het te behalen aantal Roomsche Kamerzetels wil zeggen ten hoogste 20, dan is het verschil toch wel erg klein. Op slot van rekening is ook de afstand tusschen de helft en ,,ten hoogste twee derden" al heel gering. En het zou ons dan ook niet verwonderen, wanneer straks de Bondsver gadering, gehoord de bedoeling van de ont werpers, zich voor „ten hoogste twee der den" uitsprak, Zonderling steekt hierbij dan wel af het besluit van den kieskring Tilburg om het aantal kwaliteitszetels op ten hoogste zeven te bepalen! Wanneer men echter weet, dat deze vreemde beslissing genomen werd op voorstel van het bestuur en dat de voor zitter van dat bestuur, die de vergadering leidde en dus dit voorstel vaa „ten hoogste zeven" verdedigde, het singuliere denkbeeld van een zoo klein mogelijk getal kwaliteits zetels in de Maasbode had bepleit, dan be grijpt men, hoe zulke besluiten van R ij k s- kieskringorganisaties tot stand komen en welke waarde er aan moet worden gehecht. Hetzelfde zou men kunnen zeggen van de Utrechtsche vergadering, waar het be stuur een reeks amendementen op het con cept-kiesreglement indiende en waaruit weer een der bekende opposanten t-genbet Bondsbestuur voelbaar was. De vergade ring slikte nagenoeg al deze amendementen, tot zelfs een voorstel om door het centraal college, welks macht men overigens wil beknotten, een politiek advies te doen uit brengen vóór de stemming in een kring- Vergadering! Wij zeiden boven, dat men aanvankelijk bij de lezing van zulke verslagen wel eens kregelig kan worden; zóó wanneer men in zulk een bijeenkomst het voorgestelde sys teem van verkiezing der plaatsvervangers met één handomdraai ziet afgemaakt of dv kiescomité s zonder meer ziet geschrapt. Klaarblijkelijk is niet begrepen, hoe het plaatsvervangerssyst ;em samenhangt met den geheelen opzet, om eei. zoo goed mo gelijk geoutilleerde Kamei fractie te krijgen en ten andere, dat de kiescomité's noodza kelijk zijn om eindelijk e-=ns rust en vrede in de partij te krijger. Zoo is er nog veel meer. Maar beter dan zich aan dergelijke critic'- te stcoten, doet men te begrijpen, dat de organisatie onzer Roomsche kiezers zich in ten overgangs stadium bevindt Vroeger was er nagenoeg geen belangstelling en gold: „wai de heeren (het bestuur) prijzen zullen de kiezers wij zen." Wanneer er dus nu meeleven getoond wordt, moeten wij ons daarover veel meer verheugen. Het gaat nu echter maar om, het groote, massale lichaam in een zeltde tempo te doen weiken, als waarin de poli tieke omstandigheden noodig maken en waar van het partijbestuur het snehe rvthme aan geeft. In bijna alle vergade ingen is critiek (soms zeer scherpe critiek, als in Zwolle) uitgeoefend op het feit, dat het Bondsbe stuur niet bereid was de behandeling van het concept-reglement uit te stellen. En toch werd de onmogelijkheid van uitstel door het Bondsbestuur deugdelijk aangetoond. Trouwens, wanneer men in ruim twee maan den geen tijd ziet. om zulk een reglement te bestudeeren en in de lagere organisaties te behandelen, blijkt, dat hier wat ont breekt. of liever, dat hier wat groeien moet, n.m. bedrevenheid en behendigheid bij besturen van kiesvereenigingen en Rijks kieskringorganisaties om Bondsvoorstellen met bekwame spoed af te doen. Daarvoor is allereerst noodig dat men zich bij de studie van zulke voorstellen (welke uitmuntend en door ter dege zaakkundigen worden voorbereid) voornamelijk bepaalt tot de groote leidende gedachten en tracht te be grijpen hoe zulke nieuwe voorstellen pas sen in de historie van de partij. Door zich in détails te verliezen geeft men zich aan een onvruchtbare critiek over en houdt de zaken sleepende. Maar we houden goeden moed; achter den Partijraad aan maakt de R.K. Staats partij een nieuwe evolutie door cn wij moeten ons er niet over verbazen nog min der er ons aan ergeren, wanneer allen het snelle tempo nog niet volgen kunnen, het welk het partijbestuur noodig acht. Over enkele jaren zal het groote leger de leiding dankbaar zijn voor de training welke het nu doormaakt, daar zijn we zeker van! Sociëteit „SI, Bavo" Esperanto 8 uur R. K. Jonge Vrouwenbond 8 uur Smedenpatroons 8 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie Zangersgezellen half 9 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelconcert van half 8 tot half 9 uur. Terrein Zaanenlaan Populierenstraat Circus „Amar" 8 uur. „Luxor"-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voui onverzorgde zuigelingen, Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,,Sf. Bavo", Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemid delingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Za terdagavond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89Vi uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marfhavereemging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen thuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken der S. E V. Maandag vaD 23 uur Donderdag van 12 uur. R. K. Kraamverpleging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdag van 23. Zuster Toeset, Reitzstraat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur Zuster Toeset, Damiatestraat .1 (Bavodorp) Donderdags van 23 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint- Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged Oude Gracnt). Üilslutend Tetef 14141 Corn. v. d. Vooren, bakker, te Sant poort, Jan Gijzenvaart. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuijs, alhier. J. G. Remmerswaal, zonder beroep, te Haarlem, Hodsonstraat 24. Curator Mr.. F. M. Hagemeijer, alhier. J. Steenman, koopman te IJmuiden, Zee weg 33 E. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. J. P. Faure, schilder te Haarlem, Berck- heyaes'raai 22. Curator Mr. J. Deenik, alhier. Rechter-Commissaris Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong: Opgeheven werden de faillissementen van; J. A. Sr hwarzwalder, boterhandelaar te - -d meer, uitgesproken 29 Maart 1927. Curator Mr. IL' H, R'epma te Edam, J. Dumber, zonder beroep, te Haarlem, Schouwtjeslaan 17. Curator Mr. Julius Hoog, alhier. Uitgesproken 31 Mei 1927. Geëindigd is het faillissement van J. van der Jag'., winkelier te Hillegom, na gedaan verzet 'tegen de uitdeehngslijst. Curator Mr. Silvain Groen, alhier. MAKELAAR. Als makelaar in ruwe koffie werd heden beëedigd de heer C. J. Verloove Fzn., al- hier, Staten Bolwerk 34. Aan het verslag der vaste Commissie voor Uitbreidingsplannen in Noord-Holland O" er Februari tot November 1926 ontleenen wij eenige bijzónderheden, die voor deze om geving van belang zijn. Wat de ingekomen uitbreidingsplannen en stukken betreft, die in verband staan met Haarlem en omgeving en daarmee als één geheel mqeten worden beschouwd, werd ten aanzien van het vastgestelde plan van Haar lem (SLaehthuisbuurt) reeds medegedeeld, dat de behandeling daarvan uitgesteld zou worden. Het door den Voorzitter van Gedeputeer de' Staten om advies toegezonden vastge stelde plan van Blcemendaal voor Ryne- gem werd met het oog op de omstandig heid, dat reeds een deel van dit plan uit gevoerd was, door de vergadering van Vaste Leden spoedshalve ter afdoening in handen van de Technische Subcommissie gesteld. Na een herhaald bezoek aan het terrein en de omgeving kwam de Subcommissie tot de overtuiging dat het plan bezwaarlijk los van de omgeving beoordeeld kan worden, daar voor een nieuwen verkeersweg in de rich ting Noord-Zuid buiten de stad Haarlem oir. een tracé over het terrein van Rynegom in aanmerking komt. Zij heeft daarom aan Ged. Staten geadviseerd het plan niet goed te keuren, onder mededeeling, dat; indien de door haar aangegeven ruime doorgaande verbinding in het plan wordt opgenomen, zij tegen dit plan, hoewel het ook in andere opzichten niet gelukkig is, geen bezwaar meer zal maken. Ged. Staten hebben overeenkomstig dit advies besloten met het gevolg, dat zij van bet gemeentebestuur een verzoek om na dere inlichtingen over de trace's van den weg ontvingen. Dit aan de Vaste Commissie toegezonden en daarna in handen van de Technische Subcommissie gestélde verzoek werd in een vergadering van deze Subcommissie behan deld in verhand met de studie, die de Bij zondere Leden, waaronder Ir. Joseph Cuy pers, technisch adviseur van Bloemendaal, van Haarlem en omgeving maakten. In op dracht van die vergadering heeft de Secre taris daarop de aangelegenheid met den heer Cuypers besproken. B. en W. hebben thans een drietal wij- zigings-varianten van het nhm-Rynegon aan de commissie toegezonden. Met de behandeling van de door den Voorzitter van Ged. Staten om advies toe gezonden, vastgestelde herziening van het uitbreidingsplan van Velsen is thans tegelijk met de reeds genoemde door de Bijzóndere Leden ingediende studie van Haarlem en omgeving, waarmcde het plan van Velsen ten nauwste samenhangt, een aanvang ge maakt door de Technische Subcommissie, in wier handen deze stukken gesteld werden. Over de beide door den Voorzitter van Ged. Staten om advies toegezonden vastge stelde herzieningen van het uitbreidingsplan van Heemstede, die eveneens verband hou den met het plan voor Haarlem en omge ving, vond (op 26 October) een bespreking plaats in de Commissie van Vaste Leden, aangevuld met de Bijzondere Leden voor Haarlem en aangrenzende gemeenten en den betrokken Inspecteur voor de Volkshuis vesting, met het Gemeentebestuur van Heemstede aan de hand van de praeadvie- zen, die de Technische Subcommissie na een bezoek aan het terrein en een bespreking met de reeds genoemde Bijzondere Leden en den Inspecteur over deze plannen uit bracht. Ten aanzien van hét plan voor de ter reinen gelegen ten Zuiden van Je Zand- voortsche laan, tusschen de spoorbaan HaarlemLeiden en de grens van de ge meenten Heemstede en Bloemendaal, werd .-an het Gemeentebestuur de toezegging verkregen, dat het een wijziging van het plan, waarbij rekening zal worden gehou den met de in de toekomst noodige ver breeding en verhooging van de spoorbaan zal bevorderen. Ook tegen het plan voor de terreinen omsloten door de Zandvoortsche laan, den Heerenweg, de Eindenhoutstraat en de Leidsche Vaart, waren bij de Commissie enige bezwaren gerezen. Deze hadden in iioofdzaak betrekking op 't behoud van na tuurschoon, de verbindingsweg van de Munterslaan met den Heerenweg en de toe komstige grens van Heemstede en Haarlem. Bij de gehouden bespreking zegde het Ge meentebestuur zijn medewerking toe aan een wijziging van het plan, waarbij het be staande natuurschoon meer gespaard blijft; ook zal daarbij het beloop van den verbin dingsweg nader onder bet oog worden ge zien. De wenschelijkheid om rekening te bouden met de toekomstige grenswijziging fbii het vaststellen van dit plan nog niet bekend) maakte een punt van uitvoerige bespreking uit. Eenstemmig was men van oerdeel, dat door de wijze, waarop de nieuwe grens, zooals deze blijkens de Me morie van Antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw thans in het betreffende wetsontwerp is opgeno men, dit plan doorsnijdt, een ongewenschte toestand zou ontstaan. Hoewel eenerziids het Gemeentebestuur bezwaarlijk rekening meende te kunnen houden met een grens wijziging, die het niet wenscht, werd ander zijds gewezen op de waarschijnlijkheid, dat Ged. Staten aan een plan, waarbij met geen grenswijziging rekening is gehouden, hun goedkeuring zullen onthouden. Het plan zal daarom moeten worden aan-: -'ahouden, tot de nieuwe grens vastgesteld, is," terwijl met de 'uitvoering van. hei wel licht nog te wijzigen gedeelte, waarmede ceds werd aangevangen, zal moeten wór den gewacht. Over de door den Voorzitter van Gejep. Staten om advies toegezonden vastgestelde, herziening van 't uitbreidingsplan van Bfloé- nierdeal voor het NarÜdenvetd en omgé ving, werd, na een bezoek aan, het terrein en een bespreking met de Bijzondere LédPn der Commissie voor Haarlem en aangren zende gemeenten en den betrokken Inspec teur voor de Volkshuisvesting door de Tech nische Subcommissie een praeadvies uitge bracht, waarin werd voorgesteld de beoor deeling van het'plan voor de terreinen ge legen buiten liet gebied van het Naaldenveld uit te stellen tot het in verband met het geheelc gebied van Haarlem en omgeving bestudeerd zou kunnen worden, terwijl voor het plan, voorzoover het het Naaldenveld betreft, met het oog op het behoud van zooveel mogelijk natuurschoon een wijziging werd bepleit. Het plan werd daarop in de vergadering van de Commissoie van Vast Leden van 26 Octobr, aangevuld met de betrokken Bijzondere Leden en den Inspecteur voor de Volsbuisvestin-g, met het Gemeentebestuur van Bloemendaal besproken. Daarbij bleek, dat dit College er zich mee kon vereenigen, dat het plan op de aangegeven wijze door den heer Ir. Joseph Cuypers als adviseur der gemeente gewijzigd wordt in overleg met het Gemeentebestuur, de Technische Subcommissie, de Bijzondere Leden der Com missie voor Haarlem en aangrenzende ge meenten, den Inspecteur voor de Volkshuis vesting en de Maatschappij Veenduin als eigenaresse van het Naaldenveld, waarbij dan tevens onderzocht zal worden, of het mogelijk 's een groote gebied als wandel park te reserveeren. Dit gewijzigde plan zal te zijner lijd aan de Commissie worden toegezonden. Een brief van het gemeentebestuur van Schoten a,an Gedeputeerde Staten werd aan de Technische Subcommissie om advies toe gezonden. Het betrof de in afwijking van het uitbreidingsplan tot stand komende be bouwing aan de Jan Gijzenvaart (ook reeds in de vergadering van Vaste Leden van 15 Jtim genoemd, waarvan de hoofdinge nieur-Directeur van den Provincialen Wa terstaat Gedeputeerde Staten in kennis stelde. In haair advies heeft de Technische Sub commissie .haar afkeuring uitgesproken over deze roet de wet strijdige handelwijze van het gemeentebestuur van Schoten, dat in zijn brief geen weerlegging van de door den Hoofdingenieur-Directeur genoemde feiten geeft, bet overigens aan Gedeputeerde Sta ten overlatende, hoe hieraan een eind moet worden gemaakt. De door den Voorzitter van Gedeputeer de Staten toegezonden brief van Burge meester en Wethpuders van Haarlem d.d. 9 Augustus 1924, betreffende de wensche lijkheid van overleg tusschen de gemeente besturen van Bloemendaal en Haarlem bij het ontwerpen van uitbreidingsplannen voor eerstgenoemde gemeente, werd nog niet be handeld. Over de vastgestelde uitbreidingsplan van de Gemeente Haarlemmermeer voor de Badhoevebuurt, dat voor den Voorzitter van Gedeputeerde Staten om advies werd toe gezonden, werd door de Technische Sub commissie, na een bespreking met den be trokken Inspecteur voor de Volkshuisves ting, een praeadvies uitgebracht, waarin de bezwaren tegen het plan, wat betreft den omvang en de detailleering, werden uit eengezet, terwijl daarnaast de wenschelijk heid van uitvoerig overleg met Amsterdam werd betoogd. Bij de daarop gevolgde bespreking (op 26 October) van de Commissie van Vaste leden, aangevuld met de Bijzondere Leden der Commissie voor Amsterdam en aan grenzende gemeenten en den betrokken In specteur voor de Volkshuisvesting, met den Burgemeester van Haarlemmermeer werd deze laatste bereid gevonden mede te wea ken aan een wijziging van het plan. Be sloten werd, dat binnenkort een bijeenkomst zal plaats hebben van den Burgemeester en den technischen adviseur der gemeente, een vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur' van Amsterdam, den betrokken In specteur van de Volkshuisvesting en de Technische Subcommissie, waarbij zal wor den onderzocht, welke wijzigingen in net plan behooren te worden aangebracht. Ver wacht mag worden, dat daarna spoedig over het gewijzigde plan een gunstig advies zal kunnen worden uitgebracht. De door de betrokken gemeentebesturen ter beoordeeling toegezonden ontwero-uit- breidingsplannen van Beverwijk, Benne- brock, Zandvoort (Bentveld), Bloemendaal, Ouudorp en Medemblik worden door de Com missie in studie genomen. In de garage van de Brockway Maat schappij heeft gisterochtend een overrijding plaats gehad, die gelukkig buitengewoon goed is afgeloopen. Onder één der in de ga rage staande autobussen was iemand van het personeel aan het werk. Zonder erg ging evenwel een ander achter het stuurrad zitten en zette de autobus aan waarbij hij niet hoorde het geroep, dat door het overige personeel tot hem werd gericht. Bij het doen rijden der autobus werd dan ook de tfian S. die er onder lag een eind meegesleurd en inwendig gekneusd opgenomen. Direct werd de getroffene per auto naar het S.t Elisabeths-gasthuis vervoerd waar na onderzoek gelukkig werd vastgesteld, dat er een inwendige verwonding heeft plaats gevonden, die, als er niets anders bij komt spoedig genezen kan zijn. De man blijft eenige dagen in observatie. Gisteravond had de jeugd het weder voor zien op het oud-jacht-woonschip, wat bij de steiger der pont in het Zuider Buiten Spaarne ligt. Tweemaal was, nadat eerst een gedeelte was afgebroken, er de roode haan al in gestoken, doch politie en voorbijgangers bluschten deze brandstichting in het begin. De jeugd had het evenwel op een flinken brand voorzien en te circa 10 uur sloegen dan ook de vlammen van alle kanten uit het schip vandaan. Dra was de brandweer met haar twee auto's aanwezig en werd ten derde male de tlussching begonnen. Aan beide oevers NIJMEGEN (Direct ingaande) Bijkatoor NASSAULAAN 18 HAARLEM. Zitdagen Maandags, Woensdags en Vrijdags van 6-9 uur n. m- Zaterdag van 5-91/» uur. Vorig bedrag N. N. ier eere v h. H. Hart A. E. D. ter eere v. h. H. Hart Tot dank aan de H. i Theresia van een weduwe Verjaardag van Rie N. N 1327.48 1— 2.50 L 4.40 1, Totaal 1337.38 de zijde der gemeente nu spoedig erger voor komen door het wrak (anders is het al niet meer) weg te doen halen. van het Spaarjie de brandweer was eerst aan de overzijde van het Spaarne stond het Zwart van" belangstellenden, te zien naar het' spél der jeugd. Vooral toen nóg één der brandweerlieden tot zijn middel in het water viel ging er een groot gejuich op, daar van alle kanten, ook van de brandweer en dc pOlïtie> deze brand van de vroolijke zijde wérd bezien. Spoedig was het blusschingswerk verricht, .maar met dat al is het opruimingswerk waar, wij om vroegen al weder wat gevorderd itileen op een verkeerde wijze. Laat men fan Te Noordwij k is gisteravond plotseling overleden Mejuffrouw Marie Sloot, die onder haar pseudoniem Melati van Java groote bekendheid kreeg als romanschrijfster. Nicolina Maria Christina Sloot, werd ge boren te Semarang in Januari 1853. Eerst is zij voor onderwijzeres opgeleid en stelde zij zich in het bezit van de acten Fransch en Engelsch L. O., maar toch reeds van haar 17-jaar af (in 1871 is zij naar Holland ge komen) schreef zij romans en novellen onder haar schuilnamen Melati van Java en Mathil- de. Dit laatste pseudoniem koos zij voor haar katholieke werk. Marie Sloot was een schrijfster van een ongelooflijke productiviteit. Wat zij alleen al als Melati van Java schrééf zou een ièvèn kunnen vullen, want wij schatten zeker niet te ruim wanneer wij het aantal romans en grootere novellen onder dezen naam gepu bliceerd op vijftig of zestig stellen. En daarbij komt dan nog de heele rij werken van Ma- thilde. In een tijd dat goede lectuur, die in den smaak viel van ons katholieke volk, zeld zaam was, heeft Marie Sloot zeker een laak vervuld. Zij heeft haar geloofsgenooten over vloedig aan leesstof geholpen en ook door haar neutrale romans gelegenheid gegeven tot onschuldige ontspanning. Het onschadelijke wordt echter schadelijk, wanneer het middelmatige het goede in den weg komt te staan. Zoo was het met de werken van Melati van Java, die in de bibliotheken zóóveel werden gevraagd, dat Marie Sloot de meest-gelezen schrijfster van ons land bleek te zijn. Aldus is de wrevel te verklaren van de jongere generaties tegen deze fa briekmatige boeken-productie. Maar dat deze stapels romans en verhalen ten slotte als een bedreiging werden gevoeld, het is meer de schuld van een slecht-onderscheidend en intellectueel-gemakzuchtig publiek, dan van de schrijfster, die in haar lange leven hard en zéér hard heeft gewerkt en onze katho lieke ontspanningstijdschriften van de bij dragen heeft voorzien die daar gewenscht en noodig waren. Marie Sloot heeft tot de publicisten be hoord, die ons Roomsche volk, dat geheel van het boek vervreemd was, weer hebben leeren lezen. Uit een oogpunt van katholieke cultuur heeft zij het meer op het eigen plan tevreden gesteld, dan het geprikkeld en hoogerop gevoerd. Maar ook hierin lag reeds een verdienste en zoo is Marie Sloot toch een figuur geweest die gewerkt heeft aan de cultureele emancipatie van ons volk, in een allereerste stadium van haar ontwikkeling. Een in Haarlemmermeer afgespeelde ware geschiedenis. Een landbouwer aan den Aalsmeerderweg in Haarlemmermeer heeft een ezel. Nu is dit op zich zelf beschouwd geen bijzonderheid, want er zijn in den Haarlemmermeerpol der al is het zeer schaarsch nog wel meer landbouwers die een ezel hebben. Maar cjie ezel aan den Aalsmeerderweg schijnt toch boven zijn gewone collega's wel een keel eigenaardig dier te zijn en zoo nu en dan nei ging te gevoelen om de wereld eens van twee kanten te bekijken. Een zijner meest typische eigenschappen is wel om een gedeelte van zijn tijd door te brengen met het maken van visites op eer. andere boerenhofstede, meer snzc.'cal me; het doel om er zich van te overtuigen, da( de bewoners het nog wel maken. Deze hoffelijk aangelegde ezel was ook thans weer op stap gegaan heel kalm wan delend, want hard ioopen was zijn gewoonte niet als hij louter uit belangstelling zoo'n visite gaat afsteken niet beter wetende of hij was altijd hartelijk welkom en dan ook nooit bedacht zijnde op een minder goede ontvangst en op dc mogelijkheid, dat kern wel eens iets leva sija hoefd ken hangen, waardoor zijn leven in gevaar kou werden gebracht. "Teen hij verscheen op het erf van zijn gast heer, kwam 'deze naar buiten. Echter niet mot een van vreugde stralend gezicht, zoo- als hij cok nu weer verwacht had en een wel komstgroet, maar in een piin of meer vijan- di; a hcv'dinp, die den ezel deed beven en s'.c'ca Xtn angst. ,ïy;V. cp i: civ-c.it dz; Grauwtje, be vreesd .o:.een pa', slaag cf iels dergelijks zich uit de voeten wilde malen, bemerkte hij plotseling dat zijn eertijds zoo vriendelijke 1 Onder groote belangstelling zijn heden morgen de piloten der K.L.M., Geijsendorl- ier en Scholte met hun passagier, den Ame- kaan van Lear Black per Fokker Vil van Schiphol gestart voor hun reis naar Ncder- landsch Indië, Dr. T. P. Sevensma te Amsterdam is be noemd tot bibliothecaris van den Volken bond te Genève. In het Soppengsche (aid. Boni, Zuid Ce lebes) hebben een troepje verzetslieden een bestuurcassistgnt en agent van politie zwaar gewond. Drie rebellen zijn neergelegd, twaali opgevat. De rust is hersteld. Twee beklaagden wegens moord, begaan tijdens de onlusten in Indië, zijn tot dood straf veroordeeld, anderen tot zware ge vangenisstraffen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een I suppletoire begrooting, waarbij ien behoeve van het onderwijs ruim vier miliioen meer gevraagd wordt De Tweede Kamer heelt gisteren o.m. goedgekeurd de wetsvoorstellen inzake het Wegenfonds voor 1S27. Voor Emmen zal weder rijkswerkver- schaffing worden gevraagd. Het detachement Indische militairen, dat momenteel hier te lande vertoeft, heeft gis teren gedefileerd voor de Koninklijke Fa milie. Byrd houdt zich gereed voor een vlucht over den Atlantischen Oceaan, Te Noordwijk is plotseling overleden mej. Marie Sloot, die onder haar pseudoniem Melati van Java groote bekendheid heeft verworven als romanschrijfster. In het St. Barbaragesticht te Culemborg is overleden de Hoogeerw. heer Mgr. J. A. S. van Schalk, president van het Klein Seminarie, aldaar. De bekende Engelsche humoristische schrijver en dramaturg Jerome K. Jerome is gisteren op 68-jarigen leeftijd overleden. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 9.52. Hoogste barometerstand 768.5 te Aber deen. Laagste barometerstand 756.3 te Valder- sund. Verwachting: Matige Noordelijke tot Oos telijken wind. Zwaar tot half bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Iets warmer overdag. gastheer het op zijn ooren gemunt had en op lang niet zachte wijze daaraan met een ring een kaart stevig had bevestigd, waarna hem een teeken werd gegeven om zoo spoedig mogelijk te maken dat hij wegkwam. De ezel niet begrijpende wat die kaart aan zijn oor moest beteekenen en misschien denkende, dat ket een uitnccdiging was voor zijn baas om zelf ook eens mee te komen - liep nu van pijn een beetje harder dan op de heenreis, en arriveerde spoedig op het erf van zijn baas. Deze maakte direct het touw los dat aan Grauwtje's oor was vastgebon den en trok de daaraan bevestigde kaart eraf. Tot zijn schrik en verbazing las hij de daarop geschreven woorden (Naam van den eigenaar)...., als deze broer van U weer bij mij op de werf komt) zal ik hem een schot hagel in zijn baatje schieten". Grauwtje zag wel dat zijn baas verschoot van kwaadheid en hoorde hem al zeggen: „Dat laat ik er zoo niet bij zitten daar zal ik werk van maken". Terwijl de boosgemaakte landbouwer zich opmaakte om de 'politie met het gebeurde in kennis te stellen kreeg Langoor alvast van l'.ein een ernstige vermaning om zich :iet meer van het erf te begeven. In aansluiting op ons bericht betreflende verschijnselen van vergiftiging, welke zich in vcrschilcndc gezinnen in het Rozenprieel zouden hebben voorgedaan na gebruik van varkenslever," kunnen "wij nader mededeë- len, dat het onderzoek in deze zaak noé niet geëindigd-is,..Ditzal nog wel eén .week du ren, naar de directeur -van h«t Openbaar Slachthuis ons mededeelde, vooral daar, zooals wij ook gisteren reeds meldden, het onderzoek zeer belemmerd wordt, dóórdat bijna geen materiaal voor het onderzoek be schikbaar is. Nog vernemen wij, dat in het gezin- van den- heer G. in de Barendsestraat ook 4 personen ziek liggen aan vermoedelijke ver-, gift girg. Ook zij hebben lever, betrokken ven dcnzelfden slager, gebruikt. Een der huisgerooten, die niets van de lever ge bruikt heeft, is riet ongesteld geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1