IS THANS GEVESTIGD DE. KATHOL IE KE ILLUSTRATIE TELEFOON 34 jSMMNBELTJES lOTTGEHING DEL GROOTE ATTRACTIE VOOR OUD EN JONQ! PLAATSELIJK NIEUWS. ZANDVOGRT. VELSEN. IJMUIDEN. HOOFDDORP VOGELENZANG. HEEMSTEDE. BEVERWIJK. SANTPOORT. HEEMSKERK. VELSEN. BLÓEMENDAAL. HAARLEM Dioc. Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. N. Z. H. T. M. Vereeniging van geannexeerde gemeente-ambtenaren. voor VERVEN en STOOMEN OR. HOUTSTR. 5a. TELEFOOK 1021» Gemeente fccgrcoting. Gedeputeerde staten dezer P-ovincie hebben nolmaals bezwaar gemaakt tegen de gemeente be groeting voor 1927. In verband met die op merkingen schrijven B. en W. aan den raad dat de gemeente over het dienstjaar 1925 aan het Rrk heeft teruggegeven wegens ar.r-terk in de waarde posten der gemeen te ;e inkomsten belasting een bedrag van J 31.821,41 en over 1926 een bedrag van t 91.440.Verder is aan het Rijk terug betaald over 1926 wegens aandeel in de kwade posten der Ri'ks Inkomstenbelasting 1922-23 18.578.78. Totaal dus 191.840.19. Het ligt voor de hand, dat na de teruggave van zulk een groot bedrag over 2 dienst- ia-en zij bij het opmaken van de gemeente bgerooting in de meening ve keerdeo, dat een verdere teruggave van eenig bedrag van beteekenis wel niet meer zou voorko men, zoodat zij in de vergadering van 7 April j.l. aan den raad dan ook adviseerden door toevoeging van een bedrag van 100.800aan den post „Uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade pos ten, wegens de directe belastingen", daar tegen over te willen een ontvangstoost Restitutie van de kwade posten der door het Ri'k geinde inkomstenbelasting ad. 90.800.—. Uit de nota van Gedeputeerde Staten moeten zij opmerken dat onder hetgeen door het Rijk óver 1927 wordt terugge vraagd gegrepen is nog minstens terugsa ve over overige dienstjaren, voornamelijk de ja-en 1924 en 1925. Door het Rijk is van de gemeente gevorderd in Februari 1927 herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij ge noemde maatschappij in dienst is getreden. Ket zal den jubilaris, die lid is van den ge meenteraad en van vele vereenigingen, Op genoemden dag zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken, Woningbouw. Bij beschikking van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën van 4 April is het maximum bedrag van de bij beschikking van 16 Januari 1923, aan de gemeente Velsên toegekende jaarlijksche bijdrage uit 's Rijks kas, ter tege moetkoming in het tekort op de exploitatie van 50 door de Woningbouwvereeniging „Velsen" aldaar, met Rijksvoorschot, ge bouwde arbeiderswoningen, nader bepaald op 2219.27; is het maximum bedrag van de bij Konink lijk besluit van 23 Augustus 1928 aan de ge meente Velsen toegekende jaarlij ksche bij drage uit 's Rijks kas, ter tegemoetkoming in het tekort op de exploitatie van 36 door de Woningstoichting „Patrimonium", aldaar met Rijksvoorschot gebouwde arbeiders woningen, nader bepaald op 2098.62 is het maximum bedrag van de bij Konin klijk besluit van 16 j-nuari 1919 aan de ge meente Velsen toegekende jaarlijksche bij drage uit 's Rijks kas, ter tegemoetkoming in het tekort op de exploitatie van 306 door de R. K. Woningbouwvereeniging, aldaar, met Rijks voorschot gebouwde arbeiderswoningen nader bepaald op 26.780.02. is het maximum bedrag van de bij Konin klijk besluit van 29 October 1918 aan de ge meente Velsen toegekende jaarlijksche bij drage uit 's Rijks kas, ter tegemoetkoming in het tekort op de exploitatie van 55 door de Woningbouwvereeniging „Patrimonium", aldaar, met Rijksvoorschot gebouwde arbei derswoningen, nader bepaald op f 2761.62. 11.018.07. afrekening kwade posten G. I. B. dienst 1926. In Mei 1927 1.kwade posten B .1. B. dienst 1922-23 en 54.543.53 kwade posten R. I. B. 1923-24, zoodat hoogstwaarschijnlijk tot aandeel in de kwa de posten der opcenten op de R. I. B. én G. I. B. over 1927 zal zijn 166.362.50. Zij stellen daarom voor den post „Be lasting naar het Inkomen" te verhoogen met 156.326.60 en te brengen op 446.362.60 den uitgaafpost no. 350 „Uit- keeringswaarde posten" te verhoogen met 65562.60 en de ontvangstpost nó, 353a „Restitutie waarde posten" te verminderen met 90.800. Zocals begrijpelijk is, zal de ontvangst van de inkomsten belasting over 1927 be langrijk minder zijn dan thans op de be trokken post is geraamd, dat daar de raad beslist heeft, in verband met hetgeen vol gens de vorige wijziging beslist ontvangen moest worden, het vermenigvuldigingscijfer te brengen van 1.6 op 1.8 zijn zij van oor deel dat mocht er een tekort over 1927 ontstaan, het beste zal zijn, dat tekort ge deeltelijk over eenige jaren in te halen, zonder tot verdere verhooging dér belasting over te gaan. Ned. R. K. Metaalbewerkersbond afd- IJmuiden. Bovengenoemde af deeling hield Maandagavond een vergadering in het Pat-onaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Te circa 8 uur opende de voorzitter met den Christelijken greet, heette allen van harte welkom in het bijzonder den Gees telijk adviseur en den Hoofdbestuurder, den heer E. Schaaner. In een kort maar krachtig inleidingswoord, Zette de voorz. het doel van deze bijeenkomst uiteen en spoorde allen aan, trouwe leden en goede propagandisten te zijn voor de R. K. "Organisatie. Hierna verkreeg de heer Schaa- per, één der sprekers van dezen avond, het woord. Spreker had gemeend goed te doen de alzetneene dingen en beschouwingen eens in herinnering te brengen van het ontstaan van onzen bond tot op den dag van heden, nu hij dezer dagen zijn 25-jarig bestaan hoopt te vieren. Als uitgangspunt werd gekozen de tijd toen de pioniers in het 1ste jaar dat de bond bestond, hun snipper-uurtjes opofferden voor de R. K. zaak, mede gehoord hebbende het woord van Zijne Heiligheid den Paus. Spreker dacht aan de oud zouaaf P. Kok, die in die dagen één der steunpilaren was van onze vakbeweging. De ontwikkeling ging echter langzaam vooruit, waardoor het moge lijk werd met verhooging der contributie gesalarieerde bestuurders aan te stellen. De arbeid, die toen later is geschied, daar plukken wij thans de vruchten van, als de verhouding van arbeidstijd, ongevallenwet ziekteverzekering, collectieve overeenkom sten enz. Spreker behandelt dan de bedrijfsconsen- tratie welke natuurlijk verband houdt met het Internationaal Organisatie-wezen waar door een ontzaggelijke taak is weggelegd, doch eindigt zijn rede met een aanmoediging om toch vooral te vertrouwen op onze Ka tholieke beginselen. Hiernp viel spreker een applaus ten deel. De attractie bestond uit een drietal prijzen, die verloot werden tegen een kle ne koste, waarvan het batig saldo zal dienen voor het Vaandelfonds. Hierna kreeg de Geestelijk Adviseur het %oord. Deze had tot onderwerp gekozen „de R. K. Vakbeweging in het huisgezin". Z.Eerw. deelt mede dat de Organisatie in het Huisgezin is ingesteld door God zelve, en waarin krachten worden gesmeed, het welk de fundeering moet worden, wat wij noemen de Maatschappij. Vervolgens dee spreker mede dat een kind ten opzichte van de ouders onderdanig moet zijn, zoo ook moeten wij allen onderdanig wezen aan ons Hoofdbestuur, welke wij zelf tot die functie hebben gekozen. De organisatie doet alles voor het gezin en zoo moeten wij dan ook een offer weten te brengen. Als goede katho lieken worden wij zeker daarvoor beloond. In een schitterende rede bewees onzen Geest adviseur hoe God den organisator beloonde, door mede te deelen dat nu onze H. B., den heer Scnaaper, gedurende 25 jaar zich aan het R. K. organisatie leven heeft gewijd, hij van God nu al reeds de belooning heeft mogen ontvangen, doordat j.l. Zaterdag zijn zoon door Z. D. H. den Bisschop van Haar lem tot Sub-Diaken is gewijd. Een daverend applaus kon hier niet achterwege blijven. Na nog een opwekkend woord tot allen te hebben gesproken eindigde Z.Eerw. zijn schitterende rede. De voorzitter dankte dan de beide spre kers voor hun zoo keurig saamgestelde rede, en feliciteerde namens de afdeeling IJmuiden den heer Schaaper met het geluk, hetwelk hem ten deel was gevallen tevens den wensch uitsprekende dat over een jaar onze H. B. een Zoon als Priester mag bezitten. Nadat nog eenige leden op hun vragen antwoord was gegeven, werd déze goedge slaagde vergadering gesloten met gebed. Ned. Roode Kruis. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Ned. Roode Kruis, werd de medaille voor meer dan 10 jaren een leidende tunctie in een afdeeling te hebben bekleed, uitgereikt aan de leden J. v. d. Zijl en B. de Korte, van de afdee ling IJmuiden. Personalia. 23 Juni a.s. hoopt onze plaatsgenoot, de heer H. Koning, conduc teur bij de Ned. Spoorwegen, den dag te De presidente bracht daarna woorden van dank, waarna ruim half elf iedereen voldaan huwwaar's ging. Pastoor Heljtveldt. De ZeerEerw. Heer Pastoor Heijtveldt heeft Zondag zijn af scheidspreek gehouden. De gewijde spreker feliciteerde de parochianen met hun nieu wen Pastoor en bracht een woord van dank aan de eide kapelaans, die zooveel voor hem gedaan hadden, aan het Kerkbestuur en het Gemeentebestuur en aan allen, wat zij in dien korten tijd, dat hij hier geweest is, voor hem hebben gedaan. Spr. kon niet naleteft een woord van dank te brengen aan de parochianen, voor hun liefde en toewijding welke zij voélen voor hun priesters en eindigde met de Woor den, dat zij allen elkaar hiernamaals mo gen wederzien Vrijdag a.s. omstreeks half 8 's avonds zal de nieuwe pastoor aan de grens der parochie worden afgehaald'door het Kerk- betuur en een groep deelnemers op paard en fiets, alle vereenigingen worden om streeks 7 uur bij de kerk verwacht, om met vaandel en banier den nieuwen pastoor op te wachten. Zondag voor de Hoogmis wordt hij door den ZeerEerw. Heer Deken geïn stalleerd. Auto-ongeval, Gisterenmiddag had al hier nabij den Witten Hond, alweer een auto-ongeval plaats wegens den onbegaan- baren Leidschevaartweg. De chauffeur raakten zijn stuur kwijt en zoo kwam de auto in de Leidschevaart terecht. Door de tegenwoordigheid Van geest wist de chauf feur bijtijds uit den wagen te springen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. H. van der Bijl en M. J. C. Hageman. Getrouwd: H. C. Kramer met H. Ch. Neeskens, J. A. J. Duins met J. C. Draijer. J. Stroosma met J M. Mertens. Geboren: z. van A. A. Mac Neill— Schou- te. z. van A. M. HeemskerkPeperkoorn. z. van J. de JongBlokker, z. van A, H. OomenPijpers. 2 z. van J, H. B. Assendelftde Groot. Overleden: E. Smit, 82 jaar. geheelonthouders tot niet drinken, schen ken of laten schenken. Naar aanleiding van de discussie zeide de voorziter dat de alco hol in zich geen kwaad is; de bedoelde ver plichting kan niet worden opgelegd. Beslo ten werd dat de besturen der afdéelngen zul len werken voor de toepassing van het be ginsel van niet drinken en schenken. De afd. Heiloo stelde voor eenheidssta ten te doen drukken omdat kleine afdeelin- gen financieel niet in staat rijn elk lid een reglement te geven. Door massale aanschaf fing wordt in deze moeilijkheid voorzien. Het H. B. is hiertap niet gewettigd, doch wil aan dezen wensch gevolg geven voor afd., die zulks wenschea Aldus besloten. Voorstel van het Centrum en Oostelijk K. V. te Amsterdam om lid te worden van de K. R. O. en lezingen over de R. K. Drankbestrijding per radio te houden. Aldus werd besloten na langdurige discussie. Een voorstel van het K. V. St. Nicolaas en Barbara te Amsterdam om de jaarvergade ring te houden op 2en Pinksterdhg. Opge merkt werd dat het voor afdeelingen uit land- en tuinbouwstreken onmogelijk is de vergadering in dezen tijd bij te wonen. Het H. B. acht dezen dag zeer "ongeschikt, doch zal hieromtrent nader beraadslagen. Aldus werd besloten. De Weleerw. heer J. Leesberg hield daar na een rede over den waren geest der drankbestrijding. Spr. definieerde de drank bestrijding als de georganiseerde beoefening van de cardinale deugd der matigheid. De deugd mag echter nooit, volgens den levensregel der heiligen, een last zijn voor den evenmensch. Men moet streng zijn voor zich zelf, mild voor anderen, streng in de zaak zelf, maar mild in de wijze. De liefde moet ons besturen, aldus spr., ook in ons werken als drankbestrijders. Onder de middelen die men móet aan wenden, is op de eerste plaats het gebed en het ontvangen der H, Sacramenten. Zoo wordt men gesterkt voor den strijd en Ver licht om het moeilijk op de goede manier te verrichten. Met de vergelijking van Gide on's soldaten eindigde spr., de aanwezigen opwekkend met moed en vertrouwen het mooie apostolaat voort te zetten, dè ma tigheid te beoefenen en onder anderen te propageeren. Een sterk applaus klonk na de duide- Aanrijding. Gisterenmiddag heeft hier een aanrijding plaats gehad. Een autobus, gaande naar Wijk aan Zee, wilde de Molen straat inrijden, terwijl èen woonwagen te dicht naast den auto reed. Een wagenboom ging door de ruit van de autobus, en het tuig van het paard werd beschadigd. De be stuurder heeft de kosten vergoed. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. „Arbeid Adelt," Door bovengenoemde spaarkas werd aanbesteed de levering kan benoodigde anthraciet voor de leden. Leve rancier werd de Ver. Steenkolenhandel te IJmuiden. Later bleek dat een inschrijvingsbiljet was zoekgeraakt, dat een dag later terecht kwam, De aanbesteding werd nu opnieuw gehou den en dé firma de Graaf te Blóemendaal werd leverancierster. Als prijs wordt be steed 20/30 1.95 en 30/50 2.10, Huldiging. De R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" en de gem. zangvereeniging „Vox Humana" behaalden kort geleden een eersten prijs op concours. De besturenbond „Eensgezindheid" vond hierin aanleiding beide corpsen met hun succes speciaal te huldigen. Gisterenavond had een ert ander plaats. Bij dé halte Driehuis-Westerveld, werd een stoet gevormd van huldigende en te huldi gen vereenigingen, Men trok onder de vroo- Iijke tonen van een marsch door het dorp naar „Zomerlust," onderweg werden den heer Jos. Brands, directeur van „Vox Hü- maa," door hét kinderzartgkóöf bloemen aan geboden. In de groote zal zong „Vox" haar COn- coursUnmmers „Jonge Liefde" en „Ellen." Stormachtig applaus gaf te kennen hoezeer men daarvoor waardeering vond. Door den heer Krom, voorzitter van den besturenbond, werd de zangvereeniging ge complimenteerd met het succes, terwijl hij êf den wensch bijvoegde, dat op dien weg zal voortgegaan worden, wat onder leiding van den heer Jos. Brands en het tegenwoor dig bestuur zekér mogelijk zal zijn, Aan den directeur, den voorzitter en echt- genoote, werden door den besturenbond en de leden Van Vox, bloemen aangeboden. Besturenbond, leden en aanwezigen werd door de betrokken personen een hartelijk dankwoord gebracht en de belofte gegeven steeds de vereeniging op hooger ontwikke ling trachten te brengen, Ook de véréeniging „Koninginnedag" zond schriftelijke felicitatie. Hierna bracht de R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" haar nummers ten gehoore, waarmee zij in de afdeeling uitmuntendheid harmonie een eersten ptijs verwierf. Zij oogstte veel succes. De heer Krom feliciteerde de vereeniging met haar succes en sprak de verwachting uit, dat het vol gend jaar „Soli Deo Gloria" onder deZe lei ding en met denzelfden organisatiegeest in de hoogst bereikbare afdeeling zal aanlan den. Tot slot nog een pittige marsch van de harmonie, waarna allen te ruim elf uur huiswaarts keerden. Het was een móóie en prettige avond. Diefstal met inbraak. Nader wordt gemeld: Het bedrag aan geld is ofigeveer 100, waaronder eenige briefjes van 1000 mark en kronen zijn; verder een zilver dames horloge, een gouden ketting, twee ringen met haar, 1 zilver, 1 goud, een gouden ring met pareltjes, .een gouden kruisje, 1 gouden broche met pareltjes, 2 gouden oorbellen met pareltjes en een nikkel hor loge. Tot nu toe is geen spoor van de daders gevonden. Loting der candidaatslijsten, De loting voor de volgorde dêr candidaatslijsten voor den gemeenteraad is als volgt: 1. Anti-Stemdwangpartij. 2, R. K. Volks partij. 3, S. D. A. P. 4, Chr, Hist. Unie. 5, Rev. Arb.-Comité. 6, Vrijz-Dem. Partij. 7. Lijst Schilling. 8. Vrijheidsbond. 9, Ant. Rev, Partij, 10. R. K. Staatspartij, Het H. O.'V. -concert, Mogen de con certen van onze plaatselijke muziekveree- nigingen al wel eens door het minder gun stige weer minder druk bezocht zijn gewor den, van het H. O. V.-concert, gisteravond in het Bloemendaalsche Bosch gegeven, kan dit niet beweerd worden. Want zeer groot Was het aantal bezoeke s, dat gisteravond van het prachtige concert genoten heeft. De heer Gerharz had voor een populair opera-programma gezorgd, dat juist door de bekende gedeelten du het bevatte, zeer in den smaak viel. Bijna onnoodig te ver melden, dat Mignon, Faust, Carmen en Traviata daartoe de caprices leverden. We kunnen ons voorsteilen, dat de heer Gerharz gaarne concerteert in Blóemen daal, doordat hij daar speeds een zeer dank baar gehoor vindt. Die dankbaarheid uitte zich ook gisteravond wéér door ademlooze stilte tijdens de muziek en luide tevreden heidsbetuigingen daarna. Slechts een paar honden, die bij een concert Ook niét thuis behooren, mengden bij een kleine scher mutseling hun vocale geluiden met de instru mentale. Dë paar kwajongens die na het concert meenden hun tevredenheid te moe ten luchten door een scherp, doordringend gefluit op de vingers, laten we buiten be schouwing Met de traditioneel? H. O. V.-sluitings- marsch als tóegift, werd het concert be sloten. (Vervolg.) Na heropening der vergadering werd de begrooting, na noodig gebleken wijzigingen Vastgesteld. Op voorstel van bet H. B. werd besloten dit jaar weder een opstellenwedstrijd uit te schrijven; betreffende het onderwerp geeft het H B. 10 punten aan, waarvan er min stens 6 moeten worden uitgewerkt. Zoo mogelijk zal het H. B. wedef een bij eenkomst houden met besturen van Kruis- verbonden en afgevaardigden van propagan- daclubs, wegens het gebleken nut. De ver gadering zal op Zondag gehouden Worden. In 1926 is met succes bezoek gébracht aan verschillende moederhuizen van onderwijs gevende congregatie op voorstel; van het H. B. werd besloten aan de Federatie te ver zoeken dit voort te zetten, ook bij manne lijke religieuzen Hef H. B. stelde voor het Dagelijksch Be stuur de samenwerking te verzoeken met R. K. vakorganisaties, sportvereenigingen, en met de R. K. Onderwijzers. De vergadering ging hiermede accoord. Het K. V. St. Laurentius drong aan op een geschikteren liederenbundel voor K, V. en Jongensbonden. Na discussie werd besloten bij de afdeelingen te onderzoeken wat daar gezongen wordt, om althans eert goeden bun del samen te stellen. Dezelfde afdeeling vroeg verplichting voor 12y,-JARIG FEEST VAN DE ELIS ABTHSV EREENIGiNG. Alhier vierde de St. Elisabeths vereeni ging haar 12 'A jarig feest, 's Morgens om 10 uur werd een plech tige H. Mis opgedragen door pastoor Heijt- veld, geassis eerd door de beide kapelaans. Na het Evangelie beklom de pastoor den preekstoel en feliciteerde de vereeniging met haar 12ha-jarig feest, alsook een der bes'uursleden, mejuffr. M. de Wit, die van den dag der oprichting tot heden als secretaresse zooveel voor deze schoone vereenigng gedaan heef:. 's Avonds had in de K. S. A. een feest avond plaats, waarbij de dames vun den naaikrans, onder leiding van den héér W. Meijer, een tooneelstukje opvoerde „Til- lie", dat zeer goed gespeeld werd. De presidente sprak eenige hartelijke woorden en schetste in korte woorden hoe de vereeniging in de afgeloopen 12 'A laar heefi gewerkt. Hierna bracht de secretaresse een keu rig verslag uit van de atgeloopen jaren en wij mochten hooren, dat duizenden li ters melk, eenige honderden ponden vleesch en vele bezoeken, aan arme kraam vrouwen zijn uitgedeeld en afgelegd. Een daverend applaus volgde op dit schitterend jaarverslag. Daarna werden eenige muzieknummers gegeven door het fanfarecorps. Tof slot werd een blijspel 'gegeven: „De voorbeeldige Huismoeder. lijk* en enthousiaste redevoering. Daarna werd de verdere agenda behan deld. a Het K. V. St. Viöcentius Paulo wilde samenwerking met vereenigingen als „Vóör Eer en Deugd" om te ageeren tegen den modernen drinkdwang, zooals bestaat ill bars e.d. met damesbediening, die een ze kere p-essie op de bezoekers uitoefenen. Het H. B. meende dat dit een plaatselijk verschijnsel betreft, zoodat plaatselijke ac tie hier is aangewezen. Het K. V. te Scheveningen stelde een statutenwijziging vóór, die tot strekking had de drankbestrijding te Veranderen in een vereeniging tegen elke onmatigheid, nu vele Volkskwalen in beteekenis niet Onderdoen voor het drankmisbruik. Het H. B. stond afwijzend tegenover het voorstel. De voorzitter zette dit nader uiteen. Spr, zag in de „nieuwe riching" waarheen dit voorstel stuurt, een verzwakken der belang stelling en der overtuiging, dat bestrijding van alcoholisme nog noodig is. Deze nieuwe Dichting of frontverbreeding komt niet uit eigen kring, doch van buiten af. De drankbe strijding heeft zich niet bepaald tot dén alco hol, doch wel degelijk ook andere Volks kwalen bestreden. De afgevaardigde Van Scheveningen ver dedigde het voorstel. Het is niet de bedoeling Sobriëtas weg te dringen, dóch verschillende völks'kwalen eischeü tegenwoordig bestrij ding en Sobriëtas is de aangewezen organi satie daarvoor, omdat zij strijdbare leden telt, die aan Opofferingsgezindheid geWertd Zijli. De secretaris toonde aan tot welke onhoud bare consequenties het voorstel van Scheveningen leidde. Verschillende leden voerden nog hét wóórd, waaruit bleek, dat men den ernst der ge noemde volkskwalen inzag, doch niét vóór het voorstel was. Het verzoek om het K. V. te Scheveningen de statuten zoo te laten wijzigen, dat deze afdeeling volgens de nieuwe richting zal Wer ken, werd in handen gegeven van het H. B. Daarna sprak de voorzitter een dank woord en sloot de vergadering. In de op 13 Juni 1927 gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij, werd verslag uitgebracht over het afgeldopen jaar en werden balans en winst- en verliesrekening per 31 Dec. 1926 goedgekeurd. Besloten werd tot een dividend-uitkée ring van 6 pet. De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris Ir. J. A, Kalff werd herkozen, terwijl in de vacature in den Raad van Commissarissen, onstaan door het bedan ken van Jhr. Ir. J. A. vn Kretschmar van Veen, werd voorzien door de benoeming van den heer Jhr. mr. H. G. van Holthe töt Echtèn. In de op 13 Juni 1927 gehouden Alge meene vergadering van Aandeelhouders in de Electrische Spoorwegmaatschappij wer den de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en besloten tot een dividenduitkeering van 6.25 per aandeel. De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris Jhr. if. J. A. van Kretscbmar vaö Veen stelde zich niet herkiesbaar; be sloten werd in deze vacature niet te voor zien. ADVERTEERÊN IN DE KATHOLIEKE ILLUStRATIE IS GOUD WAARD 125.000 ABONNE'S VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ ADM. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE (afd AdVertentiënj NASSAVLA4N 49 HAARLEM TELEFOON 13366 (3 lijnen) In de pp 13 Juni 1927 gehóuden Alge- meene vergadering van Aandeelhouders in de Eerste Nederlandsche Electrische Tram maatschappij, werden de balans en winst en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en de aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de heer J. H. Kann, herkozen, terwijl besloten Werd in de vacature in den Raad van Commissaris sen, ontstaan door het bedanken dan den heer jhr, ir. J. A. van Kretschmar van Veen niet te voorzien. In de op 13 Juni 1927 gehouden Alge- meene vergadering van Aandeelhouders in de Maatschappij tot Exploitatie van Tram wegen Werdén de balans eo winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en besloten tot een dividend- uitkeafing van op de aandeelen serie A. De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris Jhr. ir. J. A. van Kretschmar van Veert stelde zich niet herkiesbaar; in deze vacature werd voorzien door benoe ming van den heer Jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten, terwijl voorts de heer H. M. van Bemmelen tot commissaris ge kozen werd. Aan het jaarverslag is ontleend, dat de directie zich verzette tegen de door Ged. Staten te vêrleenert concessies aan auto busdiensten, in het bijzonder tegen de aanvragen, der Haarlemsche Brockway- Maaschappij en de Maaschappij de Sleutel stad, welke geheel parallel loopen aan de stoomtram LeidenHeemstede. De autobusdiensen beïnvloeden niet alleen de uitkomsten van het stoomrambedrijf zoo- nadig, dat dit niet zonder financieel tekort kan Worden gehandhaafd, zij zullen tevens de verwezenlijking van de niet alleen door ons, doch ook door de streek gekoesterde wensch, dat de tramlijn eene electrische wordt, onmogelijk maken, Het personeel bestond uit 129 ambtena ren in vasten diertst en 14 in lossen dienst en 760 beambten in vasten, 55 in voorloopi- gen dienst en 126 in lossen dienst; het aan tal Zondagsconducteurs bestond uit 97. Op 17 Maart 11926 is door den Min. van Wa terstaat goedgekeurd het Reglement van het Pensioenfonds der N. Z. H. Hierdoor werd de stichting van het algemeene pensioen fonds vóór het geheêle pcisoneel der Maat schappij een voldongen feit. De Maatschap- oij verklaarde zich garant tegenover het Fonds, ten behoeve van de dienstjaren, waarvoor geen dekking aanwezig was, voor het tekort tot een maximum van 550.000. Het kapitaal Van het Fonds is 1.324.066.07 het aantal leden bedroeg 889. Het Onderling Ondersteuningsfonds telde 652 leden; het saldo kapitaal bedroeg 44.789.56; de uitkeeringen bedroegen 8655.64. Betreffende dé goederentarieven wordt opgemerkt dat het aantal zendingen be droeg tusschen Leiden-Heemstede in 1923, 33714; in 1924, 27628, in 1925, 22907; in 1926, 13580; tusschen Leiden-Katwijk- Noordwijk, in 1913. 20725; in 1924, 18099; in 1925, 19699; in 1926, 15402. De verminde ring is het gevolg van het aantal eigen vrachtauto's der groote verzenders éh der vrachtautodiensten. Daar de Opbrengst van het goederenvervoer, de daaraan verbonden kosten, met name het afhalen en bezorgen niet meer dekt, werd besloten met ingang van 1 Januari 1927 het goederenvervoer met uitzondering van hét vervoer van wagen- ladintfen en vee én van het verVoor in rechtstreeksch verkeer met de Ned. Spoor wegen te staken De opbrengst van het personenvervoer op de lijn Schevemngen-Noordwijk bedroeg in 1924 1.184.300; irt 1925 f 1.423.000; in 1926 1.515.400. Op de lijf) Leiden—Heemstede; in 1924 152.100; in 1925 f 196.100: in 1926 164.800. Öp de lijn Heemstede-Schótèn en Ver- wulft-Overveen; in 1924 519.000; in 1925 571.800; in 1926* 533.300. Op de lijn Ceintuur-Bloemendaal en Sta- tion-Överveen in 1924 f 281.300; in 1925, 278,000; in 1926 278.400. Öp de lijn Amsterdam-Zandvoort en Am sterdam-Slof efdijk in 1924, 1.423.500; in 1925 1.609.700;_ in 1926. 1.669.000. Het vervoer Leiden-Heemstede ondervóftd den diruk Vail den regeimatigen kwartiers- dienst gepaard met tariefsverlaging van de autobussen, Dat het vervoer HeèmstedeSchoten en Verwulft— Overveen afnam, vindt zijn ver klaring in de Bloemententoonstelling van 1925. De toenemende bebouwingen langs déze lFneft Waarborgt de regelmatige ont wikkeling. Van de lijnen Ceintuur—Bloe- mêndaal en StationOverveen wordt ge zegd dat een min of meer ingrijrmtde. wiiti- ging fn het tracé en dé èxploHatiewijze noodig zal zijn, om in de toekomst eene blijvende ontwikkeling te ffiogen verwach ten. 'y Het Vervoer AmsterdamZandvoert nam ook zonder bloemententoonstelling te Heem-stedê, niet onaanzienlijk toe. Welke invloed de electriliceering Van den boofd- spoorweg op de ontwikkeling dezer lijn zal uitoefenen, laat zich moeilijk voorstellen. Waar beide vervoermiddelen echter in hoofdzaak verschillende gedeelten van Haar lem en Zandvoort bedienen, zal de invloed zich Waarschijnlijk voor deze lijn niet erif- stig doen gevoelen. De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van f 99.000. De ex ploitatie-rekening der N. Z. H. T. M. wijst een bedrag Van 3.339.979.52. met een voordeelig saldo van f 920.834.11. DE 42E JAARVERGADERING VAN DE NEDERLANDSCHE BANKETBAK- KERSVEREENIGING. Bovenenoemde vereeniging houdt de zer dagen haar 42ste algemeene jaarlijk sche vergadering. Nadat gisteravond de reu- nisten zich vereenigd hadden in het café restaurant Brinkmann, werd hedenochtend om 10 uur de algemeene vergadering ge opend. De vergadering werd geopend door den voorzitter van het bestuur der afd. Haarlem den heer W. Worst. Spreker heette de aanwezigen hartelijk welkom in Haarlem en sprak eenige waardeerende woorden tot den voorzitter van het Hoofdbestuur, den heer W. C. van Breda uit Helder. Vervol gens wenschte spreker allen een paar ge noeglijke dagen. Dan nam het woord de heer W. C. van Breda, die allereerst mededeelde, dat de le penningmeester, de heer G. W, van der Veer wegens zeer ernstige ongesteldheid niet kan aanwezig zijn. Mededéeling werd verder gedaan dat de Unionfabricken hadden aangeboden met een open toerwagen een excursie te maken naar hare fabrieken. Spreker bracht dank voor het vertrou wen, dat de leden steeds in hem gesteld hebben, en zegt met leedwezen afscheid te nemen van deze vereeniging, die hem steeds sympathiek gezind was, Namens een comité tot huldiging van den scheidenden voorzitter, sprak dè heer Dil uit 's-Gravenhage eenige hartelijke woor den van afscheid tct den heer van Breda, waarbij het eere-vóorzitte-schap van de vereeniging werd aangeboden, vergezeld van een oorkonde. De voorzitter dankte voör deze onder scheiding. De notulen der vorige vergadering en hèt jaarverslag over 1925 worden onveranderd vastgesteld. Besloten werd een telegram van hulde en aanhankelijkheid aan H, M. de Koningin te zenden. De penningmeester werd gedechargeerd over het afgeloopen jaar. - Bij de behandeling van het rapport van het Hoofdbestuur, dat de rekening en ver antwoording van de commissie van actie tegen de weeldebelasting heeft nagezien, wordt na stemming besloten het saldo van 55.58, dat na uitbetaling van 94 pet. der gestorte gelden is overgebleven, conform het voorstel van Utrecht voor de helft te storten in de kas van de Historische Com missie en voor de andere helft in de kas van het Uitleendepót. Bij de verkiezing van leden van het Hoofdbestuur worden de aftredende leden J. W. Deenik te Sneek en W. G. van Veen te Utrecht herkozen. In de plaats van den aftredenden voorzitter, den heer W. C. van Breda, wordt gekozen de heer G. H, D. Elfrink te Zwolle. Als voorzitter van de vereeniging wordt met algemeene stemmen gekozen de heer W, Berkhoff te Amsterdam. Besloten werd lid te worden van de Al gemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, tegen een jaarlijk sche contributie van 50. In het bestuur van de Vakschool wordt benoemd de heer A. Bührmann. Het voorstel van de afd. Zeeland om een rechtskundig adviseur te verbinden aan de Nederlandsche Banketbakkers Vereeniging, ■wordt aangehouden tot 'de algemeene ver gadering. Een concept-reglement betreffende ten toonstellingen en een reglement der reclame commissie wordt commissoriaal gemaakt. Drie leden werden aangewezen om met het hoofdbestuur de commissie te vormen. In deze commissie werd o.m. aangewezen de heer W. Worst, te Haarlem. Deze commissie zal de concepten onder het oog zien én nadere voorstellen indie nen. Het voorgestelde reglement van de reclame-commissie werd goedgekeurd. In het reglement der Historische commis sie werd een wijziging aangebracht. Het ligt in het voornemen om mevrouw Berkhof te benoemen tot lid van de His torische Commissie Als plaats, waar het volgend jaar de jaarlijksche algemeent vergadering zal wor den gehouden, werd Overijsel aangewezen. De heer Figi uit Zeist sprak eenige woor den van dank tot den voorzitter over de wijze, waarop hij steeds de vergaderingen heeft geleid. Hedenmiddag hield de heer J. M, Polak uit 's-Gravenhage, een inleiding over: De ingediende voor-ontwerpen „Regeling der Winkelsluiting en Werktijdenbesluit vöOf winkels." De afd. Schoten van het Nat. Verbond scheidt zich al. Men meldt het volgende aan de „Opr. H. Crt." t Het is met het tewerkstellen van personeel uit de geannexeerde gebieden niet alles boter tje tót den bodem. Het in dienst der gemeente Haarlem zijnde personeel heeft zich reeds lang vóór de annexatie ongerust gemaaktf dat geannexeerde ambtenaren de plaatsen zouden gaan bezetten, die doof de noodwen dige uitbreiding van verschillende bedrijven en diensttakken, door de vaste ambtenaren voor zich werden begeerd. Naijver over dé functies, welke door geannexeerd personeel behooren te worden waargenomen is even eens ontstaan, zóó zelfs, dat men meent de personeelsbelangen niet te kunnen behar tigen in één organisatie. De afdeeling Schoten van het Nationaal Verbond van gemeente ambtenaren zou, zoodra overeenstemming was verkregen over de plaatsing van het Schoten sche personeel, worden opgelost in de af deeling Haarlem van dien bond. Maar het botert niet tusschen het Haarlemsche en Schotensche personeeler zullen van beid,e kanten nog wel harde noten gekraakt worden voordat de nieuwe personeelsformatie bij verschillende diensten definitief zal zijn ge regeld. De afdeeling Schoten van het Ver bond heeft zich daarom geheel los gemaakt en een nieuwe vereeniging opgericht Van „Geannexeerde ambtenaren in dienst van de gemeente Haarlem". Deze vereeniging zal zich speciaal bemoeien met de positie van hare leden. Het bestuur is gevormd door de heeren L. A. van Doorn, J. M. Westen dorp en A. Stoffer, respectievelijk voor zitter, secretaris en penningmeester en alle in tijdelijken dienst door het gemeentebestuur van Haarlem te werk gesteld. Een flinke actie is te verwachten. PUDDING FABRIEK A.J.POLAK-GROmriGEM NAAR HET BUITENLAND WERK ZOEKEN. Het vorig jaar zijn eenige sigarenmakers, voor welk beroep hier in het land groote slapte bestaat en voor velen haast geen werk is te vinden, zoodat de betrokkenen langen tijden zonder loopen, naar Zwitser land getrokken om aldaar werk te vinden. Het mocht hun inderdaad toen gelukken voor eenigen tijd het zoo verlangde werk te vinden, doch ten slotte moesten zij, daar aan hen maar verlof voor hèt mogen ver toeven in Zwitserland van eenige maanden werd verleend, weder terugkeerefl. Nu dat zij evenwel weer eenigen tijd hier werkloos rond liepen, hebben dezelfde per sonen opnieuw de stoute schoenen aange trokken om èen poging in Zwitserland te Wagen. PERSONALIA. Voor het eindexamen electrotechniek van het Genootschap Mathesis Scientiarum Ge- nitrix te Leiden is geslaagd de heer D. M. Coenen, alhier (met lof.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2