li Radio-Omroep j FEUILLETON. Wat zal hij er mee doen? Wat er te Genève alzoo besproken Is en wordt. Een pleidooi van den Nederlandschen arbeidersafgevaardigde Kupers ter internationale Ar- beidsconferentie voor de landarbeiders. Onder de Radio-berichten: De zitting van gisteren van de Volken bondsconferentie. Merkwaardige onthullingen over den val van Averescu. Dreigementen en maatregelen der G. P. Oe in Rusland. Onlusten bij de Kirgiezen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. AllUMETTES BÏNNENLANDSCH NIEUWS. W aar schuwing. Een suppletoire begrooting van f 4.0S3..S00 ten behoeve van het onderwijs. Voor de verbetering der wegen. Dr. T. P. Sevensma. Op audiëntie bij H. K. H. Prinses Juliana. Het Indisch detachement. LUCHTVERKEER. Een dubbeldaagsche luchtdienst AmsterdamRotterdam Londen. Byrd houdt zich gereed. Hoe Lindbergh in Amerika gehuldigd wordt. FINANCIEN. Vereeniging tot bevordering van het gesticht van het Arme Kind Jezus. Nederl. Spaar ver zekering voor Katholieken. UIT ONZE OOST. De straf uitgeboet. V De vergadering van den Volken bondsraad. Alle gewone - vertegenwoordigers hunner landen in den Volkenbondsraad waren weder in de Maandag geopende Raadszitting aanwezig, behalve jhr. Van Karnebeek, die door onzen nieuwen minister van buiten- landsche zaken, jhr. Beelaerts van Blokland, is opgevolgd, de Guerrero, die minister van buitenlandsche zaken in San Salvador ge worden is en zich door den heer Yudice liet vervangen. Het bijeenkomen van den Raad van den Volkenbond heeft de aandacht, welke de laatste dagen in beslag werd genomen door het optreden der Sovjetregeering te Mos kou, afgeleid naar Genève, waar Sil Eric Drummond, de secretaris-generaal van den Volkenbond, zich de gelegenheid niet heeft laten ontnemen om een poging te. doen gedachtig ongetwijfeld aan het bekende spreekwoord „ce que femme veut enz."! den eveneens daar vergaderenden Interna tionalen Vrouwenraad in te lijven in het korps supporters van den Bond. Waarbij de ijverige secretaris-generaal erop wees, hoe zeer het noodig is, dat alle goedgezinden zich krachtig scharen om het nog zoo jeug dig instituut van den vrede, hetwelk nog immer strijden moet voor zijn léven. Op de agenda van den Raad staan niet zulke belangrijke punten als in Maart, toen aller belangstelling uitging naar de Saar- quaestie en het Duitsch-Poolsche school- conflict. Het gewicht van deze zitting, welke conflict. Het gewicht van deze zitting, welke geleid wordt*door den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Sir Austen Chamberlain, moet dan ook meer gezocht worden in de politieke onderonsjes, waarin ongetwijfeld de leidende staatslieden de brandende quaesties van den dag in de hooge politiek, zullen bespreken. En aan zulke quaesties ontbreekt het allerminst, zoodat Chamberlain's denkbeeld om het aantal Raadszittingen per jaar van vier op drie te brengen, voor den voorsteller al heel ongelukkig trof! Immers de huidige toestand demonstreert op afdoende wijze hoezeer het noodig is, dat de politieke kopstuken dik wijls bij elkaar komen om in mondeling overleg den stand van zaken te bespreken en dat vooral de perioden tusschen zulke persoonlijke gedachtenwisselingen niet te groot worden. Op raad van Sir Eric Drummond werd het voorstel dan ook aangehouden tot Septem ber: alsdan kunnen de nieuwe Raad en de Vergadering er over beslissen een debat, waarin Chamberlain waarschijnlijk de klei nere staten tegenover zich zou hebben ge vonden, werd zoodoende vermeden. De tweede beslissing van den Raad betrof de quaestie van de Poolsche munitie-opslag plaats op de Westerplatte, voor Dantzig ge legen, waartegen de bevolking van de stad voortdurend protesteert. In een uitvoerig memorandum aan den Volkenbond is gewe zen op het gevaar van dit depot voor de stad, waarbij herinnerd werd aan de jongste catastrofe te Krakau en het verzoek werd gedaan maatregelen te treffen tot opheffing van Polen's recht op invoer van munitie enz. over Panfzig en tot verwijdering van het gevaarlijk depot; volgens het memorandum is de aanleg van de Poolsche handels- en oorlogshaven Gdingen, gelegen op Poolsch territoir, thans vergenoeg gevorderd om daarlangs den invoer te leiden. De Raad heeft den Volkenbondscommis- earis te Dantzig, prof. v. Hamel, gemachtigd ter zake te beslissen. Een prentje uit de Bolsjewistische „Szwestia," dat de belachelijke Russische aantijging tegen Engeland illustreert, als zou men daar den moord op Wojkow hebben voorbereid: de hand, welke die des moor denaars leidt. De pessimistische berichten in de Duitsche pers over de eerste resultaten van de nog nauwelijks begonnen afzonderlijke bespre kingen verraden hoe weinig men in Duitsch- land verwacht van de huidige bijeenkomst voor de Duitsche belangen. Het gaat er daarbij om, een regeling te vinden voor de wijze van verificatie van de verplichte slechting der versterkingen aan de Oost grens, waarvan de Duitsche regeering thans officieel mededeelingen heeft gedaan aan de gezantenconferentie te Parijs, welke mede- deeling vergezeld ging van een volledig kaarten- en foto-materiaal. Na het verzet, vooral van D.-nationale zijde'tegen een inspectie door de geallieerde militaire atta chés te Berlijn, schijnt de kans groot op een compromis: de Duitsche regeering heeft voorgesteld één der deskundigen ter plaatse te laten controleeren en dezen rapport te doen uitbrengen aan de andere deskundigen, die dan weer zouden rapporteeren aan de gezantenconferentie. De vraag is nu maar hoe men aan Fransche zijde daarop zal reagceren; de „prestige" quaestie bemoei lijkt over en weer het vinden van een oplos sing, welke toch noodig is, teneinde deze tenslotte weinig beteekende hinderpaal voor overeenstemming in heel wat belangrijker problemen, uit den weg te ruimen. Voor de landarbeiders. In de Intern. Arbeidsconferentie heeft Maandag de Nederlandsche arbeidersaige- vaardigde Kupers, die naar men weet vice- voorzilter der commissie voor de ziektever zekering is, het woord gevoerd. Hij begon met te wijzen op het groote belang dezer verzekering, die in de confe rentie van 1925 de hoeksteen van het ge bouw der sociale verzekering is genoemd. Hij hield een overtuigend pleidooi om de landarbeiders, die toch reeds in zooveel ongunstiger omstandigheden verkeeren, niet buiten de conventie te sluiten. In dat geval zou er, naar hij vreesde, heel moeilijk een scheiding zijn te maken, b.v. in Nederland, tusschen seizoenarbeiders, die een gedeelte van het jaar in de aardappelmeelfabrieken werken en de rest van den tijd op het land. Hij vreesde met name, dat de patroons hier van zullen profiteeren om al deze arbeiders tot landarbeiders te stempelen om zich daardoor aan hun verplichtingen te kunnen onttrekken. Hij doet een dringend beroep op de regeeringen om de landarbeiders in de verplichte ziekteverzekering op te nemen. Voorts wijst Kupers er op, dat 22 landen zich in de beantwoording der vragenlijst van het arbeisbureau vóór de verplichte verzekering hebben uitgesproken. Spr, meent, dat de voorbeelden, die Zwit serland en Denemarken ten goede van de facultatieve verzekering hebben aange voerd, niet overtuigend zijn. In Denemarken toch nemen Staat en gemeenten een groot deel der ziekenzorg voor hun rekening en in Zwitserland heeft de facultatieve verze kering tengevolge van buitengewone om standigheden een groot succes kunnen heb ben. Spr. vreest, dat bij invoering der facul tatieve verzekering de staten hun sociale lasten zodveel mogelijk op de industrie zul len afwentelen, zooals volgens hem in Ne derland geschiedt met een bedrag van een voor de ongevallenverzekering. Spr. gaf zijn verwondering te kennen over het feit, dat de patroons zich zoowel voor de verplichte als voor de facultatieve verzekering hebben uitgesproken en dit te meer, daar in Duitshcland en Oostenrijk de patroons zich beklagen over de te hooge sociale lasten, die de concurrentie onmoge lijk maken. Thans zal men een prohaat mid del hebben om die lasten voor allen gelijk te maken. PRINSES MARIE JOSé VERLOOFD? De Belgische bladen maken onder alle voorbehoud melding van een bericht van het Deensche blad „Extrabladet," volgens hetwelk prinses Marie José zich zou verlo ven met den kroonprins van Denemarken. De oificieele bekendmaking zou geschie den nadat de voorbereidingen voor het hu welijk in orde zouden zijn. PROFEET HAUSSER f Eenige maanden geleden kon men op alle aanplakzuilen in Berlijn aankondigingen 'ezen waarop Luding Christian Hausser, de „Redder" van Duitschland, was afgebeeld en de Berlijners opwekte om naar hem te gaan luisteren. Deze „Redder" is thans ge storven. Vóór den oorlog was Hausser een bekende verschijning in de Parijsche uitgaande we reld. Door den oorlog doodarm geworden, werd hij zich van zijn cultureele zending be wust. Zijn groot redenaarstalent maakte op velen dienen indruk, vooral op vrouwen, wier gelijkheid met de mannen hij wilde demonafreeren door de vrouwen aan te raden mannenkleeren te dragen. Bij elke verkiezing was hij candidaat, de „Hausser-Partei" telde in geheel Duitsch land 50.000 leden. In 1924 verwekte Haus- ser's mededeeling, dat hij in het huwelijk zou treden met de dochter van den admi raal von Pohl, groote consternatie; uit vrees voor een familieschandaal verbrak de bruid haar verloving. Een spotprent uit „Grave" bi| Poincaré's nederlaag in de Fransche Kamer inzake het lucifersmonopolie: Poincaré als lucifers- venter. KLACHT DER PARIJSCHE SOVJET-AMBASSADE. De sovjetambassade te Parijs heeft vol gens het Russische telegraafagentschap twee nota's bij de quai d'Órsay ingediend over de werkzaamheden eener onwettige organisatie te Parijs gevestigd. Deze orga nisatie, aan het hoofd waarvan tot voor kort zekere Matinian, te Tiflis geboren, stond (die in April uit Frankrijk werd ge zet) vervaardigde en verspreidde documen ten, zoogenaamd afkomstig van politieke personen der U. S. S. R. en van verschil lende sowjetambassades in het buitenland. Deze stukken zouden aan Zuid-Amerikaan- sche diplomaten te Parijs te koop zijn aan geboden. EEN SPIONNAGEPROCES. Voor een buitengewone rechtbank te Odessa hebben 16 personen terechtgestaan, beschuldigd van spionnage ten behoeve van Roemenië. Elf hunner werden ter dood ver oordeeld, drie tot 10 jaar gevangenisstraf, twee werden vrijgesproken. Alle veroor deelden hadden zich schuldig gemaakt aan het verschaffen van geheime berichten aan den Roemeenschen inlichtingendienst en aan het onwettig overbrengen van perso nen, die zich aan het Sowjetgezag onttrok ken, naar Roemenië. De meeste beschuldig den bekenden. TSENA BEY WEL NAAR TIRANA TERUG. Een speciale correspondent van 't „Gier- nale d'Italia" te Tirana meldt, dat de Alba- neesche gezant te Belgrado niet in Zuid- Slavië zal blijven. In weerwil van de breuk met Achmed Zogoe zou de gezant gisteren Belgrado verlaten en heden te Tirana terug- keeren. ZWARE BRAND IN CANADA. Tengevolge van een brand in de werk plaatsen van de Pembroke Lumber Cy. te Pembroke (Ontariol is tusschen de vijf en zes millioen voet hout verbrand. Gedurende een paar uur verkeerde een waarde van millioenen dollars in gevaar, doch ten slotte wordt het verlies op een kwart millioen ge schat, door verzekering gedekt. EEN LYNCHPARTIJ. Een groote menigte personen maakte zich te Louisville meester van twee negers, die door een pofitie-ambtenaar waren gearres- t|prd wegens het doodschieten van een op zichter eener houtzagerij. Zii werden door de straten voortgedreven en vervolgens op een brandstapel geplaatst, waar zij in de vlammen omkwamen. SCHIETPARTIJ IN EEN DANSZAAL. Soldaten maakten te Porto Allegre (Bra zilië) op bevel van hun commandant, wien de toegang was geweigerd tot een bal, ge bruik van hun vuurwapens in de danszaal. Zij doodden daarbij eli personen en ver wondden er zeven-en-twintig, Men schrijft ons: Dezer dagen vonden wij onderstaand be richt in de bladen: „Bond voor R. K. Nederlandsche emigran ten in Canada. Alhier is opgericht „The R. C. Holland Settlement Board for Canada," welke bond zich ten doel stelt Katholieke Nederlandsche emigranten ter zijde te staan en hun die wenschen te emigreeren goede en degelijke raadgevingen en inlichtingen te verstrekken. Men kan zich richten tot den heer A. A. A. Bakker, secretaris van The R. C. Holland Settlement Board for Canada, te Saskatoon, Sask, Canada." Het bestuur der R. K. Emigratie-Vereeni- ging (vereeniging tot behartiging van de be langen der katholieke emigranten) deelt hierbij mede, dat het dezen „Bond voor R.K. Nederlandsche Emigranten in Canada" in het geheel niet kent en verzoekt de katho lieke Nederlandsche emigranten in hun eigen belang dringend met dezen Bond voorloop'g niet in relatie te treden. Het bestuur zal om trent Hezen Bond de noodige inlichfingen trachten te krijgen, waarna het in de pers zijn bevindingen zal mededeelen. Men geve dus niet lichtvaardig zijn ver trouwen aan dezen Bond en wacht de na dere mededeelingen ai van het bestuur der bisschoppelijke en koninklijk goedgekeurde R. K. Emigratie-vereeniging (Juliana van Stolberglaan 113, 's-Gravenhage.) Ingediend zijn wetsontwerpen tot wijzi ging en verhooging van de hoofdstukken V A der Staatsbegrootingen 1927 en 1926. Het eerste der ontwerpen heeft ten doe! in verband met de ophe.ting van het Bouw fonds, alsnog ten laste van hoofdstuk V A te brengen de gelden, welke voor 1927 voor bouw en inrichting van de tot den dienst van het departement van Onderwijs, K. en W. behoorende gebouwen benoodigd zijn. Met betrekking tot het tweede ontwerp vestigt de minister in de M. van T. er de aandacht op, dat van de bij deze suppie- toire begrooting aangevraagde gelden be dragen van onderscheidenlijk 3.495.000 en 380.000 alsnog noodig bleken ter bestrij ding van de uitgaven als gevolg van de uit voering der L. O.-wet 1920 en de Pensioen wet 1920 en de Pensioenwet 1921, terwijl de wachtgelden 260.000 meer hebben gevor derd. Voegt men h eraan toe de „formeele" stijging wegens aan bijzondere gymnasia en H. B. scholen verstrekte kasgeldvoorschot ten, tot een bedrag van 206.900, dan be loopt de vermeerdering 4.341.900. Van dit bedrag kan' thans een gedeelte ad 288.400 gevonden worden door vermindering van schillende begrootingsartikelen, zoodat meer wordt aangevraagd 4.053.500. Het bedrag van de verder voorgestelde verhoogingen, in totaal 471.115, wordt door vefmindc- ring gedekt. Verdere compensat ën zijn voorshands niet mogelijk. Verwacht mag worden, zoo wordt gezegd, dat bij de in diening van de z.g. Regularisatiewet, wan neer de definitieve uitgaven bekend zullen zijn, op verschillende artikelen nog bedra gen zullen vrij vallen, zoodat dientengevolge het eindcijfer der begrooting weer dalen zal. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over de begrooting van het Wegenfonds voor 1927 en de daar mede verband houdende wetsontwerpen, zet de minister van Waterstaat uiteen, dat voor de leiding van de werkzaamheden voor de verbetering van de wegen, waaraan nu vol gens een vastgesteld plan gedurende een lange reeks van jaren moet worden gewerkt, een kern van vast personeel niet kan wor den ontbeerd. Hiervoor Is op de onderha vige begrooting gesteld een aantal van vij, ingenieurs, een technisch ambtenaar en twee bureelambtenaren Dit personeel zal ge deeltelijk aan het in dienst zijnde personeel van den Rijkswaterstaat worden onttrok ken, ten eindq reeds onmiddellijk over in dien dienst ervaren krachten te kunnen be schikken. Overigens zal het door nieuw aan te stellen krachten worden aangevuld. Naar het V. D.-bureau verneemt is de heer dr. T. P. Sevensma, bibliothecaris der Universiteits-bibliotheek en directeur der Openbare Leeszalen en bibliotheken te Am sterdam, benoemd tot bibliothecar s van den Volkenbond te Genève. In tegenwoordigheid van de Koningin en den Prins heelt prinses Juliana gistermid dag te twee uur ten koninklijke paltize in het Noordeinde ontvangen eene deputatie uit den kerkeraad der Ned. Duitsch Herv. gemeente. Deze bood de prinses een bijbel aan. Daarna ontving prinses Juliana te 2'A uur een deputatie uit het bestuur der Julianakerk, welke haar een album met photographiën van de Julianakerk aanbood. Défilé voor de Koninklijke familie. Gisteren arriveerde het detachement van Indische militairen uit Nijmegen te 's-Gra venhage voor het défilé voor H. M. de Koningina Ter begroeting waren aanwezig de luite nant-kolonel Van Goch als vertegenwoordi- diger van den minister van Oorlog, kolonel Postma, plaatselijk commandant, vergezeld van zijn luitenant-adjudant; met den trein uit Nijmegen waren medegekomen de luite nant-kolonel Cammen, commandant van de koloniale reserve, met zijn adjudant, den eersten luitenant De Vos, alsmede de kapi tein der koloniale reserve E sman, alge meen geleider. De commandant van het detachement was de 1ste luitenant Jordans, onder wiens bevel de militairen met trom geroffel afmarcheerden om langs het Plein en het Buitenhof naar het Huis ten Bosch te gaan. Te drie uur is het detachement door de Koningin ontvangen in het Koni Paleis Ten Bosch. Met de Koningin namen Prins Hen drik en Prinses Juliana deel aan deze ont vangst, waartoe ook een beperkt aantal personen was uitgenoodigd, hoofdzakelijk uit de kringen van hen, die bemoeienis had-1 den met de begrafenis van gen. Van Heutsz in de hoofdstad en van hen, die met gen. Van Heutsz in aanraking zijn geweest. De 40 manschappen van het Indische de tachement stonden eenigen tijd voor de aan komst van de Koninklijke familie op het voorplein voor het Huis Ten Bosch opge steld, en brachten het militaire saluut aan de Koningin, den Prins en Prinses, toen dezen met groot gevolg het voorplein op reden. De Koningin inspecteerde het detache ment, dat daarna défileerde voorbij het Huis Ten Bosch, op welks hordes de vorste lijke personen met de genoodigden plaats namen. Daarna was binnenshuis ontvangst, waarbij de Indische militairen onthaald wer- 3en en souvenirs van het Huis Ten Bosch medekregen. De manschappen van het detachement werden ten slotte in de gelegenheid gesteld, de prachtige zalen en den uitgestrekten tuin van het Huis te bezichtigen. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, zal de K.L.M. Woensdag 15 Juni, een dubbeldaagschen dienst aanvang :n van Am sterdam en Rotterdam naar Londen en terug. De ochtenddienst en middagdienst zal in beide richtingen uitgevoerd worden met passagiers, post en goederen. Ochtenddienst: vertrek Amsterdam 8 uur; vertrek Roterdam 8.50 uur. Middagdienst: vertrek Amsterdam 16 uur; vertrek Rotterdam 16.45 uur. Ochtenddienst: vertrek Londen 8 uur. Middagdienst vertrek Londen 16 uur. Commander Byrd heeft aan Reuters cor respondent medegedeeld, dat hij zoodra er een mooie dag kwam van New-York zou starten voor zijn vliegtocht naar Parijs. Uit Washington seint Reuter nog het vol gende over de ontvangst van Lindbergh op Zaterdag j.l.: Ongeëvenaarde tooneelen hebben zich af gespeeld op het terrein van het Washing- tonmonument, waar Coolidge zijn toespraak hield. De toejuichingen daverden door de lucht en het duurde eenigen tijd, voordat de president zich verstaanbaar kon maken. Telkenmale als de president Lindbergh's naam noemde, braken de toejuichingen op nieuw los en toen de president, na net spel den van de onderscheiding op Lindbergh's ias, den vlieger de hand schudde, was het gejuich oorverdoovend. Toen Lindbergh vooruittrad om de toe spraak van den president te beantwoorden, svas dit voer de menigte het sein om op nieuw in juichkreten uit barsten, welke zich herbaalden toen de vlieger de menigte mee deelde, dat men hem in Europa verzocht had, de boodschap van Europa's vriend schap voor het Amerikaansche volk mee terug te nemen, Iindbergh's ontvangst was schitterend. Hij zette om 1.40 n.m. voet aan wal. Voor het eerst werd mevr. Lindbergh de aan doening te machtig, toen het publiek de politie-cordons verbrak en haar omringde om haar te begroeten. Bij Lindbergh's aankomst in de haven, spoten de drijvende spuiten machtige waterstralen als een eere- boog naar boven. De eskaders vliegtuigen lieten vijftigduizend bloemen uit den hemel neerdalen. Langs den geheelen weg waren waarne mers met microfoons opgesteld, die direct een beschrijving van elke fase van den tocht gaven, zoodat meer dan dertig millioen luistervinken over het geheele land ver spreid, den zegetocht van minuut tot minuut volgden. Langs Broadway-street moesten de brandweerlieden herhaaldelijk dreigen water te zullen geven en de politie moest van de knuppels gebruik maken om het publiek in toom te houden. Desondanks werd telkens weer de afzetting verbroken en op een ge geven oogenblik was zulk een geweldige menigte om den auto van nevr. Lindbergh samengedrongen, dat tweehonderd bereden Politieagenten charges tusschen het publiek moesten maken om den auto te bevrijden. 5 pCf, Obligatieleening 300.000. Vanaf 15 Juni is deinschrijving openge steld op de 5pCt. obligatieleening groot 1 300.000 nominaal ten laste der vereeni ging tot bevordering van het gesticht van het arme kind Jezus te Simpelveld bij Maastricht in stukken van 1000 en 500 tot den koer3 van 100 pCt. De Vereeniging tot bevordering van het gesticht van het Arme kind Jezus te Simpelveld, opgericht in 1882 en Koninklijk goedgekeurd bij besluit d.d. 25 Augustus 1882 no. 30 en 22 Mei 1911 no. 86, stelt zich ten doel het verplegen en onderwijzen van arme verlatene, vooral verwaarloosde kinderen en van jonge meisjes, als kost leerlingen. Zij beoefent haar liefdewerk in 58 huizen, verspreidt over geheel Europa en Noord-Amerika, waarvan 15 huizen zijn geves'igd hier te lande, n.l. te Simpelveld, Vaals, Maastricht, Maastricht-Vroenhoven, Roermond, Swalmen bij Roermond, Velsen- Noord, Slagharen (O.), Amsterdam, Castri- cum, IJmuiden, IJmuiden-Oost, 's-Graven hage, Naarden, Roermond-Zand, Met^ goedkeuring van de Kerkelijke Overheid wenscht de Vereeniging een geldleening aan te gaan, groot 300.000, welk bedrag geheel zal worden aangewend voor verdere uitbreiding van het Liefde werk der Eerwaarde Zusters van het Arme Kind Jezus. Be leening is in haar geheel aflosbaar na 20 jaren, zoodat zij op den lsten Juli 1947 geheel moet zijn gedelgd. Eventueele uit- lótingen zullen geschieden in de maand Februari, terwijl de uitgeloo'.te stukken op 1 Juli d.a.v. zullen worden betaald. Het bestuur der vereeniging behoudt zich het recht voor le allen tijde tot ver vroegde of versterkte aflossing over te gaan, met dien verstande, dat gedurende de eerste vijf jaren, dus vóór 1 Juli 1932, geen aflossing zal mogen plaats vinden. DONDERDAG 16 JUNI. HILVERSUM, IC50 M. 12 uur Politie- ber. 12.352 Luncbmuziek door het Trianon Salon Trio. 3.3C4.30 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen door Mevr. A. Tartaud-Klein. 5.157.15 Voor- avondconcert Tjakko Kuipers, tenor, pianobegel. van Egbert Veen. 7.15— 7.45 Engelsche les voor beginners. 8.10 Een avond door en voor onze Marine, met medew. van Mevr. Antoinette van.Dijk; een Kinderkoor o.l. van den heer Teen de Hcogh; het Stafmuziekccrps der Kon. Nea. Marine te Den Helder, kapelmees ter A. J. Leistikow. Acht glazen „Alle hens". Inleiding door den Schout bij Nacht L. J. Quant, commandant der Ma rine te Willemsoord. Voorts spreekt de heer W. Voorbeytel Cannenburg nog een woord over onze Marine. Tot slot greote taptoe door tamboers en pijpers met me dewerking van de Stafmuziek. 10 uur Persberichten. Om 9.30 Radio-tooneel „Licht en scha duw", radio-spel, E. de Blauw, Reggie, Lena KleijDelia, „Hulp in de huishou ding," blijspel in 1 acte, Ed. de Blauw, Benjamin Pennigras, Lena Kleij, Lady Eva, B. v. Olfen Jr., Jack. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 D; Bor's Lyric Theatre orke3t en solisten (sopraan, bariton, v.ool). De Mayfair Glee Singers. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Voorlezing 2.50 Lezing: How things grow. 3.20 Evensong van de West minster Abbey. 4.05 Lezing: On dic tionaries. 4.20 Daventry-kwartet en M. Loake, sopraan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbouw- praatje. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tijds-, weerber., nieuws. 7.05 Voor padvindsters. 7.20 Lezing: The festival of Youth. 7.35 De sonates van Beet hoven, Pianomuziek. 7.45 Lezing-: Victorian poetry. 8.05 Harpoeneert. Daarna Tunbridge Wells programma. De band van H.M. 13/18 Hussars, C. A. V. Godfrey, contra alt, L. Hepworth, bariton. 9.20 Weerber., nieuws. 9.55 De „Farce"-concert partij Samenspraak, H. Gordon, viool, R. Lever, komiek. 10.2512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Or kestconcert. 5.G55.55 Klassiek uurtje 9.G5—10.50 Concert. De negermu- ziek, de jazz, haar oorsprong en evolutie. LANGENBERG, 469 M. 9.2C—10.20 Kathol. Morgenfeest. 10.20 Berliner Orchesterschule. 1.202.50 Vocaal concert (sopraan, bas, fiano). 5.50 6.50 Orkestconcert. 6.507.50 Vroo» lijke gedichten. 8.20 Orkestconcert (220 musici). Daarna tot 12.20 Dansmu ziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 10.201.20 Concert,Orchesterschule Char- lottenburg. 3.207.40 Lezingen en les sen. 7.50 Feestconcert v. h. „Deutche Musikerverband". 10.20 Concert. Daar na tot 12.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394.7 M. 10.20—12.20 Muziekfeest. 12.502.20 Orkestcon cert. 2.253.10 Kamermuziek. 4.35 Concert voor harp en fluit. 5.20 Orkest concert. 6.207.20 Orkestconcert. 7.5C11.10 Concert door een orkest van 250 musici. Daarna dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.2C—6.20 Kindey- matinée. 6.206.50 Vlaamsche les. 8.20 Orkestconcert. 9.30 „Robin son", 1-acter van Cantillon. 1010.50 Dansmuziek. Dezer dagen werd te Nijmegen een ver— adering gehouden van spaarders en aan- eelhouders van bovengenoemde Spaar- verzekering. De heer W. Hamraecher uit Nijmegen leidde deze bijeenkomst. Voldoende bleek uit de gevoerde besprekingen, dat er onder de spaarders groote teleurstelling bestaat ten opzichte van het beleid van het col lege van commissarissen van de Spaar-' verzekering en van de Verzekeringskamer. Uit de vergadering kwam dan ook tenslot te de algemeene wensch naar voren, dat gezien den onduidelijken toestand, waar in men verkeert van regeeringswege bij dezen s'and van zaken een officieel onder zoek worde ingesteld naar wat gedaan is in den loop der jaren in het belang en- of in het nadeel der verschillende spaarders. De vergadering was het in geenen deele eens met de gevoerde administratie van de Spaar verzekering. Om tot definitieve resultaten te komen, zal het noodzakelijk zijn, dat van alle spaarders medewerking en samenwerking komt. Bij het debat werd o.a. nog gevraagd oi ingeval zou blijken dat de schuld ligt bij slecht beheer de commissarissen aansprakelijk kunnen worden gesteld. De voorzitter had reden om deze mogelijk heid aan te nemen. Verder vroeg men of zoo de commissarissen vrijuit kunnen blijven gaan als blijkt dat de Verze keringskamer in gebreke is gebleven, of dan de regeering niet aangesproken zou kunnen worden. Ook deze mogelijk achtte de voorzitter niet uitgesloten. De voorzitter sloot met een opwekking tot aaneensluiting en sa menwerking, opdat nu eindelijk eens alge- heele klaarheid komen zal in de zaken. Dezer dagen zou de tot zes jaar gevange nisstraf veroordeelde gewezen hoofdcommis saris van politie van Batavia de gevangenis verlaten. Wel heeft hij nog slechts vier jaar straf achter den rug, meldt het „N.v.d.D." doch wegens zijn goed gedrag in de gevan genis kreeg hij enig kern remissie van stral, waardoor zijn straftijd thans geëindigd is. Hij heeft reeds een werkkring gevonden. Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with ft", éeor 70S. P. H. HAMERS. 86 „Het is een duivelsche schande", mompel de Losely, „dat ik naar die ellendige holen om een nachtverblijf wordt gedreven, terwijl de man, die verplicht is mij te onderhouden, ziek in zijn geld kan omwentelen en in z'n paleis een gemakkelijk en lui leven leidt. Maar hij zal over de brug komen. Sofle moet opgespoord worden. Ik zal haar klee den in lompen, evenals de mijne, en zoo zal zij voor z'n deur zitten. Ik zal dien vrek be schaamd maken. Maar hoe zal ik de meid op 't spoor komen? Heb ik geen ander middel om hem te dwingen? ZaJ ik Dolf Poole op hem afzenden? Wat ben ik licht ln mijn hoofd. Gebrek aan voedsel en slaap. Is het hier? Bah!" Zoo voortmompelend, bereikte bij den in gang van de steeg en was weldra door de duisternis onzichtbaar. Nog eenige pass:n en hij kwam op een vierkante ooen plek, die enkel door de sterren verlicht werd. Een huis, grooter daa de andere, die van de ge ringste soort waren, stond een weinig ach terwaarts, en besloeg bijna één zijde van het vierkant, het was oud, morsig en vervallen. Voor de deur van dat huis stond een andere man, die juist den sleutel in het slot stak. Toen Losely naderde keerde de man zich half bevreesd, half dreigend om. Het was een klein, mager mannetje, met zonderlinge, rustelooze gelaatstrekken. Bij al z'n mager heid zag hij er uit, alsof hij enkel vel en geen beenderen had; een spookachtig man netje van wien het niet verwonderen zou te hooren, dat hij door een sleutelgat kon krui pen. Z'n dunne, zwarte kleeding, niet van laken, maar van langharige duffel, maakte hem tot een echte „kwaadaardige kabouter verschijning." Zijn kiseJuten waren niet ver scheurd; ook zagen zii er niet versleten en kaal uit; maar ge hadt het schepsel slechts aan te zien om te voelen, dat hij, evenals in lompen geklee'de fielt, die naaat hem stond en zoo hoog boven hem uitstak, een zoon was der duisternis. Dc twee deugnieten keken elkaar aan „Cutts," zei Loseley, -net z'n oude ge maakte stem maar met ruwe heesche klank, „Cutts, mijn jongen, hier ben ik verwelkom mij!" „Wat! generaal Jas!" antwoordde Cutts, niet zonder een zeker eerbiedig ontzag, en begon toen een aantal vragen te doen in een geheimzinnige taal welke vertaald en ver kort, luidde als volgt: „Hoe lang zijt gij in Engeland? Hoe s 'iet 'J gtgaan'' Gij schilnt er niet best aan toe te zijn. Er is toch niets ergs gebeurd hj)p ik, wat is er ge schied?" Jasper antwoordde in de zelfde taal, of schoon hij er minder in geoefend was of haar minder meester scheen te zijn, „Drie maanden lang de grootste tegen spoed dien men zich kan denken, een vecht partij met de gewapende macht, een lange geschiedenis, drie der onzen gepakt, de Fransche kikvorschen konden mij niet krij gen,, ik heb er een of twee naar de onder wereld gestuurd, ben( het land afgeloopen heb de kust bereikt en daar een eerlijken smokkelaar gevonden; bij Sussex aan land gekomen, het adres bewaard dat ge mij ge geven hebt. Ik wil mij voor een oi twee nachten in dit rattenhol behelpen. Laat me binnen, klop iemand op, breek den provi siekelder open, ik moet eten hebben ik ben uitgehongerd en ik had je al lang opgegeten als er iets aan je beenderen gezeten had." Het mannetje opende de deur; de gang was zwart als de nacht. „Geef me je hand, generaal," zeide hij. Jasper werd eenige meters door den stik donkeren gang heangeleld, daar vond zijn gids een gaspit en de plaats werd plotseling sterk verlicht, Een vuile, nauwe trap aan den eenen kant; recht tegenover die trap een soort van voorkamer waarin men door een geopende deur een langwerpige, met zand bestrooide kamer zien kon, zooals men in herbergen vindt; verscheidene tafels cn banken, ge witte muren versierd met allerlei geestige teekeningen in houtskool en potlood. Een sterke lucht van tabaksrook, jenever en rum Een gaslamp, die aan 't midden der zolde ring hing, gaf licht, zoodra Cutts de kraan opende. „Wacht hier" beide hij „ik zal water eten gaan halen." „En wat brandewijn" antwoordde Jasper. „Natuurlijk." Losely wierp zich zoo lang als hij was op een der tafels en begon met gesloten oogen te kreunen; zijn buitengewoon krachtig ge stel had reeds met lichaamspijn kennis ge maakt. Hij begon in zijn sterke gewrichten en pezen pijnlijke en scherpe steken te ge voelen waartoe jaren geleden de kiem ge legd was bij feestgelagen en braspartijt'es, die hem toen slechts een onschadelijke vreugde en een gemakkelijken triomf sche nen aan te brengen, maar die thans begon nen te knagen en in te vreten. Toen Cutts terug kwam met sterk gekrui de spijzen en een flesch brandewijn, sëhud- de Jasper het gevcel van pijn van zich of en nadat hij veel en gulzig gegeten had. dronk hij de halve flesch :n één teug leeg Hij gevoelde zich verkwikt en vcrfiischt. „Denkt ge k aan te sluiten bij de flinke jongens, die hier hun club houden, generaal?', vroeg Cutts, „Het is een slecht bedrijf en 't wordt ieder jaar slechter. Of hebt ge edeler wild op het oog?" „Ja, en écn voriet heb 'k voor van ..von uitgekipt. Maar dat tan lang we.k geven en is onzeker. Ik heb in deze pcrtcfcilk een bank, waarop ik intus3chcn trekken kan." - „Wat? Valsche Fransche bankbiljetten! Dat is gevaarlijk." „Bah! Beter dan dat; brieven die den dief stal van een fatsoenlijk man bewijzen." „Hal Dan verwacht ge geld om U stil te houden." „Ja juist; ik heb goede vrienden in Lon den." „Waaronder naar ik meen, die liefderijke pleegmoeder, die je zoo goed in orde hield," „Duizend donders!" riep Jasper Losely als in vertwijfeling uit, „dat hoop ik niet. Ik ben geen bijgeloovig man maar ik ben zoo bang voor die vrouw, alsoi ze een heks was; eigenlijk geloof ik dat ze er een is. Ge herin nert u den zwarten Jack, dien wij nog den naam van Sansculotte gaven. Hij zou vom een half pond een kerkhcf gevuld hebben met z'n eigen kinderen, maat» hij z,u dat kerkhof voor geen duizend pond a leen bli nacht zijn overgegaan. Welnu, die vrouw is -oor mii wat hel kerkhof was v j-fr zwarten lack. Neen, als zij in Londen is, dan heb ik me alleen naar huar toe te begeven cn te eggen: geef me eten, enderdak en gclu, maar ik zou liever den beul om een strop vragen." „Waar schrijft ge dat aan toe, generaal?" oeg Cutts, „zij slaat ie nint, ze is je vrouw "iet. Ik heb menig, n kwaden kerel gezien, dien onbevreesd docr ven vuur zou loopen n bedde als 'en blid bij de UHvende tong -uer vrcuw. Maar dan mnet die tong ge- ;pHten worden trt haar. ,;Cutts die vrouw kijft niet, zij spreekt j 7c wil rre gok md-en, Cutts, ze praat over m'n* jeugd, Cutts Ze wil zóó lang praten totdat ze mij, tot hetgeen ze een eerlijk man noemt, bekeerd heeit, die vrome bedriegster. Ze ove: bluft mij cn brengt me buiten me zeiven van angst, Cutts. want ik geloof dat de heks besloten heeft mij met lijf en ziel in haar macht te krijgen en mij, met gewald op een goeden dag te trouwen. Als ge me ooit in haar vreeselijke klauwen vastgeklemd ziet, Cutts, roer dan maar rattekruid door mijn glas brandewijn, oi sla mij den kop in." Het mannetje lachte scherp en duivel achtig bij de zonderlinge lafhartigheid van den onbekenden duivel. Maar Jasper lachte niet mee „Stil", zei hij angstig, en geef me 'n bed als ge kunt; ik heb ifl geen week in een bed ge slapen en m'n zenuwen zij in de war." De dwerg stak een kaars aan bij het ge- De dwerg stak een kaars aan bij bet gas licht en leidde Losely den trap op naar z'n eigen slaapkamer die met zoo zeer van ge makken ontbloot was als men zou hebben gedacht. Hij stond zijn bed a f aan zijn gast, die er zich, in zij." lompen gekleed, op wierp. Maar de slaap wilde niet hnmen. „Waarom voor den drommel, zijt ge over die heks begonnen?" riep hij Cults knorrig toe, terwijl deze bezig was zich een slaap plaats op mijn borst te voelen, u, da Ik mij verbeeld haar als een nacht- ip"- '---ot te voelen." 'V'A-dt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6