SOCIAAL LEVEN. BW UIT HET AND— Da Volkenbondsconferenties. De capitulatie van Daudet De moord op Wojkow. Het Egyptische conflict met Engeland. De val van Averescu. Prinses Marie José verloofd? Groote Petroleumbrand. De gespannen toestand in Rusland. De R. K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus". Voor-ontwerp van wet inzake landverhuizing. Rijkswerkverschaffing voor Emmen gevraagd. Algemeene R. K. Landbouw bedrijf sraad. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMEF UIT ONZE OOST. Geduchte straffen voor de onruststokers. Heftig verzet op Celebes. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. GENEVE, 14 Juni. De geheime Vol kenbon dsdiplomatie, wanneer men de on deronsjes van minister van buitenlandsche zaken in de hotels nog zoo wil betitelen, viert deze dagen weer hoogtij. In de Raads zittingen gebeurt niets van eenig belang en de openbare zittingen worden tot een mini mum beperkt, en wat daar behandeld wordt ?ijn quaesties, waarvoor de publieke opinie niet veel belangstelling meer heelt. Het belangrijkste feit, dat heden uit de openbare raadszitting, die slechts een oogenblik duurde, te vermelden is, is dat de raad besloot de diplomatieke conferen tie voor de afschaffing der in- en uitvoer verboden, die aanvankelijk in November zou plaats hebben, tot 17 October te ver vroegen zulks in verband met de tweede zitting der voorbereidende ontwapenings commissie Loudon. Gelukkig heeft men niet de genoemde conferentie als voorwendsel gebruikt orn de tweede zitting der ontwa peningsconferentie, wanneer zal moeten blijken of van de ontwapeningsconferentie eenig positief resultaat kan worden ver wacht, op de lange baan te schuiven. Op het oogenblik heeft in hotel „Beau Rivage" een bespreking plaats tusschen de Locarnisten, Briand, Stresemann, Chamber lain, Scialoja en Vandervelde, welke, naar men vermoedt, loopt over de qu;» stie van de slooping d"~ Duitsche forten in Silezie en de Rijinlai etting, met name de troe pensterkte. Tenslotte wordt op het oogenblik achter de coulissen gesproken over den. Duitschen wensch in de mandatcncommissie een Duit- scher benoemd te krijgen, waartegen nog wat oppositie moet bestaan van Fransche, maar vooral van Engelsche zijde. De En- gelsche tegenstand houdt verband met de houding der Dominions, die van een uit breiding der mandatencommissie met een Duitscher niets willen weten. PARIJS, 14 Juni. De regeering denkt er over om ter gelegenheid van het feest van den 14en Juli Leon Daudet het voor deel te doen genieten van een gratie-maat regel. Daudet en Delest genieten, naar onze Parijsche berichtgever meldt, zonder dat hun officieel het politieke regime is toege- cellen, die met elkaar in gemeenschap staan staan, toch groote vrijheid. Zii bewonen zij mogen bezoeken ontvangen en hun maaltijden van buiten de gevangenis laten komen. BERLIJN, 14 Juni. Naar uit War schau wordt gemeld, heeft de Poolsche regeering besloten, wèl op de Russische nota te antwoorden, doch zich daarmee niet te overhaasten. Het antwoord zal uiterst kort zijn. De Poolsche regeering zal verklaren, dat de Russische eischen te ver gaan en door Polen niet kunnen worden aanvaard. Zij probeert intusschen de kwestie in vertrouwelijke besprekingen, die door haar diplomatieken vertegenwoordiger te Mos kou met de Sovjetregeering worden ge voerd, bij te leggen. WARSCHAU, 14 Juni. Het proces voor de stanlsrechtbank tegen Kowerda, den moordenaar van Wojkow, begint morgen. MOSKOU, 14 Juni. Gehoor gevende aan de dagvaarding der buitengewone rechtbank, zal Rosengolz, de voormalige Russische ambassadeur te Londen, als ge tuige optreden in het proces tegen den moordenaar van Wojkow. Hij is heden naar Warschau vertrokken. LONDEN, 14 Juni. Uit Caïro wordt ge meld, dat het antwoord der Egyptische regeering hedenmorgen aan den hoogen commissaris is toegezonden, die het ant woord heeft aanvaard. Hiermede wordt het conflict als geëindigd beschouwd. De tekst van deze nota is te Londen nog niet bekend gemaakt, maar zeker is, dat de door de Egyptische regeering verstrekte inlichtingen bevredigend kunnen worden geacht en dat de oplossing der moeilijkheden beschouwd kan worden als een gevolg van het van weerszijden betoonde staatsmanschap. BERLIJN, 14 Juni. De te Boekarest verschijnende Cuvantul publiceert interes sante bijzonderheden over den val van het kabinet-Averescu. De Cuvantul beweert op grond van authentieke documenten, die het blad in zijn bezit beweert te hebben, o.m. dat alle gendarmerieregimenten in het geheele land een geheim bevel hadden gekregen, op grond waarvan 32 compagnieën in volle oorlogsuitrusting, met geweren, machine geweren en handgranaten, zich voor uitruk ken gereed hielden. Op het oogenblik, dat Stirbey tot ministerpresident werd be noemd, waren de eerste dezer compagnieën reeds te Boekarest aangekomen. Het blad zegt voorts uit absoluut be trouwbare bron te hebben vernomen, dat de Fransche regeering reeds eenigen tijd ge leden de aandacht van de leidende per- soónlijkheden te Boekarest heeft gevestigd op het feit, dat men in Frankrijk zeer on tevreden was over de Roemeensche poli tiek. In po'Hieke kringen vermoedt men, dat generaal Berthelot, die zoowel aan den koning, als aan Bratianu brieven van Poin- caré heeft overhandigd, deze mededeeling van de Fransche regeering heeft overge bracht. Tusschen Berthelot en Averescu bestaat reeds lang een oude persoonlijke veete. In hofkringen wordt, naar de Belgische bladen melden, het bericht der verloving van prinses Marie José met den kroonprins van Denemarken beslist tegengesproken. PARIJS, 14 Juni. „Paris Midi" meldt uit Berlijn: Uit Riga wordt bericht, dat onbe kenden brand zouden hebben gesticht in de petroleumputten nabij Bakoe; 30.000 poed petroleum staan in brand. Er zijn verschei dene slachtoffers. De pogingen om den brand te blusschen zijn mislukt. Er hebben arrestaties plaats gehad. BERLIJN, 14 Juni. Zooals reeds is ge meld, heeft het gerechtshof te Odessa elf personen wegens spionnage ten behoeve van Roemenië ter dood veroordeeld. De dood vonnissen zijn tot dusver nog niet voltrok ken. De nervositeit in Rusland neemt echter voortdurend toe en men gelooft, dat er nog meer doodvonissen en arrestaties zullen volgen. De G. P. Oe, heeft bekend gemaakt, dat, als er nog meer aanslagen op Sowjetautori- teiten zullen worden gepleegd, zij vijf-en- twintig gijzelaars van de antibolsjewieken zal laten doodschieten, In het land der Kirgiezen hebben ernstige botsingen tusschen de bevolking en de rcode troepen plaats gehad. De staat van beleg is over het geheele Kirgiezenterrito- rium uitgesproken. Het verluidt, dat de regeering ook voor nemens zou zijn, den staat van beleg te Moskou en Leningrad af te kondigen. WARSCHAU, 14 Juni. Aan het P. T. A. wordt uit Moskou gemeld, dat in de Sowjet-Oekrajine het territoriale leger, dat de eerste reserve vormt, voor vier maanden onder de wapenen - is geroepen. Het werd verleden jaar slechts voor drie weken opge roepen. Volgens hetzelfde agentschap zijn de actief dienende manschappen van het roode leger in de Oekrajine met 30.000 man ver meerderd. Het program van actie. De R. K. Textielarbeidersbond „St. Lam bertus" heeft in zijn te Utrecht gehouden jaarvergadering het volgende program van actie vastgesteld: In de Industrie-centra moet aan minstens 90 pCt. der arbeiders in een bepaalde ^t- deeling der fabriek een minimumloon gega randeerd zijn van 26.per week. Onder fabriekscentra's te verstaan de plaatsen als Enschede, Oldenzaal, Hengelo (O.), Almelo. Tilburg, Eindhoven, Helmond, enz. Op het platteland mag het minimumloon hoogstens 5 pCt. lager en in plaatsen die als eerste klas plaatsen zijn te beschouwen, of waar een hoogeren levens- en loonstandaard is, moet het minstens 5 pCt. hooger zijn. Bijzondere arbeid, routine en meer dan gewone vakbe kwaamheid moet extra betaald worden. Als in accoordloon wordt gewerkt zal het door- sneeloon van de gezamenlijke arbeiders- per afdeeling per week minstens 15 pCt. hooger mpeten zijn is 26 en 3.90 en 29.90 ge middeld. Deze lponregeling zal gelden voor man nelijke arbeiders die den 23-;arigen leeftijd ■bereikt hebben. Voor arbeiders beneden dezen leeftijd en vcor vrouwelijke arbeids krachten zal 'n afzonderlijke regeling dienen getroffen te worden, in verhouding tot leef tijd en den aard van het werk. Evenwel geldt voor gelijken arbeid, gelijk loon, voor man nen en vrouwen zoowel als voor jeugdige personen. Als aanvulling op de uitkeering der ouder domswet een pensioen op 65-jarigen leeftijd naar gelang van het aantal dienstjaren met een minimum van 10 per week, desnoods met medebetaling vanwege de arbeiders. Een behoorlijke kindertoeslagregeling voor kinderen beneden 14 jaar boven het normale loon en door fondsvorming vanwege de ge zamenlijke werkgevers, 6 vacantiedagen per jaar met behoud van het normale loon. Uitbetaling van de algemeen erkende Christelijke feestdagen. Vrij af bij noodzakelijk verzuim, met be houd van loon, zooals bij sterfgeval in de naaste familie, geboorte in het gezin, bij hu welijk, inspectie, enz. Bij brand faillisement, liquidatie, enz. uit betaling van minstens 70 pCt. van het loon gedurende minstens 6 weken door middel van verzekering. Voor wachten buiten de schuld van den arbeider zal hem als hij in de fabriek moet blijven het gemiddelde loon van de laatste 6 weken betaald moeten worden. Voor overwerk boven 48 uur per week 25 pCt. extra'; nachl-arbeid 50 pCt. Zondagar- beid 100 pCt. De fabrieksarbeid van gehuwde vrouwen wordt verboden. In bijzondere gevallen mag hiervan worden afgewrken. Een fabrieksccmmissie in elke fabriek ge kozen onder leiding der arbeidersorganisatie en naar evenredigheid aan het ledental der betrokken organisaties samengesteld zal in de gelegenheid moeten worden gesteld, zoo wel op vastgesteld als ongeregelde tijden be sprekingen te voeren met directie of be drijfsleiding over de algemeene toestanden in de fabriek. Geschillencommissies zullen in het leven geroepen worden, zoo noodig, plaatselijke en gewestelijke naar pariteit samengesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties en waarin dezen naar evenredigheid zullen vertegenwoordigd zijn, om alle geschillen die zich voordoen, zoo mogelijk te beslechten. Een commissie van beroep waarin min stens 1 persoon zitting heeft buiten de par tijen staand en overigens samengesteld als de geschillen commissie, zal in hoogste in stantie uitspraak deen over alle aangelegen heden waarover partijen het in eerste instan tie niet eens konuen worden. In een nota, naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot goedkeuring van het ontwerp verdrag van Genève betreffende vereen voudigingen, aan te brengen in de inspectie van emigranten aan boord van schepen, antwoordt de regeering op de vraag, of er een ontwerp van wet, dat de emigratie in algemeenen zin regelt, gereed ligt, dat een voor-ontwerp van wet betreffende de land verhuizing is samengesteld. Tot indiening van een wetsontwerp kan eerst worden overgegaan, nadat nog de adviezen van deskundigen zijn ingewonnen. Sedert eenigen tijd werken veenarbeiders in de Duitsche venen bij Hesepertwist, maar door de slechte weersomstandigheden mosten; velen ontslagen worden, hetgeen voor hen volslagen werkloosheid betee- kende, daar de Rijkswerkverschaffingen stil zijn gezet. De arbeieftrs zouden nu in een noodtoestand verkeeren. In verband hiermede is in den raad van Emmen, naar aanleiding van een interpel latie van den heer Kroese, besloten, den Minister van Binnenlndsche Zaken en Landbouw telegrafisch te verzoeken de werkverschaffingen weer open te stellen. In het „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht, had de algemeene vergadering plaats van den Alg. R. K. Landbouwbe- drijfsraad, onder presidium van pastoor prof. L. van Aken O.P., te Vlijmen. Het jaarverslag over 1926 werd door de vergadering goedgekeurd. De werkzaam heden door de bedrijfsraden in 1926 ver richt, stemmen tot tevredenheid. Het jaar verslag was den leden reeds in druk toege zonden. De rekening en verantwoording over 1926 sloot met een bedrag aan ontvang sten, groot f 1,943.28, terwijl het batig saldo 1926 85.78 bedraagt en werd aldus vast gesteld. De begrooing voor 1928 werd geraamd op 1600 met een post onvoorzien, groot 50. Op voorstel van den R. K. Landbouw- bedrijfsraad van den L.T.B., werd door den voorzitter van dezen bond, mr. Teepe, eenige toelichting gegeven omtrent 't wets ontwerp tot nadere regeling der collectieve arbeidsovereenkomst. Pater prof. dr. F. A. Weve O.P., hoog leeraar aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, hield hierna een referaat over het sociale vraagstuk volgens de leer der pau selijke encyclieken en de Italiaanschen Charter van den Arbeid. Bij de daaropvolgende gedachtenwisse- ling vroeg het Tweede Kamerlid, de heer Loerakker, of het monopolie-geven aan be paalde organisaties geen buitengewoon ge vaar oplevert. De heer H. J. Kuiper, hoofdbestuurslid van den R.K. Landarbeidersbond te Haar lem, meende er een groot gevaar in te zien, dat de in zich juiste grondbeginselen door on-christelijke menschen zullen wor den toegepast. Prof. dr. Weve achtte het juist primair te beschouwen de groote strevingen, welke worden waargenomen en secundair de bij komstige omstandigheden. Spr. meende met de grondbeginselen, waarop de wet steunt, tevreden te moeten zijn; dit is in ieder geval beter dan de communistische over- heersching, waarvan Mussolini Italië be vrijd heeft. Deze wil geen klassenstrijd, maar den éénheidsstaat. Over het algemeen is er thans in Italië een veel beter en gezon der streven waar te nemen, terwijl spr. er nog den nadruk op legde, dat Mussolini geenszins de bedoeling heeft gehad de Christelijke vakorganisaties uit te sluiten. De voorzitter sloot ten slotte met een dankwoord de vergadering. In da gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbroück werd den heer KLEEREKOPER verlof verleend tot het richten van vragen aan den Minister van Justitie over de weigering der erken ning van den Nieuw-Mathusiaanschen Bond en in verband daarmede over de wensche- Hjkheid van herziening der wettelijke rege ling van ons vereenigingsrecht. Verder, stelde de VOORZITTER voor aan de agenda toe te voegen de interpellatie- Kleerekoper benevens een aantal wetsont werpen, waaronder dat betreffende het middenstandscrediet. Voorts stelt spr. aan de orde hedenmiddag 1 uur de benoeming van twee Raadsheeren in den Hoogen Raad. Aldus werd besloten. De heer L. L. H. DE VISSER C.P. ver zocht vragen tot de regeering te mogen richten over den inval in de woningen van Indonesische studenten te 's-Gravenhage en Leiden. Op dit verzoek zal nader wonden beslist. Zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen het wetsontwerp tot vaststelling cener comptabiliteits-wet. Eenige kleinere agendapunten werden zonder beraadslaging afgehandeld en goedgekeurd. Daarna waren aan de orde de wetsont werpen betreffende de begrooting van het wegenfonds. De heer KRIJGER C.H. uitte zijn ont stemming over het beleid van den minister. De wijze van uitvoering van het plan kan spr. niet bevredigen. De heer BOISSEVAIN V.B, stemt hier mede in. De hee EBELS V.D. sluit zich bij den vorigen spreker aan. Nu 't geld er is, dient ook te worden aangepakt. Hij meent, dat er geen reden bestaat, onf de wegen te schei den in Rijkswegen en andere. Wanneer de andere dan rijkswegen niet op het wegen plan komen, zullen deze wegen zoo slecht blijven als zij zijn. De heca- WINTERMANS R.K. had reeds verwacht, dat de instelling van het Wegen fonds een teleurstelling zou worden, liet plan zal alleen de oude rijkswegen omvat- ten. Wellicht kan medewerking van provincies een oplossing brengen. De. heer v. d. WAERDEN S.D.A.P. zoekt den tragen gang van zaken in de stroeve samenwerking met de diverse bureaux. De voorbereiding moet gecentraliseerd worden. Spr. dient daarom een motie in, vragende om maatregelen ten einde te komen tot instelling van een Wegenraad. Hierop stelt de VOORZITTER voor, de motie te behandelen op een nader te be palen dag. Aldus wordt besloten. Verder merkt de heer v. d. WAERDEN S.D.A.P. op, dat, toen Minister De Geer bij de Wegenbelastingwet zeide, dat een Rijks bijdrage van 4 'A millioen niet noodig zou zijn, niemand had vermoed, dat den eer sten den besten keer van dat nedrag een paar millioen zou afgaan. Flad spr. dat ge weten, dan had hij geheel anders tegen over dat ontwerp gestaan. Ook de heer VAN RIJCKEVORSEL R.K. sluit zich aan bij den vorigen spr., speci aal bij den heer Boissevain. Hij dringt aan op bespoediging van den bruggenbouw, waarmee niet gewacht mag worden tot la ter. Ook dienen zooveel mogelijk nieuwe wegen te worden aangelegd, speciaal met het oog op de werkverruiming. De heer K, TER LAAN S.D.A.P. komt het voor, dat op het wegenplan niet ge noeg wegen voorkomen. Wegenverbetering in de omgeving van Zaandam heeft hij ge mist. De weg RotterdamBodegraven dient over Gouda te loopen. Gouda heeft ook recht op een weg naar Gorinchem. In zijn antwoord zegt MINISTER DE GEER dat het niet zal liggen aan de geld middelen van het Wegenfonds als de weg- verbetering'niet in die mate plaats heeft als men zou wenschen. De Staat blijft optre den als bankier. Het Departement van Fi nanciën heeft geenszins aangedrongen op besnoeiing der uitgaven. Reeds bij de be handeling van de Wegenbelasting zette spr. uiteen, dat voor den eersten keer geen 434 millioen zou kunnen worden gestort. Van de Rijwielbelasting is 2 millioen meer in 't fonds gestort, dan was voorgenomen. Daar om is een paar millioen ten bate van de gewone begrooting behouden. De autobe lasting bracht in April en Mei 4.6 millioen op, zoodat verwacht wordt, dat het Wegen fonds ruim een millioen meer zal ontvangen dan geraamd was. Hierna is het woord aan den MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer v. d. Vegte, die betoogt, dat de Waterstaatsaambtena- ren met alle kracht bezig zijn om dit jaar een draaglijk figuur te slaan en datgene voor te bereiden, wat het volgend jaar ge schieden moet. Natuurlijk is er geruimen tijd heengegaan met het samenstellen van plan en kaart. Ware er een Wegenraad geweest, dan zou deze voorbereiding nog langer geduurd hebben. Wanneer er eerst een plan zou moeten worden gemaakt, waarop thans geen en kele aanmerking zou zijn te maken, dan zou spr. daarmede het volgend jaar nog niet gereed zijn. Doel was een werkplan op te stellen voor de eerste jaren. Er zal overleg moeten worden gepleegd met alle provin cies. Daarna kan eerst een plan worden ontworpen, dat voor de eerste tien jaren kan gelden. Daaraan kan begonnen worden, als eerst de thans gevraagde gelden maar zijn toegestaan. Bij de begrooting van 1928 zal spr. een plan voor 5 jaren overleggen. Over eenige jaren zullen onze wegen met de buitenlandsche kunnen wedijveren. Doch zoo slecht als men 't voorstelt zijn onze wegen niet. Voor de opheffing van de tollen is een wettelijk grondslag noodig. Er wordt hard gewerkt aan een Wegenwet. Misschien kan spr. die in het najaar indienen. Spr. meent niet, dat er met de niet-Rijks- wegen gewacht moet worden tot alle Rijks wegen in orde zijn. Doch de eerste 5 jaren zal er niet veel aan kunnen worden ge daan. Van alle bijzondere punten, ter spra ke gebracht, zal er verder niet één aan de aandacht van den minister ontgaan. Wat de bruggen betreft, in het plan voor 5 jaren, wordt niet gerekend op het tot stand komen van bruggen. Dat wil echter niet zeggen, dat er niets zal worden ge. daan. Spr. hoopt, dat er in de komende jaren aan den bruggenbouw het noodige kan worden gedaan. Hiermede worden de algemeene beschou wingen gesloten. Aangenomen wordt een amendement- Krijger op art. 1, waarvan de bedoeling is, om, in afwachting van een reorganisatie van den Rijkswaterstaat, als gevolg waar van een aantal ingenieurs technische amb tenaren en bureelambtenaren mischien op wachtgeld zouden moeten worden gesteld, >n de behoefte van den wegendienst te voorzien, door het aanstellen van tijdelijk personeel en dus voorloopig geen nieuw, vast personeel aan te stellen. Daarna wordt het ontwerp betreffende het voorschot aan het Wegenfonds zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog worden verschillende kleinere wets ontwerpen goedgkeurd. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. BERK 13/5 Bevezier gep., Einden n. Alèxan- drië. BRUNSBUTTEL gep. 13/6 Rhein, Ko ningsbergen n. Rotterdam. CALEDONIA 13/6 Lacombre gep., Rott. n. Bordeaux. CELAENO 13/6 Gibraltar gep., Genua n. Huelva. DIRKSLAND 12/6 v/d. Tyne te Antwerpen DRIEBERGEN 12/6 v. Hamburg n. Wabana, GELDERLAND en ZEELAND, sleepb., 13/6 op 48 g, 37' N.B. 5 12' W.L I Palermo n. Sheerness, met m.s. „Capena jn^ roCTCTe op sleept. wintergerst HUDSON, sleepb., 13/6 Sagres gep., Vigo I Zwanenb.gerst zeer matig verhandeld prima soorten weirig aangevoerd 2e en 3e soorten ruim ter markt melk- en kalfkoeien met redelijken aanvoer en handel in de goede soorten prijshoudend Biggen en overloopers bij redelijken aanvoer matig verhandeld paarden met redelijken handel in werk- en matigen handel in slacht beesten. GRONINGEN, 14 Juni. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt: i Zomer tarwe ftj n. Faro, met zuiger „Alex Nash" op sleep touw. ITTERSUM 12/6 Brunsbuttel gep., Amster dam n. Raiemö. LIESBET, m.sch., 13/6 v. Zweden te Lon den. LIMBURG, sleepb-, 14/6 v. Newcastle n. Muset met 2 lichters. NEPTUNUS, Oosterhuis, 11/6 v. Stock holm n. Norrköping. NOORD-HOLLAND 12/6 v. Harlingen te Goole. OCEAAN, De Winter, 12/6 v. Danzig n. Ornskjoldsvik. PARKHAVEN 11/6 v. Philadelphia te Quebec. PEURSUM 11/6 v. Nuevitas n. Philadelphia. SAN ANTONIO 14/6 v. Cardiff n. Laroche. ST. ANNALAND 12/6 v. Blyth te Hamburg SIRRAH 14/6 Noordkaap gep. Huil n. Archangel. SLIEDRECHT 13/6 v. Port Aruthur n. Liverpool. UTRECHT, sleepb., 13/6 op 46 gr. 16' N.B. en 7 gr. 18' W.L. met sleepb. „Per nis" en onderlosser op sleept., Rott. n. Teneriffe. VALKENBURG 11/6 v. Bona te Bilbao. VLAANDEREN, sleepb., 13/6 v. Antw. te Londen, met 2 lichters. VREDENBURG 13/6 v. Vlaardingen te Porto Ferrago. WAALHAVEN 11/6 v. Jacksonville te Wilmington. WALCHEREN 12/6 v. Sydney, C/B te Quebec. WESTPLEIN 13/6 v. Rott. te Lulea. ZEEHOND, m.s., 11/6 Brunsbuttelkoog gep., Helsingborg n. Antw. ZUID-HOLLAND 12/6 v/d. Tyne te Ham burg. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 13/6 v. Algiers. RIOUW (uitr.) pass. 13/6 Gibraltar. Zomergerst Witte haver Zwarte haver Gele haver BI. peulvr. Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche bn. Karwijzaad Koolzaad G. mosterdz. Kanariezaad Lijnzaad blbl. Id. witbl. BI. maanzaad 14 Juni. 14.00-14.75 14.00-15.00 13.50-14.55 13.75-15X0 12/75-13.50 11.00-11.60 10.50-11.50 f- 7 Juni. 14.00-15X0 14.5C-15.50 13.50-14.25 13.25-14.25 12.50-13X0 11.00-11.50 10.50-11.30 25.00-37.00 25.00-37.00 i De moordenaar van den wedana te Menes is veroordeeld tot de dqodstraf. De landraad te Laboean veroordeeld* we gens moord, begaan in den nacht, waarin de onlusten uitbraken, één beklaagde ter dood een tol levenslang, een tot twintig en een tot vijftien jaar gevangenisstraf. Drie rebellen neergelegd; een bestuurs- assistent en een agent zwaar gewond. Zondag f,1. verzamelde zich onder leiding van den communist AH en de talismanver koopster Ibasse, welke beiden recidivist zijn, in konton Tellang In het Soppengsche afd. Boni) een 40-tal in het wit gekleede lie den, welke deels roode vlaggen, deels blan ke wapens droegen, Ali viel bij aankomst der politie een der agenten met èen stok aan, waarop een vechtpartij volgde. De be- atuursassistent een één agent werden licht gewond en éént agent van politie werd zwaér gewond. Drie rebbellen worden neer gelegd. Toen de gezagvoerder en de as sistent-resident op het terrein waar dit ge schiedde, aankwamen, was de rust weer her steld en waren de verzetslieden gevlucht naar hun eigen kampengs. Twaalf opstande lingen waaronder de leider Alie die zwaar gewond was en Ibassa,, werden opgevat Ali werd in het bezit gevonden van communis tische lectuur, geheime correspondentie en een roode Vlag,, Waarin een draak, waarin een draak. Onmiddellijk zijn prcegen daarheen gedi rigeerd.Alles is rustig. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AL.COR 13/6 Kaap Frio gep., Rott. n. B- Ayres. BATAVIER 111 14/6 v.m. 8 u. 15 v. Rott. te Gravedsen. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. ARES 11/6 v. Callao n. Amst., pass. 13/6 Gibraltar. CALYPSO 8/6 v. Port-au-Prine n. Cap Haitien. CLIO 13/6 v. Malta te Piraeus. DOROS 12/6 v. Gibraltar n. Amst. (Verb.) ERATO 13/6 v. Stettin n. Amsterdam. HEBE 13/6 v. Carthagena n. Alicante. HECTOR (thuisr.) 13/6 v. Havre n. Amst. MARS 14/6 v. Livorno te Napels. NEREUS 13/6 v. A'dam te Hamburg. NOTOS 13/6 v. Lissabon n. Amsterdam. OBERON 13/6 v. A'dam te Hamburg. ORESTES 14/6 v. R'dam n. Octavos. ORION 13/6 v. Dedeagatch te Samos. PERSEUS, A'dam n. Kopenhagen, 13/6 van Holtenau. TELLUS 13/6 v, Cadix naar Genua. ULYSSES 13/6 van La Guayra naar Plo. Cabello. VENUS (thuisr.) 12/6 te Havre. KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND (uitr.) pass. 13/7 Te neriffe. SALLAND (thuisr.) pass. 14/6 v.m. 5 uur Dungeness; hedenmiddag 5 uur voorgaats van IJmuiden verwacht. HOLLAND-AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN (thuisr.) pass. 13/6 Oues- sant naar Antwerpen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BINNED IJK 12/6 v. Philadelphia te Bal timore. EDAM, New Orleans n. R'dam 13/6 te Ha vana. GAASTERLAND 12/6 v. R'dam te Van couver. NARENTA, van R'dam n. de N. Pacific, 12/6 te Colon. NOORDERDIJK Pacifickust naar R'dam 12/6 te Londen. HOLLAND-AUSTRALIë LIJN. ARENSKERK (thuisr.) pass. 13/6 Sagres. HOLLAND-BRITS CH-INDIë LIJN. ST. ANDREW (thuisr.) 13/6 te Madras. SOMMELSDIjfK (uitr pass. 13/6 Oues- sant. 16.00-25.00 16.00-25X0 11.25-13.40 11.25-13.25 12.50-18.60 12.50-18.50 12.50-18.60 12.50-13.50 37.50-45.00 De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle ha- versoorten 10 ct. per Kg. AMSTERDAM, 14 Juni. Aardappelen. Bericht v/d. mak. Jac. Knoop. Zetuwsche bonten 6.256.50, id. blauwen 6.25 6.50, id. roodstar ƒ5.305.75, id. blauwe poters 2.503, idem bonte pe ters 2.5C 3 IJpolder bravo's 6.256.50 Friesche roodstar ƒ5.305.75 Wcstl. muizen 13 14, id. kleine muizen f 9^-10 Andijker muizen 1617, id. kleine muizen 10 13 Langedijker muizen 1718 per hl. Zomer Malta ƒ1819 per 100 kg. AMSTERDAM, 14 Juni. (Bericht van het Gem. Veilingsgebouw, expl. De Jong Koene). Fruit. Druiven Frankenthalers 22.50 witte druiven 0.901.20 aard beien extra ƒ1:501.34, idem I ƒ11.30 p. kg. aardbeien 0.24—0.30 p. pot aard beien ƒ0.220.26 p. doosje Prolefic bessen ƒ1.401.68; gewone roode bessen 1 1.20 p. kg.; perziken extra 0.260.34 perziken I ƒ0.140.22 netmeloenen 1.40 2.20 per stuk. Groenten. Asperges dik wit 0.620.74, dun wit ƒ0.300.36, dik blauw ƒ0.440.48 per bosje, bloemkool extra 2428, idem I 1622 kassnij- boonen.f 1.251.40 kasspercieboonen 0.85 1.00,"peulen 2428, spinazie 812, postelein ƒ1016, tomaten 3844, per 100 kg.; peen 1830, rabarber ƒ815, prei 47, selderie 1217, pieterselie 1830, raapstelen 1.503 per 100 bos sla extra ƒ22.80, idem I 0.801.50, andijvie 35 per 100 krop nieuwe aard appelen ƒzl4—16, drielingen 1014, per 100 kg. komkommers geel 1218, idem wit 13—15, idem groen ƒ1214 per 100 stuks augurken bastard 4244 per 100 kg. Bloemen. Rozen. Hadley 111, Gol den Ophelia 47, Ophelia 56, Sunburst ƒ36, Verschure 34, Keizerin 46, Columbia 46, Cordez 35, Marcel Royer 46 per 100 stuks. Diversen. Pioe nen 23.50, violieren 712 per 100 tak Am. Anje s IC12, pioenen Cl i.iensis 2.403.20, gladiolen 4M.50, Irissen 0^502, papavers ƒ1.502.80, renonkels 0.400.70. Tulpen. Japansche lelies 11 13 per 100 kelk Lathyrus in div. kleuren ƒ0.120.18 per bosje, snijgroen ƒ48.50 per 100 ranken. Planten. Hortensia's 1.20— 2.50, klein 0.350.65, Dressena's 0.30— 0.70, Zonalen Crampels 0.190.21, Jean me Clare ƒ0.180.21, Rubin ƒ0.200.25, Pultatums rood f 0.18^-p,21, rose 0.3540v Spirea's ƒ0.200.25, Coleüs 0.350.50, Tradescantia's 0.180.22, Primula's 0.25 0.35, Adianthums 0.100.13, Plumo- sa's 0.060.11, varens ƒ0.080.09, alles per stuk Afrikaantjes 1.251.75 per bakje. BOVENKARSPEL, (Station), 13 Juni. Aardappelen. Schotse 7.809, Kleine 4.304.90 per baal, aangevoerd 2560 baal. Bloemkool le soort 14.9018.80, 2e srt., ƒ9.1012.70, 3e srt. ƒ46.50 per 100 st., aangevoerd 6025 stuks. Wortelen ƒ1112 per 100 bos, aangevoerd 325 bos. Meirapen 4.90—8.60 per 1000 st., aangevoerd 57.500 ELST, (Bet.) 13 Juni. Fruit. (Veiling V. V. O. B.) Reine Victoria 12 ct. per stuk aard beien 1ste soort 0.7012, 2de soort 0.50 0.65 per kg kruisbessen 1314 ct. per kg; meloenen ƒ1.802.20, perziken 1ste soort 15—20, 2de soort 4J/29 ct. per stuk. HOLLAND—OOST-AZIë GEMMA (uitr.) 12/6 te Kobe. ZOSMA (uitr.) 12/6 v. Colombo. LIJN. JAVA—BENGALEN LIJN. BONDOWOSO, Calcutta n. Java 13/6 te Sabang. JAVA—NES YORK LIJN. MANOERAN 12/6 van Java te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE (thuisr.) 13/6 te Suez. KAWI (uitr.) 13/6 te Sabang. KERTOSONO (uitr.) pass. 13/6 Perim. PATRIA (thuisr.) 13/6 van Sabang. SLAMAT (uitr.) 14/6 te Sabang. TOBA (uitr.) 13/6 te Sabang. EMZETCO LIJN. JONGE JACOBUS, Malaga naar Londen Rotterdam pass. 14/6 Ouessant. ROTTERDAM, 14 Juni. Eieren. (Rott. Veiling). Aanvoer 280.000 stuks. Kipeieren ƒ4.05 a 6.50, eendeieren ƒ4.40 a 5.40. Vee. Ter markt waren aangevoerd 198 paarden, 11 veulens, 987 magere runderen, 820 vette runderen, 360 vette en graskalve ren, 806 nuchtere kalveren, 228 schapen of lammeren, 8 varkens, 207 biggen. De prij zen waren als volgt koeien le qual. 100 117%. 2e qual. 10090 c., 3e qual. 8070 c.. ossen le qual. 100105 c., 2e qual. 90 80 c., 3e quql. 50 c. per kg vette kalveren le qual. 155170 c., 2e qual. 135110 c., 3e qual. 9575, c., melkkoeien 200400, kalfkoeien ƒ210425, stieren ƒ185385, pinken 150165, vaarzen 160185, werk paarden 100300, slachtpaarden 95 155, hitten ƒ95170, nuchtere kalveren 916, fokkalveren ƒ1626, biggen 9 20, overloopers 1934. Vet vee en vette kalveren over het geheel GRONINGEN, 14 Juni. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort ƒ350400, 2e ƒ280 310, 3e 180210, vroegmelkkceien le s. 325—375, 2e s. 250—300 kalfvaar- zen le s. 275300, 2e s. 170190 stie ren le s. ƒ0.80—0.84, 2e s. ƒ0.66—0.72, slachtvee le s. 0.920.96, 2e s. 0.780.84 p. kg. slachtgewichtmelkschapen 40 50 vette schapen le s. 3640, 2e s. 30- 35, weideschapen le s. 3638, 2e s. 25— 23, weidelammeren 1016, vette kalveren ƒ1.081.12, 2e s. ƒ0.961.00, vette lam meren 1621, loopvarkens 1720, vette varkens le s. ƒ0.600.62, 2e s. 0.520.54, zouters ƒ0.640.64 per kg. biggen 713, 1.251.75 per week. Aanvoer 152 vette koeien, 461 kalveren, 668 kalf- en melkvee, 41 stieren, 409 scha pen, 1696 lammeren, 936 vette en Londensche varkens, 650 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee en de stieren wer den prijshoudend verhandeld. Voor het slacht vee en de vette kalveren liepen prijzen terug. De aanvoer was groot, de handel slecht. Oude vette schapen hooger. Weidelammeren prijshoudend. Vette varkens lager zouters nauwelijks prijshoudend biggen prijshou dend, doch handel niet vlug. SNEEK, 14 Juni. Vee. Ter markt waren 211 melk- en kalfkoeien ƒ150380, 53 vette koeien ƒ200350, 28 vette kalveren 3080, 189 nuchtere kalveren ƒ819, 8 graskalveren 2540, 260 schapen 20 35, 495 lammeren ƒ815, 444 varkens ƒ50100, 116 biggen ƒ8—15. Handel in melkvee, vette graskalveren alsmede schapen kalm nuchtere kalveren, lammeren en biggen prijshoudend varkens en zouters iets lager. PURMEREND, 14 Juni. Kaas. Aanvoer 21 stapels fabrieksbaas merk 37 65 st. boerenkaas met merk ƒ41, 3 st. commissie kaas met merk 38, 2 st. Goudsche kaas met merk 38. Boter. Aanvoer 2107 kg. fz\.7C— 1.80 per kg. Vee. Aanvoer 686 runderen, als 320 vette koeien, 80110 ct. per kg, melk- en geldekoeien ƒ130380, 88 vette kalveren ƒ1.201.40 per kg 460 nuchtere kalveren 10—32, 15 stieren, 48 paarden ƒ100250, 667 schapen en overheuders 28—43, 1060 lammeren 13—22, 545 vette varkens, slachtvarkens 6064 ct., zcu ers 6064 ct. per kg. 66 magere varkens j zC 44. 363 biggen 1421. Handel in runderen, kalveren en schapen was matig in magere en vette varkens vlug. Eieren. Kippen ƒ56, eenden- ƒ4.30. BODEGRAVEN, 14 Juni. Kaas. Ter markt waren 523 wagens. Prijzeh 3642, rijksmerk le soort ƒ4245, 2e soort ƒ36— 40, zware ƒ48. Handel matig. PURMEREND, 14 Juni. Eieren. Op de veiling waren aangevoerd 84.000 kippen- ƒ5—7.10; 187.000 eenden- 4.50—4.80. VENLO, 13 Juni. Eieren. (Ctöp. Veiling ver.) Aanvoer 1.170.000 st. kippen-ƒ5.30 i 6.50, kleine 4.70 a 5.20, eenden- 5.40 5.70, vanzen- 12.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7