VOOR DE SLACHTOFFERS V erkeers-ongevaUen. VAN DE RAMP II KI ACHTERHOEK Vooraaamste Nieuws jt Zelfbehoud Stadsnieuws PIJLTJES A&ngMÊe snoet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig oren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 17 Juni Van het circus Amar. Het opbouwen der tenten. 25-Jarig bestaan Mijnbouwkundige Werken, Sleutelbeen gebroken. Verduistering. Aanrijding. In het St. Barbara-gesticht te Culem- borg is na een maandenlange onge steldheid overleden de Hoogeerw. Heer Mgr. J. A. S. van Schaik, president van het Klein-Seminarie, aldaar. Bioscoop en Politiek. Gevonden dieren en voorwerpen. Een goede buur. Autobus-concessie. J. J. WEBER Si ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Hierbij twee foto's van den toestand nabij de Groote Houtbrug in Haarlem. Eén zooals hij was vóór de afbraak, van de Commiezenhuisjes, de andere van den huidigen toestand. Er moge dan al geofferd zijn aan de éischen van het verkeer, mooier is het er niet op geworden, doch wellicht zal de nieuwe brug een monumentale afsluiting van het stadsbeeld geven. 51ste Jaargang No. 16577 Bij contract belangrijke korting. Donderdag 16 Juni 1927 Alle abonné s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsyoorwaarden Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^(1 bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f bij verhes van een f ïtfl bij 'n breuk van f fi fl /bij verlies v.eea tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen UIIHJU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: '-Udoodelijken afloop tuiii." een voet of een oog; - \£iv%" duim of wijsvingerJU bee*- of arm; andere vinger. De volgende week zal de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel haar honderd vijftigjarig bestaan feestelijk herdenken en wel in de stad, waar haar zetel is, Haarlem. Te dier gelegenheid heeft, wat wij zou den kunnen noemen de jongere zuster der Maatschappij, n.m. de Vereeniging Neder- landsch Fabrikaat in haar Haarlemsche afdeeling besloten om een uitr.oodiging tot de winkeliers te richter) om gedurende de dagen van feestviering vaD de Mij. van Nijverheid een winkelweek te houden en wel in dien zin, dat op smaakvolle wijze uitsluitend artikelen van Nederlandsch fa brikaat zullen worden uitgestald. Voor zoover het hier een aangelegenheid van plaatselijken aard betreft zullen wij in onze stadsrubriek daaromtrent nog wel na dere mededeelingen doen. Maar de zaak heeft ook een algemeenen kant' en daarop wilden wij hier even de aandacht vestigen Het ontstaan en bestaan van een vereeni ging, die den naam Nederlandsch Fabrikaat draagt, is eigenlijk op zich zelf iets, wat wijst op een misstand. En dat is ook inderdaad het geval. De vereeniging is uit nood geboren. Er is een tijd geweest, dat Nederland in de wereld niet anders bekend was dan een land van handelsmenschen. En het is niet te ontkennen, dat de handel ons in het bloed zit, gevolg van onze eigenaardige ligging en van allerlei factoren, die er toe hebben meegewerkt, dat de Amsterdamsche Beurs een wereldrepulatie en de havens van Rot terdam en Amsterdam alom vermaarde doorvoer- en stapelplaatsen van koopmans goederen werden. Daarnaast heeft de land en tuinbouw en de veeteelt zich ontwikkeld. Zij werden een zeer groote en onmisbare tak van het volksbestaan, zóó groot, dat zij in de tweede helft der vorige eeuw met staatssteun door moeilijke crisisjaren wer den heengeholpen. Maar onze sterk groeiende bevolking kan van den handel en van den landbouw al leen niet leven. Hetzelfde verschijnsel heeft zich in tal van andere landen voorgedaan. En nu zou men meenen, dat de nijverheid, die de uitkomst moet brengen in het vraag stuk der overbevolking, de algemeene sym pathie en steun zou ondervinden. Het tegen deel was waar. De industrie is in Nederland altijd het stiefkind geweest en is dat ten deele nog. Wit herinnert zich uit zijn jeugd niet den tijd, dat men 'van groot tot klein de voorkeur gaf aan artikelen van buiten- landsch fabrikaat. Het was of men zich voor producten van eigen landgenooten schaamde. Voor boter en kaas uit het bui tenland haalde men den neus op. Maar een fiets moest 'n Engelsch handelsmerk hebben; modeartikelen waren slechts goed wanneer zij uit Parijs kwamen en duizenderlei zaken van dagelijksch gebruik werden bii voorkeur uit Duitschland getrokken. Men stak zijn geld liever in een Amerikaansche zelfs in een Afrikaansche onderneming, waarvan men niet wist of er achter den vreeroden naam nog wel meer bestond dan een consortium, dat graag rijk werd, dan het te wagen in een Nederlandsche fabriek. Hiertegen is jaren lang strijd gevoerd en de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat heeft daarin een groot aandeel gehad. De strijd moest gevoerd worden tegen den wan smaak van het publiek, dat zonder^ waren kennis, zonder oordeel, alleen uit een soort modezucht een buitenlandse!) merk op zijn artikelen verlangde. De oo log heeft althans dit goede gehad, dat men eenigen tijd ver plicht is geweest om het met de nijverheid van eigen landgenooten te doen en door het hardnekkig volhouden van energieke industrieelen is er in d)e dwaze opvatting althans eenige kentering gekomen. Maar de strijd moest helaas ook tegen overheidsper sonen gevoerd worden. De openbare licha men, Rijk. Provincie en Gemeente, alsook de semi-openbare instituten als tram- en spoorwegen zijn opdrachtgevers van zeer groote bestellingen. En de algemeen Neder landsche kwaal van voorkeur voor buiten - landsche artikelen was helaas ook voelbaar bij hoofdambtenaren en bedrijfsdirecteuren van genoemde organen. De Staatscommissie voor de werkverruiming, welke onder pre sidium van mgr. Nolens zulk uitnemend werk verricht, kan uit haar annalen tal van frappante staaltjes overleggen vaD voorbij gaan- van de Nederlandsche nijverheid, lou ter uit sleur en slechte gewoonte. Hoe vaak had men niet eens de moeite genomen om te onderzoeken of het verlangde artikel ook in Nederland even goed en even goedkoop verkrijgbaar was als aan een buitenlandse!) adres? Ook hierin komt langzaam aan wijzi ging ten goede, al blijven er klachten be staan. Waar het heen moe' is: de v o o r k e u r aan de Nederlandsche industrie! En dit niet uit chauvinistische overwegingen, maar uit harde noodzg'ak. Wie de statistieken van de Nederlandsche arbeidsnührkt volgt, weet, dat wij nog altijd in een ongunstigen toestand verkeeren. De laatste kwartaalstaat kan nog niet spreken van een algemeene opleving, zelfs in ver schillende bedrijven van een betreurens- waardigen teruggang. En malaise op de ar beidsmarkt beteekent werkloosheid en werkloosheid is een der ergste kwalen'voor een volk Nieï alleen wil dit zeggen ar moede in een groot deel der burgerij, maar wat nog erger is demoralisatie. Want arbeid is de eerste voorwaarde vqor behoud van de volkskracht. En Nederland heeft wel zeer bijzonder voor dat behoud te waken. Onze bevolking toch leeft binnen zeer enge grenzen en gaat ieder jaar met honderd duizend zielen voor uit. De handel kan deze monden niet open houden; dat is duidelijk; evenmin landbouw en veeteelt Men heeft dezer dagen in dit blad kunnen lezen hoeveel millioenen er noodig zijn en hoeveel jaren het duurt om aan den bodem eenige nieuwe stukken toe te voegen door demping van de Zuiderzee. De natuurlijke uitweg is de industrie. Aan energieke mannen en aan vernuft ontbreekt het ons niet. De Nederlandsche ingenieurs, werktuigkundigen, chemici, alles wat de Nij verheid aan menschelijke leiding noodig heeft, leeft in ons eigen volk in zulk een overvloed, dat zeer velen een emplooy in het buitenland moeten zoeken. Wat noodig is, dat is de overtuiging bij de zeven mil- lioen Nederlanders en bij de Overheid, dat het volksbestaan in de naaste toekomst af hankelijk is van de vraag, of de Nederland sche nijverheidsinrichtingen de overvloedige werkkrachten kunnen opnemen. Nu de moordende en ongezonde concur rentie der landen met lage valuta zoo lang zamerhand 'tot het verleden behoort, moet deze waarheid in hart en ziel van het Ne derlandsche volk doordringen: dat de vraag, of wij op het welvaartspeil, waarop wij mo menteel staan, zullén kunnen blijven, afhan kelijk is van het antwoord op deze vraag, of de industrie in het eigen land aan de groeiende bevolking werk zal kunnen ver schaffen en zelfs of het veel tehooge cijfer der werkloozen van thans in de naaste toe komst omlaag kan gaap, Neg altijd verslindt de werkloozenzorg millioenen van de inkom sten van het Rijk en van de gemeenten. Werkgelegenheid bete^keht verlaging van die oneconomische uitgaven, verlaging ook der belastingen en daardoorweer nieuwe concurrentie-mogelijkheid voor de vader- landsche industrie Zal de beteekenis van dezen cirkelgang eindelijk eens door allen begrepen worden? 't Wordt hoog tijd, dat de bittere noodzaak om de eigen nijverheid uit alle krachten te steunen, tot klein en groot doordringt; dat ministers, burgemeesters, wethouders er be drijfsdirecteuren, maar ook de allernederig ste huisvrouw bii - haar. bestellingen eisebt: Nederlandsch fabrikaat! Iedere poging, om dit besef aan te kwee ken, is lofwaardig en daarom juichen wij het initiatief van de Haarl, afdeeling der veree niging Nederlandsch Fabrikaat zoo van harte toe! Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Gem. Koor 8 uur „Alberdingk Thijm" 8 uur R.-K. Bcvolkingsbureau 8 u. St. Josepbsgezéllengebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. Gem. Concertgebouw Concert H. O. V. kwart over 8 uur. Terrein Zaanenlaan Populierenstraat Circus „Amar" -8 uur. „Luxor"-Tbeater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Geopend eiken dag van 10 tot 5 uur, be halve op Zon- en Feestdagen. Kleine Theresia Stichting. Tehuis vour onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo". Smedestr 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8-^half 9 uur 's Zaterdags alleen van half 1012 uur R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1 Tevens bemid delingsbureau voci verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Za terdagavondTel 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van bet Sint- Franciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 'A uur. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23. Van 8—10 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrij dagavond. R. K. Leeszaal en Uitleen bibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7—9 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat t.Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn 'voor Hollandscbe meisjes, die hier geenthuis hebbeft. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende mid delen voor arme zieken.der <S. E. V. Maandag van 23 uur Donderdag van 1;2 uur. R. K. Kraam verpleging van. de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged.. Oude Gracht 74, Dinsdag van 2—3. Zuster Toeset, Reitzstr'aat 29, Haarlem Schoten, Woensdags van 23 uur. Zuster Toesét, Damiatestraat 1 (Bavodorp) Donderdags van 2—3 uur. R. K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Haarlem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint. Vincentiusveieeniging. N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst Centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged. Oude Gracht). Uitsluitend Telef 14141 Op 17 dezer herdenkt de Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijn- bouwkundige Werken te Haarlem, met bij kantoor Heerlen, haar 25-jarig bestaan. De heer Ir. J. Koster, die in die 25 jaar onafge broken directeur der Maatschappij is ge weest, richtte de onderneming op met het oog op de destijds bestaande groote activiteit üp boorgebied. De Maatschappij is de eerste eh voor zoover wij weten eenige onderneming van dien aard hier te lande. Zij heeft diepborin- gen naar verschillende delfstoffen uitgevoerd in ons land, in Nederlandsche Indië en in vele afldere landen als Duitschland, Hongarije, Engeland, Roemenië, Rusland, Egypte, ver schillende staten van Noord-Afmerika, Ar gentinië enz. Gedurende tal van jaren hield de Maatschappij zich ook met de fabricatie van boorwerktuigen en boorinstallaties bezig. Vele boringen in ons land, voor de Staatsmij nen, de vroegere Rijksopsporing van delf stoffen en den Geologischen Dienst van het Rijk zijn door de Maatschappij uitgevoerd zoodoende heeft zij behalve een groot aantal boringen in Zuid-Limburg alle boripgen verricht, welke tot de ontsluiting van het Peel- gebied hebben geleid en die meermalen tot groote diepte 1400 Meter en meer wer den voortgezet. Ook in den Achterhoek van Gelderland zijn de boringen voor den Rijks- Geologischen Dienst door de Maatschappij verrichtin laatstgemelde streek heeft zij bo vendien gedurende de laatste jaren voor ei gen rekening en in combinatie met de firma Hope en Co. boringen naar stèenkolen en zout uitgevoerd. Een 20-tal jaren geleden, toen de Staatsmijnen in eigen- beheer bevries- schachten begonnen te bouwen en het uit voeren daarvan nog als bijzonder moeilijk en precair gold, trad de ^Maatschappij bij den aanleg van de Mijn „Emma" als adviseur voor den schachtbouw op, later bij den aanleg van de mijn „Hendrik" als adviseur voor het boorwerk der schachten. De Maatschappij is ook geinferesseerd bij diverse petroleumon- dernemingen, o. m. in Roemenië, Noord- Amerika en Argentinië. Gisterenavond te kwart over acht liep de 17-jarige N. Steenwijk op het speelterrein aan Je Kleverlaan bil een Honkbalwed strijd tegen een ander speler, tengevolge waarvan hij zijn linker sleutelbeen brak. De wedstrijd werd gestaakt en de jongeman na door een dokter behandeld te zijn, per auto overgebracht naar het St. Elisabeth Gasthuis. Bij de politie werd door een winkelier aangifte gedaan van verduistering van 48 door zijn 18-jarigen loopknecht. De verdach te heeft bekend. Gistermiddag te half 5 werd een meisje door een vrachtauto aangereden op de Ken- nemerbrug. Bij onderzoek bleek hst te zijn de 7-jarige E. Kloos, wonende Olivierstraat 18. Zij wilde plotseling den weg oversteken, met 't gevolg dat zij onder den auto kwam. Het linker voorwiel ging over haar been, waarop de auto onmiddellijk stopte en de chauffeur zoodoende wist te voorkomen, dat ook het achterwiel over haar heen ging. Zij werd door een lid van Ongevallendienst verbonden en vervolgens naar het St. Eli sabeths Gasthuis vervoerd. Het meisje had weinig letsel bekomen. Giteravond te kwart voor aebt reed de 37-jarige G. P. wonende te Amsterdam, met eeh motorrijwiel op de Amsterdamsche Vaart. Zijn vrouw zat op de duo. Door het uitsteken van de tramrails kwam de motor rijder te vallen,bekwam bloedende hoofd wonden en werd binnengedragen in perceel no. 64. Een lid van Ongevallendienst ver leende de eerste hulp. Het slachtoffer werd vervoerd per ziekenauto naar het St. Eli sabeths Gasthuis, alwaar een zware hersen schudding werd geconstateerd. De patiënt heeft een rustige» nacht gehad. Vorig bedrag 1337.38 Om hulp en troost door de voor spraak van O. L. Vr. van Haarlem 2. I er eere v. h. H. Hart 4.50 Van een oud moedertje 1. E. v. B. 2.50 Ziekenhuis St. Joannes de Deo 57.94 Ter eere v. d. H. Theresia 10. Totaal 1415.32 Ook door de Spaarnebank worden giften in ontvangst genomen, welke in deze lijst' zullen verantwoord worden. Naar aanleiding van een in ons blad op genomen recensie over het programma in het Luxor Theater van deze week, komen vragen bij ons binnen. Ter verduidelijking deelen wij mee, dat achter op het program ma gedrukt stond: Kiest mr. SlSngenberg. Onze recensent maakte daarop een aan merking; Naar de directie van "het Luxor Theater ons meedeelt was deze aanbeve ling een betaalde reclame van de afdeeling Haarlem voor de Vrijzinnig Democratischen Bond, waarmee het Theater zelf niets te maken heeft. Deze reclamegelegenheid wordt voor alle partijen beschikbaar gesteld. I. Smalt, Boekenrodestraat 15, broche; Politiebureau, 'Smedestraat, broche; J. W. Wilson, Huize de Beek, Bloemendaal, geld; G. J. Wiedijk, Popelingstraat 2, brief inh. acte (W. Sp.); M. C. J. Meijer, Vrouwe- hekstraat 70, jongen scapes; W. Snoeks, Vooruitgangstraat 28, cape; G. Schreur, Grebberstraat 1, hecrer.handschoen; J. v. d. Kuy, Schotersingel 29rd, horloge; J. v. d. Westen, Helmbrekersteeg 6rd, honden halsband met ketting; F. Meijers, Nassau- laan 34c.; glacé heerenhandschoen; L. G. v. Buuringen, Oudeweg 75, gele hond; B. Vermeeren, Burgwai 55b, heerenhoed; J. van Dam, Thomsonlaan 57. kinderhoedje; B. Vonk, Bellamystraat 16, hondenpenning; Snel-Vlekke, Hasselaersplein 20, bruin hondje; M. Mantel, Leidscheplein 22, hor- logeketling; Kennel Fauna, Parklaan: witte hond, gebracht door Bos, Oranjestraat 76; grijze kat, gebracht door Klijizing, Wilhel- minastraat 63; grijs-witte kat gebracht door Rooze, Parklaan 75; J. Miedema, Rolland straat 30, R. K. Kerkboek; J. v. d. Vijg, Patriarchstraat 15, Oüeslang (v. auto); M. Stern, v. d. Vinnestraat 14 zw., porte feuille; J. Heijboom, Gr. Heiligland 25, rij wiel; J. Iedema, Koolsteeg 22, rywielbe- lastingmerk; De Prie, Gasthuislaan 168, een pakje stof; Duinker, T. v. Berkhout.straat 10, sigarenpijpje in étui; A. v. d. Blom, Leliestraat 46a, starter; B. Wildeman, Alb. Thymstraat 8, damestaschje; H. Bijster, Harmenjansstraat 33, kindertaschje; S. Vis ser, Rustenburgerlaan 30, tasch met bon boekjes; Th. v. d. Putten, Saenredamstraat 72, bruin taschje; J. der Kinderen, Ged. Voldersgracht 7, mand waschgoed; J. Tes- ke, Wilgenstraat 31. zakje mais. G. de Heer, Beukenstraat 27, rokvlinder. J. Termaat, Delftstraat 16, Autonummer G 50470; P, Heerschop, Brouwersplein 42, Bloemenmand met tuingereedschap; A. Westerman, Dijkstraat 15, blauw bad- costuum; J. de Vries, Tuchthuisstraat 2, bal; A. Hoekweitzer, Zomerkade 145, duif, no. 18192; C. Rijken, Zoetestraat 46 rood, étui schoolbehoeften; M. Hoor- vogél, Rollandstraat 83, geldstuk; P. Appelboom, Harmenjansweg 82, hond; Kennel „Fauna", gebracht door: Van Bem- melen, Groote Houstraat 85 rood, bnijn hondje; Van Essen, Bentveldscheweg 3, bastaard Herdershond; C. Augustinus, Zuidpolderstraat 80, kruideniersjas; Ken nel „Fauna", gebracht door; Oomen, L. Boo- gaardtsraat 34, grijze kat; Draaisma, Begijnhof 33; zwart-witte kat; Van Aseh, N. v. d. Laanstraat 6, kat; A. Paarsman, Saenredamstrat 66, rood, studenten-pet; L. van Beek, KI. Houtstraat 105, kinder-porte- monnaie; D. Zuur, Gasthuissingel 40, rijwiel- belastingmerk, J. Pool, Oostvest 4, 1 paar zwar-wollen sokken.; Beaufort, Kinder- huisvest 49, huissleutel; J. v. d. Berg, Ruychaverstraat 12, vulpotlood; M. de Haan, Hasselaarsplein 40, zakspiegéltje in étui. Zondagmiddag reed een auto door de leu- rJng van de Hospesbrug te Overveen, het bruggetje over de Brouwersvaart aan het einde van den Korten Zijlweg tegenover de woning van den heer De Waal Malefijt. On danks al deze aanwiizigingen weet menig lezer nu nog niet welk bruggetje eigenlijk bedoeld wordt, maai wie wel eens ooit naar het Brouwerskolkje is gewandeld, of naar „Kraantje Lek'' of naar de Rampenlaan, die heeft even zoovele keeren hij daarheen ging of terugwandelde zich zelf cf anderen ge vraagd. waarom of ze dat onooglijke, smalle, gevaarlijk, ouderwetsche bruggetje daar zoo lieten liggen. Wij willen maar zeggen, dat al kennen onze lezers het ding nu nog met, ze zullen 't herkennen als ze d'r langs komen. De Overveners kennen dp brug des te heter, maar de geschiedenis, die er aan vast zit, kennen ze waarschijnlijk niet. Ook na het ongeluk van Zondag zal menigeen gezegd en gedacht hebben: „Dat gemeente bestuur van Bloemendaal toch! Wat is dat lakschl." Zoo ook wij, maar des te meer ver wonderd waren we te hooren, dat het brug getje eigendom is van Ha.ariem. Onderhond en eigendom behooren bii Haarlem. Sterker nog, als Haarlem niet wil, dat Bloemendaal iets aan di brug doet, gebeurt dat niet. Hoe dat komt? Dat recht z.al wel wortelen in der tüd dat de Haarlemsche brouwers veel in het Brouwerskolkje kwamen, omdat zii goed water voor het bier noodig hadden, maar in alle geval het bestaat. En nu heeft zich het volrfen^e afgespeeld. Het gemeen- lebestuur van Bloemendaal verzocht de ge- I mcente Haariem om die brug-te brengen in een staat, die voldoen zou aan de verkeers- eischen van het oogenblik, Bloemendaal I verzocht dat, omdat Haarlem eigenaar van ajgr brug is. Haarlem antwoordde genegen Ie zijn de brug te veranderen en te herstel len naar ziin inzichten, met zijn werklieden, naar op kosten van de gemeente Bloemen- 'aa'. Doen we niet. antwoordde de gemeer- I ie Bloemendaal, maar draag ons den eïgen- i dom van die brug over, dan zullen wij de I brug herstellen en verbeteren. Haarlem gaf geen gevolg aan dezen weiisch. En zoover liep de ontstemming van Bloemendaal's be stuur, dat het besloot, den korten Ziilweg te verleggen, zoodat het de brug van Haar lem niet meer noodig had. De weg werd uitgezet. De piketpaaltjes die het nieuwe tracé aangeven, staan er nog. Met de fami lie van der liet was overeenstemming be reikt omtrent overname van grond, maar de plannen stuitten af op een der andere eige naars, die wenschte, dat de gemeente Bloe mendaal het weiland zou koopen, waarop de weg zal uitkomen. Zoo staan de zaken. Laat ons aan bet gemeentebestuur van Haarlem een advies mogen geven. Dit is dan: geef die brug aan Bloemendaal; we zijn toch groote menschen, die er prat op gaan, gezond verstand te hebben. Geef die brug aan Bloe'm,endaal en als er soms nog „wat aan vast zit aan de overdracht van die bnug, ruim dat „wat" dan ook meteen pit den weg. Kom, kom, zét de ramen eens open voor wat frissche wind! Dan krijgt de Brouwersvaart in Overveen een mooie brug, waarvan ook de uitgaande Haarlemmers kunnen profiteeren. Sinds 1 Mei dient er in den omgang tus- schen Haarlm en de omliggende gemeente besturen iets veranderd te zijn! Geaep. Staten van Noord Holand beslo ten op het verzoek van J. Davidson, te Westzaan, om vergunning tot het in wer king brengen van een autobusdienst van Zaandam over Westzaan naar het station KoogZaandijk en terug afwijzend te be schikken. Geysendorffer en Scholte hebben met de Fokker VII de eerste étappe van de vlucht naar Indië glansrijk volbracht. Geysen dorffer heeft de afstand Amsterdam Budapest, ongeveer 1200 K.M. in 7'A uur gevolgen en is te Budapest behouden geland. Piloten en passagiers maken het uitstekend. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp inzake de collectieve arbeids overeenkomst aangenomen met 74 tegen 5 steromen. Het wetsontwerp betreffende het ver plichte zevende leerjaar en het wetsvoor- stel-Albarda zullen a.s. Vrijdag in de Tweede Kamer in behandeling genomen worden. Het jaarverslag 1926 der Nederlandsch Indische Handelsbank vermeldt een winst van i 6.245.957. lie Tweede Kamer heeft twee voordrach ten opgemaakt ter vervulling van twee vacatures in den Hoogen Raad. Volgens een Renter-bericht zonden de vermiste vliegeniers Nungesser en Coli levend in Canada gevonden zijn. Het wetsontwerp tot wijziging der ziekte wet heeit ter fine van advies van den Raad van State het Departement van Arbeid ver laten. Met 1 Juli a.s. treedt ia werking de wet tot afschaffing van de colleges van zetters voor 's Rijks directe belastingen. In de Tweede Kamerzitting heeft de heer Kleerekooper gistermiddag een interpella tie gehouden over het weigeren van de erkenning van den Nieuw-Malthusiaanschen bond. Verschenen is de Memorie van Antwoord op 'het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot invoering van het verplichte zevende leerjaar. Barometerstand 9 üur v.m.: 769. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.53. Hoogste barometerstand 770.3 m.M., t* Hamburg. Laagste barometerstand 750.6 m.M., tie Blacksod. .Verwachting: Matige, wellicht krachtige, Zuid Oostelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk later regen. Warmer. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bi Kooruitbetaling 3 58 Bureaux: NASSAULAAN 49. 1 Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Poatrekeininü Nr. 5970 'Advèrtentiên 35 cents per regel. Vraag- en aanbod-advertenties 1-4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 ct per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1