Haverschniidt iKlaje VEREENIGDE TANDHEELKUNDIGE PRACTIJKEN en KLINIEKEN Eigen Pliseerinrlchting GEBRS. BRINKMANN CAFÉ-RESTAURANT „DE KROON" CONCERT MATINEE -SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. Ds internationale vijf kamp te Parijs. LAWN-TENNIS. ATHLEITEK. Diocesaan Haarlemsche Athletiekkring. VOETBAL R. Bra ine wordt prof. WIELRENNEN. Bottecchia overleden. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ONZE RECHTBANK. De Hollandsche Handelsbank. SOCIAAL LEVEN. De instelling Van een Postraad RECHTZAKEN. De woeste rijder op den Boxtel- schen weg te Vught Was de ontsporing van den goederentrein te wijten aan onvoorzichtigheid van den spoorwegwerker? 1 UIT ONZE WEST. De rijksbijdrage voor Curacao. VRAGENBUS. ADVERTENTIËN. Nelly Hoenson N. M. Verdel R.-K. DIENSTBODE R.-K. MEISJE Keuken-werkmeisj e R.-K. DIENSTBODE R.-K. Dagdienstbode Fl. Meisje gevraagd Nette Loopjongen GEVRAAGD Huishoudster GEVRAAGD R.-K. DIENSTBODE Een smidsaankomeling H. H. KAPPERS Boerenarbeider PATHÉFOON CAFE - RESTAURANT GROOTE MARKT Solide Geldbelegging. Vraagt Uwen Winkelier N ederlandsch Fabrikaat van de Firma W. A. SPOOR Jr. Culemborg. Hiermede hebben wij de eer, U te berichten, dat de Heropening van ons geheel naar de eischen des tij cis ingericht en gemoderniseerd a.s. ZATERDAG zal p'aats hebben. Zaterdag- en Zondagavond van 8—n uur Zondagmiddag van 4 tot 6 uur DE DIRECTIE De laatste „tour". Na 40 dagen lang, in onverminderde hevigheid gewoed te hebben, is de strijd thans eindelijk gestreden ^en is het Bizot gelukt, zich op de eerste plaats, die hij vanaf den aanvang genomen had, te handhaven. Hoe verschillend er dok over Biaot's capa citeiten 'geoordeeld moge worden er zijn er die beweren, dat hij slechts drijft op zijn geweldige routine, terwijl daarentegen anderen hem voor een der geniaalste en wetenschappelijkste eindspeispelers van dezen tijd hóuden dit is een prestatie, die al- gemeene bewondering verdient. Jn de eerste en derde tour maakte hij zes van de acht te behalen punten, of 75 wat tegen dergelijke spelers natuurlijk een zeer bijzondere score is. In de tweede tour maakte hij daarentegen slechts 4 punten, waardoor Fabre gelegenheid kreeg hem ernstig te be dreigen, doch door daarop juist Fabre te verslaan, wist Bizot zijn positie te verster ken en is hij daarna geen moment meer ern stig in gevaar geweest dan op het laatste oogenblik. Er waren n.l. nog maar drie par tijen te spelen, toen plotseling Herm. de Jongh, die het geheele tournooi bijna niets gedaan had, zijn vorm teruggevonden scheen te hebben en in een schitterende partij den aanstaanden overwinnaar versloeg. Door daarna van Weiss te winnen in de voorlaatste ronde, zou Bizot zich toch nog in veiligheied gebracht hebben. Hij speelde die partij prachtig en dwong den oud-wereld- kampioend een verloren eindstand te ac cepteeren. Oude tournooirot, die Weiss echter is, wist deze hierin echter zoo te manoeu vreeren, dat er nog ressources ontstonden, waarvan één Bizot noodlottig werd, waar door de beslissing tot op den allerlaatsten dag verschoven werd. En toen had het inder daad heel weinig gescheeld of Bizot was nog, met de haven in zicht, gestrand. Dien laatsten dag n.l. moest hij tegen Springer en in deze partij speelde de Hollander zoo goed, dat Bizot belangrijk nadeel kreeg. Geholpen echter door een zwakke voortzetting van zijn tegenstander in het eindspel wist hij de situatie nog juist te redden en het remise- puntje in de wacht te sleepen en daarmede den eersten prijs, benevens den titel van In ternationaal Kampioen der „Damier Pa- risien". Wat het spel der overige deelnemers be treft, verwijs ik naar hetgeen ik in mijn vorige artikelen over dezen wedstrijd heb geschre ven. Slechts wil ik nog even in 't kort weer geven, wat het officieele orgaan der organi- seerende vereeniging opmerkt Bizots's brillante resultaat bevestigt zijn overwinning in het Internationaal totirnooi 1925. Hij overwon al zijn tegenstanders, uitgezonderd Fabre, dien het gelukte 44 met hem te spelen. Weiss, wereldkampioend van 1894 tot 1912, is den laatsten tijd niet meer in groote tour- nooien uitgekomen. Thans heeft hij echter bewezen zich nog steeds met de allersterk- sten te kunnen meten. Fabre bewees dat bij in staat is aan on verschillig welken tegenstander, het hoofd te kunnen bieden niemand gelukte het hem te verslaan. De wereldkampioen was van alle deelnemers de regelmatigste, hij maakte geen enkelen blunder, terwijl zijn tegen standers er tegen hem ook maar zeer weinig maakten. Springer heeft ons verrast door zijn vele vergissingen, wij waren juist van hem een groote zekerheid gewend. De Jongh, ex-kampioen van Nederland en van Amsterdam was niet zich zelf. Hoewel hifgewoonlijk een zeer onregelmatige speler is na bijv. èen zwaar tournooi ge wonnen te hebben, is hij in staat in een daar- opvolgenden, veel zwakker bezetten wed strijd op een der laatste plaatsen te eindigen en omgekeerd heeft hij hier toch wel erg veel grove fouten gemaakt. Volledigheidshalve hieronder nog den eindstand Gew. rem. verl. punten 1. S. Bizot 5 9 2 19 2. I. Weiss 5 8 3 18 3. Marius Fabre 4 9 3 17 4. B. Springer 4 8 4 16 5. Herm. de Jongh 2 6 8 10 OM DEN DAVIS CUP. Er komt schot in de Europeesche zóne van de wedstrijden om den Davis Cup. De kwartfinalisten hebben elkaar bekampt en de vier landen, welke in den halven eind strijd zullen uitkomen, zijn bekend, n.l.: Tsjecho-Slowakije, Denemarken, Zuid-Afrika en 'Frankrijk. De Tsjechen sloegen in Praag België met 41. Washer was het, die de Belgi sche eer redde door een overwinning op Rohrer. Overigens verloor hij van Kozeluh, welke daardoor zijn revanche kreg voor de in 1926 in Parijs geleden nederlaag. Onzie overwinnaars in den Davis Cup, matches, de Denen, behaalden wederom de zege. In Kopenhagen leden de Voor-Indiërs zon der dr. A. M, Tyzee, een 50 nederlaag. Zelfs Prasada verlöor zijn beide partijen. A. A. Tijzee wist Klerich een set afhandig te maken, een verdienstelijke prestatie van den taaien basliner. In de tweede helft waren het de Zuid- Afrikanen, die Duitschland een onverwachte nederlaag toebrachten. Spence sloeg Troitz Lenin met diens eigen spel, het boselineapel, door steeds meer snelheid, gepaard aan een grootp be- heeraching, in zijn slagen te leggen, ter wijl hij door schitterend vetspel het base- linespel van Troitzlenin wist te breken, zoodat, mede dank zij dr. Landmann's ne derlaag tegen Raymond, de eerste dag met aen 2—0 voorsprong voor de Zuid.Afrika- nen inging. Het dubbelspel bracht den twee den dag reeds de beslissing, toen Raymond en Condon in een Opwindenden strijd van Kleinschrott en dr. Landmann wonnen. Tenslotte was het Moldenbauer, die dé eer redde, door Cordon in vijf sets te slaan, nadat Spence zich tegen Landmann de meeerdere getoond had. De Franschen, met Lacoste, Cochet en Brugnon, hadden het in Rome zwaarder dan verwacht werd. Lacoste sloeg de Morpwigo in vijf set, verloor twee set, resp. met 61, 6—2. Cochet won van de Stqfani, maar het dubbelspel van Cochet en Brugman tegen de Morpurzo en de Stefani verloren de Franschen met de verrassende score 64, 6—4 en toen de derde dag de Morpurzo kans zag Cochet in vier sets te slaan, moei vertrouwen in Lacoste wel groot geweest zijn met het oog op de noodzakelijke overwinning, opdat de jaarlijksche „hig fight" tegen Amerika wederom doorgang kon vinden. Lacoste stelde niet te leur, sloeg de Stefani in vier sets. Niettemin een schitterend resultaat voor de Italianen, de Morpurzo toonde zich als immer tegen de Franschen op zijn sterkst en in de Stefani had hij in het dubbelspel een voortreffelijk partne. r De semi-finales gaan nu tusschen Tsje cho-Slowakije en Denemarken, resp. Zuid- Afrika en Frankrijk. De wedstrijd agenda der Diocesaan Haarlemsche Athletiekkring luidt als volgt: 19 Juni: Jumorendag Holland, Haarlem. 26 Juni: Athletiekdag A.E.C., Haarlem. Kampioenschappen: 100 M. hardloopen, kogelstooten en hoogspringen met aanloop. 10 Juli: Athletiekdag Holland, Haarlem (eerste gedeelie om den Holland-beker) Kampioenschappen: 4 x 400 M. estafette, polsstokhoogspringen en speerwerpen. 17 Juli: Athletiekdag Wiskracht, Am sterdam. 31 Juli: Athletiekdag Holland, Haarlem (tweede deel Holland-beker). Kampioen schappen: 800 M., vér-springen met aan loop en discuswerpen. 14 Augustus: Athletiekdag Wilskracht, Amsterdam. 4 September: Athletiekdag Holland, Haarlem (derde deel Holland-beker). Kam pioenschappen: 40O M., estafette 80Q, 400, 200, 100 M. en vérspringen zonder aan loop, In de Belgische bladen komt het bericht voor, dat de bekende internationaal R. Braine, één der beste midvoors van het vasteland, van wien reeds eerder gemeld werd, dat hij prof zou worden, een con tract voor drie jaar aangegaan met Clapton Orient, de bekende heroepsclub tjit de tweede divisie der Engelsche League. De bekende Italiaansche wegrenner Bottecchia won in 1924 en 1925 den groot training kwam te vallen en een lichte hersenschudding opliep, is aan de ge volgen daarvan overleden. Bottecchia won in 1924 ij 1925 dn groot sten aller wegwedstrijden de „Tour de France" en bezette in dien strijd verleden jaar de 2e plaats. DE DIRECTEUR STAAT TERECHT. Hedenmorgen stond voor de Haarlem sche Rechtbank terecht J. S., voormalig directeur der Hollandse! e Handelsbank. Volgens de dagvaarding is hem ter laste gelegd: le. dat hij te Haarlem omstreeks 31 De cember 1914, in zijn hoedanigheid van Di recteur der N- V. Hollandsche Handelsbank gevestigd te Haarlem, rekening-courantboe ken van genoemde N. V. over het jaar 1914, zijnde geschriften die bestemd zijn om tot bewijs van eenig feit te dienen, val- oogmerk om ze als echt en onvervalscht te gebruiken, althans door anderen te doen gebruiken, terwijl uit dat gebruik eenig na deel kan ontstaan, door aan den bij ge noemde N. V. in dienst zijnden en onder hem, verdachte, staanden J. P. L. Hagen die belast was met het bijhouden der reke ning-courantboeken, te gelasten, aan welken last door genoemden Hagen is vol*- daan de in genoemde rekeningcourant boeken van .1914 op folio 209 van het thans in rood gemerkte boek D. voorkomende rekening van de fiima Nellke Philips en Co. te debiteeren met 34328.28 en de op fo lio 135 van hetzelfde boek voorkomende rekening van de Haarlemsche Stichting tot Woningverbetering te debiteeren met 79833.83 zulks terwijl geenerlei fond sen voor de firma Nellke Philips en Co. of genoemde stichting waren aangekocht of op eenigerlei wijze iets, was geschied dat deze schuldplichtigheid schiep en de in genoemde boeken op folio 250 van het thans in rood gemerkte boek E. voorko mende rekening „Schreuders" q.q. te cre- diteeren met 34328.28 en 79833.83 zon der dat eveneens iets had plaqts gevonden, waardoor eenig recht op deze bedragen ge schapen werd. 2e. dat hij te Haarlem, zijnde directeur van de N. V. Holl. Handelsbank opzettelijk twee recepissen van obligaties der N. V- De Lever's Zeep-Maatschappij ieder groot nominaal 1000, rentende 5.5 pCt., toebe- hoorende aan Mijna Hendrika Clementina Tineken, weduwe John van Hasselt, al thans aan een ander dan aan hem ver dachte, welke recepissen bij, verdachte, in genoemde hoedanigheid had ontvangen van de firma Lippman Rosenthal en Co. te Am sterdam, als zijnde in de plaats gekomen van twee door hem, verdachte, aan ge noemde L. R. en Co gezonden obligaties der N.V. De Lever's Zeep Mij., ieder groot 1000, rentende 7 pCt., volgens de bij de ze behoorende coupons, doch 6 pCt., vol gens de mantels van deze obligaties, welke door of namens genoemde weduwe Van Hasselt omstreeks 22 Ju:,i 1925 aan ge noemde N. V. Holl Handelsbank ter con versie waren afgegeven, welke recepissen hij dus uit dien hoofde, althans anders dan door misdrijf onder zich hd, wederrechte lijk ziqh heeft toegeeigend, door deze re cepissen op of omstreeks 27 Juli 1925 aan J. H. Roelofsz en Zoon te Amsterdam tot credit op stukkenrekening van genoemde N. V. Holl. Handelsbank tp eenden. 3e. dat hij als directeur der Holl Han delsbank, aan welke bank omstreeks 25 Augustus 1925 door de Ned, Ind. Handels bank waren toegezonden drie recepissen van obligaties der gemeente Semarang, rende 7.5 pCt. welke door of namens ge noemde weduwe K. Christiaans aan ge noemde N. V. Holl, Handelsbank ter con versie was gegeven, welke recepis hij aldus uit dien hoofde, althans anders dan door misdrijf, onder zich had, opzettelijk deze drie recepissen, van welke alzoo één toe behoorde als voormeld, wederrechtelijk zich heeft heeft toegeeigend, door op of om streeks 15 September 1925 twee hiervan tè zenden aan de genoemde Ned. Ind. Han delsbank en op 3 October 1925 het derde te zenden aan de firma Jan Kallf, alle drie tot dekking op stukkenrekening van genoemde N.V. Holl. Handelsbank bij genoemde Ned. Ind. Handelsbank en Jan Kalff; 4e. dat hij te Haarlem, als directeur der N.V. Holl. Handelsbank, in net begin van het boekjaar 1925 of daaromtrent, de ba lans per 31 December heeft ongemaakt, althans heeft doen opmaken, en ondertee kend, aangevende een post debiteuren ad 1.903.897.89, welke hij wist dat in strijd met de werkelijkheid was, immers zijnde toch blijkens een bij genoemde balans be hoorende specificatie als volwaardig en echt althans namens hem vermeld: a. een vordering op Paul Gutermann. groot 22.200 d.d. 3 December 1924, ter4 zake van het schuldig zijn van 51 dividen- ten van aandeelen en 3 aandeelen der Kon. Ned. Mij. tot exploitatie van -petroleurrt- bronnen in Ned, Indië. b. een verordering pp J. Schreuders, zijn de hem, verdachte zelf ad, 509.835.35. c. een vórdering op Hermes ad 634.57, terwijl wat betreft de -ub a genoemde vor dering, deze niet bestond; wat betreft de sub b genoemde vordering, deze niet mocht worden opgevoerd voor 100 pCt., zijnde hij, verdachte zelf, voor dit bedrag althans voor een overwegend deel van dit bedrag, niet solvent, zoodat de vordering alleen maar had mogen worden opgebracht voor het solvente deel; wat betreft de sub c genoemde vordering: deze door hem be last was met overboekingen respectieve lijk op 31 December 1921 en op 14 October 1922 van deelen der vordering der N. V Holl. .Handelsbank op hem, verdachte, ten bedra'ge van respectievelijk 34.304.68 en 126.265.96 en terwijl bovendien in deze rekening, die de eigenlijake effectenrekening van de Bank was, niet was opgenomen een schuld van 346.752.87 als tegenwaarde van de fondsen, die per dien datum door de Bank moesten worden geleverd, immers op 31 December 1924 was de genoemde N. V. Holl. Handelsbank door verkoopen van stukken, die zij niet zelf in eigendom had, de verkochte stukken aan clienten schul dig, terwijl hij tenslotte zichzelf heeft be last, althans doen belasten met een bedrag van 29.085.46 voor rente, terwijl deze rente niet verhaalbaar was hebbende hij zoodoende voormelde balans per 31 De- schelijk heeft opgemaakt, althans heeft ver- valscht, althans doen vervalschen, met het j cember 1924, welke een geschrift was bc stemd om tot bewijs van den financieelan toestand van de bank per 31 December 1924 van het bedrijf van voormelde N, V. te dienen, valsehelijk opgemaakt met het oogmerk om die als echt en onvervalscht te gebruiken, althans door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan. In deze zaak zijn 13 getuigen gedagvaard. Als verdediger treedt op mr. A. Bruch. Zooals bekend, was aan de Hollandsche Handelsbank eerst surséance van betaling verleend. Bij het rappoit, dat bewindvoer ders na 3 maanden uitbrachten, bleek, dat verschillende groote vorderingen van de bank ongedekt stonden. Zoo beliep de on gedekte vordering op den directeur S. ruim 1 millioen. Het rapport maakt melding van verschillende fictieve posten in de boeken der Bank De vordering op directeur S. stond bij de oprichting der Hollandsche Handels bank op 1 November 1913 reeds voor pi rn. 140.000. ongedekt, aldus vermeld rap port. Daarna is de positie van dezen di recteur in toenemende mate verzwaard door allerlei speculaties, waarbij een aantal reke ningen door elkaar werden gebezigd. Som mige dier rekeningen waren geheel gefin geerd. Het resultaat was, dat bedoelde di recteur als debiteur moet worden aange merkt voor 1.041.687.35. Dekking op dezen post was 2.000., fondsen 5.134., afkoop polissen levensverzekering 6.177., waarde inboedel debiteur pl.m. 32 000. van be vriende zijde verstrekt waarvan 20.000. a 25.000. hypotheek op het huis van den heer Schreuders gegeven moet worden. Bij nauwkeurige controle op het bedrijf zou dit verlies in de mate, waarin het thans be staat, voorkomen hebben kunnen worden, aldus het rapport. Bewindvoerders uitten hun bevreemding over het feit, dat in de jaarlijks uitgebrachte rapporten van den accoundant J. C. Post over deze rekeningen en de door den heer Schreuders gebezigde rekeningen niet alleen niet werd gerept en niet het gefingeerd zijn van sommige dier rekeningen werd gesig naleerd. maar zelfs werd vermeld, dat de rekeningen van alle debiteuren met uit zondering van een paar kleine, met name genoemde hetzij door borgstelling of hypotheek, betzij door ander onderpand, met een surplus van 20 pCt. gedekt lagen. Dezelfde verbazing werd geuit over een rekening van den heer Van den Berg met een debetsaldo van pl.m. 410.000. Van den Berg verkeerde in staat van faillissement. Met zekerheid viel niet op te geven, met welk bedrag de Bank uit dit faillissement zou komen, maar bii taxatie moest aange nomen worden, dat dit ongeveer 27.000 zal zijn. Van de verdere debiteuren moest een bedrag van 134.440.70 als dubieus worden beschouw. De waarde dier vorderingen werd door bewindvoerders op 27 pet. getaxeerd. Uit een en ander bleek, dat het kapitaal van de bank geheel was verloren en dat aan crediteuren Rechts een betrekkelijk klein percentage op hun vorderingen kon worden uitgekeerd. De administratie was zeer onvoldoende, terwijl het hiervoor medegedeelde de con clusie: wanbeheer, naar de meening van de bewindvoerders rechtvaardigde Weliswaar was het bedrijf na de ver leening der surséance heropend, maar uit den aard der zaak levert dit niets op. i Ten slotte meenden bewindvoerders te moeten vermelden dat door bevriende re laties van directeuren en commissarissen der Bank pogingen in het werk werden ge stéld, om aan de crediteuren eenige tege moetkoming te geven voor de door hen geleden verliezen. Het daartoe aan cre diteuren te doen voorstel kwam aan de bewindvoerders voor. een voor belangheb benden belangrijk voordeel op te leveren. Dit steunfonds werd inderdaad gevormd, doch alleen op voorwaarde, dat van elke strafrechtelijke vervolging zpu worden, af gezien Intusschen werd in het jaar 1926 direc teur S. gearresteerd, waardoor dus het steunfonds verviel. Zoo bleef de toestand, tot de rechtbank 22 Mart 11. het faillissement der bank uit sprak Dit faillissement is mede uitgesproken op advies van de bewindvoerders, die toen het volgend rapport uitbrachten. Bij het naderen van het einde van den termijn, waarmede de surcéance van de N. V Hollandsche Handelsbank bij vonnis van uw college van 26 Oclober 1926 is ver lengd voor zes maanden, zijn ondergetee- kenden verplicht volgens de wet verslag uit te brengen. De hoop, dat aan crediteuren bevred<ging zou kunnen worden gebracht door hulp van derden is ijdel gebleken. Die bevrediging kan uit de middelen van den hoedel niet worden verkregen. Aan crediteuren is omstreeks half Janu ari j.l. een uitkeering gedaan van 10 pet. over hun vorderingen. Na betaling der onkosten zal nog één uitkeering kunnen worden tegemoet gezien, indien de baten met invordering waarvan ondergeteekenden thans doende zijn, zullen zijn geïncasseerd. Naar het oordeel van ondergeteekenden zal die uitkeering ongeveer 5 pet. bedragen De rechtbank was als volgt samengesteld. Mr. W, H, v. Nes v. Meerkerk, president, mrs. J. D. Pasteur en H. v. Loghem de Jos- selin de Jong, rechters, mr, A. R. Andringa, officier van Justitie en jhr. mr. dr. B. v. d. Brandeler, griffier. Er was voor deze zaak niet veel belang stelling. Op de gereserveerde tribune had een aantal juridische studenten plaats ge nomen. De gewone tribune was lang niet bezet. Verd. wordt de zaal binnengeleid door een rijksveldwachter. Hij ziet er zeer verouderd en vermagerd uit. Hij is gekleed in colbertoQ&tuum. In de beklaagdenbank gezeten, staart hij bijna geregeld naar den grond en ziet slechts een enkele maal ter zijde. Hij antwoordt op de gewone vragen. Nadat de officier van justitie de dagvaar ding heeft voorgelezen, vindt het getuigen verhoor plaats. Getuigenverhoor. De heer Hagen zegt van Augustus 1914 werkzaam geweest te zijn aan de Holl. Han delsbank. Hij was belast met het bijhouden der rekening-courant. Nadat hem de boeken getoond zijn, zegt get., dat hij aldus de boe ken bijgehouden heeft op last der directie der Bank. Dit betreft de post Nellke Philips Co, Hij heeft de overboeking te goeder trouw gedaan. Geen enkel stuk was overgelegd, slechts op bevel der directie deed hij het, 'Getuige mr. Slingenberg deelt mede, dat de Haarlemsche Stichting tot Woningver betering in 1914 rekening-courant had bij de Bank. Get. was toen secretaris. Hij heeft de rekening-couranten daarover niet kunnen terugvinden. Betaling geschiedde door den penningmeester en dat was vert). Naar ge- tuiges meening mocht verd. niet de saldo dekkingen teekenen. Verd. merkt op, dat rijk en gemeente altijd genoegen namen met het teekenen door den penningmeester. Get. Klijnveld geeit inlichtingen over den post Nellke Philips, 1 Verhoor verdachte. Verd. deelt mede, dat hij niet precies meer weet, met welke schuld hij overging in de Hollandsche Handelschbank. De president wijst er op, dat verd. zelf gezegd heeft, toen ongedekte schuld van meer dan 100.000 gehad te hebben. Verd. merkt verder op, dat hij wel in het algemeen opdrachten gegeven heeft tot boe kingen, maar hij weet niet precies, of dat ook speciaal geschied is ten aanzien van de in de dagvaarding vermelde posten. Overboe king is geschied, om zijn rekening te ontlas ten. De Hollandsche Handelsbank had ech ter polissen en incouranten waarden van hem in onderpand. Verd. had 30 aandeelen in zijn bezit en het moge vreemd klinken, hij heeft er nog zelfs cadeau gemaakt ter vermindering van de hem in de schoenen geschoven schuld. De president merkt op, dat het bezit van verd. dan toch langzamerhand achteruit is gegaan, want in 1926 constateerden de be windvoerders een zeer klein vermogen. Verd.: „Daar was ook bij 30.000 aan deelen Holl. Handelsbank." De griffier leest dan gedeeltelijk de ver klaringen voor, door verd. bij den rechter commissaris afgelegd. Daarbij erkende get., dat uit de overboekingen nadeel voor de Bank kon ontstaan. De president merkt op, dat toen verd. tooh andere verklaringen gedaan heeft. Verd merkt op, nog eens over cle zaak nagedacht te hebben en het is, zooals hij thans gezegd heeft. Get. Hagen, nogmaals gehoord, verklaart, instructies gekregen te hebben over de manier van boeking betreffende den Nellke Philips-post Had hij die niet gekregen, dan had hij ze gevraagd. Get. Klijnveld deelt op daartoe gestelde vragen, mede, geen specificatie gevonden fe hebben van de schuld, waarmede verd. overging in de Holl. Handelsbank. Mej. Van Hasselt heeft de zaken van haar moeder, die rekening-courant houdster was bij de Bank, waargenomen. Zij heeft mantels van stukken van De Levers' Zeep Mij, inge leverd, maar nooit recepissen of obligaties terug ontvangen. Verd. zegt, méérmalen recepissen aange boden te hebben, doch get. wilde ze niet hebben, omdat zij, naar hare meening, er toch niets aan had. Get. antwoordt zich hiervan niets te kun nen herinneren. Get, Van Krieken is procuratiehouder bij de Hollandsche Handelsbank geweest. Op vragen van den verdediger antwoordt hij, niet zeker te weten, opdracht te hebben ontvangen tot het crediteeren van de stuk ken van mevr Van Hasselt. Hij wist niet, dat de 5lA recepissen van obligaties een vervanging waren van de 7 obligaties, anders zou hij dat er wel bij vermeld heb- ben. De officier van juistitie merkt op, dat get. niet op eigen houtje handelde. Hem was op dracht gegeven, de stukken aan Roelofsz te zenden. De verdediger vraagt, of het niet meer een sleur is geweest, die stukken naar Am sterdam te zenden. Get. antwoordt, niet te Weten, ol in dit geval speciale opdracht is gegeven. Op verdere vragen van den verdediger antwoordt hij, dat het teekenen van de brieven snel ging. Ot er bepaald nota ge nomen werd van den inhoud der brieven, kon get. niet precies zeggen, Het teekenen ging echter wel vlug. Get. antwoordt verder, dat het geen uit zondering is, dat stukken tegen bedoeling van den eigenaar worden geëxecuteerd. De verdediger merkt op, dat zulks ook is geschied door de Ned. Ind. Handelsbank. Get. Wallbrink van de fa. Roelofsz er kent, de bedoelde recepissen ontvangen te hebben als stukken van onderpand. Uit nadere verklaringen van get. Van Krieken blijkt, dat niet de geheele reke ning-courant aan verdachte ter teekening voorgelegd werd, doch slechts het bijvel. Wordt vervolgd. Vrijgesproken. D. de H., wien mishandeling ten laste gelegd was, werd hedenmorgen vrijgesproken. Ge ëiscfit was een voorwaardelijke gevangenis straf van 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Op het wetsontwerp tot instelling van een Postraad voor het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie heeft de commissie van rapporteurs enkele amendementen ingediend, o.m. om de be paling, dat de leden van den Postraad geen ambtenaren van het Staatsbedrijf mogen zijn, te laten vervallen, en om in de taak van den Postraad mede op te nemen de personeelsbelangen. Tevens is het eindverslag over dit wets ontwerp verschenen. De 20-jarige student te Vught, die zooals gemeld voor de Bossche rechtbank terecht had gestaan terzake van het veroorzaken van dood door schuld en tegen wien vier maanden hechtenis was geeischt, is veroor» deeld tot drie weken hechtenis. Het Q.M. heeft hoager beroep aangetee- kend. I Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan de spoorwegwerker B. K. Schaufele. thans wonende te Hattem. Verdachte zou op 25 November van het vorige jaar, teiwijl hij belast was met het herstellen van wissel 2 bij Leiden, te ver zijn gegaan met de dé- montage, voordat de laatste trein was gepas seerd. Het gevolg is toen geweest, dat die trein een goederentrein is ontspoord. Volgens verdachte was hij met het demon- teeren niet verder gegaan, dan in de praktijk van de laatste 20 jaren altijd gebeurde. Ook in verband met den tijd, welke hem toege wezen was voor het werk, dat verricht moest worden, zou verdachte niet anders hebben kunnen handelen. Het O. M., waargenomen door mr. Pol man, achtte het tenlaste gelegde bewezen. Er zijn echter verschillende verzachtende omstandigheden voor verdachte. Spr. meende dan ook, dat er geen aanlei ding bestond een hechtenisstraf op te leggen en eischte een geldboete van 100 subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak 28 Juni. Een nota aan de Tweede Kamer is ver schenen, naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van 't slot der rekening van Curacao over 1924. De Minister van Koloniën zegt daarin zich niet te kunnen aansluiten bij de meening van verscheidene leden, dat uit de omstandig heid dat de voor hel sluitend maken van de begrooting voor 1924 beschikbaar gestelde Rijksbijdrage achteraf gebleken is niet noo- dig te zijn, zou volgen dat bij de raming van de inkomsten voor de laatste jaren niet naar juiste beginselen is te werk gegaan. Dat de uitkomsten van slechts een enkel dienstjaar zelfs die van enkele dienstjaren, ten dezen niet van beslissende beteekenis mogen wor den geacht, blijkt wel zeer duidelijk uit het feit, zegt de minister, dat, terwijl ook voor 1925 van het subsidie ad 249.906 vermoe delijk geen gebruik zal worden gemaakt, daarentegen voor het dienstjaar 1926,, naar de voorlopige cijfers uitwijzen, de beschik baar gestelde Rijksbijdrage ad 231.223 vrijwel ten volle voor het sluitend maken van den dienst noodig zal zijn. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onzen besten vriend J. ESKES in den ouderdom van 48 jaren. Dat hij ruste in vrede. Het personeel van de Kruisberg Heemskerk-, 13 Juni 1927. Inplaats Van kaarten. ONDERTROUWD: en Hajirlem, 16 Juni 1927. Geen ontvangdag. Terstond gevraagd een nette v.g.g.v. Brieven ender letter M. aan A. H. v. NOORT, agent van dit blad te Noordwijkerhout. Gevraagd een om terstond in dienst te treden, bij: J. SCHUYT, Bakker;- Heemskerk. Spreekuur KENNEMERPLEIN 5, elke morgen van 9 tot 11. Spreekuur GED. OUDE GRACHT 84 van 13 Maandagsavonds v, 7—9. Laat U in bovenstaand INRICHTIN GEN BEHANDELEN. Zij verstrekken U MODERNE TANDHEELKUNDIGE hulp, KUNSTTANDEN EN GEBITTEN. De behandelingen zijn GEHEEL PIJN LOOS, de TARIEVEN uiterst laag. Zij is de GROOTSTE INSTELLING IN ONS LAND. Terstond gevraagd een flink net v.g.g.v. Aanm. Hotel „FUNCKLER". Kruisstraat 10, Haarlem. Vr,: Heeft de vrouw van een overledea man, zonder kinderen, recht op diens ge heele nalatenschap? Antw,; Indien bij testament niet anders bepaald is, ja In een klein doktersgezin te Haar lem wordt tegen 1 of 15 Juli gevr. een flinke Gevraagd voor direct een nette (Zondags vrij). Mevrouw v. d. Storm, Koorstraat 5, b. d. Koninginneweg. van 84 uur, v.g.g.v. Loon 5.—. Aanm. na 7 uur, Mevr. KEYSER, Overtonstraat 13. pl.m. 14 jaar, gevraagd bij J. FORT- GENS ZOON, in goud-, zilver- en uurwerken, Koningstraat 12. voor direct of later eefn Dagmeisje in burgergezin met kinderen. Netjes kun nende werken, liefst boven de 18 jaar, v.g.g.v., van half 8 tot half 8. Br. on der no. 4938, Bur. van dit blad. Nette R.-K. Juffr. biedt zich aan als bij eenig heer of dame of wedn. me! klein gezin. Liefst Haarlem of om streken. Brieven onder No. 1373 Bu reau van dit blad. Ieen slagersbediende, niet beneden de 16 jaar, bij P. W. WITTEMAN, slager te Hillegom. Zoo spoedig mogelijk gevraagd een voor dag en nacht, bij J. J, v, HAAS TER, Kruisweg boek Spieringweg, Haarlemmermeer. of halfwas gevraagd voor buiten d'' stad. Brieven onder No. 1342, Bur. v d. blad. Gevr, leerling of aank. bed., om in het vak te worden opgeleid, bij A. Meije- Berckheijdestraat 21. Gevraagd voor den hooibouw een Adres: GEBRS. VINK, Middenweg Haarlem (Schoten). te koop, geheel eiken, zoo goed al nieuw met 60 nummer». Spotprij' 35. Staringstraat No. 7, Amsterd buurt. Gevraagd tegen 1 Aug. een eerste Hypotheek, groot 32.000 op een Boerderij met 22 H.A. uitmuntend bouwland, gelegen in den IJpolder. Br. onder No. 1380 Bur. v, d. blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3