üFTE!H Radio-Omroep Wat zal hij er mee doen? De uitslag der Iersche verkiezingen: de regeering heeft nog opgehaald. De herziening van het vonnis Sacco-Vanzetti. Onder de Radio-berichten: De uitslag der besprekingen te Genève. De conventie der internationale arbeidsconferentie. Het proces tegen Wojkow's moordenaar. GEM. BUiTENL. BERICHTEN BINNENLANDSCH NIEUWS. De provinciale begrooting van Zuid-Holland voor 1928 Het wetsontwerp op de collec tieve arbeidsovereenkomst. De twee vacatures in den Hoogen Raad. Voor de slachtoffers van de Stormramp. UIT ONZE OOST, Sumatra's Weskust en Atjeh. „Mag-ik-me-s-effen Een Solosche prins naar Nederland. Omgekocht door Chineezen? De ordeverstoring in Bantam De botsing in het Soppengsche. RECHTZAKEN. De Portugeesche Bankbiljetten- affaire. Oplichting en valschheid in geschrifte. Brandstichters. Een gevaarlijk individu voor vier jaar achter slot. FEUILLETON. De Iersche verkiezingen. De eindcijfers van de verkiezingen in den Ierschen Vrijstaat luiden, met uitzondering van twee universiteiten, die morgen worden meegedeeld 45 zetels voor de regeering, 44 voor de republikeinen, 22 voor Labour, 12 voor de onafhankelijken, 11 voor de land- bouwpartij, 13 voor de andere partijen. Eindelijk zijn dus de definitieve uitslagen (met uitzondering dan van die betreffende twee universiteiten) van de algemeene ver kiezingen, verleden week in den Ierschen Vrijstaat gehouden bekend. Verkiezingen, die wel een zeer verrassend resultaat hebben opgeleverd. De regeeringspartij, die sinds '22 de leiding heeft gehad, heeft sterk aan gezag ingeboet en zag haar aantal zetels in het par lement van een 60 tot 45 inkrimpen, waarop de republikeinen dadelijk volgen met 44. Van de constitutioneele partijen behaalde verder Labour 22 mandaten, de onafhanke lijken 12, de landbouwpartij 11, de overige groepjes te zamen 13. De handhaving van constitutie en verdrag (met Engeland) is dus verzekerd, maar de rechtsch-republikeinsche groep van De Valera heeft een groot succes van haar goed georganiseerde en door een ge ducht, door de Amerikaansche Ieren bijeen gebracht verkiezingsfonds gesteunde cam pagne gedurende de laatste weken, te boeken. Zoo zelfs, dat gisteren een overwinning van de republikeinen op de regeeringspartij werd verwacht. Dit is ten slotte niet het geval ge bleken wel echter, dat de Fianna Fail, De Valera's groep, die zich heeft afgescheiden van de extremistische oude Sinn Fein van Miss Mac Wwiney, de Cumann nan Gaed- hael, Cosgrave's regeeringspartij, vlak op de hielen zit. Of de nieuwe constellatie den premier en staatspresident Cosgrave aanleiding zal geven zijn vóór de verkiezingen afgelegde verkla ring, n.l. dat hij geen nieuwe regeering zou vormen, tenzij zijn partij minstens met 50 zetels uit de stembus kwam, gestand zal doen, staat te bezien de overige constitutioneele partijen zullen wel al hun invloed aanwenden om den bekwamen leider, die zoo veel voor den Staat d^pd, te behouden, indien al Zulk een voornemen werkelijk bij hem mocht be staan. Veeleer verwacht men, dat hij een coalitie zal vormen (met de alleenheerschappij der Cumann is het in ieder geval gedaan), door opneming in de regeering van een vertegen woordiger der andere constitutioneele partijen in plaats van den verslagen minister van oor log. Met belangstelling mag men thans uitzien naar de houding van de republikeinen van De Valera wat betreft de deelneming aan den parlementairen arbeid, die ongetwijfeld ge baat zou worden door de aanwezigheid der oppositie. Waarbij echter de oude eeds- quaestie, welke gebaseerd is op het Engelsch- Iersche verdrag, een oplossing zou moeten vinden. Na hun vroeger verzet toch tegen den eed aan den koning van Engeland lijkt het niet waarschijnlijk, dat de republikeinen thans dien eed zouden slikken, ofschoon vele volgelingen van de Valera, zooals de „Times" opmerkt, het een hard gelag zullen vinden weer zooveel jaren buiten het parlement van den Vrijstaat te moeten blijven. De mogelijk heid voor een compromis is dus wellicht thans grooter geworden. En de „Manch. Guard." dringt er dan ook op aan, dat de Britsche regeering eventueel haar medewer king moge verleenen-tot een wijziging van dé grondwet van den Vrijstaat waardoor een weg geopend kan worden,opdat de republikei nen den Dail kunnen binnentreden. De beste waarborg, zoo constateert het liberale blad, de beste waarborg voor de handhaving van de Engelsch-Iersche regeling is de goedkeuring daarvan door het Iersche volk, welke vol doende tot uiting is gekomen door de twee derde meerderheid ervoor bij de successieve lijke algemeene verkiezingen door te blijven staan op de uitsluiting van de republikeinsche minderheid uit het parlement kunnen de krachten, welke het tractaat steunen, niet versterkt, doch slechts verzwakt worden. Van een dergelijke oplossing wordt bevor dering verwacht van de rust in het land, welke zoozeer noodig is tot het algemeen herstel na zoo'n langen tijd van woeling en strijd. Het geval Sacco-Vanzetti. Het geval SaccoVanzetti heeft een in ternationale vermaardheid gekregen, zoo schrijft de H.-correspondent van de Msb., door de luidruchtigheid, waarmede de soci alistische groepen in vele landen zich er voor hebben geinteresseerd. Ofschoon een binnenlandsche aangelegenheid van de Uni ted States, werd en wordt het druk be redeneerd in Europa, Zuid-Amerika en zelfs in Japan, mitsgaders in Holland en in Italië, omdat de hoofdpersonen Italianen zijn. Nu de historie een nieuwe fase is inge treden door de geste der autoriteiten, die een nieuw onderzoek in de zaak gelastten. lijkt hét wel de moeite waard, het verloop er van wat uitvoerig uiteen te zetten. Nicola Sacco, een schoenmaker en Bar- tolomeo Vanzetti, een vischventer, waren veroordeeld, om in Juli door middel van den beruchten electrischen stoel terechtge steld te worden. Zulks op grond van de be schuldiging, da! ze zeven jaar geleden in Massachusetts deelgenomen ..adden aan de berooving van een kaslooper, die met zijn begeleider vermoord werd. De oorzaak van een veroordeeling ter dood voor een in de Vereenigde Staten aan de orde van den dag zijnde misdaad nu was volgens de beklaagden te wijten aan den invloed van politieke motieven, Sacco is namelijjc socialist, Vanzetti anarchist. Dit zijn verzwarende omstandigheden, ech ter verre van doorslaggevend. In arbeiders kringen in Amerika, speciaal ónder de ar beiders van Haliaansche nalionaliteit of origine, werd beweerd, dat rechter en ge zworenen minstens in hun onderbewustzijn zich terdege hadden laten beïnvloeden door een anti-socialistische gezindheid. Er ontketende zich tegen hen een ware vloed van dreigbrieven en smaadgeschrif- ten. Men begon een geweldige agitatie te gen het vonnis. Zeven maal werd eén her opening van het proces aangevraagd. Ook in het buitenland wekte de zaak groóte belangstelling. Het geval werd in de Itali- aansche kamer besproken, in het gebouw der Amerikaansche legatie te Parijs ont plofte een bom, Volgens het zeggen een communistische agitatie. In Uruguay vond zelfs een algemeene staking plaats al pro test, Slechts weinige ambassades te Was hington ontvingen geen verzoekschriften vanwege de arbeiders uit hun land om di plomatieke interventie. En bij de Ameri kaansche vertegenwoordigers overal regen de het protesten. Het kan niet ontkend worden, dat de atmosfeer, waarin op 21 Mei 1921 het pro ces SaccoVanzetti werd behandeld, uit gesproken anti-socialistisch was. De advo caat-generaal Palmer hield toen een „roode razziaBij troepen werden extremisten wier verblijfsvergunning vaak twijfelachtige waarde had, meedoogenloos gedeporteerd. Doch niet zelden gebeurden deze deporta- tiën zonder wettige redenen. Deken Roscoe Pound van de Harvard Law School erken de t.z.t. dan ook. dat verdachten met ex tremistische antecedenten zonder vorm van proces werden gearresteerd en opgesloten en soms allesbehalve behoorlijk behandeld. Was de politieke atmosfeer derhalve on zuiver, de verklaringen der getuigen tijdens het rechtsgeding waren verre van overtui gend; weinig bemoedigend is voorts het feit, dat de rechtbank zich leiden liet door ver klaringen Van een vrouwelijke getuige, die dertien maanden vóór den aanvang van de procedure bij het politie-verhoor den be klaagde Sacco niet kon identificeeren, doch later, voor het gerecht, hem met zekerheid herkende. Ondanks de onzekerheid van het door de getuigen bijeengebrachte materiaal, is thans nog de meerderheid der gezworenen van de schuld der beklaagden overtuigd en speciaal de oude rechter Webster Thayer weigert, gelijk men weet, een herziening van het proces, als zijnde overbodig. Thayef 1 et zich ook niet beïnvloeden door de bekentenis van den roofmoorde naar Madeiros, een Portugees. Deze legde in November van 1925 in de gevangenis de Verklaring af, dat hij zelf aandeel had gehad in de zaak, waarom Sacco en Van zetti die er niets mede uit te staan hadden veroordeeld waren. De over val zou namelijk zijn uitgevoerd door de bende van Morelli, waartoe Madeiros be hoorde. De beklaagden zelf lieten het er ook niet bij zitten en benutten terdege hun tijd. Sacco ving een hongerstaking aan; Vanzetti, wiens geestvermogens begonnen te lijden onder de situatie, werd tenslotte door psychiaters onderzocht. Buiten de ge vangenis brachten vrienden meer dan vijftig beëedigde verklaringen bijeen, waarin voor de veroordeelden gunstige uitspraken voor kwamen en bewijsmateriaal a décharge. Tenslotte kwam men zelfs op de proppen met de uitspraak van bij het geval betrok ken beambten, dat Sacco en Vanzetti naar hun meening weliswaar gevaarlijke socialis ten zijn, maar geen moordenaars. Doch rechter Thayer hield voet bij stuk, het gerechtshof van Massachusetts keur de zijn standpunt goed en het parlement van den staat weigerde een speciale her zieningscommissie te benoemen, wettelijk vereischt in een geval als het onderhavige. Er bleef nog slechts de kans op gratie óver, te Verleenen door den gouverneur: nl, om zetting van de doodstraf in levenslange op sluiting. De openbare meening keerde zich al lengs tegen het strafrecht in den staat Mas sachusetts, hetwelk ifalaat het gerecht eventueel te dwingen, na de beëindiging van een procedure alsnog kennis te nemen van nieuw getuigenmateriaal. Herziening is slechts mogelijk, indien in het proces zelf een gerechtelijke of technische fout kan worden aangewezen. De oppositie fegen Hezen on juist en toe stand schijnt thans aanleiding te zijn ge weest tot het gelasten eener herziening. Uiteraard zal het verdere verloop van de zaak allerwegen groote belangstelling on dervinden. DE DUITSC HE VORSTELIJKE VERMOGENS. De democratie-fractie in den Rijksdag heeft Dinsdag besloten, een voorstel in te dienen tot verlenging van het z. g. Sperrgesetz, dat bepaalt, dat alle processen, over de vorstelijke vermogens opgeschort zullen worden tot er een definitieve regeling getroffen is. Men neemt aan, dat de regeeringspartijen, ook de Duitsch-Nationalen, zich er voor zul len uitspreken. DE BOLSJEWISTISCHE EXECUTIES, George Lansbury, het Engelsche socialis tische Lagerhuislid, die de Sowjet-missie bij haar vertrek uit Londen uitgeleide deed, heeft Maandagavond in een te Londen gehouden redevoering zijn afkeuring uitgesproken over de Russische executies. „Ik meen," zeide hij, „dat zij een groote fout zijn. Ik ben van oor deel, dat noch voor revolutie, noch Voor eenig ander doel het dooden nut heeft. Ik betreur het zeer, dat dit is gebeurd, omdat het onrao gelijk is op deze wijze gedachten te dooden.' DE GESPANNEN TOESTAND IN RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat een nieuwe rede van den volkscommissaris van oorlog, Worasjilow, Dinsdag in de partijclub gehou den, groot opzien heeft gebaard. Nadat hij de bekende verwijten en beschuldigingen aan het adres van Engeland had herhaald, zeide Worasjilow, sprekende over het dreigende oorlogsgevaar, dat men nog veelal meent, dat Rusland een oorlog met zijn belagers zou kun nen vermijden. Spr. betwijfelde dit echter. „Wij hebben altijd geweten, dat de proletarische en de ka pitalistische wereld op den langen duur niet vreedzaam naast elkander zouden kunnen bestaan. Wij hebben de laatste jaren voort durend gelaveerd om de adempauze des vre- des zoo lang mogelijk te rekken. Thans ech ter kunnen wij op het ergste voorbereid zijn." DE SPIONNAGEZAKEN. Heden begint te Leningrad het spionnage- proces tegen den officier der Roode Vloot, Klepikow, die er van beschuldigd wordt in opdracht van de Engelsche spionnagecentrale te Helsingfors geheime mededeelingen om trent de Sovjet-oorlogsmarine te hebben ver zameld. Klepikow zou een volledige bekente nis hebben afgelegd en onder meer hebben verklaard, dat de Engelschen hem iedere me- dedeeling met 100 roebel betaalden. Zijn vrouw zou zich wegens medeplichtig heid eveneens te verantwoorden hebben. WORDT VLIEGER! De verbeelding der Amerikaansche jeugd is dermate aangewakkerd door de jongste ont wikkeling der luchtvaart, dat de inschrijving voor dienstneming bij de verschillende lucht vaartdiensten meer dan verdubbeld is. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben dè Prov. Staten aangehoden het ontwerp van provinciale begrooting "oor het dienstjaar 1928, vergezeld van een ontwerp-besluit tot heffing van opcenten op de grondbelasting personeele belasting, vermogensbelasting en inkomstenbelasting. Voorges eld wordt te besluiten ter bestrijding van de uilgaven der provincie voor hel dienstjaar 1928 te heffen: a. 20 opcenten op de hooldsom der grond belasting voor ongebó :wde eigendommen ever 1928; b. 20 opcent 'a op de hoofdsom der grondbelasting vór gebouwde eigendom -- men over i928; c. 20 opcenten Op de hoofd som der personeele belasting óver 1928; d, 2 opcenten op de hoofdsom der Vermogens belasting over 1928; e. 2 opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting over 1928 1929, betrefende de aanslagen der belas tingplichtigen, bedoeld bij art. 1 a der wet op de inkomstenbelasting 1914. De inkom sten en uitgaven worden geraamd voor wat den buitengewonen dienst betreft op 11.843.032.55. De begrooting sluit derhalve met een bedrag .van 17.310.366.92. Door de Tweede Kamer aangenomen. In de Tweede Kamer heeft gisteren de eindstemming plaats gehad over het Wets ontwerp tot nadere regeling van de collec tieve arbeidsovereenkomst. Het wetsont werp werd met 74 tegen 5 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Kersen en Zandt (s.g.j, Braat (plattelander), De Visser (comm. en Veraart (r.k,). Twee voordrachten, opgemaakt door de Tweede Kamer. De tweede Kamer heeft gisteren twee voordrachten opgemaakt ter vervulling van twee raadsheerplaatsen in den Hoogen Raad Op de eerste nominatie plaatste de Kamer als no. 1 prof. Dr. J. V. van Dijck, hoogleer aar aan de Gem, Universiteit te Amsterdam als no. 2 Dr. H. A. E. Modderman te Am sterdam en als no. 3 Dr. W. A", van Wou denberg Hamstra, raadsheer te Amsterdam. Op de tweede nominatie plaatste de Ka mer als no. 1 Dr. O. W. Sipkes raadsheer te 's Gravenhage; als no. 2 Dr. A. H. M. J. van Kan, curator van en hoogleeraar aan de Rechtshoogeschool te Batavia, en als no. 3 dr. R. W. J. C. de Menthon Bake, raadsheer te Arnhem. Eerste verantwoording van het Neder- landsch R.K. Huisvestings-Comité. Ingekomen giften van 3 Juni tot en met 10 Juni 1927 N. N., Ewijk f 10.J. T. Koning, Pas toor, Wageningen f 5.Pater Beukers, Provinciaal der Paters Jesuiten, Den Haag, f 100.J. Nieuwenhuis, Aerdenhout f 100.Parochiekerk Berlicum f 300. van een onbekende, St. Jozefshuis, Den Bosch f 1.L. Tielens, Maastricht f 5.Zus ters Urselinen, Boxtel f 25.Pastoor A. J. Melkert, Amsterdam f 50.— Mevrouw v. R., Vught f 100.Mejuffrouw J. Bos, Vught f 15.W. te Enkhuizen f 15. N.N., Bavel f 10.— R.K. School, Vianen f 15.73.—" Rector H. Janssen, Heer f 5. S. Roes, Winssen f 100.M. Schrader, Hilversum f 25.Mr. E. Baron v. Hö- vell tot Westerflier f 50.Prof Th. Wolters, Hoeven f 5.B. A. Brandt, Delft f 5. Dr. v. M., Den Bosch, f 10.M. S., Den Haag f 25.J. Hesselmans, Deken-Pas toor Beugen f 25.Mr. H. Kraakman, Alkmaar f 50.Uit den spaarpot van Wim, Michel en Nol f 3.(ontvangen door be- midd. v. h. „Huisgezin") Parochie H. Lam- bertus, Rosmalen f 280.Collecte kerk Veghel f 476.65 Comité Leerdam f 80. J. H. Peters, Vught f 30.P. J. Korver, Weert f 5.Parochie Ewijk f 210.Pas toor W. Wentholt, Kampen f 10.Th. v. Kerkoerle, Tilburg f 5.A. v. Haaren, Oisterwijk f 10.N.N., Sittard f 10. Dr. H. Janssen, Bussum f 5.N.N., Nij megen f 25.Parochie De Eerde f 120. J. Verhoeven, Tilburg f 2.Rector Vul- linghs, Haelen f 20.A. O. te Utrecht f 10.Parochie Loon-op-Zand f 20. Parochie Nistelrode f 294.Zusters O. L. Vrouw, Amersfoort f 100.—Bergharen f 170.57 R. Schaepp, Maastricht f 10. T. Verbeek, Amsterdam f 2.50 Wed. J. Pels, A'dam f 20.Parochie Altforst f 100. Parochie Nieuwe-Pekela f 130.Parochie Bladel f 270.Parochie Barger-Ooster- veld f 114.54 Kap. A. Smits, Boxtel f 28.88 M. Bloemen, Asten f 10.Inzameling Nieuwe Dordtsche Crt. f 504.65 Parochie Herpt f 111.25 Parochie St. Catharina, Eindhoven f 331.Parochie Villapark, Eindhoven f 122.50 Par. St. Ger. Majella, Eindhoven f 62.50 Fam. S., Rotterdam f 7.50 Parochie Oploo f 296.20 Zusters Re- demptoristinnen, Velp-Grave f 100.Fam. Bovendeert, R'dam f 25.J. Kolman, 01- denzaal f 5.Paters Dominicanen. Langen- boom f 50.Eerste afdracht Comité Til burg f 5315.50 Parochie Reek f 220. Parochie Boekei f 275.J. Tielenburg, Hilversum f 5.Dr. Th. Cornelisse, A'dam f 10.— j Parochie Beugen f 370.70 J. D„ Drunen f 5.Parochie Heeswijk f 167.20 Totaal f 11.607.87. Zooals men weet, ondernam de Gouvef- neur-Generaal van Nedcrlandsch-Indië, jhr. A. C. D. de Graeff, in Februari j.l. een reis naar de gewesten Sumatra's Westkust en Atjeh en Onderhoorigheden. Aan het verslag, door den Gouverneur- Generaal aan den Miniser van Koloniën uitgebracht, ontleent de „Tel." o.m. het volgende: Zooals ik Uwer Excellentie reeds deed seinen, is mijn totaalindruk van den poli tiek1,en toestand op Sumatra's Westkust gunstig. Hoezeer het te betreuren valt, dat daar bij slachtoffers zijn gevallen, toch is het m.i., achteraf beschouwd, niet te bejam meren dat het, evenals op Java, ook ter Westkust tot eene explosie is gekomen, vóórdat het communistisch stoken verder om zich heen had gegrepen. Die explosie heeft een onmiddellijk krachtig ingrijpen van bestuur en politie, gesteund door het leger, mogelijk gemaakt, heeft de gelegen heid geopend om de kwaadwillige elemen ten te onderkennen en de betrokken stre ken van hen te zuiveren en heeft vooral bij de goedgezinde bevolking, welke zoo doende werd bevrijd van een voor haar ondragelijke terreur, het geleidelijk ver dwenen besef weder bevestigd, dat de machtspositie van het Gouvernement nog steeds onverzwakt is en dat het Gouver nement bereid en in staat is haar te be schermen en óok en vooral in haar belang, rust en orde te herstellen en te verzeke ren. Over den toestand in het Gewest Atjeh en Onderhoorigheden schreef de G. G. het volgende aan den minister van Koloniën: „Met verwijzing naar de met Uwe Excel lentie gewisselde telegrammen, doe ik haar hierbij toekomen een op mijn Verzoek dooi den Gouverneur van Atjeh samengesteld en mij bij aankomst in zijn gewest ter hand gestelde nota over den politieken toe stand gedurende het afgeloopen jaar. Aan die ncta heb ik weinig toe te voegen. In het bijzonder vraag ik uwe aandacht over de algemeene beschouwingen, waarmede zij wordt geopend en waarheen in het ver volg telkens wordt Verwezen, Hetgeen de Gouverneur daarin mededeelt, omtrent de gezindheid van den Atjeher jegens het Ne- deriandsch gezag, vond ik volkomen be vestigd bij navraag bij de ambtenaren en officieren in zijn gewest. Onafhankelijk van elkaar verzekerden zij mij, dat inderdaad de Atjeher zich bukt vcor ons "gezag zoo lang zij zich 'dat "doet gelden, maar dat van eenig vertrouwen in ons bestuur, om van dankbaarheid en ge hechtheid nog niet eens te spreken, al heel weinig te bespeuren 1) valt. Mijn persoon lijke indrukken stemmen daarmede over een, In weerwil Van vlagvertoon, van eere- bogen en andere versieringen, van het Wil helmus zingende Inlandsche schoolkinderen langs den weg troffen mij, vooral in be paalde landschappen, in het bijzonder Sa- malanga en de landschappen ter Westkust van Atjeh, de stille vijandige blikken, waarmede men den stoet van auto's volgde. Dit gold wellicht nog meer de vrouwen dan de mannen en de ernst van dit verschijnsel valt niet te on- derscha'ten, waar de vrouïVen de opvoed sters der jeugd zijn en de jonge vrouwen een zoo sterken invloed hebben op hare mannelijke tijdgenooten, Er is nog al eens de draak gestoken met de Indische manie om zich bij alle moge lijke gelegenheden „voor te stéllen"; lang zamerhand gaa' men er in berusten, men doet er tenslotte zelf aan mee, zegt De School, Het hoofd van het bezoldigingskan toor vindt de gevolgde methode onvol- doende^en bij besprekingen over bevorde ringen, formatieregelingen enz, is het ge- wenscht, dat deelnemers we'en, wat er zooal op het traditioneele noemen van den naam behoort te volgen. Een en ander is meegedeeld in een brief aan den Douane- bond. de heer Beets schrijft: „Het is mijn gewoonte, om dergelijke besprekingen te beginnen, met van lede ren deelnemer naam, kwalitei', schaal en kólom van de B. B. L. enz., te vragen. De voorstelling, meent De School, zal dus als volgt plaats hebben: „Mag ik me 's effen.... Damminius van Schalenburg, hoofd van het technisch be drijf te 'Salarisburg, Schaal C 20. volgnum mer 11, kolom III, aanspraak hebbende op de toelage bedoeld onder Alg, Opmerking nummer 3." „Aangenaam, Beets, schatbewaarder." Pangerang Adipati Ario Mangkoe Negoro Vil, commissaris van het Mangkoenegoro- sche legioen te Soerakarta en hoofd van het Mangkoenegorosche huis, is voornemens een studiereis naar Nederland te maken. De hoofdagent van politie te Medan H. L. W. is gearresteerd, onder verdenking van zich te hebben laten omkoopen door Chineesche dobbelhuizen. De commissaris tot onderzoek van de oorzaken van de ordeverstoringen in Ban tam heeft bezwaar tegen terugkeer van den ouden kiaji van Tjaringin, die nog steeds te Batavia verblijf houdt, naar zijn woon plaats te midden van de Bantamsche bevol king. Ook de adviseur vóór Inlandsche zaken heeft zich voor terugkeer van den kiaji verklaard, Overwegende, dat de kiaji nu wel voldoende doordrongen zal zijn van de funeste gevolgen, die de communistische beweging in Bantam heeft gehad. De advi seur voor Inlandsche zaken meent zelfs, dat de kiaji, wanneer hij nu terugkeert,, on getwijfeld zal optreden als progapandist tegen het communisme. De procureur-generaal en de gouverneur van West-Java adviseeren tegen terugkeer van den kiaji. Wat was de oorzaak. Het is zeer waarschijnlijk, dat dé oorzaak van 4e plaats gehad hebbende botsing bij kampong Tellang in het Soppengsche (Zuid- Celebes) te zoeken is in het feit, dat de oude Karaeng Datu-beweging onder communisti sche invloeden gekomen is. De beteekenis van de roode vlag is onbekend. Vermeld wordt, dat het Adat-bestuur de beweging volledig in de hand heeft, dank zij het zeer krachtig optreden. Veroordéeling van Marang tot twee )aar gevangenisstraf. Reeds gisteren vermeldden wij de uit spraak van het Haagsche Hof in de zaak van Marang van Yselveerë welke gisterenmor gen onder groote belangstelling plaats ge had. De publieke tribune was geheel bezet ^n op dé gereserveerde tribunes was de Haagsche mbdaine Wéreld vertegenwoordigd. Ook namens de Portugeesche Bank waren Weer enkele leden der directie aanwezig. Men zag na den zwaren eisch van zes jaar gevangenisstraf van het O.M. met spanning het vonnis tegemoet. Eenigszins nerveus nam de verdachte even voor tien uur plaats in de beklaagdenbank en begon de presi dent, mr. Aberson, de voorlezing van het vrij lang arrest. 0 Het Hof verklaarde hem schuldig aan het misdrijf, geheel opzettelijk gepleegd en sprak hem van het overige ten laste gelegde vrij Gezien het Zeer ernstige karakter van hef misdrijf veroordeelde het Hof verdachte tot twee jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van de elf maanden, reeds in preventieve hech tenis door gebracht. Voorts vorderde het vernietiging der valsche bankbiljetten en sprak geen onmiddellijke gevangenneming uit zooals de advocaat-generaal had gevraagd. Het vonnis maakte op Marang en zijn advo caat mr. Rolandus Hagedoorn diepen indruk en zeer geschokt verliet de veroordeelde aan den arm van zijn verdediger de recht zaal. Men had stellig op vrijspraak gerekend VRIJDAG 17 JUNI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politie- ber. 12.352.00 Lunchmuziek door het Trianon Salon Trio. 3.304.00 Concert van Gramofoonmuziek. 4.15— 6.15 Vooravondconcert door het A.N.R.O.- orkest, o.l.v. Nico Treep. S. L. Wertheim, rltviool, met pianobegel, van Egbert Veen. 6.156.45 Lezing door wethouder Dr. I. H. Vos, over Moderne opvattingen met betrekking tot bestrijding van besmette lijke ziekten. 6.457.15 Engelsche les voor iets gevorderden. 7.15 Les van wege het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. 7.45 Politieber. 8.10 Eerste con cert in het Kurhaus te Scheveningen. Sym- phonieconcert door het Residentie-orkest, o.l.v. Prof. Schneevoigt. 10.30 Persber. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Daventry- kwartet en solisten (sopraan, tenor, piano). 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing. 3.203.45 Lezing Making a law. 3.50 Lezing Let us go round the world. 4.10 Engelsche volksdansmuziek. K. Falkner, bariton. E. Avril, viool. 5.05 Vocaal concert. E. Bryan, sopraan. 5.20 Lezing A garden chat. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orkest concert, 7.20 Causerie. 7.35 De sonates van Beethoven. Pianomuziek. 7.45 Lezing The art and practise of breathing. 8.05 Variété. 8.50 Het virtuosos quartet. 9.20 Weerb., nieuws. 9.40 Uitzending van de motor-wed strijden, de „Senior T. T. race". 9.55 II.20 „Philemon and Baucis", kom. opera in 2 acten van Gounod. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Declamaties, piano- en vioolspel. 9.0511.00 Con cert. Ch. Luttel, declamatie. J. Darnay en S. Moureau, zangeressen. R. Bran- court, piano. Orkest. LANGENBERG, 469 M. 1.25—2.50 Werag-blaasvereeniging. K. Hansen, so praan. 5.506.50 Orkestconcert. 8.50 Vroolijke avond. Orkest en Walther Korth. Daarna tot 12.20 Dansmuziek, KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. 3.208.05 Lezingen en lessen. 8.50— 11.00 Finsche avond, met medew. van orkest, koor, vocale en instrument, solisten. HAMBURG, 394,7 M. 2.25—3.05 Or kestconcert. 4.355.20 Orkestconcert, 5.206.15 Populaire muziek. 6.20— 6.50 Orkestconcert. 7.207.50 Vroo- lijk concert, 7.50—10.35 „Fidelio", opera v. Beethoven. 10.3511.10 Le zing. Daarna dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Orkest concert. 8.2(f9.50 Concert. De dames Mulders, piano, Rodriguez, viool, Bou- langer, zang. 9.5010.20 Vlaamsche selectie. Literatuur. - en vooral ook het feit, dat de elf maanden preventieve hechtenis niet werden afgetrok ken trof, hem zeer. Uit het arrest kan nog vermeld worden, dat het Hof bewezen achtte, dat verdachte op de hoogte was dat de Portugeesche bank biljetten in zijn bezit aangetroffen, valsch waren, en Voorts, dat hij Opzettelijk heling had gepleegd. Het Hof nam verder aan, dat verdachte van de betrouwbaarheid en finan- Cieele onmacht van Reis en José Ban* deira' op de hoogte moest zijn, gezien ook zijn genomen informaties. De dubbele deur op zijn kantoor in 1925 aangebracht,, en het geheimzinnig optreden van een Portugeesch bediende buiten zijn kantoorpers. om, nam het Hof als aanwijzin gen aan, dat verdachte wist, dat de zaak niet zuiver was en dat hij van de namaak der biljetten op de hoogte moest zijn ge weest. Ook het feit van het drukken van dubbele series der biljetten wijst hiér op. Het Hof achtte derhalve bewezen, dat ver dachte opzettelijk heling heeft gepleegd en veroordeelde hem tot twee jaar gevangenis straf. Hét Gerechshof te 's Hertogenbosch be vestigde het vonnis der Bossche Rechtbank, waarbij een Amsterdamsche assuradeur, vroeger te Hertogenbosch woonachtig en thans uit andere hoofde gedetineerd wegens oplichting en valschheid in geschrifte tot acht maanden gevangenisstraf werd veroor deeld. De rechtbank te Leeuwarden heeft een arbeider uit Drachten wegens brandstichting in het hotel Spoorzicht aldaar veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, De eisch was vier jaar. De vrouw van den hotelhouder werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf voor waardelijk met twee jaar proeftijd en de hotelhouder voor het uitlokken van brand stichting tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch was vier jaar. I De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den arbeider G.E. uit Arnhem gedetineerd, die op 20 April 1.1, op den straatweg 9rnhemEde een meisje had aangerand en met een knuppel had neergeslagen. Op 19 April 1.1. had hij ook een dergelijk feit bij Wolfheze gepleegd, een en ander met de bedoeling zijn slachtoffers te berooven. De rechtbank veroordeelde verd. tot vier op den straatweg ArnhemEde een meisje Vrij bewerkt naar BULWER LYTTON'S „What will he do with ft", door JOS. P. H. HAMERS. 87 Hij keerde zich om met een geweld, dat de vloer deed dreunen,, wikkelde zich in de dekens en verborg zijn hoofd in de plooi en. Hoe vreemd het een nieuweling in de ken nis der menschelijke natuur ook moge schij nen, de vrouw, die zóó lang slechts voor één doel geleefd had, n.l. om Jasper Losely van de gal te redden, was voor hem een kwa de geest, een kwelduivel geworden, Hij had een hevigen angst voor haar opgevat, van het oogenblik af toen hij bemerkte, dat zij vast besloten had, hem tot een eerlijk man te maken. Hij was haar, jaren geleden ont vlucht, had zijn oude, slechte levenswijze weer opgevat, zich voor haar verborgen gehouden, maar vergeefs. Overal waar hij ging, kwam zij. De politie kon hij te slim at zijn, haar niet. De honger had hem diikwijls gedwongen haar hulp aan te nemen. Zoodra hij die ontvangen had, verborg hij zich weer en begaf zich al dieper en dieper in t slijk ais een vervolgde zeelt. Hij verbond haar beeld aan al den tegenspoed die hem ge troffen had. Meermalen was een of ander schurkachtig plan, waarop hij zijn fortuin gebouwd had, op de geheimzinnigste wijze verijdeld. En juist wanneer het verijdeld was en hem geen andere kans scheen óver te blij ven dan zich zelve of een artder den hals af te snijden, kwam de gevreesde Arabella Crane voor den dag, in haar gfijslzijden japon, met haar grijze krullen. Zij bood hem voedsel, dak en geld aan en een of ander., eerlijk werk. Dikwijls had hij in het grootste gevaar verkeerd doof de waakzaamheid der politie of door het verraad van een medeplichtige. Dan had zij hem gewaarschuwd en gered, evenals zij hem van Gabriella Desmarets had gered, die niet in staat den dwangarbeid te verduren waartoe zij veroordeeld was na een langdurig proces, waarin zij met verba zend veel talent was verdedigd geworden, naar de andere wereld was verhuisd door middel van een fijn Vergift, dat zij altijd bij haar gedistingeerde persoon droeg, en ja ren geleden met haar eigen bloedelooze han den had bereid, en waarvan zij zonder twij fel de uitwerking op anderen had beproefd, „Souviens, toi de ta Gabrielle", o Jasper Losely! Maar waaro mArabella Crane steeds bleet waken over hem, die zij beweerde niet langer lief te hebben, van waar zij die gave van alomtegenwoordigheid en de macht om hem te redden ontvangen had, dat kon Jas per niet begrijpen. Dit alles scheen hem heksenwerk toe. Wel had hij gelijk, toen hij zeide, dat die vrouw hem, den ontembare, beheerschte. Dikwijls was hij aangegrepen door een woeste begeerte om haar te wor gen en wanneer hij niet in haar tegenwoor digheid was, had hij dikwijls het voornemen opgevat tot de daad van dankbaarheid over te gaan. Op hef oogenblik echter, dat hi) haar streng, vermagerd gelaat, haar door dringende, lichtende oogen voor zich zag, op het oogenblik dat hij haar langzame? drooge stem hoorde: „Weder komt ge tot mij en dat zult ge altijd doen. Ben ik voor U niet als een moedér met de trouw eener echtgenooté, tot de dood ons scheiden zal? Daar in het portret van wat ge eenmaal waart, bekijk het goed Jasper, Zie nu in den spiegel èn zie wat ge thans zijt! Denk aan het lot van Gabrielle Desmarets! Wat zou het Uwe sinds lang geweest-zijn, als ik er niet voor gewaaktt had? Maar ik wil U redden, ik heb het gezworen. Gij zult week worden als was in deze handen". Op het oogenblik dat die stem zich zoo hardnekkig het recht toekende om hem te bekeeren, gé voelde de booswicht een koude rilling door de leden varen, zijn moed bezweek en zijn arm had geen kracht om tegen Arabella geweld te gebruiken,. Jasper kón 't geloof niet van zich afweren, dat het leven Van deze vréeselijke bescherm ster op de een of andere wijze aan het zijne verknocht was, dat, wanneer zij stierf, hij Op een onnatuurlijke manier zou omkomen. Maar sedert maanden was hij daar eindelijk ontsnapt, en zóó diep in het slijk gezakt, dat zelfs haar net hem niet kon opvangen. Maar de menscli hoe laaghartig hij ook geworden is, hoe dreigend het gevaar ook moge wezen waarin hij verkeert, hoezeei hij ook door gebrek tot het uiterste kan worden gebracht, de inenseh wordt Vrij ge boren en hij heeft zijn vrijheid lief. De vrijheid om naar den duivel te gaai) op zijn manier, was in Jasper Losely s oogen een zegen, vergeleken bij dat wel willende, dat medelijdende, dat onbarmhar tige oog, die de teugels strak houdende han den van die sterk willende en s*erk kunnen de vrouw. Helaas, hoe Velen zijn er, wie niét de stuursche, hardnekkige Arabella Crane maar de alwettende, barmharige en liefderijke Voorzienigheid zelve zoekt te waarschu wen, te helpen en te redden, terwijl zij Haar ontwijken en ontvLen'en, alsof zij een boo ze geest wafe! Hoe velen zijn er, die niets zoozeer vreezen als tot het goede gedwon gen te worden! VIERDE DEEL, EERSTE HOOFDSTUK Guy Darrell was weer in Londen en Li onel wist, dat*zijn moeder, mevrouw Haugh- ton, nog eer dan anders op een bezoek Van dijen heer moest voorbereid worden, want op den avond van dien dag stelde mevrouw Haughton voor een partij te geven Wanneer mevrouw Haughton eert partij gaf, was het een ernstige zaak. Als een zorgvuldige, bedrijvige huisvrouw hield zij het oog op de toebereidselen tot in dé ge ringste bijzonderheden. Om deze partij te kunnen bijwonen, had Lionel voor een coh eert bij lady Dulcett bedanktt. De jonk man, die met Weerzin bewilligd had in de schikking van kolonel Morley. om hem af zonderlijk te laten wonen, liet zelden ot nooit een dag voorbijgaan, zonder het trot- sche moederhart te verheugen met zijn be zoek van een paar uur op Cloucester-Place. Mevrouw Haughton had gaarne dat haar broers den schoonen, bevalligen jongeling van zijn paard zagen stijgen, of uit zijn rij tuig stappen, juist op het uur, waarin Glou cester-Place het drukst bezocht was. Ging, hij naar een diner, dan moest hij stellig bij haar aankomen eer hij Van kleeren verwis selde, opdat zij en Gloucester-Place hem in zijn uniform konden bewonderen. Moest hij in een of ander aanzienlijk huis naar een partij, dan moest hij op zijn Weg daarheen, bij haar aankomen, ofschoon geen straat verder uit zijn weg kon liggen dan die waar in zij woonde opdat zij op de partijen waar zij zélf verscheen, zou kunnen zeg gen: „Er is vandaag een groote partij bij Lord X; mijn oon is nog eVen bij me ge weest eer hij er heen ging; ah hij zijn woord niet gegeven had, dan zou ik ge vraagd hebben of ik hem mee mocht bren gen." Niet dat mevrouw Haughion wezenlijk plan had of zelfs wenschte, den iongen man uit den schitterenden maalstroom van het aanzienlijke leven in het kalme water van haar eigen conversatie te lokken, zij was, als mèer dwaze moeders, véél te tfotsóh op Lionel, dan dat zij haar vrienden aanzien lijk genoeg zou geacht hebben, om hun hui zen met zijn tegenwoordigheid vereerd te zien. Ook in dit opzicht had zij een leven dige herinnering aan de begrippen, die haar overleden kapitein hechtte aan den eere- dienst der groote wereld. Zelfs toen hij zich mistrouwd had en zijn schulden hem uit de sfeer, waarin hij thuis behoorde hadden ge rukt, verloor hij niet geheel den oorspron- kelijkett glans van iemand, die zich altijd in de hoogste kringen bewogen had. In oogenblikken van echtelijke vertrouwelijk heid, wanneer hij zijn oude misstappen be leed en met zijn sympathiseerende Jessica de oorzaken van zijn verval naging, placht hij te zeggen:t „Niet iemands geboorte, noch zijn fortuin, geven hem een plaats in de aanzienlijkste kringen; het hangt af van zijn gedrag, Jessie Men moet hem niet voor een ploert zien buigen en z'n vijanden moeten hem niet kunnen ontdekken onder gemeen gezelschap. Mijn verval begon op den dag Waarop ik bij dien afschuwelijken kerel dineerde, die mij 100 pond leende en in Upper-Baker- street woonde. Z'n vrouw nam in'n arm om mij uit de plaats, die zij gezelschapszaal noemde te geleiden de kapitein zat, ter wijl hij zoo sprak, op een vierde verdieping om mijn deel te krijgen aan een of ander vreemdsoortig voedsel dat zij met den naam van diner bestempelde de kapitein zou op dat oogenblik een reepje spek het wél- toegeroepen hebben, (Wordt vervolgd.) J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6