Gemengd Nieuws. i AH O De conferentie der Locarno- ministers. De Int. Vrouwenraad. De Arbeidsconferentie De moord op Wojkow De Duitsche ambtenaars salarissen. De nieuwe Rotterdamsche Koninginnebrug. Door het uitschieten van een mes gedood. Een ongewenscht bad. De sigarenbandjes-woede. Vervalsching niet meer mogelijk? Steenwijk was Parijs niet. Waarom zouden we het ook langzamer doen? Een stoompont bij Moerdijk. Prinses Astrid leert Nederlandsch Ten gevolge van het breken van een balk. H. M. de Koningin en Prinses Juliana te Katwijk. De gevaarlijke bocht. Hoe een Nederlandsche redder gehuldigd werd. Een wilde jacht. Ongeluksoogenblikken voor het Alkmaarsche verkeer. Een dievenbende van school jongens. Ze droegen een herkenningsteeken. Het ontwerp ziektewet. Het college van zetters voor 's Rijks directe belastingen FINANCIËN. De Nederlandsch-lndische Handelsbank. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER BINNENLANDSCH NIEUWS, Het verplichtend stellen van het zevende leerjaar. Minister Waszink zet zijn standpunt uiteen. LUCHTVERKEER. ZIJN NUNGESSER EN COLI LEVEND GEVONDEN? NEDERLAND-INDIË DOOR DE LUCHT. Behouden landing te Budapest. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. GENEVE, 15 Juni. Stresemann heeft hedenavond aan een diner van den journa listenkring alhier een zeer opgewekte rede gehouden, dien den indruk bevestigde, welken het hedenavond gepubliceerde com muniqué omtrent de bijeenkomst der Locar- nomannen en Isji had gewekt. In dit communiqué werd o.a. nog uitdruk kelijk verklaard, dat men de middelen had goedgekeurd om zoo spoedig mogelijk tot een verwezenlijking der nog niet tot uit voering gebrachte Locarno-denkbeelden te komen. Ook Stresemann erkende, dat uit het communiqué bleek, dat men tot positieve resultaten was gekomen. Dat de ministers allen het grootste stil zwijgen bewaren over den aard dier resul taten is naar ik uit goede bron verneem hoofdzakelijk toe te schrijven aan den wensch om bezwaren der nationalistische pers in alle landen te voorkomen, zoolang het geheele kabinet in ieder land de rege ling nog niet heeft bekrachtigd. GENEVE, 15 Juni. De Internationale Vrouwenraad benoemde heden tót presi dente der Internationale Perscommissie van den Vrouwenraad onze landgenoote mevr. Wynaendft FranckenDyserinck, die tij tijdens deze Geneefsche bijeenkomst van den Internationalen Vrouwenraad op hoogst verdienstelijke wijze de leiding der pers commissie heeft waargenomen. 1 GENEVE, 15 Juni. - De arbeidsconfe- rentie nam heden met 97 tegen 9 stemmen de conventie inzake de ziekteverzekering bij de industrie aan. Hierbij stemden de Nederlandsche regeeringsgedelegeerden en de patroonsafgevaardigde tegen. Bij de stemming over de conventie nopens de ziekteverzekering bij landbouw, die met 85 tegen 9 stemmen werd aangenomen, ont hield Nolens zich van stemming. Zaalberg en de patroonsafgevaardigde Regout stem den tegen, de arbeidsgedelegeerde Kupers vóór. Bij de stemming over de aanbeveling in zake de algemeene beginselen der ziekte verzekering onthield Kupers zich. De aan beveling werd aangenomen met 99 stemmen vóór en geen enkele tegen. WARSCHAU, 15 Juni, Hedenmorgen is voor de rechtbank te Warschau het pro ces tegen den moordenaar van Wojkow, Kowerda begonnen. Het O. M. werd waar genomen door denzelfden ambtenaar, die in het proces tegen de moordenaars van den eersten staatspresident de openbare aan klager was. Na afloop der eerste formali teiten werd medegedeeld, dat de getuige Rosengolz nog niet aanwezig is. De Pool- sche minister van buitenlandsche zaken had bericht ontvangen, dat Rosengolz heden in Warschau zal aankomen. Besloten werd voorloopig de schriftelijke verklaringen voor te lezen, voor het geval Rosengolz niet bij tijds aanwezig zou zijn. Betreffende het proces tegen Kowerda, den moordenaar van den Russischen gezant Wojkow, meldt onze Berlijnsche berichtge ver nog het volgende: Kowerda wordt verdedigd door vier advo caten, waarvan er een, een Russisch mo narchist, die te Parijs woont, speciaal voor deze zaak naar Warschau is overgekomen. Een der andere verdedigers is een Wv- schausch advocaat, een der meest rdcht- sche leden van de nationaaldemocralische partij. Op de vraag van den president of be klaagde de daad bekende, antwoordde Ko werda: Ik heb Wojkow gedood, maar ik ben geen moordenaar. Hij gaf een uitvoerige schildering van het gebeurde op het station en verklaarde ten slotte, dat hij de daad had gepleegd als wraak voor alles wat de bolsjewieken in Rusland hadden gedaan. Aan een bericht van het W. B. ontleenen wij nog: Bekl, geeft op 21 Juni 1907 te zijn gebo ren. Omtrent het verloop van den moordaan slag verklaarde hij: Toen ik op het perron kwam, zag ik Wojkow met een onbeken den heer staan praten. Ik trok mijn revolver en vuurde op hem. Wojkow draaide zich om en begon op mij te schieten. Daarop schoot ik al mijn patronen op hem af. Wojkow vuurde nog steeds op mij, daarop liep ik ongeveer tien pas terug. De schoten van Wojkow hielden op. Ik bleef staan en hief de handen omhoog. Ik had Wojkow gedood. Daarop begon het getuigenverhoor. Dit was om drie uur nam. afgeloopen. Kowerda's vader verklaarde, dat hij na den oorlog van de bolsjewieksche regeering een legitimatie kreeg en in het roode leger tegen Polen streed. Na het getuigenverhoor werd tot zes uur 's avonds gepauzeerd. BERLIJN, 15 Juni. Volgens de „Voss. Ztg." zullen de salarissen der Duitsche amb tenaren, met ingang van 1 Oct. met 10 15 pet. worden verhoogd. B. en W. van Rotterdam bevelen den raad hunner gemeente in verband met de behan deling van het voorstel inzake gunning van den bovenbouw en de mechanische en electrische inrichtingen voor de nieuwe Koninginnebrug, dat Vrijdagmidag a.s. aan de orde zal komen, aan, niet te willen in gaan op het door de regeering gedane aan bod met betrekking tot gunning van dit werk aan „Werkspoor", waarbij de regee ring een bedrag van 49.000 gulden zou ver goeden, als zijnde het verschil tusschen de zen en den laagsten inschrijver. De meerderheid van het College z»u tot de gunning aan de Vereinigte Stahlwerke A.G. Abt. Dortmunder Union willen beslui ten. In het grensplaatsje Wehr nabij Sittard, was een 19-jarige jongen bezig met het af snijden van groen voor de versiering van de processie. Het mes gleed hem plotseling uit de hand en trof hem in de borst. Het hart werd getroffen en de jongen was op slag dood. Door een defect aan de stuurinrichting stortte de vrachtauto van den heer Koert Mulder bestuurd door diens knecht, in het Winschoterdiep. Door het verbreken van de voorruit wist deze zich uit zijn benarde po sitie te redden. 't Weer was prachtig. Op zijn gemak wandelde hij op straat. Een sigaar, waarom een gekleurd bandje, houdt hij tusschen z'n lippen geklemd. Op het trottoir een paar jongens. Beide zien hem aankomen en kijken begeerig naar het bandje. De jongste heeft den moed om naar het kostbaar kleinood te vragen. Langzaam, om de sigaar voor een lek te vrijwaren, schuift hij het papiertje er af en werpt het te grabbel op het trottoir. Als gieren werpen ze zich op het zoo zeer begeerde voorwerp. De oudste heeft het te pakken en beziet het nauwkeurig. De jongste protesteert, omdat hij er om gevraagd heeft. Snel, heel snel, verwisselt het nu van eigenaar en een oogenblik later ligt het weer op het trottoir. 't Was slechts een buitenmodel bande role. Een scheikundige te Lyon, Mallaval ge naamd, heeft ontdekt, dat men valsche van echte diamanten kan onderscheiden door er met behulp van ultra-violette stralen foto's van te maken. Hoe zuiverder de diamant is, hoe helderder het beeld wordt op de plaat, terwijl valsche steenen slechts een donkere vlek geven, Twee ballons, uit Osnabruck opgestegen zijn te Heerenveen en Akkrum neergeko men, zooals wij gemeld hebben. Ook is er een gedaald in de buurt van Steenwijk, be mand met vier passat'iers. Men had het plan. om naar Prijs te gaan, maar door het draaien van den wind, is de ballon naar Nederland afgedreven. Zij is thans weer per trein naar Duitschland ver zonden. Op de lijn Parijs-Vierzon heeft een in Zwitserland geouwde sneltreinlocomotief 'n locomotief is voor een maximum van 130 K.M. gebouwd en zou de snelste locomotief in Europa zijn. Een andere locomotief, eveneens met aan drijving van Brown, Boveri Co. haalt 100 K. M. p. uur, terwijl een derde electrische locomotief, gebouwd voor de Great Indian Peninsulair Railwav een snelheid van 136 K. M. p. uur moet bereiken Voor het bouwen en leveren van een stoompont voor het Moerdijksche veer, was laagste inschrijfster de N.V. Scheepswerf en Gashoudersbouw, voorheen Jonker en Stans Hendrik-Ido-Ambacht, met 178.699 voor staal van de Kon. Staalfabriek en 177.499 voor staal naar vrije keuze. De Belgische Prinses Astrid is thans be gonnen Nederlandsch te leeren. Zij krijgt les van Herman Teirlinck, die destijds ook prins Leopold les in Nederlandsch gaf. Twee werklieden, J. J. B. en C. B., werk zaam aan de verbouwing van de fabriek van de firma Tieleman en Dros, aan de Middel ste Gracht te Leiden, zijn ten gevolge van het breken van een balk, van een hoogte van vier meter gevallen. Eerstgenoemde kwam er met eenige kleine verwondingen af. C. B. echter is in ernstigen toestand naar het St. Elisabethsgasthuis overge bracht, waar hij is opgenomen. Gisteren waren H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, vergezeld van eenige dames te Katwijk aan Zee ter be zichtiging der villa's die door H. K, H. Prin ses Juliana bewoond zullen worden. Deze villa's zijn thans door de bewoners verla ten, zoodat de noodige restauraties hieraan kunnen plaats vinden. H. K. H. Prinses Juli ana heeft het voornemen, zich reeds de vol gende maand te Katwijk te vestigen. Dinsdagavond is te 's-Gravenhage een 13- jarige knaap van den Badhuisweg, op den Violenweg door een auto overreden toen deze een bocht omreed. Met een gebroken dijbeen en een kneuzing van de borstkas is de jongen door den G. G. D. naar het zie kenhuis aan den Zuidwal te den Haag ge bracht, zijn toestand maakte het onmogelijk hem reeds des avonds te hooren. Eenigen lijd geleden, zoo schrijft aan het „Hbld." een landgenoot, die uit Curacao is teruggekeerd, lag in dc haven van Willem stad de Engelsche kruiser Cairo", toen het stoomschip „Amor" van de K. N. S. M gevoerd door kapitein J. A. Berkhout, de haven binnenliep. Dez* koopvaardij-kapitein heeft persoonlijk een zeer werkdadig aan deel genomen in de redding van de schip breukelingen van dt bij hei begin van den oorlog tot zinken gebrachte Engelsche oor logsschepen „Cressy", „Aboukir" en „Ho- gue"' Hoe men op het Engelsche oorlogsschip de wetenschap had, dat kapitein B. gezag voerder van de „Amor" was, is onbekend, maar zeer spoedig ontving ii een uitnoo- diging om den volgenden dag te komen lunchen. Aan boord werd hii met militaire eer ontvangen. De bemanning stond met ge schouderd geweer in twee rijen aan den valreep geschaard terwijl het scheepsmu- anelheid van 105 K.M. p, uur bereikt, deziekkorps de volksliederen speelde. Na Set ein3e van het bezoek werd den kapitein op dezelfde wijze uitgeleide gedaan. De politie te Deventer heeft na een wilde jacht over fabrieksterreinen een 25- jarige Duitscher uit Leipzig gearresteerd. Hij had te Apeldoorn ingebroken in de station restauratie en daar geld, koek en andere artikelen gestolen. Toen sprong hij op een goederentrein naar Deventer. Daar is hij aanvankelijk ontsnapt, maar na gegrepen te zijn, naar Apeldoorn overgebracht. Twee autobotsingen. Maandagavond en Dinsdagmorgen hebben te Alkmaar twee auto-ongelukken plaats ge had, waarbij vier personen min of meer ernstig gewond werden, meldt de „Msb." Het eerste ongeluk vond plaats Maandag avond op den Friescheweg. De taxi-chauf feur De Vries kwam met zijn auto, waarin drie personen gezeten waren, n.l. de heeren Toon Molenaar, Goemans en een spoorweg beambte, van de landbouwtentoonstelling te Opmeer. De chauffeur keek om, met het gevolg dat hij tegen een boom botste. De auto werd licht beschadigd, maar de inzit tenden werden alle drie gewond; de heer Molenaar bekwam een vleeschwond aan het voorhoofd, de heer Goemans een slagadet- breuk en de derde een vleeschwond aan de hand. Het tweede ongeluk had Dinsdagmorgen plaats. Op de Laat reed een vierwielig mo torrijtuig, bestuurd door een heer uit Sas- senheim. De auto reed met groote snelheid over het midden van der rijweg. Ter hoogte van de Hofstraat stak plotseling een wiel rijder, eveneens met vrij groote vaart, de straat over. De wielrijder kwam voor den auto terecht en werd door het achterwiel van den auto gegrepen en wel met zoo'n vaart, dat hij omhoog geslingerd werd en in de kruin van een boom terecht kwam, waaruit hij kerrhende van de pijn weer op den grond viel en daar bleef liggen. Per brancard werd hij naar het St. Elisabeths- gesticht vervoerd De man had een gecom pliceerde breuk aan het linkerbeen beko men en voorts wonden aan het hoofd, welke echter niet van ernstigen aard bleken. De politie vond aanleiding den chauffeur aan te houden en zijn wagen in beslag te nemen. Later is hij weer vrij gelaten. Tegen den bestuurder zal proces-verbaal worden opgemaakt. Kort geleden meldde de „Preanger Bode" uit Ned. Indië, dat eenige Europeesche kna pen door den waker der H. B. S. werden be trapt op het stelen van rijwielonderdeelen, wat in de mi ddag-uren tijdens een cursus, in die school gehouden, geschiedde. Te voren waren reeds herhaaldelijk dergelijke dieve rijen gepleegd, zonder dat men de daders kon ontdekken. Het gebeurde werd aan de recherche gerap porteerd en,terwijl men ook andere aanwijzin gen had, dat georganiseerde schooljongens hier rooverswerk verrichtten, werd een nauw keurig onderzoek ingesteld, daar men thans houvast had, doordien men eenige namen kende. Twee politie-opzieners en een assistent wedana togen op speurtocht en stelden al spoedig vast, dat te Bandoeng twee groepen van schooljongens onafhankelijk van elkaar opereerden. De ééne bende bestond uit Indo's waaronder ook een Menadonees, de andere uit Totoks. Van de eerste groep heeft men thans 7 en van de andere 3 jongens weten te ontdekken tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, ter wijl aan de justitie zal worden overgelaten, wat met deze jeugdige boefjes zal worden gedaan. Het zijn jongens van 13 jaar en ouder, die verschillende lagere scholen bezoeken, terwijl mede een leerling van de technische school in het complot is. De Europeesche „organisatie" vertoonde deze eigenaardigheid, dat de leden kenbaar waren aan het dragen van een ring met een groenen steen er in. De buit bestond uit tasschen, lampen en roode reflectors van fietsen, uit „spot-lightsr van motorrijwielen, etc. De Indische jongens legden zich ook toe op toko-diefstallen, waarbij het voornamelijk te doen was om mooie kousen en dassen, welke laatste dan ook door de knapen openlijk werd gedragen. Door deze ontdekking is ook een diefstal gepleegd op de badplaats „Tjihampeplas", tot klaarheid gebracht. Bij één der gehouden huiszoekingen werd n. 1. een gouden ring aangetroffen, waarin de letter „E" was gegra veerd, die op Tjihampelas werd gestolen Men kan zich indenken, dat de diverse ouders der knapen wel zeer onaangenaam ge troffen waren, toen ze hoorden, dat hunne kinderen zich op het dievenpad hadden be geven. cïecle lasten, die Hoor Hit wetsontwerp, wet geworden, op sommige gemeenten zullen worden gelegd. Hierbij toch wordt ten eenenmale over het hoofd gezien, dat deze financieele lasten geen andere zijn, dan waarvoor de gemeenten uiterlijk in het jaar 1929 worden geplaatst, indien dit ontwerp geen wet wordt. Globaal worden de bouwkosten, die voor de gemeenten zullen voortvloeien uit de uit breiding van den leerplicht tot zeven jaar geraamd op 3.675.000. Een voorzichtige raming stelt de kosten voor het Rijk op 3.500.000 's jaars. Dit bedrag zal bereikt zijn zoodra de toeneming van het aantal leerlingen, volgens de teldagen van artikel 28 der wet ten volle doorgewerkt is met de bepaling van de Rijksvergoeding voor het aantal leerkrachten. Naar vernomen wordt, heeft het ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet ter fine van advies van den Raad van State het de partement van Arbeid, handel en Nijverheid verlaten. Bij Kon. besluit van den 4en Juni 1927 (Stbl. no. 170) is bepaald dat de wet v.an 13 Mei 1927 (Stbl. no. 160) tot afschaffing van de colleges van zetters voor 's Rijks directe belastingen met ingang van den eersten Juli 1927 in werking treedt. Over 1926 een winst van 6.245.957. De ontwikkeling van het bedrijf blijft bevredigend. Aan het jaarverslag der Nederlandsch Indische Handelsbank over 1926 is het vol gende ontleend: De ontwikkeling van het bedrijf, zoo in Europa als in het Oosten, blijft bevredigend. Behalve de opening van agentschappen te Tokio en Yokohama in Maart 1926, valt thans tet vermelden -de vestiging van een bijkantoor voor afscheepzaken te Pasoe- roean, in Mei j.l. ressorteerende onder het agentschap Probolinggo. Voor teleurstellingen bij onze debiteuren bleven wij ook in het verslagjaar niet ge spaard. De val der katoenprijzen bracht eenige onzer Oostefsche® relaties in moei lijkheden, waartegen voorzieningen wen- schelijk zijn. Verder hebben wij het dienstig geacht, eenige reeds bestaande reserves, welke wij niet geheel voldoende achtten, aan te vullen..Een en ander verklaart onze afschrijving ten laste der winst- en verlies rekening ten bedrage van 1.007.954 (v. j. 1 millioen). Bovendien wordt het noodig geoordeeld het bezit aan Chineesche schatkistbiljetten in verband met de ernstige troebelen, die zich in China hebben voorgedaan, tot 1 af te schrijven. Wij gelooven evenwel, dat blijken zal, dat in dit bezit een waardevolle stille reserve zal zijn gelegen, zoodra weder meer geordende toestanden in genoemd land zullen zijn geschapen. Ons bezit aan Chineesche schatkistbiljetten bedraagt1. 3.350.000 nominaal. De bedrijfswinst over 1926 bedraagt 6.245.957 (v. j. 6.229.951) nadat ten laste der winst- en verliesreke ning een bedrag van 1.000.000 (v. j. 1.000.000) aan de buitengewone reserve werd toegevoegd. De Tweede Kamer vergaderde gisteren onder leiding van den voorzitter, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Den heer L. L. H. de Visser fC. P.) werd verlof verleend tot het richten van vra gen aan de Regeering in verband met den politioneelen inval in, de woningen van In donesische studenten te Leiden en in Den Haag, het in beslag nemen van bescheiden der Vereeniging van Indonesiërs „Perkim- poenan Indonesia" en de arrestatie van een dier studenten. De interpellatie zal wor den gehouden op een nader te bepalen dag. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende de wetsontwerpen tot wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der L. O.-wet 1920 en tot wijziging van artikel 3 der Leer plichtwet, zooals het wordt gelezen krach tens de wet van 30 Juni 1924. Met teleurstelling vernam minister Was zink, dat vele leden het bij deze wetsont werpen bepaalde ten eenenmale onvoldoen de achtten. Voor het postvatten van de meening, dat men na de aanneming door de Tweede Kamer op 19 November 1925 van de motie-Suring c.s, een regeling van ver dere strekking had mogen verwachten heeft, zoo wordt gezegd, de regeering geen aan leiding gegeven. Ook thans moet de minister zich blijven verzetten tegen onmiddellijke invoering van de zevenjarige leerverplichting, niet alleen, omdat hij het noodzakelijk acht, dat de maatregelen om overal het enderwijs in dat leerjaar te kunen volgen, voorafgaan, maar ook omdat de regeering de geldelijke ge volgen eener onmiddellijke wederinvoering niet voor haar rekening kan remen. Wanneer de algemeene invoering van het zevende leerjaar met het herstel van de zevenjarige leerverplichting samenviel, zou daarvan het gevolg zijn, dat op nog al te veel scholen van de naleving dier verplich ting niets terecht zou komen, wegens gebrek aan plaatsruimte. Er is, naar het den minis ter voorkomt, geen reden het vermoeden uit te spreken, dat het zevende leerjaar zal mislukken, wanneer niet tegelijk met het thans voorgestelde ook de leerplicht voor dat leerjaar tot stand komt. De minister kan zich thans niet bereid verklaren de invoering van de verplichting op 1 September 1928 te stellen. De minister betwist ten sterkste, dat hij het verwijt heeft verdiend door verschei dene leden uitgesproken, dat hij met licht vaardigheid heengcgleden is over de finan- Verder werd op voorstel van den voor zitter besloten het wetsontwerp houdende bepalingen tot regeling van den klein handel in alcoholhoudende dranken te v®r" zenden naar een commissie van voorbe reiding en in die commissie te benoemen de heeren v. Vuuren, Snoeck Henkemans, Oud, Stalman, Smeenk, Suring en v. d. Bergh. j De VOORZITTER deelde mede. dat de Memorie van Anwoord op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp betreflende het zevende leerjaar heden bij de Kamer zal inkomen. In verband daarmede stelt hii voor du ontwerp en het voorstel-Albarda betref fende die materie' morgen aan de agenda toe te voegen, indien het eindverslag zal zijn verschenen. Als dit geschiedt, stelt spr. zich voor, dat beide onderwerpen Vrijdag kunnen worden behandeld. Voorts stelt de mimster voor op morgen, Donderdag, avondvergadering te houden, als de werkzaamheden der Ka mer dit vorderen. Aldus besloten. Daarna werd het wetsontwerp nadere regeling van de collectieve arbeidsover eenkomst aangenomen met 74 tegen 5 stem men. Tegen stemden de heeren Braat, L. de Visser, Zandt, Kersten en Veraart, De Kamer maakte verder de twee voor drachten op, ter vervulling van twee va cante plaatsen in den Hoogen Raad. Daarna hield de heer Kleerekoper (S. D. A. P.) zijn interpellatie over de weigering der erkenning van den Nieuw-Malthusiaan- schen Bond en in verband daarmede over de wenschelijkheid van herziening der wet telijke regeling van ons Vereenigingsrecht. Daarbij zet spr. uiteen, dat de vraag, ot hij instemt met het doel van den bond mets te maken heeft met deze interpella tie, evenmin als de vraag, of de minister met dit doel niet kan instemmen op grond van zijn godsdienstige ethiek. De minister beroept zich bij zijn beslissing op art. 13/1 en 1374 van het Burgerlijk Wetboek en hij merkt op, dat de vereeniging wel eens een verboden vereeniging kon zijn. Indien deze beslissing den doorslag geeft, moet de mi nister die nemen. De rechter moet uitma ken, of men hier met een verboden ver eeniging te doen heeft; de onderstelling 's hij den minister niet op haar plaats. Bij de beslissing van den'minister over een al ot niet goedkeuring, dient hii niet te treden in de beoordeeling van bet doel der be treffende vereeniging. Spr, licht dit toe met citaten o.m. van Asser en prof. Kra nenburg. Het weigeren der rechtspersoon lijkheid beteekent hier niet anders, dan een formeele moeilijkheid in den weg leg gen bij de uitoefening van een grondwette lijk recht. Van zedelijk optreden tegen de vereeniging is geen sprake, aangezien de vereeniging toch blijft bestaan, een reali teit is. Wat zou er van het volksleven worden, als andere ministers van justitie de lijn van dezen minister zouden door trekken? Wat zou men ervan denken als een mi nister van .justitie, die niet zou instemmen met het doel van zendtngsvercenigingen, met vercenigingcn als „Ons Leger" en „Onze Vloot", aan die vereenigingen moei lijkheden in den weg ging leggen? Elke overtuiging heeft binnen de grenzen Her wet haar recht. Deze Interpellatie gaat dan ook niet uit van een overtuiging, maar kcmt op voor het goed recht van iedere overtuiging. Het systeem dat nu gevolgd wordt, geeft ruimte voor politiek spel. Ten slotte stelt spr. de volgende vragen: Wil de minister in stelligen vorm ant woorden op de vraag of de Nieuw-Mathusi- aansche Bond is een bij de wet verboden vereeniging? Acht de minister artikri 140 van het Wet boek van Strafrecht toepasselijk op hen, die aan voormelden bond deelnemen? Acht de minister de weigering der erken ning van dezen bond van afdoenden invloed ter beteugeling van zijn werkzaamheid, die toch naar 's ministers oordeel een gevaar oplevert voor de openbare orde en goede zeden? Zoo neen, wekt dan niet die weigering den schijn een gev_ar te keeren dat inder daad ongemoeid blijft? Zou het niet de voorkeur verdienen in dien dit stelsel van erkenning van vereeni gingen werd vervangen door een registratie als bedoeld in het ontwerp-van Raalte van 1906? 1 Wil de minister voorbereiding van een regeling in dien trant overwegen? In zijn antwoord schetste de MINISTER VAN JUSTITIE, de heer DONNER, de overwegingen, die hebben gegolden bij de beslissing over de niet-goedkeuring der statuten. De minister dient zich rekenschap te geven van de vraag, of de vereeniging rechtens bestaat. Weliswaar heeft de Hooge Raad beslist, dat overeenkomsten, met anti-conceptio- neele middelen als voorwerp niet zonder meer in strijd behoeven te zijn met de goe de zeden, erkenning niet kunnen volgen. Het hoogst bedenkelijk karakter van de werkzaamheid van den Bond, getoetst aan algemeen erkende rechtsbelangen, kan vol gens spr. niet worden ontkend. Er wordt b.v. in de statuten van den N. M. B. geen onderscheid gemaakt tusschen gehuwden en ongehuwden. Een tweede bezwaar is, dat het statutaire doel leidt tot bevordering van abortus. O.m. heeft dr. Heyermans, den directeur van den Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, hierop gewezen. Met het oog op de geschetste gevaren van de werk zaamheid van tien Bond kan de goedkeu ring niet worden verleend, daar anders aan die werkzaamheid een accent zou worden verleend en die zou worden verstrekt. In verband met de uitspraak van den Hoogen Raad, wenscht de minister de beide eerste vragen niet te beantwoorden. Spr. gelooft niet, dat een oplossing te vinden is in de richting, die de heer Kleerekoper aanwijst, uit hoofde van een te groote uit gebreidheid van de strafrechtelijke sanctie, in het ontwerp-v. Raalte belichaamd. Bij de replieken dient de heer KLEERE KOPER (S.D.A.P.) een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de erkenning, bedoeld in art. 5 van de wet van 22 April 1855, vervangen dient te worden door wettelijke inschrijving in een open baar register. Na discussie trekt de heer Kleerekoper zijn motie in, om daarop later terug te ko men. Hierna wordt de interpellatie geslo ten. Verschillende wetsontwerpen worden vervolgens zonder discussie en zonder hoof delijke stemming aangenomen, waaronder ook het wetsontwerp onteigening van per- ceelen, erfdienstbaarheden en andere zake lijke rechten, noodig vcor verbetering van den Rijksweg van Haarlem naar Velsen in de gemeenten Haarlem, Schoten en Velsen. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Volgens een niet-officiëel bericht zouden Nungesser en Coli levend gevonden zijn. Dit bericht Is afkomstig uit River Bend en is overgebracht door een beambte, zekeren Bfair, die werkte in de streek ten Noorden van de Saguenay-rivier, die 't mededeelde in den loop van een telefoongesprek met zijn moeder," die te Quebec woont. Een nader bericht uit Quebec wijst er op, dat River Bend, de plaats van afkomst dezer tijding, gelegen is aan het Zuid-Oos telijk eind van het St. Johnmeer, 200 K.M. ten N. van Quebec, d. i. op aanzienlijken afstand van het district, waar Zandagavond de lichten zijn gezien. Naar wij vernemen is het Fokkervliegtuig H. N. A. D. P. van de K. L. M. op zijn vlucht naar Ned.-Indië, met den heer van Lear Black aan boord, gisterenmiddag te 3.40 uur Middel-Europeesche tijd (4 uur Amsterdamsche tijd) te Boedapest geland. Geysendorffer heeft dus in TA uur de 1200 K.M. afgelegd. De piloten hebben on der weg uitstekend weer gehad. Hede*i zouden zij naar Constantinopel vertrekken. De burgemeester van Enschedé, heeft den piloot der K. L. M. te Amsterdam, den heer J, B. Scholte, als oud-inwoner van Ensche dé, op den vooravond van de passagiers- vlucht naar Ned.-Indië een telegram gezon den, waarbij hem een goede reis is toege zegd. De vlucht kan ten goede komen aan de bevordering van de verbinding met Indië, waarbij Enschedé en geheel Twente zoo'n groot belang heeft. id. 6070 ct. per kg. levend gewicht8 nuchtere kalveren 916; 640 varkens Hcllandsche Overz. en Heldersche le qual. 7475 (enkele boven noteering), 2e id. 7374, vette varkens 7073 per kg. slacht gewicht. AMSTERDAM, 15 Juni. (Noteeringen v/h. Veilinggebouw De Jong Koene). Fruit. Druiven Frankthalers 22.50, witte druiven 0.901.20, aardbeien extra 1.5C 1.84, idem I 11.30 p. kg. aardbeien 0.24 0.30 p. pot, aardbeien 0.220.26 p. doosje prolefic bessen ƒ1.401.68, gewone roode bessen 11.20 p. kg. perziken extra 0.26 0.34, perziken I f 0.140.22, netmeloenen f 1.402.20 p. stuk. Groenten. Asperges dik wit f 0.620.74, dun wit f 0.300.36, dik blauw f 0.440.48 per bosje, bloemkool extra f 2428, idem I f 1622, kassniiboonen f 1.251.40, 1 as- spercieboonen f 85100, peulen f 2428, spinazie f 812, postelein f IC16, tomaten f 3844, alles per 100 kg. Peen f 1830, rabarber f 815, prei f 47, selderie f 12 17, pieterselie f 1830, raapstelen f 1.5C3 per 100 bos. Sla extra f 22.80, idem I 0.80 1.50, andijvie f 35 per 100 krof. Nieuwe aardappelen f 1416, drielingen f 1014 per 100 kg. Komkommers geel f 1218, idem wit f 1315, idem groen f 1214 p. 100 stuks. Augurken basterd f 4244 per 1C0 kg. Bloemen. Rozen. Hadley f 6—10, Golden Ophelia f 47, Ophelia f 46, Sunburst f 24, Verschure f 25, Keizerin f 47, Columbia f 46, Cordez f 35, Marcel Rover f 35 per 100 stuks. Pioenen f 11.50, Violieren f 610 per 100 .Jak. Am. An ers f 1014, Pioenen Chinensis f 23, Gladio len f 46.50, Irissen f o.5C1.50, PaPavers f 1.5C2, Renonkels f 0.20—0.40 p. 100 st. Japansche lelies f 912, Lathyrus in diverse kleuren f 0.120.18 per bosje, Snijgrcen f 3-^7.50 per 100 ranken. Planten. Hortensia's f 1.2C2.50, kiein f 0.350.65, Dressena's f 0.300.70, Zona- len Crampels f 0.190.21, Jean me Clare f 0.18—0.21, Rubin f 0.2C—0.25, Pulta- tums rood f 0.180.21, rose f o.350.40, Spirea's f 0.20—0.25, Ccleüs f 0.35—C.50, Tradescantia's f 0.180.22, Primula's f 0.25 0.35, Adianthums f 0.100.13, Plurr.o- sa's f 0.060.11, alles per stuk. Afrikaantjes f 1.25—1.75 per bakje. BOVENKARSPEL (Station), 14 Juni. Aardappelen, Schotse f 7.708.70, klein f 3.103.90 per baal. Aangevoerd 4750 baal. le Bloemkool f 11.30—19.80, 2e id. f 7.60— 12.10, 3e id. f 3.80—6.10 per 100 st. Aan gevoerd 6585 stuks. Wortelen f 0.050.07 p. bos. Aangevoerd 760 bos. Sla f 0.300.50 p. 100 krop. Aangevoerd 600 krop. GELDERMALSEN, 14 Juni. Fruit. Ter veiling besteedde men heden voor aardbeien lste soort 2030 ct., idem 2e soort 1417 ct. p. pend. 's-GRAVENHAGE, 14 Juni, Eieren. Naar Engeland werden in de afgeloopen week uit Nederland verzonden 3.916.800 eieren. ROOSENDAAL, 14 Juni. Botermijn. Weekomzet 49.450 kg. Prijzen hoogste f 1.85, midden- f 1.82, laagste f 1.76. MAASTRICHT, 15 Juni. Botermijn. Aanvoer 167.850 kg. Hoogste prijs f 1.92, middenprijs f 1.80, laagste f 1.65 per kg. WOERDEN, 15 Juni. Kaas. Ter markt waren 648 partijen. Prijzen Goudsche le soort f 3941, le soort f 5338, rijksmerk le soort f 4145, 2e soort f 3640, zware f 46, buitengewoon zware f 57. Handel matig. GOUDA, 17 Juni. Veemarkt: Aangevoerd in titaal 2829 stuks, waarvan: vette varkens prijzen van 3031 ct. per half Kg.; magere varkens, prijzen van 3540 ct. per halff Kg. Londensche van 2527 ct. per pond, levend met 2 pet. korting; zouters van 3032 ct. per pond, levend met 2 pet. korting; 1262 biggen 1218; 10 runderen 2.50 -400; 53 nuchtere kalveren 1318; 9 schapen 2532; 4 paarden 250325 3 bokken en geiten f 47; 93 lammeren 1218. Handel: Vette varkens matig; magere arkens vlug; Londensche vlug; zouters vlug biggen matig; runderen vlug; paarden vlug; nuchtere kalveren vlug; schapen vlug; bok ken en ge ten vlug; lammeren vlug. Algemeene markt; 466 partijen kaas, prij NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ARY SCHEFFER 12/6 v. Rott. te Havre. ALCHIBA 12/6 v. Rott. te B.-Ayres. BATAVIER V 15/6 v. m. 8 u: 10 v. Rott. te Gravesend. BATAVIER VI 12/6 v. Rott. te Huil. BEVERWIJK 13/6 Cape Race gep., Cardiff n. Montreal. DEN HAAG 14/6 v. Amsterd. te Baton Rou ge- GELDERLAND en ZEELAND, sleepb. 14/6 Wight ger Palermo naar Sheerness, met de m.b. „Gapena" op sleeptouw. KATENDRECHT 14/6 Oitavos gep., Ba- toum naar Londen. NOORD 14/6 van Skutikar naar R'dam. SCHOKLAND 13/6 van Antwerpen te castle. SPESMEA m.s., Salomons, 13/6 van Dene marken te Holtenau. ST. PHILIPSLAND 13/6 van Kopenhagen naar Blyth. ST. JANSLAND 14/6 v. R'dam te Brest. ST. ANNALAND 14/6 van Hamburg naar Blyth. TWEED 13/6 Ouessant gep., R'dam naar Oran. VECHTSTROOM 12/6 van A'dam te Huil. WAALHAVEN 14/6 v. Wilmington te Sa- vanah. ZUID-HOLLAND 14/6 van Hamburg naar Newcastle. STOOMVAARTLIJNEN. KON. HOLL. LLOYD. GAASTERLAND (thuisr.) 14/6 v.m. 2 uur van Las Palrr.as. ORANIA (thuisr.) 14 6 van Rio-Janeiro. ZEELANDIA (thuisr.) 14/6 n.m. 10 uur van Lissabon. KENNEMERLAND (uitr.) 14/6 van Rio Grande do Sul. KON. N. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. AGAMEMNON 11/6 v. Bourgas te Con- stanza* BRIELLE (thuisr.) 14/5 n.m. 3 uur op 400 mijl v/h. Eng. Kan. CLIO 14/5 v, Piraeus naar Smyrna. ERATO Stettin n. A'dam 14/5 van Bruns- buttel. EUTERPE 15/6 van Bordeaux te A'dam. HEBE 14/5 van Alicante naar Barcelona. HECTOR 15/6 v. West-Indië te A'dam. ILOS 14/6 v. Santlander naar Musel. MARS 14/5 van Napels naar Lipart. STUYVESANT (thuisr.) 14/5 van Ply mouth naar Havre. ULYSSES (uitr.) 15/6 te Curacao. ZEUS 14/6 van Malta naar Patras. HOLLAND-AFRIKA LIJN. NIJKERK (uitr.) pass. 14/6 Gibraltar. RIJPERKERK (uitr.) 12/6 van Las Palmas naar Kaapstad. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BLIJDENDIJK 15/6 van R'dam te Boston. KINDERDIJK, Pacifickust n. Hamburg en R'dam 14/6 van Glasgow. MOERDIJK Pacifickust naar R'dam 14,6 te Cristobal. HOLLAND-BRITSCH-INDIë LIJN. BOVENKERK 15/6 van Calcutta 1. v. Ant werpen te R'dam. HOLLAND-WEST-AFRIKA-LIJN. VLIELAND 15/5 van A'dam naar West- Afrika. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIBESAR 14/6 van Kobe naar Batavia. „c JAVA—NEW YORK LIJN. zen le kwal. met Rpksmerk van 42-45, BLOMMERSDIJK New York naar Java 2e kwal. idem 3741; le kwal. zonder j55 te Jacksonville. Rijksmerk 3841, 2e kwal idem 34 37; zware 48. 421 partijen eieren, kippeneieren 56; eendeneieren 55.50 per 100 stuks. 1743 ponden boter, goeboler 9095 ct.; weiboter 75-85 ct. per pond. Handel vlug. AMSTERDAM, 15 Juni. Aardappelen. -Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuw- sche Bonten 66.25, Blauwen 66.25, Bravo's ƒ5.506, Westl. Muizen ƒ13—14, Kleine Muizen 810, Andijker Muizen ƒ1415, Kleine Muizen 78, Winter Malta ƒ1920 p. 100 kg. Friesche "Rood- star f 5.30—5.75 p. hl. AMSTERDAM, 15 Juni. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 369 vette kalveren le qual 90—92, 2e id. 7080, 3e. TYDEUS van New York naar Java pass. 13/6 Perim. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE (thuisr.) 14/6 van Port-Said. KAWI (uitr.) 14/6 te Belawan. SAMARINDA 14/6 van Hamburg n. Rott. SLAMAT (uitr.) 15/6 te Belawan. TAMBORA (uitr.) 15 6 van Port-Said, TOSARI (uitr.) pass. 14/6 Finisterre. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. MELAMPUS van Batavia naar A'dam, pass. 14/5 Gibraltar. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 14 6 van Alicante naar Valencia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7