GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. Het ontslag der onderwijzeres aan de O. L. school te Vogelenzang. Vermindering van het aantal leerkrachten aan die school. De gesloten spoorboomen. Het ongeluk aan de Hospesbrug. GEMENGD NIEUWS. De hulzoekingen bij de Indonesische studenten. Een gestoorde bruiloft. Tragisch. Doodelijk ongeval in de Domaniale mijn. Nijkerk's klokken vierden feest. Zonder spoorkaartje, of hoe de dief in de val liep. Een, die durfde. Ergerlijke baldadigheid eiNNFNLANDSCH NIEUWS. Het nijverheidsonderwijs. De geschilkwesties tusschen Nederland en België. De overeenkomst met Robaver Waarom moeten de hoornen vallen? VERKEER EN POSTERIJEN. De Etoile du Nord". Opheffing van telegraafstations LUCHTVERKEER. De tocht mislukte. RECHTZAKEN. De malversaties bij het militair kleedingmagazijn te Woerden. LAATSTE NIEUWS. Deensch stoomschip vergaan. De ontwapening ter zee. De toestand in Egypte. De militaire situatie in China. Een orkaan in Rusland. De werkeloosheid neemt in Amerika af. De Italiaansche oorlogs schalden. MARKTNIEUWS. Woensdagmiddag vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Afwezig de heeren Bornwater, Mollerus en Kremer. Er is één vacature. Na een geheime vergadering van ongeveer 3 kwartier, wordt de openbare vergadering geopend. Nieuw raadslid. Goedgekeurd worden de geloofsbrieven an het nieuw gekozen raadslid, den heer v. Kooiman (R. K.) en tot diens toelating jesloten. Benoemingen. In de vacature-Van Kessel wordt tot lid van het college van zetters benoemd de heer A. J. Stoel Jr. In dezelfde vacature wordt tot lid der schattingscommissie benoemd de heer A. J. Stoel Jr. Suppl. begrooting. B. en W. bieden ter vaststelling aan de 3de suppletoire begrooting, dienst 1926. Aldus vastgesteld. Af- en overschrijving. B. en W. bieden ter vaststelling aan eeri besluit tot af- en overschrijving van posten der begrooting voor het dienstjaar 1926. Aldus vastgesteld. Rekening Gezondheids commissie. Goedgekeurd wordt de rekening over 1926 van de Gezondheidscommissie. Verbetering Leidsche- vaart. B. en W. vragen een crediet van f 5.500 aan voor verbetering van een gedeelte van de Leidschevaart. De heer PRINSENBERG klaagt er over, dat deze zaak niet in de commissie voor Publieke Werken behandeld is. Spr. acht het herstellen van den weg ook wel duur en vraagt een nadere specificatie. De heer NUIJENS wijst op den slechten toestand van den weg, welke onhoudbaar is geworden. Er zijn reeds verschillende ongelukken gebeurd. Spr. dringt aan op bespoediging van deze aangelegenheid. Het is misschien mogelijk, dat getracht wordt, overeenstemming met de bewoners te verkrijgen, opdat de weg in zijn geheel verbeterd wordt. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verhooging crediet. B. en W. stellen voor, het crediet aan de wonipgbouwvereeniging „Bosch en Duin" ad f 34050 te verhoogen tot f 35000. Het crediet wordt verhoogd. Materiaal voor de brand weer. B. en W. vragen een crediet van f 450 aan voor de aanschaffing van materiaal ten be hoeve van de Brandweer. Het crediet wordt verleend. Garage voor de auto brandspuit. B. en W. vragen machtiging de garage aan den Zandvoorterweg te huren voor f 18 per maand van T. v. Eeghen, voor stalling van de autobrandspuit. Verleening bijdrage. B. en W. stellen voor, f 45 per jaar te ver- leenen aan P. Verbruggen, als bijdrage in de kosten, verbonden aan het bezoek zijner kinderen van de St. Josephschool. Aldus besloten. Bouw gymnastieklokaal. B. en W. stellen voor de aangevraagde gelden beschikbaar te stellen voor een nieuw fymnastieklokaal der Bloemendaalsche choolvereeniging. De heeren PRINSENBERG en wethou der VAN NEDERHASSELT wijzen er op, dat indertijd aan de Theresia-school de gel den geweigerd zijn. De eerste vraagt, of het standpunt van B. en W. gewijzigd is, terwijl de laatste van oordeel is, dat gemeten wordt met twee maten en een eventueele aanvrage van de Theresia-school alsnog ingewilligd moet worden. Wethouder LAAN verdedigt het voorstel van B. en W. De heer SCHULZ zou wenschen, dat door B. en W. deze zaak nog eens nader onderzocht werd. De heer PRINSENBERG wil er de aan dacht opvestigen, dat wethouder Laan de Bloemendaalsche Schoolvereeniging anders behandelt dat de Theresia-school. Wethouder LAAN ontkent, met twee maten te meten. Spr. wilde geen f 8.000 ver knoeien aan het schoolgebouw der Bloemen daalsche Schoolvereeniging en nu krijgen wij voor f 11.000 iets goeds. De heer HOGENBIRK is overtuigd, dat, als het bestuur der Theresiaschool een aan vrage volgens de wet indient, het recht gedaan zal worden Het voorstel Schulz tot aanhouding, wordt verworpen met 92 stemmen. Voor de heeren Schulz en Nuijens. Het voorstel van B. en W. wordt dan aan genomen. De onderwijzereskwestie te Vogelenzang. Ged. Staten hebben vernietigd het raads besluit, waarbij mevr. K. M. ontslag is ver leend als onderwijzeres aan de O. L. School te Vogelenzang. B. en W. stellen voor, van dit besluit van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon, De heer SCHULZ wijst er op, dat inder tijd de ontslagkwestie in besloten vergade ring besproken is, zoodat zij slechts in kleiner kring bekend is geworden. Spr. heeft dat betreurd. Nu is de gelegenheid toch open, iets in de openbare vergadering te zeggen. Als de raad indertijd alles geweten had, Zou zijn beslissing wel anders geweest zijn. De onderwijzeres werd beschuldigd van mishandeling en zelfs meermalen zou zij leerlingen geslagen hebben. Volgens de recht bank staat die mishandeling niet vast. Ver band is gelegd tusschen het bedoelde geval en andere gevallen. Spr. gaat de motiveering van B en W. over het ontslag na, vergelijkt die met het adres van Ged. Staten en wijst er op, dat de raad niet voldoende ingelicht is geweest. Spr. heeft zich indertijd tegen het ont slag verzet en vraagt zich af, of de raad nu nog in beroep moet gaan, nu de overwegin gen van het ontslag niet juist zijn. Spr. meent, dat de raad zijn vergissing moet erkennen en zich neerleggen bij de beslissing van Ged. Staten. De heer Nuijens sluit zich hierbij volkomen aan. Het ontslag was het gevolg van bewe ringen van het hoofd der school. Daar hij een respectabel man was, kon spr. zich begrijpen, dat de raad daarop inging. Die beweringen zijn nu aan den tand gevoeld en daar bleef niets van over, nóch bij de Rechtbank, nóch bij Ged. Staten. Daarom moet de raad niet voortgaan op den in No vember ingeslagen verkeerden weg. Wethouder VAN NEDERHASSELT ant woordt, dat de raad in groote meerderheid zich gesteld Heeft op het standpunt, dat een onderwijzeres, die zich zoo vergeet, dat zij een leerling een schop geeft, ongeschikt is voor het onderwijs. De kinderen der open bare school moeten beschermd worden. Het is geen opleggen van straf, maar een bescherming der kinderen. Ged. Staten en de raad praten langs elkaar heen en daarom moet de zaak tot in hoogste instantie uitge zocht worden. Krijgt mevr. K. gelijk, dan is zij ten volle gerehabiliteerd. De heer DE VISSER merkt op, dat, wan neer mefi laat vervallen wat het hoofd der school gezegd heeft, toch nog overblijft, het schoppen en het knijpen. Dat bewijst, dat zij voor hare betrekking ongeschikt is. Als wij dat bij Ged. Staten hadden aangevoerd, zouden wij in het gelijk gesteld zijn. Wij hebben ongelukkigerwijze wat te veel gezegd Daar moet de nadruk op gelegd worden bij de Kroon en dan hebben wij veel kans, in het gelijk gesteld te worden. De rechtbank had het geval mishandeling te onderzoeken, maar er blijft toch over de handeling van het knijpen en schoppen. Het heeft den heer Luden pijnlijk aange daan, dat mevr. K. geschopt heeft. Had zij den jongen slechts een draai om de ooren gegeven, dan had spr. het gaarne vergeven. Wethouder VAN NEDERHASSELT merkt op, dat een rechtbank heel andere normen aanlegt dan een raad moet doen. Mevr. K. heeft bekend, geschopt te hebben en zij wilde zelfs de kosten vergoeden. Zelfs de heeren Schulz en Nuijens erkenden indertijd, dat straf gegeven moest worden, dus dat een strafbaar feit gepleegd was. Slechts over den graad der straf bestond verschil. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 83 stemmen. Tegen de heeren Schulz, Nuijens en Luden. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te verleenen aan W. H. Dekker, onderwijzer aan de O. L. school E te Vogelenzang. De heer NUIJENS verzoekt, het adres der Oudercommissie voor te lezen. Hieraan wordt voldaan. Dit adres vraagt, het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. De heer SCHULZ wijst er op, dat de inspecteur bij het L. O. den tijd van ontslag niet opportuun acht in verband met de han gende kwestie en de stemming, welke bij sommigen heerscht. Toch zijn B. en W. met dit voorstel gekomen waarschijnlijk uit- zuinigheidsoverwegingen. Maar met 3 onder wijskrachten is de school beter gebaat dan met 2. Het doet pijnlijk aan, dat voorgesteld wordt, den onderwijzer Dekker te ontslaan, die een actief aandeel genomen heeft in de zaak van mevr. K. Spr. gelooft niet, dat het ontslag veel bezuiniging zal geven. Maar al is er een onderwijskracht noodig, dan komt niet Dekker daarvoor in aanmerking, maar de onderwijzeres Klinkenberg. In verband met het zooeven genomen besluit, acht spr. het beter, thans geen besluit te nemen, omdat zich, als B. en W. door de Kroon in het gelijk gesteld worden in het geval van mevr. K., het geval voor kan doen, dat met September geen enkele oude leerkracht aan de school terug keert en er een tijdelijke leerkracht benoemd moet worden. Wethouder LAAN merkt op, dat geen verband bestaat tusschen het ontslag-Klin kenberg en het ontslag-Dekker. Den brief van den inspecteur vindt spr. vreemd, want ook de inspecteur brengt beide gevallen met elkaar in verband. Maar 3 leerkrachten voor 38 leerlingen is te veel. Het is gewenscht, in de lagere klassen een onderwijzeres te hebben, omdat deze gematigder en zachter zijn dan onderwijzers. Het hebben van boventallige onderwijzers drukt ook op de vergoedingen aan het bijzon der onderwijs. De heer NUIJENS wijst er op, dat B. en W. reeds lang met den toestand der school op de hoogte zijn. Waarom is Dekker geen gelegenheid gegeven tot solliciteeren voor plaatsing aan school B, opdat deze voor het openbaar onderwijs in Blcemendaal behou den zou kunnen blijven. De heer HOGENBIRK wijst er op, dat deze zaak reeds aan de orde is geweest bij de betreffende commissie, alvorens de zaak van mevr. K. aanhangig werd gemaakt. Wethouder VAN NEDERHASSELT merkt op, dat de oproeping van sollicitanten voor school B reeds in Januari geplaatst is. Het oogenblik van ontslag is, in verband met de naderende vacantie, het gunstigst, want nu kan Dekker gemakkelijk sollicitee ren. Spr. wijst verder op het advies van den inspecteur van het L. O. en van het hoofd der school, die beiden zeggen, dat het onder wijs niet geschaad wordt door vermindering van het aantal leerkrachten. De heer Nuijens constateert, dat de hou ding van B. en W. tegenover Dekker wel wettigt, verband te leggen tusschen dit ont slag en dat van mevr. K. Het ontslag wordt verleend met 92 stem men. Tegen de heeren Schulz en Nuijens. Wijziging Politieveror dening. B. en W. bieden ter vaststelling aan de wijziging van art. 38 der Algem. Politiever ordening. Aldus vastgesteld. ">e slachtingen te Bloe- mendaal. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening tot aanwijzing van het openbaar slachthuis te Haarlem voor alle andere slachtingen dan huisslachtingen. Aldus vastgesteld. Aantal drankvergun ningen. B. en W. stellen voor aan H. M. de Ko ningin te verzoeken het maximum aantal vergunningen tot 31 Dec. 1930 te bepalen op 20. Een voorstel-Schulz, het aantal vergun ningen op 17 te bepalen, wordt verworpen, terwijl een voorstel-De Waal Malefijt, dit op 18 te stellen, met 65 stemmen aange nomen wordt. Ontheffing? Drankwet verordening. B. en W. stellen voor te weieeren aan F. Erlings de dispensatie van de ar Si 'telen 2 en 3 van de verordening op localiteiten voor „ver gunning" en „verlof" Aldus besloten. Aanslag vergunningsrecht B. en W. stellen voor, den aanslag van E. Franssen in het vergunningsrecht ad 75 te handhaven. Aldus besloten. Afschrijving Hondenbe lasting. Vastgesteld wordt de afschrijving op de Hondenbelasting 1926. Overneming grond. B. en W. vragen goedkeuring gratis over te nemen van de eigenaren een perceel grond, gelegen aan de Resedalaan op Boekenrode. Goedgekeurd. Aankoop grond. B. en W. vragen machtiging van de N. V. Binhenlandsche Exploitatie Mij., voor 1 aan te koopen 17 M2. grond aan de Prins Hendriklaan voor wegverbreeding. De machtiging wordt verleend. Exploitatie „Rustenburg" B. en W. stellen voor, hen op te dragen den op de voormalige buitenplaats „Rusten burg" geprojecteerden weg aan te leggen en te rioleeren, onder verplichting van H. Smoienaars, ten behoeve van bovengenoemde werken een bedrag van ƒ11.500 in de ge meentekas te storten vóór den aanvang der werkzaamheden hen te machtigen, aan H. Smoienaars te verkoopen een strook grond langs de Bosch en Duinlaan ter lengte van ongeveer 45 me ter, voor den prijs van 50.per strekken- den meter hen vergunning te verleenen om. in af wijking van het bepaalde bij de Bouwver ordening, het terrein te bebouwen. Aldus besloten. Ontheffing bepaling Bouwverordening. B. en W. stellen voor, ontheffing te ver leenen van art. 7 der Bouwverordening aan Mr. T. F. Hendricks A. J. Kol Mr. C W. baron van Heeckeren J. Martijnse N. J. de Winter F. Hoying J. S. M. Vrij- and J. J. Haije en J. C. Osieck en afwij zend te beschikken op eenzelfde verzoek van T. Biallosterski D. Odink en A. J. v. d. Ham en op het bezwaarschrift van de Di rectie der N.V. Exploitatie Maatschappij „Park de Kieviet en Orderbosch" tegen het besluit van B. en W., houdende een weigering tot afgraving van een heuveltje Op Aelbers- berg om met het zand daarvan een vijvertje te dempen, daar door het verleenen van toe stemming daartoe wederom een stukje na tuurschoon zou worden opgeofferd aan de bouwspeculatie. Overe"" mstig deze voorstellen wordt besloten verzoek van-v.d. Ham wordt ook ingewilligd. Verzoek om subsidie. B. en W. stellen voor, het verzoek van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michaët", om een subsidie voor 1928, te behandelen tegelijk met de begrooting voor 1928. Aldus besloten. Restitutie belastingen. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van sinds 1 Mei j.l. te Haarlem wonend gemeentepersoneel om hun te ristitueeren het bedrag, dat elk als ingezetene van Haariem meer aan belasting moet betalen dan als ingezetene van Bloe- mendaal, daar art. 176 der Grondwet ver biedt privilegiën in het stuk van belastingen te verleenen. Aldus besloten. Aankoop van grond' B. en W. stellen voor, van de N.V. Klare- naar, Braun Co. 's Handel-Mij. voor f 1' aan te koopen een strook grond, gelegen aan den Bloemendaalschenwegen den Militairen- weg ter grootte van 600 M2. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, van de N.V. Ned. Scheeps- en Grondexploitatie Mij. voor f 13.75 per M2. aan te koopen 25 0 M2 grond ter afronding van hoeken aan den Ter Hoff- steedenweg. Aldus besloten. De spoorboomen niet neer gelaten. De heer DE VISSER stipt het geval aan van het niet-neerlaten der spoorboomen. De wagenvoerder eener tram kon nu nog tijdig stoppeh, maar was de trein van den anderen kant gekomen, dan had hij den trein niet kunnen zien naderen. Spr. vraagt, spoedig de noodige onderhandelingen te openen, op dat de gevaarlijke toestand verbeterd wordt. De heer SCHULZ meent, dat een tunnel hier uitkomst kan geven. Wethouder "LAAN zegt toe, besprekin gen hierover te zullen houden. Het ongeluk aan de Hos pesbrug. De heer DE WAAL MALEFIJT be spreekt het ongeluk aan de Hospesbrug, waar een auto in het water reed. Het onge luk is goed afgeloopen, maar de toestand ter plaatse eischt verbetering. Weth. LAAN merkt op, dat de toestand van de Hospesbrug niet de oorzaak is van het ongeluk. Iemand bereed de auto, die niet rijden kon. Hij reed 4 dagen en is ook 4 maal vastgeloopen. Volledige verbetering kost f 30.000 a f 40.000. Kan men met mevr. Van Repelaer tot overeenstemming komen, dan zullen B. en W. met een voorscel tot verbetering ko men. Het maken van een tunnel vordert ech ter veel tijd. Hierna sluiting der vergadering Na den inval der justitie bij de Indonesi- schestudenten te Leiden hebben dezen nadien nog geen correspondentie per post ont vangen. Naar een hunner mededeelde be staat er reden te vermoeden, dat de justi tie op de hun toegezonden correspondentie beslag heeft gelegd. Het eenige, wat hen door middel van de post na den inval heeft bereikt, zijn eenige Hollandsche couranten en tijdschriften. Brieven uit Indië en deze komen anders geregeld voor hen aan zijn sedert niet aangekomen. Naar aanleiding hiervan, dat er in enkele berichten op is gezinspeeld, dat sommige studenten van communistische zijde gelde lijk zouden worden gesteund, wat hieruit zou blijken, dat zij sedert geruimen tijd geen rijkstoelage meer ontvangen, doch dat zij niettemin geen geldzorgen hadden, deel de men ons mede, dat van communistische zijde geen cent wordt verstrekt. Wij z^ijn, zoo zeide een hunner met stemverheffing immers geen communisten! Dat deze stu denten ondanks de inhouding hunner toe lage toch niet aan de armoede zijn over geleverd, komt, omdat ieder der Indone siërs van hetgeen hij ontvangt, een deel voor zijn medestrijders afzondert, hoe zwaar dit ons ook valt." Gisterochtend omstreeks twaalf uur is het in de omgeving van Groote Markstraat en Luthersche Burgwal te Den Haag vrij ru moerig geweest. Een zekere heer M. B., wonende te Den Haag, was de hoofdpersoon van het rel letje. Deze M. B. had .een vordering van ongeveer 600 op J. B„ uit Amsterdam. Deze vordering was reeds ongeveer vijf jaar oud en ondanks alle pogingen was het den heer M. B'. steeds niet gelukt zijn geld terug te krijgen. M. B. deed alle moeite om zijn schulde naar te spreken te krijgen, maar dit mis lukte hem steeds. Eenigen tijd geleden hoorde hij dat een zuster van J. B. zou trouwen en haar intrek zou nemen in een perceel op den Luthersche Burgwal. De heer J. B. zou vermoedelijk zelf ook deze feestelijkheid bijwonen en zou dus ook op den Luthersche Burgwal aanwezig zijn. De heer M. B. liet nu een groot aantal cir culaires drukken, in welke hij een uitvoerig exposé gaf van de „oplichterijen" des heeren J. B. en van zijn handelingen en be zoeken om dit geld terug te krijgen. Gisterochtend tegen elf uur was de heer M. B. op zijn post. Hij stond op den Luther sche Burgwal, tegenover het bedoelde per ceel en wachle daar den trouwstoet met den schuldenaar op. Inderdaad kwamen spoedig de zuster met haar bruidegom, vergezeld van twee bruids- meisjes. De lang verwachte J. B. was er echter niet bij. De heer M. B.. dié dit echter niet be merkte, begon te schreeuwen „oplichter" en dergelijke fraaie uitdrukkingen meer en deelde ijverig circulaires rond. De bruidegom geraakte hierop zóó in woede, dat hij M. B. te lijf wilde, wat hem echter door zijn echtgenoote belet werd, die hem het huis introk. De wijze, waarop M. B. te keer ging was van dien aard, dat de politie het noodig oor deelde hem mee te nemen naar het bureau Prinsestraat, waar hem de pamfletten ont nomen werden. In de omgeving van den Luthersche Burg wal bleef het nog geruimen tijd rumoerig. De kinderen van den heer J. Timmer uit Schimmert, gingen .naar school. Toen de kinderen den weg overstaken, kwam een auto aangereden. De bestuurder remde krachtig. Hierdoor geraakte de auto naar links en werd het hoofd van het 7-jarig jongetje tusschen het linkervoorwiel en een der palen der electrische leiding verbrijzeld. De auto werd in beslag genomen, doch nadat het parket van Maastricht een onder zoek had ingesteld vrijgegeven. Een der arbeiders, Aengenent genaamd, afkomstig uit Duitschland, die werkzaam was op de nieuwe 30 M. hooge schacht van de Domaniale Mijn, is naar beneden ge stort. De man is enkele oogenblikken nadat hij in het hospitaal te Kerkrade was opge- nomen, overleden. Maandag werd te Nijkerk het 150-jarig bestaan van het bekende klokkenspel in die gemeente feestelijk herdacht. Het ging ge paard met de officieele aanbieding van een nieuwe klok namens de' burgerij aan B. en W., door den voorzitter van het hiervoor ge vormde comité. Er was tevens een etre- comité gevormd, met mr. S .Baron van Heemstra, commissaris der Koningin in Gel derland, als voorzitter. Des_, middags was er optocht, waarbij de „klok wederom hoofdmotief was. Heel het stadje vierde des avonds feest, begunstigd door goed weer. Gis eren ontving de politie te Deventer mt Apeldoorn bericht, dat des nachts al daar was ingebroken in de spoorwegres- tauraüe. O.a. een bedratf aan geld, een re genjas en een partijtje chocolade werd ont vreemd. ^s*crochtend de eerste trein uit Apeldoorn te Deventer arriveerde, stapte een man uit, die zonder spoorkaartje was meegereisd. Teneinde zich aan de controle te ont rekken, vluchtte hij het spoorweg terrein over naar de Davo-Haardsnfabriek cn trachtte zich daar op een der zolders te verbergen. De politie was hom echter ge volgd, die hem daar spoedig ontdekte en ïh arr?st nam. Het was de 24-jarige Duit se her W., die de dader bleek te zijn van de j n Apelcoorn gepleegde inbraak. Al hel gestolene was nog in zijn bezit. Na verhoor is W. door den commissaris van politie ie te De venter ter beschikking van zijn ambt genoot te Apeldoorn gesteld. Tc Rotterdam zat in 'n politiebureau een arrestant, een berucht oplichter, die reeds jarenlang door de politie werd gezocht en na ycel moeite eindelijk was aangehouden. Hij vertoefde in de z.g. agentenwacht, waar twee dienaren der wet hem gezel schap hielden. Doordat deze mannen vrij drukke bezigheden hadden, welke hun aan dacht vroegen en vermoedelijk ook, omdat men niet dacht aan de mogelijkheid, dat iemand uit. het hol van den leeuw zou dur ven of kunnen ontsnappen, zag de oplichter op een goed cogenblik de kans schoon, op te staan, ongemerkt naar de achterdeur te sluipen en de beenen te nemen. Thans wordt hij weer ijverig gezocht. Die het Haagsche gemeentebestuur noopt een park te sluiten. Tc Scheveningen was het Westbroek- park aan de Nieuwe Parklaan met de Pink sterdagen voor het eerst voor he! publiek geopend, d.w.z. niet aleen de wegen, maar ook een speelweide enz. Men had mogen verwachten, dat de opening van dit fraaie park door het publiek zeer op prijs zou zijn gesteld en dat de waardeering voor dil stuk natuurschoon en plantsoenaanleg toch minstens zoo groot zou zijn geweest, dat niemand er aan gedacht zou hebben, hier zijn baldadigheid en vernielzucht bot te vieren. In dien gedachtengang waren er door het gemeentebestuur dan ook geen bijf'.ondere maatregelen getroffen of ver bodsbepalingen in het leven geroepen, om natuur en kunstwerken te beschermen. Het is echter spoedig gebleken, dat men de opvoeding en zelftucht van het publiek te boog heeft aangeslagen. Gedurende de beide Pinksterdagen is er natuurlijk in het Westbroekpark door de Scheveningsche jeugd en jongelingschap op* ergerlijke wijze huisgehouden. Hekken zijn vernield, water kanten ingetrapt, steenen, die daar oe blijkbaar opzettelijk waren meegebracht, in de vijvers geworpen, eenden opgejaagd en zelfs vernamen we, dat er met een stuk brood aan een viscbhaak een eend werd gevangen. Om van baden en visschen nog maar niet eens te spreken. Het was een voudig een ergernis voor de omwonenden. De Gemeentelijke Plantsoendienst heeft zich dan ook genoodzaakt gezien om het park vcorloopig weer te sluiten totdat B. en W. maatregelen hebben genomen om dergelijke baldadigheden te voorkomen. Installatie der commissie van onderzoek. Gisteren is in het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen geïn stalleerd de Commissie van Onderzoek naar het Nijverheidsonderwijs. De installatie ge schiedde door gepens. luit.-gen. W. F. Pep, voorzitter der Bezuinigingscommissie, die daarbij een rede hield, waarin hij de taak, aan de Commissie opgedragen, uitvoerig uiteenzette. Een Belga-telegram uit C'enève meldt: Het feit, dat Nederland bij den Raad van den Volkenbond niet is vertegenwoordigd door zijn officieclen gedelegeerde Jhr. van Karnebeek, maar door zijn minister van Buitenlandscbe Zaken, Jhr, Bealaerts van Blokland, doet veronderstellen dat de .ni- r isters Beelaerts van Blokland en Vander- velde samen een onderhoud zullen hebben over de geschilkwesties die tusschen Neder land en België bestaan. In het eindverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp in zake de overeen komst met de Rotterdamsche Bankverecni- ging, wordt de opmerking gemaakt, dat de Mem. van Antwoord geen enkele verklaring geeft omtrent de blijkens het V. V. door verscheidene leden gelaakte omzetting van de in 1924 door het syndicaat aangekochte aandeelen in amortisatiebewijzen. De com missie verklaart het op prijs te zullen stel len, indien de Regeering alsnog een zoo danige verklaring zal willen geven. „Grof vandalisme". Het Eerste Kamerlid, de beer Henri Po lak, heeft thans de navolgende schriftelijke vragen tot den minister van Waterstaat gericht: Wil de minister mededeelen of het juist is, dat alle hoornen langs den Riiksstraat- weg van 's Gravenhage naar het Haagsche Schouw en van het Boschhek tot de Raap horst, wellicht nog verder zullen geveld worden? Wil de minister mededeelen, welke reden er is voor dit grove vandalisme? Wil de minister mededeelen, of er advies van het Staatsboschbeheer aangaande deze velling is gevraagd, en hoe dit luidt? In dien geen verkeersbelangen de vellingen verderen en het advies van het Staatsbosch beheer tegen velling luidt, is de minister dan bereid, deze onverwijld een einde te doen nemen? Zoo niet, wil de minister dan mededeelen, welke redenen Z, E. voor deze weigering heeft? Zou de minister, gezien het dringende karakter dezer aangelegenheid, hier gestelde vragen ten spoedigste willen beantwoorden? Gunstige resultaten der exploitatie De heer H, N. Hansen, inspecteur van de Nederlandsche afdeeling van de Cie. Int. des Wagons Lits, heeft desgevraagd aan de „Tel." eenige mededeelingen gedaan om trent de exploitatie der „Etoil du Nord." Wel zijn wij ten zeerste tevreden, aldus de heer Hansen, over het drukke gebruik, dat van den trein gemaakt wordt en over de populariteit, die hij geniet. Veel zakenmenschen maken er geregeld gebruik van en dat is niet te verwonde ren, als men bedenkt dat de uren van vertrek en aankomst zoo uitermate ge schikt zijn voor den handelsman. De trein vertrekt om 12.15 uur uit Amsterdam en komt om 19.30 uur te Parijs, zoodat men daar nog tijd genoeg heeft om een hotel uit te zoeken. De heer Hansen wees nogmaals op de zeer gunstige resultaten, die tot nu toe verkregen zijn. Daar het aanal plaatsen in dezen trein beperkt is het is zeer moeilijk een wagen in te leggen is de trein vaak reeds uitverkocht, zoodat het zeer gewenscht is dat de reizigers een be hoorlijken tijd van te voren hun plaatsen reserveeren. De exploitatie-resultaten zijn zoo gun stig, dat men er over denkt, den trein binnenkort te versterken met een couplage 2e klas. Hierover kan echter nog niets de finitiefs gezegd worden De heer Hansen wees er nog op, dat de „Etoile du Nord" de eenige Pullmantrein op de wereld is, die 2e klasse wagens heeft. Daaraan heeft hij zijn succes in Ne derland te danken. Het is voornamelijk Str Davison Dalziel, president-commissa ris van de Cie. Int. des Wagons Lits geweest, die den Pullmantrein in Europa beeft ingevoerd. Er zal in dé toekomst nog wel meer uitbreiding aan gegeven worden. Men heeft ons wel eens verweten, aldus de heer Hansen, dat wij met den Pullmanttrein aan andere reeds bestaande treinen te veel reizigers zouden onttrekken. Dit is echter niet het geval. De directie der Ned. Spoorwegen heeft ons dan ook haar volle medwerking gegeven. bij de uitvoering onzer plannen. Verscheidene telegraafstations zijn, mede in verband met de aanwezigheid ter plaatse van een telefoonstation, van zoo weinig be- teekenis, dat plannen in overweging zijn genomen tot opheffing van die stations met zeer gering verkeer, waarvan de handhaving niet om andere redenen, als b.v. geïsoleerde ligging en gemis aan andere communicatie middelen, wenschelijk is. Het onderzoek zal zich bepalen tot de stations met een verkeer van minde'- dan 50 telegrammen over het geheele jaar 1926, ontvangen en verzonden tezamen. Reeds is beslist, dat, in de inspectie Dor drecht, met ingang van 1 Juli a.s. de tele graafstations te Dirksland, Sas, Wieldrecht, Battenoord, Goereesche Hoofd, Middelhar- nis-Haven, Middelharnis-Transtation en Ouddorp Haven zullen worden opgeheven. Kapitein Pelletier d'Oisy en kapitein Go,- nin, de Fransche aviateurs, die om 4.10 van le Bourget vertrokken, teneinde te trachten het wercldafstandsrecord zonder tusschen- landing te verbeteren, kwamen spoedig na den start te vallen. Zij waren toen nog slechts vier kilometer van Bourget verwij derd. De machine vloog door den val In brand, maar de ijlings toegeschoten redders zagen, dat het den vliegers reeds gelukt was, zich uit de brandende massa te bevrijden. De benzine-reservoirs ontploften, waardoor de brand nog in hevigheid toenam en spoe dig was de machine geheel verwoest. De beide vliegers zijn ongedeerd. Zij waren voornemens te trachten Karachi te bereiken. In een gedeelte onzer oplage hebben wij dezer dagen reeds het vonnis medegedeeld, door het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage uitgesproken in de zaak tegen majoor E., die terecht gestaan heeft in verband met de gepleegde malversaties in het militair kleedingmagazijn te Woer den. Aan de motieven van dit vonnis ontlee- nen wij nog het volgende: Het Hof achtte bewezen,* dat verdachte in 1923 als kapitein en in April 1926 als majoor, hoofd van genoemden dienst, opzet telijk bedragen heeft verduisterd, resp. van 10.000 en 800, die hij als ambtenaar onder zich had; en voorts, dat verdachte als hoofd van voormeld magazijn opzettelijk boeken, uitsluitend bestemd voor controle, valschelijk heeft opgemaakt. Het Hof meende, evenwel ten aanzien van de op te leggen straf de groote verdiensten en den ijver van den majoor, welke ook door de Regeering zijn erkend, niet buiten beschouwing te mogen laten, nu hij wat zijn financiëel beleid betreft een ontrouw amb tenaar is gebleken. Hiermede rekening hou dende, veroordeelde het Hoog Militair Ge rechtshof den majoor tot een gevangenis straf van één jaar, met bepaling, dat de tijd welke in voorloopige hechtenis doorgebracht van 29 Oct. 1925 af in mindering zal wor den gebracht. Voorts ontsloeg het Hof den majoor uit den militairen dienst, evenwel zonder hem de bevoegdheid te ontzeggen, bij de gewa pende macht te dienen. BERLIJN, 13 Juni. Het Deensche stoomschip Hugo uit Kopenhagen is op de thuisreis van Groenland vergaan. Aan boord bevond zich een bemanning, welke uit 18 personen bestond en vier passagiers. GENEVE, 13 Juni. In de heden ge houden geheime zitting van den Volken- bondsraad is op voorstel van den Rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken van Duitschland, Dr. Stresemann, besloten, de overhandiging van de lijsten, betrekking hebbende op de civiele luchtvaart van Duitschland ter registratie bij den Volken bond niet te doen plaats hebben. Zooals bekend, werd deze kwestie reeds in de di recte onderhandelingen tusschen de Duit. sche regeering en de gezantenconferentie, geregeld, zoodat bespreking in den Volken bondsraad van zelf overbodig wqrdt. Voorts deed in deze geheime zitting de secretaris generaal van den Volkenbond mededeeling, dat de regeeringen van Amerika, Groot Brittannië en Japan de medewerking van het secretariaat van den Volkenbond heb ben verzocht voor de drie-mogendheden- conferentie, welke den 20en Juni te Gé- nève aanvangt. De Volkenbondsraad gaf hiervoor de vereische toestemming. I.ONLEN, 13 Juni. Lord Lloyd, da Hooge Commissaris in Egypte is in voort durend contact geweest met de regeering van Egypte en heeft daarbij besprekingen gevoerd betreffende de con role van het Egyptische leger; deze besprekingen wor den nog voortgezet en dragen een'vriend schappelijk karakter. Heden heeft de on der staatssecretaris van buitenlandsche za ken, Locker Lampson, uitdrukking gegeven aan zijn verwachting, dat hij binnenkort in staat zal zijn een vollediger verklaring nopens deze aangelegenheid af te leggen. LONDEN, 13 Juni. Een overzicht ge vende van de militaire situatie in China deelde Locker Lampson, de onderstaatsse cretaris van buitenlandsche zaken, heden mede, dat overeenkomstig de iaatste be richten de zuidelijken thans bezig zijn hun strijdkrachten te reorganiseeren; hun troe pen zijn ongeveer 130.000 man sterk. Hun tegenstanders tellen ongeveer 180.000 man; hun verdedigingslinie strekt zich uit van Lin Cheng tot noordwestelijk van Chanchow de wes elijke vleugel van dit leger bevindt zich op den spoorweg Peking-Hankau. De Eengtien-troepen krijgen versterkingen van Mansjoeri,e; er schijnt hieronder een goede discipline te hcerschen. Van de Siantoeng- troepen loopen er vele soldaten over naar den vijand en de verbinding Tiensjin-Pu- kow blijft een zwakke plek. De verdedi ging van Sjangtoen berust thans bij een paar honderd Kussen, die op den noorde lijken oever zijn geconcentreerd. De natio- nalis en maken slechts van uit het zuiden langzame vorderingen; echter rapporteert Sjanghai een sneller optrekken uit hel westen. Gemeld wordt, dat de onderhan delingen tusschen de noordelijken en d« zuidelijken worden voortgezet, doch om rent den stand hiervan vrl weinig te zeg gen. De troepen van Soen-tsjoean-fang trekken in de richting van Sjangtoeng te rug. Yen Hsi Sjan, de militaire gouver neur van S;ansi heeft den nationalisten zijn steun toegezegd. In de militaire situ atie in de omgeving van Hankau is weinig verandering te bespeuren. Kioekiang is thans bezet door troepen, die Tsiang-Kai- Sjek steunen. MOSKOU, 16 Juni. In Rusland heeft een orkaan gewoed. Verscheidene personen zijn omgekomen. De orkaan ging vergezeld van hevige slagregens. De oogst van een gebied van 65.000 H.A. is vernield. WASHINGTON, 16 Juni. Het departe ment van arbeid deelt mede, dat de werk loosheid in Mei 22 pet. lager was dan in Mei 1926. ROME, 16 Juni. De Italiaansche regeering betaalde gisteren de tweede termijn van 5 millioen dollar voor de aflossing der oor logsschulden aan Amerika. BEVERWIJK, R. K. Coop. Tuindersver. „Kennemerland" Prijsnoteering van 15 Juni'. Aardbeien p. k g. 60-90; Dopers p. K.G. 60; Bloemkool le p. st. 18-22; 2e p. st, 10-14; Worelen p. b. 14-24; Selderie p. b. 8-10; Rabarber le p. b. 10-14; 2e p. b. 6-8 Asperges D. W. p. b. 65-88; D. B. p. b. f0-64; Dun W. p. b. 25-38; Spinazie p. k. 1-2.10; Postelein p. k. 50-90; Sla p. k, 50 st. 80-2.30; Aardappelen p. K.G. 18; Dikkn boonen p. K.G. 80. i I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8